loader

Hlavná

Žalúdok

Plávanie spinálnej prietrže: výhody, príklady cvičení

Pravidelne sa zapájajte do plávania, nebuďte leniví, má priaznivý vplyv na zdravie

Zdravotný stav je ovplyvňovaný vnútornými a vonkajšími faktormi, medzi ktorými hrá dôležitú úlohu chrbtica. Ovplyvňuje činnosť všetkých orgánov pacienta. Preto je také dôležité ho posilniť a včas s ním zaobchádzať. Výčnelok medzistavcových platničiek narúša fungovanie vnútorných orgánov, je to spôsobené kompresiou nervových koreňov zodpovedných za určité systémy a orgány. Jedným z hlavných aspektov liečby je plávanie prietrže lumbálnej chrbtice (krčka a hrudník). Môžete to urobiť pre svoje vlastné potešenie. Najčastejšie si však tento šport pamätajú, keď začínajú problémy s chrbtom.

Výhody a účinky postupov pri vode

Táto športová disciplína sa označuje ako všeobecné posilňovanie a zlepšovanie typov liečby. Plávanie priaznivo ovplyvňuje činnosť nervového systému, svalov, kostí a ďalších telesných systémov. Terapeutické aqua aerobik je užitočný pri všetkých ochoreniach chrbtice, pretože vodné procedúry a cvičenia vo vode:

 • zabezpečiť bezpečnú prácu všetkých svalových skupín;
 • rozvoj svalového a väzivového korzetu chrbta;
 • normalizovať pohyb krvi cez krvné cievy v poškodenej oblasti;
 • obnoviť metabolický proces v tele;
 • znižujú tlak na tkanivá medzistavcových platničiek;
 • napnite chrbticu;
 • prispieť k relaxácii.

Dôležité je zlepšenie psycho-emocionálneho stavu človeka. Terapeutické kúpanie s kýlou chrbtice zlepšuje stav deformovaného chrupavkového tkaniva, zmierňuje bolesť v pokročilých prípadoch. Je možné tento šport praktikovať, keď vyčnieva disk medzi stavcami?

Telesná výchova vo vode: príklady cvičení

S ochorením chrbtice je dovolené plávať niekoľko štýlov. Výber štýlu závisí od umiestnenia herniovej hmoty:

 1. Na zadnej strane je užitočné plávať so stavovcovou kýlou v ktorejkoľvek oblasti.
 2. Mosadz sa odporúča pre pacientov s lokalizáciou degeneratívnej patológie v bedrovej oblasti, oblasti hrudníka. Liečba prietrže pri krčka maternice je možná, ak je choroba v štádiu výčnelku.
 3. Štýl plazenia sa používa na hernáciu hrudnej chrbtice. Pri bedrovej kýle sa neodporúča.

Je dôležité správne plávať, inštruktor by mal o tom povedať viac a prípadne ukázať. Aqua aerobik je jedným z typov telesnej výchovy zlepšujúcej zdravie a môže sa dobre použiť pri liečbe kýly chrbtice. Tento šport je najpriaznivejší na degeneráciu stavcov a diskov. Ak sa rozhodnete problém vážne riešiť, použite príslušné cvičenia..

Výcvik výčnelku krčka maternice

S prietržom krčnej chrbtice navrhujú vykonanie špeciálnych cvičení určených na posilnenie tejto konkrétnej časti chrbtice. Súbor cvičení vyzerá takto:

 1. Omieľanie. Povolení sú len skúsení plavci. Skúšanie cvičenia sami sa neodporúča, požiadajte trénera o pomoc. Klopné obvody sa vykonávajú tam a späť. Vykonajte 4 pohyby.
 2. Relaxačné cvičenie. Po ponorení do vody si ľahnite na brucho, natiahnite sa na povrch, dolné končatiny spustite do strany a natiahnite ruky dopredu. Pokúste sa relaxovať. Do 6 opakovaní.
 3. Imitácia plazenia pri plávaní. Uchopte bok za horné končatiny, natiahnite telo, chodidlami otáčajte. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu dopredu a otočte sa do strán. Medzi zákrutami spustite hlavu do vody a vydýchnite. Zhlboka sa nadýchnite.

Cvičenia sú pomalé. Vzhľad bolesti znamená koniec tréningu. Pacient by nemal byť nútený cvičiť silou. Ak máte nepríjemné pocity, mali by ste si oddýchnuť a potom pokračovať v odbornej príprave..

Tréningový komplex vo vode pre spodnú časť chrbta

Najviac nepríjemné je prietrž v dolnej časti chrbta a sakrálnej oblasti. Efektívny tréning nestačí na zlepšenie vášho stavu, nezabudnite vziať lieky, ale lieky proti bolesti sa neodporúčajú pred plávaním. Pacient s herniou by mal vykonávať nasledujúce cvičenia:

 1. kľačiaci Vstúpte do vody cez hrudník. Prechádzka okolo bazéna s vysokými kolenami. Ramená sú rovné, pohybujú sa súčasne s nohami. Predstavte si lyžovanie a skúste ho simulovať vo vode.
 2. Hlboké drepy. Inštruktori odporúčajú robiť drepy na jednej nohe. Vo vode nie je hmotnosť tela tak zreteľná, čupovanie bude ľahké. Krčiaci sa, vydržať pod vodou po dobu 3-5 sekúnd. Do 12 drepy.
 3. Otočiť o 360 stupňov horizontálne a vertikálne.

Pri lokalizácii herniálnej formácie v dolnej časti chrbta je užitočné plávať štýlom prsníka. Môžete plávať na špeciálnej doske.

Užitočné tipy

Na to, aby vodné postupy s kýlou sakrálnej chrbtice pomohli a dosiahli trvalý pozitívny výsledok, je potrebné dodržiavať určité odporúčania. Pre úspešné triedy postupujte podľa viacerých pravidiel:

 1. Kýla bedrovej chrbtice neprechádza, ak je chrbtica preťažená. Zahrejte sa pred aqua.
 2. Teplota je 27-30 stupňov. Postupne ho znížte na 23 stupňov.
 3. Kurzy sa konajú 2-krát týždenne alebo viac. Trvanie tréningu 45-60 minút.
 4. Pri plávaní s herniou chrbtice správne dýchajte. To vám umožní naplniť krv čo najviac kyslíkom..
 5. Cvičenia by sa mali vyberať na základe umiestnenia výčnelku.

Liečba by sa mala začať po odstránení prietrže pod dohľadom špecialistu. Na kúpanie je potrebné zvoliť vhodné vybavenie: plavky, plavky, klobúk, masku.

Kontraindikácie tohto športu

Aqua aeróbny tréning je vyvíjaný školiteľom alebo inštruktorom, pretože obetiam medzistavcovej prietrže sa dôrazne odporúča vyhnúť sa náhlym pohybom a veľkému zaťaženiu, ktoré môže viesť k normálnemu plávaniu. Vodná gymnastika sa zdá byť úplne neškodná, existuje však niekoľko kontraindikácií pre tréning. Kontraindikácie zahŕňajú:

 • akútna fáza choroby;
 • obehové poruchy;
 • prítomnosť patológií kože;
 • zástava srdca.

Aqua aerobik bude mať úžitok iba vtedy, ak sa cvičenia vykonávajú správne a dodržiavajú sa odporúčania inštruktora. Nemôžete sa venovať plávaniu, ak ho mučia silné záchvaty bolesti. Je tiež zakázané plávať s prechladnutím, chrípkou, horúčkou. Pacientov, ktorí majú zakázané plávať ako kýla, je možné nahradiť hydromasážou, Charcotovou sprchou, kúpeľmi s odrezkami z liečivých bylín..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Kúpanie a cvičenie v bazéne pre chrbticu

Plávanie je skvelý šport, dobré pre zdravie a krásna postava. Plávanie v bazéne však nie je potrebné. Môžete to urobiť pre svoje vlastné potešenie. Najčastejšie si však ľudia pamätajú plávanie, keď majú problémy s chrbtom..

Bolesť chrbta

Bolesť krčnej, hrudnej, bedrovej chrbtice je nešpecifickým symptómom. Pozoruje sa pri rôznych chorobách. Najčastejšie sa jedná o degeneratívne lézie miechy a ich následky - vyčnievajúce a medzistavcové prietrže.

Chrbty bolia as osteoartrózou, najmä jej deformujúca sa verzia. Nedostatok vápnika v kostiach tiež vedie k bolesti. Toto ochorenie sa nazýva osteoporóza a vyskytuje sa v starobe, s metabolickými poruchami, cukrovkou.

Ako pomôcť telu vyrovnať sa s touto chorobou?

Mechanizmus poškodenia

Ľudská chrbtica je väčšinou vertikálna. To znamená, že na ňu pôsobí atmosférický tlak a gravitačná sila. S nadváhou sa zvyšujú zaťaženia chrbtice.

Pod ich vplyvom sú medzistavcové priestory zúžené, disky sú komprimované. Vláknité jadro medzi stavcami sa začína posúvať rôznymi smermi. Tento proces sa nazýva výstupok. Výčnelok želatínovej vrstvy môže spôsobiť bolesť a neurologické príznaky, ak dôjde k narušeniu nervového koreňa.

Pri pokračujúcom zaťažení sa krúžok, ktorý drží želatínové jadro, zrúti a výstupok sa stáva odolným. Vytvorí sa medzistavcová prietrž. Neurologické príznaky postupujú rovnako ako bolesť. V závislosti od úrovne lézie si budú pacienti sťažovať:

 • Bolesť a pálenie v krku.
 • Slabosť v rukách.
 • Bolesť v hrudníku, dolná časť chrbta.
 • Poškodenie chôdze.
 • Zvýšená alebo znížená citlivosť pokožky.

Prevencia a liečba

Dynamické a statické zaťaženie chrbtice je dôležitým poškodzujúcim faktorom. Aby sa zabránilo tvorbe medzistavcovej prietrže alebo aby sa znížili jej prejavy, je potrebné posilniť chrbticu, aby bola stabilná. Okrem toho je dôležité zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami. Tým sa zníži kompresia medzistavcových platničiek a stupeň vystupovania.

Pri osteoporóze je tiež veľmi dôležitá stabilita chrbtice, ktorá sa dosahuje rozvinutým svalovým korzetom. Avšak nadmerné zaťaženie touto patológiou, rovnako ako pri medzistavcových prietržoch, je kontraindikované.

Ako skombinovať nekompatibilné veci - posilnenie svalov s nežiaducou fyzickou námahou? Najlepšou voľbou pre tieto patológie je fyzioterapia vo vode - plávanie alebo gymnastika..

plávanie

Veľmi užitočnou aktivitou je kúpanie prietrže chrbtice. Voda výrazne znižuje telesnú hmotnosť a tým aj statickú záťaž. V dôsledku toho tiež klesá tlak na medzistavcové platničky. Okrem toho pohyby tela vo vode prispievajú k napínaniu chrbtice, čo je terapeutický proces pre výčnelky a medzistavcové prietrže.

