loader

Hlavná

Späť

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž

Obdobie tehotenstva často spôsobuje rozvoj alebo zhoršenie zdravotných problémov chrbtice.

Kýla, ktorá nebola vyliečená pred tehotenstvom alebo sa už vyskytla v období narodenia dieťaťa, by sa nemala ignorovať.

Liečba je nevyhnutná, pretože s rastom plodu sa tlak na chrbticu iba zvyšuje a to môže mať vážne následky. Môže byť ohrozené zdravie a dokonca aj život pestovaných omrvín..

Kýla nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu. Tento zdravotný problém by však mala neustále sledovať nastávajúca matka aj jej špecialista.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcové platničky majú prstencový tvar. Jeho vonkajšia časť pozostáva z mnohých vrstiev chrupavky a v medicíne sa nazýva vláknitý prsteň. Vnútornú časť predstavuje želatínový obsah - jadro medzistavcových platničiek.

Pri silnom tlaku na disk alebo pri vyschnutí v dôsledku akejkoľvek choroby môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca. Zároveň jeho vnútorný obsah - jadro, čiastočne alebo úplne tečie do miechového kanála. Toto sa nazýva medziobratlová kýla.

Medzistavcová kýla môže mať niekoľko fáz vývoja:

výhreztáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku o nie viac ako 3 mm za jeho anatomickými hranicami.
výčnelokTáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku zo 4 mm na 15 mm za jeho anatomickými hranicami. V tomto prípade nie je pozorované prasknutie vláknitého prstenca.
vytlačovanietáto etapa sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca a únikom vnútorného jadra disku smerom von.

Príčinou rozvoja herniového výčnelku môže byť progresívna osteochondróza, nemerané a pravidelné zaťaženie chrbtice, nevyvážená strava, sedavý životný štýl a vášeň pre aktívne športy..

Hernia plánovanie tehotenstva

Ak žena už mala herniu pred otehotnením, počas obdobia nosenia dieťaťa je dôležité podstúpiť potrebné vyšetrenie a určiť štádium vývoja prietrže. Odporúča sa konzultácia s neurochirurgom, neurológom a ortopédom..

V pokročilom štádiu kýly je k dispozícii návšteva farmaceutického špecialistu, ktorý poskytne rady o možnosti použitia akýchkoľvek liekov na zmiernenie stavu budúcej matky so silnou bolesťou chrbta spôsobenou vývojom prietrže..

V prvom trimestri tehotenstva sa prietrž stáva príčinou vývoja edému nervových zakončení a ich kompresie. Dôvodom je zvýšenie množstva progesterónu v tele, čo prispieva k zvýšeniu prietoku krvi v kapilároch..

V druhom trimestri gravidity rozširujúci sa plod a rastúca maternica prispievajú k viacnásobnému zvýšeniu tlaku na chrbticu. To vedie k zvýšenej kompresii miechových nervov medzistavcovej prietrže. Výčnelok disku sa výrazne zvyšuje.

V poslednom trimestri tehotenstva sa množstvo uvoľneného hormónu relaxínu zvýšilo v tele ženy. To vedie k relaxácii svalového korzetu podporujúceho dolnú časť chrbtice..

Poznámka! Na určenie lokalizácie prietrže a jej štádia vývoja sa často vyžaduje diagnostická metóda, ako je MRI. Ale počas tehotenstva mnoho odborníkov kategoricky odporúča vylúčiť MRI, minimálne do posledného trimestra tehotenstva. Existuje názor, že MRI môže nepriaznivo ovplyvniť stav plodu. Počas tehotenstva by ste mali uprednostniť diagnostiku ultrazvukom.

V neskorších fázach môže konštantná bolesť v bedrovej oblasti spôsobiť zvýšenie tonusu maternice. Tento stav by mali monitorovať odborníci, preto najlepším riešením by bola hospitalizácia nastávajúcej matky na gynekologickom oddelení alebo v nemocnici (v závislosti od dĺžky tehotenstva) kvôli zachovaniu. Zvýšený maternicový tonus môže po dlhú dobu spôsobiť spontánny potrat alebo nástup predčasného pôrodu.

Použitie MRI na diagnostické účely je povolené iba v prípadoch, keď je žena v poslednom trimestri tehotenstva a bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku rozvoja prietrže, je taká silná, že je neznesiteľná..

Video: „Ako sa lieči kýla chrbtice u tehotných žien?“

Odstránenie následkov a príznakov prietrže chrbtice počas tehotenstva: cvičenia, gymnastika, masáž

Pri liečbe kýly počas tehotenstva sa neodporúča lekárske ošetrenie, pretože mnoho liekov môže nepriaznivo ovplyvniť malé telo, ktoré sa vyvíja vo vnútri nastávajúcej matky..

Pozor! Počas tehotenstva nie je vždy možné vyliečiť medzistavcovú prietrž, vždy je však možné zmierniť stav ženy a zmierniť priebeh tehotenstva pod dohľadom kvalifikovaného odborníka..

Hlavné metódy na zmiernenie symptómov sprevádzajúcich prietrž a prispievanie k liečbe tohto ochorenia u tehotných žien sú:

 1. Suchá (niekedy vodná) trakcia - žena je umiestnená na rovine umiestnenej v miernom svahu (obvykle 30 stupňov). Trakcia chrbtice sa vyskytuje pod vlastnou hmotnosťou ženy. Táto metóda umožňuje vrátiť chrbticu a všetky jej komponenty do správnej anatomickej polohy.
 2. Terapeutická gymnastika a telesná výchova - používa sa iba pod dohľadom kompetentného odborníka na cvičebnú terapiu. Všetky cvičenia by nemali mať náhle pohyby, ich vykonávanie by malo byť sprevádzané prerušením. Náhle šklbanie, poskakovanie, šklbanie atď. Nie sú povolené..
 3. Plávanie - pravidelná návšteva bazéna pomáha posilňovať svalnatý korzet, ktorý podporuje chrbticu. Plávanie tiež pomáha navrátiť medzistavcové platničky a samotné stavce do ich normálnej anatomickej polohy..
 4. Pilates - šetriace cvičenia pre tehotné ženy sú navrhnuté tak, aby posilňovali svaly, obnovovali pohybový aparát, prispievali k úplnému uvoľneniu nastávajúcej matky a k významnému zlepšeniu jej pohody.
 5. Prenatálna bandáž - určite sa odporúča používať ju už od druhého trimestra gravidity, keď sa zvyšuje plod a následne aj maternica, čo vedie k zvýšeniu záťaže na chrbticu.

Novým matkám možno predpísať aj použitie ortopedického korzetu, ak je to potrebné, goliera. Noste ortopedickú obuv. Použitie týchto metód počas tehotenstva s prietržou tiež pomáha znižovať zaťaženie chrbtice.

Poznámka! Počas tehotenstva sa na liečbu kýly nemôžu použiť všetky fyzioterapeutické postupy, ktoré by mohla predpísať špecialista v normálnej situácii. Tiež tehotné ženy sú kontraindikované masáže zamerané na liečbu medzistavcovej prietrže.

Video: „Odstránenie bolesti chrbta u tehotných žien“

Pôrod s prietržom chrbtice a metódami pôrodu

Konzultácie s gynekológom, ortopédom, neurochirurgom a neuropatológom v prítomnosti hernie u tehotnej ženy sú veľmi dôležité pred pôrodom. Toto ochorenie sa môže nevhodne prejaviť pri pokusoch o prirodzené pôrod. Výskyt stlačenia miechových nervov a ich koreňov nie je vylúčený.

Jeho znaky sú:

 • pocity „husacích hrčiek“;
 • znecitlivenie dolných končatín;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti.

Samy s herniou sa ženám odporúča rodiť v prípadoch, keď novotvar nie je veľký a riziko zovretia je malé. Prirodzené narodenie je stále oveľa lepšie ako operácia.

Dodanie cisárskym rezom sa používa v extrémnych prípadoch, keď je prirodzený pôrod vysoký, tj.:

 • s veľkými medziobratlovými kýlami;
 • herniálny výčnelok má neúspešné miesto - nasmerovaný na spodnú alebo bočnú stranu miechového kanála;
 • počas tehotenstva žena preukázala zhoršenie neurologických príznakov v dôsledku vývoja herniálneho výčnelku;
 • iné s patológiou, ktoré spolu s ochorením chrbtice môžu nepriaznivo ovplyvniť stav matky alebo nenarodeného dieťaťa.

Chirurgia je vždy extrémnym meradlom dodávky. Ak sa odborníci po konzultácii dohodnú, že žena je schopná rodiť prirodzene, nebudú sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

záver

Kýla chrbtice nie je prekážkou tehotenstva a pôrodu. Núti však nastávajúcu matku, aby sa viac venovala stavu svojho zdravia. Je dôležité starostlivo počúvať všetky odporúčania odborníkov počas tehotenstva a vyhýbať sa ich.

Ak plánujete otehotnieť, musíte vopred prijať všetky potrebné diagnostické opatrenia, ktoré pomôžu určiť veľkosť štádia vývoja herniového výčnelku, jeho veľkosť a umiestnenie. Je dôležité poradiť sa s vyššie uvedenými špecialistami pred tehotenstvom a určiť si, čo vás čaká počas obdobia nosenia dieťaťa s prietržou, a tiež začať podnikať aktívne opatrenia na prípravu tela a jeho hlavnej osi - chrbtice, na také vážne zaťaženie..

Rovnako dôležité je sledovať vašu diétu herniou - vyvážená a obohatená o vitamíny a všetka nevyhnutná strava mikroelementov pomôže urýchliť obnovu a posilnenie celého chrbtového stĺpca..

Viac hernias Schmorl

Dievčatá, ktoré porodili s takou diagnózou, reagujú!

Veľmi sa bojím o chrbát, pretože doktor nemal prietrží v bedrovej oblasti dlhú dobu, budem v meste, pretože ochoriem, ak budem pracovať dlhšiu dobu.

Všeobecne sa zaujímam o to, ako ste sa s týmito kýlami nudili a rodili, nebolo to ťažké (v tomto prípade mi bolo povedané, že môžete rodiť len s COP).??

Komentáre používateľov

V budúcnosti by som nechcel policajta (ale myslím si, že nie je nič strašné), lekár povedal, že môžete rodiť pokojne..

