loader

Hlavná

Späť

Hernia c3 c4 krčka maternice

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.

Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice. Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 2-5% pacientov.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky
Akútna hernia disku trvá až 3 mesiace.
V momente hernie disku sa v krčnej chrbtici objaví akútna, streľba, pálivé bolesti s ožarovaním pažou, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, svalová sila v koreňovej zóne inervácie. Bolesť sa zintenzívňuje pri pohybe hlavy, sprevádzaná necitlivosťou, pálením, ochladzovaním, pocitom plazivých mravcov a inými nepríjemnými pocitmi. Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..

Porážka koreňov C1, C2, C3 je mimoriadne zriedkavá. V krčnej chrbtici pripadá najväčšia záťaž na spodnú chrbticu, preto sa do patologického procesu najčastejšie podieľajú korene C6 a C7..
S porážkou koreňov C1 a C2, bolesťou, necitlivosťou a parestéziou sa vyskytuje v parieto-týlnej oblasti, pri porážke koreňa C3 sú rovnaké ťažkosti lokalizované v oblasti za ušami..

Porážka koreňa C4 sa vyznačuje bolesťou a necitlivosťou v ramennom páse a kľúčnej kosti, pocit hrče v hrdle, bolesť v srdci.
Ak je postihnutý koreň C5, bolesť a necitlivosť sa šíria od krku po vonkajší povrch ramena. Sila v deltoidnom svale je znížená, pacient si nemôže vziať ruku.

Porážka koreňa C6 je sprevádzaná bolesťou od krku po palec. Necitlivosť a parestézia sú výraznejšie v dolných častiach ramena. Znížený reflex bicepsov.
Keď je koreň C7 stlačený, bolesť a necitlivosť z krku a lopatky sa rozširujú na 2 a 3 prsty. Pri tretej hlave svalu sa reflex znižuje. Výkon kompresie kefy sa znižuje.

Porážka koreňa C8 je sprevádzaná bolesťou a necitlivosťou v krku, lopatkou lopatky, ktorá sa potom šíri k malíčku. Vyviera sa slabosť prstov.
Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 skúšobných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje chrbticu.

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak bolesť počas liečby zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Pri fyzickej námahe sa preto musí postupovať obozretne..

V akútnom období by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo ostrým ohybom a zákrutám krčnej chrbtice..
Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.

Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Kýla krčnej chrbtice: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa. Ak je pri MRI hernia C3-4 a prsty sú znecitlivené, potom hernie nie je „na vine“, musíte hľadať neuropatiu tunela..

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadávajúca kýla disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená hernia disku nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy..
Preto je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje vašu klinickú situáciu..

Cervikálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Neexistujú žiadne absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok na herniu krčnej chrbtice. V súčasnosti sa hernie krčnej chrbtice prakticky nevykonávajú.

Predpisujeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza kýly krčnej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby..

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak sa potrebujete čo najrýchlejšie zotaviť, musíte sa obrátiť na neurochirurga s cieľom epidurálnej blokády kortikosteroidmi..

Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.

Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite pripevnite krčnú chrbticu autobusom Shants. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Liečba drogami
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Pri intenzívnej bolesti s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol.
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..
Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia, psychoterapia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v ktoromkoľvek štádiu liečby hernie krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Jeden rok po strate prietrže sa výrazne zníži výška medzistavcových platničiek. To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti krku objavia častejšie ako u zdravých ľudí.

Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.
Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa sedieť, pohybovať sa. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy krčnej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, predĺženiu sedenia pri stolnom počítači alebo pri počítači. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Na dlhé cesty používajte pneumatiku Shants. Vyberte si pravý ortopedický vankúš. Vykonajte fyzioterapiu na posilnenie svalov krku.

Hlavné príznaky hernie krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice s frekvenciou výskytu je na druhom mieste po lumbálnej prietrži a bez vhodného ošetrenia môže viesť k rozvoju závažných patológií. Vyskytuje sa, keď je narušená štruktúra disku umiestneného medzi stavcami. Príznaky závisia od stupňa poškodenia disku a jeho negatívneho účinku na susediace nervy a miechu..

Príčiny hernie v krčnej chrbtici

Krčka chrbtice sa skladá zo 7 stavcov, zvyčajné je v lekárskej literatúre označiť písmenom C a zodpovedajúcim umiestnením stavcov číslom. Medzi dvoma susednými stavcami sa nachádza disk, ktorý sa skladá z vláknitého elastického prstenca a želatínovej hmoty umiestnenej v jeho strede - jadra. Hlavnou funkciou disku je amortizácia pohybov vstupujúcich do stavcov zvonka. Pri normálnej štruktúre diskov sa nepociťujú nepohodlie a bolesť pri vykonávaní naklápania hlavy, ohýbania a predlžovania krku a vykonávania rotačných pohybov..

Vláknité jadro disku prijíma výživu a tekutinu z okolitých tkanív, v normálnom stave by mala byť želatínová časť vždy elastická a nasýtená vodou. Je to táto podmienka, ktorá poskytuje dostatočnú amortizáciu pre všetky pohyby uskutočnené pomocou krčných stavcov. Výživa disku je narušená počas vývoja degeneratívnych procesov v chrbtici, mnohé patologické stavy môžu spôsobiť tieto zmeny:

 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Hypodynamia.
 • zranenia.
 • Nesprávne držanie tela.

Degeneratívne procesy na diskoch a stavcoch sa zrýchľujú s genetickou predispozíciou, vrodenými malformáciami krčnej chrbtice a celej chrbtice, ako telo starne, v dôsledku profesionálnych pracovných podmienok. Kýla v krčnej chrbtici sa často vyskytuje vo veku od 30 do 45 - 50 rokov, to znamená, že v prvom rade života sa tento druh nepríjemností vyskytuje častejšie u ľudí, ktorí neustále pracujú v kancelárii pri počítači..

Patologické zmeny, ktoré sa vyskytujú na diskoch, spôsobujú jej rednutie a krehkosť vláknitého prstenca. Pri nadmernom tlaku sa vnútorné buničité jadro pritláča na stenčenú stenu vláknitého prstenca a tým spôsobuje jeho patologické vystupovanie, v závažných prípadoch sa vonkajšia škrupina úplne pretrhne a tekutá časť disku úplne opustí svoj rám.

Výstup z disku do miechového kanálu spôsobuje zovretie a stlačenie nervu, zatiaľ čo bolesť a ďalšie príznaky krčnej prietrže. Najnebezpečnejším stavom je úplné oddelenie jedného z prvkov disku, ktoré hrozí zablokovaním miechy a výskyt závažných komplikácií. Medziobratlová hernia bez liečby zriedka sama osebe odchádza, užívanie liekov proti bolesti len komplikuje ďalšiu liečbu..

Príznaky prietrže

Medzistavcová krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje náhle s bolesťou ramien a krku, hlavy, necitlivosti horných končatín a obmedzením pohyblivosti. Bolesť zosilňuje, keď sa pokúsite otočiť alebo nakloniť hlavu. Kompresia prietrže priľahlými nervovými zakončeniami narúša inerváciu s ňou spojených častí tela a vyvoláva výskyt kyslíka v mozgu..

Prejavuje sa to závratmi, hučaním v ušiach, stmavnutím očí, krátkodobým mdlením, je možná narušená koordinácia pohybov. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa obvykle lokalizuje medzi piatym a siedmym stavcom a príznaky choroby sa vytvárajú v závislosti od oblasti kompresie..

• S rozvojom prietrže medzi piatym a štvrtým stavcom (C4-C5) sa zaznamenávajú bolesti a slabosť svalov predlaktia, znížená citlivosť končatín. Bolesť zosilňuje, keď sú ruky zdvihnuté nad plecia..

• Kompresia 7. krčka nervu (C6-C7) sa prejavuje bolesťou a slabosťou svalov v palci a tricepsoch. Necitlivosť predlaktia sa objaví, objavia sa „husacie hrbole“.

• Kýla na siedmej krčnej a prvej úrovni hrudníka sa prejavuje slabosťou v paži, zníženou citlivosťou a bolesťou v malíčku po celej ruke..

Výrazný proces rozvoja prietrže je sprevádzaný radiálnym syndrómom, v tomto stave dochádza k intenzívnej bolesti, ktorá sa tiahne až k hlave, ramenám, lopatkám. Citlivosť kože umiestnenej nad oblasťou patológie je znížená. Dlhodobý radiálny syndróm vedie k atrofii svalov krčnej chrbtice, čo ďalej zhoršuje priebeh a terapiu choroby. Uvedené príznaky sú najpravdepodobnejšie pri hernii krčných stavcov.

Je však tiež potrebné poznať a zohľadniť skutočnosť, že telo každej osoby je čisto individuálne a klinické príznaky choroby závisia od kombinácie mnohých faktorov vrátane súvisiacich somatických ochorení. Príznaky hernie v krčnej chrbtici tiež závisia od smeru, v ktorom je pozorovaný výčnelok disku - bočný, zadný alebo predný.

V počiatočných fázach môže prietrž krčnej chrbtice sprevádzať minimálne zmeny v pohody. Pacienti pociťujú bolesť, pravidelne sa vyskytujú bolesti v krku, migrény, závraty a rýchlo prechádzajúcu znecitlivenie rúk a prstov. Bolesť v krku a intermitentný kašeľ môžu tiež naznačovať vývoj patológie disku. Po mnoho rokov môže byť človek neúspešne liečený na hypertenziu, neurologické poruchy, záchvaty bolesti hlavy, bez podozrenia, že vinníkom všetkých týchto porúch je prietrž.

