loader

Hlavná

Liečba

Bolesť hlavy s krčnou prietržou

Kýla krčnej chrbtice nie je v lekárskej praxi tak bežná, ale môže viesť k výrazným poruchám v ľudskom tele. V niektorých prípadoch môže také ochorenie spôsobiť, že pacient bude zdravotne postihnutý alebo dokonca spôsobí tragický výsledok. Aká je nebezpečná prietrž krku?

Čo je medziobratlová kýla krčnej chrbtice?

Medzistavcové platničky majú tvrdú škrupinu nazývanú vláknitý prsteň a sú naplnené polotekutou látkou. Keď človek urobí ostrý pohyb, môže sa táto škrupina pretrhnúť a cez jej praskliny vyteká obsah a nervové zakončenie sa zovrie. V dôsledku toho je pozorovaný výčnelok disku, čo je prietrž.

Najnebezpečnejšie sú tie patológie, ktoré vyvíjajú silný tlak na miechu v krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta. To môže viesť k ochrnutiu rúk a nôh..

Príčiny prietrže

Kýla môže vzniknúť z mnohých dôvodov. Faktory sa často stávajú choroby pohybového ústrojenstva, napríklad osteochondróza, skolióza. Ochorenie môže spôsobiť aj poranenie chrbtice spôsobené pádom alebo silnou ranou..

Príčinou kýly môže byť okrem toho narušenie výživy disku, ktoré sa vykonáva pohybom hlbokého svalového tkaniva chrbta. Správna výživa nastáva, keď sú svaly dostatočne zaťažené. V opačnom prípade je porušená..

príznaky

Ak má hernia malú veľkosť, menovite nie viac ako 1 mm, môže pacient pociťovať bolesť krčnej chrbtice počas zmeny jeho polohy, ako aj pri náhlom pohybe hlavy a pliec. Bolesť je narušená, pretože nervové korene sa zachytia.

Ak je prietrž najväčšia, môže byť pacient trápený ostrou bolesťou v rukách, pravidelnými bolesťami hlavy, zníženou citlivosťou jazyka, závratmi, problémami s tlakom, zhoršením celkového stavu, bolesťou srdca, nepohodou v oblasti ramien. Všetky tieto prejavy môžu byť počas fyzickej námahy silnejšie..

Dôsledky a komplikácie prietrže krčnej chrbtice

Ak choroba pokračuje v zanedbávanej forme, môžu sa vyskytnúť nielen negatívne symptómy. Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že môže spôsobiť rozvoj ďalších chorôb, ktoré ohrozujú normálne fungovanie človeka. Aké sú následky prietrže krčnej chrbtice?

paralýza

Kýla krčnej chrbtice a jej následky môžu byť nezvratné, napríklad pri paralýze, ktorá postihuje jednu alebo obe ruky. Je to spôsobené skutočnosťou, že formácia tlačí na krvné cievy, v dôsledku čoho je prerušený prísun kyslíka do buniek a ich ďalšia smrť..

V dôsledku toho to ovplyvňuje citlivosť niektorých orgánov. Ak je patológia veľká a ťažko zaťažuje obehový systém, niektoré tkanivá odumierajú úplne, čo vedie k paralýze.

Obtiažne zisťovanie chorôb

Prietrž krčnej oblasti je diagnostikovaný pomerne ťažko. Je to preto, že táto časť chrbtice má malú veľkosť. Existuje však veľa ciev, ktoré sú potrebné na dodávanie kyslíka do mozgu.

Ak je človek zdravý, tak veľký počet ciev nemá vplyv na telo. Ak je pacient chorý na osteochondrózu alebo zhoršený metabolizmus, potom je na tieto cievy silný tlak. Môže to spôsobiť následok ischemickej mozgovej príhody..

zápal

V prvej fáze výskytu prietrže nie sú tkanivá v okolí žiadnym spôsobom ovplyvnené. S rastom patologickej tvorby sa však vyskytuje zápalový proces okolitých väzov.

V dôsledku toho sa vyvinie cervikálna ischias, ktorá sa takmer nedá liečiť. Takáto hrozba vzniká u ľudí, ktorí nezačali s patológiou včas..

Strata citlivosti

Keď sa u pacienta vyvinie hernia krčnej chrbtice, sú pre neho nebezpečné všetky náhly pohyb krku a hlavy. Môžu spôsobiť nielen bolesť, ale aj vyvíjať extrémny tlak na nervové bunky..

V dôsledku toho môžu niektoré časti tela pacienta stratiť citlivosť. Ak človek nepodnikne žiadne kroky a bunky naďalej odumierajú, potom je možná paralýza.