Mám zlomeninu kostrče, chápem, že je to iné, bol som chorý, COP, ale nie kvôli tomu)

Vo vašom prípade je to jediný a bezpečný spôsob, ako sa dostať von. Pretože pri pokusoch môžete tiež poškodiť chrbticu ((((

Pri kýloch môže dokonca nadmerné zaťaženie a skákanie viesť k zraneniu alebo zlomeniu kompresie, a tu je taká fyzická aktivita, dokonca aj niekoľko hodín..

Keby som bol tebou, neodmietol by som PKS, pretože Vaše dieťa potrebuje zdravú matku.

A s kýlami Schmorla budete musieť nosiť celú bandáž Ber, potom záťaž na vašich chrbtoch nebude veľká a všetko bude v poriadku..

Áno, nie som proti CS) Je zaujímavé iba to, aký druh anestézie je možné urobiť, pretože hernie dofig sú v dolnej časti chrbta, lekár pravdepodobne povie, že nás vyšetria)

Ortopéd ma stále sledoval ako dieťa, pretože som zdedil túto bolesť... áno, existuje veľa vecí: silové cvičenia, beh, chodenie na dlhú dobu, sedenie na dlhú dobu, nemôžete ani chodiť na vysokých podpätkoch) dobre, niekedy sa nedovolím na dlho)

Počul som, že dokonca existujú nejaké špeciálne ortopedické obväzy pre tehotné ženy, ktoré majú problémy s chrbtom), niekde nájdem.

Schmorlova kýla

Všeobecné informácie

Schmorlova hernia je označenie v rádiologickej terminológii chrupavkových uzlín - defektov chrbtice pomenovaných po nemeckom vedcovi Christianovi Georgovi Schmorlovi, ktorý opísal túto patológiu v roku 1927. Je to tlačenie alebo potopenie chrupavkového tkaniva koncových platničiek chrbtice do hlbokých horných alebo dolných častí chrbtice. dolné susedné spojenie, ako sa líši od bežných horizontálnych prietrží ovplyvňujúcich medzistavcové platničky a ovplyvňujúcich miechové kanály alebo nervové otvory.

Zdravá medzistavcová platnička a Schmorlova kýla

Defekty Schmorl v stavovcoch (kód ICD-10: M51.4) sa zvyčajne vyskytujú v detstve v štádiu rýchleho rastu dieťaťa a sú dedičné. V dôsledku toho, že mäkké tkanivá sa predlžujú so zvýšeným rastom ľudského tela a kostné tkanivá sa môžu oneskorovať, tvoria sa v hubovitých telách stavcov póry, do ktorých sa následne tlačia tkanivá miechy. Toto je tiež uľahčené prítomnosťou slabých miest spojivového tkaniva a riedením v epifyziálnych doštičkách, ktoré umožňujú formovaciemu disku „vyčnievať“ do tela stavovcov..

Uzly Schmorl sú lokalizované hlavne v strednej alebo dolnej časti chrbta, čo zodpovedá hrudnej a bedrovej chrbtici.

patogenézy

V závislosti od etiológie narušenia štruktúry stavcov sa môžu vyvíjať rôznymi spôsobmi:

 • základom patogenézy vrodenej Schmorlovej hernie je slabosť a menejcennosť chrupavkových tkanív, narušená dodávka krvi rastúcemu disku;
 • v staršom a senilnom veku osteoartritída alebo osteoporóza spôsobuje degeneratívne zmeny v chrupavkových tkanivách, porušuje ich štruktúru, čo vedie k strate sily a elasticity a k ďalšej tvorbe uzla;
 • poranenia môžu spôsobiť defekty disku, prienik tkaniva buničitého jadra, ktorý sa vytvára pod vplyvom veľkej a ostrej mechanickej sily, napríklad v dôsledku nárazu, zlomeniny, dislokácie, subluxácie.

Čo je Schmorlova kýla?

Schmorlove uzly v chrbtici sú jednoducho prietržom medzistavcovej platničky, ktorá sa vytvára lisovaním chrupavkových tkanív medzistavcových uzatváracích dosiek tela susedného stavca (horná alebo dolná). Sú vrodené alebo získané - v dôsledku degeneratívnych procesov alebo poranení hrudnej alebo bedrovej chrbtice..

Schmorlove chrupavkové uzly siahajú za vláknitý prsteň a môžu mať stredné, paramediánske, foraminálne a extraforaminálne usporiadanie.

Na röntgenových lúčoch sa Schmorlove uzly objavujú vo forme zúženia medzistavcových priestorov, nerovných kontúr uzamykacích dosiek a mierneho rastu kakosidov pozdĺž okrajov, so znakmi kalcifikácie želatínového jadra alebo vláknitého prstenca, ako aj „vákuového javu“ - štrbiny podobného osvietenia v predných medzistavcových platničkách..

klasifikácia

Schmorlova hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná - to znamená, že sa vyskytuje súčasne v rôznych častiach chrbtice a zvyčajne sú malé. Malé defekty Schmorlu sa vyvíjajú v dôsledku vrodenej nedostatočnosti vláknitej chrupavky.

príčiny

Vrodené chyby stavcov vo forme chrupavkových uzlín alebo Schmorlovej kýly sú dedičné ochorenie. Patológie v oblasti stavcov sa však najčastejšie získavajú a spôsobujú:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny, dislokácie, subluxácie, mŕtvice atď.;
 • ťažká brucha a Scheuermannova choroba;
 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • silná fyzická námaha;
 • degeneratívne ochorenia - môžu sa vyskytnúť v dôsledku osteoporózy a osteoartrózy.

Dôležité! Najviac ohrozenými uzlinami Schmorl sú starší ľudia a seniori, ako aj športovci.

príznaky

Veľké alebo malé uzly Schmorl sa zvyčajne nedetegujú zvonka a klinicky sa nevyskytujú: nespôsobujú nepohodlie ani iné negatívne reakcie. V 80% prípadov je patológia asymptomatická. Existujú však prípady, keď také defekty chrbtice spôsobujú neustálu bolesť a významne znižujú kvalitu života. Syndróm bolesti je zvyčajne streľba alebo bolesť, zosilňuje sa po dlhšej fyzickej námahe, dlhšom sedení, náhlych pohyboch a je lokalizovaný v bedrovej oblasti, vo výnimočných prípadoch - na dolných končatinách a poskytuje zadok, kolená, boky, trieslovinu..

Hlavné príznaky problémov s chrbticou sú:

 • rýchla únava;
 • migréna;
 • tuhosť pohybov;
 • znecitlivenie končatín;
 • znížená flexibilita a mobilita;
 • pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta;
 • bolesť a kŕče chrbtových svalov, ktoré sú eliminované ľahkou masážou a krátkym odpočinkom v polohe na chrbte..

Testy a diagnostika

Latentný asymptomatický priebeh Schmorlovej patológie znemožňuje vyhodnotiť trvanie a závažnosť lézií počas vyšetrenia a výsluchu pacientov, palpácia odhaľuje malú bolesť a svalové kŕče v postihnutých častiach chrbta. Hernia sa zisťujú pomocou takých štúdií, ako sú:

 • rádiografiu
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba kýly Schmorl

Menšie defekty Schmorlu zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Lekárska starostlivosť je najčastejšie potrebná u pacientov so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Zvyčajne ťažia z manuálnej terapie, fyzioterapie a cvičenia..

Kľúčom k úspešnému obnoveniu funkcií pohybového aparátu je rehabilitačný program správne vypracovaný stavovcom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Defekty bedrovej chrbtice Schmorl sú uzlové výčnelky medzistavcovej chrupavky. Toto je pomerne bežný problém moderného ľudstva, pretože na spodnej časti chrbta sa vyskytuje najväčšia statická fyzická aktivita - veľký počet ľudí vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času prácou v nepohodlných, ťažkých a nadmerných pracovných podmienkach. Preto sa musíte starať o zdravie chrbtice už od mladého veku - cvičiť každý deň, plávať a pri prvých príznakoch choroby konzultovať odborníka.

Dôvodom obáv, najmä pre zdravie dospievajúcich, je tendencia narovnať normálnu bedrovú lordózu a vývoj rigidity bedrovej oblasti. Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú cvičebnú terapiu, masáže a ďalšiu fyzioterapiu:

 • je dôležité vykonávať denne cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie flexibility chrbtice, jogy, nordic walking, plávania;
 • masážne sedenia by mal vykonávať kvalifikovaný rehabilitológ a mali by byť zamerané na zmiernenie napätia, kŕče a zlepšenie krvného obehu v postihnutých oblastiach;
 • terapeutické kúpele a iné balneologické procedúry;
 • starodávna technika akupunktúry - niekoľko cyklov 10-15 sedení pomôže zlepšiť krvný obeh a vyrovnať bolesť;
 • autogravitácia - roztiahnutie chrbtice s cieľom zväčšiť priestor medzi stavcami a zlepšiť pohyblivosť.

Liečba Schmorlovej kýly hrudnej chrbtice

V dôsledku pravidelnej ťažkej fyzickej námahy sa môže vyskytnúť kyfóza bedrovej hrudníka a ďalšie defekty hrudnej chrbtice. Tento stav je mimoriadne nebezpečný, pretože existuje vysoké riziko rednutia stavca, zlomeniny kompresie a postihnutia.

Aj keď diagnostikujete malé uzly, mali by ste opustiť zdvíhacie závažia, náhle pohyby, skoky, jazdiť na motorke a koňovi. Okrem zdravého životného štýlu, správnej výživy a dobrej hygieny spánku môžu pomôcť aj pásy a obväzy..

Tehotenstvo s herniovanými diskami

Všeobecne sa uznáva, že tehotenstvo a hernia medzistavcových platničiek sú nezlučiteľné javy. Nezúfajte však, všetko je možné! Pri vhodnej liečbe a implementácii všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára si žena nielenže udrží svoje zdravie, ale aj

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 1. do 10. mája! Prihlásiť sa teraz!

