loader

Miecha - vrodená malformácia

Miechová kýla - vrodená anomálie chrbtice a miechy sa vyskytuje v dôsledku stavcov, ktoré nie sú navzájom spojené, medzi nimi lúmen a časť miechy s formami nervových koreňov, vyčnievajúce medzi stavcami. Vo väčšine prípadov sa patológia vyskytuje v lumbosakrálnej oblasti, menej často v krčnej, hrudnej chrbtici. Je to veľmi závažné ochorenie a klinika závisí od stupňa neistoty nervového tkaniva stavcov. K dnešnému dňu je spinálna hernia diagnostikovaná u 50% všetkých lézií muskuloskeletálneho systému.

Abnormálna vada sa dá zistiť dokonca aj v maternici, čo umožňuje prijať preventívne opatrenia ešte pred narodením dieťaťa. Nakoniec, po zistení patológie plodu, lekári vždy radia potrat. Ale nie každá matka sa rozhodne o takýchto drastických opatreniach, takže ak sa žena rozhodne porodiť dieťa, potom sa ihneď po narodení musí začať s liečením spinálnej kýly, pomôže to predchádzať výskytu vážneho postihnutia v budúcnosti..

príčiny

Vedci doteraz neboli klinikou identifikovaní. Je však známe, že určitú úlohu pri správnom vývoji plodu zohráva nedostatok vitamínov a minerálov, najmä vo veľkých množstvách je potrebná kyselina listová na správnu tvorbu nervového systému dieťaťa..

Negatívny vplyv na tvorbu prietrže u plodu má nekontrolovaný príjem liekov, užívanie drog obsahujúcich alkohol. Cerebrospinálna tekutina sa tvorí v prvých týždňoch tehotenstva, práve v tomto období sú špecifické faktory, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad kýly chrbtice u budúceho dieťaťa..

Miecha pri novorodencoch nie je genetická patológia, takže sa nemusíte báť otehotnieť, ak budete postupovať podľa odporúčaní lekára a zachovať si zdravý životný štýl, budete mať plnohodnotné dieťa..

Druhy a klasifikácia

Poloha miechy je dôležitým faktorom pre pacienta a lekára. Ľudský život a zložitosť liečby priamo závisia od toho. Rozdelenie chrbtice sa delí na tieto typy:

Skryté, prejavujúce sa miernou formou choroby. Vyznačuje sa poškodením štruktúry jedného stavca. Osoba, ktorá má tento typ prietrže, necíti zvláštne príznaky bolesti. Jediným miestom na mieste nezdravého stavca s prehmataním je mierna depresia. Z vizuálneho hľadiska je v mieste odpojeného stavca zaznamenaná hyperémia s chĺpkami.

Kýla, tento typ patológie má vážne následky a príznaky. Okrem skutočnosti, že výstupok je viditeľný voľným okom, je klasifikovaný ako novotvar, ktorý je vyplnený mozgomiešnou tekutinou, s nervovými procesmi a väzmi. Nervové procesy môžu vo väčšine prípadov normálne plniť svoj účel, ale ak sú postihnuté, dieťa sa narodí s komplexom neuropsychických porúch a somatických ochorení..

V zriedkavých prípadoch môže byť každý druh sprevádzaný komplikáciou vo forme nádoru. Do prietrže sa v zásade pridávajú benígne novotvary lipómu. Sú umiestnené na výstelke miechy alebo na procesoch medzistavcových platničiek. Nádor nemá čas transformovať sa na malígnu formu, pretože sa počas chirurgického zákroku odstráni spolu s herniou.

 • Meningocele (meningy). Pri tejto patológii sa nepozorujú príznaky z nervového systému, pretože mozog sa formuje, ako sa očakávalo, jedinou vecou, ​​že vizuálne je viditeľný malý tuberkulus na chrbtici, pokrytý riedenou kožou. Príznaky sa vyznačujú veľkosťou vyčnievajúcej miechy spolu s nervovými koreňmi a membránami oblúkov stavcov. Umiestnenie a obsah novotvaru. Najsľubnejšia prognóza malého nádoru s výbežkom iba meningocely;
 • Mýleningocele - v tomto prípade výčnelok meningov zachytáva tkanivo miechy (Mielomeningocele). Nervové korene čiastočne vstupujú do herniálneho nádoru. Výsledkom je, že drieň má nepravidelné zakrivené tvary;
 • Mielocystocele je veľmi závažnou formou priebehu, zahŕňa porušenie štruktúry mozgovomiechového moku. Mielocystocele sa u dojčiat prejavuje parézou nôh, porušením funkcií orgánov veľkej a malej panvy. Prietrž sa vyznačuje hromadením mozgovej tekutiny, ktorá prechádza cez veľký otvor stavcových oblúkov;
 • Rachischisis je najzávažnejšia a nevyliečiteľná patológia. Vyznačuje sa úplným poškodením miechy, stavcov a mäkkých tkanív tela. V tomto prípade je mozog úplne na povrchu a nie je chránený pokožkou. Podľa štatistík je smrteľná u 100% detí.

Prietrž miechy s rôznymi poruchami nervového systému a parézou dolných končatín. Vo väčšine prípadov to pokračuje s komplikáciami vo forme nedobrovoľného močenia a črevných pohybov.

príznaky

Latentný typ patológie sa zriedka prejavuje akýmikoľvek symptómami a poruchami v ľudskom tele. V porovnaní s otvoreným rozdelením:

 • Paralýza dolných končatín, úplná alebo čiastočná;
 • Hydrocefalus (nahromadenie tekutiny v mozgu);
 • Porušenie gastrointestinálneho traktu, pečene, obličiek;
 • Porušenie nervového systému: epilepsia, nervozita, strata citlivosti tela;
 • Asymetria a neprirodzená poloha nôh.

diagnostika

Choroba sa dá zistiť, keď je dieťa ešte v lone. a:

 • Patológia vývoja spina bifida sa preukáže ultrazvukom v perinatálnej štúdii. Indikácia klinickej štúdie krvi a plodovej vody tehotnej ženy o prítomnosti alfa-fetoproteínu tiež naznačuje abnormálny vývoj plodu;
 • Po narodení dieťaťa je mozgovomiechový výčnelok viditeľný bez ozbrojeného pohľadu. Vyzerá to ako taška pokrytá priehľadnou pokožkou a vo vnútri tekutým tajomstvom. V zriedkavých prípadoch vyjde časť chrbtice;
 • Na presnú diagnostiku a objasnenie typu prietrže sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie, na zistenie sprievodných porúch v tele sa používa MRI alebo CT;
 • Neurologické vyšetrenie zahŕňa vyhodnotenie svalového tonusu, s akou silou dieťa spočíva na dolných končatinách na povrchu, sa vykoná analýza obsahu herniálneho vaku..

Myelografia je ďalšou diagnostickou technikou vykonávanou pomocou kontrastného média, ktorá vám umožňuje presne posúdiť poškodenie mozgovej látky u dieťaťa..

liečba

Existuje účinný spôsob liečby vertebrálnej prietrže, ale nanešťastie sa vykonáva iba v zahraničí. Operácia sa vykonáva, keď je plod v lone asi 20 - 25 týždňov tehotenstva. Podstatou chirurgického zákroku je uzavretie patológie chrbtice. Výsledkom je, že sa miecha vráti na svoje miesto a stavcová puklina sa uzavrie. Podľa štatistík sú účinky perinatálnej intervencie u dieťaťa po narodení zriedkavo viditeľné. Včasná starostlivosť a implementácia všetkých pokynov lekára zaistia život plného a zdravého človeka.

