loader

Hlavná

Žalúdok

Súbor cvičení na kýlu krčnej chrbtice

Cervikálna kýla je bežná deštruktívna patológia. Tvorí sa s nerovnomerným zaťažením chrbtice a z iných anatomických a fyziologických dôvodov. Ochorenie je dôsledkom húževnatej tvorby prstencového tvaru a následkom prasknutia vláknitého disku, ktoré vyvoláva narušenie krvného obehu a spôsobuje opuch tkaniva. Účinnou metódou prevencie a terapie sú cvičenia na kýlu krčnej chrbtice. Terapeutická a preventívna telesná výchova je dôležitá pre udržanie hrebeňa v normálnom funkčnom stave a pre udržanie jeho flexibility.

Cervikálna kýla je bežná deštruktívna patológia.

príčiny

Bežnou príčinou cervikálnej prietrže je hypodynamia. Patológia sa vyvíja aj v dôsledku zranenia. Krčné stavce sú menšie ako bedrové a hrudné. Sú náchylné na vývoj prietrže, výčnelkov a osteochondrózy. Miechový kanál má tu malý priemer. Cez ňu prechádza veľké množstvo ciev, ktoré transportujú zmes kyslíka a živín do mozgu. Pohony v tejto časti sú malé. Pri neustálom zaťažovaní sa časom deformujú, stávajú sa tuhé a zakrývajú sa sieťou malých trhlín. Je to kvôli prolapsu buničitého jadra..

príznaky

Zvýšené zaťaženie v priebehu času spôsobuje deštruktívne anatomické zmeny v krčných stavcoch. Prejavujú sa týmito príznakmi:

 • bolesť v oblasti krku, lopatiek a oblasti ramien;
 • únava;
 • závrat
 • chvenie horných končatín a zníženie svalového tonusu;
 • narušená koncentrácia;
 • znížená ostrosť zraku.

Drogová terapia poskytuje iba čiastočnú a dočasnú úľavu. Dlhší účinok sa dá dosiahnuť chirurgickým zákrokom. Najmenej traumatickou možnosťou je však terapeutické cvičenie.

Všeobecné odporúčania

Vo fáze exacerbácií krčnej prietrže je povolená iba jemná telesná výchova. Gymnastiku vykonávajte na špeciálne účely - bez trhavých pohybov a chvenia. Silové cvičenia sú zakázané. Odporúča sa viesť triedy pod vedením fyzioterapeuta, ktorý je upovedomený o stave pacienta, diagnóze a povahe priebehu choroby. Ak plánujete cvičiť doma, musíte sa poradiť s neurológom skôr, ako začnú..

Nesprávny výber komplexu fyzioterapie môže situáciu výrazne zhoršiť. Cvičenie musí predpísať lekár a musí sa konať pod jeho kontrolou. Inak je možné:

 1. Štipka neurovaskulárneho zväzku.
 2. Posun chrbtice.
 3. Útoky na akútnu bolesť v krčných a hrudných oblastiach, opasku a ramenách.

Cvičenia musí predpisovať lekár.

Najvhodnejší čas na hodiny je ráno. Vo večerných hodinách môžete vykonať špeciálny relaxačný komplex. Výcvik by nemal sprevádzať bolesť a pocit veľkého nepohodlia. Správny terapeutický účinok sa dosiahne iba pravidelným a systematickým školením. Trvanie tried sa postupne zvyšuje. Neodporúča sa podrobovať sa fyzickej aktivite bezprostredne po raňajkách alebo večere.

kontraindikácie

Cvičenie na krčnú prietrž sa nevykonáva v týchto prípadoch:

 • syndróm ostrej bolesti;
 • zhubné nádory;
 • chronická osteochondrotická patológia krku;
 • trombóza a embólia;
 • nedávny infarkt alebo mozgová porážka;
 • krvácajúci.

Mali by ste upustiť od telesnej výchovy pre kardiovaskulárne choroby..

Mali by ste upustiť od telesnej výchovy v prípade kardiovaskulárnych chorôb, progresívnych autoimunitných patológií, porúch mozgu a koronárneho obehu..

Cvičebná terapia v akútnych a subakútnych štádiách prietrže

V akútnom období sa môžete zapojiť najviac päť minút denne. Cvičenia by mali byť rovnako jemné a zamerané na obnovenie mobility. Náhle pohyby hlavy sú nežiaduce. Gymnastika sa vykonáva v špeciálne navrhnutom lekárskom obojku, ktorý zaisťuje spoľahlivú fixáciu krku a umožňuje jej uvoľnenie. Terapeutické cvičenie je povolené a prispieva k:

 1. Relaxácia ramenného pletenca.
 2. Normalizácia motorickej funkcie lakťových kĺbov.
 3. Zlepšite krvný obeh.
 4. Odstránenie parestézie v horných končatinách.