Výhodou plaveckého a vodného aerobiku je, že počas tréningu sa posilňujú všetky svalové skupiny. Aj keď sú svaly chrbta stále viac zapojené.

Aby však bolo kúpanie prospešné a neškodné, cvičenia vo vode sa musia vykonávať správne.

Vodné aktivity

Najprv si musíte pamätať na jednoduché pravidlo - bazén začína so zemou. Plávaniu by malo vždy predchádzať suché cvičenie. Predtým, ako svaly začnú intenzívne pôsobiť vo vode, musia sa natiahnuť. Suché cvičenie zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 • torzo.
 • Telo sa otočí.
 • drepy.
 • Ruky a nohy.
 • Rotácia rúk v kĺboch ​​ramien a lakťa.

Takáto gymnastika zvyšuje krvný obeh v tele, dodáva energiu, pripravuje sa na cvičenie vo vode. Jeho výhody sú zrejmé..

Ak chcete vstúpiť do bazéna v prítomnosti medzistavcových prietrží alebo inej patológie, mali by ste byť opatrní. Skoky z obrubníka alebo veže nie sú povolené. Po hladkom ponorení do vody môžete začať plávať.

Štýly plávania

Pre problémy so chrbtom je povolená väčšina štýlov plávania. Hlavné sú:

Ak chcete, môžete plávať a svoj vlastný štýl - napríklad bokom alebo ako pes.

Štýl motýľov sa neodporúča. Pri vykonávaní je to dosť komplikované. Osoba, ktorá sa profesionálne nezapája do plávania, nie je vždy schopná správne vykonávať všetky prvky. Okrem toho sú pohyby v tomto štýle dosť ostré, zaťaženia chrbtice sú značné. Je tiež možné ho preháňať v bedrovej oblasti, čo je kontraindikované pre kýly tejto úrovne.

Motýľový štýl je vhodný pre zdravých športovcov s dobre vyvinutými svalmi chrbta, ramien a paží. Pri medziobratlových kýlach môžu náhle pohyby v mieche viesť k zvýšenej bolesti. Možné je aj sekvestrovanie buničinového jadra - jeho oddelenie od medzistavcových priestorov a prolaps do miechového kanála. Klinicky sa to prejaví ako zhoršenie stavu, výskyt ďalších neurologických príznakov, bolesť v zodpovedajúcej časti chrbta..

znak

Backstroke je najtichší zo všetkých štýlov. Svaly sú súčasne rovnomerne zaťažené, nedochádza k nadmernému ohnutiu chrbtice. Naopak, keď leží na vode, chrbát je umiestnený priamo, zaťaženie stavcov je prakticky neprítomné. Pomáha to uvoľniť chrbticu. Pri plávaní na chrbte fungujú svaly ramien, ramien, zadku a bokov.

Tento štýl vám umožňuje vyvinúť dobrú rýchlosť bez nadmernej únavy tela.

Hlavným nebezpečenstvom spätného rázu je zrážka s ostatnými plavcami. Viditeľnosť v tejto polohe je veľmi obmedzená..

Pri medzistavcových kýlach, najmä v bedrovej oblasti, je dôležitý okamih zastavenia plávania. Pri rýchlom návrate do zvislej polohy môže dôjsť k nadmernému ohnutiu chrbtice, čo je pre túto patológiu nežiaduce. Preto je potrebné správne plávať - ​​najprv prevracajte na bruchu a až potom padnite na nohy.

Plávanie na chrbte je vhodné a možnosť relaxovať, ak náhle bolo zaťaženie príliš ťažké. Ležanie na vode je skvelý spôsob, ako uvoľniť všetky svaly a roztiahnuť chrbticu. S týmto štýlom môžete začať vodné aktivity pre ľudí s problémami so zadami.

prsia

Ak si predstavíte štýl prsníka schematicky, bude to pripomínať techniku ​​kúpania žabiek. S ním ruky a nohy pracujú, človek pláva na bruchu. Štýl prsníka je dobrou príležitosťou na posilnenie svalov hrudného chrbta. Bedrová oblasť však počas týchto plávaní funguje o nič menej, takže prsia sú indikované na prietrže tejto lokalizácie..

Je to však pokojná technika plávania. Pohyb v štýle prsníka je pomerne pomalý, ale pri medzistavcových prietržoch rýchlosť nie je potrebná. Štýl prsníka unavuje plavca a umožňuje mu venovať viac času vodnému tréningu. Je dôležité pracovať synchrónne s rukami a nohami, udržiavať chrbát rovno, bez preťaženia chrbtice.

kraul

Štýl indexového prehľadávania je rýchly a energický. Vyžaduje si to určité úsilie. Nemalo by sa to začínať slabými svalmi a celkovo netrénovanými. Ak máte problémy s dýchacím systémom, je ťažké plávať s plazením. V prípade veľkých medzistavcových hernií môže syndróm bolesti zhoršiť intenzívna svalová práca a pohyby miechy. Preto sa s opatrnosťou plazte s chorobami chrbta.

Je lepšie ísť na to posledné, keď je telo dostatočne pripravené na plávanie.

Vlastný štýl

Niektorí ľudia nemajú potuchy o existujúcich štýloch plávania. To však neznamená, že by mali opustiť bazén. Niekto vie, ako plávať na svojej strane, rýchlo prstoklad a niekto - napodobňujú zvieratá. Je dôležité to urobiť správne, najmä pri výčnelkoch a medzistavcových kýlach..

Mali by sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 1. Vo vode nevykonávajte náhle pohyby, snažte sa o plynulý pohyb.
 2. Nesledujte rýchlosť, sústreďte sa na kvalitu.
 3. Nepreťažujte jednu skupinu svalov.
 4. Striedavo aktívne plávanie s ležaním na vode a úplnou relaxáciou.
 5. Ak máte bolesti chrbta, opustite túto metódu.

Okrem kúpania môžete v bazéne robiť aj vodné gymnastiku.

Vodná gymnastika

Cvičenia vo vode majú liečivý účinok na chrbticu. Spôsobujú jej napínanie a relaxáciu, uvoľňujú svalové kŕče. Vodnú gymnastiku predstavujú nasledujúce cvičenia:

 1. Len leží na vode, na chrbte. Ruky roztiahnuté od seba. Musíte pokojne a zhlboka dýchať, svaly tela sú uvoľnené.
 2. Ľahnite na lano, aby ste oddelili koľaje. Ruky sa zdvihnú nad hlavu. V tomto cvičení funguje hrudná chrbtica viac.
 3. Poloha na chrbte v bokoch. Panva musí spočívať na boku bazéna, nohy na ňom stúpajú. Ruky sú roztiahnuté od seba. Všetky časti chrbtovej a chrbtovej svaly fungujú.
 4. Ležal na chrbte alebo na bruchu v maske cez cestu a držal ruky a nohy na oddeľovačoch. Je dôležité držať chrbát rovno, nie ohýbať.

Nežiaduce aktivity vo vode s tanečnými prvkami, ako pri aqua aerobiku, s medziobratlovými kýlami sú nežiaduce.

Kúpanie v bazéne a vodná gymnastika sú vynikajúcou liečebnou metódou pre patológiu chrbtice. Je však dôležité, aby triedy boli konštantné a pravidelné, inak bude efekt krátkodobý.

Plávanie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice

Je možné plávať s kýlou chrbtice?

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice sa nedá nazvať módnou inováciou - pred niekoľkými desaťročiami lekárski odborníci jednomyseľne trvali na jej výhodách. Je tiež dôležité pochopiť, že niekedy tento šport zostáva jediný, ktorý si môžu dovoliť pacienti s patológiou pohybového aparátu. Ale bez fyzickej aktivity vôbec, bude človek cítiť oveľa horšie a choroba sama o sebe začne postupovať.

Výhody kúpania s kýlou chrbtice

Plávanie s kýlou chrbtice plní niekoľko dôležitých funkcií naraz. V prvom rade sa zameriava na posilnenie kostry pohybového aparátu: svaly budú v dobrej kondícii aktívnejšie odolávať negatívnym zmenám. Plávanie bez cvičenia sa uvoľňuje, pomáha dosahovať nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Ak pacient trpí nadváhou, cvičenia pomôžu stratiť zbytočné libier bez vynaloženia osobitného úsilia. Mimochodom, účinnosť kúpania s bedrovou prietržou je najvýraznejšia pri hodnoteniach pacientov, ktorí už tento druh rehabilitačnej terapie vyskúšali sami..

Ako plávať?

Iba váš lekár, ortopedický chirurg alebo špecialista v miestnosti na cvičenie má povolenie na konkrétne odporúčania. Všeobecné tipy však budú užitočné pre všetkých pacientov, u ktorých je diagnostikovaná hernia medzistavcovej časti. A čo je najdôležitejšie - žiadne náhle pohyby! Bavte sa.

znak

Plavanie na chrbte s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti sa odporúča tým, ktorí sa práve začínajú venovať fyzickej terapii a stále sa bojí zhoršovať situáciu, alebo jednoducho nemôžu vykonávať iné cvičenia v dôsledku bolesti alebo slabého muskuloskeletálneho skeletu..

„Pokročilejší“ typ plávania, ktorý na rozdiel od predchádzajúceho zahŕňa viac svalových skupín naraz. Ruky a nohy pracujú počas úderov, okrem toho musí plavec udržiavať svoju polohu: pomáha predchádzať iným chorobám chrbtice..

Plavanie v plazoch sa odporúča iba tým pacientom, ktorí už majú skúsenosti s vykonávaním vodných cvičení. Pre začiatočníkov sú tieto metódy kontraindikované, je to kvôli nevedomosti o technike a následkom toho je riziko zhoršenia priebehu choroby a nezvládnutia tejto choroby. Pri plávaní počas plazenia by ste mali mať na pamäti, že záťaž, ktorú majú cvičenia na chrbte s prietržou, by sa mala striedať s obdobiami odpočinku, keď jednoducho ležíte v bazénovej vode a relaxujete všetky svaly tela..

Komplexy vodných cvičení na prietrž

Restoratívna terapia sa neobmedzuje iba na kúpanie: rôzne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v bazéne s bedrovou kýlou chrbtice, prinášajú hmatateľné výsledky. Niektoré z nich predpokladajú statický charakter, zatiaľ čo iné vyžadujú pohyb. Vykonávanie cvičení je lepšie pod dohľadom odborníka..

Výcvik krku

Ak chcete tón krčnej chrbtice pomôže veľmi intenzívne sklony do strán, dopredu a dozadu, rotácie v smere hodinových ručičiek a v opačnom smere.

