loader

Hlavná

Späť

Vo fáze vyčnievania sa môže prietrž zvrátiť

Pravdepodobne mnoho pacientov narazilo na niekoľko rôznych degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice (DDDZ):

 • osteochondrosis;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla.

Z tradičného konzervatívneho lekárskeho hľadiska sú tieto názvy synonymá, pretože ich povaha je rovnaká. Napriek tomu moderná medicína na celom svete už neporovnáva osteochondrózu a prietrž, pričom prvú patológiu pripisuje deformujúcim dorzopatiám a druhú léziu medzistavcových platničiek (MTD) - choroby kódované v ICD 10 pod kódmi M50 - M51. Staré meno „hernia“ zostalo iba pri Schmorlovej kýle a výčnelok úplne zmizol. To niekedy mýli nielen pacientov, ale aj ošetrujúcich lekárov: stále existujú také choroby, a ak nie, prečo sa stále píšu v diagnostike??

Kam smerovali výčnelky a prietrže z ICD 10??

Uisťujeme našich pacientov a lekárov - vo formuláciách „vyčnievania“ a „kýly“ nie je nič zásadne nesprávne a nezmizli, len:

 • Lézie MPD, ako sú klasifikované v ICD, sú širokou skupinou chorôb, ktoré kombinujú všetky patologické patológie diskov spojené nielen s DDD (dôraz na degeneratívny charakter sa dnes vôbec vôbec neuvádza), ale aj s posunmi a inými špecifikovanými a nešpecifikovanými léziami. Dôležitý bod: poškodenie disku sa týka dorzopatií, ak spôsobujú príznaky rádikulopatie (radikulárny syndróm) alebo myelopatie (príznaky kompresie miechy). Inými slovami, pri akýchkoľvek neurologických alebo myelopatických prejavoch v chrbtici môže lekár mať podozrenie na léziu medzistavcových platničiek..
 • Táto diagnóza (poškodenie MTD) vyžaduje ďalší hĺbkový výskum s určením typu (DDD alebo výtlak), stupňa (veľkosť výčnelku / hernie alebo rozsahu výtlaku). Záver: Pri degeneratívnej patológii bude lekár stále čeliť potrebe diagnostikovať výčnelok alebo prietrž, s jediným rozdielom, že formálne nemusí dnes na kartu písať presnú diagnózu. Dostatočne hmlisté „MPD porážka“.
 • Diagnóza vyčnievania alebo prietrže zužuje etiológiu choroby nielen na skupinu DCD, ale tiež umožňuje určiť jej štádium, čo objasňuje klinický obraz a umožňuje pochopiť, ako liečiť patológiu..

Čo je to vyčnievanie disku a ako sa líši od kýly

Dokonca aj mnohí naši domáci experti považujú výbežok a prietrž za rovnakú chorobu. Do určitej miery to platí (tj. Stupeň!), Pretože akýkoľvek výčnelok sa dá nazvať herniou, ale v žiadnom prípade nie je herniou výčnelok.

Kýla chrbtice sa nazýva degeneratívno-dystrofická deformácia disku, ktorá vedie k vynúteniu jej želatínového jadra za anatomický priestor stavcov, s poškodením vláknitého prstenca alebo bez neho, so stratou alebo bez nej (sekvestrácia).

Stav disku, veľkosť deformácie je určená stupňom kýly chrbtice.

Napríklad nasledujúce diagnózy nie sú chyby:

 • Kýla (výstupok) disku l4 - l5 bedrovej chrbtice s veľkosťou 5 mm.
 • Kýla (prolaps) krčka maternice s5 - s6, 3 mm.
 • Kýla (vytláčanie) disku l4 - l5, 12 mm, s prieniku vláknitého prstenca.
 • Kýla (sekvestrovaná) lumbosakrálnej l5 - s1 s veľkosťou 15 mm, s prolapsom v medziobratlovom kanáli.

Vo všetkých týchto prípadoch nezáleží na tom, čo sa nazýva patológia - jednoducho kýla alebo výčnelok, prolaps, extrúzia, sekvestrácia.

Výčnelok je druhou etapou prietrže, keď už došlo k deformácii pod vplyvom DDD, ale integrita vláknitého prstenca (plášťa šľachy disku) nie je narušená a jadro, hoci je premiestnené, je vnútri.

Výčnelok medzistavcových platničiek obvykle nie je väčší ako 10 mm, jedná sa však o empirickú hodnotu a v niektorých prípadoch môže dôjsť k prelomeniu prstenca, najmä pri vyčnievaní krčnej chrbtice ešte skôr, ako deformácia dosiahne 10 mm, a naopak, dokonca aj pri veľkosti presahujúcej 10 mm. prietrž môže ešte zostať vo fáze vystupovania.

Chybné budú všetky diagnózy, ktoré uvádzajú zlomenú integritu vonkajšieho plášťa krúžku alebo oddelenie časti disku v kombinácii s definíciou výčnelku, napríklad:

 • Výčnelok krčnej chrbtice, disk l3 - 14, 8 mm, s prieniku vláknitého prstenca. (Zlé! Toto nie je výčnelok, ale kýla).
 • Dorsálny výčnelok disku 14 - 150, veľkosť 11 mm, so stratou sekvestrácie v miechovom kanáli. (Zlé! Toto je oddelená prietrž).

Aký výčnelok sa považuje za patológiu

Moderná klasifikácia nám umožňuje posudzovať patológie vyžadujúce povinné ošetrenie iba tie výčnelky a prietrže, ktoré vedú k narušeniu nervov alebo stlačeniu miechy, to znamená, že sa prejavujú symptómami bolesti..

To neznamená, že musíte zavrieť oči pred existenciou tohto problému: keďže to neubližuje, potom je s ním Boh. Prítomnosť aj nepatrnej deformácie, a ešte viac, je jasným znakom degeneratívneho procesu, ktorý treba liečiť..

Keďže výčnelok chrbtice, aj keď nie prvý, ale stále pomerne skorý štádium prietrže, v ktorej je vláknitý kruh disku stále neporušený, považuje sa za reverzibilnú chorobu.

Či je výstupok vážnym nebezpečenstvom, pomáha samotný klinický obraz (povaha bolesti, prítomnosť príznakov motorického poškodenia a strata citlivosti), ako aj CT alebo MRI, ktoré určujú smerový vektor deformácie disku..