Všeobecne sa uznáva, že tehotenstvo a hernia medzistavcových platničiek sú nezlučiteľné javy. Nezúfajte však, všetko je možné! Pri vhodnej liečbe a implementácii všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára si žena nielenže udrží svoje zdravie, ale aj

Kýla medzistavcových platničiek je pomerne častým javom mladých pracujúcich obyvateľov krajiny. Pohodlie, obmedzená pohyblivosť chrbtice a bolesť vznikajú v dôsledku fyzicky tvrdej práce alebo naopak neaktívneho životného štýlu. Metódy liečby tohto ochorenia sú už dávno vypracované a všetci pacienti, ktorí majú silu, vytrvalosť a chcú obnoviť svoju normálnu kvalitu života, sa snažia urobiť bez chirurgického zákroku. Čo robiť so ženami, ktoré plánujú mať dieťa?

Samozrejme, musíte rodiť. Hormonálna reštrukturalizácia, postupne sa zvyšujúca záťaž tela (vrátane kostí chrbtice) vedie k zhoršeniu chronických chorôb, najmä v neskorom tehotenstve, ale s primeraným prístupom je možné znášať a rodiť. Cezársky rez je možné preukázať ženám s herniou v bedrovej alebo lumbosakrálnej chrbtici, v iných prípadoch sa reprodukcia uskutočňuje prirodzene..

Znaky vývoja kýly počas tehotenstva

Ak má žena zdravú chrbticu, dobre vyvinuté chrbtové svaly, nemá patológie štruktúry panvových a stehenných kostí, záťaž počas tehotenstva je rovnomerne rozložená v celom tele. Horšia je situácia s rozvojom osteochondrózy, výčnelkov a prietrží medzistavcových platničiek, ktoré už boli načrtnuté, alebo so stlačením nervových koreňov..

V tomto prípade je potrebné rozlišovať medzi ťažnými bolesťami charakteristickými pre tehotenstvo, ktoré sú vysvetlené zvláštnym postavením tehotných žien, a ostrými bolesťami panvových kostí, chvostovej kosti, puby s herniou. Bolesť sa zintenzívňuje, keď je v nútenej polohe, pri sedení alebo chôdzi, pri prehmatávaní kostí panvy, krížovej kosti, mäkkých tkanív okolo nich je určitá „uvoľnená“ alebo hypermotilita panvových kostí..

Navyše v skorých štádiách tehotenstva sa zvyšuje syntéza hormónu progesterónu, čo zvyšuje krvný obeh v tele a malé kapiláry. Edém, svalové bloky sa tvoria v nervových koreňoch a mäkké tkanivá vytlačené prietrž.

Neustále rastúci plod spôsobuje redistribúciu ťažiska (presunutím z panvy bližšie k prednej časti tela), čo zvyšuje zaťaženie dolnej časti chrbta a náhle pohyby môžu vyvolať zhoršenie alebo tvorbu nových hernií. Áno, a samotný plod je schopný komprimovať prietrže, nervové korene, panvové kosti, sedací nerv.

V neskorších štádiách tehotenstva sa aktivuje uvoľňovanie hormonálneho relaxínu, ktorý je zodpovedný za uvoľnenie svalov a väzov panvy počas pôrodu, ale zároveň oslabuje svaly bedrovej chrbtice, čo ďalej zaťažuje medzistavcové platničky..

Príprava na tehotenstvo

 • Ak už existuje kýla chrbtice, potom je potrebné pred plánovaným otehotnením podstúpiť liečebný cyklus a počas tehotenstva musí byť ošetrujúci lekár neustále sledovaný..
 • Vyberte si ortopedické obväzy, korzety, obojky, vložky, topánky. Počas tehotenstva nielenže poskytnú pohodlný stav budúcej matke, ale výrazne odstránia a prerozdelia záťaž na chrbticu..
 • Vyberte si a naučte sa špeciálne cvičenia na cvičenie alebo jogu pre tehotné ženy, ktoré posilnia svalový korzet a pomôžu chrbtici vydržať „ťažké obdobie“..
 • Snažte sa vyhnúť alebo minimalizovať ťažké fyzické namáhanie (upratovanie, zdvíhanie, prácu atď.) Alebo ich striedajte s primeraným odpočinkom..

Diagnostika a liečba

Za normálnych podmienok diagnóza prietrže medzistavcovej platničky začína rádiografickým vyšetrením. U tehotných žien ide o ultrazvuk v prvých 2 trimestroch gravidity a magnetickej rezonancie, počínajúc tretím trimestrom. MRI poskytuje komplexné informácie o stave chrbtice a mäkkých štruktúrach patologickej oblasti a pri zohľadnení výsledkov iných testov ortopéd dáva svoje odporúčania týkajúce sa pôrodu.

Liečba kýly sa vykonáva okamžite po zistení herniového výčnelku bez toho, aby sa odložila o obdobie po narodení dieťaťa. Vylučuje samozrejme tradičné lieky a skladá sa z neškodných „ľudových“ liekov, telesnej výchovy, plávania, masáží, jemného napínania chrbtice, povolených fyzioterapeutických procedúr atď..

Pre každú tehotnú ženu je nevyhnutná primeraná fyzická aktivita a príprava tela na pôrod, vrátane absolútne zdravých žien. Dobrý výsledok v tejto veci vykázali špecializované cvičenia jogy, pilates, komplexy telesnej výchovy podľa Bubnovského, Dikula, Kholostova, dychové cvičenia Katarína Shrot, Qi-gun, Strelnikova, kurzy špeciálnych simulátorov, ako sú dosky Ivminov atď..

Monitorovanie zdravia počas tehotenstva nie je také ťažké. Musíte byť zodpovední za túto chorobu, nezabudnite, že na tom závisí zdravie a život nenarodeného dieťaťa, a postupujte podľa jednoduchých odporúčaní lekárov:

 • Pri sedavej práci každú hodinu musíte urobiť malé prestávky. Vstaňte, chodte, robte jednoduché cvičenia, natiahnite sa, natiahnite sa.
 • Pokúste sa chodiť častejšie von a chodte viac.
 • Dodržiavajte správnu a výživnú výživu bohatú na vitamíny a minerály.
 • Každý deň vykonávajte ranné cvičenia, venujte niekoľkokrát týždenne viac času vážnejším cvičeniam, ktoré vyvinuli ošetrujúci ortopéd alebo vertebroológ.
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom, zdvíhaniu váhy, najmä v kombinácii s krútením chrbtice.
 • Na podporu brucha a nosenie ortopedickej obuvi použite špeciálne obväzy.
 • Pokúste sa rozdeliť všetky povinnosti domácnosti medzi domácnosti, aby ste mali viac času na oddych a gymnastiku.
Autor: K.M.N., akademik RAMTS M.A. bobor

Ak máte podozrenie na kôru Schmorl v hrudnej chrbtici - prečítajte si článok

Schmorlova hernia (uzliny) je ochorenie chrbtice spojené s tlačením chrupavkového tkaniva koncovej platne medzistavcového disku do horných alebo dolných konjugovaných stavcov..

Ochorenie môže spôsobiť myelopatiu (nezápalové lézie miechy) a mnoho ďalších závažných a nepriaznivých symptómov..

Príčiny Schmorlovej kýly v hrudnej chrbtici

Schmorlova kýla je časté ochorenie, ktoré sa často stretáva s miernou degeneráciou (starnutím) chrbtice spojenou s jej štrukturálnymi zmenami. Toto ochorenie sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí..

Ochorenie nastáva, keď stavce stratia schopnosť normálneho pohybu. V dôsledku toho je sila, obvykle rozložená v nestlačiteľnom želatínovom centre medzistavcového disku (v jeho želatínovom jadre), koncentrovaná na malej ploche. To spôsobuje deformáciu koncových dosiek medzistavcového kotúča a získanie konkávneho tvaru.

Choroba môže byť spôsobená:

 • spinálne kosti sa časom opotrebujú;
 • zhoršené držanie tela alebo metabolizmus v tele;
 • veľká fyzická práca u mladých pracovníkov;
 • znížená sila kostí v dôsledku nedostatku vitamínu D v tele;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov v mladom veku, keď stavce ešte nie sú úplne posilnené.

Existujú náznaky vysokej dedičnosti choroby, čo predstavuje asi 75% prípadov. Ochorenie má tendenciu sa vyvíjať v prípade deformácií miechy, najmä s juvenilnou kyfózou.

klasifikácia

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-10) má choroba kód M51.04 „Porucha medzistavcových platničiek s myelopatiou v hrudnej chrbtici“..

Ochorenie sa vzťahuje na choroby pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva, hrudníka, torakolumbaru a bedrovej kĺbovej poruchy medzistavcových platničiek.

Príznaky choroby v hrudnej chrbtici

Kýla (uzly alebo malá kýla Shmorlu v hrudnej chrbtici) Shmorl sa zvyčajne vyvíja postupne a po dlhú dobu nevykazuje žiadne príznaky. Až do určitého bodu sa nedotýkajú susedných nervových zakončení a ciev bez toho, aby spôsobovali príznaky bolesti, svalové kŕče a zápalové procesy..

Vyvolávajúce sa príznaky bolesti sa môžu zhoršiť:

 • pri zdvíhaní závaží;
 • s predĺženou fyzickou aktivitou;
 • v dôsledku silného úderu na hrudník alebo chrbát;
 • keď zaujímate dlhé statické miesto v polohe na sedenie alebo státie.

Príznaky môžu byť výsledkom:

 • znížená pohyblivosť chrbtice v oblasti hrudníka;
 • pálenie, brnenie a bolesť v chrbtových svaloch, kŕčoch;
 • silná slabosť, ktorá znemožňuje zdvihnutie dokonca ľahkých predmetov;
 • neschopnosť dlhodobo sedieť bez podpory chrbta.

Ako sa líši táto choroba od iných typov medzistavcových prietrží?

Hlavný rozdiel medzi týmto ochorením a inými typmi medzistavcových prietrží spočíva v tom, že Schmorlove uzly zriedka spôsobujú kompresiu miechových nervov alebo miechy, ktorá sa v miernych prípadoch prejavuje bez akejkoľvek bolesti..

Patologický proces sa tiež často vyvíja vo vertebrálnom segmente bez toho, aby spôsobil posunutie jadra medzistavcových platničiek a jeho následné prasknutie (medzistavcová prietrž)..

Aké je riziko Schmorlovej kýly hrudnej oblasti (Malé kýly)?