Povolené cvičenia na ľahký výkyv, ktoré obnovujú pohyblivosť rúk. Pri exacerbácii sa odporúča, aby ste sa zapojili do sedenia na stoličke alebo stoličke. Tým sa zníži tlak na chrbticu. Vykonajte cvičenie s voľne visiacimi ramenami. Sú odklonené od tela a predĺžené v súlade s plecami. Potom hladko stúpa nad hlavu, dlane sa spoja.

Toto cvičenie pomáha obnoviť krvný obeh v krku a pohyblivosť horných končatín s minimálnym stresom. Podobná funkcia je nesená a máva rukami rôznymi smermi. Toto cvičenie sa vykonáva aj pri sedení s hornými končatinami spustenými pozdĺž tela. V subakútnom období je predpísaná cvičebná terapia, ktorá zahŕňa vykonávanie gymnastiky ležiacej na chrbte. S trochou úsilia sa ruky zovrú do pästí a potom sa uvoľnia..

Komplexné obdobie bez zhoršenia stavu

Odporúčané trvanie preventívneho tréningu v oblasti remisie je od pol hodiny do 45 minút.

Ak chýba silná bolesť, je možné mierne zvýšenie zaťaženia chrbtice. Pri normálnom zdravotnom stave je povolená intenzifikácia tréningového procesu. Ostré trhanie krku a zdvíhanie ťažkých športových potrieb je však zakázané. Odporúčaný komplex cvičebnej terapie doma pozostáva z nasledujúcich cvičení:

 1. Pacient stojí, ruky sú voľne natiahnuté pozdĺž tela. Brada klesá na hrudník. Sklopí hlavu nadol a potom jemne otočí doľava a doprava. Ramená sa na cvičení nezúčastňujú. Je zasunutá iba hlava. Toto školenie pomáha zlepšovať krvný obeh a obnovuje pružnosť krčných svalov a šliach..
 2. Hladké otáčanie hlavy. Cvičenie je zamerané na zvýšenie pružnosti svalov krku a stabilizáciu fungovania stavcov.
 3. Pacient leží na chrbte. Ramená sú rovné. Hlava hladko stúpa nad povrch podlahy a je fixovaná počas 2-5 sekúnd. Toto cvičenie posilňuje svaly krku a ramien.

Počas odpustenia je možné na výcvik používať športové vybavenie, napríklad činky s hmotnosťou do 2 kg. Ruky sa zdvihnú na úroveň ramien, sú pevné po dobu 5 sekúnd a pomaly klesajú do pôvodnej polohy. S lokalizáciou herniálnej patológie v krčnej chrbtici sú dobré výsledky dosiahnuté pomocou vodného aerobiku. Voda minimalizuje zaťaženie stavcov, eliminuje nepohodlie a pocit tesnosti. Systematické cvičenia významne znižujú pravdepodobnosť exacerbácií, zlepšujú držanie tela a eliminujú pocit ťažkosti v pleciach..

S lokalizáciou herniálnej patológie v krčnej chrbtici sú dobré výsledky dosiahnuté pomocou vodného aerobiku.

Cvičenie na krk podľa metódy Bubnovského

Fyzioterapeutický komplex Bubnovského je osvedčená a patentovaná technika zameraná na predĺženie trvania remisie. Jej schéma je jednoduchá a efektívna. Cvičenia by sa mali vykonávať pri sedení na stoličke a udržiavaní správneho postoja. Niekoľko minút jemne zatraste hlavami v smere ramien. Ak počas týchto pohybov dôjde k bolesti, tréning by sa mal prerušiť..

Po sklopení hlavy nadol k plecu je potrebné ju na 5 sekúnd zafixovať, potom ju pomaly zdvihnúť do pôvodnej polohy a opakovať pohyb v opačnom smere..

Ďalšie cvičenie: Zhlboka sa nadýchnite a posuňte hlavu nahor. Výdych. Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Je potrebné postup zopakovať 10-krát.

Ďalší pohyb je podobný predchádzajúcemu. Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych. Nakloňte hlavu najprv doprava, potom doľava, vráťte sa do pôvodnej polohy a vydýchnite.

Súbor cvičení Dr. Bubnovského sa vykonáva každý deň počas dvoch týždňov. Výcvik je jednoduchý a nevyžaduje fyzickú námahu. To nespôsobí pacientovi ťažkosti.

Táto technika sa používa iba vo fáze remisie..

Gymnastika Dikul

Vo väčšine prípadov je táto technika schopná vrátiť postihnutej časti chrbtice flexibilitu a normálnu mobilitu. Toto je rozsiahly komplex fyzioterapeutických procedúr, pozostávajúci z dvoch doplnkových schém fyzickej terapie. Prvá zahŕňa denné ranné cvičenie pre svaly chrbta a dolných končatín. Druhým je večer, ktorého cieľom je normalizovať fungovanie svalových tkanív hrudníka, ramien a krku. Hlavnou úlohou tohto systematického komplexu je vývoj svalového korzetu na udržanie chrbtice.

