loader

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Šport s herniou bedrovej chrbtice je nevyhnutný a odporúčaný, aby sa choroba rýchlejšie vyliečila a zabránilo jej opakovaniu. Cvičenie je možné iba počas obdobia remisie a po konzultácii s lekárom.

Všeobecné pravidlá

Pri kýle bedrovej chrbtice sú povolené športy, ale existujú určité obmedzenia. Fyzická aktivita je nevyhnutná na to, aby človek mohol mať svaly chrbta neustále sa rozvíjajúce av dobrej kondícii..

Pri absencii fyzickej námahy oslabujú a nie sú schopní udržať chrbticu v potrebnom rozsahu..

Športový tréning má priaznivý vplyv na organizmus, zvyšuje tón, stabilizuje krvný tlak, tkanivá sú nasýtené kyslíkom.

Pred zaťažením svalov sa odporúča podstúpiť vyšetrenie. Pre každú patológiu lekár určí prijateľný školiaci program. Cvičenia vhodné pre jedno ochorenie nemusia byť prijateľné pre iné ochorenie..

Počas tried by mala byť v chrbtici minimálny stres. Je dôležité, aby bolo telo vo vodorovnej polohe. Cvičenia, ktoré si vyžadujú zvislý trup, by mali byť čo najviac obmedzené..

Pred tréningom by ste si mali dobre natiahnuť a zohriať svaly, natiahnuť sa a pripraviť sa na zaťaženie. Odporúča sa cvičiť v špeciálnom korzete.

Aký druh športu je možné praktizovať s medzistavcovou prietržou. Existuje dostatok možností

Hlavná vec nie je zúfalstva.

Na svete existuje veľké množstvo ľudí, ktorí začínajú svoj deň tým, že sa snažia vstať z postele bez bolesti. Nie všetci dosiahli športu neuveriteľné výšky. Táto choroba, bohužiaľ, je rozšírená medzi tými, ktorí si nedokážu predstaviť sami seba bez baru, a medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí nemajú v rukách nič ťažšie ako pero..

Podľa Sport24 je chiropraktik, hirudoterapeut, masážny terapeut s 10 ročnými skúsenosťami Vladimir Eni-Olorundo, cvičiaci v Rusku, krajinách SNŠ a Európe, nielen športovci, ktorí sú ohrození..

„V prvom rade sú to ohrození ľudia s vysokou mierou pohyblivosti, ktorú možno pripísať športovcom a veľmi nízkou, tj tí, ktorí vedú sedavý životný štýl. Rôzne zranenia, chirurgické zákroky, nadváha a genetická predispozícia môžu tiež viesť k hernii disku, “hovorí Vladimir.

Preto nikto nie je v bezpečí pred herniovaným diskom, bohužiaľ, nikto. Podľa Nikolai Sokolova, veterána ruského tímu powerliftingu, môže dokonca aj triviálny pokles počas hier v detstve viesť k hernii v dospelosti. Stačí poškodiť vláknitý prsteň. Napríklad v čase špičkového zaťaženia, napríklad pri drepe s činkou, sa toto poškodenie môže vyvinúť na prietrž.

Stáva sa tiež, že sa to dlho neprejavuje, ale ak sa objavia charakteristické príznaky, je lepšie eliminovať axiálne zaťaženie a poradiť sa s odborníkom.

V prípade, že príznaky exacerbácie sú už v minulosti, odborníci na cvičebnú terapiu odporúčajú denné cvičenia na posilnenie svalového korzetu chrbtice. Svaly prevezmú časť záťaže počas každodenného života a tréningu. Zároveň sa neodporúča nadmerne ohýbať alebo ohýbať chrbát, čo viedlo k rozdeleniu komunity fitness trénerov v súvislosti s hyperexpenziami. Po prvé, pre začiatočníkov je nemožné robiť to s váhou a po druhé, toto cvičenie, ak sa vykonáva správne, načíta oveľa viac bicepsov do stehien a zadku ako chrbtica..

Podľa doktora Vladimíra Eni-Olorunda, prietrž môže v priebehu času nielen zmenšiť veľkosť, ale aj uzdraviť, čo vám pomôže vrátiť sa k obvyklému rytmu života, aj keď s niekoľkými obmedzeniami..

„Fyzioterapia, osteopatia, kinezioterapia a fyzioterapeutické cvičenia sú účinné pri liečbe kýly. Liečbu však neliečte povrchne. Na účinné ošetrenie často musíte dokonca zmeniť prácu a rozsah činností, poznamenáva lekár. - Ak je šport spojený s axiálnym zaťažením chrbtice alebo nadmernou pohyblivosťou, musíte sa poradiť s odborníkom a prípadne znížiť zaťaženie alebo vylúčiť akékoľvek pohyby alebo cvičenia. “.

Ako poznamenáva Eni-Olorundo, prietrhy sa najčastejšie vyskytujú v krčných a bedrových oblastiach, pretože hrudná chrbtica je oveľa menej pohyblivá a menej vystavená stresu. Na základe lokalizácie, veľkosti a symptomatológie sa už vyberajú cvičenia na posilnenie svalového korzetu.
Existujú všeobecné odporúčania. V čase exacerbácií sa pokúste necvičiť dlhšie ako pol hodiny a snažte sa naložiť menej na chorú stranu.

Najbežnejším cvičením na liečbu prietrže sú „hviezdy“, „člny“ a striedanie dvíhania nôh a paží pri ležaní na bruchu, ako aj striedanie dvíhania nôh pri ležaní na chrbte a miešanie nôh do strán, ktoré stoja na všetkých štyroch stranách. Zároveň by sa v okamihoch exacerbácie nemali unášať mnohonásobnými opakovaniami, ale mali by sme sa zamerať skôr na správnu techniku ​​a neprítomnosť bolesti. Až po pozitívnom rozhodnutí odborníka sa človek môže postupne vrátiť k obvyklým činnostiam v hale. Je pravda, že musíme zabudnúť na neprimerané stupnice..

Je možné športovať s herniou chrbtice: povolené a zakázané typy tréningu

Intenzívny športový tréning môže spôsobiť mikrotraumatu medzistavcových platničiek s následným vytvorením kýly. Patológia sa dobre hodí na konzervatívnu liečbu a prognóza zotavenia je priaznivá. Po zlepšení ich pohody sa pacienti zaujímajú o lekárov: je možné športovať s herniou chrbtice? Neurológovia a vertebroológovia častejšie reagujú pozitívne.

Hodnota posilnenia svalov prietrži chrbtice

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Ak je u osoby diagnostikovaná medziobratlová kýla, potom nie je vylúčené intenzívne športové vzdelávanie. K vyčnievaniu disku dochádza na pozadí jeho silného zničenia, zoslabenia, zhutnenia. Akákoľvek závažná fyzická námaha spôsobí zväčšenie prietrže. Sedavý spôsob života však spôsobí zväčšenie výčnelku v dôsledku zlej cirkulácie v chrbtici.

Preto lekári odporúčajú pacientom miernu fyzickú aktivitu. Denné tréningy sú pre telo dobré:

 • spevniť svalnatý rám chrbta, spoľahlivo stabilizovať disky a stavce;
 • sú posilnené svaly, krvné cievy, zariadenia na šliach väzov;
 • zlepšiť prísun krvi živinami a kyslíkom do stavcov;
 • urýchliť odstraňovanie produktov rozkladu tkanív, toxínov, toxínov, škodlivých minerálnych solí.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú dôležitou súčasťou liečby medzistavcových prietrží. Pravidelný tréning môže veľmi často znížiť dávku analgetík alebo ich úplne opustiť. Niekedy dokonca nahradzujú použitie chondroprotektorov, najmä pri závažnom poškodení chrupavky.

Všeobecné pravidlá

Po zastavení syndrómu bolesti, aseptického zápalu, odstránení porušenia koreňov miechy ide pacient k lekárovi cvičebnej terapie. Zaoberá sa ďalšou rehabilitáciou pacienta pomocou telesnej výchovy alebo gymnastiky. A s rýchlym zotavením lekár LFK rozhodne o možnosti návratu do tried.

Ľudia, ktorí sa predtým aktívne venovali športu, už vytvorili silný svalový korzet. Cieľom týchto tried je preto zlepšiť krvný obeh a mikrocirkuláciu. Zároveň by sa však malo vyhnúť závažným zaťaženiam v oblasti herniového výčnelku. Lekári pohybovej terapie odporúčajú počas tréningu dodržiavať tieto pravidlá:

 • zahájiť výcvik na dosiahnutie stupňa stabilnej remisie pod vedením inštruktora, ktorý bude monitorovať rozloženie záťaže;
 • počas kardio je chôdza užitočná, nie jogging. Výnimkou z tohto pravidla je herniálny výčnelok v počiatočnej fáze;
 • pred cvičením vykonávať rozcvičovacie a napínacie cvičenia;
 • ak sa u vás vyskytne nepríjemný pocit, zastavte tréning, urobte si prestávku na pár hodín;
 • vylúčiť akékoľvek cvičenie s axiálnym zaťažením, napríklad pľúca alebo drepy;
 • vykonávať niekoľko priblížení počas 5 až 10 minút s prestávkami a necvičovať nepretržite;
 • cvičenia vykonávajte pomaly, bez trhania, eliminujte silné svalové napätie.

