loader

Hlavná

Žalúdok

Ako identifikovať kýlu u dojčiat, príznaky a znaky

U malých detí je často diagnostikovaná pupočná kýla. Jeho vývoj riadi chirurg. V niektorých prípadoch prechádza samostatne, v iných je potrebný ďalší zásah - konzervatívny alebo operatívny. Rodičia musia dodržiavať odporúčania (cvičiť, masírovať) a poznať hlavné príznaky jeho prejavu.

Ako rozpoznať patológiu

Pupková prietrž sa u dojčiat objavuje v pupku v dôsledku svalovej slabosti, najčastejšie bezprostredne po narodení.

Známky patológie sú ľahko viditeľné. Rodičia môžu v dieťati pozorovať miernu kondenzáciu a vyčnievanie pupka, čo sa počas plaču a kriku výrazne zvyšuje. Výstupok je ľahko nastaviteľný ľahkým zatlačením na pupok.

Môžete počuť charakteristické dunenie. Dieťa necíti žiadne nepohodlie. V ťažkých prípadoch môže prietrž narastať. V tomto prípade je bruško v oblasti pupka husté a vypuklá oblasť sa rozširuje.

Do 1 mesiaca sa poskytne plánovaná prehliadka chirurgom. Tento lekár môže určiť konečnú diagnózu - pupočníkovú prietrž. Pri tlaku na bruško dieťaťa ide prst hlbšie do brušnej dutiny. Ak je dieťa zdravé, nemalo by to byť.

Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že v určitom úseku čreva existuje riziko svalovej kontrakcie. Tento stav predstavuje nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Rozoznávajú sa tieto príznaky zovretia:

 • pupočná kýla sa stala ťažkou a spôsobuje dieťaťu bolesť;
 • netlačí sa dovnútra;
 • sčervenanie je možné vidieť pri pupku;
 • objaví sa zvracanie.

Rodičia môžu nezávisle určiť patológiu dieťaťa v oblasti slabín - výčnelok patologickej povahy. Inguinálna hernia je výstup z brucha cez trieslovinový kanál.

Inguinálna hernia má nasledujúce príznaky:

 • keď je dieťa napäté, plače, kričí - hrbol narastá;
 • hrbol je na dotyk mäkký, neprináša dieťaťu nepríjemné pocity a dá sa ľahko nastaviť vnútri;
 • skleróza opuchu u chlapcov a pyskov u dievčat.

Intuálna hernia u dieťaťa môže viesť k stlačeniu črevnej slučky. Príznaky sa prejavujú silnou bolesťou, zvracaním a uvoľnenou stolicou. V budúcnosti dôjde k zúženiu močového mechúra, často dochádza k močeniu, môže sa zvýšiť telesná teplota.

Príčiny problému

Jedným z dôvodov výskytu vrodenej pupočnej kýly u dieťaťa je dedičnosť. Všeobecný názor na nesprávne rezanie pupočníkovej šnúry po narodení nesúvisí s vytváraním slabosti svalového tkaniva.

V lone dieťa dostáva výživné cez pupočnú šnúru počas 9 mesiacov, čo je prerušené v nemocnici ihneď po narodení. Plavidlá pupočnej šnúry by sa mali uzavrieť v blízkej budúcnosti. Umbilikálny prsteň sa uzatvára na mesiac.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt pupočnej kýly u dieťaťa, možno rozlišovať:.

 1. Nezrelosť svalového tkaniva. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u detí narodených predčasne alebo u detí s nízkou hmotnosťou..
 2. Umbilikálny otvor má slabé svaly.
 3. Ochorenia spôsobené metabolickými poruchami (napr. Krivica).
 4. Štrukturálne vlastnosti prednej brušnej steny.
 5. Črevné problémy: zápcha, kolika, plynatosť.
 6. Silný plač, krik alebo kašeľ.

Kýla sa môže vyskytnúť v rôznom čase a môže mať rôznu veľkosť. Niekedy, keď je malý, môže byť určený iba plačom. Ak je výčnelok veľký, stáva sa viditeľným a v pokojnom stave dieťaťa.

Vzdelávanie v bruchu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo do 5 rokov. V prípade, že problém do tohto veku nezmizne, je predpísaná operácia.

U chlapcov sa najčastejšie vyvíja hnačka. Súčasne môže spadnúť do mieška, potom sa nazýva nepokojný a miešaný. Hlavným dôvodom je abnormálna štruktúra spojivového tkaniva a genetický faktor. Ak sa zistia príznaky slabinovej prietrže, je potrebné poradiť sa s lekárom, aj keď nespôsobuje nepohodlie. V každom prípade existuje riziko komplikácií. Dievča môže dorásť do herniálneho vaku vaječníka, chlapca - do čreva.

Inguinálna kýla sa môže objaviť z iných dôvodov:

 • vysoká pôrodná hmotnosť (viac ako 5 kg);
 • poranenia brucha u dieťaťa počas pôrodu;
 • silný kašeľ, časté plače;
 • ťažkosti s močením.

Terapeutické opatrenia

Špecialista dáva odporúčania pre ďalšie kroky. Keď dieťa starne, často vymizne pupočná alebo trieslová kýla akejkoľvek veľkosti. Svaly rastú, stávajú sa silnými a patológia zmizne bez chirurgického zákroku.

Rodičia na terapeutické a preventívne účely musia vykonávať množstvo aktivít:

 • dieťa často položte na tvrdý povrch (na 10-15 minút). V tomto prípade sa posilnia brušné svaly;
 • robiť brušnú masáž. Prvé stretnutia by mal uskutočniť špecialista;
 • cvičiť fyzioterapiu.

Masáž sa môže uskutočňovať od druhého týždňa po hojení pupočníkovej rany. Hlavný pohyb hladí v smere hodinových ručičiek. Netlačte silno na žalúdok.

Keď sa pupočná kýla zväčší, lekár môže odporučiť nalepenie náplasti. Pred tým, ako sa svaly posilnia, udrží prietrž..

Ale z náplasti môže ísť o zápal, podráždenie. V tomto prípade nie je táto metóda vhodná. Priradiť špeciálny obväz. Je to pás, ktorý sa pripevňuje okolo brucha. V oblasti pupka na obväze je podložka, ktorá udrží prietrž vnútri.

Pred rozhodnutím o operácii lekár preskúma anamnézu a určí závažnosť stavu. Chirurgická intervencia sa často vyžaduje, ak sa prietrž vyskytuje po šiestich mesiacoch a jej rast pokračuje aj po roku veku. Núdzový chirurgický zákrok je potrebný pri rôznych komplikáciách: štípanie, pretrhnutie tkanív.

Ak porušenie pretrváva vo vyššom veku, plánovaná operácia by sa mala vykonať o 2 roky.

Môže sa zabrániť rozvoju ingvinálnej a pupočnej kýly. Stačí len sledovať stravu dieťaťa, predchádzať zápche a ťažkým bremenám, pomocou cvičení posilňovať steny brušnej dutiny..

Pupočná prietrž u novorodencov: fotografie, liečba, príznaky

Čo je to pupočná kýla u dieťaťa?

Keď sa v pupku objaví výčnelok, je to pravdepodobne pupočná kýla u dieťaťa. Tento jav môže mať niekoľko dôvodov:

 1. pupočníkový krúžok sa pomaly uzavrie po vymiznutí pupočníka
 2. neúplné uzavretie fascie pupočného kruhu;
 3. nízka hustota a slabosť brušnej fascie;
 4. znížený tonus svalov v dôsledku dlhodobej bolestivosti;
 5. predčasnosť.

