loader

Hlavná

Pažerák

Miecha - typy, príznaky, diagnostika a liečba

Ochorenia pohybového ústrojenstva sa často vyskytujú z mnohých dôvodov spojených so zraneniami, degeneratívnymi zraneniami a zmenami súvisiacimi s vekom. Kýla chrbtice je jednou z bežných a súčasne závažných chorôb hrebeňa. Ochorenie sa vyskytuje v konečnom štádiu spojenom s vyčnievaním obsahu medzistavcových platničiek. Mali by ste zistiť, aké znaky označujú herniovaný disk.

Medzistavcové platničky prietrže - čo to je

Aby ste pochopili podstatu choroby, musíte pochopiť lekársku anatomickú terminológiu. V ľudskej chrbtici je 5 veľkých stavcov. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi - jedná sa o fibro-chrupavkovité štruktúry. Medzistavcové platničky pozostávajú z vláknitého prstenca, ktorý obklopuje buničité jadro. Posledným prvkom je gélová chrupavka.

Predtým, ako sa choroba objaví, prechádza 4 štádiami - prolapsom, vyčnievaním, prolapsom a prietržou. Pri prvom stupni poškodenia dochádza k metabolickým procesom, vysychaniu vlhkosti a tkanivám chrupavky sa stáva tenšia. Na vláknitom krúžku sa objavujú praskliny a mikrotrhliny. V priebehu času sa disk posúva a vláknitý krúžok vyčnieva. Stav plynulo prechádza do výbežku a prolapsu. Keď sa vláknitý kruh rozbije a buničité jadro vstúpi do medzistavcových priestorov, nazýva sa tento stav prietrž.

Podľa štatistík je najčastejšie medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice. Menej často sa vyskytuje cervikálna lézia. Najzriedkavejším a zároveň silne presakujúcim variantom patológie je lézia hrudného chrbta.

Príčiny a príznaky medzistavcovej prietrže

Bedrová hernia sa najčastejšie vyskytuje z týchto dôvodov:

 1. Nesprávne zdvíhanie. Časom vedie chronické preťaženie chrbtice k chorobe. Profesionálni športovci sú najviac náchylní na miechovú prietrž.
 2. Osteochondróza. Toto je sprievodné ochorenie, na pozadí ktorého sa častejšie vyskytujú prietrže.
 3. Obezita a zvýšená telesná hmotnosť, tlačenie na bedrovej časti.
 4. Málo cvičenia. Atrofované svaly nedokážu zvládnuť záťaž, ktorá sa prenáša na chrbticu. V priebehu času sa toto ochorenie objaví.
 5. Podvýživa. Ak človek trpí hypovitaminózou a neberie ďalšie minerály, jeho kostné tkanivo sa stáva krehkým, rýchlo sa opotrebuje.
 6. Dehydratácia. Ľudia si zvyknú piť veľa kávy alebo čaju, ale neregulujú vôbec svoju rovnováhu vody, čo obmedzuje príjem čistej vody. Pri latentnej dehydratácii sa v priebehu času vyvíjajú dystrofické zmeny v kostnom tkanive vrátane medzistavcových platničiek..
 7. Prítomnosť zlých návykov. Zneužívanie alkoholu, tabaku alebo drog spôsobuje narušenie kardiovaskulárneho systému. Výsledkom je zhoršenie prietoku krvi, čo ohrozuje komplikácie pohybového ústrojenstva.
 8. Nervové prepätie alebo stres. Úbytok CNS zvyšuje riziko problémov s chrbticou.
 9. Vekový faktor. Vo vyššom veku sa problémy s chrbtom vyskytujú častejšie. Riziková skupina - ľudia od 40 rokov.

Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice sú rozdelené na všeobecné a špecifické. V prvom prípade môžete mať podozrenie na problémy s chrbtom a v druhom - premýšľajte o prítomnosti kýly.

Bežné príznaky bedrovej prietrže zahŕňajú:

 • náhla a ostrá bolesť (neustála bolesť v neskorších fázach);
 • závraty a bolesti hlavy (najčastejšie sa vyskytujú pri poškodení hrudnej alebo krčnej chrbtice);
 • vysoký krvný tlak;
 • porušenie vestibulárneho aparátu;
 • problémy so sluchom alebo zrakom (častejšie v krčnej oblasti).

Medzi konkrétne príznaky bedrovej prietrže patrí:

 1. Znížená pohyblivosť, pocit stuhnutosti ráno v postihnutej oblasti.
 2. V prípade bolesti je ťažké sa otočiť alebo ohnúť.
 3. Lumbago vzniká s prerušovanou necitlivosťou v rukách alebo nohách, čo naznačuje pasenie nervového vlákna. Príkladom je náhla, páliaca alebo strelecká bolesť v zadku, stehne alebo päte. Parestézia - znecitlivenie a brnenie sa prejavujú v prstoch. Tento symptóm indikuje prietržovú prietrž nervov.
 4. Na horných alebo dolných končatinách je narušená citlivosť a inervácia, čo môže naznačovať poškodenie miechy. Tento stav je charakteristickejší ako prietrž v dolnej časti chrbta..
 5. Pri dlhšom státí začína bolieť chrbát.

Ak pacient pociťuje bolesť v oblasti chrbta, ktorá neprekračuje viac ako 2 až 3 týždne, je potrebné naliehavo kontaktovať neurológa, terapeuta, traumatológa alebo ortopeda, aby sa potvrdili alebo vyvrátili existujúce príznaky medzistavcovej prietrže. Je dôležité rozlišovať dôležité príznaky naznačujúce vývoj choroby na konkrétnom oddelení..

Medzi špecifické príznaky krčnej prietrže patrí:

 1. Vyžarovanie bolesti v šije.
 2. Návrat bolesti je nižší - na plecia alebo lopatky.
 3. Výskyt parestézie v oblasti prstov (znecitlivenie a brnenie).
 4. Slabosť v rukách, znížená pohyblivosť.

Ak sa objaví prietrž hrudnej oblasti, potom sa choroba prejaví s nasledujúcimi príznakmi:

 1. Nepriaznivé pocity v rebrách, bolesť na hrudníku.
 2. Môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit v rukách, lopatka.
 3. Existujú znaky parestézie horných končatín.

Ak pacient našiel v bedrovej oblasti chrbtovú kýlu, bolesť vráti bedrovej časti zadku, dolnej končatiny alebo stehná. Ráno je tuhosť dolnej časti chrbta. Svalová sila nôh je znížená a pacient má príznaky sprievodných ochorení - lumbago alebo ischias..

Lumbálna prietrž - diagnostické metódy

Ak sa vyskytnú príznaky kýly chrbtice, obráťte sa na lekára. Lekár vyšetrí pacienta, zapíše sťažnosti na kartu a odovzdá odporúčanie špecialistovi s úzkym profilom. Ošetrujúci lekár po oboznámení sa s anamnézou by mal pacienta odobrať na rádiografiu. Röntgenové lúče sú jednoduchý, rýchly a cenovo dostupný spôsob, ako zistiť, či existujú problémy so systémom hrebeňovej kosti..

Ak existuje kýla chrbtice bedrovej chrbtice, na rôntgenovom snímaní budú viditeľné znaky zúženia priestoru medzi medzistavcovými platničkami. Na úplné potvrdenie diagnózy je potrebná MR. Čo umožňuje identifikovať magnetickú rezonanciu:

 • celkové zdravie medzistavcových platničiek;
 • prítomnosť prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň poškodenia, lokalizácia a štádium choroby;
 • kde je želatínové jadro;
 • dĺžka a šírka miechy;
 • prítomnosť kompresie nervových zakončení.

Hoci MRI je nákladná analýza, je takmer 100% schopná identifikovať diagnózu medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice. Stanovuje sa tiež poškodenie hrudnej a krčnej oblasti. Rozlišuje mechanické poškodenie hlbokých mäkkých tkanív v dôsledku degeneratívnej choroby.

