loader

Hlavná

Hlava

Pupočná prietrž a tehotenstvo: príznaky a liečba

Tehotenstvo je obdobím, keď sa často zabudnuté choroby často prejavujú alebo objavujú nové. Je to pochopiteľné, pretože ženské telo sa prestavuje, zvyšuje sa zaťaženie všetkých systémov a orgánov. Bežne sa vyskytuje pupočná kýla počas tehotenstva - to znamená vyčnievanie brušných orgánov pupočníkovým krúžkom - pretože brušné svaly majú pri prenášaní dieťaťa vždy ďalšiu záťaž..

Našťastie prietrž nie je vo väčšine prípadov nebezpečná ani pre nastávajúcu matku, ani pre plod..

Čítajte ďalej: príčiny, príznaky choroby, ako postupovať bez chirurgického zákroku pred pôrodom.

Sedem príčin pupočníkovej prietrže u tehotných žien

Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku fyziologických zmien súvisiacich s tehotenstvom:

 • zvýšený vnútrobrušný tlak (rastúca maternica tlačí na vnútorné orgány);
 • napínanie pupočného prstenca súčasne so zväčšením veľkosti brucha;
 • zníženie tónu svalov brucha a pupočníka.

Takéto zmeny sú však fyziologické, to znamená, že sú normálne a pozorujú sa absolútne všetky ženy, ktoré nosia dieťa. Umbilická hernia u tehotných žien je patologickým fenoménom a nie každý ju tvorí. Tu je 7 jej hlavných príčin a vyvolávacích faktorov:

Dedičstvo (podobné problémy u príbuzných).

Výčnelok, ktorý existoval skôr, aj dávno a spontánne korigovaný (napríklad v detstve). Okrem toho, ak sa pred tehotenstvom vyskytla kýla bez pravidelnosti a periodické vypadávanie.

Druhé a nasledujúce tehotenstvo (vždy, keď je svalový tonus nižší a priemer pupka väčší).

Mnohonásobnosť, polyhydramniá, veľký plod (maternica je väčšia ako počas normálneho tehotenstva a ešte intenzívnejšie tlačí na vnútorné orgány).

Vek ženy nad 30 rokov (s vekom klesá tonus brušných svalov).

Spočiatku slabé, nevycvičené brušné svaly.

Charakteristické príznaky

Pupočná prietrž počas tehotenstva sa prejavuje charakteristickými, ľahko rozpoznateľnými príznakmi. Hlavným príznakom je výčnelok v pupku, ktorý sa vyskytuje od 2 - 3 trimestrov gravidity, to znamená, keď sa začína zväčšovať veľkosť žalúdka. Veľkosť útvaru je spočiatku malá, má zaoblený tvar a objavuje sa iba v stojacej polohe a vo vodorovnej polohe sama „opúšťa“.

V budúcnosti sú možné dve možnosti rozvoja prietrže:

Rastúca maternica „vytlačí“ brušné orgány z herniálneho vaku. Výstupok, aj keď zostáva, je „prázdny“, ktorý, keď ho pociťuje alebo sa pokúša premiestniť, je určený charakteristickým zvukom „praskania“ alebo „praskania bublín“..

Obsah (slučky čriev alebo omentum) sa zachováva a so zvyšujúcim sa termínom sa formácia už neusadí, ani keď leží. Pri kašľaní, namáhaní počas pohybu čriev, ako aj pri pohybe dieťaťa v neskorších štádiách, výčnelok napučiava, pulzuje.

Prichádzajú ďalšie nepríjemné príznaky: bolesť v pupku alebo v žalúdku, zápcha, grganie, nevoľnosť. Najnebezpečnejšie sú práve tieto kýly, najmä ak ich obsahom sú slučky čriev - existuje vysoké riziko zovretia v 3. trimestri alebo počas pôrodu. Pri veľkých pupočných kýlach môže gravidita nastať aj neobvykle, komplikovaná hrozbami prerušenia alebo nesprávnymi kontrakciami.

Ako zaobchádzať? Fungovať alebo nie?

U dospelých pacientov je jedinou metódou na liečbu pupočnej kýly chirurgia, ktorá patrí do kategórie elementárnych a vykonáva sa v akejkoľvek chirurgickej nemocnici. Ale počas tehotenstva sa snažia vyhnúť chirurgickej liečbe, ak nehrozí riziko porušenia. Operácia je odložená, až kým žena nenarodí a nedokončí dojčenie dieťaťa, pretože toxické lieky používané na anestéziu prenikajú krvou dieťaťa (placentou alebo materským mliekom)..

Oneskorenia v chirurgickej liečbe sa vysvetľujú skutočnosťou, že herniálny výčnelok obvykle nie je škodlivý ani pre tehotnú ženu, ani pre plod. Výskyt pupočnej kýly a tehotenstva, bezpečný postup a koniec - to je absolútne skutočné. Nezabudnite však pravidelne sledovať nielen pôrodníka-gynekológa, ale aj chirurga, ktorý si vyberie taktiku vedenia tehotenstva a pôrodu, v závislosti od veľkosti a obsahu výčnelku..

Výber taktiky na vedenie tehotenstva a pôrodu s rôznymi typmi pupkových kýly:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Prázdny herniálny vak

Pozorovanie lekárom, obväzom a elastickým prádlom

Spontánne, cez prirodzený pôrodný kanál

Malá prietrž s obsahom

Pozorovanie lekárom, obväzom a elastickým prádlom

Rozhoduje sa individuálne. Možné spontánne narodenie

Veľká prietrž s obsahom

O otázke operácie sa rozhoduje individuálne. Pri odchode črevných slučiek sa často vyžaduje elektívny chirurgický zákrok v relatívne bezpečnom časovom rámci.

Pravdepodobne cisársky rez

Jedinou situáciou, v ktorej je chirurgický zákrok vždy indikovaný, je obmedzená pupočná kýla u tehotných žien. Porušenie dokonca aj mimo tehotenstva predstavuje vážne nebezpečenstvo, pretože krvný obeh je v stlačených orgánoch rýchlo narušený, rozvíja sa nekróza tkaniva a po ňom - ​​peritonitída (zápal pobrušnice) - závažná, život ohrozujúca komplikácia..

Porušenie počas tehotenstva je dvakrát nebezpečné, pretože trpí matka aj dieťa; je možné vyvinúť hrozbu potratu, potratu, predčasného pôrodu, fetálnej hypoxie atď. Preto dokonca aj chirurgický zákrok s anestéziou poškodí dieťa oveľa menej ako odloženie chirurgického zákroku, ak je porušené..

Preventívne opatrenia

Ak v minulosti neexistoval herniálny výčnelok, odporúča sa tehotnej žene nosiť obväz a vykonávať špeciálne cvičenia na posilnenie a udržanie brušných svalov..

