loader

Hlavná

Späť

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Aká je operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice?

Operácia na odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa vykonáva v extrémnych prípadoch, keď iné spôsoby liečby neposkytujú požadovaný účinok. Radikálna terapia má rôzne možnosti. Pri výbere sa berie do úvahy celý rad faktorov: lokalizácia deformovaného fragmentu medzistavcovej platničky, štádium prietrže, stav pacienta a vznik komplikácií..

Operácia na odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa vykonáva v extrémnych prípadoch, keď iné spôsoby liečby neposkytujú požadovaný účinok..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Odstránenie patologickej formácie sa môže odporučiť v mnohých prípadoch:

 • prietrž sa zväčšila na 8-9 mm a naďalej sa vyvíja;
 • nedostatok pozitívnej dynamiky počas liekovej terapie: stav tela pacienta sa monitoruje najmenej 6 mesiacov, ak neexistujú žiadne výsledky, odporúča sa radikálna liečba;
 • intenzita bolesti sa zvyšuje, nie je možné vylúčiť netolerovateľnú bolesť, a to ani pri použití silných liekov;
 • prietrž má zložitú konfiguráciu, vytvára kompresiu na tkanive obklopujúcom postihnutý disk;
 • narušené vnútorné orgány.

klasifikácia

Na vyradenie patologického vzdelania sa používajú rôzne metódy. Líšia sa podľa princípu pôsobenia na tkanivo: laser, prúd kvapaliny pod tlakom, endoskop, atď. Metóda sa vyberá s prihliadnutím na klinický obraz, umiestnenie prietrže. Vykonáva sa invazívny a minimálne invazívny chirurgický zákrok. V prvom prípade je riziko komplikácií vysoké, rehabilitačné obdobie je sprevádzané silnou bolesťou. Minimálne invazívny chirurgický zákrok sa vykonáva za 30 - 60 minút, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

laminektomie

Táto metóda má iné meno - otvorená discektómia. V tomto prípade sa odstráni časť krčného stavca a súčasne sa poškodí medzistavcový disk. Účelom postupu je znížiť kompresiu miechového kanála. Takáto komplikácia sa vyvíja, keď sa stavca deformuje. Stáva sa to v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ako aj pri zložitých zraneniach..

Vykonáva sa rozsiahly rez, takže je potrebná anestézia. Trvanie operácie sa pohybuje od 1 do 3 hodín.

S touto patológiou je nervový koreň často porušený. Počas procedúry sa okolo nej vytvára voľný priestor. Výsledkom je odstránenie akútnych príznakov..

Nevýhodou tejto metódy je strata stability chrbtice, pretože je narušená integrita disku a stavcov. Keď odstránite významnú oblasť tkaniva, vytvorte titánovú štruktúru. Z tohto dôvodu je zachovaná stabilita chrbtice, mobilita stavcov je však do istej miery obmedzená..

endoskopia

Použitým nástrojom je spinálny endoskop. Pomocou tohto spôsobu je možné odstrániť časť disku a voľne ležiaci sekvestrovaný fragment patologickej formácie. Na zavedenie nástroja do tkanivovej štruktúry sa vykoná incízia nie väčšia ako 5 mm.

Na vykonanie endoskopického odstránenia prietrže musí byť pacient vyšetrený na krv a moč.

Výhodou tejto metódy je zachovanie integrity svalov obklopujúcich chrbticu. Veľkosť vykonaného rezu sa dá nastaviť pomocou navíjačov. Pravdepodobnosť krvácania je pomerne nízka a samotný postup trvá asi 40 minút. Obdobie zotavenia netrvá dlho - 3 týždne. Po uplynutí tohto obdobia sa pacient môže vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu. Napriek tomu, že ide o minimálne invazívnu operáciu, jej implementácia si vyžaduje úplné vyšetrenie pacienta:

 • reumatické testy;
 • všeobecné testy moču a krvi;
 • coagulogram;
 • krvný cukor
 • EKG;
 • krvná skupina.

Pred operáciou sa vykoná spinálna anestézia. Pacient môže vstať v priebehu niekoľkých hodín po zákroku. Je prepustený v ten istý deň. Výhodou endoskopie je neprítomnosť stehov. Ten sa odstráni desiaty deň po operácii. Potom by mal neurológ pacienta pozorovať.

Microdisectomy

Počas operácie je urobený rez 1-4 cm dlhý, všetky činnosti sú riadené mikroskopom alebo endoskopom..

Svalové tkanivo počas mikrodiscektómie nie je poškodené, preto je potrebná krátka doba zotavenia.

Táto metóda sa považuje za pomerne účinnú. Procedúra netrvá dlhšie ako 1 hodinu. Svalové tkanivo nie je v tomto prípade poškodené, preto je potrebná krátka doba zotavenia. Počas prevádzky môže byť vymazaná celá jednotka alebo jej časť..

Laserová chirurgia

Táto metóda patrí medzi najbežnejšie. V tomto prípade sa používa smerové žiarenie..

Existuje aj iný druh vonkajšieho vplyvu - laserová rekonštrukcia.

Často je zamieňané s odparovaním, avšak v tomto prípade je teplota nasmerovaného tepelného žiarenia nižšia (+ 55 ° C). V tomto prípade nedochádza k odparovaniu, ale sú stimulované metabolické procesy v štruktúre poškodeného disku, čo vedie k eliminácii symptómov. Počas laserového odparovania je pravdepodobnosť krvácania nízka, často sa však vyskytujú komplikácie: opakuje sa prietrž.