Špecialista tiež môže určiť prítomnosť lézie chrbtice u pacienta podľa špecifického vyšetrenia a testov, ale stále musíte potvrdiť medzistavcovú prietrž pomocou diagnostických laboratórnych metód.

Je dôležité rozlišovať príznaky degeneratívnych lézií chrbtice od reumatoidných komplikácií. Za týmto účelom sa vykonávajú laboratórne testy. Ak sa zvýšia ukazovatele ESR, C-reaktívneho proteínu a reumatologické testy, potom to znamená reumatoidné poškodenie kĺbov. Pri pohľade na MRI v bolestivej oblasti bude viditeľný opuch.

Liečba bedrovej prietrže

Bez ohľadu na umiestnenie medzistavcovej prietrže vyvoláva choroba bolestivé pocity a môže spôsobovať značné zhoršenie kvality života v dôsledku neustále sa rozvíjajúcich nepohodlia v chrbte. V závislosti od štádia a lokalizácie degeneratívneho poškodenia sa vykonáva konzervatívna, restoratívna alebo radikálna (chirurgická) liečba. V počiatočných štádiách sa dá celkom úspešne upustiť iba od konzervatívnych metód liečby. Medzi konzervatívne metódy liečby sa zvyčajne používajú medikačné a neliečivé účinky na telo pacienta zamerané na obnovenie stratených pohybových funkcií chrbta..

liečenie

Liečivá sú obvykle zamerané na zastavenie bolesti v akútnom období. Tiež pravidelne predpisované lieky, ktoré zlepšujú celkovú pohodu v každodennom živote. Podporné lieky sa užívajú v kurzoch na spomalenie rozvoja degeneratívneho procesu v chrbtici.

Aké skupiny liekov sa používajú:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky sú skupinou liekov prvej voľby, pretože majú dobrý terapeutický účinok a umožňujú vám cítiť úľavu v prvých dňoch liečby. Injekcie sa najprv podávajú niekoľko dní a potom prechádzajú na tabletu alebo formu s externým uvoľňovaním (vo forme masti, krému alebo gélu)..
 2. Kortikosteroidné lieky. Tieto lieky sú potrebné, ak je bolesť neznesiteľná a NSAID nepomáhajú. Po vstreknutí do kĺbovej časti zmierňuje bolesť. Kortikosteroidy majú množstvo vedľajších účinkov, ktoré neumožňujú dlhodobé používanie. V budúcnosti tieto lieky spôsobujú väčšie škody na zdraví ako lieky NSAID. Dostupné ako injekcie, masti a tablety.
 3. Svalové relaxanciá. Potrebné na zmiernenie bolesti spojenej so zvýšenou spasticitou svalov. Vylisované svalové vlákna sa dostávajú do hypertonicity, čo zhoršuje priebeh prietrže chrbtice. Keď sú problematické svalové skupiny uvoľnené, bolesť zmizne a zlepšuje sa spinálna pohyblivosť pacienta. Svalové relaxanciá by sa mali absolvovať v kurzoch. Obvykle sa predpisujú injekčné alebo tabletové formulácie..
 4. Preparáty pre křupavku. Lieky s nepreukázanou farmakologickou účinnosťou, ktoré sa aktívne používajú v domácom lekárstve na zmiernenie bolesti a spomalenie degenerácie chrupavky. Drogy zo skupiny chondroprotektorov sa delia na dve pracovné zložky - chondroitín a glukozamín. Tieto komponenty sa pichajú osobitne. Ak potrebujete komplexný príjem látok, predpíšte tablety s kombinovaným zložením. O prijatí alebo neprijatí týchto prostriedkov by mal rozhodnúť kompetentný kompetentný lekár.
 5. Vitamíny skupiny B. Komplexné injekčné liečivá na báze tiamínu, kyanokobalamínu a pyridoxínu. Tieto lieky sú predpísané na zlepšenie vedenia nervov, zlepšenie funkcie nervového systému. Vo veľkých dávkach kombinované neurotropné vitamíny znižujú bolesť a zlepšujú pohodu pacienta. V akútnom období je indikované použitie injekčných uvoľňovacích foriem, po ktorých nasleduje prechod na tabletové formulácie.

Menej často sa používa pri komplexnej liečbe antispasmodík, homeopatických liekov, adaptogénov a metabolických látok. Odporúča sa vypracovať priebeh liečby liekmi na základe liekov s preukázaným terapeutickým účinkom..

 1. Spomedzi NSAID je diklofenak sodný zlatým štandardom pri zmierňovaní bolesti spôsobenej zápalovým procesom. Táto zložka účinne zmierňuje bolesť, má silný analgetický účinok. Lieky nie sú vhodné na dlhodobé používanie, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Moderní neuropatológovia odporúčajú venovať pozornosť NSAID selektívneho typu účinku používaného pri dlhšom priebehu liečby. Takéto lieky menej poškodzujú gastrointestinálny trakt, takže ich možno predpísať do jedného týždňa. Príklady - Meloxikam, Nimesil, Celecoxib. Po zastavení silnej bolesti prechádzajú na gély a masti, ktoré majú podporný účinok po liečbe systémovými formami uvoľňovania.
 2. Glukokortikosteroidy majú silný účinok spojený s odstraňovaním tekutín a potlačením zápalových mediátorov. Výsledkom je, že bolesť okamžite ustupuje a dlho sa neobťažuje. Najsilnejším nástrojom používaným pri traumatológii a neurologickej praxi je Diprospan. Terapeutický účinok trvá asi mesiac. Slabšie analógy - dexametazón, prednizolón.
 3. Z chondroprotektorov na báze glukozamínu sa používa Don. Na základe chondroitínu môže byť predpísaný liek Chondrogard. Lieky s podobným účinkom - Alflutop, Chondrolon.
 4. Svalové relaxanciá majú tiež relatívne rýchly terapeutický účinok založený na potlačení nervového impulzu v centrálnom nervovom systéme poslanom do kostrového svalu. Na pozadí postupnej relaxácie svalov sa nepozoruje zhoršenie motorickej aktivity, pohyblivosti alebo sily svalov. Svaly sa postupne uvoľňujú. Rýchlosť účinku závisí od zanedbania situácie. Čím viac je sval upnutý, tým dlhšie sa vyvíja terapeutický účinok. Príklady liekov - Midokalm, Sirdalud. Účinné látky liekov sa vyrábajú ako injekcie, tak aj vo forme tabliet.
 5. Vitamínové pomôcky. Na rozdiel od iných liekov pôsobia jemne a nespôsobujú silné vedľajšie účinky. Odporúča sa, aby sa takéto lieky podávali injekčne alebo perorálne po úľave od syndrómu akútnej bolesti. Neurotropné vitamíny sa zvyčajne predpisujú na radikálny syndróm na zmiernenie bolesti spojenej so zakončenými nervovými zakončeniami. Príklady obchodných názvov - Milgamma, Neurorubin, Neuromax.