Po ukončení ranného cyklu je vymenovaná večerná skupina procedúr. Jeho cieľom je poskytnúť pružnosť väzivám a svalovým vláknam. Metodika akademika Dikula obsahuje aj špeciálne postupy:

 1. akupunktúra.
 2. Manuálna terapia.
 3. Špeciálny pitný režim.

Metodika akademika Dikula zahŕňa osobitný pitný režim.

Technika Dikul (kinezioterapia) je vyvinutá individuálne pre každého pacienta. Vyžaduje predbežnú úplnú diagnostiku stavu muskuloskeletálnych štruktúr. Až potom sa osobne vyvinie vhodný gymnastický komplex. Triedy a procedúry fyzioterapie sa nevyhnutne vykonávajú pod dohľadom inštruktora.

Tibetská gymnastika pre chrbticu

V akútnom období, sprevádzanom bolesťou, sa používajú tibetské lekárske postupy - trakcia (špeciálne svalové napätie) a statické ásany. Umožňujú rozšíriť medzistavcové dutiny, zvýšiť krvný obeh, zlepšiť prísun kyslíka a stopových prvkov do krčka maternice. Všetky polohy sú navrhnuté tak, aby stimulovali fungovanie týlnych svalov a rozvoj priečne točivého svalu, ktorý je zodpovedný za vyrovnávanie chrbtice..

Pri kýle krčnej chrbtice je účinná ázana chalabhasana (kobylka). Pacient zaujme polohu na chrbte a natiahne ruky po tele. Mali by sa držať na váhe. Vydýchne sa, telo stúpa mierne nad podlahu. V tejto polohe je vhodné zmraziť niekoľko sekúnd. Dych by mal zostať stabilný a pokojný. Oporné body zostávajú zadnou časťou hlavy, zadku a pätou..

Pri kýle krčnej chrbtice je účinná ázana chalabhasana (kobylka).

Preventívne cvičenia

Ak nedochádza k exacerbácii, je povolené nielen zvýšiť amplitúdu pohybov, ale tiež použiť telocvičné vybavenie. Používa sa tyč na vyťahovanie. To má priaznivý vplyv na stav chrbtice a svalového tkaniva. Pravidelné športy obnovia krvný obeh, posilnia svaly a zintenzívnia metabolické procesy. S pokročilou osteochondrózou, sprevádzanou oslabením chrupavkových diskov, sa na terapeutické a preventívne účely odporúča vykonávať Mackenzieho cvičenia, ktoré prispievajú k obnoveniu elasticity miechy..

Keď stojíte na všetkých štyroch, mali by ste sklopiť hlavu a mierne ohnúť chrbát. V tejto polohe na niekoľko sekúnd zamrznite. V polohe na chrbte položte pod krk mäkký vankúš alebo malý vankúš. Ruky s hladkým pohybom od tela stúpajú k hlave. Takéto cvičenia sa môžu vykonávať s vysokou frekvenciou - až 15-krát denne..

Ak sa vyskytne bolesť v ramennom páse a krčnej chrbtici, počet tréningov by sa mal znížiť na pohodlnú úroveň..

Cvičenia, gymnastika s kýlou chrbtice: bedrová, krčná, hrudná


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu. Vyčnievajúca časť disku komprimuje okolité tkanivá vrátane nervov, krvných ciev a niekedy miechy, čo vedie k vývoju typických symptómov choroby a zhoršenej funkcii chrbtice a vnútorných orgánov..

Toto ochorenie je často spojené s osteochondrózou chrbtice, pretože sa považuje za jednu z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek. Zoznam príčin a faktorov predisponujúcich k patológii je však oveľa širší a vyvíja sa v dôsledku neprimeraného zaťaženia chrbtice..

Liečba choroby je komplexná, vyberá sa individuálne v závislosti od štádia choroby, celkového stavu pacienta a sprievodnej patológie, zahŕňa metódy konzervatívnej terapie a v niektorých prípadoch sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice je nevyhnutnou súčasťou liečby, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh v postihnutom segmente chrbtice a zmierňuje príznaky.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

Všetky techniky, ich kombinácie, počet opakovaní by mal zvoliť lekár! Pri prudkom alebo nesprávnom pohybe môže dôjsť k poškodeniu nervových koreňov alebo dokonca k prasknutiu vláknitého prstenca poškodeného disku. Je vhodné naučiť sa liečebnú gymnastiku na rehabilitačnom oddelení pod vedením inštruktora cvičebnej terapie a aspoň konzultovať s lekárom, či je možné vykonať určité techniky vo vašom konkrétnom prípade..

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Cvičenia v akútnom období s medzistavcovými kýlami s rôznou lokalizáciou

Gymnastika chrbta s herniou v akútnom období vylučuje priame zaťaženie chrbtice (vrátane aktívnych pohybov) a je zameraná na úplné uvoľnenie svalov v postihnutom segmente. Paralelne s pohybom vo svaloch rúk a nôh a iných častiach tela sa vykonávajú pohyby. Táto jedinečná kombinácia poskytuje maximálny účinok a vedie k významnému zlepšeniu stavu, natiahnutiu chrbtice a eliminácii nepríjemných pocitov v končatinách..

