loader

Hlavná

Žalúdok

Pohotovostná medicína

Kýla pupočnej šnúry alebo pupočnej kýla (omphalocele) je malformácia, pri ktorej sa v čase narodenia nachádzajú niektoré z brušných orgánov mimo pobrušnice - v pupočníkových membránach, ktoré pozostávajú z amniónu, želé a primárneho primitívneho pobrušnice (Obr. 149). Vyskytuje sa u 1 z 5 000 - 6 000 novorodencov.

Obr. 149. Kýla pupočnej šnúry (schéma).

Pôvod kýly je spojený s porušením vývoja embryogenézy v prvých týždňoch života plodu. V tomto okamihu sa v brušnej dutine nemôže umiestniť rýchlo sa rozširujúca črevná slučka. Extraperitoneálne sa nachádzajú v pupočných membránach a prechádzajú dočasným štádiom „fyziologickej embryonálnej kýly“ a po ukončení rotačného procesu sa vracajú do zväčšenej dutiny brušnej. Ak v dôsledku narušenia procesu črevnej rotácie, nedostatočného rozvoja brušnej dutiny alebo narušenia uzavretia prednej brušnej steny zostanú niektoré orgány v pupočnej membráne, dieťa sa narodí s prietržom pupočnej šnúry..

V závislosti od času zastavenia vývoja prednej brušnej steny sa rozlišujú dva hlavné typy pupočnej kýly - embryonálna a fetálna. Pri embryonálnej hernii nemá pečeň glissonovú kapsulu a rastie spolu s membránami pupočnej šnúry, ktorá hrá dôležitú úlohu počas chirurgického zákroku..

Podľa klinických príznakov sa hernie pupočníkovej šnúry delia takto:

 • podľa veľkosti kýly: malé - do 5 cm, stredné - do 10 cm, veľké - viac ako 10 cm;
 • podľa stavu herniálnych membrán: nekomplikované (s nezmenenými membránami), komplikované (prasknutie membrán, purulentná fúzia, črevné fistuly).

Približne 65% detí s herniou pupočnej šnúry má sprievodné malformácie (srdce, gastrointestinálny trakt, genitourinárny systém)..

Klinický obraz. Pri vyšetrení dieťaťa sa zistí, že časť orgánov brušnej dutiny je v pupočníkových membránach. Hernálny výčnelok je umiestnený v priemere pupka nad defektom prednej brušnej steny. Pupočníková šnúra sa odchyľuje od horného pólu herniového výčnelku. Ak dôjde k včasnému zastaveniu vývinu, potom sa mimo brušnej dutiny nachádza významná časť pečene a väčšina čriev. V prípade neskoršieho vývojového oneskorenia zostane iba časť črevných slučiek extraperitoneálne. Takmer obsah embryonálnej prietrže môžu byť všetky orgány okrem konečníka. Pri defekte bránice sa pozoruje ektopia srdca.

V prvých hodinách po narodení sú peruálne membrány, ktoré tvoria herniálny vak, lesklé, priehľadné a belavé. Na konci prvého dňa však vyschnú, zakalia sa, potom sa nakazia a pokryjú fibrínovými usadeninami. Ak sa neprijmú opatrenia na prevenciu a liečbu infikovaných membrán, môže sa vyvinúť peritonitída a sepsa. Keď dôjde k riedeniu a prasknutiu škrupín.

Obr. 150. Liečba prietrže pupočnej šnúry (schéma). a - radikálna operácia so zošitím tkanív brušnej steny po vrstvách; b - hrubá operácia (šitie kože cez neotvorené kýly); c - aloplastická metóda; g - konzervatívne liečenie.

Liečbu. Deti s herniou pupočníkovej šnúry sa začnú liečiť okamžite po stanovení diagnózy. Používajú sa dve liečebné metódy: chirurgická a konzervatívna (Obr. 150)..

Absolútnou kontraindikáciou chirurgickej metódy liečby sú vrodené srdcové choroby, hlboká predčasnosť dieťaťa a ťažké poranenie mozgu. U týchto detí sa používa konzervatívna liečba, ktorá spočíva v dennom spracovaní membrán z pupočníkovej šnúry s 2% tinktúry jódu, alkoholu. Po odchode koagulačných krustov a objavení sa granulátov prejdú na masťové obväzy (Vishnevsky masť, Shostakovsky balzam). Predpíšte antibiotiká, fyzioterapiu (ultrafialové žiarenie, elektroforézu antibiotikami), restoratívnu a stimulačnú terapiu. Hernálny vak je pomaly pokrytý epitelom a vrásky sa zmenšujú. Kompletná epitelizácia sa pozoruje po 2 až 3 mesiacoch.

Relatívnou kontraindikáciou k chirurgickému zákroku sú veľké prietrže s jasným nesúladom s objemom brušnej dutiny, pretože súčasné zníženie vnútorných orgánov na nedostatočne rozvinutú brušnú dutinu vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, k obmedzeniu pohyblivosti bránice a k rozvoju ostrého respiračného zlyhania, ktoré často spôsobuje smrť..

Avšak u týchto detí, ak sa narodili na plný úväzok a bez závažných sprievodných malformácií a chorôb, je možné úspešne uplatniť dvojstupňovú hrubú operáciu alebo uzavretie defektu aloplastickým materiálom. Podľa metódy navrhnutej Grossom je vyrezaná iba prebytočná časť pupočníka. Škrupiny sú ošetrené 5% tinktúrou jódu, pokožka je široko mobilizovaná do strán. Vybraná hrana svalovo-aponeurotického defektu je lemovaná do škrupín herniálneho vaku čo najbližšie k hornému pólu. Koža je šitá cez herniálny vak prerušenými hodvábnymi stehmi. Na zníženie napätia sú rezy kože rozložené. Svalovo-aponeurotická plastická chirurgia sa vykonáva v druhej fáze u detí starších ako jeden rok.

Pri použití aloplastického materiálu je herniálny vak pokrytý dakronom, teflónom a lemuje ho pozdĺž okraja aponeurotického defektu. V nadchádzajúcich dňoch pooperačného obdobia sa kapacita herniálneho vaku zníži pomocou rozširujúcich švov, čo umožňuje postupne ponoriť orgány do brušnej dutiny a spôsobiť oneskorenú plastickú chirurgiu prednej brušnej steny 7. až 10. deň po narodení dieťaťa..

Radikálna chirurgia sa týka novorodencov s malými a strednými kýlami s dobre tvarovanou brušnou dutinou.

Radikálna chirurgia je redukovaná na excíziu membrán pupočníkovej šnúry, premiestnenie vnútorností a plasticitu prednej brušnej steny. Operácia sa vykonáva v endotracheálnej anestézii. Použitie svalových relaxancií je nežiaduce, pretože nie je možné včas diagnostikovať zvýšenie vnútrobrušného tlaku, ku ktorému dochádza pri veľkých prietržiach.

Na hranici kože a pupočníkových membrán sa podáva 0,25% roztok novokainu a opatrne, bez otvorenia brušnej dutiny, sa vytvorí hraničný rez okolo herniálneho výčnelku. Obsah herniálneho vaku sa tlačí do brušnej dutiny. Membrány postupne, počínajúc od horného pólu, rozrežú a súčasne zahájia plastickú chirurgiu prednej steny brucha. Peritoneum je zošité uzlovými stehmi spolu s aponeurózou a niekedy aj s okrajmi svalov. Druhý rad stehov sa aplikuje na kožu. Ak je pri zošití aponeurózy napätie, na kožu sa aplikujú dva rady stehov (U a nodulárny hodváb). Ak sú prietržové kýly pevne spájkované s pečeňou, ponechajú sa, ošetria tinktúrou jódu a ponoria sa spolu s pečeňou do brušnej dutiny. Je to potrebné vzhľadom na skutočnosť, že oddelenie membrán od pečene, bez kapsúl glissonového typu, vedie k poškodeniu orgánov a trvalému krvácaniu..

Po Grossovom chirurgickom zákroku a konzervatívnej liečbe sa vytvorí ventrálna kýla (Obr. 151). Na prevenciu závažných foriem ventrálnej kýly po prepustení dieťaťa z nemocnice, pri obvaze, masáži, gymnastike.

Obr. 151. Ventrálna kýla.

Ventrálna hernia sa odstráni chirurgicky u detí starších ako jeden rok. Uskutoční sa predbežný funkčný test, aby sa zistilo, do akej miery sa kompenzuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Vyšetrite krvné plyny pred a po redukcii prietrže. Najjednoduchšie testy určujú váš srdcový rytmus a dýchanie. Ak po znížení prietrže zostanú v normálnom rozmedzí, je možné odstránenie prietrže. Ak sa pozoruje zvýšená srdcová frekvencia a dýchavičnosť, operácia sa oneskorí, až kým brušná dutina nedosiahne dostatočný objem a chirurgický zákrok nie je možný.

Najbežnejšie dve metódy plastickej chirurgie prednej brušnej steny s ventrálnymi kýlami.

Jedným z nich je svalová aponeurotická plastická defekt: chlopne sú vyrezané z vonkajších vrstiev aponeurózy, ktoré sú zošité pozdĺž stredovej čiary. Počas chirurgického zákroku podľa Shilovtsevovej metódy sa pod kožou vytlačí epidermálna kožná klapka zakrývajúca ventrálnu prietrž.

Inguinálne kýly, ktoré často sprevádzajú ventrálne kýly, sa chirurgicky odstránia 3 až 6 mesiacov po chirurgickom zákroku na ventrálnu prietrž.

Prognóza hernie pupočníkovej šnúry je vždy vážna. Úmrtnosť počas chirurgickej liečby hernie pupočníkovej šnúry zostáva vysoká a pohybuje sa od 30% v prípade malých prietrží po 80% v prípade veľkých a komplikovaných prietrží. Deti, ktoré boli úspešne operované počas novorodeneckého obdobia, naďalej rastú a normálne sa vyvíjajú..

Isakov Yu, F. Pediatric Surgery, 1983.

Omphalocele u plodu: čo je to, príčiny a klasifikácia

Prehľad anomálií

Omphalocele prvýkrát opísal chirurg A. Pare (Francúzsko) už v roku 1634. Charakterizoval anomáliu ako kýlu pupočného kruhu. Teraz vedci nedokážu presne určiť frekvenciu výskytu tejto anomálie, pretože vo veľkej väčšine prípadov sú takéto tehotenstva čerpané potratmi alebo predčasnými pôrodmi. Omphalocele sa zistil u 2 novorodencov z 10 000.

Podľa odborníkov je častejšie omphalocele zistený medzi predstaviteľmi belošskej rasy - až 85%. V negroide - asi 13%, asi 2% v mongoloide. Častejšie sa pri plodoch tehotných žien vo veku 35 rokov vytvára prietrž. Obzvlášť často sa pri kauze vyskytuje prietrž hernie - 1,5-krát ako u dievčat.

Prognóza výsledku tejto anomálie do veľkej miery závisí od klinického prípadu. Pri izolovanej forme prietrže a správnom včasnom ošetrení je prognóza zvyčajne pozitívna.

príčiny

Hlavný dôvod vzniku uvažovanej anomálie spočíva v tom, že fyziologická prietrž počas vývoja plodu v lone nie je správne nastavená. Tento proces môže byť spôsobený celým radom faktorov:

 • nesprávna tvorba prednej brušnej steny alebo pupkového krúžku;
 • poruchy čriev;
 • genetické poruchy;
 • čiastočné ponorenie orgánov do brušnej dutiny.

Normálne je fyziologická pupočná kýla upravená až na 2,5 mesiaca tehotenstva. Ak dôjde k narušeniu mechanizmu samoregulácie, u plodu sa vyvíja omphalocele.

Zriedkavo sa vytvára dedičné predispozícia k tvorbe omphalocele, táto skutočnosť však naznačuje možnú genetickú príčinu tejto patológie..

Riziko vzniku tejto anomálie môže zvýšiť nasledujúce faktory:

 • závislosti od matky;
 • vek po 35 rokoch, čo zvyšuje riziko chromozomálnych abnormalít, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy;
 • Komplex OEIS;
 • cantrell pentad;
 • nesprávne lieky;
 • syndróm amniotickej šnúry;
 • Beckwith-Wiedemannov syndróm.