Diagnostické a liečebné metódy

Pri pozorovaní príznakov hernie na krku musí človek ísť k ortopédovi alebo neurológovi. Vykonajú vyšetrenie a predpíšu nasledujúce diagnostické opatrenia:

 1. röntgenový Nezistí patológiu krku, ale pomôže lekárovi vyšetriť stav chrbtice a to, čo by mohlo spôsobiť prietrž.
 2. Magnetická rezonancia. Táto metóda je najviac informačná, umožňuje vám dozvedieť sa o štruktúre, veľkosti a umiestnení novotvaru.
 3. CT sken. Táto metóda poskytuje odborníkom príležitosť podrobne preskúmať stav diskov..
 4. Invazívna CT myelografia. Používa sa v prípadoch, keď existuje podozrenie, že pacient má rozdrvenie miechy s herniou krku.

Terapia kýly krčnej chrbtice sa uskutočňuje v závislosti od klinického obrazu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Liečba sa uskutočňuje konzervatívne a rýchlo..

Lieková metóda pri liečbe kýly spočíva v tom, že sa berú lieky, ktoré sú zamerané na odstránenie prejavov choroby. Tie obsahujú:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré pomáhajú odstraňovať opuchy, minimalizovať bolesť a zmierňovať zápaly. Lekári odporúčajú lieky ako Diclofenac, Movalis.
 • Steroidné hormonálne lieky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so silným zápalovým procesom. Môže to byť hydrokortizón, ultralan.
 • Chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť štruktúru chrupavky. Medzi ne patrí Teraflex, Arthra.

Chondroprotektory sa môžu užívať až po odstránení všetkých zápalových procesov v chrbtici. Podobne ako iné lieky, predpisuje ich iba lekár.

Okrem užívania liekov môže byť pacientovi odporučená aj manuálna terapia, ktorá eliminuje príznaky kýly. S cieľom maximalizovať účinnosť tohto postupu je dôležitá profesionalita lekára.

Okrem manuálnej terapie môžu byť predpísané aj fyzioterapeutické postupy, napríklad súčasné liečenie, akupunktúra, elektroforéza liekov. Pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi patológie, ale nemôžu byť použité v prítomnosti zápalových procesov v tele a kožných chorobách. Fyzikálna terapia a masáže sú tiež schopné zbaviť sa prejavov prietrže..

Chirurgický zákrok sa predpisuje pacientom, ak konzervatívna metóda nepriniesla pozitívne výsledky, došlo k narušeniu činnosti nervového systému, diagnostikovala sa prudká progresia prietrže alebo má pomerne veľkú veľkosť. Počas operácie lekár odstráni malú časť látky medzistavcových platničiek alebo úplne odstráni disk, aby uvoľnil nerv z tlaku.

Prevencia chorôb

Každý môže zabrániť výskytu hernie krčnej chrbtice. Iba pre tento účel je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania odborníkov. Pomáha posilňovať kúpacie svaly a jóga môže rozvíjať pružnosť chrbtice..

Dobrým preventívnym opatrením je pravidelná masáž, udržiavanie správneho držania tela, používanie ortopedickej matrace na spánok, vzdanie sa zlých návykov.

Mali by ste tiež jesť správne, jesť viac varené a mliečne výrobky, ako aj jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo aminokyselín. Nemali by ste jesť konzervované jedlá, korenené a mastné jedlá. Všetky tieto odporúčania pomôžu chrániť vaše telo pred nepríjemnými patológiami..

Príznaky krčnej prietrže, liečba

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog. Hustá hmota deformovaného disku, ktorá pritláča tieto orgány, môže narušiť krvný obeh v nich. To spôsobuje charakteristické príznaky..

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu diagnostiku a liečbu. Účel liečby: opraviť vyčnievajúcu časť miechy vo vnútri nej a umožniť periférnym štruktúram obnoviť bariérovú bariéru. Ak zistíte tento stav v skorých štádiách a začnete ho liečiť, má konzervatívna terapia dobrý účinok. Inak, s cieľom odstrániť syndróm bolesti a obnoviť kvalitu života, je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Aj keď sa toto vyšetrovanie, vzhľadom na súčasné zručnosti chirurgov a ich vybavenie, vykonáva pomerne rýchlo a ľahko, nemali by ste čakať, kým sa jej výpoveď neobjaví.

Čo je medzistavcová prietrž

Miecha nie je integrálnou štruktúrou. Pozostáva z 34 stavcov, z ktorých 24 je pohyblivo spojených pomocou niekoľkých kĺbov (1 veľký - medzi telami a pár menších, medzi procesmi stavcov). Zostávajúcich 10 je krížová kosť a chvostová kosť, 5 spolu zvarených a zmutovaných stavcov.

