loader

Hlavná

Späť

Cervikálna kýla

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Ak si myslíte, že chrbtová kýla krčnej chrbtice je typická iba pre starších ľudí a nie je príliš aktívna, mýlite sa. V modernej spoločnosti je patológia každým rokom mladšia. Často sa vyskytujú prípady, keď je táto diagnóza určená občanom mladším ako 30 rokov! Najobľúbenejšou kategóriou tejto choroby sú ľudia stredného veku, vo veku od 30 do 50 rokov.

Súhlasím, že v týchto rokoch nechcem trpieť chronickými patológiami, najmä medzistavcovou prietržou. Ak je choroba lokalizovaná v absolútne ľubovoľnom segmente krčnej chrbtice, môže kaziť zdravý život obmedzením pracovnej činnosti osoby a nepohodlím, stuhnutosťou a bolesťou počas pohybov..

Čo to je?

Kýla medziobratlovej platničky je výčnelok buničitého jadra. Hlavným dôvodom objavenia sa patológie je pretrhnutie vláknitého prstenca disku v dôsledku dystrofických zmien v chrupavkovom tkanive medzistavcových útvarov (osteochondróza), zranení alebo vystavenie chrbtice nerovnomernému zaťaženiu..

Ľudia s nadváhou, najmä muži, sú na túto chorobu najviac náchylní. Detekcia takýchto defektov u detí naznačuje vrodenú povahu patológie.

príčiny

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom.

Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 1. Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 2. Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 3. Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môže spôsobiť vznik prietrže krčnej chrbtice.
 4. Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 5. Vrodená patológia. Patologické formácie alebo zmeny chrbtice môžu spôsobiť vývoj prietrže krčnej chrbtice.
 6. Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže krčnej chrbtice.

klasifikácia

Podľa umiestnenia sa prietrže rozlišujú:

 • Hind - rastú práve v smere k miechovému kanálu a v najhoršom prípade môžu viesť k priečnej kompresii miechy, k rozvoju spastickej paralýzy nôh a ochabnutej paralýzy rúk..
 • Predné - sú úplne bezpečné, pretože nikdy nevedú ku stlačeniu koreňov miechy alebo miechy.
 • Schmorlova kýla - ak vláknité jadro disku dorastie do tela základného stavca, potom to nie je nebezpečná kýla a najčastejšie sa neprejavuje. Iba rádiologický nález!
 • Zadné bočné hernie sú tiež dosť nebezpečné, pretože vedú k stlačeniu koreňov miechy, k pretrvávajúcej bolesti v ramene a niekedy môže pacientovi pomôcť iba liečba, ktorá môže byť operovaná..

Z hľadiska veľkosti sa rozlišujú rôzne veľkosti herniálnych výčnelkov:

 • Kýla je deštrukcia vláknitých vlákien vonkajšej časti disku a vyplnenie priestoru gélovitou látkou. Súčasne si vonkajšia stena stále zachováva integritu, pričom zabraňuje vypadávaniu želatínovej hmoty, ale stáva sa tenšou a vyčnieva z okrajov disku z 2 až 3 mm alebo viac;
 • Výčnelok - malé vytláčanie vonkajšieho krúžku disku s úplnou bezpečnosťou hustej vonkajšej steny. Toto je počiatočné, reverzibilné štádium tvorby prietrže;
 • Sekvestrovaná kýla - prielom a strata väčšiny želatínového jadra za hranicami medzistavcových platničiek. Veľmi nebezpečný variant priebehu choroby, pri ktorom môže pomôcť iba chirurgický zákrok.

Správnosť liečby významne ovplyvňuje priebeh a výsledok osteochondrózy. Či už sa bude vyskytovať prietrž alebo nie, akú veľkosť budú závisieť od toho, koľko času a energie venujete svojmu zdraviu, liečbe a prevencii bolesti krku.

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Ochorenie, ako je kýla krčnej chrbtice, je bohaté na príznaky. Obvykle možno rozlíšiť dva typy príznakov: všeobecné a fokálne (pozri fotografiu).

Medzi všeobecné príznaky patria:

 1. Cervikálna migréna.
 2. Svalová slabosť.
 3. Bolesť na úrovni lézie. V počiatočných fázach tvorby prietrže nemusia byť vôbec žiadne príznaky alebo je ich intenzita zanedbateľná. Len málo ľudí venuje pozornosť takýmto „maličkostiam“, ako je mierna bolesť. Ako hernia rastie, dochádza ku kompresii nervových koreňov, syndróm bolesti sa stáva výraznejším. Pohodlie dáva horné končatiny, čeľusť, hruď.
 4. Medzi prvé príznaky kýly krčnej chrbtice patrí „vizitková karta“ prejavov znecitlivenia predlaktia a prstov..
 5. Pocit „husacích hrčiek“ na predlaktí a rúk. Táto impozantná manifestácia naznačuje, že nervové zakončenie je zapojené do patologického procesu..
 6. Bolesti hlavy. Tvorí sa ako reakcia na stlačenie prietrže ciev zásobujúcich mozog.
 7. Poruchy krvného tlaku. Hladina krvného tlaku „skáče“. Hypertenzia sa zvyčajne pozoruje. Možné možnosti.
 8. Vertebrobazilárna nedostatočnosť. Vyvíja sa ako komplikácia patológie. Charakterizované poruchou videnia, závratmi, poruchou koordinácie.

Špecifické (fokálne) príznaky kýly krčnej chrbtice sa líšia od pacienta k pacientovi. Je to všetko o jeho lokalizácii.

 1. Lokalizácia prietrže na úrovni C2-C3. To vás upozorní na znecitlivenie jazyka, hrtana a znížené videnie. Možné porušenie srdcového rytmu, dýchanie.
 2. Kýla na úrovni C5-C6. Prejavuje sa ako pocit slabosti jednej ruky, najmä lakťa. Pre pacienta je ťažké manipulovať s prstami, vykonávať malé pohyby motora.
 3. Lokalizácia C6-C7. U ľudí s prietržou medzi 6. a 7. krčným stavcom je zadná plocha ramena boľavá a znecitlivená, čiastočne predlaktie, ruku na chrbte, ako aj prostredné a prstencové prsty. Pre pacienta je ťažké ohnúť ruku v päsť a urobiť opačný pohyb. Zobrazí sa „končatina“.
 4. Lokalizácia C3-C4. Charakteristické príznaky kýly medzi 3 a 4 krčnými stavcami: bolesť v krku, goliera, „ramenné popruhy“, obmedzenie pohybov hlavy, ako aj zvýšené nepríjemné pocity pri pokusoch o zdvihnutie ramien..
 5. Porážka na úrovni C4-C5. Nie je možné zdvihnúť ruku, cítiť bolesť ramena, svalovú necitlivosť.