Ochorenie je však nebezpečné, pretože sa môže vyvíjať dlhý čas bez príznakov, čo sťažuje jeho diagnostikovanie v počiatočných štádiách vývoja. Počas vývoja uzlov môžu patologické procesy ísť dosť ďaleko, čo značne komplikuje liečbu.

V mnohých prípadoch nie sú uzliny Schmorl zvlášť nebezpečné, hlboké uzly v kontakte s kostnou dreňou môžu spôsobiť veľmi vážne problémy a vyžadovať chirurgický zákrok..

Toto ochorenie môže v priebehu času vyvolať zlyhanie medzistavcovej platničky v prietrži, čo spôsobuje poruchy v práci. Vyvolá to najnebezpečnejšiu komplikáciu - kompresnú zlomeninu stavca s veľkým zaťažením alebo nárazom do chrbta..

komplikácie

V niektorých prípadoch môžu komplikácie ochorenia zahŕňať regresiu vaskulárnych kanálov v blízkosti uzlov a oslabenie prednej alebo chrupavky stavcov. Môže sa vyskytnúť výrazná strata miesta na disku alebo degeneratívne ochorenie kĺbov faziet..

Môže sa tiež vyvinúť včasná artróza sprevádzaná bolesťou chrbta a srdcovými problémami spojenými s dýchavičnosťou a búšením srdca spôsobeným problémami s krvným obehom a neurologickými komplikáciami..

diagnostika

Diagnóza choroby sa vykonáva v súlade so vznikajúcimi symptómami. Ak je podozrenie na ochorenie, vykoná sa röntgenové vyšetrenie alebo počítačová a magnetická rezonancia, ak je ťažké uznať uzly pomocou röntgenového žiarenia..

Medzi príznaky choroby často patria:

 • celková slabosť;
 • pretrvávajúca bolesť chrbta a hrudníka;
 • pálenie a brnenie v končatinách.

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice - liečba choroby, konzervatívne metódy

Konzervatívne metódy liečby môžu zahŕňať použitie ortopedického korzetu pre hrudnú chrbticu, ktorý bezpečne fixuje chrbát a znižuje zaťaženie poškodených oblastí. Použitie korzetu, najmä pri práci, významne znižuje riziko vzniku medzistavcovej prietrže.

Liečba drogami

Lieky do Schmorlových uzlov spravidla pozostávajú z metód zvládania bolesti. Používajú sa všeobecné lieky proti bolesti.

Na liečbu príznakov choroby sú priradené:

 • pri chronickej únave: Modafinil, Dextroamfetamín;
 • pri depresii: fluoxetín, venlafaxín, antidepresíva;
 • so symptómami bolesti: pregabalín, hydrokodón, acetaminofén;
 • pri úzkostných stavoch: Alprazolam, Clonazepam, Duloxetine.

Pri významných syndrómoch bolesti sa predpisujú silné lokálne lieky proti bolesti vo forme náplastí.

Fyzioterapeutické metódy

Pri kýle hrudnej chrbtice je liečba zameraná hlavne na zlepšenie prísunu krvi do chrbtice, aby sa znížila pravdepodobnosť zápalu a stagnujúcich procesov, je možné predpísať masáž a chiropraktické metódy, ako aj akupunktúru. Odporúča sa plávanie.

Tieto opatrenia vám umožňujú zvýšiť prísun krvi do postihnutých oblastí, posilniť oblasť pohybového aparátu v oblasti hrudníka a vytvoriť správne a bezpečné držanie tela..

chirurgia

V niektorých prípadoch môže byť potrebné dočasne umiestniť ortézu na stavce v mieste lézie, aby sa znížil zápalový proces a bolesť..

Agresívnejšie prípady ochorenia môžu vyžadovať fúziu časti chrbtice (fúzie), aby sa zabránilo treniu stavcov proti sebe..

Prevencia chorôb

Akákoľvek činnosť súvisiaca s zaťažením chrbtice, ak sa vykonáva príliš aktívne alebo s nesprávnym držaním tela, môže viesť k herniovanému disku..

V tomto ohľade je prvou radou v oblasti liečby chorôb naučiť sa, ako vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu menej agresívne alebo prirodzenejšie, pri súčasnom udržiavaní správnej polohy chrbta počas cvičenia..

Je tiež zakázané skákať, zdvíhať závažia, robiť ostré zákruty a pohyby, zapojiť sa do silových športov.

fyzioterapia

Liečebné cvičenia môžu byť predpísané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie medzistavcovej vzdialenosti.

Cvičte hyperextension. Cvičenie si vyžaduje špeciálny simulátor s dôrazom na oblasť prednej plochy stehien a prítlačných valcov v oblasti Achillovej šľachy nôh. Poloha pri vykonávaní cvičenia lícom nadol, uhol náklonu tela je približne 45 stupňov. Cvičenie napína chrbticu a posilňuje pozdĺžne svaly chrbta.

Tlačové cvičenia. Vykonáva sa z polohy na chrbte, zdvíha a ohýba nohy na kolenách. Pri výkone je potrebné zdvíhať iba hornú časť chrbta a netlačiť bradu z hrudníka. Cvičenie sa vykonáva s minimálnou fyzickou aktivitou.

Posilnenie ramenných svalov. Ramená je potrebné zdvihnúť zo sedu alebo zo stojacej polohy. V rukách môžete používať malé závažia. Ak sú kontraindikácie, sú užitočné aj otočné turnikety.

ethnoscience

Pri tejto chorobe môže pomôcť komprimácia zemiakov a chrenu. Na jeho prípravu sa strúhaný chróm a zemiaky zmiešajú v rovnakých dieloch.

Zmes sa nanáša na gázu a nanáša sa na bolestivú časť tela na niekoľko hodín. Kompresia zmierňuje zápaly, znižuje bolesť a podporuje hojenie tkanív.

Mletie z poľných rastlín sa používa na zmiernenie zápalového procesu a zvýšenie pohyblivosti miechy.

Mletie sa pripravuje z rastlín:

 • šabľový koreň
 • gaštan konský;
 • koreň púpavy;
 • semeno hemlock.

Rastliny (celková hmotnosť 20 gramov) sa rozdrvia a nalievajú sa alkoholom počas dvoch týždňov. Potom sa tinktúra filtruje a trie sa každý deň po bolestivej oblasti chrbta, pričom sa chrbát zakrýva teplou látkou.

Užitočné video

Vizuálne si pozrite, čo je kýla Schmorla v hrudnej oblasti a prečo sa tvorí vo videu nižšie.

záver

Posledné štúdie ukazujú, že Schmorlova hernia (malá Schmorlova hernia) sú mimoriadne časté a vyskytujú sa približne v 75% senilných prípadov..

Väčšina uzlov je stabilná a choroba je asymptomatická. Napriek tomu môžu aktívne uzly zvýšiť riziko zlomenín miechy približne o 10%, ako aj zvýšiť riziko, že kostné mikrotrhliny spôsobujú hlbokú a akútnu bolesť, opuchy a zápaly. V tejto súvislosti je potrebné identifikovať chorobu v počiatočných štádiách vývoja, až kým nespôsobí vážne komplikácie a nebude sa dať účinne liečiť..

Pozývame všetkých zainteresovaných účastníkov, aby diskutovali o článku v komentároch a podelili sa o svoje pripomienky k tomuto problému. Môžete sa tiež prihlásiť na odber nášho spravodajcu, aby ste dostávali aktuálne a aktuálne informácie o tejto závažnej chorobe. Poštový formulár je uvedený v článku.

Ako Schmorlova hernia ovplyvňuje tehotenstvo a aké nebezpečenstvo predstavuje klinická choroba?

Pri diagnóze, ako je napríklad Schmorlova kýla chrbtice, vyvstáva otázka, čo to je a ako sa má takáto choroba liečiť. Pri mnohých podobných ochoreniach zaujíma zvláštne miesto, pretože v tomto prípade je prietrž vytvorená v dôsledku zlyhania chrupavkového tkaniva v tele stavcovej kosti. O tom, prečo sa vyvíja patológia, aká kategória ľudí má predispozíciu - v tomto článku.

Schmorlova kýla: podstata a vlastnosti

Táto choroba je pomenovaná po nemeckom vedcovi Christianovi Schmorlovi, ktorý ju objavil, ktorý v roku 1927 na röntgenovom snímaní objavil, ako telo medzistavcovej platničky tlačí na stavcovú kosť a ako to do nej spadá. Stáva sa to preto, že chrupavkové tkanivo disku sa začína vyvíjať rýchlejšie ako kostné tkanivo stavcov, preto sa stáva silnejším ako je a predlžuje telo kosti..

Toto je Schmorlova kýla chrbtice a líši sa od bežných hernií - podrobné porovnanie je uvedené v tabuľke.

Schmorlova kýlakonvenčná prietrž
vyskytuje sa ako výsledok vertikálneho tlačenia stavcovej kosti chrupavkovým tkanivom diskuvznikajú v dôsledku kompresie disku susednými stavcami
najčastejšie má genetické príčinynajčastejšie vznikajú v dôsledku zranení alebo neustáleho silného fyzického námahy na chrbte
nemačkáva krvné cievy a nervové vlákna, preto často asymptomatickéstlačiť nervové vlákna miechy a spôsobiť silnú bolesť
vo väčšine prípadov sa vyvíja v detstve a dospievanívo väčšine prípadov sa vyvíja u dospelých

Vzhľad, Schmorlova kýla v chrbtici je proces alebo uzlina, preto sa tiež nazývajú chrupavkovité uzly.

Rovnako ako konvenčné prietrže sa vo väčšine prípadov formujú v bedrovej oblasti. Toto je vysvetlené veľmi jednoducho - je to na bedrovej časti, ktorá predstavuje najväčšiu fyzickú aktivitu.

Obratle v tejto časti sú označené písmenom l a zodpovedajúcimi číslami, napríklad l1, l2, l3 atď..

Dôvody rozvoja

Vo väčšine prípadov sa Schmorlova kýla chrbtice vyvíja v dôsledku dedičných predispozícií. V niektorých prípadoch sú koncové platničky stavcov od detstva nedostatočne vyvinuté, takže rýchlo sa rozvíjajúca chrupavka disku začne tlačiť na stavce. V dôsledku toho sa tvoria uzliny, ktoré sa vo väčšine prípadov neprejavujú v bolesti a iných príznakoch.

