loader

Kýla L5 S1, typy patológie, spôsoby liečby

Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií. Ignorovanie bolesti chrbtice je spojené s komplikáciami. Medzistavcová hernia L5 S1 sa považuje za častú komplikáciu, pri ktorej trpí disk medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Aká nebezpečná je táto choroba, aké liečebné metódy sa pre ňu používajú? Toto bude prediskutované v našom článku..

Hlavné charakteristiky choroby

Čo je herniovaný disk L5-S1? V bedrovej oblasti je päť stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou veľkých a malých kĺbov. Tieto zlúčeniny sú medzistavcové platničky. Skladá sa z hustej želé podobnej hmoty (jadra) a hustej kapsuly. Každé stavce konkrétnej chrbtice má svoje vlastné meno. Piaty bedrový stavca je definovaný ako L5 a prvý sakrálny stavec je S1. Disk medzi týmito stavcami nie je ako zvyšok. Má lichobežníkový tvar, nie pravouhlý tvar. To je prirodzená vlastnosť nášho tela..

Na pozadí toho všetkého sa vyskytuje prietrž. Na tomto disku je diagnostikovaná najčastejšie. Kýla je prasknutie hustej diskovej kapsuly, ktorá už nemôže držať jadro. Dochádza k rozdrveniu disku s deformáciou vo forme patologického vyčnievania vláknitého prstenca. To vedie ku kompresii nervových koreňov, ktoré sú umiestnené vo vnútri alebo v blízkosti miechy. Z tohto dôvodu sa vyvíjajú rôzne choroby..

Príčiny prietrže

Príčiny lumbosakrálnej prietrže môžu byť tieto faktory:

 • Veľké zaťaženia, ktoré vyvíjajú tlak na medzistavcové platničky, ktoré reagujú na kĺby miechy s dolnými končatinami a panvou..
 • Zmeny fyziologického ohybu, ktorý je tvorený bedrovými a sakrálnymi stavcami. Disk je najzraniteľnejší s veľkým uhlom medzi nimi..
 • Veľa váhy. Prispieva k zvýšeniu axiálneho zaťaženia chrbtice všeobecne, a najmä bedrových kĺbov.
 • Vrodené vlastnosti väzu, sily svalov a šliach.
 • Ťažká fyzická práca, zdvíhanie a prenos hmotnosti prispievajú k opotrebovaniu medzistavcových tkanív.

Prítomnosť niekoľkých faktorov zvyšuje riziko prietrže. Fyzická aktivita zaujíma vo všetkých prípadoch osobitné miesto, pretože hlavnou príčinou kýly je najčastejšie.

Ako sa prejavuje choroba: klinické príznaky

Príznaky medzistavcovej prietrže priamo súvisia s kompresiou nervového tkaniva v oblasti vyčnievania prietrže. Najprv dôjde k porušeniu umiestnenia tkanív, dôjde k podráždeniu. Okamžite dochádza k opuchom a zápalom, ktoré vedú k zhoršeniu príznakov, pretože sa zvyšuje kompresia štruktúr z nervového tkaniva..

Pri prietrži sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • Svalové napätie. Na jednej strane postihnutej chrbtice sa objaví zanedbateľný opuch, tkanivá diskov sa stávajú hustejšie kvôli neustálemu sťahovaniu svalov, podráždeniu nervov a zápalu..
 • Syndróm bolesti. V počiatočnej fáze tvorby prietrže sa prejavuje výrazná bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do nohy, panvy. Bolesť chrbta je zhoršená akýmkoľvek pohybom, v pokoji nezmizne. Najčastejšie sa bolesť sústreďuje na pravú stranu..
 • Neurologické príznaky. Pri podráždení koreňov veľkých nervových zakončení, ktoré sú zodpovedné za pohyblivosť dolných končatín, sa objaví bolesť, keď prechádza sedací nerv. Pacient si sťažuje na bolesť v dolnej časti chrbta, objavuje sa v zadnej časti stehna a zadku, v členku a na vonkajšej strane dolnej časti dolnej končatiny je pocit pálenia. V dolných končatinách je slabina oboch končatín, znížená citlivosť.

Prejavy závisia od veľkosti prietrže. Pri malej prietrži prevláda bolesť, ak je prietrž disku L5 S1 veľká, príznaky sú neurologické.

Druhy kýly

Existuje niekoľko typov medzistavcovej prietrže L5-S1. Závisia od miesta a klinického obrazu choroby. Pri kýle sa zadná časť disku a zadná časť disku takmer vždy praskne, preto sa niekedy nazýva zadná kýla. Liečba závisí od typu ochorenia.

 1. Stredná prietrž je lokalizovaná vo vnútri dutiny miechy. Vyvíja tlak na korene miechy a takmer vždy spôsobuje znecitlivenie a stratu citlivosti na nohách..
 2. Foraminal. Kýla sa nachádza pri východe nervov z chrbtice.
 3. Paramedian hernia. Je tvorená v jednom z anterolaterálnych povrchov a nie v strednej časti. V jednom z dolných končatín je bolesť, necitlivosť spôsobená podráždením nervových procesov.
 4. Sekundovaná prietrž. Je to dané závažnosťou zničenia medzistavcových platničiek, a nie lokalizáciou. Môžete to považovať za extrémny stupeň deštrukcie. Pri tomto type prietrže je vláknitá kapsula úplne zničená, jadro tečie vo forme fragmentov do lúmenu kanálika miechy..

Diagnostika a vlastnosti liečby

Medzi stavcami sa kýla bedrovej chrbtice vyvíja pomaly, preto ju možno diagnostikovať až po vyšetrení, ktoré predpíše kompetentný lekár. Povinná MR, táto štúdia pomôže rozpoznať všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú v chrbtici, vyhodnotiť ich intenzitu.

Pri kýle disku L5 S1 môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická v závislosti od závažnosti patológie, povahy bolesti a možných komplikácií..

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstránenie prietrže sa používa vo výnimočných prípadoch za prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 1. Syndróm bolesti pretrváva mesiac a po liečbe liekom neprejde.
 2. Pozorujú sa zrejmé neurologické poruchy s obmedzením motorickej aktivity končatín..
 3. Príznaky stlačenia všetkých koreňov kanálika miechy, nervy postupujú a rýchlo sa zvyšujú. Dolné končatiny úplne znehybnené.

Operácia sa vykonáva pomocou endoskopickej technológie a klasickej otvorenej metódy. Metódu zvolil chirurg na základe svojich skúseností. Bez ohľadu na to, ktorá metóda bola použitá, je hlavnou úlohou lekárov odobrať tkanivá zničeného disku a stlačiť nervové štruktúry..

Konzervatívne zaobchádzanie

Základná konzervatívna terapia sa vykonáva pod dohľadom lekára, je veľmi dlhá a zahŕňa:

 1. zavedenie protizápalových liekov (Movalis, Revmoxicam, Diclofenac);
 2. užívanie liekov, ktoré znižujú svalové kŕče (Midokalm, Sirdulad, Spazmalgon);
 3. užívanie liekov, ktoré znižujú opuch (Lasix, L-lyzín Escinate);
 4. liečba liekmi na zlepšenie štruktúry chrupavky (kolagénový komplex, Alflutop, Mucosat);
 5. fyzioterapeutická liečba.

Počas liečby je dôležité zmeniť životný štýl, dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby nedošlo k recidíve ochorenia..

Liečba drogami

Komplexná liečba je predpísaná, vykonáva sa pod dohľadom lekára, lieky sa vyberajú individuálne. Cieľom liekovej terapie je zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Preto by liečba mala zahŕňať:

 1. Preparáty pre křupavku;
 2. protizápalové lieky;
 3. blokáda novokainu;
 4. svalové relaxanciá;
 5. Vitamíny B..

Každý liek má svoje vlastné funkcie a účel. Chondroprotektory zabezpečujú výživu medzistavcových platničiek a pomáhajú opravovať poškodenú chrupavku. Protizápalové lieky sú potrebné na zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Ak sa bolesť nezmierňuje, je potrebné použiť blokádu novokainu, ktorá eliminuje silnú bolesť. Svalové relaxanciá zmierňujú kŕče z poškodených paravertebrálnych svalov.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy liečby sú veľmi účinné pri liečbe kýly. Nezabudnite na to v období zotavenia po operácii a po liekovej kúre. Fyzioterapeut môže odporučiť magnetoterapiu, elektroforézu. Diadynamické prúdy sa osvedčili, zmierňujú bolesť, pomáhajú uvoľňovať svaly okolo chrbtice. Po priebehu fyzioterapie u pacientov sa nervové vedenie k poškodeným diskom zlepší.

Pri hernii sú užitočné kurzy so školiteľom na špeciálnych simulátoroch. Činnosť simulátorov je zameraná na obnovu svalového korzetu chrbtice a naťahovanie. Jeden z týchto simulátorov sa nazýva Yulina hojdačka. Je to vertikálny kývavý rám, ktorého spodná časť je protiváha. Počas tréningu môže pacient uvoľniť záťaž zo chrbtice a natiahnuť poškodený segment. Triedy na Yulinovom švihu sú účinné pri prevencii tohto ochorenia a pri liečbe.

Kýlová masáž

Odporúča sa masážny kurz na uvoľnenie napätia a posilnenie svalov. Liečebnú masáž je potrebné dôverovať iba odborníkom, pretože neprofesionálny účinok na zapálenú časť chrbtice situáciu zhorší a bude mať nezvratné následky. Masáž sa podieľa na posilňovaní bedrovej chrbtice, zmierňuje oslabené svaly chrbta a nôh.

Hirudotherapy

Hirudoterapia - liečba pijavicami, efektívny spôsob komplexnej terapie bedrovej prietrže. Po priebehu hirudoterapie sa zlepšuje prísun krvi do stavcov, napätie v problémovej oblasti sa zmierňuje.

Liečebné cvičenia

Špecialisti ponúkajú špeciálnu súpravu cvičení pre pacientov s vertebrálnou kýlou. Cvičenia nevyžadujú špeciálne školenie, môžu sa vykonávať doma. Zaťaženie, ktoré sa získa počas cvičenia, pomôže posilniť svalové tkanivo a zmierniť napätie.

 1. Je potrebné ležať na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Bez zdvíhania nôh zdvihnite telo. Podržte 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Urobte si najmenej 5 sád, venujte si čas a urobte 10 minútové prestávky medzi cvičeniami.
 2. Ľahnite si na chrbát s nohami ohnutými na kolenách. Je potrebné dotiahnuť brušné svaly, držať niekoľko sekúnd, nemali by ste zadržiavať dych. Cvičenie sa opakuje 10-krát.
 3. Zaujmite východiskovú pozíciu ako v cviku číslo 2. Ruka sa dotknite opačného kolena. Vytvorte pružný pohyb. Opakujte to s druhou rukou. Cvičte 10-krát.
 4. Ľahnite na tvrdý povrch a pomaly, zatiaľ čo vdýchnite, natiahnite natiahnuté ruky k hlave. V takom prípade si neohýbajte nohy, neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy. Pri výdychu sklopte ruky. Cvičte 10-15 krát.

Možné komplikácie

Je veľmi dôležité začať s patológiou včas. Liečba je dlhá, ale je účinná v skorých štádiách ochorenia. Ak sa patológia nelieči, môže dôjsť k výčnelku, pri ktorom dôjde k premiestneniu buničitého jadra a strate integrity vláknitého prstenca..

Medziobratlová hernia disku L5-S1

Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta. Ak sa choroba lieči predčasne, následky môžu byť nepredvídateľné, až do vypnutia pacienta. Preto je dôležité ignorovať príznaky a okamžite vyhľadať pomoc lekára..

Dôvody rozvoja

Hlavným faktorom, ktorý vyvoláva vývoj prietrže lumbálnej chrbtice L5-C1, je progresívna osteochondróza chrbtice, pri ktorej sa medzistavcové platničky (MTD) stenčujú, zrútia a menia svoje normálne umiestnenie. S patológiou trpia aj bedrové stavce - postupne sa opotrebovávajú, čím sa zhoršuje fungovanie chrbtice..

Ďalšími bežnými príčinami, ktoré spôsobujú medziobratlovú ploténku L5-S1, sú:

 • vrodené a genetické patológie, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a fungovanie pohybového aparátu;
 • zranenia, modriny, dislokácie a zlomeniny bedrovej oblasti;
 • progresiu chorôb degeneratívnej-dystrofickej povahy;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života;
 • podvýživa;
 • nedostatočný denný príjem tekutín;
 • nedostatok vápnika a fosforu v tele.

S progresívnou osteochondrózou najčastejšie trpia cervikálne (stavce C5 - C6) a bedrové (L4 - L5 a L5 - S1) oddelenia..

odrody

Vláknité jadro môže vyčnievať rôznymi smermi. V závislosti od toho, kde presne padol disk, existujú také typy lumbosakrálnej prietrže:

 • Hediácia paramediálneho disku. V tomto prípade jadro disku zaberá polohu vpravo alebo vľavo od miechy.
 • Chrbtová. S vývojom takejto patológie jadro padá do kanála, kde nervové plexusy prechádzajú, a preto pri dorzálnej kýle pacienta sú akútne príznaky znepokojujúce..
 • Medián herniation disku L5 - S1. Vypuklý obsah medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa v strede miechového kanála.
 • Paramedian-foraminal kýla. Jadro disku spadá do oblasti koreňov miechy.
 • Hernia dvojstranné medián-paramediánsky disk L5 - S1. V tejto situácii je vláknité jadro nasmerované do centrálnej a bočnej časti, ale príznaky bolesti sa šíria na obe strany..

Vzhľadom na to, na ktorej strane sú nervové vlákna stlačené a zapálené, sa vyskytuje prietrž:

Charakteristické príznaky

Zadná prietrž medzistavcových platničiek vyvoláva akútnu bolesť v bedrovej oblasti. V pokročilých prípadoch je narušená pohyblivosť dolných končatín, trpia vnútorné orgány umiestnené v malej panve, človek stráca libido. Ak je výčnelok v dutine, kde prechádzajú stavcové nervy, bolesť sa šíri do gluteálnej a femorálnej oblasti. Porucha inervácie nôh a prstov, pocit necitlivosti kože alebo brnenie, akoby na nohách bežali husacie kožušiny. Medián alebo stredná kýla v pokročilých prípadoch vyvoláva paréziu, pretože so zvyšujúcim sa vydutím je poškodený miechový kanál.

Aj keď umiestnenie kýly môže mať odlišnú lokalizáciu, je možné rozlíšiť všeobecné príznaky, medzi ktorými sú najbežnejšie:

 • ostré a ostré bolesti chrbta v bedrovej oblasti;
 • exacerbácia bolesti po fyzickej námahe, predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • necitlivosť a zhoršená funkčnosť dolných končatín;
 • nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie;
 • syndróm „potlačenia kašľa“, keď sa bolestivosť zintenzívni pri pokuse o kašeľ alebo kýchanie.
Späť na obsah

Diagnóza herniovaného disku L5-S1

Aby bola liečba kýly L5-S1 účinná, je dôležité zistiť, aký je nepriaznivý vplyv na miechu a tiež zistiť polohu výčnelku. Preto lekár po úvodnom vyšetrení, palpácii a anamnéze odporučí vyšetrenie CT alebo MRI. Pomocou týchto diagnostických opatrení bude možné určiť presné rozmery prietrže. Na určenie polohy a stupňa poškodenia stavcov sa vykoná ďalšia rádiografia. Po potvrdení diagnózy lekár vyberie individuálny liečebný režim.

Aké ošetrenie je predpísané?

konzervatívny

Ak lumbosakrálna herniálna výčnelka nepresiahne 6 mm, bude možné urobiť bez chirurgického zákroku a zbaviť sa problému konzervatívnym spôsobom. Niektoré skupiny liekov uvedené v tabuľke pomôžu zbaviť sa zápalu, opuchov a syndrómu bolesti:

Skupina liekovaktnadpis
Nesteroidné protizápalové liekyEliminujte zápal, opuch, bolesťdiclofenac
Nimesil
ibuprofen
"Indometacín"
Svalové relaxanciáUvoľnite svalové kŕče"Baclofen"
Midokalm
Sirdalud
Preparáty pre křupavkuOpravte poškodené tkanivo chrupavkychondroitín
Structum
Arthro
Vitamíny B.Posilniť imunitu"Neuromultivitis"
Prispievajte k zrýchlenej regenerácii poškodených medzistavcových štruktúrMilgamma
Neurovitan
Supradin
Späť na obsah

Fyzioterapia a masáže

Masážne manipulácie obnovujú normálny prísun krvi a výživu postihnutým oblastiam. Fyzioterapeutické opatrenia, ktoré sú predpísané ako pomocná terapia a ako prevencia, pomôžu urýchliť obnovu poškodených diskov a normalizovať fungovanie lumbosakrálnej chrbtice. Užitočné sú nasledujúce postupy:

cvičenie

Je dôležité pravidelne cvičiť - vďaka nej sa obnovuje prísun krvi v postihnutej oblasti, pocit bolesti a stuhnutosti zmizne. Gymnastiku s herniou vyberá lekár individuálne, pričom sa berie do úvahy stupeň progresie patológie a celkové zdravie pacienta..

Kedy to urobiť bez operácie?

Ak herniálna formácia dosiahla veľkú veľkosť (od 12 mm) a konzervatívne metódy už nefungujú, vykonáva sa chirurgická liečba, počas ktorej sa kýla a iné poškodené štruktúry odstraňujú mikro-rezom pomocou endoskopu. Tento typ operácie sa nazýva mikrodisektómia. Môže sa použiť aj laserové odstránenie. Tento postup spočíva v odparení patologického obsahu medzistavcových platničiek pomocou laserového lúča. Druh operácie určuje iba lekár individuálne.

Negatívne následky a ich prevencia

Ignorovanie príznakov a odloženie návštevy lekára vyvoláva nebezpečné komplikácie:

 • narušené fungovanie orgánov umiestnených v panve;
 • problémy s prácou dolných končatín;
 • silná bolesť;
 • úplné zničenie medzistavcových platničiek a postihnutia.

Ak sa však liečba vykonáva v raných štádiách, takýmto dôsledkom sa dá vyhnúť. To znamená, že choroba sa musí liečiť včas. Ako profylaxia sa odporúča vykonávať cvičenia každý deň, dávkovať záťaž na spodnú časť chrbta, neprechladzovať, viesť zdravý životný štýl, liečiť patológie degeneratívne-dystrofickej povahy.

Konzervatívna a chirurgická liečba miechy

Náš chrbtový stĺp je výsledkom vývoja miliárd rokov. Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..

Chrbtica sa skladá z piatich segmentov:

Každý segment obsahuje určitý počet stavcov (každý z nich má svoju vlastnú veľkosť) a medzi nimi sú medzistavcové platničky, ktoré v chrbtici pôsobia ako kĺby.

Medzistavcové platničky

Aby sme pochopili možné príčiny narušenia štruktúry disku, je potrebné pochopiť, ako to funguje.

V samom strede disku je takzvané želatínové jadro a po jeho obvode je vláknitý kruh, ktorého hustota je omnoho vyššia ako hustota jadra, pretože stredná časť disku pozostáva z viac ako 80% vody. S vekom sa toto percento znižuje, v dôsledku čoho sa v chrbtici vyvíjajú degeneratívne procesy.

Medzistavcové platničky poskytujú výšku chrbtice a čiastočne určujú rast osoby.

Disky tiež pôsobia ako zvláštne tlmiče nárazov. Pri zvislom zaťažení, zákrutách alebo sklonoch mení želatínové jadro a vláknitý prstenec svoju konfiguráciu, čím zmierňujú zaťaženie kostnej časti chrbtice..

Rôzne segmenty chrbtice zažívajú rôzne zaťaženia. V tejto súvislosti sú „najviac postihnuté“ krčné a bedrové regióny. V týchto segmentoch dochádza k najčastejším degeneratívnym procesom a v dôsledku toho kýly medzistavcových platničiek.

Čo je kýla?

Kýla je výsledkom degeneratívneho ochorenia chrbtice - osteochondrózy. Toto je posun deformovaného disku a jeho výstup za stavce.

Kýla má dve možnosti:

 1. Výčnelok - keď sa vláknité jadro čiastočne rozprestiera za vláknitým prstencom.
 2. Prolaps - takmer úplný výčnelok chrupavky disku za stavcami.

V závislosti od štádia prietrže sa rozlišujú dve klinické možnosti:

 1. Tlak disku na nervový koreň (2% prípadov).
 2. Nájdenie časti disku v blízkosti koreňového adresára bez dopadu naň (98% prípadov).

V zriedkavých prípadoch je možná sekvestrácia disku - voľná prítomnosť chrupavkovej časti v lúmene miechového kanála. K tomu dochádza v dôsledku úplného pretrhnutia vlákien vláknitého prstenca..

V drvivej väčšine prípadov kýla vychádza bočne, t. Možné sú však aj hernie zadnej časti - vyčnievanie disku do lúmenu miechového kanála. Ich priebeh je mimoriadne nepriaznivý. Existujú tiež asymptomatické (latentné) hernie, pri ktorých želatínové jadro preniká do priľahlých stavcov - Schmorlovu prietrž.

Kýly sa najčastejšie tvoria v krčných a bedrových segmentoch chrbtice. Lokalizácia prietrže spôsobuje kliniku choroby.

Rizikové faktory

Výskyt medzistavcových prietrží spravidla predchádzajú rôzne dôvody. Najvýznamnejšie z nich:

 • Genetická predispozícia.
 • Vek pacienta (vo veku nad 40 - 45 rokov).
 • Trvalé mechanické zaťaženie vo zvislej polohe (orthostáza).
 • Zmena metabolických procesov (zhoršenie dodávky krvi, zníženie obsahu tekutín v želatínovom jadre atď.).
 • zranenia.
 • Sedavý spôsob života.

Nie je možné napraviť niektoré z týchto dôvodov (dedičnosť, vek, metabolické vlastnosti), ale niektoré z nich sa môžu ovplyvniť: výživou, životným štýlom a zraneniami. Výsledok našej expozície môže pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia alebo dokonca úplne zabrániť jeho výskytu, čo je najdôležitejšie, začať včasnú prevenciu.

Bedrová hernia

Bedrový segment chrbtice je veľmi citlivý na zvislé zaťaženie, predklony a najmä pri zdvíhaní závaží. Tu je sústredené najväčšie napätie celého podporného zariadenia. V dôsledku toho sú bedrové kýly najbežnejšie.

95% medzistavcových lumbálnych hernií je na úrovni 15-sl a 14-l5, t. Asi 4% pripadá na úroveň l3-l4 a 1% na iné lokalizácie.

Najčastejšie dochádza ku kompresii nervového koreňa v prítomnosti hernie l5-s1. Toto sa tiež vyskytuje pri hernii v oblasti 14-l5. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam lumbosakrálneho segmentu.

Klinický obraz

Táto choroba sa spravidla začína akútne. Jej vzhľad je vyvolaný vzpieraním, náhlym pohybom alebo traumou. Prvým prejavom je silná radikálna (neurogénny pôvod) bolesť v lumbosakrálnej oblasti. Môže vyžarovať (dávať) pozdĺž zadného povrchu zadku, stehien a dolnej končatiny, t. J. Pozdĺž sedacieho nervu. Pri namáhaní alebo pri akomkoľvek pokuse o pohyb je výrazné zvýšenie bolesti.

Pri vyšetrení odborníka je charakteristická identifikácia konkrétnych príznakov: príznak napätia (Lasega a Neri).

Je možný výskyt prerušovanej klaudikácie, t.j. výskyt slabosti a bolesti pri pohybe po postihnutej strane. Tento symptóm vzniká v dôsledku výskytu problémov s obehom, menovite s venóznym výtokom. Dôležitým rozlišovacím znakom je to, že prietok krvi v dolných končatinách nie je narušený..

Pacient pre seba zaujme nútenú polohu - pozíciu, v ktorej je najpohodlnejší a ktorý dáva minimálne nepríjemné pocity. V prípade prietrže lumbosakrálnej kosti leží alebo sedí so zahnutými nohami.

Pre lokalizáciu v regióne l5 - s1 alebo l4-l5 je charakteristický relapsujúci (opakujúci sa) priebeh, najmä v počiatočných štádiách choroby, keď operácia ešte nie je ukázaná..

diagnostika

Podozrenie na herniu v bedrovej oblasti iba na klinike nie je pre skúseného neuropatológa veľkým problémom. Diagnóza s bodom však môže byť stanovená v prítomnosti röntgenových lúčov s povinným zapojením stavcov od 14 do SI, výsledky CT alebo MRI. Ultrazvuk je tiež ultrazvuk.

Pomocou týchto inštrumentálnych metód určíme veľkosť výčnelku, jeho presnú lokalizáciu (l4-l5 alebo l5-s1), prítomnosť a stupeň kompresie miechy alebo nervového koreňa.

Je to veľkosť kompresnej časti disku, ktorá je jednou z určujúcich indikácií pre operáciu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia pre lumbosakrálne výčnelky je veľmi traumatická intervencia, ktorá si vyžaduje dlhú rehabilitáciu. V dôsledku toho je zoznam indikácií pre chirurgický zákrok veľmi obmedzený:

 1. Neúčinnosť dlhodobej a pretrvávajúcej konzervatívnej liečby (do 2 - 3 mesiacov).
 2. Detekcia tvorby CT veľkých oblastí oblasti l4-l5 alebo l5-sl, ktorá stláča nervový koreň a spôsobuje silnú radiálnu bolesť, ktorú nemožno zastaviť protizápalovými liekmi..
 3. Prítomnosť cudzieho útvaru presahujúceho veľkosť 0,6 cm a stlačenia miechy.
 4. Prítomnosť syndrómu cauda equina (paralýza dolných končatín).

V druhom prípade sa operácia vykonáva v prípade núdze. Vo všetkých ostatných prípadoch neuropatológ vyvoláva otázku plánovaného chirurgického zákroku a individuálne určuje veľkosť operácie..

Cervikálna kýla

Kýly tejto lokalizácie sú oveľa menej bežné ako v oblastiach 14 až s1.

V segmente krčka maternice padá hlavné zaťaženie na spodnú časť. Hernie sa preto častejšie vyskytujú medzi c5-c6 a c6-c7.

Najčastejšou príčinou výčnelku v krčnej chrbtici je „Butt“ poranenie (rýchle ohnutie a roztiahnutie hlavy), nezvyčajné pri dopravných nehodách..

Klinický obraz

Ochorenie začína akútnou bolesťou v oblasti krčka maternice žiarením do paže a ramena na strane lézie. Bolesť sa prehĺbila ohnutím a otočením krku.

Môžu sa vyskytnúť príznaky poškodenia miechy (so zadnou prietržou).

V neskorých štádiách choroby je charakteristická prítomnosť svalovej slabosti a atrofie (zníženie veľkosti svalov) ramenného pletenca..

Na rozdiel od kýly v oblasti od 14 do S1 je intenzita bolesti a ich ožarovanie v oblasti krčka maternice oveľa nižšie..

Veľkosť herniového výčnelku je v tomto prípade zanedbateľná: od 0,7 do 5 mm. Niekedy sa dokonca nenachádzajú počas inštrumentálnych štúdií kvôli takým malým rozmerom.

V dôsledku malej veľkosti výčnelku je chirurgický zákrok zriedkavo zvýšený..

prevencia

Kýla bedrovej a krčnej chrbtice významne znižuje kvalitu života. Je dôležité začať liečbu včas po konzultácii so skúseným neurológom.

Je však lepšie robiť včasnú prevenciu, ktorá zahŕňa:

 1. Vedenie aktívneho životného štýlu.
 2. Nezdvíhajte závažia, nepracujte dlho na svahu.
 3. Posilnenie svalovej sústavy chrbta.

Čím skôr sa uskutoční prevencia, tým nižšie je percento rozvoja degeneratívnych chorôb chrbtice.

Príčiny vývoja, príznaky, diagnostika a metódy liečby prietrže medzistavcového segmentu L5 S1

Kýla medziobratlového disku L5 S1 je lokalizovaná medzi piatym prvkom bedrovej časti a krížovou kosti. Ťažisko ľudského tela je tu sústredené. Táto stránka neustále čelí veľkému zaťaženiu, a preto sa v tejto oblasti najčastejšie vyvíja prietrž. Liečba tohto ochorenia sa vykonáva konzervatívne v počiatočných štádiách vývoja a chirurgická - v neskorých štádiách.

Všeobecné charakteristiky patológie

Kýla je patologický jav, pri ktorom jadro medzistavcového disku so štruktúrou podobnou gélu vyschne na pozadí nedostatku živín a jeho periférna časť napučí do miechového kanála, po čom je narušená integrita tejto formácie..

Hernia disku L5 S1 je najbežnejším typom medzistavcových prietrží. Porušenie štruktúry segmentu L5 S1 sa diagnostikuje približne v 50% prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa nachádza na hranici bedrových a sakrálnych častí - oblasti, ktorá je najviac zraniteľná..

Názov posudzovanej štruktúry je spojený s názvami stavcov, medzi ktorými je umiestnená: piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Písmeno L (lumbálna oblasť) znamená „lumbálnu oblasť“ a S (krížová kosť) znamená „sakrálnu oblasť“. Charakteristickým rysom tohto segmentu je jeho tvar: na rozdiel od ostatných nie je pravouhlý, ale lichobežníkový.

Patológia je nebezpečná a nepohodlie už v prvých fázach vývoja. Okrem bolesti a výrazného obmedzeného pohybu môže spôsobiť zdravotné postihnutie - úplné alebo čiastočné.

príčiny

Kýla sa vo väčšine prípadov vyvíja v dôsledku chorôb, ktoré narušujú proces vstupu živín do segmentov anatomickej štruktúry chrbtice..

Medzi hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj kýly disku L5 S1, patria:

 • osteochondrosis;
 • skolióza;
 • zranenia segmentu L5 S1;
 • dysplázia bedra;
 • športové zranenia;
 • narušenie panvy vyvolané nesprávnym liečením dysplázie bedrového kĺbu v detstve;
 • sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity;
 • vrodené malformácie chrbtice;
 • nedostatok fosforu a vápnika v stavcoch, ktorý môže byť spojený s chybnou nepravidelnou výživou;
 • zvýšená fyzická aktivita, zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • nedostatočné množstvo tekutiny, ktorá vstupuje do tela počas dňa;
 • patológia ciev, ktoré živia stavce;
 • nadmerná váha, ktorá vytvára nadmerný tlak na medzistavcové platničky;
 • predĺžený pobyt v sede;
 • reumatoidná artritída;
 • zneužívanie kávy
 • fajčenie.

V prítomnosti týchto provokujúcich faktorov vznikajú deformácie: buničité jadro disku stráca tekutinu a potom stráca svoje tlmiace vlastnosti. Vláknitý kruh má tiež nedostatok živín, vďaka čomu je jeho štruktúra zničená. Na steny krúžku je zvýšený tlak, je vytvorený výčnelok. V budúcnosti dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu kýly.

Druhy porážky

Rozlišujú sa tieto typy hernie disku L5 S1:

 • Chrbtová. V tomto prípade disk vyčnieva do oblasti miechových nervov.
 • Paramediální. Jadro sa posunie preč od miechy. Toto je najnebezpečnejší typ patológie, pretože v tomto prípade dochádza k porušeniu miechy a nie miechových nervov.
 • Mediálne. Výstupok je umiestnený v stredovej línii a je nasmerovaný na miechový kanál.
 • Kruhová. Zameranie patológie sa vytvára v celej oblasti miechového kanála. Pri tomto druhu patológie môže dôjsť k poškodeniu miechy, čo vedie k zdravotnému postihnutiu.

Každá z uvedených foriem prietrže má svoje charakteristické príznaky..

Klinický obraz

Bežné príznaky, ktoré sú charakteristické pre herniovaný disk L5 S1, sú:

 • vystrelenie náhlej bolesti v bedrovej oblasti, ktorá sa objaví, keď je telo naklonené dopredu a nesie ťažké bremená pred sebou, môže syndróm bolesti pretrvávať dlho;
 • opuch v postihnutej oblasti chrbtice;
 • horenie v dolnej časti nohy a členku;
 • znížená citlivosť v oblasti zadku a bedrovej oblasti;
 • zvýšená bolesť počas kašľa a kýchania;
 • tuhosť pohybov;
 • bolesť šíriaca sa na dolný koniec, cez stehno po koleno a členok;
 • znecitlivenie nôh;
 • pocit „husacích hrčiek“ na nohách.

Čím väčší je objem poškodenia disku, tým výraznejší je klinický obraz patológie.

V závislosti od tvaru kýly sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Pri dorzálnom type patológie dochádza k zmenšeniu objemu svalov dolných končatín a stehien. Únava nôh sa vyskytuje pri chôdzi, bolesť v dolnej časti chrbta, zmeny chôdze, znecitlivenie dolných končatín, nepohodlie pri sedení.
 • Pri paramediálnej hernii je v perineu pálivá bolesť, defekácia a močenie sú ťažké, znížená citlivosť v oblasti trieslovín.
 • Pri strednej prietrži sa vyskytuje bolesť v bedrovej oblasti, ktorá chodidlu vedie po vonkajšom povrchu stehna. Porušenie kontroly nad pohybmi dolných končatín, ako aj nad procesom močenia, je porušením libida..
 • Pri kruhovej prietrži sa bolesti v dolnej časti chrbta objavujú nielen pri pohybe, ale aj v pokoji, pociťujú slabosť a brnenie v nohách. V závažných prípadoch sa stráca kontrola nad pohybmi nôh, ktoré sa nemôžu pohybovať, ako aj nad močením a stolicami..

V najťažších prípadoch je v patológii disku L5 S1 silná bolesť chrbta, bolestivý syndróm sa zosilňuje kašľom a smiechom, jedna z dolných končatín sa stáva neaktívnou, dokonca je možná jej paralýza.

diagnostika

Na identifikáciu patológie sa predpisuje vykonanie takých diagnostických opatrení, ako sú:

 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice;
 • myelografia so zavedením rádioaktívnych látok;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Po vyhodnotení stavu pacienta a identifikácii formy a štádia choroby určte priebeh liečby

Prístupy k liečbe hernie disku L5 S1

Liečba sa môže uskutočňovať konzervatívne alebo chirurgicky..

Lieky

Metódy konzervatívnej terapie sú vhodné, ak bola patológia zistená v počiatočných štádiách vývoja. V takom prípade sa takéto lieky predpisujú:

 • Svalové relaxanciá (baklofén, midokalm). Takéto lieky tónujú svaly, odstraňujú bolestivosť a stuhnutosť..
 • Nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Movalis, Voltaren, Diclofenac). Úlohou liekov tejto farmakologickej skupiny je eliminovať zápalový proces v mieste lézie, potláčať syndróm bolesti, bojovať proti opuchy, znižovať lokálnu teplotu.
 • Dekongestanty (Lasix, Furosemide). Takéto lieky odstraňujú nadmerný opuch mäkkých tkanív..
 • Chondroprotektory (Chondroxid, Alflutop). Tieto lieky pomáhajú obnoviť poškodené chrupavkové štruktúry, majú mierny analgetický účinok..
 • Prípravky s obsahom vitamínov B (B1, B6). Takéto činidlá zlepšujú vodivosť postihnutého nervu..

Fyzioterapeutické postupy

Vykonanie fyzioterapeutických postupov pri herniovanom disku L5 S1 vám umožňuje zastaviť syndróm expresie bolesti, ktorý je sprevádzaný patológiou.

Pri hernii sa odporúčajú nasledujúce postupy:

 • kryoterapia;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • ultrafrekvenčná terapia.

Okrem toho je pacientovi predpísaná masáž. Zvyčajne stačí 7 až 8 sedení na dosiahnutie relaxácie mäkkých svalov.

fyzioterapia

Liečebný proces môžete urýchliť vykonaním špeciálnych cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení. Mali by sa vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, na mäkkú podložku. Zdvihnite horné končatiny a ohnite v pravom uhle. Simulujte pedál bicykla. Trvanie - 2 - 3 minúty.
 • Ľahnite si na chrbát a položte ruky na trup. Nadýchnite sa a natiahnite horné končatiny k hlave. V tomto prípade spodná časť chrbta nevychádza z povrchu, nohy nemôžu byť ohnuté. Vydýchnite a vráťte ruky do pôvodnej polohy. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte telo a držte nohy na podlahe. Zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 5-10 krát, zakaždým v pokoji po dobu 30 sekúnd.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Prípadne ohnite chrbát a ohnite ho. Opakujte 10-15 krát.

Pacientom s herniovaným diskom L5 S1 sa odporúčajú triedy na simulátore Yulina. Je to vertikálny rám s protizávažím v spodnej časti, ktorý sa otáča. Pomocou tohto návrhu sa poškodený segment chrbtice vytiahne a záťaž sa z neho odstráni..

operácie

Ak konzervatívna liečba zlyhá, je potrebná operácia.

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • akútne bolesti, ktoré nemožno potlačiť ani pomocou silných analgetík;
 • porušenie kontroly nad činmi defekácie a močenia;
 • úplná alebo čiastočná ochrnutie nôh.

Zlomený fragment sa eliminuje malým rezom. Týmto sa odstráni poškodená oblasť, ktorá stláča miechu alebo nervové zakončenie..

Poškodený fragment sa odstráni podtlakom alebo odparením disku pomocou laserového lúča. Klasické operácie sú veľmi zriedkavé..

Prognóza a komplikácie

Pri hernii medzistavcového segmentu L5 S1 sa dá zabrániť zdravotnému postihnutiu, ak sa včas prijmú potrebné opatrenia..

V budúcnosti by sa po liečbe mal pacient vyhnúť provokatívnym faktorom, ktoré môžu opäť spôsobiť patologické stavy stavcov (vzpieranie, zvýšenie fyzickej aktivity)..

Medzi komplikácie, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kýly patria:

 • úplné alebo čiastočné postihnutie spôsobené zníženou pohyblivosťou dolných končatín;
 • neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie;
 • zhoršená chôdza, pohyblivosť, zvýšená únava končatín.

O herniovanom disku L5 S1 jeho príznaky a metódy liečby hovorí lekár Rodion Ignatiev

Kýla medzistavcového segmentu L5 S1 je nebezpečná patológia. Niektoré formy tohto ochorenia spôsobujú zúženie miechy, čo môže spôsobiť postihnutie. Závažným komplikáciám možno predísť, ak sa liečba predpísaná lekárom začne včas a úplne prešla..

Ako zaobchádzať s herniou disku L5 S1, aké cvičenia je potrebné robiť

Nad a pod každým stavcom sa zakryje tenké chrupavkové tkanivo, čím sa vytvára medzistavcový disk. Pri výraznom zaťažení chrbtice sa penetrácia živín zhoršuje. Z tohto dôvodu sa vyskytuje prietrž disku L5 S1, pretože disky umiestnené medzi týmito stavcami majú najväčšie zaťaženie.

Už v počiatočnej fáze kurzu takáto patológia výrazne zhoršuje kvalitu života pacienta a prejavuje sa vo forme silnej bolesti chrbta a nôh. Toto ochorenie je dosť nebezpečné, pretože v priebehu času to môže viesť nielen k ochrnutiu, ale môže tiež vyvolať porušenie činnosti mnohých vnútorných orgánov..

príčiny

Herniovaný disk L5 S1 môže mať rôzne príčiny. Najmä faktory ako:

 • osteochondrosis;
 • vrodené choroby chrbtice;
 • skolióza;
 • výrazná fyzická námaha;
 • genetické choroby;
 • obezita;
 • poranenie miechy.

Problémy s plavidlami, ktoré zásobujú stavce, môžu navyše vyvolať nástup choroby. Patologický proces ovplyvňuje aj nedostatočný príjem tekutín, ako aj nedostatok fosforu a vápnika v tele..

Druhy chorôb

V bedrovej oblasti je vytvorená hernia disku L5 S1 a do tohto procesu sú zapojené najspodnejšie stavce. Táto patológia sa prejavuje v dôsledku anatomických znakov, pretože na spodnú časť chrbta sa vyvíja nadmerný tlak. Toto ochorenie je lokalizované presne v lumbosakrálnej chrbtici. Táto oblasť sa považuje za najmobilnejšiu..

V závislosti od lokalizácie patológie sa takéto kýly medziobratlového disku rozlišujú ako:

Kruhová hernia medziobratlového disku L5 S1 je charakterizovaná skutočnosťou, že prolaps disku sa vyskytuje v celom parametri a prebieha rovnomerne. Difúzna lézia znamená, že vyčnievanie medzistavcovej platničky je nerovnomerné a môže sa vyskytovať v niekoľkých častiach chrbtice..

Dorsálna kýla chrbtice spôsobuje patológiu, ktorá sa vyskytuje v mieche. Taký stav často vyvoláva nadmerné stlačenie nervových zakončení. Pri laterálnej lézii dochádza k vyčnievaniu medzistavcovej platničky do strany a choroba sa okamžite prejavuje veľmi ostrými bolesťami..

Zadná kýla často vyvoláva významné porušenie sedacieho nervu a pri neskorej detekcii patológie sa eliminuje iba chirurgickým zákrokom..

príznaky

Hernia dáva pacientovi veľa bolesti a nepohodlia. Stredná kýla L5 S1 má celkom jasné a zreteľné znaky, najmä:

 • silná bolesť;
 • pocit pálenia a necitlivosť v dolných končatinách;
 • obmedzenie pohybu;
 • atrofia svalov nôh;
 • paralýza.

Symptomatológia patológie do značnej miery závisí od závažnosti jej priebehu. V najvyspelejších štádiách dochádza k svalovej atrofii, a preto je často nemožné obnoviť pohybovú aktivitu aj po operácii. Je to spôsobené skutočnosťou, že poškodené časti stavcov vyvolávajú narušenie krvného obehu. Okrem toho pálivá bolesť a v niektorých prípadoch ochrnutie sú výsledkom poškodenia miechových nervov..

diagnostika

Na správne určenie prítomnosti strednej prietrže lekár vykoná dôkladné vyšetrenie. Na určenie presnej veľkosti prietrže sa vykoná počítačová tomografia alebo MRI..

Okrem toho môže byť röntgenové žiarenie priradené k určeniu umiestnenia prietrže a charakteru lézií..

Liečebné funkcie

Liečba hernie disku L5 S1 do značnej miery závisí od jeho veľkosti. Ak je útvar menší ako 5 mm, potom sa lieči pomocou špeciálnej gymnastiky a trakcie stavcov. Ak je prietrž väčšia, ale jej veľkosť nepresahuje 8 mm, potom terapia predpokladá použitie:

 • lieky;
 • gymnastika;
 • masáž
 • fyzioterapia.

Z liekov sa často predpisujú analgetiká, protizápalové lieky, ako aj dlhá doba užívania chondroprotektorov.

Ak je prietrž viac ako 12 mm, potom sa od pacienta vyžaduje, aby bol pravidelne v nemocnici s lôžkom, až do úplného odstránenia bolesti. Po odstránení akútnej formy patológie je pacient prevedený na domácu liečbu. Operácia je predpísaná iba v najextrémnejšom prípade, ak dôjde k stlačeniu nervových zakončení alebo výskytu komplikácií..

Ak má hernia rozmery väčšie ako 12 mm, potom je chirurgický zákrok povinný. V tomto prípade sa používajú mikrochirurgické a endoskopické techniky. Po liečbe sa vyžaduje odstránenie záťaže vyvíjanej na chrbticu. V niektorých prípadoch je zobrazený špeciálny korzet. Včasná zahájená terapia pomôže zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby..

Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia musí byť komplexná. Najprv je potrebné uskutočniť liekovú terapiu, aby sa eliminovala bolesť a zápal. Drogová terapia znamená príjem:

 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • blokáda novokoinovoy;
 • Vitamíny B..

Protizápalové lieky pomáhajú eliminovať bolesť a zápal. Svalové relaxanciá pomáhajú zmierniť kŕče poškodených paravertebrálnych svalov. Chondroprotektory pomáhajú opravovať poškodenú chrupavku a poskytujú energiu medzistavcovým diskom. Pri výraznej bolesti sa používa blokáda novokainu, ktorá pomáha eliminovať silnú bolesť.

Masáž sa považuje za dobrý liek, ktorý pomáha zmierňovať kŕče zúžených svalov a posilňuje svaly chrbtice. Všeobecne sa používa aj lekárska gymnastika, ktorá pomáha posilňovať svaly a zmierňuje stres z chorých stavcov..

chirurgia

Liečba prietrže pri chirurgii je považovaná za najextrémnejšie opatrenie, a preto sa jej väčšina lekárov snaží zabrániť vo všetkých smeroch. Odporúča sa vykonať operáciu iba vtedy, ak bolestivé pocity nemôžu byť odstránené na dlhú dobu..

Počas operácie sa používa mikrodisektómia, ktorá pomáha zmenšiť veľkosť zranenia, čím sa minimalizuje riziko recidívy..

Bedrová hernia (l4-l5 a l5-s1). Príznaky a liečba

Kýla bedrovej chrbtice je najbežnejšou patológiou chrbta. Hlavné príznaky: bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená fyzickou námahou a siahajúca až po zadok a nohu, obmedzený pohyb, svalové kŕče. Väčšinou

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 1. do 10. mája! Prihlásiť sa teraz!

Kýla bedrovej chrbtice je najbežnejšou patológiou chrbta. Hlavné príznaky: bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená fyzickou námahou a siahajúca až po zadok a nohu, obmedzený pohyb, svalové kŕče. Väčšinou

Kýla medzistavcových platničiek je pomerne nepríjemné ochorenie chrbtice, vyznačujúce sa uvoľňovaním želatínovej látky (buničitého jadra) cez trhlinu vytvorenú v hustej membráne disku (vláknitý prstenec). Takáto patológia sa samozrejme tvorí len zriedka v jednom okamihu a predchádza jej dlhá perióda oslabenia chrbtice, metabolických porúch, opotrebovania chrupavkových štruktúr a vyčnievania stavcových platničiek. Výčnelok alebo prolaps - zmena anatomických foriem vláknitého prstenca disku a jeho výčnelok nad prirodzenou veľkosťou chrbtice.

V niektorých prípadoch sa všetky vyššie uvedené choroby vyvíjajú takmer asymptomaticky a rušia osobu iba príležitostne s tupou alebo slabou bolesťou chrbta po nezvyčajnej fyzickej námahe. Preto je potreba liečby bedrovej chrbtice u mnohých pacientov prekvapením.

Bedrová chrbtica a jej slabé stránky

Podľa štatistík prichádza na kliniku Dr. Bobyra oveľa viac pacientov so sťažnosťami na bolesti chrbta ako s bolesťou na krku alebo hrudníku. Najčastejšie ide o hernáciu medzistavcovej platničky na úrovni miechového segmentu l5-s1, poškodenie na úrovni l4-l5 je o niečo menej časté.

Bedrová chrbtica je najmobilnejšia, pri udržiavaní celého tela je vystavená maximálnemu zaťaženiu a nachádza sa v nej ťažisko tela. Dostatočne veľký rozsah pohybov (sklony, zákruty, rotácie) a stavcov sú iba navzájom spojené (napríklad hrudný segment má pevnejšie spojenie s rebrami), čo vedie k postupnému opotrebovaniu a poškodeniu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek..

Pomerne často človek jednoducho neuvažuje o zaťažení bedrového segmentu, vykonáva náhle pohyby, nesprávne zdvíha závažia (ohýba sa vpred a zaťažuje chrbát namiesto toho, aby sa trochu posadil a robil stlačenie nôh). Dolná časť chrbta nespočíva ani počas spánku, pretože je neustále v ohnutom stave. Bedrové disky môžete uvoľniť a mierne uvoľniť umiestnením malého valčeka pod ňu.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Dôvody výskytu prietrže medzistavcových platničiek môžu byť veľmi rozdielne a lekári stále nemajú jasné kritériá na stanovenie prietrže. Najčastejšie je poškodenie disku dôsledkom osteochondrózy (degeneratívne a dystrofické procesy v tele súvisiace s vekom). V dôsledku metabolických porúch začne želatínová látka, ktorá vypĺňa disk, postupne strácať vlhkosť, suchá a prasknutá hustá škrupina, ktorá ju zakrýva, sa posúva v jednom alebo druhom smere, čo znamená, že stráca svoje tlmiace vlastnosti..

Medzistavcové platničky neobsahujú krvné cievy vo vnútri a prijímajú vodu a živiny difúznym spôsobom z priľahlých mäkkých tkanív. Znížené metabolické procesy a spomalený prietok krvi urýchľujú dehydratáciu a „hladovanie“ chrupavkových vlákien disku. Zlé návyky, neaktívny životný štýl, zvyšovanie telesnej hmotnosti tiež zvyšujú stres v chrbtici a vyvolávajú progresiu choroby.

Postupné ničenie diskových štruktúr, zníženie ich vlastností a zvyšujúce sa napätie vedú k vydutiu buničitého jadra za husté steny vláknitého prstenca. Ignorovanie liečby výčnelkov v tomto štádiu skôr alebo neskôr povedie k prasknutiu membrány ak vytvoreniu kýly miechy. Príliš tvrdá práca, náhly pohyb, domáce trauma (pád, náraz), fyzická námaha profesionálnych atlétov, vírusové infekcie, emočné a mentálne poruchy atď. Môžu spôsobiť rozpad vláknitého prstenca..

Hlavné príznaky choroby a ich dôsledky

Hlavným príznakom prejavu choroby je syndróm lokálnej bolesti v patologicky postihnutej oblasti. Bolestivé pocity sa môžu zintenzívniť náhlymi pohybmi, otočením tela, malou fyzickou námahou. Reakciou tela na bolesť je kŕč svalového tkaniva, opuchy mäkkých štruktúr, obmedzená pohyblivosť tela. V niektorých prípadoch sa môže bolesť šíriť na zadok a nohu (chrbát stehna a dolnú časť dolnej končatiny), stlačenie sedacieho nervu, zníženú citlivosť končatín, svalovú slabosť atď..

Ošetrenie necitlivosti nôh, zníženie reflexných reakcií dolných končatín (koleno a Achilles), štiepenie koreňov nervov takmer vždy sprevádza medzistavcovú prietrž na úrovni segmentu l5-s1. Zložitejšia situácia je vtedy, keď sa jadro disku posúva smerom k mieche a vyvoláva jeho kompresiu. To vedie k rozvoju syndrómu chvosta koní, k vážnemu narušeniu vnútorných orgánov malej panvy (inkontinencia moču, nekontrolované pohyby čriev, porucha potencie atď.), K úplnej paralýze dolných končatín..

Ďalším nepríjemným a nebezpečným druhom choroby je oddelená prietrž bedrovej chrbtice. V tomto uskutočnení je časť vyčnievajúceho jadra oddelená od celkovej hmoty a tvorí cudzie teleso. Oddelená časť, ktorá nie je spojená so živými tkanivami, sa rýchlo začne zapáliť, vytvára hnisanie, opuch, fistulu, spôsobuje akútnu bolesť. Progresia takejto choroby má rovnaké následky ako predchádzajúci prípad. Mnoho vertebroológov verí, že liečba predchádzajúcich dvoch prípadov je možná iba chirurgicky. Náklady na operáciu medzistavcových prietrží sú dosť vysoké a predstavujú určité riziká, preto sa považuje za extrémne opatrenie.

Liečba miechy

Konzervatívne zaobchádzanie. Spočiatku sa snažia prekonať chorobu tradičnými metódami a používa sa konzervatívna liečba kýly chrbtice. Vo väčšine prípadov sa to zdá byť dostatočné a do dvoch až troch mesiacov sa pacienti cítia úľavu a po šiestich mesiacoch alebo roku sa približne 90% pacientov uzdraví. Núdzový chirurgický zákrok sa vykonáva iba vtedy, keď sa syndróm bolesti nedá zastaviť, existuje ohrozenie života a / alebo je potrebné obnoviť pohyblivosť dolných končatín pacienta alebo ak je vážne narušená funkcia vnútorných orgánov..

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa začína úplným vyšetrením (röntgenovým vyšetrením, MRI alebo CT, všeobecnými krvnými a močovými testami, EKG a inými diagnostickými postupmi, ak je to potrebné) a presnou diagnózou. Spočiatku je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku, minimálna fyzická aktivita a liečba drogami:

 • Analgetické lieky na zmiernenie bolesti, ak je to potrebné, lokálna blokáda novokainu (lidokaín).
 • Nesteroidné protizápalové lieky na odstránenie zápalových procesov a opuchov mäkkých tkanív.
 • Svalové relaxanciá (látky, ktoré zmierňujú svalové kŕče) na uvoľnenie svalov a uvoľnenie stlačených krvných ciev alebo nervových koreňov.
 • Sedatíva, vitamíny B, vitamíny a mikroelementy na zmiernenie psychologického stresu a celkovej podpory tela.

Po ústupe bolesti sa zavádza súbor fyzioterapeutických procedúr (zahrievanie, masáže, liečebné metódy pre manuálnu terapiu, atď.) A postupne terapeutické gymnastiky. Ak je to potrebné, pacientovi môže byť predpísané tvrdé korzet alebo trakcia (napínanie) chrbtice.

Ďalšia terapia je založená na správne zvolených a vyvážených fyzických činnostiach (cvičebná terapia, plávanie, joga, aerobik), obnovenie pohyblivosti a flexibility chrbtice, svalových štruktúr, chrupavky, väzivového aparátu a celkového posilnenia tela. Pomôže to zastaviť progresiu choroby, zabrániť vývoju patológií v iných segmentoch chrbtice a zbaviť sa relapsov..

Ordinácie. Ako už bolo uvedené, chirurgická liečba herniovaných diskov sa používa ako núdzová a krajná možnosť. Vynález a aplikácia endoskopického chirurgického zákroku, ako aj digitálnych mikroskopov v chirurgickom zákroku, umožnili významne zaistiť chirurgický výkon chrbtice a konkrétne odstránenie medzistavcovej prietrže. Mikrodiscektómia a endoskopia sú neurochirurgické operácie a môžu znížiť otvor trepanácie na 2 až 3 cm, čo významne znižuje riziko relapsu, pravdepodobnosť zápalu, poškodenie mäkkých tkanív (krvných ciev, nervových zhlukov, miechy atď.) A urýchľuje zotavenie pacienta..

Pri endoskopickom zákroku môže byť rez trepanácie ešte menší, ale existuje obmedzenie veľkosti a umiestnenia herniálnych výčnelkov. Po chirurgických manipuláciách sa liečba do veľkej miery zhoduje s tradičnými konzervatívnymi metódami. V obidvoch prípadoch sa vyžaduje regenerácia kostrových svalov, najlepšie ročná špecializovaná kúpeľná liečba.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla chrbtice sa môže tvoriť v ktoromkoľvek z jej oddelení. Častejšie ako iné, je postihnutá dolná časť chrbta (až 90% všetkých prípadov), potom krk.
10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 03.11.2015 03.11.2015 03.11.2015 11/18/2014 10.08.2014 09/24/2014 08.11.2014 08.11.2014 04/22/2014 Centrum V.I. Dikul "Belyaevo" Centrum V.I. Dikul "Ostrov Elk" Centrum V.I. Dikul "Maryino" Centrum V.I. Dikul "Krylatskoye"
V súčasnosti sa laparoskopia inguinálnej hernie považuje za najmodernejšiu, najbežnejšiu a najspoľahlivejšiu metódu chirurgickej liečby tohto ochorenia. Táto metóda bola vyvinutá pred viac ako 20 rokmi, ale odvtedy získala popularitu až v posledných rokoch, pretože došlo k významnému rozvoju technológie.