Znaky hernie krčnej chrbtice sa vyvíjajú postupne. Je dôležité, aby ste si včas vypočuli svoju pohodu a zabránili postupu choroby..

diagnostika

Po vyšetrení, niektorých testoch, predbežnej diagnostike, je priradená kontrola hardvéru:

 1. Magnetická rezonancia. Najpopulárnejšia a informatívnejšia metóda na diagnostikovanie kýly krčnej chrbtice. Je indikatívne, kedy je potrebné získať informácie o štruktúre, parametroch a lokalizácii prietrže. Ak sa lekári zaujímajú o stav stavcov, je lepšie uchýliť sa k CT na tieto účely..
 2. Rentgenografie S cieľom študovať stav krčných stavcov sa urobia dva typy snímok: celotvárová a profilová. Pomocou tejto metódy nie je možné zistiť novotvary, ale lekár bude schopný študovať stav stavcov a zistiť príčinu, ktorá vyvolala príslušnú chorobu..
 3. Invazívna CT myelografia. Používa sa v nemocnici, keď existuje podozrenie na rozdrvenie prietrže miechy. Na túto manipuláciu sa používa kontrastné činidlo, ktoré sa zavádza do oblasti okolo miechy..
 4. CT sken. Poskytuje úplný obraz o stave diskov, vizualizuje lokalizáciu malých chybných formácií.

komplikácie

Ak nie je patológia včas diagnostikovaná, bude postupovať, čo môže v konečnom dôsledku nepriaznivo ovplyvniť zdravie ľudí a viesť k komplikáciám, ako sú:

 • výrazná laterálna deformácia chrbtice - skolióza;
 • respiračné zlyhanie alebo zastavenie z dôvodu vážneho poškodenia miechy, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc;
 • svalová slabosť horných končatín vrátane ich čiastočnej alebo úplnej paralýzy;
 • neurotické poruchy, poruchy sluchu a zraku, časté mdloby, poruchy žalúdka (nevoľnosť, vracanie), nekoordinácia chôdze, atď.;
 • zlý krvný obeh v systémoch mozgu a miechy, také akútne poruchy vedú k mozgovej príhode.

Vyššie uvedené následky patria medzi mimoriadne nebezpečné komplikácie, ktoré môžu nielen výrazne pokaziť kvalitu svetskej existencie, ale tiež môžu stáť život človeka. Ak sa patológia dostane do kritického bodu vývoja a poškodí sa nervové štruktúry miechy, je v tomto prípade nevyhnutný chirurgický zákrok. Preto je dôležité, aby sa choroba dostala pod lekársku kontrolu v skorých štádiách, keď sa stále rieši jednoduchými metódami - liekmi a fyzioterapiou..

Ako liečiť krčnú prietrž?

Liečba tejto patológie bude určená závažnosťou symptómov, prítomnosťou sprievodných ochorení, účinnosťou konzervatívnej liečby, ako aj odborníkom, na ktorého sa pacient obrátil o pomoc..

Na zníženie nepríjemností spôsobených medzistavcovou prietržou a na zabránenie ďalšiemu progresii choroby je potrebné:

 • minimalizovať prítomnosť pozícií, ktoré spôsobujú a zhoršujú príznaky bolesti;
 • nevyťahovanie ťažkých predmetov;
 • nevyvíjajte náhle pohyby krku a hlavy;
 • poriadne si oddýchnite (vyberte si ortopedický vankúš na spanie a pohodlný matrac);
 • používať protizápalové lieky, ktoré znižujú bolesť;
 • absolvujte kurz manuálnej terapie (masáže).

Liečba drogami

Liečba liekmi sa vykonáva po stanovení diagnózy predpisom. Na zmiernenie stavu pacienta sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 • Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 • Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 • Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

blokáda

V závislosti od umiestnenia prietrže a sprievodných symptómov môže lekár predpísať blokádu liekov s lidokaínom, novokaínom, trimecaínom atď. Tento krok má niekoľko dôležitých výhod:

 • má vynikajúci analgetický účinok;
 • netoxický a bezpečný;
 • nervové tkanivo je citlivé na podávané liečivo.

Tento postup sa však považuje za chirurgický zákrok, preto je možné, že sa vyskytnú komplikácie, s ktorými by ste sa mali skôr, ako s tým súhlasíte, oboznámiť..

masáž

Masáž herniou krčnej chrbtice je účinnou metódou liečby. S jeho pomocou je možné vytvoriť krvný obeh v krku a oblasti postihnutých tkanív, zmierniť svalový tonus, eliminovať bolesť a mať relaxačný účinok na všetky svaly tela. Kýla krčnej chrbtice je často sprevádzaná zovretými nervovými zakončeniami. Pomocou masáže sa dosiahne terapeutický účinok, ktorý vám umožní zmierniť kŕče a uvoľniť obmedzený nerv.

Stretnutie vedie kvalifikovaný špecialista v nemocnici alebo doma. Počet procedúr a typ masáže vyberá ošetrujúci lekár individuálne pre každého pacienta.

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

fyzioterapia

Dnes je naliehavou otázkou medziobratlová hernia krčnej chrbtice a liečba fyzioterapiou. Medzi hlavné metódy tohto typu liečby patria:

 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • fonoforézou;
 • magnetoterapia;
 • intersticiálna elektromyostimulácia

Fyzioterapia je založená na využívaní prírodných zdrojov, ako je teplo, svetlo, magnetické vlny, elektrina. Tento typ liečby sa široko používa v pooperačnom období, ako aj počas rehabilitácie pacienta po závažnom priebehu ochorenia..

Každá z metód fyzickej liečby má svoje vlastné kontraindikácie. Použitie konkrétneho spôsobu liečby sa povoľuje striktne podľa lekárskeho predpisu, berúc do úvahy všetky potrebné odporúčania.

Chirurgické ošetrenie

V prípade, že konzervatívna liečba prietrže v krčnej chrbtici bola neúčinná, je potrebná operácia. Aké indikácie existujú pre chirurgický zákrok?