Existujú však aj ďalšie dôvody pre vývoj Schmorlovej kýly:

 1. Príliš rýchly vývoj chrupavky v dospievaní nesúvisí s dedičnými črtami.
 2. Mikrotrauma stavcov - obvykle sa získava v dôsledku systematického abnormálneho zaťaženia chrbtice: aktívny šport, tvrdá fyzická práca.
 3. Vážne zranenia v dôsledku jediného ťažkého bremena na zdvíhanie predmetov. Rovnaké následky môžu nastať v dôsledku pádu na chrbát a nárazu ťažkých predmetov..
 4. Zhoršenie krvného zásobovania stavcov v dôsledku posturálnych porúch - kyphosis, sklopenie, Sheyrman-Mauova choroba. Negatívnymi faktormi v tomto zmysle sú sedavý alebo špecifický životný štýl (napríklad podmienky beztiaže u astronautov)..
 5. Porušenie absorpcie vápnika kostným tkanivom, nedostatok vápnika a nadbytočné minerálne soli (predovšetkým jedlo) v dôsledku neustálej podvýživy.

Druhy patológie

Je dôležité vedieť nielen to, čo je Schmorlova kýla, ale aj to, ktoré odrody tejto patológie sú najbežnejšie. Existuje niekoľko klasifikácií choroby - súvisia s lokalizáciou prietrže, ako aj so znakmi jej rozvoja. Viaceré a malé kýly Schmorl sa tiež rozlišujú do samostatných skupín.

Viac hernií

Tento druh patológie je charakterizovaný prítomnosťou niekoľkých uzlov v rôznych častiach chrbtice. Spravidla sa zameriavajú v bedrovej oblasti a vo väčšine prípadov nevyvolávajú bolesť.

V niektorých prípadoch sú sprevádzané bolesťou a inými príznakmi:

 • narušenie prirodzených ohybov chrbta v bedrovej oblasti a hrudníku - chrbtový stĺpec sa vyrovná;
 • hrbiť;
 • chrbát sa rýchlo unaví aj pri malej fyzickej námahe.

U pacienta s touto diagnózou je výkon zhoršený - chrbát sa pri dlhodobom státí znecitliví, rýchlo sa unaví a pri statickom zaťažení stúpa bolesť (predĺžený pobyt v rovnakej polohe)..

Malá kýla

Takéto porušenia sa vyznačujú malými rozmermi, zatiaľ čo najčastejšie sa vyvíjajú v dôsledku dedičnej predispozície. Takmer vždy je choroba asymptomatická, takže ide o najmenej nebezpečnú formu.

Ak sa však neprijmú včasné opatrenia, môže sa patológia začať vyvíjať, a preto existuje reálna hrozba zlomeniny miechy v prípade nárazu, pretože na niektorých miestach je chrbtový stĺp oveľa slabší.

Podľa miesta

Samostatná klasifikácia súvisí so smerom, v ktorom rastie tkanivo chrupavky:

 • Kýla v centrálnej Schmorle sa vyznačuje miernejším priebehom a súčasne je častejšia ako iné príznaky - príznaky sú pomerne zriedkavé a podobné príznakom, ktoré vyvoláva osteochondróza;
 • predná časť (predná časť kosti je pretlačená);
 • bočné (stavcová kosť je pritlačená pozdĺž strany);
 • chrbát (kost je zničená zozadu).

Na chrbticu

 • Vo väčšine prípadov sa Schmorlova hernia vyvíja v telách bedrových stavcov.
 • Môže sa však vyskytnúť na ktoromkoľvek inom oddelení:
 1. V oblasti krčka maternice sa patológia vyvíja hlavne v dôsledku pomerne mäkkej hustoty krčných stavcov. Najčastejšie sa nevyskytujú žiadne príznaky, ak sa však objavia nevysvetlené bolesti hlavy, ospalosť, únava, celková slabosť, výkyvy nálady, je lepšie podstúpiť ďalšie vyšetrenie. Takéto choroby sú nebezpečné tým, že vedú k narušeniu prísunu krvi do mozgu.
 2. V oblasti hrudníka pokračuje choroba hlavne asymptomaticky. Môže sa však objaviť neskoršia bolesť chrbta, dajte ju do rúk. V závažných prípadoch to vedie k poruchám pľúc a srdca (dýchavičnosť, tlakové rázy, rýchly pulz atď.).
 3. Ak hovoríme o tom, aké sú prietrhy v bedrovej chrbtici nebezpečné kýly, je potrebné si predovšetkým všimnúť pravdepodobnosť tzv. Kompresnej zlomeniny chrbtice. Bedrá sa stávajú slabými miestami, takže akýkoľvek dostatočne silný úder spôsobí zranenie.

Funkcie posunu disku

Na tomto základe sa rozlišujú 2 skupiny:

 1. Schmorlove intravertebrálne kýly sa vyznačujú tým, že disk je posunutý a pritláča sa na chrbticu..
 2. Pri intracorporale disk prilieha a ničí hubovitú látku stavcovej kosti.

Prečo je táto patológia nebezpečná?

Riziko, ktoré predstavuje akákoľvek Schernlova hernia, je v zásade postupné oslabenie stavcov, čo môže viesť k zlomenine chrbtice na najviac oslabených miestach. To znamená, že ak u zdravého človeka môže mozgová príhoda viesť k modrinám alebo čiastočnému poškodeniu kosti, potom u pacientov s týmito chorobami bude mať rovnaká mozgová príhoda zlomeninu so všetkými nasledujúcimi komplikáciami..

Na druhej strane choroba postupne vedie k zlým držaním tela - chrbát sa narovná, pozoruje sa sklon.

Preto to tiež negatívne ovplyvní krásu postavy a výkonu:

 • chrbát sa rýchlo unaví;
 • pri dlhšom státí začne tupá bolesť a ďalšie vedľajšie pocity;
 • v pokročilých podmienkach výskyt symptómov z vnútorných orgánov (pľúca, srdce), ako aj bolesť končatín.

Spolu s týmito rizikami existuje nebezpečenstvo, že sa patológia zmení na normálnu prietrž. Potom kolabujúci medzistavcový disk začne vyvíjať tlak na nervové vlákna miechy, čo bude viesť k silnej bolesti a pravdepodobne k poruchám vnútorných orgánov..

Je možné túto diagnózu porodiť?

Tehotenstvo a vývoj Schmorlovej kýly sú kompatibilné javy, najmä v tých prípadoch, keď sa choroba pred tehotenstvom alebo počas jej choroby nepociťovala. Najlepšie je však podstúpiť ďalšiu diagnostiku, pretože to je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby patológia neohrozovala.

Hlavným rizikom je, že počas rastu plodu sa záťaž na chrbte postupne zvyšuje. Preto je lepšie používať ďalšie bezpečnostné opatrenia a začať nosiť korzet alebo bandáž, aby ste zvládli lekárske cvičenia (najmä plávanie). Po náležitej diagnóze lekár poskytne konkrétne odporúčania..

Príznaky choroby

Hlavným nebezpečenstvom Schmorlovej kýly je to, že po dlhú dobu nedáva žiadne príznaky.

Preto by ste mali diagnostikovať okamžite pri prvých príznakoch, že sa v tele vyskytujú negatívne zmeny:

 • mierna, tupá bolesť a ďalšie vonkajšie pocity v dolnej časti chrbta (menej často v iných častiach chrbtice);
 • svalové napätie, pocit ťažkosti;
 • znecitlivenie rúk, končeky prstov.

Diagnostika a liečba choroby

V takých prípadoch musíte kontaktovať stavovca. Pri analýze sťažností pacienta a jeho anamnézy lekár predpíše jeden alebo viac diagnostických postupov:

 • rádiografiu
 • magnetická rezonancia;
 • CT sken;
 • všeobecná analýza krvi a moču.

Liečba je vo väčšine prípadov konzervatívna:

 1. Lieky (chondroprotektory, anestetiká, vitamínové a minerálne doplnky).
 2. Liečebné cvičenia, plávanie.
 3. Lekárske masérske kurzy.
 4. Fyzioterapeutické postupy.
 5. Manuálna terapia, liečba pijavice, bodnutie včiel atď..

Chirurgia nie je indikovaná u pacientov so Schmorlovou kýlou, pretože opatrenia na konzervatívnu liečbu sú dostatočné. Ak sa však ochorenie začne a zmení sa na normálnu prietrž, môže sa objaviť aj otázka chirurgického zákroku..

Prognóza choroby a jej prevencia

Ak pacient išiel k lekárom už pri nástupe prvých menších príznakov, prognóza je vždy priaznivá. V iných prípadoch veľa záleží na špecifických vlastnostiach patológie (komplikácie, vek pacienta, prítomnosť iných chorôb)..

Medzi preventívne opatrenia patria tradičné pravidlá zdravého života, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na zdravie chrbta, ale aj na celkový stav tela:

 1. Vyvážená strava s dostatkom vápnika a živín.
 2. Vylúčenie veľkého počtu slaných potravín.
 3. Odvykanie od fajčenia a mierna konzumácia alkoholu.
 4. Dostatočná fyzická aktivita, chôdza, plávanie.
 5. V prípade potreby je lepšie zmeniť prácu (silné fyzické namáhanie chrbta pri dlhodobej expozícii nepriaznivo ovplyvňuje).

Daná patológia je teda nebezpečná, pretože po dlhú dobu nedáva žiadne príznaky. Preto by mal pacient čo najskôr venovať pozornosť svojmu zdraviu a podrobiť sa diagnóze..

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla je čiastočný prolaps (priehlbina) chrupavky medzistavcovej platničky do hubovitej časti tela susediaceho stavca. Herniový výčnelok nestlačuje látku miechy, krvných ciev alebo koreňov nervov - jedná sa o Schmorlovu herniu odlišnú od skutočnej medzistavcovej prietrže.

Pre Schmorlovu prietrž je charakteristická subklinická forma, tj priebeh s minimálnymi klinickými prejavmi alebo ich úplnou neprítomnosťou. Pri röntgenovom vyšetrení sa často náhodou pri röntgenovom vyšetrení zistí náhodne aj viac Schmorlových hernií z iného dôvodu.

Termín „Schmorlova hernia“ v skutočnosti neznamená ochorenie chrbtice, ale je to röntgenové znamenie dysfunkcie medzistavcovej platničky, čo v budúcnosti môže viesť k vytvoreniu skutočnej medzistavcovej prietrže v tomto segmente alebo inej komplikácii..

príčiny

Schmorlova hernia sa najčastejšie zisťuje u detí a adolescentov, čo sa vysvetľuje rýchlym a neprimeraným rastom chrbtice, v ktorom rast chrupavkového tkaniva nastáva rýchlejšie, ako majú stavovce čas. To má za následok vznik dutín v hubovitej substancii, kde sa lisujú časti medzistavcových platničiek.

Príčinou viacerých hôriek Schmorl sú spravidla anomálie v štruktúre platničiek stavcov spojené s genetickými defektmi..

Osteoporóza, vzpieranie, sedavý spôsob života môže viesť k uvoľneniu kostného tkaniva, ktoré môže spôsobiť tvorbu Schmorlovej kýly.

Progresívna hôrka Schmorl môže viesť k rozvoju mnohých komplikácií vrátane kompresných zlomenín stavcov a skutočných kýly medzistavcových platničiek..

Pri skokanoch vo vode sa zistí Schmorlova kýla krčnej chrbtice s vyššou frekvenciou ako v bežnej populácii. Kýla Thoracic Schmorl sa často tvorí počas tehotenstva, ako aj u žien, ktoré sa aktívne podieľajú na formovaní.

Schmorlova kýla krčnej chrbtice sa často vyvíja v prepojkách vo vode

Príznaky Schmorlovej kýly

Priebeh Schmorlovej kýly má latentný (skrytý) charakter. Je to spôsobené skutočnosťou, že chrupavková uzlina neznižuje lúmenu miechového kanála, nestláča korene nervov a nespôsobuje rozvoj miestneho zápalu..

Klinické príznaky Schmorlovej prietrže sa môžu vyskytnúť pri viacerých výčnelkoch, ale ani v tomto prípade nie sú výrazné (napríklad pri Schmorlovej prietrži krčnej chrbtice pacienta môžu narušiť menšie bolesti v krku)..

Schmorlova kýla sa vyznačuje chronickou bolesťou chrbta, ktorá pri ľahnutí zmizne.

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa prejavuje chronickou bolesťou chrbta, ktorá výrazne klesá alebo úplne zmizne v polohe na chrbte..

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla je deformácia medzistavcových platničiek s výstupkom do tela susedného stavca. Stáva sa to v prípadoch, keď sa stavca stane tak krehkou, že ju chrupavka ľahko zraní. Vo stavci sa vytvára mikrofraktúra.

Ak chcete zvoliť taktiku liečby tejto prietrže, musíte zistiť skutočnú príčinu jej rozvoja. Koniec koncov, v prvom rade je potrebné liečiť príčinu.

Schmorlova kýla, tiež známa ako Schmorlova uzlina, je stavom, ktorý je asymptomatický, zatiaľ čo chrupavkové tkanivo miechy sa vlieva do tela susedného stavca..

Ľudská chrbtica je tvorená stavcami, medzi ktorými sú medzistavcové elipsoidné chrupavky. Špongiová časť je súčasťou stavca (nachádza sa v tele stavca), jeho hustá kosť obklopuje.

Štruktúra medzistavcového disku obsahuje buničité jadro, okolo ktorého je silný vláknitý kruh, ktorý je spojený s telom páru susedných stavcov. Ak dôjde k narušeniu štruktúry prstenca, jadro vstúpi do časti miechy a výsledkom je deformácia stavca (jeho dierovanie).

Pomocou röntgenového žiarenia si môžete jasne všimnúť zvláštny výčnelok, ktorým je Schmorlova kýla.

Tvorba tohto druhu choroby je ovplyvnená genetikou. Okrem toho môže jeho vzhľad spôsobiť mikrotraumatu chrbtice, výrazný tlak na chrbticu (plávanie a potápanie, tvarovanie, aerobik, tehotenstvo)..

Výskyt Schmorlovej kýly sa niekedy začína pomerne skoro: v ranom detstve alebo v dospievaní. V súvislosti s rýchlym rastom dieťaťa dochádza k intenzívnemu napínaniu mäkkých tkanív a často dochádza k zaostalosti časti kostného tkaniva..

Duté dutiny stavcov v hubovitom tele sú výsledkom genetickej menejcennosti oneskoreného vývoja kostrového systému..

Po určitom čase sa výsledné dutiny vyplnia chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek. Chrbtica sa stáva náchylnou na zlomeniny kompresie.

Všeobecne sa akceptuje vzhľad nie jedného, ​​ale viacerých Schmorlových uzlov naraz, ale existujú výnimky.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova hernia je často príznakom iného ochorenia - Scheuermannovej Mauovej choroby. Príčinou môže byť aj kyfóza, rýchly rast dospievania, osteoporóza súvisiaca s vekom, trauma, prehnaná fyzická aktivita..

Tok krvi do miechy je zase zabezpečený činnosťou a prácou miechových svalov. To znamená, že existuje priamy vzťah medzi stavom svalového korzetu chrbta a stavcov.

Ak sú svaly dostatočne vyvinuté, vždy v dobrej kondícii a sú aktívne zapojené do práce, nemali by byť problémy s chrbticou..

Hypodynamický životný štýl, sedavá práca a nedostatok pohybu môžu viesť k rozvoju osteochondrózy, medzistavcovej prietrže a Schmorlovej prietrže.

Schmorlova kýla, príznaky

So Schmorlovou kýlou sa vyskytuje mikrotrauma stavcov. Nie sú zapojené nervové štruktúry. Preto nemusia existovať žiadne príznaky..

Niekedy pri dlhodobom chôdzi alebo státí sa toto ochorenie prejavuje pocitom svalovej námahy, únavou, miernou bolesťou v chrbte, čo môže dať nohe.

Tieto prejavy sú vysvetlené svalovou reakciou. V postihnutej oblasti, ktorá je oslabená a nefunguje správne, sa zaťaženie svalov prerozdeľuje, takže svalové tkanivo sa rýchlejšie opotrebuje..

Pretože príznaky tohto ochorenia sú implicitné, Schmorlova kýla sa najčastejšie deteguje náhodou, pri fyzickom vyšetrení alebo pri RTG vyšetrení chrbtice, ak existuje podozrenie na iné choroby..

Aké nebezpečenstvo predstavuje klinická choroba?

Starší ľudia s osteopéniou alebo osteoporózou sú ohrození zlomeninami. Medicína neuznáva Schmorlovu prietrž ako závažnú chorobu, iba ju považuje za náznak zlej situácie v určitom segmente stavcov av niektorých prípadoch predpovedá výskyt prietrže medzi stavcami. Aby ste zastavili vývoj patologického procesu, nemali by ste odložiť návštevu špecialistovi.

Diagnóza choroby

Existujú tri spôsoby, ako diagnostikovať Schmorlovu prietrž:

 • Radiologicky (táto metóda je zásadná pri určovaní správnej diagnózy).
 • Počítačová tomografia (CT).
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Vykoná sa počítačová tomografia a magnetická rezonancia, aby sa zabezpečilo, že príznaky nenaznačujú prietrž medzi stavcami..

Najefektívnejší liečebný režim môže poskytnúť nielen vyšetrenia stavovcom, ale aj neurológom, spolu s ortopédom..

Rozlišovacia identifikácia

Charakteristická identifikácia (je to tiež diagnóza) sa spočiatku vykonáva s prietržou medzi stavcami. Príznaky kompresie koreňov miechových nervov chýbajú pri Schmorlovej kýle v porovnaní s kýlou elipsoidnej chrupavky medzi stavcami. Toto ochorenie vedie ku kompresii celého zloženia miechového nervu s nervovými štruktúrami..

Okrem medzistavcovej prietrže existuje množstvo chorôb, u ktorých sa objavujú určité príznaky. Sú to tieto:

 • hematómy, cystické formácie, endometriózy;
 • problémy z gastrointestinálneho traktu sprevádzané bolesťou v oblasti hrudníka, dysfágiou a grganím;
 • zápal pankreasu
 • artróza, dysplázia bedrového kĺbu, osteochondróza;
 • prietrž v stehne, mužská choroba varikokély, hydrocelu alebo triesloviny prietrže;
 • neurofibromy, liptomy (v prípade prietrže na hrudi).

Pokiaľ ide o ošetrenie, jeho cieľom je skôr zabrániť vzniku prietrže medzi stavcami. Pacienti s takýmto ochorením spravidla nevyžadujú chirurgický zákrok. Terapia je skôr zameraná na posilnenie chrbtových svalov a obnovu pohyblivosti chrbtice.

Hlavnou vecou, ​​ktorú treba pochopiť, je to, že Schmorlova kýla nie je choroba alebo diagnóza, ale iba rádiologický príznak naznačujúci existenciu anatomického defektu, inými slovami dutiny v tele stavcov. Okrem toho Schernlova kýla a herniovaný disk medzi sebou nemajú žiadnu štrukturálnu alebo topografickú podobnosť..

Druhy kýly Schmorl

Kýla môže byť zadná, predná, bočná alebo stredová, v závislosti od toho, kde sa deformácia vytvára v tele stavcov. Môžu sa objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale častejšie sú lokalizované v bedrovej a hrudnej časti. Ak sa súčasne stlačí niekoľko stavcov, potom sa vyvinie viac prietrží.

Ak je ochorenie sprevádzané symptómom bolesti, vykoná sa symptomatická liečba liekom. Lieky proti bolesti, protizápalové lieky môžu byť predpísané. Chirurgická kýla Schmorl nevyžaduje.

Pred začatím liečby je dôležité určiť presnú príčinu choroby. Ak je to spôsobené patológiou kyphosis alebo Scheuermann Mau, potom sa podniknú prvé opatrenia na odstránenie deformácie stavcov.