Dôsledky a komplikácie

Dlhá neošetrená kýla krčnej chrbtice ovplyvňuje nielen výskyt bolesti, ale môže spôsobovať aj iné patológie. V dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami rastie ich kostné tkanivo, čo ďalej zvyšuje pravdepodobnosť radiulárneho syndrómu. Najpravdepodobnejšími komplikáciami prietrže krčnej chrbtice sú:

 • Porucha hlavných pohybov sa prejavuje slabosťou rúk, neschopnosťou vykonať niektoré pohyby. Normálna pohyblivosť svalov hornej končatiny a ramenného pletenca sa znižuje. Najhoršou komplikáciou môže byť paréza alebo ochrnutie..
 • Porucha citlivosti kože. V prvých fázach vývoja prietrže je stanovená zvýšená citlivosť pokožky, v budúcnosti naopak naopak klesá. Príznakom medzistavcovej prietrže je narušenie citlivosti, najskôr z končekov prstov, potom sa príznaky šíria do rúk, predlaktia a vyššie..
 • Porušenie obsahu miechy, to znamená miechy. Tento stav sa považuje za vážnu komplikáciu a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. Zlomená miecha nad 4. stavcom môže viesť k ochrnutiu dýchacích ciest. Patológia, ktorá sa vyvíja na úrovni 4 a 5 stavcov, vyvoláva ochabnutie ochabnutia v rukách. Poranenie prietrže medzi 6. a 7. stavcami vedie k ochrnutiu dolných a horných končatín, charakteristickým znakom je zachovanie pohyblivosti lakťového kĺbu..
 • Konštantná nútená poloha krku, znižujúca bolesť, vedie k oslabeniu svalov na jednej strane a k ich napätiu na druhej strane. To všetko spôsobuje nesprávnu anatomickú polohu krčnej chrbtice a ovplyvňuje výskyt jej zakrivení, ktoré je pri dlhom priebehu choroby viditeľné voľným okom.

V dôsledku patologického účinku na stavcovú artériu sa vyskytujú cievne poruchy, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • Náhle zmeny tlaku.
 • Závraty, hučanie v ušiach, periodické bolesti hlavy, slabo uvoľnené analgetiká. Pacienti hlásia zvýšenú bolesť hlavy po vynútenej, nepohodlnej polohe krku.
 • Porucha funkcie zraku - pred očami sa zisťuje hmla a muchy, zorné pole je zúžené, obraz viditeľného objektu je rozmazaný. Obočie sa môže náhodne škubnúť.
 • Problémy so sluchom.
 • Nauzea, vracanie sú tiež príznakmi vaskulárnych porúch..
 • Pleť získava neprirodzenú farbu - tvár a ruky sa môžu pravidelne blednúť alebo sčervenať.
 • Sú problémy s koordináciou pohybov, pacient je zle orientovaný v priestore, znížený výkon.
 • Závažná cerebrovaskulárna príhoda často vedie k vzniku mozgovej príhody, a to nielen u pacientov vo veku, ale aj u mladých ľudí..

Výskyt vážnych následkov pre telo s prietržom medzistavcovej platničky na krku sa zvyšuje, keď vyčnieva do chrbtice. Čím dlhšie ochorenie trvá bez vhodnej liečby, tým väčšia je pravdepodobnosť narušenia celého fungovania tela. Preto včasná diagnostika a terapia umožňujú pacientovi vrátiť sa do normálneho života v minimálnom časovom období a preventívne opatrenia nebudú viesť k opätovnému vytvoreniu prietrže..

Okrem výčnelku je dokonca možné oddeliť aj časť disku - sekvestráciu.

Diagnostika a základné princípy liečby

Príznaky prietrže v krčnej chrbtici môžu zodpovedať iným patológiám, takže úlohou lekára je správne určiť diagnózu a vylúčiť vplyv iných chorôb na ochorenie. Diferenciálna diagnostika prietrže sa uskutočňuje pri chorobách, ako je diabetická polyneuropatia, nádory krčka maternice. Vplyv metastáz zhubných novotvarov nachádzajúcich sa v iných orgánoch nie je vylúčený. Pri vyšetrení venujte pozornosť ďalším chronickým ochoreniam hlavných orgánov a pohybového aparátu, zistiť prítomnosť zranení v minulosti. Dokonca aj najmenšie poranenia môžu viesť k vytvoreniu prietrže, takže pacientovi by sa malo pamätať na vplyv akýchkoľvek nepriaznivých faktorov..

Diagnóza sa vykonáva na základe cervikálnej rádiografie, počítačovej tomografie, sťažností pacientov a stanovenia zmien medzistavcovej prietrže. Liečba kýly je založená na vymenovaní protizápalovej terapie, masáže, fyzioterapie a bahna. Pri všetkých kýlach chrbtice v období zotavenia je potrebné vykonávať terapeutické cvičenia na zlepšenie flexibility krčnej chrbtice a svalovej práce. Cvičenie po celý zvyšok života minimalizuje riziko zhoršenia choroby.

Pozitívny účinok liečby závisí nielen od spôsobilosti ošetrujúceho neurológa, ale aj od toho, v akom štádiu patologického procesu pacient vyhľadá kvalifikovanú pomoc. Preto akékoľvek bolesti hlavy, závraty, zhoršené pocity a pohyby v rukách, nepohodlie v krku sú dôvodom komplexného vyšetrenia tela.

Spracovanie hernie disku C3-C4, C2-C3, C4-C5, C5-C6, C6-C7 krčka maternice 4,5 mm

S lekárom sa môžete dohodnúť na tel. Čísle 8 (916) -265-92-28

Pacient Vladimir K. sa so mnou dohodol s diagnózou hernie disku C3-C4, C2-C3, C4-C5, C5-C6, C6-C7 krčnej oblasti od veľkosti 2,4 mm. do 4,5 mm. podľa CT nálezov pacienta. Počas dvoch rokov ochorenia sa u pacienta vyvinuli nasledujúce príznaky kompresie miechy a koreňov nervov: bolesť krčnej chrbtice, bolesť rúk, slabosť rúk a nôh, zhoršené trofické končatiny. Slabosť nôh dosiahla bod, keď sa pacient začal pohybovať po barle. Prsty sa nepohybovali dobre a pre pacienta bolo ťažké držať príbor alebo písacie pero. Kýly z diskov tiež viedli k zhoršenému pocitu a krvnému obehu v končatinách a pokožka na rukách, nohách a chodidlách sa uvoľnila, opuchla, sivá, na dotyk studená. Vyskytli sa sťažnosti na pretrvávajúce bolesti hlavy a hypertenziu 2. stupňa - ortuť 170/110. Pacient kategoricky odmietol chirurgický zákrok a uprednostňoval liečbu hernie krčka disku manuálnou terapiou.

V súvislosti s prítomnosťou piatich hernií krčka maternice s veľkosťou 2,4 až 4,5 mm bol pacient K. liečený liečbou chrbtice pomocou mäkkých manuálnych techník trvajúcich 10 sedení, 2 sedenia týždenne. Po treťom sedení začal pacient cvičiť, aby úplne obnovil jemné motorické ruky a pohyblivosť chodidiel. Cvičenia sa tiež uskutočňovali s cieľom obnoviť citlivosť končatín..

Výsledok ošetrenia hernie disku C3-C4, C2-C7 krčnej chrbtice

Po prvých reláciách manuálnej terapie sa pozorovalo obnovenie krvného obehu horných a dolných končatín, normalizácia krvného tlaku a zastavenie bolesti hlavy. Bolesť v rukách a krku sa úplne zastavila po piatom sedení. Šiestym zasadnutím zmizla necitlivosť rúk a nôh. Po desiatom stretnutí sa obnovila pohyblivosť rúk a svalová sila nôh. Po liečbe manuálnou terapiou bol pacient úplne zdravý..

Na kontrolu výsledkov liečby bol mesiac po ukončení cyklu predpísaná kontrolná CT štúdia krčnej chrbtice..

Štúdia preukázala nasledujúce výsledky: z dostupných piatich hernií diskov zostala iba jedna hernia s veľkosťou 1,8 mm. znížená na hranice osifikácie namiesto kýly 3,2 mm.

Zvyšné 4 hernie, ktoré mal pacient 2,4 mm, 2,5 mm, 3,7 mm a 4,5 mm., Boli úplne vyliečené.

Za mesiac a pol sa dosiahlo úplné uzdravenie: vyliečenie viacerých prietrží diskov a úplné odstránenie symptómov bez chirurgického zákroku a expozície lieku.

Výstupky diskov c3-c4, c4-c5, c5-c6

Obratle, ktoré sú označené ako c1-c7, tvoria počiatočnú (krčnú) chrbticu. Výčnelky v tomto oddelení v priebehu a klinické prejavy sa líšia od podobných patológií v iných segmentoch chrbtice. Je to predovšetkým kvôli štrukturálnym vlastnostiam krčných stavcov. Sú malé a majú nízku postavu. Hustota kostnej hmoty v tejto oblasti chrbtice je niekoľkokrát nižšia v porovnaní s hrudnými alebo lumbosakrálnymi stavcami. Tvorba výčnelkov v krku je tiež uľahčená slabosťou svalov podporujúcich tento segment miechy: pás, priečne točité a suboccipitálne svaly. Poskytujú rozšírenie krku a zvyšujú fyziologickú cervikálnu lordózu. Je potrebné správne rozdeliť záťaž na kostru človeka. Klinický výčnelok v krčnej chrbtici sa môže prejaviť nielen bolesťou v krku, ale tiež bolesťou hlavy, neurotickými poruchami a dokonca narušenou funkciou reči..

Anatomické vlastnosti a štruktúra

Aby sme pochopili, aký výčnelok je v krčnej chrbtici, je dôležité pochopiť, ako to funguje. Celkovo tento segment zahŕňa 7 stavcov a ich štruktúra a funkcie sa od seba výrazne líšia. Napríklad prvé dve stavce krku (atlas a epistrofia) spájajú kosti chrbtice s lebkou a tvoria atlantoaxiálny (týlnicový) týlny komplex. Atlas nemá telo a pri epistrofii prechádza do sfenoidálneho procesu vo forme ostrého zuba (os). Prvé dve stavce sú spojené pomocou troch kĺbov a medzi nimi nie je medzistavcový disk.