Je potrebné používať ortopedické pomôcky - mäkké obväzy alebo elastické korzety s pevnými vložkami z plastu alebo kovu. Zabraňujú premiestňovaniu diskov, stavcov, prispievajú k správnemu prerozdeleniu záťaže na chrbticu.

Povolené športy

LFK lekár umožňuje pokračovať v športovom tréningu iba v prípade, že im nie sú obmedzenia. Je to bolesť chrbta, ktorá sa vyskytuje pri pohyboch, klinicky sa neprejavuje opuch, zápal, viditeľné iba na snímkach MRI. Možné riziko cvičenia je tiež dôležité. Ak existuje dokonca najmenšia pravdepodobnosť kompresie, musíte opustiť obvyklé športy a zvoliť vodný aerobik, jogu, fyzioterapiu, telesnú výchovu, plávanie.

Vodný aerobik, plávanie

Vykonávanie cvikov vo vode je obzvlášť prospešné pre stav svalového korzetu chrbta. Najlepšie je cvičiť v špeciálne vybavených bazénoch, ale kúpanie na otvorenej vode prospieva aj chrbtici. Vzdialenosť medzi telom susedných stavcov sa zväčšuje, čo eliminuje kompresiu disku s jeho následným posunutím.

Liečebný lekár vám poradí štýl plávania, pretože niektorí z nich môžu zhoršiť pohodu pacienta až do návratu príznakov. Napríklad z prsníka vyplýva, že telo je v horizontálnej polohe so zdvihnutou hlavou. A v tejto polohe sú svaly krku a dolnej časti chrbta príliš napäté súčasne..

Lekári odporúčajú plávať, ležiace na chrbte. Voda poskytuje pohodlné držanie tela a rovnomerné rozloženie záťaže.

Šetrný typ výcviku - vodný aerobik. Jedná sa o univerzálny typ fitness, ktorý nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Počas cvičenia vo vode je chrbtica uvoľnená, zvyšuje sa svalový tonus, krvné cievy, väzivo-šľacha.

vhodnosť

Jedná sa o druh športového tréningu na udržanie celkovej kondície. Program je vyvinutý lekárom fyzioterapie, ktorý riadi cvičenie v počiatočnej fáze. Pohyby axiálneho zaťaženia, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie výčnelku prietrže, sú úplne vylúčené..

Fitness kurzy sú v mnohých ohľadoch podobné fyzickej terapii, konajú sa iba intenzívnejšie. Lekár s pohybovou terapiou vám povie, v akom rytme vykonávať cvičenia. Pohyby by mali byť plynulé, mierne spomalené a s menšou ako obvyklou amplitúdou.

Medzi oblasti fitnes patrí brušný tanec, crossfit, fitball aerobik, šmýkačková aerobik, kalietika. Nie všetky sú rovnako užitočné, ale mnohé sa stávajú príčinou progresie prietrže. Ak sa pacient predtým zapojil do niektorého z týchto typov fyzickej zdatnosti, lekári odporúčajú zvoliť iný smer športového tréningu, čo je viac šetrné k chrbtici..

Pilates

Tento systém fyzických cvičení vám umožňuje pracovať vo fitness centre doma. Dokáže trénovať pacientov všetkých vekových kategórií s akoukoľvek úrovňou fyzickej zdatnosti. Možnosť zranenia pri Pilates je minimalizovaná, čo je dôležité pre pacientov s medzistavcovou prietržou.

Tréningová technika je založená na forme hlbokého dýchania. Počas chôdze, ohýbania a otáčania nie je objem vdýchnutého vzduchu obmedzený. Preto dochádza k rýchlejšej saturácii tkanív kyslíkom, ktorá je potrebná pre regeneračné procesy. Inervácia poškodených segmentov stavcov, zlepšenie svalov, zrýchlenie metabolických procesov.

Pilates by sa mal cvičiť 1-3 krát týždenne. Trvanie tréningu by nemalo prekročiť 45 minút, inak existuje pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia diskov, ich mikrotraumy..

Toto je názov kombinácie duchovných, mentálnych a fyzických praktík. Jóga je pre hernie najvýhodnejšia, takže všetky pohyby počas vyučovania sa vykonávajú hladko a veľmi pomaly. Toto stimuluje zlepšenie krvného obehu v vyčnievajúcej zóne a eliminuje poškodenie medzistavcových platničiek..

Ale nie všetky ásany sú rovnako užitočné. Váš lekár odporučí tie, ktoré pomáhajú zvyšovať pevnosť a pružnosť vašich chrbtových svalov..

Jóga má priaznivý vplyv na stavce nielen fyzicky. Po reláciách sa psychoemocionálny stav pacienta normalizuje pomocou meditatívnych techník. Ale stres často pôsobí ako katalyzátor degeneratívnych-dystrofických procesov.

Vis na vodorovnej lište

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Toto cvičenie je formou manuálnej terapie uskutočňovanej na zväčšenie priepasti medzi stavcami. Počas zavesenia dochádza k spinálnej trakcii, čo vylučuje kompresiu poškodeného medzistavcového disku. Lekári ju odporúčajú pacientom, ktorých prietrž je komplikovaná kŕčmi kostrového svalstva a epizodickou kompresiou koreňov miechy.

Frekvencia zavesenia na vodorovnej lište je 2 - 3-krát denne. Prvé hodiny by nemali presiahnuť 10 - 15 minút. Keď sa svalová kostra posilňuje, môže sa doba zavesenia postupne predlžovať. Trvanie procedúry je ovplyvnené stupňom fyzickej zdatnosti, vytrvalosti, dokonca aj konštitúcie osoby. Napríklad u ľudí s hmotnosťou vyššou ako 100 kg je kontraindikovaná kvôli možnému zvýšeniu krvného tlaku.

fitball

Nazýva sa to nielen smer fitness, ale aj veľká elastická guľa s priemerom 45 až 95 cm, ktorá sa používa pri tréningu. Pri cvičení s ním je zapojená väčšina svalových skupín, zlepšuje sa koordinácia pohybov, zvyšuje sa flexibilita, poloha tela je korigovaná. Vďaka guľovitému tvaru lopty sa rozsah pohybu zvyšuje a vďaka nestabilite počas tréningu sú svaly neustále napnuté, aby sa udržala rovnováha..

Zvýšený svalový tonus je užitočný, ale nie na dlhú dobu, čo často vedie k porušeniu koreňov miechy s posunom diskov. Preto je optimálne trvanie tréningu 30 minút a ich frekvencia je 2 až 3-krát týždenne. Môžete to urobiť doma, ale cvičebný program by ste mali dohodnúť s rehabilitačným lekárom zapojeným do rehabilitácie.

Chôdza alebo chôdza

Pri chôdzi sú zapojené svalové skupiny nielen chrbta, ale aj dolných končatín. To vám umožní znížiť zaťaženie stavcov, posilniť kostrové svalstvo bez rizika mikrotraumy diskov. Počas chôdze sa zlepšuje fungovanie všetkých orgánov dýchacieho a kardiovaskulárneho systému, koriguje sa sklon a vylučuje sa kompresia chrbtice. Stáva sa súčasťou rehabilitačného programu pre pacientov s patológiou pohybového aparátu. Trvanie výcviku sa určuje individuálne. Fyzicky pripraveným ľuďom sa odporúča cvičiť denne..

Obzvlášť užitočné je nordic walking pomocou špeciálnych palíc, ktoré sú o niečo kratšie ako lyžiarske. Používané zariadenia ako pevná dĺžka as niekoľkými výsuvnými segmentmi kolien. Rukoväte sú vybavené špeciálnymi remienkami na bezpečné uchytenie a zabránenie pošmyknutiu.

Nordická chôdza vám umožňuje nielen budovať svalovú hmotu, ale tiež rýchlo znižovať telesnú hmotnosť - jeden z dôvodov vzniku medzistavcovej prietrže.

Zakázané športy

Pre medzistavcové prietrže akejkoľvek lokalizácie je charakteristický progresívny priebeh. Počas liečby patológie a v období zotavenia je nevyhnutný súlad s šetriacim režimom. Na udržanie stabilnej remisie je potrebné zaviesť obmedzenia týkajúce sa športu. Preto sa veľa ľudí musí vzdať svojich obvyklých cvičení..

Pre herniované disky je zakázaný športPravdepodobné komplikácie
Zápas - Taekwondo, box, priamy boj, karateVysoká pravdepodobnosť zranenia stavcov v dôsledku pádu alebo priameho nárazu do chrbta
Krasokorčuľovanie, hokej, skateboarding alebo kolieskové korčuľovanieRiziko zlomenín, subluxácie stavcov, sekvestrácie prietrže, poškodenia aparátu väziva a šľachy pri páde vysokou rýchlosťou
Jazda na bicykli alebo motocykliPorucha mikrocirkulácie, zhoršenie prísunu krvi do disku živinami v dôsledku predĺženého pobytu tela v jednej polohe
Futbal, basketbal, volejbal, hádzanáJe vysoká pravdepodobnosť zvýšenia veľkosti herniálneho výčnelku, deštrukcie vláknitého prstenca, zníženia tlmiacich vlastností poškodeného disku.
Lano lezenieZvýšenie zaťaženia stavcov, ktoré vyvoláva progresiu kýly a stáva sa príčinou nových výčnelkov.