Tréning sa vykonáva z polohy v ľahu na tvrdom a rovnom povrchu.

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát. Zatvorte oči a pokúste sa telo čo najviac uvoľniť. Vykonajte hlboké rovnomerné dychy. Strávte najmenej 5 minút.Relaxácia svalového tkaniva a uvoľnenie stresu z chrbtice.
Počiatočná poloha je rovnaká. Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe, aby ste cítili napínanie chrbtice, potom relaxujte. Opakujte 4 str.Vymknúť.
Ohnite nohy na kolenách posuvným pohybom tak, aby chodidlá nespadli z podlahy. Pomaly prineste kolená k hrudníku, pritiahnite si ruky okolo holení a držte ich pri sebe. Ohýbajte hlavu, snažte sa bradou dostať na kolená. Túto polohu zafixujte tak, akoby bola stočená do gule. Opakujte 1 str.
Leží presne na chrbte, ruky rovnobežné s telom, pokojné dýchanie: rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Opakujte 10 r.Normalizácia krvného obehu na horných končatinách, odstránenie parestézie.
Ľahnite si na chrbát. Rozdeľte si ruky, ohnite ich do lakťového kĺbu a stlačte ruky do pästi, pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Potom si narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Opakujte 10 str. rýchlym tempom.Posilnenie svalov ramena, obnovenie krvného obehu, zbavenie sa parestézie.
Prípadne potiahnite prst po ľavej alebo pravej nohe. Opakujte od 1 do 20 rýchlym tempom.Normalizácia krvného obehu a odstránenie parestézie na dolných končatinách.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Cervikálna hernia

Môžete ich začať po uplynutí akútneho obdobia, hlavných príznakoch zmiznutie alebo výraznom znížení. Cvičenie s herniou krčnej chrbtice prispieva k zlepšeniu krvného obehu v mozgu a poškodených oblastiach, eliminuje bolesť v krku a hlave a hučanie v ušiach. Pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice, zvyšujú jej pružnosť, uvoľňujú napnuté svaly.

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenia na hrudníku

Porážka v tomto oddelení sa vyvíja pomaly a častejšie sa vyskytuje na pozadí zranení alebo osteochondrózy. Gymnastika chrbtice s kýlou na hrudi umožňuje zlepšiť pohyblivosť chrbtice, poskytuje príležitosť na hlboké dýchanie.

Technika vykonávaniaobrázok
Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k hornej časti chrbta stoličky. Potom sa nakloňte dopredu. Opakujte 3-4 s.
Sadnite si na stoličku, položte ruky za hlavu, horná časť chrbta by mala spočívať na okraji operadla stoličky. Vykonajte výchylky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, ale v súlade s technikou dýchania: vdychovanie pri ohýbaní dozadu a výdych pri ohýbaní vpred. Opakujte cvičenie 3-4 r.
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, položte pod hruď stredne tvrdý valec s priemerom 10 cm a ruky položte za hlavu. Ak sa chcete zohnúť a nadýchnuť, potom zdvihnite telo a vydýchnite. Opakujte 3-4 s., Pohybujte valcom po chrbtici.
Ľahnite si na chrbát, zohnite sa a pritlačte si nohy k hrudníku. Pomaly pochopte hlavu a priveste čelo ku kolenám, pomaly zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte 10 r.
Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená, ruky si položte lakťami na podlahe v úrovni ramien. Z tejto polohy zdvihnite kryt a vytvorte malý mostík, zafixujte polohu a znížte ho. Opakujte 5 r.
Posaďte sa na stoličku a zabalte uterák cez spodnú časť hrudníka, chyťte voľné konce uteráka rukami. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu utiahnite uterák. Nadýchnite sa uvoľnením uteráka. Opakujte 5-10 s.
Postavte sa na podlahu, nohy sú od seba vzdialené. Natiahnite ruky nad hlavu a ľavou rukou uchopte zápästie pravej ruky. Pri náhlení pravej ruky vykonajte náklon doľava. Na pravej strane bude cítiť stuhnutosť bočných svalov hrudníka. Vymeňte ruky a opakujte ich opačným smerom. Spustenie 5-10 s. v oboch smeroch. Cvičenie je povolené iba po šiestich mesiacoch školenia!

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Gymnastika pomáha posilňovať svalový korzet, zlepšuje krvný obeh, vytvára prispôsobivé mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy bedrovej chrbtice. Cvičenia s lumbálnou prietržou znižujú vystupovanie diskov, pomáhajú eliminovať blokovanie nervových koreňov.