Úspešní rodičia sa často obávajú otázky, ako často sa vyskytujú pupočné kýly u novorodencov.

Ako už bolo spomenuté vyššie, pupočná kýla u novorodencov sa vyskytuje v dôsledku spomalenia uzatvárania pupočného krúžku v čase hojenia pupočníkovej rany. Podľa štatistík sa pupočníková rana nachádza približne v 4% až 10% všetkých prípadov.

V tomto prípade je pupočná kýla častejšia u dievčat. Ohrozené sú predčasne narodené deti a deti s nízkou hmotnosťou (menej ako tri kg)..

Provokatívne faktory

Umbilická hernia sa u dojčiat môže objaviť z rôznych dôvodov, ale najbežnejšou je anatomická predispozícia, to znamená, že problém spočíva v tom, že pupočníkový kruh sa nezavrie úplne alebo k nemu dôjde celkom pomaly. Je tiež dôležité znížiť svalový tonus v dôsledku nejakého druhu dlhej choroby. Dôležitú úlohu hrá aj predčasnosť, o ktorej sme už hovorili.

Niektorí mladí rodičia sú zároveň presvedčení, že pupočná kýla u dieťaťa je vyvolaná zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Tomu napomáha:

 • predĺžený plač alebo drobky;
 • črevné problémy (dysfunkčné procesy, zvýšená tvorba plynu, problémy s vyprázdňovaním);
 • zvracanie
 • kašeľ.

V skutočnosti žiadny z týchto faktorov nevyvoláva vznik hernie.

Prečo je v pupku riziko kýly??

Celé je to tak, že pupok je pomerne slabým a zraniteľným miestom u novorodencov. To všetko súvisí s vnútromaternicovým vývojom dieťaťa. Najpriaznivejšie podmienky pre vývoj prietrže sa preto vytvárajú v súvislosti so slabinou prednej steny.

Čo sa týka príznakov tohto javu, pupočná prietrž sa u dojčiat rozoznáva pomerne jednoducho, dokonca aj bez lekárskeho vzdelania: v pupku sa objaví tuberkulóza, ktorá sa zvyšuje vždy, keď dieťa plače a napína brušné svaly. Pozitívne je zároveň to, že pupočníková hernia u novorodencov je liečiteľná.

Prečo je pupočná kýla u dieťaťa

Uhlicová hernia sa u dieťaťa objaví v dôsledku neúplného uzavretia pupočného krúžku. Keď je plod v lone, prechádza ním pupočníková šnúra, ktorá spája plod s telom matky. Zahŕňa dve tepny, žilu a močový kanál. Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra rozreže a po 3 až 5 dňoch jej „chvost“ zasychne a spadne a cievy v pupočníkovom krúžku sa zrútia a nahradia sa spojivovým tkanivom..

Pretože pupočníkový prsteň pozostáva iba z jazvového tkaniva a je úplne bez svalovej pokrývky, s predĺženým plačaním dieťaťa, kašľom, hromadením plynu v črevách sa môžu okraje pupočného otvoru líšiť a vyčnievajúce peritoneum a slučky čreva..

Ako vyzerá pupočná kýla u novorodencov

Spravidla sa zistí pri prvom vyšetrení detským lekárom alebo chirurgom a je to malý hrb v pupku, ktorý nespôsobuje dieťaťu nepohodlie. Ľahko sa posúva dovnútra prstom, zatiaľ čo ucítite okraje pupočného prstenca.

Kedy a v ktorých prípadoch sa vyžaduje pomoc lekára?

Ak existuje podozrenie, že sa u dieťaťa objavila pupočná kýla, mali by ste ho čo najskôr ukázať lekárovi. Je nevyhnutné, aby sa pediatrický chirurg objavil pri najmenšom podozrení na pupočnú kýlu u dieťaťa..

Ak má dieťa zvýšené herniálne vyhynutie, ktoré je sprevádzané bolesťou, koža mení farbu v oblasti herniového výčnelku, stolica je rozbitá a plyny odchádzajú bolestivo, má horúčka - všetky tieto príznaky naznačujú okamžitú návštevu lekára na ďalšiu konzultáciu, čo môže naznačovať poškodenie hernial sac. Môže vyžadovať pohotovostnú chirurgickú liečbu po konzultácii a diagnostike.

Približne 70% detí s riadnou liečbou sa zbaví kýly v pupku o dva alebo tri roky.

Prevádzkové opatrenia sú uvedené po piatich rokoch. V tomto veku je povolená oprava prietrže a môžu sa tiež použiť plastické postupy. Pri určitých indikáciách sa chirurgické zákroky vykonávajú v mladšom veku..

Je to možné bez chirurgického zákroku?

Jednou z najzaujímavejších otázok pre rodičov je, či pupočná kýla u dieťaťa môže bez chirurgického zákroku zmiznúť. Väčšina lekárskych lekárov nediagnostikuje pupočníkovú kýlu u dieťaťa, kým dieťa nemá tri roky. Je to primárne spôsobené skutočnosťou, že sa nepozorujú významné prejavy herniálnej tuberkulózy. Na základe vyšetrenia lekár napíše: „Predĺženie pupočného krúžku.“ Ďalej môže špecialista vymenovať tieto odporúčania:

 1. neustále monitorovanie;
 2. položenie omrvín na bruško na tvrdý povrch na niekoľko minút pred jedlom;
 3. použitie špeciálnej náplasti na fixáciu pupočnej kýly počas 10 až 20 dní;
 4. terapeutická masáž (určená na omrvinky staršie ako tri mesiace);
 5. denná masáž, ktorú môžu rodičia robiť vlastnými rukami;
 6. posilňovanie gymnastiky podľa vekových omrvín.

Ak sú také požiadavky dodržané, potom pupočná kýla u novorodenca zmizne.

Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roka

U novorodencov je najčastejšie diagnostikovaná pupočná kýla. V zásade rodičia alebo lekári pozorujú jeho prejavy u detí, ktoré sú od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov. Zdravotná prax však zaznamenala vývoj kýly v neskoršom veku, to znamená, keď bolo dieťa staršie ako jeden rok. O čom to je? S najväčšou pravdepodobnosťou sa pupočná kýla u dieťaťa objavila oveľa skôr, ale neboli zaznamenané žiadne vonkajšie príznaky tohto ochorenia. Práve táto skutočnosť sa stáva dôvodom oneskoreného odhalenia pupočnej kýly. Ale ak ste u svojho dieťaťa ešte predtým nevideli prietrž, ale vo veku troch alebo piatich rokov sa náhle objavila, je to signál na okamžitú návštevu lekára. V takýchto prípadoch lekári predpisujú operáciu.

Ako príklad sme však uviedli zriedkavejšie prípady, najmä prítomnosť pupočnej kýly je vizuálne viditeľná v jej ranom štádiu vývoja. Rodičia, keď objavili takýto fenomén, okamžite pochopili situáciu, ktorá sa vyvinula, pretože výčnelok pupočnej kýly je viditeľný vždy, keď dieťa napína brušné svaly.

Ľahko stlačte tubercle, ktorý vidíte v oblasti pupka: ak zmizne s miernym dotykom, situácia bude pravdepodobne jednoduchá a dá sa odstrániť pomocou konzervatívnych metód. Ale ak je to opačne, výstupok nezmizne pri kontakte, s najväčšou pravdepodobnosťou bola porušená pupočná prietrž novorodenca, ale v takom mladom veku je to celkom zriedkavé..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž

Pri nezávislej detekcii je potrebné, aby sa lekár objavil a bol pod jeho kontrolou, až kým nebude pupočný kruh zarastený..