Ak sa príčinou stane osteoporóza alebo trauma, je potrebné užívať prípravky na posilnenie kostí obsahujúce vápnik a vitamín D. Počas tejto doby by sa mali vykonávať testy na sledovanie obsahu vápnika v krvi a na zabránenie nesprávneho fungovania močového systému, pretože nadbytok týchto liekov negatívne ovplyvňuje stav a fungovanie moču. močového mechúra a obličiek.

Liečba Schmorlovej kýly je nemožná bez zahrnutia špeciálnych gymnastických cvičení do terapeutického komplexu. Cvičebné cvičenia pomáhajú:

 • posilnenie prírodného svalového korzetu;
 • zmierniť stres z deformovaných a postihnutých stavcov;
 • zintenzívniť pohyb krvi a lymfy cez cievy;
 • normalizovať výživu miechových tkanív.

Fyzioterapeutické postupy na napínanie chrbtice majú priaznivý vplyv na stav pacientov. S rozťahovaním medzi stavcami sa zväčšuje vzdialenosť, tlak kotúčov na stavcoch sa znižuje. Postup sa vykonáva na špeciálnom stole pre trakciu vo vode. Na dosiahnutie tohto efektu je potrebných asi 10 relácií..

Najlepšou prevenciou tohto ochorenia sú gymnastika a vodné procedúry. Sila cvičenia, tvarovanie, aerobik pre Schmorlovu prietrž sú kontraindikované. Môžete viesť kurz masáže, reflexológie, hirudoterapie atď..

Keďže Schmorlova kýla sa nepovažuje za nezávislé ochorenie, je potrebné pri zistení tejto patológie hľadať príčiny, ktoré viedli k jej vzniku..

Aby sa predišlo ďalším komplikáciám a tvorbe mnohonásobných hernií, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa podchladeniu, spať na tvrdom povrchu a zabezpečiť stálu aktivitu zadných svalov..

Ako Shmorlova hernia ovplyvňuje tehotenstvo - Liečba kĺbov

Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku traumy alebo zmien súvisiacich s vekom. V prípade, že sa najbližší nerv nezasekne, bolesť môže dlho chýbať, takže osoba dlhodobo nedochádza k žiadnemu porušeniu.

Výčnelok často spôsobuje posun zadných stavcov, mechanizmus nazývaný „retrolistéza“..

Miecha skryje miechu a veľa nervových koreňov. Keď výstupok vstúpi do oblasti miechy, na miechu a korene, nastane nadmerný tlak, ktorý prispieva k objaveniu sa charakteristických symptómov.

Vývoj tejto patológie je najviac ovplyvnený bedrovej chrbtici.

Fáza vývoja porušenia

Existuje niekoľko fáz vývoja výčnelku lumbálnej chrbtice, z ktorých každé má špecifický klinický obraz:

 1. Štrukturálne zmeny - vypukne disk. Vláknité jadro sa odchyľuje na stranu a tlačí na okraje vláknitého prstenca. Z tohto dôvodu sa vytvára vydutie av niektorých prípadoch dosahuje polovicu obvodu disku. Môžu sa objaviť pálivé bolesti podobné vypuknutiam, často však tento symptóm chýba.
 2. Prolaps - jadro drží vláknitý prsteň, ale zvyšuje sa vydutie a zvyšuje sa tlak na chrbticu. Pacient sa zároveň začne cítiť nepohodlie, cíti bolesti v bruchu a pocit pálenia v bedrovej oblasti.
 3. Výčnelok - vláknitý prsteň nezvláda zaťaženie, takže časť jadra buničiny presahuje jej hranice. Vyskytuje sa silná bolesť, paže a nohy sú znecitlivené, vzniká opuch tkaniva.

Vzhľadom k tomu, že bolesť zvyčajne chýba na začiatku choroby, liečba sa začína už v závažnejších štádiách, keď sa situácia stáva kritickou a vyžaduje si vážny zásah..

Čo je príčinou problému?

Hlavnou príčinou choroby je nadmerné zaťaženie dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa výčnelok miechy vyvíja pod vplyvom niekoľkých faktorov naraz, medzi ktoré patrí:

 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok fyzickej aktivity alebo naopak nadmerný stres;
 • metabolická porucha;
 • genetická predispozícia (určitá štruktúra driekového stĺpca);
 • nedostatočne rozvinutý svalový korzet;
 • ohnuté držanie tela (skolióza, kyfóza, lordóza);
 • poškodenie chrbta
 • infekčné choroby;
 • osteochondrosis;
 • nadváha;
 • podvýživa;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá a čo cíti

Príznaky v každom prípade priamo závisia od príčiny a štádia, v ktorom sa nachádza výčnelok, a môžu byť tieto:

 • tuhosť v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie rúk a nôh;
 • intenzívna bolesť chrbta horiaceho charakteru;
 • radiculitis;
 • znížená pohyblivosť postihnutej oblasti;
 • slabosť svalov nôh;
 • rýchla únava;
 • nepríjemné pocity pri stúpaní do kopca, s trupom a sedení;
 • porušenie močového mechúra (v niektorých prípadoch).

Formy výčnelku

 1. Central. V blízkosti miechového kanálu sa vyskytuje výčnelok. Tieto výčnelky sú latentné a často nevyžadujú zásah..
 2. Bočné je lokalizované na pravej alebo ľavej strane chrbtice, najčastejšie deformuje korene v mieche. Táto forma sa vyskytuje u 10% pacientov.
 3. Posterolateral. Takáto patológia je najbežnejšia. Nachádza sa za chrbtom a po jeho boku. Kliešťové nervové korene a ďalšie súčasti SM.
 4. Zadná časť. V tomto prípade disk vyčnieva v smere z brušnej dutiny do chrbta, čím narúša funkciu panvových orgánov..

diagnostika

Diagnóza je pomocou CT alebo MRI bedrovej časti. Na získaných snímkach musí lekár určiť umiestnenie výčnelku a jeho veľkosť.

Až po získaných údajoch bude možné zvoliť najúčinnejšie metódy liečby.

Celý rad potrebných opatrení

Čím skôr sa liečba začne, tým je pravdepodobnejšie, že sa konzervatívne zbaví vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice. Ciele liečby:

 • zmiernenie bolesti;
 • eliminácia zápalového procesu v tkanivách;
 • zmiernenie svalových kŕčov;
 • posilnenie svalov chrbta;
 • obnovenie funkcie chrbtice.

Konzervatívna terapia

Liečba výčnelkov bedrovej oblasti musí byť komplexná:

 1. Drogová terapia. Používa sa v akútnom štádiu choroby. Účinkom liekov je zastavenie bolesti, zmiernenie zápalu a zmiernenie tlaku na nervové korene. Na tento účel sa predpisujú lieky nasledujúcich skupín: analgetiká, nesteroidné lieky, svalové relaxanciá, vitamín B. Niekedy môžu byť potrebné injekcie anestetika, kortizónu alebo steroidov, aby sa znížilo podráždenie nervových koreňov. Konajú pomalšie a môžu spôsobiť bolestivé reakcie..
 2. Manuálna terapia. Masáž by mala vykonávať výlučne špecialista. Na začiatku liečby by mali byť procedúry jemnejšie, v budúcnosti sa masážna technika zmení. V tomto prípade je veľmi dôležité vyhnúť sa vystaveniu bolesti chrbta..
 3. Trakcia chrbtice. Účelom metódy je zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami a znížiť kompresiu nervových koreňov. Systematické postupy odstraňujú subluxáciu medzistavcových kĺbov a znižujú tlak vo vnútri diskov..
 4. Laserová terapia Používa sa na normalizáciu metabolizmu, zabezpečenie nasýtenia tkanív v postihnutej oblasti, zlepšenie imunity a tiež biochemických procesov v tele. Táto metóda má protizápalové a analgetické účinky..
 5. Magnetoterapia. Účinné vo všetkých štádiách choroby. Posilňuje imunitný systém a zlepšuje obehový systém..
 6. Akupunktúra. Používa sa ako prídavná terapia na zníženie bolesti. Liečba poskytuje trvalé výsledky..
 7. Liečba rázovými vlnami. Používa sa ako preventívna metóda. Pomáha pri správnom držaní tela, znižuje tlak na nervové korene, zvyšuje tón a posilňuje chrbtové svaly.
 8. Bahenné aplikácie a vane. Zmierňuje zápal, normalizuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče a podporuje regeneráciu tkanív. Procedúry sú veľmi účinné pri porušovaní sexuálnych funkcií, ako aj pri iných komplikáciách vyčnievania. V období akútnej bolesti je používanie aplikácií zakázané.

Používa sa v zriedkavých prípadoch, pretože operatívny zásah môže viesť k takým negatívnym dôsledkom, ako je prietrž a všeobecne zhoršiť celkový stav osoby. Táto operácia je potrebná v prípadoch, keď:

 • v prvom polroku po liečbe sa nepozorujú žiadne pozitívne výsledky;
 • patológia postupuje rýchlo a lézia sa šíri do zdravých oblastí chrbtice;
 • vláknitý prsteň vyčnieva natoľko, že hrozí úplná strata právnej spôsobilosti.

Operácia je čiastočné alebo úplné odstránenie postihnutej oblasti medzistavcovej platničky a vykonáva sa iba v poslednom štádiu choroby, keď bol výstupok transformovaný na prietrž.

Výčnelok bedrovej chrbtice môže vyvolať vývoj prietrže, pri ktorej sú nervové zakončenie SM zaseknuté. Kýla je plná dysfunkcie panvových orgánov a bolesti chrbta.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť tak neznesiteľná, že sa pacient nemôže pohybovať a sedieť. Môže sa tiež vyvinúť ochrnutie dolných končatín..

Komplexná cvičebná terapia

Na začiatku liečebného cyklu by malo byť zaťaženie minimálne, cvičenia by sa mali vykonávať pri ležaní s prestávkami v trvaní niekoľkých minút.

Cvičenia, ktoré sú účinné pri vyčnievaní bedrovej chrbtice a ktoré sa môžu vykonávať samostatne doma:

 1. Ľahnite si na chrbát s rukami natiahnutými po tele a mierne si ohnite kolená. Potom napnite brušné svaly, sklopte nohy, uvoľnite sa a zopakujte pohyb.
 2. Ľahnite si do rovnakej polohy, ale mierne nadvihnite hornú časť chrbta, zatiaľ čo nohy by mali byť ohnuté. Pomaly sklopte chrbát, odpočívajte a zopakujte pohyb.
 3. Ležanie na chrbte s ohnutými nohami natiahne ľavú ruku a opiera sa o koleno pravej nohy, pričom vyvíja maximálny tlak. Potom vymeňte nohu.

Všetky cvičenia sa musia opakovať najmenej 10 krát.

Ak má dom švédsku stenu alebo vodorovnú lištu, pretože previsnutie týchto škrupín je pre chrbticu veľmi užitočné. Procedúra sa môže vykonávať niekoľkokrát denne po dobu niekoľkých minút.

Je vhodné, aby si komplex cvikov vyberal špecialista s prihliadnutím na všetky individuálne charakteristiky tela. V žiadnom prípade sa nemusíte pustiť do počiatočných štádií výčnelku, pretože to môže viesť k zhoršeniu a zosilneniu bolesti..

Najskôr sa uskutoční lieková terapia, ktorá vám umožní zastaviť zameranie choroby, a potom sa už používajú všetky ostatné metódy liečby..

Dva komplexy cvičebnej terapie, ktoré sú vysoko účinné pri prietržoch a vyčnievaní bedrovej chrbtice:

Funkcie napájania

U pacientov s touto patológiou je potrebná správna výživa. Účelom tejto stravy je posilniť stavce a kosti. Na kompenzáciu nedostatku vápnika v tele sú na použitie uvedené nasledujúce výrobky:

Na obnovu chrupavky budú užitočné výrobky obsahujúce želatínu:

 • želé;
 • mäsový vývar;
 • marmeláda;
 • želé;
 • morská riasa.

Vyprážané korenené jedlá s korením a alkoholom by mali byť z vašej stravy vylúčené..

Preventívny prístup

Po liečbe je veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu udržať zdravie medzistavcových platničiek:

 • spolu s lekárom si zvoľte „užitočný“ šport, ktorý nebude mať škodlivý vplyv na chrbticu (napríklad je kontraindikovaný pri vzpieraní s výčnelkom);
 • robiť denné prechádzky;
 • sledujte svoju polohu, chodte iba s hlavou hore a chrbtom rovno;
 • snažte sa neskláňať, sediaci na stoličke, ktorá sa opiera o chrbát;
 • používať ortopedickú matraci;
 • Nenoste závažia jednou rukou;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • sledovať nadváhu.

Výčnelok na začiatku ochorenia môže byť asymptomatický a medzitým sa budú vyvíjať patologické procesy a nakoniec nepohodlie a silná bolesť, ktoré obmedzujú pohyby, prinesú pacientovi veľa nepríjemností a významne znížia kvalitu života..

Prognóza bude priaznivá, ak sa liečba začne čo najskôr. Ignorovanie bolesti chrbta môže viesť k najsmutnejším následkom, preto ak zistíte akékoľvek príznaky choroby, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

Schmorlova kýla počas tehotenstva: príznaky, príčiny, liečba, prevencia, komplikácie

príčiny

Tehotenstvo je radostnou a zodpovednou udalosťou pre každú ženu. Avšak v neskorom tehotenstve má chrbtica obrovskú záťaž. Preto je veľmi dôležité sledovať jeho zdravie.

Čo môže byť Schmorlova kýla? Hlavné faktory vývoja choroby u nastávajúcich matiek:

 • Dedičná predispozícia;
 • Osteoporóza (ochorenie kostí);
 • Systémové ochorenie spojivového tkaniva (dysplázia);
 • Mikrodismery k chrbtici;
 • Nedostatok fyzickej aktivity;
 • Zhoršené držanie tela;
 • Hypodynamia;
 • Akékoľvek pády a zásahy;
 • Nesprávna výživa (nedostatok potravy bohatej na vitamíny v strave).

Najčastejšie môžu byť tieto choroby v mladom veku vyvolané všetkými druhmi nárazov a zranení, ako aj sedavým životným štýlom spojeným so zlým držaním tela. Vzpieranie, silná fyzická námaha a choroby chrbtice - to všetko následne vedie k Schmorlovej hernii.

príznaky

Klinický prejav Schmorlovej kýly u tehotnej ženy často chýba alebo má mierne príznaky. Je to spôsobené skutočnosťou, že Schmorlova kýla nestlačuje nervové zakončenie a krvné cievy, ani nemôže spôsobiť zápal a svalové kŕče..

Schmorlova kýla je pomerne zákerné ochorenie, ktoré sa pri vyšetrení prejavuje celkom náhodne, konkrétne s diagnózou spojenou s inými problémami s chrbticou. Ženy sa často sťažujú na menšie bolesti počas cvičenia as akýmkoľvek tlakom na chrbte. Počas odpočinku môže bolesť úplne zmiznúť a nenarúšať nastávajúcu matku.

Pri pohmate je možné mierne postihnutie stavca, objaví sa svalový spazmus. Zmeny neurologického a vaskulárneho charakteru tehotnej ženy však nemusia byť stanovené.

Diagnóza Schmorlovej kýly u tehotnej ženy

Prietrž môže byť diagnostikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Prvými príznakmi môžu byť bolesť chrbtice, ktorá sa po fyzickej námahe zosilňuje;
 • Palpácia a vizuálne vyšetrenie tehotnej ženy naznačujú zakrivenie chrbtice, v chrbtovej kolóne sa objavujú opuchy;
 • Nakoniec ďalšie testy pomôžu určiť Schmorlovu prietrž, na základe ktorej lekári (vertebroológ, neuropatológ a ortopéd) určujú správnu diagnózu;
 • Röntgenové lúče, počítačová tomografia a MRI (magnetická rezonancia) môžu byť navyše priradené k diagnostike choroby. V súvislosti s tehotenstvom sa však tieto typy štúdií predpíšu neskôr - po pôrode.

komplikácie

Napriek tomu, že Schmorlova kýla môže byť asymptomatická, jej komplikácie sú rovnako nebezpečné ako komplikácie akejkoľvek medzistavcovej prietrže. Aké je nebezpečenstvo choroby:

 • Vysoká pravdepodobnosť zlomenia pri stlačení;
 • Miecha môže zlyhať;
 • Artróza sa môže vyvinúť v dôsledku veľkého zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • Prerušené držanie tela a pružnosť chrbtice.

Vedením aktívneho životného štýlu, prevenciou a starostlivosťou o zdravie udržujete svoju chrbticu vo vynikajúcom stave a počas svojho očakávaného tehotenstva získate veľa príjemných emócií..

liečba

Ak sa zistí Schmorlova hernia, nebojte sa tejto diagnózy. V žiadnom trimestri tehotenstva nepredstavuje smrteľné nebezpečenstvo a ohrozuje život dieťaťa. Jedinou potrebou je, aby boli odborníci neustále sledovaní a dodržiavali ich lekárske odporúčania.

Čo môžeš urobiť

Prvým krokom, ktorý môžete urobiť pred plánovaným tehotenstvom, je posilnenie chrbtových svalov pomocou špeciálnych liečebných cvičení. Čo robiť počas tehotenstva, odborníci povedia.

Spravidla odporúčajú nosiť správne zvolený obväz alebo opasok, ktorý zmierňuje stres v chrbtici, navštívia bazén a robia všetky možné cvičenia, ktoré uvoľňujú a napínajú zadné svaly..

Čo robí lekár?

Schmorlovu prietrž je možné liečiť pod dohľadom lekárov. Úlohy ošetrujúceho lekára:

 • Uvoľniť svaly stiesnené kŕčom a odstrániť syndróm bolesti pomocou lekárskych prípravkov - prvá pomoc pri exacerbácii ochorenia;
 • Zlepšiť prísun krvi do chrbtových svalov, obnoviť pohyblivosť a flexibilitu chrbtice, ako aj zlepšiť metabolické procesy v chrbtici;
 • Predchádzajte možným komplikáciám.

prevencia

Aby ste zabránili vzniku prietrže počas tehotenstva, môžete použiť kompetentnú prevenciu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • Aktívne sa pohybujte v skorých štádiách tehotenstva aj v neskorších štádiách: veľa chodte, navštívte bazén, robte špeciálne terapeutické cvičenia;
 • Ak nie sú kontraindikácie, nezabudnite na relaxačnú masáž;
 • Nedovoľte, aby prírastok na váhe prekročil normu povolenú pre váš gestačný vek, pretože nadmerná hmotnosť výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice;
 • Sledujte svoju stravu, zbavte sa zlých návykov, aby nedošlo k narušeniu metabolických procesov v tkanivách;
 • Neporušujte harmonogram konzultácií s pôrodníkom - gynekológom, prísne dodržiavajte tieto odporúčania, včas predložte všetky potrebné testy..

Vyzbrojte si vedomosti a prečítajte si užitočný informatívny článok o chorobe prietrže v nose v dôsledku tehotenstva. Koniec koncov, byť rodičmi znamená študovať všetko, čo pomôže udržať určitý stupeň zdravia v rodine na 36,6.

Zistite, čo môže spôsobiť kýlu bylinného výtoku z nosa počas tehotenstva, ako ju včas rozpoznať. Nájdite informácie o tom, aké sú príznaky choroby. A aké testy pomôžu identifikovať chorobu a urobiť správnu diagnózu.

V tomto článku sa dočítate o metódach liečby takej choroby, ako je hernácia nosa v tehotenstve. Uveďte, aká účinná by mala byť prvá pomoc. Čo liečiť: Vyberte si lieky alebo alternatívne metódy?

Zistíte tiež, aké nebezpečenstvo predčasného liečenia choroby prietrže nosovej stáda počas tehotenstva môže byť nebezpečné a prečo je také dôležité vyhnúť sa následkom. Všetko o tom, ako zabrániť herniovej hernii počas tehotenstva a predchádzať komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo znamená fáza dekompenzácie?Cirhóza prebieha vo viacerých etapách a je veľmi dôležité nevynechať prvé príznaky patologického procesu.
VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.Ste však neoprávnený používateľ.Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.
Xiphoidný proces u dieťaťa a dospelého je oddelená anatomická formácia kostí, ktorá sa spája cez chrupavku s hrudnou kosťou. Má určitú mobilitu, v dôsledku ktorej je vystavená rôznym traumatickým zraneniam a rozvoju patologických procesov.