Výkonová záťaž

Pacienti s kýlami, najmä lokalizovanými v lumbosakrálnej chrbtici, majú zakázané akékoľvek energetické zaťaženie. Vznikajú pri vzpieraní, vzpieraní a zdvíhaní. Výkonové záťaže zvyšujú kompresiu na medzistavcových platničkách, spôsobujú porušovanie koreňov miechy, syndróm stavcov, diskogénnu myelopatiu. Často predisponujú k výskytu patológií pohybového aparátu u profesionálnych športovcov.

Relatívna kontraindikácia je kulturistika. V počiatočnej fáze tvorby prietrže alebo po dosiahnutí stabilnej remisie je povolený výcvik, ale so zníženou hmotnosťou a pod dohľadom lekára športu. Ale cvičenie s činkami, činka môže byť vykonaná iba v náchylnej polohe. V tejto polohe je zaťaženie chrbtice minimálne.

Tento šport je kontraindikovaný u pacientov s kýlami krčných, hrudných bedrových medzistavcových platničiek. Výnimkou je prietrž prvého stupňa, ktorý sa dobre hodí na konzervatívnu terapiu. Ak lekár na cvičebnej terapii dovolil jogging, musíte sa naň pripraviť do 1-2 mesiacov. V procese fyzickej terapie, jogy, plávania je potrebné maximalizovať chrbtový korzet svalov. Stabilizuje disky, stavce, zabráni ich posunutiu pri axiálnom zaťažení.

Pri behu by ste si mali kúpiť špeciálnu obuv s podrážkou tlmiacou nárazy a pohodlnou oporou oblúka, ktorá zaisťuje stabilitu chodidla. Tréning v pravidelných teniskách alebo teniskách môže viesť k posunu chodidla. A každý nepríjemný pohyb vyvoláva ostrý výstupok disku a výskyt lumbag v krku alebo spodnej časti chrbta..

Školenia

Mnohé rehabilitačné centrá sú vybavené špeciálnymi simulátormi na urýchlené zotavenie pacientov s patológiou pohybového aparátu. Obzvlášť populárne sú prístroje vyvinuté Dr. Bubnovským, ktorý sa už dlho venuje rehabilitácii ľudí s herniou, artrózou a osteochondrózou. Triedy sú povolené v obvyklej telocvični, ale počas tréningu musí pacient dodržiavať všetky odporúčania lekára fyzickej terapie. Ani tie časti chrbtice, v ktorých nie sú žiadne výčnelky a kýly, nemôžu byť vystavené nadmernému zaťaženiu. Zakazuje sa krútenie, stlačenie nôh a iné cvičenia, ktoré vylučujú pomalé a plynulé pohyby.

Hyperextenční

Hyperextension je fyzické cvičenie zamerané na vývoj narovnávačov chrbta, ktoré sa nachádzajú naj povrchnejšie medzi hlbokými svalmi. Zvyčajne sa pri tréningu používa „rímska stolička“, čo je špeciálna lavica so zastávkami pre nohy alebo boky. Je určený na vykonávanie silových cvičení s vlastnou hmotnosťou.

Správne cvičenie hyperexpenzie prispieva k rýchlemu vytvoreniu silného svalového korzetu chrbta vrátane krčnej chrbtice..

Prvý výcvik je pod dohľadom inštruktora. Zabezpečuje, aby sa pacient pohyboval pomaly, bez trhania, s nízkym rozsahom pohybu. Ak tréning nie je mierny, patológia rýchlo napreduje..

Doska Evminova

Jedná sa o ortopedický simulátor určený na liečenie a prevenciu všetkých chorôb chrbtice vrátane kýly. Doska Evminov je široká odolná doska s priečnym nosníkom a dôrazom. Simulátor vykonáva cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie. Počas tréningu sa dávkovaná chrbtová trakcia kombinuje so súčasným posilnením hlbokých chrbtových svalov. Efektivitu cvičení na doske Evminov môžete zvýšiť jednoduchou zmenou uhla sklonu simulátora.

Ako bezpečne prečerpať tlač prietrž

Na stabilizáciu stavcov a medzistavcových platničiek potrebujete silnú kostru chrbta a brucha. Pri prietrži, najmä bedrovej lokalizácii, je potrebné ju opatrne posilniť cvičeniami, ktoré nevyvolávajú záťaž chrbtice..

Akékoľvek ostré krútenie, otáčanie, vyťahovanie jedného alebo dvoch kolien môže spôsobiť akútnu recidívu prietrže. Počas prvého tréningu stačí absolvovať 2-3 sady 8-10 cvičení. Pri čerpaní lisu sú hladké pohyby zvyčajne ťažké, čo sa musí zohľadniť pri výpočte počtu prístupov. Táto tréningová technika nie je menej účinná ako rýchle a ostré pohyby..

Jednotlivé prípady

Ak konzervatívna terapia nebola účinná, potom sa vykonáva chirurgická operácia na zníženie kompresie, vymeňte poškodený disk za implantát. Asi mesiac po rehabilitačnom procese lekár LFK rozhodne o možnosti ďalšieho športového tréningu. Pacientom je zvyčajne dovolené plávať, joga, vodný aerobik, nordic walking.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Môžem športovať s herniou chrbtice?

Je možné hernie športovať, možno prvou otázkou, ktorú položil lekár. Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná kýla chrbtice, ju vnímajú ako vetu a myslia si, že fyzická aktivita je u konca. Niektoré druhy aktivít budú skutočne musieť byť vylúčené, ale nebudete sa musieť úplne rozlúčiť so športovými aktivitami. Kýla sa vyskytuje z rôznych dôvodov. U priemerného človeka sa vyskytuje v dôsledku deformácie miechy a postupného ničenia chrupavky, čo znemožňuje návrat stavca do jeho normálnej polohy. Na jednej strane to robí chorobu nevyliečiteľnou, na druhej strane s kompetentným prístupom môžete naďalej viesť aktívny životný štýl..

Príčinou deformácie miechy môže byť trauma, sedavý spôsob života, dedičnosť a nedostatok pohybu. Nemôžete úplne opustiť šport, silný svalnatý rám je súčasťou nákladu a chráni chrbticu pred ďalšou deformáciou.

Povolené typy fyzickej aktivity

Pilates je vynikajúci systém cvičení spojený so statickou prítomnosťou tela v polohe, ktorá poskytuje najväčšiu záťaž na požadovanú svalovú skupinu. Výsledkom týchto cvičení je nielen posilnenie svalového korzetu, ale aj schopnosť osoby napnúť svaly tak, aby nebola preťažená chrbtica. Pilates s kýlou je najlepšou voľbou pre fyzickú aktivitu. Cvičenie neznamená, že by ste boli vzpriamení, čo robí z pilates prijateľnú voľbu pre ľudí s diagnostikou kýly. A nie vysoké tempo tried umožňuje ľuďom s problémami s hmotnosťou.

Plávanie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako obnoviť pohybovú aktivitu v hernii. V dôsledku horizontálnej polohy tela vo vode sa zaťaženie chrbtice niekoľkokrát znižuje a svaly úplne fungujú. Výsledkom je, že pri pravidelnom plávaní sa svalová sústava výrazne zlepšuje bez toho, aby sa poškodila chrbtica. Okrem toho maximálna relaxácia tela a rozšírenie chrbtice zaisťujú odstránenie kŕčov, normalizáciu krvného obehu a následkom toho odstránenie bolesti..

Aqua aerobik s herniou, ako plávanie, je bezpečným druhom nákladu. Posilnenie väzivového aparátu - ďalší pozitívny účinok pri vodných športoch

Fitness, cvičenia naznačujú mierne zaťaženie, ktoré umožňuje osobu s herniou. Mnohé cvičenia v fitnes triedach sú prevzaté z komplexov fyzioterapeutických cvičení. Rehabilitológovia odporúčajú venovať osobitnú pozornosť lekcii pomocou fitballu. Absolútne všetci lekári sa snažia tento typ činnosti povoliť a dokonca odporučiť. Vynález švajčiarskeho lekára je nevyhnutný, ak potrebujete znížiť axiálnu záťaž na ponticus a posilniť všetky svalové skupiny. V dôsledku nestabilného tvaru lopty sa pri neustálej potrebe udržiavať rovnováhu rozvíja koordinácia a učia sa, ako pracovať svaly bez preťaženia chrbtice..

Body-budova. O praktickom výkone tohto silového športu s kýlou by mal lekár dôkladne diskutovať a schváliť ho. Existujú cvičenia, ktorých implementácia je neprijateľná a môže situáciu len prehĺbiť. Odporúčajú sa povolené vytiahnutia, krútenie, zdvíhanie nôh z náchylnej polohy, dokonca aj bench press, všetky cvičenia týkajúce sa ramenného pletenca a posilnenie svalového korzetu bez preťaženia chrbtice.