Z globálneho hľadiska je pre úspešnú liečbu tejto patológie nevyhnutné:

 • Kompletná náhrada ciev pupočného krúžku spojivovým tkanivom.
 • Posilnenie svalov prednej brušnej steny.

Na posilnenie brušných svalov je užitočné položiť dieťa na brucho krátko pred každým kŕmením. Je dôležité, aby povrch, na ktorý ležíte dieťa, bol pevný. Najvýhodnejšie je použiť prebaľovací stôl, ktorý zhora prikryte mäkkou handričkou.

Kladenie brucha dieťaťa tiež prispieva k rozvoju svalov chrbta, krku a znižuje črevnú koliku.

Náplasť pri pupočnej hernii

Aby sa znížilo zaťaženie pupočného prstenca a aby sa umožnilo vytvorenie spojivového tkaniva, lekári zvyčajne predpisujú náplasťový obväz. Podstatou metódy je úprava prietrže vo vnútri pupočného prstenca a fixácia dvoch vytvorených kožných záhybov pomocou náplasti..

Obväz sa lepí 10 dní a počas tejto doby sa nedá odstrániť ani zmeniť. Ak vidíte, že sa náplasť začína odlupovať, je dovolené prilepiť ďalšiu vrstvu na starú náplasť.

Ak počas tejto doby nedôjde k uzatvoreniu pupočného prstenca, náplasť sa môže aplikovať s dvoma alebo tromi ďalšími 10-dňovými cyklami.

Na nanášanie obväzu môžete použiť obvyklú širokú náplast na papieri, ktorá sa predáva v lekárni. K dispozícii sú aj špeciálne omietky.

Odborný obväz by mal nosiť iba chirurg alebo pediater..

Čo robiť s mladými rodičmi?

Pre mnoho matiek a otcov je veľmi dôležité pochopiť postupnosť krokov, ak ich dieťa má náhle príznaky pupočnej kýly. Čo robiť v tomto prípade?

Prvou a najdôležitejšou radou pre všetkých rodičov je zachovať pokoj. Musíte pochopiť, že vaše dieťa bude rásť a rozvíjať sa, čo znamená, že v procese vývoja a zvyšovania motorickej aktivity sa posilnia svaly dieťaťa a prietrž samotná môže prejsť bez zanechania stopy. Vo väčšine prípadov hernia zmizne do troch rokov..

Druhým a nemenej dôležitým bodom je pomôcť dieťaťu posilniť svaly. Na tento účel existujú špeciálne cvičenia, ktoré majú správny účinok, keď sa neustále vykonávajú. V tomto prípade by najlepšou možnosťou bolo kontaktovať profesionálneho pediatrického maséra alebo trénera na účely záťažovej terapie (fyzioterapia). Všeobecná masáž sa môže začať 2-3 týždne po narodení dieťaťa. Masážne pohyby sa vykonávajú bezbolestne a ľahko, čo u dieťaťa nespôsobuje plač.

Pred začatím masážnych techník odborník pritlačí prsty prstami a upraví prietrž, mierne ju potápa, zatiaľ čo druhá ruka vykonáva potrebnú sériu pohybov. Zo špeciálnych techník je možné rozlíšiť:

 1. krúživými pohybmi a hladením brucha dieťaťa v smere hodinových ručičiek
 2. blížiace sa pohyby v smere hrubého čreva
 3. pohyby nasmerované na šikmé svaly brucha
 4. masáž tiež zameraná na pokrytie povrchu hrudníka dieťaťa. Pohyby zhora nadol smerujú k sebe.

Túto terapeutickú masáž bude môcť vykonávať iba profesionálny detský masážny terapeut, neskúšajte to urobiť doma, aby ste nepoškodili vaše dieťa..

Výzvy, ktorým čelí cvičebná terapia vrodenej prietrže u dieťaťa:

 • Dopad, ktorý má všeobecný posilňujúci charakter na tele dieťaťa
 • Posilnenie konečníka a šikmých svalov brušnej tlače, ako aj svalového korzetu
 • Normalizácia vnútrobrušného tlaku,
 • Zlepšenie psychomotorického vývoja

Všetky terapeutické cvičenia sa môžu vykonávať potom, čo masážny terapeut nastaví pupočníkovú prietrž. Umbilikálna prietrž je pripevnená špeciálnou obväzovou alebo adhezívnou omietkou.

Pri liečbe pupočnej kýly je potrebné dieťa položiť na jeho žalúdok, pomáha to odvádzať plyny, zvyšuje to možnosť aktívneho pohybu trupu, nôh a paží, čo pomáha predchádzať následnému vyčnievaniu pupočnej kýly u dojčiat a znižuje vnútro-brušný tlak..

Masáž s pupočnou kýlou u dieťaťa

Abdominálna masáž je jedným z najdôležitejších a najdôležitejších postupov na posilnenie prednej brušnej steny dieťaťa. Je to zvlášť dôležité pre deti s pupočnou kýlou.

Aby sa nepoškodili omrvinky, je dôležité, aby ste komplex vykonávali správne. Tu sú základné cvičenia, ktoré potrebujete:

 1. Masáž brucha začnite ľahkými hladkými pohybmi s dlaňou okolo pupka výlučne v smere hodinových ručičiek. Smer nebol vybraný náhodou: takto prechádza hrubé črevo. Je prísne zakázané vykonávať pohyby opačným smerom. Stačí dokončiť asi 10 opakovaní.
 2. Aby ste posilnili šikmé svaly brucha, položte obe ruky na boky trupu dieťaťa a diagonálne ich spustite nadol, až kým sa zbiehajú v pupku. Opakujte pohyb asi 10 krát.
 3. Hladenie svalov rekta abdominis sa vykonáva pravou rukou napravo od stredovej čiary brucha iba nadol a ľavou rukou - naľavo od stredovej línie, iba hore. Dôvodom je skutočnosť, že dieťa má na ľavej strane pečeň a nemôžete naň tlačiť.

V tomto článku sme sa pokúsili pochopiť, čo je pupočníková kýla u dojčaťa a aké spôsoby jej eliminácie existujú. Postupujte podľa všetkých našich tipov, poraďte sa s odborníkmi a čoskoro na tento problém zabudnete.

Kýla u novorodencov

Čo je kýla u novorodencov

Kýla je patológia spojená s prolapsom brušnej dutiny a tvorbou herniálneho výčnelku. V dôsledku tohto ochorenia je narušená funkcia orgánov, existuje nebezpečenstvo poškodenia iných častí tela.

Ochorenie sa vyskytuje pomerne často: u každého tretieho novorodenca, ale väčšinou prechádza nezávisle o 5 - 7 rokov (pod starostlivým dohľadom).

príznaky

U novorodencov existuje niekoľko druhov kýly a každý z nich má svoje vlastné príznaky. Bežné príznaky sú nasledujúce:

 • ostrá bolesť,
 • úzkosť,
 • neustále plačúce dieťa,
 • silný výčnelok kože v niektorých miestnych oblastiach (napríklad v pupočnej oblasti).

Dôvody a náchylnosť

Kýla u novorodencov sa väčšinou vyskytujú kvôli dedičnosti, existujú však prípady, keď sa patológia vytvorila v dôsledku negatívneho účinku na plod v lone..

Kýla môže tiež prispieť k:

 • stres,
 • zhoršený vývoj rastúceho organizmu,
 • psychologický stres (v zriedkavých prípadoch).