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky vpred. Pomaly zdvihnite ruky a nohy, ohnite trup a držte túto pozíciu 3 sekundy, potom sa pokúste ohýbať ešte viac a cítite napätie svalov dolnej časti chrbta. Pomaly nižšie do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte, dlane položte na podlahu v šírke ramien. Pomaly zdvíhajte zdravú nohu (ktorá nespôsobuje bolesť chrbta) a ohnite sa. Držte polohu 3 sekundy. a spadnúť na zem. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho a zároveň natiahnite pravú ruku nahor a dopredu a ľavú nohu trochu späť. Potom vymeňte rameno a nohu. Malo by to vyzerať, akoby sa chrbtica rozťahovala.
Vydajte sa na všetky štyri. Keď vdychujete, sklopte sa (ohnite chrbtom hore) a stále držte túto polohu niekoľko sekúnd, a keď vydýchate, ohnite sa hlavou dozadu. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu a napnite svaly zadku. Držte telo na vrchu po dobu 3-5 sekúnd a pomaly dole na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
Ľahnite si na chrbát a striedavo potiahnite nohy za kolená k hrudníku, držte pár sekúnd hore a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte po dobu 5 str. na každej nohe.
Ľahnite si na chrbát a vykonávajte pohyb chodidla „na bicykli“ po dobu 1-3 minút.
Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky pred seba, ohnite nohy na kolenách, pomaly zdvíhajte hornú časť tela a siahajte po kolená. Držte v tejto polohe po dobu 10-15 sekúnd., Ľahnite si pomaly. Opakujte 3 str.

S bedrovou prietržou je tiež užitočné: joga, plávanie v bazéne, pilates, flex tela a špeciálne školiace systémy autorov..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať Bubnovského herniovým cvičeniam, ktoré lekár a jeho kolegovia učia pacientov v centre kinezoterapie. Všetky metódy sú založené na použití vnútorných rezerv tela, t. na samoliečenie. Okrem toho sú v strediskách Bubnovského vyvinuté špeciálne simulátory, ktoré zvyšujú účinok tréningu. Gymnastika Bubnovského je jedinečná: liečebné komplexy sa nedajú nájsť na internete, sú vyvíjané individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy regeneračné schopnosti tela. Mnoho ľudí liečených v centrách lekára sa považuje za absolútne zdravých ľudí. Nie každý, vrátane lekárskeho prostredia, však podporuje autorovu metódu liečby, považuje za nebezpečné úplne odmietnuť lekársku starostlivosť, ktorú umiestňuje Bubnovsky..

Cvičenie po odstránení prietrže

Obdobie skorého zotavenia eliminuje záťaž chrbtice, takže cvičebnú terapiu je možné predpísať najskôr 2-4 týždne po operácii.

Dobre zavedený cvičebný program, ktorý všetci pacienti dodržiavajú po odstránení kýly, dnes neexistuje. Rehabilitácia a výber konkrétnych metód závisí od stupňa komplexnosti ochorenia a od spôsobu chirurgického zákroku a od charakteristík tela pacienta. Pre každé obdobie rehabilitácie je vybraný súbor cvičení, je veľmi dôležité neprekročiť prípustné zaťaženie a vo všeobecnosti dodržať šetrný, obmedzujúci režim, ktorý zabráni recidíve.

Medziobratlová hernia nie je všeliekom, ale osvedčeným, účinným a slobodným spôsobom, ako prevziať kontrolu nad chorobou a zlepšiť zdravie!

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Pri kýle krčnej chrbtice zohrávajú pri komplexnej liečbe dôležitú úlohu cvičenia z cyklu fyzioterapeutických cvičení (LFK). Takéto nabíjanie je zvlášť účinné v počiatočných fázach vývoja patologického procesu. Špeciálny tréning môže významne zlepšiť stav pacienta av niektorých prípadoch sa vyhnúť chirurgickému zákroku.

Gymnastika môže eliminovať sprievodné príznaky (bolesti hlavy atď.), Kŕče. S čiastočným obmedzením pohyblivosti môžu cvičenia úplne alebo čiastočne obnoviť pohyby v rukách. Cvičebná terapia s herniou krčnej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh, posilňuje svaly krku.

Pri prvých príznakoch choroby by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Terapeutickú gymnastiku a ďalšie metódy liečby môže zvoliť iba kvalifikovaný odborník. Samoliečba tohto ochorenia sa neodporúča - nesprávne vybrané cviky môžu viesť k posunu stavcov, stláčaniu nervov, zvýšenej bolesti atď..