Cvičenie chrbta

Spočiatku sa zdá, že tento typ kýly v bazéne je nebezpečný, ale v skutočnosti sa ukazuje, že všetko nie je také strašidelné. Pre hrudnú, bedrovú a sakrálnu chrbticu je dosť cvičení: aký komplex je pre vás najvhodnejší, najlepšie ho určí skúsený inštruktor alebo lekár, ktorý predpísal cvičebnú terapiu.

Chôdza vo vode

Pohyb vo vodnom stĺpci je oveľa ťažší, pretože tlak je tu vyšší ako vo vzduchu. Pohybom nôh po spodnej časti bazéna zapojíte naraz niekoľko svalových skupín, čo im pomôže udržiavať ich v dobrej kondícii. Pohyby by mali byť pokojné: skúste kráčať pomaly a v žiadnom prípade by ste nemali bežať, aj keď sa vám zdá, že bude rovnako ľahké.

Bočné zatáčky

Posilnite svaly chrbta, prispievajte k postupnému odstraňovaniu tukovej vrstvy po stranách a v páse. Mal by byť predpísaný výlučne lekárom, pretože pri nadmernom nadšení k cvičeniu existuje riziko konečného prasknutia vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

Kontraindikácie pri vodných cvičeniach

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice prináša viditeľné výsledky, ale nie každý pacient je zobrazený. Takáto činnosť je pre niekoho prísne zakázaná. Medzi kontraindikácie vynikajú: prítomnosť infekcií v tele, kožné ochorenia (atopická dermatitída, psoriáza, ekzém, neurodermatitída), srdcové a cievne choroby, prítomnosť otvorených rán na koži, plesňové lézie, vredy. Relatívna kontraindikácia je ARVI a ARI - je lepšie najprv vyliečiť bolesť hlavy, nádchu a kašeľ, aby nedošlo k infikovaniu ostatných a zmierneniu ich vlastného stavu..

Plávanie s kýlou chrbtice je najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby medzistavcových prietrží. Vo vode zaťaženie chrbtice oslabuje a odolnosť vodného prostredia znemožňuje ostré pohyby a traumy poškodeným segmentom chrbtice..

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného (pri výbere bazénu) dávajte pozor, aby teplota vody bola najmenej 24 ° C a aby sa v bazéne nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.

Pozor! Ak dobre nekúpete, nezabudnite, že zakúpením všeobecného predplatného na vykonanie súboru cvikov vo vode s medzistavcovými kýlami budete zasahovať (alebo vás budú rušiť) ľudia plávajúce pozdĺž vášho jazdného pruhu. Je lepšie okamžite vyhľadať plavecký bazén, kde je možnosť dostať sa do špecializovanej skupiny vodných aerobikov, triedy, s ktorými vedie inštruktor cvičebnej terapie..

Ako plávať s kýlou chrbtice

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Liečime krčné herniované disky plávaním

Kompetentný a pozorný inštruktor cvičebnej terapie bude určite venovať pozornosť skutočnosti, že inštrukcie na ošetrenie kýly nachádzajúcej sa v krčnej chrbtici poskytujú iba dva typy plávania:

 1. Plávanie v štýle Crawl, ale iba s maskou a šnorchlom, keď je hlava neustále pod vodou a tvár sa pozerá dolu..
 2. Potápanie v polohe: ruky natiahnuté dopredu, celá chrbtica natiahnutá v jednej línii. V tejto polohe môžu nohy fungovať v štýle plazenia alebo prsníka..

V tomto článku nezverejňujeme video, venujte pozornosť fotografii.

Zaťaženie je potrebné dávkovať podľa pohody. Počas dýchania rešpektujte polohu tak, aby neprekážala iným plavcom v jazdnom pruhu. V tomto okamihu je žiaduce robiť zákruty, sklony, rôzne výčnelky a kruhové pohyby v krku, zatiaľ čo je v polohe, keď vodná línia sotva dosiahne pery..

Dôležité! Na sieti nájdete odporúčania, že pri medzistavcových kýlach môžete plávať motýľa. Plávanie s delfínmi je kategoricky kontraindikované pre akúkoľvek kýlu chrbtice, okrem toho sa neodporúča vykonávať simultánne vlnové pohyby nôh a tela bez dozadu..

Dôrazne sa neodporúča plávať s kýlami a výčnelkami v oblasti krčka maternice a krčka maternice, ako aj léziami medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta. Cena za nezávislé používanie tohto štýlu plávania je rovnaká pre všetkých - namiesto výhody, zhoršenia syndrómu bolesti a „vrátenia“ liečby o niekoľko stupňov späť..

Plávanie s kýlami v dolnej časti chrbta a na hrudi

A ako plávať s kýlou chrbtice v krčku maternice, hrudníka, bedrovej a bedrovej kosti (pozri. Aké sú príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - liečba a príznaky)? Ponúkame cyklický komplex postupných plávacích úloh, ktorý je vhodný pre tieto typy výčnelkov a kýly.

Každá druhá osoba má spravidla prietrž na spodnej časti chrbta. Vina za nerovnomerné zaťaženie chrbtice. V akútnych štádiách, keď pociťujete silnú bolesť, je nevyhnutná medikácia. Ale keď sa začne fáza remisie, je možné pokračovať s pomocnými metódami liečby a prevencie hernie. To tiež zahŕňa kúpanie. Nie bez dôvodu si mnohí ľudia spomínajú na tento krásny šport, keď začínajú problémy s chrbtom..

Voda a ľudské telo

Vodné procedúry majú úžasný vplyv na celé ľudské telo. Po vykonaní série štúdií lekári dospeli k záveru, že plávanie s kýlami v bedrovej časti tela je jednoducho nevyhnutné.

Pri pravidelnom cvičení:

 • bolesť je znížená,
 • obnovia sa všetky metabolické procesy,
 • svalový korzet posilňuje,
 • obnovuje sa prívod krvi do sakrálnej oblasti chrbtice,
 • chrbtica je natiahnutá,
 • znižuje sa preťaženie chrbtice,
 • metabolické procesy v tele sú normalizované,
 • nervový systém je posilnený.

Telo ponorené do vody stráca váhu. „Beztiažové“ ľudské telo vo vode vám umožňuje odstrániť záťaž z chrbtice, narovnať medzistavcové platničky, a tak odstrániť bolesť.

Bazén s hydromasážou je dvojnásobne užitočný. Telo je počas procedúry úplne uvoľnené. Proces hojenia svalového, nervového, kardiovaskulárneho systému je omnoho rýchlejší. Zlepšuje sa prísun krvi, krvný obeh v žilách, uvoľňovanie svalových kŕčov, aktivácia živín. Hydromasáž výrazne znižuje zaťaženie chrbtice. Žiadny z typov natiahnutia chrbtice nedá taký účinný výsledok pri eliminácii bolesti. Hydromasážny systém má vynikajúci relaxačný účinok na celé telo.

Príčina kýly na chrbtici

U ľudí je chrbtica väčšinu dňa vzpriamená. Vzpieranie nie je správne rozdelené. Sedavá práca spôsobuje bolesť chrbta. Stĺpec chrbtice je väčšinou pod veľkým zaťažením..

Postupom času sa začneme cítiť:

 1. Ťažkosť, bolesť v strede krku.
 2. bolesť hlavy.
 3. Slabosť a bolesť v rukách.
 4. "Číslo" v hrudi.
 5. Kreslenie bolesti v bedrovej oblasti.

Existuje také ochorenie, ako je osteochondróza. Najskôr sa objaví výčnelok a potom kýla.

Funkcie plávania s kýlami na spodnej časti chrbta

Silne nemožné:

 1. Počas akútnej fázy užívajte vodu.
 2. Začať cvičiť bez inštruktora.
 3. Ponorte sa do vody, ktorej teplota je pod 30 stupňov.
 4. Skočiť z podstavca.

Odporúčané:

 1. Výučbu začnite iba v období úplného odpustenia.
 2. Získajte individuálny súbor cvičení vyvinutých odborníkom.
 3. Pred začatím kurzov sa zahrievajte (trup, zákruty, drepy, vlnené ruky a nohy).
 4. Vykonajte triedy vody najmenej trikrát týždenne. Trvanie lekcie štyridsať päť minút.
 5. Jemne znížte teplotu vody z tridsiatich stupňov na dvadsať tri.
 6. Dávajte pozor na správne dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a rýchlo vydýchnite. Zabezpečte vetranie.
 7. Vyvarujte sa prepracovaniu tela. Postupne zvyšujte zaťaženie.
 8. Vyberte si individuálny štýl plávania.
 9. Kurz by sa mal konať najmenej šesť mesiacov. Potom navštívte bazén päťkrát, šesťkrát mesačne.

Odporúčané typy kúpania

Pri herniách na spodnej časti chrbta sa odporúčajú nasledujúce štýly:

Pri problémoch s bedrovou chrbticou sa štýl motýľovej mŕtvice neodporúča. Je vhodný pre zdravých ľudí so silným telom. Tento štýl používa ostré pohyby. Môžu iba vyvolať a zosilniť bolesť..

 • Kraul. Vhodný na plávanie. Svalový korzet by mal byť dostatočne posilnený. Ľudský dýchací systém by nemal mať problémy.
 • Na zadnej strane. Šetrný výhľad na kúpanie. Telo je pokojné, záťaž takmer chýba, svaly sa uvoľňujú, chrbtica sa rozťahuje. Odporúča sa začať rekreačné vodné aktivity s plávaním na chrbte..
 • Prsia. Tento štýl je určený pre kýly v bedrovej a hrudnej oblasti. Pomerne pokojné kúpanie.

Komplex liečebných cvičení v bazéne

 1. Zdvíhame vysoko kolená, kráčame vo vode. Hladina vody by mala dosiahnuť až k hrudníku. Robíme pohyby rukami, akoby sme lyžovali s lyžiarskymi palicami. Päť minút.
 2. Stojíme. Voda by mala dosiahnuť úroveň prsníkov. Otočte telo desaťkrát v každom smere.
 3. Vyrábame plachty vľavo a vpravo. Voda dosahuje pás. Opakujte šesťkrát v každom smere..
 4. Squat, držadlá držte rukami. Alternatívne vyvíjame tlak na jednu nohu a potom na druhú nohu. Squat desaťkrát na ľavú a pravú nohu. Potom na oboch nohách desať drepov.
 5. Pritiahneme nohy k pásu a držíme ho nabok. Dvanásťkrát.

Tento malý komplex je určený pre ľudí so silnou bolesťou v bedrovej oblasti, s kýlami nad 10 mm, pre niekoho, kto práve začína plávať. Tento súbor tried je uvedený na mesiac. Štyri hodiny týždenne. Za účasti inštruktora.