Druhy kýly u novorodencov

Najbežnejšie typy chorôb sú kvôli zvláštnostiam vývoja tela nepravdivé a pupočníkové. Vyskytujú sa v 90% všetkých prípadov..
Kýla sa však môže nachádzať takmer kdekoľvek v tele, takže je potrebné venovať osobitnú pozornosť rôznym formáciám tela novorodenca..

Inguinálna kýla

Najčastejšou patológiou tohto typu je hnačka. Vyskytuje sa hlavne u chlapcov kvôli zvláštnostiam vývoja ich tela.
S trieslovinovou prietržou môže vyčnievať:

Toto ochorenie je troch typov: priame, šikmé, obojstranné. Rozdiely v umiestnení prietrže a jej vývoji. Napríklad pri šikmom type sa choroba vyvíja na pravej strane.

Dvojstranná prietrž je nebezpečnejšia: na jej úplné odstránenie sú potrebné dve operácie. Počas prvej je prietrž odstránená na jednej strane, počas druhej - na druhej strane. Interval medzi operáciami musí byť najmenej 6 mesiacov.

Pupočná prietrž

Druhou najbežnejšou prietržou novorodencov je pupočník.

Aby sme pochopili, prečo vznikne, poďme sa pozrieť, ako dochádza k tvorbe pupka u novonarodeného dieťaťa: do piatich dní po ligácii pupočnej šnúry zostanú jej zvyšky suché a samy zmiznú a pupočníkový prstenec sa stiahne, zjazdí a zakryje kožným záhybom..
Ak sa tak nestane a pupočníkový krúžok zostane úplne nepritiahnutý, môžu cez túto dieru prejsť časti orgánov (črevné slučky, veľká omentum, pobrušnice atď.). Toto je prietrž.
Po chvíli sa často „usadí“ sám, ale ak sa tak nestane, je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť (ak je taška veľmi hustá a bolestivá)..

Testikulárna prietrž

Nie je to taká bežná forma prietrže a vyskytuje sa, čo je logické, iba u chlapcov. Faktom je, že počas embryogenézy v lone dochádza k zníženiu semenníkov do mieška. Ak sa proces nezačne alebo existujú nejaké problémy, môžeme hovoriť o sexuálnej dysfunkcii a prietrži semenníkov.
Dá sa kúpiť a vyskytuje sa aj u detí alebo dospievajúcich chlapcov. Vzhľad môže prispieť k:

 • neustále napätie,
 • silná fyzická aktivita.

Ak existuje najmenšie podozrenie na vývoj tohto typu prietrže, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože existuje významné riziko života dieťaťa alebo úplnej smrti semenníka..
príznaky

 • semenníkový nádor,
 • neprirodzený vzhľad miešku,
 • slabina.

Biela línia prietrže

Je to tiež pomerne častá patológia u novorodencov..
Proces výskytu prietrže je celkom typický: malý tuberkulus pozdĺž bielej línie brucha, ktorý sa postupne zväčšuje (až do priemeru 5 až 10 cm)..
Rodičia by sa mali v prípade ochorenia čo najskôr poradiť s lekárom: ak sa začne kýla, dôjde k značnému ohrozeniu života dieťaťa a bude potrebná pohotovostná operácia.
Predpokladá sa, že toto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného rozvoja spojivových tkanív v blízkosti bielej línie brucha: tkanivo sa rýchlo vyčerpáva, čo spôsobuje diery v aponeuróze..

Membránová prietrž

Je to zriedkavé ochorenie. S tým sa brušné orgány pohybujú do hrude. Je to kvôli prítomnosti vrodenej predispozície (akákoľvek diafragmatická patológia)..
Patológia sa formuje už v štvrtom týždni vývoja v lone: ​​v štádiu vývoja ukladania membrány medzi brušnú dutinu a perikardiálnu dutinu.
Stále nie je známe, čo je príčinou začiatku vývoja diafragmatickej prietrže, ale všeobecne sa verí, že toto:

 • ťažké tehotenstvo,
 • častá zápcha,
 • komplikované narodenie,
 • chronické choroby u žien,
 • berúc med. prípravky,
 • zlý životný štýl.

Jedinou liečbou novorodencov je chirurgický zákrok: ihneď po narodení sa vykonáva umelá ventilácia pľúc a po samotnej operácii. Je rozdelená do dvoch etáp:

 1. Ak má dieťa nedostatočný objem brušnej dutiny, vytvorí sa umelá kýla (ventrálna).
 2. Počas druhej fázy (ktorá prechádza veľmi dlhým časovým obdobím: od 6 dní do 6 mesiacov) sa odstráni umelá prietrž a vyprázdni sa dutina v pohrome..

Musím sa liečiť

Kýla u novorodencov a bábätiek je veľmi nebezpečná patológia, ktorá, ak nesledujete jej priebeh, môže spôsobiť veľmi nepríjemné následky. Ale predtým, ako odpoviete na otázku „Je potrebné liečiť prietrž?“, Musíte pochopiť, o ktorej hernii sa hovorí, aby ste pochopili znaky.
Koniec koncov, existujú pomerne ľahké druhy, ktoré sú v podstate nezávislé od seba: stačí len pod dohľadom lekára a riadiť sa jeho pokynmi..
Iné typy (bránica hernie atď.) Vyžadujú chirurgický zákrok, pretože existuje reálne riziko komplikácií, poranení prietrže alebo dokonca smrť dieťaťa..

Druhy liečby

operácie

Možno najlepší spôsob riešenia patológie, pretože vylučuje ďalší vývoj. Je úplne vhodný pre všetky typy kýly u novorodencov, takže ak máte na výber: operáciu alebo ošetrenie doma, odporúča sa zvoliť prvú.
Ale nebojte sa, pretože táto operácia znamená nielen „rezanie niečoho“, ale aj banálne zníženie rastu.

Domáca liečba

Je to celkom spôsob, ako eliminovať niektoré jednoduché typy prietrže. Pod nezávislým zaobchádzaním sa rozumie:

 • masáž,
 • špeciálne krémy,
 • lieky,
 • rôzne gymnastické postupy a cvičenia.

Liečba ľudovými liekmi

Ak máme na mysli ľudové lieky rôznych liečiteľov, ktorí sú pripravení modliť sa za dieťa, urobiť sprisahanie alebo nejaké kúzlo, potom to nie je ani liečba.

Pupočná prietrž u novorodencov

Kýly sa môžu vyskytovať samy osebe, ale môžu byť vyvolané kašľom, kričaním a napínaním dieťaťa.

Ak sa prietrž nemôže samostatne usadiť späť do brušnej dutiny, môže dôjsť k hroznej komplikácii - stlačeniu herniálneho vaku. Najčastejšie malé deti tvoria slabinovú prietrž. U chlapcov semenníky zostupujú z brušnej dutiny dolu do mieška a v tejto diere sa môže vytvoriť prietrž. Preto je u chlapcov najčastejšia ingvinická prietrž. Spočiatku sa v mieste tvorby prietrže vyskytuje opuch, pečať. Toto miesto vyzerá oveľa hustejšie ako symetrické. Kýla samotná sa môže tvoriť zo seróznej membrány, časti hrubého čreva, veľmi zriedka - vaječný vaječník alebo časť močového mechúra vstupuje do kýly.

Vývoj kýly
Počiatočné fázy tvorby prietrže neprinášajú dieťaťu úzkosť a rodičia si ich často nevšimnú. Ak kýla nepretržite vyčnieva, zvyšuje sa, na tomto mieste sa u dieťaťa rozvíja bolesť a zápal, teplota tela stúpa, vyskytujú sa príznaky všeobecnej intoxikácie tela - nevoľnosť, zvracanie. S plačom dieťaťa, namáhaním, kašľom sa tento opuch môže dramaticky zvýšiť a potom znova zmizne. Zistená inguinálna hernia u dojčaťa musí byť chirurgicky korigovaná potom, čo je dieťa tri mesiace staré, čím skôr, tým lepšie. Ak k porušeniu došlo v mladšom veku, operácia sa vykoná okamžite.

U novorodencov je pri pupočnej kýle bežný jav. Príčinou pupočnej kýly u novorodencov je slabosť spojivového a svalového tkaniva okolo pupka. Tento patologický stav si nevyžaduje vždy chirurgickú korekciu - pri správnom usporiadaní masáže, gymnastiky a režimu pre dieťa odchádza na niekoľko rokov. Umbilikálna prietrž sa prejaví, keď dieťa kričí, tlačí, kašle alebo kýcha. Spravidla sa dieťaťu predpíše tesný obväz na brušku, ktorý nedovolí vyčnievať prietrži a keď sa pupočníkový prstenec stlačí s vekom, tento problém úplne zmizne. Rodičia môžu masáž pupočného prsta masírovať prstami v smere hodinových ručičiek, bez tlaku alebo trenia. Masáž sa môže robiť 1-2 krát denne. Iba prietrž podlieha chirurgickej korekcii, ktorá má komplikácie vo forme prolapsu črevných slučiek pupočníkovým krúžkom alebo porušením, infekciou prietrže, ale našťastie sú tieto komplikácie veľmi zriedkavé..

U novorodencov liečime pupočníkovú herniu
Pri najmenšom podozrení na akútny stav dieťaťa, silnú bolesť, zápal prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára - lekára. Ak lekár odporučil masírovať oblasť pupočného prstenca pri liečbe pupočnej kýly a dieťa sa cíti dobre, je možné použiť nasledujúce metódy, aby sa pupočníkový prstenec stlačil čo najrýchlejšie bez oleja:

1. Pri každom zapínaní na prezliekanie alebo pri prezliekaní sa musí dieťa na brucho rozotrieť na niekoľko minút. Takéto cvičenia posilňujú svaly brušnej steny a chrbta dieťaťa.


2. Umbilikálny krúžok by sa mal prstom masírovať v smere hodinových ručičiek prstom bez toho, aby ste ho tlačili a treli. Toto cvičenie je potrebné vykonať pri každej výmene oblečenia, prst možno namazať detským olejom.


3. Palec položte na pupok a posúvajte ho v smere hodinových ručičiek, až kým nezačervená: polovica odtrhnutia prsta - polovica odtrhnutia prsta... a tak ďalej 1-3 minúty. Toto cvičenie je potrebné vykonať pri každej výmene oblečenia, prst možno namazať detským olejom.


4. Palec položte na pupok bez stlačenia a niekoľko minút vykonávajte vibračné pohyby.

5. Dajte dlane dieťaťa na brucho na obidvoch stranách pupka, opatrne a hladte pohyby, akoby točilo ruky jedným smerom..


6. Položte dlaň na pupok, otočte dlaň cez brucho v smere hodinových ručičiek bez stlačenia.


7. Okolo pupka vykonajte zvieracie pohyby v smere hodinových ručičiek.


8. Dlane dlane položte na brucho na obidvoch stranách pupka, jemne hladte pohyby pri stlačení: Položím ruky nadol - položím ruky nahor. a tak 1 až 3 minúty.


9. Dieťa položte na chrbát a pritiahnite rovné nohy k hlave.


Cvičenie s dieťaťom a masáž brucha sa môžu vykonávať každý deň, pričom sa mení oblečenie dieťaťa.

Masáž z pupočnej kýly:
Nezabudnite sa rozprávať s dieťaťom a usmiať sa na neho. Je skvelé, ak mu teraz poviete rýmy, detské rýmy alebo spievate piesne.

Cvičenie nie je možné vykonať, ak je dieťa nezbedné, plače, ak je nepríjemné alebo bolestivé. Pohyby by mali byť hladšie ako tlačenie. Pre lepšie kĺzanie je možné bruško dieťaťa namazať detským olejom.

Okrem masáží a cvičení je tu aj záplata z pupočnej kýly "Profix":Ak sa rozhodnete použiť náplasť, potom iba v kombinácii s masážou a gymnastikou, inak to nie je účinné.

Dieťa, ktoré má vyčnievajúcu alebo pupočníkovú hernú vyčnievajúcu časť, by nemalo plakať alebo tlačiť zvlášť, takže rodičia by mali byť veľmi pozorní k práci tráviaceho traktu, sledovať črevá, predchádzať kolike, plynu, zápche a dlhému plaču..

S tým všetkým sa určite nemôžete obťažovať, ale počkajte, kým nedosiahnete vek 6 rokov, a urobte z brucha gombík z plastu.

Pupočná prietrž u novorodencov

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla u novorodencov. Vyvíja sa kvôli slabosti brušných svalov v pupku, preto vyčnievajú brušné tkanivá alebo orgány. Túto chybu možno zistiť dokonca aj pri narodení dieťaťa, často však vzniká v dôsledku tendencie dieťaťa k zápche, obezite alebo preto, že plače dlhú dobu a často kašle. Mnoho rodičov nemá podozrenie na túto skutočnosť, nevie, čo robiť a ako zaobchádzať s pupočnou kýlou doma, a preto sme sa rozhodli o probléme hovoriť podrobnejšie..

Aké sú príznaky patológie

Umbilické kýly sa vyskytujú častejšie u novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo predčasne narodených detí, ako aj u detí s Downovým syndrómom a inými genetickými chorobami. Celkový výskyt u dojčiat je teda od 0,4 do 2% a je diagnostikovaný u 30% novorodencov narodených do 35 týždňov. Patológia je častejšia u chlapcov ako u dievčat.

Niekedy môžete okamžite vidieť prietrž: vydutie na bruchu je obzvlášť viditeľné, keď dieťa kričí z plaču, smiechu, kašľa. Jeho veľkosť sa líši od veľkosti hrášku po malú slivku (v priemere od 1 do 5 cm). Niekedy, aj keď dieťa prestane plakať, výčnelok okolo pupka nezmizne a pri dotyku sa stáva tvrdým a bolestivým. Zvracanie, zápcha, silné nadúvanie a bledá pleť v tomto stave môžu byť príznakmi závažnejšej choroby - porušenia prietrže. V takom prípade je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť..

Prečo má dieťa pupočníkovú prietrž

Živica pochádza z pupočnej šnúry počas tehotenstva z matky na plod. Po narodení je pupočníková šnúra prerušená a pupok sa začne liečiť. Niekedy zostáva v brušnej stene medzera, ktorá sa môže vyvinúť do pupočnej kýly.

Aké je vyšetrenie

Počas vyšetrenia môže lekár jemne zatlačiť na žalúdok dieťaťa a pozorovať, ako sa koža správa, či je okolo pupka cítená hrudka. Počas cesty sa lekár pýta na príznaky, ktoré si rodičia všimli u svojho dieťaťa. Na stanovenie konečnej diagnózy a posúdenie závažnosti prietrže môže lekár predpísať ultrazvukové vyšetrenie problémovej oblasti, röntgen. Okrem toho pediater často dáva odporúčanie na vyšetrenie krvi, moču, aby sa vylúčili príznaky infekcie..

Ako odstrániť pupočníkovú prietrž: liečebné metódy

Približne 90% prípadov pupočnej kýly u novorodencov sa vylieči samotných do 3 až 4 rokov. Čas potrebný na uzavretie pravdepodobne závisí od veľkosti otvoru. Väčšina pupočnej kýly s priemerom menším ako 0,5 cm sa u dieťaťa vylieči spontánne, kým nedosiahne vek dvoch rokov. Ak nezmizne skôr ako 4 roky, je dôležité, aby ste sa znova poradili s lekárom, pretože môže byť potrebný chirurgický zákrok kvôli obštrukcii čriev a riziku ďalších komplikácií. Nikdy neignorujte nepríjemný pocit alebo bolesť brucha vášho dieťaťa.!

Ak sa prietrž neklesá, ale rastie, potom je pravdepodobné, že dieťa bude potrebovať operáciu. Chirurg urobí mini-rez pozdĺž záhybov na detskom žalúdku, vloží hernálny vak späť do žalúdka a otvor uzavrie samo-vstrebateľnými niťami alebo špeciálnym lepidlom. Počas chirurgického zákroku je pupočníková prietrž fixovaná pomocou pásovej pomoci, to znamená, že dieťa sa zvyčajne vracia domov v ten istý deň, v ktorý bol vykonaný zákrok..

Metódy nechirurgickej liečby prietrže

Rodičia by mali pochopiť, že je veľmi dôležité začať s liečbou včas a správne. Odborníci v takýchto prípadoch odporúčajú masážny kurz a realizáciu špeciálnych cvičení. Okrem fyzickej terapie je predpísané nosenie ortopedických výrobkov: obväz alebo pás, ktorý vyvíja miestny tlak na pupok, ktorý bráni prietrži opustiť brušnú stenu.

Špeciálne obväzy na denné použitie majú pozitívny vplyv na svalový tonus. Vyrobené zo špeciálnych elastických materiálov, dobre absorbujú vlhkosť a majú nastaviteľný pásik na suchý zips. Nosenie takýchto trakov je jedným zo spôsobov, ako zabrániť rozvoju choroby.

Špeciálna náplasť s mäkkým tkanivovým vankúšikom uprostred pomáha zbaviť sa vyčnievania pupka a oblasti okolo pupočného prstenca. Zvyčajne sa používa na úplné uzdravenie pupka (po pôrode) a je zapečatené po vyšetrení chirurgom. Všeobecne existuje niekoľko druhov lekárskych náplastí, takže musíte nalepiť tento alebo ten produkt potom, čo lekár ukáže rodičom, ako správne aplikovať a pripevniť záhyb na žalúdok.

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

Kýlu u dieťaťa sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť:

 • nenechajte dieťa plakať dlho;
 • monitorovať stravu a pravidelný pohyb čriev dieťaťa;
 • dojčiť.

Informácie slúžia iba na informačné účely a nemali by sa používať ako náhrada odbornej pomoci..

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná prietrž - patológia prejavujúca sa výčnelkom okrúhleho alebo oválneho tvaru v pupočnom kruhu, ktorý sa zväčšuje s výkrikom alebo úzkosťou dieťaťa.

Aby to bolo jasnejšie, kvôli tomu, čo sa javí ako pupočníková prietrž, trochu sa dotýka anatomických a fyziologických charakteristík pupočnej oblasti plodu a novorodenca..

Namiesto pupka je vytvorené miesto otvoru pupočného krúžku, ktorým prechádza pupočníková šnúra. Po ligácii pupočníkovej šnúry v priebehu prvých 5 dní zvyšná časť pupočníkovej šnúry vyschne a spadne a počas prvého mesiaca života sú cievy pupočnej šnúry úplne uzavreté. Umbilikálny krúžok je stiahnutý, zjazvený a pokrytý kožným záhybom.

V prípade, že sa pupočníkový kruh nezatvorí úplne (čo je známe u niektorých novorodencov), môžu jeho otvorom (slabá škvrna) vyčnievať z kože fragmenty brušných orgánov, ako je napríklad omentum, peritoneum, črevné slučky. Toto je pupočná kýla.

Príznaky pupočnej kýly

Pri malej veľkosti sa prietrž môže objaviť iba počas plaču, so strachom alebo napätím. Pri veľkej prietrži v oblasti pupka je neustále viditeľný opuch, ktorý sa zvyšuje počas plaču.

Predispozičné faktory pre vývoj pupočnej kýly

To všetko vedie k oslabeniu konečníka abdominis a brušných svalov. Je to predčasne narodená a nízka pôrodná hmotnosť (malé deti), pretože táto kategória detí sa vyznačuje vrodenou slabosťou spojivového tkaniva a svalov. U starších detí môže častá zápcha, plynatosť a tiež dlhotrvajúci plač viesť k vzniku prietrže pupka.

Niektorí autori zaznamenávajú dedičný faktor - riziko rozvoja prietrže u dieťaťa sa zvyšuje, ak bolo pozorované u jedného z rodičov..

Patológia tehotenstva môže tiež spôsobiť prietrž. Rôzne infekčné choroby, škodlivé chemické látky, faktory životného prostredia môžu ovplyvniť ukladanie a vývoj spojivového tkaniva a svalov plodu. Čo môže viesť k narušeniu formovania štruktúry pupočného prstenca a následne k pupočnej prietrži.

V niektorých prípadoch sa pupočníkové prietrže u detí môžu objaviť bez zjavného dôvodu..

Najčastejšie sa vyskytujú malé kýly (do 1 cm). Takéto hernie môžu odísť bez špeciálnej liečby do 3 rokov, keď sa brušné svaly stanú silnejšími a napjatými.

Aj pri malej prietrži je potrebné pozorovanie pediatrom alebo chirurgom, pretože existuje riziko zovretia prietrže. Na posilnenie svalov by sa mala pravidelne vykonávať masáž a gymnastika..

Liečba pupočníkovej hernie

Tu je niekoľko všeobecných pokynov na liečbu kýly u dojčiat a dojčiat:

 • Dieťa často položte na žalúdok;
 • Uistite sa, že dieťa má pravidelnú stolicu, nedovoľte zápchu a nadúvanie;
 • Nedovoľte dieťaťu zadlžiť sa a nahnevať kričať;
 • Do spevňujúcu masáž a gymnastiku. Základné techniky nie je ťažké sa naučiť, po ktorých mama môže robiť masáže a gymnastiku sama.

Masážna technika pre pupočnú kýlu

Začnite s masážou ľahkými hladkými pohybmi po bruchu dieťaťa v smere hodinových ručičiek (pozdĺž čreva). Položte dlaň na žalúdok tak, aby sa pupok nachádzal v strede dlane a otočte ruku v smere hodinových ručičiek. Ďalšou metódou na posilnenie brušných svalov je položiť ruky na boky dieťaťa (na úrovni šikmých svalov brucha) a jemnými hladkými pohybmi ťahať zdola (zozadu) k pupku. Jemné zvieranie okolo pupka, pomáha posilňovať svaly (tiež v smere hodinových ručičiek), klepanie prstami v pupku - to sú hlavné techniky. Počas masáže by mali byť ruky teplé. Je lepšie masírovať brucho 30 až 40 minút pred jedlom alebo 1,5 až 2 hodiny po jedle na tvrdom a rovnom povrchu. Po zahojení pupočnej rany začnite s masážou.

V záujme lepšieho zvládnutia masážnych a gymnastických postupov požiadajte maséra alebo zdravotnú sestru, aby ich ukázal, v tomto prípade si budete istí, že robíte všetko správne.

Pokiaľ ide o zníženie prietrže mincou a náplasťou, táto metóda sa v súčasnosti nepoužíva z dôvodu vysokého rizika infekcie pupočnej rany. Smer prietrže s následnou fixáciou pomocou pásovej pomôcky by mal vykonať lekár. Teraz sa vyrábajú špeciálne hypoalergénne náplasti na liečenie pupočnej kýly..

V týchto prípadoch, ak je hernia väčšia ako 2 cm, zaznamená sa zväčšenie veľkosti a nezmizne samo o sebe po 5 rokoch, je indikovaná chirurgická operácia.

Kýla u dieťaťa môže vyžadovať okamžitú starostlivosť - v prípadoch, keď je hernálny vak bolestivý, hustý, nezasadený. Tieto príznaky môžu naznačovať upchatie pupočnej kýly. Toto je veľmi nebezpečný stav, pretože časť čreva je zaseknutá v pupočníkovom kruhu, čo môže viesť k obštrukcii čreva a nekróze časti čreva. Pri priestupkoch vykonajte pohotovostnú operáciu.

Mnoho rodičov sa snaží vyskúšať všetky metódy na pomoc svojmu dieťaťu. Takže dej pupočnej kýly u dojčiat je celkom populárny. Ak ste dostali odporúčanie dobrého ľudového liečiteľa a skutočne veríte, že vám pomôže, tak prečo nezačať hovoriť o pupočnej kýle u dieťaťa. Len nezabudnite na tradičné metódy liečby. A zamerať sa na posilnenie brušných svalov a prevenciu chorôb, ktoré prispievajú k progresii prietrže (zápcha, plynatosť, krivica a iné).

Inguinálna kýla u detí

Okrem pupočnej kýly majú deti často aj ingvinálne kýly. Hnačka u novorodencov je zriedkavo diagnostikovaná. Je však potrebné poznamenať, že u predčasne narodených detí je riziko vzniku tejto patológie výrazne vyššie. Inguinálna hernia u dieťaťa je výčnelok v slabine.

Táto patológia je najčastejšie spojená s nezatvorením vaginálneho procesu pobrušnice. U chlapcov je častejšia brušná prietrž, pretože majú tiež šnúru, ktorá sprevádza semenníky a spermatickú šnúru na ceste k šourku v prenatálnom období, mala by sa zvyčajne vyhladiť (prerastať). Ak sa tak nestane, potom sa tento kanál stane slabým miestom a súčasťou omentum, do voľného priestoru môže vyčnievať črevná slučka. U dievčat je patológia menej častá, ale do slučkového vaku sa môže okrem slučiek čreva a omentum dostať aj vajíčková trubica s vaječníkom (to je veľmi nebezpečné)..

Ako sa prejavuje slabá prietrž

V oblasti trieslovín sa objaví nádorovitá formácia, ktorá sa s úzkosťou dieťaťa stáva viditeľnejšou a v pokojnom stave zmizne. U chlapcov sa môže polovica šourku zväčšiť na strane prietrže. Dievčatá môžu mať opuchy stydkých pyskov.

S opatrným tlakom na vyčnievanie sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, zvyčajne s dunením (ak je obsahom črevné slučky)..

Jednostranná ingvinická prietrž je častejšia.

Ak má brušný výčnelok v oblasti triesloviny (bez ohľadu na vek dieťaťa), mali by ste okamžite kontaktovať detského chirurga. Mali by ste vedieť, že tříslové prietrže sa neprenášajú samy o sebe, liečia sa iba chirurgicky.

Poranenie slabinovej prietrže

Jednou z nebezpečných komplikácií pri slabinovej prietrži je jej porušenie. V dôsledku porušenia je obsah herniálneho vaku stlačený s vývojom obehových porúch v tejto oblasti, ktoré môžu viesť k nekróze (odumretie tkaniva)..

U chlapcov sa často porušujú črevné slučky, u dievčat vaječníky. S porušením má dieťa paroxyzmálnu rastúcu úzkosť. Opuch pretrváva mimo záchvatu úzkosti, neuspokojuje sa s tlakom. V budúcnosti sa objaví opuch a začervenanie. Ak sa prietrž nezotaví sama o sebe a dieťaťu nepomôže, môže sa vyvinúť obštrukcia čreva, peritonitída a nekróza zadržovaných orgánov. Porušenie môže byť sprevádzané bežnými príznakmi - horúčka, vracanie, odmietnutie jesť, úzkosť.

Pri narušení sa u dievčat vykonáva núdzová operácia z dôvodu rizika ovariálnej kompresie. Pretože aj krátke porušenie vaječníkov vedie k usmrteniu vajíčok, čo môže následne ovplyvniť reprodukčný systém.

V prípade porušenia prietrže u chlapcov (po prijatí do nemocnice s krátkym predpisom pre porušenie) je možná skupina konzervatívnych opatrení, ktoré sú zamerané na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a korekciu prietrže.

Ak dôjde k zníženiu a zlepšeniu, odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok.

Liečba prietržnej hernie

V súčasnosti sa odporúča, aby sa rutinná chirurgická liečba ingínovej prietrže uskutočňovala okamžite po diagnostikovaní. U malých detí je operácia vykonaná po 6 mesiacoch života (ak neexistujú žiadne známky porušenia), ale dieťa musí byť sledované chirurgom a rodičia sú informovaní o riziku porušenia.

Ako liečiť pupočnú kýlu u novorodencov doma

Každý rodič, ktorý sa stretol s podobnou chorobou, musí vedieť, čo je pupočná kýla u novorodencov, čo je domáca liečba tohto prejavu. Príznaky a príznaky tohto ochorenia je možné rozoznať samostatne a po jeho zistení u dieťaťa začať liečbu.

Umbilikálna (umbilikálna) hernia je subkutánny výstupok v oblasti pupočného kruhu. Prietrž sa nielen získava, ale aj vrodená, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie.

Získaná kýla sa však zvyčajne vyskytuje u ľudí v dospelosti a jej vzhľad je spôsobený zdvíhaním hmotnosti, hormonálnymi zmenami, tehotenstvom, obezitou, chorobami žalúdka alebo čriev a komplikáciami po operácii. Napriek tomu sa pri novorodencoch môže objaviť pupková prietrž.

Vrodená pupočná hernia u dojčiat sa zisťuje v 20 prípadoch zo 100. Táto patológia sa najľahšie zistí po úplnom zahojení pupočnej rany u dieťaťa mladšieho ako jeden rok..

Príznaky a príznaky choroby

V prvých dňoch života dieťaťa je takmer nemožné odhaliť vrodenú pupočnú kýlu. Proces trávenia potravy u novorodencov je rýchly a spravidla nie je brušná stena spravidla vystavená intenzívnemu stresu, takže sa oslabený pupočníkový kruh necíti sám..

Ale ak sa bližšie pozriete na novorodenca, môžete venovať pozornosť nepochopiteľnému kašľu, neustálemu plaču a svalovému napätiu a potom vyprázdniť črevo v podobe mierneho výčnelku v pupku. V niektorých prípadoch sa prietrž pupka u dieťaťa môže prejaviť vo forme mierneho opuchu brucha. Ale spočiatku také menšie odchýlky od normy nespôsobujú úzkosť medzi rodičmi alebo ich jednoducho nevšimnú bez toho, aby pripisovali osobitný význam..

Medzi hlavné príznaky narušenia sily pupočného prstenca odborníci rozlišujú:

 • vyčnievanie v oblasti pupka pri plaču, smiechu, kašľaní a akomkoľvek inom napätí brušných svalov novorodenca;
 • formovanie okrúhleho opuchu v pupku v čase, keď je dieťa na bruchu;
 • zväčšenie veľkosti herniálneho vaku, keď dieťa starne.

Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa môže vyskytnúť prietrž, hlavnou príčinou je dedičná predispozícia. Ak mal jeden alebo obaja rodičia túto diagnózu, potom je u tohto dieťaťa vysoká pravdepodobnosť tejto choroby.

Ohrozené sú deti narodené skôr ako v deň splatnosti a deti so svalovou slabosťou. Príčinou pupočnej kýly u dojčiat môže byť aj dysbióza, nedostatok enzýmov a plynatosť (tvorba plynu)..

Druhy pupočnej kýly a komplikácie choroby

Pupočná prietrž sa dá rozdeliť na 2 typy:

 1. Pri prvom type ochorenia sa tukové tkanivo umiestnené pod kožou vydúva do otvoru pupočného kruhu. Orgány nie sú zapojené.
 2. V inom prípade tukové tkanivo alebo črevné slučky prenikajú cez kožu cez otvor. Postupne sa začína tvoriť tzv. Herniálny vak..

Umbilická hernia u dospelých v dospelosti má takmer vo všetkých prípadoch zrejmé príznaky, ale u novorodencov je asymptomatický priebeh tohto ochorenia mimoriadne zriedkavý. Dieťa necíti bolesť, ale prietrž je nepohodlná, takže plače oveľa častejšie. Postupom času sa začnú vyskytovať pohyby čriev..

Toto ochorenie môže spôsobiť nepríjemné komplikácie. Špecialisti rozdeľujú pupočnú kýlu na komplikovanú a nekomplikovanú. V niektorých prípadoch sa môže objaviť porušenie herniálneho vaku, ktoré spôsobuje bolesť dieťaťa. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať výskyt takýchto komplikácií:

 • silné plač a odmietnutie jesť jedlo;
 • stály výčnelok pupku, a to nielen v prípade napätia brušných svalov;
 • bledá alebo mierne začervenaná koža v prietrži;
 • nevoľnosť alebo zvracanie.

V niektorých pomerne zriedkavých prípadoch je koža nad prietržou tiež roztrhnutá a odhaľuje jej obsah.

Je nežiaduce liečiť komplikácie pupočnej kýly u dojčiat doma, pretože porušenie môže mať veľmi vážne následky, ako je napríklad črevná obštrukcia alebo intoxikácia tela..

Ak máte podozrenie na komplikovanú kýlu novorodenca, je potrebné ju bezodkladne ukázať špecialistovi, pretože v týchto prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Liečba pupočnej kýly u novorodencov doma

V prípade, že predtým, ako novorodenec dosiahne vek jedného roka, príznaky choroby nezmizli, vo veku 3 rokov sa dieťaťu najčastejšie preukáže chirurgický zákrok. Kýla u dojčiat je však podľa štatistík komplikovaná iba v 5% prípadov, preto sa spravidla do roku, keď choroba zmizne bez chirurgického zákroku,.

Konzervatívna liečba sa môže vykonávať nezávisle a ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel, môžete úplne zabrániť možnému výskytu tohto ochorenia u novorodencov..

Odporúča sa čo najskôr rozložiť dieťa na žalúdok. Túto manipuláciu môžete vykonať okamžite po vyliečení pupočnej rany. Kladenie novorodenca na žalúdok pomáha posilňovať svaly prednej steny pobrušnice, bočné svaly brucha a chrbta..

Je potrebné upraviť výživu novorodenca, aby sa zabránilo nadúvaniu a problémom so stolicou. Dojčiace ženy by mali kontrolovať svoju stravu a odstraňovať z nej alergénové výrobky..

Pri liečbe kýly u dieťaťa môžete použiť aj špeciálny obväz, ktorý je vyrobený z materiálov priateľských k životnému prostrediu. Dosta- točne fixuje pupok a bráni jeho vyčnievaniu.

Masáž novorodencov

Dôležitým bodom liečby by mala byť terapeutická masáž s pupočnou kýlou u novorodencov, ktorú by mal vykonávať špecialista. Rodičia sa môžu naučiť túto techniku ​​cvičenia a keď je dieťa trochu staršie, budú ho môcť vykonať sami.

Liečebná masáž sa môže začať iba pri absencii kontraindikácií, ktoré zahŕňajú prítomnosť dieťaťa s prechladnutím, alergickú reakciu alebo kožné ochorenie vo forme potenia, podráždenia a vyrážky z plienok..

Pri nezhojenej rane pupka alebo pri výskyte akejkoľvek inej prietrže, napríklad femorálnej alebo ingvinálnej, ako aj pri akýchkoľvek komplikáciách pupočnej prietrže sa masážne sedenia neodporúčajú..

Odporúča sa začať s masážou pol hodiny predtým, ako sa dieťa začne kŕmiť. Počet relácií by nemal prekročiť 3 za deň. Pokiaľ ide o trvanie jednej relácie, malo by to trvať od 5 do 10 minút. Samotnú techniku ​​vyberá špecialista a spravidla uplatňuje také pohyby ako „brnenie“, „kĺzanie“ a iné..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov tradičnou medicínou

Pri liečbe pupočnej kýly u dojčiat môžete použiť účinné metódy tradičnej medicíny. Ovesné vločky pomôžu pri liečbe tohto ochorenia. Z čerstvej ovsenej kaše musíte pripraviť obklad, ktorý je potrebné aplikovať na bruško novorodenca asi 40 minút. Namiesto ovsených vločiek môžete použiť hlinené koláče.

Na liečbu tejto choroby môžete použiť rôzne odvary z liečivých bylín..

Terapeutický vývar sa môže pripraviť z dubovej kôry. Budete musieť vziať 1 lyžicu. l vopred rozdrvená kôra a 250 ml vriacej vody.

Kôra sa musí naliať do nádoby, naliať vodu a dusiť niekoľko minút. Po náprave musíte trvať 4 hodiny na tmavom mieste.

Akonáhle bude hotový, musíte navlhčiť vatový tampón v roztoku a aplikovať ho na herniu, pričom takúto komprimáciu nechajte niekoľko hodín..

Odstráni pupočníkovú prietrhu v novonarodenom obale z listov papradia. Najprv musíte listy dôkladne umyť a na pár minút naliať vriacu vodu. Potom sa listy musia zložiť na polovicu a aplikovať na prietrž na niekoľko hodín vo forme obkladu. Na vrch obkladu musíte zabaliť teplý šál. Je vhodné vykonávať tieto postupy pravidelne jeden mesiac.

Alternatívna medicína sa môže používať po schválení ošetrujúcim lekárom a môže byť doplnkom k hlavnej terapii.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Od staroveku boli šperky považované za symbol bohatstva, postavenia v spoločnosti alebo rodinného stavu. Prsteň, na ktorom ženy a muži nosia krúžky, môže povedať veľa.
Kus v hrudnej kosti je príznakom prietrže?
V xiphoidnom procese sa vyskytla hrčka, mohol by to byť príznak hernie a kam by som mal ísť s týmto problémom?
Kus v xiphoidnom procese je predperitoneálny lipóm a istý znak kýly.
Krk je najviac nechránenou časťou chrbtice, v tejto oblasti je chrbtica obzvlášť zraniteľná. Výčnelok je výčnelok medzistavcovej platničky, sprevádzaný napínaním vláknitého prstenca.