Medzistavcové platničky sa nazývajú elastické vláknité chrupavkovité útvary, pozostávajúce z dosiek v tvare prstenca a plnených želatínovou látkou (buničinou). Jadro disku podobné želé pôsobí ako tlmič nárazov. Znižuje zaťaženie susedných stavcov, čím bráni ich deformácii a predčasnému oderu. Napriek tomu, že stavce krku majú oveľa menšie zaťaženie v porovnaní s inými časťami chrbtice. Je to krk, ktorý je náchylný na zranenia a rôzne zranenia v dôsledku vysokej pohyblivosti a slabosti zadných krčných svalov. Želatínová buničina medzistavcového disku sa umiestni do membrány spojivového tkaniva vo forme kruhu, ktorý sa nazýva vláknitý kruh..

Poznámka! Celkovo sa v krčnej chrbtici nachádzajú 4 medzistavcové platničky, pretože atlas a epistrofia sú navzájom spojené pomocou väzov nervového prstenca, ktoré tvoria os rotácie chrbtice. Medzistavcové platničky sa označujú názvom stavcov, medzi ktorými sú umiestnené, to znamená, že vyčnievanie disku c4-c5 bude znamenať poškodenie disku medzi štvrtým a piatym krčným stavcom..

Čo je to patológia??

Výčnelok je vydutie buničitého jadra za anatomickým miestom. Výčnelok sa líši od prietrže tým, že pri vydutí alebo vyčnievaní nie je narušená integrita vláknitej membrány. To znamená, že buničina sa pohybuje spolu s prstencom, ktorý ju drží späť. Vo väčšine prípadov je výstupok komplikáciou osteochondrózy. Osteochondróza je diagnostikovaná u každého štvrtého pacienta (najmä ak osoba vedie sedavý životný štýl). Osteochondróza sa týka degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice. Dá sa predpokladať, že patogénna tvorba výčnelkov je spôsobená dystrofiou medzistavcových platničiek.

Disky umiestnené medzi stavcami sú takmer z 90% zložené z vody a kolagénových vlákien, ktoré zaisťujú pružnosť a elasticitu chrbtice. Zvyšok je proteoglykánová gélová hmota. Obsahuje komplexné makromolekulárne proteíny s rozpustenými polysacharidmi. Medzistavcový disk nemá vlastnú vaskulárnu sieť. Jeho výživa sa uskutočňuje metódou difúzie z okolitých tkanív, konkrétne chrupavkových doštičiek.

Zmena v mieche s nedostatkom bielkovín

Prívod krvi do chrupavky sa uskutočňuje pomocou ciev chrbtice. Ak je narušený prietok krvi mozkom, vstupuje na disk nedostatočné množstvo bielkovín, vody a minerálnych solí, čo vedie k rozvoju dystrofických zmien, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi procesmi:

 • vláknité jadro stráca vodu a schne;
 • funkcia odpisovania je porušená;
 • vláknitý prsteň sa stáva tenší a stráca elasticitu, objavujú sa na ňom mikrotrhliny;
 • zvyšuje sa tuhosť želatínovej buničiny a mení sa jej konzistencia.

Jadro, ktoré sa stalo hustejšou konzistenciou, začína zvnútra vyvíjať tlak na vláknitú membránu, ktorá v dôsledku dystrofických zmien už nemôže buničinu zadržiavať a spolu s ňou sa presúva za hranice anatomického miesta. Ak je výčnelok malý, nemusí sa nijako prejaviť a je zistený náhodne počas neplánovanej diagnózy chrbtice. Pri dostatočne veľkej veľkosti začína výčnelok komprimovať blízke nervové zväzky a krvné cievy, čo vyvoláva príznaky typické pre výčnelok krčka maternice: syndróm myofasciálnej bolesti, bolesti hlavy, migréna, závraty atď. V tomto štádiu väčšina pacientov vyhľadá pomoc.

Dôležité! Cervikálny výčnelok podľa klinického priebehu a možných následkov sa považuje za nebezpečnejší ako výčnelok v hrudnej alebo bedrovej oblasti (kvôli tesnej blízkosti mozgu). Zatiaľ čo výčnelky do veľkosti 3,5 až 4 mm v lumbosakrálnom segmente sa nemusia prejavovať po mnoho rokov (alebo dokonca desaťročia), v výčnelkoch krčnej chrbtice dokonca aj 1 mm majú už nepríjemné a bolestivé príznaky. Hlavným dôvodom zhoršenia pohody, a to aj pri malých výčnelkoch tejto lokalizácie, je rýchly progres vertebro-bazilárneho syndrómu (poruchy obehového systému v bazilárnych a vertebrálnych artériách)..

Príčiny výčnelkov na diskoch c3-c4, c4-c5, c5-c6

Hlavnou príčinou výčnelkov v ktorejkoľvek časti chrbtice je osteochondróza. Pri tomto ochorení dochádza k degeneratívnym zmenám chrbtice v dôsledku dystrofie chrupavkového tkaniva kĺbov a medzistavcových platničiek. Prevádzka cervikálnej osteochondrózy je tiež nebezpečná aseptická nekróza kostných štruktúr, preto by sa mala primeraná pozornosť venovať diagnostike chorôb krku, najmä ak je pacient ohrozený rozvojom degeneratívnych-dystrofických patológií. Do tejto kategórie patria osoby so sedavým životným štýlom, osoby závislé od alkoholu, závislí od tabaku, s nadváhou alebo endokrinologické choroby (diabetes mellitus, dna).

Odborníci sa domnievajú, že úroveň motorickej aktivity osoby je rozhodujúca v mechanizme rozvoja osteochondrózy. Ak sa človek príliš nepohybuje, väčšinu času cestuje osobnou dopravou, nechodí na šport, zriedka chodí a bude mať progresívne hypodynamické poruchy. Anatomickým rysom krčnej oblasti sú preto skôr slabé svaly. A s hypodynamiou ich tonické napätie klesá ešte viac. To môže vyvolať svalovú atómiu (neschopnosť uzavrieť zmluvu). Okrem toho sa hypodynamia prejavuje aj zhoršeným trávením, respiračnými funkciami (bráničné svaly tiež strácajú schopnosť rýchlo sa sťahovať) a poruchami krvného obehu, vrátane prietoku krvi v mozgových cievach, ktoré dodávajú krku medzistavcové platničky.

Ďalšie choroby

Protrúzia diskov c3-c4, c4-c5, c5-c6 sa môže vyvinúť aj na pozadí nasledujúcich chorôb a vyvolávacích faktorov:

 • spinálne infekcie;
 • poranenia krku;
 • zvýšené statické a dynamické zaťaženie krčnej chrbtice (sedavá práca, čítanie v nepohodlnej polohe, profesionálne športy);
 • nevyvážená a nepravidelná výživa (nedostatočné bielkoviny, vápnik, fosfor, horčík v potrave, ako aj nedodržiavanie pitného režimu);
 • hypermobilita (nestabilita) krčných stavcov alebo ich posunutie;
 • šírenie kostného tkaniva vo forme hrotov a háčikov pozdĺž okrajov spinálnych procesov stavcov;
 • zakrivenie chrbtice (patologická kyfóza alebo lordóza, skolióza);
 • nerovnomerné rozloženie záťaže pri chorobách nôh (ostrohy na päte, deformácie plochých valgusov, burzitída atď.).

Úloha stresového a genetického faktora pri rozvoji osteochondrózy a jej komplikácií (prietrže, výčnelky) nie je úplne definovaná, ale lekári nevylučujú možné negatívne účinky dedičnosti a emočného nadmerného zaťaženia na degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici..

Dôležité! Riziko výčnelkov na diskoch c4-c5 a c5-c6 je zvýšené u profesionálnych športovcov, ktorí boli nútení náhle ukončiť tréning, ako aj u jednotlivcov, ktorí pravidelne zažívajú zvýšenú fyzickú aktivitu s nedostatočným zaškolením svalov krku..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa výčnelok líši od prietrže medzistavcových platničiek, ako aj zvážiť príznaky a diagnostické metódy, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

odrody

Výčnelky v segmentových diskoch c3-c7 je možné klasifikovať nielen podľa umiestnenia, ale aj podľa stupňa deštrukcie disku, ako aj podľa smeru jeho posunutia. Celkovo sa rozlišujú tri typy krčkového výčnelku..

Klasifikácia výčnelkov na diskoch c3-c4, c4-c5, c5-c6

odrodaLokalizácia (vydutý smer)

Stredná (stredná, dorzálna)Stredná časť miechového kanála (stredný miechový kanál, v ktorom je umiestnená miecha). Možné stlačenie koncov miechy

paramediálníĽavá alebo pravá strana smerom k mieche. Vyskytuje sa v asi 4 - 5% prípadov, klinicky vyjadrená pomerne silne

postrannéZadná alebo bočná strana disku

Najjednoduchšie výčnelky s relatívne priaznivým priebehom sú bočné a stredové výčnelky. Tieto patológie môžu byť takmer asymptomatické niekoľko rokov, pretože takéto výčnelky nie sú náchylné k rýchlej progresii bez intenzívneho vystavenia negatívnym a provokujúcim faktorom..

Aké sú príznaky krčka maternice??

Klinické príznaky výčnelkov na diskoch c3-c4, c4-c5, c5-c6 sú určené patogénnymi charakteristikami choroby. Konkrétne, narušenie krvného obehu v stavovcových a bazilárnych artériách a kompresia nervových zakončení zasahujúcich od nervových kmeňov miechy. Na rozdiel od bedrového výčnelku, pri lézii krčnej chrbtice nemusí byť hlavným príznakom bolesť krku, ale neurologické príznaky, napríklad bolesť hlavy, znížená citlivosť horných končatín atď..

Nasledujúce príznaky sa považujú za typické pre výčnelok krčka maternice:

 • stuhnutosť a svalové napätie v zadnej časti hlavy a hornej časti chrbta (najmä ráno), ktoré nejdú 10-15 minút alebo dlhšie;
 • bolesti hlavy a závraty;
 • bolesť v cervikálnom-humerálnom tele, po ohnutí, otočení, predĺžené sedenie s hlavou dole priťažujúca;
 • periodické záchvaty arteriálnej nestability (zníženie alebo zvýšenie krvného tlaku);
 • chvenie, mravenčenie, znecitlivenie a iné typy parestézie v horných končatinách;
 • blikajúce muchy, vlnky pred očami, pocit piesku a cudzie telá v očiach;
 • hluk a rachot v ušiach.

