loader

Hlavná

Späť

Schmorlova kýla v krčnej chrbtici

Pri vývoji Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici hrá hlavnú úlohu dedičná predispozícia. K jeho vývoju dochádza v detstve a dospievaní, keď dochádza k intenzívnemu rastu tela. Zároveň osoba pociťuje silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť a stratu sily horných končatín. Na prekonanie tohto ochorenia je potrebná fyzická terapia a neustále udržiavanie svalového tonusu krčnej chrbtice..

Prečo sa vyskytujú prietrže??

Hlavným dôvodom rozvoja patológie krčnej chrbtice je zaťažená dedičnosť. Existuje však niekoľko predispozičných faktorov pre výskyt Schmorlovej kýly. Tie obsahujú:

 • sedavý životný štýl, najmä v detstve a dospievaní;
 • poškodenie miechy v krčnej chrbtici;
 • metabolická porucha v stavci;
 • krivica;
 • zmena výživy kostí, ich degenerácia;
 • silná fyzická námaha na chrbticu v krčnej chrbtici;
 • osteoporóza súvisiaca s vekom;
 • vertikálne zamerané poranenia chrbtice.
Späť na obsah

Aké druhy kýly existujú?

Schmorlova kýla je chrupavkovitý rast v krku, ktorý nahrádza nielen disk, ale spôsobuje aj deštrukciu kostného tkaniva stavcov..

Výčnelok medzistavcovej chrupavky v krčnej chrbtici ovplyvňuje ktorúkoľvek zo 7 chrupavkových útvarov. V závislosti od umiestnenia prietrže vo vzťahu k mieche sa rozlišujú predná a zadná strana. Zároveň sú oveľa častejšie predné. Je to spôsobené fyziologickým ohýbaním krčných stavcov. Stále existuje centrálne a bočné usporiadanie herniálnych výčnelkov. Sú tiež jednoduché a viacnásobné..

Príznaky Schmorlovej kýly krčnej chrbtice

Priebeh choroby je mnoho rokov asymptomatický, niekedy sa pri fluorografii zistí náhodou. S progresívnym rastom kýly Schmorla bude mať človek znaky naznačujúce nedostatočnú výživu arteriálnej krvi stavcov a zhoršený odtok žilovej krvi z nich. Je to dôsledok vaskulárnej kompresie rastúcou tvorbou chrupavky..

Najprv je to bolesť hlavy a závraty, tinitus. To všetko môže sprevádzať slzenie, fotofóbia a upchatie nosa. Na pozadí ochorenia sa celkový stav zhoršuje, klesá pracovná kapacita, pacient sa rýchlo unavuje. Dlhodobé hladovanie kyslíka v mozgu vedie k zníženiu pamäti a pozornosti a venózna kongescia spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a zhoršenú koordináciu pohybov. Okrem toho sa v priebehu času objavujú príznaky stláčania nervových koreňov, ktoré prichádzajú zo miechy hlavne do rúk. Pacient si sťažuje na znecitlivenie a niekedy aj brnenie, pálenie kože horných končatín, častejšie na prstoch a dlaniach, objem pohybov, ktoré vykonávajú, sa znižuje.

Čo je nebezpečné?

Komplikácie, ktoré táto patológia spôsobuje, sú spojené s tlakom medzistavcovej prietrže na susedné štruktúry. Toto je obzvlášť nebezpečné vzhľadom na jeho centrálnu polohu, pretože existuje riziko zovretia nervových vlákien miechy inervujúc všetky časti tela pacienta, čo vo veľmi závažných prípadoch spôsobuje úplnú imobilizáciu. Ak je útvar umiestnený v horných častiach krku, môže prietrž stláčať oblúky drene, v ktorých sú životne dôležité centrá dýchania a srdcového rytmu. Poranenie týchto štruktúr vedie k smrti..

Diagnostické opatrenia

Ak chcete zistiť Schmorlovu herniu krčnej chrbtice, musíte kontaktovať neurológa alebo traumatológa, ktorý vykoná externé vyšetrenie a palpáciu. Pomocou týchto metód môže lekár určiť prítomnosť choroby..

V prípade patológie je potrebné podstúpiť povinné laboratórne testy, ktoré určia celkový stav tela a pomôžu správne diagnostikovať. Tie obsahujú:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • stanovenie množstva glukózy v krvi;
 • biochemické vyšetrenie.

Na priame stanovenie prítomnosti alebo neprítomnosti Schmorlovej kýly sa používa rádiografia v 2 projekciách. Takáto diagnóza vám umožní identifikovať chorobu, objasniť lokalizáciu procesu. Ak je potrebné presnejšie stanovenie objemu patologických štruktúr Schmorlovej kýly, potom je potrebné vykonať počítačové a magnetické rezonancie..

Liečba chorôb

Na úplné odstránenie hernie a zabránenie jej opätovného výskytu sa používa integrovaný prístup k liečbe pacienta. V ťažkých štádiách poškodenia chrbtice sa používa chirurgický zákrok. S miernym priebehom patológie sa používa lieková terapia. V prípade asymptomatického procesu pomôže pacientovi fyzioterapia, masáž a terapeutický komplex cvičení. Na dosiahnutie dobrého výsledku pri liečbe Schmorlovej prietrže je povinné odstránenie príčiny, ktorá spôsobila vývoj patologického procesu..

Lieky

V akútnom období priebehu choroby sa používajú nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú eliminovať bolesť znižovaním zamerania zápalu. Aplikujte intramuskulárnu injekciu lieku "Dicloberl" a lokálne použitie mastí a gélov, ktoré okrem diklofenaku obsahujú rôzne dráždivé látky, ktoré znižujú bolesť. Okrem toho na zlepšenie výživy mozgu používajte „piracetam“, „L-lyzín“, „Lucetam“, „aktovegín“ a ďalšie bežne používané lieky..

Potrebujem cvičebnú terapiu?

Použitie terapeutických cvičení je užitočné, ale iba počas obdobia útlmu bolesti a oslabenia symptómov choroby. Cvičenie pomôže:

Cvičebná terapia pri Schmorlovej kýle posilní slabé kĺby.

 • spevniť svalnatý rám krku;
 • zníženie traumy na postihnutom medzistavcovom disku;
 • posilniť väzivový aparát stavcov;
 • zlepšenie krvného obehu cez cievy vedúce do mozgu;
 • minimalizovať tlak prietrže na nervové korene;
 • prispievajú k celkovému posilneniu tela.
Späť na obsah

fyzioterapia

Počas exacerbácie ochorenia sa v golierovej oblasti pomocou diklofenaku alebo novokainu prejavuje elektroforéza: pomáha to zmierňovať syndróm bolesti. Pri remisii sa odporúča plávanie a masáž krčnej goliera. Blah a akupunktúra budú tiež prospešné, pomôžu obnoviť citlivosť a zlepšiť prietok krvi v postihnutej oblasti..

Sanatórium

Tento typ rehabilitačnej terapie pomôže posilniť telo ako celok, vrátane normalizácie stavu chrbtice. Priaznivé účinky budú mať minerálne pramene a oblasti s ihličnatými lesmi. Najužitočnejšie je navštíviť sanatóriá na jar a na jeseň, keď je ľudské telo najviac oslabené.

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstránenie chrupavkového uzla medzistavcovej platničky na krku je možné iba v prípade núdze, ak je nadmerný rast a silný tlak na stavce v okolí. Po odstránení Schmorlovej kýly krčnej chrbtice sa zníži pohyblivosť v tejto časti chrbtice. Preto operácia spôsobuje významnú stratu funkčnej aktivity krku.

Ľudové recepty

Hlavnou výhodou tradičnej medicíny je jej neškodnosť, ale je účinná iba v kombinácii s inými tradičnými metódami liečby.

Na liečenie Schmorlovej kýly sa používajú masti na báze vazelíny. Zahŕňajú odvar z chmeľových šištičiek, nechtíka a harmančeka. Tieto bylinky majú výrazný protizápalový a analgetický účinok, je užitočné ich používať pri bolesti. Okrem toho aplikujte aplikácie založené na reďkovkách, mede a vodke, ktoré sa nanášajú v noci na krčný golier..

Ako varovať?

Aby sa patológia nevyvinula, je potrebné udržiavať zdravý a aktívny životný štýl, udržiavať normálnu váhu, robiť si fyzickú kondíciu, ale nepreháňať ju fyzickou aktivitou a športom. Pravidelné plávanie vám pomôže uvoľniť chrbticu a uvoľniť vaše chrbtové svaly. Krátkodobé behanie prospeje aj pacientom s kýlovou kýlou.

Schmorlova kýla krčnej chrbtice

Schmorlova kýla krčnej chrbtice je dedičné, chronické ochorenie, ktoré sa pravidelne prejavuje bolesťou v krku, zníženou citlivosťou horných končatín so závratmi a migrénou (bolesť hlavy, ktorá je sprevádzaná fotofóbiou a slzením)..

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov, medzi ktorými je umiestnená chrbtica chrupavky. Chrupavka je disk pozostávajúci z dvoch membrán - vonkajšej, hustejšej a vnútornej, ktorá sa nazýva jadro a pozostáva z mäkkého spojivového tkaniva. Podstatou choroby je to, že miechová chrupavka postupne tlačí telá nadložných a / alebo dolných ležiacich stavcov, čím sa ničí.

Následne sa chrbtica stáva krehkou, objavuje sa bolesť v dôsledku sploštenia disku, ktorý sa klinuje do priľahlých stavcov, čo je sprevádzané zúžením medzistavcovej medzery a stlačením ciev a nervov vychádzajúcich z miechy..

Na krčnej chrbtici na rozdiel od iných oddelení prechádzajú vetvy stavcovej tepny, ktorá čiastočne dodáva krv do mozgu. V prípade narušenia integrity stavcov a medzistavcových chrupaviek sa tieto artérie môžu stlačiť, čo vedie k narušeniu mozgového obehu a následkom toho k rozvoju ischemickej mozgovej príhody..

Toto ochorenie je všadeprítomné. Zmeny chrbtice sa začínajú objavovať vo veku 1 - 3 roky, dosahujú maximum počas puberty a intenzívneho rastu tela, u dievčat vo veku 11 - 13 rokov, u chlapcov vo veku 12 - 14 rokov. Ochorenie progreduje veľmi pomaly a môže byť až 50 - 65 rokov asymptomatické. Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa vyskytuje rovnako často u žien aj u mužov.

Na základe odporúčaní ošetrujúceho lekára, ročného priebehu liečby, ktorý zahŕňa nielen lieky, ale aj fyzioterapiu a liečbu v sanatóriách, je možné dosiahnuť priaznivý účinok, ktorý nebude mať vplyv na kvalitu života lopty..

príčiny

V súčasnosti je jednou z hlavných teórií výskytu Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici dedičnosť. S presnosťou môžete posúdiť iba predispozičné faktory, ktoré prispievajú k vzniku choroby, medzi ktoré patria:

 • intenzívny rast dieťaťa počas puberty;
 • vzpieranie a akékoľvek iné zaťaženie chrbtice v detstve (vzpieranie, rytmická gymnastika);
 • endokrinologické choroby v detstve (hypotyreóza, diabetes mellitus, hyperkortizizmus, Itsenko-Cushingov syndróm);
 • nadváha a / alebo obezita.

klasifikácia

Podľa lokalizácie patologického procesu v chrbtici existujú:

 • predná prietrž Schmorla;
 • zadná prietrž Schmorla;
 • stredné kýly Schmorl;
 • Schmorlova laterálna kýla.

Podľa počtu kýly:

 • jednotlivé hernie Schmorla;
 • viacpočetná prietrž Schmorla.

Príznaky Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Ochorenie je dlhé roky asymptomatické a najčastejšie sa vyskytuje náhodne počas ročných preventívnych vyšetrení populácie, po podrobení sa fluorografii (na obrázku pľúc je jasne viditeľná krčná chrbtica na diagnostikovanie choroby)..

Ako Schmorlova hernia postupuje, v krčnej chrbtici sa vyskytujú tieto príznaky:

 • závraty;
 • celková slabosť;
 • únava;
 • znížená pamäť a pozornosť;
 • znížený výkon;
 • intenzívne jednostranné bolesti hlavy sprevádzané slzením, fotofóbiou a upchatím nosa na postihnutej strane;
 • hluk v ušiach;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • svalové napätie krku;
 • bolesť krčnej chrbtice, zhoršená zákrutami a naklonením hlavy;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • znížený pohyb v horných končatinách;
 • parestézia (pocit mravčenia, svrbenia, pálenia, ku ktorému dochádza bez zjavného dôvodu) na koži horných končatín.

diagnostika

Diagnóza Schmorlovej prietrže v krčnej chrbtici je stanovená v niekoľkých etapách:

 • Inšpekcia terapeutom, neurológom, chirurgom alebo traumatológom, vrátane zhromažďovania sťažností, objasnenia príčin a trvania choroby, hmatu chrbtice s cieľom určiť polohu lézie..
 • Laboratórna štúdia pacienta:
  • všeobecná analýza krvi;
  • všeobecná analýza moču;
  • krvná glukóza;
  • biochemické štúdie (celkový a priamy bilirubín, celkový proteín a jeho frakcie, hladiny transamináz - ALT, AST, alkalická fosfatáza, tymol test, močovina, kreatinín).
 • Prístrojový výskum:
  • Röntgenové vyšetrenie chrbtice v krčnej chrbtici, navrhovanie chorôb a identifikácia presnej lokalizácie patologického procesu;
  • CT (počítačová tomografia) vám umožňuje presne určiť diagnózu, umiestnenie a prítomnosť ďalších zmien (stlačenie koreňov miechy, stupeň deštrukcie stavcov, do ktorých sa chrupavka, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída krčnej chrbtice);
  • MRI (magnetická rezonancia), podobne ako CT, je veľmi citlivá vyšetrovacia metóda, ktorá vám umožňuje presne stanoviť diagnózu a identifikovať sprievodnú patológiu..

Liečba Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Liečba tohto ochorenia by mala byť komplexná, vrátane liekov, fyzioterapie, kúpeľnej liečby, ľudových prostriedkov, s každoročne opakovanými kurzami.

V prípade asymptomatického priebehu ochorenia je indikovaná fyzioterapeutická liečba a kúpeľná liečba..

Ak v priebehu niekoľkých rokov (4-6) ochorenie progreduje napriek všetkým uvedeným liečebným metódam, potom sa uchyľuje k chirurgickému zákroku.

Konzervatívne liečby

Liečba drogami

Lieky na liečbu kýly Schmorlovej v krčnej chrbtici sa predpisujú v závislosti od príznakov choroby.

V prípade bolesti hlavy, závratov, zníženej pozornosti, pamäti a zdravotného postihnutia použite:

 • Trental 100 mg 1 tableta 3-krát denne;
 • Dipyridamol 75 mg 1 tableta 1-krát denne;
 • 10,0 ml cerebrolyzínu na 100,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • L-lyzín 10,0 ml na 200,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • Actovegin v 5,0 ml zriedený v 15,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • Mexidol 4,0 ml intramuskulárne 1krát denne;
 • Lutsetam 1200 mg 1 tableta 2-krát denne.

Ak pociťujete bolesť v krku, napätie krčných svalov, zníženú citlivosť a zhoršený pohyb v horných končatinách, použite:

 • Revmoxikam 1,5 mg intramuskulárne 1krát denne;
 • Neuromidín 2,0 ml intramuskulárne 1krát denne;
 • Midokalm 1,0 intramuskulárne 2 krát denne.

Ak sa objaví nevoľnosť a vracanie, použite Metoclopromid 1 tableta 3-krát denne.

O trvaní lieku rozhoduje ošetrujúci lekár.

Fyzioterapeutická liečba

 • fyzioterapia.
 • plávanie.
 • Elektroforéza v cervikálnej oblasti diklofenakom alebo novokainom. 10 - 12 relácií.
 • Akupunktúra krčnej chrbtice. 7 až 10 sedení.
 • Masáž krčnej goliere. 14 až 16 zasadaní;
 • Liečba bahna použitím bahna v oblasti krčka-goliera. 10 až 14 relácií.
 • Trakcia chrbtice pod vodou. 10 relácií.

Kúpeľná liečba

Pre Schmorlovu hernie v krčnej chrbtici sú vhodné sanatóriá s teplým morským podnebím, zóna ihličnatých lesov a prítomnosť minerálnych prameňov..

Odporúčané obdobia jari a jesene.

chirurgia

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení poškodeného disku a spevnení zrúteného stavca alebo stavcov s kovovými štruktúrami..

Hlavnou nevýhodou chirurgického zákroku je imobilizácia časti chrbtice v krčnej oblasti.

Schmorlova krčná prietrž

Príčinou bolesti chrbta môže byť Schmorlova kýla v krčnej chrbtici. V počiatočnom štádiu vývoja patológie nejestvuje žiadna silná bolesť, preto pacienti tento problém dlho ignorovali. Toto ochorenie však môže mať negatívne následky: poruchy obehového systému a nedostatočné nasýtenie mozgu kyslíkom.

Etiológia a patogenéza

Pri Schmorlovej kýle sú stavce tlačené cez miechovú chrupavku. Výsledkom je zničenie ich tela, chrbtica oslabuje a stáva sa zraniteľnou. Dochádza k zovretiu segmentov hrebeňa a pacient pociťuje silnú bolesť. Výskyt prietrže je zvyčajne dedičný. Ochorenie pochádza z veku od 1 do 3 rokov, hlavný patologický vývoj sa však vyskytuje v období dospievania, pretože telo v puberte aktívne rastie. Okrem toho existujú tieto dôvody:

 • obezita;
 • vážny šport;
 • metabolická porucha;
 • nízka fyzická aktivita;
 • nesprávne držanie tela;
 • časté poranenia chrbta.
Späť na obsah

Príznaky Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Hlavné nebezpečenstvo patológie v dlhom asymptomatickom období. Schmorlova kýla, ktorá sa narodila v ranom detstve, sa prejavuje po 50 - 60 rokoch. Príznaky sú určené mierou vývoja a lokalizácie ochorenia chrupavky. Hlavným prejavom je ťahanie bolesti v krku rôznej intenzity. Okrem bolesti sa u pacienta môžu prejaviť aj tieto príznaky:

Prejavom patológie môže byť tinitus.

 • celková slabosť tela;
 • závraty;
 • hluk v ušiach;
 • znížená koncentrácia pozornosti a pamäti;
 • nevoľnosť, až zvracanie;
 • bolesť na jednej strane hlavy sprevádzaná fotofóbiou, sekréciou sĺz a nosným prekrvením;
 • znecitlivenie rúk;
 • ťažkosti s pohybom horných končatín;
 • ostrá bolesť pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy do strany;
 • pálenie, svrbenie a brnenie v rukách.
Späť na obsah

Aká je diagnóza?

Patológiu je možné zistiť návštevou lekára - ortopéda, chirurga alebo stavca. Na recepcii sa lekár pýta pacienta na sťažnosti, zhromažďuje a analyzuje anamnézu a vykonáva klinické vyšetrenie. Schmorlova hernia sa dá zistiť hmatom pozdĺž chrbtice. Na potvrdenie diagnózy a stanovenie liečebného režimu sa vykonávajú inštrumentálne štúdie:

 • MRI Používa sa na diferenciálnu diagnostiku Schmorlovej hernie.
 • CT Používa sa na objasnenie lokalizácie a rozsahu patológie..
Späť na obsah

Liečba chorôb

Ak je prítomná Schmorlova kýla, ale nemá klinické prejavy, liečba spočíva v pozorovaní a preventívnych opatreniach..

Pacientom sa neodporúča cvičiť s ťažkým zariadením, zdržať sa extrémnej zábavy a riadiť opatrne. Pre pacientov so závažnými príznakmi sa vyvíja komplexný liečebný režim, ktorý zahŕňa: užívanie liekov, fyzioterapeutické postupy, fyzioterapeutické cvičenia a sanatórium a profylaktickú liečbu. Bylinné liečivo je povolené, ale iba so súhlasom lekára. Pri absencii účinku konzervatívnych metód av pokročilých prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok.

Aké lieky sú predpísané?

Trvanie a dávkovanie liekov určuje ošetrujúci lekár. Zvyčajne sa liečia liekmi, ako sú:

 • "Dipyridamol", "Actovegin", "Mexidol", "Trental". Sú predpísané na všeobecné slabosti, závraty, poruchy pamäti a pozornosti..
 • Midokalm, Revmoksikam a Neuromidin. Tieto lieky liečia parestéziu a motorickú dysfunkciu rúk..

Okrem toho sa pacientovi predpisujú posilňovacie lieky a multivitamínové komplexy obsahujúce rybí olej, vápnik, vitamín D. V prípade vážneho poškodenia chrupavky sa odporúčajú lieky na báze chondroitínu - látka stimuluje tvorbu chrupavkového tkaniva. Ak pacient trpí silnou bolesťou, predpisujú sa analgetiká - injekcia alebo topicky.

fyzioterapia

Schmorlova hernia dobre reaguje na použitie fyzioterapeutických procedúr. Sú predpisované pacientovi samostatne alebo ako súčasť komplexnej terapie. Hlavnou výhodou fyzioterapie je bezbolestnosť a absencia kontraindikácií. Väčšina procedúr okamžite zastaví bolesť. Typicky predpísané typy fyzioterapie prietrže:

 • masáž krčka goliera;
 • elektroforéza;
 • bahenná terapia;
 • akupunktúra;
 • podvodná trakcia chrbtice;
 • hirudotherapy.
Späť na obsah

Chirurgický zákrok

Operácia odstránenia Schmorlovej prietrže je indikovaná iba pre komplikácie. Napríklad, ak sa vyskytne zlomenina medzistavcového disku, vytvoria sa obyčajné prietrže alebo dôjde ku kompresii nervových koreňov. Počas operácie chirurg vyberie chrupavku a posilní zničenú stavce. Hlavným negatívnym aspektom operácie je znehybnenie ovládaného segmentu chrbtice. Preto sa v modernej vertebroológii začali praktizovať metódy minimálne invazívneho odstraňovania prietrže..

ethnoscience

Povolené použitie domácich receptov pri liečbe Schmorlovej kýly.

Pacient si však musí pamätať na nebezpečenstvo rastlinného lieku. Niektoré metódy vedú k nepríjemným následkom: otrava, alergické reakcie a krvácanie. Preto by sa použitie ľudových prostriedkov malo dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Nasledujúce recepty tradičnej medicíny sa považujú za najúčinnejšie pri liečbe Schmorlovej kýly:

 • Nastrúhajte koreň s chrenom a zemiaky a zmiešajte v rovnakých pomeroch. Zabalte zmes do tkaniny a zafixujte obklad na boľavom mieste. Nepoužívajte, ak pokožka reaguje s pálením..
 • Čerstvý list lopúcha by sa mal pripevniť k postihnutému stavcu. Nechajte cez noc.
 • Na tkanivovú chlopňu naneste zahriaty tuk z koňa a prilepte na prietrž. Zhora prikryte kusom celofánu a zafixujte lepiacou omietkou. Používajte obklad na dva dni.
 • Nastrúhajte postihnutý kĺb s olejom gáfru, na vrch položte gázu namočenú v octe jablčného muštu. Zabalte komprimát a podržte ho 30 minút.
Späť na obsah

Čo je nebezpečné?

Cervikálna prietrž Schmorla nie je pre pacienta nebezpečná, ak nepostupuje a nespôsobuje nepríjemnosti. Vyvíja sa však s niekoľkými následkami a komplikáciami:

Vážnou komplikáciou patológie môže byť mozgová porážka.

 • kompresné zlomeniny chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • cervikálna lordóza;
 • cervikálna ischias;
 • zhoršený krvný obeh s mozgom až po mŕtvicu;
 • čiastočná alebo úplná paralýza rúk.
Späť na obsah

Ako varovať?

Opatrenia na zabránenie prietrže kôry Schmorlovej sú jednoduché a dostupné. Skladajú sa zo správneho a mobilného životného štýlu, pravidelná fyzická aktivita narúša priberanie na váhe, a preto znižuje zaťaženie chrbtice. Dôležitú úlohu hrá vyvážená strava, vďaka spotrebovaným výrobkom dostáva telo „stavebný materiál“ pre kosti a chrupavku. Odporúča sa opustiť zlé návyky: fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu. Veľmi dobre uvoľňuje chrbát a posilňuje kúpanie korzetu svalov, okrem toho je to veľmi príjemný zážitok. Pri dodržaní týchto zásad nebude mať Schmorlova kýla krčnej chrbtice nepríjemné následky.

Schmorlova kýla: ako prekonať chorobu a byť zdravý

Čo znamená Schmorlova kýla? Kto sa vyvíja? Prečo by ste nemali odložiť liečbu, ak sa u vás toto ochorenie nachádza? Aké nebezpečné je to pre vaše chrbát? Ako zaobchádzať? Na tieto a ďalšie otázky odpovie tento článok! 10 minút na čítanie

obsah

Čo je Schmorlova kýla?

Nazýva sa tiež „Schmorlove uzly“. Rovnaká prietrž medzistavcových platničiek, ale s jednou vlastnosťou: chrupavka medzistavcových platničiek vyčnieva do vzpriamený smer do tela nadložného alebo základného stavca.

Ako sa líši Schmorlova kýla od normálnej kýly? Ako viete, klasická medzistavcová prietrž vyčnieva v horizontálnej rovine, často smerom k mieche a Schmorlova kýla smerom k telu stavcov (intracorporeally).

Príznaky Schmorlovej kýly

Takmer vždy je Schmorlova kýla asymptomatická a neprináša osobe nepríjemné pocity, čo sa nepovažuje za akútny stav. V niektorých prípadoch (ktoré sme opísali nižšie) môžu spôsobiť príznaky, ako napríklad:

 • Bolesti chrbta, čo si vyžaduje zmenu polohy tela;
 • Zvýšená únava svalov chrbta;
 • Tuhé kĺby a strata elasticity väzov.

Príčiny Schmorlovej kýly

Hlavným a dominantným dôvodom sú degeneratívne procesy v kostnej štruktúre stavcov. Jednoducho povedané, stavcové telá zmäknú a do tohto miesta vyčnieva disk. Predisponuje k tvorbe takého kýla alebo počiatočnej nedostatočnosti vývoja kostného tkaniva od detstva v dôsledku metabolických porúch. Alebo podľa rovnakej schémy, ale v dôsledku zmien kostí súvisiacich s vekom a poklesu ich hustoty (osteoporóza)..

Okrem toho je to možné pozorovať v dôsledku neustálej vysokej fyzickej námahy, ktorá sa často vyskytuje u športovcov alebo v ťažkom tehotenstve. Na rôntgenovej snímke sú zreteľne viditeľné zmeny hustoty kostí a deformácií stavcov.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

Najviac poučná časť tohto článku, pretože sme o tom sľúbili!

Vzhľadom na to, že takéto kýly zvyčajne nie sú bohaté na príznaky, a aj keď sa zistia, často im nie je venovaná náležitá pozornosť. Samy osebe nie sú nebezpečné, ale pokiaľ ide o komplikácie, otázka je iná:

 1. Praskliny v stavcoch sa môžu tvoriť v dôsledku dutín v nich vytvorených. To môže viesť k ďalšiemu zlomeniu stavca, čo je nebezpečný stav. Pravdepodobnosť zlomenín stavcov je obzvlášť vysoká, ak sú dva výbežky nad a pod, smerom k jednému stavcu..
 2. Disk tiež môže úplne vyplniť vytvorenú dutinu, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov miechy a rýchle opotrebenie kĺbov chrbtice..
 3. Môžu sa tiež vyvinúť negatívne symptómy stuhnutosti, straty flexibility a únavy.

Druhy kýly Schmorl

V závislosti od miesta vývoja sa rozlišujú bedrové, hrudné a krčné kýly a Schmorlovy uzly.

Schmorl Lumbar Hernia

Veľkým nebezpečenstvom tejto kýly je lumbálna prietrž, pretože tieto stavce sú najmasovejšie a v porovnaní s inými stavcami sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Vyskytujú sa pri konštantných ostrých pohyboch s bremenami na bedrovej časti.

Keď sa v tejto časti objavia Schmorlovy uzly, zvyčajne sa dajú ľahko určiť na röntgenovej snímke chrbtice:

Schmorlova hrudná kýla

V oblasti hrudníka je zaťaženie menšie ako v bedrovej oblasti, pretože tieto stavce sú podopreté rebrami a ťažisko je dobre rozložené. V tejto súvislosti je riziko vývoja kýly Schmorlovej v tejto časti nižšie. Charakteristickým znakom pri vývoji kýly Schmorlovej v hrudnej oblasti je to, že bolesti sa objavujú počas progresie procesu a môžu sa dať horným končatinám a hornej časti tela..

Schmorlova krčná prietrž

V tejto časti sa vyskytuje Schmorlova kýla o niečo častejšie ako v iných. Je ťažké identifikovať taký stav, pretože tento typ prietrže neobťažuje človeka po dlhú dobu vo forme bolesti. Jediným príznakom, ktorý môže viesť k diagnóze, je zvýšená únava krčnej chrbtice. V tejto časti sa môžu najčastejšie tvoriť praskliny a zlomeniny stavcov, pretože krčné stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie..

Ak sa zistí Schmorlova hernia v akékoľvek oddelenie chrbtica naliehavo potrebuje začať liečbu.

Stredné kýly Schmorl

Sú najvhodnejšou možnosťou pre vývoj prietrže tohto typu. Od ostatných sa líšia v tom, že ovplyvňujú centrálnu časť tela stavca a sú najmenej často komplikované prasklinami a zlomeninami stavcov. Takéto kýly zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky..

Popri lokalizácii Schmorlovej hernie sa rozlišujú aj viacnásobné a jednotlivé Schmorlovy uzly.

Viac uzlov

Sú omnoho častejšie ako jednotlivé. Zvláštnosťou viacerých uzlov je to, že môžu ovplyvniť rovnaký stavec z rôznych strán alebo môžu byť rozptýlené po rôznych častiach chrbtice. V tomto prípade nie sú nezvyčajné príznaky vo forme zvýšenej únavy chrbta a neschopnosti dlhodobo zostať v rovnakej polohe (sedenie, státie) z dôvodu bolesti chrbta..

jednoposteľová

Sú dôsledkom skoliózy, kyfózy a iných deformujúcich ochorení chrbtice. Najčastejšie nespôsobujú násilné symptómy v závislosti od lokalizácie.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Dôvodom rozvoja alebo zhoršenia takejto prietrže je zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré sa pozoruje u každého tehotného dievčaťa..

Aby sa predišlo zhoršeniu stavcovej deformity pred tehotenstvom alebo v prvom trimestri tehotenstva, je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aby sa zistilo, či sú v chrbtici degeneratívne a deformujúce choroby chrbtice..

Ak bola Schmorlova kýla zistená pred alebo počas tehotenstva, je potrebné chrániť chrbticu pred preťažením formou nosenia podporných korzetov a iných všeobecných posilňovacích prostriedkov na ochranu a prevenciu chorôb chrbtice..

Nie je to kontraindikácia pre tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza Schmorlovej kýly

Prvá vec, ktorá môže naznačovať prítomnosť Schmorlovej kýly, je prítomnosť zvýšenej únavy chrbta a prítomnosť bolesti chrbta, ktoré sú neutralizované v polohe na chrbte alebo pri zmene polohy tela..

Hlavnými vyšetreniami ľudí s podozrením na kýlu Schmorl sú rádiologické typy diagnózy:

 • X-ray chrbtice
 • MRI chrbtice
 • Počítačová tomografia chrbtice (to je najlepšia metóda v porovnaní s MRI, pretože CT sken lepšie vizualizuje také husté štruktúry tela ako kosti).

Schmorlovu herniu diagnostikuje traumatológ, ortopéd alebo vertebroológ.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

K otázke liečby Schmorlovej prietrže by sa malo pristupovať komplexne. Na dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta sa rozlišuje 5 druhov liečby, z ktorých niektoré by sa mali navzájom kombinovať:

 • Liečba drogami
 • fyzioterapia
 • masáž
 • Chirurgické ošetrenie
 • Restoratívne ošetrenie

Liečba drogami

Hlavné lieky, ktoré sa používajú pri zastavení bolesť a zmiernenie zápalu Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú. Z tejto skupiny v takejto situácii je potrebné rozlišovať také lieky, ako sú:

Na posilnenie kostí a väzivového aparátu sú úspešné vápnikové prípravky v kombinácii s vitamínom (kalcium-D3 nycomed).

fyzioterapia

Pri výbere súboru cvikov pre Schmorlovu prietrž sa oplatí osloviť každého pacienta individuálne. Ale pre každého existujú všeobecné pravidlá:

 • pred každým cvičením je potrebné zahriať sa
 • každé cvičenie by sa malo vykonávať pomalým rytmom a bez náhlych pohybov
 • zavesenie na tyčinku napína chrbticu a zabraňuje progresii Schmorlovej kýly
 • hyperexlongácia chrbta posilňuje svaly dolnej časti chrbta, zatiaľ čo chrbtica je napnutá
 • použitie ťažkých závaží a činiek a ďalších doplnkových závaží je nežiaduce.

Odporúčame vám podrobne sa zoznámiť s technikou cvikov na Schmorlovu prietrž:

Najlepšie je použiť cvičebnú terapiu pre Schmorlovu prietrž v kombinácii s inými metódami liečby.

masáž

Má významný účinok pri liečbe Schmorlovej kýly. Má zosilňujúci účinok na svalový korzet chrbta, zlepšuje krvný obeh v určitých oblastiach chrbta. Ku každému pacientovi by sa v tejto veci malo pristupovať individuálne..

Pozor! Masáž by mala byť vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, pretože situáciu môže zhoršiť iba nesprávny postup.

Je dôležité používať masáž v komplexe s inými liečebnými metódami..

Chirurgický zákrok

Spravidla nie je potrebná operácia Schmorlovej kýly. Existuje iba niekoľko indikácií pre chirurgický zákrok kvôli Schmorlovej kýle:

 • silné nepohodlie a bolesť v chrbte, ktoré nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód liečby
 • zlomenina stavcov
 • kompresia (kompresia) miechy a koreňov miechy

Nasledujúce komplikácie sa vykonávajú pre komplikácie Schmorlovej kýly:

 • perkutánna fluroskopická vertebroplastika. Použitím tejto metódy sa zničené telo stavcov obnoví v dôsledku zlomeniny;
 • predná / zadná dekompresia miechy a jej koreňov. V tomto prípade je kompresia nervových štruktúr eliminovaná odstránením fragmentov, umelými protetikami, zavedením látok a správnym zlúčením stavcov..

Restoratívne ošetrenie

Hlavnými cieľmi konzervatívnej liečby Schmorlovej kýly sú:

 • záber a predĺženie chrbtice;
 • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
 • zlepšenie prekrvenia štruktúr chrbtice a chrbta.

V tejto súvislosti sme citovali najlepšie metódy na dosiahnutie týchto cieľov..

Dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta konvenčnými metódami si vyžaduje zapojenie odborníkov, posilnené akcie a, čo je dôležité, vysoké náklady.

Tieto metódy a princípy sa dajú pozorovať počas 5 minút denne na špeciálnom simulátore, ktorý bol na tento účel testovaný a certifikovaný:

 • Simulátor Drevmass pôsobí nielen na príznak, ale aj na príčinu choroby! Zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek a predlžuje dĺžku chrbtice. Činnosť je spôsobená valcami rôznych veľkostí.
 • Zlepšuje prísun krvi do chrupavky a výživu disku vďaka pôsobeniu na paravertebrálne svaly na chrbte! Pozitívne tak ovplyvňuje funkčný stav chrupavky a diskov..
 • Tónuje svaly, posilňuje ich a stabilizuje. Pozitívny vplyv na elastickú zložku medzistavcových platničiek!

Simulátor Drevmass

Vo všeobecnosti simulátor Drevmass jednoducho a efektívne ovplyvňuje komplexné zotavenie chrbtice a chrbta. Je nevyhnutnou vecou pri prevencii a liečbe chorôb chrbtice a je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Okrem toho je ľahké cvičiť doma.!

Upozorňujeme na príbeh Poliny a ako jej pomohli masérka a gymnastika Drevmass:

prevencia

Pre primeranú prevenciu výskytu a zhoršenia Schmorlovej prietrže je potrebné pripomenúť si niektoré pravidlá:

 • Vyžaduje sa primeraná úroveň fyzickej aktivity na chrbtici;
 • Udržiavajte zdravý životný štýl, zapájajte sa do telesnej výchovy, jogy a procesov posilňovania svalovej časti chrbta;
 • Je potrebné kontrolovať telesnú hmotnosť - pri obezite sa dramaticky zvyšuje zaťaženie chrbtice a kĺbov;
 • Dodržiavajte režim odpočinku / práce - nepretržitá práca (najmä státie) nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbta.

byť zdravý!

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo zanechajte svoju recenziu / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Ako liečiť Schmorlovu prietrž v krčnej chrbtici?

Schmorlova kýla krčnej chrbtice

Schmorlova kýla krčnej chrbtice je dedičné, chronické ochorenie, ktoré sa pravidelne prejavuje bolesťou v krku, zníženou citlivosťou horných končatín so závratmi a migrénou (bolesť hlavy, ktorá je sprevádzaná fotofóbiou a slzením)..

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov, medzi ktorými je umiestnená chrbtica chrupavky. Chrupavka je disk pozostávajúci z dvoch membrán - vonkajšej, hustejšej a vnútornej, ktorá sa nazýva jadro a pozostáva z mäkkého spojivového tkaniva. Podstatou choroby je to, že miechová chrupavka postupne tlačí telá nadložných a / alebo dolných ležiacich stavcov, čím sa ničí.

Následne sa chrbtica stáva krehkou, objavuje sa bolesť v dôsledku sploštenia disku, ktorý sa klinuje do priľahlých stavcov, čo je sprevádzané zúžením medzistavcovej medzery a stlačením ciev a nervov vychádzajúcich z miechy..

Na krčnej chrbtici na rozdiel od iných oddelení prechádzajú vetvy stavcovej tepny, ktorá čiastočne dodáva krv do mozgu. V prípade narušenia integrity stavcov a medzistavcových chrupaviek sa tieto artérie môžu stlačiť, čo vedie k narušeniu mozgového obehu a následkom toho k rozvoju ischemickej mozgovej príhody..

Toto ochorenie je všadeprítomné. Zmeny chrbtice sa začínajú objavovať vo veku 1 - 3 roky, dosahujú maximum počas puberty a intenzívneho rastu tela, u dievčat vo veku 11 - 13 rokov, u chlapcov vo veku 12 - 14 rokov. Ochorenie progreduje veľmi pomaly a môže byť až 50 - 65 rokov asymptomatické. Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa vyskytuje rovnako často u žien aj u mužov.

Na základe odporúčaní ošetrujúceho lekára, ročného priebehu liečby, ktorý zahŕňa nielen lieky, ale aj fyzioterapiu a liečbu v sanatóriách, je možné dosiahnuť priaznivý účinok, ktorý nebude mať vplyv na kvalitu života lopty..

príčiny

V súčasnosti je jednou z hlavných teórií výskytu Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici dedičnosť. S presnosťou môžete posúdiť iba predispozičné faktory, ktoré prispievajú k vzniku choroby, medzi ktoré patria:

 • intenzívny rast dieťaťa počas puberty;
 • vzpieranie a akékoľvek iné zaťaženie chrbtice v detstve (vzpieranie, rytmická gymnastika);
 • endokrinologické choroby v detstve (hypotyreóza, diabetes mellitus, hyperkortizizmus, Itsenko-Cushingov syndróm);
 • nadváha a / alebo obezita.

klasifikácia

Podľa lokalizácie patologického procesu v chrbtici existujú:

 • predná prietrž Schmorla;
 • zadná prietrž Schmorla;
 • stredné kýly Schmorl;
 • Schmorlova laterálna kýla.

Podľa počtu kýly:

 • jednotlivé hernie Schmorla;
 • viacpočetná prietrž Schmorla.

Príznaky Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Ochorenie je dlhé roky asymptomatické a najčastejšie sa vyskytuje náhodne počas ročných preventívnych vyšetrení populácie, po podrobení sa fluorografii (na obrázku pľúc je jasne viditeľná krčná chrbtica na diagnostikovanie choroby)..

Ako Schmorlova hernia postupuje, v krčnej chrbtici sa vyskytujú tieto príznaky:

 • závraty;
 • celková slabosť;
 • únava;
 • znížená pamäť a pozornosť;
 • znížený výkon;
 • intenzívne jednostranné bolesti hlavy sprevádzané slzením, fotofóbiou a upchatím nosa na postihnutej strane;
 • hluk v ušiach;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • svalové napätie krku;
 • bolesť krčnej chrbtice, zhoršená zákrutami a naklonením hlavy;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • znížený pohyb v horných končatinách;
 • parestézia (pocit mravčenia, svrbenia, pálenia, ku ktorému dochádza bez zjavného dôvodu) na koži horných končatín.

diagnostika

Diagnóza Schmorlovej prietrže v krčnej chrbtici je stanovená v niekoľkých etapách:

 • Inšpekcia terapeutom, neurológom, chirurgom alebo traumatológom, vrátane zhromažďovania sťažností, objasnenia príčin a trvania choroby, hmatu chrbtice s cieľom určiť polohu lézie..
 • Laboratórna štúdia pacienta:
  • všeobecná analýza krvi;
  • všeobecná analýza moču;
  • krvná glukóza;
  • biochemické štúdie (celkový a priamy bilirubín, celkový proteín a jeho frakcie, hladiny transamináz - ALT, AST, alkalická fosfatáza, tymol test, močovina, kreatinín).
 • Prístrojový výskum:
  • Röntgenové vyšetrenie chrbtice v krčnej chrbtici, navrhovanie chorôb a identifikácia presnej lokalizácie patologického procesu;
  • CT (počítačová tomografia) vám umožňuje presne určiť diagnózu, umiestnenie a prítomnosť ďalších zmien (stlačenie koreňov miechy, stupeň deštrukcie stavcov, do ktorých sa chrupavka, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída krčnej chrbtice);
  • MRI (magnetická rezonancia), podobne ako CT, je veľmi citlivá vyšetrovacia metóda, ktorá vám umožňuje presne stanoviť diagnózu a identifikovať sprievodnú patológiu..

Liečba Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Liečba tohto ochorenia by mala byť komplexná, vrátane liekov, fyzioterapie, kúpeľnej liečby, ľudových prostriedkov, s každoročne opakovanými kurzami.

V prípade asymptomatického priebehu ochorenia je indikovaná fyzioterapeutická liečba a kúpeľná liečba..

Ak v priebehu niekoľkých rokov (4-6) ochorenie progreduje napriek všetkým uvedeným liečebným metódam, potom sa uchyľuje k chirurgickému zákroku.

Konzervatívne liečby

Liečba drogami

Lieky na liečbu kýly Schmorlovej v krčnej chrbtici sa predpisujú v závislosti od príznakov choroby.

V prípade bolesti hlavy, závratov, zníženej pozornosti, pamäti a zdravotného postihnutia použite:

 • Trental 100 mg 1 tableta 3-krát denne;
 • Dipyridamol 75 mg 1 tableta 1-krát denne;
 • 10,0 ml cerebrolyzínu na 100,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • L-lyzín 10,0 ml na 200,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • Actovegin v 5,0 ml zriedený v 15,0 ml fyziologického roztoku intravenózne 1krát denne;
 • Mexidol 4,0 ml intramuskulárne 1krát denne;
 • Lutsetam 1200 mg 1 tableta 2-krát denne.

Ak pociťujete bolesť v krku, napätie krčných svalov, zníženú citlivosť a zhoršený pohyb v horných končatinách, použite:

 • Revmoxikam 1,5 mg intramuskulárne 1krát denne;
 • Neuromidín 2,0 ml intramuskulárne 1krát denne;
 • Midokalm 1,0 intramuskulárne 2 krát denne.

Ak sa objaví nevoľnosť a vracanie, použite Metoclopromid 1 tableta 3-krát denne.

O trvaní lieku rozhoduje ošetrujúci lekár.

Fyzioterapeutická liečba

 • fyzioterapia.
 • plávanie.
 • Elektroforéza v cervikálnej oblasti diklofenakom alebo novokainom. 10 - 12 relácií.
 • Akupunktúra krčnej chrbtice. 7 až 10 sedení.
 • Masáž krčnej goliere. 14 až 16 zasadaní;
 • Liečba bahna použitím bahna v oblasti krčka-goliera. 10 až 14 relácií.
 • Trakcia chrbtice pod vodou. 10 relácií.

Kúpeľná liečba

Pre Schmorlovu hernie v krčnej chrbtici sú vhodné sanatóriá s teplým morským podnebím, zóna ihličnatých lesov a prítomnosť minerálnych prameňov..

Odporúčané obdobia jari a jesene.

chirurgia

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení poškodeného disku a spevnení zrúteného stavca alebo stavcov s kovovými štruktúrami..

Hlavnou nevýhodou chirurgického zákroku je imobilizácia časti chrbtice v krčnej oblasti.

Všetko o Schmorlovej kýle v krčnej chrbtici

Neodkladajte vývoj ochorenia, pri prvých príznakoch okamžite kontaktujte odborníka

Schmorlova kýla je určitým porušením štruktúry chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované bolesťou, necitlivosťou. Návštevu lekára s touto patológiou nie je možné odložiť, neustále ignorovanie choroby povedie k nezvratným komplikáciám, ktoré si vyžadujú väčšie materiálne náklady a dlhodobú liečbu. Nerobte si diagnózu sami, iba na základe príznakov, bolesť môže byť výsledkom mnohých patológií spojených s krčnou chrbticou. Schmorlova kýla krčnej chrbtice je jednou z týchto patológií. Choroba sa výrazne líši od obvyklého výčnelku, ktorý lekári tiež nazývajú kýla. Uvažovaná patológia nie je vyčnievanie disku medzi stavcami, je to vtlačenie medzistavcového disku do hubovitej kosti stavca, kostné tkanivo poškodeného stavca okolo prietrže sa začína sťahovať.

Poloha a existujúce druhy ochorení

Degeneratívna patológia sa môže objaviť v akejkoľvek časti chrbtice, ktorá je mobilná. Schmorlova kýla krčnej chrbtice sa tvorí pomerne často, v tomto oddelení sa vytvára kvôli krehkosti krčných segmentov. Patológia sa často vyskytuje v oblasti 11-12 stavcov hrudnej oblasti alebo medzi 1-3 stavcami v bedrovej chrbtici. Lokalizáciou je choroba rozdelená do 4 typov. Schmorlova hernia sa môže tvoriť v zadnej a centrálnej časti krčných segmentov chrbtice a patológia sa často vytvára v laterálnej a prednej časti krku..

Schmorlova kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa vyskytuje akútne a neumožňuje pacientovi plne pracovať. Bočná kýla a stredná kýla prakticky nespôsobujú príznaky, pokračujú bez povšimnutia. Tvorba choroby v prednej a zadnej časti krčnej chrbtice neprechádza bez stopy, lokalizácia prietrže v týchto oblastiach spôsobuje výrazné príznaky charakterizované zvýšeným pohybom, ohybmi a sklonmi. Táto patológia je jednoduchá alebo mnohonásobná.

Etiológia vzniku choroby

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa vytvára z rôznych dôvodov. Toto ochorenie nespasí ani deti. Degeneratívna patológia sa vytvára v dôsledku prítomnosti genetickej predispozície na vývoj choroby. Vertebrálne kosti v krčnej oblasti nie sú dostatočne silné, medzi nimi je dutina, do ktorej prenikajú tkanivá poškodenej chrupavky. Okrem genetických príčin je Schmorlova kýla vytvorená v dôsledku nasledujúcich patológií:

 • patologická kyfóza chrbtice, u ľudí sa táto choroba nazýva hrbolatosť alebo sklon;
 • pasívny životný štýl;
 • fyziologické alebo patologické ohnutie chrbtice so spätnou konvexitou;
 • progresívne systémové ochorenie kostí charakterizované poklesom vápnika v huby a kostnej tuhej látke (pokles hustoty kostí);
 • zhoršený metabolizmus;
 • pravidelné zdvíhanie ťažkých bremien;
 • zhoršený krvný obeh spôsobený riedením kostného tkaniva segmentmi krčnej chrbtice.

Choroba sa môže tvoriť v každom veku, prietrž sa môže objaviť v dôsledku rýchleho rastu dieťaťa počas puberty. Vývoj choroby sa tiež začína v dôsledku minulých patológií v ranom veku spojenom s endokrinným systémom. Pravidelné poranenie chrbtice, hrbole a pády. Nadváha alebo obezita sú tiež dôsledkom Schmorlovej kýly..

Klinický obraz patologického stavu

Klinika ochorenia pri tvorbe laterálnej a centrálnej hernie nie je k dispozícii. Ochorenie pokračuje takmer bez príznakov. Naopak, zadná, predná a viacpočetná Schmorlova hernia sa naopak vyznačujú výraznými znakmi. Schmorlova hernia v krčnej oblasti sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • prvým príznakom choroby sú závraty a výskyt miernej bolesti;
 • bolesť v krku bolí v prírode, začína sa zosilňovať po dlhom zaťažení chrbtice, s dlhým pobytom v sede;
 • ďalej sa pacient cíti slabý, rýchlo preťažuje, je unavený a ohromený;
 • zníži sa pracovná kapacita, objaví sa rozptýlenie a strata pamäte.

V priebehu choroby sa symptómy Schmorlovej hernie zvyšujú. V budúcnosti pociťuje obeť tieto príznaky: bolesť hlavy, slzenie, citlivosť na svetlo, upchatý nos. Pre túto chorobu sú charakteristické aj tieto príznaky:

 • objaví sa hučanie v ušiach;
 • pacient sa často cíti nevoľne, hlavne po jedle;
 • zvracanie sa môže otvoriť;
 • počuteľné kliknutia pri zatáčaní;
 • svaly krku sa napnú a spôsobujú zvýšenú bolesť, pre človeka je ťažké otočiť sa a nakloniť hlavu;
 • pocit valivého lopty v mieste lokalizácie bolesti.

Pri Schmorlovej kýle, ktorá dosiahla veľké rozmery, sa objaví znížená citlivosť horných končatín, klesá amplitúda pohybov, je ťažké zdvíhať závažia. Flexibilita chrbtice je znížená, pre starších ľudí je ťažké sa nakloniť vpred. Objaví sa parestézia.

Ako je diagnostikovaná choroba?

Diagnóza choroby sa začína fyzickým vyšetrením obete, pohmatom poškodenej oblasti, zhromaždením anamnézy a rozhovorom s pacientom. Počas prieskumu je dôležité, aby ste svojmu lekárovi informovali o tom, ako dlho sa príznaky objavili, po ktorých sa začali vyskytovať silné bolesti a na akom mieste sú akútnejšie. Tieto faktory sú dôležité pri liečbe. S prirachom Schmorlovej prietrže v krčnej chrbtici poskytuje ošetrujúci lekár pacientovi odporúčanie na vyšetrenie krvi a moču. Ďalej je pacient poslaný na vizuálne vyšetrenie. Diagnóza Schmorlovej prietrže v krčnej chrbtici sa vykonáva na základe analýz a nasledujúcich inštrumentálnych štúdií:

 • Magnetická rezonancia;
 • CT sken;
 • rádiografiu.

Po preštudovaní snímok a prijatých analýzach je predpísané ošetrenie. Táto terapia teda skutočne pomáha lepšie konzultovať s niekoľkými lekármi skôr, ako začnete kupovať predpísané lieky.

Existujúce terapie

Liečba tohto ochorenia začína použitím konzervatívnych metód. Konzervatívna terapia spočíva v užívaní drog, fyzioterapii, masáži, akupunktúre, špeciálnej telesnej výchove. Lieky na Schmorlovu prietrž sa zameriavajú na:

 • odstránenie bolesti;
 • zmierniť zápal;
 • zníženie svalového napätia;
 • odstránenie necitlivosti.

Malo by sa s ňou zaobchádzať všetkými prostriedkami predpísanými ošetrujúcim lekárom. Pri závratoch, bolesti hlavy a zníženej pamäti sú predpísané Trental, Dipyridamole, Actovegin, Lucetam, Mexidol. Na zmiernenie bolesti a zápalu sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, preto sa uprednostňujú lieky najnovšej generácie NSAID, pretože spôsobujú menej vedľajších účinkov, ako sú Meloxicam, Celebrex, Indometacín. Na úľavu od bolesti sa tiež odporúča užívať „Midokalm“, „Neuromidín“, „Revmoxikam“, tento liek sa podáva intramuskulárne, zmierňujú napätie vo svaloch a odstraňujú necitlivosť. Trvanie liekovej liečby sa určuje individuálne na základe veku, priebehu choroby, príznakov.

V kombinácii s konzervatívnou liečbou sa odporúča používať fyzioterapeutické postupy. Často predpísaná masáž, elektroforéza, trakcia. Je užitočné vykonávať špeciálne cvičenia každý deň, ktoré vyvíja fyzioterapeut pre každého pacienta individuálne. Je pozoruhodné, že priebeh ochorenia je ovplyvňovaný terapeutickou liečbou bahnom, ako aj plávaním. V prípade núdze je predpísaný chirurgický zákrok pri Schmorlovej prietrži krčnej chrbtice. Uchyľujú sa k operácii, ak predchádzajúce metódy liečby nepomohli. Lekári odstránia poškodený disk, posilnia zničený stavec kovovými štruktúrami.

Spúšťacím mechanizmom Schmorlovej hernie v krčnej chrbtici môže byť Scheuermann-Mauova choroba. Aktívna puberta, rýchly rast kostry tínedžera, vedie k krehkosti a zlyhaniu stavcových telies, ktoré vydržia zvýšené zaťaženie. Poruchy endokrinného systému a metabolické procesy sú ďalším vyvolávajúcim faktorom, ktorý môže viesť k tvorbe patologického začlenenia do chrbtice. Odborníci na výživu uvádzajú nebezpečenstvo nadváhy pre kostný aparát človeka akéhokoľvek veku.

symptomatológie

Schmorlova kýla krčnej chrbtice, ktorej príznaky spravidla chýbajú alebo sú veľmi nešťastné, sa neprejavujú. Nie je si toho všimnutá, pretože narušená je iba integrita kostného tkaniva stavca a nedochádza ku kompresii nervových zakončení, nespôsobuje aseptický zápal. Prietrž sa obyčajne deteguje náhodne po fluorografii. Obrázok dobre ukazuje zmenu krčnej chrbtice. To nám umožňuje všimnúť si prítomnosť patológie u pacienta. S vekom sa prietrž zväčšuje a prejavuje sa nasledujúcim terapeutickým obrazom:

 • zvýšená únava krku, pocit nejasného nepohodlia;
 • impulzy bolesti v krčnej oblasti (najmä po dlhšom státí a zosilnené naklonením a otočením hlavy);
 • svalové napätie;
 • spazmus vaskulárneho lôžka GM a ako výsledok - zhoršenie krvného obehu;
 • znížená schopnosť zapamätania spojená s rozptýlenou pozornosťou;
 • závraty;
 • slabosť celého tela, neschopnosť vykonať najznámejšie množstvo fyzickej námahy;
 • bolesť hlavy s lokalizáciou v zadnej časti hlavy;
 • hluk v ušiach;
 • nedostatok spánku.

Každý z týchto príznakov by mal upozorniť. Vzhľadom na nízku expresiu symptomatického obrazu môžete ľahko vynechať začiatok ochorenia, keď konzervatívne metódy liečby prinesú maximálny úžitok. Toto nie je možné povoliť. Včasná diagnostika a sebestačné začatie liečby sú kľúčom k dosiahnutiu trvalého výsledku.

Terapeutické opatrenia

Iba použitie súboru postupov bude schopných zabezpečiť náležitú liečbu Schmorlovej kýly. Na boj proti tomuto ochoreniu sa používajú lieky, fyzioterapeutické postupy, ľudové liečivá, ako aj návštevy sanatórií. Priebeh liečby sa musí robiť každý rok. S výhradou všetkých lekárskych predpisov, choroba si nebude pripomínať sama seba. Ak po niekoľkých liečebných cykloch (4-6 rokov) ochorenie progreduje, použije sa chirurgický zákrok. Tu je niekoľko lekárskych metód:

 1. Používanie liekov. Terapeutický režim sa vyberie s prihliadnutím na intenzitu symptomatického obrazu choroby. Frekvenciu podávania liečiva, dávku a trvanie liečby predpisuje stavovec alebo ortopéd.
 2. Fyzioterapia. Pri liečení tohto ochorenia sa používa celý rad postupov na posilnenie svalového korzetu. Pravidelné cvičenie v terapeutickej gymnastike je skvelé. Ideálne prostredie na kúpanie je vonkajší rybník alebo bazén. Takýto postup ideálne uvoľňuje stavcovú tabuľku, normalizuje mikrocirkuláciu krvi a uvoľňuje nervové línie. Akupunktúra, elektroforéza, masáž krčka-goliera, ako aj podvodná ťažba chrbtice pomáhajú vyrovnať sa s ochorením v čo najkratšom čase.
 3. Alternatívne metódy liečby. V niektorých prípadoch je vhodné používať alternatívnu medicínu na liečbu prietrže, ktorá spočíva v použití trení a obkladov na báze liečivých bylín. Kombinácia týchto techník s kurzmi manuálnej alebo hardvérovej masáže a terapeutickými kúpeľmi zvyšuje terapeutický účinok. Do liečebného režimu sa pridávajú ihličnaté kúpele, ktoré sa potierajú éterickými olejmi, obkladajú sa výťažkami z liečivých rastlín, apterapia, hirudoterapia. Celá škála manipulácií je určite predmetom diskusie s ošetrujúcim špecialistom, as niektoré manipulácie nedokážu urobiť tandem s tradičnou liečbou a môžu byť komplikované alergickými reakciami.
 4. Terapia v prírodných strediskách. Liečba kýly Schmorlovej v krčnej chrbtici prostredníctvom balneologických podmienok sa odporúča najmä na jeseň a na jar. Vhodné liečebné strediská s morskými klimatickými podmienkami, terénom s minerálnymi a radónovými prameňmi a množstvom lesov. Evpatoria, Yalta, Odessa - to sú mestá, ktoré zachránili milióny ľudí pred chorobami miechy.
 5. Liečba skalpelom. Chirurgický zákrok je radikálna technika, ktorá môže radikálne zlepšiť celkový stav pacienta. Vykonajte akýkoľvek druh operácie iba pri absencii remisie po terapeutických metódach.

Ale napriek najlepšiemu úsiliu pacienta a lekára, dôslednému dodržiavaniu lekárskych stretnutí, návštev rekreačných oblastí nie je možné dosiahnuť regresiu choroby. Prietrž Schernla v krčnej chrbtici nie je predmetom reverzného vývoja, ale výhody liečby sú nepopierateľné. Po prvé, je možné "potlačiť" príznaky choroby, aby sa minimalizovali prejavy bolesti. A riziko komplikácií sa mnohokrát znižuje. Patologická inklúzia v chrbtici môže byť komplikovaná zlomeninami, cervikálnou lordózou, výraznou osteochondrózou, symptómami radiikulitídy alebo dokonca zníženým prietokom krvi v mozgu..

Schmorlova krčná prietrž

Príčinou bolesti chrbta môže byť Schmorlova kýla v krčnej chrbtici. V počiatočnom štádiu vývoja patológie nejestvuje žiadna silná bolesť, preto pacienti tento problém dlho ignorovali. Toto ochorenie však môže mať negatívne následky: poruchy obehového systému a nedostatočné nasýtenie mozgu kyslíkom.

Etiológia a patogenéza

Pri Schmorlovej kýle sú stavce tlačené cez miechovú chrupavku. Výsledkom je zničenie ich tela, chrbtica oslabuje a stáva sa zraniteľnou. Dochádza k zovretiu segmentov hrebeňa a pacient pociťuje silnú bolesť. Výskyt prietrže je zvyčajne dedičný. Ochorenie pochádza z veku od 1 do 3 rokov, hlavný patologický vývoj sa však vyskytuje v období dospievania, pretože telo v puberte aktívne rastie. Okrem toho existujú tieto dôvody:

 • obezita;
 • vážny šport;
 • metabolická porucha;
 • nízka fyzická aktivita;
 • nesprávne držanie tela;
 • časté poranenia chrbta.

Späť na obsah

Príznaky Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici

Hlavné nebezpečenstvo patológie v dlhom asymptomatickom období. Schmorlova kýla, ktorá sa narodila v ranom detstve, sa prejavuje po 50 - 60 rokoch. Príznaky sú určené mierou vývoja a lokalizácie ochorenia chrupavky. Hlavným prejavom je ťahanie bolesti v krku rôznej intenzity. Okrem bolesti sa u pacienta môžu prejaviť aj tieto príznaky:

Prejavom patológie môže byť tinitus.

 • celková slabosť tela;
 • závraty;
 • hluk v ušiach;
 • znížená koncentrácia pozornosti a pamäti;
 • nevoľnosť, až zvracanie;
 • bolesť na jednej strane hlavy sprevádzaná fotofóbiou, sekréciou sĺz a nosným prekrvením;
 • znecitlivenie rúk;
 • ťažkosti s pohybom horných končatín;
 • ostrá bolesť pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy do strany;
 • pálenie, svrbenie a brnenie v rukách.

Späť na obsah

Aká je diagnóza?

Patológiu je možné zistiť návštevou lekára - ortopéda, chirurga alebo stavca. Na recepcii sa lekár pýta pacienta na sťažnosti, zhromažďuje a analyzuje anamnézu a vykonáva klinické vyšetrenie. Schmorlova hernia sa dá zistiť hmatom pozdĺž chrbtice. Na potvrdenie diagnózy a stanovenie liečebného režimu sa vykonávajú inštrumentálne štúdie:

 • MRI Používa sa na diferenciálnu diagnostiku Schmorlovej hernie.
 • CT Používa sa na objasnenie lokalizácie a rozsahu patológie..

Späť na obsah

Liečba chorôb

Ak je prítomná Schmorlova kýla, ale nemá klinické prejavy, liečba spočíva v pozorovaní a preventívnych opatreniach..

Pacientom sa neodporúča cvičiť s ťažkým zariadením, zdržať sa extrémnej zábavy a riadiť opatrne. Pre pacientov so závažnými príznakmi sa vyvíja komplexný liečebný režim, ktorý zahŕňa: užívanie liekov, fyzioterapeutické postupy, fyzioterapeutické cvičenia a sanatórium a profylaktickú liečbu. Bylinné liečivo je povolené, ale iba so súhlasom lekára. Pri absencii účinku konzervatívnych metód av pokročilých prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok.

Aké lieky sú predpísané?

Trvanie a dávkovanie liekov určuje ošetrujúci lekár. Zvyčajne sa liečia liekmi, ako sú:

 • "Dipyridamol", "Actovegin", "Mexidol", "Trental". Sú predpísané na všeobecné slabosti, závraty, poruchy pamäti a pozornosti..
 • Midokalm, Revmoksikam a Neuromidin. Tieto lieky liečia parestéziu a motorickú dysfunkciu rúk..

Okrem toho sa pacientovi predpisujú posilňovacie lieky a multivitamínové komplexy obsahujúce rybí olej, vápnik, vitamín D. V prípade vážneho poškodenia chrupavky sa odporúčajú lieky na báze chondroitínu - látka stimuluje tvorbu chrupavkového tkaniva. Ak pacient trpí silnou bolesťou, predpisujú sa analgetiká - injekcia alebo topicky.

fyzioterapia

Schmorlova hernia dobre reaguje na použitie fyzioterapeutických procedúr. Sú predpisované pacientovi samostatne alebo ako súčasť komplexnej terapie. Hlavnou výhodou fyzioterapie je bezbolestnosť a absencia kontraindikácií. Väčšina procedúr okamžite zastaví bolesť. Typicky predpísané typy fyzioterapie prietrže:

 • masáž krčka goliera;
 • elektroforéza;
 • bahenná terapia;
 • akupunktúra;
 • podvodná trakcia chrbtice;
 • hirudotherapy.

Späť na obsah

Chirurgický zákrok

Operácia odstránenia Schmorlovej prietrže je indikovaná iba pre komplikácie. Napríklad, ak sa vyskytne zlomenina medzistavcového disku, vytvoria sa obyčajné prietrže alebo dôjde ku kompresii nervových koreňov. Počas operácie chirurg vyberie chrupavku a posilní zničenú stavce. Hlavným negatívnym aspektom operácie je znehybnenie ovládaného segmentu chrbtice. Preto sa v modernej vertebroológii začali praktizovať metódy minimálne invazívneho odstraňovania prietrže..

ethnoscience

Povolené použitie domácich receptov pri liečbe Schmorlovej kýly.

Pacient si však musí pamätať na nebezpečenstvo rastlinného lieku. Niektoré metódy vedú k nepríjemným následkom: otrava, alergické reakcie a krvácanie. Preto by sa použitie ľudových prostriedkov malo dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Nasledujúce recepty tradičnej medicíny sa považujú za najúčinnejšie pri liečbe Schmorlovej kýly:

 • Nastrúhajte koreň s chrenom a zemiaky a zmiešajte v rovnakých pomeroch. Zabalte zmes do tkaniny a zafixujte obklad na boľavom mieste. Nepoužívajte, ak pokožka reaguje s pálením..
 • Čerstvý list lopúcha by sa mal pripevniť k postihnutému stavcu. Nechajte cez noc.
 • Na tkanivovú chlopňu naneste zahriaty tuk z koňa a prilepte na prietrž. Zhora prikryte kusom celofánu a zafixujte lepiacou omietkou. Používajte obklad na dva dni.
 • Nastrúhajte postihnutý kĺb s olejom gáfru, na vrch položte gázu namočenú v octe jablčného muštu. Zabalte komprimát a podržte ho 30 minút.

Späť na obsah

Čo je nebezpečné?

Cervikálna prietrž Schmorla nie je pre pacienta nebezpečná, ak nepostupuje a nespôsobuje nepríjemnosti. Vyvíja sa však s niekoľkými následkami a komplikáciami:

Vážnou komplikáciou patológie môže byť mozgová porážka.

 • kompresné zlomeniny chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • cervikálna lordóza;
 • cervikálna ischias;
 • zhoršený krvný obeh s mozgom až po mŕtvicu;
 • čiastočná alebo úplná paralýza rúk.

Späť na obsah

Ako varovať?

Opatrenia na zabránenie prietrže kôry Schmorlovej sú jednoduché a dostupné. Skladajú sa zo správneho a mobilného životného štýlu, pravidelná fyzická aktivita narúša priberanie na váhe, a preto znižuje zaťaženie chrbtice. Dôležitú úlohu hrá vyvážená strava, vďaka spotrebovaným výrobkom dostáva telo „stavebný materiál“ pre kosti a chrupavku. Odporúča sa opustiť zlé návyky: fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu. Veľmi dobre uvoľňuje chrbát a posilňuje kúpanie korzetu svalov, okrem toho je to veľmi príjemný zážitok. Pri dodržaní týchto zásad nebude mať Schmorlova kýla krčnej chrbtice nepríjemné následky.

Liečiť alebo nelieči Schmorlovu prietrž?

Schmorlova kýla krčnej chrbtice je dedičné ochorenie. Jeho výskyt neovplyvňuje ani životný štýl, ani fyzická aktivita. Až do určitého momentu pacient nepozná svoje ochorenie a pripisuje bolesti v krku osteochondróze, hoci problém je oveľa závažnejší..

Schmorlova kýla dostala svoje meno od nemeckého vedca Christiana Schmorla, ktorý tento problém prvýkrát opísal. Ochorenie je chrupavkový ganglion, ktorý spadá do spongióznej kosti stavca. Rozdiel medzi Schmorlovým uzlom a horizontálnou prietržou miechy spočíva v tom, že pri normálnej prietrži jadro disku vyčnieva medzi stavcami a nie vnútri kosti..

Schmorlova kýla v krčnej chrbtici

Ochorenie má dedičný charakter, najskôr sa prejavuje v období aktívneho rastu dieťaťa. Je to spôsobené skutočnosťou, že v dospievaní kostné tkanivo zaostáva vo vývoji z mäkkých tkanív, v dôsledku čoho sa v stavovcoch tvoria dutiny, kde sa stlačí chrbtica. Kýla sa najčastejšie vyvíja na pozadí kyphosis a pokračuje bez živých klinických symptómov.

príčiny

Hlavným dôvodom vzniku Schmorlovej prietrže je hereditárna slabosť a podradnosť chrupavky. Preto sa tvoria vrodené chyby pri tvorbe medzistavcových platničiek..

V niektorých prípadoch sú faktory, ktoré vyvolávajú tvorbu chrupavkových uzlíkov:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice počas jej intenzívneho rastu (vzpieranie, gymnastika);
 • endokrinné choroby (diabetes, hypotyreóza, Itsenko-Cushingov syndróm);
 • progresívne systémové ochorenie kostného aparátu (osteoporóza), vyznačujúce sa znížením hustoty kostí;
 • poranenia krčnej chrbtice;
 • detská obezita.

príznaky

Až do určitého času sa choroba neprejavuje a je zistená náhodne počas rutinného vyšetrenia.

Prvé príznaky patológie:

 • závraty;
 • únava, znížená výkonnosť;
 • poškodenie pamäte;
 • bolesť v krčnej oblasti, ktorá sa po dlhšom sedení zosilňuje.

Keď sa prietrž zväčšuje, príznaky sa stávajú výraznejšie a pacient má tieto príznaky:

 • hluk v ušiach;
 • nevoľnosť po jedle;
 • napätie svalov krku sťažuje rotáciu hlavy;
 • kŕč krčných stavcov pri otáčaní a nakláňaní hlavy;
 • po prehmatnutí postihnutej oblasti sa prehmatá guľôčka.

Ak choroba progreduje, ruky sa začnú znecitliviť, znižuje sa pohyblivosť končatín. Pacient nemôže nakloniť hlavu, zdvíhať závažia, vykonávať fyzické cvičenia. Človek cíti brnenie, páli v rukách.

klasifikácia

Ochorenie je klasifikované podľa miesta a počtu kýly. V závislosti od umiestnenia v chrbtici existujú:

 • Predná prietrž.
 • Zadná prietrž.
 • centrálnej.
 • Bočná kýla.

Z hľadiska počtu sú jednoduché (v jednej časti chrbtice) a viacnásobné (vyskytujú sa v niekoľkých častiach naraz).

Najvýhodnejším z hľadiska liečby je stredná prietrž. Poskytuje najmenšie príznaky a ľahšie sa lieči..

diagnostika

Pretože choroba dlhodobo nedáva klinické príznaky, je najčastejšie diagnostikovaná náhodou. Ak máte podozrenie na kýlu Schmorl, lekár pošle pacienta na nasledujúce vyšetrenia:

 • X-ray krčnej chrbtice v niekoľkých projekciách. Toto je najviac informačná a často používaná metóda..
 • CT alebo MRI. Tieto typy vyšetrení pomáhajú presne určiť miesto, stupeň poškodenia chrbtice, komplikácie.
 • Pacientovi sa tiež pridelí všeobecný test na moč a krv, aby sa identifikoval zápalový proces. Biochémia krvi vám umožňuje určiť deficit, ktorý obsahuje stopové prvky v tele pacienta.

liečba

Terapia choroby spočíva v použití konzervatívnych metód, medzi ktoré patrí lekárske ošetrenie, fyzioterapia, masáž, používanie ľudových prostriedkov, prechod kúpeľnej liečby.

Drogová terapia

Cieľom tohto typu liečby je zmiernenie napätia v chrbtici, zmiernenie bolesti, odstránenie zápalu. Používajú sa tiež látky, ktoré zmierňujú vegetatívne príznaky. Druhy liekov predpísané na liečbu Schmorlovej kýly:

 • Mexidol, Actovegin, Trental zmierňujú závraty, bolesti hlavy, obnovujú pamäť.
 • Indometacín, Meloxikam patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov, zmierňuje zápal, zmierňuje bolesť.
 • Midokalm, Neuromidín sú svalové relaxanciá, ktoré znižujú svalové napätie a odstraňujú necitlivosť.
 • Prípravky vápnik a vitamín D posilňujú kostrovú sústavu.

Dĺžka kurzu závisí od stupňa poškodenia a veku pacienta.

fyzioterapia

Fyzioterapia sa používa v kombinácii s liekom. Najbežnejšie predpísané

 • elektroforéza
 • akupunktúra
 • masáž
 • Bahenná terapia
 • Pacient pod dohľadom lekára vykonáva liečebné cvičenia. Správne vybraný kurz pozostáva z cvičení zameraných na zmiernenie stresu, obnovenie mobility. Najprv aplikujte jemné cvičenia, postupne zvyšujte zaťaženie. Podvodná trakcia chrbtice poskytuje dobrý účinok..

Na dosiahnutie tohto účinku sa odporúča absolvovať niekoľko kurzov fyzioterapie za rok..

 • Ručné ošetrenie sa úspešne používa na liečbu prietrže. Kvalifikácia lekára má v tomto prípade veľký význam. Ak lekár urobí všetko v poriadku, pacient pociťuje zlepšenie v priebehu dvoch až troch sedení.

Kúpeľná liečba

Priebeh liečby v sanatóriách pomáha konsolidovať výsledok liekovej terapie. Najpriaznivejšou klímou pre týchto pacientov je morské prostredie. Je tiež užitočné odpočívať v oblastiach ihličnatých lesov..

Účinok liečby v sanatóriu je zvyčajne dostatočný jeden rok, potom sa odporúča absolvovať druhý kurz. Kýla nezmizne, ale zdravie pacienta sa výrazne zlepšuje.

Ľudové metódy

Ako doplnok k hlavnej liečbe je možné použiť tradičné liečebné metódy. Medzi ľudovými liekmi fungujú obklady dobre, ktoré zmierňujú zápaly a zmierňujú bolesť. Napríklad sa do oblasti krku cez noc aplikuje zmes čiernej reďkovkovej šťavy, medu a vodky. Masť je tiež vyrobená z vazelíny a odvar z chmeľových šištičiek. Táto masť sa večer vtiera do krku.

Prevádzková metóda

Chirurgický zákrok sa používa ako posledná možnosť, ak dôjde k deštrukcii stavcov, stlačeniu nervových koreňov. Počas operácie sa poškodená stavcová platnička odstráni, stavce sa spoja pomocou špeciálnych kovových štruktúr. Hlavnou nevýhodou chirurgickej liečby je to, že operovaná chrbtica zostáva po celý život nehybná.

Komplikácie a prevencia

Napriek tomu, že samotné ochorenie nepredstavuje priame ohrozenie života pacienta, nemalo by sa ignorovať. Ak sa ochorenie nelieči, progreduje a vedie k závažným komplikáciám. Možné komplikácie choroby:

 • Zlomenina krčných stavcov. Je to kvôli silnému riedeniu stavcového tkaniva. Táto komplikácia vedie k ochrnutiu alebo smrti pacienta..
 • Silný zápalový proces v nervových koreňoch vedie k bolesti, znecitliveniu rúk, obmedzeniu pohyblivosti krku.
 • Cerebrovaskulárna príhoda vedúca k mozgovej príhode.

Aby sa predišlo recidíve choroby, musí sa pacient riadiť preventívnymi odporúčaniami:

 • Obmedzte zdvíhanie a cvičenie.
 • Držte sa správnej výživy.
 • Hmotnosť koľaje.
 • Vykonajte jednoduché fyzické cvičenia. Obzvlášť užitočné plávanie a ľahký beh.
 • Pravidelne sa podrobte preventívnym vyšetreniam neurológa a stavovca.

Užitočné video

Nižšie vidíte liečbu Schmorlovej kýly

záver

Spory o potrebe liečby Schmorlovej kýly ešte stále nezmizli. Niektorí lekári majú sklon k tomu, že choroba vyžaduje iba dynamické pozorovanie. Ak pacient nemá príznaky zhoršujúce jeho stav, potom sa liečba nevykonáva. Terapia sa začína iba vtedy, keď sa vyskytnú komplikácie. Ak je liečba vybraná správne, prognóza je priaznivá.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Rana na prste je hustá formácia, ktorá sa objavuje z rôznych dôvodov. Vo veľkej väčšine prípadov je to príznak chorôb pohybového aparátu, ale nie je možné vylúčiť typy benígnych novotvarov, ako sú lipóm, osteóm, ateróm..
Lieky stimulujúce korekciu chrupavky a nesteroidné protizápalové lieky sú zahrnuté v prvej línii liečby pacientov s ochoreniami kĺbov prvej a druhej závažnosti. Chondroprotektory spolu s NSAID znižujú zápal, zlepšujú metabolizmus v postihnutých tkanivách, čím spomaľujú deštrukciu kĺbov a progresiu choroby..