Terapeutické cvičenia na kýlu krčnej chrbtice

Nasledujúce cvičenia sú zvyčajne účinné:

 1. Pacient zaujme počiatočnú polohu pri státí alebo sedení, ruky sa spustia pozdĺž trupu. Potom by ste mali hladko otočiť hlavu striedavo k pravému a ľavému ramenu 5-10 krát.
 2. Osoba zostáva v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu nadol, zatlačí bradu k hrudníku a vráti sa do východiskovej polohy. Tieto akcie sa opakujú 5 až 10 krát.
 3. Pacient musí byť v rovnakej východiskovej polohe a pomaly musí otočiť hlavu dozadu a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Cvičenie sa opakuje 5 až 10 krát.
 4. Pacient zaujme počiatočnú polohu, keď sedí rovno, nakloní hlavu k jednému ramenu a pokúsi sa dotýkať ucha, zostane v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, potom opakuje rovnaké kroky a naklonil sa k druhému ramenu. Cvičenie sa vykonáva 2-3 krát v každom smere.
 5. Pacient zaujme východiskovú pozíciu, ktorá stojí na všetkých štyroch, zatiaľ čo vdychuje, zakrivuje chrbát nahor, zatiaľ čo vydýcha - ohýba sa nadol. Tieto kroky je potrebné v rámci jedného cvičenia niekoľkokrát opakovať..
 6. Keď je človek v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu, pritlačí si bradu k hrudi, zostane v tejto polohe asi 30 sekúnd a vráti sa do východiskovej polohy..
 7. Keď stojíte alebo sedíte, otočte hlavu striedavo doľava a doprava, pričom v koncových bodoch zotrvajte niekoľko sekúnd, čo sa dá urobiť nielen počas fyzickej terapie, ale počas celého dňa..
 8. Kliešte s dôrazom na dlane a prsty rovných nôh alebo kolien. Je potrebné zabezpečiť, aby chrbát bol rovný a telo sa pri jeho tlačení dotýkalo podlahy. V závislosti od zdravotného stavu a odporučení lekára môžete vykonať 10 sád 5 alebo 5 sád..

V niektorých prípadoch je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu a pomaly ju vytiahnuť.

Tieto cvičenia môžu byť použité na liečenie a prevenciu degeneratívnych-dystrofických procesov v krčnej chrbtici. V prípade neprítomnosti choroby môže byť intenzita tréningu vyššia.

Vykonávacie pravidlá

 1. Telesná výchova by sa mala praktizovať denne..
 2. Jedno zasadnutie by sa malo uskutočniť v priemere 15 - 20 minút. Najprv trvá 5 minút denne na tréning, postupne predlžuje jeho trvanie na 30-45 minút denne.
 3. Najlepšie je robiť cvičenia ráno, ale cvičenie si môžete naplánovať v inom čase dňa, ale večer použite špeciálne relaxačné techniky.
 4. Kurzy sa nemôžu konať po jedle a pár hodín pred spaním.
 5. Počas cvičenia by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom, na krku by nemalo byť príliš veľké napätie.
 6. Počas gymnastiky
 7. Bolesť by sa nemala objaviť, keď sa objavia, je lepšie ukončiť tréning.
 8. Nabíjanie sa odporúča v dobre vetraných priestoroch..

Kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení

Terapeutické cvičenie demonštruje dobrú účinnosť v tejto patológii, avšak cvičenia sa môžu vykonávať iba počas remisie. Počas exacerbácií choroby nemôžete robiť gymnastiku a iné typy fyzickej aktivity.

Iné kontraindikácie na vykonávanie cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení doma:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • srdcová dysfunkcia;
 • krvácajúci
 • príznaky akútnej cerebrovaskulárnej príhody;
 • akútna trombóza;
 • zhubné nádory.

Všeobecné odporúčania

Aby terapeutická gymnastika mala maximálny účinok, musia okrem pravidelného výkonu dodržiavať aj nasledujúce odporúčania:

 1. Normalizujte telesnú hmotnosť a udržiavajte ju v zdravých medziach.
 2. Normalizujte prácu a odpočinok.
 3. Zaistite dobrý odpočinok, nočný spánok by mal trvať najmenej 8 hodín denne.
 4. Nespí na veľkých a mäkkých vankúšoch, na spanie je najvhodnejší malý valec, ktorý sa vojde pod krk.
 5. Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti.
 6. Vezmite si kontrastnú sprchu.

Iné ošetrenia

Ak má pacient silnú bolesť, je možné predpísať analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky. V rámci liekovej terapie sa môžu použiť steroidné hormóny, chondroprotektory.

Počas remisie sa často predpisuje fyzioterapia, masáž, akupunktúra, hirudoterapia. Pacientom sa odporúča znížiť záťaž chrbtice, preto môže byť indikovaný špeciálny korzet..

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby, ako aj pri veľkej prietrži, je otázka chirurgickej liečby.

Všeobecné informácie o chorobe

Kýla krčnej chrbtice je premiestnenie fragmentov medzistavcového (medzistavcového) disku do miechového kanála, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov..

Podľa štatistík je táto patológia s lokalizáciou v krčnej chrbtici druhým najbežnejším, na prvom mieste vo frekvencii výskytu je porážka lumbosakrálnej chrbtice..

príčiny

Ochorenie môže byť spôsobené jedným alebo niekoľkými dôvodmi:

 • zmeny ľudského tela súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na organizmus;
 • sedavý spôsob života.