V závažných prípadoch (s výstupkom komplikovaným neuralgiou trojklaného nervu alebo tváre) je možné narušenie kontrakcií tváre, funkcie reči a motorická koordinácia. Sú známe prípady výskytu halucinogénneho syndrómu na pozadí akútnych porúch obehového systému v mozgových cievach spôsobených kompresiou mozgových tepien..

Poznámka! Najbežnejšou lokalizáciou výčnelkov je disk c6-c7. Je to uzáver krčnej chrbtice. Bolesť vyčnievajúca z tohto medzistavcového disku je intenzívna. Môžu sa zosilniť po dlhom pobyte v statickej polohe (vrátane nočného spánku) a vyžarovať do ramien a predlaktia..

diagnostika

Röntgenové vyšetrenie s podozrením na výčnelok je neinformatívne. To neumožňuje posúdiť stav mäkkých tkanív, určiť veľkosť a typ výčnelku. „Zlatým štandardom“ v diagnostike cervikálneho výčnelku je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Ak existuje podozrenie na ďalšie choroby chrbtice, na objasnenie kompletného klinického obrazu sa môžu predpísať aj nasledujúce vyšetrenia:

 • denzitometria (meranie hustoty a objemu kostí);
 • výskum rádioizotopov (kostná scintigrafia);
 • multispirálna počítačová tomografia;
 • krvný test na reumatoidné faktory a nádorové markery;
 • elektromyografia (štúdia neuromuskulárneho vedenia);
 • spinálna myelografia.

Ak sa podľa diagnostických výsledkov u pacienta zistí výčnelok krčka maternice väčší ako 4 mm, rozhodne sa o potrebe chirurgického zákroku. Pri výčnelkoch v iných častiach chrbtice je indikáciou chirurgického zákroku veľkosť výčnelku viac ako 5 až 7 mm.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva postup MRI krčnej chrbtice, ako aj zvážiť indikácie, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Liečba bez chirurgického zákroku

Je úplne nemožné liečiť výstupok. Zastavením hlavných klinických príznakov však môžete spomaliť jeho postup a zlepšiť kvalitu života pacienta. Konzervatívna terapia zahŕňa nielen lekárske metódy, ale aj fyzioterapiu, ako aj masáž a cvičenie.

prípravy

Štandardný liečebný režim pre výčnelky disku v krčnej chrbtici je nasledujúci:

  NSAID na zmiernenie zápalu a zníženie bolesti a stuhnutosti (Ketoprofen, Meloxicam, Diclofenac);

Spracovanie hernie disku C3-C4, C2-C3, C4-C5, C5-C6, C6-C7 krčka maternice 4,5 mm

Irina Solopova Výsledky liečby Hernia Môžete sa dohodnúť s lekárom na telefónnom čísle 8 (916) -265-92-28

Pacient Vladimir K. sa so mnou dohodol s diagnózou hernie disku C3-C4, C2-C3, C4-C5, C5-C6, C6-C7 krčnej oblasti od veľkosti 2,4 mm. do 4,5 mm. podľa CT nálezov pacienta. Počas dvoch rokov ochorenia sa u pacienta vyvinuli nasledujúce príznaky kompresie miechy a koreňov nervov: bolesť krčnej chrbtice, bolesť rúk, slabosť rúk a nôh, zhoršené trofické končatiny. Slabosť nôh dosiahla bod, keď sa pacient začal pohybovať po barle. Prsty sa nepohybovali dobre a pre pacienta bolo ťažké držať príbor alebo písacie pero. Kýly z diskov tiež viedli k zhoršenému pocitu a krvnému obehu v končatinách a pokožka na rukách, nohách a chodidlách sa uvoľnila, opuchla, sivá, na dotyk studená. Vyskytli sa sťažnosti na pretrvávajúce bolesti hlavy a hypertenziu 2. stupňa - ortuť 170/110. Pacient kategoricky odmietol chirurgický zákrok a uprednostňoval liečbu hernie krčka disku manuálnou terapiou.

V súvislosti s prítomnosťou piatich hernií krčka maternice s veľkosťou 2,4 až 4,5 mm bol pacient K. liečený liečbou chrbtice pomocou mäkkých manuálnych techník trvajúcich 10 sedení, 2 sedenia týždenne. Po treťom sedení začal pacient cvičiť, aby úplne obnovil jemné motorické ruky a pohyblivosť chodidiel. Cvičenia sa tiež uskutočňovali s cieľom obnoviť citlivosť končatín..

Čo je kýla, ako vzniká a aké sú dôsledky

Medzistavcové platničky umiestnené medzi stavcami pozostávajú z druhu hustej chrupavky

, majúca prstencový tvar a zodpovedajúcim spôsobom označovaný ako vláknitý prstenec, a tiež jadro, ktoré má želé tvar.

Účelom vláknitého prstenca je spojiť stavcové páry spolu, pretože prstenec je pripevnený k hornej časti dolného stavca a k spodnej časti horného stavca, ako aj ich udržanie v požadovanej polohe..

V tomto prípade je jadro vnútri krúžku neustále pod tlakom. Takéto spojenie zabezpečuje pohyb stavcov v smere, ktorý potrebujeme, t.j. umožňuje nám pohybovať hlavou a krkom.

Keď sa vláknitý kruh zlomí, želatínové jadro opustí svoje hranice a vstúpi do miechového kanála

, a časti roztrhaného krúžku vyčnievajú z prirodzeného miesta - nazýva sa to herniovaný disk. Výskyt prietrže je často príčinou stlačenia miechových nervov a ich koreňov, ako aj stlačenia krvných ciev..

Medzi akýmikoľvek pármi stavcov sa môžu vyskytnúť medzistavcové prietrže krčnej chrbtice. Pre stručnosť v medicíne je každá stavca krčnej chrbtice označená písmenom „C“ (skratka pre latinský karneval) a jej príslušné číslo. Tie. sedem stavcov, ktoré tvoria krčnú chrbticu, dostali označenie: C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7

Existujú tri fázy vývoja medzistavcovej prietrže

 1. Prolambing
  - charakterizované natiahnutím vláknitého prstenca a prítomnosťou vydutia až do výšky 3 mm. V postihnutej oblasti krku dochádza k narušeniu krvného obehu, čo vedie k opuchu mäkkých tkanív. Môžu sa objaviť cievne kŕče. Začnú sa dystrofické procesy. V krku je bolesť.
 2. výčnelok
  - charakterizované zvýšením výčnelku na výšku zo 4 mm na 6 mm. V tomto prípade sa veľkosť vláknitého prstenca roztiahne na 15 mm. Bolesť v krku môže byť spôsobená pravou alebo ľavou hornou končatinou. Ako sa zosilňuje kompresia miechových nervov, zosilňuje sa syndróm bolesti.
 3. Extrúzia (prolaps)
  - charakterizované úplným pretrhnutím vláknitého prstenca a uvoľnením jadra, ktoré sa v ňom nachádza, do priestoru miechového kanála. Kýla bez liečby vedie k atrofii mäkkých tkanív, neustálym bolestiam v krku a poruchám obehového systému. Postupne dochádza k zhutneniu a kalcinácii poškodeného miechového disku. To vedie k imobilizácii krčnej chrbtice. Vďaka stlačeniu koreňov miechy je možné ochrnutie pravej alebo ľavej ruky.

Známky prietrže

Ľudský krk pozostáva zo siedmich stavcov, ktoré sú označené písmenom C a číslom. V súlade s tým sú pri tejto diagnóze opísané prietrže medzi stavcami.

Napríklad C4: C5 je prietrž medzi štvrtým a piatym krčným stavcom. V tomto prípade príznaky medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice priamo závisia od jej anatomického umiestnenia, takže skúsený lekár môže s istotou hovoriť o lokalizácii patológie aj bez výsledkov diagnostiky hardvéru..

Bežné prejavy

Nasledujúce všeobecné príznaky hernie v krčnej chrbtici sú:

 • cervicalgia
  - bolesť v spodnej časti lebky a na zadnej časti hlavy;
 • syndróm vertebrálnej artérie
  - zhoršené počas pohybu, stále bolesti hlavy nad obočím, na chrámoch, v temene hlavy, na zadnej časti hlavy, ako aj závraty, skoky v krvnom tlaku, mdloby (zriedka);
 • faryngeálny syndróm
  - potenie, suchosť a / alebo ťažkosti s prehĺtaním;
 • vertebrobazilárny syndróm
  - zhoršená chôdza a koordinácia pohybov, znížená zraková ostrosť, zdvojnásobenie objektov, „muchy“ pred očami, ťažkosti s vyslovovaním súhlások;
 • srdcový syndróm
  - ožiarenie bolesti za hrudnou kosťou do pravého ramena a lopatky, ktorá nie je odstránená nitroglycerínom a zosilňuje sa pri pohybe.

Štvrtý krčný stavca

- Toto je miesto krčnej chrbtice, ktoré udáva plochu medzi tretím a štvrtým krčným stavcom. Najčastejšie sa v tejto oblasti vyskytuje nestabilita PDS, vyčnievanie disku a medziobratlová hernia..

Ignatievova klinika Dr. Ignatiev vykonáva diagnostiku a liečbu chorôb krčnej chrbtice pomocou nedrogových metód v Kyjeve. Recepcia je na základe dohody..

V krčnej oblasti, najcitlivejších stavcoch, je ich len sedem. Choroby v segmente C3-C4 sa vyskytujú na pozadí cervikálnej osteochondrózy a často sa kombinujú s léziami pod základnými segmentmi (C4-C7). Na tomto mieste vychádza štvrtý pár nervových koreňov (pravý a ľavý). Porážka tohto segmentu sa považuje za pomerne zriedkavú a nie je bežná..

Príčiny krčnej prietrže

Medzistavcové kýly postihujú ľudí všetkých vekových skupín.