Všeobecne sa výčnelok považuje za neškodný a bezbolestný:

 • ventrálne (predné, nasmerované od chrbtice smerom k brušnej dutine;
 • bočné (bočné).

Veľké bočné výčnelky môžu niekedy ovplyvniť miechový nerv, ktorý sa vyvíja bočnými procesmi a spôsobiť epizodickú bolesť.

Príčiny chronickej diskogénnej dorzopatie môžu byť iba dorzálne (zadné) výčnelky.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Dorsal je vyčnievanie stavcov, smerované od osi stavca dozadu, smerom k miechovému kanálu. Jeho nebezpečenstvo je, že keď vstúpi do medzistavcových priestorov, môže ovplyvniť miechové nervy av najhoršom prípade nervy a krvné cievy epidurálneho priestoru a výstelku miechy:

 • v prvom prípade sa to prejavuje vo forme radikulopatie;
 • v druhom - v príznakoch neuralgie, ischémie a myelopatie.

Druhy a príznaky dorzálnych výčnelkov

Dorsálne výčnelky medzistavcových platničiek sa zase delia svojim vektorom:

 • na mediáli, nasmerovaný pozdĺž stredovej osi striktne do stredu miechového kanála (najčastejšie spôsobujú myelopatiu);
 • stredne-bočné (choďte od osi v bočných smeroch);
 • paramedial (s posunom od osi doprava alebo doľava, bočný smer) - sú sprevádzané skoliózou nasmerovanou v opačnom smere od výčnelku.
 • foraminálne (zamerané na laterálne procesy, ktoré tvoria výstup pre pár miechových koreňov);
 • kruhový (začínajúci od stredu a smerujúci rovnomerne vo všetkých smeroch po celom obvode MTD).

Predsieňový výčnelok

Foraminálne výčnelky sa vyznačujú príznakmi akútnej bolesti, aj keď nepresahujú 5 mm. Pri tomto druhu prietrže sa môže bolesť náhle zmocniť, pri prudkom otočení alebo naklonení, takže je nemožné zmeniť postoj, je tak silná. Pri predĺženom chronickom radiálnom syndróme dochádza k nervovej atrofii:

 • na prstoch alebo na nohách je slabosť a strata citlivosti;
 • hlavné reflexy v dolných končatinách zmiznú;
 • jednoduché automatické pohyby sú ťažké (napríklad osoba si všimne, aké ťažké je pre neho držať zástrčku, chodiť).

Kruhové a difúzne výčnelky

Kruhový výčnelok disku je jedným z najhorších typov dorzálnych deformít, pretože môže viesť k akútnej radikulitíde a vážnym neurologickým a mozgovým komplikáciám spôsobeným kompresiou miechy..

Z tohto hľadiska je tiež neúspešný dorzálny difúzny výstupok disku, na ktorom nie je viditeľná lokálna deformácia a je ovplyvnená veľká plocha alebo dokonca celý MTD). Takáto patológia má zvyčajne zlú prognózu:

Difúzne výčnelky označujú systémovú a nezvratnosť DZDP a skôr alebo neskôr vedú k vytláčaniu, sekvestrácii a úplnému zničeniu disku..

Obehový a difúzny výčnelok sú často kombinované.

Príznaky výčnelku sú určené jeho topografickou polohou v chrbtici a konkrétnym sektorom.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Aj malý, päťmilimetrový výstupok môže byť v krčnej oblasti veľkým problémom, pretože je to najužšia časť chrbtice, ktorá má najväčšiu plnosť: nie sú to iba stavce, miecha, nervové korene, ale aj jedna z hlavných krvných línií, ktoré živia hlavu. mozog je stavcová tepna. Výskyt prietrže alebo výčnelku je preto mimoriadne naliehavý. Vďaka Bohu, že sa takéto patológie vyvíjajú v krku zriedka.

Symptómy sa líšia v závislosti od oblasti sektorovej lézie MTD..

Hlavné znaky cervikálneho výčnelku disku C5 - C6:

 • bolesti hlavy spojené so závratmi;
 • bolesť v oblasti krčka maternice (cervikalgia), vyžarujúca do hornej končatiny, lopatky, ramena;
 • pocity znecitlivenia, mravčenia, husia koža (parestézia);
 • hučanie v ušiach, rozmazané videnie, vizuálne halucinácie;
 • hypertenzia;
 • zvýšená úzkosť.

Výčnelok bedrovej chrbtice

Najčastejšie sa výčnelok bedrových medzistavcových platní vyvíja v lumbosakrálnej oblasti z dôvodu tradične zvýšeného zaťaženia tejto časti kmeňa, posunov panvy a kompenzačných deformácií. Akékoľvek horné alebo dolné deformácie nevyhnutne ovplyvňujú bedrové drieky:

 • kyphosis (ohýbanie dozadu v hrudnej oblasti) je kompenzované zvýšením bedrovej lordózy (ohýbanie vpred) a kyfózou krížovej kosti;
 • ploché nohy vedú k deformáciám končatín, TBS a tie zase začínajú upravovať biomechaniku lumbosakrálnej a ďalej celej chrbtice.

V dôsledku zvýšeného statického napätia v chrbtici, pri snahe udržať rovnováhu a stabilitu, dochádza k svalovým kŕčom, čo znižuje vzdialenosť medzi stavcami. Tlak na disky sa zvyšuje, prestávajú zadržiavať vlhkosť, vysychajú a začínajú sa zrútiť.

Najužšia časť driekovej časti l4 - l5 a tzv. Prechodné odvetvie sú najviac náchylné na hernie bolesti: l5 - S1:

Pri pozorovaní výčnelkov v 14 - 15:

 • lumbalgia (bolesť dolnej časti chrbta);
 • fenomény parestézie;
 • znecitlivenie prstov na nohách.

S výstupkom 15 - S1:

 • sciatica - bolesť v lumbosakrálnej oblasti s ožiarením zadku a nohy na boľavej strane (syndróm chvosta);
 • s chronickou ischémiou a atrofiou nervových vlákien, so stratou citlivosti nôh, močovou inkontinenciou a inými poruchami panvových orgánov.

Výčnelok hrudnej miechy

Kýly alebo výčnelky hrudnej oblasti sú extrémne zriedkavé, zvyčajne v posledných fázach rozšíreného DDD. Najčastejšie to trpia disky C7 - T1 a T12 - L1 umiestnené na hraniciach oddelení. Patológia sa prejavuje:

 • silná bolesť na hrudi a medzi rebrami;
 • bolesť pri dýchaní;
 • vyžarujúci príznak bolesti medzi lopatkami.