K rozvoju anomálií často môže prispieť jeden, ale niekoľko predispozičných faktorov.

klasifikácia

Detskí chirurgovia v závislosti od veľkosti omphalocele rozlišujú tieto formy anomálií:

 • veľký - priemer defektu brušnej steny je viac ako 10 cm, v hernálnom vaku sú nielen črevné slučky, ale aj vnútorné orgány (pečeň, žalúdok atď.);
 • stredná má priemer asi 5 - 10 cm, vo vrecku sú prítomné 2 až 4 črevné slučky;
 • malý - priemer nepresahuje 5 cm, 1 až 2 črevné slučky v prietrži.

Najčastejšie sa zistí malá embryonálna prietrž. Spravidla sa stáva dôsledkom chromozomálnych abnormalít..

Omphalocele u plodu môže byť:

 • izolovaný - v budúcnosti dieťa existuje iba prietrž pupočného krúžku a neexistujú žiadne ďalšie vnútromaternicové anomálie;
 • kombinované - okrem omphalocele má nenarodené dieťa ďalšie chromozomálne mutácie, abnormality vo vývoji genitourinárneho alebo kardiovaskulárneho systému (zvyčajne ide o skeletálne poruchy, dyspláziu bedrových kĺbov alebo hiátovú herniu).

Omphalocele sa najčastejšie zisťuje dokonca aj počas ultrazvuku, ktorý sa vykonáva počas tehotenstva.

prejavy

Stav novorodenca s omphalocele po narodení závisí od závažnosti embryonálnej prietrže, sprievodných gestačných problémov a zdravotného stavu. Narodenie s touto anomáliou sa často vyskytuje predčasne a novorodenec sa narodí s hmotnosťou 1,5 kg alebo menej..

Známky omphalocele sú viditeľné okamžite po pôrode. Defekt sa vizualizuje pozdĺž stredovej línie pupočného prstenca. Vyzerá to ako vrecovitý výčnelok, v ktorom sú umiestnené črevné slučky pokryté viscerálnym pobruškom, žalúdkom alebo inými orgánmi..

Rozmery omphalocele sú rôzne. V 10–20% prípadov je prietrž prietrže možná aj v lone alebo po narodení dieťaťa..

Kýla je tiež zahrnutá v hernii. Pri skúmaní svalov prednej brušnej steny sa zaznamenáva ich normálny vývoj.

Táto vývojová porucha sa často kombinuje s ďalšími ďalšími defektmi. Môže ísť o deformácie chrbtice alebo iné kostné štruktúry, neprítomnosť análneho kanála, konečníka atď..

Tieto kombinované patológie ovplyvňujú odporúčania lekára týkajúce sa chirurgickej korekcie. Preto sa o tom, čo robiť na odstránenie existujúcich anomálií, rozhoduje iba individuálne po podrobnom vyšetrení dieťaťa.

liečba

Ak sa omphalocele zistí ešte pred pôrodom, potom sa dodávka uskutoční v perinatálnom centre v nasadenej operačnej sále. Metóda antikoncepcie je určená veľkosťou identifikovanej fetálnej prietrže. Ak je malý alebo stredný, potom sa rodí prirodzene. Pri veľkých rozmeroch sa vykonáva cisársky rez, ktorý znižuje riziká pre matku aj dieťa.

Po objavení sa dieťaťa s omphalocele je liečebná taktika určená klinickým prípadom.

Ak chirurgickú korekciu nie je možné vykonať okamžite, použijú sa konzervatívne techniky. Takéto taktiky sa zvyčajne vyberajú pre veľké prietrže alebo ich kombinácie s inými defektmi.

Terapia je zameraná na vytvorenie zhutnenej kôry a jazvy. Takáto taktika môže niekedy transformovať omphalocelu na masívnu prietrž, ktorá je neskôr chirurgicky eliminovaná. Na terapiu sa používajú opaľovacie prípravky. Aplikujú sa 2 až 3 krát denne počas hernie pripevnenej k pupočníku.

Konzervatívna terapia omphalocele je predpísaná vo veľmi zriedkavých prípadoch, pretože v pozadí je vysoké riziko rozvoja otravy krvi, prasknutia membrán a adhézií..

Chirurgickú korekciu je možné vykonať 1 - 2 dni po narodení dieťaťa. Taktika operácie je určená klinickým prípadom. Niekedy stačí jeden zásah. V niektorých prípadoch sa však operácie vykonávajú v etapách a niekoľko sa vykonáva na odstránenie chyby. Približne po 5 až 7 mesiacoch sa odstráni prietrž a uskutoční sa plastická chirurgia prednej brušnej steny..

Po operácii sa dieťa umiestni do couvezu, v ktorom sa vytvorí optimálny teplotný režim. Liečivo je predpísané dieťaťu, do nosa alebo úst sa do žalúdka zavedie sonda a uskutoční sa mechanická ventilácia. Po dlhodobej liečbe je predpísaný rehabilitačný kurz..

Pochopte, čo to je - omphalocele môže byť video poskytnuté v tejto publikácii. Táto herniálna hmota pozostáva z črevných slučiek a môže obsahovať vnútorné orgány. Jeho liečba sa vykonáva chirurgicky. Niekedy sa na dosiahnutie želaného výsledku uskutoční niekoľko krokových krokov..

Pupočná kýla. Gastroschízy. Klasifikácia, diagnostika, taktika, liečebné metódy

Pupková kýla Pri tejto vývojovej defekte sa v čase narodenia niektoré orgány nenachádzajú v brušnej dutine, ale extraperitoneálne v pupočných membránach, ktoré pozostávajú z amniónu, želé a primárneho nediferencovaného pobrušnice..

Miera výskytu choroby je 2,18: 10 000 novorodencov (C. Stoll a kol.). Predpokladaná dedičná dráha je autozomálne dominantná a je spojená s X chromozómom. U chlapcov je táto malformácia častejšia. Takmer polovica detí s touto malformáciou má srdcový defekt (často Fallot tetrad), malformácie obličiek, centrálneho nervového systému, muskuloskeletálneho systému, močových ciest a čriev. Pomerne často je to kombinácia s diafragmatickou prietržou. Omphalocele je tiež neoddeliteľnou súčasťou viac ako 30 vrodených syndrómov. Najznámejšie sú Beckwith - Wiedemannov syndróm (OMG syndróm (omphalocele, makroglossia, gigantizmus)), anomálie vo vývoji telového kmeňa, komplex končatín - steny tela, OEIS komplex (O - omphalocele, E - extrofia, I - neperforovaný anus, S - spinálne defekty ), Cantrell Pentad, syndróm amniotickej šnúry.

V najskorších štádiách vývoja plodu je obdobie, keď črevá rastú rýchlejšie, ako rastie brušná dutina, a nie je schopná ich prispôsobiť. Časom sa toto obdobie časovo zhoduje s prelomením stredného čreva. Črevo sa čiastočne nachádza v pupočných membránach (takzvaná fyziologická embryonálna hernia), kde dokončí svoj obrat a potom sa vracia do zväčšenej dutiny brušnej. Porušenie vo fázach tohto komplexného procesu vedie k tomu, že časť orgánov je zadržiavaná v pupočníkových membránach a dieťa sa rodí s pupočníkovou prietržou..

Klasifikácia pupočnej kýly:

-nie veľký (do 5 cm)

-stredná (do 10 cm, podľa niektorých zdrojov až do 7 cm)

-veľké (viac ako 10 cm, podľa niektorých zdrojov viac ako 7 cm)

2. Podľa stavu herniálnych membrán.

-komplikované (pretrhnutie membrán, ich infekcia, črevná fistula)

3. Čas vnútromaternicovej tvorby:

-embryonálny (pečeň s nimi nemá kapsulu Glisson a rastie spolu s membránami pupočnej šnúry)

-plod (zvyčajne sa vyvinula pečeň)

Prenatálna diagnostika je možná v najskorších štádiách, s prvým ultrazvukom v 11-14 týždňoch. Spravidla nespôsobuje ťažkosti. Pokiaľ ide o pôrod v prítomnosti tohto defektu, plod v súčasnosti dodržiava taktiku operatívnej práce s veľkosťou kýly nad 5 cm (S. Lurie et al.). Znižuje sa tým riziko prasknutia prietrže pri pôrode..

Závisí od veľkosti prietrže a prítomnosti komplikácií. Pri veľkých prietržoch je stav dieťaťa pri narodení vždy ťažký, tieto prietrže obsahujú okrem čreva aj veľkú časť pečene. Diagnostické chyby sú možné v dvoch prípadoch:

1. Ak pri pôrode dôjde k pretrhnutiu prietrže, môže sa to považovať za gastroschíziu.

2. Pri veľmi malej prietrži si ju môžete vziať za širokú pupočníkovú šnúru, v takom prípade je možné pupočnú šnúru obliecť spolu so slučkou čreva s rozvojom črevnej obštrukcie. V pochybných prípadoch, s neobvykle širokou pupočnou šnúrou, je potrebné ju obinúť a odstúpiť od pupočného kruhu do oblasti, kde vyzerá normálne. V budúcnosti sa vykonáva starostlivé ošetrenie pupočného pahýlu, aby sa zabránilo chybnému obväzu črevnej slučky. V ťažkom prípade môže pomôcť brušná rádiografia, pri ktorej predná brušná stena vyzerá nepretržite na bočnom röntgenovom snímke. Vo všetkých prípadoch musí tehotná pôrodná asistentka pri liečbe pnicovej pupočnej šnúry po pôrode vypočítať počet ciev (ak sú viac ako tri, je potrebné poradiť sa s urgentným chirurgom). Prvá pomoc. Keďže je dieťa v prítomnosti embryonálnej prietrže náchylné na podchladenie, malo by byť umiestnené hneď po narodení do inkubátora..

Na kýlové škrupiny sa nanášajú sterilné obväzy, nutne sa inštaluje nazogastrická trubica s dostatočným priemerom. Enterálna výživa nie je k dispozícii.

Deti s embryonálnou prietržou sú po stabilizácii premiestnené z nemocnice do špecializovanej nemocnice na konci prvého dňa života..

Kýla malých a stredných veľkostí sa operuje druhý deň života, ak má herniová defekt úzku základňu, a počas 4 až 5 dní, ak je základňa defektu brušnej steny široká. Kýla je zasunutá do brušnej dutiny a je uskutočnená plastová brána prietrže. Pri veľkej prietrži sa operácie vykonávajú v dvoch fázach, čím sa zabráni prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Pri veľkej prietrži, predčasnom narodení a vážnom stave dieťaťa sa zriedkavo vykonáva konzervatívna liečba (v súčasnosti je takáto liečba prakticky ukončená, pretože možnosti detskej anestéziológie umožňujú operáciu). deti aj vo veľmi závažných prípadoch). Herniové membrány sa ošetria alkoholom, 5% roztokom manganistanu draselného a následne sterilným obväzom. Denné obväzy s ošetrením sa opakujú, membrány sčernú a vyschnú v chrastke a postupne sa sťahujú. Epitelizácia okrajov začína odmietnutím chrasty. Orgány sú postupne ponorené do brušnej dutiny. Tento proces je urýchlený umiestnením herniálneho vaku zospodu. Proces tvorby ventrálnej prietrže trvá až dva mesiace alebo viac. Operácia na odstránenie ventrálnej prietrže sa vykonáva podľa plánu vo veku 2-5 rokov. Načasovanie operácie je podmienené stavom brušnej dutiny a jej schopnosťou zadržiavať orgány dieťaťa. Prognóza: veľmi vážna v dôsledku kombinovaných malformácií a často nezrelosti takýchto detí. Najčastejšou príčinou smrti je sepsa, akútne zlyhanie obličiek, kardiogénny šok. Prežívajúce deti sa ďalej vyvíjajú normálne.

Gastroschisis je paraumbilická pravostranná defekt v prednej brušnej stene dieťaťa s prolapsom vnútorných orgánov..

Výskyt tejto malformácie je 1,76: 10 000 narodených (C. Stoll a kol.). Chlapci aj dievčatá sú chorí. Frekvencia kombinovaných defektov pri gastroschízii sa podľa rôznych autorov pohybuje od 5 do 53,2%. Defekt sa často kombinuje s anomáliami vo vývoji centrálneho nervového systému, gastrointestinálneho traktu, muskuloskeletálneho systému a srdca..