V Rusku sa snažia vykonávať také zložité operácie, ale dnes sa môžete spoľahnúť na odborníkov na prsty, ktorí sú schopní vykonať tento postup. Preto sa v našich centrách vykonáva hlavne popôrodná chirurgia.

Vrodená miecha, liečba je veľmi ťažká. V zriedkavých prípadoch je možné úplne vyliečiť a postaviť dieťa na nohy. Pacienta musí byť vždy sledovaný lekárom, pretože nebezpečenstvo komplikovania ochorenia nezmizne samo o sebe. Ak má novorodenec spinálnu prietrž, v závislosti od klasifikácie choroby sa vyžaduje núdzová alebo plánovaná operácia.

Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v prvých troch dňoch života dieťaťa. Niektorí z vedcov vedy sú toho názoru, že chirurgia nie je potrebná. Hlavná vec je urobiť dôležité a správne rozhodnutie. Vyžaduje sa dôkladná štúdia a diagnostika lézie so zreteľom na všetky existujúce riziká a komplikácie po operácii.

Nebude možné úplne vyliečiť dieťa, ale bude možné pomocou chirurgického zákroku 100% zmierniť jeho stav a vytvoriť plnohodnotnú kvalitu životných podmienok..

 • Pozri tiež: prevencia miechy.

prevencia

Pripomeňme, že na vytvorenie miechy plod potrebuje vitamíny a minerály, najmä kyselinu listovú. Preto základ preventívnych opatrení zahŕňa zdravú výživu. Užívanie multivitamínov v prvom trimestri tehotenstva. Prvýkrát v týždni tehotenstva, ak je to možné, odmietnite užívať žiadne lieky. Chráňte sa okrem iného pred používaním domácich chemikálií: saponátov na riad, rôznych práškov a parfumov.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Prečo sa objaví prietrž miechy a čo možno očakávať od liečby

V 80-90% klinických prípadov sa miechová hernia tvorí dokonca aj v čase vnútromaternicového vývoja. Pri tejto chorobe dochádza k narušeniu tvorby stavcov v oblasti spinálnych procesov, v dôsledku čoho nervové zakončenie a miecha vypadnú do výsledného priestoru..

Žiadny lekár nedokáže pomenovať presné príčiny patológie, ale potvrdilo sa, že pri nedostatku vitamínov v tele matky je riziko vzniku patológie vyššie. Existuje niekoľko foriem patologických stavov, ktoré sa líšia závažnosťou a dôsledkami. Čím je forma ľahšia, tým menšia je strata hernálneho vaku z postihnutej oblasti. Je dokázané, že s pravdepodobnosťou nad 90% možno patológiu určiť dokonca aj počas vývoja plodu.

Druhy patologickej výchovy

Miecha sa môže vytvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Niektoré typy chorôb prebiehajú miernou formou, vyznačujú sa malými poruchami a minimálnymi vedľajšími účinkami s miernymi príznakmi. Naopak, iné vedú k závažným dôsledkom, zdravotnému postihnutiu a narušeniu normálneho života dieťaťa alebo dospelého. Lokalizácia miechy v závislosti od oblasti vzdelávania:

 • Krčka maternice. Najzriedkavejšou formou ochorenia je nádor v hornej časti chrbta. Prejavuje sa ako patológia vo fungovaní rôznych svalov tváre a krku, vrátane hrdla: trpia hlasivky. Môže ovplyvniť srdce a dýchacie cesty.
 • Hrudné oddelenie. Rovnako ako v prípade krčka maternice spôsobuje poškodenie svalov tváre, hrtanu, srdca a dýchacích ciest. Môže tiež ovplyvniť činnosť tráviaceho traktu, vrátane pečene, sleziny.
 • bedrový Patológia je sprevádzaná porušením pohybových schopností, zažívacieho traktu, genitourinárneho systému.

Okrem klasifikácie podľa miesta pôvodu sa izolujú aj hernie miechy rôznej závažnosti. Najjednoduchšou formou je meningokele, pri ktorej do priestoru medzi stavcami prechádza iba škrupina mozgu, ale zachováva si svoju normálnu polohu..

Druhou najťažšou formou je meningomyelocele, pri ktorej sa látka chrbtice rozširuje za chrbticu. Neurónová trubica zostáva v dobrom stave, ale dieťa alebo dospelý už majú neurologické problémy.

Tretia, jedna z najťažších foriem miechy, je meningoradikulocele, pri ktorej novorodenec má cestu von z otvoreného priestoru nielen z mozgu a jeho membrány, ale aj zo samotných nervových koreňov a nervov. Celistvosť trubice je však stále udržiavaná..

Akýkoľvek stav novorodenca, aj keď je to prvé štádium prietrže, môže byť sprevádzaný spinálnym nádorom. Nádor môže byť benígny alebo malígny. Výrazne komplikuje liečbu a chirurgický zákrok, avšak pri absencii chirurgického zákroku je riziko degenerácie akéhokoľvek nádoru a jeho následného rastu vysoké..

Získaná hernia u dospelých

Napriek tomu, že spinálna hernia sa u novorodencov vyskytuje niekoľkokrát častejšie, u dospelých je sprevádzaná závažnými symptómami a komplexnou liečbou. A pre tento stav existuje veľa dôvodov:

 • nedostatok adekvátnej liečby osteochondrózy;
 • vážne zranenia chrbtice;
 • významná nadváha;
 • nepretržitý drag and drop;
 • nepríjemné pracovné polohy;
 • ostré pohyby a krútenie chrbtice;
 • vášeň pre silové športy.

Klinický prejav choroby

Stáva sa, že spinálna prietrž, ktorá sa u novorodenca vyvíja mierne, sa neobjaví až do určitého veku. Prvé príznaky sa vyskytujú pri silnej fyzickej námahe. Niekedy je choroba detekovaná pri diagnostike bolesti chrbta. Výnimkou sú prípady, keď sa miechový vak vytvorí bezprostredne po narodení a je vizuálne viditeľný. Ak sa liečba nedodrží, neurologické príznaky sa zvýšia počas prvých rokov života.

Medzi celkovým obrazom klinických prejavov miechy je:

 • formovanie v oblasti chrbtice nádoru s mäkkou konzistenciou, je pokryté tenkou kožou namodralej alebo červenej farby, podobnej sliznici;
 • v končatinách je akútna slabosť dosahujúca ochrnutie, pacient má zníženú pohybovú aktivitu a jeho ruky a nohy sú takmer vždy v ohnutej polohe;
 • v závažných prípadoch sa pozoruje silná atrofia svalových vlákien;
 • je zhoršená citlivosť pacienta na teplotu, bolesť a iné vplyvy;
 • postupne sa vyskytujú trofické zmeny: vredy, suchá koža, opuch;
 • ostré vyblednutie reflexov u novorodencov: koleno, plantárna a uchopenie;
 • pozorujú sa epileptické záchvaty, v 30% prípadov sa u dojčiat vyvíja hydrocefalus, u dospelých je možná mentálna retardácia;
 • problémy s panvovými funkciami - inkontinencia;
 • ťažké defekty nôh a paží, nesprávna poloha končatín.