Najbežnejšou metódou na opravu prietrže je laserová chirurgia..

Hydroplastics

Táto metóda, ako každý druh minimálne invazívneho chirurgického zákroku, sa odporúča v počiatočných štádiách vývoja patologického útvaru, keď je veľkosť výčnelku v rozmedzí 2 až 9 mm. Odstraňovanie sa uskutočňuje pomocou prúdu kvapaliny, ktorý je nasmerovaný do postihnutého tkaniva rýchlosťou nad 900 km / h.

Počas operácie sa používa soľný roztok. Výhodou postupu je nízka úroveň traumy..

Je to spôsobené skutočnosťou, že na koži sa uskutoční minimálny zárez, aby sa nástroj zaviedol do štruktúry tkaniva. Indikáciami na chirurgický zákrok sú kompresia nervového koreňa alebo príprava miesta na disku na inštaláciu klietky (implantát)..

V tomto prípade sa nepoužíva žiadny tepelný alebo mechanický efekt. Po excízii sa tkanivá evakuujú spolu s tekutinou. Keď je nástroj odstránený, vlákna vláknitého prstenca sa pohybujú. Neexistuje pravdepodobnosť zjazvenia. Hydroplastika sa môže použiť nielen na odstránenie novovytvorenej prietrže, ale tiež na odstránenie sekvestrovaného fragmentu. V porovnaní s inými metódami je táto možnosť radikálnej liečby najvýhodnejšia..

Pri použití hydroplastov po excízii sa tkanivá evakuujú spolu s tekutinou.

Zničenie nervov faziet

Toto je ďalší typ minimálne invazívnej chirurgie na odstránenie patologickej formácie. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť blokovať receptory bolesti. Používa sa často, ak sa pri kýze vyvinula uprostred artrózy. Počas manipulácie sa do štruktúry tkaniva zavedie vysokofrekvenčná sonda. V dôsledku toho dochádza k inaktivácii receptorov bolesti, zlepšuje sa stav pacienta, pretože nepríjemný pocit vymizol.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Všetky činnosti sú riadené pomocou elektronicko-optického prevodníka.

Pri vykonávaní nie sú zdravé oblasti tkanív ovplyvnené, expozícia RF sonde je iba na obmedzenej ploche postihnutého kĺbu..

V takom prípade sa odporúča odpočívať na lôžku maximálne 30 minút. Potom môže pacient ísť domov. Obnova trvá 5 až 7 dní. Pravdepodobnosť komplikácií je minimálna..

Po zničení fazetových nervov sa odporúča pozorovať odpočinok po dobu nie dlhšiu ako 30 minút.

kontraindikácie

Odstránenie krčnej prietrže je zakázané v mnohých prípadoch:

 • vek - nad 70 rokov;
 • predchádzajúce operácie na chrbtici;
 • poruchy obehu v mieche;
 • závislosť od omamných, sedatívnych liekov;
 • veľkosť patologického útvaru presahuje 9 mm;
 • prietrž má zložitú konfiguráciu a počas operácie existuje vysoké riziko narušenia integrity životne dôležitých orgánov;
 • precitlivenosť na bolesť.

Príprava na operáciu

Prebieha prieskum. Váš lekár môže mať vyšetrenie MRI alebo CT. Okrem toho sa vykonávajú röntgenové lúče, čo vylučuje pravdepodobnosť vývoja ďalších chorôb chrbtice. Pacient musí byť vyšetrený (krv, moč).

Je potrebné získať odporúčania anestéziológa. V tomto prípade je dôležité vylúčiť akúkoľvek pravdepodobnosť komplikácií. Anestézia je nebezpečná metóda úľavy od bolesti, takže lekár berie do úvahy všetky patologické stavy, ktoré sa vyvíjajú na pozadí herniového výčnelku. Pred zákrokom nejedzte jedlo. Posledné jedlo by malo byť 8 hodín pred ňou.

Nejedzte jedlo pred operáciou.

Možné komplikácie

Patológie, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku chirurgického zákroku:

 • hematómová tvorba v oblasti prístroja;
 • trauma nervového koreňa;
 • poškodenie tvrdého obalu miechy, čo vedie k mozgovomiechovej drene;
 • infekcie
 • v dôsledku rozvinutej ochrnutia nôh existuje nebezpečenstvo, že sa stane invaliditou;
 • opakovanie herniálneho výčnelku a patologická formácia sa môže vyvinúť na rovnakom mieste alebo priľahlom disku;
 • strata stability chrbtice;
 • v mieste excízie prietrže sa môže vyvinúť zápalový proces;
 • pravdepodobnosť vzniku adhézií, jaziev.

Rehabilitácia

Predpokladá sa, že vývoj komplikácií často vedie k nesprávnemu správaniu pacienta. Je dôležité dodržiavať odpočinok na posteli. Trvanie tohto obdobia sa pohybuje od 1 hodiny do niekoľkých dní. Odporúča sa lieková terapia. Nezdvíhajte závažia. Protizápalové, analgetické lieky, antibiotiká sú predpísané.

Po odstránení akútnych príznakov sa vykonávajú rehabilitačné postupy:

Mal by sa nosiť ortopedický golier..

recenzia

Anastasia, 41 rokov, Nižný Novgorod: „Po odstránení prietrže som sa musela veľa vzdať. Práca bola sedavá, na kompenzáciu nedostatku fyzickej zdatnosti často chodila do fitnes. Teraz sa musíte venovať menej aktívnym športom a venovať viac času liečebným cvičeniam. Uskutočnila sa mikrodisektómia. Kýla bola veľká, ale jej veľkosť bola v prijateľných medziach. Potom sa niekedy objavia nepríjemné pocity a bolesť takmer neruší. S výsledkom ma teší výsledok, hoci som sa musel obmedziť, ale môj zdravotný stav sa zlepšil. “.

Valentin, 39 rokov, Vladivostok: „Operácia bola vykonaná štandardným spôsobom: bola vykonaná endoskopia. Kýla je malá, ale zotavuje sa už dlho (mesiac). Verím, že v prípade minimálne invazívnej metódy je to veľa. Teraz prechádzate rehabilitáciou, takže ma bolesti stále trápia, ale zmeny v mojom stave sú už viditeľné. S prietržou sa môžu kedykoľvek objaviť nepríjemné pocity, ale teraz sa pohybujem voľnejšie, nebojím sa príliš veľkého pohybu. “.

Jekaterina, 33 rokov, Petrohrad: „Táto operácia bola vykonaná podľa metódy laminektómie. Je to komplikovanejšie ako najmodernejšie metódy, ale náklady sú nižšie. Vyplatené 7800 rubľov, čo je omnoho menej v porovnaní s mikrodisektómiou. Študoval som ceny, keď som hľadal skúseného lekára. V mojom prípade bola laminektómia najlepšou možnosťou z dôvodu umiestnenia prietrže. Pravidelne sa podrobujem vyšetreniu, ale doteraz nedošlo k relapsu choroby.

Z nevýhod tejto metódy by som chcel poznamenať obmedzenia. Teraz sú aktívne športy zakázané, náklady sú vylúčené. Časť stavcov bola odstránená, takže nie je možné viesť predchádzajúci životný štýl.

"NEIRODOC.RU"

"NEIRODOC.RU je lekárska informácia, ktorá je najdostupnejšia na asimiláciu bez špeciálneho vzdelania a je vytvorená na základe skúseností praktického lekára."

Hernia krčka maternice

Hľadáte informácie o „krčnej prietrži“? Potom je tento článok určený pre vás. Čo je kýla krčnej chrbtice? Herniovaný disk krčnej chrbtice (medzistavcové alebo medzistavcové prietrže) je jedným z prejavov osteochondrózy, ktorá je spojená s pretrhnutím vláknitého prstenca disku (spojivového tkaniva okolo disku) a uvoľňovaním obsahu disku (jadro buničiny) za vláknitý prstenec. Je potrebné rozlišovať prietrž medzistavcového disku od výčnelku. Výčnelok disku je jednoducho výčnelok disku v dôsledku pretiahnutia vláknitého prstenca. Spravidla nespôsobuje kompresiu nervových štruktúr a nepodlieha chirurgickému ošetreniu. V cervikálnej hernii sa vyskytujú kýly - to je prípad, keď obsah disku spadne do miechového kanála (miesto, kde je miecha s koreňmi nervov) pod zadný pozdĺžny väz alebo ho trhá priamo do epidurálneho priestoru (priestor okolo duralového vaku, pozostávajúci z dura mater) vonkajšia a miecha s nervovými koreňmi vo vnútri). Sekvestrácia môže byť úplne zbavená komunikácie s medzistavcovým diskom, takže niekedy v priebehu času strata tekutiny, zmenšuje sa veľkosť a môže úplne zmiznúť..

kliknutím na obrázok zväčšíte 1-disk; 2-prietrž; 3-dura mater; 4 miecha; 5-nervový koreň; 6-rameno stavca. Zdroj obrázka: (c) Can Stock Photo / Alexmit

Podľa umiestnenia vo vnútri miechového kanála sa stredná prietrž krčka medzistavcového disku (medián) rozlišuje, keď sa prietrž nachádza v stredovej línii, prietržná kýla disku (bočná), keď prietrž ide doľava alebo doprava od stredovej čiary a priedušková kýla disku, keď prietrž vstupuje do medzistavcovej oblasti (foramin), ktorým prechádza radiálny nerv. Kýla môže okrem toho ležať pod chrbticou a duralovým vakom, môže byť medzi duralovým vakom a chrbticou, môže ležať na vrchole chrbtice a duralovým vakom a môže dokonca perforovať duralový vak a byť v jeho dutine, ale toto je veľmi zriedkavé. A v priebehu času sa prietrž všeobecne môže stať hustou a osifikovanou (osifikovanou), čo je tiež zriedkavé.

Medziobratlové hernie sa najčastejšie nachádzajú v lumbosakrálnej a krčnej chrbtici. Takéto časté usporiadanie je spojené s najväčšími záťažami bedrovej chrbtice a najväčšou pohyblivosťou krčnej chrbtice, okrem toho so slušne vysokou hmotnosťou hlavy vzhľadom na krčnú chrbticu. Tieto chrbty sa opotrebujú viac ako hrudná chrbtica. Bežnejšia prietrž disku C5-C6 a C6-C7 krčnej chrbtice.

Príčiny prietrže krčka disku.

V súčasnosti neexistujú presné údaje o chorobách chrbtice. Existuje iba niekoľko teórií: mimosúdne, mechanické, imunitné, hormonálne, vaskulárne, infekčné a dedičné. Všetky tieto teórie sú vzájomne prepojené a vzájomne sa dopĺňajú. Zvýšený tlak na disku a pretrhnutie oslabeného vláknitého prstenca, ktorý s vekom stráca svoju pružnosť a pevnosť. Čo spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri disku? Pasívny životný štýl. Vzpieranie je jednou z bežných príčin herniovaného disku v krčnej chrbtici. K tejto chorobe môžu tiež viesť ostré svahy..

V poslednej dobe sa osteochondróza chrbtice stáva mladšou. Stále častejšie sa vyskytujú pacienti s herniou disku od 16 do 25 rokov. Jedná sa o odplatu za moderný sedavý životný štýl alebo nesprávnu fyzickú aktivitu.

Príznaky herniovanej platničky krčnej chrbtice.

Hlavné príznaky sú spojené s kompresiou prietrže nervových koreňov. Príznaky podráždenia a prolapsu sa dajú rozlíšiť. Prvý z nich je spojený s podráždením herniových koreňov, zatiaľ čo druhý z nich hovorí o výskyte organických zmien v koreňovom nerve v dôsledku stlačenia ciev, ktoré ho zásobujú. Bohužiaľ, príznaky prolapsu je ťažké obnoviť aj po operácii a môžu trvať celý život..

Príznaky podráždenia.

Predovšetkým je to bolesť, ktorá môže mať šijací, strihový, stláčací alebo boľavý charakter. Niektorí dokonca porovnávajú túto bolesť zubov. Pri prietržoch krčnej chrbtice bude bolesť v krku a môže sa dať ramene, jednému alebo obom ramenám..

Reflex Boost.

Pri herniách krčných diskov sa môže zväčšiť metakarpálny reflex a reflex bicepsu na ramene. Všeobecne sa reflexy s herniou zriedka zvyšujú.

paresthesia.

Pri podráždení nervových koreňov sa môžu vyskytnúť parestézie, napríklad pocit mravčenia, pálenie.

Príznaky prolapsu.

Senzorické poškodenie.

Zníženie citlivosti na bolesť a teplotu alebo častejšie ako u pacientov - necitlivosť. Je potrebné rozlišovať medzi subjektívnou necitlivosťou, ktorú človek pociťuje, a objektívnou necitlivosťou, ktorá sa kontroluje prepichnutím povrchu kože ihlou. Niekedy sa stáva, že subjektívna necitlivosť je, ale nie je to objektívne. Pri herniách krčnej chrbtice môže byť znecitlivenie na ramene, predlaktí, ale najčastejšie v prstoch rúk..

Paréza (paralýza).

Pri prietržoch krčných diskov sú možné paréza (slabosť) alebo plegia (nedostatok pohybu) svalov flexorov a extenzorov predlaktia, rúk a prstov..

aMYOTROFIE.

Svalová atrofia je symptóm, ktorý hovorí o dlhodobej chorobe. Stáva sa, že niektorí hovoria, že ruka alebo noha schudla - je to atrofia.

Strata reflexov.

Všetky rovnaké reflexy, ktoré sú uvedené v skupine symptómov podráždenia, môžu oslabiť a vypadnúť.

Syndrómy nervovej koreňovej kompresie.

Nižšie sú uvedené najbežnejšie kompresné syndrómy jednotlivých nervových koreňov krčnej chrbtice.

Syndróm kompresie koreňa C4 (disk C3-C4) - prejavujúci sa bolesťou ramenného pletenca, môže byť sprevádzaná atrofiou lichobežníka, supraspinátu a dokonca aj hlavného svalu pectoralis..

Syndróm radiálnej kompresie C5 (disk C4-C5) - bolesť a citlivé poruchy sú lokalizované v deltoidnej svalovej zóne, môžu byť sprevádzané jej slabosťou a hypotrofiou, zníženým skapulárnym reflexom.

Syndróm kompresie koreňov C6 (disk C5-C6) - bolesť a citlivé poruchy sú lokalizované vo forme pruhu pozdĺž vonkajšieho okraja ramena k prvému prstu ruky. Sila svalov, ktoré ohýbajú predlaktie, klesá, reflex z bicepsu je narušený.

Syndróm kompresie koreňov C7 (disk C6-C7) - bolesť a citlivé poruchy sú lokalizované vo forme pruhu na zadnej strane ramena, najmä v troch prostredných prstoch. Predčasný reflex je zvyčajne znížený alebo chýba. V ruke môžu byť vegetatívne trofické poruchy.

Diagnóza kýly krčka.

Ak sa obávate príznakov opísaných v tomto článku, neznamená to, že máte herniovaný disk. Bolesť v krku a rukách, znížená citlivosť a zmena reflexov môžu byť spojené s inými chorobami. A čo je najdôležitejšie, v žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť. Musíte sa spojiť s neurológom alebo neurochirurgom. Profesionál vás preskúma a vymenuje všetky potrebné skúšky. MRI (magnetická rezonancia) je metóda voľby pre podozrenie prietrže medzistavcových platničiek, pretože táto štúdia ukazuje veľmi dobre mäkké tkanivá, vrátane medzistavcových platničiek a nervových štruktúr, na rozdiel od CT (počítačová tomografia), ktorá je v diagnóze neinformatívna prietrže krčných diskov vykazujúce najlepšie kostné tkanivo.

Liečba prietrže krčnej chrbtice.

Chirurgické ošetrenie hernie krčka maternice.

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice.

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • Syndróm závažnej bezbolestnej analgetickej bolesti;
 • Vzhľad a rast slabosti (parézy) na rukách a (alebo) nohách.