Krčná chrbtica je najmobilnejšia zo všetkých: musí držať hlavu a otáčať ju rôznymi smermi. Toto je povolené vďaka nasledujúcim vlastnostiam tohto segmentu:

 • Ohyb je vydaný v tvare písmena C smerom dopredu. To je dôležité pre držanie dosť ťažkej lebky. Pomáhajú v tom aj ligatúry, ktoré sú v tomto segmente mnohé..
 • Hrudníková časť po krčku je tiež konvexná, ale jej ohyb je nasmerovaný opačným smerom. Zaťaženie je teda okamžite rozdelené na 2 osi.
 • Prvé 2 stavce nie sú ako ostatné: prvý sa podobá krúžku, ktorý sa točí okolo výstupku druhého stavca. To vám umožní kývnuť hlavou, nakláňať ju dozadu a dopredu a do strán.

Akýkoľvek krčný stavca je špongia, ktorá sa skladá z jednotlivých kostných lúčov. Všetky stavce, s výnimkou prvých dvoch krčných, pozostávajú z valcového tela, z ktorého úzke oblúkové polkruhy vyčnievajú sprava a zľava a od nich sa odchyľuje 7 procesov: 2 po stranách, 2 hore, 2 dole a 1 späť. To je to, čo vidíme u ľudí: tvorí obrys chrbtice a je možné to cítiť (a u ľudí bez ťažkej obezity - a vidieť to). Tie stavce, ktoré sa pohybujú hore a dole, tvoria plné kĺby. Keď sú tieto kostné kĺby zablokované, nastáva skolióza, nestabilita stavcov, drvenie v chrbte. Situácia s nerovnomerným zaťažením na rôznych stranách chrbtice a „uvoľnením“ medzirastových kĺbov vedie k rozvoju prietrže medzistavcových platničiek..

Medzi stavcami je tiež spoj, ale pohyby v ňom sú minimálne: horná stavca sa môže tlačiť buď na prednú alebo na zadnú časť tela ležiaceho „suseda“, takže sa vzdialenosť zväčšuje buď medzi zadnými polovicami stavcov alebo medzi jej prednými časťami. Takže sa človek môže nakloniť dopredu alebo dozadu.

V opísanom spoji medzi stavcami je „vinník kýly“ - medzistavcový disk. Skladá sa z želatínovej (želatínovej) konzistencie centra - buničitého jadra, obklopeného prsteňom hustého tkaniva šľachy nazývaného „vláknitý prsteň“. Želatínové jadro je potrebné na zaistenie tlmenia pri pohybe stavcov. Je schopný sa mierne pohybovať v rôznych smeroch, prispôsobovať sa meniacemu sa smeru gravitácie. V jeho strede je malá dutina s priemerom 1 - 1,5 cm 3.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú vzájomne prepletené rôznymi smermi. Jeho centrálne vlákna ležia voľne a postupne prechádzajú do kapsuly buničitého jadra. Na periférii sú vlákna vláknitého prstenca veľmi husto umiestnené a rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov. Okrem toho je v cervikálnej oblasti zadná polovica kruhu slabšia ako predná a samotný disk neoddeľuje stavce po celom tele..

Celý stavcový disk sa živí nasledovne: so zväčšujúcou sa medzerou medzi stavcami sa rozširuje ako špongia, priťahuje kyslík a potrebné látky zo susedných tkanív. Keď sa medzera zníži, disk sa stlačí a odpadové produkty získajú vlastný metabolizmus. Tieto javy sa vyskytujú iba pri pohyboch a čím väčší je ich objem, tým lepšie sa podáva disk. S vekom sa jej výživa zhoršuje v dôsledku zhoršenia prieniku látok do štruktúry a naopak, ale tento proces sa zreteľne urýchľuje nečinnosťou alebo vykonávaním monotónnych pohybov. Potom sa vláknitý prsteň, ktorý nemá potrebné látky, stáva tenším a vytvára oblasť so zníženým tlakom, v ktorej sa vlní želatínové jadro, ktoré sa stalo hustejším. Pri pohybe oslabeného prstenca do strany tvorí jadro prietrž. A ak pred jej vyčnievaním v intervale medzi stavcami môže byť situácia ešte napravená najprv vytvorením mieru pre disk a následným poskytnutím dostatočnej výživy, potom po objavení sa prietrže, najmä ak sa v procese zahrnú stavcové kosti, rastie namiesto nariedeného disku, je ťažšie to urobiť. Okrem toho potrebujeme jasný plán takýchto opatrení..