 • Posilnenie syndrómu bolesti, ktorý sa nezastaví;
 • Progresia svalovej slabosti, ochrnutie a paréza;
 • Výskyt miechových príznakov spojených s kompresiou miechy.

Chirurgia prietrže krčnej chrbtice najčastejšie vedie k vykonávaniu mikrodisektómie z malého prístupu. Nevyžaduje sa veľký rez. Okrem odstránenia disku je druhým krokom stabilizácia medzi susednými stavcami.

Dôvodom je skutočnosť, že v krčnej oblasti je veľká mobilita. Okrem toho sa tým dosiahne normálna vzdialenosť medzi stavcami a obnovenie foraminálneho (medzistavcového) prietoku krvi. Použite na to svoj vlastný kostný autotransplantát, ktorý sa odoberie z panvovej kosti pacienta, ktorý sa vloží medzi susedné stavce a po niekoľkých mesiacoch sa s ním spojí..

Cena za liečenie bolesti a ochrnutia je teda miernym obmedzením v krku..

Modernejšou technikou je inštalácia klietky alebo sieťky obsahujúcej kostné drviny pacienta. Táto klietka v priebehu času tiež pučí kostné tkanivo a imobilizuje dve susedné stavce.

Najmodernejšou metódou je inštalácia umelého medzistavcového disku, ktorý úplne nahrádza vzdialený disk, pričom sa zachováva pružnosť a pohyblivosť v oblasti prevádzky. Umelý disk má rovnaké pohyblivé a tlmiace vlastnosti ako ľudská chrupavka..

Takú výmenu krčka maternice je možné vykonať za 35 - 40 tisíc dolárov v zahraničí.

Na záver možno povedať, že prietrž krčnej chrbtice, ktorého príznaky a liečba sme skúmali, sa náhle nevyskytuje. A vždy, do tej istej miery, je pacient stratený drahocenný čas.

Včasná diagnóza a liečba prietrže v krčnej chrbtici, už v štádiu minimálnych zmien, umožní pacientom vo veľkom počte prípadov robiť sa bez chirurgického zákroku..

Preventívne opatrenia

Vykonajte jednoduché preventívne opatrenia pre každú osobu. Ak chcete udržať zdravú chrbticu a zabrániť tvorbe medzistavcovej prietrže, mali by ste:

 1. Snažte sa vyhnúť nadmernej fyzickej námahe na krk.
 2. Odmietnuť prípadné zlé návyky.
 3. Venujte pozornosť svojej posteli. Pre zdravie chrbtice sa odporúča spať na ortopedických matracoch s dostatočnou tuhosťou.
 4. Vyhnite sa nadmernej hmotnosti. Extra libier výrazne zaťažujú vašu chrbticu, čo negatívne ovplyvňuje medzistavcové platničky.
 5. Žiť aktívnym životným štýlom. Tento koncept zahŕňa správne organizovaný pracovný deň a dobrý odpočinok. Musíte byť skutočne agilný človek, denne robiť wellness cvičenia, cvičiť bazénové cvičenia a správnu výživu.

Tieto jednoduché preventívne pravidlá spolu s dobrou motiváciou pomôžu udržať zdravie a vo väčšine prípadov sa vyhnú výskytu takého nepríjemného ochorenia, ako je medzistavcová prietrž.

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je profesionálna choroba športovcov a ľudí, ktorých pracovná činnosť je spojená so vzpieraním a vibráciami. Pri tejto patológii dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky umiestnenej v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho stráca možnosť znehodnotenia..

Vlastnosti

Krk je horná časť chrbtice, ktorá sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou, čo umožňuje voľný a rôzny pohyb hlavy. Skladá sa zo 7 stavcov s priečnymi procesmi, na ktorých oboch stranách sú krvné cievy a miechové nervy. Dve horné stavce krku sa líšia od ostatných svojou anatomickou štruktúrou. Poskytujú spojenie medzi chrbticou a lebkou. Medzi párovými susednými stavcami sú medzistavcové platničky pozostávajúce z vláknitého prstenca a želatínového buničitého jadra..

Kýla je tvorená hlavne medzi 5 a 6 diskami, ako aj medzi 6 a 7 krčných stavcov. Oveľa menej často choroba postihuje priestor medzi 4 a 5 stavcami krku. Takmer nikdy sa nevyskytne patológia medzi 7 krčných a 1 hrudným stavcom.

Výskyt prolapsu vyvoláva prasknutie krúžku a vyčnievanie disku. Kompresia koreňov miechy sa prejavuje syndrómom ostrej bolesti. Kýla je vďaka tesnému umiestneniu tepien stavca schopná spôsobiť neurologické poruchy a vaskulárne patológie..

Veľkosť stavcov krku je omnoho menšia ako veľkosť hrudníka a chrbta. Anatomické znaky tejto oblasti sú však také, že aj najmenší výčnelok môže vyvolať vzhľad kýly.

Druhy a stupne

Disky môžu byť v stave kýly alebo môžu mať skutočný výhřez. Existuje niekoľko štádií choroby, z ktorých každé má charakteristické znaky:

 • prvý - medziobratlový disk nie je poškodený, veľkosť výčnelku nepresahuje 0,2 cm;
 • druhý - dochádza k poškodeniu vláknitého prstenca, stupeň výčnelku presahuje 0,2 cm a môže dosiahnuť 0,4 cm;
 • tretí - krúžok sa zlomí a silné posunutie disku do 0,6 cm;
 • štvrtý je kritický stupeň poškodenia, ktorý ohrozuje rozvoj sekvestrácie. Veľkosť prolasu v tejto fáze dosahuje 0,8 cm.

Sekvestrácia je komplikovaná forma kýly, ktorá spočíva v konečnom oddelení deformovaného chrupavkového fragmentu od disku a jeho preniknutí do priestoru chrbtice..

Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v možnosti rýchleho rozvoja vážneho poškodenia nervových zakončení nezvratnej povahy a ich smrti. Existuje vysoké riziko ochrnutia trupu pod postihnutou oblasťou, čiastočnej alebo úplnej parézy rúk, dysfunkcie reprodukčného systému a pohlavných orgánov..

príčiny

Zdravý človek nepociťuje nepohodlie a bolesť pri ohýbaní a otáčaní krku. Degeneratívne procesy znižujú výživu a odpruženie.

Dôvody rozvoja tejto patológie sú:

 • poranenia miechy;
 • fyzická nečinnosť;
 • nesprávne držanie tela;
 • osteochondrosis.