Pri vyčnievaní prsníkov sa často pozoruje pseudoanginálny syndróm - bolesť je veľmi podobná typickým bolesťou s rozsiahlym srdcovým infarktom, infarktom myokardu alebo komorami. Výčnelok od kardiopatie môžete odlíšiť nedostatočným účinkom po užití liekov na srdce a nezávislosťou od pohybu od bolesti.

Ako liečiť výčnelok miechy

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Ak dôjde k výčnelku, niečo sa zjavne pokazí: metabolické a regeneračné procesy v diskoch sú už narušené alebo existujú nejaké iné, traumatické, hormonálne, infekčné a zápalové príčiny. Konečným zastavením mnohých procesov v chrbtici je smrť MTD: napríklad ankylozujúca spondylitída sa môže začať takmer asymptomaticky, ale konečným výsledkom je ankylóza všetkých stavovcových kĺbov a spondylóza stavcov a diskov..

Preventívne ošetrenie bezbolestných výčnelkov

Proaktívne ošetrenie zahŕňa:

 • rehabilitácia;
 • aktívny, aktívny životný štýl;
 • normalizovaná výživa vrátane prírodných chondroprotektorov, základných stopových prvkov a vitamínov;
 • udržiavanie správnej rovnováhy vody

Nie je to také ťažké, ale nanešťastie to vyžaduje vytrvalosť a ľudskú lenivosť a pokoru s ich škaredým hypodynamickým spôsobom života plní svoju prácu a výbežok postupuje a prechádza do tretieho nezvratného štádia, v ktorom zničený disk nemožno často bez chirurgického zákroku obnoviť. dôsledky:

 • predĺžené vypnutie chrbtice od aktívneho pohybu;
 • spustenie diaľkového snímania v susedných odvetviach;
 • konkurzy.

Múka začína.

Ošetrenie dorzálneho výčnelku

Pretože tento výčnelok je takmer určite spojený s bolesťou, pozostáva konzervatívna liečba zo symptomatickej a etiologickej časti.

Symptomatická liečba potláča radikulárny syndróm, zápal, svalové kŕče, neurologické, ischemické a myelopatické príznaky:

 • neselektívne alebo selektívne NSAID (ibuprofén, diklofenak, movilis, nimesil);
 • GCS (glukokortikosteroidy - dexametazón, diprospán, prednison);
 • blokáda novokainu pre pretrvávajúcu akútnu bolesť;
 • antispasmodiká (midcalm, sirlalud);
 • Vitamíny B;
 • sedatíva;
 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh do mozgu, mikrocirkulácia

Cieľom etiologického ošetrenia je zníženie mechanického podráždenia nervu alebo kompresie miechy a obnovenie poškodeného disku:

 • Pohon na špeciálnych zariadeniach s následnou imobilizáciou stavca v korzete.
 • Fyzioterapeutické cvičenia, s výnimkou axiálneho zaťaženia, ostré flexie / predĺženie s lumbosakrálnou prietržou. Veľmi dobré ťahové cvičenia na doske Evminov.
 • Gymnastika, ktorá posilňuje svaly a väzivo chrbtice.
 • Masáž, akupunktúra, fyzioterapia - na zmiernenie chronickej spastickej bolesti chrbtice, spôsobenie napätia a zvýšeného tlaku na medzistavcových platničkách.
 • Prijímanie chondroprotektorov.
 • Sanatórium.
 • diéta.

Ak konzervatívna liečba neodstráni bolesť, zastaví alebo nezmení proces DDD, je možné chirurgicky odstrániť výstupok dorzálneho disku, jednu z metód použitých na odstránenie prietrže.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Výčnelok a hernia bedrovej chrbtice

Ľudská chrbtica pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Umožňujú chrbtici pohybovať sa, poskytujú jej tlmenie a zmäkčujú zaťaženie. Disk pozostáva z tvrdého vonkajšieho vláknitého prstenca a mäkkého vnútorného buničitého jadra.

V prítomnosti určitých podmienok sa najskôr zmení štruktúra vláknitého prstenca (degenerácia disku), následne sa objaví výstupok medzistavcového disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca (výstupok). Ak sa vyskytne prietrž medziobratlového disku, praskne vláknitý prstenec a malá časť pulpózneho jadra sa vytlačí von.

Vďaka zadnému umiestneniu môže stlačiť membránu pokrývajúcu miechu (durálny vak) a dochádza k bolesti chrbta. Vďaka zadnému bočnému umiestneniu prietrže môže komprimovať nervový koreň, ktorý sa nachádza neďaleko. Takže existujú bolesti v slabinách, zadku, nohe, zmeny v močení, pohyby čriev a podobne. Nie všetky kýly si vyžadujú liečbu, pretože často nekomprimujú durálny vak a nervový koreň, a ak áno, nie sú vždy také, aby spôsobili vážne sťažnosti..

Medzistavcové platničky majú napriek svojej trvanlivosti niektoré slabé stránky. Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy. Výživa disku sa uskutočňuje difúziou (impregnáciou) z okolitých tkanív. Zároveň sa živiny dostávajú aktívnejšie na disk až v okamihu pohybov chrbtice.

Moderný spôsob života osoby neposkytuje potrebnú motorickú činnosť (napríklad kancelárske práce), čo vedie k zhoršeniu výživy medzistavcových platničiek a v dôsledku toho k zníženiu ich sily a pretrhnutia. Nemenej deštruktívny účinok na medzistavcové platničky je tiež spôsobený tvrdou fyzickou prácou, najmä spojenou so zdvíhaním závaží a prácou v nepohodlnej polohe (napríklad práca v teréne v ohnutej polohe)..

Roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže medziobratlového disku môžu nastať, aj keď je disk poškodený pri nadmernej jednotlivej fyzickej námahe (napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov, najmä smerom dopredu)..

V posledných rokoch sa väčšia pozornosť venovala genetickej slabosti chrbtice. Najmä po mnohých štúdiách vykonaných za účasti dvojčiat, ktoré vedú úplne iný životný štýl, sa dokázalo, že 60 - 70% degeneratívnych zmien v chrbtici závisí od genetiky. Platí to najmä v prípadoch, keď pozorujeme herniované disky u dospievajúcich a mladých ľudí..

Medzi ďalšie rizikové faktory pre herniovaný disk patria:

 • • Fajčenie: Fajčenie tabaku zvyšuje riziko hernie medzistavcových platničiek, pretože hladina kyslíka v krvi klesá, čo vedie k nedostatku životne dôležitých živín v tkanivách tela..
 • • Hmotnosť. Nadváha spôsobuje dodatočné namáhanie diskov v spodnej časti chrbta. Niekedy je nemožné zbaviť sa bolesti chrbta bez toho, aby sa váha vrátila späť do normálu..
 • • Výška. Vysokí ľudia majú zvýšené riziko herniovaného disku. Muži sú považovaní za vyšších ako 180 cm a ženy nad 170 cm.

Ak sa objaví bolesť nôh a dolnej časti chrbta, niekedy vám to môže trvať niekoľko dní odpočinku. Nemali by ste však zostať v posteli dlhšie ako 2 až 3 dni, pretože to môže viesť k oslabeniu svalov chrbtice a zvýšenej bolesti..

V prvých týždňoch po nástupe bolesti sa neodporúča vykonávať žiadne špeciálne cvičenia, vykonávať fitnes, aerobik, beh, tvarovanie a podobne. Na udržanie fyzickej zdatnosti v tomto okamihu sa odporúča kúpanie, mierne chôdze..

Ak pociťujete zvýšenie bolesti pri akejkoľvek fyzickej aktivite, okamžite ju zastavte. Medzi nesteroidnými liekmi môžu nestabilné protizápalové lieky, ako sú diklofenak, ibuprofén, meloxikam, celebrex, naproxén, acetaminofén atď., Dočasne vylepšiť svoj stav. Avšak ich užívanie by nemalo prekročiť odporúčanú dennú dávku a celkové trvanie podávania (10 - 15 dní).

Mali by ste tiež starostlivo brať tieto lieky ľuďom s ochorením žalúdka a čriev (gastritída, vred)..

Pri diagnostike chorôb chrbtice sú rozhodujúce také vyšetrovacie metódy, ako sú:

 • • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Na vytváranie obrázkov vášho tela sa používa magnetické pole. Táto štúdia sa používa na potvrdenie lokalizácie herniovaného disku a na identifikáciu postihnutých nervov a iných štruktúr. MRI je zlatý štandard pre diagnostiku herniovaných diskov.
 • • Počítačová tomografia (CT). Lepšie ako MRI ukazuje stav kostí, ale zle ukazuje stav mäkkých tkanív.

Je potrebné si uvedomiť, že v niektorých prípadoch môže prietrž medziobratlového disku predstavovať vážny problém, a ak sa nelieči, môže spôsobiť nezvratné poškodenie nervových štruktúr, čo môže následne viesť k oslabeniu končatín, k narušeniu panvových orgánov alebo dokonca k paralýze..

Príznaky naznačujúce závažnosť poškodenia nervových koreňov:

 • • Bolesť nôh, najmä pri siahaní pod kolenom, je charakteristickým príznakom herniovaného disku. Často sprevádzané pocitom „husacích hrčiek“ a zníženou citlivosťou nôh.
 • • Bolesť v dolnej časti chrbta (často sa vyskytuje niekoľko týždňov alebo mesiacov pred objavením sa bolesti na nohe), bolesť sa zosilňuje pri sedení, kašľaní, kýchaní, pokuse ohyb vpred a pri otočení na stranu počas spánku..

Ak máte aspoň jeden z nasledujúcich príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať neurochirurga:

 • • stratíte kontrolu nad močením;
 • • stratíte kontrolu nad pohybmi čriev;
 • • máte pocit znecitlivenia v perineu;
 • • máte slabé pohyby v nohe (chodidlo, koleno)
 • • ak máte príznaky ochrnutia

Je dôležité si uvedomiť, že pri vyššie uvedených príznakoch musíte vyhľadať lekársku pomoc v priebehu prvých 24 hodín, pretože oddialenie času môže viesť k nezvratnosti stratených funkcií (kontrola panvových orgánov, schopnosť chodiť)..

Jednou z komplexných a účinných metód liečby výčnelkov a hernií disku je systém intenzívnej neurofyziologickej rehabilitácie (metóda profesora Kozyavkina)..

Na posúdenie schopnosti podstúpiť liečbu podľa nášho systému potrebujete:

 1. posielať údaje o neurologickom stave a vyšetreniach (MRI, CT).
 2. prihlásiť sa na konzultáciu s klinickým lekárom (vyžaduje sa MRI, CT sken)

4 rozdiely medzi výčnelkami a prietržami

Kýla a výčnelok sú choroby, ktoré ovplyvňujú medzistavcové platničky a vyvíjajú sa s osteochondrózou, mechanickým poškodením alebo inými patológiami chrbtice. Vyznačujú sa špecifickým klinickým obrazom a bez liečby môžu viesť k závažným komplikáciám..

Hlavným rozdielom medzi chorobami sú degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v mieche. Navrhujeme zvážiť vlastnosti každej patológie, použité diagnostické schémy a účinné metódy liečby.

Čo je to výčnelok?

Výčnelok je „výčnelok“ medzistavcových platničiek za chrbticou. Diagnóza sa vykonáva za podmienky, že vláknitý prstenec je zdeformovaný, ale zachovaná celistvosť alebo výčnelok nepresahuje 5 mm..

Pozor! Podľa štatistík sa táto patológia vyskytuje u 1/2 populácie staršej ako 30 rokov.

Klinický obraz výbežku je vyjadrený špecifickými príznakmi:

 • syndróm lokálnej bolesti,
 • ostré skoky v krvnom tlaku,
 • znecitlivenie dolných končatín,
 • tesnosť a nepohodlie v postihnutej oblasti,
 • bolesti hlavy,
 • celková slabosť.

Formy výčnelku:

brušnej

Vydutie vpred

názovpopissymptomatológie
chrbtovejDochádza k posunu k miechovému kanáluKompresia nervových zakončení vyvoláva silnú bolesť
postrannéPosun vľavo alebo vpravoVyznačuje sa asymptomatickým klinickým obrazom a absenciou komplikácií.
Podľa štatistík je to menej bežné ako iné formy výčnelku, pretože bočná sa prakticky neprejavuje.

Pre účinnú liečbu výčnelkov je dôležité určiť nielen lokalizáciu patológie, ale aj formu jej prejavu..

Čo je kýla?

Kýla je premiestnenie fragmentu zdeformovaného medzistavcového disku. Vláknitý krúžok nevydrží tlak, ktorý vedie k jeho prasknutiu. V 68-73% prípadov je patológia lokalizovaná v bedrovej chrbtici.

Klinický obraz prietrže sa nelíši v obsahu od príznakov vyčnievania, ale je vyjadrený oveľa intenzívnejšie. Okrem toho sa pozorujú špecifické príznaky (v závislosti od lokalizácie patológie):

 • intercostal neuralgia (s poškodením hrudnej oblasti),
 • problémy s močením (s vývinom v bedrovej oblasti),
 • sciatica (kýla krčnej chrbtice).

V ťažkých prípadoch a bez riadnej liečby je pacient ťažko pohyblivý kvôli bolesti, nie je vylúčená paralýza dolných končatín.

Ako ich rozlíšiť?

Absencia riadneho liečenia na vyčnievanie medzistavcovej platničky je faktorom, ktorý vyvoláva vznik prietrže. Prietrž sa však nemôže zmeniť na výstupok ani pri účinnej konzervatívnej liečbe..

Rozdiely prietrže a výčnelku:

Medzistavcová prietržMedzistavcové vystúpenie disku
Veľkosť hrčiek
Viac ako 5 mmMenej ako 5 mm
Klinický obraz
Závažne sa prejavuje v závislosti od štádia patológieMálo sa prejavuje, v niektorých prípadoch to môže chýbať
liečba
Konzervatívny, ale indikatívny chirurgický zákrok je povolenýKonzervatívny (fyzioterapeutické opatrenia, lieková terapia atď.)
Stav jadra buničiny
Prekračuje vláknitý prsteňNezmení sa

Príčiny a príznaky

Medzistavcové platničky - druh flexibilného „zasunutia“ umiestneného medzi stavcami na odpisy. Skladajú sa z polotekutého buničitého jadra a vláknitého prstenca, ktorý pri prietrži alebo kýlu stráca svoju pôvodnú elasticitu a oslabuje.

Hlavnou príčinou patológií sú degeneratívne procesy, ktoré vedú k zníženiu odolnosti obsahu diskov. Hlavné príčiny vyčnievania a prietrže:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice,
 • nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien,
 • patológia chrbtice (skolióza atď.),
 • svalové oslabenie,
 • nedostatok mikronutrientov potrebný na obnovenie chrupavky.

Bez správneho ošetrenia sa výčnelok postupne zväčší, čo spôsobí pomalé premiestnenie diskov a deformáciu vláknitého prstenca. Charakteristické znaky prietrže alebo výčnelku sa zvyšujú s vývojom patológie (bolesť, necitlivosť, nepohodlie atď.)..

video

Čo je to spinálny výčnelok a prečo je zamieňaný s herniou.

Ako diagnostikovať?

Diagnóza začína anamnézou - ortopéd objasňuje príznaky patológie, ich trvanie a intenzitu prejavu. Pri vizuálnom vyšetrení sa špecialista cíti chrbtom (môže požiadať osobu, aby vykonala zákruty do strany, zákruty atď.).

Diagnostické schémy pre výčnelok a prietrž:

 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Umožňuje získať presné informácie o veľkosti, tvaru a umiestnení patológie;
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Vytvorenie trojrozmerného modelu pomocou grafických obrazov postihnutej oblasti;
 • Röntgenové vyšetrenie. Je potrebné zostaviť klinický obraz a vylúčiť iné patológie.

Včasná a správna diagnóza chorôb chrbtice je kľúčom k účinnej liečbe v budúcnosti.

Ako liečiť?

Cieľom liečby prietrže a kýly je obnovenie motorických schopností a predchádzajúcej flexibility diskov. Konzervatívna a chirurgická terapia je zameraná na prevenciu degeneratívnych procesov v tkanivách a navrátenie citlivosti nervových zakončení..

Metódy liečby obštrukcie:

 • Drogová terapia. Lieky proti bolesti, dekongestanty a protizápalové lieky sú predpísané. Môžu sa použiť chondoprotektívne lieky;
 • Fyzioterapia. Hlavnými činnosťami sú laserová a magnetická terapia, masáže, bahenné kúpele, manuálna terapia;
 • Trakcia chrbtice (hardvérová metóda). Jeho cieľom je vylúčiť kompresiu medzistavcových platničiek a zabrániť kompresii nervových zakončení;
 • Liečba fitness.

Pomáha posilňovať svalový korzet a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Metódy liečby prietrže:

 • Anestetické injekcie / blokáda chrbtice. Používajú sa počas obdobia exacerbácie, v iných prípadoch sa zobrazujú tablety;
 • Komplex liečebných cvičení. Pri hernii má cvičebná terapia celý rad kontraindikácií, preto by sa mala vykonávať pod dohľadom špecialistu;
 • Chondoprotektívne lieky (zvyčajne chondrolon a chondroxid). Poskytujú normálnu tvorbu chrupavky;
 • Chirurgický zákrok (endoskopia, mikrochirurgia atď.). Indikácia - narušenie vnútorných orgánov a neúčinnosť konzervatívnej liečby.

Na zabezpečenie účinnosti liečby sa odporúčajú konzervatívne opatrenia.

Aké sú komplikácie??

K čomu vedie výstupok:

 • kompresia koncov miechy,
 • necitlivosť a nepohodlie dolných končatín,
 • medziobratlová ploténka.

Čo vedie kýla

 • narušené fungovanie kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov,
 • radiculitis,
 • chronická bronchitída,
 • zápal pankreasu,
 • dysfunkcia panvových orgánov,
 • porucha citlivosti končatín.

Účinná liečba patológií chrbtice je príležitosťou na predchádzanie komplikáciám a nevyliečiteľným zdravotným problémom.

prevencia

Hlavné preventívne opatrenia na zabránenie výskytu patológií chrbtice (prietrž / výčnelok):

 • Správna výživa - vyvážená strava vrátane normálneho množstva vitamínov a minerálov;
 • Fyzická aktivita - denné cvičenie a cvičenia zamerané na napínanie a posilnenie svalového korzetu;
 • Ročné vyšetrenie neurológom so skenovaním MRI - schopnosť včas identifikovať patologický proces;
 • Odmietnutie nadmerne vysokých nákladov, správne zdvíhanie ťažkých predmetov a nákladov, pravidelný odpočinok.

Výčnelok je teda počiatočnou fázou prietrže, keď sa vláknitý prstenec a jeho obsah deformujú, ale zachovávajú si svoju integritu. S prietržou vyčnieva obsah vláknitého jadra, čo brzdí fungovanie vnútorných orgánov a stlačuje nervové zakončenie..

Iba včasná a účinná liečba výbežku zabráni jeho transformácii na herniálny výčnelok a súvisiace komplikácie. Ak potrebujete diagnózu a liečbu, vyhľadajte pomoc ortopeda alebo chiropraktika..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Výstupky, herniované disky. Sekundovaná prietrž, Schmorlova kýla

Kýla medziobratlovej platničky je jedným z najnepriaznivejších a najnebezpečnejších následkov osteochondrózy. Pomerne často spôsobuje zdravotné postihnutie a zdravotné postihnutie mladej populácie. Patológia a jej klinické prejavy sa vyvíjajú kaskádovito: tvorba výčnelkov, prietrže, nestabilita miesta, ankylóza.

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 1. do 10. mája! Prihlásiť sa teraz!

Kýla medziobratlovej platničky je jedným z najnepriaznivejších a najnebezpečnejších následkov osteochondrózy. Pomerne často spôsobuje zdravotné postihnutie a zdravotné postihnutie mladej populácie. Patológia a jej klinické prejavy sa vyvíjajú kaskádovito: tvorba výčnelkov, prietrže, nestabilita miesta, ankylóza.

Podľa štatistík najmenej 2/3 celej dospelej populácie trpia degeneratívno-dystrofickými zmenami v chrbtici, ktoré lekári označujú všeobecným pojmom „osteochondróza“. Ľudské telo sa, samozrejme, vyznačuje prirodzeným starnutím (degeneráciou), ale patologické dystrofické poruchy, ktoré sa vyskytli v predstihu, sa považujú za ochorenie a vyžadujú si primeranú liečbu..

Najzávažnejším dôsledkom osteochondrózy je tvorba výčnelkov a prietrží medzistavcových platničiek. Vo väčšine prípadov degeneratívne procesy sú kaskádové a komplexné reakcie, ktoré sa časom zvyšujú a majú svoje vlastné charakteristické klinické prejavy..

Hlavným znepokojujúcim príznakom diskopatie (osteochondróza) v neskorších štádiách je bolesť. Stáva sa hlavným dôvodom obmedzenia pohyblivosti chrbtice, ako aj príčiny dočasného alebo trvalého postihnutia a / alebo obmedzeného normálneho fungovania pacientov..

Pomerne často sa k bolesti pridávajú neurologické prejavy (neuralgia alebo neuropatia), ktoré sa prejavujú stratou citlivosti určitých častí tela, zníženou citlivosťou, pocitom nachladnutia alebo naopak, neustálym mravenčaním..

Tradične sa na diagnostikovanie patológií chrbtice a kostry používajú radiačné diagnostické metódy. Ide o klasický röntgen, ktorý odráža stav kostného tkaniva a modernejšiu metódu, ktorá umožňuje vizualizáciu mäkkých tkanív - MRI (magnetická rezonancia). Podľa potreby sú predpísané ďalšie ďalšie diagnostické metódy..

Výstupok disku

Výčnelok medzistavcového disku sa nazýva vyčnievanie chrupavky za jej anatomicky prijateľné hranice, ku ktorému dochádza v dôsledku oslabenia vláknitého prstenca a väzov nesúcich chrbticu. Súbežne s posunom buničitého jadra sa zvyčajne pozoruje zníženie výšky disku, čo závisí od stupňa jeho degenerácie a testovaných záťaží. Preto sa odporúča ľuďom nad 40 rokov kontrolovať telesnú hmotnosť..

Degeneratívne-dystrofické zmeny ovplyvňujú primárne najmobilnejšie časti chrbtice (krčka a bedro). Symptomatický výčnelok medzistavcových platničiek spôsobuje lokálnu bolesť v chrbte, krku, v páse dolných a / alebo horných končatín, zosilňuje sa po neobvyklej alebo nadmernej fyzickej námahe. Paralelne sa pozoruje chronické napätie chrbtového svalu a hypermobilita postihnutej oblasti..

Deštrukcia periférnych vlákien vláknitého prstenca vyvoláva oslabenie ich spojenia s kortikálnou (vonkajšou, vonkajšou) vrstvou kostného tkaniva stavcov, čo vedie k tvorbe medzier medzi nimi a diskom, ktorý sa skĺzne dopredu vzhľadom na os chrbtice. Disk premiestnený spôsobí napätie vlákien spájajúcich koncové platničky chrupavky a stavca, v dôsledku čoho vznikajú a rastú osteofyty..

Osteofyt je patologická medzná proliferácia kostného tkaniva. Spočiatku sú formované v horizontálnej rovine, potom sú obalené nahor alebo nadol. Osteofyty sú druhom ochrannej reakcie tela na posunutie disku, t.j. Po rozšírení obmedzujú ďalšie posúvanie disku nad povolené limity.

Herniatický disk

Ďalšie degeneratívne a dystrofické procesy v chrbtici sa prejavujú ešte väčším poklesom výšky disku, tvorbou herniálnych výčnelkov a artrózou kĺbových kĺbov..

Kýla alebo prolaps sa nazýva pretrhnutie vláknitého prstenca medzistavcovej platničky a výstup jeho buničitého jadra smerom von (smerom k mäkkým tkanivám alebo do miechového kanálika)..

Špeciálnym prípadom prietrže je vytláčanie. Je charakterizovaná ako prolaps medzistavcových platničiek s prasknutím zadného pozdĺžneho ligamentu chrbtice..

Podľa štatistík sa pri lumbosakrálnej chrbtici najčastejšie tvorí hernia (90% všetkých prípadov), zriedka v krčku maternice (nie viac ako 10%), veľmi zriedka v hrudníku (asi 1%). Súčasne sa 46-48% patológií vyskytuje na úrovni L5-S1, 45-46% - na úrovni L4-L5 je zvyšných 5-6% ďalších hladín lumbosakrálnej oblasti alebo zmiešaných a kombinovaných patológií. Klinicky sa prolaps prejavuje silnejšou bolesťou a radiálnym syndrómom..

Neaktívny životný štýl, sedavá práca, nedostatok fyzickej aktivity vedie k degenerácii artikulárneho aparátu, čo má za následok oslabenie väzov chrbtice a celého kostry, ako aj ich postupnú kalcifikáciu..

Kalcifikácia, kalcifikácia alebo kalcifikácia je ukladanie vápenatých solí v mäkkých tkanivách tela alebo v orgánoch, v ktorých by soli nemali byť obsiahnuté v nerozpustenej forme. Preto je ukladanie solí často spojené s osteochondrózou a kŕčmi v kĺboch..

Zníženie výšky medzistavcových platničiek vedie k tomu, že spinálne procesy stavcov sa začínajú uzatvárať, vytvárajú pseudo-kĺby, zapaľujú sa, spoločne rastú, vytvárajú ankylózu alebo naopak sa vzájomne posunú. Spondylolistéza - posun stavca smerom dopredu alebo dozadu vzhľadom na os chrbtice. Pri hernii v lumbosakrálnom segmente sa stavca L5 skĺzne dopredu a najčastejšie sa vyskytuje stlačenie koreňov miechy úrovne S1. Stupeň vytesnenia zriedka prekračuje 15 - 20% celkovej plochy základného tela stavcov.

Posun stavcov môže vyvolať ďalšiu nepríjemnú patológiu - stenózu. Stenóza miechy sa nazýva jej pretrvávajúce zúženie, ktoré vedie ku kompresii (stlačeniu) koreňov nervov alebo miechy (myelopatický syndróm)..

Všetky vyššie uvedené degeneratívne-dystrofické zmeny tvoria zníženie mobility patologického miesta. Syndróm bolesti už nie je taký akútny, ale konštantné svalové napätie a postupné zakrivenie držania tela (skolióza, kyfóza) spôsobujú chronické funkčné nepohodlie v tele a pocit rýchlej únavy aj pri každodennej fyzickej námahe..

hernial hernia

Schmorlova kýla - termín používaný v rádiografii, je zvláštnym prípadom prietrže medzistavcových platničiek. Vyznačuje sa tým, že núti chrupavkové tkanivá disku cez uzatváracie dosky do hubovitých tkanív kostí tela spodného alebo horného stavca. Typicky je taká hernia typická pre Scheuermann-Mauovu chorobu alebo hormonálnu spondylopatiu (generický názov pre choroby chrbtice)..

Patológia blokovacích dosiek má najčastejšie dedičné predpoklady a vyvíja sa v detstve alebo dospievaní počas obdobia aktívneho rastu dieťaťa. Mäkké tkanivá sa zároveň vyvíjajú omnoho rýchlejšie ako kostné tkanivá, takže s rastom rastu dieťaťa sa v stavovcoch tvoria dutiny, ktoré sa nakoniec vyplnia chrupavkovými tkanivami koncových doštičiek..

Schmorlova kýla nemá prakticky žiadne klinické príznaky a nespôsobuje akútnu bolesť. Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že môže spôsobiť vznik kompresnej zlomeniny stavca a viesť k narušeniu fungovania chrbtice..

Sekundovaná prietrž

Sekvestrátor je fragment oddelený od materského medzistavcového disku, ktorý je voľne umiestnený medzi mäkkými tkanivami. Sekvestrácia sa najčastejšie vytvára počas extrúzie, to znamená, keď sa pretrhne zadný pozdĺžny väz. V tomto prípade sa časť pulpózneho jadra disku posúva ligatúrou do miechového kanála a pri fyzických činnostiach (predĺženie ohybu chrbtice) sa väzba stiahne, vytlačí sa jej vyčnievanie a časť sa rozdelí..

Sekvestrácia môže migrovať nahor alebo nadol s mozgomiešnou tekutinou (mozgomiešna tekutina alebo mozgomiešna tekutina vyplňujúca miechový kanál) alebo sa môže mierne pohybovať v laterálnej rovine. Oddelená častica už neprijíma žiadne živiny z hlavného disku a veľmi rýchlo odumiera, čím sa začína nekrotický proces.

Zostávajúca časť tela vyvoláva v tele neustály hnisavý zápal. V zriedkavých prípadoch môže oddelený fragment ísť von sám s prúdom hnisu cez formovanú fistulu, ale najčastejšie vyžaduje chirurgické odstránenie.

Klinické prejavy osteochondrózy a tvorby hernie sú teda kaskádové:

 • dochádza k dysfunkcii chrupavkových kĺbov, vytvára sa výstupok alebo výstupok;
 • potom sa vyvinie nestabilita patologického segmentu, buničité jadro presahuje perforovaný vláknitý kruh - vyskytuje sa prietrž;
 • rozvíja sa spondylolistéza, ktorá ďalej „napína“ medzistavcové platničky smerom k miechovému kanálu, rastú osteofyty;
 • ak sa nevyvinuli komplikácie vo forme sekvestrácie, postupne sa obnovuje stabilita chrbtice, formy ankylózy, bolesť ustupuje, ale chrbtica už nemôže vykonávať svoje funkcie.

Kýly kombinované, zmiešané a kombinované

Ak považujeme stav chrbtice, pozostávajúci z 2 susedných stavcov a medzistavcových platničiek, za fyzikálno-mechanický model, môžeme pochopiť, ako sa vytvára výčnelok alebo prietržia disku. Stavce sa zvyčajne označujú pevnými valcovými telesami umiestnenými navzájom rovnobežne. Medzistavcový disk bude elastická kapsula naplnená akoukoľvek tekutinou.

V pokoji tuhé látky (stavce) zažívajú silu príťažlivosti k zemi, silu podpornej reakcie (základné stavce) a tlakovú silu nadložného tela. Výška kapsuly po celej ploche je rovnaká, preto je záťaž v každom bode rovnaká.

Keď je chrbtica ohnutá alebo roztiahnutá, medziobratlová platnička má klinovitý tvar, ktorý umožňuje priestoru tvorenému telesami, to znamená, že na jednej strane je tenší a na druhej hrubší. Ak v tomto okamihu pridáme zaťaženie, ktoré je stále zdvíhané, alebo jednoducho hmotnosť ľudského tela, potom sa na disku vytvorí vnútorná sila, ktorá ho tlačí v opačnom smere od ohybu..

V normálnom stave by väzivo obklopujúce chrbticu malo obmedziť výstup z disku za anatomicky prijateľné limity. Ale poškodzujú ich aj degeneratívne zmeny. Výsledkom je, že disk nevydrží zaťaženie a vyčnieva, vytvára výčnelok alebo preráža a tvorí prietrž. Potom segment vertebrálnych motorov, ktorý sa nachádza vyššie, začne zaťažovať takmer 2-krát väčšie.