Medzi rizikové faktory patria:

 • nesprávne držanie tela (aj z dôvodu povahy práce, dlhá práca pri počítači);
 • predčasné a / alebo nesprávne zaobchádzanie s poraneniami miechy (napríklad počas potápania, športového tréningu, pádu atď.);
 • endokrinné choroby;
 • nadváha.

príznaky

Pri hernii krčnej chrbtice možno pozorovať:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktoré sa zhoršujú otáčaním hlavy, kašľom, kýchaním;
 • skoky v krvnom tlaku, poruchy ciev;
 • kognitívne poškodenie;
 • hučanie v ušiach, ktoré zosilňuje pri otáčaní hlavy problémy so sluchom;
 • slabosť a / alebo znecitlivenie horných končatín;
 • nepohodlie v krku;
 • celková slabosť a únava;
 • depresívny stav;
 • poruchy chuti a vône;
 • znížená ostrosť zraku;
 • časté choroby horných dýchacích ciest.

V tabuľke je uvedená lokalizácia bolesti v závislosti od toho, medzi ktorými stavcami sa nachádza postihnutý disk („C“ - označenie krčných stavcov, „Th“ - hrudník)..

Umiestnenie postihnutého disku

Bolestivé pocity a znecitlivenie celej ruky na strane malíčka, ťažkosti pri stlačení ruky do päste

Bolesť na chrbte ramena a predlaktia, slabosť extenzorov prstov a tricepsov ramena; pocit znecitlivenia a mravčenia po celom povrchu končatiny

Bolesť v ruke na strane palca, slabosť extenzorov zápästia, bicepsy na ramene

Bolesť v ramene, slabosť deltového svalu

Nedostatok liečby a progresia patologického procesu môžu viesť k úplnej paralýze a invalidite pacienta.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Ako sa cvičia pri hernii krčnej chrbtice?

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Cvičebná terapia pri hernii krčnej chrbtice: účinné komplexy, dôležité pravidlá

Fyzikálna terapia je jednou z najúčinnejších metód liečby prietrže krčnej chrbtice. Väčšina pacientov mu však nevenuje dostatočnú pozornosť, nepravidelne vedie triedy alebo úplne upúšťa od cvičenia a verí, že bolesť v dôsledku kýly môžu zmierniť iba lieky alebo chirurgický zákrok..

Dôležitosť pravidelného cvičenia pri chorobách chrbtice je ťažké preceňovať a žiadne lieky ich nemôžu nahradiť. Špeciálna súprava cervikálnej prietrže už po prvej hodine prináša hmatateľný výsledok, ktorý znižuje intenzitu bolesti. Neustále a pravidelné vykonávanie terapeutických cvičení nielen zmierňuje príznaky choroby, ale tiež bráni ich výskytu v budúcnosti..

Samotná prietrž sa samozrejme nedá odstrániť iba cvičením, ale cvičebná terapia je vo väčšine prípadov schopná zlepšiť stav pacienta natoľko, že sa dá vyhnúť chirurgickému zákroku..

Ak to chcete urobiť, musíte to urobiť správne. Ako presne - povieme to ďalej.

Pred vykonaním akýchkoľvek cvičení s herniou sa vždy poraďte s lekárom. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aké výsledky by sa mali očakávať od záťažovej terapie pri mieche?

Obnovuje normálny obeh a výživu chrbtice, svalov a nervového tkaniva.

Úľava od krčka maternice.

Zmiernenie alebo úplné odstránenie ďalších príznakov: bolesti hlavy, tinitus; bolesti a nepríjemné mravčivé pocity, "plazenie sa plazí" v rukách.

Normalizácia svalového tonusu: posilnenie oslabených svalov a uvoľnenie stiesnené.

Obnovenie flexibility chrbtice.

Úplná alebo čiastočná obnova pohybov v rukách s parézou (čiastočné obmedzenia pohyblivosti) a ochrnutie (úplné obmedzenia pohyblivosti) v dôsledku kýly krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácií a progresie ochorenia.

Všeobecné odporúčania týkajúce sa odbornej prípravy

Pri kýle krčnej chrbtice sú povolené iba špeciálne cvičenia: bez náhlych pohybov a silového zaťaženia.

V ideálnom prípade by sa gymnastika mala začať pod dohľadom skúseného inštruktora cvičenia, ktorý pozná vašu diagnózu a prejavy choroby. Ak máte v pláne viesť hodiny doma, skôr ako začnete, poraďte sa s neurológom. Pamätajte na to, že nesprávne vybrané cvičenia môžu zhoršiť váš stav, čo môže spôsobiť štípanie neurovaskulárneho zväzku, premiestnenie stavcov, útok na akútnu bolesť atď..

A ďalšie tri odporúčania pre výkon gymnastiky:

Cvičenie denne: od 5 minút denne, skráťte trvanie tréningu na 30–45 minút denne.

Najlepšie je trénovať ráno, ale môžete to urobiť inokedy (nemôžete to hneď po jedle a pred spaním). Vo večerných hodinách môžete robiť špeciálne relaxačné cvičenia..

Cvičenie by nemalo byť sprevádzané výskytom bolesti alebo jej intenzifikáciou.

