loader

Hlavná

Hlava

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca. Kompresia miechy alebo koncov miechových nervov v mieste Schmorlovej kýly teda na rozdiel od medzistavcovej prietrže nedochádza..

Prejav Schernlovej hernie je spôsobený zmenou postavenia, posttraumatickou komplikáciou alebo metabolickými poruchami. Je možné formovať sa v dospievaní s intenzívnym vývojom tela, keď je rýchlosť rastu mäkkých tkanív výrazne vyššia ako rast kostných tkanív..

Čo to je?

Schmorlova kýla je zvislý defekt medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v preniknutí jeho časti do hubovitej hmoty kostí tela nad ňou alebo do základného stavca.

Samozrejme, keďže Schmorl bol patológ, mohol z vlastnej skúsenosti s pozorovaním, ktorý prešiel cez anamnézu zosnulých pacientov, overiť, že tieto zaujímavé útvary medzistavcových platničiek boli náhodným nálezom: pacienti sa nesťažovali na bolesť ani na žiadne príznaky, ale uhynuli na úplne odlišné choroby. V Nemecku bolo röntgenové vyšetrenie už rozšírené a následne boli tieto hernie diagnostikované intravitálne ako zvláštny rádiologický fenomén. Nazývajú sa tiež chrupavkové uzly..

V prvých desaťročiach sa verilo, že tieto kýly boli úplne neškodné, ale potom sa ukázalo, že to nie je úplne pravda: za určitých podmienok môžu spôsobiť značné škody. Ale prvé veci ako prvé.

príčiny

Predovšetkým je geneticky určená predispozícia k tejto chorobe chrbtice, ako aj podmienky, za ktorých sa u ľudí vo veku starnutia často pozoruje vývoj prietrže v dôsledku starnutia celého organizmu ako celku a najmä kostí miechy. Možným dôvodom výskytu tejto patológie u detí môže byť aj to, že pri rýchlom raste celého organizmu sa vývoj kostných tkanív oneskoruje a v tkanivách stavcov sa objavujú duté dutiny..

Zoznam uvedený nižšie ukazuje príčiny výskytu Schmorlovej hernie:

 1. Rýchly vývoj tela dieťaťa v období do 12 rokov, kostné tkanivo nemá čas na správny rast.
 2. Genetická predispozícia (koncové platničky stavcov špeciálnej štruktúry)
 3. Deformácia tkanív v dôsledku osteoporózy (u dospelých v dospelosti)
 4. Nedostatočný prísun krvi do stavcov v dôsledku chorôb pohybového ústrojenstva (kyphoskolióza, Scheuermann-Mau) a tiež nízka mobilita.
 5. Mikrotrhliny stavcov počas zranení alebo zvýšeného stresu (šport, ťažký náklad, tehotenstvo a podobne)
 6. Nízky obsah vápnika v tele.
 7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcových platničkách.

Je potrebné poznamenať, že u mladých ľudí s úplne zdravou chrbticou sa môže vyvinúť patológia v dôsledku zranení stavcov, ku ktorým dochádza po silnom súčasnom vertikálnom zaťažení (šok) v chrbtici alebo pri pravidelnom zdvíhaní a prenášaní ťažkých predmetov..

Príznaky Schmorlovej kýly, foto

V klinickej praxi sa častejšie ako nie sú pozorované jednorazové hernie Schmorlovy hernie (pozri fotografiu), ktoré ovplyvňujú niekoľko stavcov a medzistavcové platničky. Sú lokalizované v hrudnej oblasti alebo v dolnej časti chrbta. V krčnej chrbtici sa netvoria Schmorlova kýla. V závislosti od toho, ktorá časť disku sa ponorila do susedného stavca, sa rozlišuje stredná, bočná, zadná a predná prietrž..

 1. Centrálna kýla Schmorl sa vo väčšine prípadov nevyhlási a pri diagnóze chrbtice sa náhodne zistí. Predná prietrž sa najčastejšie tvorí v bedrovej oblasti. Vzhľadom na to, že pri tomto type hernie disku nedochádza k podráždeniu alebo narušeniu nervových koreňov, príznaky sú mierne alebo úplne chýbajú..
 2. Pacienti sa sťažujú na miernu bolesť v chrbte a spodnej časti chrbta, ktorá sa objavuje po fyzickej námahe alebo dlhej chôdzi. Bolesť zmizne po odpočinku alebo zaujatí vodorovnej polohy. Následne sa k syndrómu bolesti pripojí reflexné napätie zadných svalov a pocit necitlivosti v dolných končatinách. Schernlova kýla však nie je taká neškodná, ako sa zdá. V skutočnosti sa jedná o stavcové mikrotraumy. Následne môžu viesť k oveľa vážnejším zraneniam - kompresným zlomeninám stavcov..

Okrem toho je Schmorlova kýla spúšťou pre deformáciu osteoartrózy chrbtice. V tomto patologickom stave vedú degeneratívne zmeny v kostnom a chrupavkovom tkanive k prudkému obmedzeniu pohybov medzistavcových kĺbov. Okrem toho v niektorých prípadoch Schmorlova kýla zvyšuje stupeň zakrivenia chrbtice..

Dôsledky tvorby chrupavky

Často vyvstáva otázka: môže chrupavkový uzol Schmorl vyvolať tvorbu konvenčného výčnelku? Teoreticky - áno, ale iba ak je veľká.

Hlavné hrozby, ktoré nesie veľký chrupavkový uzol, sú:

 1. Riziko kompresného zlomenia stavca s deštrukciou tela - v tomto prípade vznikajú typické príznaky kompresného zlomeniny, a to najmä bolesť..
 2. Hrozba zlyhania výsledného prehĺbenia stavca časti medzistavcovej platničky, čo vedie k narušeniu jeho funkčnosti a ďalšej deformácii, môže spôsobiť provokáciu medzistavcovej prietrže a spôsobiť bolesť a ďalšie radikálne príznaky..

Ak horná fotografia ukazuje röntgen malého výčnelku chrupavky, nasledujúci obrázok zobrazuje veľký výčnelok s odsadením medzistavcového disku.

Diagnóza choroby

Pokiaľ ide o lekára, pacientovi je pridelené úplné vyšetrenie chrbtice a konzultácia so špecializovanými odborníkmi: stavovcom, ortopédom, neurológom. Je dôležité identifikovať príčiny choroby, pretože následná liečba bude zameraná na odstránenie predispozičných faktorov.

Pre diagnostiku je potrebné urobiť rádiografiu chrbtice (v tomto prípade spondylografiu). Vo väčšine prípadov stačí jeden RTG na diagnostikovanie Schmorlovej kýly. V prípade sprievodných chorôb a veľkej prietrže je predpísaná počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Umožňujú vylúčiť medzistavcovú prietrž a iné patológie stavcov.

V niektorých prípadoch sa vykonáva palpácia chrbtice. Vzhľadom na to, že choroba pokračuje bez vonkajších zmien, opuchov a výrazných svalových kŕčov, je na jeseň ťažké cítiť prietrž. V mieste tlaku je cítiť miernu bolesť a napätie, ale nestačí to na správne stanovenie diagnózy. Okrem toho palpáciu vykonáva iba lekár s bohatými skúsenosťami, takéto manipulácie sú nad rámec moci začiatočníka.

Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Pri diagnostike tohto ochorenia lekár predpisuje určitú liečbu na základe toho, či existuje bolesťový syndróm.

Pri absencii bolesti sa predpíšu nasledujúce postupy:

 • normálny režim bez obmedzení;
 • vykonanie súboru cvičení určených na posilnenie svalového korzetu;
 • lekárske plávanie;
 • massotherapy;
 • použitie fyzioterapeutických postupov.

V prípade bolestivého prejavu Schmorlovej kýly je pacientovi predpísané:

 • ortopedický režim, ktorý znamená obmedzenie chodu, skákania, axiálneho zaťaženia s hmotnosťou;
 • terapeutické cvičenia vrátane cvičení na zníženie zaťaženia poškodenej oblasti v spojení s cvičeniami na predĺženie chrbtice;
 • manuálna terapia;
 • použitie stabilizačných korzetov na zníženie impulzu bolesti;
 • fyzioterapeutické postupy zamerané na odstránenie rigidity zadných svalov. Na tento účel sú použiteľné sínusovo modulované prúdy, diadynamické prúdy, perkutánna elektroneurostimulácia, elektroforéza antispasmodických liekov, ako aj trofegeneratívny účinok;
 • použitie analgetík (paracetamol);
 • nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak);
 • použitie masti na zníženie zápalovej reakcie. Uchyľujú sa k nim, keď nie je možné brať lieky perorálne alebo parenterálne v dôsledku sprievodnej patológie, alergickej reakcie na liek;
 • Vitamíny B;
 • akupunktúra.

Ak je Schmorlova kýla spôsobená prítomnosťou kyfózy, je potrebné túto chorobu liečiť. Prakticky to však nie je možné urobiť konzervatívnym spôsobom, takže chirurgický zásah je najúčinnejším spôsobom v boji proti kyfóze..

Medzi operácie, ktoré sa vykonávajú pri kyfóze, patria:

 • stabilizácia (zadná fúzia, korporodéza, fixácia stavcov);
 • dekompresia stabilizujúca (predná dekompresia miechy, predná fúzia miechy, inštrumentálna fixácia chrbtice kostí);
 • korektívne (konštrukcia typu Harrington v kombinácii so stabilizačnými zásahmi).

Všetky tieto zásahy sú navrhnuté tak, aby zmiernili poškodené stavce a inhibovali progresiu vtiahnutia medzistavcových platničiek do tela stavcov..

korzet

Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

 • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
 • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
 • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. [Adsenom]

masáž

U pacientov so Schmorlovou chorobou sa masáž vykonáva iba šetrnou metódou. Skúsený masér uvoľňuje napäté svaly chrbta, jeho masáž zmierňuje únavu a stimuluje krvný obeh..

Po prvých reláciách ustúpia príznaky patológie. A ďalší prísun krvi a lymfy do postihnutej oblasti normalizuje metabolické procesy a dodáva poškodeným tkanivám ďalšiu výživu.

Domáca liečba

Dva z najpopulárnejších spôsobov eliminácie nepríjemných symptómov Schmorlovej kýly (od vertebroológov):

 1. Lotion tinktúry stoniek gaštanu a púpavy. Naplňte stonky púpavy a rozdrvené gaštany pollitrovou nádobou v pomere 2: 1, nalejte vodkou alebo zriedeným liehom. Po dni si spravte krém na 10 minút. Postupne zvyšujte čas na 30 minút, ale nič viac. Tinktúra má protizápalový účinok, zlepšuje schopnosť obnovy tkaniva.
 2. Komprimát na báze chrenu a strúhaných zemiakov. Zmiešajte obe zložky v rovnakom pomere a priložte k postihnutej oblasti v súlade so všetkými pravidlami pre nastavenie komprimácie. Táto zmes má otepľovací účinok a tým stimuluje krvný obeh..

Schmorlova kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré sa najúčinnejšie liečia prírodnými prostriedkami v kombinácii s gymnastikou. Vertebroológovia (špecialisti na problémy s chrbticou) preto venujú osobitnú pozornosť metódam liečby doma: cvičebnej terapii a ľudovým receptom..

cvičenie

Komplex liečebných opatrení pre Schmorlovu prietrž zahŕňa cvičenia na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu. Aplikovaná fyzická aktivita by mala byť zameraná na rozvoj svalov:

S touto patológiou sa fyzické cvičenia v bazéne považujú za ideálne. Zmierňujú nielen bolesť, ale tiež poskytujú oporu v správnej polohe chrbtice.

Jedno z jednoduchých a efektívnych cvičení, ktoré je možné vykonať bez akýchkoľvek úprav:

 • ľahnite si na podlahu a zdvihnite nohy, dotknite sa ponožiek podstielky za hlavou.
 • Odporúča sa začať také cvičenie s piatimi opakovaniami a postupne ho zvyšovať na 20.
 • na začiatku pohybu sa nadýchne, a v najvyššom bode zdvihnutia nôh sa nadýchne.

zhrnutie

Samotná kýla Schmorla nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia, ale jej ničivé následky môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Včasná konzervatívna liečba zaisťuje úplné uzdravenie a návrat pacienta do plného života.

Odložením návštevy na stavovca riskujete „spustenie“ operácie, ktorej výsledok nie je vždy priaznivý.

Schmorlova kýla krčnej a hrudnej chrbtice

Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe. Po smrti nemeckého patológa bola nodulárna neurologická patológia definovaná ako Schmorlova uzlina.

Tento lekársky termín sa odborníkmi stále používa v prípade detekcie cyst (defekty Schmormis) v spongióznej kosti stavcov. Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, ako sa určujú uzuratívne defekty (Schmorlove uzly) a ako sa má liečiť Schmorlova kýla v medzistavcových častiach krčnej chrbtice, tento článok sa bude diskutovať.

Čo to je?

Na rozdiel od tradičného poňatia prietrže, keď v medzistavcových platničkách nastane horizontálny výčnelok, vzniknú Schmorlove uzly v chrbtici v dôsledku horného alebo dolného dierovania koncových doštičiek tkaniva chrupavky chrbtice do spongióznej kosti. Predpokladá sa, že Schmorlova defekt je dôsledkom zlého dedičstva, alebo naopak, Schmorlova intervertebrálna hernia sa objaví u dieťaťa v prípade aktívneho rastu, pred všeobecným normatívnym vývojom. Ako kostná kostra rastie, vývoj kostného tkaniva má určité oneskorenie, ktoré vytvára dutiny v hubovitej štruktúre stavcov, ktoré zapĺňajú veľké alebo malé Schmorlovy kýly.

Lokalizačným miestom stavcovej kýly Schmorl je spravidla stavec Th10-Th11 hrudníka a stavca L1-L5 vyplňujúce bedrovú oblasť. Nie je však vylúčená Schmorlova kýla v krčnej chrbtici..

Latentný priebeh choroby genetického alebo získaného typu je asymptomatický, nedáva majiteľovi nepríjemné pocity a spravidla sa pri plánovanom röntgenovom snímaní alebo pri iných príznakoch a príznakoch neurologickej detegujú jednoduchá alebo viacpočetná hernia Schmorla.

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k deštrukcii hustej štruktúry kostného tkaniva stavcových segmentov. Napriek zjavným, na prvý pohľad absolútnej neškodnosti, môže Schmorlova kýla krčnej chrbtice viesť k vzniku rôznych neurologických patológií a symptomatických príznakov:

 • K všeobecnej deformácii stavcovej kostry s diagnózou centrálnej Schmorlovej prietrže, keď chrupavkové tkanivo spadne do centrálnej časti stavca.
 • K symptomatickej tvorbe pravej medzistavcovej prietrže krčka disku.
 • Na kompresné zlomenie stavcov a podobne.

Ak nepoznáte a nezačnete s liečením Schmorlovej kýly včas, sú možné ďalšie komplikácie vedúce k nepríjemným následkom. Pacienti trpiaci touto patológiou musia vedieť, že Schmorlova kýla je stav, pri ktorom akýkoľvek intenzívny stres na chrbticu môže prispievať k tvorbe mikro-zranení a mikrotrhlín. Preto odborníci týmto ľuďom neodporúčajú, aby sa venovali profesionálnym športovým aktivitám.

V niektorých výnimočných prípadoch sa Schmorlova hernia v stavovcoch vytvára po metabolických poruchách, ako je napríklad kyfóza, zhoršené držanie chrbtice atď..

Zaujímavý fakt! Po dlhom pobyte na obežnej dráhe je väčšine astronautov diagnostikovaná Schmorlova kýla, pretože kostné tkanivo po lete stráca až 10% svojej hustoty..

Príznaky a symptómy

Napriek asymptomatickému priebehu ochorenia môže v dôsledku absencie radiulárneho syndrómu a zúženia miechových kanálov, latentnej povahy neurologického stavu, niekedy vzniknúť niektoré symptomatické prejavy:

 • zvýšená únava stavcovských častí krku;
 • príznaky Schmorlovej prietrže môžu mať intenzívnejšiu závažnosť s vertikálnou polohou tela so zoslabením v ležiacej polohe;
 • znížená flexibilita a pohyblivosť krčných stavcov;
 • pri najmenšom zaťažení sa v inervačnej zóne prejavuje vysoká citlivosť.

diagnostika

Nie je možné vizuálne určiť chrupavkové uzly Schmorla. Pre presné umiestnenie neobvyklých oblastí bude potrebná špeciálna inštrumentálna diagnostika.

Kýly Schmorlovej sú určené röntgenovou metódou výskumu a špecialisti získajú informatívnejší obraz po zobrazení magnetickou rezonanciou. Po vyšetrení všetkých častí chrbtice kvôli uzuratívnym nodulárnym formáciám (Schmorlova kýla) sa liečba klinických prejavov začína zlepšením metabolizmu v postihnutých oblastiach kostného tkaniva..

Ako liečiť?

Liečba prietrže kýly si vyžaduje integrovaný terapeutický prístup. Po nadviazaní všetkých príčin-príčin, príznakov a závažnosti choroby čelia odborníci zložitým úlohám:

 • Manažment bolesti.
 • Zlepšenie metabolizmu.
 • Zabezpečenie nepretržitého hlavného toku krvi do postihnutých oblastí.
 • Obnovenie cervikálnej flexibility a mobility.
 • Blokujte svalové kŕče.
 • Prevencia rozvoja remisie.

Neexistuje jediný režim s liekmi. Ošetrujúci lekár musí brať do úvahy mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, pohlavie a súvisiace chronické ľudské patológie. Pri liečbe nodulárnej kýly podľa Schmorla sa tradične dá odstrániť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť motorické funkcie hornej časti chrbtice.

Fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia sú rovnako účinné na uzlíkoch..

Pretože nie sú k dispozícii radikálne opatrenia chirurgického zákroku pri liečbe tohto ochorenia a terapeutický proces liečby a obnovenia muskuloskeletálnej funkcie trvá od 1,5 do 2 rokov, toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu od pacienta. Je však nevyhnutné a nevyhnutné - liečba doma, ktorá zahŕňa telesný tréning kostry krčka pohybového ústrojenstva, diétu, masáže a terapeutické cvičenia..

V prípade kýly Schmorlovej je k dispozícii špeciálne navrhnutá strava podľa M.I. Pevznera. Podstatou tabuľky stravovania je denná spotreba požadovaného množstva minerálnych zložiek, najmä vápnika, horčíka a železa. Všetky potrebné informácie môžete získať od svojho lekára alebo dietológa.

Alternatívne zaobchádzanie

Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

 1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
 2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
 3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi.
Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

cvičenie

Aj keď nemáte podozrenie, že v krčnom stave je nodulárna formácia, implementácia jednoduchých terapeutických a preventívnych cvičení posilní svalový korzet a zväčší priestor medzistavcových platničiek, čím sa zlepší muskuloskeletálna funkcia celej chrbtice. Nerobte cviky. Stačí vykonať niekoľko zákrut a sklonov v horizontálnej a sedacej polohe.

Pozor! Ak terapeutické cvičenia spôsobujú nepohodlie alebo spôsobujú bolesť v oblasti krčka maternice, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Presnejšie odporúčania týkajúce sa fyzioterapeutických cvičení získate od poradenského špecialistu v mieste bydliska.

Prognóza a odporúčania

Neurologické asymptomatické ochorenie neovplyvňuje celkové zdravie človeka a jeho odbornú činnosť. Absencia klinických príznakov a symptómov však môže viesť k progresii iných chorôb kĺbov. Preto, aby ste si zaistili pohodlný stav svojho tela, musíte neustále monitorovať zdravie chrbtice. Na implementáciu odporúčame päť jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude váš pohybový aparát vždy v poriadku:

 • Sledujte svoju vlastnú váhu a vyhnite sa obezite.
 • Mierna fyzická aktivita, ktorá kombinuje prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie a ľahký beh.
 • Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.
 • Zabráňte podchladeniu kĺbových častí tela a čo najviac sa obmedzte na riziko infekcie.
 • Ročne sa podrobí preventívnemu vyšetreniu neurológom a miestnym praktickým lekárom.

Schmorlova kýla chrbtice

Schmorlova kýla chrbtice je choroba charakterizovaná prienikom chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do samotného tela stavcov. Schmorlova vertebrálna hernia môže byť tiež samostatným symptómom Scheuermann-Mauovej choroby, okrem toho je pri tejto chorobe často pozorovaná aj kypóza;.

U starších ľudí, ktorí trpia závažnou osteoporózou, sa vyskytuje prietrž v mieche častokrát - degenerácia kostnej denzity súvisiaca s vekom.

Schmorlova kýla chrbtice sa prejavuje aj u mladých ľudí pod vplyvom zranení, silných otrasov alebo vertikálnych kvapiek na vodorovnej ploche..

Nadmerné priberanie na váhe a zriedkavé choroby môžu spôsobiť rozvoj tejto choroby..

Znakom anomálie je chrupavka, ktorá je omnoho ťažšia ako kostné tkanivo, v dôsledku čoho tlačí cez kost, to znamená stavca. V skutočnosti je Schmorlova kýla mikro-zlomeninou kostného tkaniva chrbtice. Ochorenie je častejšie u ľudí, ktorých kosti nie sú dostatočne silné..

Príčiny nástupu choroby a rysy priebehu

Sila a hustota kostí závisí priamo od intenzity nasýtenia kostí a mäkkých tkanív stopovými prvkami. Dodáva krvné mikroelementy, aby sa zabránilo mäkkosti a krehkosti stavcov, je potrebný dobrý prísun krvi, aktívny krvný obeh. V prípade, že prietok krvi nie je dostatočný, bude to mať okamžitý vplyv na hustotu kostí v smere poklesu.

Čo ovplyvňuje prietok krvi? Svalový tonus a rozvoj svalového korzetu, aktivita a sila svalov prispievajú k zrýchleniu krvi. Svaly vykonávajú funkciu pumpy, ktorá dodáva krv do mäkkých tkanív, ako aj do chrbtice. V prípade, že človek vedie intenzívny životný štýl, má sklon k aktivite, vedie zdravý životný štýl a zúčastňuje sa fyzických cvičení - svaly takejto osoby budú vždy v dobrej kondícii. V súlade s tým bude prísun krvi u týchto ľudí lepší. Nečinnosť a sedavý životný štýl majú opačný účinok..

Schmorlova kýla krčnej chrbtice je najbežnejšia z hľadiska lokalizácie, to znamená, že krk je najčastejšie postihnutý, pretože stavce sú najzraniteľnejšie kvôli svojej prirodzenej štruktúre..

V prípade sklopenia, posturálneho zakrivenia, s kyphosisom, lordózou, ako aj so Scheuermannovou chorobou je krv nedostatočne čerpaná zo stredu chrbta. V dôsledku toho sa stavce stávajú nedostatočne husté, ľahko pretlačiteľné chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek..

Medzi ďalšie dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj choroby, patrí genetický faktor - dedičnosť. U detí sa Schernlova kýla vytvára v dôsledku intenzívneho rastu, zatiaľ čo mäkké tkanivá sa predlžujú rýchlejšie, zatiaľ čo kostné tkanivo v raste zaostáva. V dôsledku toho sa v stavovcoch objavia prázdne miesta, do ktorých sa následne stlačí medziskupinové chrupavkové tkanivo..

Schmorlova kýla symptómov chrbtice

Najnebezpečnejšou črtou choroby je asymptomatický obraz priebehu. Pacienti si zriedkavo všimnú prítomnosť nepohodlia, nemusia sa vôbec cítiť. Dôvodom je poškodenie chrupavky iba v kostnom tkanive, ktoré netrpia nervovými zakončeniami, čo znamená, že nejestvuje symptomatológia bolesti, ktorá nás často vždy informuje o poruchách tela. Pretože bolesť chýba, potom je diagnóza často veľmi predčasná. Symptóm bolesti sa objaví iba v kritických prípadoch, keď je prietrž veľmi veľká. Vyznačuje sa stálym charakterom, ale extrémne nízkou intenzitou, hoci po dlhodobej fyzickej námahe existujú prípady zvýšenej bolesti.

Pravda, Schmorlova kýla hrudnej chrbtice môže dať zvýšenú tendenciu k únave, pretože ak je prítomná, fungovanie dôležitých vnútorných orgánov - srdca a pľúc, je narušené. To vyvoláva dýchavičnosť a tachykardiu, čoho výsledkom je zvýšená únava.

Klasifikácia Schmorlovej kýly

Kýla Schmorl sa podmienečne delí na typy podľa ich príslušnosti k lokalizačnej zóne, rozlišujú sa tieto typy:

 • Schmorlova kýla hrudnej chrbtice - ovplyvňuje hrudnú oblasť chrbtice, je vo vzťahu k ostatným zriedkavejším typom;
 • Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - ovplyvňuje bedrovú oblasť, môže sa slabo cítiť so zníženou flexibilitou chrbta;
 • Schmorlova kýla krčnej chrbtice - najbežnejšia kvôli mäkkosti stavcov krku.

Schmorlova kýla pri liečbe a diagnostike chrbtice

Ťažkosti pri liečbe Schmorlovej kýly spočívajú v predčasnom odhalení choroby. Pretože klinický obraz symptómov je prakticky neprítomný, prietrž nespôsobuje pocit nepohodlia a silnej bolesti, pacient sa o svojej prítomnosti najčastejšie dozvie náhodou. Kýliu môžete zistiť pomocou röntgenového snímania, na obrázku sa prejavia abnormality kostí a chrupaviek s prienikom druhej.

Prietrž môžete zistiť pomocou röntgenovej snímky alebo MRI

Liečba spočíva predovšetkým v odstránení základného ochorenia. Ak kypóza vyvolala prietrž, potom je potrebné ju predovšetkým odstrániť. Ak bola príčinou choroby Scheuermannova choroba, potom je terapeutický účinok zameraný presne na neho.
Ako liečba sa najčastejšie ponúkajú vitamín D a vápnik. Pomáhajú posilňovať kosti, používajú tiež kalcitón, alostin, myakaltsik. Dobrým účinkom je rybí olej. Okrem liečby drogami je potrebné vykonať aj cvičenia, pri ktorých by sa vyvinul svalový korzet, zvýšil sa svalový tonus a vytrvalosť. To by prirodzene zvýšilo krvný obeh, a teda zásobovanie kostného tkaniva potrebnou výživou a stopovými prvkami. Schmorlova kýla bedrovej chrbtice je obzvlášť rýchlo eliminovaná pomocou cvičení, pretože svaly sú tu veľmi výrazné. Cvičenia sa však najlepšie vykonávajú pod dohľadom lekára, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - nútiť vlastné tkanivo medzistavcovej platničky do hubovitej kosti stavcového telesa (intraspongálny výčnelok) cez hraničnú hyalínovú doštičku, ktorá oddeľuje spodnú časť stavca od tela disku.

Jedná sa o tzv. Rádiologickú patológiu (kvôli chýbajúcim zjavným symptómom spôsobeným zvláštnou lokalizáciou). Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Pod herniou medziobratlového disku rozumieme vyčnievanie jeho želé podobného centra defektmi hustého formatívneho krúžku spojivového tkaniva umiestneného na periférii. V tomto prípade želé podobná látka v centrálnej časti disku, ktorá sa cez ňu prelomí, stlačí citlivé alebo motorické korene miechy, ležiaca vo dvojiciach medzi stavcami, a vyvoláva vývoj špecifických symptómov..

Fenomén Schmorlovej kýly spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené von, ale vnútri tela blízkeho stavca. Pretože hlavné prejavy hernie disku sú spojené s kompresiou koreňov miechy, v tomto prípade aktívne symptómy zvyčajne chýbajú.

Napriek tomu, že sa nezistila spoľahlivá prevalencia patológie, predpokladá sa, že Schmorlovy kýly s rôznou lokalizáciou v približne 40% populácie. Ochorenie často postihuje bedrovú chrbticu, ktorá je spojená s lokálnym intenzívnym zaťažením axiálnej kostry.

Synonymum: Schmorlove uzly.

Príčiny a rizikové faktory

Za hlavný dôvod rozvoja Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice sa považuje patológia spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje počas tvorby štruktúr axiálnej kostry. Poruchy sa často vytvárajú počas druhého zrýchlenia rastu dieťaťa, keď sa objavia necharakteristicky zhutnené chrupavkové uzly, ktoré majú vyššiu hustotu štruktúry ako kruh spojivového tkaniva medzistavcových platničiek. V procese vývoja tieto štruktúry vyvíjajú tlak na blízke stavovce, pretláčajú ich a vytvárajú Schmorlovu prietrž.

Komplikáciou Schmorlovej hernie bedrovej chrbtice môže byť kompresná zlomenina chrbtice, hernia medzistavcovej platničky alebo dystrofická degenerácia Schmorlovej hernie s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov..

 • vrodená patológia spojivového tkaniva;
 • traumatické poškodenie hraničných hyalínových platní;
 • degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov;
 • neprimerané zaťaženie bedrovej chrbtice.
 • predĺžená nútená poloha tela so zaťažením bedrovej axiálnej kostry;
 • intenzívny rast dieťaťa v dospievaní;
 • starší vek;
 • nosiť topánky s príliš vysokými podpätkami;
 • profesionálne kurzy zamerané na vzpieranie, akrobaciu, parašutizmus a iné športy, ktoré môžu vyprovokovať kostrové mikrotraumy;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • porušenie postoja;
 • tehotenstva;
 • metabolické ochorenia.

Formy choroby

V závislosti od rozšírenia procesu sa rozlišujú jednolôžkové a viac bedrové hernie bedrovej.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Choroba je spravidla asymptomatická alebo má mimoriadne skromné ​​príznaky. Sťažnosti podané pacientom sú nešpecifické:

 • nepríjemné pocity alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice;
 • zintenzívnenie nepríjemných pocitov pri zaťažení a ich oslabenie (až do úplného vymiznutia) v pokoji;
 • znížená pohyblivosť bedier.

Fenomén Schmorlovej hernie spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené smerom von, ale vnútri tela blízkeho stavca..

Objektívne vyšetrenie môže odhaliť miernu bolesť pri palpácii pri projekcii defektu, lokálnu svalovú hypertonicitu.

K poškodeniu môže dôjsť na ktoromkoľvek z 5 bedrových stavcov, patologický proces nemá obľúbené miesto.

V závažných prípadoch, keď sa veľký objem medzistavcovej platničky pretlačí alebo úplne zhroutí do blízkeho stavca, sa symptómy Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice stávajú oveľa intenzívnejšími:

 • silná bolesť pri fyzickej námahe;
 • poruchy pohyblivosti (neschopnosť vykonávať ohyb a extenzorové pohyby v dolnej časti chrbta v plnom rozsahu);
 • tupé bolesti v polohe so sklonením vpred, s predĺženým státím alebo sedením;
 • únava bedrovej chrbtice, pocit stuhnutosti;
 • poruchy citlivosti alebo motorickej aktivity na dolných končatinách.

diagnostika

Hlavnými diagnostickými metódami sú inštrumentálne štúdie:

Použitie laboratórnych výskumných metód na potvrdenie prítomnosti alebo neprítomnosti patológie nie je možné.

Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Liečba Schmorlovej hernie je komplexná: používajú sa fyzioterapeutické a liekové metódy.

Skupiny liekov používaných na liečbu choroby:

 • svalové relaxanciá s centrálnym pôsobením;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

V závažných prípadoch, pri neúčinnej konzervatívnej liečbe Schmorlovej prietrže lumbálnej chrbtice a vysokom riziku komplikácií, sa vykonáva chirurgický zákrok..

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie kýly Schmorl bedrovej chrbtice môžu byť:

 • vytvorenie prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice;
 • kompresné zlomenie postihnutého stavca;
 • dystrofická degenerácia Schmorlovej kýly s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a komplexnej liečbe je prognóza priaznivá.

prevencia

Preventívne opatrenia sú:

 1. Systematické preventívne vyšetrenia v prípade rizikových faktorov.
 2. Včasná komplexná liečba choroby, ak sa zistí.
 3. Odmietnutie nadmerného zaťaženia pri diagnostike Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: vyššie, 2004 (GOU VPO „Kurská Štátna lekárska univerzita“), špecializácia „Všeobecné lekárstvo“, kvalifikácia „Doktor“. 2008-2012 - doktorand, Katedra klinickej farmakológie, SBEI HPE „KSMU“, kandidát lekárskych vied (2013, špecializácia „Farmakológia, klinická farmakológia“). 2014-2015 - odborná rekvalifikácia, špecializácia „Manažment vo vzdelávaní“, FSBEI HPE „KSU“.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Ľudský žalúdok robí dobrú prácu s cudzími predmetmi a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava rozpúšťa aj mince..

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Úlohou presného stanovenia otcovstva je rovnako stará otázka, ako nájsť zmysel života. Muži sa vždy zaujímali o to, či vychovávajú svoje deti.

Schmorlova kýla chrbtice

Zvýšená únava chrbta, bolesť pri chôdzi, bolestivé zákruty hlavy - to všetko môže byť znakom prítomnosti prietrže v mieche. Názov patológie medzistavcových platničiek znie desivo, ale je oveľa horšie vedieť, aké choroby môžu v budúcnosti ignorovať malú prietrž. Predisponujú k tomu ľudia so sedavým životným štýlom, rastúce deti a dospievajúci a starší ľudia..

Čo je Schmorlova kýla

V medicíne bol tento rádiologický termín v roku 1927 vďaka nemeckému lekárovi Christianovi Schmorlovi. Na jeho počesť je táto choroba pomenovaná. Schmorlove uzly sa tvoria v priebehu procesu nútenia chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti. Porucha sa môže vyskytnúť na hornom aj dolnom stavci. U týchto chrupaviek je nedostatok bolesti. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte viesť aktívny životný štýl, sledovať hmotnosť, zapájať sa do plávania, čo pomôže posilniť chrbtové svaly.

Defekty Schmorlu v stavovcoch

Vertebrálny stĺpec je časťou kostry 32-34 stavcov, ktoré pozostávajú z kostného tkaniva a huby. Spojovacím prvkom medzi stavcami sú disky. Ich horná škrupina obsahuje chrupavku, ktorej účelom je absorbovať stavce počas pohybu. Ak kostné tkanivo nerastie tak rýchlo ako chrupavka, objavia sa dutiny, kde padajú disky. Opísaný jav sa nazýva uzuratívne defekty stavcov..

príčiny

Kolaps chrupavky sa objaví, ak osoba dostala úder, ne vektorové zaťaženie, zvýšila nadmernú gravitáciu. Patológia sa formuje nielen u mladých ľudí, ale aj v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Osteoporóza sa vyskytuje u starších ľudí v dôsledku poklesu kostnej sily. Pri tomto klinickom syndróme dochádza k zlomeninám kostí. Chrupavka z medzistavcových platničiek sa stáva silnejšou ako stavca a tlačí cez kosť. Malé kýly patria pri narodení do malých patológií a vyskytujú sa intrakorporálne s nedostatkom stopových prvkov v oblasti stavcov..

Existujú aj iné dôvody na objavenie sa prietrže chrbtice:

 1. Konštrukčný znak koncových dosiek stavcov sa zdedil.
 2. Dospievajúci alebo malé dieťa začalo rýchlo rásť.
 3. Silná fyzická aktivita pri športe.
 4. Poranenie pri páde alebo zdvíhaní závaží.
 5. Obehový systém chrbtice sa zhoršil sklopením a nízkou pohyblivosťou.
 6. Nedostatok vápnika sa vyskytuje v kostnom tkanive..
 7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

príznaky

Schmorlova choroba nespôsobuje silnú bolesť kostné tkanivo stavcov trpí, neubližuje mu. Známky Schmorlovej kýly sa dajú zistiť pomocou rádiológie. Počiatočné štádium patológie je asymptomatické, spôsobuje nepohodlie, zvyšuje pocit únavy. Ak chrupavkové uzly Schmorlu dosahujú veľké rozmery, pri chôdzi a únave sa môže objaviť bolesť. Je to spôsobené ochrannou reakciou miechových svalov na oslabený stavec, ktorý sú nútení chrániť, a tak začnú kňučať. Ochorenie zvyšuje úroveň krivosti stavcov.

V krčnej chrbtici

Doma je nemožné zistiť uzol Schmorl na chrbte, pretože Príznaky prietrže sú mierne. Náhodne sa choroba zistí pri vyšetrení pomocou rádiológie a fluorografie, na ktorej obrázku je jasne viditeľná krčná chrbtica. Schmorlove uzly v stavovcoch spôsobujú stav slabosti a zvýšenú únavu. Keď sa hernia krčnej chrbtice začína vyvíjať, u pacientov sa zaznamenajú tieto príznaky:

 • znížené rozpätie pozornosti;
 • poškodenie pamäte;
 • závraty;
 • zhoršuje sa výkonnosť;
 • nosné prekrvenie, hlava začína bolieť na jednej strane, tok sĺz, nástup strachu zo svetla;
 • hluk v ušiach;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • svaly krku sú napäté;
 • v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť pri otáčaní hlavy;
 • znecitlivenie a brnenie horných končatín.

Hrudné oddelenie

Pri kýle v hrudnej chrbtici sa necíti bolesť. S vekom sa do tejto patológie začínajú spájať ďalšie choroby: ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, osteochondróza, medziobratlová hernia. V tomto prípade sa Schmorlova kýla v hrudnej oblasti môže prejaviť brnenie na koži, znecitlivenie horných končatín, zvýšený tlkot srdca, výskyt dýchavičnosti a môže byť sprevádzaná inými bolestivými pocitmi:

 • v hrudnej chrbtici;
 • pri otáčaní tela;
 • s hlbokým dýchaním;
 • pri pohybe horných končatín;
 • v hypochondrii a žalúdku.

V bedrovej oblasti

Po mnoho rokov sa príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice nemusia prejaviť. S vekom prichádza degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice k bedrovej oblasti. Existujú problémy so stolicami (predĺžená zápcha), erektilná dysfunkcia, bolesť pri močení, „husacie hrbole“ na koži dolných končatín. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť:

 • v bedrovej chrbtici;
 • v zadku;
 • pri chôdzi a otáčaní tela.

Viac hernias Schmorl

Keď chrupavka v niekoľkých častiach chrbtice preniká do kostného tkaniva stavcov, vyskytuje sa anomália. Hernie viacerých Schmorlovcov možno ľahko rozpoznať na röntgenovom snímaní pomocou špeciálneho vzoru v tvare diamantu. Ochorenie sa diagnostikuje u detí a dospievajúcich v dôsledku skutočnosti, že v období aktívneho rastu sa kostné tkanivo stáva mäkkým a nemôže vydržať tlak chrupavky. Toto ochorenie nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, pretože môže zmiznúť v dôsledku zmien životného štýlu a stravy.

Ako diagnostikovať kýlu chrbtice

Na určenie príčin bolesti chrbta a chrbta je potrebná lekárska konzultácia s vyšetrením pacienta. Diagnóza kýly chrbtice sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a metóda transilluminácie pomôže vyhodnotiť obsah kýlovej vaky. Dnes na lekárskych klinikách môžu diagnostikovať prietrž tieto možnosti:

 • odoberanie mozgovomiechového moku (bedrovej punkcie);
 • Ultrazvuk miechy;
 • metóda fluoroskopie, myelografia;
 • postup detekcie porúch nervového vedenia;
 • CT sken;
 • MRI (magnetická rezonancia).

Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Liečba drogami

Metódy liečby bez chirurgického zákroku sú založené na užívaní komplexu liekov, ktoré pomôžu pacientovi prekonať nepríjemné pocity pri každodennej fyzickej námahe na chrbticu. Liečba kýly chrbtice liekmi sa uskutočňuje pod prísnym dohľadom lekára v troch terapeutických štádiách:

 1. Etiotropické - odstránenie príčiny.
 2. Symptomatické - odstránenie nepríjemných príznakov.
 3. Patogénne - zastavenie patologických procesov.

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré lekári predpisujú na hernie chrbtice:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky.
 2. Skupina analgetík vrátane: analgínu, baralgínu, ketorolu a spazmalgónu.
 3. Sirdalud, midokalm (svalové relaxanciá).
 4. Lieky, ktoré pomáhajú s neurologickými príznakmi, ako sú nevoľnosť, mierna svalová necitlivosť, závraty.
 5. Vitamíny B, horčík.

fyzioterapia

Posilnenie rektálnych miechových svalov, brušných svalov, vytvorenie „svalového korzetu“, cvičenia na roztiahnutie chrbtice sú nevyhnutné cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Keď sa vykonávajú, mali by ste počúvať pocity a zastaviť ich, ak sa vyskytne bolesť. Je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá a cvičenia vykonávať pomaly, bez trhania. Príklad jedného z týchto cvičení: tvárou nadol na podlahe, ruky natiahnuté dopredu. Pravou rukou zdvihnite ľavou nohou. Podržte niekoľko sekúnd a postupne klesajte. Vykonajte striedavo 10-krát.

korzet

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

 • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
 • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
 • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

masáž

Mechanický účinok na fyziologicky aktívne body zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh. Liečebné kýly sa vyrábajú pomocou pneumatických plechoviek zo skla a plastu, bambusových tyčiniek, aplikátora Kuznetsova, Lyapko. Indikácie pre masáž predpíše lekár v rehabilitácii alebo v bezpečnom období, keď pacient nemá akútnu bolesť. Aký vplyv má masáž na prietrž chrbtice:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje hypertonicitu;
 • prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta;
 • znižuje pravdepodobnosť prechodu choroby z akútnej na chronickú.

Trakcia chrbtice

Pri rôznych chorobách chrbtice v ortopédii sa vykonáva súbor metód zameraných na posilnenie väzov a svalov chrbta. Zaťaženie diskov sa bude postupne znižovať, krvný obeh a odtok krvi sa zlepší. Trakčná trakcia chrbtice môže byť nasmerovaná lokálne na požadované oddelenie alebo do všetkých oblastí naraz. Kontraindikácie postupu sú bolesti počas tehotenstva, tehotenstva, nadváhy, rakoviny, hnisavých chorôb chrbtice, kardiovaskulárneho a bronchopulmonálneho systému..

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly na chrbtici?

Ak má osoba mikrozuratívne zmeny vo forme chrupavkových uzlíkov po dlhú dobu, stavce v chrbtovej kolóne sa stávajú slabšími, zraniteľnejšími voči šoku a fyzickej námahe. Ochorenie je nebezpečné s komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa liečba nezačne včas. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia starší ako 50 rokov, ženy počas menopauzy, tehotné dievčatá. Znakom zvýšenia prietrže bude silná fyzická únava, ktorá sa objavila. Následky Schmorlovej prietrže môžu byť nebezpečnejšie, napríklad:

 • Schmorlove uzly medzistavcových platničiek sú drobné zranenia, ktoré sa môžu vyvinúť do kompresných zlomenín;
 • stať sa príčinou zdravotného postihnutia (disk je pritlačený do prietrže a narúša funkciu chrbtice);
 • skorá artróza sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného zaťaženia medzistavcových kĺbov;
 • prietrž sa môže vyvinúť až na medzistavcové prietrž;
 • osteoporóza.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Ak neexistuje indikácia pre chirurgický zákrok, lekár okrem medikamentóznej liečby odporúča nosiť popruh na osteochondrózu aj pás. Opasky alebo korzety na bolesť chrbta na správne rozdelenie záťaže na chrbticu v medicíne sa používajú už dlhú dobu a považujú sa za pomerne účinnú formu liečby a prevencie negatívneho vývoja osteochondrózy bedrovej chrbtice..
Burzitída husacej nohy je zápal synoviálneho vaku (bursa) kolenného kĺbu.Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí. U mladých ľudí je patológia zriedkavo diagnostikovaná..