Ak má žena, ktorá má v úmysle porodiť dieťa, pupočníkovú prietrž, potom by sa mala včasne (najmenej jeden rok pred plánovaným počatím) vykonať plánovaná oprava prietrže a plastická chirurgia pupočníka, aby sa predišlo ďalšej kombinácii tejto pupočnej kýly a gravidity..

Druhy a ako sa lieči kýla bielej línie brucha počas tehotenstva?

Kýla bieleho brucha počas tehotenstva je patológia charakterizovaná nadmerným vyčnievaním kože a preniknutím do herniálneho vaku vnútorných orgánov. Terapia je konzervatívna, ale so zhoršujúcim sa stavom a vysokými rizikami komplikácií je nevyhnutná okamžitá chirurgia bez čakania na pôrod..

príčiny

Počas tehotenstva sa vždy zvyšuje tlak v bruchu (v dôsledku rýchleho rastu plodu a zvýšenia dutiny maternice, ktorá začína vyvíjať tlak na susedné orgány). Vyvolávať výskyt patológie môže:

 • nadváha;
 • veľká hmotnosť plodu;
 • podvýživa;
 • slabosť brušných svalov v dôsledku skutočnosti, že v živote ženy pred tehotenstvom nebola pravidelná fyzická aktivita.

Pravdepodobnosť prietrže pri druhom a nasledujúcich tehotenstvách, prítomnosť dedičnej predispozície a rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti.

príznaky

Hlavným príznakom je výskyt bolesti brucha. Vyskytuje sa pri chôdzi, po jedle, pri návšteve toalety. V pupku začína koža vyčnievať, tuberkulóza zmizne, keď žena leží na chrbte. S rozvojom patologického procesu, keď sa zvyšuje výčnelok pupočného prstenca, existujú príznaky narušenia tráviaceho systému a žalúdka - častá zápcha, pálenie záhy, záchvaty nevoľnosti.

Ak sa časti orgánov močového systému dostanú do lúmene prietrže brány, vznikajú problémy s močením, kŕče a bolesť..

diagnostika

Ak existujú znaky charakteristické pre vznik prietrže v bruchu, lekár vykoná fyziologické vyšetrenie ženy, brušnú palpáciu, analyzuje hlavné ťažkosti, preštuduje lekársku anamnézu a stanoví príčiny prietrže.

Lekár vykonáva tieto diagnostické testy:

 • Test na kašeľ, počas ktorého lekár vloží prst do hernálneho kanála a požiada pacienta, aby kašľal. Týmto sa kontroluje obsah vzdelávania.
 • Perkusia - poklepaním na herniálnu formáciu, ktorá spôsobí zvuk ako bavlna.
 • Vyšetrenie - lekár vloží do prietrže ucho, aby si vypočul dunivý zvuk charakteristický pre túto formáciu.

Tieto vyšetrovacie metódy vo väčšine prípadov umožňujú vykonať presnú diagnózu. Aby sa objasnilo a určilo, ktoré orgány alebo ich časti spadli do herniálneho vaku, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie..

X-ray, ako najúčinnejšia metóda diagnostiky prietrže, je počas tehotenstva prísne zakázaná.

klasifikácia

Kýla bielej línie brucha je v mieste jej umiestnenia rozdelená na niekoľko typov. Povaha a stupeň intenzity symptomatického obrazu, liečebné metódy závisia od typu vzdelávania.

Supraoperative

Tento typ patologického výčnelku je charakterizovaný tvorbou tuberkulózy kože nad pupkom.

Iný názov pre tento typ kýly je epigastrický.

Symptómy sú vo väčšine prípadov spojené s porušením zažívacieho systému.

pupočnej

Taká kýla sa tvorí priamo v pupočnej oblasti. Toto je najbežnejší typ patológie u tehotných žien..

Symptomatický obraz je mierny, pravdepodobnosť komplikácií je minimálna. Dôvodom objavenia sa pupočnej kýly je veľká hmotnosť plodu alebo viacnásobné tehotenstvo.

Pupočníka

Umbilikálna prietrž sa vyznačuje vytvorením výstupku pod pupkom.

Toto je najzriedkavejší typ patologickej tvorby, pretože svaly v tejto oblasti sú dostatočne silné.

Umbilikálna prietrž je nebezpečná, pretože časti močového systému sa môžu dostať do brány prietrže, čo spôsobuje zodpovedajúce príznaky - bolesť pri záchode, pálenie a bolesť, zadržiavanie moču.

Možné komplikácie

Komplikácie sa vyskytujú pomerne zriedka, ale za predpokladu, že žena dodržiava všetky lekárske predpisy. Ak sa však prietrž rýchlo rozvinie, môže dôjsť ku komplikácii, napríklad priškrtenému vrecku, pri ktorej sa medzi vnútornými bránami zachytia časti vnútorných orgánov s narušeným krvným obehom, čo spôsobí tvorbu nekrotických ložísk..

Kýla je núdzová a vyžaduje si okamžitý chirurgický zákrok..

V závažných prípadoch, keď žena mala herniu pred tehotenstvom, ale neboli prijaté preventívne a preventívne opatrenia, v období tehotenstva (v dôsledku zväčšenej maternice) sa tlak vo vnútri brušnej dutiny rýchlo zvýši a prietrž bude aktívne rásť..

Pri veľkých patologických formáciách v pupku sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie až do úplného narušenia fungovania tráviaceho systému ženy..

To hrozí, že plod nedostane dostatok živín, čo môže spôsobiť jeho zaostávanie.

liečba

Kýla bielej línie u tehotnej ženy sa lieči väčšinou konzervatívnymi metódami. Typ liečby sa vyberá individuálne a prihliada sa na to, ako výrazný výčnelok, aká je intenzita symptomatického obrazu, má nejaké komplikácie.

Konzervatívna terapia

Terapia prietrže s nechirurgickými metódami počas tehotenstva zahŕňa neustále nosenie podpornej ortézy. Ortéza podporuje svalový korzet brušnej oblasti, pomáha znižovať vnútrobrušný tlak a znižuje riziko ďalšieho rozvoja herniálneho výčnelku..

Okrem obväzov je predpísané nosenie špeciálneho elastického spodného prádla.

Správna výživa zohráva dôležitú úlohu pri prevencii zápchy a nadúvania..

Je dôležité, aby žena sledovala svoju váhu, aby nedovolila jej rýchle zvýšenie. Lekári odporúčajú vykonávať fyzickú aktivitu, jogu, fitnes alebo Pilates pre tehotné ženy, aby posilnili brušné svaly. Najlepšie je kúpanie..

Chirurgický zákrok

Vzhľadom na riziká sa uchyľujú k chirurgickému zákroku iba v naliehavých prípadoch.

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • intenzívny symptomatický obraz, ktorý sa nedá zastaviť liečbou liekom;
 • vysoké riziko porušenia;
 • porušenie prietrže;
 • dostať sa do vaku omentum, častí dutiny maternice.