Zakázané športy

Prakticky je zakázané vykonávať všetky činnosti, ktoré zahŕňajú dlhodobý pobyt vo vzpriamenej polohe, u pacientov so spinálnou kýlou. Či je možné bežať s herniou, je priekopníkom, väčšina rehabilitológov tento druh činnosti zakazuje. Jeden z populárnych športov, beh s kýlou chrbtice sa stáva kontraindikáciou. Zaťaženie chrbtice pri behu je kolosálne, niekoľkokrát sa zvyšuje, bez ohľadu na rýchlosť.

Denné jogging má opačný efekt, behom sa stáva nebezpečným. Z toho vyplýva, že športy spojené s behom podliehajú obmedzeniam: futbal, volejbal, maratónska chôdza.

Akékoľvek skoky sa stanú neprijateľnými pri stavovcovej kýle. Pri pristátí po skoku sa chrbtica naloží päťkrát silnejšie. V súlade s tým, s hmotnosťou 50 kg v čase pristátia, musí muskuloskeletálny systém vydržať 250 kg. Vzhľadom na to, že väčšina pacientov má tiež nadváhu, záťaž dosahuje nereálne veľkosti.

Akékoľvek ďalšie zranenie môže situáciu výrazne zhoršiť, takže je absolútne nevyhnutné úplné vylúčenie zoskoku. Vzhľadom na to, že štatistika choroby je sklamaním, včasné prijatie preventívnych opatrení znamená vyhnúť sa mnohým zdravotným problémom. Ak už bola diagnóza stanovená, je potrebné skontrolovať u lekára povolenú fyzickú aktivitu na herniu bedrovej chrbtice a systematicky dodržiavať všetky odporúčania..

Je to disciplína a túžba zmeniť situáciu k lepšiemu, ktorá by sa mala stať podnetom na rehabilitáciu s medzistavcovou prietržou.

Na základe osobných preferencií a rady lekára si môžete vybrať, aký typ fyzickej aktivity môžete robiť s kýlou. Je potrebné vziať do úvahy umiestnenie problémovej oblasti, ak je to spodná časť chrbta, potom je na začiatku vhodné zvoliť si plávanie a keď sa dosiahnu niektoré pozitívne výsledky, môžete postupne zvyšovať zaťaženie, diverzifikovať triedy..

Bez ohľadu na to, ako sa cvičí systém cvičenia, je dôležité pamätať na to, že bolesť nie je počas výkonu prijateľná. Ak sa počas cvičenia vyskytne bolesť, objaví sa ostrá bolesť - to je signál z tela, že amplitúda by sa mala znížiť alebo by toto cvičenie malo byť úplne vylúčené z programu. Nadmerný stres môže spôsobiť nové zranenia alebo zhoršiť existujúce zranenia. Pri športe musíte neustále analyzovať svoj vlastný stav, sústrediť sa čo najviac na správnu techniku ​​vykonávania cvičenia.

Pravidelné prijímanie dávkovaného množstva zlepší váš zdravotný stav, začne proces hojenia a minimalizuje negatívne účinky choroby..

Ak necháte ochorenie unášať, negatívna dynamika sa rýchlo prejaví. Miera výskytu ireverzibilných zmien v tele sa bude v priebehu času zvyšovať. Aby sa zabránilo takémuto procesu, malo by sa začať okamžite konať. Kompetentná rehabilitácia, správne zvolená fyzická aktivita umožní osobe s diagnostikovanou prietržou viesť normálny životný štýl.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kedy a aký druh športu môžete robiť s kýlou chrbtice?

Kýla chrbtice ukladá veľa obmedzení fyzickej aktivity, pretože významné nenormalizované zaťaženie môže spôsobiť nadmerné zaťaženie disku, a tým urýchliť vývoj patologického procesu. Je možné s touto diagnózou športovať? V tomto článku sa preskúma, ktoré činnosti sú prijateľné a ktorým by sa malo vyhnúť a prečo..

Povolené typy fyzickej aktivity

Fyzické cvičenia s touto diagnózou sú nielen povolené, ale tiež sa odporúčajú, pretože môžu výrazne zlepšiť zdravotný stav, predĺžiť trvanie remisií a skrátiť trvanie exacerbácií. Pacienti sa nemôžu báť a vyberajú si tieto športy:

 • Plávanie je univerzálna aktivita, ktorá nemá prakticky žiadne kontraindikácie a dá sa predpísať pre väčšinu chorôb. Znižuje zaťaženie chrbtice (pretože ju drží voda), pomáha pri narovnávaní a napínaní chrbtice, v priebehu času môžu dokonca klesať na miesto. Plávanie tiež posilňuje svalovú kostru chrbta, takže bráni ďalšiemu posunu stavcov a progresii prietrže;
 • Môžete si urobiť fitness s kýlou chrbtice, niekedy to dokonca prospieva, ale presne podľa komplexu odporúčaného odborníkmi. Je potrebné vyhnúť sa silovým cvičeniam s vertikálnym zaťažením, silným otrasom chrbtice. Cvičenia na napínanie chrbtice budú prospešné;
 • Veľmi opatrne by ste mali navštíviť telocvičňu s kýlou bedrovej chrbtice. Nemali by sa vykonávať silné zaťaženia dolnej časti chrbta, pliec a hrudníka, ale niektoré cviky na svaloch nôh sú prípustné, ak nemajú vplyv na dolnú časť chrbta;
 • Cyklovanie pomalým tempom je povolené pre akýkoľvek typ prietrže, pretože na medzistavcové platničky nie je žiadny tlak;
 • Bežecké lyžovanie, aj pri pomalom tempe, bude mať pozitívny účinok, ak kýla nie je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, pretože pomáha napínať telo. Ale v prípade lumbálnej prietrže musia byť zrušené, pretože to zaťažuje toto oddelenie.

Predpokladá sa, že každá orientálna prax má pozitívny účinok. Sú konštruované takým spôsobom, aby nevyvíjali veľké zaťaženie pohybového aparátu..

V obdobiach po exacerbáciách (keď už bolesť zmizla) sú indikované fyzioterapeutické cvičenia. Jeho komplexy by mal predpisovať lekár a mal by sa vykonávať striktne v súlade s jeho odporúčaniami, aby sa nepoškodilo vaše zdravie. Po období rehabilitácie sa môžete postupne vrátiť k svojim obľúbeným športom.

Zakázané športy

Niekoľko činností s touto diagnózou je prísne zakázané, pretože povedie k progresii patologického procesu. Medzi nimi:

 1. Silové disciplíny, ako napríklad vzpieranie, pretože vyvíjajú tlak na chrbticu, čo spôsobuje ďalšie stlačenie diskov;
 2. Niektoré typy atletiky, ako sú vysoké skoky a prekážky, tiež preťažujú chrbticu a vystavujú ju škodlivým šokom;
 3. Futbal, hokej a lyžovanie sú činnosti, ktoré sa neodporúčajú pri hernii chrbtice, pretože existuje vysoké riziko zranenia v dôsledku premiestnenia stavcov av prípade lyžovania sú tu tiež skoky;
 4. Tenis, bedminton, volejbal sú zakázané, pretože vyžadujú od hráča, aby vykonal náhle pohyby a trhnutie s telom rôznymi smermi, čo negatívne ovplyvňuje stav medzistavcových platničiek;
 5. Aktívny beh je tiež veľmi škodlivý, pretože telo je vystavené trasom, ktoré vyvíjajú tlak na pohybový aparát (výnimkou je jogging, ktorý je povolený, ak sa vykonáva v ortopedických topánkach a na mäkkom povrchu telocvične)..

Všeobecné pravidlo je toto: chrbtica by nemala byť vystavená nadmerným nárazom, zvislým zaťaženiam, tlaku ani ostrým trhlinám a zákrutám. Preto sú športy (vrátane profesionálnych) povolené, ale prísne v prípade, keď je telo v pokoji. Počas exacerbácie medzistavcovej prietrže sú všetky športy, dokonca aj odporúčané, a dokonca aj fyzioterapeutické cvičenia, úplne zakázané. Po exacerbácii musíte začať s fyzioterapeutickými cvičeniami a potom postupne opäť začať hrať športy.

záver

Fyzická aktivita, aj keď cvičíte na povolených športoch, by mala byť normalizovaná a nemala by byť nadmerná. Pred začatím činnosti s konkrétnou činnosťou je lepšie overiť si jej platnosť u lekára. Počas vyučovania je dôležité sledovať svoj stav a pohodu. A keď sa objavia prvé negatívne príznaky, ako je bolesť, nepohodlie, znížte stres alebo úplne opustite túto alebo iný druh činnosti.

Športové s kýla chrbtice

Obsah článku:

 1. Aké športy môžem trénovať
 2. preťahovanie
 3. Ako na to
  • Vodný aerobik a plávanie
  • Pilates
  • vhodnosť
  • kulturistika


Ak máte diagnostikovanú kýlu chrbtice, potom liečba drogami nie je jediným spôsobom, ako sa liečiť. Je to, samozrejme, tiež dôležitý prvok v boji proti tejto chorobe, ale okrem toho musíte premýšľať o tom, ako viesť správny životný štýl..

Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyskytuje medzi stavcami, ktoré boli hyperaktívne, a preto cieľom cvičení fyzickej terapie je vyriešenie dvoch problémov:

 • Posilnenie svalovej chrbtovej korzety na odstránenie stavcovej hypermobility.
 • Odstránenie svalového kŕča, ktorý je ochrannou reakciou tela.

Malo by sa pamätať na to, že spazmus nemôže jednoducho zmiznúť a dokonca aj po odstránení bolesti je narušené držanie tela a kvalita výživy tkanív. Pri kýle chrbtice sa odporúča vykonávať ľahké cvičenia zamerané na napínanie a narovnávanie chrbtice. Mali by sa vykonávať pomalým tempom, aby sa zahriali svaly a zlepšila kvalita výživy kĺbov..

Pri športe s kýlou chrbtice by ste sa mali vždy riadiť jednoduchým pravidlom - ani ten najjednoduchší a najjednoduchší pohyb by nemal pôsobiť bolesť. Ak sa to stále stalo, musíte venovať pozornosť tejto technike a znížiť amplitúdu. Ak vám pohyb spôsobí nepohodlie, potom je lepšie odmietnuť ho vykonať.

Aké športy môžete robiť s kýlou??

  Nežiaduce športy s medziobratlovou kýlou. Takéto športové disciplíny, ako je vzpieranie, hádzanie a vysoké skoky, silne zaťažujú chrbticu a neodporúčajú sa pri medziobratlovej kýle. Futbal a hokej sú dosť traumatické, napríklad lyžovanie. Mali by ste tiež opustiť športové disciplíny, ktoré od športovca vyžadujú ostré pohyby, napríklad golf a tenis. U tohto ochorenia sa neodporúča ani aktívny beh. Hlavný dôvod spočíva v tom, že počas behu sa celé telo prudko trasie a záťaž chrbtice sa prudko zvyšuje. Jazdiť môžete iba v špeciálnej obuvi alebo na mäkkom povrchu.

 • Povolené športy na kýlu chrbtice. Ak dostanete túto diagnózu, môžete sa bezpečne zapájať do plávania. Jedná sa o univerzálny šport, ktorý eliminuje veľké zaťaženie chrbtice. Vynikajúci s kýlou chrbtice je vhodný na lyžovanie (pomalým tempom) alebo na bicyklovanie. Môžete robiť rôzne druhy orientálnej gymnastiky. Nech si vyberiete akýkoľvek šport, je veľmi dôležité počúvať svoje telo. Určite vám povie, čo je pre neho neprijateľné.

 • Chrbtica

  Ak máte bolesti chrbta, je celkom možné, že ich príčinou bola nepohodlná poloha počas spánku alebo, povedzme, vankúš nie je pre vás vhodný. Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby a prevencie spinálnej prietrže je napínanie chrbtice. Na tento účel sa odporúča použiť špeciálny simulátor alebo vykonať jednoduché cvičenia..

  Simulátor na napínanie chrbtice je špeciálne navrhnuté zariadenie, ktoré vám umožňuje obnoviť prirodzenú polohu stavcov a uvoľniť svaly a zároveň zmierniť bolesť. Upozorňujeme, že simulátor nemá kontraindikácie a môže ho používať ktokoľvek bez ohľadu na jeho vek. Mali by ste to robiť iba päť minút denne..

  Ak nemáte simulátor, môžete vykonať špeciálnu sadu pohybov zameranú na natiahnutie chrbtice. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ, je vodorovná lišta. Stačí naň zavesiť a uvoľniť svaly tela. Pri ťažkých formách miechy by sa však horizontálna tyčinka nemala používať.

  V takýchto situáciách je žiaduce natiahnuť chrbticu v horizontálnej polohe, pre ktorú sa používa špeciálne navrhnutý stôl. Vďaka fixácii členku sa medzistavcové platničky uvoľnia. Môžete však použiť jednoduchú tabuľku. Ak to chcete urobiť, musíte na ňu spočívať rukami a bez zdvíhania nôh zo zeme vykonávať predklony.

  Je potrebné poznamenať, že nie všetci lekári súhlasia s potrebou predĺženia chrbtice pomocou medzistavcových prietrží. Liečba akejkoľvek choroby by sa mala samozrejme predpisovať individuálne. Dá sa povedať, že napínanie chrbtice je najúčinnejším prostriedkom na odstránenie bolesti chrbta. Tiež by ste nemali očakávať rýchly výsledok a musíte sa pravidelne angažovať.

  Ako cvičiť s kýlou chrbtice?

  Vodný aerobik a plávanie

  Plávanie je najprijateľnejším športom pri mnohých chorobách vrátane herniovaných diskov. Môže sa použiť ako prostriedok na profylaxiu alebo na liečbu už stanovenej diagnózy. Podľa fyzikálnych zákonov sa telesná hmotnosť osoby vo vode znižuje, čo znamená zníženie zaťaženia chrbtice..

  Keď sú svaly celého tela vo vode, uvoľňujú sa, čo má priaznivý vplyv na prietok krvi v tkanivách a pomáha odstraňovať svalové kŕče. Vďaka aktívnej spotrebe kyslíka pri plávaní alebo vodnom aerobiku môžete tiež posilniť dýchací systém. Nezabudnite na pozitívny vplyv týchto športov na väzivo-kĺbový aparát, ktorý je jedným z prvkov svalového korzetu. Trvanie vodného aerobiku a plávania by sa malo určovať individuálne, najčastejšie je však tento ukazovateľ niekoľko hodín v týždni.

  Pilates

  Pilates je veľmi efektívny súbor cvičení, ktoré sa vykonávajú na rôznych pozíciách. Okrem toho existujú pohyby v pilates, ktoré vyžadujú špeciálne vybavenie. Všetky simulátory Pilates majú špeciálny dizajn, ktorý nezahŕňa fixáciu tela v konkrétnej polohe. To vám umožní posilniť všetky svaly tela..

  vhodnosť

  Dnes je fitness veľmi populárna a mnohé z jeho pohybov sa podobajú cvičeniam zahrnutým v komplexe fyzioterapeutických cvičení pre kýlu chrbtice. Fitness môže byť cvičená v prítomnosti tohto ochorenia, ale je potrebné vylúčiť zložité cvičenia z vašich cvičení.

  Malo by sa poznamenať, že vhodnosť pre herniované disky by sa mala rozdeliť do niekoľkých etáp. Najprv musíte vyvinúť a potom upevniť stabilizačné schopnosti. Až potom môžete začať ovládať a vykonávať pohyby na simulátoroch. Fitball, ktorý je skvelým spôsobom posilnenia svalov tela, je možné využiť aj pri fitnes..

  kulturistika

  Silový tréning vám umožní posilniť svaly a zároveň zvýšiť ich výdrž a tón. Pri kýle chrbtice však musí byť súbor cvičení obmedzený. Medzi odporúčané pohyby patrí krútenie, hyperextenzia, ako aj zdvíhanie nôh v náchylnej polohe.

  Môžete tiež vytiahnuť sami, ale bench press môže byť zaradený do vášho tréningového programu iba so súhlasom lekára. Môžete použiť takmer všetky pohyby, ktorých cieľom je posilnenie svalov ramenného pletenca a ramien. Vyhnite sa iba tým, ktorí majú vysoké axiálne zaťaženie..

  Ako trénovať, ak máte kýlu chrbtice, pozri tu:

  Je možné športovať s kýlou chrbtice?

  Hodnota posilnenia svalov prietrži chrbtice

  Problémy s medzistavcovými platničkami sa často vyskytujú v dôsledku slabosti svalového korzetu. Ak svaly nedokážu udržať chrbticu v správnej polohe, stav sa zhorší.

  S kýlou sa objaví svalové kŕče. Zadné svaly sú nerovnomerne napnuté, chrbtica stráca podporu a stáva sa voľnou štruktúrou. Vykonávanie cvičení vám umožňuje normalizovať stav. Pevné svaly dokážu udržať vašu chrbticu vo fyziologicky správnej polohe.

  Fyzikálna terapia je uznávaná ako jedna z najúčinnejších metód liečby prietrže. Účinnosť špeciálnej gymnastiky je zrejmá po prvom cvičení. Mnoho ľudí však verí, že telesná výchova s ​​kýlou neprinesie požadovaný účinok a odmietne vykonávať cvičenia.

  Pomocou tried sa nemôžete zbaviť vyčnievania medzistavcových platničiek, ale fyzická aktivita stimuluje krvný obeh. Vďaka tomu sa zlepšuje výživa orgánov a tkanív, normalizuje sa celkový stav. Cvičenia môžu eliminovať hypertonicitu určitých svalových skupín a normalizovať proces príjmu živín na poškodenom disku.

  boky

  Ľahnite si na chrbát, pritlačte krížovú kosti a rebrá k podlahe, pritiahnite lopatky k sebe a roztiahnite ruky pozdĺž tela. Ohnite si kolená a položte nohy tak, aby sa päty navzájom dotýkali a prsty sa roztiahli od seba. Držte nohy a roztiahnite kolená do strán (sklopte vonkajšiu časť bokov). Vykonajte 10-15 opakovaní cvičení.

  Aké športy sú povolené pri hernii?

  Pri identifikácii medzistavcovej prietrže lekári odporúčajú pacientom vykonávať terapeutické gymnastické komplexy. Toto však nie je jediný typ povoleného zaťaženia. Váš lekár vám môže odporučiť Pilates, plávanie, jogu, jazdu na bicykli, pomalé lyžovanie.

  plávanie

  Výhodne sú zadné svaly ovplyvnené plávaním. Tréning vo vode pomáha napínať chrbticu, normalizovať tón svalov chrbta. Je však dôležité zvoliť správny štýl plávania. Podprsenky, v ktorých je hlava zdvihnutá nad hladinu vody, nezmierňujú chrbtové svaly, ale skôr ich napínajú..

  Najlepšie zo všetkého je, že znak ovplyvňuje stav chrbtice a jej okolitých svalov. S ním môžete uvoľniť a roztiahnuť chrbát, zlepšiť krvný obeh, odstrániť kŕče a zmierniť bolesť. Vodorovná poloha tela vo vode pomáha znižovať zaťaženie chrbtice, zatiaľ čo svaly aktívne pracujú.

  Namiesto plávania môžete robiť vodný aerobik. Jedná sa o bezpečný druh nákladu, ktorým môžete nielen vyložiť chrbticu v maximálnej možnej miere, ale tiež posilniť väzivový aparát..

  Pilates

  Pilates bol vyvinutý špeciálne pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy vrátane problémov so zadami. Pri vykonávaní cvičení musíte zabezpečiť, aby sa problémová oblasť nezaťažovala. Tento cvičebný systém zabezpečuje, že telo je nehybné..

  Pri každom statickom cvičení je napnutá určitá svalová skupina. V dôsledku tréningu maximalizuje trénovaná osoba silu svalového korzetu. Okrem toho sa človek učí ovládať svoje svaly a prerozdeľovať záťaž tak, aby chrbtica nepretrhla.

  Špecialistom na pacientov s medzistavcovou prietržou v bedrovej oblasti sa odporúča zvoliť si cvičenia, ktoré sa vykonávajú v polohe všetkých štyroch alebo ležiacich.

  Pacienti s herniou môžu trénovať Pilates pomocou špeciálneho vybavenia a na športových simulátoroch. Materiály na váženie umožňujú intenzívnejšie cvičenie svalov. Simulátory Pilates bez tuhej fixácie pomáhajú rozvíjať rovnováhu a posilňovať aj malé ťažko prístupné svaly..

  Posilnenie hlbokých svalov eliminuje hypermobilitu stavcov. To zaisťuje spoľahlivú fixáciu stavcov, minimalizuje sa pravdepodobnosť ich premiestnenia alebo zvýšenia medzistavcovej prietrže.

  Jedným z najobľúbenejších cieľov je joga. Musí sa starostlivo zvážiť výber povolených cvičení. Koniec koncov, niektoré ásany sú zakázané pri medzistavcových prietržoch. Neexistujú žiadne všeobecné odporúčania, všetko záleží na umiestnení vertebrálnej kýly. Všetky cvičenia, pri ktorých sa vyžaduje krútenie chrbtice, sú zakázané..

  vhodnosť

  Školiaci program je najlepšie vyvinutý v spolupráci so športovým lekárom. Je dôležité zvoliť si súbor cvičení, ktoré posilnia chrbtové svaly a zmiernia svalové kŕče. Pri výbere programu sa kladie dôraz na prítomnosť cvičení z komplexov cvičebnej terapie.

  Pacienti s medzistavcovými kýlami môžu na fitball vykonávať takmer všetky cvičenia. Koniec koncov, s ich pomocou je možné znížiť zaťaženie chrbtice a posilniť svaly.

  Video: „Je možné športovať s kýlou chrbtice?“

  Viac o výhodách fyzioterapie pre herniované disky:

  • Ako používať aplikátor Kuznetsov na miechu prietrže?
  • V článku je popísané, ako a aké cvičenia má vykonať spodná časť chrbta z prietrže
  • Je terapeutická gymnastika účinná pri hernii v hrudnej oblasti?
  • V akej polohe a ako správne spať s herniou chrbtice v bedrovej oblasti?
  • Na stránke sú opísané terapeutické cvičenia z kýly krčnej chrbtice
  • Viac informácií o simulátoroch chrbta, ktoré môžete precvičiť s medzistavcovou prietržou, nájdete tu.

  Zložitý „Arch“

  Ľahnite si na chrbát a pritlačte krížovú kosti a rebrá k podlahe. Lopatky, ramená prebiehajú pozdĺž tela. Ohnite kolená do pravého uhla a zdvihnite nohy nad podlahu do rovnobežných holení s koberčekom. Vytiahnite prsty od seba.

  Aktivujte svoju abs. Pri výdychu bez ohýbania kolena sklopte ľavú nohu dolu tak, aby ste sa zľahka dotýkali špičky podlahy. Súčasne nasmerujte pravú nohu nahor (koleno je tiež ohnuté). Nadýchnite sa a vydýchnite, zmeňte polohu nôh dotknutím sa podlahy pravou špičkou a nasmerovaním doľava. Bude to jedno opakovanie. Urobte 6 až 12 z nich.

  Aké športy sú pri kýle zakázané?

  Pri medziobratlovej kýle je potrebné starostlivo monitorovať záťaž. Niektoré športy sú kategoricky zakázané. Axiálne zaťaženie sa musí úplne vylúčiť. Patria sem všetky cvičenia vykonávané pri státí, nárazové zaťaženia (beh, skákanie).

  Beh s medzistavcovou prietržou nie je príčinou narušenia integrity medzistavcových platničiek, ale rýchlo znižuje ich odpisy. Pri behu sa zaťaženie chrbtice mnohokrát zvyšuje.

  Skákanie je kategoricky zakázané z dôvodu prudkého preťaženia chrbtice v čase pristátia. Zaťaženie sa zvyšuje 5-krát.


  Je tiež potrebné vylúčiť:

  • tímové športy, ktoré vyžadujú beh: futbal, volejbal, hokej, ragby, basketbal;
  • bedminton, tenis;
  • lyžovanie;
  • oštep-hádzanie;
  • boj;
  • zdvíhať závažia.

  Tímové športy sú nebezpečné nielen z dôvodu potreby behu, skoku. Všetky sú traumatické. Lyžovanie je tiež zakázané z dôvodu zvýšeného rizika zranenia.

  Keď cvičíte zápas, vzpieranie, oštepy, zaťaženie chrbtice sa mnohokrát zvyšuje, sú to spôsoby, ako vyvolať prudké zhoršenie.

  Tenis, badminton na prvý pohľad vyzerajú bezpečne. Hráči sa však musia ostro zohnúť, stočiť. A to negatívne ovplyvňuje stav chrbtice ako celku.

  Video: „Výhody a poškodenie behania po chrbtici“

  Hip Open (rozšírené)

  Ľahnite si na chrbát, pritlačte krížovú kosti a rebrá k podlahe, pritiahnite lopatky k sebe a roztiahnite ruky pozdĺž tela. Ohnite kolená a zdvihnite nohy nahor, prsty sa od vás tiahnu. Spracujte svoje svaly abs a jadra. Z tejto polohy roztiahnite kolená do strán. Zamknite tu na 5-7 sekúnd. Potom, bez ohýbania kolien, vráťte pravú nohu do stredu a zľava doľava. Po 5 až 7 sekundách si vymieňajte nohy. Bude to jedno opakovanie. Vykonajte 6 opakovaní.

  Triedy v kýlovej telocvični

  Vedeli ste, že...

  Lekári umožňujú pacientom s medzistavcovými prietržami cvičiť v telocvični iba pod podmienkou, že sa tieto triedy budú konať pod dohľadom školiteľa. Je to potrebné, aby dal správne techniky na vykonávanie cvičení. Lekári odporúčajú zapojiť sa do špeciálneho ortopedického korzetu. Je dôležité urobiť rozcvičku pred začiatkom hodiny a strečing po dokončení.

  Funkcie fitness prietrže

  Pred začatím vyučovania v telocvični je potrebné upozorniť trénera na prítomnosť medzistavcovej prietrže a vysvetliť, na ktorom oddelení sa nachádza. Inštruktor fitness bude musieť vypracovať individuálny tréningový program, v závislosti od umiestnenia kýly.

  Svalový tréning si vyžaduje statické alebo statodynamické zaťaženie, pri ktorom sa sval stiahne o 30 - 40% svojej dĺžky. Obdobie, keď je v stave zaťaženia, je 40 - 90 sekúnd. Je zakázané zaťažovať chrbtové svaly „do zlyhania“, pretože v tomto prípade sa celé zaťaženie prenesie do chrbtice..

  Odporúčané cvičenia zahŕňajú:

  • tyč s dôrazom na lakte alebo dlane je dôležité zabezpečiť, aby sa spodná časť chrbta nekĺzla a svaly lisu boli napnuté;
  • nakláňaním lisu na naklonenej doske by nohy mali smerovať nahor, je dôležité dosiahnuť maximálnu amplitúdu, aby sa čo najviac napínali chrbtové svaly;
  • ťahanie za vodorovné alebo široké uchopenie vodorovných tyčí;
  • bench bench v polohe na chrbte s minimálnym zaťažením, cvičenie je potrebné pre rozvoj svalovej pamäte a naučenie svalov správne pracovať;
  • trakcia pre hlavu od horného bloku, pri správnom cviku, bremeno ide do ramenného pletenca, chrbtica je vysunutá;
  • triedy na špeciálnych rotopedoch, v ktorých je osoba v sklopnej polohe;
  • hyperextension, cvičte na špeciálnom simulátore alebo „kozi“, je určený na zaťaženie svalových extenzorových svalov, ktoré sú potrebné na stabilizáciu chrbtice;
  • push-up zo steny a na tyče, z obvyklých push-up na podlahe bude potrebné opustiť (keď sú vykonávané, hlavné zaťaženie padá na chrbticu).

  Môžete robiť takmer všetky cvičenia na pažiach a ramenách. Výnimkou sú tie druhy činností, pri ktorých existuje intenzívne zaťaženie.

  Funkcie kulturistiky s herniou

  Kulturistika si vyžaduje povolenie lekára. Program musí skontrolovať a schváliť lekár. Koniec koncov, niektoré cvičenia môžu stav len zhoršiť.

  Medzi povolené druhy zaťaženia patria:

  • vyťahovanie;
  • zdvíhanie nôh v polohe na bruchu;
  • krútenie;
  • bench press;
  • cvičenia na posilnenie rúk a svalového pásu, počas ktorých nie je zaťažená chrbtica.

  Pri cvičení v kulturistike sa musíte riadiť zavedenými pravidlami:


  pozornosť sa venuje rozvoju svalov nôh, abs, extenzorov chrbtice;

 • je potrebné opustiť všetky cvičenia, počas ktorých sa vytvára nadmerný tlak na miechové svaly;
 • pri cvičení na chrbte s voľnou hmotnosťou musíte použiť korzet alebo vzpierací pás;
 • mali by ste pozorne sledovať správnosť cvičenia;
 • každé ráno by sa malo začať cvičením na držanie tela;
 • celý tréning by sa mal začať hyperextenziou a končiť svalovým napätím;
 • musí úplne opustiť také kardio zaťaženie, ako je skákacie lano, ktoré beží.
 • Pri nácviku kulturistiky je potrebné venovať sa 2-3 krát týždenne času na návštevu bazénu.

  Video: "Ako sa vysporiadať s herniou v telocvični?"

  Ľahnite si na chrbát a pritlačte krížovú kosti a rebrá k podlahe. Lopatky, ramená prebiehajú pozdĺž tela. Ľahko ohnite kolená a položte nohy na zem. Vytiahnite špicu ľavej nohy preč od vás (koleno sa ohnite). Pri práci s brušnými svalmi a kortexom si ohnite nohu do bedrového kĺbu a vytiahnite ľavé stehno nahor, nasmerujte ho na žalúdok. Jemne sklopte ľavú nohu nadol, dotknite sa prsta na nohe podložky. Bude to jedno opakovanie. Vykonajte 10 - 15 z nich v každom smere.

  varovanie

  V opačnom prípade môžete očakávať niekoľko následkov, z ktorých každý bude najmenej nepríjemný. Medzi nimi:

  • Bolesť chrbta
  • Necitlivosť končatín
  • hrbiť
  • Zovreté nervy atď..

  Samozrejme, nezačneme vám hovoriť o najstrašnejších následkoch. Na záver môžeme povedať nasledujúce. S otázkou: „Je možné zapojiť sa do boxu s ostechondrózou?“ je lepšie kontaktovať profesionálneho lekára v oblasti športu a hľadať túto odpoveď na internete. Prajeme vám dobré zdravie a dobrý box!

  Choroby chrbtice a chrbta: ich mená, príznaky a liečba

  V takýchto prípadoch sa mi o lekárov nezaujíma. Moje osobné „potreby“ a „žiaduce“ sú dôležitejšie.

  Moja medzistavcová kýla bola liečená tri mesiace pred účasťou na majstrovstvách Európy. Potom nasledovalo niekoľko ďalších aktívnych štúdií..

  A teraz, s umelým stavcom, aj keď netrénujem a dokonca ani necvičím v rovnakom objeme, snažím sa udržať si svoju podobu a neodmietam zaujímavé zápasy (nie box, ale je nepravdepodobné, že by karate-do bolo v tomto opatrení zásadne odlišné).

  vo všeobecnosti to nemôže byť oveľa horšie. ale človek má obrovské príležitosti, takže trpezlivosť a správny prístup k tréningu a všetko bude v poriadku. ale v žiadnom prípade sa nezaoberajte porovnateľne s bežnými boxermi.

  Zdravý človek by mal mať zdravý chrbát a chrbticu. Choroby chrbtice a chrbtice zahŕňajú mnoho rôznych chorôb, ktoré sa líšia príznakmi a príčinou výskytu, závažnosti a priebehu choroby. Dnes má 85% svetovej populácie choroby chrbtice a chrbtice. Teraz sú všetky tieto choroby považované za bežný problém každého veku a dokonca aj pre deti..

  • príčiny
  • Klasifikácia chorôb
  • liečba
  • Preventívne opatrenia

  Akákoľvek choroba chrbtice môže ovplyvniť časť stavcov, väzov, medzistavcových platničiek, svalov, krvných ciev, nervových koreňov a miechy. Pri včasnom lekárskom vyšetrení môžete okamžite zistiť príčinu bolesti chrbtice a urobiť diagnózu. Ochorenia chrbtice vždy môžu viesť k poškodeniu nervového systému, pričom sa tvoria nasledujúce neurologické choroby:

  • degeneratívne lézie;
  • zápalové ochorenia (ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza a syfilitická spondylitída, mykóza);
  • onkologické choroby;
  • vývojová anomália;
  • zranenia.

  príčiny

  Môže existovať mnoho dôvodov pre výskyt chorôb chrbtice a chrbta, tu sú niektoré z nich:

  • sedavý spôsob života;
  • zranenia
  • ťažké bremená;
  • zmeny súvisiace s vekom;
  • zlé návyky;
  • zlá poloha;
  • podvýživa;
  • infekcia tela;
  • chronické choroby;
  • nadváha.

  Dôležité! V každom veku by sa mali zaznamenať akékoľvek zmeny alebo bolesti chrbta. Príznaky ochorení kĺbov a chrbtice nemusia nič hovoriť o prítomnosti choroby, ale mali by ste vždy venovať pozornosť bolesti s nepríjemným postavením tela, bolesti chrbta a bolesti chrbta. Choroby chrbtice sa klasifikujú podľa miesta a závažnosti príznakov. Najčastejšie problémy s chrbtom sú:

  1. Medzistavcová prietrž. Toto ochorenie sa objavuje v dôsledku metabolických porúch, ktoré sa vyskytujú na medzistavcovej platničke. Dokonca aj zdanlivo neškodná osteochondróza prispieva k vzniku medzistavcovej prietrže. Ak je disk poškodený, začne sa pohybovať, čo vedie k bolesti chrbta, na tomto mieste sa objaví prietrž. Prietrž môže niekedy ovplyvniť nervové korene ktorejkoľvek časti chrbtice, čo následne vedie k narušeniu orgánu, za ktorý je zodpovedný tento koreň nervov. Ak však prietrž ovplyvňuje miechu, následky môžu byť zlé.
  2. Osteochondróza. Toto ochorenie sa vyskytuje v 90% prípadov s bolesťou chrbta. Osteochondróza je iná: krčný, bedrový, hrudný, sakrálny. Ale u 50% populácie je bedrová osteochondróza. Príčinou choroby sú zmeny medzistavcových platničiek. Ak v tejto oblasti dôjde k zničeniu, disk začne presahovať svoje hranice. Nervové zakončenie umiestnené okolo disku môže byť zovreté, čo môže viesť k zápalu a bolesti..
  3. Skolióza. Toto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku deformácie miechy. Bočné zakrivenie sa vyskytuje v chrbte a chrbtica sa krúti okolo svojej osi. Doteraz vedci nemôžu študovať príčiny a príznaky skoliózy, ale jedným z hlavných faktorov je nedostatočný rozvoj svalového systému počas rastu dieťaťa a výskyt choroby môžu ovplyvniť vonkajšie faktory a zlé návyky, ako napríklad zlé držanie tela, nesprávne sedenie, ktoré sedí vedie k zakriveniu chrbtice.
  4. Radikulitida. Toto ochorenie sa objavuje po spustení osteochondrózy v ktorejkoľvek časti chrbtice. Podľa štatistík trpí na 15% populácie na Zemi radikulitída, nielen staršie osoby. Príčinou choroby môžu byť okrem osteochondrózy aj malformácie chrbtice, trauma, podchladenie, choroby orgánov a ďalšie. Atiatia a ľudia, ktorí vedú sedavý spôsob života, trpia ischiasou.
  5. Osteoporóza. S krehkosťou kostry sa objavuje ochorenie, ako je osteoporóza. Môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice a príznaky sa nevyskytujú okamžite. Osteoporóza naznačuje, že dostatočné množstvo vápnika nevnikne do ľudského tela.
  6. Ischias. Ochorenie sa prejavuje bolesťou v stehne, zadku alebo dolnej končatine. Syndróm bolesti má brnenie alebo strelecký charakter. Útoky niekedy získavajú silu a pre pacienta je ťažké sa pohybovať a dokonca sedieť. Príčinou choroby je zápal sedacieho nervu.
  7. spondylóza Ide o chronické ochorenie chrbtice, v dôsledku ktorého sa na okrajoch stavcov objavujú kostné výrastky, ktoré sa nazývajú osteofyty. Tieto výrastky zúžia kanál stavcov a vyvíjajú tlak na nervové korene. Ochorenie sa objavuje v dôsledku metabolických porúch a v mladom veku môže byť príčinou zakrivenie chrbtice.
  8. Lumbago. Ochorenie je charakterizované akútnou bolesťou v dorzálnej oblasti, ktorá je lokalizovaná v dolnej časti chrbta. Bolesť je spôsobená prolapsom medzistavcovej platničky alebo sa vyskytuje so silným svalovým napätím. Príčinu ochorenia je často ťažké určiť, zvyčajne sa však objaví po zlomenine, prietrži, reumatizme alebo nádore..
  9. Spinálna stenóza. Ak sa priestor vo vnútri miechového kanála začne zmenšovať, potom existuje silný tlak na nervové korene. Priestor sa stáva nedostatkom kvôli degenerácii disku a osteoartritíde, ktorá vedie k stenóze. Je potrebné poznamenať, že všetci ľudia majú zmenšený priestor v miechovom kanáli.
  10. Myozitída. Toto ochorenie sa objavuje v dôsledku poškodenia svalových vlákien a má chronický charakter. Myozitída zvyčajne postihuje svaly chrbta, zadku, krku a ramien. Vyznačuje sa silnými bolesťami, ktoré sa počas pohybu postupne zvyšujú. Z tohto dôvodu sa svaly začínajú cítiť vážne oslabené a všetko prichádza k atrofii. Infekčné choroby, ktoré narušujú metabolický proces v tele, sú zvyčajne príčinou myozitídy. Ochorenie sa môže objaviť aj po zranení, záchvate alebo podchladení.
  11. Bolesti chrbta. Bežná a neškodná na prvý pohľad môže byť bolesť chrbta tiež ochorením chrbtice alebo indikovať choroby vnútorných orgánov. Bolesť má mnoho príčin: stres, podchladenie, malpozícia, neuralgia, metabolická porucha, osteochondróza. Bolesť chrbta môže tiež dať späť nohu a zvýšiť sa zmenou polohy, kýchanie kašľa alebo svalového napätia, ktoré sú hlavnými príznakmi choroby..

  liečba

  Všetky choroby chrbtice sa liečia, ale iba s včasnou lekárskou starostlivosťou. Liečba závisí od závažnosti ochorenia a jeho príčin. Úlohou lekára je úplne odstrániť príčinu. Typicky sú spôsoby liečby nasledujúce:

  • užívanie liekov proti bolesti na silnú bolesť;
  • injekcie
  • rehabilitácia;
  • rehabilitácia;
  • reflexná terapia;
  • manuálna terapia;
  • akupresúra;
  • terapia rázovými vlnami;
  • vibračná masáž;
  • osteopatia;
  • ethnoscience.

  Pamätajte, že pri akejkoľvek chorobe chrbtice by ste sa nemali samoliečiť, jediná vec, ktorú môže pacient urobiť sám, je vziať liek proti bolesti na zmiernenie bolesti a zmiernenie jeho stavu pred príchodom špecialistu. Iba lekár po dôkladnom vyšetrení, vymenovaní všetkých testov a postupov, môže zostaviť správne ošetrenie pre každú chorobu chrbta osobitne..

  Preventívne opatrenia

  Existujú osobitné opatrenia na prevenciu chorôb chrbtice a chrbtice, ktoré môže človek vykonávať samostatne. Ako je uvedené vyššie, polovica všetkých chorôb chrbta sa objavuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu. Preto je možné vyhnúť sa všetkým chorobám úplne alebo v počiatočnom štádiu vývoja. Preto sa riaďte pravidlami, čo pomôže vyhnúť sa mnohým prekvapeniam v budúcnosti..

  Správne vybraná strava sa považuje za dobrý prostriedok prevencie a je tiež schopný zmierniť stav s už rozvinutým ochorením. Je dôležité vedieť, že mastné mäso, korenené jedlá, cukor a soľ vo veľkých množstvách sa nemusia konzumovať..

  "Cat"

  Vstaň na všetky štyri, polož kolená pod panvu, dlane - pod plecia. Nezvyšujte prirodzenú výchylku v dolnej časti chrbta. Z tejto polohy opatrne zdvihnite plecia a lopatky smerom nahor a otočte ich späť v plecových kĺboch. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Toto je jedno opakovanie. Vykonajte 15 opakovaní cvičenia.

  "Dove"

  Dajte dôraz na rovné ruky. Opierajte sa o prsty na nohách a dlaniach. Z tejto polohy ohnite ľavé koleno a sklopte ho medzi dlane. Pravú nohu držte rovno. Uistite sa, že obe strany panvy sú v rovnakej vzdialenosti od podlahy. Potom posuňte ruky po podložke dopredu a položte si žalúdok na ľavé stehno. Čelom sa podľa možnosti dotknite podlahy. V tejto polohe zaistite na 15 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Toto je jedno opakovanie. Vykonajte 3-4 z nich na každej nohe.

  Rameno mostíka a rotácie ramien

  Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a položte nohy na podlahu na šírku panvových kostí. Natiahnite ruky okolo tela. Zdvihnite umývadlo nad podlahu, zarovnajte telo v línii od kolien k collarbones. Spracujte svoje svaly abs a jadra. Držte túto polohu a jemne otáčajte rukami okolo svojej osi. Vykonajte 20 otočení.

  VÝSLEDKY

  Asi hlavným pravidlom, ktoré by sme mali všetci dodržiavať, je „Hnutie je život!“

  Ak sa osoba príliš nehýbe, môže to už spôsobiť medzistavcovú prietrž. Aj keď ste už prešli rozsudkom „medzistavcové prietrže“, nejde o dôvod, ktorý by sa mal odradiť, ale naopak, mal by byť „východiskovým bodom“ pre preskúmanie celého životného štýlu. Pokúste sa vynaložiť úsilie na seba a choďte do posilňovne, porozprávajte sa s trénerom a dohodnite sa s ním na lekcii. Tiež sa oplatí navštíviť lekára, poradí vám o vašej chorobe.

  Veľa šťastia a zdravia.!

  Podiel na sociálnych sieťach. siete:

  odporúčania

  Ak ste si istí, že vás box nespôsobí, alebo si myslíte, že ste už vyliečili medzistavcovú prietrž, môžete skúsiť začať cvičiť v jemnom režime. V prípade akýchkoľvek pochybností je najlepšie poradiť sa s odborným lekárom..

  V dňoch 24. a 25. marca 2019 sa v našom klube uskutoční Vth Traditional Boxing Tournament na pamiatku ZTR ZSSR K.V. Gradopolova.

  Ďalším vrcholom večera boxu, ktorý sa konal v New Yorku, a ďalšou ťažkou ranou pre kubánsku boxerskú školu, bol súboj majstra sveta v ľahkej váhe WBA, ruského Dmitrija Bivola a jeho kubánskeho rivala Sullivana Barreru...

  V New Yorku sa konal veľký boxerský večer, ktorého hlavnou udalosťou bol súboj medzi majstrom WBC v ťažkej váhe Deontay Wilder a kubánskym boxerom Louisom Ortizom...

  iba s povinným odkazom na zdroj

  Rotácia rúk

  Postavte sa chrbtom k stene a postavte nohy vo vzdialenosti 10-15 cm od nej. Lopatky, krížovú časť a spodnú časť chrbta pritlačte k stene. Nezvyšujte priehyb v dolnej časti chrbta, pracujte so svalmi jadra a chrbta. Z tejto polohy opíšte pomocou rúk veľký kruh a vykonajte rotáciu v ramenných kĺboch. „Nakreslite“ rukami 10-12 kruhov.

  Vykonaním týchto cvikov pre spodnú časť chrbta neskúšajte rýchlosť, pohybujte sa pokojným tempom. Pokúste sa sledovať výkon svalov.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  V modernom svete trpí touto chorobou takmer všetci ľudia vo veku 25 rokov. Cervikálna osteochondróza je oveľa častejšia ako v iných častiach chrbtice.
  Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.
  Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.