Príčiny výčnelku môžu byť

 • sedavý, sedavý životný štýl;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predtým zranené krčné stavce, stimulované náhlym významným zaťažením poškodenej oblasti;
 • nesprávne držanie tela;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • progresívna osteochondróza (vedie k vysychaniu medzistavcových platničiek ak rozvoju degeneratívnych procesov u nich);
 • úder do krku, pád, nehoda.

symptomatológie

Pri kýle chrbtice v krčnej chrbtici sú prvými príznakmi náhla bolesť lokalizovaná v hornej časti ramenného pletenca, krku, závratoch a bolesti hlavy. Znecitlivenie končatín, zníženie pohybovej aktivity postihnutého úseku, bolesť pri zákrutách hlavy sú tiež príznakmi medzistavcovej prietrže.

Kýla, ktorá sa vyskytuje v oblasti disku c4-c5, vedie k zovretému nervovému koreňu (piaty zľava, sprava), k čomu dochádza v dôsledku zúženia otvorov miechového kanála, z ktorého vystupujú nervové zakončenia..

Príznaky, ktoré vznikajú pri hernii disku c4-c5, sú pocity slabosti v predlaktí a pažiach. Bolesť v deltovom svale ramena, znížená citlivosť, znížené svalové reflexy. Príznaky bolesti sa vyskytujú, keď sú ramená ohnuté v lakťovom kĺbe a sú privedené späť. Pohyb krku v oblasti postihnutého disku sa zhoršuje.

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice stlačí krvné cievy, čo ovplyvňuje prísun krvi, saturáciu kyslíkom a výživu mozgu. Príznaky sú bolesti hlavy, závraty, slabá koordinácia a pamäť. Preto je dôležité začať liečbu v počiatočnom štádiu choroby, až kým herniálny výčnelok nedosiahne 6 mm, inak sa chirurgicky odstráni medzistavcová prietrž chrbtice.

Predčasné liečenie prietrže chrbtice vedie ku komplikáciám, pretože patológia disku c4-c5 je plná paralýzy horných končatín a pri predĺženom syndróme stlačenej tepny, obvyklé závraty sa môžu zdvihnúť do mozgovej príhody..

Nie je možné ignorovať príznaky medzistavcovej prietrže, liečba by mala byť načasovaná - stlačenie miechového kanála predstavuje ohrozenie života.

Príznaky a metódy diagnostiky

Je dôležité poznať príznaky, pomocou ktorých môžete určiť alebo podozriť na prítomnosť prietrže, aby ste nevyvolávali možné komplikácie, a včas vyhľadať pomoc špecialistu..

Medzi stavcami C1 a C2 je výskyt medzistavcovej prietrže nemožný, pretože medzi nimi nie je disk.

Príznaky, pomocou ktorých je možné rozpoznať medzistavcovú prietrž

Oddiel C2-C3Kýla medzi 2 a 3 stavcov je charakterizovaná výskytom bolestí hlavy, ktoré siahajú až k zadnej časti hlavy. Nervové korene prechádzajúce touto oblasťou (tretí pár) môžu byť zovreté. To môže viesť k znecitliveniu jazyka a obmedzeniu pohyblivosti jeho svalov. Môžu sa vyskytnúť aj problémy so zrakom, štítnou žľazou a mandlími..
Oddiel C3-C4Poškodenie disku v tejto oblasti je mimoriadne zriedkavé. Prichádzajú 4 páry nervových koreňov. Výskyt prietrže môže byť charakterizovaný bolesťou v krku, golieri a horných pleciach. Keď sa snažíte zdvihnúť ruky, môže dôjsť k obmedzeniu pohyblivosti krku a bolesti v lopatkách.
Oddiel C4-C5Cez ňu prechádza 5 nervových koreňov. Kýla v tejto oblasti je charakterizovaná bolesťou v deltovom svale, ako aj v predlaktí.
Oddiel C5-C6Kýla môže vyvolať kompresiu koreňového nervu 6. To povedie k bolesti v bicepse, ako aj vo vonkajších častiach lakťov. Palec alebo znecitlivenie pociťujete v palci. Možno, že pocit "goosebumps" v končatinách.
Oddiel C6-C7Kýla často vedie ku kompresii 7 nervového koreňa. To môže spôsobiť bolesť v tricepsoch aj v palcoch..

Kýla sa tiež môže vyskytovať na hranici krčných a hrudných oblastí, t.j. medzi stavcami C7 a T1

(prvý stavec hrudnej chrbtice). To môže spôsobiť stlačenie 8 nervového koreňa, čo sa prejavuje bolestivosťou v dolných častiach rúk a malými prstami. Na horných končatinách sa môže vyskytnúť svalová slabosť a znížená citlivosť..

Ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, neodkladajte návštevu odborníka. Včasná diagnóza a správna liečba predpísaná v každom prípade pomôže zbaviť sa následkov vyplývajúcich z objavenia sa prietrže, zbaviť sa bolesti a zlepšiť pohodu.


Nasledujúce diagnostické metódy sa používajú na diagnostikovanie medzistavcovej prietrže.

 • röntgenová snímka - umožňuje špecialistovi identifikovať lokalizáciu poškodenia;
 • CT s použitím kontrastných látok - používa sa v zriedkavých prípadoch z dôvodu vysokej pravdepodobnosti zranenia pri zavedení kontrastných látok;
 • MRI - umožňuje zistiť, ktorý účet medzistavcových platničiek bol poškodený, ako aj typ prietrže, prítomnosť poškodenia krvných ciev a nervov;
 • myelografia - rádiografia pomocou kontrastných látok, ktoré sa injikujú do miechy pacienta 10 minút pred zákrokom.

Video: „Známky kýly krčnej chrbtice“

Klinika a diagnostika

Nestabilita krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou v krku a hlave. Niektorí pacienti navyše trpia závratmi, najmä pri náhlych pohyboch hlavy. Nestabilitu krčných stavcov c3-c4 môžu sprevádzať aj rôzne neurologické poruchy: bolesť a ťažkosť v pleciach, znecitlivenie kože končatín atď..

Pacienti s touto patológiou okrem toho začínajú nepatrne vykonávať nedobrovoľné pohyby hlavy a neustále ich otáčať jedným smerom. To im prináša úľavu, ale lekár môže mať podozrenie na problémy s chrbticou v dôsledku týchto príznakov..

Diagnóza nestability krčných stavcov je veľmi ťažká, pretože v čase vyšetrenia môžu mať stavce správnu polohu. Preto sa pri tejto patológii často používa funkčná fluoroskopia, ktorá vám umožňuje študovať stav konkrétnej chrbtice pri extrémnej flexii alebo predĺžení. Na základe tejto štúdie lekár tiež odhaduje veľkosť posunu stavcov a stupeň zúženia miechy. Všetky tieto údaje umožňujú odborníkovi stanoviť správnu diagnózu..

liečba

Vedeli ste, že...

Po diagnostikovaní a identifikácii štádia prietrže sa pacientovi pripisuje primárne liečba drogami. Malo by byť zamerané na odstránenie bolestivých pocitov, ktoré sa vyskytujú pri hernii, na odstránenie opuchov a svalových kŕčov..

Nasledujúce lieky sa zvyčajne predpisujú.

Na akútnu pretrvávajúcu bolesť sa môže použiť blokáda novokainu.

. Neurochirurg privádza pacienta „Novokain“ alebo „Lidokain“ do medzistavcových otvorov cez kožu pomocou špeciálnej ihly a katétra. V niektorých prípadoch sa k hlavnému liečivu môže pridať roztok kortikosteroidov, ktoré sú určené na zmiernenie zápalu..

Postup podávania lieku trvá asi pol hodiny

. Potom je pacient sledovaný ďalšie 2 hodiny. Blokáda je účinná približne 1 mesiac. Potom sa postup opakuje znova, čo by mal vykonať kvalifikovaný manuálny terapeut. Kompetentný špecialista je schopný nielen natiahnuť pokožku, ale aj pôsobiť oveľa hlbšie a upraviť prietrž späť. Samozrejme nestačí iba manuálna terapia pre cervikálnu prietrž. Toto je len doplnok k liečebnému komplexu. pomáha zmierňovať bolesť pri výčnelku a pomáha obnoviť výživu na poškodenom medzistavcovom disku.

V niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku - discektómie

. Táto operácia sa vykonáva na odstránenie prietrže. Niekedy odporúčajú nahradiť poškodený disk umelým, ale je to mimoriadne nežiaduce. Pretože umelý disk môže byť veľmi nestabilný v mobilnej krčnej chrbtici.

Čím skôr je hernia zistená, tým vyššia je záruka úplného uzdravenia pacienta. So začatím výčnelku az toho vyplývajúcich komplikácií je riziko zdravotného postihnutia vysoké.

Výsledok ošetrenia hernie disku C3-C4, C2-C7 krčnej chrbtice

Po prvých reláciách manuálnej terapie sa pozorovalo obnovenie krvného obehu horných a dolných končatín, normalizácia krvného tlaku a zastavenie bolesti hlavy. Bolesť v rukách a krku sa úplne zastavila po piatom sedení. Šiestym zasadnutím zmizla necitlivosť rúk a nôh. Po desiatom stretnutí sa obnovila pohyblivosť rúk a svalová sila nôh. Po liečbe manuálnou terapiou bol pacient úplne zdravý..

Na kontrolu výsledkov liečby bol mesiac po ukončení cyklu predpísaná kontrolná CT štúdia krčnej chrbtice..

Štúdia preukázala nasledujúce výsledky: z dostupných piatich hernií diskov zostala iba jedna hernia s veľkosťou 1,8 mm. znížená na hranice osifikácie namiesto kýly 3,2 mm.

Zvyšné 4 hernie, ktoré mal pacient 2,4 mm, 2,5 mm, 3,7 mm a 4,5 mm., Boli úplne vyliečené.

Za mesiac a pol sa dosiahlo úplné uzdravenie: vyliečenie viacerých prietrží diskov a úplné odstránenie symptómov bez chirurgického zákroku a expozície lieku.