Operáciu môžete samozrejme odmietnuť, ak existujú absolútne náznaky, ale v takom prípade budete čeliť zdravotnému postihnutiu.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa operácia vykonáva podľa plánu a hlavnou indikáciou je kvalita vášho života. Ak ste zvyknutí na bolesť a dokážete s ňou žiť, ak vás znecitlivenie obťažuje, ak existuje účinok konzervatívnej liečby, ak sa bojíte chirurgického zákroku a nechcete sa nad tým vôbec operovať, bez ohľadu na to, čo môžete urobiť, potom bez chirurgického zákroku. Ak sa obťažuje iba bolesť chrbtice a / alebo ramena a neexistujú žiadne príznaky straty, potom je možná konzervatívna liečba po dobu približne 1 mesiaca. Na pozadí konzervatívnej liečby môže prebehnúť exacerbácia a ak príznaky pretrvávajú, musíme ponúknuť chirurgický zákrok.

Pri určovaní indikácie pre chirurgický zákrok sa nemožno úplne spoľahnúť na veľkosť prietrže krčnej chrbtice pri skenovaní MRI. Po prvé, prietrž môže byť malá, napríklad s veľkosťou 0,4 cm, ale je zreteľne pod nervovým koreňom v foramíne a bez ohľadu na to, ako konzervatívne sa lieči, tento koreň bude nepríjemný. Po druhé, šírka miechového kanála je rôzna pre každého a pre niekoho môže prietrž stlačiť nervový koreň, zatiaľ čo pre niekoho bude voľne visieť v kanáli. Preto nie je možné po prečítaní záveru MRI absolútne povedať, že kýla s veľkosťou 0,4 cm je malá a určite nie je potrebné s ňou manipulovať, prietrž s prierezom 0,7 cm je veľký a musí sa s ňou pracovať určite. Pri určovaní indikácií pre chirurgický zákrok pristupujeme ku každému pacientovi individuálne. Porovnávame jeho klinické údaje (neurologický stav, sťažnosti, anamnézu) s údajmi MRI obrazov (vizuálna veľkosť prietrže, jej umiestnenie, umiestnenie a povaha), konkrétne obrázky, a nielen závery..

Kliknite na obrázok pre zväčšenie Anterior Cervical Fusion. 1 telo stavcov; 2-doštička; 3-klietka; 4-skrutka; 5-rameno stavca

Pri odstraňovaní prietrže z disku krčnej chrbtice sa za zlatý štandard považuje discektómia s prednou krčnou spondylodézou (PSN) s titánovou platňou a klietkou alebo vlastnou kosťou. Pozdĺž ľavého predného bočného povrchu krku sa vykoná pozdĺžny rez kože. Na pravej strane za normálnych podmienok nie je možný chirurgický prístup, pretože existuje vysoké riziko poškodenia recidivujúceho nervu v dôsledku jeho vysokého výtoku z vagus nervu. Spätný nerv sa podieľa na inervácii hrtanu, takže keď je traumatizovaný, môže sa objaviť chrapot hlasu. Niektorí chirurgovia vykonávajú priečne rezy. Každý, komu sa to páči, ale zdá sa mi, že to nie je vhodné. Pažerák a hrtan s priedušnicou sú premiestnené dovnútra a krčná tepna je vytlačená smerom von. Otvorí sa predná strana chrbtice a potom sa odstráni medzistavcový disk s prietržou. Namiesto disku sa vkladá kus vlastnej kosti, ktorý sa predtým vybral z kostí panvy, konkrétne ilium alebo špeciálna klietka vyrobená z titánu alebo iného biokompatibilného materiálu. Klietka je často naplnená osteoinduktorom, špeciálnym materiálom, ktorý stimuluje rast kostí. Zhora je klietka alebo kosť pripevnená titánovou platňou za horné a dolné stavce. To všetko sa uskutočňuje s cieľom fúzie, tj fúzie susedných stavcov. Po tejto operácii môže byť po určitú dobu bolestivé hrdlo a nepríjemné pocity pri prehĺtaní, ktoré je spojené s pooperačným edémom pažeráka..

Existuje technika na odstránenie prietrže medzistavcových platničiek na krčnej úrovni zo zadného prístupu. Vykonáva sa menej často, pretože existuje veľké nebezpečenstvo neurologických komplikácií. Princíp je približne rovnaký ako pri mikrodisektómii prietrže lumbálnej chrbtice.

Existujú tiež metódy endoskopického odstránenia herniovaných diskov na úrovni krčka maternice.

Komplikácie pri operácii krčnej disk prietrže.

Pri akejkoľvek metóde odstránenia herniovaného disku, ako pri každej operácii, môžu nastať komplikácie. V prvom rade ide o krvácavé a infekčné komplikácie (hnisanie rany a spondylitída). S niektorými individuálnymi charakteristikami sa u pacientov s diabetes mellitus au pacientov s nadváhou nemusí pooperačná rana dobre hojiť..

Rehabilitácia po odstránení herniovanej platničky krčnej chrbtice a prednej cervikálnej fúzie.

Aktivácia pacienta nastáva deň po operácii vo výške zdvihu z postele, začiatku chôdze a fyzioterapeutických cvičení. Budete musieť klamať a chodiť po krčnej tuhej ortóze (golieri) z Philadelphie. Bude sa musieť nosiť 2-3 mesiace, možno aj viac. Toto sa určuje individuálne v závislosti od tvorby kostnej drene. Kontrolná rádiografia alebo počítačová tomografia krčnej chrbtice by sa mala vykonať deň po operácii, potom 3, 6 a 12 mesiacov po operácii. Nezdvíhajte závažia. Koncept závažnosti je pre všetkých samozrejme individuálny, ale v priemere nestojí za to zdvihnúť viac ako 3-5 kg ​​na 3 mesiace..

Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).

Pravidelne musíte uvoľňovať chrbticu (počas dňa odpočívať počas 20 až 30 minút). Neprechladzujte, pretože to môže viesť k exacerbácii.

Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Po vytvorení kostnej drene, tj fúzii miechy a odmietnutí krčka goliera, by sa malo zabrániť ostrým a nadmerným ohybom a zákrutom krčnej chrbtice. Taktiež je potrebné pokračovať v fyzickej terapii a plávaní, ktoré dobre posilňujú svaly krku.

Pooperačné rany sa hoja rôznymi spôsobmi pre každého v rôznom čase a proces hojenia závisí od mnohých faktorov. Neexistujú žiadne prísne normy na načasovanie odstránenia švov a v skutočnosti to tak nemôže byť. V priemere u väčšiny pacientov k odstráneniu stehu dôjde 10 až 14 dní po operácii. Niektoré musia nechať stehy až 1 mesiac. Tak či onak, ale taktiku určuje lekár. Odporúčam vám postupovať podľa jeho odporúčaní.

Niekedy po operácii môže bolesť pri prehĺtaní narušiť. Toto nie je problém a súvisí s pooperačným opuchom pažeráka, ktorý čoskoro prechádza.

Predoperačná necitlivosť v pooperačnom období môže trvať dlho a nemusí ísť vôbec preč. Banánový eufillín s dexametazónom sa niekedy používa intravenózne v neprítomnosti kontraindikácií na potlačenie opuchov nervového koreňa, čo pomáha väčšine pacientov. Nie je to zlé s pooperačnými edémami. L-lyzín sukcinát. Na obdobie ambulantnej liečby sa podľa indikácií predpisujú cievne preparáty, vitamíny B a anticholinesterázy.

Konzervatívne ošetrenie hernie krčka maternice.

Konzervatívna terapia je obmedzená na menovanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), napríklad Ksefokam, Movalis atď. Vitamíny B (vitamíny zlepšujú nielen metabolické procesy v nervových štruktúrach, ale spolu s NSAID zvyšujú analgetický účinok), napríklad, Milgamma, Neuromultivitída atď. Svalové relaxanciá v prítomnosti napätia svalov chrbtice, napríklad Midokalm, Sirdalud atď. Katadolón pomáha nezdravo, má svalové relaxačné a analgetické účinky (môžu existovať kontraindikácie, je potrebné poradiť sa s lekárom). Vaskulárne lieky na zlepšenie mikrocirkulácie v oblasti nervových štruktúr, napríklad Trental. Blokáda lokálnymi anestetikami a hormonálnymi liekmi, najčastejšie je to hydrokortizón alebo diprospán s novokainom alebo ľudokainom (zoznam vykonaných blokád sa nachádza v časti autora). Fyzioterapia, masáže a fyzioterapia. Pamätajte, že pri používaní niektorých liekov môžu existovať kontraindikácie, preto sa musíte poradiť s lekárom.

 1. Neurochirurgia / Mark S. Greenberg; trans. z angličtiny - M.: MEDpress-inform, 2010. - 1008 s.: Silt.
 2. Praktická neurochirurgia: Sprievodca pre lekárov / Ed. B. V. Gaidar. - SPb: Hippocrates, 2002. - 648 s..
 3. Lokálna diagnostika chorôb nervového systému / A.V. Triumfov. - 15. vydanie. - M.: MEDpress-inform, 2007.-- 264 s.: Chorý..
 4. Technika a zásady chirurgickej liečby chorôb a poranení chrbtice / A.V. Baskov, I.A. Borschenko. - M.: GEOTAR-Media, 2007. - 136 s. : bahno.
 5. Shchedrenok V.V., Yakovenko I.V., Anikeev N.V., Sebelev K.I., Moguchaya O.V. Minimálne invazívna chirurgia degeneratívnych chorôb chrbtice. - Petrohrad, 2011. - 435 s.
 6. Rameshvili T.E., Trufanov G.E., Gaidar B.V., Parfenov V.E. Degeneratívne-dystrofické lézie chrbtice (radiačná diagnostika komplikovaná po dysektómii): Manuál pre lekárov. - SPb.: ELBI-SPb., 2011. - 218 s.
 7. Choroby medzistavcových platničiek. Preklad z angličtiny / Podľa všeobecného vyd. prof. V.A. Shirokova. - M.: Medpress-inform, 2013. - 472 s.
 8. Podchufarova E.V., Yakhno N.N. Bolesti chrbta. - M.: „Geotar-Media“, 2013. - 368 s. (séria „Knižnica odborného lekára“).
 9. Borenstein D.G. Bolesť krčnej chrbtice. Diagnostika a komplexná liečba. Preklad z angličtiny / Ed. V.A. Mitskevich.-M.: Medicine, 2005.-792s.

Účelom materiálov na stránke je oboznámiť sa s charakteristikami choroby a nenahrádzajú konzultácie s lekárom. Môžu existovať kontraindikácie pri používaní akýchkoľvek liekov alebo lekárskych manipulácií. Nepoužívajte samoliečbu! Ak niečo nie je v poriadku, obráťte sa na lekára.