Ľudia s genetickou predispozíciou na prietrž sú náchylní na zrýchlený vývoj patologických zmien. Zvýšenie rýchlosti procesov degenerácie je tiež ovplyvnené zmenami súvisiacimi s vekom, prítomnosťou iných vrodených malformácií a nepriaznivými pracovnými podmienkami..

príznaky

Akútna bolesť v ramenných kĺboch ​​vychádzajúca z hlavy a krku, stav znecitlivenia a obmedzená pohyblivosť končatín sú hlavné príznaky, ktoré umožňujú diagnostikovať prietrž krčnej chrbtice. Naklonenie krku zvyšuje prejavy bolesti. Prítomnosť tejto patológie môže vyvolať hypoxiu mozgu.

Prietrže sú charakteristické pre tieto príznaky:

 • výskyt závratov;
 • zhoršená chôdza a koordinácia pohybov;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • krátkodobé mdloby;
 • náhle stmavnutie očí.

Patológia má variabilný klinický obraz v závislosti od oblasti poškodenia..

známky

umiestnenia
C2-C3Migréna, strata citlivosti jazyka, bolesti v krku, ťažkosti s otáčaním hlavy, znížené videnie.
C3-C4Bolestivosť v kľúčnej kosti, nepohodlie pri zdvíhaní ramien a pohybov hlavy, migréna.
C4-C5Lokalizácia bolesti v oblasti predhrudných svalov. Pri zdvíhaní rúk nad hlavu sa nepohodlie zosilňuje.
C6-C7Znížený svalový tonus v tricepsoch, palci a predlaktí. Pocit brnenia na pokožke.
Hrudník C7 a 1Slabosť a obmedzenie pohybov rúk, možnosť šírenia bolesti po celej ruke.

diagnostika

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov je dôvodom návštevy neurológa. Špecialista vykoná štúdiu reflexov a citlivosti horných končatín a ramien, zistí lokalizáciu patológie a predpíše dôkladnú diagnózu..

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť prítomnosť prietrže:

MRI vyšetrenie krčnej chrbtice. © Maxim Pavlov - stock.adobe.com

liečba

Po dôkladnom vyšetrení pacienta si neuropatológ vyberie vhodný liečebný režim. Musí určiť, či je možné použiť nechirurgické metódy na liečenie prietrže krčka disku alebo či je potrebné vyšetriť neurochirurga..

Pri zjavnom porušení mozgového obehu nie je potrebný chirurgický zákrok.

Ak liečba liekmi neprináša účinok do šiestich mesiacov alebo sa stav pacienta zhorší, rada neurochirurgov rozhodne o operácii.

Konzervatívna terapia je založená na princípoch:

 • zlepšenie výživy vláknitého kruhu poškodeného disku;
 • relaxácia svalov krku;
 • posilnenie objemu krčných svalov na upevnenie krku;
 • zbaviť sa bolesti, ktorá neumožňuje stavce, je v normálnej polohe.

Skutočné typy liečby tejto patológie budú opísané nižšie..

režim

Počas prvého týždňa by mal pacient používať Shantsov golier alebo iné upevňovacie ortézy alebo sledovať lôžko. To umožňuje, aby sa chorý disk zotavil a zaujal jadro buničiny..

Obojok Shants. © mulderphoto - stock.adobe.com

Demontáž zariadenia je povolená po vymiznutí bolesti v rukách a ramenách. Najskôr sa západka vyberie na dobu spánku, potom na hygienické postupy. So zlepšením stavu pacienta a absenciou bolesti sa obojok odstráni na celý deň. Nekrútte si hlavu ani si neohýbajte krk.

Celú dobu liečby sa odporúča osprchovať, pretože v kúpeľni je osoba v polohe, ktorá nie je fyziologická pre krk.

Liečba drogami

Liečba hernie krku spočíva v použití týchto liekov:

 • Protizápalové účinky. Navrhnuté na odstránenie bolesti. Najprv sa môžu podávať injekcie, v druhom štádiu liečby sa môžu užívať vo forme tabliet.
 • Svalové relaxanciá. Používa sa na odstránenie kŕčov a relaxáciu kostrových svalov. Intramuskulárne injekcie sa predpisujú na začiatku a po podaní tablety.
 • Preparáty pre křupavku. Začne sa regenerácia vláknitého kruhu. Prihláste sa najmenej 6 mesiacov. V prípade silnej slabosti, pálenia alebo znecitlivenia v ruke je možné zablokovanie postihnutého úseku stavca pomocou kombinácie novokainu a glukokortikoidov. Frekvencia užívania týchto liekov by nemala prekročiť 4-krát za dva mesiace.

Fyzioterapeutické metódy

Fyzioterapia sa používa po odstránení akútnej fázy ochorenia a pri eliminácii bolesti. Používajú sa tieto metódy:

 • diadynamická terapia;
 • parafínové kúpele;
 • elektroforéza s novokainom;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie ozokeritu na boľavé miesto.

masáž

Postup by mal byť vykonávaný mimoriadne starostlivo odborníkom s dostatočnou úrovňou kvalifikácie. Úlohou maséra je zmierniť kŕče a normalizovať svalový tonus. Hlavnou vecou nie je vyprovokovať zvieranie stavcov alebo miechy.

Manuálna terapia

Pred začatím postupu by sa mal chiropraktik oboznámiť s MRI alebo CT snímkami pacienta. Poskytnuté výsledky výskumu umožňujú špecialistovi navigovať, kam zamerať svoje úsilie na obnovu chrbtice.

fyzioterapia

Typ cvičebnej terapie pri prolaps krku sa volí v závislosti od obdobia ochorenia. Bubnovsky a Dikul vyvinuli efektívne gymnastické techniky. Počas akútnej fázy sú v polohe na chrbte povolené iba diafragmatické dychové cvičenia..

Na konci prvého týždňa by sa mal klásť dôraz na posilnenie svalov horných končatín:

 • kruhová rotácia s kefami;
 • kruhové rotácie v lakťových kĺboch, ich ohyb a roztiahnutie.
 • zaťaté a roztvorené päste.

Po ďalších dvoch týždňoch sa odporúča používať cvičenia na krku, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet:

 • Ležiaci na chrbte, vyvíjajte tlak striedavo s chrbtom hlavy na gauči a na čele asistenta..
 • Ležiaci na bruchu, najprv tlačte čelom na gauč a potom chrbtom hlavy na dlani lekára.
 • Z miesta na sedenie, striedajúci sa tlak na čelo a krk. To isté sa dá urobiť zo stojacej polohy..
 • Postavenie zdvíhania a spúšťania ramien. To isté sa dá urobiť sedením na stoličke, položením dlaní na stôl.
 • Východisková poloha sedí na stoličke, ruky na kolenách. Úhľadné zákruty hlavy doľava a doprava s oneskorením 5 sekúnd. (10-krát na každej strane).

Súbor štyroch cvičení:

 1. Postavené, chrbát rovné, ruky pozdĺž tela. Jemne naklonenú hlavu zhlboka nadýchnite a vyklopte hlavu bradou k hrudníku s výdychom (10 krát).
 2. Rovnaká východisková poloha. Kruhové pohyby hlavy v oboch smeroch (10-krát).
 3. Naklonenie hlavy doľava (10-krát).
 4. Rovnaký krok doprava (10-krát).
 • Pravidelné vyťahovanie na vodorovnej lište. Začnite s 5-krát za minútu, postupne zvyšujte množstvo na 10.

Herniačné cvičenia medzistavcových platničiek by sa mali vykonávať ráno.

Po gymnastike je lepšie ísť von. Tým sa zabráni podchladeniu škodlivému pre chrbticu. Dĺžku rehabilitácie určuje lekár a závisí od účinnosti liečby. Ak máte nepríjemné pocity a bolesť, prestaňte cvičiť..

Hirudotherapy

Technika liečby založená na liečivých vlastnostiach lekárskych pijavíc. Ich sliny majú vysoký obsah hirudínu. Zlepšuje krvný obeh v oblasti poškodeného krčného stavca a bráni tvorbe krvných zrazenín. Počas hryzenia pijavice nasávajú až 15 ml krvi. Zároveň do ľudského tela vstupuje peptidáza, girustazín a kolagenáza.

Vákuová terapia

Táto technika je známa mnohým pod názvom baňkování. Je dvoch typov:

 • statický Banky sa umiestňujú pozdĺž chrbtice na 15 až 20 minút.
 • Dynamic. Lekár posúva nádoby na chrbát pacienta, vopred namazaný krémom alebo olejom.

Procedúra aktivuje metabolické procesy, zlepšuje krvný obeh a eliminuje preťaženie..

Plazmová terapia

Technika regeneratívnej medicíny založená na použití krvnej plazmy pacienta. V procese prípravy sa z krvných doštičiek uvoľňujú hormóny podobné polypeptidy schopné urýchliť proces opravy tkaniva..

Najskôr sa vykoná odber krvi. Skúmavka so získanou biologickou tekutinou sa umiestni do odstredivky na výrobu plazmy. Hotový produkt sa vstrekne do postihnutého segmentu chrbtice.

Dodatočné terapie

Okrem uvedených metód liečby sa používa aj akupunktúra a metóda postisometrickej relaxácie - jedná sa o špeciálne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v spolupráci so špecialistom na cvičebnú terapiu.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok je plánovaný na:

 • prítomnosť príznakov cerebrovaskulárnej príhody: závraty, bolesti hlavy, znížený čuch, sluch a zrak;
 • nedostatok účinku konzervatívnych metód terapeutického účinku;
 • identifikácia veľkej sekvestrácie miechy.

Používajú sa tri metódy na odstránenie prietrže:

 • Predná discektómia a osteosyntéza. Chirurg vykoná rez na prednej časti krku, asi 3 cm dlhý. Po odstránení poškodenej časti disku sa stavce fúzujú spolu s kostným štepom alebo bez neho..
 • Back discectomy. Zahŕňa rez na zadnej strane krku. Pomocou gázového tampónu zovretého v pinzetách lekár zatlačí svaly na stranu a odhalí kostné tkanivo stavovcov. Časť kosti sa odstráni, aby sa umožnil prístup k extrakcii z disku a prietrže. Na konci operácie už nie sú nervové korene zovreté.
 • Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne invazívna operácia. Prístup k poškodenej oblasti chrbtice sa vykonáva zo zadnej strany krku. Všetky lekárske manipulácie sa vykonávajú pomocou malých nástrojov. Operácia sa vykonáva pod endoskopickou kontrolou..

komplikácie

Neskorá diagnóza ochorenia môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie a môže spôsobiť takéto následky:

 • skolióza;
 • narušenie alebo zastavenie dýchania následkom poškodenia miechy;
 • svalová slabosť v rukách, vrátane ich úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • strata sluchu a zraku;
 • neurotické poruchy;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • časté mdloby;
 • nízka cirkulácia v mozgovej a mieche.

Uvedené komplikácie sú mimoriadne nebezpečné. Niektoré z nich vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Môžu výrazne znížiť kvalitu ľudského života a spôsobiť jeho smrť. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať chorobu..

V počiatočných štádiách je prietrž krčnej chrbtice účinne prístupný terapeutickej korekcii. Ako profylaxia sa odporúča: udržiavanie správnej výživy, návšteva bazéna, športovanie, vyhýbanie sa podchladeniu a intenzívna fyzická námaha na krčnú chrbticu.

Kýla chrbtice krčka - príznaky, diagnostika, liečba

Čo je kýla krčnej chrbtice

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je najvyšší stupeň degeneratívneho procesu v segmentoch chrbtice na úrovni krku. Patologický proces je charakterizovaný premiestnením buničitého jadra disku s následným výstupom za hranice typického miesta. Pacienti s touto diagnózou sú mučení očividnými neurologickými a mozgovými komplikáciami reflexného typu. Tento stav sa dá ľahko vysvetliť. Uvoľnený obsah vláknitého prstenca ovplyvňuje oblasti miechy vrátane nervových zakončení. To spôsobuje odrážané bolesti, bolesti chrbta a cievne poruchy. K patológii zvyčajne dochádza po osteochondróze, ktorej príznaky boli úspešne ignorované..

Doteraz sa diagnostikovala cervikálna osteochondróza a prietrž cervikálneho disku hlavne u starších ľudí, ale teraz je patológia mladšia. V súčasnosti sa choroba najčastejšie diagnostikuje u ľudí vo veku od 25 do 60 rokov. Životný štýl, škodlivá práca a nízka pohybová aktivita pacienta ovplyvňujú zdravie chrbtice. Podľa štatistík sa medzistavcová hernia krčnej chrbtice vyskytuje často u mužov ako u žien. Je to kvôli zlým návykom alebo častému preťaženiu pohybového aparátu..

Ak sa začne prietrž krčnej chrbtice, vedie to k hospitalizácii alebo chirurgickému zákroku. Bez riadnej liečby hrozí pacientovi zdravotné postihnutie, takže ak máte najmenšie podozrenie na chorobu, mali by ste sa skôr spojiť s odborníkom. Približne 40% z týchto pacientov trpí chronickou bolesťou, ktorá vyvoláva dlhodobé vystavenie stresu a nervovému stresu.

Osoby trpiace diabetes mellitus, systémovými autoimunitnými chorobami, obezitou a metabolickými poruchami sú najčastejšie herniovanými diskami. Niektoré ortopedické patológie tiež vyvolávajú prietrž alebo kýlu v ktorejkoľvek časti chrbtice. Niektoré typy odbornej činnosti vedú k výskytu patológie. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u profesionálnych športovcov, hýbateľov, robotníkov, švadlena a učiteľov..

Podstata choroby spočíva v tom, že osoba je dlhodobo v statickom postavení, ktoré spôsobuje preťaženie pohybového aparátu vrátane kĺbov, šliach a svalov. Vykonávanie jednotných a monotónnych účinkov tiež vedie k výskytu ochorení chrbtice vrátane osteochondrózy, prietrže alebo spondylartrózy..

Ako kýla v krčnej chrbtici

Kýla chrbta je prolaps buničitého jadra do medzistavcovej oblasti. Strata nastáva v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Predchádzajúci stav je výčnelok. Počas vystupovania sa vláknitý prstenec roztiahne a na povrchu jeho hraníc sa objavia praskliny. Pred objavením sa výbežku sa vyskytuje stav, ktorý ešte nebol zistený počas počiatočného vyšetrenia. Vyskytujú sa metabolické poruchy, počas ktorých sa chrupavková doska stáva tenšia a narušuje sa prísun krvi do poškodenej oblasti. Zápal a degenerácia krčnej chrbtice môže spôsobiť veľa nepriaznivých faktorov.

Prečo výskyt kýly vyvoláva osteochondrózu, je zrejmé po štúdiu anatómie medzistavcových platničiek. Funkciou medzistavcových platničiek je vykonávať odpisovanie chrbtice, čo je dôležité pri chôdzi a pri vykonávaní akýchkoľvek iných aktívnych akcií. Disky tiež vytvárajú určitú príležitosť pre mobilitu a rozvoj pružnosti chrbtice. Obsah medzistavcových platničiek - buničitého jadra, pozostáva hlavne z vody a kolagénových vlákien. Ak osoba nemá metabolické poruchy, pomer týchto zložiek nie je porušený a chrbtica normálne vykonáva všetky funkcie.

Dlhodobý priebeh osteochondrózy vedie k metabolickým poruchám a zníženému prísunu krvi v postihnutej oblasti. V dôsledku toho dochádza k degeneratívnym procesom, ktoré spôsobujú deštrukciu membrány vláknitého prstenca. Metabolické poruchy sa vyskytujú aj pri zvýšenej fyzickej námahe, vrátane vzpierania. Osteochondróze predchádza fyzická nečinnosť (sedavý spôsob života), obezita a prítomnosť autoimunitných porúch v tele.

Známky krčnej prietrže

Pacient sa spočiatku nezaujíma príznakmi, až kým ochorenie nedosiahne aspoň stupeň vysunutia. V tejto fáze nie všetci zažívajú nepohodlie. Charakteristickým znakom prietrže je výskyt náhlej a ostrej bolesti v krku. Lumbago na lopatke, ramene, golieri a ťažkých bolestiach hlavy, závraty sú možné. Tento stav naznačuje poškodenie nervov alebo zovretie (pri diagnostikovaní radiálneho syndrómu)..

Končatiny sú tiež znecitlivené, pohyblivosť miechy v postihnutej oblasti je obmedzená. Ráno je silná stuhnutosť až do nemožnosti otočiť krk do strany. Pri ohýbaní a otáčaní hlavy dozadu alebo dopredu sa v oblasti poškodených krčných stavcov pozoruje silná bolesť. Pacient môže mať ostré zhoršenie zraku bez prítomnosti oftalmických ochorení.

Na pozadí kýly v cervikálnej oblasti dochádza často k vymačkávaniu vaskulárneho lôžka zaštipnutím svalov alebo k narušeniu inervácie v dôsledku zalomených nervových zakončení. Tento stav je nebezpečný, pretože spôsobuje dlhodobé hladovanie kyslíkom (hypoxia). Nedostatok kyslíka vyvoláva patologické zmeny v hematologických parametroch (krv), negatívne ovplyvňuje stav kardiovaskulárneho systému (narušená vaskulárna výživa) a mozog.

Na pozadí hladovania kyslíkom pacient pociťuje dobré závraty, hučanie v ušiach, klepanie do chrámov a stmavnutie očí. Postupom času je narušená koordinácia pohybov až do mdloby. Prietrž sa zvyčajne nachádza medzi piatym a siedmym stavcom. V závislosti od umiestnenia oblasti kompresie sa príznaky môžu líšiť z hľadiska inervácie a pocitu bolestivosti. Menej často si pacienti všimnú nešpecifické symptómy odrážajúce bolesť v krku, ktoré nesúvisia s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest. Nepríjemný pocit v zadnej časti krku..

Najvýraznejšie príznaky vertebrálnej hernie krčnej chrbtice sa vyskytujú na pozadí rozvinutého radiulárneho syndrómu. Pacient má silnú vyžarujúcu bolesť v oblasti lopatiek, ramien a hlavy. V mieste poškodenia sa znižuje citlivosť, je možné znecitlivenie. V priebehu času sa v postihnutej oblasti vyskytuje slabosť svalov a atrofia, čo ďalej zhoršuje priebeh ochorenia u pacienta. Je dôležité vziať do úvahy, že existujú 4 typy výčnelkov - dovnútra, von, vpravo a vľavo. V závislosti od umiestnenia a strany výčnelku sa môže sila symptómov líšiť.

Pri počiatočnom štádiu degenerácie kýla nespôsobuje významné zmeny v pohody pacienta. Pravidelne sa vyskytuje bolesť v krku, migréna a závraty, ktoré rýchlo prechádzajú. Často sa objavujú sprievodné ochorenia vrátane zvýšeného krvného tlaku. Po mnoho rokov pacienti hľadajú príčiny nevoľnosti kardiológom alebo terapeutom, pričom nemajú podozrenie, že príčina spočíva v hernii krčnej chrbtice..

Komplikácie a možné následky

Ak sa nezúčastníte prietrž, nespôsobí to len všeobecné zhoršenie pohody, ale vyvolá aj ďalšie negatívne následky. Na pozadí zmenšenia vzdialenosti v dôsledku riedenia chrupavkového tkaniva medzi ostatnými stavcami sa zvyšuje proliferácia kostného tkaniva s tvorbou patologických porastov - osteofytov. Toto významne zvyšuje riziko radiálneho syndrómu..

Aké sú komplikácie prietrže, ktoré môžu pacientovi spôsobiť nepríjemné pocity:

 1. Slabosť rúk a poruchy pohybu. Niekedy je komplikácia tak výrazná, že pacient nemôže vykonať základné úkony. Taktiež je znížená pohyblivosť svalov ramien a horného ramenného pletenca. Najnáročnejšou možnosťou rozvoja patológie je paralýza rúk alebo paréza z dôvodu úplného uzavretia prietrží nervového zakončenia..
 2. Porušenie citlivosti kože. Pacient najprv cíti zvýšenú citlivosť končatín horného ramenného pletenca, ktorá sa časom znižuje. Najprv dôjde k zníženiu citlivosti na koncoch prstov a potom sú postihnuté ruky a predlaktia až do úplnej porážky ruky..
 3. Ďalším hrozným porušením je porušenie vnútornej časti chrbtice vrátane miechy. Ak sa vyskytne takáto komplikácia, vyžaduje sa lekárska starostlivosť. Niektoré zovreté lokalizácie môžu spôsobiť paralýzu, ktorá môže byť fatálna. Príklad - keď zviera miechu na úrovni 4. stavca, vedie k respiračnej paralýze. Na úrovni piateho stavca dochádza k ochrnutiu rúk. Zovretý medzi 6. a 7. stavcom blokuje pohyblivosť dolných končatín, ramien, ale so zachovanou motorickou aktivitou lakťových kĺbov..
 4. V priebehu času sa krčná oblasť ohýba, čo vyvoláva skoliózu, ak ju predtým pacient nepozoroval. V dôsledku bolesti v mieste lézie je pacient nútený presunúť záťaž na stranu, kde bolí menej. V dôsledku toho je na jednej strane krku pozorovaná svalová atrofia a na druhej strane hypertonicita..

Patológia negatívne ovplyvňuje tepnu chrbtice a stláča ju, čo spôsobuje:

 1. Tlakové rázy.
 2. Tinnitus, závraty a bolesti hlavy, migréna, na ktoré NSAID a analgetiká nemajú vplyv. Horšie bolesti hlavy, ak pacient nepohodlne predstavuje krk.
 3. Sluchovo postihnutých.
 4. Ťažká nevoľnosť, ktorá naznačuje poškodenie ciev.
 5. Niekedy sa objaví nevoľnosť bez príčiny.
 6. Koordinácia pohybov je časom narušená. Pacient je vo vesmíre zle orientovaný, čo významne ovplyvňuje každodennú činnosť, čo spôsobuje zníženie pracovnej kapacity.
 7. Ak má pacient dlhodobé narušenie cievneho a mozgového obehu, vedie to v budúcnosti k vzniku mŕtvice. Riziká sú približne rovnaké pre staršie osoby, ako aj pre dospelých.

Čím silnejšia kýla krčka maternice vyčnieva do chrbtice, tým väčšie je riziko komplikácií u pacienta. Výrazne zhoršuje celkový obraz, neskorú diagnózu a predčasný prístup k lekárovi.

Diagnóza kýly krčnej chrbtice

Pred vykonaním diagnostických opatrení a stanovením diagnózy musíte navštíviť terapeuta. Špecialista počúva sťažnosti pacienta, zapíše informácie do lekárskeho záznamu a nasmeruje pacienta k ortopédovi, traumatológovi alebo neurológovi. Po vyšetrení ošetrujúcim lekárom sa predpíše štúdia orgánov. Spočiatku sa počiatočné vyšetrenie vykonáva pomocou röntgenovej snímky. Röntgenové lúče dokážu odhaliť hrubé známky vyčnievania alebo prietrže, určiť osteochondrózu krčnej chrbtice..

Ak röntgen vykazuje známky poklesu medzistavcových platničiek, je potrebné ďalšie vyšetrenie. Je dôležité pochopiť, že v počiatočnej fáze objavenia sa výčnelku vláknitého prstenca si röntgenový lúč nemusí všimnúť degeneratívny proces, najmä ak neexistuje osteochondróza (čo je zriedkavé)..

Doplnkový výskum - laboratórne testy. Pacient prechádza reumatologickými testami, C-reaktívnym proteínom a kompletným krvným obrazom. Ak pri analýzach dôjde k zvýšeniu ESR, CRP a reumatickému testu, potom to znamená reumatologický zápal a poškodenie kĺbov. Pri kýle takéto ukazovatele chýbajú.

Kľúčovou diagnostickou metódou, ktorá 100% potvrdzuje prietrž, je MRI. Tomograf rozlišuje najmenšie zmeny v mäkkých tkanivách, ktoré bez problémov odhalia patológiu. Ak má pacient kardiostimulátor, je odoslaný na počítačovú tomografiu. CT sken je bezpečnejšia metóda. Nevýhody týchto typov diagnostiky - vysoké náklady na výskum.

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Liečba je zameraná na zastavenie syndrómu bolesti v akútnom období. Na tento účel sa používajú symptomatické a krátkodobé liečebné metódy s pomocou liekov v prípade poškodenia krčnej medzistavcovej platničky. V období rehabilitácie sa používa široký arzenál bez drogovej liečby. V pokročilých prípadoch existujú náznaky fungovania prietrže krčnej chrbtice.

Liečba drogami

Úlohou liekov je odstrániť pacienta z akútneho stavu. Počas exacerbácie sa predpisujú lieky nasledujúcich farmakologických skupín:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. NSAID rýchlo a účinne zmierňujú bolesť spojenú so zápalom v chrupavke alebo kĺbovom tkanive. Silné injekčné lieky, ako je diklofenak, ketoprofén alebo indometacín, sa používajú 2–3 dni. Potom musí pacient prejsť na tabletované látky s miernejším účinkom (selektívne inhibítory COX-2) - Movalis, Celecoxib alebo Nimesil. Tieto prostriedky môžete vziať najviac dva týždne. V období zotavenia prechádzajú na lieky proti bolesti alebo na otepľovacie masti, ktoré zahŕňajú NSAID. Podporné látky - antacidá a inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú kyslosť žalúdka a znižujú gastrotoxické účinky NSAID, sa musia predpisovať ľuďom s ochorením žalúdka..
 2. Kortikosteroidy. Tieto prostriedky sa odporúčajú v prípade neúčinnosti NSAID. Hormonálne lieky sa injikujú do kĺbovej dutiny alebo intramuskulárne. V prípade prietrže chrbta sa odporúča používať dlhodobo pôsobiace lieky. Príklad - Diprospan. Jedna injekcia stačí na zastavenie bolesti na niekoľko mesiacov. Krátkodobo pôsobiace lieky (dexametazón alebo predizolón) sú menej účinné a pri častom používaní zvyšujú riziko vedľajších účinkov..
 3. Svalové relaxanciá sú určené na uvoľnenie spastických svalových oblastí chrbta. V akútnom období sú masáže zakázané, preto by sa mali používať lieky. Priebeh prijímania trvá v priemere niekoľko týždňov. Príklady liekov - Sirdalud, Midokalm, baklofen.
 4. Neuroprotektívne vitamíny skupiny B. Kombinácia B1, B6 a B12 vo veľkých dávkach má analgetický a regeneračný účinok v prítomnosti lumbagu alebo ischias. Injekčné vitamíny, ktoré sú súčasťou komplexnej liečby, zlepšujú pohodu a dodávajú vitalitu, čím pomáhajú eliminovať bolesť pri zvieraní nervových koreňov. Príklady fondov - Neurorubín, Milgamma, Neuromax.

Menej často predpísané v komplexnej liečbe antispasmodík, neuroprotektorov, chondroprotektorov a homeopatie.

Metódy fyzického zotavenia

Po akútnom stave by mal pacient podstúpiť zotavovacie postupy. Metódy fyzického zotavenia zahŕňajú manuálnu terapiu, fyzioterapiu a cvičebnú terapiu..

Pomocou manuálnej terapie sa vykonáva fyzický efekt rukami odborníka, ktorý umožňuje uvoľniť upnuté svaly a tónovať atrofované svaly. Pravidelné stretnutia manuálnej terapie môžu odstrániť bolesť v krčnej oblasti spôsobenú degeneratívnym poškodením. Na pozadí manuálnej liečby je užitočné vykonávať masáže, ktoré zlepšujú prietok krvi vo svaloch a urýchľujú metabolické procesy v tele..

Počas obdobia zotavenia sú niektorí pacienti povinní nosiť Shants golier. Toto zariadenie bude pôsobiť na ľudí s oslabenými svalmi v krčnej oblasti. Takéto zariadenia pomáhajú správne distribuovať záťaž v postihnutej oblasti bez straty funkčnosti svalov. Obojok zmierňuje stres z krčnej chrbtice, odstraňuje bolesť a závraty. Vhodný na použitie v pooperačnom období po poranení krčnej chrbtice.

Hlavnými terapeutickými metódami fyzioterapie predpísanými v období zotavenia sú akupunktúra, magnetoterapia, elektroforéza, fonoforéza. Hlavnou podmienkou fyzioterapeutickej liečby je pravidelná návšteva ošetrovacej miestnosti. Po akútnom období musí pacient podstúpiť až 20 zákrokov. Pomocou fyzioterapie sa zlepšuje prísun krvi do tkanív, lieky lepšie prenikajú cez pokožku. Vedľajšie účinky takýchto postupov sú mimoriadne zriedkavé..

Vyžaduje sa fyzioterapeutické cvičenie pre ľudí s degeneratívnym procesom v krčnej chrbtici. Mierna fyzická aktivita posilní slabé svalové skupiny v krku a hornej časti chrbta. Ďalej sa používajú cvičenia z terapeutickej gymnastiky, s pomocou ktorých si človek vyvinie pružnosť a eliminuje sa napätie svalov. Pred telesnou výchovou sa musíte dobre zahriať a na konci držať záves. Nemôžete robiť ostré a trhavé pohyby. Všetky cviky sa robia elegantne a hladko..

Ak to špecialista povolí, môžete to urobiť sami v telocvični. Pacient by si mal byť vedomý zakázaných fyzických aktivít vrátane axiálneho zaťaženia a práce s ťažkými váhami. Neodporúča sa preťažovať svaly krku a lichobežníka. Kardio záťaž je povolená, vrátane mierneho tempa a skupinového cvičenia. Ostré zákruty krku sú zakázané. Pacient musí sledovať polohu tela, aby sa zabránilo preťaženiu svalov krku.

Chirurgický zákrok

Ťažký priebeh ochorenia môže byť dôvodom chirurgickej manipulácie. Ak sa počas niekoľkých mesiacov od konzervatívnej liečby nepozoruje významné zlepšenie, pacientovi sa ponúkne chirurgický zákrok. Ak je disk vážne poškodený a prietrž hernie presahuje 7 mm, potom je operácia predpísaná. Malá veľkosť útvaru umiestneného v krčnej chrbtici nie je indikáciou chirurgického zákroku.

Ak dôjde k paralýze, je pacient bezodkladne hospitalizovaný. Vážnou komplikáciou je rozvoj respiračného zlyhania spojeného s vytlačením prietrže v miechovom kanáli. V takom prípade je nevyhnutné neodkladné odstránenie vzdelania.

Redakčné stanovisko

Kýla krčnej chrbtice si vyžaduje starostlivú pozornosť lekára a pacienta. Bez zmeny životného štýlu môže choroba spôsobiť vážne komplikácie. Ak sa chcete dozvedieť viac o chorobách hrebeňa, odporúčame vám prečítať si ďalšie články na našej webovej stránke..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pre celkový liečebný účinok, posilnenie svalovej hmoty a prevenciu komplikácií sa používajú simulátory osteochondrózy. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sa choroba nezhoršovala.
Séropozitívna reumatoidná artritída (RA) je chronická patológia, ktorá ovplyvňuje nielen kĺby, ale aj vnútorné orgány a kožné súčasti. Na rozdiel od seronegatívnej formy, diagnostika séropozitívneho ochorenia nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti.
Medzistavcová prietrž sa vyznačuje posunutím a vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Patologické premiestnenie je zaznamenané v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici.