loader

Hlavná

Hlava

Príznaky pupočnej kýly u dospelých, fotografia, liečba

Umbilikálna hernia je ochorenie charakterizované divergenciou svalov brušnej dutiny a vyčnievaním peritoneálneho tkaniva pupočníkovým krúžkom. Podľa štatistík trpí pupočná kýla u väčšiny žien, pretože oslabenie svalového a spojivového tkaniva je často spojené s tehotenstvom. Týka sa to aj obéznych a obéznych mužov..

odrody

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

príčiny


Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku rôznych faktorov. Najdôležitejšie z nich sú:

 • Genetická predispozícia.
 • Oslabenie svalov brušnej steny.
 • Vysoký tlak v bruchu.

Ak niektorý z vašich blízkych príbuzných ochorel touto chorobou, máte na to predispozíciu. S genetickou predispozíciou na pupočníkovú prietrž sa musíte starostlivo chrániť pred nadmerným napätím brušných svalov, prudkým nárastom hmotnosti a tiež udržiavaním svojej hmotnosti v normálnych medziach..

Ďalšou dôležitou príčinou pupočnej kýly je oslabenie svalov pobrušnice. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k oslabeniu tkanív a prejaveniu symptómov choroby:

 • tehotenstva;
 • nadváha a obezita;
 • nadmerné náhle zaťaženie lisom;
 • neprítomnosť akéhokoľvek tlaku na svaly lisu;
 • poranenia brucha;
 • operácia brucha.

Vysoký vnútrobrušný tlak ako príčina pupočnej kýly môže byť spôsobený týmito faktormi:

 • pretrvávajúci kašeľ;
 • pravidelná zápcha;
 • intenzívna, príliš veľká fyzická aktivita;
 • pracovný proces.

Osobitnou príčinou tohto ochorenia u žien je tehotenstvo po 30 rokoch. Tehotenstvo vo všeobecnosti ukazuje všetky slabosti tela a po určitom veku sa zvyšujú rizikové faktory. Počas tehotenstva je dôležité navštíviť chirurgku, ktorá začne s liečbou pupočnej kýly s prvými príznakmi.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých


Prvýkrát po vzniku choroby sa v oblasti pupka objaví vydutie, ktoré sa dá ľahko upraviť. Vo vyspelejších prípadoch sa pupočná kýla u dospelých prestane zapadať do pupočného krúžku.

Môžu sa vyvinúť nasledujúce príznaky: bolesť, prolaps vnútorných orgánov pri otvorení brušného prstenca. V skorých štádiách pupočnej kýly si môžete všimnúť bolesť v tejto oblasti, ktorá sa objavuje iba počas kýchania a kašľa..

Pacient môže byť tiež narušený bolesťou žalúdka a nevoľnosťou na bruchu. Tieto príznaky sú obzvlášť akútne pri fyzickej námahe, s ťažkým kašľom a vo všetkých ostatných prípadoch, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak..

Zvláštnym príznakom choroby je pravidelná zápcha. Vznikajú v dôsledku ťažkostí pri prechode trusu cez črevá, pretože časť čreva padá do pupočného otvoru..

komplikácie

Umbilická hernia u dospelých je nebezpečná pre možné komplikácie. Najprv zošívaná prietrž. Vyskytuje sa, keď je obsah herniového vaku privretý do herniálneho otvoru. Táto komplikácia je charakterizovaná akútnou bolesťou, zvracaním, nevoľnosťou, horúčkou. Pacient so štipnutím pupočnej kýly potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Zápal pupočnej kýly. Táto komplikácia nastáva v prípade infekcie herniálneho vaku. Výsledkom je hnisavý proces, ktorý môže ohroziť zápal celej brušnej dutiny. Príznaky zápalu pupočnej kýly u dospelých: horúčka, nevoľnosť, vracanie, slabosť, akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku a na bruchu.

Stagnácia stolice v pupočnej prietrži - koprostáza. Táto komplikácia sa vyvíja pomaly a vyznačuje sa zápchou, bolesťou brucha, ktorá sa stáva zrejmejšou každý deň, a herniálnym vakom sa plní pastovitá hmota. Koprostáza sa vyskytuje v dôsledku narušenej črevnej motility a sedavého životného štýlu.

Ak sa objavia príznaky komplikácií s pupočníkovou prietržou, a to

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • zvýšenie teploty;
 • akútna bolesť brucha;
 • akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku;
 • hnačka alebo nedostatok stolice na niekoľko dní, je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc pri liečbe pupočnej kýly.

Liečba pupočníkovej hernie


Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

1. Intenzívna hernioplastika. Počas operácie chirurg šije okraje pupočnej kýly, napína svaly a spojivové tkanivo..

2. Uvoľnená hernioplastika. Chirurg používa špeciálnu sieťku, pomocou ktorej sa posilňujú tkanivá brušnej dutiny a pupka.

Intenzívna hernioplastika sa dnes vyznačuje veľkým počtom komplikácií a náročnejšou dobou zotavenia. Pretože steh zostáva po operácii, môže byť veľmi bolestivý na dlhú dobu. Môže sa objaviť relaps. Podľa niektorých údajov sa recidíva pupočnej kýly v prípadoch intenzívnej hernioplastiky vyvíja v 10% prípadov..

Obdobie vymáhania je potrebné starostlivo zvážiť. Po podobnej operácii u dospelých by sa človek nemal počas roka zdvíhať a usilovne pracovať, aby sa minimalizoval opakovaný výskyt a opätovný výskyt symptómov choroby..

Umbilikálna hernia môže byť liečená jemnejšou možnosťou chirurgického zákroku s minimálnym možným relapsom choroby. Toto je voľná hernioplastika. Výhodou takejto operácie pri liečbe pupočnej kýly je kratšie pooperačné obdobie, ako aj možnosť úplnej fyzickej aktivity 3-4 mesiace po operácii..

Ak je kombinovaná hernioplastika kombinovaná s laparoskopiou (keď chirurg nerobí veľký rez v tkanive, ale vykonáva manipulácie cez 3 malé diery), potom zotavenie trvá u dospelých minimálne.

Pooperačné obdobie

Prvých pár dní po operácii je pacient v nemocnici. Môžete vstať nasledujúci deň a každý deň môžete stráviť prechádzky. Ihneď po operácii sa odporúča nosiť obväz a nosiť ho niekoľko mesiacov, aby sa uľahčilo hojenie švov..

Niekoľko dní po operácii, ak nie sú žiadne komplikácie, je pacient prepustený. V priemere 2 týždne po operácii sú potrebné obväzy. Aby sa zabránilo rozvoju infekcie, je potrebné absolvovať kurz antibiotík.

Po odstránení švov je potrebné použiť obväz. V závislosti od druhu prevádzky sú zakázané intenzívne bremená a zdvíhacie hmotnosti po dobu od niekoľkých mesiacov do roka.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Liečba ľudovými liekmi


Existuje veľa receptov na tradičnú medicínu, ktoré sa používajú na pupočníkovú prietrž. Nenahradia chirurgický zákrok, ale môžu sa použiť spolu s obväzom, v procese prípravy na chirurgický zákrok a v období po chirurgickom zákroku na prevenciu recidívy..

Propolis komprimovať. 1 polievková lyžica. l vysušený propolis nalejte 200 ml. alkohol. Trvajte na tom, že obsah bude trvať 7 dní. Keď je tinktúra hotová, zoberte 100 gramov domáceho masla rozpusteného vo vodnom kúpeli a 2 lyžice. propolisové tinktúry. Z výslednej látky zahrejte na pupočnú prietrž a okolo nej. Udržujte komprimáciu mimo pupku. Po absorpcii obkladu do pokožky ho utrite studenou vodou.

Olej z rakytníka rešetliakového. Olej z rakytníka rakytníka votrite do pupočnej kýly. Toto sa musí robiť opatrne, aby sa nepoškodil hernálny vak. Počet procedúr - dvakrát denne, ráno a večer, počet dní nie je obmedzený. Pupočná prietrž by sa mala posilňovať a nemalo by napredovať.

Praslička a kýla. Tieto bylinky varte vriacou vodou a pite ako čaj pri liečbe pupočnej kýly. Priebeh liečby: vypite jednu trávu 2 týždne, potom ďalšiu 2 týždne.

Odvar ďateliny. 1 polievková lyžica nasekanú ďatelinu trávu nalejte pohár vriacej vody. Napnite infúziu hodinu po príprave. Trite jednu tretinu pohára trikrát denne pred jedlom.

Dubové tinktúry. Tinktúru mladých vetiev, listov a žalúdov dubu urobte na červenom víne v pomere zdarma. Po vykonaní teplých obkladov v pupočnej prietrži. Priebeh liečby u dospelých je 2 - 3 mesiace, pri liečbe detí sa poraďte so svojím lekárom.

Žihľava listy Zbierajte čerstvé listy žihľavy, opláchnite a nasekajte. Nasekané listy zmiešajte s kyslou smotanou. Vytvorte obklad zakrytím polyetylénom navrchu. Priebeh liečby je neobmedzený.

Ryba je strieborná. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l nasekané potentily, nalejte pohár vriacej vody. Trvajte na tom, až vychladne, napätie. Vezmite štvrť šálky štyrikrát denne.

prevencia

Prevencia pupočnej kýly u dospelých je veľmi dôležitá s genetickou predispozíciou k tejto chorobe. V tomto prípade je potrebná mierna fyzická aktivita, udržiavanie normálnej hmotnosti. Je potrebné stiahnuť tlač na posilnenie svalového tkaniva. Aby ste sa vyhli zápche, musíte jesť správne.

Tehotné ženy sú tiež dôležité pri prevencii pupočnej kýly. Na to musíte mať špeciálne obväzy alebo spodnú bielizeň pre tehotné ženy. Toto opatrenie zabraňuje nadmernému zaťaženiu svalov a spojivového tkaniva brucha. Ženy si tiež musia pamätať na zmiernenie fyzickej aktivity a nie na zdvíhanie závaží.

Správna výživa tiež zohráva dôležitú úlohu pri prevencii pupočnej kýly, pretože zahŕňa zavedené stolice a neprítomnosť pravidelnej zápchy. Pupočná prietrž sa môže rýchlo vyvinúť uprostred konštantného napätia pobrušnice v dôsledku zápchy.

Všetky tieto faktory znížia riziko pupočnej kýly u dospelých a následné problémy s liečbou a chirurgickým zákrokom. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch vyčnievania, pretože predĺžené obdobie ochorenia môže mať vážne následky..

Príznaky pupočnej kýly u žien a účinná liečba

Pupočná prietrž - výčnelok časti čreva cez otvor medzi brušnými svalmi.

Podľa štatistík trpia touto chorobou ženy päťkrát častejšie ako muži v dôsledku niekoľkých faktorov. Je tiež oveľa ťažšie diagnostikovať patológiu u žien ako u mužov.

Ak kýla (t. J. Výčnelok) nie je narušená (prietok krvi nie je narušený) - nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre pacienta, ale v prípade zovretia sa vyžaduje núdzová operácia. Neporušená kýla má nepriaznivý vplyv na kvalitu života: nepohodlie sa zvyčajne vyskytuje iba so zvýšeným zaťažením brušných svalov. Obmedzená forma je veľmi nebezpečná: pri absencii liečby je možná aj smrť.

Moderná medicína účinne lieči uškriabané a neškriepené prietrže chirurgickou metódou. Operácia je bezpečná a zvyčajne úspešná; možné komplikácie sú rovnaké ako pri akomkoľvek inom type chirurgického zákroku.

Ako a prečo majú ženy pupočníkovú prietrž?

Hlavným dôvodom vzniku pupočnej kýly je zvýšený tlak v bruchu, ktorý môže byť spôsobený celým radom faktorov. Ohrozených je týchto 8 kategórií žien:

Obezita alebo náhle priberanie na váhe

tehotná (najmä ak mama očakáva dvojčatá);

mať dlhé a ťažké narodenie;

s ascitom (hromadenie tekutín v brušnej dutine);

trpia častým kašľom;

zapojené do intenzívneho fyzického tréningu, tvrdej fyzickej práce;

s prítomnosťou tejto patológie medzi členmi rodiny.

Raz sa objavil výbežok s časom nezmizol, ale stúpa.

Táto patológia sa u dievčat často rozvíja pri narodení alebo v prvých mesiacoch života a niekedy je prítomná mnoho rokov, ale závažné príznaky sa objavujú už v dospelosti.

Štyri hlavné príznaky, diagnostika

Najtypickejšie príznaky choroby:

Opuch, opuch pupka, ktorý je cítiť miernym tlakom na dlani.

Pri ohýbaní tela, kašľaní, pohybe čriev sa výčnelok zväčšuje. Pri ležaní sa môže znížiť a spôsobiť menšie nepohodlie..

V pupku môže byť bolesť a pocit pálenia. Pri kašľaní, kýchaní, zdvíhaní hmotnosti, dlhodobom státí alebo sedení sa zvyšuje bolesť a nepohodlie.

Koža okolo výčnelku môže zmeniť farbu - sčervenú, sivú alebo modrú.

Pozor! Závažné opuchy a sfarbenie kože v pupočnej oblasti jasne naznačujú prietrž, zatiaľ čo iné príznaky sú podobné príznakom iných chorôb (endometrióza, ovariálne cysty, fibroidy atď.).

Ak je pacient vyšetrený v polohe na chrbte na gauči alebo na gynekologickom kresle, výstupok sa stáva neviditeľným. Ultrazvuk tiež nie je príliš presný v diagnostike tejto patológie..

Preto je ťažké diagnostikovať túto chorobu u žien.

Čo má žena robiť, ak má príznaky pupočnej kýly?

Ak zistíte závažné príznaky pupočnej kýly, mali by ste určite navštíviť lekára. Choroba sama nezmizne, aj keď nespôsobuje vážne nepohodlie alebo čas od času jej príznaky oslabujú. A komplikácie tejto patológie sú veľmi nebezpečné.

Ak prietrž prejde do obmedzenej formy, potom je v tomto prípade prerušený prietok krvi v postihnutej oblasti. Toto nie je sprevádzané iba silnou bolesťou, ale tiež spôsobuje vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože je možná tvorba gangrény (nekróza tkaniva) a infekcie brušnej dutiny. V takejto situácii môže zachrániť iba operácia.

V prípade silnej bolesti, silného opuchu alebo zmeny farby kože v oblasti pupka je potrebné okamžite zavolať sanitku..

Liečba choroby

Jedinou možnosťou liečby pre dospelých je chirurgický zákrok. Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný z určitých dôvodov, odporúča sa nosiť špeciálny obväz, ale toto opatrenie je dočasné a nejde o liečbu..

Operácia na odstránenie prietrže je pomerne jednoduchý postup, trvá asi 20-30 minút a vykonáva sa v celkovej anestézii. Počas procedúry sa výstupok eliminuje: po dôkladnom vyšetrení sa črevná časť upraví a vráti na miesto za predpokladu, že orgán je životaschopný. Ak dôjde k podvýžive uškrteného čreva, odstráni sa. Slabiny brušnej steny sú šité.

Ak bola prietrž príliš veľká, môžu použiť špeciálnu transplantáciu oka na posilnenie problémovej oblasti.

Absolvovanie pacienta je možné v deň operácie, ale zotavovacie obdobie trvá dlhšie. Po určitú dobu pocítite nepríjemné pocity a mierne bolesti v oblasti obsluhy..

Po operácii sa odporúča:

 • zostať na pracovnej neschopnosti 1 - 2 týždne,
 • obmedzenie fyzickej aktivity na obdobie 2 týždňov.

Do jedného mesiaca sa pacient môže vrátiť na predchádzajúcu úroveň fyzickej aktivity..

Možné riziká a komplikácie

Komplikácie po tejto operácii sú zriedkavé. Hlavné riziká sú:

 • infekcia rán (liečená antibiotikami);
 • relapsu choroby;
 • slabosť, závraty, znecitlivenie nôh (možno ich pozorovať okamžite po operácii a zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých hodín).

Po operácii vyzerá pupok ako obvykle, ale sú možné určité zmeny jeho veľkosti a tvaru.

Pupočná prietrž u tehotných žien

Ženy, ktoré sú tehotné a plánujú otehotnieť, by si mali byť vedomé, že počas tohto obdobia sa riziko pupočnej kýly javí dosť vysoké v dôsledku neustále sa zvyšujúceho tlaku na tkanivá brušnej dutiny a napínania pupočného krúžku. Príznaky sú rovnaké ako sme uviedli vyššie..

Pri identifikácii patológie počas tehotenstva sa zvyčajne odporúča nosiť špeciálny obväz a vykonávať jednoduché manipulácie (napríklad s cieľom udržať problémovú oblasť pri kašľaní alebo kýchaní)..

Kýla sama o sebe nie je indikáciou cisárskeho rezu, pacientka môže rodiť sama, bez zhoršenia situácie. O existujúcom probléme je potrebné informovať personál materskej nemocnice, aby lekári pomáhali predchádzať komplikáciám pri pôrode..

Chirurgická liečba počas tehotenstva sa zvyčajne nevykonáva, ak neexistuje vážne nebezpečenstvo pre matku alebo dieťa. Niekedy je však chirurgický zákrok nevyhnutný: v takýchto prípadoch sa snažia vykonať operáciu v druhom trimestri.

Ak sa objavia aj mierne príznaky choroby, tehotná žena by mala okamžite navštíviť lekára, aby zhodnotila stav a dostala odporúčania.

zistenie

Umbilická hernia je častou patológiou u žien, ktorá môže pri neexistencii včasnej liečby ohroziť zdravie alebo život. Tehotné ženy by mali venovať osobitnú pozornosť zdraviu, pretože sú najzraniteľnejšie. Príznaky nemožno ignorovať: pri akýchkoľvek nových, nepochopiteľných a nepríjemných pocitoch v pupku musíte navštíviť lekára a trvať na tom, aby ste dôkladnejšie vyšetrili..

Periférna alebo parumbilikálna prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Kýla bielej línie je patologický stav charakterizovaný skutočnosťou, že v miestach pripojenia svalov k väzivovým štruktúram tkanív sa tvoria medzery, cez ktoré vyčnieva tuková vrstva a časť väčšieho omentum peritoneum..

Kýla nie je nič iné ako bolestivý výčnelok. Patológia vylučuje iba chirurgický zákrok na odstránenie prietrže bielej línie brucha.

Štruktúra brušnej steny

Brušnú stenu tvorí svalové tkanivo. Jeho vrstvy sú tvorené:

 • Peritoneum je tenká membrána spojivového tkaniva. Vrstva obaluje vnútornú stranu brucha a brušných orgánov.
 • Subperitoneálny tuk.
 • Priečny väz - hustý zväzok spojivového tkaniva, ktorý zaisťuje svalovú stenu.
 • Svaly. Brucho je úplne tvorené svalovým tkanivom, ktorého vonkajší povrch je pokrytý fasciou.
 • Subkutánny tuk.

Úzka oblasť leží v strede brucha, na tvorbe ktorého sa nepodieľa svalové tkanivo. Fascia na oboch stranách brucha je pre to vhodná. Kombinácia vláknitých útvarov vytvára bielu líniu brucha.

Šírka čiary je nerovnomerná. Hore, blízko hrudnej kosti, pod ktorou sa nachádza žalúdok, dosahuje 3 cm. Pri klesaní k pupku, pri ktorom prechádza do krčmy, sa línia zužuje na 1 cm. Častejšie sa pri hornej brušnej dutine, kde je vláknitá formácia širšia, vyskytuje prietrž bernovej bielej línie.

Bandáž na herniu brucha

Najobľúbenejšou metódou je nosenie špeciálneho obväzu. Pomáha udržiavať rast prietrže a neumožňuje zväčšenie výčnelku..

Počas tehotenstva a prítomnosti kontraindikácií pre operáciu vám obväz umožňuje dočasne uzavrieť pupočníkový priestor. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy odporúčania odborníkov. Hlavné body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere strečového plátna:

 • Minimálna šírka musí byť najmenej 20 cm.
 • Vybraná bandáž by mala priliehať k telu, ale v žiadnom prípade by nemala stláčať žalúdok a nemala by zasahovať do dýchania, chôdze..
 • Upevňovací prvok napínacieho pásu by mal byť umiestnený vpredu.

Bandáž by sa mala nosiť každý deň niekoľko hodín a pred spaním musí byť odstránená. Nadmerné používanie sťahovacej látky môže viesť k oslabeniu brušných svalov a progresii choroby.

odrody

Klasifikácia choroby je založená na umiestnení herniového výčnelku vo vzťahu k pupku.

 • supra umbilical (umiestnený nad pupočnou dutinou);
 • pupočníkové (umiestnené vedľa pupočnej dutiny);
 • sub-umbilical (vytvorený pod pupkom).

S touto patológiou herniálny vak a tuková vrstva vyčnievajú do medzier medzi svalmi.

Najzraniteľnejšou časťou bielej línie je epigastrická zóna (horné poschodie brušnej steny), u väčšiny pacientov v nej tvorí hernie.

Hrudné výčnelky okolo a pod pupočnou dutinou sú zriedkavé.

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o paraumbilikálnej prietrži, je nemožnosť jej vyliečenie, s výnimkou chirurgického zákroku. Mnohí sa domnievajú, že výčnelok môže samy od seba odísť, keď dieťa dosiahne vek troch rokov, ako je to v prípade pupočnej kýly. Toto je však v zásade nesprávny názor. Výstupok z pupočnej oblasti je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. U detí ani u dospelých nedôjde k samoliečeniu. Ak neexistuje urgentná indikácia pre chirurgický zákrok, kojenci mladšie ako 6 rokov nemajú odstránenú prietrž.

príčiny

Zraniteľnosť vláknitej doštičky tvoriacej bielu čiaru je kľúčovým dôvodom vzniku herniálneho výčnelku. Štruktúra spojivového tkaniva sa stáva tenšia.

V oslabenom pásiku sa tvoria úpony, čo vedie k divergencii (diastáze) svalov. Normálna šírka bielej čiary je 3 cm a pri deformovanom pruhu môžu byť svalové hrany až 10 cm.

Príčiny oslabenia tkanív:

 • dedičnosť;
 • nadmerná telesná hmotnosť;
 • pooperačné komplikácie;
 • tvrdé hojenie rán.

Toto ochorenie spôsobuje zvýšenie intrakavitálneho tlaku. Vedie to k zvýšeniu:

 • zápcha
 • respiračné infekcie spôsobujúce ťažké kašeľ;
 • dieťa a pôrod;
 • nedostatočná fyzická aktivita;
 • poranenia brucha.

Relatívne kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Operácia sa nevykonáva v týchto prípadoch:

 1. Obdobie tehotenstva - žena nosí obväz, viac odpočíva, monitoruje výživu;
 2. Zápalové ochorenia - pacient je predtým liečený na sprievodné ochorenia, po ktorých je operácia vykonaná;
 3. Malé deti - liečba dieťaťa závisí od jeho celkového stavu a výberu rodičov, lekári odporúčajú čakať do 5 rokov, snažia sa konzervatívnym spôsobom odstrániť kýlu, aplikovať masáže, gymnastiku, zdravú výživu.
 1. Obdobie tehotenstva - žena nosí obväz, viac odpočíva, monitoruje výživu;
 2. Zápalové ochorenia - pacient je predtým liečený na sprievodné ochorenia, po ktorých je operácia vykonaná;
 3. Malé deti - liečba dieťaťa závisí od jeho celkového stavu a výberu rodičov, lekári odporúčajú počkať do 5 rokov, snažia sa odstrániť prietrž konzervatívne, pomocou masáže, gymnastiky, po zdravej výžive.

symptomatológie

Toto ochorenie je dlhodobo asymptomatické. Iba pri namáhaní si človek všimne vydutie pod kožou. Neskôr sa spája bolesť, ktorej intenzita sa zvyšuje so zvyšujúcim sa zaťažením. Osoba je narušená prepichovaním, intenzívnym švom, dlhotrvajúcou akútnou bolesťou.

S progresiou choroby si všimnite:

 • silné bolestivé vystupovanie v stredovej línii;
 • syndróm zvracania nauzea;
 • bolesť pri pohybe;
 • bolesť po jedle;
 • dyspepsia (pálenie záhy, grganie, čkanie).

V závažných formách príznaky, ako sú:

 • pohyby čriev krvou;
 • neznesiteľná bolesť;
 • pretrvávajúce zvracanie
 • herniálny výčnelok sa neupravuje.

Z čoho pozostáva prietrž?


Bez ohľadu na jeho umiestnenie, herniálny výčnelok sa vždy skladá z 3 častí:

 1. Brána kýly je slabé miesto (prírodné alebo umelé), cez ktoré kýla vychádza.
 2. Hernia sac - časť pobrušnice vyčnievajúca cez bránu.
 3. Hernial content - čo je v dutine hernial vaku.

Takmer všetky orgány, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine, môžu vypadnúť slabými miestami. Najčastejšie je to však tenké črevo a veľké omentum. Herniový obsah sa môže samočinne prispôsobiť do brušnej dutiny, to znamená, že prietrž úplne zmizne prietrž, pri ktorej je osoba považovaná za správnu. Ak je čiastočne opravený alebo sa jeho rozmery nezmenia pri ľahnutí, je to neredukovateľné.

komplikácie

Aj keď choroba nespôsobuje významné utrpenie, je celkom nebezpečná. Porušenie herniálneho vaku je vážna komplikácia. Pri štiepení sú orgány, krvné cievy, nervy stlačené.

Naruší sa prietok krvi. Tkanivá prestávajú byť vyživované, začínajú odumierať.

Nekrotický proces trvá prechodne. Ak pacient nie je urgentne operovaný, zomrie.

Operácia sa vykonáva podľa nasledujúcich pokynov:

 • stolica krvi;
 • úplné zastavenie pohybu čriev;
 • neznesiteľná bolesť;
 • nemôže získať prietrž.

Všeobecná diagnóza choroby

Pred začatím liečby pupočnej kýly by sa mal človek podrobiť kompletnej diagnóze choroby a absolvovať potrebné testy. Pacienti sú zaradení:
X-ray (umožňuje zistiť, ktorý orgán spadol do hernial vaku). 2 ultrazvuk (určuje povahu pupočníkovej formácie). 3 Gastroduodenoskopia (vykonáva sa s cieľom vylúčiť prítomnosť sprievodných chorôb).
Okrem toho sa po prijatí do nemocnice vyžaduje všeobecná analýza moču a biochémia krvi. Výsledky určujú prítomnosť zápalových procesov v tele.

Titov VV, chirurg, gastroenterológ., Doktor najvyššej kategórie v tomto videu hovorí o brušnej prietrži.

Pupočná prietrž u dospelých. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky. V pupočnom kruhu u dospelých môžu opúšťať slučky čreva, omentum a ďalšie orgány.

Fakty o pupočníkovej prietrži:

 • tvorí 5% všetkých brušných hernií v dospelosti;
 • najčastejšie u žien po 40 rokoch;
 • prvýkrát túto chorobu opísal staroveký rímsky lekár Celsus, ktorý žil v 1. storočí nl;
 • prvá úspešná operácia pupočnej kýly sa uskutočnila vo Francúzsku v roku 1885.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.
Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

 • pupočníkové tepny;
 • pupočné žily;
 • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

Príčiny pupočnej kýly u dospelých:

 • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
 • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
 • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
 • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
 • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
 • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
 • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
 • Poranenie brucha.
 • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Známky pupočnej kýly u dospelých

Vypuknutie pupku. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

 • pupok veľmi vyčnieva;
 • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
 • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Komplikácie pupočnej kýly

 • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
 • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
 • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých

Ktorého lekára by som mal liečiť pupočníkovou prietržou?

Ako vyzerá chirurg?

Aké otázky môže lekár položiť?

Skríning pupočnej kýly


Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
 • veľkosť herniálneho výčnelku;
 • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
 • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným.
Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
 • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
 • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
 • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
 • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
 • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
 • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
 • pacient leží na gauči na ľavej strane;
 • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
 • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
 • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
 • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie u pacienta s pupočnou kýlou

Typy operácií na pupočnú kýlu

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

 • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
 • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
 • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

Ťahová hernioplastika

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.
Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u dospelých

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
 • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Alternatívne metódy liečby pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

Príčiny a príznaky pupočnej prietrže u mužov

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum). U dospelých mužov je táto patológia menej častá ako u žien a novorodencov (chlapcov a dievčatá oboch pohlaví)..

Kýla je vrodená (v dôsledku poruchy v prednej brušnej stene) a je získaná. Ten sa vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré vedú k zvýšenému vnútrobrušnému tlaku na pozadí zlyhania ochranných štruktúr (svalový rámec a spojovacie tkanivo). V počiatočných fázach prebieha bez bolesti a bez nepohodlia. Výstupok úplne zmizne v horizontálnej polohe, dá sa ľahko nastaviť samostatne alebo prstom.

S progresiou procesu, napínaním pupočného prstenca, zväčšením herniálneho vaku, ktorý môže obsahovať vnútorné orgány, sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Pupočná kýla - stav, pri ktorom vnútorné orgány presahujú pupočníkový kruh

príčiny

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyvíja u mužov nad 40 rokov.

Hlavné dôvody:

 • distenzia prednej brušnej steny kvôli obezite;
 • prudká strata telesnej hmotnosti (strata hmotnosti) pri prísnej strave alebo vážnom ochorení;
 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • sedavý spôsob života bez fyzickej námahy;
 • pravidelné veľmi silné fyzické namáhanie (zdvíhanie kotvového zvonu, zdvíhanie tyče)
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas namáhania, ktoré sprevádza pohyb čriev počas zápchy, zvýšené vytváranie plynov (plynatosť), prítomnosť tekutiny v brušnej dutine (ascites), so silným kašľom alebo kýchaním;
 • následky chirurgických zákrokov alebo zranení (pády, dopravné nehody, mŕtvice) vo forme poškodenia svalov a väzov prednej brušnej steny.

