loader

Hlavná

Späť

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Čo je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice (Schmorlova uzlina), prvýkrát opísal nemecký lekár Christian Schmorl v roku 1927. Samotná choroba nie je nebezpečná, ale niekedy prietrže tohto typu spôsobujú, že medzistavcové platničky padajú do stavcov a zhoršujú ich funkčnosť..

Kýly malé Schmorlovej, ktoré sa tvoria v bedrovej oblasti, sa zvyčajne neobťažujú a nevyžadujú chirurgické ošetrenie. Ak sa však zistí veľká prietrž, je vhodné zdržať sa významnej fyzickej námahy, aby sa znížilo riziko zlomenia pri kompresii. Maximálne zaťaženie sa aplikuje na stavce v lumbosakrálnej oblasti, takže Schmorlova hernia s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí zlomeninu..

príčiny

Schmorlova kýla je vo väčšine prípadov dedičná. V tomto prípade sa v bedrovej oblasti vytvorí viac Schmorlových uzlov. Existujú však aj iné dôvody na vytvorenie Schmorlovej kýly:

 • Osteoporóza, ktorá vedie k zlej výžive medzistavcových platničiek;
 • Skolióza, sklon, kyfóza;
 • Rôzne poranenia chrbtice (modriny, zlomeniny, pády);
 • Zmeny v kostnom tkanive;
 • Nadváha, ktorá prispieva k zvýšeniu zaťaženia chrbtice, najmä dolnej časti chrbta;
 • Veľká fyzická námaha;
 • Pasívny životný štýl.

Najčastejšie sa zistí Schmorlova kýla:

 • U detí a dospievajúcich;
 • U starších ľudí;
 • Športovci, ktorých triedy sú sprevádzané trvalými zraneniami chrbta.

Pretože ochorenie v podstate nemá žiadne príznaky a nespôsobuje nepohodlie, je zistené náhodne. Kýla je zvyčajne diagnostikovaná počas magnetickej rezonancie alebo počítačového vyšetrenia. Niekedy sú pacienti znepokojení nepríjemnými pocitmi v dolnej časti chrbta, krížovou kosťou, znecitlivením prstov na nohách, slabosťou v chrbte..

Liečebné metódy

Aká liečba je potrebná, ak je diagnostikovaná Schmorlova kýla bedrovej chrbtice, ortoped rozhodne individuálne. Zohľadňuje sa to:

 • Množstvo a veľkosti;
 • Lokalizačná oblasť;
 • Stav kostí;
 • životný štýl.

Pri Schmorlovej kýle lumbálnej chrbtice sa obvykle liečba uskutočňuje konzervatívne a iba v prípade závažných komplikácií sa musí uchýliť k chirurgickému zákroku. Medzi najúčinnejšie patria:

 • Rôzne druhy masáží;
 • rehabilitácia;
 • Manuálna terapia;
 • Fyzioterapeutické postupy.

V prípade kýly Schmrol nie je užívanie drog potrebné. Ak sa však vyskytne bolesť, lekár vám môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Na zmiernenie bolesti je možné použiť aj otepľovacie masti a náplasti..

masáž

Na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách sa posilňuje kostrový sval pohybového aparátu, pri liečbe Schmorlovej kýly v bedrovej chrbtici sa často používa wellness masáž. Pomocou masáže je možné eliminovať zárezy a zvýšiť prietok krvi v bedrovej oblasti. Môže sa použiť ako hlavné ošetrenie alebo ako doplnok k iným metódam. V prípade kýly Schmorl sa používa pri masáži hernia bedrovej chrbtice relaxačná masážna technika s hnetením. Hlavnou vecou, ​​ktorú si treba zapamätať, je, že postupy môže vykonávať iba špecialista.

fyzioterapia

Terapeutický cvičebný komplex (LFK) je považovaný za jeden z najúčinnejších spôsobov prevencie a liečby Schmorlových uzlov. Terapeutické cvičenia zmierňujú napätie v bedrovej chrbtici, posilňujú svaly chrbta, vďaka čomu sa znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Komplex by mal pozostávať z hladkých pokojných cvičení, ktoré vylučujú náhle pohyby a skoky. Preto budú najvhodnejšie jogy, pilates, orientálna gymnastika.

Musíte začať s liečbou svetlom cvičenia, postupne zvyšovať intenzitu a zložitosť. Počas hodín musíte pozorne načúvať týmto pocitom. Ak pociťujete bolesť alebo nadmerné svalové napätie v bedrovej oblasti, prestaňte vykonávať svoju činnosť. V ideálnom prípade by ošetrujúci lekár mal zvoliť individuálny komplex pre každého pacienta. Ale zvyčajne pre triedy sa odporúča tá základná, ktorá pozostáva z cvičení zameraných na napínanie chrbtových svalov a ich posilňovanie. Ako hlavné cvičenie je možné odporučiť päť základných cvičení. Spustite to takmer každý. Komplex je vhodný na nezávislé štúdium.

 1. Počiatočná poloha leží na bruchu, ramená sú predĺžené pozdĺž hlavy, nohy sú rovné. Pravá ruka a ľavá noha sú odtrhnuté z podlahy, zadné svaly sú pri výkone napäté. Noha a rameno by mali byť rovnobežné s podlahou. Pozíciu zablokujte na šesť sekúnd. Asi šesť, návrat do východiskovej polohy. Oddýchnite si na pár sekúnd. Ďalej zopakujte cvičenie s druhou rukou a nohou. K dispozícii sú 3 prístupy..
 2. Východisková pozícia je rovnaká ako v prvom cvičení. Iba v tomto prípade stúpajú nohy aj ruky súčasne. Vytiahnite ich rovnobežne s podlahou a vydržte v tejto polohe po dobu 5 sekúnd. Potom odpočívajte 3 sekundy v počiatočnej polohe. Opakujte trikrát.
 3. V počiatočnej polohe, ležiace na bruchu, sapnite ruky v zámku na zadnej časti hlavy. Dotiahnite chrbát a odtrhnite hornú časť tela, zatiaľ čo vaše nohy sú pritlačené k podlahe. Zostaňte chvíľu v tejto pozícii. Prvýkrát postačia 2 - 3 sekundy, postupne by sa mali držať 6 - 8 sekúnd. Počet prístupov tri.
 4. Na cvičenie musíte kľačať a ruky ležať na podlahe. Potom striedavo zdvihnite nohy, prst sa pozerá dolu. Cvičte pomaly, každú nohu fixujte na dve sekundy vo zdvihnutej polohe. Prvýkrát bude stačiť urobiť tri opakovania, v budúcnosti sa odporúča urobiť 9-krát pre každú etapu.
 5. Ľahnite si na chrbát s rukami natiahnutými pozdĺž tela, toto bude východisková poloha. Potom zdvihnite nohy kolmo na podlahu. Pokúste sa opraviť túto pozíciu na 8 sekúnd. Vráťte sa na úvod, relaxujte a opakujte to ešte dvakrát. Ako ľahký variant môžete zdvihnuté nohy ohnúť na kolenách. Hlavná vec je zabezpečiť, aby bedra dobre priliehala k podlahe. V prípade nepríjemných pocitov v dolnej časti chrbta by sa malo cvičenie odložiť.

Pre pacientov so Schmorlovou kýlou sú vhodné vodné aerobik, plávanie. Dobrého účinku je možné dosiahnuť cvičením, striedaním s masážou.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické techniky pomáhajú rovnako účinne bojovať proti Schmorlovej hernii v bedrovej oblasti. To môže byť:

 • Elektrická stimulácia, spodná časť chrbta je vystavená nízkofrekvenčnému prúdu;
 • Ako stimulanty sa používajú magnetická terapia, špeciálne magnetické platne;
 • akupunktúra;
 • Rozťahovanie hardvéru na špeciálnych masážnych stoloch;
 • Liečebné kúpele;
 • Podvodná kapucňa;
 • hydromasážne;
 • Zahrievanie.

Niektoré z týchto postupov sa môžu vykonávať aj doma. Napríklad doma si môžete urobiť ihličnaté a nevyhnutné kúpele, kúrenie. Otepľovacie obklady je možné vyrobiť z tinktúr na alkoholový (0,5 l) púpava (50 g) a gaštan (50 g).

Manuálna terapia

Liečba prietrže pomocou ručnej terapie sa v poslednej dobe stáva čoraz obľúbenejšou. Bolo vyvinutých a použitých mnoho rôznych techník, pomocou ktorých môže odborný manuálny technik liečiť chorobu rukami. Manuálna terapia je veľmi často vynikajúcou alternatívou k tradičnej liečbe. Je však potrebné si uvedomiť, že postupy by mali vykonávať iba špecialisti. Najlepšie je kontaktovať chiropraktikov, ktorí pracujú legálne. Pretože pri nesprávne vykonaných manipuláciách môžete zhoršiť svoj stav alebo zostať zdravotne postihnutí.

Prevencia komplikácií

Ľudia, ktorí majú bedrovú kýlu v bedrovej oblasti, môžu viesť normálny život. Aby sa však minimalizovali komplikácie, mali by:

 • Znížte nadmernú fyzickú námahu;
 • Vyhnite sa vzpieraniu;
 • Pohybujte sa viac;
 • Dodržiavajte zdravú stravu;
 • Pokúste sa schudnúť;
 • Prestať fajčiť;
 • Používajte ortopedický nábytok.

Nezabudnite, že ak sa vyskytne silná bolesť, čo najskôr sa poraďte s lekárom. Vskutku so závažnými komplikáciami, hoci zriedkavo, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - nútiť vlastné tkanivo medzistavcovej platničky do hubovitej kosti stavcového telesa (intraspongálny výčnelok) cez hraničnú hyalínovú doštičku, ktorá oddeľuje spodnú časť stavca od tela disku.

Jedná sa o tzv. Rádiologickú patológiu (kvôli chýbajúcim zjavným symptómom spôsobeným zvláštnou lokalizáciou). Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Pod herniou medziobratlového disku rozumieme vyčnievanie jeho želé podobného centra defektmi hustého formatívneho krúžku spojivového tkaniva umiestneného na periférii. V tomto prípade želé podobná látka v centrálnej časti disku, ktorá sa cez ňu prelomí, stlačí citlivé alebo motorické korene miechy, ležiaca vo dvojiciach medzi stavcami, a vyvoláva vývoj špecifických symptómov..

Fenomén Schmorlovej kýly spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené von, ale vnútri tela blízkeho stavca. Pretože hlavné prejavy hernie disku sú spojené s kompresiou koreňov miechy, v tomto prípade aktívne symptómy zvyčajne chýbajú.

Napriek tomu, že sa nezistila spoľahlivá prevalencia patológie, predpokladá sa, že Schmorlovy kýly s rôznou lokalizáciou v približne 40% populácie. Ochorenie často postihuje bedrovú chrbticu, ktorá je spojená s lokálnym intenzívnym zaťažením axiálnej kostry.

Synonymum: Schmorlove uzly.

Príčiny a rizikové faktory

Za hlavný dôvod rozvoja Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice sa považuje patológia spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje počas tvorby štruktúr axiálnej kostry. Poruchy sa často vytvárajú počas druhého zrýchlenia rastu dieťaťa, keď sa objavia necharakteristicky zhutnené chrupavkové uzly, ktoré majú vyššiu hustotu štruktúry ako kruh spojivového tkaniva medzistavcových platničiek. V procese vývoja tieto štruktúry vyvíjajú tlak na blízke stavovce, pretláčajú ich a vytvárajú Schmorlovu prietrž.

Komplikáciou Schmorlovej hernie bedrovej chrbtice môže byť kompresná zlomenina chrbtice, hernia medzistavcovej platničky alebo dystrofická degenerácia Schmorlovej hernie s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov..

 • vrodená patológia spojivového tkaniva;
 • traumatické poškodenie hraničných hyalínových platní;
 • degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov;
 • neprimerané zaťaženie bedrovej chrbtice.
 • predĺžená nútená poloha tela so zaťažením bedrovej axiálnej kostry;
 • intenzívny rast dieťaťa v dospievaní;
 • starší vek;
 • nosiť topánky s príliš vysokými podpätkami;
 • profesionálne kurzy zamerané na vzpieranie, akrobaciu, parašutizmus a iné športy, ktoré môžu vyprovokovať kostrové mikrotraumy;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • porušenie postoja;
 • tehotenstva;
 • metabolické ochorenia.

Formy choroby

V závislosti od rozšírenia procesu sa rozlišujú jednolôžkové a viac bedrové hernie bedrovej.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Choroba je spravidla asymptomatická alebo má mimoriadne skromné ​​príznaky. Sťažnosti podané pacientom sú nešpecifické:

 • nepríjemné pocity alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice;
 • zintenzívnenie nepríjemných pocitov pri zaťažení a ich oslabenie (až do úplného vymiznutia) v pokoji;
 • znížená pohyblivosť bedier.

Fenomén Schmorlovej hernie spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené smerom von, ale vnútri tela blízkeho stavca..

Objektívne vyšetrenie môže odhaliť miernu bolesť pri palpácii pri projekcii defektu, lokálnu svalovú hypertonicitu.

K poškodeniu môže dôjsť na ktoromkoľvek z 5 bedrových stavcov, patologický proces nemá obľúbené miesto.

V závažných prípadoch, keď sa veľký objem medzistavcovej platničky pretlačí alebo úplne zhroutí do blízkeho stavca, sa symptómy Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice stávajú oveľa intenzívnejšími:

 • silná bolesť pri fyzickej námahe;
 • poruchy pohyblivosti (neschopnosť vykonávať ohyb a extenzorové pohyby v dolnej časti chrbta v plnom rozsahu);
 • tupé bolesti v polohe so sklonením vpred, s predĺženým státím alebo sedením;
 • únava bedrovej chrbtice, pocit stuhnutosti;
 • poruchy citlivosti alebo motorickej aktivity na dolných končatinách.

diagnostika

Hlavnými diagnostickými metódami sú inštrumentálne štúdie:

Použitie laboratórnych výskumných metód na potvrdenie prítomnosti alebo neprítomnosti patológie nie je možné.

Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Liečba Schmorlovej hernie je komplexná: používajú sa fyzioterapeutické a liekové metódy.

Skupiny liekov používaných na liečbu choroby:

 • svalové relaxanciá s centrálnym pôsobením;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

V závažných prípadoch, pri neúčinnej konzervatívnej liečbe Schmorlovej prietrže lumbálnej chrbtice a vysokom riziku komplikácií, sa vykonáva chirurgický zákrok..

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie kýly Schmorl bedrovej chrbtice môžu byť:

 • vytvorenie prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice;
 • kompresné zlomenie postihnutého stavca;
 • dystrofická degenerácia Schmorlovej kýly s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a komplexnej liečbe je prognóza priaznivá.

prevencia

Preventívne opatrenia sú:

 1. Systematické preventívne vyšetrenia v prípade rizikových faktorov.
 2. Včasná komplexná liečba choroby, ak sa zistí.
 3. Odmietnutie nadmerného zaťaženia pri diagnostike Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: vyššie, 2004 (GOU VPO „Kurská Štátna lekárska univerzita“), špecializácia „Všeobecné lekárstvo“, kvalifikácia „Doktor“. 2008-2012 - doktorand, Katedra klinickej farmakológie, SBEI HPE „KSMU“, kandidát lekárskych vied (2013, špecializácia „Farmakológia, klinická farmakológia“). 2014-2015 - odborná rekvalifikácia, špecializácia „Manažment vo vzdelávaní“, FSBEI HPE „KSU“.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Schmorlova kýla: ako prekonať chorobu a byť zdravý

Čo znamená Schmorlova kýla? Kto sa vyvíja? Prečo by ste nemali odložiť liečbu, ak sa u vás toto ochorenie nachádza? Aké nebezpečné je to pre vaše chrbát? Ako zaobchádzať? Na tieto a ďalšie otázky odpovie tento článok! 10 minút na čítanie

obsah

Čo je Schmorlova kýla?

Nazýva sa tiež „Schmorlove uzly“. Rovnaká prietrž medzistavcových platničiek, ale s jednou vlastnosťou: chrupavka medzistavcových platničiek vyčnieva do vzpriamený smer do tela nadložného alebo základného stavca.

Ako sa líši Schmorlova kýla od normálnej kýly? Ako viete, klasická medzistavcová prietrž vyčnieva v horizontálnej rovine, často smerom k mieche a Schmorlova kýla smerom k telu stavcov (intracorporeally).

Príznaky Schmorlovej kýly

Takmer vždy je Schmorlova kýla asymptomatická a neprináša osobe nepríjemné pocity, čo sa nepovažuje za akútny stav. V niektorých prípadoch (ktoré sme opísali nižšie) môžu spôsobiť príznaky, ako napríklad:

 • Bolesti chrbta, čo si vyžaduje zmenu polohy tela;
 • Zvýšená únava svalov chrbta;
 • Tuhé kĺby a strata elasticity väzov.

Príčiny Schmorlovej kýly

Hlavným a dominantným dôvodom sú degeneratívne procesy v kostnej štruktúre stavcov. Jednoducho povedané, stavcové telá zmäknú a do tohto miesta vyčnieva disk. Predisponuje k tvorbe takého kýla alebo počiatočnej nedostatočnosti vývoja kostného tkaniva od detstva v dôsledku metabolických porúch. Alebo podľa rovnakej schémy, ale v dôsledku zmien kostí súvisiacich s vekom a poklesu ich hustoty (osteoporóza)..

Okrem toho je to možné pozorovať v dôsledku neustálej vysokej fyzickej námahy, ktorá sa často vyskytuje u športovcov alebo v ťažkom tehotenstve. Na rôntgenovej snímke sú zreteľne viditeľné zmeny hustoty kostí a deformácií stavcov.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

Najviac poučná časť tohto článku, pretože sme o tom sľúbili!

Vzhľadom na to, že takéto kýly zvyčajne nie sú bohaté na príznaky, a aj keď sa zistia, často im nie je venovaná náležitá pozornosť. Samy osebe nie sú nebezpečné, ale pokiaľ ide o komplikácie, otázka je iná:

 1. Praskliny v stavcoch sa môžu tvoriť v dôsledku dutín v nich vytvorených. To môže viesť k ďalšiemu zlomeniu stavca, čo je nebezpečný stav. Pravdepodobnosť zlomenín stavcov je obzvlášť vysoká, ak sú dva výbežky nad a pod, smerom k jednému stavcu..
 2. Disk tiež môže úplne vyplniť vytvorenú dutinu, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov miechy a rýchle opotrebenie kĺbov chrbtice..
 3. Môžu sa tiež vyvinúť negatívne symptómy stuhnutosti, straty flexibility a únavy.

Druhy kýly Schmorl

V závislosti od miesta vývoja sa rozlišujú bedrové, hrudné a krčné kýly a Schmorlovy uzly.

Schmorl Lumbar Hernia

Veľkým nebezpečenstvom tejto kýly je lumbálna prietrž, pretože tieto stavce sú najmasovejšie a v porovnaní s inými stavcami sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Vyskytujú sa pri konštantných ostrých pohyboch s bremenami na bedrovej časti.

Keď sa v tejto časti objavia Schmorlovy uzly, zvyčajne sa dajú ľahko určiť na röntgenovej snímke chrbtice:

Schmorlova hrudná kýla

V oblasti hrudníka je zaťaženie menšie ako v bedrovej oblasti, pretože tieto stavce sú podopreté rebrami a ťažisko je dobre rozložené. V tejto súvislosti je riziko vývoja kýly Schmorlovej v tejto časti nižšie. Charakteristickým znakom pri vývoji kýly Schmorlovej v hrudnej oblasti je to, že bolesti sa objavujú počas progresie procesu a môžu sa dať horným končatinám a hornej časti tela..

Schmorlova krčná prietrž

V tejto časti sa vyskytuje Schmorlova kýla o niečo častejšie ako v iných. Je ťažké identifikovať taký stav, pretože tento typ prietrže neobťažuje človeka po dlhú dobu vo forme bolesti. Jediným príznakom, ktorý môže viesť k diagnóze, je zvýšená únava krčnej chrbtice. V tejto časti sa môžu najčastejšie tvoriť praskliny a zlomeniny stavcov, pretože krčné stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie..

Ak sa zistí Schmorlova hernia v akékoľvek oddelenie chrbtica naliehavo potrebuje začať liečbu.

Stredné kýly Schmorl

Sú najvhodnejšou možnosťou pre vývoj prietrže tohto typu. Od ostatných sa líšia v tom, že ovplyvňujú centrálnu časť tela stavca a sú najmenej často komplikované prasklinami a zlomeninami stavcov. Takéto kýly zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky..

Popri lokalizácii Schmorlovej hernie sa rozlišujú aj viacnásobné a jednotlivé Schmorlovy uzly.

Viac uzlov

Sú omnoho častejšie ako jednotlivé. Zvláštnosťou viacerých uzlov je to, že môžu ovplyvniť rovnaký stavec z rôznych strán alebo môžu byť rozptýlené po rôznych častiach chrbtice. V tomto prípade nie sú nezvyčajné príznaky vo forme zvýšenej únavy chrbta a neschopnosti dlhodobo zostať v rovnakej polohe (sedenie, státie) z dôvodu bolesti chrbta..

jednoposteľová

Sú dôsledkom skoliózy, kyfózy a iných deformujúcich ochorení chrbtice. Najčastejšie nespôsobujú násilné symptómy v závislosti od lokalizácie.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Dôvodom rozvoja alebo zhoršenia takejto prietrže je zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré sa pozoruje u každého tehotného dievčaťa..

Aby sa predišlo zhoršeniu stavcovej deformity pred tehotenstvom alebo v prvom trimestri tehotenstva, je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aby sa zistilo, či sú v chrbtici degeneratívne a deformujúce choroby chrbtice..

Ak bola Schmorlova kýla zistená pred alebo počas tehotenstva, je potrebné chrániť chrbticu pred preťažením formou nosenia podporných korzetov a iných všeobecných posilňovacích prostriedkov na ochranu a prevenciu chorôb chrbtice..

Nie je to kontraindikácia pre tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza Schmorlovej kýly

Prvá vec, ktorá môže naznačovať prítomnosť Schmorlovej kýly, je prítomnosť zvýšenej únavy chrbta a prítomnosť bolesti chrbta, ktoré sú neutralizované v polohe na chrbte alebo pri zmene polohy tela..

Hlavnými vyšetreniami ľudí s podozrením na kýlu Schmorl sú rádiologické typy diagnózy:

 • X-ray chrbtice
 • MRI chrbtice
 • Počítačová tomografia chrbtice (to je najlepšia metóda v porovnaní s MRI, pretože CT sken lepšie vizualizuje také husté štruktúry tela ako kosti).

Schmorlovu herniu diagnostikuje traumatológ, ortopéd alebo vertebroológ.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

K otázke liečby Schmorlovej prietrže by sa malo pristupovať komplexne. Na dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta sa rozlišuje 5 druhov liečby, z ktorých niektoré by sa mali navzájom kombinovať:

 • Liečba drogami
 • fyzioterapia
 • masáž
 • Chirurgické ošetrenie
 • Restoratívne ošetrenie

Liečba drogami

Hlavné lieky, ktoré sa používajú pri zastavení bolesť a zmiernenie zápalu Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú. Z tejto skupiny v takejto situácii je potrebné rozlišovať také lieky, ako sú:

Na posilnenie kostí a väzivového aparátu sú úspešné vápnikové prípravky v kombinácii s vitamínom (kalcium-D3 nycomed).

fyzioterapia

Pri výbere súboru cvikov pre Schmorlovu prietrž sa oplatí osloviť každého pacienta individuálne. Ale pre každého existujú všeobecné pravidlá:

 • pred každým cvičením je potrebné zahriať sa
 • každé cvičenie by sa malo vykonávať pomalým rytmom a bez náhlych pohybov
 • zavesenie na tyčinku napína chrbticu a zabraňuje progresii Schmorlovej kýly
 • hyperexlongácia chrbta posilňuje svaly dolnej časti chrbta, zatiaľ čo chrbtica je napnutá
 • použitie ťažkých závaží a činiek a ďalších doplnkových závaží je nežiaduce.

Odporúčame vám podrobne sa zoznámiť s technikou cvikov na Schmorlovu prietrž:

Najlepšie je použiť cvičebnú terapiu pre Schmorlovu prietrž v kombinácii s inými metódami liečby.

masáž

Má významný účinok pri liečbe Schmorlovej kýly. Má zosilňujúci účinok na svalový korzet chrbta, zlepšuje krvný obeh v určitých oblastiach chrbta. Ku každému pacientovi by sa v tejto veci malo pristupovať individuálne..

Pozor! Masáž by mala byť vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, pretože situáciu môže zhoršiť iba nesprávny postup.

Je dôležité používať masáž v komplexe s inými liečebnými metódami..

Chirurgický zákrok

Spravidla nie je potrebná operácia Schmorlovej kýly. Existuje iba niekoľko indikácií pre chirurgický zákrok kvôli Schmorlovej kýle:

 • silné nepohodlie a bolesť v chrbte, ktoré nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód liečby
 • zlomenina stavcov
 • kompresia (kompresia) miechy a koreňov miechy

Nasledujúce komplikácie sa vykonávajú pre komplikácie Schmorlovej kýly:

 • perkutánna fluroskopická vertebroplastika. Použitím tejto metódy sa zničené telo stavcov obnoví v dôsledku zlomeniny;
 • predná / zadná dekompresia miechy a jej koreňov. V tomto prípade je kompresia nervových štruktúr eliminovaná odstránením fragmentov, umelými protetikami, zavedením látok a správnym zlúčením stavcov..

Restoratívne ošetrenie

Hlavnými cieľmi konzervatívnej liečby Schmorlovej kýly sú:

 • záber a predĺženie chrbtice;
 • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
 • zlepšenie prekrvenia štruktúr chrbtice a chrbta.

V tejto súvislosti sme citovali najlepšie metódy na dosiahnutie týchto cieľov..

Dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta konvenčnými metódami si vyžaduje zapojenie odborníkov, posilnené akcie a, čo je dôležité, vysoké náklady.

Tieto metódy a princípy sa dajú pozorovať počas 5 minút denne na špeciálnom simulátore, ktorý bol na tento účel testovaný a certifikovaný:

 • Simulátor Drevmass pôsobí nielen na príznak, ale aj na príčinu choroby! Zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek a predlžuje dĺžku chrbtice. Činnosť je spôsobená valcami rôznych veľkostí.
 • Zlepšuje prísun krvi do chrupavky a výživu disku vďaka pôsobeniu na paravertebrálne svaly na chrbte! Pozitívne tak ovplyvňuje funkčný stav chrupavky a diskov..
 • Tónuje svaly, posilňuje ich a stabilizuje. Pozitívny vplyv na elastickú zložku medzistavcových platničiek!

Simulátor Drevmass

Vo všeobecnosti simulátor Drevmass jednoducho a efektívne ovplyvňuje komplexné zotavenie chrbtice a chrbta. Je nevyhnutnou vecou pri prevencii a liečbe chorôb chrbtice a je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Okrem toho je ľahké cvičiť doma.!

Upozorňujeme na príbeh Poliny a ako jej pomohli masérka a gymnastika Drevmass:

prevencia

Pre primeranú prevenciu výskytu a zhoršenia Schmorlovej prietrže je potrebné pripomenúť si niektoré pravidlá:

 • Vyžaduje sa primeraná úroveň fyzickej aktivity na chrbtici;
 • Udržiavajte zdravý životný štýl, zapájajte sa do telesnej výchovy, jogy a procesov posilňovania svalovej časti chrbta;
 • Je potrebné kontrolovať telesnú hmotnosť - pri obezite sa dramaticky zvyšuje zaťaženie chrbtice a kĺbov;
 • Dodržiavajte režim odpočinku / práce - nepretržitá práca (najmä státie) nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbta.

byť zdravý!

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo zanechajte svoju recenziu / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Aká je medziobratlová kýla Schmorlovho bedrového kĺbu

Čo je Schmorlova kýla

Patológia je dysplázia chrupavkových prvkov medzistavcových platničiek. V priebehu času sa vtláčajú do slabších tkanív susedných stavcov umiestnených vyššie alebo nižšie. Prvýkrát bola patológia objavená ako röntgenové vyšetrenie a opísaná nemeckým lekárom. Christian Schmorl odhalil uzliny v bedrovej oblasti, ktoré sa tvoria v mieste dysplastických porúch medzistavcovej chrupavky.

V medzistavcových kĺboch ​​sa vyvíja včasná artróza. To spôsobuje funkčné poškodenie. Pri dlhodobej progresii sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako sú zlomeniny stavcov. V pokročilých prípadoch je pacient postihnutý. Ľudia so zraneniami a mikrotraumou chrbtice, ktorí vedú sedavý spôsob života, trpia nadváhou..

Ako sa formuje

Schmorlova hernia sa najčastejšie vyskytuje v detstve a dospievaní, ako aj u starých ľudí a športovcov so zvýšenou záťažou chrbta. Počas období rastu mäkké tkanivá vo stavcoch rýchlo rastú a napínajú sa, v kostných štruktúrach je proces oveľa pomalší. Z tohto dôvodu sa v hubovitej štruktúre stavcových telies tvoria dutiny. Práve v nich prudké bremená, ťažké zdvíhanie zlyhávajú.

Porézne telo je riedené a zdeformované. Pri náraze alebo fyzickej námahe dochádza k deformácii platne a vytvára sa hernálna konkávita. Obratle sú náchylné na nadmerné vystavenie.

Úlohu provokatérov pri výskyte Schmorlovej kýly zohrávajú nasledujúce faktory:

 • osteoporóza;
 • patologické zakrivenie držania tela;
 • poranenia stavcov modrinami, pádmi;
 • trofické poruchy kostí;
 • obezita, zvýšenie zaťaženia chrbtice;
 • nadmerná a ostrá fyzická námaha;
 • fyzická nečinnosť.

Pomerne často je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice dlho asymptomatická. Niekedy sú pacienti narušení nepohodlia v bedrovej oblasti, znecitlivenie prstov na nohách, slabosť svalov chrbta. Patológia sa deteguje náhodne počas skenovania MRI alebo CT..

prevencia

Opatrenia na posilnenie chrbtice a zabránenie Schmorlovej kýly sa vykonávajú po celý život, počnúc detstvom. Triedy prispievajú k správnej tvorbe svalového korzetu, zlepšujú krvný obeh a trofizmus v bedrovej oblasti. Dobrý výsledok majú bežné športy: beh, chôdza, plávanie, jazda na bicykli. Podporujú stav chrbtice v tóne a zdraví..

Dodržiavanie zásad správnej výživy je jedným z hlavných odporúčaní na prevenciu Schmorlovej kýly v bedrovej oblasti. Preto sú v potrave obmedzené tukové, bielkovinové a uhľohydrátové potraviny. Namiesto toho zavádzajú viac zelene, zeleniny, ovocia, sadenice obilnín.

Vertebroológovia odporúčajú nasledujúce opatrenia, aby sa predišlo Schmorlovej hernii:

 • choďte na šport, vykonávajte namerané zaťaženie postupne;
 • dodržiavať dennú rutinu;
 • správne striedanie zaťaženia a odpočinku;
 • na nočný odpočinok používajte ortopedické doplnky;
 • jesť racionálne;
 • hmotnosť monitora;
 • vylúčte ostré zaťaženie chrbtice.

liečba

Ortopedický lekár volí liečebnú stratégiu pre Schmorlovu prietrž pri dodržaní nasledujúcich kritérií:

 • veľkosti
 • umiestnenia;
 • poruchy kostného tkaniva;
 • životný štýl.

Terapia sa vykonáva komplexne pomocou konzervatívnych metód. Lieky sa používajú na silnú bolesť a príznaky zápalu.

Ak sa objaví silná bolesť, predpisujú sa analgetiká a protizápalové lieky. Sú to lieky ako Movalis, Celebrex, Voltaren, Naklofen.

Dobrým výsledkom je zahrievanie mastí. Chirurgické operácie sa vykonávajú v prípade závažných komplikácií av pokročilých prípadoch..

Najpopulárnejšie a najúčinnejšie sú pomocné metódy:

Zlepšenie masáže zlepšuje trofické a metabolické procesy v tkanivách, zmierňuje patologické kŕče, posilňuje svalový korzet, normalizuje mikrocirkuláciu. Niekedy sa tým odsadenie eliminuje. Hlavné používané techniky sú hladenie, miesenie, trenie.

Ortopedie pripisujú gymnastickým cvičeniam osobitný význam. Je to účinný nástroj na prevenciu a liečbu Schmorlovej kýly. Vďaka cvičebnej terapii sa uvoľňuje stres, posilňuje sa svalové tkanivo a znižuje sa zaťaženie prvkov medzistavcových platničiek. Cvičenia sa vykonávajú pod dohľadom lekára hladko a postupne, dávajúc záťaž. Zahŕňajú prvky na napínanie a posilnenie svalových skupín chrbta. Ostré výstupy a skoky sú úplne vylúčené. Ale zahŕňajú:

Vertebroológovia predpisujú fyzioterapiu vo všetkých fázach Schmorlovej kýly. Pomáha zmierňovať bolesť, zabraňuje progresii. Kurzy niekoľkokrát do roka.

Nasledujúce fyzioterapeutické metódy účinne pomáhajú pri Schmorlovej kýle v bedrovej oblasti:

 • elektrická stimulácia;
 • podvodná kapucňa;
 • magnetoterapia;
 • akupunktúra;
 • terapeutické kúpele;
 • masážne.

Jednoduché metódy a komplexy cvičení, ranné cvičenia majú priaznivý vplyv na zdravie stavieb kostných chrupaviek stavcov a zabraňujú komplikáciám u pacientov s diagnózou Schmorlovej kýly.

Video „Ako liečiť Schmorlovu prietrž“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako správne liečiť Schmorlovu kýlu.

Schmorlova kýla v bedrovej oblasti

Schmorlova hernia sa nazýva dysplázia a núti medzistavcové platničky do tela susedného stavca..

Takáto patológia sa dlho neobjavuje so žiadnymi príznakmi, s výnimkou mierneho poklesu pohyblivosti miechy v časti, kde sa nachádza chrupavková uzlina..

Najčastejšie je táto chyba zistená náhodne počas röntgenového vyšetrenia.

V závislosti od individuálnych charakteristík osoby sa môže pri krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtici vyskytnúť Schmorlova kýla.

Mechanizmus tvorby kýly Schmorl a možné následky ↑

Výčnelok alebo Schmorlova kýla je nie nebezpečná choroba. Prítomnosť tejto prietrže s normálnou štruktúrou kosti v žiadnom veku nevedie k zraneniam a rozvoju iných chorôb chrbtice..

Schernlova kýla však môže mať vážne následky v dôsledku neskorej diagnózy, obmedzenia pohyblivosti miechy a v dôsledku toho trofických porúch v okolitých tkanivách..

Predispozícia na vývoj tohto ochorenia sa môže zdediť alebo vzniká z mnohých rôznych vekových, fyziologických a biochemických dôvodov..

Podstatou tejto deformácie je, že chrupavka medzistavcových platničiek tlačí cez oslabený stavec a spadá do nej..

Foto: Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Látka medzistavcových platničiek - chrupavky, je vtlačená do tela stavcov - hubovitá látka, ktorá deformuje obštrukčný plast, ktorý sa nachádza medzi nimi..

Na uzatváracích doskách jedného alebo viacerých stavcov sa vytvára charakteristická konkávnosť.

Môžete dokonca hovoriť o prítomnosti mikrotrhlín v tele stavcov, ale na rozdiel od bežných medzistavcových prietrží sa Schmorlove uzly tvoria v segmente chrbtice bez toho, aby spadli do lúmenu miechového kanála a nevyčnievali za jeho okraje..

V tomto prípade nedochádza k stlačeniu miechy, nervovým procesom a koreňom miechy, preto neexistujú žiadne príznaky vo forme bolesti a vážneho obmedzenia pohybu, ktoré by mohli upozorniť na vývoj patológie..

Ochorenie sa deteguje náhodne počas MRI alebo rádiografie.

Schmorlova kýla môže byť príznakom alebo predzvesťou Scheuermann-Mauovej choroby, kyphosis, skorej artrózy medzistavcových kĺbov a tiež zvyšuje riziko protrúzie a medzistavcových prietrží.

Vyskytuje sa v dôsledku zhoršenia pevnosti kostí, prispieva k ďalšiemu oslabeniu postihnutých stavcov a zvyšuje riziko zranení a zlomenín pri ťažkej fyzickej námahe..

V závislosti na povahe lézie diskov a lokalizácii je Schmorlova kýla rozdelená na jednu a viac; predné, stredné, bočné a zadné.

Jednotlivé hernie sa vyvíjajú hlavne v starobe a dospelosti a ovplyvňujú lumbosakrálnu chrbticu. Malé jednotlivé kýly môžu byť tiež dôsledkom niektorých individuálnych čŕt v štruktúre stavcov. Preto sa choroba stále považuje za vrodenú patológiu..

Pretože maximálne zaťaženie chrbtice padá na spodnú časť chrbta, existuje veľké riziko zlomeniny stavca v tejto oblasti počas vývoja Schmorlovej kýly lumbosakrálnej kosti..

Ako sa prejavuje cervikálna radikulitída? Prečítajte si v našom článku.

V ktorých prípadoch sa vykonáva chirurgická liečba spondylolistézy? Odpoveď je tu..

Príčiny ↑

Ochorenie nemá klinické príznaky, ale v miestach, kde sú výčnelky lokalizované, je najslabší bod chrbtice, kde sa môžu vyskytnúť sprievodné ochorenia alebo následné komplikácie..

Existuje veľa dôvodov pre vývoj Schmorlových uzlov..

Najpravdepodobnejšie a najčastejšie z nich:

 • genetická predispozícia;
 • následky negatívnych účinkov počas embryonálneho vývoja;
 • osteoporóza;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • spinálna mikrotrauma;
 • nedostatočné prísun krvi do kostného tkaniva chrbtice kvôli sedavému životnému štýlu alebo nedostatok pohybu spojený so zhoršeným držaním tela;
 • nedostatočná výživa kostného tkaniva, ktorá vedie k nekróze;
 • zmeny kostnej štruktúry súvisiace s vekom;
 • pády, rany, zranenia;
 • nadmerná alebo nedostatočná fyzická aktivita;
 • nevyvážená výživa.

U starších ľudí je nevyhnutný pokles hustoty a sily kostí.

Preto sa s vekom zvyšuje riziko rozvoja kýly Schmorlovej.

Podobné druhy patológií môžu u mladých ľudí vyvolať všetky druhy zranení, sedavý spôsob života, nesprávne držanie tela, vzpieranie na váhe, prehnaná fyzická aktivita a choroby chrbtice..

Pravidelné ranné cvičenia a aktívny životný štýl prispievajú k posilneniu stavcov a správnemu rozvoju miechových svalov.

Pri neustálej práci svaly pumpujú krv a dodávajú ju do stavcov, vyživujú ich tkanivá potrebnými látkami..

Pri nedostatočnej aktivite a nedostatku všetkých dôležitých mikro- a makrobuniek oslabuje pevnosť kostí a vytvára sa charakteristika dierovania Schmorlovej hernie.

Diagnostické metódy ↑

Schmorlove uzly sa najčastejšie vôbec neprejavujú.

V zriedkavých prípadoch môžu byť ich príznaky bolestivé, ale nie silné bolesti chrbta, pocit únavy, slabosť nôh..

Spravidla sa takými príznakmi vyznačuje mnohopočetná a predná prietrž.

Foto: Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla, zistená náhodne, vyžaduje ďalšiu diagnózu.

Cieľom štúdie je zistiť lokalizáciu a vývoj patológie, identifikáciu sprievodných deformít a vylúčenie alebo potvrdenie vývoja medzistavcových hernií, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie.

Ako ďalšie štúdie sa predpisuje elektroneuromyografia, biochemický krvný test, všeobecná analýza krvi a moču atď..

Môže byť potrebné poradiť sa s odborníkmi, ako sú terapeut, neuropatológ, vertebrálny neurológ, traumatológ, ortopéd..

Pokyny na ošetrenie

Terapia tohto typu prietrže si vyžaduje zohľadnenie závažnosti a závažnosti choroby.

V závislosti od výsledkov rádiografie, počítačového a magnetického rezonancie sa vyberajú metódy liečby a prevencie následkov.

V prípadoch, keď tvorba Schmorlových uzlov nie je doplnená výraznými klinickými príznakmi, nie je potrebná osobitná liečba.

Dostatok konvenčných preventívnych opatrení, liečebné cvičenia, masáž.

Liečba je zameraná na:

 • obnova motorickej činnosti;
 • eliminácia svalového tonusu;
 • zastavenie rozvoja artrózy;
 • obnovenie normálnej výživy kostí a chrupavky.

Ako účinné metódy liečby sa používajú:

 • mikrofarmakopunkcia (do biologicky aktívnych zón sa zavádzajú zanedbateľné dávky homeopatických prípravkov, čo vedie k zníženiu bolesti, zlepšeniu výživy tkanív, stimulácii lymfy a krvného obehu);
 • akupunktúra (fyzikálny účinok na reflexozóny);
 • fyzioterapia (magneto a elektroterapia sa používajú na obnovenie metabolických procesov vo svalových tkanivách);
 • manuálna terapia (je zameraná na normalizáciu mobility miechy v problémových oblastiach a na zmiernenie napätia vo svalových tkanivách);
 • spinálna trakcia (veľmi účinná pri prevencii rozvoja závažnejších následkov a komplikácií, pretože odstraňuje záťaž zo zadných svalov a obnovuje mikrocirkuláciu krvi v oblasti stavovcov);
 • masáž (vykonáva sa na posilnenie svalového korzetu, stimuluje metabolické procesy, zlepšuje výživu tkanív a lymfatickú drenáž);
 • Cvičebná terapia a plávanie (najúčinnejšie a široko zacielené metódy liečby akýchkoľvek degeneratívnych porúch pohybového aparátu).

Výber metód do značnej miery závisí od príčin rozvoja patologických zmien a je prísne individuálny pre každého pacienta.

Ak je príznak bolesti a zvýši sa svalový tonus, potom sa konzervatívna lieková terapia vykonáva v kombinácii s fyzioterapeutickými, masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami..

V prípadoch, keď dôjde k preťaženiu stavcových kĺbov v dôsledku výčnelkov, môže sa vyvinúť spondylartróza. Sprevádza ju akútna bolesť a svalové kŕče..

Ak tento stav pretrváva dlhšie ako týždeň, končatiny sú znecitlivené a cítia sa ťažkosti s pohybom a chôdzou, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Ak bol výskyt štrukturálnych zmien spôsobený traumou, potom sú okrem špeciálnych cvičení predpísané aj prípravky obsahujúce vitamín D, vápnik a fosfor, aby sa vyvinula pružnosť chrbtice..

K liekom, ktoré posilňujú kostné tkanivo, by sa malo pristupovať s mimoriadnou opatrnosťou..

Ich vedľajší účinok na kalcifikáciu väzov a tvorbu vápnikových kameňov v obličkách je vážnou výstrahou.

Keď sa Scheuermannova choroba stane príčinou Schmorlovej kýly, potom je terapia zameraná na boj proti tomuto ochoreniu. A uzly a deformácie, ktoré spôsobil v priebehu tohto ošetrenia, prešli.

Prítomnosť príznaku bolesti udáva všetky dôvody na vymenovanie liekov:

 • protizápalové - injekčne podávané diklofenakom, meloxikamom, lornoxikamom, vo forme tabliet, nimesulid, ibuprofén, vo forme mastí - diplerif, gél na rýchle použitie atď..
 • svalové relaxanciá - predpíšte midokálne.
 • okrem toho použite prípravky vitamínov B, horčík.

Liečba trvá v priemere jeden mesiac.

Chirurgia je možná iba vo výnimočných prípadoch..

Vážnou indikáciou pre chirurgický zákrok je:

 • veľká a mnohonásobná Schmorlova hernia, ktorá predstavuje hrozbu zlomenín stavcov;
 • zlomenina stavcov;
 • prítomnosť medzistavcovej prietrže stláčajúcej nervové korene alebo miechu.

V súčasnosti sa vyvíjajú úplne nové sľubné metódy na obnovenie štruktúry koncovej dosky.

Hlavnou úlohou fyzioterapie pri liečbe bedrovej kýly Schmorl je vytvorenie svalového korzetu na udržanie chrbtice a zníženie záťaže na ňu.

Na tento účel by ste mali vykonávať cvičenia, ktoré posilňujú svaly brušných a zadných svalov, ako aj prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie a výživy v tkanivách..

Odporúča sa vykonávať cvičenia pokojne a hladko bez zbytočných trhnutí, náhlych pohybov a skokov. Preto sú na to ideálne jogy, pilates, čchi-kung a niektoré cvičenia z tradičnej gymnastiky.

Je dôležité zabezpečiť, aby sa zvýšená záťaž vyskytovala postupne a súbežne s posilňovaním svalov.

Ak pociťujete bolesť počas cvičenia, potom to nemôžete vydržať, je lepšie to vôbec nerobiť.

Súbor cvičení je možné zvoliť individuálne pre každý, čo je najdôležitejšie, dodržiavať základné princípy, aby nedošlo k poškodeniu.

Približný súbor cvičení:

Číslo 1

Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne..

Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom opakujte cvičenie s druhou rukou a nohou. Návrat do východiskovej polohy a odpočinok..

Číslo 2

V rovnakej polohe zdvihnite obe nohy a ramená a na niekoľko sekúnd ich držte nad podlahou..

Návrat do východiskovej polohy a odpočinok..

Číslo 3

Ležiaci na podlahe tvárou nadol, pritiahnite ruky za hlavu a zatlačte ich do zadnej časti hlavy. Zdvihnite si trup čo najviac (nie viac ako 10 krát).

V prvom týždni stačí jeden prístup, potom môžete cvičenie zopakovať 2, 3 krát.

Číslo 4

Kľačanie, natiahnutie jednej nohy dozadu a zdvihnutie, držanie na niekoľko sekúnd, potom sklopenie a zmena nohy.

Ak je to možné, môžete opakovať 5-7 krát.

Číslo 5

Ležte na chrbte alebo vo visiacej polohe na švédskej stene, zdvihnite a sklopte nohy.

Toto cvičenie na posilnenie brušnej tlače by sa malo vykonávať s vývojom kýly Schmorla v dolnej časti chrbta, po konzultácii s inštruktorom pre cvičebnú terapiu alebo s lekárom..

Ak sa počas jej vykonávania vyskytne bolesť, je lepšie ju na chvíľu odložiť..

Hardvérová trakcia chrbtice

Táto liečba sa tiež nazýva „autogravitácia“..

Pacient leží na špeciálnom gauči, ktorý je akýmsi simulátorom. Jeho povrch sa skladá z pohyblivých a hladkých trubíc. Sú usporiadané tak, že opakujú tvar chrbtice..

Princíp spočíva v tom, že sa rúry otáčajú rôznymi smermi..

Dolné sú dole (k nohám) a horné, hore, tj k hlave. To prispieva k predĺženiu chrbtice v dôsledku pôsobenia ťažnej sily..

Výsledkom tohto účinku je zlepšenie prísunu krvi stavcom a zvýšenie ich pohyblivosti.

Aké chondroprotektory novej generácie existujú? Zistite z nášho článku.

Aké sú príznaky dočasnej tendonitídy? Odpoveď tu.

Ako sa vykonáva koibrácia medzistavcovej prietrže? Prečítajte si tu.

Prevencia ↑

Najčastejšie sa geneticky stanovené Schmorlovy kýly vyskytujú v detstve a dospievaní, takže prevencia je lepšie začať čo najskôr, bez čakania na komplikácie..

Ak to chcete urobiť, jednoducho robte denné cvičenia, chodte na prechádzky, venujte sa akémukoľvek športu. Plávanie je zvlášť prospešné pre zdravie chrbtice..

Existuje veľa užitočných praktických odporúčaní, aby sa zabránilo rozvoju kýly Schmorlovho bedrovej chrbtice.

Ak ich sledujete, potom v prítomnosti jednotlivých hernií v počiatočných fázach vývoja, ako aj pri existujúcich predispozíciách k ich výskytu, môžete zabrániť vzniku tohto ochorenia alebo ho zastaviť..

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • športovanie (plávanie, joga, gymnastika, fitnes);
 • okrem silových športov, skákania, behu, jazdeckých športov;
 • aktívny životný štýl;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity počas dňa a striedanie práce a odpočinku;
 • správna, úplná a vyvážená výživa;
 • dodržiavanie stravy;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • odmietnutie zlých návykov na zdravie;
 • výber ortopedického nábytku.

Prevencia a liečba chorôb majú spoločné ciele.

Od priebehu metabolizmu v tele na bunkovej úrovni závisí od zdravia osoby ako celku a od každého jednotlivého miesta: vnútorných orgánov, chrbtice atď..

Preto nie je prekvapujúce, že fajčenie alebo alkohol, ktoré spôsobujú nenapraviteľné poškodenie tela a narušujú normálny metabolizmus, môžu vyvolať vývoj Schmorlovej kýly.

Je dôležité si uvedomiť a pochopiť, že účinok športovania môže byť dvojaký..

Na jednej strane je potrebné posilniť svalový korzet a udržiavať chrbticu. Na druhej strane však k ďalšiemu rozvoju tejto patológie môže prispievať neprimerané pracovné zaťaženie, fyzické prepracovanie a neúmyselné zranenia..

Bez ohľadu na to, aká optimistická je prognóza, nemožno zanedbávať prevenciu. Okrem toho zahŕňa pre každého človeka zvyčajné metódy udržiavania zdravého životného štýlu.

Schmorlova kýla je choroba, ktorá nemá žiadne príznaky a nevyžaduje liečbu, ale je spojená so závažnými komplikáciami.

Je dôležité si uvedomiť, že iba cielený prístup k liečbe a prevencii chorôb chrbtice, vrátane kýly Schmorl, vám umožní trvalo udržiavať mobilitu a aktivitu vášho tela, ako aj udržiavať dobrú kvalitu života aj v pokročilom veku..

Pohyb je krása, zdravie a mládež!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jednoduchosť počiatočnej fázy používania gymnastiky neznamená, že ju môžete okamžite začať a snívať o nej čo najskôr, aby ste sa dostali k svojej predchádzajúcej podobe.
Po prvé, existovala možnosť zbaviť sa prietrže raz a navždy - pravdepodobnosť, že k nej dôjde, sa znížila na 0,5 - 1%. Po druhé, nie je potrebné zostať v nemocnici týždeň, takéto operácie sa dnes vykonávajú v jednodňovej nemocnici.
Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“.