Ako už bolo povedané, vláknitý prsteň je v zadnej časti slabší od začiatku. Zadná časť je časťou, z ktorej odchádzajú polkruhy oblúkov. Medzi ňou a stavcom je kruhová diera. Všetky také priestory stavcov sú spojené do jedného kanála, v ktorom je umiestnená miecha. Z tejto časti centrálneho nervového systému miechové nervy opúšťajú orgány opúšťajúce miechový kanál cez otvory medzi bočnými procesmi stavcov. Pri vypuknutí môže vláknité jadro vytlačiť jednu z týchto štruktúr nervového systému, čo je veľmi nebezpečné, pretože je to z krku, ktorý prikazuje dýchať, udržiavať krvný tlak a srdcové funkcie. V oblasti 5., 6. a 7. stavcov majú otvory, ktorými výstupy miechových nervov vystupujú, trojuholníkový tvar, čo na tomto mieste uľahčuje drvenie koreňov. Preto je hernia c5 c6 najbežnejšia.

Okrem toho v krčnej oblasti blízko stavcov prechádza stavcová artéria, ktorá prenáša krv do drene oblongata a zadných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za videnie, rovnováhu a sluch. Vláknité jadro, ktoré sa stalo prietrží, ju môže zraniť. Vyskytujúce sa príznaky potom naznačujú poškodenie oddelení, ktorých prívod krvi je narušený.

Prečo sa vyvíjajú medzistavcové prietrže?

Vypuknutie pulpózneho jadra medzi krčné stavce sa vyskytuje u 5 ľudí z 10 000 obyvateľov, najčastejšie u mužov nad 60 rokov. Na túto chorobu sú najviac náchylní vodiči, atléti (boxeri, plavci, basketbalisti, zápasníci), tanečníci..

„Podiel“ tohto oddelenia predstavuje iba 8% všetkých medzistavcových prietrží: väčšina z nich je lokalizovaná v bedrovej, najviac „zaťaženej“ časti..

Choroba je spôsobená:

 • osteochondróza - stav, pri ktorom je podvýživa vláknitého kruhu medzistavcovej platničky, v dôsledku ktorej je vysušená, zdeformovaná, krehká;
 • spondylóza - zápal kĺbu medzi procesmi horných a dolných stavcov. V dôsledku tejto patológie dochádza k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na medzistavcové platničky;
 • náhly pohyb krku;
 • časté poranenia krku;
 • monotónne pohyby krku alebo ich nájdenie v nepohyblivom a nepohodlnom stave. Toto zvyčajne sprevádzajú odborné činnosti..

Rizikové faktory výskytu medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice možno nazvať:

 • choroby chrbtice: ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza alebo iná spondylitída;
 • konštantná, chronická dehydratácia, keď do tela vchádza menej tekutín, ako stráca: so zvykom piť trochu vody, pracovať v horúcej predajni, choroby, ktoré spôsobujú stratu tekutín s hnačkami, dýchavičnosťou, horúčkou;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy spôsobené endokrinnými chorobami alebo nedostatočným príjmom potrebných látok;
 • fajčenie, keď všetky telesné tkanivá bez výnimky trpia nedostatkom kyslíka;
 • abnormality krčných stavcov;
 • fyzická nečinnosť;
 • práca s vibráciami.

Znaky patológie

Počiatočné príznaky kýly krčnej chrbtice sú nasledujúce:

 • v krku sa pravidelne vyskytujú nepríjemné pocity;
 • človek nemôže dosiahnuť svojej hrudnej kosti pomocou brady. Počas tohto testu môže byť krk mierne zatiahnutý, ale nesprevádza ho bolesť hlavy alebo silné nepohodlie;
 • ak je hlava ostro otočená do strany, v krku je kŕč.

Progresia choroby vedie k objaveniu sa príznakov, ktoré závisia od miesta prietrže:

lokalizáciapríznaky
Medzi prvým a druhým stavcomPorážka disku tejto lokalizácie vedie k:

 • bolesti hlavy v jednej polovici hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • psychóza;
 • hučanie v ušiach;
 • narušená koordinácia pohybov
Medzi druhým a tretím stavcomOdtiaľ pochádza inervácia a prísun krvi do očí, jazyka, na čelo. Preto sú príznaky poškodenia tohto oddelenia nasledujúce:

 • „Husacie hrbole“ pred očami;
 • potenie hlavy;
 • bolesť hlavy;
 • torticollis;
 • zhoršenie chuti;
 • depresívny stav;
 • nervozita;
 • záchvaty paniky;
 • pocit plazivých husacích hrčiek
Medzi tretím a štvrtýmOdtiaľ pochádza nervový koreň, ktorý inervuje líca, zuby, vonkajšie ucho a tvárové kosti. Jeho zovretie vedie k rozvoju:

 • oslabenie zápachu;
 • sluchové postihnutie;
 • zrakové postihnutie;
 • trigeminálna neuralgia
Medzi štvrtým a piatym stavcomOdtiaľ pochádza inervácia nosa, pier, úst. Jeho porušenie vedie k výskytu takýchto príznakov:

 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • bolesť hlavy;
 • časté choroby uší;
 • neustále sa opakujúce choroby nosa;
 • neschopnosť zdvihnúť natiahnuté ruky;
 • je ťažké nakloniť krk do strany a dozadu;
 • slabosť v ohybe-predĺženie ramena
Kýla 5 a 6 stavcaV intervale medzi týmito stavcami je koreň, ktorý inervuje hlasivky, hltan a hltan. Je stlačený:

 • chrapot;
 • pocity cudzieho tela v hrdle;
 • časté očné choroby;
 • hrdla s konštantnými bolesťami;
 • opakujúce sa choroby ústnej dutiny;
 • znecitlivenie a mierne chvenie rúk;
 • porušenie funkcie flexie-predĺženie zápästia;
 • môže dôjsť k ochabnutiu zápästia;
 • brnenie, pálenie alebo znecitlivenie na vonkajšom povrchu predlaktia;
 • slabosť bicepsov na ramene;
 • bolesť v ramene, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec
Poškodený disk medzi 6 a 7 stavcamiZ tohto intervalu dochádza k inervácii svalov krku a ramien a tiež sa inervujú mandle. Porušenie koreňa vedie k vývoju:

 • lapanie po dychu
 • chrapot hlasu;
 • krúpy;
 • chronický kašeľ;
 • slabosť tricepsu;
 • mravčenie a pálenie, zostupovanie po chrbte ruky dole k prostrednému prstu
Medzistavcové platničky medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom trpeliOdtiaľ pochádza inervácia štítnej žľazy, lakťov a oblasti ramien. Po stlačení tohto koreňa sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena alebo ramena;
 • častá bronchitída;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • častá artróza, burzitída;
 • „Letargia“ potrasenia rukou;
 • pocit „bavlny“ ruky, viac v oblasti ruky;
 • môže dôjsť k porušeniu jemných pohybových schopností ruky;
 • citlivosť sa líši od lopatky po malíček

Tieto príznaky sa nelíšia od príznakov nádoru alebo zápalu koreňov miechy, ako aj od osteochondrózy tohto oddelenia. Tieto patológie sa dajú rozlíšiť podľa magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie krčnej chrbtice.

Pri existujúcej diagnóze „osteochondrózy krčnej chrbtice“ sa môže tiež vyskytovať hernia, pretože na pozadí liečby tohto ochorenia nedochádza k zlepšeniu alebo sa stav zhoršuje..

Aká je diagnóza

Pred predpísaním liečby sa musí potvrdiť kýla krčnej chrbtice. U tejto osoby by mal neurológ vyšetriť. Stanovením reflexov zo šliach rúk a citlivosti horných končatín určí lekár polohu poškodeného nervového koreňa a na základe výsledkov štúdie na mape bude môcť neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby..

Potvrďte, že diagnóza môže slúžiť len na pomocné štúdie:

 1. X-ray chrbtice. Toto je najdostupnejší typ štúdie, ale v prípade medzistavcovej prietrže môže naznačovať iba nepriame príznaky patológie..
 2. Magnetická rezonancia. Toto je štúdia, ktorú nie je možné použiť, ak sa v tele nachádzajú kovové protézy alebo kardiostimulátor, pretože sa „vykonáva“ pomocou veľkého magnetu. Podľa jeho výsledkov je prietrž diagnostikovaná..
 3. CT sken. Ide o röntgenovú štúdiu, ktorej kontraindikáciou je gravidita a kŕmenie, čo diagnózu nezhorší ako predchádzajúca. Lepšie „vidí“ kosti, zatiaľ čo MRI je informatívnejšia z hľadiska vizualizácie mäkkých tkanív. Pretože pri hernii je to v zásade rovnocenné, zamerajte sa na tomografiu predpísanú ošetrujúcim neurológom.
 4. Myelogram. Toto je kontrastná röntgenová štúdia, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zúženia kanála, ktorým prechádza miecha. Kontrastné médium sa vstrekne vpichom medzi stavce. Tento typ diagnózy sa vykonáva podľa prísnych indikácií..

Liečba chorôb

Neurológ, ktorý sa zameriava na údaje z inštrumentálnych vyšetrení, ako aj na výsledky získané počas vyšetrenia pacienta, by mal povedať, ako liečiť prietrž. Rozhoduje sa, či nasmeruje osobu na konzultáciu s neurochirurgom a začne sa pripravovať na chirurgický zákrok, alebo v tomto prípade nedochádza k výraznému narušeniu krvného obehu v mozgu, čo dáva pol roka na liečbu prietrže bez chirurgického zákroku. Ak počas týchto 6 mesiacov nedôjde k zlepšeniu alebo, horšie, k zhoršeniu stavu, príznakom zhoršenia krvného zásobovania mozgu, rada neurochirurgov rozhodne o potrebe a type zásahu. Viac o tom neskôr. Teraz hovorme o metódach konzervatívnej liečby.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pozostáva z niekoľkých „veľrýb“ zameraných na:

 1. zlepšiť výživu vláknitého kruhu chorého disku;
 2. uvoľniť svaly na krku stiesnené počas tejto patológie, aby sa zabezpečila rovnováha chrbtice v súčasných podmienkach;
 3. spevniť celý objem svalov krku tak, aby držali krk v správnej polohe a bránili mu v pohybe smerom k slabším svalom;
 4. odstráňte bolesť, ktorá bráni stavcom v zaujatí normálnej polohy.

Na tento účel sa používajú nasledujúce typy liečby..

režim

V prvom týždni je nevyhnutné nosiť Shantsov golier alebo podobné upevňovacie ortézy (napríklad Philadelphia alebo jej modifikácie). Je to alternatíva k odpočinku na kýlu medziobratlových platničiek iných oddelení, ktorá je potrebná na to, aby sa „chorý“ disk mohol začať zotavovať a odobrať buničité jadro späť.

Krk môže byť odstránený iba vtedy, keď bolesť v krku a pažiach pominula. Náhle to nestojí za to. Najprv sa oplatí skúsiť ho odstrániť, keď spíte, a potom sa osprchovať. Po neprítomnosti bolesti môžete skúsiť odstrániť západku vo dne. Aktívne točte hlavou a masírujte si krk potom, čo to nestojí za to..

Keď sa kúpite, z dôvodu nefyziologickej polohy krku sa oplatí počkať 3 až 4 týždne po celú dobu sprchovania..

Liečba drogami

Spočíva v užívaní týchto liekov:

 1. Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 2. Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 3. Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 4. Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu kýly krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy, ale - po 7 dňoch od začiatku liečby, keď už neexistuje bolesť:

masáž

Masáž herniou by sa mala robiť s veľkou opatrnosťou po 7 dňoch od začiatku liečby a len s veľmi kvalifikovaným odborníkom, ktorý nielenže dokáže uvoľniť sprísnené a zmiernené oslabené svaly, ale tiež neprichytiť stavcovú tepnu alebo miechu. Ak takýto odborník nemá na mysli, je lepšie sa obísť bez tohto postupu..

Manuálna terapia

Tento typ liečby, rovnako ako pri fyzickej terapii prietrže, v rukách profesionálov, je skutočne schopný obnoviť chrbticu. Kompetentný manuálny terapeut nikdy nebude postupovať bez toho, aby mal možnosť oboznámiť sa so zobrazením MRI alebo CT pacienta. Podľa nich bude vedený, kam by jeho úsilie malo smerovať k náprave situácie..

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

Dodatočné terapie

Naozaj pomôcť pri liečbe hernie hirudoterapie (liečba pijavice), akupunktúra, rovnako ako metóda postisometrickej relaxácie - cvičenia vykonávané špeciálnym spôsobom, so špecialistom na fyzioterapiu.

Chirurgické ošetrenie

Plánuje sa operácia na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 • príznaky obehových porúch mozgu. Je to závrat, bolesť hlavy, zhoršený sluch, zrak, zápach;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť veľkých sekvestrov (oddelené fragmenty buničitého jadra) v stavovcových kanáloch.

Kýla sa odstráni jednou z nasledujúcich metód:

 1. Predná discektómia a osteosyntéza. Na prednej časti krku sa urobí rez asi 3 cm dlhý. Tkanivá z neho odlupujú: orgány, krvné cievy, svaly, nervy, ktoré sa pohybujú nabok. Ďalej sa uskutoční odstránenie časti disku, ktorá tlačí na štruktúru nervového systému. Vo výslednej dutine je kostná hmota, ktorá zlúči 2 stavce spolu. Namiesto hmoty sa môže vložiť umelý disk, aby sa udržala pohyblivosť medzi stavcami.
 2. Back discectomy. V tomto prípade sa vykoná rez na zadnej strane krku. Svaly sú tlačené do strán tupým spôsobom (gázovým tampónom zovretým v zvierke alebo pinzetou), je odkryté kostné tkanivo stavcovského procesu, z ktorých niektoré bude potrebné odstrániť, aby sa zabezpečil prístup k disku. Ďalej je hernia disku odstránená a výstupné miesto bývalého upnutého miechového nervu v kostnom kruhu je mierne rozšírené.
 3. Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne poškodenie tkanivovej operácie. Prístup je zabezpečený zozadu krku, ale manipulácia sa vykonáva pomocou malých nástrojov. Viditeľnosť chirurgického poľa je zabezpečená endoskopom - nástrojom s kamerou vloženou do rezu, zatiaľ čo na monitore sa zobrazuje „obraz“..

prevencia

Aby sa zabránilo medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy;
 • pravidelne zahrievajte krk a pracujte pri počítači;
 • spať na tvrdej posteli (optimálne s ortopedickou matracou) s malým vankúšom;
 • držte chrbát rovno;
 • nepreťažujte chrbticu.

Ak sa objavia prvé príznaky patológie, neodkladajte liečbu až neskôr - okamžite kontaktujte neurológa.

Príznaky prietrže v krčnej chrbtici

Pri ochorení, ako je prietrž krčnej chrbtice, sa príznaky prejavujú s rôznym stupňom závažnosti. Všetko záleží na tom, v akom štádiu je proces ochorenia..

Medzistavcové platničky sa vydúvajú v dôsledku mnohých provokujúcich faktorov. Príznaky sa vyskytujú v dôsledku skutočnosti, že prietrž tlačí na miechové zakončenie nervov, ako aj cievy, ktoré živia miechu..

Príznaky hernie krčnej chrbtice závisia od veľkosti výčnelku. Táto oblasť je obzvlášť nebezpečná z hľadiska zranenia a výskytu prietrže..

Faktom je, že artéria, ktorá živí mozog, prechádza cez krčnú chrbticu. Ak ho potlačí patologický výčnelok, objavia sa vážne porušenia.

Cervikálna prietrž sa vyvíja v dôsledku silného nadmerného zaťaženia tejto oblasti. Častým provokatérom je zranenie. Táto chrbtica je najcitlivejšia na stres. Ak robíte ostré pohyby hlavy, potom tieto zdanlivo bežné činy môžu viesť k objaveniu sa patológie.

Choroby chrbtice vrátane degeneratívnych procesov v chrupavke vedú k prietrži a súvisiacim jasným symptómom.

Príznaky choroby

Známky kýly krčnej chrbtice sú rôzne. Najtypickejšia z nich je bolesť v krku. Pre človeka je ťažké otočiť hlavu. Akýkoľvek mierny pohyb spôsobuje nepohodlie. Pri otáčaní hlavy v krku sa vyskytuje kŕč, ktorý môže byť v niektorých prípadoch sprevádzaný bolesťou.

Príznaky medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice sú doplnené závratmi. K tomu dochádza, keď stlačíte tepnu, ktorá živí mozog. V takom prípade môže dôjsť k zhoršeniu pamäti, stmavnutiu očí a pre človeka je ťažké sústrediť sa na každodennú prácu. S progresom patológie sa spája bolesť hlavy, ktorá sa často dáva do týlnej oblasti a je lumbálna.

Spánok je postupne narušený, oblasť krku sa stáva citlivou na akýkoľvek dotyk a dráždivý. Poruchy vegetácie sa často spájajú. Človek môže stratiť vedomie. Vyskytujú sa poruchy správania. Zvýšená podráždenosť alebo naopak apatia.

Často sa vyskytuje hučanie v ušiach, ktoré je v niektorých prípadoch sprevádzané zhoršenou koordináciou pohybov. Pri patologickom procese na úrovni 2 a 3 stavcov sa pred očami objavujú body chodu. Môže dôjsť k zvýšenému poteniu, zníženému vnímaniu chuti a záchvatom paniky..

S patológiou, ktorá sa vyskytuje medzi 3. a 4. stavcom, existujú poruchy chuti, vizuálneho a čuchového vnímania. Osoba môže zažiť periodickú bolesť v krku a čeľusti, ktorá sa vyznačuje zápalom trigeminálneho nervu.

Ďalšie príznaky

Výskyt prietrže v krčnej chrbtici, ktorého príznaky sú vždy sprevádzané bolesťou v kauzálnej oblasti, je spojený s ďalšími problémami..

Vo väčšine prípadov si väčšina ľudí zamieňa tieto príznaky s inými chorobami, bez vedomia prítomnosti takéhoto ochorenia..

Medzistavcová prietrž symptómov krčnej chrbtice v pokročilom štádiu má nasledujúce:

 • znecitlivenie kože na tvári;
 • časté bolesti v ušiach;
 • ťažkosti s pohybom rúk a ramien;
 • ostrá bolesť v krku;
 • vzhľad zachrípnutia;
 • pocit bolesti v krku a cudzieho telesa v oblasti;
 • častý relaps angíny;
 • znecitlivenie v prstoch a chvení;
 • pocit pálenia v ramene;
 • svalová slabosť v rukách;
 • neustále pocity únavy očí a iných chorôb vizuálneho aparátu;
 • výskyt dýchavičnosti;
 • chronický kašeľ nepochopiteľnej etiológie;
 • bolesť ramena.

V tomto prípade sa často môžu opakovať choroby horných dýchacích ciest. Akútne príznaky naznačujú výraznú kompresiu nervov a krvných ciev, ktoré živia nielen mozog hlavou, ale aj inými orgánmi a systémami..

Príznaky choroby sú často doplnené stálou letargiou. Počas dňa sa človek cíti unavený a ohromený. Pri dlhšej sedavej práci je na krku cítiť únava. To spôsobuje bolesť a nepohodlie..

Rizikovou skupinou pre takúto chorobu sú ľudia pracujúci pri počítači, ako aj profesionálni športovci a tanečníci. Aby ste zabránili rozvoju nebezpečných komplikácií, musíte venovať pozornosť prvým príznakom choroby.

Medzi ne patrí nepohodlie v golierovej zóne, kríza v stavcoch a neschopnosť znížiť hlavu na úroveň kontaktu brady s subklaviánskou fossou. Ťažké pohyby hlavy by mali varovať každého.

Dôsledky patologického procesu v cervikálnej zóne

Dorsálna prietrž má vážne následky. Po prvé, v krku sú strašné bolesti. Nie je možné otočiť hlavu jedným smerom. Osoba stráca dobrý spánok a nemôže pracovať. Ak sa proces začne dosť tvrdo, môže dôjsť k postihnutiu.

Ťažké bolesti hlavy často spôsobujú, že človek berie veľké množstvo analgetík, ktoré pomáhajú iba dočasne. Zrak je narušený. Nedostatočný krvný obeh v mozgových cievach vedie k vážnym duševným poruchám a úplnej strate pracovnej kapacity..

Aké ďalšie by mohli byť následky krčnej prietrže? Často sa vyskytnú ťažkosti pri prehĺtaní, ktoré spôsobujú veľa nepohodlia pri jedle. Prejavy prietrže medzistavcovej platničky sú často sprevádzané oslabením extenzorových svalov rúk. Zápästie sa stáva slabým a niekedy je ťažké vykonať akýkoľvek pohyb.

Dorsálna prietrž vedie k trvalým mdloby. Niekedy sa človek nemôže pohybovať sám, bojí sa spadnúť. Poruchy vegetácie môžu vrcholiť.

Vyvíja sa neustále záchvaty paniky, sprevádzané zvýšeným krvným tlakom, tachykardiou, bolesťou na hrudníku, nevoľnosťou a strachom zo smrti..

Pokročilá hernia medziobratlového disku často vyvoláva príznaky podobné stavu pred infarktom. Zrazu sú bolesti pod lopatkou vľavo, v hrudnej kosti je kompresia.

S degeneratívnymi procesmi krčných stavcov a sprievodnou prietržou sa u človeka môže vyvinúť nespavosť. V dôsledku toho sa zhoršuje jeho celkový stav a je nemožné žiť naplno..

Včasná diagnóza eliminuje komplikácie ochorenia. Ak však nebudete venovať pozornosť počiatočným prejavom choroby, následky budú mimoriadne závažné. Trvalé poruchy obehu v mieche a mozgu vedie k atrofii buniek, ktorá je plná veľkého počtu chorôb.

Sluch môže byť narušený, človek prakticky nemôže reč vnímať bez opätovného požiadania. Chuťové receptory podliehajú zmenám v dôsledku kompresie nervových zakončení. Súčasne človek nedostáva žiadne potešenie z jedenia. Chuť do jedla postupne mizne. Pacient sa často otočí v okamihu, keď jednoducho neexistuje sila, ktorá by vydržala príznaky. V takom prípade lekár predpíše príslušnú liečbu. V najpokročilejších štádiách je potrebný chirurgický zákrok na odstránenie patologického výčnelku.
Prejav krčnej prietrže si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Divertikulitída je izolovaný zápal divertikula a okolitých tkanív (vláknina, črevná stena) s polomerom 7 cm, zatiaľ čo zápalový proces sa netýka brušnej steny a susedných orgánov.
Ak to zdravotný stav umožňuje, simulátory osteochondrózy sú dobrým spôsobom, ako posilniť svaly, zmierniť bolesť a obnoviť stratenú pohyblivosť. Pri ochoreniach chrbta je optimálna voľba záťaže najlepšie na špecialistovi.
Krčná chrbtica je najmobilnejšia chrbtica. Z tohto dôvodu medzistavcové platničky zažívajú značné funkčné zaťaženie, ktoré sa rýchlo stáva nepoužiteľným.