Ak máte otázky alebo pripomienky k článku, zanechajte komentáre nižšie na stránke alebo sa zúčastnite fóra. Odpoviem na všetky vaše otázky.

Prihláste sa na odber noviniek na blogu a zdieľajte články s priateľmi pomocou sociálnych tlačidiel.

Pri použití materiálov z lokality je aktívny odkaz povinný.

Hlavné typy operácií na odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže krčnej chrbtice je potrebný iba u pacientov, ktorí majú veľmi silnú bolesť, ktorá sa nedá zmierniť konzervatívnou liečbou. V iných prípadoch stačí urobiť špeciálne prípravy, vykonať gymnastiku a masáže.

Chirurgia prietrže krčnej chrbtice

Na odstránenie prietrže môžu byť použité rôzne typy chirurgických zákrokov. Druh operácie sa určuje po predbežných štúdiách, aby sa určila veľkosť prietrže, jej orientácia a ďalšie ukazovatele.

Predná cervikálna discektomia

Toto je postup, pri ktorom sa prietrž v krku odstráni prietrž spolu s diskom. Potom sa stavce spoja pomocou špeciálneho kostného štepu. Toto je doska potrebná na normálne spojenie povrchu medzi stavcami. Môže sa získať synteticky alebo extrahovať z ilium..

Takýto postup je indikovaný, ak je prietrž veľká a vedie ku kompresii miechy. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Pacient by mal ležať na chrbte. Lekár vykoná rez zvisle alebo pozdĺžne na strane krku. Potom lekár jemne roztiahne svaly, aby získal prístup k priestoru na disku. Potom odstráni medzistavcový disk prietrž.

Počas operácie sa môžu elektródy použiť na monitorovanie nervovej aktivity. Do močového mechúra sa zavedie katéter, cez ktorý sa vylučuje moč. Tieto opatrenia sú potrebné na prevenciu trombózy žíl. Operácia trvá asi hodinu. Po anestézii sa pacient prebudí. Mal by zostať v nemocnici ešte niekoľko dní..

Tento postup je bolestivý, ale je sprevádzaný menej závažnou bolesťou v porovnaní s operáciou vykonávanou cez chrbát krku. Stupeň nebezpečenstva je pomerne vysoký. Po takejto operácii sa môžu objaviť rôzne komplikácie - zmeny hlasu, poškodenie hltanu, pažerák. A ak sa lekár dotkne krčnej tepny, môže začať krvácanie, ktoré môže viesť k smrti.

Takáto operácia je pomerne komplikovaná, preto sa odporúča vykonať ju v zahraničí. V Rusku sú náklady na postup od 120 000 rubľov. V Európe je vyššia - od 13 000 EUR.

Microdisectomy

Je to tiež odstránenie prietrže spolu s medzistavcovým diskom, ale s použitím chirurgických mikroskopov. Takáto operácia je jemná a umožňuje vám vybrať disk pomocou malého rezu bez toho, aby sa narušila integrita okolitého tkaniva.

Operácia sa vykonáva, ak konzervatívna terapia nezmierňuje stav pacienta a bolesť nezmizne. Naliehavá operácia je indikovaná, ak prietrž stlačí miechu, kvôli ktorej sa objaví znížená citlivosť a je znížená citlivosť v oblasti krku. Ak sa v tomto prípade operácia nevykoná včas, môže dôjsť k ochrnutiu celého tela..

Priamo na chrbte v krku sa urobí malý rez, ktorého dĺžka nepresiahne 2 až 4 cm a lekár nadvihne sval, ktorý narovná chrbát. Pohybuje sa ľahko, takže ho nemusíte rezať.

Potom sa objaví priamy prístup k chrbtici. Aby sa nepoškodili nervové zakončenie, používa sa mikroskop. Niekedy je nutná malá časť fazetového kĺbu. To uľahčí prístup k nervovému koreňu - musí sa opatrne posunúť nabok, aby nedošlo k poškodeniu jeho povrchu. Potom sa medzistavcový disk vyberie.

Stupeň nebezpečenstva takejto operácie je nízky. Ak je chirurg skúsený, zostávajúce tkanivá nie sú ovplyvnené, takže nie je narušená štruktúra chrbtice..

Takýto zásah je veľmi efektívny a v 90 - 95% prípadov končí úplným vymáhaním. Ale 5% pacientov má šancu na recidívu choroby. Môže sa to stať okamžite po operácii alebo o niekoľko rokov. Po opakovanom chirurgickom zákroku sa riziko recidívy zvyšuje o 15%. Náklady na konanie sa začínajú od 50 000 rubľov.

Laserové odparovanie

Laserové odparovanie je menej traumatická metóda v porovnaní s odstraňovaním prietrže skalpelom. Vhodný pre pacientov mladších ako 50 rokov s malými prietržami na krku.

Procedúru vykonáva neurochirurg, ktorý má špeciálne školenie. Je potrebné starostlivo pristupovať k výberu lekára, pretože neskúsený špecialista môže urobiť určité chyby, kvôli čomu je narušená integrita nervových zakončení. A to môže viesť k ochrnutiu a iným dôsledkom..

Pred laserovým odparovaním musí pacient podstúpiť sériu vyšetrení:

 • Vykonajte všeobecný krvný a močový test, aby ste zistili prítomnosť sprievodných zápalových patológií.
 • Nechajte CT vyšetriť chrbticu, aby lekár presne vedel, kde je prietrž a či v oblasti existujú ďalšie choroby..
 • Recepcia u terapeuta. Môže predpísať ďalšie postupy, aby určil, či má pacient kontraindikácie na laserové odparovanie..
 • Konzultácia s anestéziológom. Je potrebné zvoliť najvhodnejšie analgetikum a anestetikum..