Závažné príznaky vedú k úplnej nemožnosti dospelého zabezpečiť si spinálnu prietrž. U pacientov so závažnou formou ochorenia sa často vyvinú choroby vnútorných orgánov a vďaka zadržiavaniu tekutín v tele stúpa intrakraniálny tlak, ktorý môže spôsobiť vážne choroby - meningitída alebo encefalitída. Pri odpočinku na posteli sa často vyskytuje zápal pľúc.

Iné príznaky

Ak sa miechová kýla nachádza v krčnej oblasti, potom sa nevyznačuje rovnakými príznakmi ako pri iných formách: pacient má bolesti v rukách a znecitlivených rukách, nepohodlie v hrudníku alebo ramennom páse, často sa vyskytujú prudké poklesy tlaku a bolesti hlavy. Pri hrudnej prietrži bolesť často ovplyvňuje srdce, vyskytuje sa medzirestálna neuralgia, ako aj ďalšie príznaky kardiovaskulárneho systému..

Ak sa u pacienta vyvinie bedrová miechová kýla, je sprevádzaná bolesťou zadku, bokov, zníženou citlivosťou týchto častí, siahajúcou až k nohám. Niekedy sa objaví neobvyklý príznak, ako je znecitlivenie oblasti slabín..

Medzi časté príznaky, ktoré by mali byť dôvodom pre kontaktovanie lekára, sú: neustála bolesť pozdĺž chrbtice, bez ohľadu na stres, neustále napätie chrbtových svalov, znecitlivenie v rôznych častiach končatín, ako aj v slabinách a zníženie rozsahu pohybu..

Patologická diagnostika

Diagnóza spinálnej kýly chrbtice môže byť uskutočnená pri nosení dieťaťa v prvých mesiacoch po počatí (keď sa tvorí nervová trubica). Ak sa zistia závažné porušenia, ktoré zaručujú narodenie dieťaťa s patológiou, ktorá sa nedá liečiť, odporúča sa potrat..

S priaznivou prognózou môžete dieťa porodiť, v prvých dňoch vykonať chirurgický zákrok a absolvovať rehabilitačný kurz. Existuje prax, ktorá sa zatiaľ nerozšírila, ale už naberá na obrátkach - prietrž sa odstraňuje dokonca aj počas vývoja plodu..

Patológiu možno identifikovať pomocou niekoľkých metód:

 • transilluminácia - transilluminácia vytvoreného vaku na identifikáciu obsahu;
 • CT a MRI - výskumné metódy poskytujú maximum informácií o tom, z čoho pozostávajú neoplazmatické vrstvy;
 • myelografia - stanovenie stupňa zapojenia nervových tkanív do patologického procesu, uskutočňované zavedením kontrastných látok do periférnej žily.

Neurológ tiež študuje anamnézu, zhromažďuje sťažnosti od dospelého pacienta alebo skúma informácie rodičov.

Konzervatívna terapia

Miecha je vážna patológia, ktorá vo väčšine prípadov vyžaduje chirurgický zákrok. Mierne štádiá sú však eliminované konzervatívnymi metódami. Ak neexistujú žiadne závažné príznaky, pacientovi je predpísaný odpočinok po dobu najmenej 3 mesiacov. Zakázaná akákoľvek fyzická aktivita.

 • akupunktúra - obnovuje pohyblivosť, zmierňuje kŕče;
 • gymnastika v období po hlavnej liečbe;
 • vákuová terapia na zabránenie relapsu;
 • masáž - eliminuje opuchy, svalové napätie.

Hlavná liečba je založená na použití určitých liekov, ktoré eliminujú príčiny vzniku miechy. NSAID sa používajú na zmiernenie bolesti v akútnom období, na normalizáciu nervových tkanív tiež používajú nootropiká a neurotropiny. Určite si vezmite vitamíny, ktoré normalizujú metabolické procesy.

Prečo sa kýla objavuje u detí?

U novorodencov sa v dôsledku patologického priebehu tehotenstva vytvára spinálna hernia:

 • nedostatok kyseliny listovej a iných vitamínov je hlavnou príčinou patológie nervového systému;
 • faktory vyplývajúce zo ženy: alkoholizmus, drogová závislosť, infekcia parazitmi a infekciami, intoxikácia na pozadí zranení;
 • raný vek - tehotenstvo vo veku 10-15 rokov;
 • nevysvetlené dedičné faktory.

Chirurgický zákrok

Existujú 2 metódy, pri ktorých sa spinálna hernia u novorodencov alebo nenarodených detí chirurgicky odstraňuje.

Perinatálna chirurgia

Stráviť 19 až 26 týždňov tehotenstva. Pomocou materiálov a nástrojov lekár uzavrie abnormálnu dieru v chrbtici, v dôsledku čoho sa nahradí mozog. Po operácii je pacientovi podrobený cisársky rez, pretože prirodzený pôrodný proces vedie k relapsu v 80% prípadov.

Po perinatálnom zákroku neexistujú prakticky žiadne následky, lekár musí byť neustále sledovaný. Vo väčšine prípadov dochádza k takmer úplnému obnoveniu chrbtice. Tieto operácie sa však vykonávajú iba na izraelských a západných klinikách..

Popôrodná chirurgia

Účinnosť odstránenia miechy pri novorodencoch je vysoká iba v prvých dňoch po narodení dieťaťa. Ak oneskoríte, potom po zákroku zostane dieťa navždy duševne postihnutou osobou s ťažkým telesným postihnutím.

Pri operácii po pôrode je riziko recidívy vysoké. Ak sa vrodený hydrocefalus pripojí k patológii, život malých pacientov sa zníži o desaťročia.

Charakterizácia spinálnej prietrže: príznaky a liečba

Jednou z najzávažnejších vrodených anomálií je miechová hernia, ktorá sa vyskytuje, keď nie je zahojená zadná stena miechového vývodu následkom defektu dura mater, miechy, cerebrospinálnej tekutiny a koreňov miechových nervov. Je to výlučne detská choroba..

Dieťa s vrodenou miechovou kýlou. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Prevalencia anomálií je 1 prípad na 1 000 - 3 000 novorodencov. Najtypickejšou lokalizáciou spinálnej hernie je lumbosakrálna chrbtica, menej často sa nezakrývanie oblúkov s výbežkom pozoruje v hrudnej a krčnej chrbtici..

Anomália je sprevádzaná závažnými motorickými a zmyslovými poruchami, zhoršenou funkciou vnútorných orgánov, ktoré vedú k invalidite. Bez liečby sa spinálna prietrž končí u väčšiny detí smrťou a pozostalí sú postihnutí.

Po včasnom a primeranom ošetrení väčšina detí prežije, ale porušenia pretrvávajú v rôznej miere.
Iba 10% pacientov dokáže obnoviť panvové, motorické a zmyslové funkcie.

Príčiny patológie

Okamžitou príčinou miechy je malformácia, pri ktorej je narušený vývoj a uzatváranie stavcových oblúkov, ktoré normálne tvoria zadnú stenu miechy a pokrývajú miechu. Miecha vyčnieva cez kostnú defekt pod vplyvom zvýšeného tlaku mozgomiechového moku spolu s koreňmi a membránami a vytvára prietrž.

Faktory, ktoré vedú k takýmto poruchám pri vývoji chrbtice, stále nie sú dobre známe. Predpokladá sa, že miecha sa môže vytvoriť kvôli:

 • dedičnosť;
 • nedostatok vitamínu v tele tehotnej ženy (predovšetkým kyseliny listovej);
 • početné faktory spôsobujúce abnormality plodu (užívanie liekov, liekov, alkoholu počas tehotenstva; niektoré infekcie, vystavenie toxínom).

príznaky

Príznaky prietrže sú určené jej veľkosťou, umiestnením a obsahom. Najpriaznivejšia prognóza pre útvary malej veľkosti s výťažkom pri vyčnievaní z meningocely (meningocele) je najjednoduchšia. Pretože pri tejto možnosti je miecha správne vytvorená, nie sú pozorované žiadne neurologické príznaky a je zaznamenaný iba vonkajší defekt - tvorba objemu na chrbtici pokrytá riedenou pokožkou.

Druhy miechy

Ak korene miechy (meningoradiculele) alebo miechy vystupujú pozdĺž neuzemnených oblúkov spolu s koreňmi (myelomeningocele) u dieťaťa, okrem vonkajšej formácie nad chrbticou sa objavujú vážne neurologické príznaky:

 • ochrnutie a paréza (úplný alebo čiastočný nedostatok pohybu) dolných končatín;
 • strata bolesti a hmatová citlivosť;
 • poruchy funkcie panvových orgánov (neschopnosť tvoriť svojvoľnú kontrolu nad pohybmi čriev a močením).

Nervové signály a výživa neprechádzajú na nohy, a preto sa v priebehu času vyskytujú trofické poruchy: nohy sa stenčujú, s ochabnutými slabými svalmi, stenčenou kožou, edematóznymi a trofickými vredmi. Tlakové vredy sa vyskytujú na koži dolnej časti chrbta a zadku (aj pri primeranej hygienickej starostlivosti). Bez liečby deti zomrú na infekciu alebo sa dostanú hlboko do zdravotného postihnutia..

Liečebné metódy

Ak je u dieťaťa diagnostikovaná miechová kýla, jedinou liečbou bude chirurgický zákrok. Je predpísaná čo najskôr, najlepšie prvý týždeň po narodení.

Podstatou operácie je odstránenie herniálneho vaku a uzavretie kostného defektu v chrbtici.

Operáciu je možné odložiť iba v prípade malých meningokel pri absencii motorických, zmyslových porúch a panvových porúch a pri dobre zachovanej koži (predčasný zásah pri tomto type kýly môže spôsobiť neurologické poruchy v dôsledku poškodenia štruktúr miechy počas operácie). Vo všetkých ostatných prípadoch je nutný chirurgický zákrok a iba to môže zachrániť život dieťaťa.

Po operácii bude dieťa potrebovať dlhé rehabilitačné obdobie vrátane pravidelných dôkladných hygienických opatrení, prevencie zápchy, liečebných masáží a gymnastiky, fyzioterapie..

Výsledok liečby do značnej miery závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže:

Pri meningokele po odstránení vzdelania dieťa zvyčajne nemá žiadne problémy s ďalším vývojom, zotavuje sa a vedie úplne normálny aktívny životný štýl.

Pri meningoradikulocele a myelomeningocele je prognóza zmiešaná. Ochrnutie a paréza s primeranou pooperačnou starostlivosťou a úplnou rehabilitáciou po chirurgickom zákroku sa zvyčajne nevyskytujú, ale funkcia panvových orgánov je obnovená oveľa horšie a mnoho operovaných detí si ponecháva mimovoľné močenie (pravdepodobne iba v noci - enuréza), stáva sa fekálna inkontinencia a počas dospelosti - neplodnosť u žien a zhoršená potencia a erektilné dysfunkcie u mužov.

Komentár k videu: „Bifidov chrbát“ zahŕňa kýlu.

záver

Pretože
spinálna hernia je vážne ťažké ochorenie, otázky prevencie jej výskytu sú veľmi dôležité. Tehotné ženy sa musia starať o svoje zdravie, vyhnúť sa negatívnym faktorom, užívať vitamíny a kyselinu listovú odporúčanú lekárom v skorých štádiách tehotenstva. Ultrazvuková fetálna hernia slúži ako základ pre umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov (so súhlasom tehotnej ženy)..

Druhy, prejavy a metódy liečby miechy

Miechová kýla (extrúzia alebo výčnelok) - výčnelok prasknutej medzistavcovej platničky, ktorá komprimuje okolité tkanivo a nervové vlákna. Nervové procesy so svorkami sprevádzané silnou bolesťou, zníženou motorickou aktivitou a stratou citlivosti.

Pohľady a lokalizácia

Medzistavcová kýla môže byť:

Herniový výčnelok sa objavuje v ktorejkoľvek časti chrbtice. Podľa kódov ICD (Medzinárodná klasifikácia chorôb) existujú hernie disku a hernie miechy, ktorých príznaky sa prejavujú na úrovni poškodenia nervových tkanív..

Ide o miechové kýly - s poškodením koreňov miechy, mozgovomiechového moku - s porušením funkcií centrálneho nervového systému. Lumbosakrálna oblasť je najzraniteľnejšou časťou chrbtice. Najčastejšie sa tu vyskytuje prietrž. Ohrozené sú novorodenci a ľudia vo veku nad 21 rokov. Veková hranica ostechondrózy, hlavnej príčiny miechy na konci dvadsiateho storočia, sa výrazne znížila. Táto vlastnosť sa vysvetľuje javom zrýchlenia, ktoré spočíva nielen v rýchlom dozrievaní, ale aj v nástupe predčasného starnutia..

Ak sa skoršia ostechondróza vyvinula až po 40 rokoch, teraz sú fenomény starnutia chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek charakteristické pre mladý vek, bezprostredne po vytvorení kostného tkaniva, tj od 21 rokov..

Ak je pacient oneskorený s liečbou prietrže, pravdepodobnosť invalidity sa zvyšuje. U pacientov, ktorí nedostávajú kvalifikovanú starostlivosť, postupuje prietrž miechy, čo vedie k závažným komplikáciám.

Získaná kýlová hernia

Kýla sa vyvíja pomaly, bez toho, aby spôsobovala nepríjemné pocity. Ale vždy príde čas, keď sa herniálny výbežok vyhlási.

príčiny

Hrudné výčnelky sa vyskytujú, keď osoba:

 • Nelieči osteochondrózu;
 • utrpel zranenie chrbtice;
 • často zdvíha nadmernú hmotnosť;
 • je v nepohodlných pracovných pozíciách;
 • zapojené do silových športov;
 • robí ostré pohyby;
 • nadváha.

Nesprávne držanie tela, nerovnováha látok v tkanivách susediacich s miestom lézie, miechové infekcie vedú k mieche.

symptomatológie

Pri rôznych formách patológie závisia prejavy choroby od miesta herniálneho výčnelku.

Známky krčnej prietrže:

 • bolesti v rukách, ramennom páse, hrudi;
 • prsty sú znecitlivené;
 • pozoruje sa časté kolísanie krvného tlaku;
 • objavujú sa bolesti hlavy.

Príznaky hrudnej kýly:

 • bolesť je lokalizovaná v hrudníku - pozdĺž medzirebrových nervov;
 • zástava srdca.

Príznaky bedrovej (bedrovej) prietrže:

 • bolesť prepichuje zadok a boky;
 • v oblasti zadku a stehien sa objaví pocit znecitlivenia;
 • prsty a slabiny.

Poškodením miechy na sakrálnej úrovni (sakrálna oblasť chrbtice) je narušená funkcia panvových orgánov, ktorá sa prejavuje erektilnou dysfunkciou, močovou a fekálnou inkontinenciou..

Jediným východiskom je chirurgický zákrok, aj keď lekári nevylučujú relapsy.

Prvé príznaky kýly sú príležitosťou na pohotovostnú návštevu u lekára. Alarm by mal byť:

 • bolesť chrbtice v pokoji a počas námahy;
 • svalové napätie chrbta;
 • obmedzená mobilita;
 • zníženie rozsahu pohybu;
 • znecitlivenie končatín, prstov a ingvinálnej oblasti.

liečba

Liečia kýlu chrbta niekoľkými spôsobmi, vrátane tradičnej medicíny, lekárskej gymnastiky a fyzioterapie, liekovej terapie a chirurgického zákroku. Výber metód závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže.

Najprv sa snažia eliminovať herniálny výčnelok metódami konzervatívnej liečby. A iba pri absencii pozitívnej dynamiky sa rozhoduje o chirurgickom zákroku. Konzervatívna liečba zmierňuje bolesť a opuch..

Po odstránení bolesti sa chrbtica natiahne, čo umožňuje herniálnemu výčnelku vrátiť sa na svoje miesto. Výsledok je stanovený vykonaním terapeutických cvičení. Cvičenie posilňuje chrbtové svaly, vytvára silný svalový korzet, ktorý bráni opakovanej strate prietrže.

Upravte stravu pacienta. Do ponuky sú predstavené výrobky, ktoré môžu nasýtiť tkanivá bioaktívnymi látkami, vitamínmi a stopovými prvkami. Plne vyživované tkanivové štruktúry sa regenerujú rýchlejšie.

Liečba liekmi zmierňuje bolesť, zmierňuje opuchy a zápaly, normalizuje výživu tkanív. V počiatočnej fáze ochorenia sa vykonáva manuálna terapia. Masáž uvoľňuje chrbtové svaly, znižuje bolesť, zlepšuje krvný obeh a zlepšuje výživu tkanív. Používajú sa alternatívne medicínske metódy - IRT (akupunktúra), ktorých domovinou je Čína.

Hirudoterapia (použitie pijavíc) pomáha vyrovnať sa s touto chorobou. Bylinné obväzy a aplikácie, tepelné a fyzioterapeutické postupy zmierňujú bolesťový syndróm. Počas remisie sa prietrž ošetruje ultrazvukom. Pacientovi sa odporúča nosiť korzet.

Všetky liečebné metódy sú dohodnuté s ošetrujúcim lekárom..

Operácia sa uskutočňuje 3 spôsobmi. Dve metódy zahŕňajú úplné odstránenie herniálneho výčnelku. Rozdiel spočíva v spôsobe pripojenia medzistavcových platničiek. V jednom prípade sa zavedie titánový implantát, ktorý umožňuje pohybom stavcov. V inom prípade sú stavce navzájom spojené a zbavujú ich mobility.

Pri laserovej metóde sa vpichu prepichne. Do vytvoreného otvoru sa nasmeruje laserový lúč. Počas procedúry sa prietrž zmenšuje.

Prevencia relapsu

Riziko relapsu je veľké. Aby sa predišlo opätovnému výskytu prietrže, predĺženie chrbtice a komplexy fyzioterapie vybrané lekárom, pomohli. Cvičenia udržiavajú vašu polohu v normálnom stave.

Pacienti by mali užívať lieky predpísané lekárom. Lieky normalizujú výživu tkanív v mieste herniálnej lézie. Po rehabilitácii je potrebné opustiť ťažkú ​​fyzickú prácu, systematicky navštevovať lekára na preventívne vyšetrenie.

Vrodená miechová prietrž

Pri vrodenej anomálii sa stavce úplne nezatvoria. Medzi nimi sa vytvára medzera, ktorou miecha čiastočne vstupuje pod kožu spolu s membránami. Rozštiepenie chrbtice sa môže tvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Ale častejšie sa u plodu vyskytuje miechová kýla v bedrovej oblasti.

Herniálny výčnelok u novorodencov je vážnou patológiou. Jeho závažnosť určuje veľkosť nervových vlákien ponechaných bez ochrany. Počas vývoja plodu sa zistí abnormalita.

Malformácia plodu je tak závažná, že sa ženám odporúča ukončiť tehotenstvo.

Hoci prenatálna diagnostika umožňuje včasnú detekciu prietrže, niekedy sa rodia deti so závažnou patológiou.

U detí miechová kýla spôsobuje vážne postihnutie. Ich nohy sú imobilizované, dochádza k inkontinencii moču a stolice. U niektorých pacientov sa rozvíja zápal mozgu, čo vedie k infekcii mozgomiechového moku.

príčiny

Príčiny hernie u dojčiat nie sú dostatočne pochopené. Konkrétne príčiny jeho výskytu ešte neboli identifikované. Pri vnútromaternicovom vývoji plodu zohrávajú veľkú úlohu mnohé biochemické a fyzikálne faktory.

Lekári sa domnievajú, že kýlová kýla plodu sa vyskytuje, keď je v tele matky nedostatok vitamínov a kyseliny listovej. Aj keď je táto patológia vrodená, nepatrí do skupiny genetických chorôb. Ak však má jeden plod spinu bifida, je pravdepodobné, že sa počas nasledujúcich tehotenstiev objaví abnormalita.

Prevencia pomáha predchádzať tvorbe prietrže u iného dieťaťa. Pred počatím by žena mala posilniť telo konzumáciou vitamínových a minerálnych komplexov doma..

Druhy anomálií

U novorodencov sa mieňová kýla delí na:

 • Skrytá, ľahko presakujúca forma. S tým je narušená štruktúra jedného stavca. Tento typ ochorenia je u väčšiny pacientov asymptomatický. Kýla je určená malou depresiou vytvorenou v mieste poškodeného stavca.
 • Hrudná forma sa vyznačuje silnou deformáciou kostí. Pod kožou v mieste lézie je viditeľná herniálna formácia. Hernálny vak je naplnený mozgomiešnou tekutinou a miechou. Kmeňové a nervové zakončenia zároveň nepodliehajú zmenám a zachovávajú si im pridelené funkcie. V závažných prípadoch sú postihnuté nervové vlákna, kmeň, membrány a miecha. Choré dieťa stráca citlivosť a motorické funkcie.

príznaky

Latentný typ prietrže nemá žiadne príznaky. Herniový typ choroby je sprevádzaný sprievodnými poruchami:

 • hydrocefalus (mozgomiechová tekutina sa hromadí v nadmernom množstve v lebke);
 • epilepsie;
 • paralýza;
 • zrakové postihnutie;
 • mentálna retardácia.

Poruchy nôh a ich nesprávne umiestnenie, bolesťový syndróm sú charakteristickými príznakmi miechy pri kojencoch. Okrem toho sa pri jej spontánnom močení a črevných pohyboch pozorujú..

Liečebné metódy

Liečba miechy sa uskutočňuje operatívne. V pooperačnom období si pacient vyžaduje neustály lekársky dohľad.

V pooperačnom období sa pozornosť sústreďuje na hygienické postupy, elimináciu zápchy, fyzioterapiu, masáže a fyzioterapiu. Na liečbu sa používajú laserová a magnetoterapia. Vďaka nim sa tkanivová výživa dolných končatín zlepšuje..

Deti dostávajú predpísanú vitamínovú terapiu, lieky, ktoré zlepšujú výživu a regeneráciu nervových vlákien. Nie je možné úplne vyliečiť chorobu pomocou ďalších liečebných metód. S ich pomocou len zlepšovať stav chorých detí.

predpovede

Pri meningokele sa odstránenie prietrže netýka komplikácií. Dieťa sa zotavuje, jeho život prechádza relatívne normálnym spôsobom.

Meningoradikulocele a myelomeningocele sa dá vyhnúť paralýze alebo parézii. Práca panvových orgánov sa zakladá s ťažkosťami. Pretrváva spontánny pohyb čriev a močenie. V budúcnosti, keď dospievajúci trpia, trpia sexuálnou dysfunkciou.

Anomálie často obmedzuje deti na invalidný vozík. Len primeraná starostlivosť dáva malým pacientom šancu na relatívne normálny život. Dieťa, ktoré sa starostlivo stará, má príležitosť učiť sa.

Hernie chrbta sú závažné nevyliečiteľné patológie. Aby sa predišlo následkom vzniku herniového výčnelku, ľudia musia dodržiavať podmienky prevencie, vylúčiť vplyv negatívnych faktorov, hrať športy, riadiť sa odporúčaniami lekára.

Miechová prietrž (medzistavcová prietrž)

Prehľad

Miechová kýla (medzistavcová prietrž, hernia disku) - stav, pri ktorom je jeden z chrupavkových diskov nachádzajúci sa medzi stavcami poškodený a pohybuje sa na stranu, niekedy vymačkáva miechu alebo nervy..

Prietrž chrbtice sa vyskytuje, keď sa vonkajšia škrupina disku pretrhne a jej obsah sa pohybuje smerom von. Poškodený disk môže tlačiť na celú miechu alebo na jeden nervový koreň - miesto, kde nerv opúšťa miechu. To znamená, že medzistavcová prietrž môže spôsobovať bolesť tak v mieste poškodeného disku, ako aj v časti tela ovládanej nervom, na ktorý disk pritláča..

Príčina poškodenia medzistavcových platničiek nie je vždy jasná, hoci v mnohých prípadoch hrá úlohu vek. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a krehkejšími. Disky tiež strácajú prirodzenú flexibilitu v dôsledku fajčenia. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 - 50 rokov. U mužov - 2-krát častejšie ako u žien.

Stojí za zmienku, že prietrž chrbtice nie vždy vyvoláva príznaky, ako je bolesť, zhoršená pohyblivosť alebo citlivosť. Niektorí ľudia žijú celý svoj život s kýlou chrbtice a o tom nevedia..

Najbežnejším miestom herniovaného disku je bedrová oblasť. S prietržom lumbosakrálnej chrbtice často trpí ischiadický nerv - najdlhší nerv v tele. Pravá a ľavá sedacia nerva prechádzajú z dolnej časti miechy cez zadok a nohy k chodidlám. Pri stlačení sedacieho nervu (ischias) sa môže vyskytnúť stredne ťažká alebo silná bolesť v oblasti nôh, stehien alebo zadku..

Chrbtica pozostáva z 24 samostatných stavcov umiestnených nad sebou. Medzi stavcami sa nachádzajú okrúhle vankúšiky chrupavky, tzv. Disky, ktoré sú tvrdou vláknitou membránou s mäkkým želé podobným jadrom. Disky umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, pri chôdzi zmierňujú úrazy stavcov proti sebe.

V strede chrbtice je kanál, kde miecha prechádza. Od miechy sa oddelia dvojice miechových nervov, ktoré pri opúšťaní stavcov inervujú rôzne časti tela..

Liečba medzistavcovej prietrže spravidla pozostáva z kombinácie fyzioterapie (napríklad masáž a terapeutické cvičenia) a liečby bolesti. Niektoré špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice môžu znížiť medzistavcový tlak, v dôsledku čoho disk padá na svoje miesto a bolesť sa zastaví. Disk často tlačí na nerv, ale bolesť ustupuje, keď sa mozog učí „tlmiť“ signály bolesti prichádzajúce z nervu. A iba v najťažších prípadoch sa uchýliť k chirurgickému odstráneniu prietrže chrbtice.

Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je kľúčom k regenerácii fyzická aktivita. Odpočinok sa odporúča iba na niekoľko dní, v akútnom období ochorenia, a potom sa musíte pohybovať, aby ste zabránili stuhnutiu kĺbov a slabých svalov podporujúcich chrbticu. Konštantný pohyb urýchľuje zotavenie.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky prietrže chrbtice sa objavujú až vtedy, keď poškodený disk začne vyvíjať tlak na nervy alebo miechu. Potom má väčšina ľudí bolesti na jednej strane tela, ktorá sa postupne zosilňuje. Intenzita bolesti sa môže dramaticky zvýšiť so zvýšeným tlakom na nerv, napríklad počas kašľa, kýchania alebo keď si človek sadne. Ak je prietrž disku malá a nekomprimuje okolité nervy, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky.

Ak prietrž tlačí na akékoľvek nervy, ktoré vedú pozdĺž chrbtice, môžu sa okrem bolesti vyskytnúť aj tieto príznaky:

 • svalová paralýza;
 • kŕče - ostré a bolestivé kontrakcie svalov.

Častejšie sa vyskytuje paralýza a svalové kŕče v pažiach, nohách a zadku.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže. Napríklad cervikálna hernia (hernia krčnej chrbtice) a bedrová hernia (hernia bedrovej chrbtice) majú odlišný klinický obraz..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Cervikálna kýla môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť krku počas pohybu;
 • znecitlivenie alebo brnenie v krku, ramene, paži alebo ruke;
 • svalová slabosť, obmedzujúci rozsah pohybu.

Príznaky bedrovej prietrže

Lumbálna hernia môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť chrbta pri pohybe;
 • znecitlivenie alebo brnenie v chrbte, zadku, oblasti genitálií, nôh alebo nôh.

Lumbosakrálna prietrž môže spôsobiť ischias - je to bolesť v končatinách, stehnách alebo zadku v dôsledku kompresie sedacieho nervu. Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele, ktorý pozostáva z niekoľkých nervov kratšej dĺžky. To beží od zadnej časti ilium cez zadok k nohe k nohe..

Cauda equina syndróm je závažný stav, pri ktorom sú nervy stlačené v najnižšej časti chrbtice. Medzi príznaky patrí:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • necitlivosť v slabinách;
 • ochrnutie jednej alebo oboch nôh;
 • bolesť v konečníku;
 • strata kontroly funkcie čriev (fekálna inkontinencia);
 • strata kontroly nad močením (inkontinencia moču);
 • bolesť vo vnútri stehien.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite kontaktujte neurológa. Bez včasnej liečby môže syndróm konského chvosta viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá..

Príčiny medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice sa vytvára vtedy, keď sa roztrhne kruh spojivového (vláknitého) tkaniva obklopujúceho medzistavcové platničky. V tomto prípade mäkký želé podobný obsah disku bobtná a vyčnieva von. Príčiny pretrhnutia vláknitého prstenca nie sú vždy jasné. Všeobecne sa to považuje za výsledok starnutia. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a odolnými..

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu zvýšiť tlak a stres na chrbticu, a to:

 • nepríjemný trup pod nesprávnym uhlom;
 • práce vyžadujúce ťažké zdvíhanie;
 • sedavá práca, najmä vedenie vozidla;
 • fajčenie;
 • nadváha alebo obezita;
 • športy zamerané na vzpieranie, napríklad vzpieranie;
 • poškodenie chrbta, napríklad v dôsledku pádu alebo dopravnej nehody.

Takéto faktory môžu oslabiť tkanivo disku a viesť k mieche..

Diagnóza kýly chrbtice

Diagnóza medzistavcovej prietrže pozostáva z rozhovoru s lekárom, vyšetrení, špeciálnych testov, doplnkových inštrumentálnych a laboratórnych testov. Lekár musí venovať pozornosť týmto ukazovateľom:

 • držanie tela;
 • reflexy
 • svalová sila;
 • schopnosť chodiť;
 • pocity v rukách alebo nohách.

Váš lekár môže vykonať test na zdvihnutie nôh. Za týmto účelom si človek ľahne alebo si sadne a lekár pomaly zdvíha nohy, aby si overil, či to nespôsobí bolesť alebo nepohodlie. Keď je noha zdvihnutá, nervy v chrbtici sú roztiahnuté a ak sa medzistavcový disk stlačí nejaký nerv, spôsobí to bolesť, znecitlivenie alebo brnenie..

V ďalšom teste vás môže lekár požiadať, aby ste sklopili hlavu dopredu a do strán, pričom zatlačíte na hornú časť hlavy. Ak sa súčasne bolest alebo znecitlivenie zosilnia, je pravdepodobne na krku prietrž, ktorá tlačí na nerv.

Ak príznaky pretrvávajú do 4 až 6 týždňov, lekár môže predpísať ďalšie vyšetrenia s cieľom vylúčiť iné príčiny bolesti a určiť veľkosť a polohu prietrže.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) - pomocou silných magnetických polí a rádiových vĺn sa vytvára podrobný obraz vnútornej štruktúry tela. Obrázok MRI jasne ukazuje miesto a veľkosť prietrže, ako aj postihnuté nervy. Toto je hlavná metóda diagnostikovania medzistavcovej prietrže..

Počítačová tomografia (CT) - urobia sa série röntgenových lúčov, ktoré počítač zhromaždí na podrobný trojrozmerný obraz tela. Získajú sa priečne obrazy chrbtice a okolitých štruktúr. CT umožňuje dobrý pohľad na kostnú štruktúru chrbtice a nie na kýlu samotnú. Preto je táto metóda často doplnená myelografiou - zavedením rádioaktívnej látky do miechy.

Rádiografia je niekedy predpísaná ako pomocná diagnostická metóda na herniu diskov, aby sa vylúčili zlomeniny stavcov..

Diagnostické metódy opísané vyššie tiež pomáhajú vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta, napríklad:

 • opuch (novotvar);
 • infekcie
 • artritída - choroba, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov a kostí.

Liečba miechy

Vo väčšine prípadov príznaky medzistavcovej prietrže postupne ustupujú po 4 až 6 týždňoch v dôsledku odpočinku, starostlivého cvičenia a liekov. Odstránenie prietrže chrbtice sa využíva iba v najzávažnejších prípadoch, keď žiadne iné opatrenia nepomáhajú zbaviť sa bolesti alebo sa objavia nebezpečné príznaky kompresie nervov..

Pre rýchle zotavenie je denná rutina veľmi dôležitá. S kýlou chrbtice, napriek bolesti, musíte skúsiť udržať aktivitu. Najprv bude ťažké sa pohnúť. Ak je bolesť veľmi silná, mali by ste si oddýchnuť počas prvých dní. Len čo sa však stav začne zlepšovať, skúste sa čo najskôr začať pohybovať. Urýchli zotavenie.

Musíte cvičiť opatrne a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré vám namáhajú chrbát. Najlepšou formou fyzickej aktivity je plávanie, pretože voda podporuje telo a prakticky odstraňuje záťaž kĺbov chrbtice. Cvičenia fyzioterapie pomôžu obnoviť fungovanie svalov, ktoré chrbtici poskytujú spoľahlivý prírodný korzet. Pri pohybe sa najprv bolesti môžu zosilniť, ale pri pravidelných cvičeniach sa postupne znižuje, čo vám umožňuje zvýšiť záťaž a rozšíriť rozsah pohybov..

Vyhnite sa pohybom, ktoré môžu zhoršiť stav:

 • bežecké, skákacie a krútiace pohyby v chrbtici;
 • dvíhať závažia;
 • dlhá sediaca poloha.

Aby ste si boli istí, že cvičenia vykonávate správne pri hernii chrbtice, je lepšie začať vyučovať pod dohľadom fyzioterapeuta alebo lekára na cvičenie (fyzioterapeutické cvičenia). Môže to byť individuálna lekcia aj skupina.

Niektorí ľudia uprednostňujú osteopat alebo chiropraktik. Obaja z týchto odborníkov môžu pomôcť pri liečbe bolesti chrbta. Viac informácií o týchto špecializáciách nájdete v časti „Kto lieči“.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Nasledujú lieky, ktoré je možné predpísať na zmiernenie bolesti spôsobenej prietržou chrbtice.

Analgetiká sú lieky proti bolesti, napríklad paracetamol. Niektoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo iné predpisuje lekár. Niektorí ľudia sa obávajú, že užívanie liekov proti bolesti maskuje iba závažnejšie problémy so zadami. Nie je to tak: pravidelný príjem liekov proti bolesti pomôže rýchlejšie sa pohybovať, čo pomôže čo najskôr odstrániť príčinu bolesti. Analgetiká berte striktne v súlade s pokynmi výrobcu..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofén, diklofenak a naproxén, pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. NSAID sa majú používať s opatrnosťou u ľudí s hypertenziou, srdcovým zlyhaním a astmou. Tieto lieky sú kontraindikované pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch a môžu byť škodlivé pri zlyhaní obličiek. Rizikové osoby sa pred začiatkom liečby musia poradiť s lekárom a pozorne si prečítajte pokyny.

Kortikosteroidy sú lieky obsahujúce hormóny (silné chemikálie, ktoré rôznymi spôsobmi pôsobia na organizmus). Kortikosteroidné injekcie sa niekedy injikujú priamo do bedrovej oblasti, aby sa zmiernil zápal a bolesť..

Svalové relaxanciá - lieky, ktoré oslabujú kŕče zápalových svalov v prietrži a znižujú tlak na poškodený disk. Tieto lieky by mal predpisovať lekár..

Odstránenie miechy

Chirurgická liečba hernie disku sa vyžaduje približne v 10% prípadov, napríklad za nasledujúcich podmienok:

 • silné stlačenie nervu;
 • príznaky nezmiznú pod vplyvom iných metód liečby;
 • pre človeka je ťažké chodiť alebo stáť;
 • príznaky sa objavujú vo veľmi závažnej forme, napríklad sa pozoruje progresívna svalová slabosť alebo porucha močového mechúra.

Cieľom liečby je odstrániť vyčnievajúcu časť disku. Táto operácia sa nazýva discektómia a môže sa vykonať niekoľkými spôsobmi, z ktorých niektoré sú podrobnejšie opísané ďalej..

Otvorená discektómia je operácia na odstránenie vytesneného medzistavcového disku alebo jeho časti normálnym rezom na chrbte..

Endoskopická laserová discektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa na koži chrbta urobí bodový rez, cez ktorý sa vloží endoskop - dlhá tenká trubica s kamerou na konci. Obrázok z endoskopu umožňuje chirurgovi vykonávať všetky manipulácie pod kontrolou zraku, ako pri otvorenej diskektómii. Operácia sa vykonáva buď v celkovej anestézii alebo v lokálnej anestézii, v závislosti od umiestnenia prietrže na chrbtici. Po vykonaní rezu sa štipnutý nerv uvoľní a časť vytesneného disku sa odstráni pomocou lasera.

Výsledky jednej štúdie ukázali, že 67% ľudí zaznamenalo zlepšenie mobility šesť mesiacov po laserovej endoskopii a asi tretina z nich začala užívať menej liekov proti bolesti. Približne 2–4% pacientov vyžadovalo opätovnú operáciu. Podľa inej štúdie je známe, že sa ľudia v priemere vracajú do práce 7 týždňov po operácii.

Endoskopická laserová discektómia je jednou z nových metód liečby kýly chrbtice, ktorá sa ešte nezačala rozširovať. Takéto intervencie sa napríklad stále vykonávajú ako súčasť klinických skúšok..

Protetika medzistavcových platničiek spočíva v odstránení vytesneného disku a inštalácii umelého disku - na jeho mieste je protéza. Podľa jednej štúdie 87% ľudí zaznamenalo zlepšenie kvality života 3 mesiace po operácii. Je to však relatívne nový postup a neexistujú údaje o jeho efektívnosti z dlhodobého hľadiska..

Vo väčšine prípadov, bez ohľadu na typ zásahu, chirurgický zákrok pomáha zmierniť najvýraznejšie príznaky. Chirurgická liečba zároveň nepomáha každému, v budúcnosti môže byť potrebný ďalší zásah a liečba. Možné komplikácie počas operácie:

 • infekcie;
 • poškodenie nervov a ochrnutie;
 • silné krvácanie;
 • dočasná dysestézia - porucha citlivosti, napríklad dotyk.

Pred operáciou by ste sa mali dozvedieť o skúsenostiach chirurga, o počte operácií, ktoré úspešne vykonal, ao tom, ako často sa vyskytli komplikácie. Lekár môže tiež radiť v súvislosti s rizikom komplikácií, hovoriť o načasovaní zotavenia a vypracovať rehabilitačný program po odstránení kýly chrbtice. Prečítajte si viac o tom, ako si vybrať lekára.

Profylaxia spinálnej hernie

Aby ste sa vyhli bolesti chrbta a kýle chrbtice, mali by ste viesť aktívny životný štýl, pravidelne cvičiť, monitorovať držanie tela a ak musíte zdvíhať závažia, urobte to správne. Vypočítajte svoju silu, aby ste si „neroztrhli“ chrbát.

Ak potrebujete zdvihnúť niečo ťažké, skúste dodržať nasledujúce pravidlá:

 • pri zdvíhaní ťažkých predmetov mierne nakloňte chrbát dopredu a prikrčte sa;
 • držte predmet bližšie k pásu;
 • Neotáčajte telom ani sa o neho neopierať;
 • držte hlavu rovno a tešte sa.

Pravidelné cvičenie pomáha spomaľovať opotrebovanie medzistavcových platničiek spojených so starnutím a tiež robí podporné svaly chrbta silné a pružné. Pred tréningom alebo športom a po nich je potrebné zahriať sa a zahnúť si, vrátane protahovacích cvičení. Počas zotavovania z kýly chrbtice by ste sa mali vyhnúť činnostiam s veľkým zaťažením chrbtice, ako sú beh a aerobik..

Ak musíte sedieť pri stole alebo v aute na dlhú dobu, sedadlo by malo byť pohodlné. Ak je to možné, mali by ste sa pravidelne natahovať a zahrievať. Pri práci s počítačom by ste si mali urobiť prestávku a opustiť pracovisko na niekoľko minút. Monitor počítača by mal byť umiestnený v úrovni očí pred vami, aby ste sa nemuseli otáčať ani nakláňať.

Musíte sedieť v pohodlnej polohe, mal by byť okolo seba dostatok priestoru na voľný pohyb. Nie je potrebné zostať na jednej pozícii príliš dlho.

Dávajte pozor na správne držanie tela. Pri chôdzi alebo v stoji by hlava a plecia mali byť mierne naklonené dozadu. Pri sedení pri stole by ste sa mali uistiť, že výška stoličky zodpovedá výške stola: nohy by mali byť pevne na podlahe a kolená by sa mali ohýbať v pravom uhle..

Osobitná pozornosť pri prevencii hernie disku by sa mala venovať udržiavaniu normálnej telesnej hmotnosti. Nadváha kladie na chrbát ďalší tlak, takže chudnutie môže pomôcť zmierniť tlak na chrbticu. Pomocou indexu telesnej hmotnosti môžete určiť, či je vaša hmotnosť normálna..

Na prevenciu bolesti chrbta je dôležité nielen správne pracovať, ale aj odpočívať v pohodlí. Odporúča sa spať na posteli s ortopedickým matracom, ktorý opakuje prirodzené krivky chrbta a podopiera ho vo fyziologickej polohe..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanom disku?

Ak chcete diagnostikovať a liečiť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku, nájdite dobrého neurológa alebo stavca - špecializuje sa iba na choroby chrbtice. V prípadoch, keď je kvôli prietrži ťažké chodiť, môžete doma zavolať neurológa.

Ak potrebujete operáciu, pomocou služby NaPravka si môžete vybrať skúseného neurochirurga, ktorý si prečíta jeho recenzie, ako aj spoľahlivú vertebrologickú kliniku..

Pri konzervatívnej liečbe hernie disku môžete potrebovať pomoc chiropraktika, ktorý nájdete tu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Špecifické neurologické príznaky sú periodicky sa vyskytujúca bolesť dolných častí chrbta, znížená citlivosť nôh, pocit plazenia, bolesti pásov na vonkajšej a vnútornej strane stehien dojnej päty.

Blokáda chrbtice

Žalúdok
Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje.
Chirurgická liečba herniovaných diskov je posledná metóda liečby používaná vo výnimočných prípadoch a má určité kontraindikácie. Medzistavcová prietrž musí byť operovaná, ak dosiahla určitú veľkosť, spôsobuje akútne príznaky a má veľmi vážne následky..