Preto vytvorenie jednej hernie s časom nevyhnutne znamená porážku susednej oblasti a rozvoj kombinovaných patológií v rámci jedného z oddelení chrbtice. Ani chirurgická liečba však nezaručuje, že v priebehu času nezačne degradácia nadložných kĺbov.

Výčnelok a prietrž medzistavcových platničiek sú okrem oslabenia a kalcifikácie väzivového aparátu vždy spojené s rigiditou a atrofiou svalových tkanív. Prirodzené ohyby chrbtice (kyphosis a lordóza) sa tak deformujú do nadmerných foriem alebo sa vyvinie zakrivenie tela (kompenzačná skolióza).

V dôsledku choroby sú zakryté 2 alebo viac priľahlých častí chrbtice, čím vznikajú zmiešané patológie. Napríklad, ak degenerácia chrupavky alebo prietrže ovplyvňuje lumbosakrálny a hrudný segment, potom bude po určitom období vždy pozorovaná v krčku maternice. V tomto prípade sa klinické prejavy patológií zmiešajú a prekrývajú.

Osteochondróza je choroba, ktorá postihuje nielen medzistavcové platničky. Všetky chrupavkové kĺby kostry sú ohrozené, rozvíja sa artritída a artróza. Ako ukazujú štatistiky, hernie a výčnelky lumbosakrálnej chrbtice sa vo väčšine prípadov kombinujú so svalovou slabosťou dolných končatín, krívaním a degeneratívnymi-dystrofickými zmenami bedrových kĺbov (koxartróza). Takéto patológie sa považujú za kombinované..

Komplikované kýly

Hlavnou komplikáciou medzistavcových prietrží je kompresia koreňov miechy s rozvojom akútnej bolesti, radikulopatie, strata citlivosti a motorických reflexov v inervačnej zóne, ako aj chronické zápalové procesy v mäkkých tkanivách obklopujúcich patologickú oblasť..

Okrem tohto výčnelku a prietrže môžu byť komplikované:

 • kompresia krvných štruktúr (tepien a žíl), obehových a obehových porúch, rozvoj anémie;
 • kŕčové žily epidurálneho priestoru;
 • nestabilita postihnutého segmentu;
 • spondylolisthesis;
 • spondylodiscitída (infekčná alebo zápalová lézia chrupavky disku);
 • spinálna stenóza a kompresia miechy;
 • deformita chrbtice v dôsledku posturálneho zakrivenia;
 • sekvestrované hernie často vyvolávajú hnisavý zápal v miechovom kanáli, infekciu miechy, čo je komplikované myelopatiou a / alebo epiduritídou;
 • paréza alebo paralýza končatín, dysfunkcia vnútorných orgánov atď..

Priestorové umiestnenie prietrže

V anatómii a medicíne existuje množstvo špeciálnych pojmov, ktoré opisujú umiestnenie častí tela, orgánov alebo patologických formácií vzhľadom na symetrické roviny ľudského tela. V tomto prípade je terminológia zostavená za podmienky, že telo je v anatomickom postoji, to znamená, že vo zvislej polohe s priamym chrbtom, dlaňami dole, dlaňami otočenými vpred.

Hlavné roviny a časti ľudského tela sú dôležité pre lekárske zobrazovacie systémy a diagnostiku hardvéru (CT, MRI atď.). V tomto prípade je teleso umiestnené v trojrozmernom súradnicovom systéme, kde:

 • vertikálna sagitálna rovina - rozdeľuje telo na dve symetrické polovice (pravá a ľavá);
 • vertikálna frontálna alebo koronálna rovina - rozdeľuje ľudské telo na prednú (ventrálnu, brušnú) a zadnú (dorzálnu, dorzálnu) polovicu;
 • vodorovná osová alebo rovina prierezu - prebieha rovnobežne s povrchom zeme a rozdeľuje telo na prekrývajúce sa a pod ním ležiace segmenty.

Umiestnenie orgánov a útvarov vzhľadom na vertikálnu pozdĺžnu os tela (chrbtica):

 • distálne - najvzdialenejší bod tela, chrbtice alebo referenčného bodu;
 • proximálne - najbližší bod;
 • stredná alebo stredná poloha - umiestnené v strede (bližšie k strednej časti roviny);
 • bočné miesto - umiestnené na boku (najvzdialenejší bod od strednej časti).

Pri výčnelkoch a prietržoch medzistavcových platničiek sa používa nasledujúca terminológia na označenie smeru ich prekračovania za anatomicky prijateľné limity (za predpokladu, že ak sa pozriete na rez chrbtice):

 • Ventrálna alebo predná prietrž - útvary vyčnievajúce smerom k prednej časti tela (brušná dutina).
 • Anterolaterálne prietrže - výčnelky, ktoré sa tvoria v pravom uhle tvorenom ventrálnou a formálnou osou.
 • Predné alebo bočné kýly - útvary siahajúce až po bočné časti tela (smerom k priečnym procesom stavcov) a ovplyvňujúce korene miechy.
 • Mediálne hernie - výčnelky lokalizované v mieche (smerom k spinálnemu procesu stavcov) a stláčajú miechu.
 • Záchranné hernie sú útvary vyčnievajúce diagonálne v pravom uhle, ktoré sú tvorené strednou a prednou osou. Keď opúšťajú miechový kanál, spravidla sú ovplyvnené korene miechového nervu.
 • Schmorlova kýla - chrupavkové uzliny alebo poklesy v kostnom tkanive prekrývajúceho sa alebo spodného stavca. Na rozdiel od vyššie uvedených útvarov sa šíri hlavne vo vertikálnej rovine.
Autor: K.M.N., akademik RAMTS M.A. bobor

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spiknutie z pupočnej kýly je jednou z najúčinnejších ľudových metód. Používa sa od staroveku a používa sa najmä vo vzťahu k deťom, ktoré niekedy často náhle plačú, a preto majú herniu. V súčasnej dobe sa prietrž hernie používa v detských prípadoch, ako aj v prípadoch dospelých.
Problémom, ktorým denne čelia jednotlivci, je bolesť chrbta. Ak obvyklé prostriedky vonkajšieho a vnútorného použitia neprinášajú úľavu, lekári odporúčajú intramuskulárne injekcie alebo špeciálne injekcie.
Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..