Po úspešnom absolvovaní prvého mesiaca vodného tréningu môžete triedy skomplikovať. Pridajte plávanie, predĺžte trvanie vodných procedúr. Pri lordóze patologického ohybu chrbtice v oblasti hrudníka musí človek plávať na chrbte. So silným chrbtom ohnutým dozadu plávajte na bruchu. Vyberte si svoje vlastné polohy, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť.

Vodné cvičenia stvrdnú, rozvíjajú, posilňujú telo a ducha človeka. Plávanie je účinná pomocná liečba pre pacientov s bedrovou chrbticou..

S kýlami v lumbosakrálnej chrbtici začnite plávať a nezúfajte, užívajte si príjemné a užitočné chvíle! Prajeme vám plné uzdravenie.!

Plávanie s kýlou dolnej časti chrbta - 7 pravidiel, aby ste nepoškodili

Liečebné a rekreačné plávanie je typ fyzickej kultúry, pri ktorej dochádza k súčasnému účinku vody a dynamických pohybov na ľudský organizmus..

Vo vodnom prostredí svaly pracujú synchrónne a prijímajú namerané zaťaženie. Úprava vody sa považuje za dôležitú súčasť priaznivého účinku na pacienta..

Rozšírená rozšírenosť chorôb nervového systému degeneratívneho a dystrofického pôvodu určuje potrebu použitia nových metód liečby. Plávanie umožňuje dosiahnuť regresiu herniovaných diskov (MTD).

Klinický obraz

V mnohých prípadoch je bedrová bolesť spojená s prítomnosťou herniovaného disku. Táto patológia muskuloskeletálneho systému je spôsobená premiestnením buničitého jadra MTD s pretrhnutím vláknitého prstenca. Vyvíja sa v dôsledku osteochondrózy chrbtice, traumy. Vyvoláva kompresiu nervových štruktúr.

Na rozdiel od normálneho stavu chrbtice s kýlami bedrovej chrbtice sa pozoruje vzorka posunu stavcov. Nebezpečenstvo spondylolistézy je rozvoj chronickej bolesti, slabosť dolných končatín.

Najvýraznejším prejavom medzistavcovej prietrže je kompresia koreňa miechy s vývojom bolesti, zmyslových a motorických porúch v oblasti jej inervácie. Spoločné ubytovanie na úrovni L4-L5 a L5-S1 MTD.

Znaky sú charakteristické prietrzi bedrovej chrbtice:

 • bolesť v bedrovej oblasti trvajúca niekoľko rokov;
 • znížená pohyblivosť v motorovom segmente;
 • napínanie paravertebrálneho svalu stanovené palpáciou;
 • zmena fyziologických ohybov (vyrovnanie bedrovej lordózy);
 • poruchy autonómneho nervového systému (hyperhidróza, mramorovanie kože);
 • slabosť, svalová hypotenzia;
 • znížené reflexy;
 • narušenie citlivosti (hypestézia, anestézia, hyperestézia).

V počiatočných štádiách choroby je narušená iba periodická tupá, nepríjemná bolesť v bedrovej oblasti. Závažnosť bolesti sa postupne zvyšuje, neskôr sa pripája vertebrálny a radiálny syndróm. Typické sú opakované exacerbácie, zvýšená bolesť pri zdvíhaní závaží, svalové napätie. V priebehu choroby sa objavujú patologické príznaky:

 • Lasegov príznak - bolesť v bedrovej oblasti pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte;
 • príznak impulzu kašľa - bolesť pri strese alebo zvýšenie jej intenzity v oblasti postihnutého nervového koreňa pri kašľaní alebo kýchaní.

Bez adekvátnej liečby dôjde k strate citlivosti pohlavných orgánov, k narušeniu funkcie panvových orgánov, ako je napríklad inkontinencia moču a stolice..

Výhody a účinky postupov pri vode

Pri lumbálnej prietrži zaujíma rekreačné miesto dôležité miesto medzi prostriedkami na korekciu funkčných porúch chrbtice. V kombinácii s biomedicínskymi, farmakopsychologickými metódami je možné dosiahnuť pozitívny výsledok v závislosti od lokalizácie herniálnej formácie..

Podľa mechanizmu vystavenia a účinnosti prietrži lumbosakrálnej chrbtice pri hernii patria medzi optimálne spôsoby rekreačného plávania:

 • nápravné cvičenia;
 • izotonické cvičenia pri plávaní prsia na boku;
 • relaxačné cvičenia (pomalé plávanie s doskou);
 • napínanie vo vode;
 • dychové cvičenia v blízkosti bazéna vo vode alebo pri pohybe.

Účinnosť tried závisí od stanovenia konečnej diagnózy a primeraného výberu vybavenia na plávanie. Vo vode je telo v stave beztiaže. Všetky zaťaženia MTD v tlaku sú úplne odstránené.

Vodné prostredie pomáha znižovať svalový tonus, relaxáciu tkanív, znižuje intenzitu syndrómu bolesti.

Plávanie podporuje posilnenie kostného tkaniva, pozitívne ovplyvňuje kĺby. Vo vode nastáva mechanická trakcia chrbtice. To vedie k dekompresii nervových štruktúr, zlepšeniu krvného obehu, zníženiu opuchov, eliminácii subluxácií medzistavcových kĺbov..

Všeobecné odporúčania

Plávanie je ideálny šport na regeneráciu miechových diskov počas liečby. Vo vode nie je gravitácia, takže pohyby sú plynulé, čím sa eliminuje riziko zranenia.

Všeobecné pravidlá plávania s prietržovou kýlou:

 • Pred začatím vyučovania je povinná konzultácia s lekárom, ktorá vyberie súbor cvičení na základe všeobecného klinického obrazu;
 • plávanie je uvedené iba v období odpustenia;
 • zahrievanie na zemi je povinné (dychové cvičenia, zahrievanie svalov);
 • mal by sa cvičiť 2-3 krát týždenne v krytom bazéne;
 • dávky by sa mali prísne dávkovať, postupne zvyšovať;
 • čas výcviku v počiatočnej fáze nie viac ako 30 - 40 minút;
 • teplota vody pre triedy od 25 ° do 28 ° C.

Pri medzistavcových prietržiach je prísne zakázané plávať so zdvihnutou hlavou.

Nesprávna poloha hlavy preťažuje svaly chrbtice, krku a chrbta.

Aký štýl si vybrať

Pri herniách musí MTD zahrňovať telo vo vode a musí byť starostlivo. V hodinách sa používajú komplexy všeobecných vývojových cvičení s fragmentami športového plávania. Keďže je plávanie nevyhnutné, aby sa stav nezhoršoval, pri kýloch lumbálnej chrbtice s použitím akéhokoľvek štýlu by mali nohy fungovať „od bedra“. To znamená, že celá noha je uvedená do pohybu a nie od kolena dole.

Štýl plávania sa vyberá osobitne, berúc do úvahy motorické schopnosti. V prípade chorôb chrbta sa odporúča plávať štýlom plazenia po chrbte. Hlava a telo by mali byť na rovnakej úrovni ako voda. Vďaka zdvihovým pohybom horných končatín dochádza v bedrovej oblasti v prednom a zadnom smere k rotačným pohybom, čo zvyšuje pohyblivosť chrbtice..

Prsia zbytočne namáhajú zadné svaly, takže je lepšie ich nepoužívať v počiatočných fázach. Je lepšie zvoliť si prsník s predĺženou formou kĺzania, plávajúci na chrbte s nohami prsníka. Náhle pohyby, zákruty sú vylúčené. Odporúča sa používať ochranné okuliare a trubicu..

kontraindikácie

Plávanie s degeneratívnymi ochoreniami chrbtice by sa malo robiť so súhlasom lekára pod dohľadom inštruktora. Všeobecnými kontraindikáciami plávania s prietržami a prietržami bedrovej oblasti sú najmä:

 • exacerbácia so silnou bolesťou;
 • otvorené rany;
 • kožné vyrážky;
 • črevné poruchy alebo infekcie;
 • vysoká telesná teplota;
 • ťažké prepracovanie;
 • obdobie zotavenia po akútnych zápalových procesoch.

Pohodlie počas hodín je signálom na ich zastavenie. Ak v bazéne nie sú kontraindikácie, je možné plávanie s kýlou bedrovej chrbtice nahradiť liečebnými cvičeniami: v bazéne a na súši.

video

Príčina herniation disku

Vodný aerobik

Popri plávaní s kýlami bedrovej chrbtice je tu uvedená aj aqua aerobik - druh rekreačnej a rekreačnej fyzickej kultúry, ktorá kombinuje tradičné a netradičné cvičenia v bazéne. Tréning je založený na kombinácii plávania, profylaxie, posilňovacích cvičení a miestnych cvičení pre rôzne svalové skupiny. Používajú sa rôzne východiskové polohy: ležiace, stojace, v polo-drepe, s predmetmi alebo bez nich. S pohyblivou podperou, bez podpery a s nepohyblivou podperou.

Prípustná hĺbka bazéna je 120 - 130 cm, čo vám umožňuje umiestniť všetky časti tela do vodného prostredia a používať prakticky všetky svalové skupiny, aby ste vyťažili pohybový aparát na maximum. V rámci tried sa pohyby vykonávajú s nízkou, strednou a vysokou úrovňou intenzity. Pri výbere cvikov sa berie do úvahy tvar chrbta v sagitálnej rovine (kyphosis alebo lordosis)..

Spolu s gymnastikou a so súhlasom lekára sa používajú hydromasáže a Sharková sprcha. Počas týchto postupov sa priaznivý účinok šíri niekoľkými smermi. Priaznivo pôsobí na stav nervového, dýchacieho, svalového a kardiovaskulárneho systému tela.

Prioritným smerom komplexnej rehabilitácie pacientov s degeneratívno-dystrofickými ochoreniami pohybového aparátu je plávanie. Použitie tejto metódy pomáha zmierňovať bolesť, obnovuje pohyblivosť chrbtice.

Kľúč k zlepšeniu - pravidelné školenie.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Liečba bedrovej prietrže plávaním v bazéne

Cvičenie plávania je indikované na bolesti chrbta.

Plávanie s herniou chrbtice je najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby medzistavcových výčnelkov. Vo vode zaťaženie chrbta oslabuje a odolnosť vodného prostredia znemožňuje ostré pohyby a traumy poškodeným segmentom chrbtice..

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Pre problematické spoje môže byť potrebné predchádzajúce lepenie.

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného si prosím uvedomte, že teplota vody v bazéne nebola nižšia ako 24 ° С a v priestoroch sa nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie

Uistite sa, že váš tréner aerobiku má diplom inštruktora telesnej výchovy

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.