Súbor cvičení v akútnom a subakútnom období

Pri hernii krčnej chrbtice v akútnom a subakútnom období, to znamená v prítomnosti bolesti, sa používajú iba jemné cvičenia. Akékoľvek pohyby hlavy sú zakázané a ešte lepšie je vykonávať gymnastiku v špeciálnych golieroch, ktoré fixujú krčné stavce.

Povolené cvičenia na uvoľnenie svalov ramenného pletenca a ramien, pohyby v lakte a ramenných kĺboch, kyvné ramená.

Komplex sa vykonáva ležaním alebo sedením na stoličke.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Sedí na stoličke, ruky dlane dolu na boky.

Kruhová rotácia v ramennom kĺbe tam a späť.

Zlepšenie krvného obehu v krku. Regenerácia pohyblivosti ramien.

Sedí na stoličke, ruky voľne visia.

Na úkor "časov" - šírenie rovných ramien po stranách tela (v jednej línii s ramenami).

Na úkor "dvoch" - zdvihnite rovné ruky nad hlavu (spojené dlane).

Na úkor „troch“ - ruky na stranu tela (v jednej línii s ramenami).

Na úkor „štyroch“ - IP.

Zlepšenie krvného obehu v krku. Obnovenie pohyblivosti v rukách.

Sedenie, ruky pozdĺž trupu.

Mahi rovno rukami vpred a hore, zboku a hore.

Rovnako ako v predchádzajúcom cvičení.

Leží na chrbte alebo sedí, ruky pozdĺž trupu.

Stláčajte (s námahou) prsty rúk do pästi a uvoľnite sa (hrajte rýchlym tempom).

Obnovenie krvného obehu v končatinách. Odstránenie parestézie v horných končatinách.

Súbor cvičení bez exacerbácie

Ak je kýla krčnej chrbtice exacerbovaná, gymnastika je intenzívnejšia, je povolený väčší rozsah pohybov vrátane pohybov hlavy. Všetky pohyby by sa však mali vykonávať hladko, bez ostrých trhnutí a zákrut, bez krútenia chrbtice.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná pozícia (IP)cvičenieCvičiaci účinok

Sedí na stoličke alebo stojí, ruky po tele.

Hladké naklonenie hlavy:

 • dopredu, snažiac sa pritlačiť bradu k hrudníku;
 • čo najďalej dozadu;
 • doľava a doprava, snaží sa dotknúť ucha k ramenu.

Ramenný opasok je pevný, pohybuje sa iba hlava.

Zlepšenie krvného obehu v krku a hlave, odstránenie bolesti v krku a hlave, hučanie v ušiach.

Obnovenie pohyblivosti chrbtice, zvýšenie flexibility chrbtice. Úľava od stresu.

Pomaly otočte hlavu doprava (fixujte 2–5 sekúnd), potom doľava (fixujte tiež 2–5 sekúnd).

Zlepšenie krvného obehu, obnovenie pohyblivosti krčnej chrbtice

Zdvihnite hlavu nad podlahu v uhle 45 ° a držte ju na úkor dvoch až desiatich.

Posilnenie svalov krku a ramenného pletenca.

Kruhové rotácie s rovnými ramenami dopredu, potom späť.

Zlepšenie krvného obehu, obnovenie pohyblivosti a posilnenie svalov v ramennom páse.

S ľahkými činkami: roztiahnite rovné ruky do strán (v jednej línii s ramenami) a držte v tejto polohe dva až desať..

Posilnenie svalov ramenného pletenca. Eliminácia parestézie v horných končatinách.

Postavte sa na všetky štyri a hlavu sa tešte.

Pomaly sklopte hlavu nadol tak, aby voľne visela a jej váha „natiahne“ chrbticu. Zostaňte na tejto pozícii niekoľko sekúnd až minúta.

„Vyloženie“ chrbtice, obnovenie flexibility.

záver

Pacienti často vnímajú gymnastiku ako zdĺhavé a nudné cvičenie, ktoré neustále odkladá jeho vykonávanie, čo odôvodňuje nedostatok času. Ale cvičebná terapia v skutočnosti nevyžaduje veľa času (pravidelnosť je oveľa dôležitejšia), ale účinok je jednoducho úžasný.

Možno sa budete musieť niekedy prinútiť trénovať na začiatku triedy, ale po cvičení po dobu 7 až 10 dní už na túto neochotu zabudnete a po mesiaci sa z nej stane zvyčajná gymnastika..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na zastavenie zápalového procesu a obnovenie spojivového tkaniva chrupavky stavcov pomôžu lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Správne zvolené lieky pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zmierniť bolesť a obnoviť pružnosť a zdravé fungovanie chrbtice.
Kinezoterapia alebo liečba pohybu pomáha obnoviť funkčné fungovanie pohybového aparátu, predchádzať komplikáciám prietrže, relapsom a urýchliť uzdravenie chorých ľudí.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Počiatočná pozícia (IP)cvičenieCvičiaci účinok