Dozviete sa viac o autorovej metóde liečby

Čo je C5-C6 - ako a kde sa choroba vyvíja

Medzistavcové platničky dávajú chrbtici silu. Každá z nich pozostáva z vláknitého prstenca s vnútri vo vnútri polotekutého jadra. Ak dôjde kýla, prsteň je zničený. Kvapalina z jadra tečie cez vzniknuté praskliny, samotný disk sa začne vydávať alebo vypadávať. Nesprávna poloha vedie ku stlačeniu nervových koreňov miechy. Bolesť a iné nepríjemné pocity. Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi stavcami krčnej chrbtice. Celkovo je k dispozícii 7 stavcov, najzraniteľnejšie sú 5 a 6 diskov. V medicíne písmeno „C“ znamená krčnú chrbticu a čísla sú čísla stavcov. Ukazuje sa, že ak máte diagnostikovanú medziobratlovú kýlu C5-C6, potom je patológia lokalizovaná v tomto segmente. Táto úroveň chrbtice je ovplyvnená častejšie ako iné. Môže to byť spôsobené segmentálnou nedostatočnosťou a nestabilitou susedných stavcov C4-C5 a C6-C7. Závažnosť segmentov C3-C4 - zriedkavý výskyt.

Nižšie sú uvedené výsledky CT štúdií u pacienta pred a po liečbe


Kýla C2-C3 pred herniou 3,2 mm pred ošetrením


Zdravý disk C2-C3 po ošetrení


4,5 mm kýla C3-C4 pred ošetrením


1,1 mm výstupok C3-C4 po úprave


Kýla C4-C5 s veľkosťou 3,7 mm pred ošetrením


Výčnelok C4-C5 1,8 mm potom


Pred liečbou bola hernia C5-C6 2,5 mm


Výstupok C5-C6 1,7 mm po úprave


Prietrž disku C6-C7 má pred liečbou veľkosť 2,4 mm


Zdravý disk C6-C7 po ošetrení


CT sken pred liečbou


CT vyšetrenie po liečbe

Príčiny výskytu patológie

Táto choroba netrpí iba staršou generáciou, ale mladí ľudia sú čoraz viac ohrození. Kýla v segmentoch C5-C6 môže vyvolať neaktívny životný štýl alebo naopak prílišnú fyzickú aktivitu. Vo veku 30 rokov dosahuje ľudská činnosť vrchol, takže najčastejšie sa vyskytujú medzistavcové prietrže u osôb starších ako 30 rokov. Degeneratívne zmeny a starnutie krčka disku môžu urýchliť genetickú predispozíciu a zlé návyky (alkohol, fajčenie). Vypadnutie v segmente C5 - C6 môže byť následkom zranenia. Aj keby bola prijatá už dávno a nepripomínala si to, akékoľvek nepredvídané bremeno môže viesť k vytvoreniu kýly. Postupne to ovplyvní chrbticu.

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Možné komplikácie

Nervové procesy vychádzajúce z miechy inervujú vnútorné orgány, ako aj končatiny. Ak je narušený prechod nervových impulzov z mozgu a miechy do orgánov a naopak, je narušená ich funkčnosť. Osteochondróza krčnej chrbtice lokalizovaná v segmentoch CIII-CVI s poškodením koreňov c4, c5, c6 prispieva k narušeniu mnohých životne dôležitých orgánov. Najprv môže byť bolesť v týchto orgánoch fantómová, to znamená, že zapálený segment bolí v skutočnosti a mozog vníma bolesť v mieste, kde vedie nervový koreň príslušného segmentu. Ale pri absencii liečby inervácia týchto orgánov v priebehu času ustupuje a bolesť nie je fantómová, ale signalizuje chorobu v tomto orgáne. Napríklad na pozadí osteochondrózy s radiálnym syndrómom c4, c5 a c6 sa môže vyvinúť vred žalúdka, bronchitída, zlyhanie srdca a kolika pečene. Pri osteochondróze bedrovej oblasti sa môžu vyskytnúť dysfunkcie pohlavných orgánov, zhoršená funkcia obličiek a močového mechúra.

Cervikálna osteochondróza disku, ktorá spôsobila porušenie koreňa c6, je nebezpečná pre vývoj pľúcnych ochorení, sprevádzaná falošnou záštitou a neschopnosťou vydýchnuť vzduch. Bolesť na spodnej časti lebky a bolesti zubov sú tiež často mučené..

Osteochondróza krčnej chrbtice, ktorá má také rôzne príznaky, často zavádza aj skúseného neuropatológa a osteochondróza pre správnu diagnózu. Je potrebné podstúpiť niekoľko analýz, vykonať CT vyšetrenie, na ktorom budú viditeľné nielen umiestnenie stavcov vo vzťahu k sebe, ale aj patologické zmeny v tkanive chrupavky, čo je dôležité pri stlačení koreňov c4, c5 a c6..

príznaky

Príznaky objavenia sa medzistavcovej prietrže sa zvyčajne vyskytujú spontánne. Neexistuje žiadna periodicita, nie je možné predvídať záchvaty. Prvými varovnými príznakmi sú bolesti v krku a ramene.

Ako sa patológia vyvíja, bolesť sa zosilňuje, stáva sa pravidelnou a netolerovateľnou. Pacient môže mať znecitlivené prsty, zhoršenú chôdzu, svalovú atrofiu.

V závislosti od fyziologických charakteristík osoby sa pozorujú ďalšie príznaky prietrže na úrovni C5-C6. Medzi nimi:

 • závraty;
 • hypertenzia;
 • Svalová slabosť končatín;
 • Brúsiace prsty;
 • bolesti hlavy;
 • Zvýšená podráždenosť;
 • Hluk v ušiach.

Návšteva lekára a liečba v počiatočných štádiách vývoja patológie ochránia pred mnohými problémami a dôsledkami. Neskorá liečba komplikuje diagnózu kýly C5-C6, pokročilé štádiá sa liečia po dlhú dobu.

Klinický obraz choroby

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov, prvé dve stavce majú úplne inú štruktúru a sú navrhnuté tak, aby podporovali lebku, ale nemajú medzistavcové platničky, pretože spájajú svoje kĺby. Následné stavce sú vzájomne spojené diskami, ktorých zničenie vedie k výskytu osteochondrózy..

So štrukturálnymi zmenami v tkanive diskov sa ich elasticita znižuje a postupom času sa ich výška znižuje, čo prispieva ku konvergencii stavcov a poškodeniu stavcov so zvýšeným zaťažením krčnej chrbtice. Okrem toho, výčnelok - výčnelok jadra disku smerom k miechovému kanálu alebo do strany, kde sú umiestnené nervové korene, vedie k rozvoju radikulárneho syndrómu. Zároveň nie je ťažké určiť, ktoré korene zažívajú tlak, pretože v závislosti od toho, ktorý orgán inervujú, nastane jej dysfunkcia alebo syndrómy bolesti..

Takže s osteochondrózou stavcov segmentu CIII-CIV je narušený nervový koreň c4, ktorý sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Znecitlivenie kože, bolesť vyžarujúca do zadnej časti hlavy;
 • Zhluknite sa do hrdla;
 • Znecitlivenie jazyka a súvisiace poruchy reči;
 • Bolesť zubov;
 • Hypotenzia svalov krku;
 • čkanie;
 • Bolesť v pľúcach, srdci, pečeni.

S kompresným syndrómom nervového koreňa c5, ktorý sa rozširuje na úrovni segmentov stavcov CIV a CV stavcov, je práca týchto orgánov narušená, inervácia, ktorú poskytuje. Po prvé, keď stlačíme koreň c5, trpí srdcový sval, rovnako ako lopatka a predlaktie. Niekedy sa bolesť rozširuje na celý ramenný opasok, ale najčastejšie nie je symetrická alebo je charakterizovaná stratou citlivosti v niektorých častiach tela, napríklad v zadnej časti hlavy, lopatke, krku a vonkajšej časti predlaktia..

Osteochondróza málokedy ovplyvňuje jeden segment, pretože príčiny jeho vzhľadu pôsobia s rovnakou deštrukčnou silou na všetky krčné disky. V tomto prípade hovoríme o polysigmentárnej osteochondróze pokrývajúcej niekoľko susedných segmentov. Pri osteochondróze sú teda komprimované korene CIII-CVI, c4, c5 a c6 a symptomatológia môže byť úplne odlišná a prejavuje sa neurologickými príznakmi charakteristickými pre tieto segmenty..

Malo by sa tiež poznamenať, že pri cervikálnej osteochondróze sa často okrem koreňov c4, c5 a c6 štiepia aj stavce, ktoré sa odvetvujú z aorty a prenikajú do kľúčnej kosti a prechádzajú otvormi, ktoré sa tvoria v procesoch, do mozgu a napájajú ju. Keď je v procese zmien kostí alebo chrupavky v krčnej oblasti narušený prietok krvi vertebrálnou artériou, niektoré časti mozgu môžu pociťovať hladovanie kyslíkom, čo vedie k ich dysfunkcii. V závislosti od toho, ktoré mozgové oddelenia trpia hypoxiou, sa objavujú rôzne príznaky, ako sú závraty, poruchy spánku, koordinácia pohybu a sluchové videnie. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť a vysoký krvný tlak, najmä ak je pacient v upchanej miestnosti bez prístupu na čerstvý vzduch. Ak sa nelieči, príznaky sa stávajú výraznejšie, trpí pamäťou, psychikou.

Diagnóza medzistavcovej prietrže C5-C6

Krčná chrbtica má veľmi malú veľkosť. Cez to prechádza množstvo nervových kanálov a krvných ciev. Ich hustota je pomerne vysoká, pretože mozog neustále potrebuje kyslík a signály nervových zakončení. Krčka chrbtice je mobilný orgán, dokonca aj pri nečinnosti krk dostáva veľkú záťaž. Diagnóza komplikuje veľkosť a špecifickosť krčnej chrbtice. Je možné identifikovať patológiu, odhaliť problematické disky a začať liečbu iba s úplným vyšetrením. Lekár analyzuje príznaky, určuje veľkosť prietrže a jej presné umiestnenie. Pacientovi môže byť predpísaná rádiografia, myelografia, počítačová tomografia alebo diagnostika magnetickou rezonanciou. Pri kombinovaní techník je klinický obraz presnejší.

Príznaky C3 Disk C4 Protrusion

Výčnelok disku C3 C4 ešte silne neovplyvňuje nervové korene a miechu. Dôvodom je malá veľkosť spadnutia v oblasti medzistavcových platničiek, charakteristická výčnelkami. Preto symptomatológia nebude taká jasná, ako by sa to dalo pozorovať pri plnej prietrži krčnej chrbtice..

Hlavnými charakteristickými znakmi, ktoré vyčnievanie disku v segmente C3 C4 predstavuje, sú bolesti hlavy a migréna. Pacient môže trpieť lokálnou bolesťou - to znamená v postihnutej oblasti krčnej chrbtice. Bolesť sa môže šíriť po celom krku, ak sa záťaž neznížila, ale môže úplne zmiznúť v pokojnej polohe tela. Cíti sa tiež v pleciach, namiesto tzv. Ramenných popruhov.

Pri pokusoch o zdvihnutie lopatiek môže mať pacient nepohodlie. V tomto prípade sa krk nestane tak mobilným ako predtým a svaly okolo krku sa stávajú rôznych veľkostí. Počas vyšetrenia lekár porovnáva veľkosť lichobežníkového svalu.

Výčnelok oddelenia C3 C4 môže tiež sprevádzať nepohodlie v horných končatinách, pocit brnenia, bolesť. Toto je však už nepríjemný symptóm vývoja choroby.

Ako ukazuje lekárska prax, je vyčnievanie medzistavcových platničiek v segmente C3 C4 pomerne zriedkavé ochorenie krčnej chrbtice. Významnejšie častejšie je možné pozorovať kombinovanú léziu diskov C3 C4 a C4 C7..

Možnosti liečby

Po kompletnej diagnóze si lekár zvolí liečebné metódy. V prvých fázach je zameraná na zmiernenie bolesti pacienta a prevenciu progresie patológie. Pacientovi je predpísaný oddych v posteli, predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Lieky zmierňujú bolesť a opuch, ale liečba iba tabletkami je neúčinná. Bolesť s hrudnými útvarmi chrbtice na úrovni C5-C6 sa môže vrátiť, preto je potrebné problém komplexne vyriešiť. Dobre zavedená fyzioterapia, trakcia krčnej zóny, terapeutické cvičenia. Lekári niekedy predpisujú svalové relaxanciá, odporúčajú nosiť korzet svalu alebo obväz. V ťažkých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Operácie využívajúce moderné metódy sú bezpečné pre celý život a nespôsobujú komplikácie.

Krčná chrbtica je jednou z najproblematickejších a najzraniteľnejších. Zdravie pečene, pľúc a srdca závisí od stavu. Dodávanie kyslíka do týchto orgánov kyslíkom prechádza cez miechu a tento patologický stav narušuje akákoľvek patológia. Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú lézie krčného stavca na úrovni C5-C6. Znalosť príznakov a závažnosti následkov je dôležité vyhľadať pomoc včas. Aby sme nezostali zdravotne postihnutí, je potrebné pri prvom poplachovom signáli a nepohodlí začať profesionálnu liečbu.

Liečba osteochondrózy, vyčnievania, nestability v segmente C3-C4

Pred liečbou musíte podstúpiť úplnú diagnózu. Za minimum sa považuje MRI krku, testy, citlivosť, rozsah pohybu.

Ako liečba používa naša klinika súbor metód zameraných na odstránenie príčiny porušenia. Trvanie liečebného cyklu je od 1,5 mesiaca. a zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 1. Korekcia pathobiomechaniky v krčnej chrbtici;
 2. Tvorba stabilného motorického stereotypu;
 3. Posilnenie svalového korzetu;
 4. Eliminácia preťaženia MTD, funkčné blokovanie;
 5. Obnova edémov pohybov v segmente C3-C4 a blízkych oblastiach;
 6. Preventívne pozorovanie.

Bolesť v krku a chrbte, nepríjemné pocity pri pohybe, poruchy spánku, slabosť tela - tento súbor sťažností pozná veľa lekárov. Dobrý odborník môže ľahko zistiť príznaky a predpísať liečbu. Pre bežného človeka je veľmi ťažké pochopiť závažnosť stavu. Bolesť v chrbte a krku je často vysvetlená únavou a svalovými kŕčmi..

Mnohí chodia na masážnych terapeutov, aktívne navštevujú kúpeľ, používajú lieky proti bolesti a otepľovacie omietky. To všetko pomáha, ale nie v prípade medzistavcových prietrží. Je ťažké diagnostikovať a liečiť patológiu, je to práca lekárov, ale každý dokáže rozpoznať chorobu, poznať príznaky a každý môže včas vyhľadať pomoc. Osobitná pozornosť by sa mala venovať herniovanému disku C5-C6. Toto je najzraniteľnejšia časť chrbtice, aby sa predišlo problémom, je vhodné poznať jej stav.

Druhy nestability

Vzhľadom na hlavné faktory a dôvody rozvoja nestability krčnej chrbtice rozlišuje moderná medicína tieto typy patológie:

 1. Posttraumatická. Príčinou choroby sú dislokácie, zlomeniny alebo hrbole. Ak dôjde k posunu nie viac ako 2 mm, potom rehabilitačné obdobie končí úplným uzdravením. Zvýšenie šmykovej amplitúdy prispieva k progresii anomálie. U detí je problém diagnostikovaný častejšie z dôvodu nekompetentného riadenia práce pôrodníkmi.
 2. Degeneratívne. Tento typ ochorenia sa vyvíja s osteochondrózou. Diskové tkanivo sa rozpadne na fragmenty a vláknitý kruh - na vlákna, čo znemožňuje fixáciu v jednej polohe. Zhoršenie biologických vlastností je spojené s nedostatkom stopových prvkov v tkanive chrupavky, s porušením statiky hrebeňa. V prvom aj druhom prípade sa mobilita a posun disku zvyšujú vplyvom nadmerného zaťaženia.
 3. Pooperačné. Provokujúcim faktorom pri vývoji nestability SHOP je laminektómia - chirurgia na odstránenie častí stavcov nad nervovým koreňom a medzistavcových platničiek. Výsledkom je obnovenie krvného zásobovania a bolesť v postihnutých oblastiach zmizne. Na druhej strane však chirurgia nepriaznivo ovplyvňuje stabilitu krčných stavcov. Zhoršenie nastáva po dlhom období a hrozí recidíva. Opakovaný zásah, ťažký a riskantný, pomôže zbaviť sa choroby..
 4. Dysplastické. Tomuto typu nestability predchádza detekcia dysplázie v vertebrálnej dutine. Vo väčšine prípadov sú to vrodené zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku nedostatočného rozvoja stavcovej štruktúry počas vývoja plodu. V dospelosti to vedie k tvorbe osteochondrózy a artrózy kĺbov.

Konzervatívna terapia

Liečba prietrže (c4-c5) krčnej chrbtice začína diagnózou choroby. Potom, čo pacient verbálne popísal príznaky choroby, bola skontrolovaná citlivosť a amplitúda pohybov, bola stanovená magnetická rezonancia, CT (počítačová tomografia) s myelografiou alebo röntgen. Potom pokračujte v liečbe.

Konzervatívna liečba je zameraná na odstránenie symptómov bolesti, syndrómu zúžených tepien, ktorý vedie k závratu a zníženiu citlivosti končatín, ako aj k obnove štruktúry, motorickej aktivite postihnutého segmentu..

Liečba - lekár predpisuje užívanie liekov zo skupiny NSAID, zastavuje syndróm bolesti, eliminuje zápal. Lieky zo skupiny svalových relaxancií - uvoľnenie svalov, zmiernenie kŕčov. Dlhodobý pocit bolesti narušuje psychoemocionálny stav pacienta, takže lekár predpisuje sedatíva.

Pri hernii (c4-c5) krčnej chrbtice sa predpisujú fyzioterapeutické opatrenia - magnetoterapia, elektroforéza, liečba striedavým prúdom. Okrem toho je každý pacient individuálne vybraný súbor fyzických cvičení, ktoré by sa mali vykonávať pri remisii.

Lekár môže okrem toho odporučiť zmenu podstielky. Po nočnom odpočinku si pacienti sťažujú na bolesti krku a na vine je nesprávny vankúš. Pre dobrý spánok a prevenciu chorôb sa pacientom odporúča ortopedický vankúš.

Nechirurgická alebo konzervatívna liečba sa uskutočňuje v počiatočnom štádiu, keď veľkosť herniálneho výčnelku nedosiahla 6 mm. Ak pacient po konzervatívnej liečbe neprejde bolesťou po dobu 8 týždňov, je pozorovaná akútna paréza, potom je potrebný chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Chirurgia môže byť vykonaná tromi spôsobmi:

 • predná discektómia - rez je urobený pred krkom (3 cm), chirurg získa prístup k kostnej štruktúre chrbtice a odstráni časť poškodeného disku;
 • zadná discektómia - zo zadnej strany krku sa urobí rez 5 cm, dosiahne kostru, chirurg sám odstráni prietrž;
 • výmena disku - namiesto odstránenej časti medzistavcovej platničky je umiestnený implantát (s prednou discektómiou).

Existuje aj iná metóda - mikroendoskopická discektómia - urobí sa punkcia, pri ktorej sa zavedie navíjač, chirurg vyštiepi prietrž a uvoľní nervový koreň..

prevencia

Pacientom s herniou krčka segmentu sa odporúča vyhnúť sa nepríjemnej polohe, poraneniam a ostrým otočením hlavy. Preto je ortopedický vankúš a matrac vhodný pre týchto ľudí na nočný odpočinok..

Správne zvolený ortopedický vankúš podporuje dobrý odpočinok, bráni vysúvaniu stavcov a je prevenciou medzistavcovej hernie a osteochondrózy. Výplň je dôležitým aspektom pri výbere produktu - vankúš by nemal klesať pod hmotnosťou tela, môže byť vyplnený silikónovým perom (anatomickým) alebo latexom (pamätá si polohu tela).

Latexový vankúš je dnes najobľúbenejšou možnosťou. Vankúš naplnený viskoelastickou penou sa odporúča pri osteochondróze a prietržoch krčnej chrbtice, má formu osoby, ktorá na ňom spí, hypoalergénna.

V pooperačnom období lekár predpisuje pacientovi nosiť ortopedický golier, ktorý znižuje tlak na stavce a podporuje hojenie..

Nezabúdajte, že konzervatívna terapia pomôže iba v počiatočnom štádiu ochorenia, prietrže väčšie ako 6 mm sa musia vyrezať..

Ochorenia


Cervikálna osteochondróza môže byť predzvesťou choroby postihujúcej celú chrbticu.
Osteochondróza krčnej chrbtice je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách chrupavky, ich poškodenie a dystrofické procesy v nich. V chrbtovej kolóne je chrupavka umiestnená v medzistavcových platničkách.

Cervikálna osteochondróza je termín používaný na opis skupiny porúch ovplyvňujúcich chrbticu. Presná etiológia nie je známa, ale jej vývoj môžu ovplyvniť genetické príčiny, opakujúce sa zranenia, vaskulárne abnormality, mechanické faktory a hormonálna nerovnováha..

Podľa modernej teórie je cervikálna osteochondróza ochorením, ktoré sa vyvíja, ak existujú dve podmienky:

 1. Dekompenzácia trofických systémov. Je spojená s inými chorobami (gastrointestinálny trakt, pečeň, pankreas). Všetky tieto choroby vedú k poruchám homeostázy..
 2. Nadmerné zaťaženie segmentov chrbtice. Môžu byť vysvetlené vrodenými vlastnosťami chrbtice (sakralizácia, úzky miechový kanál).

Napríklad u detí, ktoré často chodia na šport, od 5 do 12 rokov, 40% vykazuje cervikálnu osteochondrózu. Cervikálna osteochondróza je časté ochorenie. Prevalencia osteochondrózy vo svete sa odhaduje na približne 80%. Cervikálna osteochondróza je predzvesťou choroby postihujúcej celú chrbticu, ktorá sa nazýva „generalizovaná osteochondróza“..

Mechanizmus pôvodu choroby

Patologické zmeny tohto ochorenia ovplyvňujú medzistavcové platničky, stavce, tkanivá. Pretože kosti krčnej chrbtice sú menej stabilné ako stavce v strednej a dolnej časti chrbtice, môžu sa ľahko meniť, lámať, pohybovať.

Stavce sú spojené kĺbovými procesmi na troch stranách. Vláknité jadro nachádzajúce sa v medzistavcových platničkách spájajúcich stavcové telieska pred miechovým stĺpcom vykonáva funkciu rozdelenia záťaže. Ak je na chrbticu axiálne zaťaženie, plní bunkové jadro funkciu redukčného tlaku.

Ak je zaťaženie chrbtice príliš veľké, na vláknitom prstenci sa tvoria trhliny, cez ktoré sa vytlačí vláknité jadro. Takto sa vytvorí prietrž. Pretože časť buničitého jadra bola vytlačená, sú porušené odpisové vlastnosti, zaťaženie chrbtice je nerovnomerné a medzistavcové otvory sú zúžené. Zníženie výšky disku vedie k zbližovaniu stavcov. Kosti sú hustejšie, začínajú sa tvoriť kostné výrastky (osteofyty).

V tomto prípade dochádza k zúženiu miechového kanála, nie je dostatok miesta pre stavcovú tepnu. V tomto ohľade je prísun krvi čiastočne obmedzený, nervy sú stlačené. Čo vedie k poklesu kyslíka poskytovaného stavcovej tepne a zápalu. Patologické zmeny tiež vedú k zhoršenému dýchaniu a koordinácii. Tieto hypoxické poruchy sú hlavnou väzbou pri vzniku cervikálnej osteochondrózy.

diagnostika

Metódy detekcie nestability SHOP sa redukujú na štandardnú schému, ktorú neurológovia úspešne používajú. Pacientom sa odporúča podstúpiť niekoľko štádií, aby určili typ choroby, jej vlastnosti a príčiny:

 • zhromažďovanie údajov pre anamnézu, objasnenie predpokladov na rozvoj patológie a symptómov;
 • vyšetrenie na zistenie odchýlok od normy v postihnutej oblasti a stupňa obmedzenia pohybu;
 • laboratórne krvné testy;
 • X-ray krčnej chrbtice, priamo z stavcov C3-C4-C5 v laterálnej projekcii s najväčším sklonom a predĺžením krku.

príčiny

Krčka chrbtice má komplikovanú štruktúru - vyznačuje sa pohyblivosťou stavcov krčnej chrbtice a vynikajúcou stabilitou. To znamená, že krk poskytuje veľké množstvo pohybov vo forme ohybov, zákrut, kývnutí, hojdaní, rotácií a súčasne pôsobí ako spoľahlivá opora hlavy..

V dôsledku nerovnováhy funkčných ukazovateľov sa zvyšuje mobilita stavcov. Dôvody, ktoré vedú k tejto podmienke, sú rôzne. Primárnymi vinníkmi nadmernej mobility SHOP sú zranenia počas pôrodu alebo v procese ľudského života.

Ako ukazuje lekárska prax, vo väčšine klinických epizód po diagnóze sa odhalí osteochondróza alebo iné degeneratívne a dystrofické patológie muskuloskeletálneho systému, ktoré vyvolávajú slabosť väzov, ako aj stenčenie hyalínovej chrupavky, ktorá je zodpovedná za zmiernenie kontaktu stavcov. Ďalšou častou príčinou nestability stavcov krku je patológia dozrievania alebo dysplázie krčných väzov, kĺbov, väzov a svalov..

Aká je nestabilita krčných stavcov

Nestabilita krčných stavcov je stav, v ktorom sa mení výška medzi krčnými stavcami, ako aj chrupavkové medzistavcové platničky. Kríza a ťažkosť v krku sú prvé príznaky, ktoré signalizujú problém..

V krčnej oblasti dochádza k narušeniu rovnováhy stability a mobility. Pohyblivosť krčka maternice umožňuje pohyb hlavy, jej otáčanie rôznymi smermi a nakláňanie. Práve táto časť chrbtice trpí silným mechanickým a dynamickým zaťažením, zaisťuje stabilitu vďaka spoločnému systému kĺbov a diskov..

Výskyt nadmernej pohyblivosti v chrbtovej kolóne naznačuje vznik nestability SHOP. Takéto problémy vznikajú v dôsledku posunu, nadmernej amplitúdy alebo voľnej úrovne pohybov stavcov.

Referencie. Ťažkosti pri detekcii patológie spočíva v tom, že nejestvuje príznak bolesti, takže stav je diagnostikovaný po fluoroskopii.

Funkcie nestability SHOP u detí

Početné štúdie ukázali, že počas pôrodu sa u detí vyskytujú patologické zmeny krčnej chrbtice. Bolo možné vytvoriť jasné spojenie medzi pôrodnými komplikáciami a možnými zraneniami a zraneniami, ktoré vzniknú v dôsledku:

 • otočenie hlavy dieťaťa o 180 °;
 • rýchla alebo naopak slabá pracovná sila;
 • použitie pomocných nástrojov (pôrodnícke kliešte);
 • nadmerné usrkávanie plodu hlavou, sprevádzané kŕčom stavcov;
 • veľká hmotnosť plodu;
 • úzky pôrodný kanál;
 • pôrod s panvovou, priečnou a šikmou prezentáciou.

Poranenia, modriny a pády sa stali príčinou funkčnej nestability krčných stavcov u detí, dojčiat a dospievajúcich..

Známky patológie, ktoré by mali varovať rodičov:

 • dieťa sa sťažuje na bolesť po prebudení, počas aktívnych hier, po vyučovacích hodinách;
 • spontánne naklonenie hlavy doľava alebo doprava (torticollis);
 • bolesti hlavy v dospievaní;
 • únava, letargia, bezpodmienečná podráždenosť;
 • asymetria tváre (uši, oči, líce, obočie);
 • poruchy spánku (rušivé, občasné).

S cieľom pomôcť dieťaťu zlepšiť jeho stav, odborníci odporúčajú vyhnúť sa:

 • pozície počas telesnej výchovy alebo v procese hier týkajúcich sa skákania, sedenia, čelnej hlavy;
 • agresívne držanie na krku a hlave;
 • športy, pri ktorých existuje riziko zranenia, úderu do hlavy, ostrých zákrutov krku a tela (futbal, box, akrobatika, basketbal);
 • ploché a vysoké vankúše - mali by ste sa rozhodnúť pre ortopedické výrobky;
 • podchladenie, ktoré vyvoláva vývoj zápalu nervových zakončení a svalov;
 • manuálne techniky a tvrdá masáž v krku.

Obdobie rehabilitácie po zranení zahŕňa dodržiavanie úplného fyzického odpočinku, aby sa zabránilo opakovanému premiestneniu stavcov a poškodeniu miechy. Na znehybnenie krčnej chrbtice sa používa Shantsov golier. Neurológovia okrem toho predpisujú množstvo lekárskych postupov a manipulácií na nápravu porušení: fonoforéza, myostimulácia, laserová punkcia, parafínová terapia, cvičebná terapia, masáž.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U mnohých žien sa vyvinie pupočná prietrž počas tehotenstva, najmä pri nosení druhého a nasledujúcich detí. Tento patologický stav spôsobuje u žien veľké obavy. Lekári však radia: nemali by ste sa báť, kým neprejdete diagnózou a nedostanete radu.
Umbilická hernia je predĺženie pupočného prstenca, ku ktorému najčastejšie dochádza v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku na vonkajšiu stenu brušnej dutiny. Preto hlavnou príčinou choroby je: vzpieranie a chronická zápcha.
1 Terapeutické cvičenie 2 Vykonávacie pravidlá 3 AplikáciaChoroby miechy patria medzi najbežnejšie choroby na svete. A každý rok sa zvyšuje počet rôznych patológií a chorôb chrbtice.