Táto vrodená patológia s malými zmenami sa nemusí prejaviť v detstve. V procesoch spojených so zvýšeným tlakom v brušnej dutine je tento faktor rozhodujúci pre vývoj viditeľnej pupočnej kýly.

Znaky klinických prejavov

Prvým prejavom pupočnej kýly u mužov je výčnelok v pupočnej oblasti zaobleného tvaru, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe alebo prejedaní. V budúcnosti sa môže objaviť vo vertikálnej polohe a zmiznúť v horizontálnej polohe. S nekomplikovaným priebehom nie je žiadna bolesť, výčnelok sa dá ľahko upraviť v bruchu.

Pri veľkej veľkosti pupočnej kýly, pri zistení významnej časti čreva v herniálnom vaku, sa objavujú klinické prejavy..

Hlavné príznaky sú:

 • nepohodlie, ťahanie bolesti pri fyzickej námahe brušnej tlače, vzpieranie;
 • zväčšenie veľkosti výčnelku v pupku počas kašľa, kýchania, napínania pri pohybe čriev, po fyzickej námahe, ako aj jeho postupné znižovanie po odpočinku v ležiacej polohe;
 • pravidelná zápcha, možné grganie, mierna nevoľnosť, zriedkavo zvracanie, ako reflexné reakcie na narušenie normálneho pohybu potravy, keď časť čreva vstupuje do herniálneho vaku.

Nebezpečný jeho dôsledkami a má jasnejšiu symptomatológiu komplikácií.

Objavujú sa postupne v:

Peritonitída - zápalový proces v tkanivách brušnej dutiny

 1. Poranenie prietrže.
 2. Zápal a zhoršená dodávka krvi do orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku (zvyčajne v črevných slučkách), rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice).
 3. Narušenie pohybu stolice v črevách (koprostáza) až do rozvoja črevnej obštrukcie.

Ak je časť čreva alebo omentum uviaznutá v herniálnom vaku, lúmen ciev sa prekrýva a nielenže dôjde k prudkému narušeniu pohybu čreva a tlačeniu potravy, ale zastaví sa prívod krvi do tkanív. To spôsobuje bunkovú smrť, obštrukciu čreva, intoxikáciu tela, rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice). Pri absencii včasnej pomoci je možné prasknutie črevnej steny..

Klinické prejavy obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť v vyčnievajúcej a pupočnej oblasti brucha;
 • prudké zväčšenie prietrže, napätie na vyčnievajúcej stene, začervenanie kože a miestne zvýšenie teploty a opuchu;
 • poruchy nadúvania a stolice (nedostatok pohybu čriev), čkanie, zvracanie;
 • zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak (v počiatočnej fáze a jeho pokles s progresiou patológie), reakcia pri všeobecnej teplote.

diagnostika

Aby človek diagnostikoval vývoj pupočnej kýly, musí navštíviť chirurga. Počas počiatočného vyšetrenia, vyšetrenia a prehmatania pupočného krúžku v polohe ležania a sedenia pacienta môže lekár mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly. Pri uškrtenej kýle sa pozoruje ostro bolestivá, nekontrolovaná výčnelka.

Na potvrdenie diagnózy sa používa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny a pupočnej oblasti, vďaka ktorým sa zistí nesúlad vo svaloch prednej línie brucha a zistia sa úseky vnútorných orgánov v herniálnom vaku;
 • herniografia (rádiografické vyšetrenie s kontrastom, ktoré vám umožní vidieť veľkosť a obsah herniálneho vaku).

Ak je pupočníková hernia výsledkom patológie vedúcej k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ošetrujúci lekár v prípade potreby pošle na konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom a onkológom..

Liečebné prístupy

Chirurgická terapia

Najmodernejšou a najúčinnejšou terapiou pupočnej kýly je hernioplastika, pri ktorej sa vykonáva hernia.

Výber špecifickej techniky vykonáva chirurg individuálne, a to na základe veľkosti herniového výčnelku, stavu svalu a väzivového rámu brušnej dutiny, vývoja komplikácií, ako aj veku a prítomnosti sprievodných chronických chorôb človeka..

použiť:

 • napäťová hernioplastika, to znamená odstránenie herniálnej chyby a posilnenie prednej brušnej steny pomocou vlastných tkanív pacienta;
 • neobmedzená hernioplastika s použitím umelých sieťových implantátov.

Podľa spôsobu získania prístupu k zmeneným tkanivám sa rozlišujú otvorené operácie a laparoskopické operácie. Otvorené - jedná sa o bežné chirurgické zákroky, keď chirurg urobí rez kožou skalpelom, odstráni herniálny vak a vloží orgány dovnútra.