Embryogenéza: Defekt sa vytvára po 4 - 5 týždňoch vývoja plodu v dôsledku predčasnej invázie pravej pupočnej žily alebo prasknutia distálneho segmentu omphalomesenterickej artérie, čo vedie k pravostrannej paraumbilikálnej ischémii a paramediálnemu defektu..

Známky: v oblasti prednej brušnej steny napravo od normálne umiestnenej pupočnej šnúry má dieťa defekt v prednej brušnej stene, ktorý nemá veľkosť väčšiu ako 2 až 3 cm, prostredníctvom ktorej vypadne krátka a rozšírená 3 až 3-krát väčšia časť stredného čreva a je zásobená krvou. z nadštandardnej mezenterickej tepny. Črevo sa spravidla naplní viskóznym meconium edematóznym, jeho slučky sa zvaria dohromady. Žalúdok, maternica s príveskami môžu tiež vypadnúť. Herniový vak vždy chýba. Pečeň zostáva vždy v brušnej dutine, ktorá je diagnostikovaná ešte stále v maternici. Štúdie ukázali, že spôsob dodania neovplyvňuje výsledok liečby tejto patológie. (C. Salvesen). Deti sa rodia v stave bolestivého šoku, s anúriou, často nezrelé, je charakteristická vnútromaternicová retardácia rastu.

Je potrebné rozlišovať gastroschíziu od prasknutia membrán prietrže pupočnej šnúry v čase pôrodu (hlavným rozlišovacím znakom je absencia herniálneho vaku a normálne vyvinutého a lokalizovaného pupočníka)..

Takéto dieťa by sa malo narodiť čo najbližšie k detskej novorodeneckej chirurgickej jednotke..

Takéto dieťa je veľmi náchylné na podchladenie a dehydratáciu. Ihneď po narodení by sa mala nainštalovať dostatočne široká nazogastrická trubica na dekompresiu žalúdka, zakrytie orgánov vlhkými sterilnými utierkami a celofánom, pričom sa všetky zafixujú plienkou a plienkou. Dieťa by malo byť umiestnené v couveuse. Vylúčená enterálna výživa.

Operácia pre túto chybu sa vykonáva čo najskôr, ihneď po odstránení dieťaťa z otrasov a obnovení diurézy. Hlavné ťažkosti pri chirurgickej liečbe sú spôsobené skutočnosťou, že nedostatočne vyvinutá brušná dutina nie je schopná pojať prolapané orgány, a niekedy je potrebné vytvoriť miestnu herniu z miestnych tkanív a / alebo syntetických materiálov. V budúcnosti je potrebná adekvátna intenzívna starostlivosť v súvislosti so súčasnou peritonitídou, predĺženou črevnou parézou. V súčasnosti sa na nanovo uložené črevné slučky používa narkotická technika s následným zošívaním brušnej steny. Prognóza: Niektoré deti zomierajú na šok a peritonitídu, zlyhanie viacerých orgánov a sprievodné malformácie. Pri úspešnom ošetrovateľstve sa chirurgická liečba ventrálnej hernie vykonáva vo veku 2-5 rokov (s dostatočným rozvojom brušnej dutiny)..

Dátum uverejnenia: 2015-02-03; Čítané: 2837 | Porušenie autorských práv na stránke

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).

Na prednej a bočnej stene brucha sú zväzky brušných svalov. V strede brucha sú vzájomne prepojené. Spoj sa nazýva biela čiara. Je umiestnená zvisle, od hrudnej kosti po krčmu. Biela čiara pozostáva z pojivového tkaniva, na vrchu je hrubšia a širšia, zužuje sa a stenčuje sa. Uprostred bielej čiary je pupočný krúžok - jedná sa o zaoblený alebo štrbinovitý otvor. V prenatálnom období ňou prechádza pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou. Po narodení dieťaťa a páde pupočnej šnúry sa pupočníkový krúžok uzavrie a prerastie jazvou. V procese zúženia pupočného prstenca sa zúčastnili svaly brucha.

Pretože v samotnom pupočnom kruhu nie je žiadne tukové tkanivo alebo svaly, je to najzraniteľnejšie miesto na prednej stene brucha. A v prítomnosti určitých negatívnych faktorov sa v tejto oblasti môže vytvoriť prietrž..

Kýla pozostáva z troch častí: hernia brána, herniálny vak a jeho obsah:

 • V tomto prípade je prietržnou bránou (otvor, cez ktorý orgán alebo jeho fragment opúšťa) pupočníkový pupok alebo pupočníkový kanál. Umbilikálny kanál je medzera umiestnená medzi bielou čiarou brucha a pupočnou fasciou (vnútorná membrána spojivového tkaniva), cez ktorú prechádza obličková žila.
 • Hernálny vak je parietálny list pobrušnice, vyčnievajúci vnútornými orgánmi. Peritoneum je tenká serózna membrána lemujúca vnútorné steny brušnej dutiny a vnútorné orgány. Skladá sa z dvoch listov: parietálny (pokrývajúci brušnú stenu) a viscerálny (obalujúci orgán)..
 • Obsah herniálneho vaku sú vyčnievajúce orgány (najčastejšie omentum, črevné slučky)..

Pupočné prietrže sa môžu vyskytovať u ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku, ale častejšie sa u žien vyvíjajú. Dôvodom je to, že pupočníkový prsteň sa počas tehotenstva často napína. Viac ako 40 ľudí je na túto patológiu zraniteľnejšie ako mladších pacientov..

Druhy pupočnej kýly

Pupočné prietrže sú vrodené a získané. Vrodený vzniká v dôsledku zhoršeného vývoja tkaniva pupočníkového krúžku v prenatálnom období. Kýly sa diagnostikujú bezprostredne po narodení dieťaťa alebo počas prvého mesiaca života dieťaťa. Získané výčnelky sa objavujú kvôli slabosti svalov / väzov brucha a zvýšenému tlaku v bruchu v dôsledku vzpierania, silného smiechu, hlasného plaču alebo kričania atď..

Pupočné prietrže sa delia na šikmé a rovné. Šikmá prietrž nastáva, keď vnútorné orgány opúšťajú pupočníkový kanál - má šikmý smer. Ale s ďalším progresom sa taký výčnelok narovná.

K pupočníkovej prietrži môže byť tiež:

 • Opravená. Takú kýlu je možné upraviť ručne. Jeho obsah sa ľahko pohybuje z herniálneho vaku späť do brušnej dutiny..
 • Neodstrániteľné. Takéto kýly sa stávajú svorkami, fúziou obsahu s herniovým vakom alebo rozvojom zápalu.

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom objavenia sa pupočníkových výčnelkov je kombinácia slabosti brušnej steny a pupočného prstenca a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Výskyt týchto faktorov prispieva k:

 • genetická predispozícia (dedičná slabosť retroperitoneálnej fascie - spojivová membrána);
 • tehotenstvo (najmä po 30 rokoch);
 • obezita;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • ascites (kvapka brucha);
 • rýchlo rastúce nádory v brušnej dutine (benígne aj malígne);
 • prítomnosť jaziev spôsobených chirurgickým zákrokom;
 • diastáza (disparancia) svalov rekta abdominis;
 • chronická zápcha;
 • sedavý spôsob života;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia brucha;
 • silný smiech, nahnevaný kašeľ.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko rozvoja pupočnej kýly v detstve:

 • vrodená hypotyreóza (zvýšená aktivita štítnej žľazy);
 • intestinálna dysbióza;
 • Downova choroba;
 • dedičnosť (ak mal otec alebo matka pupočnú kýlu v detstve, potom je vysoká pravdepodobnosť jej vývoja v rovnakom veku dieťaťa);
 • predčasnosť.

U malých detí (do 5 rokov) je výskyt získanej prietrže často spôsobený oneskoreným uzavretím pupočníka. Zvyčajne sa pupočníkový krúžok uzavrie po páde pupočnej šnúry. V niektorých prípadoch je však tento proces predĺžený. Umbilická hernia často nedáva dieťaťu nepríjemné pocity a po posilnení pupočného prstenca (k tomu dôjde za 2-5 rokov) prejde sama. V každom prípade musí byť dieťa preukázané lekárovi, ktorý sa rozhodne, či sa uchýli k chirurgickému ošetreniu alebo či si zvolí taktiku pozorovania..

Príznaky pupočnej kýly

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • nádorový výčnelok v pupku, klesajúci alebo vymiznutý v polohe na chrbte;
 • sfarbenie kože v pupku;
 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zápcha, plynatosť;
 • po jedle pocit žalúdka.

V počiatočných fázach môže iba výčnelok naznačovať vývoj pupočnej kýly, zostávajúce príznaky často chýbajú..

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou je štípanie pupočnej kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že obsah herniového vaku je takmer vždy väčší ako hernálny portál. Riziko porušenia vnútorných orgánov je preto vyššie ako pri iných druhoch kýly. Porušenie sa môže vyskytnúť počas fyzickej námahy, zápchy, smiechu, kašľa. Dôsledkom tohto stavu môžu byť poruchy obehového systému a zápalové procesy v obmedzených orgánoch. Ak dôjde k porušeniu peritoneálnych tkanív, môže sa vyvinúť peritonitída (zápal pobrušnice). Aj keď kýla nespôsobuje veľké obavy, jej liečbu by ste nemali odložiť neskôr. Ak existujú príznaky porušenia predpisov, ktoré zahŕňajú:

 • vypuklé napätie;
 • zvýšenie teploty vo vnútri prietrže (formácia je na dotyk horúca);
 • zánik možnosti kýly;
 • silná bolesť v pupku;
 • príznaky intoxikácie tela: horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť a / alebo vracanie.

Vyskytujú sa aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže;
 • črevná stagnácia, črevná obštrukcia.

Diagnóza pupočnej kýly

Po prvé, chirurg vykoná prieskum. Potom môžu byť predpísané nasledujúce štúdie:

 • Ultrazvukový výčnelok a brušné orgány;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a čriev;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniového vaku pomocou kontrastného média);
 • CT sken;
 • črevnej endoskopie.

Ak má pacient tráviace poruchy alebo zápchu, bude možno potrebné poradiť sa s gastroenterológom a / alebo odborníkom na výživu.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u dospelých a detí starších ako 5 rokov sa vykonáva iba chirurgickými metódami. Výnimkou sú prípady, keď operáciu nie je možné vykonať z dôvodu kontraindikácií pre pacienta (to znamená, že takýto zásah môže významne ovplyvniť jeho zdravotný stav alebo dokonca predstavovať nebezpečenstvo pre život). V takýchto situáciách sa používa konzervatívne liečenie vrátane:

 • nosiť špeciálny obväz;
 • masáž brucha;
 • terapeutické cvičenia zamerané na nácvik brušných svalov a zúženie pupočného prstenca (pri absencii kontraindikácií).

Kýlová chirurgia

Hernioplastika (chirurgické odstránenie prietrže) môže byť klasická (incízia je urobená v koži brucha, prostredníctvom ktorej sa vykonávajú ďalšie činnosti) a laparoskopická (operácia sa vykonáva vpichom dierok v koži pomocou optického laparoskopického zariadenia - potom sa pacient rýchlo zotaví), Klasická operácia sa vykonáva v anestézii aj lokálnej alebo regionálnej (spinálnej anestézii) anestézii, laparoskopická operácia sa vykonáva iba v celkovej anestézii. Môže sa vykonať chirurgický zákrok akýmkoľvek z nasledujúcich spôsobov:

 • S úsekom tkaniva. Umbilikálny krúžok je zošitý v priečnom a zvislom smere. Ak má pacient príliš veľa tukového tkaniva, prebytok sa odstráni počas operácie. Táto metóda je vhodná pre malé kýly..
 • Použitie sieťových implantátov. Toto je druh náplasti, ktorá je pripevnená nad alebo pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda sa dá použiť v prítomnosti hernií akejkoľvek veľkosti, dokonca aj veľkej.