Počas procedúry sa jadro úplne odstráni alebo zmenší veľkosť z premiestneného medzistavcového disku, čo vedie k tvorbe prietrže. Je to hustá štruktúra so želé podobnou konzistenciou a 70% vody. Preto, keď sa zahrieva, táto kvapalina sa začne odparovať, takže sa veľkosť jadra zníži.

Po prvé, pacient je anestetizovaný. Keď zaspí, lekár vykoná vpich v oblasti postihnutého disku. Do nej je vložená tenká dlhá ihla, ktorá by mala dosiahnuť medzistavcový disk. Cez ňu je do kosti vložená kremenná LED. Lekár by mal sledovať proces vkladania a umiestnenie LED. Na to používa tomograf.

Ihneď po podaní látka začne vyžarovať energiu. Je dostatočne výkonný - stačí na zahriatie kostného jadra, vďaka ktorému začína odparovanie kvapaliny. Para sa vypúšťa cez otvor v nainštalovanej ihle..

Vďaka opísanému postupu sa prietrž zmenšuje, jadro sa odtiahne späť do medzistavcových platničiek. Nevýhodou odparovania je však vysoká miera relapsov. Jeho implementácia nezaručuje začiatok zotavenia, ale iba zmierňuje stav pacienta. Cena sa pohybuje od 30 000 do 50 000 rubľov..

Endoskopická chirurgia

V tomto prípade sa prietrž odstráni bez veľkých rezov pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Na koži sa urobí malý rez potrebný na zavedenie nástroja. Endoskop má na konci mikrokameru, pomocou ktorej môže lekár sledovať priebeh operácie. Je tiež vybavený chirurgickým nástrojom, ktorý vám umožňuje vykonávať operácie na diaľku.

Endoskopická trubica je veľmi tenká (priemer je 0,7 mm), takže na operáciu stačí urobiť rez 1 cm a lekár sleduje operáciu na špeciálnom monitore. Taký zásah má tieto výhody:

 • Nedochádza k hlbokým rezom, takže po operácii by nemali zostať žiadne jazvy.
 • Po zákroku sa u pacienta môže vyskytnúť mierna bolesť, ale neprejavujú sa žiadne nepríjemné pocity. Pacient sa môže začať pohybovať nasledujúci deň.
 • Počas obdobia zotavovania nie je potrebné používať špeciálny korzet.
 • Počas operácie sa používajú lokálne lieky proti bolesti, takže je menej výrazný účinok na nervový systém.
 • Procedúra netrvá dlho - do 30 minút.

Takáto operácia je však dosť komplikovaná. Lekár musí starostlivo vykonať akýkoľvek pohyb, pretože oblasť chirurgického zákroku je veľmi malá. Cena je od 130 000 rubľov.

Pooperačná rehabilitácia

Rehabilitácia po odstránení prietrže krčnej chrbtice je dlhá a trvá niekoľko mesiacov až rok. Počas tohto obdobia je dôležité dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Určite vykonajte cvičebnú terapiu. Špeciálne cvičenia urýchľujú krvný obeh, takže tkanivo sa regeneruje rýchlejšie. V tomto okamihu nemôžete neustále sedieť na jednom mieste - to môže viesť k narušeniu pohyblivosti stavcov.

Lekár môže tiež odporučiť metódy fyzioterapie. Tento účinok na telo spôsobuje chlad, teplo, ultrazvuk, elektrický šok. To všetko urýchľuje proces opravy a hojenia tkanív, znižuje bolesť a zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti..

Odporúča sa aj návšteva masážneho terapeuta a chiropraktika. Hmatový efekt na svaly pozitívne ovplyvňuje stav chrbtice, posilňuje a obnovuje ju..

Dôsledky a komplikácie

Následky po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa môžu objaviť, ak je lekár neskúsený, a preto sa počas procedúry dopustil akýchkoľvek chýb. Môže to mať za následok:

 1. Roztrhnutie miechy. Nie je to nebezpečné, ale niekoľko dní po operácii by si mal pacient ľahnúť, aby cerebrospinálna tekutina neunikla..
 2. Poškodenie nervových zakončení. To môže viesť k zníženej citlivosti v postihnutej oblasti..
 3. Krvácajúci.
 4. Dostať sa do rany infekcie, ktorá vyvoláva nástup zápalového procesu.

V prípade vyššie uvedených komplikácií sa môže doba hospitalizácie pacienta predĺžiť o 2 až 3 týždne.

Kýla musí byť odstránená skúseným lekárom, aby sa predišlo komplikáciám. Vyberie najvhodnejší typ operácie, poskytne odporúčania týkajúce sa obdobia rehabilitácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza druhého stupňa bedrovej chrbtice je časté ochorenie. Vystavené mužom, ženám.Príčiny chorobyPríčinou choroby je sedavý spôsob života, ktorému sú administratívni pracovníci vystavení, veľká fyzická námaha v bedrovej oblasti: nadmerné vzpieranie, skupina fyzických cvičení po dlhom čase odpočinku.
Mechanizmus ochoreniaTermín „ischias“ v latinčine znamená zápal koreňa. V tomto patologickom procese je zaznamenané zápalové poškodenie nervových zakončení miechy.
Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.