V prípade komplikácií sa uskutoční resekcia (čiastočné odstránenie) postihnutého čreva alebo omentum, vyšetrí sa brušná dutina, aby sa zistili príznaky zápalu a ďalšie prejavy komplikovaného priebehu choroby, ako aj ich korekcia. Na konci operácie je prietržová brána zošitá a predná brušná stena je posilnená (tkanivami pacienta alebo umelou sieťkou).

Laparoskopia je najšetrnejší chirurgický postup pre pupočníkovú prietrž

Pri laparoskopickej metóde chirurg vykonáva niekoľko vpichov na zavedenie endoskopických techník na vizuálne pozorovanie a chirurgických nástrojov na priamu operáciu. Rovnako ako pri otvorenom prístupe je predná brušná stena zosilnená (častejšie implantátom), aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže..

Rehabilitačné obdobie trvá od 2 týždňov do 2 mesiacov, v závislosti od zdravotného stavu pacienta, trvania ochorenia a výskytu komplikácií..

Funkcie pooperačného obdobia:

 • denné ošetrenie pooperačných rán zdravotníckym personálom;
 • použitie liekov proti bolesti na analgetiká (baralgin) a na prevenciu infekcie antibiotikami (fluórchinolóny, cefalosporíny);
 • nosiť špeciálny pooperačný obväz, aby sa zabránilo účinku tlaku v brušnej dutine na tkanivo jazvy;
 • nedostatok silného fyzického stresu (vrátane sexuálnej aktivity a vzpierania) po dobu 1 až 2 mesiacov v závislosti od odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Je lepšie spať na chrbte, aby nedošlo k nadmernému tlaku na pooperačnú oblasť.

Konzervatívna terapia

Terapeutické metódy sa používajú na liečenie chlapcov vo veku 1 roka, ako aj kontraindikácií pre chirurgický zákrok u mužov.

Operácia je kontraindikovaná v:

 • zníženie koagulačnej schopnosti krvi, ktoré nie je možné primerane liečiť;
 • závažné poruchy imunity, napríklad pri AIDS;
 • exacerbácie chronických respiračných chorôb;
 • závažná patológia kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akútne ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka).

Konzervatívna liečba u dospelých nevedie k liečbe, ale bráni progresii patológie.

použiť:

 • pravidelné nosenie obväzov (ak je fyzická aktivita vpredu);
 • masáže, ktoré pomáhajú posilňovať svalovú stenu;
 • komplex fyzioterapeutických cvičení zameraných na vytvorenie stabilného ochranného svalového rámu v bruchu.

Naopak, u detí je nielen vysoká účinnosť protidrogovej liečby, ale je možné aj samoliečenie pupočnej kýly. Odporúča sa na 15 minút položiť chlapca na brucho na tvrdý povrch (napríklad na prebaľovací pult) a vykonať ľahkú masáž alebo hladiť jeho chrbát, ruky a nohy. Vo veku 2 mesiacov je uvedená masáž brucha, ktorú vykonáva špeciálne vyškolený zdravotnícky pracovník.

Podľa predpisu pediatra sa tiež používa dočasná aplikácia adhéznej náplasti na oblasť pupka. Náplasť musí byť vybraná špeciálne, hypoalergénna. Hrudný výčnelok je starostlivo nasadený dovnútra, svaly rekta abdominis sa približujú k pupočníkovému krúžku, ktorý fixuje náplasť. Liečebný priebeh v priemere pozostáva z trojnásobného použitia takého obväzu počas 10 dní. Vo veku 1 roka lekári chlapca znovu vyšetria a ak prejavy kýly pretrvávajú, chirurg spolu s detským lekárom rozhodne o možnom chirurgickom zákroku..

prevencia

Prevencia spočíva v udržiavaní normálneho svalového tonusu prednej brušnej steny a prevencii zvýšenia vnútrobrušného tlaku.

Hlavné smery:

 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • zdržať sa nadmerného fyzického namáhania a zdvíhania;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a adekvátna liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest;
 • starostlivé vykonávanie odporúčaní lekárov týkajúcich sa obnovenia obvyklej fyzickej aktivity počas chirurgických zákrokov v brušnej dutine.

Po 50 rokoch je vhodné, aby človek každý rok navštívil chirurga profylakticky, aby identifikoval pupočnú kýlu v ranom štádiu vývoja. Keď sa objavia prvé príznaky, je tiež dôležité poradiť sa s chirurgom, ktorý určí množstvo potrebných terapeutických opatrení. Tým sa nielen ochráni zdravie, ale predíde sa aj nebezpečným následkom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová hernia: príznaky a liečba
Vertebrálna hernia alebo hernia bedrovej medzistavcovej platničky je bežnou patológiou (30-40% prípadov) muskuloskeletálneho systému, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov a prejavuje sa ako výsledok kompresie dvoch susedných stavcov, čo vedie k tomu, že buničité jadro vyčnieva cez oslabenú alebo roztrhaný vláknitý prsteň.
Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je?
Ženy sa obávajú, či porucha cyklu a bolestivé dlhé obdobia môžu byť prejavmi fibroidov, ako a prečo sa vytvára tento benígny nádor, v akom veku sa oplatí najviac báť jeho vzhľadu.