Pozor! Ak sa dobre nekúpate, nezabudnite, že zakúpením všeobecného predplatného na vykonanie súboru cvičení vo vode s medzistavcovými kýlami budete zasahovať do ľudí plávajúcich po jazdnom pruhu. Je lepšie okamžite vyhľadať plavecký bazén, kde je možnosť dostať sa do špecializovanej skupiny vodných aerobikov, triedy, s ktorými vedie inštruktor cvičebnej terapie..

Ako plávať s kýlou chrbtice

Ak je kýla, vstup do „recesie“ zboku je tiež kontraindikovaný - iba schody

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Liečime krčné herniované disky plávaním

Kompetentný tréner cvičebnej terapie bude určite venovať pozornosť skutočnosti, že návod na ošetrenie kýly umiestnenej v krčnej chrbtici poskytuje iba dva typy plávania:

 1. Plávanie v štýle Crawl, ale iba s maskou a šnorchlom, keď je hlava neustále pod vodou a tvár sa pozerá dolu..
 2. Potápanie v polohe: ruky vpred, celá chrbtica natiahnutá v jednej línii. V tejto polohe môžu nohy fungovať v štýle plazenia alebo prsníka..

V tomto článku nezverejňujeme video, venujte pozornosť fotografii.

Lezenie a potápanie s čelenkou a maskou

Zaťaženie je potrebné dávkovať podľa pohody. Počas dýchania rešpektujte polohu tak, aby neprekážala iným plavcom v jazdnom pruhu. V tomto okamihu je žiaduce robiť zákruty, sklony, rôzne výčnelky a kruhové pohyby v krku, zatiaľ čo je v polohe, keď vodná línia sotva dosiahne pery..

Dôležité! Na sieti existujú odporúčania, že pri medzistavcových kýlach môžete plávať motýľa. Plávanie s delfínmi je kategoricky kontraindikované pre akúkoľvek kýlu chrbtice, okrem toho sa neodporúča vykonávať simultánne vlnové pohyby nôh a tela bez dozadu..

Dôrazne sa neodporúča plávať s kýlami a výčnelkami v oblasti krčka maternice a krčka maternice, ako aj léziami medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta. Cena za nezávislé používanie tohto štýlu plávania je rovnaká pre všetkých - namiesto výhody, zhoršenia syndrómu bolesti a „vrátenia“ liečby o niekoľko stupňov späť..

Plávanie s kýlami v dolnej časti chrbta a na hrudi

A ako plávať s kýlou chrbtice v krčku maternice, hrudníka, bedrovej a bedrovej kosti (pozri. Aké sú príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - liečba a príznaky)? Ponúkame cyklický komplex postupných plávacích úloh, ktorý je vhodný pre tieto typy výčnelkov a kýly.

fotografieOpis úlohyDĺžka vzdialenosti
Ležiaci na bruchu, plávajúca doska v rukách, tvár ponorená do vody, chrbtica je rovná, nohy pracujú v štýle Crawl:

 • pre 4 počty - výdych;
 • pri „I“ - dych, hlava sa otočí doprava, ale krk sa neohne;
 • pre 4 počty - výdych;
 • „Ja“ - dych s cieľom otočiť doľava.
1 bazén
Prechádzajte sa dozadu.
Neohýbajte kolená!
2 bazény
Ležiaca na boku, pravá rovná ruka spočíva na doske, ľavá pozdĺž trupu, nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
Pravidelné indexové prehľadávanie.
Nevyťahujte korunku z vody pri otáčaní hlavy kvôli inšpirácii (pozri fotografiu).
1 bazén
V polohe na chrbte ruky držia dosku pritlačenú k žalúdku a nohy fungujú ako „ropucha“ - mosadzný štýl.1 bazén
Ležiace na ľavej strane, ľavá rovná ruka spočíva na doske, vpravo pozdĺž trupu, nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
V polohe na chrbte ruky držia dosku v blízkosti brucha a nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
Obyčajný indexový prehľadávač vzadu.
Snažte sa neohýbať v dolnej časti chrbta.
2 bazény

Plávajúce dievča

Úlohy cyklu opakujte vo vyššie uvedenom poradí toľkokrát, koľkokrát to čas predplatné umožňuje.

Medzi jednotlivými úlohami nezabudnite obnoviť dych. Nezabudnite, že cvičenia nie sú zamerané na rozvoj vytrvalosti, ale na „mäkké“ hlboké posilnenie chrbtových svalov slúžiacich postihnutému segmentu chrbtice..

Počas prestávok na zotavenie v plytkej vode nevystúpajte z vody do plnej výšky a pri odpočinku pri východiskovej strane netiahnite za ruky, nedržte ich za horný okraj ani zo štartovacej konzoly..

Na poznámku. Mnohí autori odporúčajú používať ako hlavný štýl „plávanie v polohe na chrbte a súčasne hádzať obe ruky“. Ich odporúčanie nie je kompetentné a úplne nerozumejú tomu, ktoré svalové skupiny sa podieľajú na práci s takým „Breaststroke alebo Butterfly na chrbte“. S kýlou chrbtice nikdy neplavajte takýmto spôsobom.

Motýľ a prsia na chrbte - ťažké typy koordinácie TFP pre mladých plavcov

A na záver vziať ďalšiu radu. Pred zakúpením predplatného prejdite na koniec hodiny, ktorú ste si vybrali včas. Chatujte s ľuďmi, ktorí opúšťajú váš tréning.

Sú inštruktori vždy nablízku? Je voda čistá a teplá? Aká je teplota v bazéne? Odpovede na tieto otázky pomôžu určiť správny výber a nielen šetria rozpočet, ale aj šetria zdravie.

Ako plávať v bazéne s kýlou chrbtice

Hlavným dôvodom rozvoja prietrže chrbtice je nerovnomerné zaťaženie. Počas exacerbácie sa liečia liekmi, ale počas remisie môžete použiť pomocné prostriedky. Pre bolesti chrbta poskytuje plávanie dobré výsledky. Posledné štúdie ho pripisujú povinným preventívnym a terapeutickým metódam..

Bazén s kýlou bedrovej chrbtice

Je bazén užitočný pre spinálnu prietrž? Plávanie v bazéne posilňuje zadné svaly, ktoré preberajú väčšinu záťaže, a tak uvoľňuje poškodený medzistavcový disk..

Pravidelný tréning v bazéne s kýlou chrbtice vám umožňuje:

 • zmierniť bolesť;
 • normalizovať metabolické procesy;
 • natiahnite chrbticu;
 • obnoviť prirodzený prietok krvi;
 • na posilnenie svalov;
 • zníženie napätia v chrbtici.

Telo vo vode stráca váhu, vytvára „beztiažové“ a odstraňuje záťaž.

Maximálny výsledok je možné dosiahnuť v bazéne s hydromasážou, ktorá urýchľuje obnovu nervového, svalového a kardiovaskulárneho systému. Svalové kŕče sa znížia, v žilách sa nastavuje správny prietok krvi. Hydromasáž zmierňuje stres a uvoľňuje sa. Z hľadiska efektívnosti nie je možné s ňou porovnávať žiadny druh rozťahovania..

Napriek užitočnosti bazéna existujú kontraindikácie:

 • obdobie exacerbácie
 • cvičiť bez inštruktora
 • skočiť z podstavca
 • byť vo vode s teplotou nad 30 stupňov.

článok: Pomáhajú pijavice s kýlovou kýlou.

Mali by ste sa riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Zapojte sa do odpustenia.
 • Vykonajte iba individuálne vybraný komplex.
 • Pred ponorením do vody nezabudnite urobiť trochu zahriatia..
 • Cvičte 3-krát týždenne počas 45 minút.
 • Dýchajte pri správnom vetraní: zhlboka dýchajte a rýchlo vydýchnite.
 • Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať.
 • Vyberte si individuálny štýl plávania.
 • Trvanie kurzu je 6 - 8 mesiacov a potom stačí cvičiť 5-6 krát mesačne.

Suché cvičenie by malo zahŕňať:

 • bočné ohyby;
 • plné a neúplné drepy;
 • telo sa otáča s malou amplitúdou;
 • rotácia v lakte, ramenné kĺby;
 • malé hojdačky s nohami, pažami.

Táto gymnastika stimuluje krvný obeh, osviežuje a pripravuje svaly na ďalšie cvičenie..

Plávanie sa najlepšie strieda s cvičením.

S kýlou môžete plávať v troch štýloch:

1 Na zadnej strane. Naj šetrnejší pohľad, ktorý možno použiť na akúkoľvek fyzickú námahu pacienta na začiatku vodných aktivít. Počas plávania sú svaly takmer uvoľnené, nie je zaťažené, chrbtica je napnutá, jej neprirodzené polohy sú vylúčené. Plávanie na chrbte vám dáva možnosť relaxovať po celodennom pracovnom zaťažení.

2 podprsenky. Pokojný typ plávania, ktorý sa odporúča pre bedrovú a hrudnú kýlu. Muž pláva na bruchu a aktívne pracuje s nohami v rukách, ako žaba. Je potrebné monitorovať synchrónnu prácu rúk a nôh a tiež držať držanie tela.

3Krol. Vhodný pre telesne zdatných ľudí bez problémov s dýchacím systémom.

Technika prehľadávania plávania

Nepoužívajte plávanie s motýľmi s problémami so spodnou časťou chrbta. Ostré pohyby môžu zosilniť bolesť, spôsobiť sekvestráciu (oddelenie) buničitého jadra.
Ako zvoliť správnu techniku ​​plávania.

Niektorí ľudia nedodržiavajú určitý štýl. Hlavnou podmienkou je urobiť všetko správne:

 • vylúčiť náhle pohyby;
 • kvalita by mala byť vyššia ako rýchlosť;
 • mali by fungovať rôzne svalové skupiny;
 • striedavé plávanie s relaxáciou a ležanie na vode;
 • ak sa vyskytne bolesť, prestaňte cvičiť.

Pri akomkoľvek štýle plávania by ste ho mali správne zastaviť. Pri prudkej zmene polohy sa chrbtica prechádza neprirodzeným ohybom. Na konci plávania by ste sa mali prevrátiť na brucho a potom spustiť na nohy.

Odporúčaná postupnosť plávania:

 1. S plávajúcou doskou plávajte v štýle delfína 100 metrov.
 2. Ľahnite si na chrbát a zároveň prstami oboma rukami plávajte 400 metrov.
 3. V rovnakej polohe plávajte 250 metrov, striedajte však ruky rukami.
 4. Krol 150 m.
 5. Pokojný prsník 100 m.

Cvičenie v bazéne s kýlou chrbtice

Pre ľudí so silnou bolesťou a prietržou viac ako 10 mm bol vyvinutý špeciálny komplex. Malo by sa vykonávať 4-krát týždenne po dobu jedného mesiaca. Základné cvičenia:

 • Chôdza s vysokými kolenami, ruky napodobňujú lyžovanie. Voda by mala byť nad hrudníkom. Trvanie - 5 minút.
 • Postavte sa do vody a otočte telom 10-krát v každom smere. Voda na úrovni hrudníka.
 • Horné telo sklopte 6-krát do strán. Voda by mala byť na úrovni pásu.
 • Pri drzaní madla vykonajte drepy. V takom prípade by sa mal tlak na každú nohu meniť. 10 drepov na každú nohu a potom rovnaké množstvo na dve nohy.
 • Pritlačte nohy na žalúdok a držte podporu. Beží 12-krát.
 • Po mesiaci tréningu môžete komplex skomplikovať - ​​vstúpiť do plávania, zvýšiť počet prístupov a trvanie.
 • Triedy so špeciálnymi zariadeniami môžu nahradiť triedy v telocvični.
 • Ak v bazéne nie sú žiadne špeciálne zariadenia a zábradlia pre vodnú gymnastiku, môžete vykonať jednoduché cvičenia pomocou rozdeľovačov koľají:

1 Ľahnite si na chrbát s vodou. Zriedi ruky, zhlboka sa nadýchne. Všetky svaly musia byť uvoľnené..

2 Ľahnite si na lano, zdvihnite ruky a spustite ich späť do vody. Maximálna záťaž ide do hrudníka.

3 Pri okraji ležte na chrbte. Nohy nasadené na nohách ležia vo vode s umývadlom. Rozložte ruky do strán.

4 Ľahnite si cez koľajnicu na chrbát alebo na žalúdok (maskovaný) a svoju polohu fixujte rukami a nohami na oddeľovačoch. Malo by sa snažiť udržiavať rovné držanie tela, s výnimkou vychýlenia.

Aerobik na prietrž pri bazéne

Aqua aerobik - tanečné pohyby vo vode. Túto techniku ​​pôvodne vytvorili lekári zo ZSSR pre atlétov, ale neskôr ju ortopedi začali používať na rehabilitáciu svojich pacientov..

Cvičenie zlepšuje krvný obeh a zlepšuje metabolizmus. Úľava od stresu zväčšuje medzistavcovú vzdialenosť a odstraňuje príznaky kýly. Ďalej sa vaskulárny a dýchací systém stabilizuje.

Triedy vodného aerobiku sú povolené v každom veku..

Aqua aerobik - ideálny spôsob, ako tónovať svaly prietrž chrbtice

Presný komplex je vybraný individuálne a je kompletne riadený školiteľom. Štandardné trvanie tried je 60 minút, frekvencia je 3-krát týždenne.

Ľahký komplex sa predpisuje, ak sa vyskytnú problémy s hypertenziou a ľudia po 60 rokoch. Triedy so špeciálnym vybavením môžu plne kompenzovať silové cvičenia v hale. Aerobik Aqua úplne eliminuje zranenia.

Mali by ste začať s malým zahriatím svalov. Zároveň sa venuje pozornosť dýchacím technikám - inhalácia by mala byť rýchla a mierna. To vám umožní trénovať medzistavcové a medzirebrové svaly.

Medzi kontraindikácie patria:

 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • infekčné choroby;
 • kožné problémy.

Bazén po odstránení prietrže chrbtice

Plávanie vám umožňuje tónovať chrbtové svaly. Zaťaženie vodou je minimálne. Triedy po operácii sú však predpísané o mesiac neskôr, keď sa zvyšuje rehabilitačný potenciál a jazva sa úplne formuje. To všetko minimalizuje riziko infekcie. Je však potrebné zvážiť niekoľko funkcií:

 • vyžaduje sa úplné hojenie pooperačnej rany;
 • Pred začiatkom kurzu by ste sa mali podrobiť záťažovej terapii;
 • vyžaduje sa stála prítomnosť inštruktora;
 • cvičenia by sa mali striedať s plávaním.

Plné triedy v bazéne sú povolené až po 6 mesiacoch od dátumu prevádzkovania.

Triedy vo vode majú priaznivý vplyv na pohodu pacienta prietrž chrbtice. V dôsledku chudnutia zažívajú chrbtica minimálny stres a svaly sa posilňujú. Cvičenia by sa mali vyberať individuálne, berúc do úvahy vlastnosti tela..

(Celkom 11 830, dnes 9)

Plávanie s kýlou chrbtice bedrového kĺbu, cvičenia, video

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice pomôže napnúť chrbát, posilniť svaly, obnoviť metabolické procesy a krvný obeh. Počas tréningu v bazéne je riziko poranenia veľmi nízke - voda zaťažuje časť bremena a nedovoľuje vám vykonávať náhle pohyby..

Výhody plávania

Lekárske plávanie s kýlou chrbtice, podľa rehabilitačných špecialistov, odstraňuje záťaž z dolnej časti chrbta, plynulo trénuje chrbtové svaly.

Posledne menovaný je zvlášť dôležitý na prevenciu recidívy choroby..

Na jednej strane svaly dostávajú potrebnú záťaž pre rast, na druhej strane sa táto záťaž šíri po celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta, ktorá je už poškodená prietržou.

S bedrovou prietržou pomáhajú cvičenia v bazéne pomaly, ale správne sa vysporiadajú s bolesťou, ktorá v dôsledku svalových kŕčov mučí..

Krvný obeh v postihnutej oblasti zlepšuje, zápalový proces zmizne. Bunky chrupavky normalizujú svoje metabolické procesy a začínajú sa zotavovať. Drogy sú silnejšie.

Uskutočňuje sa hladké, ale efektívne napínanie driekovej chrbtice. Vzdialenosť medzi stavcami sa zvyšuje, tlak na poškodené medzistavcové platničky bedrovej oblasti sa znižuje..

Metabolické procesy a krvný obeh v postihnutej chrupavke sú zlepšené..

 • Nezabudnite si prečítať: je možné športovať s kýlou chrbtice.

Ďalším dôležitým účinkom cvičenia vo vode je relaxácia. Pacienti s bedrovou kýlou chrbtice často pociťujú bolesť pri pohybe, nemôžu si normálne užívať život. Plávanie pomôže zvýšiť emočné pozadie a existuje nálada na boj proti tejto chorobe.

Ako plávať s kýlou

Rovnako ako každá cvičebná terapia bedrovej prietrže, plávanie má množstvo obmedzení a odporúčaní:

 • Ak sa bolesť zhoršila, nemôžete plávať. V tejto situácii môžu dokonca také hladké pohyby poškodiť miechy a nervy a poškodiť pacienta. Fyzické cvičenie, vrátane plávania, môžete začať až po dlhej remisii, so súhlasom neurológa a pod dozorom inštruktora;
 • Je potrebné správne zvoliť objem a typ nákladu. Normálne športové plávanie dodáva záťaži viac na chrbticu. Plavecký komplex by mal byť vyvinutý inštruktorom spolu s ošetrujúcim lekárom. Je potrebné vziať do úvahy, aká silná je prietrž, ako rýchlo sa vyvíja, aké ďalšie choroby sa v tele pozorujú;
 • Najúčinnejším zaťažením chrbtice v bazéne s herniou sú štýly prehľadávania a znakovania. Práve tieto štýly trénujú svaly dolnej časti chrbta, ale nevyvíjajú tlak na medzistavcové platničky;
 • Pacient by mal počúvať svoje telo, opustiť pohyby, ktoré spôsobujú nepohodlie. Ak počas plávania dôjde k záchvatu bolesti, musíte reláciu okamžite zastaviť;
 • Mnoho stredísk má špeciálny systém, ktorý simuluje vírivku. Takáto vodná masáž má dobrý vplyv na svaly, uvoľňuje a zároveň ich tónuje;
 • Vodná masáž má blahodárne účinky na pľúca, srdce, nervy a svaly. Prečítajte si recenzie bazéna, ktorý sa chystáte navštíviť, a vyberte si ten, ktorý je vybavený najrôznejšou liečbou.
 • Odporúčame prečítať si: cvičenia na posilnenie svalov dolnej časti chrbta

Pamätajte tiež na nasledujúce body:

 • Musíte to robiť pravidelne, najmenej dvakrát týždenne, najlepšie trikrát. Jedna relácia trvá asi hodinu;
 • Počas prvých tried bude výhodná teplá voda v oblasti tridsiatich stupňov. Ale potom musíte znížiť teplotu na 23. Ak chcete znížiť jej hladinu, musíte pomaly, aby ste nedráždili už vyčerpaný bedrový kýlový organizmus;
 • Ak chcete mať priaznivý vplyv na krvný obeh, musíte počas plávania správne dýchať. Nadýchnite sa hlboko, rýchlo vydýchnite.

Štýl plávania

Jedným z predpokladov prietrže bedrovej alebo sakrálnej oblasti je osteochondróza. Tento patologický proces je pozorovaný u väčšiny pacientov náchylných na bedrovú prietrž. Na základe znakov osteochondrózy a ďalších patologických procesov si musíte zvoliť štýl plávania:

 • Ak je záhyb hrebeňa v hrudnej kosti vyrovnaný, musíte neustále plávať na chrbte. V tejto pozícii znovu získava svoje fyziologické ohyby. Ak plávate s takouto patológiou na bruchu, stav sa môže len zhoršiť;
 • Ak je chrbát príliš ohnutý dozadu, plávanie na chrbte je kontraindikované. Koniec koncov, zaťažuje svaly ramenného pletenca a výsledkom je, že chrbát je ešte viac zaoblený. Preto plávame iba na hrudi;
 • Ak sa pozoruje slabá imunita alebo ak je pacient starý a jeho svaly sú oslabené, nemali by sa dovoliť pohyby s veľkou amplitúdou, ako u králika.
 • Odporúčané čítanie: Jóga pre sakrálnu prietrž

Cvičiaci program

Ak takéto patológie nie sú pozorované, pacientovi s bedrovou prietržou sa pridelí všeobecný plavecký komplex:

 1. Berieme plaveckú dosku, pohodlnú vo vode, s nohami opakujeme delfínový štýl, vzdialenosť 100 m;
 2. Ležíme na chrbte a zároveň pohybujeme rukami vo vzdialenosti 400 m;
 3. Bez zmeny polohy začíname striedať ruky vo vzdialenosti 250 m;
 4. Plavali sme sa po 150 m;
 5. Pred ukončením relácie prejdite na tichý prsník a zaplavajte 100 m.

Odporúčame vám prečítať si: môže hernia chrbtice prejsť sama o sebe alebo sa zmenšiť?

Môžu sa vykonať nasledujúce pohyby cvičebnej terapie:

 1. Puzdro nakláňame striedavo do strán;
 2. Jemne otáčajte telom;
 3. Potom nohy pritiahnite k žalúdku a ohnite ich v kolennom kĺbe.

Vo vode môžete nielen plávať, ale aj vykonávať cvičenia v bazéne. To je výhodné, pretože v bazéne s bedrovou prietržou je ťažké poraniť chrbát - voda drží časť bremena, náhle pohyby sú vylúčené.

Ohodnoťte článok

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Ako plávať s kýlou chrbtice, odporúčania a tipy

Ak je u osoby diagnostikovaná hernia ktorejkoľvek časti chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite. Okrem chirurgických metód existujú v súčasnosti aj fyzioterapeutické a terapeuticko-gymnastické metódy. Jedným z nich je kúpanie v bazéne.

Plávanie s kýlami chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh v problémovej oblasti a po celej oblasti chrbta, ako aj svalový tréning, čo vedie k odstráneniu bolesti v dôsledku relaxácie tejto oblasti. Okrem toho dochádza k relaxácii celého organizmu, čo má priaznivý vplyv aj na celkový stav pacienta.

Všeobecné pravidlá

Plávanie s rôznymi typmi kýly je indikované pre pacientov počas remisie, ale nie počas exacerbácie choroby, aby sa predišlo neznesiteľnej bolesti počas cvičenia. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom a začať vyučovať iba s jeho súhlasom. Ako plávať v bazéne na chrbticu s kýlou?

Plávanie v bazéne sa vykonáva pod dohľadom lekára fyzioterapeutických cvičení s využitím individuálneho programu, ktorý bol pre tohto pacienta vyvinutý vopred. Je to tento prístup, ktorý vám pomôže zvoliť najoptimálnejšie zaťaženie, trvanie tried, ako aj skupinu cvičení.

Okrem iného existujú určité požiadavky na terapeutické opatrenia:

 • Je lepšie viesť triedy v bazéne a nie v prírodných rezervoároch a pokiaľ možno v uzavretých priestoroch - to zaisťuje optimálnu teplotu vody a vzduchu, ako aj ostražité monitorovanie pacienta a včasnú pomoc;
 • Teplota vody v bazéne by mala byť teplá - približne 30 stupňov v prvej lekcii, v budúcnosti sa odporúča postupne znižovať teplotu na 23 stupňov, v každej nasledujúcej lekcii klesať o 1-2 stupne;
 • Neodporúča sa odchýliť sa od daného programu a preháňať ho, aby sa predišlo komplikáciám a zbytočným zraneniam. Jedna hodina netrvá dlhšie ako hodinu, kurz - dvakrát alebo trikrát týždenne počas šiestich mesiacov.

Aké sú výhody kúpania?

Plávanie s kýlami krčnej chrbtice

Pacientovi nie je veľmi nepríjemná hernia krčnej chrbtice. Okrem bolesti a svalového kŕče má človek silné bolesti hlavy, obmedzenú pohyblivosť av ťažkých prípadoch poruchy obehovej sústavy, ktoré sa prejavujú závratmi, mdloby.

Plávanie s prietržom krčnej chrbtice ako doplnková metóda má za cieľ posilniť toto oddelenie a zmierniť nepríjemné príznaky.

Pred vstupom do bazéna by ste mali robiť malé gymnastické cvičenie pod dohľadom lekára - aby sa zlepšil prietok krvi do svalov. Potom musíte opatrne vstúpiť do vody a počkať, kým sa prispôsobí novému prostrediu, jeho teplote. Ďalej začnú vykonávať cvičenia podľa programu pod dohľadom lekára. Tu je niekoľko základných príkladov:

 • Pacient zadržiava dych, horizontálne leží na bruchu na vode, ponorí mu hlavu do vody. Opiera sa nohami o bok a natiahne ruky dopredu. Pritlačte nohy k sebe a natiahnite čo najviac celé telo, akoby to robilo ráno popíjanie. Potom sa uvoľnite a vráťte sa do zvislej polohy. Vykonajte štyri až päť opakovaní.
 • Držiac ruky na boku, pacient musí ležať na bruchu, natiahnuť sa na narovnané ruky a robiť si hojdačky s nohami a vykonávať cvičenie „nožnice“. V takom prípade musíte pri nadýchaní zdvihnúť hlavu nad vodu a otočiť ju rôznymi smermi, pri výdychu ju spustiť pod vodu..
 • Cvičenie pre vyškolených pacientov s rozvinutým svalovým systémom - salto vo vode. Vykonajte spiatočné pohyby dopredu a dozadu, štipnutím nosa rukou alebo špeciálnym špendlíkom na prádlo.

Plávanie s kýlami v bedrovej oblasti

Bedrové kýly sú najbežnejšie. Na zmiernenie príznakov bolesti a posilnenie svalov tohto oddelenia sa odporúča cvičenie a niektoré druhy voľného plávania. Ako plávať s kýlou bedrovej chrbtice?

Plávanie na chrbte je ideálne pre ľudí všetkých vekových skupín, ako aj pre rôzne stupne kýly. Plávanie na chrbte nenesie záťaž, ktorá zabraňuje bolesti a komplikáciám. Tento pohľad uvoľňuje svaly a telo pacienta, pomáha mu prispôsobiť sa vo vodnom prostredí..

Mosadz je ďalší typ plávania, ktorý uvoľní svaly pacienta, ak plávate nízkou rýchlosťou a občas.

Plavanie nie je vhodné pre každého. Okrem rozvinutého svalového systému by človek nemal mať problémy s dýchaním a srdcom, čo znamená, že by sa tento typ mal používať opatrne alebo vôbec u ľudí s chorobami týchto orgánov. „Crawl“ pomáha „zahriať“ svalový komplex chrbta, pretože človek musí prekonať odpor vody na úkor svojich vlastných síl.

Cvičenia v bazéne pre chrbticu s herniou sú rozmanité a závisia od klinického prípadu. Nasledujúce typy s kýlami bedrovej chrbtice sú teda najobľúbenejšie a vhodné pre väčšinu:

 • Chôdza vo vode so zvýšenými kolenami by navyše mala byť na hrudi. Ruky by nemali byť neaktívne, mali by vykonávať pohyby „tam a späť“, ako keď bežia.
 • Pri rovnakej hladine vody urobte desať až pätnásť otočení tela nabok. Cvičenie by sa malo vykonávať opatrne bez toho, aby spôsobovalo bolesť..
 • Vystúpiť z vody do pásu, urobiť päť až desať naklápanie vľavo a vpravo.
 • Cvičenie pomocou bočnej strany alebo zábradlia. Držiac sa tejto podpory, v drepe. Najprv musíte drepnúť iba na jednu nohu a striedať ich. Potom - drep na obe nohy. Opakovania - päť až desaťkrát. Po krátkom odpočinku, znovu držiacom podperu, potiahnite nohy k pásu.

Toto je základná súprava cvičení pre pacientov s herniou dolnej časti chrbta, ktorá sa prispôsobuje triedam, zmierňuje bolesť a zlepšuje prietok krvi. Po absolvovaní tohto zoznamu cvičení prechádzajú na zložitejšie cvičenia a podľa potreby zvyšujú zaťaženie.

Pomáha plávanie s artrózou kolena

Výhody plávania s kýlami

Pomáha plávanie s herniou chrbtice? Určite áno. Voda ako ďalšie médium pre človeka prispieva nielen k realizácii špeciálnych cvičení, ale tiež posilňuje telo ako celok, vzbudzuje chuť do jedla a normalizuje spánok človeka.

Výhody špecializovaných cvičení vo vode sú nepopierateľné - svaly sú lepšie zásobené krvou, a preto kyslík, ktorý im umožňuje lepšie pracovať, zbaviť sa kŕčov a bolesti..

Okrem toho samotná chrbtica dostáva záťaž, všetky jej kĺby fungujú, čo bude tiež prospešné pri komplexnej liečbe kýly rôznych častí chrbtice..

Plávanie s kýlou chrbtice - cesta k uzdraveniu

Plávanie je skvelý šport, ktorý posilňuje imunitný systém a pomáha pri liečbe rôznych chorôb. Vzhľadom na výskyt bolesti v hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtici je plávanie zahrnuté do schémy všeobecnej liečby..

Plávanie s kýlou chrbtice pomáha zmierňovať bolesť a uvoľňovať svaly chrbta.

Cvičenia v bazéne sú vynikajúcou preventívnou a rehabilitačnou metódou, sú súčasťou komplexnej liečby kýly, výčnelkov, artrózy a iných ochorení chrbtice..

Dôležité nuansy

Plavanie s kýlou chrbtice sa odporúča vykonávať iba v bazéne. Prírodné nádrže nie sú vhodné na vykonávanie vodných procedúr, pretože prirodzený tok zabraňuje osobe sústrediť sa na svoje telo, čo pre telo vytvára ďalšiu záťaž..

Teplota vody v bazéne pre terapeutické kúpanie by mala byť pohodlná, nie nižšia ako 25-28 stupňov. Ak je teplota vody pod uvedenými hodnotami, existuje riziko zápalu..

V počiatočnej fáze by dĺžka výcviku nemala presiahnuť 20-40 minút. V závislosti od fyzických schopností pacienta môže táto fáza trvať až 3 mesiace. V budúcnosti, keď si telo zvykne na záťaž, sa doba zahrievania predĺži na 50 - 90 minút.

Zakazuje sa aktívne a náhle pohyby s kýlou chrbtice, skákanie z nočného stolíka alebo veže.

Všeobecný priebeh vykonávania vodných procedúr trvá 6 mesiacov. Je dôležité, aby sa cvičenia vykonávali pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora. Ak sa po kúpaní v bazéne zhorší celkový stav pacienta alebo sa zhoršia príznaky choroby, je potrebné ukončiť ďalšie školenie a poradiť sa s lekárom.

Štýly chrbtovej prietrže

Mnoho pacientov si kladie otázku, či je možné precvičiť plávanie s kýlou chrbtice. Lekári sú si istí, že hlavným cieľom kúpania v bazéne je maximálne zotavenie pri absencii významného zaťaženia. Preto sa musíte zapájať do bazéna, ale nie každý štýl plávania sa dá aplikovať s kýlou. Zvážte možnosti:

 • Prsia. Z hľadiska vonkajších charakteristík je prsník podobný pohybu žaby - človek pláva na bruchu a vytvára rytmické pohyby s rukami a nohami. Štýl prsníka je ideálny na ošetrenie kýly na hrudi, pomáha posilňovať chrbtové svaly.
 • Na zadnej strane. Najtichší štýl, ktorý prispieva k rovnomernému zaťaženiu svalov, neumožňuje ohýbanie chrbtice. V horizontálnej polohe tela je chrbtica uvoľnená, preto sa tento štýl plávania odporúča na liečbu kýly lumbosakrálnej.
 • Kraul. Štýl indexového prehľadávania sa vykonáva rytmicky a rýchlo, vyžaduje si určitú fyzickú prípravu. Nemali by ste začať liečiť plávanie v štýle plazenia pre začiatočníkov, pacientov s chorobami dýchacieho systému, ako aj fyzicky slabých ľudí. Odporúča sa, aby crawl „pristupoval“ k štýlu už v poslednej etape terapeutických vodných procedúr, keď bude ľudské telo dostatočne pripravené na fyzickú aktivitu..

Spôsoby liečby hernie krčnej chrbtice

Niektorí ľudia si pre vodné procedúry volia štýl plávania (na boku), v tomto prípade je dôležité dodržiavať tieto zásady:

Bolesť a kríza v chrbte a kĺboch ​​v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov v kĺboch ​​a chrbtici až po postihnutie. Ľudia, ktorých učia trpké skúsenosti, používajú na liečenie kĺbov prírodný liek odporúčaný ortopedom Bubnovským... Prečítajte si viac »

 • Hladko plávajte, nevykonávajte náhle pohyby.
 • Nezaťažujte konkrétnu svalovú skupinu, rovnomerne rozdeľujte záťaž na telo.
 • Striedavé aktívne pohyby s odpočinkom.

Neodporúča sa vykonávať motýľový motýlik, najmä pri hernii krčnej chrbtice, pretože tento štýl je dosť komplikovaný a vyžaduje ostré pohyby, čo je v prípade kýly neprijateľné..

Liečebné cvičenia v bazéne

Výhody plávania s vertebrálnou herniou sú nepopierateľné a spočívajú nielen v posilnení svalového korzetu, relaxácii a napínaní chrbtice, ale aj v celkovom liečebnom účinku..

Pred liečebným tréningom vo vode je potrebné vykonať mierny rozcvičok na súši. Takýto tréning pripraví svaly na blížiace sa zaťaženie, zvýši krvný obeh a dodá telu vitalitu. Komplex cvičení na zahriatie môže zahŕňať:

 • Ľahké sklápače tela.
 • Plytké drepy.
 • Bočný trup.
 • Mahi ruky.
 • Rotácia ramien v lakťoch a ramenách.

Inštruktori vyvinuli špeciálny komplex vodných cvičení, ktorý sa odporúča vykonávať pri prietrži chrbtice.

Trochu o tajomstvách

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta a kĺbov? Súdiac podľa toho, že čítate tento článok - s osteochondrózou, artrózou a artritídou už osobne poznáte.

Určite ste vyskúšali veľa liekov, krémov, mastí, injekcií, lekárov a zjavne - nič z toho vám nepomohlo...

Vysvetlivky k tomu sú: pre farmaceutov jednoducho nie je výhodné predávať funkčný produkt, pretože prídu o zákazníkov! Čínska medicína však už tisíce rokov pozná recept na zbavenie sa týchto chorôb a je jednoduchá a zrozumiteľná. Prečítajte si viac »

 1. Chôdza vo vode. Pre väčšie pohodlie a pohodlie sa toto cvičenie musí vykonávať v plytkej časti bazéna (ideálne, ak voda v bazéne nie je vyššia ako hrudník). Vykonajte krokové pohyby pozdĺž dna bazéna, kroky sú široké, zatiaľ čo kolená stúpajú vysoko. Ruky napodobňujú pohyb lyžiara a dolná a horná končatina by sa mali pohybovať v čase. Trvanie - 5 minút.
 2. drepy Cvičenie sa vykonáva vo vode, ruky sa musia pevne držať zábradlia bazéna. Dřepy s tlakom na jednu alebo druhú nohu sa robia pomalým tempom a pretrvávajú vo vode po dobu 3 až 5 sekúnd. Odporúčané množstvo - 12-krát na končatinu.
 3. Zvislé zákruty. Dostať sa do časti bazéna, kde voda siaha iba k hrudníku a nie vyššie. Nechajte telo otočiť sa o 360 stupňov. Vykonajte striedavo pohyby - najprv doprava a potom doľava - 8-krát na každej strane.
 4. Glide. Vezmite vodorovnú polohu vo vode, nohami mierne odtlačte zo strany bazénu, roztiahnite celú dĺžku ramena, hlavu ponorenú do vody, oči pripevnené k podlahe. Relax, zaujmite východiskovú pozíciu a opakujte 4 krát.
 5. Horizontálne zatáčky. Ľahnite si na chrbát do vody a otočte celé telo o 360 stupňov. Na každej strane urobte 4 zákruty.

Účinná liečba lumbálnej miechy

Vyššie uvedený súbor cvičení je určený pre začiatočníkov, ako aj pre pacientov, ktorých prietrž prietrže presahuje 7 mm. Kúpanie v bazéne zmierňuje bolesť a znižuje aktivitu sprievodných symptómov.

Na dosiahnutie pozitívneho účinku vodohospodárskych postupov je vhodné cvičiť trikrát týždenne, celková dĺžka kurzu je 1 mesiac.

Na odporúčanie lekára, v dňoch bez bazénu, môžete robiť záťažovú terapiu (fyzioterapeutické cvičenia).

Ak má pacient pozitívne zmeny, potom od 2. mesiaca môžete zvýšiť záťaž. K vyššie uvedenému školiacemu komplexu sa pridávajú:

 • Krk s dvoma rukami na dĺžku 400 m.
 • Plazte sa na chrbte - plávajte na chrbte striedavo s pohybom pravej a ľavej ruky - do dĺžky 200 m.
 • Plazte sa na hrudi - dĺžka 200 m.
 • Prsia - 100 m.
 • Plávanie so špeciálnou doskou.

Druhy plávania vyberá inštruktor vždy individuálne. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, jeho vek a schopnosť adaptácie vo vode..

Pomáha plávanie liečiť prietrž? Samozrejme áno! Účinok sa však dosiahne iba vtedy, ak sa cvičenia vykonávajú pravidelne.

Ako zabudnúť na bolesti chrbta a kĺbov?

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale nemusíte sa toho báť - musíte konať!
Aké prostriedky by sa mali použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky... Prečítajte si viac >>>

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kýla sa lieči mnohými spôsobmi a jedným z nich je plávanie. Plavecké cvičenia napínajú chrbticu, posilňujú chrbtové svaly a obnovujú krvný obeh. Počas plávania je šanca na zranenie len minimálna, všetko kvôli odporu vody bude veľmi ťažké vykonávať náhle pohyby vo vode..

HERNIA ZARIADENIA NA SPINU

Kúpanie s kýlou chrbtice, väčšina odborníkov hovorí, že je veľmi užitočné. Pri plávaní je minimálna záťaž na spodnej časti chrbta a späť, ale trénuje svaly.

Vývin svalov je veľmi dôležitý, ak nedochádza k vývinu svalov, môžu nastať komplikácie s týmto ochorením. Rast svalov prebieha v celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta a chrbticu..

Zlepšením krvného obehu v tele odstránite zápalový proces a bunky sa začnú zotavovať.

Existuje tiež veľké plus pre drogy, ktoré začnú konať oveľa rýchlejšie.

Plavanie s kýlou sa natiahne, pás sa nasadí na chrbticu a vzdialenosť medzi stavcami bude oveľa väčšia, čo zníži tlak na medzistavcové platničky v páse..

Veľkým plusom je, že počas hodín plávania nebudete mať žiadne bolesti, čo je častý problém s pohybmi.

AKO PLAVIŤ S bedrovou kýlou

Plávanie s bedrovou prietržou má svoje vlastné vlastnosti, ktoré je potrebné dodržiavať, aby nedošlo k ďalšiemu poraneniu.

Ak sa bolesť zintenzívni, plávanie nie je v žiadnom prípade nemožné, pretože miechy sa môžu poškodiť ešte viac..

Po dlhej remisii musíte začať s lekciami plávania a predtým sa poradiť s neurológom. Musíte plávať, aby vás tréner pozoroval, alebo inštruktora, ktorý vás zastaví, ak sa niečo pokazí.

AKO PLAVIŤ S bedrovou kýlou

Musíte si zvoliť školiaci program, aby nedošlo k zbytočnému zaťaženiu. V športe je zvyčajne zaťaženie chrbtice oveľa viac ako len plávanie. Tréningový program vyberie najlepšie tréner po konzultácii s lekárom s neurológom.

Tréningový program bude brať do úvahy všetko, ako je hernia veľká a ako rýchlo rastie. Najlepšie je lekárske vyšetrenie, môžete mať iné choroby.

S bedrovou kýlou chrbtice plávajte najlepšie v krabom štýle, na chrbte alebo na bruchu.

Tento štýl plávania má najpriaznivejší vplyv na medzistavcové platničky, zatiaľ čo trénuje správne svaly bez akéhokoľvek ďalšieho stresu..

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Pacient by mal cítiť svoje telo a ak má počas cvičenia nejaké nepohodlie, je najlepšie to nerobiť. Ak máte silnú bolesť, potom je najlepšie ukončiť tréning. Ak pracujete v sanatóriu, existujú špeciálne bazény s vírivkou, ktoré majú dobrý vplyv na stavovú prietrž.

Ak ste už začali liečiť na kúpacie účely, musíte navštíviť bazén asi trikrát týždenne a zároveň trénovať od hodiny do dvoch. Budete musieť začať s tréningom od +30 stupňov a postupne znižovať teplotu vody na +24. Nemôžete drasticky zmeniť teplotu, aby nedošlo k podráždeniu tela ešte viac. Pri plávaní nezabudnite správne dýchať.

HERNIČNÝ ŠTÝLOVÝ ŠTÝL

Veľmi častým ochorením je osteochondróza. Veľmi dobre pomáha plávanie s krčnou prietržou. Štýly plávania sa menia, všetko záleží na tom, aký druh kýly máte. Ak máte problémy s hrebeňom v oblasti hrudníka, odporúčame vám plávať na chrbte, vďaka tomu znova získate správne držanie tela a problém zmizne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

fyzioterapiaCvičenie fyzioterapeutických cvičení je povinné pre všetkých pacientov podstupujúcich operáciu chrbtice.Je dôležité znehybniť operovanú oblasť chrbtice.
Kýla je jedným z najbežnejších chirurgických ochorení. Môže byť diagnostikovaná u všetkých bez ohľadu na pohlavie a vek, môže mať rôzne tvary a veľkosti.

Stredná prietrž

Žalúdok
Mediálna alebo stredná kýla je patologický stav, pri ktorom vláknitý kruh vyčnieva dopredu alebo dozadu. Ochorenie postihuje väčšinou mužskú časť populácie, ale dá sa diagnostikovať aj u žien.