Deti mladšie ako 5 rokov majú zriedkavo chirurgický zákrok (väčšinou sa vykonávajú v prípade porušenia prietrže). Ako už bolo uvedené, u takýchto malých pacientov výčnelky často samy odchádzajú. Preto sa používa konzervatívna terapia pozostávajúca z použitia obväzov alebo sadry, vymenovania terapeutických masáží a špeciálnej gymnastiky..

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Profylaxia pupočníkovej hernie je zameraná na posilnenie brušných svalov a zabránenie zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Aby nedošlo k hromadeniu ďalších libier a nespôsobeniu zápchy, mali by ste sa držať zdravej výživy. Ak už máte nadváhu, mali by ste sa ju postupne (nie náhle!) Zbaviť. Pravidelná mierna fyzická aktivita, ktorá zahŕňa brušné cvičenia, pomôže posilniť brušné svaly. Malo by sa zabrániť silnému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu..

Počas tehotenstva sa odporúča nosiť špeciálny obväz (iba po konzultácii s lekárom - toto zariadenie sa nezobrazuje všetkým nastávajúcim matkám).

Pupočná prietrž

Umbilikálna prietrž je výčnelok cez pupočný kruh vnútorných orgánov pokrytý pobrušnicou. V tejto časti brušnej steny nie je prakticky žiadna tuková vrstva a pupočníkový prstenec je zvnútra uzavretý iba spojivovým tkanivom. Na rozdiel od svaloviny sa môže roztiahnuť, ale nie je v kontrakte. Preto sa s predĺženým zvýšením vnútrobrušného tlaku stáva pupočníkový kruh „slabým miestom“, cez ktoré začínajú vyčnievať vnútorné orgány, zvyčajne črevná stena. U detí predstavuje pupočná kýla až 15% všetkých možných hernií 1, u dospelých - približne 8% 2.

Klasifikácia pupočnej kýly

 • embryonálna hernia pupočnej šnúry je malformácia, pri ktorej je časť orgánov brušnej dutiny mimo brušnej steny a prepadnuté orgány sú pokryté membránami pupočnej šnúry;
 • vrodené - spôsobené nedostatočnou infekciou pupočného krúžku v čase narodenia. Zvyčajne sa tvorba pupočného prstenca končí o dva roky a prietrž sa priľne spontánne, ale niekedy musíte vykonať operáciu;
 • získané - objavujú sa u dospelých.

Ako pupočná kýla môže byť:

príčiny

Príčiny pupočnej kýly sa môžu líšiť. Najčastejšie sa jedná o vrodené poruchy pri tvorbe prednej brušnej steny, keď pupočníkový kruh prerastie o niečo neskôr, ako je obvyklé. Ľudia hovoria o takýchto deťoch, že „kričali“ prietrž. Aj keď v skutočnosti oneskorená infekcia pupočného krúžku nemá nič spoločné s plačom dieťaťa.

U dospelých je príčinou slabinovej prietrže najčastejšie tehotenstvo. Zväčšená maternica tlačí na brušné orgány, významne zvyšuje vnútrobrušný tlak a „slabá škvrna“ v pupočnom kruhu sa začína napínať. Rolu však môžu hrať aj iné faktory:

 • predĺžená zápcha,
 • chronický kašeľ,
 • tvrdá fyzická práca.

To všetko vedie k neustálemu zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje premiestnenie orgánov v oblasti „slabých miest“..

Príznaky pupočnej kýly

Hneď po narodení sa objaví embryonálna hernia v pupočnej šnúre (alebo omphalocele). V oblasti pupočníkovej šnúry má dieťa zaoblenú červenkastočervenú farbu, ktorej rozmery môžu dosiahnuť priemer viac ako 8 centimetrov. Obsah takejto prietrže závisí od jej veľkosti: môže to byť črevná slučka, omentum, dokonca aj pečeň..

Rodičia obyčajne objavia vrodenú pupočníkovú herniu nejaký čas po páde pupočnej šnúry dieťaťa a uzdravení pupočníkovej rany. V oblasti pupka sa objaví okrúhly výstupok s priemerom 2 až 3 centimetre, ktorý je úplne bezbolestný, počas plaču intenzívnejší, v normálnom stave mäkký. Ak sa do neho pokúsite vložiť prst, môžete cítiť okraje pupočného krúžku. Obsahom prietrže môže byť slučka čreva alebo časť omentum.

U dospelých sa môže veľkosť pupočnej kýly líšiť v závislosti od trvania ochorenia. Čím neskôr pacient ide k lekárovi, tým väčšia je prietrž. Spravidla sa v nich nachádzajú črevné slučky a časť omentum. Ak sú kýly u detí bezbolestné, môžu mať v tejto oblasti bolesti zvyčajne dospelí, zvyčajne mierne, ťažšie. Prudká a ostrá bolesť prietrže spojená s sčervenaním, horúčkou a neschopnosťou korigovať obsah kýly môže byť príznakom zovretia prietrže a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Diagnóza pupočnej kýly

Na diagnostiku postačuje vyšetrenie lekára..

Na štúdium stavu orgánov v herniálnom vaku sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Pre veľmi obéznych pacientov možno namiesto ultrazvukového vyšetrenia odporučiť CT alebo MRI, čo umožňuje presnejšiu vizualizáciu vnútorných orgánov a štruktúry prietrže.

V rámci prípravy na chirurgický zákrok sa predpíšu štúdie na určenie celkového stavu pacienta:

 • klinické a biochemické krvné testy;
 • coagulogram;
 • analýza na HIV, syfilis, parenterálnu hepatitídu;
 • EKG;
 • ak je to potrebné - konzultácie s úzkymi odborníkmi.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba prietrže pupočnej šnúry závisí od jej veľkosti. Malé útvary fungujú v prvých dňoch po narodení, upravujú vnútorné orgány a uzatvárajú defekt brušnej steny. Veľké formácie vyžadujú sériu operácií alebo kombináciu konzervatívnej liečby (kým brušná stena nebude rásť a posilňovať) a následné chirurgické odstránenie defektu..

Vrodené kýly u detí často nevyžadujú liečbu vôbec a spontánne vymiznú počas prvých rokov života. Ak pupočníkový krúžok do dvoch rokov spontánne neprerastie, je potrebná operácia, ktorá sa zvyčajne oneskorí až o 5–6 rokov. Lekári starej školy môžu v prvých mesiacoch života dieťaťa odporučiť prilepenie kýly pomocou bandáže, ale v moderných klinických príručkách sa táto technika neuvádza..

Získaná pupočná kýla u dospelých sa lieči iba rýchlo. Rôzne typy bandáží môžu byť dočasným opatrením pri príprave na operáciu, ale pri stálom opotrebovaní môžu spôsobovať adhézie a zmeniť nekomplikovanú prietrž na nenapraviteľný.

Počas operácie sa odstráni prebytočná koža hernálneho vaku, vložia sa vnútorné orgány, defekt brušnej steny sa odstráni buď pomocou vlastných tkanív pacienta, alebo pomocou špeciálnej syntetickej protézy. Ako sa syntetické materiály vyvíjajú, plast s vlastnými textíliami postupne mizne z praktického použitia..

Predikcia a prevencia pupočnej kýly

Prognóza pupočnej kýly je všeobecne priaznivá, s výnimkou veľkej embryonálnej prietrže pupočnej šnúry, pri ktorej je prognóza vážna. U dospelých sa zhoršuje prognóza zhoršenia prietrže, ktorá, ak sa nelieči, môže viesť k úmrtiu črevného traktu a peritonitíde..

[1] Kýly prednej brušnej steny u detí. Pokyny pre študentov. Biškek. 2017.

[2] S.Yu. Mravce. Výber spôsobu korekcie prednej brušnej steny v závislosti od jej morphofunkčného stavu u nosných kýly. Ryazan. 2017.

Fyziologická črevná hernia plodu. Pupková kýla alebo pupočná kýla. Masážna technika pre pupočnú kýlu

V procese vývoja embrya sa medzi 6. a 10. týždňom objaví zväčšenie čreva, jeho predĺženie a slučky čreva bez toho, aby sa umiestnili do brušnej dutiny, sú tlačené von z pupočného krúžku v mieste pripojenia pupočnej šnúry k prednej brušnej stene. Extraperitoneálne sa nachádzajú v pupočných membránach a prechádzajú dočasným štádiom „fyziologickej črevnej prietrže“ a po ukončení rotačného procesu sa vracajú do zväčšenej dutiny brušnej. Ak v dôsledku narušenia procesu črevnej rotácie, nedostatočného rozvoja brušnej dutiny alebo porušenia uzáveru brušnej steny zostanú niektoré orgány v pupočníkovej membráne, dieťa sa narodí prietrž pupočnej šnúry alebo OMFALOCEL. Do 11. týždňa tehotenstva sa normálne črevné slučky vracajú do brušnej dutiny a herniálny výčnelok zmizne.

Kým prídete na skríning v prvom trimestri v 11-13 týždňoch, vo väčšine prípadov je tento proces už ukončený, ale treba mať na pamäti, že pred 12-13 týždňami môže črevo embrya normálne prekročiť hranicu brušnej dutiny, a to bude stále považovaná za fyziologickú črevnú prietrž. Výčnelok črevných slučiek do pupočnej šnúry, ku ktorému dochádza počas normálneho vývoja, je zvyčajne sprevádzaný zväčšením priemeru jeho základne o menej ako 7 mm..
V prípade, že sa uvoľnený črevný obsah určuje oddelene od oblasti, do ktorej pupočníková šnúra vstupuje do brušnej dutiny a nie je zakrytý plášťom, bude taký echografický obraz diagnostickým znakom inej anomálie vo vývoji prednej brušnej steny - gastroschízia, a to aj v prvom trimestri gravidity..

Pri výpočte rizika chromozomálnych abnormalít (HA) v softvéri FMF po 11 - 13 týždňoch sa uvádza detekcia omphalocele, hoci to nemá vplyv na výsledok..

So. Omphalocele je defekt prednej brušnej steny v pupočnom kruhu s tvorbou herniálneho vaku s intraperitoneálnym obsahom, pokrytý amnioperitoneálnou membránou..

Pri narodení dieťaťa môže byť omphalocele malá, má iba malú časť črevnej slučky, ale môže byť tiež veľká až do 10 cm alebo viac, ktorá okrem čriev zahŕňa aj pečeň a ďalšie orgány. Frekvencia výskytu malých omphalocele (do 5 cm) - 1: 5 000 živo narodených, veľkých (10 cm alebo viac) - 1: 10000 živo narodených.

Ultrazvuková diagnóza omphalocele je založená na detekcii zaoblenej alebo oválnej formácie susediacej s prednou brušnou stenou s jasnými rovnomernými kontúrami vyplnenými heterogénnym obsahom, ku ktorým je priamo pripevnená pupočná šnúra..
Omphalocele možno izolovať, keď plod nemá žiadne ďalšie zmeny a vývojové abnormality.
Možno však použiť:

 • Približne v 30% prípadov je zaznamenaná kombinácia omphalocele s chromozomálnymi abnormalitami. Podľa výsledkov E.V. Yudina, frekvencia CA s omphalocele u plodu v skupine pacientov starších ako 35 rokov bola 54,5% au pacientov mladších ako 35 rokov - 28%. Všetky chromozomálne abnormality boli zistené iba v prípade kombinovaných omphalocele, ich frekvencia v tejto skupine bola 46,4%;
 • Niektoré deti sú následne diagnostikované s Beckwith-Wiedemannovým syndrómom;
 • Viac ako polovica detí s omphalocelou vykazuje defekty v iných orgánoch a systémoch. Najčastejšie sa jedná o poruchy kardiovaskulárneho, genitourinárneho systému, chrbtice, diafragmatickej prietrže, skeletálnej dysplázie..
Čo robiť, ak vám bola diagnostikovaná omphalocele
 1. Pamätajte, že až 12 - 13 týždňov to môže byť normálna možnosť a čakať na výsledky skríningového vyšetrenia..
 2. Ak je podľa výsledkov skríningu individuálne riziko CA nízke, opakujte ultrazvuk za 2-3 týždne. Do tejto doby by mala fyziologická črevná prietrž zmiznúť.

 1. Pri vysokom riziku HA sa v každom prípade indikuje prenatálne lekárske a genetické poradenstvo a odporúča sa karyotypizácia plodu. Alebo si môžete zvoliť potrat.

 1. Ak sa omphalocele znovu zistí po 2 až 3 týždňoch, a to aj pri nízkom individuálnom riziku CA v prvom trimestri, odporúča sa prenatálne genetické poradenstvo, odporúča sa karyotypizácia plodu, ako aj dôkladné vyhodnotenie anatómie plodu ultrazvukom po 18 až 20 týždňoch, aby sa vylúčili sprievodné malformácie..
Pri predlžovaní tehotenstva je každé 3-4 týždne indikované dynamické ultrazvukové pozorovanie, aby sa vyhodnotil rast plodu a dynamika zmien vo veľkosti hernálneho vaku. V priemere je v 25% prípadov zaznamenaná retardácia vnútromaternicového rastu, je však potrebné mať na pamäti, že presnosť fetometrie je v tomto prípade nízka, pretože obvod brucha sa významne mení. Niekedy dôjde k prasknutiu membrán omphalocele a potom je takmer nemožné rozlíšiť prietrž pupočnej šnúry od gastroschízie..

Metóda voľby pri pôrode je často cisárskym rezom plánovaným spôsobom v záujme plodu, aj keď názory odborníkov na túto otázku nie sú jednoznačné..

Po narodení, s veľmi malými kýlami (do 1,5 cm), možno dúfať v nezávislé týždne po nezávislom uzavretí pupočníka, ale ak sa po dosiahnutí veku troch rokov kýla sama nezavrie, rozhodne sa o operácii. Väčší omphalocele spravidla pôsobí v prvý deň života. Veľká veľkosť herniového vaku vyžaduje dvojstupňovú operáciu s postupnou redukciou orgánov do brušnej dutiny..

Kaiser et al. Sledoval vývoj detí operovaných omphalocele po dobu 1-28 rokov a dospel k záveru, že prítomnosť izolovaného omphalocele nie je indikáciou ukončenia tehotenstva, pretože následný vývoj a sociálne prispôsobenie detí prebieha bez komplikácií..

Niekoľko slov o syndróme Beckwith-Wiedemann

Je to geneticky spôsobené ochorenie vyznačujúce sa kombináciou makrozómov (rýchly, hypertrofický rast), omphalocele, makroglossie (veľký jazyk, ktorý sa nedá zmestiť do úst), predispozície k embryonálnym nádorovým formáciám a novorodeneckej hypoglykémie (zníženie hladiny cukru v krvi u novorodencov). Okrem toho sa často vyskytujú abnormality vývoja ušníc a hemihyperplasie, keď sú niektoré časti tela na jednej strane väčšie ako na druhej strane..

Takéto deti sa rodia dostatočne veľké (asi 4 kg) a v prvých mesiacoch života významne priberajú na váhe a výške. Pri narodení je pozoruhodný veľký jazyk vystupujúci z úst a defekt v prednej brušnej stene, najmä omphalocele..

Pri včasnej korekcii hypoglykémie zrýchlené tempo rastu už v detstve postupne klesá, intelektuálny vývoj spravidla netrpí a dospelí zvyčajne nemajú zdravotné problémy spojené s touto chorobou. Ale včasná diagnóza Beckwith-Wiedemannovho syndrómu je dôležitá, pretože také deti majú zvýšené riziko vzniku rôznych nádorov, predovšetkým Wilmsovho tumoru (nefroblastóm) a hepatoblastómu. Po 10 rokoch veku sa riziko tvorby nádorov znižuje na všeobecnú populáciu.
Počas ultrazvuku je možné podozrenie na Beckwith-Wiedemannov syndróm, ale iba v trimestri III s kombináciou makroglossie, omphalocele a makrozómie s normálnym karyotypom. V časopise Prenatal Diagnostics for 2003 bol uvedený opis prípadu prenatálnej ultrazvukovej diagnózy Beckwith-Wiedemannovho syndrómu bez omphalocely u plodu v treťom trimestri gravidity. Podozrenie na prítomnosť tohto syndrómu bolo vyjadrené ultrazvukom v 30 - 31 týždňoch gravidity na základe makroglossie, mikrolínu, visceromegálie a makrozómie. Diagnóza potvrdená po narodení.

Narodenie zdravého dieťaťa je prvou túžbou rodičov. Mnohé faktory však vždy neumožňujú naplniť túto túžbu. Patológie sa môžu vyskytnúť, aj keď rodičia starostlivo naplánovali narodenie dieťaťa. Omphalocele sa považuje za jeden z týchto problémov..

definícia

Omphalocele sa nazýva vážna patológia spojená s vnútromaternicovým vývojom dieťaťa. Vnútorné orgány, menovite žalúdok a najčastejšie pečeň, sa tvoria mimo brušnej dutiny. Umbilikálny foramen sa abnormálne rozširuje a na jeho mieste sa objavuje konvexná hernia s vnútornými orgánmi na obr. 1.

Omphalocele sa často zamieňa s gastrointestinálnou krízou GIS. 2. Tieto dve choroby majú rovnakú etiológiu, ale pri ohalocele je prietrž pokrytá dvojvrstvovou membránou, ktorá drží pečeň a žalúdok. Obal s omphalocelou pozostáva z pupočnej šnúry, ktorá sa pri výstupe z predného pobrušnice vizuálne expanduje a prechádza do normálneho priemeru..

Pri gastroschízii neexistuje membrána a orgány sa spontánne nachádzajú za brušnou dutinou.

Problém pupočnej kýly je zriedkavý: u každých 10 000 novorodencov lekári diagnostikujú patológiu u 2-3 detí.

Podľa stupňa konvexity sa vývojová anomálie delí na tieto typy:

1 guľový

Jedna z najkomplikovanejších prietrží, pri ktorých je žalúdok a pečeň úplne mimo brucha. Dĺžka prietrže dosahuje až 10 centimetrov.

2 Pologuľovité

Hemisferické kýly sa častejšie vyskytujú, keď črevné slučky vyčnievajú, niekedy môže časť vnútorných orgánov vyčnievať za brušnú dutinu..

3 huby

Patológia vizuálne pripomína hubovú čiapku na nohe. Závažné štádium anomálie, v ktorej je črevo umiestnené mimo pobrušnice a je spojené s črevnými slučkami..

Patologické prejavy omphalocele vyžadujú urgentnú operáciu.

Príčiny omphalocele

Konečné dôvody výskytu abnormalít vnútromaternicového vývoja neboli úplne identifikované. Vedci naznačujú, že predispozícia k patológii sa vyvíja od prvých týždňov tehotenstva.

Medzi faktory ovplyvnené budúcimi rodičmi patria:

1 Zlé návyky

Užívanie alkoholu, drog, fajčenie budúcej matky a otca môže spôsobiť vznik prietrže prednej brušnej dutiny. Pred počatím dieťaťa odborníci odporúčajú zdržať sa 6-8 mesiacov zlých návykov.

2 Lieky ovplyvňujúce vnútromaternicový vývoj

Použitie lítia, kolchicínu, warfarínu, talidomidu a chinínu nepriaznivo ovplyvňuje úplný vývoj plodu..

Tieto látky sa môžu v tele hromadiť, takže pred plánovaným otehotnením by ste mali určite navštíviť genetiku, gynekológa a endokrinológa a podstúpiť terapiu na odstránenie drog z tela..

3 Tehotenské komplikácie

Medzi komplikácie patrí akútna toxikóza v skorých štádiách, ktoré žena trpí a premiestňuje sa bez lekárskeho zásahu, hrozba potratu, infekcia TORCH infekciami, Rh konflikt matky a plodu..

4 Vystavenie externým faktorom

Silné vibrácie, tras, náhle zmeny teploty, hluku, ožarovania môžu spôsobiť patologické procesy vývoja plodu.

5 Materské abnormality chromozómov

Rodičia, ktorí majú abnormality v súbore chromozómov: Down, Edwards, Patau, Beckwith-Wiedemannov syndróm, častejšie produkujú chorých potomkov, ktorým sa diagnostikujú chromozomálne ochorenia spolu v omphalocele..

Omphalocele fetus

Preťaženie vnútorných orgánov mimo brucha môže byť stanovené počas tehotenstva. Moderné technológie umožňujú diagnostikovať vývoj patológie v raných štádiách. Ultrazvukový špecialista môže spoľahlivo urobiť konečnú diagnózu omphalocele po 15 týždňoch oplodnenia.

Ak sa u plodu zistí abnormalita v ukladaní vnútorných orgánov, rozhodnutie o zachovaní gravidity by sa malo uskutočniť konzultáciou, ktorá zahŕňa genetiku, ultrazvukovú špecialistku, gynekológa, resuscitátora a pediatrického lekára. Consilium sa rozhodne ukončiť tehotenstvo, ak má plod okrem kýly aj závažné chromozomálne abnormality.

Fyziologické omphalocele

Špecialisti na ultrazvuk nedávajú konečný záver o prítomnosti patológie do 15 týždňov, pretože pred týmto obdobím môžu byť informácie nesprávne. Až po 14 týždňoch môže dôjsť k miernemu výčnelku mimo brucha k tvorbe vnútorných orgánov..

Črevné slučky v prvom trimestri migrujú brušnou dutinou, až kým nezapadnú na svoje miesto. Tesnosť v brušnej dutine tlačí časť slučiek cez slabé miesta smerom von. Tento stav sa nazýva fyziologická pupočná kýla. V tomto štádiu sa neoplatí znepokojovať, pretože fyziologický omphalocele je jedným z štádií plodu a nepovažuje sa za patológiu. OBRÁZOK 3.

Počas ultrazvukového vyšetrenia by vizuálna hrčba nemala byť viac ako 7 mm v pupočnej šnúre a mala by mať odlišnú membránu. Lekár nemôže jasne hovoriť o prítomnosti alebo neprítomnosti abnormality, takže tehotná žena je po niekoľkých týždňoch odoslaná na opätovnú diagnostiku..

Ak slučka presiahla brucho nie v pupočnej šnúre a nie je tam žiadny plášť - to je jasný znak gastroschízie.

Pri normálnom priebehu fyziologickej prietrže sa slučky črevných slučiek samovoľne zatahujú do pobrušnice a slabá škvrna je zarastená tkanivami. Ak sa situácia nezmení, lekári diagnostikujú plošné omphalocele.

Plodné omphalocele

U chlapcov je častejšia fetálna črevná prietrž. Tretina prípadov tejto patológie je diagnostikovaná u predčasne narodených detí. Vývoj embryonálnych omphalocele je sprevádzaný ďalšími abnormalitami: premiestnením srdca, narušením integrity bránice, problémami s genitourinárnym systémom a mozgom. Tieto abnormality sa vyskytujú v polovici prípadov pupočnej kýly.

V prítomnosti komplexu odchýlok lekári dôrazne odporúčajú ukončiť tehotenstvo, pretože existuje riziko pre ženské telo. Plod s veľkým počtom abnormálnych patológií buď potratí sám alebo zomrie vo vnútri maternice. Predčasné čistenie odumretých buniek môže spôsobiť nekrózu maternicového tkaniva, peritonitídu, neplodnosť v budúcnosti a zvyšuje riziko rakoviny reprodukčného systému..

Ak má hernie čreva veľkosť nie viac ako 1,5 centimetrov, okrem tejto patológie neexistujú žiadne ďalšie závažné odchýlky, potom sa tehotenstvo zachová, ale žena sa kladie na osobitný účet. Kýla sa môže po narodení dieťaťa oddialiť samostatne - žalúdok začína aktívne pôsobiť, zosilňujú sa steny pobrušnice, konvexné tkanivá sa vtiahnu do brušnej dutiny. Pri intenzívnej terapii sa patológia eliminuje do 2 týždňov. Ak nedôjde k zlepšeniu, potom sa pediatrický chirurg rozhodne problém rýchlo vyriešiť.

Analýza cystickej fibrózy s omphalocele

Aby sa vylúčila možnosť chromozomálnych abnormalít omphalocele, vykonáva sa niekoľko testov vrátane stanovenia cystickej fibrózy. Toto ochorenie môže ovplyvniť celý rad životne dôležitých systémov - pľúca, pečeň, žalúdok. V prítomnosti tejto patológie je možné zvýšiť pečeň, vytvárať cysty na črevných slučkách, čo znemožňuje fungovanie po narodení dieťaťa..

Cystická fibróza sa pravdepodobne vyvinie, ak sa obaja rodičia považujú za nositeľov, preto najprv dôkladne preštudujte výsledky analýz mamičky a otca.

Prítomnosť dvoch patológií cystickej fibrózy a omphalocele okamžite naznačuje, že tehotenstvo sa musí prerušiť, inak fatálny výsledok pre plod prevyšuje šance na prežitie..

V počiatočných fázach sa vykonáva analýza cystickej fibrózy s omphalocelou pomocou biopsie choriónovej klkovnice. Do sondy sa vloží malá sonda, ktorá vstúpi do dutiny maternice. S ňou sa odoberajú vzorky choriónu, malé procesy, zo stien placenty. Choriové klky majú úplne identický materiál s fetálnymi tkanivami, takže nesú celú sadu chromozómov.

Ak je prienik cez krčka maternice kontraindikovaný, vykoná sa biopsia dlhou ihlou, prechádza žalúdkom a vstupuje do maternice, kde dostávajú vzorky choriového tkaniva. Tento postup sa odporúča absolvovať do konca prvého trimestra..

Omphalocele pri skríningu

Pretože omphalocele je nebezpečná chyba, sú za jej diagnostikovanie zodpovedné najmä. Použitie moderného vybavenia na stanovenie patológie v ranom štádiu je celkom ľahké.

Prvý skríning sa uskutočňuje medzi 11. a 13. týždňom oplodnenia. Prechádza ultrazvukovým prístrojom. Vo väčšine prípadov sa už fyziologická umbilikálna prietrž dokázala vtiahnuť do brušnej dutiny, niekedy sa však tento proces predlžuje až na 15 týždňov..

Pri prvom skríningu lekár vyšetrí abnormality plodu. Výsledok a postup prvého ultrazvuku je možné vidieť na videu.

Na základe údajov z prieskumu je možné dospieť k záveru, že jedno ultrazvukové vyšetrenie nestačí na spoľahlivú analýzu v takom ranom štádiu tehotenstva, preto genetici a pôrodníci vyšetria tehotnú ženu na prítomnosť infekcií TORCH a chromozomálnych abnormalít. Stačí darovať krv zo žily a čakať na výsledky.

Ak prvý skríning omphalocele priniesol pozitívny výsledok, potom sa každé 2-3 týždne predpíše druhé vyšetrenie.

Druhé vyšetrenie je predpísané od 19 do 21 týždňov tehotenstva. V tomto štádiu je možné urobiť konečnú diagnózu patológie, ako aj určiť sprievodné odchýlky chromozomálnej a fyziologickej povahy. Na základe druhého skríningu sa rozhodne o zachovaní alebo ukončení tehotenstva.

Liečba omphalocele

Lekári berú deti s patológiou prednej brušnej dutiny pomocou cisárskeho rezu, čím sa znižuje riziko poranenia konvexných orgánov..

Spôsoby liečby omphalocely po narodení určuje lekár na základe veľkosti prietrže a súvisiacich abnormalít. Ak pupočná kýla nepresiahne 5 mm, potom lekári používajú konzervatívnu techniku ​​v nádeji, že problém vyriešia sami. Malé výčnelky omphalocele sa za niekoľko týždňov úspešne sťahujú.

Konzervatívne metódy sa používajú aj vtedy, keď chirurgický zákrok nie je možný bezprostredne po narodení. Na tento účel triesloviny tvoria kýlu na kýlu, po ktorej začínajú vykonávať chirurgické operácie na odstránenie anomálie. Hlavnou úlohou chirurga je nahradiť črevné slučky a prišiť predĺženie pupočníka.

Na úplné vytvorenie vnútorných orgánov v brušnej dutine niekedy nestačí jedna operácia, po čiastočnom uzdravení a obnovení dieťaťa sa vykonáva opakovaná operácia.

Rehabilitačné opatrenia po chirurgickej liečbe trvajú 3 až 12 mesiacov. Počas tohto obdobia je potrebné, aby lekár a detský lekár sledovali obnovenie všetkých životne dôležitých funkcií.

Omphalocele nie je len hroznou patológiou vnútromaternicového vývoja, ale je aj príčinou vážneho narušenia zdravia dieťaťa. Aby sa znížilo riziko omphalocele, odporúča sa pred počatím genetika podrobiť dôkladnému vyšetreniu, dodržiavať všetky odporúčania lekárov..

(Celkom 4 818, dnes 5)

Umbilická hernia znamená charakteristický výčnelok sústredený v pupku, v ktorom presahuje hranice prednej brušnej steny vnútorných orgánov (črevo, omentum). Pupočná prietrž, ktorej príznaky sa líšia prejavom v závislosti od príslušnosti k určitej vekovej skupine, sa môže objaviť nielen u dojčiat, ako sa všeobecne predpokladá, ale aj u dospelých..

všeobecný popis

Aj keď bola pupočná kýla študovaná v dostatočnej miere, vôbec ju neurčuje riešenie týkajúce sa prevencie primárneho výskytu a v skutočnosti prevencie recidívy (inak relapsu). Dôležitým znakom prietrže je to, že pri relapsoch ich výskytu je fyzická aktivita pacienta výrazne obmedzená, vyskytujú sa veľmi zjavné porušenia, ktoré zase spôsobujú vážne morálne utrpenie. Kýla sa stáva problematickou najmä pre ženy v popôrodnom období a pre starších alebo senilných pacientov.

Ako sme už uviedli, prietrž je výčnelok vo všeobecnom slova zmysle, vyskytuje sa pod kožou orgánu alebo implikuje výčnelok do iného priestoru, ktorý je pre to možný. Pod pupočnou kýlou sa rozumie kýla, ktorej výstupok je sústredený v oblasti pupka.

Kýla má nasledujúce komponenty: hernálnu bránu vo forme otvoru, cez ktorý je možné, aby vnútorné orgány opustili brušnú dutinu (v tomto prípade pupočný kruh), ako aj hernálnu vak, ktorá je súčasťou škrupiny, v ktorej „vypadávajú“ orgány. Okrem toho má hernálny vak tiež herniálny obsah, ktorý môže predstavovať ktorýkoľvek z brušných orgánov. Ako orgány presahujúce prstencom za brušnú stenu sú určené veľké omentum a črevo.

Berúc do úvahy znaky priebehu takého ochorenia, ako je pupočná prietrž, vo všeobecnosti rozlišujú vrodenú formu jej prejavu a získanú formu. Ako je zrejmé z týchto definícií, vrodená pupočná kýla sa prejavuje bezprostredne po narodení a vystupuje ako sférický výstupok, ktorý má široký typ základne s následným prechodom do pupočnej šnúry. Krik dieťaťa s herniou vedie k zväčšeniu jeho veľkosti. Získaná pupočná kýla zase určuje predispozíciu k jej výskytu u starších detí a dospelých. V samostatnom poradí by sa mal taký variant kýly považovať aj za embryonálnu pupočníkovú prietrž, ktorú urobíme o niečo nižšie.

Pupočná kýla u dospelých sa môže prejaviť ako priama kýla alebo šikmá prietrž. Priame prietrže vznikajú zúžením priečnej fascie, ktorá susedí priamo s pupočníkovým krúžkom. To znamená výstup herniálneho vaku do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Čo sa týka šikmých pupočníkových prietrží, tu sa vytvára výčnelok buď nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, po ktorom nasleduje priechod medzerou umiestnenou medzi priečnou fasciou (to znamená pupočným kanálom) a bielou čiarou brucha, po ktorej prechádza podkožné tkanivo pupočníkovým krúžkom..

Pokiaľ ide o znaky prejavu pupočnej kýly, všetko závisí od veľkosti konkrétnej kýly, veľkostí, ktoré zodpovedajú bráne prietrže, závažnosti skutočného procesu priľnavosti a od toho, či je pacient obézny..

Umbilikálna prietrž môže byť nastaviteľná alebo podľa toho nastaviteľná. V druhom prípade sa kýlová váha a okolité tkanivá spoja, čo je zaistené adhéziou. Stáva sa tiež, že pupočné kýly, pokiaľ sú malé, nespôsobujú pacientom žiadne obavy, čo je zabezpečené dostatočnou šírkou prietrže pri súčasnom voľnom umiestnení..

Súčasne veľké kýly a nezavádzané (obmedzené pupočné kýly) už nepôsobia ako nezávislá patologická formácia, čo je faktor, ktorý bráni tomu, aby sa jej obsah pohyboval po čreve. Z tohto dôvodu sa u pacientov vyskytujú ďalšie nepríjemnosti spojené s výskytom zápchy, majú tiež pravidelnú bolesť av niektorých prípadoch nevoľnosť a vracanie..

Ako sme už uviedli, vek určuje rozdiely vo vlastnostiach prejavu pupočnej kýly u detí a dospelých, a tieto rozdiely sú významné, preto obidve možnosti zvážime neskôr, na začiatok sa zameriame na dôvody, ktoré vyprovokujú vývoj pupočnej kýly.

Príčiny pupočnej kýly

U detí sa väčšinou tvoria pupočné kýly. U novorodencov zvyčajne po páde pupočnej šnúry dôjde k adekvátnemu uzavretiu pupočníkového krúžku, v tomto prípade je diera v dôsledku jazvy spojivového tkaniva vyhladená (to znamená vyprázdnená). Dôležitú úlohu pri posilňovaní oblasti, v ktorej sa sústreďuje pupočný otvor, zohrávajú brušné svaly, vďaka ktorým sa vytvára ďalšie zúženie prstenca. Až do úplného zničenia pupočného prstenca môže s akýmkoľvek zvýšením vnútrobrušného tlaku unikať peritoneálny priestor pobrušnice, omentum a slučky čreva. Takto vyzerá proces tvorby pupočnej kýly.

Preto je ako hlavná príčina pupočnej kýly zvyčajné považovať dedičnú slabosť za peritoneálnu fasciu. To znamená, že ak má rodič v detstve pupočníkovú prietrž, zvyšuje sa riziko vzniku tohto dieťaťa, čo je relevantné v 70% prípadov.

K tvorbe pupočnej kýly tiež dochádza v dôsledku plaču dieťaťa, predčasnej istoty, zvýšenej tvorby plynu v čreve, zápchy. V niektorých prípadoch sa u dieťaťa objaví prietrž v rovnakom čase, keď začína chodiť, najmä sa to často stáva, keď zaujme pozíciu príliš skoro..

U detí s vrodenou formou hypotyreózy, s deficitom laktázy, Harlerovou chorobou, dysbiózou a Downovým syndrómom, je pozorovaná zvýšená tendencia k tvorbe pupočnej kýly..

Malo by sa tiež poznamenať, že na rozdiel od prevládajúcej myšlienky, že pupočná kýla sa vyvíja v dôsledku nesprávnej techniky spracovania pupočníkovej šnúry, nemá to nič spoločné so skutočným stavom vecí, to znamená, že neexistuje žiadna súvislosť medzi technikou spracovania a výskytom pupočnej kýly.

Pokiaľ ide o dôvody rozvoja pupočnej kýly u dospelých, tu sa ako predispozičný faktor považuje aj obezita, ako aj ascit, poranenie brucha, nosový kašeľ, zjazvenie (po operáciách) a veľká fyzická práca. Čo je pozoruhodné, pupočná kýla u žien sa spravidla vytvára v priebehu tehotenstva, ktorá sa vyskytuje ako dôsledok napínania pupočného prstenca, atrofie tkanív, okolo pupočného prstenca a tiež kvôli zníženej rezistenčnej charakteristike brušnej steny. čo sa týka zvyšovania súčasného tlaku v bruchu.

U žien prevládajú pupočné kýly kvôli zvláštnostiam anatomického a fyziologického poriadku, čo znamená najmä veľkú šírku bielej línie brucha a oslabenie oblasti koncentrácie pupočného prstenca, ku ktorej dochádza počas tehotenstva a počas samotného pôrodu. U dospelých sa pupočná kýla často vyskytuje v kombinácii s diastázou svalov rekta a laxnosťou brucha..

Fetálna kýla: rysy

Embryonálna hernia sa tiež považuje za pupočníkovú herniu alebo omphalocelu, čo znamená vývojovú vadu, ktorá sa vyskytuje v dôsledku oneskorenia tvorby prednej brušnej steny plodu. Pomerne často (asi 65% prípadov) sa odporúča zvážiť túto patológiu v kombinácii s patológiami iného typu, ktoré tiež pôsobia ako malformácie. Umbilikálna prietrž môže sprevádzať najmä nedostatočné rozvinutie bránice, ektopia močového mechúra a srdca, rozdelenie pubis a hrudnej kosti..

V rámci obdobia raného vývoja brušná dutina v embryu nemá fyzickú kapacitu na prispôsobenie sa rýchlo sa rozvíjajúcim črevám, a preto sa sústreďuje v oblasti pupočníkových membrán mimo brušnej dutiny (ktorá je definovaná ako „fyziologická embryonálna hernia“). V čase narodenia dieťaťa je dokončenie tvorby brušnej steny.

Medzitým v tých situáciách, keď dochádza k oneskoreniu procesu črevnej rotácie, sa brušná dutina stane nedostatočne rozvinutou alebo jej vývoj je sprevádzaný poruchami spojenými s uzavretím oblasti prednej brušnej steny, v dôsledku čoho sú určité vnútorné orgány mimo jej hraníc, umiestnené v pupočnej šnúre. Sú pokryté amniónom (priehľadný typ škrupiny), ako aj bartóniovou želé s vnútornou škrupinou (táto škrupina sa v prípade oneskorenia vývoja v rámci neskoršej fázy dokáže postupne vyvinúť do pobrušnice). Z vrcholu charakteristického herniálneho výčnelku alebo mierne doľava od tohto výčnelku je obyčajná pupočná šnúra..

Na základe špecifického časového obdobia so sprievodným zastavením vývinu brušnej steny sa rozlišujú dva hlavné typy pupočnej kýly: hernie s vnútornou membránou, ktorá sa ešte nevytvorila do pobrušnice, so sprievodným ochorením pečene, pri ktorom neexistuje glissonová kapsula, zatiaľ čo sa spája s pupočnou šnúrou. ) a hernie plodu (tj hernie koncentrované v oblasti pupočníkovej šnúry).

Vo všeobecnosti sa hernie pupočníkovej šnúry tvoria zriedkavo, v jednom prípade na 5 až 7 000 pôrodov. Častejšie sa tvoria hernie plodu ako hernie embryí. V praktickom meradle je dôležité oddeliť kýly pupočnej šnúry podľa veľkostí, ktoré sú v nich obsiahnuté, najmä malé kýly (p-ry do 5 cm), stredné kýly (medzi 5 a 10 cm), ako aj veľké kýly (p - viac ako 10 cm).

Ako obsah herniového výčnelku môžu akékoľvek vyšetrenia, s výnimkou konečníka, pôsobiť ako súčasť vyšetrenia embryí prietrže. Obzvlášť ťažké varianty kurzu s nedostatočne rozvinutou bránicou počas rozštiepenia prietrže môžu viesť až srdce k vniknutiu do prietrže. V prípade embryonálnych hernií môže ich obsah zahŕňať celú pečeň a jej časť.

Prípady ľahšie vo svojom vlastnom kurze (fetálna prietrž) sa často vyznačujú prichytením k prietrži ako jej obsahom slučiek tenkého čreva. Charakteristickým rysom kýly je, že majú dostatočne tenké steny, a preto sa pri pôrode môžu prasknúť voľne, čo povedie k udalosti (strata vnútorných orgánov z brušnej dutiny v dôsledku vytvorenia defektu v jeho stene)..

V čase narodenia dieťaťa je vonkajšia šupka herniovej formácie vlhká a priehľadná, avšak už počas prvého dňa sa postupne vysychá a potom krehká. Membrána sa postupne potiahne fibrínom, po ktorom dôjde k infekcii brušnej dutiny so súčasným vývojom peritonitídy, ktorá je zas fatálna. Na základe dostupných údajov z viacerých zdrojov dosahuje úmrtnosť v rámci tohto defektu 50 - 70%.

Liečba pupočnej kýly je pomerne náročná, najmä pokiaľ ide o jej významnú veľkosť. Rýchla nekróza, ktorá ovplyvňuje vaskulárne membrány prietrže, ako aj infekcia brušnej dutiny - to všetko je základ pre urgentnú liečbu, ktorá sa musí vykonať okamžite po stanovení patologickej patológie diagnostiky..

Pri liečbe sa používajú konzervatívne a operačné metódy. Prvá možnosť je relevantná, ak je životaschopnosť novorodenca pochybná na pozadí závažných foriem sprievodných defektov, v prípade poranenia hlavy alebo s vysokým stupňom predčasnosti. Hlavnou úlohou v tomto prípade je zabrániť peritonitíde. Konzervatívna liečba je tiež vhodná pre veľmi malé veľkosti tvorby prietrže. Za kontraindikáciu chirurgického zákroku sa považujú iba mimoriadne veľké veľkosti tvorby prietrže, najmä so skutočnou zjavnou nezrovnalosťou v objeme brušnej dutiny..

Pupočná prietrž u detí: príznaky

Umbilická hernia u detí pôsobí ako defekt vo vývoji brušnej prednej steny. Táto patológia sa vyskytuje u detí pomerne často a dievčatá sú na jej vývoj dvakrát náchylnejšie. Kýla sa väčšinou vyskytuje počas prvých mesiacov od narodenia.

Pri diagnostike pupočnej kýly spravidla nevznikajú žiadne ťažkosti. Prijatie zvislej polohy dieťaťa, ako aj namáhanie, ktoré sa vyskytuje v pupku, vedie k charakteristickému výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru. Tento výčnelok sa zvyčajne nastavuje nezávisle, keď dieťa zaujme vodorovnú polohu v čase ležania na chrbte.

Súčasne je pupočníkový prstenec, ktorý prešiel expanziou a pôsobí ako brána prietrže, ľahko hmatateľný. Tieto brány môžu mať dostatočnú šírku na voľný výstup prietrže a jej umiestnenie do brušnej dutiny, čo vylúči možnosť spôsobiť ďalšie narušenie dieťaťa a možnosť traumy na pozadí tejto patológie vnútorných orgánov. Vďaka úzkej bráne prietrže je dieťa nervózne a plače. V tomto prípade je proces nastavovania herniového výčnelku komplikovaný. Túto podmienku už možno považovať za porušenie. Medzičasom je porušenie v praxi pomerne zriedkavé, a preto by v tomto ohľade nemali existovať žiadne osobitné obavy.

Pupočná prietrž u dospelých: príznaky

Na základe štatistík zo 60. rokov. pupočná kýla u dospelej populácie predstavovala asi 5% prípadov pre všetky kýly brucha. V období rokov 1975 - 1980 predstavovala miera pupočnej kýly 11,7% za všetky operované brušné kýly (vonkajšie), čo ich určilo na treťom mieste z hľadiska výskytu kýly (za trieslovinu a po operácii). Pokiaľ ide o podobný trend k zvyšovaniu výskytu, môžeme zvážiť faktory, ktoré určujú určité vysvetlenia. Ide teda o zvýšenie očakávanej dĺžky života populácie, zvýšenie počtu obéznych ľudí, rozšírenie lekárskych indikácií pre chirurgickú liečbu pre túto kategóriu pacientov..

Prevažná väčšina pupočnej kýly sa vyskytuje u žien vo veku 30 a viac rokov. Pokiaľ ide o kliniku, prejavy spojené s herniou, sú určené na základe veľkosti tvorby hernie a veľkosti jej herniovej brány, závažnosti skutočného procesu priľnavosti, sprievodných komplikácií (ich prítomnosť alebo v dôsledku toho absencie), obezity (tiež pôsobiacej ako sprievodný alebo neprítomný faktor)..

Ako sme už uviedli, kýly malých rozmerov často nespôsobujú pacientom veľké obavy, čo možno povedať najmä v prípade, že ich možno opraviť, ako aj pri absencii tendencie k porušovaniu..

Najväčší stupeň závažnosti klinických prejavov sa pozoruje pri kýlach, ktoré majú významné rozmery. To v kombinácii s relatívne úzkymi bránami sťažuje priechod črevami jeho obsahu, čo vedie k pacientom so zápchou, bolesťou av niektorých prípadoch nevoľnosťou a zvracaním. Uvedená symptomatológia sa prejavuje najmä pri herniách, ktoré nie sú predmetom redukcie. Zhoršenie celkového stavu s prietržou sa často vyskytuje na pozadí obezity pacientov a ochabnutého brucha, čo v kombinácii s herniovým výčnelkom pre nich spôsobuje množstvo nepríjemností..

Sprievodné choroby relevantné pre pacienta tiež prispievajú svojimi vlastnými charakteristikami v priebehu ochorenia. Zahŕňa to výrazné nepríjemnosti počas chôdze alebo fyzickej námahy, nevoľnosť a belenie, plynatosť, chronickú zápchu, dunenie v bruchu, výskyt kŕčových bolestí (to platí najmä v prípade, keď je prietrž náchylná na štípanie, ako aj pri adhéznej chorobe)..

Pokiaľ ide o výrazné porušenie pupočnej kýly, je sprevádzané objavením sa ostrej a náhlej bolesti, objavením sa v stolici krvi, výrazným prejavom nevoľnosti a zvracania, oneskorením procesov vypúšťania plynov s defekáciou. Keď sa vezme horizontálna poloha, prietrž sa neopraví, zaznamená sa tiež charakteristické namáhanie výčnelkom.

diagnóza

Diagnóza kýly spočíva v použití nasledujúcich metód:

 • vyšetrenie ošetrujúcim chirurgom;
 • röntgenogram dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • herniografia (metóda zavedenia kontrastného média do brušnej dutiny v kombinácii s röntgenovým žiarením; týmto prístupom k diagnostike sa určuje možnosť študovať prietrž);
 • Ultrazvuk oblasti výčnelku.

Kýla bielej línie brucha sa tiež nazýva preperitoneálny lipóm. Súčasne v šľachových vláknach medzi svaly pozdĺž stredovej línie brucha vznikajú medzery, cez ktoré presakuje tuk a potom orgány umiestnené v brušnej dutine..

Ochorenie sa prejavuje vyčnievaním, ktoré je veľmi bolestivé.

Akonáhle sa objaví kýla bielej čiary, osoba by mala okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Chirurg sa podieľa na liečbe tohto ochorenia. Príznaky môžu byť vyjadrené bolestivým výčnelkom, ktorý sa často vyskytuje v horných častiach. Medzi príznaky je možné rozlíšiť bolesť, ktorá sa prejavuje v hornej časti brucha, čo platí najmä pre náhle pohyby a chvíle namáhania. Môže sa tiež vyskytnúť diastáza, čo je divergencia svalov. Pacienti sa niekedy sťažujú na nevoľnosť alebo zvracanie.

Medzi hlavné metódy diagnostikovania prietrže patrí herniografia, čo je röntgenová metóda sprevádzaná zavedením kontrastného činidla do brušnej dutiny, čo umožňuje vyšetrenie prietrže. Pacient musí podstúpiť ultrazvukový výstupok.

Späť na obsah

Priebeh choroby

Kýla bielej čiary má niekoľko typov, čo závisí od polohy ohniska vzhľadom k pupku. Môže byť umiestnený nad, okolo a pod pupkom. V mnohých prípadoch sa príznaky choroby neobjavia, ale zistia sa náhodne. Ochorenie má tri štádiá, z ktorých prvé je preperitoneálny lipóm, druhé štádium predstavuje počiatočná prietrž, zatiaľ čo v poslednom štádiu je zistená vytvorená prietrž.

V prvom stupni, ako je opísané vyššie, sa vytvoria medzerovité priestory, cez ktoré je zobrazený predperitoneálny tuk. Po vytvorení kýly sa vytvorí znak počiatočnej fázy. V čase divergencie svalov a pri ďalšom vývoji choroby vstupuje časť omentum alebo časť steny steny tenkého čreva do herniálneho vaku..

Kýla sa môže považovať za vytvorenú, ak sa v oblasti bielej línie objaví pečať, ktorá je bolestivá. V tomto prípade sa vytvárajú tzv. Herniové brány, ktoré majú oválny alebo okrúhly tvar, ich priemer v priemere sa môže meniť medzi 1-12 cm.

Pomerne často sa vytvára viac prietrží, pričom jednotlivé prietrže sa nachádzajú nad sebou.

Syndróm bolesti je dosť výrazný v počiatočných štádiách vývoja choroby, ktorá je spôsobená obmedzenou prietržou bielej línie brucha, zatiaľ čo nervy vlákna peritoneálnej oblasti..

Späť na obsah

komplikácie

Komplikácie sa môžu vyskytnúť ako uškrtenie prietrže s náhlou kompresiou herniálneho obsahu.

Poranenie prietrže si vyžaduje okamžitú pomoc a môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

 • nevoľnosť;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • na krátku dobu rastúca bolesť brucha;
 • nedostatok pohybu čriev a uvoľňovanie plynu;
 • zvracanie
 • Neexistuje spôsob, ako opraviť prietrž ľahkým stlačením, keď je pacient v horizontálnej polohe na chrbte.

Ak sa lieči prietrž bieleho brucha, prognóza je priaznivá.

Späť na obsah

Príčiny choroby

Biela čiara brucha je šľachová doska, ktorá je umiestnená medzi svaly brucha v konečníku, medzi xiphoidným procesom hrudnej kosti a pubis. Svalovec v konečníku tvorí túto oblasť, má prepojky na šľachy, ktorých počet sa môže meniť od 3 do 6.

Príčiny kýly bielej línie brucha môžu byť vyjadrené nedostatočne vyvinutým spojivovým tkanivom opísanej oblasti, ktoré je prítomné od narodenia alebo sa získava počas života. V niektorých prípadoch to spôsobuje jeho riedenie a následnú expanziu. Biela čiara by mala mať šírku 1 až 3 cm, zatiaľ čo pri zmene môže byť táto hodnota 10 cm, záleží to od stupňa diastázy.

Kýla v tejto oblasti sa najčastejšie prejavuje u mužov vo veku 20 - 30 rokov. Charakteristickou oblasťou lokalizácie je epigastrická časť bielej čiary.

Niektoré majú predispozičné faktory, ktoré ovplyvňujú oslabenie spojivového tkaniva opísanej oblasti, medzi nimi:

 • dedičná predispozícia k slabo vyvinutému spojivovému tkanivu;
 • pooperačné jazvy;
 • obezita.

So zvýšením vnútrobrušného tlaku sú spojené rizikové faktory:

Aby sa predišlo možnosti ochorenia, je možné prijať preventívne opatrenia:

 • použitie správnej techniky pri zdvíhaní závaží;
 • použitie obväzu počas tehotenstva;
 • tréning brušných svalov;
 • správna výživa;
 • nastavenie hmotnosti;
 • odmietnutie zdvíhania nadmerne ťažkých predmetov.

Bohužiaľ, rôzne cvičenia, diéty a nosenie obväzov v tejto situácii neprinesú účinnosť. Boj proti hernii sa môže uskutočňovať výlučne chirurgickým zákrokom, ktorý zahŕňa hernioplastiku. Počas operácie získa lekár prístup k obsahu prietrže. Liečba spočíva v izolácii herniálneho vaku, zatiaľ čo jeho obsah, to znamená vnútorné orgány, sa vrhá späť na svoje miesto. Za brušnou stenou je plast.

Pomerne často sa po vykonaní normálnej operácie, pri ktorej sa prišívajú okolité tkanivá, objaví opäť hernia. Z tohto dôvodu lekári nedávno použili implantáciu sieťových štepov na odstránenie herniálneho otvoru, čo znižuje výskyt choroby minimálne. Takéto implantáty nemožno po implantácii odtrhnúť, dokonale zakoreniť a zabrániť ďalšiemu napínaniu tkanív.

Existuje niekoľko spôsobov, ako získať prístup k miestu zápalu.

Prvý z nich je otvorený a na koži sa urobí rez. Po takomto zásahu je na koži viditeľný šev, ktorý vyvoláva nepríjemné pocity. Táto technika je však bezpečnejšia, pretože lekár vidí vnútorné orgány a dokáže spoľahlivo opraviť aloštep. Ak je prietrž malá, k zákroku dochádza pri lokálnej anestézii.

Druhou prístupovou metódou je laparoskopia. Toto je minimálne invazívna metóda, pri ktorej je prístup cez punkcie v brušnej stene a kontrola sa vykonáva pomocou počítačového zariadenia. Po tejto operácii zostanú iba ťažko viditeľné jazvy, syndróm bolesti nebude taký výrazný. Chirurg môže naraziť na určité ťažkosti pri správnom fixovaní sieťovinového materiálu, čo zvyšuje pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže.

Po operácii je osoba sledovaná 24 hodín. Ak mala hernia pôsobivú veľkosť, pacient je predpísaný nosiť obväz po dobu 30 dní. Po 3 mesiacoch nie je osobe zakázané napájanie.

Okrem liečby prietrže by sa mala vylúčiť diastáza brušných svalov, na ktorú sú predpísané cvičenia. U detí, ktoré nedosiahli vek 6 rokov, sa liečba tohto ochorenia nevykonáva, avšak v prípade podozrenia na zameranie kýly bude potrebné vyšetrenie u lekára.

Pozrite si video: Live Healthy! Biela línia prietrže

Dieťa s pupočníkovou kýlou si vyvinie zaoblený výčnelok v pupočnej oblasti, ktorý sa zvyčajne postaví, keď dieťa leží na chrbte. Čím širšia je hernia brána, tým ľahšia je hernia. Ak je prietrž s ťažkosťami, hovoria o čiastočnom štipnutí. Úplné štipnutie u detí je zriedkavé.

U dospelých sa tiež vyskytuje výčnelok v oblasti pupka. Toto je sprevádzané bolesťou pri kašľaní alebo fyzickej námahe. Prejavy hernie závisia od jej veľkosti. Veľká kýla teda môže zasahovať do priechodu potravy cez črevá, čo spôsobuje zápchu, nevoľnosť a niekedy dokonca zvracanie..

popis

Kýla je všeobecne vyčnievanie orgánu pod kožou do podkožného tkaniva alebo iných orgánov bez narušenia integrity týchto orgánov. Ako sme už povedali, s pupočnou prietržou vyčnievajú brušné orgány. Umbilikálny prsteň je otvor, cez ktorý sa plod spája s pupočnou šnúrou s matkiným telom. V pupočnej šnúre sú cievy. Po narodení je pupočníková šnúra podviazaná, jej zvyšok zmizne, cievy sú zarastené spojivovým tkanivom zakrývajúcim otvor pupočníka. Ihneď po narodení je tento krúžok slabý a nie je zarastený a brušné svaly sú umiestnené ďaleko od seba, môžu z neho vyčnievať omentum, peritoneum alebo črevné slučky..

Pupočná prietrž môže byť vrodená a získaná. Vrodená kýla sa prejavuje hneď po narodení - je to taký výčnelok v pupku, ktorý prechádza do pupočnej šnúry, ktorá sa zvyšuje, keď dieťa kričí. Vzniká v dôsledku pôsobenia rôznych nepriaznivých faktorov, ako sú infekcie, na tele matky počas tehotenstva. Z tohto dôvodu sa vývoj plodu spomaľuje a štruktúry pupočníkových krúžkov sa nevytvárajú správne. Deti s vrodenou pupočníkovou prietržou sú zvyčajne slabé a majú slabý svalový tonus.

Ale bábätká môžu mať kýlu. Tvorí sa kvôli defektom vo vývoji prednej brušnej steny, napríklad pri oneskorenej fúzii pupočného prstenca. Keď kričia alebo plačú, brušné svaly tlačia na brušnú dutinu a potom slučka čreva môže ísť do diery tohto prstenca. Príčinou hernie u detí môžu byť krivica a časté zápchy. Najčastejšie dievčatá trpia prietržami.

U dospelých sa pupočné kýly najčastejšie vyskytujú na ženách po 30 rokoch. Je to kvôli tomu, že počas tehotenstva je pupočníkový prstenec napnutý. Ale pupočníkový kruh všeobecne môže oslabiť obezitou a po operáciách so vznikom jaziev. Existuje aj dedičná slabina pupočného kruhu.

Existuje niekoľko rizikových faktorov pre rozvoj pupočnej kýly:

 • častý plač a plač v detstve;
 • častý fyzický stres;
 • ascites;
 • dlhodobý ťažký kašeľ;
 • častá zápcha.

Pri kýle existuje pravdepodobnosť komplikácií. Najzávažnejšie z nich je štípanie, to znamená náhle stlačenie výčnelku v hernial gate. V tomto prípade sa prietrž nekoriguje s miernym tlakom v polohe na chrbte, v stolici sa môže objaviť krv, vo výkaloch sa môže objaviť krv, rýchlo sa zvyšujúca bolesť v slabinách alebo mieškoch, nevoľnosť a zvracanie. Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. A čím dlhšie má človek prietrž, tým je pravdepodobnejšie, že sa dostane.

Orgán nachádzajúci sa v herniálnom vaku môže byť zapálený. V dôsledku kýly sa tiež môže vyvinúť koprostáza - stagnácia výkalov v hrubom čreve..

diagnostika

Aby sa ubezpečil, že pacient skutočne má pupočníkovú herniu, musí podstúpiť vyšetrenie chirurgom, vykonať röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny, FGDS a ultrazvuk hernálnej výčnelky..

Toto ochorenie je potrebné rozlíšiť metastázami rakoviny žalúdka v pupku.

liečba

U detí mladších ako 5 rokov sa pupočníková kýla nepoužíva, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že porucha sama zmizne. Za týmto účelom sú predpísané masáže pupočnej zóny, fyzioterapeutické cvičenia, regeneračné procedúry.

U dospelých sa pupočná kýla lieči chirurgicky a existuje niekoľko spôsobov liečby:

 • Tradičný plast s miestnymi textíliami podľa metód Sapezhko a Mayo. Táto metóda bola navrhnutá pred 100 rokmi. Má však značné nedostatky - dlhé obdobie rehabilitácie a vysoké riziko recidívy prietrže na rovnakom mieste.
 • Plast s implantátmi zo sieťoviny. V tomto prípade môže byť pletivo umiestnené priamo pod kožou, ak je hernálna brána veľká, alebo pod pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade rehabilitácia netrvá dlhšie ako mesiac, zriedkavo sa vyskytujú relapsy..

Ak operáciu nie je možné vykonať z akéhokoľvek dôvodu, liečba spočíva v obmedzení fyzickej aktivity a nosení špeciálneho obväzu.

prevencia

Hlavnou prevenciou kýly je šport. Okrem toho je vítaná akákoľvek fyzická aktivita v závislosti od celkového stavu osoby - fitnes, plávanie, fyzioterapeutické cvičenia alebo ranné cvičenia. Ku všetkému sa však musí pristupovať múdro, nie je potrebné zdvíhať ťažké závažia, nadmerne zaťažené telocvičňu, malo by sa vyhnúť zraneniam brušnej steny. Je veľmi dôležité sledovať hmotnosť..

Aby nedošlo k rozvoju pupočnej kýly, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Patria sem chronické ochorenia pľúc, zápcha, choroby spojené s kašľom, poruchy močenia, ascites.

Ženy počas tehotenstva musia jesť správne, snažiť sa vyhnúť zápche a cvičiť, pokiaľ je to možné. Po pôrode sa odporúča nosiť špeciálny obväz a robiť si fitnes.

U novorodencov v prvých dňoch sa musíte starostlivo starať o gombík brucha, neprekrmovať sa a pravidelne, niekoľkokrát denne, ležať na bruchu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.
Medzistavcová prietrž je bežná patológia. Vyznačuje sa poškodením medzistavcových platničiek, posunutím obsahu disku za chrbticu. U väčšiny pacientov to spôsobuje bolesť chrbta.
Kýla bielej línie brucha je ochorenie, pri ktorom sa vytvorí jedna alebo viac štrbín v šľachových vláknach pozdĺž stredovej čiary brucha, cez ktoré vyčnievajú orgány brucha..Kýly bielej línie brucha tvoria 3 až 12% z celkovej štruktúry prietrží prednej brušnej steny, najčastejšie sa vyskytujú u mužov vo veku 20 - 30 rokov.