Anestézia sa podáva lokálne, chrbticu, operácia sa vykonáva minimálne invazívnymi metódami. V koži, cez ktorú sú zavedené chirurgické nástroje, sa vytvorí niekoľko vpichov. Úlohou operácie je odstrániť patologickú formáciu a časť spojivového tkaniva v jej blízkosti, vrátiť vnútorné orgány na pôvodné miesto a po ich predchádzajúcej revízii..

Po odstránení prietrže sa uskutoční hernioplastika - zošívanie brán. Hernioplastika je úsek, počas ktorého je nainštalovaný pletivový implantát, a bez napnutia - zošívanie brán sa uskutočňuje pomocou biologických tkanív samotnej pacientky. Na tento účel sa najčastejšie používa šľacha..

Po operácii neexistujú prakticky žiadne riziká pre plod. Operácia na odstránenie prietrže sa vykonáva iba v prvom a na začiatku druhého trimestra, chirurgia je prísne zakázaná neskôr..

Pôrod s kýlou bielej línie brucha

O možnosti samostatnej práce v prítomnosti vzdelávania môže rozhodnúť iba lekár, pričom sa zohľadní závažnosť klinického prípadu a možné riziká. Ak má patologický výčnelok malý priemer, neexistuje výrazný symptomatický obraz a riziká komplikácií (najmä jeho štipnutie), lekár môže nechať rodiť sám..

Počas prirodzeného pôrodu by mala byť žena v špeciálnom obväze, ktorý bude podporovať svaly a prispieva k správnemu rozdeleniu záťaže..

Ak je prietrž dostatočne veľká a existuje možnosť jej porušenia, vylúči sa prirodzený pôrod. Dieťa je potrebné porodiť iba cisárskym rezom, po ktorom sa prietrž okamžite odstráni. Cézare sa nevyhnutne vykonávajú pre ženy, ktoré po dlhú dobu nemohli otehotnieť a uchýlili sa k IVF. Cisársky rez u žien s umelým oplodnením sa vykonáva aj pri malom vzdelaní.

Preventívne opatrenia

Je takmer nemožné zabrániť vzniku patológie, ale existuje množstvo preventívnych opatrení, ktoré pri výskyte patologickej formácie pomôžu znížiť riziko komplikácií a minimalizovať intenzitu symptomatického obrazu..

Hlavným opatrením je plánovanie tehotenstva a dôkladné lekárske vyšetrenie pred počatím.

Od prvých týždňov tehotenstva by mala žena sledovať svoju diétu a kontrolovať telesnú hmotnosť. Čím rýchlejšie žena priberá na váhe, tým vyššie je riziko patológie.

Ak je hmotnosť plodu veľká, existuje viacnásobné tehotenstvo alebo viacpočetné tehotenstvo, v dôsledku čoho ženský žalúdok rýchlo rastie, je potrebné nosiť podporný obväz a špeciálne spodné prádlo. Počas tehotenstva nezabudnite na potrebu mierneho cvičenia.

Každý deň a po dlhú dobu musíte chodiť na čerstvý vzduch, ak neexistujú kontraindikácie, robte ľahké športy podľa programu určeného pre tehotné ženy. Pravidelné plávanie je najlepšie na posilnenie všetkých svalov..

Ak bola u ženy diagnostikovaná hernie pred tehotenstvom, odporúča sa okamžite vykonať chirurgické odstránenie aj malej formácie, aby počas tehotenstva nedošlo k žiadnym komplikáciám..

recenzia

Ksenia, 32 rokov, Murmansk: „Chcela som sa rodiť sama, ale musela som urobiť cisársky rez, a to všetko preto, že som mala pred tehotenstvom prietrž, ale bála som sa, aby som potom vykonala operáciu na jej odstránenie a zbytočne. Po celé tehotenstvo, takmer od prvých dní, mala obväz, sa bála jesť ďalší kus chleba, aby rýchlo nezískala na váhe. A hoci kýla nebola veľká, lekárka zakázala pôrod, aby nedošlo k porušeniu. “.

Anna, 28 rokov, Irkutsk: „Keď sa prišla kýla, okamžite som si toho nevšimla. V druhom trimestri sa však výčnelok zväčšil, nemohla ísť na toaletu niekoľko dní, neustále ju pálili pálenie záhy. Ukázalo sa, že prietrž je už veľká a bude musieť podstúpiť operáciu, pretože Ultrazvuk ukázal, že môže dôjsť k jeho zvieraniu. Bál som sa, ale všetko dopadlo dobre, urobili laparoskopiu. Ale porodila som cisárskym rezom, pretože počas prírodných pôrodných švov môže dôjsť k poškodeniu “.

Marina, 33 rokov, Pskov: „Porodila som kýlu sama, aj keď som pri pôrode musela ťahať špeciálnym korzetom, ktorý sa pevne pritiahol. Neexistoval však žiadny iný spôsob. Kýla sa začala objavovať v druhom trimestri, pretože som už bola veľká a začala som rýchlo priberať na váhe a moje dieťa bolo 4 kg. A zdala sa, že jesť správne, nie pre dvoch, ale stále sa hmotnosť rýchlo zvyšovala, čo vyvolalo vzhľad prietrže. “.

Pupočná prietrž počas tehotenstva

Tehotenstvo je doba, keď sa pociťujú rôzne choroby, novo vzniknuté a dávno zabudnuté. Medzi ďalšie problémy, ktoré čakajú na nastávajúcu matku, si zaslúži osobitnú pozornosť pupočná kýla. Čo to je a čo táto patológia ohrozuje tehotnú ženu?

príčiny

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom sa brušné orgány vydutia pod kožou v pupočnom kruhu pod kožou. Takáto patológia sa objaví, keď sú svaly brušnej steny oslabené alebo sa zvýši vnútrobrušný tlak. Umbilikálny krúžok sa priamo stáva bránou prietrže. Do vývoja prietrže môže byť zapojených niekoľko faktorov. Po vyšetrení bude lekár schopný zistiť presnú príčinu vzhľadu prietrže.

Rizikové faktory pre vývoj pupočnej kýly:

 • anomálie v štruktúre pupočného kruhu;
 • zranenia
 • chronická zápcha;
 • závažné ochorenia dýchacieho systému s pretrvávajúcim kašľom;
 • nadváha;
 • nadmerné cvičenie.

Samotné tehotenstvo je dôvodom rozvoja pupočnej kýly. Pravdepodobnosť problému sa zvyšuje v druhej polovici tehotenstva. Počas tohto obdobia sa maternica významne zväčší a vytlačí orgány brušnej dutiny. Tón brušných svalov klesá, väzy sú napnuté. Tlak v bruchu stúpa, čo vedie k vzniku prietrže v pupočnom kruhu.