Non-konzervatívne spôsoby expozície

Aké možnosti terapeutickej pomocnej liečby môže odborník predpísať:

 1. elektroforéza S pomocou riadeného elektrického pulzu v určitej oblasti je pacient zbavený chronickej bolesti, zlepšuje lokálny prietok krvi a odstraňuje zápal. Na zvýšenie účinku postupu sa navyše používajú lieky (napríklad kyselina nikotínová alebo neurotropné vitamíny skupiny B). Elektroforéza je kontraindikovaná u osôb s neznášanlivosťou na elektrický prúd, s kardiovaskulárnymi problémami, nervovými alebo duševnými poruchami. Neodporúča sa vykonávať liečbu v prítomnosti kardiostimulátora, pri zvýšenej teplote a počas tehotenstva.
 2. Magnetoterapia je jednou z možností fyzioterapie. Metóda je založená na vplyve magnetického poľa, po ktorom má pacient zlepšenie. Zákrok nemožno vykonať v prípade duševných abnormalít u pacienta, pri akútnych respiračných vírusových infekciách alebo pri individuálnej neznášanlivosti. Ak dôjde k exacerbácii obličkových alebo pečeňových ochorení, je lepšie odložiť liečebný postup, kým sa pacient nezlepší. Magnetoterapia sa neodporúča ani u detí mladších ako dva roky a tehotných..
 3. Fonoforéza je fyzioterapeutická metóda založená na použití ultrazvukovej expozície. Tkanivá sa zahrievajú v určitej časti tela pôsobením ultrazvukového žiarenia, ktoré zlepšuje prietok krvi, eliminuje zápaly a normalizuje pohodu pacienta. Všetky fyzioterapeutické procedúry, vrátane fonoforézy, by sa mali vykonávať počas rehabilitačného obdobia, keď bola exacerbácia úspešne zastavená liekmi. Fonoforéza je zakázaná pri vysokom krvnom tlaku a so zníženou zrážanlivosťou krvi. Nemôže byť predpísaný v prípade rakoviny, s tuberkulózou, ani počas tehotenstva a dojčenia.
 4. Laserová terapia je alternatívny a bezpečný postup schválený na použitie v detstve a senilite. Laserová terapia je jedinou metódou schválenou na použitie u pacientov s rakovinou, tehotných a dojčiacich žien. Nemali by ste vykonávať zákrok v prvom trimestri tehotenstva, v prípade ochorení štítnej žľazy, osôb so zníženou zrážanlivosťou krvi a v prítomnosti pľúcnej tuberkulózy..
 5. Masáž - metóda kontaktného účinku zameraná na uvoľnenie upnutých svalov a zlepšenie prietoku krvi v lokalizačnej zóne kýly chrbtice. Pravidelná návšteva ošetrovacej miestnosti chiropraktika alebo masážneho terapeuta pomôže vyhnúť sa bolesti a uvoľniť spazmodické oblasti tela. O diagnóze musí byť informovaný odborník a musí vedieť, ako s takouto chorobou správne masírovať. Ak má pacient počas exacerbácie otvorené rany na chrbte, srdcových chorobách a chorobách, je masážna terapia kontraindikovaná. Masírujte tehotné ženy iba v sede av krčnej oblasti.

Dôležitým štádiom regeneračného obdobia po exacerbácii je cvičebná terapia. Fyzioterapeutické cvičenia alebo gymnastika odstraňuje jeden závažný problém - svalovú atrofiu a slabosť. Ako viete, slabé svalové vlákna nie sú schopné rovnomerne rozložiť záťaž na chrbát, kvôli ktorej je chrbtica preťažená, čo spôsobuje osteochondrózu, vyčnievanie alebo prietrž. Ak je už k dispozícii diagnostika prietrže, je nevyhnutnou nevyhnutnosťou denná cvičebná terapia.

V závislosti od umiestnenia postihnutej oblasti hrebeňa a stupňa zanedbania fyzického stavu si inštruktor vyberie individuálny súbor cvičení. Lekcia začína od komplexu zahrievania základne a potom pokračuje cvičením. Odporúča sa vykonávať pomaly, bez náhlych pohybov. Na konci je záves a úsek povinné. Cvičebná terapia by sa mala vykonávať bez medzier, aby chrbtové svaly boli vždy v dobrom stave.

Iné metódy konzervatívnej terapie používané pri liečbe kýly chrbta:

 1. Manuálna terapia. Táto metóda zahŕňa použitie špeciálnych techník zameraných na uvoľnenie svalov a zmiernenie bolesti tlakom na určité body na chrbte. Manuálna terapia by sa nemala zamieňať s masážou, pretože techniky expozície sú úplne odlišné. Manuálne terapeutické sedenia by sa na rozdiel od masáže mali vykonávať pravidelne, ale nie v kurzoch. K výberu odborníka sa musí pristupovať opatrne, aby sa neprimeraný priebeh choroby nezhoršoval. Nenavštevujte chiropraktika v prítomnosti osteoporózy, reumatizmu a akútnych ochorení tráviaceho traktu..
 2. Akupunktúra alebo akupunktúra je metóda fyzického pôsobenia založená na použití ihiel, ktoré uvoľňujú svaly a odstraňujú bolesť. Ihly sa vkladajú v určitých bodoch, vďaka ktorým pacient začína úľavu. Akupunktúru nemôžete vykonávať v stave intoxikácie drogami alebo alkoholom, v prítomnosti duševných porúch, v starobe ani počas SARS. Nerobte akupunktúrne sedenia pre tehotné ženy a deti..
 3. Hirudoterapia je lekárska metóda založená na použití lekárskych pijavíc. Hirudoterapia sa zvyčajne ponúka pacientom trpiacim hypertenziou, trombocytózou a erytrocytózou. Menej často sa hirudoterapia predpisuje pacientom s herniou. Pijavice sa umiestňujú do postihnutej oblasti a svalová pevnosť, kde parazity odsávajú krv, a tým uľahčujú stav pacienta. Nevýhodou tohto postupu sú vysoké náklady, je potrebné uskutočniť mnoho sedení a psychologickú neznášanlivosť tejto metódy expozície. Hirudoterapia by sa nemala podávať ľuďom so zníženou zrážanlivosťou krvi a osobám, ktoré užívajú antikoagulanciá, protidoštičkové lieky (riedidlá krvi). Táto metóda je zakázaná počas tehotenstva a dojčenia a v starobe.

Výber potrebných postupov je možný iba po konzultácii s lekárom. Nezávislé návštevy liečebných miestností bez odborného súhlasu sa neodporúčajú..

Chirurgický zásah pri prietrži chrbtice

Chirurgický zákrok sa zvyčajne používa násilím, keď stav ohrozuje normálny život pacienta. Medzi kľúčové indikácie pre okamžité odstránenie patria:

 1. Paréza alebo ochrnutie sfinkteru konečníka.
 2. Syndróm závažnej bolesti, neznesiteľné nepohodlie pri radiálnom syndróme, keď konzervatívne metódy riadenia bolesti nepomáhajú niekoľko týždňov.
 3. Výstupok prietrže viac ako 7 mm, po ktorom nasleduje sekvestrácia.

Operácia sa tiež vykonáva so súhlasom pacienta v takých prípadoch, ktoré sa týkajú relatívnych indikácií:

 1. Neexistuje žiadny výsledok ďalšieho liečenia s použitím konzervatívnych metód liečby počas 3 alebo viac mesiacov.
 2. Výskyt paralýzy končatín.
 3. Výskyt svalovej hypotrofie na pozadí zmien vo funkčnej aktivite nervového koreňa.

V iných situáciách, ak neexistujú vyššie uvedené komplikácie, je možné operáciu vynechať..

ethnoscience

Neexistujú spoľahlivé metódy liečby kýly chrbtice pomocou alternatívnej medicíny. V období exacerbácie je rastlinná medicína tiež neúčinná. Samoliečba je život ohrozujúca, pretože môže spôsobiť zhoršenie stavu pacienta. Neschválené metódy liečby by sa nemali používať..

Je možné športovať s medziobratlovou kýlou

Fyzická aktivita je potrebná, keď sa objaví prietrž, ale je dôležité, aby ju bolo možné správne dávkovať. Správny životný štýl môže ovplyvniť negatívne príznaky prietrže v dolnej časti chrbta a akejkoľvek inej chrbtovej oblasti. Zdvíhacie závažia a axiálne zaťaženie majú negatívny vplyv, takže sú úplne vylúčené. Hlavným pravidlom tréningu je venovať náležitú pozornosť zahrievaniu a zahrievaniu, vylúčiť prácu s veľkou váhou a nezabudnúť na cvičebnú terapiu. Odporúčaný počet tréningov je až 3 za týždeň. Môže bežať, ale pomalým tempom, bez náhlych pohybov.

Pri tréningu by sa malo uprednostniť vstrekovanie základných svalov. Silný chrbtový a brušný tlak výrazne zmierňuje zaťaženie chrbtice, čo je dobré pre blaho pacienta. Odporúča sa zvoliť súbor cvičení na základe miesta poranenia miechy.