Rizikové faktory rozvoja pupočnej kýly počas tehotenstva:

 • veľké ovocie;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • polyhydramnios;
 • žena staršia ako 30 rokov;
 • sedavý spôsob života.

Pravdepodobnosť pupočnej kýly sa zvyšuje počas druhého a nasledujúcich tehotenstiev. U zdravých primiparous žien s jedným dieťaťom sa pupočníková prietrž vytvára pomerne zriedka.

príznaky

Umbilická hernia je malý okrúhly alebo oválny výčnelok v oblasti pupka. V počiatočnej fáze ochorenia nevznikajú nepríjemné pocity. Bezbolestná formácia je mobilná, nie je spojená s okolitými tkanivami. V skorých štádiách choroby môže byť pupočná prietrž bez problémov vyrovnaná aj bez pomoci lekára.

Bolesť okolo pupočného prstenca sa objavuje, keď sa tvoria adhézie. Kýla sa stane nehybnou, nie je možné ju narovnať späť. Rýchlosť tvorby adhézií sa môže veľmi líšiť. U niektorých žien ostáva kýla po dlhú dobu pohyblivá a bezbolestná, zatiaľ čo u iných sa v priebehu roka tvoria zrasty.

Charakteristickým rysom nastaviteľnej prietrže: výstupok v horizontálnej polohe opúšťa. V stoji sa prietrž stáva opäť hmatateľnou. V budúcnosti, s vývojom adhézií a znížením pohyblivosti, je herniálny vak dobre cítený v akejkoľvek polohe.

Bolestivé pocity v pupočnom kruhu sa vyskytujú aj pri pohyblivej prietrži - so smiechom, kýchaním alebo kašľom. Pri ťažkej fyzickej námahe sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit. V neskorších fázach sa objaví nevoľnosť, je možné zvracanie. Typická retencia moču a predĺžená zápcha. Takéto príznaky sú spojené s kompresiou brušných orgánov a naznačujú vývoj komplikácií..

komplikácie

Počas tehotenstva sa toto ochorenie môže vyskytnúť dvoma spôsobmi:

 • Rastúca maternica vytlačí brušné orgány z herniálneho vaku. Kýla sa vyprázdni.
 • Pri zvyšovaní gestačného veku sa prietrž stáva nekontrolovateľnou. Pri kašľaní, kýchaní a aktívnych pohyboch plodu hernálny vak vyčnieva dopredu a pulzuje..

V treťom trimestri III sa riziko porušenia nekontrolovanej kýly výrazne zvyšuje. V tomto stave sú brušné orgány, ktoré padajú do herniálneho vaku, v pasci. Ich prísun krvi je narušený, čo nevyhnutne vedie k nekróze tkaniva. Poranenie prietrže je núdzová situácia, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc.

Príznaky obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť okolo pupka;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • držanie kresla;
 • výskyt krvi v stolici;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • prudké zhoršenie stavu.

Keď sa objavia prvé náznaky porušenia pupočnej kýly, je potrebné zavolať sanitku!

Dôsledky pre plod

Samotná pupočná kýla nezasahuje do vývoja plodu. Nekomplikované kýly žiadnym spôsobom neovplyvňujú prísun krvi do placenty a nenarúšajú priebeh tehotenstva. Mnoho žien dokáže vydržať dieťa a včas porodiť dieťa.

Pri nekontrolovanej prietrži vznikajú vážne komplikácie. V tomto prípade je prerušená dodávka krvi do brušných orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Tento stav hrozí zápchu, výskyt bolesti brucha, zhoršenie celkového stavu. Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, nastane ohrozenie života ženy a jej dieťaťa. V tomto prípade by sa pomoc mala poskytnúť okamžite..

liečba

Výber liečby bude závisieť od závažnosti stavu ženy a trvania tehotenstva.

Možnosť 1: prázdny herniálny vak

Nevykonáva sa špeciálne ošetrenie. Tehotnej žene sa odporúča nosiť do pôrodu podporný obväz. Prínosy pre triedy v terapeutickej gymnastike. Pôrod prechádza v čase prirodzeným pôrodným kanálom.

Možnosť 2: malá prietrž

Odporúča sa pravidelná návšteva chirurga a monitoruje sa prietrž. Výhodou bude mať elastické spodné prádlo a podpornú ortézu. Vyžaduje sa terapeutická gymnastika. Pôrod je možný cez prirodzený pôrodný kanál bez komplikácií.

Možnosť 3: veľká prietrž

Pri absencii komplikácií je možná konzervatívna liečba. Ak kýla narúša normálne fungovanie čreva, uskutoční sa plánovaná operácia po dobu 22 až 28 týždňov. Pôrod je najčastejšie operatívny (cisársky rez).

Možnosť 4: obmedzená prietrž

Núdzová chirurgia v ktorejkoľvek fáze tehotenstva. Možné predĺženie tehotenstva na obdobie 37 týždňov. Ak je ohrozený život plodu, vykoná sa cisársky rez bez ohľadu na gestačný vek.

Po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia sa odporúča chirurgická liečba nekomplikovanej hernie. Na odstránenie chyby je vybraná jedna z možností:

 • plasty s použitím ich vlastných tkanív;
 • plasty za použitia syntetických materiálov (implantáty).

Počas operácie chirurg obnovuje anatomické umiestnenie tkanív a posilňuje oslabené svaly a väzivo. Pri malej prietrži sa postup vykonáva v lokálnej anestézii. Pri veľkých defektoch sa používajú špeciálne syntetické implantáty na udržanie obsahu brušnej dutiny na mieste.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, operácia sa vykonáva v naliehavom prípade. Počas operácie lekár uvoľní črevné slučky a vráti ich na svoje miesto. Necrotické tkanivo čreva je vyrezané. Defekt v brušnej stene sa uzatvára vlastnými tkanivami alebo syntetickými implantátmi.

Tehotenstvo s herniou bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla a gravidita sú javy, ktoré sa navzájom nevylučujú. Počas tehotenstva prechádza telo ženy nielen rôznymi zmenami v hormonálnom prostredí, ale aj zvýšenou záťažou na všetky systémy a orgány. S rastom a vývojom plodu sa na chrbticu kladie osobitná záťaž.

O tejto chorobe

Pri medzistavcovej prietrži bedrovej kosti predstavuje tehotenstvo významné riziko exacerbácií choroby. A hoci s úspešným tehotenstvom sa všetky problémy dajú prekonať podľa odporúčaní lekára, predtým, ako sa ocitnete v zaujímavej pozícii, musíte starostlivo naplánovať všetko.

Stáva sa, že pri kýze medzistavcových platničiek sa u ženy vyvinie počas tehotenstva, ale vo väčšine prípadov sa tento jav pozoruje, ak tehotná žena už predtým mala osteochondrózu. Zákernosť osteochondrózy je, že po dlhú dobu sa nemusí cítiť a žena sa často dozvie o jej chorobe, keď je tehotná.

Kýla sa najčastejšie začína objavovať v neskorších fázach nosenia dieťaťa, pretože disky dlhodobo vydržia veľmi veľkú záťaž. V dôsledku toho sú zničené av dôsledku toho aj posledná fáza prietrže.

Mechanizmus účinku prietrže počas tehotenstva

Poškodenie medzistavcových platničiek ovplyvňuje okolité tkanivo a dráždi ich. Počas tehotenstva je zadná stena maternice umiestnená v tesnej blízkosti chrbtice a podľa toho tiež dostáva svoj podiel expozície.

Ak sa vyvinie tlak na korene nervov, impulzy, ktoré nimi prechádzajú, sa začnú vykonávať nepravidelne a prerušovane. Niektoré nervové vlákna prenášajú signály do svalov panvových a pohlavných orgánov, v dôsledku čoho sú cievy zúžené a zúžené, t. J. Výživa dieťaťa sa zhoršuje.

Tehotenstvo s kýlou chrbtice komplikuje neustála bolesť, ktorá núti ženu znižovať aktivitu. V súlade s tým sa tiež zhoršuje tón všetkých systémov a orgánov, čo môže ovplyvniť vývoj a rast plodu. Okrem toho bolesť vyčerpáva nervový systém tehotnej ženy, ktorá je už v ťažkej situácii v dôsledku rastúcich hormónov a môže sa vyvinúť depresívny stav..

Dieťa sa cíti dobre, v akej nálade je jeho matka, a dlhodobé nervové preťaženie ovplyvní jeho stav. Komplikácie sa môžu vyskytnúť aj pri narodení hernie: choroba zníži počet pokusov a môže sa vyžadovať cisársky rez..

Dôvody rozvoja

K vývoju prietrže počas tehotenstva spravidla prispievajú tieto faktory:

 1. Žena sa veľmi nepohybuje, pretože aktívny pohyb je obzvlášť dôležitý v počiatočných fázach nosenia dieťaťa.
 2. Strava tehotnej ženy pozostáva z nezdravého jedla, ktoré vedie k intoxikačným procesom, ktoré podnecujú vývoj choroby..
 3. Počas tehotenstva je chrbtica vystavená ďalšiemu silnému zaťaženiu, napríklad ak je žena ťažšia alebo sa aktívne zapája do športu.

Tieto faktory ovplyvnia nielen stav nastávajúcej matky, ale aj priebeh tehotenstva a samotný pôrod. Preto sa musia brať do úvahy a odstrániť..

Ak sa prietrže objavila pred tehotenstvom?

Žena, ktorá pozná túto diagnózu, by mala túto chorobu liečiť čo najviac pred počatím. Musíte kontaktovať prenatálnu kliniku a informovať o želaní mať dieťa. Lekár odporučí pacienta špecializovaným odborníkom, aby zhromaždili anamnézu na plánovanie tehotenstva.

Ortopéd predpíše MRI, aby mal presnú predstavu o veľkosti a lokalizácii herniovej hmoty. V prípade potreby sa môže navrhnúť chirurgický zákrok..

Ak má žena malú prietrž, môže sa upustiť od konzervatívnej liečby. Ak je dynamika pozitívna, nebudú existovať kontraindikácie pre tehotenstvo a pôrod, ale počas celého obdobia nosenia dieťaťa bude žena pod lekárskym dohľadom.

Ak sa počas tehotenstva vyskytuje prietrž?

Gravidita a prietrž bedrovej chrbtice, ako už bolo uvedené, nie sú neobvyklé. Okrem toho by sa všetky terapeutické opatrenia mali predpisovať s ohľadom na jeho postavenie. Tehotenstvo je kontraindikáciou pre použitie silných liekov proti bolesti a protizápalových liekov.

Masáže, fyzioterapia a ďalšie účinné techniky môžu poškodiť zdravie matky aj nenarodeného dieťaťa.

Pri kompetentnom prístupe však môže existovať kýla chrbtice a tehotenstvo. Tehotné ženy sú predpisované alternatívne metódy liečby a bezpečné lieky, ktoré, bohužiaľ, nebudú fungovať rýchlo, takže nemôžete okamžite zmierniť bolesť a príznaky.

Prietrž bedrovej chrbtice, ktorá sa prejavila v posledných štádiách tehotenstva, nie je vôbec čas na liečbu, navyše je záťaž chrbtice už príliš veľká a ďalej sa bude zvyšovať. V takom prípade sú predpísané všetky možné a maximálne bezpečné postupy, ktoré môžu situáciu aspoň čiastočne zmierniť..

Príznaky hernie počas tehotenstva

Vertebrálnu herniu u žien v polohe stanovte pomocou nasledujúcich príznakov:

 • tehotná žena má neustále bolesti chrbta;
 • bolesť nastáva prudko a zosilňuje sa pohybom;
 • pri pohľade na chrbticu nájde lekár ložiská bolesti;
 • niekedy je možné vidieť herniu vizuálne.

Diagnostika u tehotných žien je pomerne náročná, pretože v tomto prípade sú možnosti obmedzené. Ak sa prietrž cítila v prvom trimestri tehotenstva, môžete urobiť ultrazvuk a krvný test. MRI sa používa neskôr, a to iba v prípade, že prietrž predstavuje nebezpečenstvo pre dieťa.

Pôrod s kýlou chrbtice

Je možné rodiť prirodzene prietrž chrbtice? Toto je komplexný a vysoko individuálny problém..

Pôrod je proces, ktorý si vyžaduje obrovské fyzické úsilie ženy. Prirodzený pôrod je pokus, pri ktorom je riziko porušenia prietrže veľmi vysoké. Pri porušení, znecitlivení dolných končatín, poškodení panvových orgánov sa môže vyskytnúť silná bolesť.

Jednoznačné rozhodnutie o cisárskom reze môže urobiť iba gynekológ a bezprostredne pred pôrodom je potrebná ortopedická konzultácia..

V súčasnosti lekári obhajujú konzervatívnu liečbu, to znamená, že sa snažia uchýliť k chirurgickému zákroku iba v extrémnych prípadoch, to platí aj pre pôrod. V ktorých prípadoch je nežiaduce rodiť prietrž prirodzeným spôsobom? Cisársky rez sa vykonáva, ak:

 • veľkosť vzdelania je veľká;
 • Lokalizácia prietrže je neúspešná: je umiestnená v dolnej časti a je posunutá dozadu alebo do strán,
 • existuje vysoké riziko porušenia;
 • počas tehotenstva dochádza k rýchlemu progresu neurologických príznakov;
 • žena v práci má ďalšie problémy, ktoré v kombinácii s prietržou sú kontraindikáciou prirodzeného pôrodu.

V iných prípadoch je dovolené rodiť samy..

Preventívne opatrenia

Aj keď tehotenstvo prebieha normálne a neexistujú žiadne nebezpečné a alarmujúce príznaky, počas k tehotenstva nie je možné vylúčiť kýlu. Ako viete, je vždy jednoduchšie predchádzať chorobe ako liečiť. Preto je prevencia prietrže počas tehotenstva nevyhnutná pre všetky ženy:

 1. Je potrebné sa aktívne pohybovať, najmä ak má žena sedavú prácu. Odporúča sa krátke prestávky a prechádzka.
 2. Správna výživa nie je novinkou, avšak počas obdobia nosenia dieťaťa o strave je lepšie to zistiť od špecialistu.
 3. Je užitočné pre všetkých, aby sa zapojili do telesnej výchovy, a ešte viac pre tehotné ženy. Existuje široká škála cvičení zameraných na tehotné ženy. Ak sa žena bojí zapojiť do telesnej výchovy a bojí sa poškodenia dieťaťa, môžete pod jeho vedením nájsť špecialistu a zapojiť sa do individuálneho programu..

Je vhodné chodiť viac, dýchať čerstvý vzduch a pamätať na to, že prietrž chrbtice nie je kontraindikáciou pri narodení dieťaťa. So starostlivou pozornosťou na vaše zdravie a implementáciu všetkých odporúčaní lekára všetko ide dobre.

Lumbálna prietrž a tehotenstvo

Ľudia trpiaci bedrovou prietržou si skôr alebo neskôr zvyknú na obmedzenia, ktoré také ochorenie spôsobuje každodenným činnostiam. Celkovo je pre nich k dispozícii všetko, čo je tiež pre iných ľudí, iba s určitými výhradami a obmedzeniami: neskáčte, nenoste závažia, menej sa ohýbajte, dávajte pozor, aby sa vaše zadné končatiny nevyfúkli atď. V priebehu času sa tieto obmedzenia začnú uplatňovať takmer na stroji a v skutočnosti nijakým spôsobom neznižujú kvalitu života. Ale pokiaľ ide o tehotenstvo, veľa žien sa právom bojí o stav svojho tela.

Je možné porodiť dieťa s bedrovou prietržou??

Medzistavcová prietrž nie je v zásade kontraindikáciou tehotenstva. Povedzme, že ide o chorobu, ktorá môže spôsobiť, že proces znášania plodu bude trochu komplexnejší a bolestivejší, ale nič viac. Ak chcete získať čo najkonkrétnejšie rady týkajúce sa možného narodenia dieťaťa vo vašom prípade, nezabudnite sa o tejto otázke poradiť s lekárom.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ženy s bedrovou prietržou počali čo najskôr zlepšiť stav svojej chrbtice pred počatím. Možno budete potrebovať:

 • Liečba drogami. Je to predpísané lekárom a môže zahŕňať rôzne injekcie, užívanie tabliet, intravenózne podávanie liekov.
 • Posilnenie svalov chrbta. Na tento účel je potrebné vykonať špeciálne cvičenia, ktoré by mal vybrať aj odborník. Napríklad vám môžu byť priradené cvičebné terapie, alebo v extrémnych prípadoch nájdete vhodné cvičenia na Youtube. Je to veľmi užitočné pre bedrové prietrže, najmä ležiace na chrbte.
 • Postupov. Môže to byť darsonvalizácia, elektroforéza, podvodná trakcia chrbtice a oveľa viac. Opäť by mal lekár predpísať také postupy.

Všetko uvedené má svoje vlastné špecifiká: niečo sa dá urobiť takmer vždy, pri akútnej bolesti by sa malo niečo opustiť. Váš lekár pre vás určite nájde správnu liečbu, aby ste mohli otehotnieť v najlepšom stave chrbtice..

Je potrebné poznamenať, že bedrová hernia sa môže objaviť aj počas tehotenstva: v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice. Preto, ak pociťujete bolesť v bedrovej oblasti, a to aj pri vykonávaní akýchkoľvek pohybov (najmä ohybov), okamžite vyhľadajte lekára.

Ako sa líši tehotenstvo s bedrovou prietržou od normálu?

Pri plodení v podobnom stave existujú dva hlavné charakteristické znaky:

 1. Možné exacerbácie spôsobené nadmerným namáhaním chrbtice vrátane dolnej časti chrbta. Ďalšie ťažkosti sú spôsobené posunom ťažiska dopredu v dôsledku rastu maternice.
 1. Možné exacerbácie spôsobené produkciou „tehotenského hormónu“ - progesterónu. Obzvlášť aktívne ženské telo produkuje tento hormón v prvom trimestri, keď má nenarodené dieťa. Je veľmi dôležitý pre harmonický vývoj plodu, zároveň však prispieva k zvýšeniu krvného obehu v malých cievach. Z tohto dôvodu sa môže edém vyvíjať v blízkosti nervových zakončení, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prietrže.

Inými slovami, bedrová hernia môže počas tehotenstva spôsobiť dodatočnú bolesť spôsobenú opuchom a zvieraním a môže viesť k tomu, že stav patologickej oblasti medzi stavcami je o niečo horší. Preto je v takejto situácii mimoriadne dôležité pravidelne navštevovať lekára, najmä ak vás niečo bolí.

Ako minimalizovať riziká počas tehotenstva s bedrovou kýlou?

Prirodzene, dokonca aj počas tehotenstva, môžete podniknúť niekoľko opatrení na ochranu pred vážnymi exacerbáciami. Patria sem:

 • Fyzická aktivita. Použili sme slovo „aktivita“, nie „zaťaženie“, pretože by malo byť mierne. Ale napriek tomu môžete dobre chodiť, vykonávať určité cviky (vybrané odborníkom), aby bola vaša chrbtica v dobrom stave. Môžete dokonca robiť špeciálnu jogu pre tehotné ženy, ale aj po konzultácii s lekárom o vhodnosti určitých cvičení. Okrem toho môžete počas tehotenstva plávať..
 • Správna výživa. Nadváha počas tehotenstva je nevyhnutná, ale čím je väčšia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete mať problémy s vertebrálnou kýlou. Pokúste sa jesť zdravé, zdravé potraviny..
 • Používanie ortopedických výrobkov. Hovoríme o špeciálnej obuvi, matracoch pre postele, vankúše - všetky ortopedické pomôcky nám umožňujú zvyšovať fyziologickú a zdravú každodennú činnosť..
 • Odmietnutie dlhodobého uchovania statických pozícií. Dlhé státie alebo sedenie je škodlivé, najmä počas tehotenstva. Je lepšie striedať tieto polohy aspoň krátkymi prechádzkami a lepšie jednoduchými fyzickými cvičeniami.
 • Nosiť obväz. Toto špeciálne zariadenie bolo vynájdené nielen takto: umožňuje vám znížiť zaťaženie chrbtice a mierne uvoľniť spodnú časť chrbta..
 • Užívanie liekov. V tomto ohľade je nevyhnutné, aby ste sa dôsledne riadili odporúčaniami lekára. Môže predpisovať sedatíva, lieky proti bolesti a striktne určitý typ. V žiadnom prípade neužívajte tablety, ktoré nie sú na zozname odporúčanom lekárom.
 • Zníženie zaťaženia. Tehotným ženám je v zásade zakázané dvíhať závažia, ohýbať sa, vykonávať náhle pohyby a robiť ťažké domáce práce. V prípade gravidity s bedrovou prietržou sa tieto požiadavky ešte sprísnia.

Nosenie plodu v prítomnosti medzistavcovej prietrže je teda pomerne komplikovanou úlohou, je to však celkom možné. Dávajte pozor na seba a svoje nenarodené dieťa, v prípade akýchkoľvek problémov sa včas obráťte na lekára a určite sa vám podarí!

Funkcie priebehu tehotenstva s kýlou chrbtice

Predtým sa verilo, že prietrž chrbtice a tehotenstvo sú nezlučiteľné pojmy. Ženy, ktorým bola diagnostikovaná táto skutočnosť, boli ponúknuté ukončenie tehotenstva. Moderná medicína neustále využíva pokroky, takže dnes nosenie dieťaťa ani za takých priťažujúcich okolností nie je problém. Mnoho dievčat sa učí radosti z materstva.

V priebehu mnohých štúdií sa dokázalo, že niektoré hormóny ovplyvňujú proces tvorby medzistavcových prietrží. Hernia sa často po pôrode často výrazne zmenšujú alebo dokonca vymiznú. Ak dodržiavate niektoré odporúčania lekára, potom sa už neobjavia.

Takéto tehotenstvo sa považuje za ťažké, nie každý pôrodník-gynekológ sa bude riadiť jeho vedením, ale teraz sa objavuje stále viac lekárov, ktorí sa takýchto ťažkostí neboja. Používajú svoje vlastné algoritmy riadenia tehotenstva a pôrodu, aby neutrpeli ani nastávajúca matka ani dieťa. Ak sa obrátite na takého špecialistu, získate dôveru v priaznivý výsledok, ktorý je potrebný pre nastávajúce matky v prvých mesiacoch tehotenstva..

Ktorá prietrž je počas tehotenstva najnebezpečnejšia

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž sú úplne kompatibilné. Mnoho neurológov, gynekológov a stavcov je si toho istých. Riziká spojené s poškodením rôznych častí chrbtice sa však tiež líšia. Pri cervikálnej alebo hrudnej kýle je nebezpečenstvo pre matku a plod minimálne. Ak je u ženy diagnostikovaná lumbosakrálna prietrž, bude sa musieť postarať o celé tehotenstvo..

Dôležité sú aj ďalšie kritériá:

 • Umiestnenie prietrže;
 • Veľkosť;
 • Funkcie výčnelku;
 • Prítomnosť výčnelkov na susedných diskoch;
 • Prítomnosť zovretých nervových zakončení, zápalové procesy, ďalšie komplikácie.

Pri registrácii na prenatálnej klinike je nevyhnutné nahlásiť sprievodné ochorenie. Títo pacienti vyžadujú osobitnú pozornosť nielen od gynekológa, ale aj od neurológa. Tento špecialista bude musieť navštíviť pomerne často..

Môže vzniknúť prietrž počas tehotenstva

Existuje malá šanca, že medzistavcová prietrž sa vyvinie priamo počas tehotenstva. Takéto prípady sú jednoduché, pretože zaťaženie chrbtice pri nosení dieťaťa sa postupne zvyšuje. V tomto procese zohráva významnú úlohu hormonálna záťaž. Látky, ktoré telo aktívne vytvára a pripravuje ich na pôrod, majú pozitívny vplyv na štruktúru medzistavcových platničiek..

Spojivové tkanivo sa stáva elastickejším pre rýchly a ľahký prechod plodu cez pôrodný kanál. Obnovuje sa aj tkanivo chrupavky.

Pri závažnom dlhodobom prirodzenom pôrode existuje riziko prietrže. Existuje mnoho dôvodov:

 • Nesprávne umiestnenie plodu v pôrodnom kanáli;
 • Chyby zdravotníckeho personálu;
 • Chyby ženy pri pôrode.

Táto pravdepodobnosť je minimálna. Aby sa pri chrbtici vyvinula prietrž, mala by už byť prítomná osteochondróza v zanedbanej forme. Preto má proces plánovania rodiny a prípravy na počatie taký veľký význam. Ešte pred tehotenstvom je vhodné podstúpiť úplné vyšetrenie tela, aby sa zistili faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva a pôrodu..

Je medzistavcová prietrž indikáciou potratu

Bohužiaľ, extrémisti dnes pracujú na prenatálnych klinikách, ktorí sú si istí, že prítomnosť medzistavcovej prietrže, najmä v lumbosakrálnej oblasti, je priamou indikáciou naliehavého potratu. Odmieta prijať takého pacienta, poskytnúť neľudské odporúčania. Mali by ste si jasne uvedomiť, že nadchádzajúce tehotenstvo nebude ľahké, že budete musieť čeliť mnohým ťažkostiam nielen v procese nosenia, ale aj po pôrode. To všetko však nenaznačuje prerušenie. Tisíce žien na celom svete pokojne a bez problémov majú zdravé bábätká, aj keď samy trpia medzistavcovou prietržou. Na Západe je takáto sprievodná diagnóza omnoho jednoduchšia..

Vo veľkých mestách sa na to zúčastňujú gynekológovia pôrodníctva a gynekológovia. Získajte ich rady, aby ste pochopili svoj ďalší plán..

Ako udržiavať tehotenstvo s medzistavcovou prietržou

Pri medzistavcovej prietrži nemôžete zdvíhať závažia - to je jediný argument, ktorý sa pri tejto diagnóze používa na podporu potratov. Zaťaženie chrbtice sa však v tomto prípade neobjaví okamžite, postupne sa zvyšuje. Kostra sa dokáže prispôsobiť zmenám.

Pri zápalových procesoch, štiepení nervových zakončení, je položená posteľ. Nastávajúcu matku možno uložiť na oddelenie patológie tehotenstva na zachovanie. Takto často ležia niekoľko mesiacov. Ale nakoniec získate nevýslovnú radosť z materstva.

Ak neexistujú žiadne závažné komplikácie, žena môže viesť svoj obvyklý životný štýl. Malo by sa to trochu viac zmerať. Dajte si viac času na oddych, pokúste sa presunúť štandardné povinnosti v domácnosti na príbuzných. Ak počas tehotenstva môžete odmietnuť čistenie, varenie, žehlenie, zvýši sa tým pravdepodobnosť úspechu. Ak sa všetky domáce práce musia vykonávať samostatne, nemusíte nastavovať záznamy. Ak nebudete umývať riad včas, nikoho neurazí.

Odmítanie motorickej činnosti tiež nestojí za to. Dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu majú priaznivý vplyv na všetky systémy a funkcie tela. Nadmerná fyzická aktivita, beh, vzpieranie sú zakázané. Inak neexistujú žiadne významné obmedzenia..

Funkcie doručovania

V prípade medziobratlovej kýly v lumbosakrálnej pôde sa rozhoduje o pôrode cisárskym rezom. V zriedkavých prípadoch môže žena vstúpiť do prirodzeného procesu, ale predtým sa musí vyšetriť, aby sa zabezpečilo, že nedochádza k negatívnej dynamike..

Plánovaná sekcia cisárskeho rezu nemá žiadne negatívne dôsledky. Šev na bruchu má minimálnu veľkosť, rýchlo sa uzdravuje a neobťažuje. Deň po narodení sa žena môže úplne postarať o svoje dieťa.

Ďalšia rehabilitácia

Pri medziobratlovej kýle sa nedajú zdvíhať závažia. Nespracovať dieťa dlho v náručí nebude dlho trvať. Odporúča sa používať špeciálne zariadenia na nosenie, ktoré odstraňujú záťaž z chrbta - popruhu, ortopedického batohu, neskôr hip-sit. Pokúste sa každý rok otestovať chrbticu. Chráni sa tak pred prudkým poškodením.

Pri dojčení nie sú žiadne zákazy, ale je vhodné, aby mladá matka zvládla aplikačnú techniku ​​pri ležaní.

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Ale ak sa tak stalo, že ste otehotneli touto diagnózou, nezúfajte. Pri správnom prístupe budete schopní vydržať zdravé dieťa bez toho, aby ste poškodili svoje zdravie.

Položka „Pupočná prietrž počas tehotenstva“

Pupočná prietrž počas tehotenstva je často sa vyskytujúcou patológiou u žien počas očakávania dieťaťa. Intenzita symptomatického obrazu závisí od závažnosti klinického prípadu a rýchlosti vývoja patologického procesu, liečba sa vyberá individuálne..

Pupočná prietrž počas tehotenstva - často sa vyskytujúca patológia u žien počas očakávania dieťaťa.

príčiny

Vývoj patológie u tehotných žien je spôsobený skutočnosťou, že svaly lisu sú pod silným tlakom a nie vždy majú čas natiahnuť sa pod rýchlo rastúcu maternicu. Mechanizmus rozvoja patologického procesu:

 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • zväčšený objem maternice stláča vnútorné orgány, čo vedie k zmene ich anatomickej polohy;
 • pupočníkový prstenec sa rýchlo rozťahuje spolu so zvýšením maternice;
 • vďaka silnému tlaku strácajú svaly svoju elasticitu.

Kýla, ktorá sa vyskytla v detstve, sa často nedá pociťovať mnoho rokov..

Takéto zmeny sú normálnym fyziologickým javom, ktorý sa vyskytuje u všetkých žien počas tehotenstva. Niektoré ženy však majú pupočníkovú patológiu, zatiaľ čo iné ju nemajú. Je to všetko o prítomnosti provokujúcich faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť herniálneho výčnelku v pupku. Patológia sa často vyskytuje u žien s nasledujúcimi stavmi:

 1. Prítomnosť výčnelku pred tehotenstvom. Kýla, ktorá sa vyskytla v detstve, sa často nemusí cítiť už mnoho rokov a počas tehotenstva sa pozoruje exacerbácia a prudký nárast hernálneho vaku..
 2. Nie prvé tehotenstvo. Ak žena nosí dieťa dvakrát alebo trikrát, svaly brušnej dutiny sa pri každom tehotenstve čoraz viac napínajú, ich vlákna strácajú pružnosť a pri zvýšenom tlaku v brušnej dutine nemôžu zadržiavať vnútorné orgány..
 3. Nadváha.
 4. Veľké ovocie.
 5. Viacnásobné tehotenstvo.
 6. Polyhydramnios.
 7. Tehotenstvo u žien vo veku 30 a viac rokov.
 8. Slabosť v brušných svaloch, ktorá je vrodená alebo spojená s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity.

Poslednú úlohu nezohráva dedičnosť.

Ak je rodinná anamnéza ženy zaťažená prítomnosťou takejto patológie u blízkych príbuzných, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa vyskytne počas tehotenstva..

príznaky

V počiatočných fázach vývoja patologického procesu môžu príznaky úplne chýbať. Prítomnosť ochorenia sa často diagnostikuje náhodne počas tehotenstva u ženy.

Ak je veľkosť hernálnej hmoty dostatočne veľká, dá sa zistiť vizuálne, má v pupku vzhľad vypuklého tesnenia. Veľký výčnelok začína vyvíjať ďalší tlak na vnútorné orgány, čo vedie k narušeniu ich fungovania. Známky patológie u tehotnej ženy:

 • bolesť brucha;
 • výstupok pupku;
 • neustály pocit tiaže v dolnej časti chrbta;
 • predĺžená zápcha;
 • silná nadúvanie, nadúvanie;
 • zväčšenie a opuch krvných ciev v dolných končatinách;
 • pálenie záhy;
 • časté záchvaty nevoľnosti, ktorých výskyt nesúvisí s jedlom.

Pálenie záhy je príznakom patológie u tehotnej ženy.

So zväčšením objemu prietrže sa zhoršujú príznaky patológie. Telesná teplota tehotnej ženy stúpa, jej celkový stav sa zhoršuje a cíti neustále pocity únavy a ospalosti..

diagnostika

Ak je hernálna hmota veľká, deteguje sa vizuálne pod kožou, nie je ťažké diagnostikovať patológiu. Ak kýla nevyčnieva, vykoná sa komplexné vyšetrenie. Na objasnenie veľkosti, presného umiestnenia a výskytu komplikácií patologického nádoru sa používajú inštrumentálne diagnostické metódy. Diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 • fyziologické vyšetrenie ženy chirurgom;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • gastroskopia;
 • röntgenový
 • laboratórny krvný test na získanie celkového obrazu o zdravotnom stave.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prečo mi bolí chrbát?? Nie je nikto, kto sa nikdy vo svojom živote nesťažoval na bolesti chrbta, a čiastočne je to prirodzené. Chrbtica je najdôležitejším podporným systémom nášho tela, flexibilným a dynamickým.
Gymnastika s osteoporózou podľa BubnovskéhoModerný človek je vystavený množstvu chorôb. Značná časť z nich je vyvolaná porušením denného režimu, nedostatkom vitamínov alebo nedostatkom fyzickej aktivity.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Typ prietržeTehotné taktikyDodávacia taktika