Ak je pacient postihnutý bedrovou chrbticou, nemôžete vykonávať drepy a trakciu pomocou činky. Spodné končatiny sa môžu čerpať činkou, pričom sa prísne dávkuje hmotnosť nákladu. Môžete tiež pumpovať ruky a hornú časť chrbta bez prísnych obmedzení. V prípade poškodenia hrudnej alebo krčnej chrbtice sa naopak horná časť chrbta spracuje opatrne..

Kontraindikácie a odporúčania

Čo by sa nemalo robiť po diagnóze:

 1. Je zakázané ostro zdvíhať veľkú váhu. To vyvoláva zovretie nervového koreňa a vyčnievanie prietrže ešte viac.
 2. Pri ohýbaní, ohýbaní nahor a do strán nemôžete robiť ostré pohyby. Je to tiež spojené s následkami vo forme štípania.
 3. Nemôžete bežať rýchlo, vytvára to určité zaťaženie celého muskuloskeletálneho systému.
 4. Akékoľvek športové športy sú zakázané.
 5. Dlhodobé sedenie a nečinnosť sú faktorom fyzickej nečinnosti a výskytu stagnujúcich javov. Ak je to možné, odporúča sa chodiť viac, aby do vnútorných orgánov a postihnutej chrbtice bolo normálne prísun krvi..
 1. Aby sa predišlo možným komplikáciám alebo dôsledkom zhoršenia, odporúča sa dodržiavať životný štýl predpísaný lekárom pacientovi. Pacient pravidelne vykonáva gymnastiku, navštevuje rehabilitačné centrum a nevykonáva úkony zo zoznamu kontraindikácií.
 2. Odporúča sa tiež ustanoviť režim spánku a bdelosti. Ak je to možné, odstráňte zlé návyky, odstráňte fyzickú nečinnosť.
 3. Medzi rysy činnosti - nemôžete byť príliš dlho ležať, stáť alebo sedieť. Pevná bytosť na jednom mieste vyvoláva stagnáciu vnútorných orgánov, ktorá je plná narušenia pohyblivosti bolestivej oblasti chrbtice. Aktívny životný štýl má opačný účinok - zdravie sa zlepšuje a bolesť sa zmierňuje menej.
 4. Udržiavanie a udržiavanie správnej polohy chrbtice. Dlhodobý pobyt v antalgickom postoji je spojený so zhoršením sprievodných chorôb - osteochondrózy alebo skoliózy, ak sú prítomné u pacienta. Pri správnom držaní tela v sede je zaťaženie svalov rovnomerne rozložené a nepreťažuje chrbticu.

Vrecká a batohy by sa tiež nemali nosiť na jednom ramene, aby sa chrbát nerovnomerne nepreťažoval. Pacient s kýlou chrbtice musí mať ortopedickú obuv a posteľnú bielizeň, ktorá účinne zmierňuje stres zozadu..

Redakčné stanovisko

Miechová kýla nie je fatálna diagnóza, ale bez liečby a dodržiavania lekárskych odporúčaní vedie k významnému zhoršeniu kvality života. Úpravou životného štýlu môžete dosiahnuť stabilnú remisiu. Odporúčame vám, aby ste si na našich stránkach preštudovali ďalšie články na liečbu chorôb chrbtice.

Čo spôsobuje prietrž na chrbtici - príčiny a rizikové skupiny

Ak pociťujete bolesť v chrbte, človek sa nemusí ponáhľať poradiť s lekárom. Avšak nepohodlie v každej časti chrbtice môže naznačovať vývoj patológie. Príčiny prietrže chrbtice spočívajú v problémoch, ktoré sa v priebehu rokov hromadia. A čím skôr sa choroba zistí, tým vyšší je účinok liečby.

Dôvody vzhľadu

Miechová kýla je časté ochorenie pohybového ústrojenstva. Predpoklady výskytu patológie vychádzajú z detstva, keď dieťa ohýba trup počas domácich úloh a hier pri počítači. Do 30 rokov je hrebeň postihnutý 80% populácie a vo veku 45 rokov sa tento počet zvyšuje na 90%. U mužov sa toto ochorenie vyvíja častejšie ako u žien.

Kýla na začiatku vzdelávania je komplikáciou osteochondrózy. V dôsledku deformácie medzistavcových platničiek došlo k prasknutiu vláknitého prstenca a buničitému jadru smerom k miechovému nervu. Začne vyčnievať a stláčať korene miechy. To vedie k bolesti:

Lokalizácia bolesti závisí od toho, v ktorej časti chrbtice sa vytvorila prietrž.

Kýla na chrbtici sa vytvára z nasledujúcich dôvodov:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • zlé návyky;
 • opotrebenie medzistavcových platničiek;
 • poranenia miechy;
 • nedostatok tkanivovej výživy;
 • dystrofické procesy v chrbtici;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • obézna postava;
 • metabolické ochorenie.
na obsah ↑

V krčnej oblasti

Kýla v krčnej chrbtici sa vyskytuje v 4% prípadov. Môže to byť komplikácia osteochondrózy, spondylózy. Tieto choroby vedú k degeneratívnym zmenám stavcov a vláknitého tkaniva. To spôsobuje kompresiu a vyčnievanie medzistavcových platničiek. Miechový kanál je znížený, čo negatívne ovplyvňuje korene miechy.

Príčinou krčnej prietrže môže byť:

 1. Poranenia krku následkom úrazu alebo špecifickej práce.
 2. Náhle ostré zákruty krku alebo prikývnutie hlavy.
 3. Vlastné cvičenia na krku.
 4. Konštantné napätie krku.
 5. Nepretržité sedenie pri počítači alebo čítanie.

Pacienti si sťažujú na tieto príznaky:

 • problémy so spánkom;
 • tlakové rázy;
 • hnusné bolesti hlavy;
 • ťažkosti so zapamätaním;
 • silná bolesť v rukách, ramenách;
 • znecitlivenie prstov;
 • závrat.

V oblasti hrudníka

Hrudná chrbtica je najodolnejšia a odolná voči negatívnym faktorom. To predstavuje 31% prípadov tvorby prietrže. Patológia sa vyvíja na pozadí zakrivenia chrbtice. Skolióza vedie k deformácii tohto oddelenia na stranu s následným krútením stavcov. Tento stav zvyšuje tlak na medzistavcové platničky, čo vedie k dystrofickým zmenám a tvorbe hernie.

Dôvody rozvoja kýly na hrudi:

 1. Nehody, ktorých dôsledkom je zasiahnutie osoby prsníkom.
 2. Pád a dopadol na zem.
 3. Nedostatok vitamínov skupiny B, D, vápnik, rozvoj osteoporózy.
 4. Infekčné choroby v minulosti (syfilis, kostná tuberkulóza), ktoré oslabujú chrbticu.
 5. Zdvíhanie a pridržiavanie závaží nad hlavou, na ramene.
 6. Dlhé sedenie alebo polosedenie.

Patológia sa prejavuje takto:

 • častá bolesť v srdci;
 • nepohodlie medzi lopatkami;
 • bolesť na hrudníku;
 • znecitlivenie v hrudníku.
na obsah ↑

V bedrovej oblasti

V 65% prípadov sa hernia vyskytuje v bedrovej oblasti, ktorá je najmobilnejšou a najzraniteľnejšou časťou chrbtice. Kýly na chrbtici sa objavujú v dôsledku deformácie stavcov a vláknitého prstenca. V bedrovej oblasti to napomáha nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu..

Dôvody vzniku prietrže v dolnej časti chrbta:

 1. Poranenie bedrovej kosti.
 2. Oslabenie chrbtových svalov, čo vedie k nadmernému zaťaženiu dolnej časti chrbta.
 3. Chyby pri cvičení na simulátoroch.
 4. Zhubné a benígne nádory na chrbtici.
 5. Prolaps alebo dislokácia stavcov pri spondylóze, spondylolistéze.
 6. Nedostatok živín, nedostatok železa.

Ochorenie má nasledujúce príznaky:

 • tuhosť v dolnej časti chrbta;
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • bolesť v dolných končatinách;
 • strata citlivosti prstov na nohách;
 • necitlivosť v slabinách.
na obsah ↑

Skupiny a rizikové faktory

Dystrofické zmeny stavcov a medzistavcových platničiek sú možné u každej osoby. Ale iba u určitých skupín ľudí vedú k vytvoreniu kýly. Tie obsahujú:

 1. Ľudia robia tvrdú prácu.
 2. Športoví vzpierači, zápasníci, vzpierači, kulturisti.
 3. Lenivosť náchylná k pasívnemu životnému štýlu.
 4. Úradníci.
 5. Obézni ľudia.
 6. Muži v mladom a staršom veku.
 7. Ženy po 40 rokoch.

Nepriaznivé prostredie, rovnako ako životný štýl človeka, prispievajú k vzhľadu kýly na chrbtici. Špecialisti nazývajú tieto faktory:

 • sedavá práca;
 • zlé návyky;
 • tučné jedlá;
 • staré zranenia;
 • nedostatok vitamínu;
 • malé zranenia pri zdvíhaní vzpier;
 • nedostatok fyzickej aktivity.

záver

Kýla na chrbtici sa vyskytuje z rôznych dôvodov: v dôsledku zranení, sedavého životného štýlu a komplikácií hrebeňových chorôb. Mierne cvičenie chráni medzistavcové platničky pred poškodením zmenou návykov.

Miechová kýla - príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Medzistavcová hernia je premiestnenie jadra chrbtice, pri ktorom dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú kosť, ale existujú prietrže krčnej chrbtice. V zriedkavých prípadoch - medzistavcové prietrže hrudníka.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Hlavnou príčinou spinálnej prietrže je nadmerné zaťaženie chrbtice, ktoré môže byť spôsobené niekoľkými okolnosťami:

 • zdvíhať závažia;
 • sedavá práca, ktorá často vedie k zakriveniu chrbtice;
 • nesprávne držanie tela, čo spôsobuje nadmerné zaťaženie v určitej oblasti chrbtice.

Medzi dôvody rozvoja prietrže môžu byť tiež:

 • nedostatočne vyvinuté chrbtové svaly;
 • nadváha;
 • choroby spojivového tkaniva chrbtice;
 • pokročilá osteochondróza;
 • výrony a modriny.

Ľudská chrbtica sa skladá z kostí vzájomne prepojených medzistavcovými platničkami. Disky pozostávajú z tuhšieho vonkajšieho krúžku a mäkšieho vnútorného krúžku. Táto štruktúra chrbtice vám umožňuje zmäkčiť záťaž a urobiť ju mobilnou. Za určitých okolností sa však vonkajší prstenec môže pretrhnúť a mäkké jadro čiastočne prechádza do miechového kanála, čo vedie k medzistavcovej prietrži, ktorú je potrebné okamžite liečiť..

Medzistavcová hernia je najzávažnejšou formou osteochondrózy a, bohužiaľ, najbežnejšou formou. V tomto prípade sa chrupavkové tkanivo postupne mení na kosť, disk sa stáva tvrdším a menším, jeho zmäkčovacie vlastnosti sa znižujú. V dôsledku zvýšenej tuhosti stavcov sa zvyšuje tlak na nervové zakončenie, čo vedie k ich zovretiu a objaveniu sa bolesti v postihnutej oblasti..

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 30 rokov. V dôsledku kýly chrbtice sa zvyčajne vyskytuje dočasné postihnutie a vo zvlášť závažných a zanedbávaných prípadoch je postihnutie možné. V niektorých situáciách sa medziobratlová hernia môže vyskytnúť bez zvláštnych príznakov a môže sa zistiť pomocou MRI počas vyšetrenia iných chorôb. Hlavným príznakom prietrže chrbtice je však výskyt bolesti.

Medzistavcová prietrž sa spravidla vyznačuje bolesťou v určitej časti chrbtice, takže je ľahké určiť, kde sa prietrž vytvorila.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky medzistavcovej prietrže závisia od miesta vzhľadu a veľkosti prietrže:

 • prietrž hrudnej oblasti - charakterizovaný bolesťou v hrudnej oblasti. Často následkom iných ochorení chrbtice, napríklad skoliózy alebo kyphoskoliózy;
 • pri medziobratlovej kýle v krčnej oblasti sa najčastejšie pociťujú necitlivosť prstov na rukách, hypertenzia, bolesti v rukách, ramená, bolesti hlavy, závraty;
 • v dôsledku bedrovej prietrže sa prsty znecitlivia, objaví sa bolesť v dolnej končatine alebo nohe, znecitlivenie v oblasti trieslovín je možné, v niektorých prípadoch chronická bolesť v bedrovej oblasti trvá dlhšie ako tri mesiace.

Kýly sa tiež líšia vo veľkosti: v krčkovej oblasti sa malá kýla považuje do veľkosti 2 mm, veľká - do 6 mm; v hrudnej a bedrovej oblasti malá kýla dosahuje 5 mm, priemerná prietrž je 8 mm a veľká –12 mm. Kýly väčšie ako 12 mm sa nazývajú kýla s veľkým výhřezom alebo sekvestrovaná kýla.

Spoločné znaky pre všetky typy medzistavcových prietrží

1. Bolesť na bolesť, silne zhoršená kýchaním alebo náhlym pohybom.

Silná bolesť a prinútiť pacienta, aby sa poradil s lekárom. Neustála bolesť sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela (ruky, nohy, krk, zadok, chrbát a ďalšie časti tela), pretože za všetky motorické funkcie tela je zodpovedná chrbtica..

Stáva sa, že pacient sa nielen bolestivo pohybuje, ale aj klamá. Takáto neustála bolesť vyčerpáva nielen fyzicky, ale aj psychicky. V dôsledku veľkého množstva bolestí nie je možné pri prvom vyšetrení stanoviť správnu diagnózu. Intervertebrálna hernia je často zamieňaná s artrózou, najmä keď sa vyskytuje bolesť v dolných alebo horných končatinách..

2. Necitlivosť končatín a celková slabosť

Medzistavcová prietrž, ktorá sa prejavuje výraznou bolesťou, v niektorých prípadoch spôsobuje pocit znecitlivenia v rukách a nohách. U niektorých pacientov sa prejavujú výraznejšie príznaky prietrže chrbtice: znecitlivenie prstov končatín, pri ktorých sa nemusí cítiť dotyk končatín. V iných prípadoch sa vyskytujú „husacie hrbole“, ktoré sa plazia po pokožke. Niektorí pacienti sa cítia slabí, niekedy tak silní, že nie je možné zdvihnúť nohu alebo stúpať po schodoch.

V dôsledku účinkov medzistavcovej prietrže dolné končatiny „vysychajú“ pomaly, to znamená, že svaly sa zmenšujú v objeme, stávajú sa senilné a strácajú silu..

Diagnóza kýly chrbtice

Pred predpísaním liečby prietrže chrbtice je potrebné vykonať úplnú diagnózu chrbtice. Na tento účel sú predpísané magnetické rezonancie a počítačová tomografia. Kombinácia týchto typov diagnostiky umožňuje s veľkou presnosťou študovať medzistavcové platničky zo všetkých strán, vyhodnotiť ich stav a identifikovať stupeň choroby a predpísať najúspešnejšiu liečbu prietrže chrbtice.

Vďaka MRI a CT je možné presne určiť, ako je vydutý disk a zúžil sa spinálny kanál. V niektorých prípadoch sa používajú ďalšie diagnostické postupy - počítačový tomogram s epidurografiou a post myelografiou.

Na niektorých klinikách sa vykonáva iba rádiologické vyšetrenie chrbtice, ktoré úplne neposudzuje obraz choroby, ale iba ukazuje všeobecné informácie o stave chrbtice..

Pri skúmaní pomocou MRI je možné získať najspoľahlivejšie informácie. Diagnóza 4 - 5 bedrových stavcov poskytuje najpresnejší a najúplnejší obraz choroby. Okrem samotných diskov môžete pri diagnostike MRI určiť stav miechových nervov. Údaje po MRI dokonca určia počiatočné štádiá medzistavcovej prietrže, čo umožní nielen predpísať správnu liečbu, ale tiež zabrániť vývoju choroby..

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Lieky na medzistavcovú prietrž

Prístup k liekom na medzistavcovú prietrž by mal byť komplexný. Pomocou rôznych liekov je možné zmierniť bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tlaku prietrže na priľahlé spojovacie tkanivá. Je tiež potrebné zmierniť svalové kŕče, znížiť opuchy a znížiť intenzitu tlaku na chrupavku. Za týmto účelom lekár predpisuje tieto lieky:

 • lieky proti bolesti, ktoré zmierňujú zápal a odstraňujú príčiny kýly chrbtice. Sú to hlavne nesteroidné lieky - Movales, Ibuprofen, Indometacin, Diclofenac, Ketarol, Nemisulide. Tieto látky môžu byť použité zvonka, ich aplikáciou na pokožku a intramuskulárne. Ak počas liečby protizápalovými liekmi nedochádza k žiadnym pozitívnym reakciám alebo je to zanedbateľné, lekár môže zvážiť vhodnejšie použitie anestetík ako Novocain alebo Trimikain s Diprospanom;
 • chondroprotektory, ktoré zastavujú ďalšie ničenie medzistavcových platničiek. V dôsledku užívania týchto liekov sa prietrž postupne zastaví, zápalové procesy sa zastavia;
 • sedatíva prírodného pôvodu. Spravidla sa jedná o tinktúry a bylinné prípravky. Pheonosipan alebo Relanium (trankvilizéry) budú indikované na silnú a pretrvávajúcu bolesť. Ak si všimnete nervové stavy, na záchranu prídu antidepresíva (amoxapín, mianserín, trimipramín, fluvoxamín, doxepín atď.);
 • svalové relaxanciá, ktoré sa musia užívať súčasne s venotonikami a diuretikami. Použitie svalových relaxancií neutralizuje stres a má priaznivý vplyv na tkanivá náchylné k opuchom. Priradenie: Pentoxifylín, Lasix, Midoclam, Venoruton, s trvaním kurzu jeden týždeň;
 • Vitamíny B. Práve tieto vitamíny pomáhajú nervovému tkanivu, ktoré bolo dlho v stave kompresie, čo najlepšie sa zotaviť. Na dosiahnutie kvalitatívneho výsledku sa vitamíny B1 a B12 musia užívať vo forme injekcií každý druhý deň striedavo. Počas liečby hernie chrbtice sa môžu orálne používať kombinované lieky (Neuromultivit, Neurovitan)..

Trakcia chrbtice

V medicíne existuje veľa rôznych spôsobov, ako vykonať trakciu chrbtice. Pri najjednoduchších metódach sa používajú šikmé povrchy, na ktorých je pacient umiestnený, a k predĺženiu chrbtice dochádza v dôsledku telesnej hmotnosti. Existujú sofistikovanejšie trakčné nástroje - najmä počítačové zariadenia naprogramované na napínanie chrbtice.

Počas procedúry sa napínajú prvky pozostávajúce z pojivového tkaniva a podporujúce chrbticu. V dôsledku trakcie sa vzdialenosť medzi najbližšími stavcami zväčšuje o 1 - 2 mm. Vo vnútri medzistavcových platničiek je priestor, vďaka ktorému je prietrž čiastočne stiahnutá. Tento spôsob liečby kýly chrbtice mechanicky ovplyvňuje postihnuté miesto, čím sa vymaže syndróm bolesti a súčasne sa eliminuje edém..

Trakciu by mali sprevádzať mimoriadne opatrné činnosti, aby nadmerné úsilie nepoškodilo medzistavcové kĺby a disky. Počas tohto postupu je príliš protahovanie diskov alebo kĺbov veľmi nežiaduce.

Ak počas trakcie pacient cítil bolesť, postup sa musí bezodkladne zastaviť. Po napínaní musí byť chrbtica upevnená korzetom. Ukázalo sa, že pacient zostáva v korzete ďalších niekoľko hodín po zákroku.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia je predpísaná v štádiu remisie, keď úplne zmizne syndróm bolesti spojený s medzistavcovou prietržou. Triedy fyzickej terapie sa odporúčajú navštevovať denne. Príliš ostré pohyby v týchto triedach, najmä na začiatku, sú prísne kontraindikované. Aby sa predišlo zhoršeniu, je potrebné začať s cvičeniami, pri ktorých bude mať telo minimálne zaťaženie..

Ak pacient chodil v korzete dlhú dobu alebo z nejakého dôvodu jeho svaly boli dlho neaktívne, potom sa mu predovšetkým zobrazí cvičebná terapia.

Súbor cvičení vyberie individuálne inštruktor vo fyzioterapeutických cvičeniach, ktorí správne vyhodnotia počiatočné údaje pacienta a jeho schopnosť vykonávať určité pohyby. Pravidelná cvičebná terapia pomôže sprísniť svaly, ktoré fixujú chrbticu. Po čase budú poškodené disky zaznamenávať výrazne menšie zaťaženie ako v pasívnej polohe, takže šance na úplné zotavenie sa výrazne zvýšia.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické metódy sú pri liečení medzistavcovej prietrže celkom účinné. Z nich možno rozlíšiť tie hlavné:

Lekárska elektroforéza. Táto metóda umožňuje injikovať terapeutické látky priamo do tkanív tela a v požadovaných dávkach. Pri diagnóze medzistavcovej prietrže pacient dostáva prostredníctvom anestézie anestetiká, hormonálne lieky a protizápalové lieky. Okrem týchto liekov sa v praxi niektorých lekárskych zariadení používa látka, ako je napríklad papaín - proteolytický rastlinný enzým, ktorý je známy svojím zaniknutým účinkom na prietrž, čo výrazne znižuje jeho veľkosť; Diadynamické prúdy. Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby prietrže chrbtice pomáha relaxovať nervové tkanivo, má analgetický účinok a priaznivo ovplyvňuje krvný obeh..

Chirurgické ošetrenie miechy

S bolesťou sprevádzajúcou medzistavcovú prietrž, niekedy sú tradičné metódy bezmocné. V tejto situácii môže pomôcť chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná v menej ako 20% prípadov, keď je choroba komplikovaná exacerbáciami a silnou bolesťou. V ešte závažnejších prípadoch spojených s výskytom ochrnutia alebo poruchy funkcie panvových orgánov, ako aj s ďalšími príznakmi, ktoré sú nebezpečné pre život človeka, je operácia indikovaná bezporuchovo.

Medzi typy chirurgickej liečby miechy patrí:

 • Mikrodiscektómia je najbežnejšou operáciou chrbtice a je predpísaná, ak konzervatívna liečba zlyhala 3 mesiace. Počas operácie sa časť hernálnej hmoty a v prípade potreby časť stavcov odstráni malou excíziou kože - spravidla dosahuje 4 až 6 cm. Operácia sa vykonáva pod mikroskopom. Operovaný pacient sa zotaví v krátkom čase a po 3-5 dňoch sa môže vrátiť k nefyzickej práci. Po 2 - 3 týždňoch po operácii je možný návrat k fyzickej práci, ale zároveň sa odporúča nosiť korzet so strednou pevnosťou do jedného mesiaca a zdvíhať sa závažia..
 • Laminektómia je najzriedkavejšou operáciou, ku ktorej sa pristupuje v prípade veľkej prietrže. Pri operácii na chrbte sa uskutoční rez, ktorým sa odstránia časti stavca cez ňu, ako aj excízia fragmentu disku pomocou laminektómie, zväčšenie medzistavcového priestoru a uvoľnenie stláčaných štruktúr chrbtice. Ak je možné vyhnúť sa tejto operácii, lekár zvyčajne predpisuje inú metódu chirurgického zákroku..
 • Endoskopická chirurgia - vykonáva sa pomocou endoskopu. Počas operácie sa vykonáva vpich alebo incízia kože (zvyčajne nepresahujúca 2 centimetre), do ktorej sa vkladá endoskop. Chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá od 15 (krčka maternice) do 45 (bedrové) minúty. Indikácia pre endoskopickú operáciu je malá prietrž. Po operácii sa pacient začne pohybovať nezávisle po niekoľkých hodinách a po 2-3 dňoch je prepustený z nemocnice. Táto rozmanitosť chirurgických zákrokov na chrbtici zahŕňa najmodernejšie metódy, napríklad laserové ošetrenie medzistavcových prietrží. Počas operácie nastane priamy vplyv na disk. Použitím endoskopu alebo hustej ihly sa do dutiny disku zavedie optické vlákno, ktoré vedie laserové žiarenie. V dôsledku pôsobenia svetla sa z buničitého jadra vyparuje vlhkosť, čo vedie k zníženiu veľkosti prietrže a objemu disku. Namiesto lasera sa niekedy používa studená plazma. Počas tejto operácie, ktorá sa nazýva nukleoplastika, lekár zavádza studenú plazmu cez ihlu alebo endoskop, ktorý podobne ako laser znižuje objem disku odparovaním nadmernej vlhkosti..

Liečba kýly východným liečivom

Orientálna medicína je vhodná pre odporcov chirurgických zákrokov. Nedostatok potreby užívať tradičné lieky proti bolesti, protizápalové a iné nebezpečné lieky je hlavnou výhodou východného liečiva pri liečbe medzistavcovej prietrže..

Špecialisti orientálnej medicíny zaručujú rýchle dosiahnutie pozitívneho výsledku, ako aj absenciu akýchkoľvek vedľajších účinkov. Za povšimnutie stojí, že podľa výsledkov uplatňovania východných liečebných metód riziko opakovania ochorenia zmizne u viac ako 95%..

Orientálne metódy liečby medzistavcovej prietrže zahŕňajú:

 • pokyny na zmenu stravy, pretože správna výživa je prvým krokom k liečbe;
 • bylinná medicína - liečba drogami podľa antických receptov, ktoré boli zdedené už viac ako štyri tisíce rokov;
 • akupunktúra, ktorá zlepšuje krvný obeh a rýchlu opravu tkaniva;
 • vystavenie biologicky aktívnym miestam tela pomocou cigár z paliny (moxoterapia);
 • akupresúra stabilizujúca výživu vnútorných orgánov;
 • manuálna terapia, t.j. lekárska masáž ovplyvňujúca kĺby, kosti a svaly, najmä chrbticu.

Po diagnostických postupoch a vytvorení individuálneho priebehu lekári začnú s liečbou medzistavcovej prietrže odstránením kŕčov svalov chrbta a krku.

Predpísané sú aj masážne procedúry a akupunktúrny kurz, ktorý rýchlo zmierňuje bolesť a uvoľňuje svaly a umožňuje tak uvoľnenie nervových zakončení..

Tieto postupy vedú k obnoveniu normálneho krvného obehu v chrbtici a v dôsledku toho kýla zmizne a disk spadne na svoje miesto.

Kýla medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou dlhodobej lumbosakrálnej osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie začína vo veku 18 - 20 rokov a postupne vedie k tomu, že vláknitý kruh disku je úplne zničený. Vláknité jadro vo vnútri zhasne. Toto je prietrž disku bedrovej chrbtice, ktorý vyvoláva neustály zápal, podráždenie okolitých tkanív, vývoj radiálnej ischémie nervov a krvných ciev..

Všetky tieto degeneratívne dystrofické zmeny vedú k tomu, že sa susedný disk postupne rozpadá. Kompresia radiálnych nervov a ich vetiev spôsobuje porušenie inervácie vnútorných orgánov panvovej dutiny a brucha. Začína sa zápcha, hnačka, hyperfunkcia močového mechúra, erektilná dysfunkcia u mužov, neplodnosť alebo skorá menopauza u žien, kŕčové žily dolných končatín, hemoroidy atď. Všetky tieto komplikácie pokročilej osteochondrózy, pri ktorých sa vytvára prietrž bedrovej medzistavcovej platničky, možno vylúčiť, ak sa uskutoční včasná komplexná liečba..

V súčasnej dobe boli vyvinuté techniky na liečenie hernie disku bez chirurgického zákroku. Toto je manuálna terapia v kombinácii s liečebnými cvičeniami, kinezioterapiou, trakčným trakciou chrbtice, akupunktúrou atď. Jedinou situáciou, keď nie je možné pomôcť pacientovi bez chirurgického zákroku, je sekvestrácia herniálneho výčnelku - oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho úplný výstup z vláknitého prstenca a kĺzanie po chrbtici. V tomto stave môže iba choroba zmierniť stav pacienta.

Včasné kontaktovanie lekára s vývojom vertebrálnej hernie umožňuje liečbu konzervatívnymi metódami. Ak je v bedrovej oblasti bolesť, neignorujte ju, vyhľadajte lekára a podrobte sa kompletnému vyšetreniu. Pomocou röntgenového a MRI skenovania môžete vykonať presnú diagnostiku..

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie postupne ničí vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Stratí svoju elasticitu a pevnosť, je dehydratovaný. Potom sa na jeho povrchu začnú objavovať usadeniny vápenatých solí. To narúša normálny proces difúznej výživy medzistavcových platničiek. Ďalším stupňom osteochondrózy je výčnelok. Vláknitý prsteň s ňou prijíma časť tekutiny z buničitého jadra, ktoré je vo vnútri umiestnené. Vláknité jadro stráca svoju hmotu a odpisovaciu kapacitu. V tomto prípade medzistavcová platnička stráca svoju fyziologickú výšku a zväčšuje sa plocha. Tlak tlaku začína na okolitom mäkkom tkanive. Začína sa proces kompresie radiálnych nervov a ich vetiev. To negatívne ovplyvňuje inerváciu určitých častí tela. Môže dôjsť k poškodeniu funkcií vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Ďalším stupňom vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice je extrúzia. V tomto štádiu je vláknitý kruh už úplne dehydratovaný. Na povrchu sa tvoria trhliny a osteofyty. Pri výraznej fyzickej námahe, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo krútení trupu, dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca. Vytvorí sa priechodná trhlina, ale v mieste, kde je výstup z buničitého jadra obmedzený blízkym pozdĺžnym alebo krátkym žltým väzom..

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich patogénnych príčin:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s nedostatkom pravidelnej fyzickej námahy na svalový korzet chrbta a hlavne sedavú prácu;
 • prítomnosť nadváhy spojenej s nedostatkom fyzickej aktivity alebo zažívacieho typu obezity;
 • ťažká fyzická práca s ťažkými bremenami na chrbte (nakladače, stavitelia, maliari, finišery, sadry, športovci na vzpieračoch);
 • - poranenia chrbta, ako je kompresná fraktúra stavcov, prasklina spinálneho procesu, dislokácia alebo subluxácia, podvrtnutie alebo prasknutie zariadenia na väzivo a šľachu, modriny s tvorbou hematómov atď.;
 • infekčné lézie tkanív chrbtice a priľahlých svalov (tuberkulóza, syfilis, poliomyelitída);
 • narušenie procesov dodávky krvi, napríklad na pozadí akútneho alebo chronického kardiovaskulárneho zlyhania;
 • nesprávne umiestnenie chodidla s následným zakrivením nôh a bokov, čo má za následok nerovnomerné rozdelenie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • deformujúca osteoartróza bedrového, kolenného alebo členkového kĺbu;
 • dystrofia svalového vlákna v zadku, stehnách, dolných končatinách a dolnej časti chrbta;
 • deštrukcia sakroiliakálnych kĺbov kostí a syfyzitídy u žien;
 • porušenie postoja (sklon, vyhladenie prirodzenej kyfózy a lordózy, skolióza);
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné procesy;
 • porušenie pravidiel ergonómie pracovného priestoru a priestoru na spanie (také usporiadanie tela v statickom stresu, pri ktorom je narušený proces difúznej výživy medzistavcových platničiek);
 • vrodené patológie;
 • dysplázia chrupavky systémovej povahy;
 • nedostatok v strave určitých živín a stopových prvkov;
 • osteomalacia a osteoporóza, najmä tie, ktoré sa vyvíjajú na pozadí hormonálnej dysfunkcie počas menopauzy menopauzy u žien.

Toto nie je úplný zoznam dôvodov vývoja medzistavcovej hernie disku v lumbosakrálnej chrbtici. V niektorých prípadoch je osteochondróza idiopatické ochorenie s nešpecifikovanou príčinou. V polovici prípadov sa poruchou v ľudskom tele stávajú degeneratívne procesy súvisiace s vekom.

Klinické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže

Prvé príznaky bedrovej prietrže nie je ťažké rozoznať. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov s chronickým degeneratívnym degeneratívnym ochorením miechy (osteochondróza). Majú pretrvávajúce nudné alebo ťahavé bolesti v dolnej časti chrbta.

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice sa vyskytujú akútne v čase jej výskytu:

 • ostrá, prenikavá bolesť, ktorá v doslovnom zmysle slova vyvoláva pohyb, ochromuje;
 • okamžite dochádza k výraznej svalovej slabosti v nohách;
 • svaly v bedrovej oblasti sú veľmi napäté, na palpáciu bolestivé;
 • osoba sa nemôže ohýbať samostatne, narovnať chrbát, otočiť sa na druhú stranu v ležiacej polohe.

Toto sú prvé klinické príznaky, pri ktorých je nevyhnutné ľahnúť si na chrbát na tvrdom povrchu a pokúsiť sa uvoľniť príliš napäté svaly. V nasledujúcich hodinách by sa malo poradiť s lekárom. Ak je herniálny výčnelok narušený väzivovým, šľachovým alebo svalovým aparátom, môže sa začať ischémia a sekundárna nekróza tkaniva.

Po niekoľkých hodinách sa objavia neurologické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže:

 • znecitlivenie pozdĺž postihnutého radiálneho nervu;
 • ostrá streľba po celej nohe na postihnutej strane;
 • porušenie čriev, degenerácia bez peristaltiky, zápcha;
 • narušenie funkcie močového mechúra (rýchle močenie alebo jeho oneskorenie);
 • narušenie dodávky krvi do mäkkých tkanív dolnej končatiny (prejavujúce sa vo forme ochladzovania a bledosti pokožky);
 • znížená citlivosť a výskyt parestézií (brnenie, pocity plazenia atď.).

Výskyt neurologických príznakov je príležitosťou na naliehavé odvolanie sa na neurológa. Ak pacientovi včas neposkytnete lekársku starostlivosť, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie..

Na diagnostiku sa používa röntgenový obrázok, ktorý vylučuje pravdepodobnosť poškodenia kostného tkaniva. MRI vyšetrenie je tiež predpísané - umožňuje vám vidieť lokalizáciu herniálneho výčnelku pulpózneho jadra a veľkosť.

Aká je nebezpečná vertebrálna prietrž bedrového kĺbu

Vertebrálna kýla bedrovej chrbtice bez včasnej liečby je nebezpečná pre zdravie a život pacienta. Najčastejšou komplikáciou je stenóza miechového kanála. Na tomto pozadí sa môže vyskytnúť paréza a ochrnutie dolných končatín..

Veľmi často sa pri lumbálnej prietrži u človeka vytvára množstvo vaskulárnych patológií:

 • Kŕčové žily;
 • hemoroidy v konečníku a konečníku;
 • ateroskleróza dolných končatín;
 • odstraňovanie endarteritídy atď..

Môže byť narušená funkcia hrubého čreva. Po úplnom stlačení radiálneho nervu dochádza k ochrnutiu hrubého alebo tenkého čreva. Tento stav môže byť fatálny..

Bedrová hernia u mužov často spôsobuje erektilnú dysfunkciu a u žien spôsobuje prolaps maternice, nestabilitu menštruačného cyklu, skorú menopauzu atď..

Ako zaobchádzať s bedrovou kýlou bez chirurgického zákroku

Pred liečením bedrovej prietrže musíte vykonať komplexné vyšetrenie. Diagnóza a liečba lumbálnej miechy bez chirurgického zákroku sa vykonáva neurológom alebo stavcom.

Úradná medicína používa na liečbu prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického výkonu niekoľko farmakologických liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky môžu eliminovať proces zápalu vyvolaný dráždivým účinkom látky jadra buničiny;
 • chondroprotektory sú navrhnuté tak, aby obnovili zlomenú integritu vláknitého prstenca, sú však zbytočné, pretože pri absencii úplnej difúznej výmeny medzi chrupavkovými tkanivami medzistavcového disku a okolitými svalovými vláknami tieto látky jednoducho nedosiahnu svoje miesto určenia;
 • Vitamíny B - schopné podporovať fungovanie nervovej vlákniny pri dlhodobej kompresii a ischémii;
 • kyselina nikotínová - zvyšuje lokálny prietok krvi v malých kapilároch;
 • svalové relaxanciá - potrebné na odstránenie svalového kŕče a obnovenie zásobovania krvi postihnutým miestom.

Vo väčšine prípadov je takáto liečba prietrže lumbálnej platničky výlučne symptomatická liečba. Bolesť a zápal sú eliminované a pacient je prepustený do práce. Miechový disk sa v skutočnosti ďalej zrúti.

Existuje však efektívnejšia metóda liečby kýly bedrovej chrbtice - ide o manuálnu terapiu v kombinácii s terapeutickými cvičeniami a kinezioterapiou. O tom, ako sa to stane, budeme hovoriť neskôr v tomto článku..

Liečba chrbtovej kýly bedrovej kosti

Liečba lumbálnej prietrže pomocou metód manuálnej terapie začína procedúrou trakčnej trakcie chrbtice. súčasne sa zväčšujú medzistavcové priestory, vytvárajú sa podmienky na obnovenie integrity vláknitého prstenca.

Ďalej, na liečenie prietrže lumbálnej chrbtice sa vyvinie individuálny liečebný cyklus pre každého pacienta. Môže zahŕňať nasledujúce metódy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 • masáž a osteopatia - na zlepšenie elasticity mäkkých tkanív a zvýšenie mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v lézii;
 • kinezioterapia - zastavenie kŕčov svalov a zvýšenie ich tonusu, obnovenie fyziologického zásobovania krvi;
 • terapeutické cvičenia na aktiváciu procesu difúznej výživy chrupavky chrbtice;
 • fyzioterapia a vystavenie laserom na urýchlenie procesu hojenia;
 • Akupunktúra - na aktiváciu procesu regenerácie tkanív pomocou skrytých rezerv tela.

Liečba vertebrálnej kýly bedrovej oblasti pomocou metód manuálnej terapie sa vždy vykonáva individuálne. Preto musíte vyhľadať skúseného manuálneho terapeuta vo vašom meste a vyhľadať pomoc od neho.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Profesor, lekár lekárskych vied, autor série kníh o zlepšení tela Bubnovsky Sergei Mikhailovich navrhol úplne nový systém zotavenia a úľavy od bolesti bez drog a operácií.
Pacienti, ktorí sa obracajú na neurológa, si často sťažujú na bolesti chrbta, ktorá sa v nohe mení na nepríjemný pocit. Pred niekoľkými rokmi bol tento jav zistený u starších ľudí a dnes je trend k „omladeniu“ tohto stavu, takže sa dokonca vyskytuje u chlapcov a dievčat.
Čo je prietrž brucha?Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha.