loader

Hlavná

Pažerák

Inguinálna kýla u detí

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.

Dôvody rozvoja slabinovej prietrže v detstve

Počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa sa semenníky tvoria v brušnej dutine a až potom dole po trieslovine zostupujú do mieška. Pri anomálii vývoja sa tento kanál nemusí úplne uzavrieť a zostane hlásenie medzi brušnou dutinou a mieškom, čo vedie k vzniku herniálnej chyby..

To je skutočnosť, ktorá vysvetľuje, že tieto hernie sa vyskytujú u chlapcov oveľa častejšie ako u dievčat (80% - 90% sa vyskytuje u mužov). U dievčat je príčinou defekt vo vývoji a tvorbe väzivového aparátu maternice.

Pri dlhodobom tehotenstve je nepravdepodobné, že v prípade neexistencie vyššie uvedených patológií vývoja bude vznik vrodenej trieslovej kýly

Stanovisko Dr. Komarovského

Je potrebné zamerať pozornosť rodičov na skutočnosť, že silné plačanie, časté zápchy, katarálne choroby, ktoré sú sprevádzané záchvatmi silného kašľa, vedú k skoršiemu prejavu choroby a zhoršujú jej priebeh. Je tiež potrebné poznamenať, že ani maximálne možné obmedzenie dieťaťa od všetkých vyššie uvedených problémov ho nezachráni pred patogenézou kongenézy, ktorá sa prejaví skôr či neskôr, a nikto sa nebude v tejto situácii obviňovať - ​​ani lekár, ani rodičia ani dedko. babička.

Pretože každý rodič má záujem o celý život svojho dieťaťa, pri diagnostikovaní hernálnej chyby by dieťa nemalo byť obmedzené fyzickou aktivitou ani inými voľnočasovými aktivitami, ale malo by sa poradiť s lekárom o chirurgickej liečbe, ktorá sa musí vykonať maximálne do 6 mesiacov..

diagnostika

Všetky deti v predškolskom veku musia podstúpiť povinnú skúšku od viacerých odborníkov, ktorých zoznam by mal obsahovať chirurga. Počas vyšetrenia chirurg upozorňuje na trieslovinu, vykonáva prehmatanie tejto oblasti, u chlapcov je povinné vyšetriť miešok na prítomnosť 2 semenníkov. Počas hmatu, v prítomnosti prietrže, sa rozprestrie rozšírený trieslový kruh alebo priamo prietrž, ktorá môže spadnúť do miešku..

Hernálny nádor sa zvyšuje so silným kašľom, keď dieťa plače alebo sa pokúša ísť na toaletu „z väčšej časti“. Z vizuálneho hľadiska to môže vyzerať ako asymetria inguinálnej oblasti alebo opuch. Ďalšie výskumné metódy sa spravidla nevyžadujú, ale je možné použiť ultrazvuk v oblasti trieslovín a miešok. MRI alebo CT sú veľmi zriedkavé, iba vo výnimočných prípadoch.

Taktika pri slabinovej prietrži u detí

Diagnóza kýly u dieťaťa je 100% indikáciou pre chirurgickú liečbu plánovaným spôsobom. Táto patológia by mala byť vykonaná do 6 mesiacov od jej diagnózy, bez ohľadu na vek dieťaťa. Všetky herniálne defekty prednej brušnej steny sa liečia výlučne chirurgickou metódou u detí aj dospelých. Použitie ľudových metód, špeciálnych cvikov, obväzov na kýlu v najlepšom prípade spomalí nárast veľkosti herniovej chyby a v najhoršom povedie k porušeniu predpisov, a v dôsledku toho k pohotovostnej hospitalizácii a chirurgickému zákroku..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Pri neexistencii včasnej liečby tejto patológie sa herniový defekt postupne zväčší, čo sa môže predĺžiť po celé roky (alebo mesiace, týždne), ale čím väčší je herniálny defekt, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho porušenia. Obmedzená brušná prietrž vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení, ak sa prietrž prietržuje a menej ako hodina uplynula, existuje možnosť spontánnej redukcie do brušnej dutiny, na pozadí konzervatívnej terapie, potom bude operovaná podľa plánu, ak k redukcii nedôjde alebo lekár má pochybnosti o životaschopnosti obmedzeného orgánu. - zobrazuje sa iba núdzová prevádzka. Za povšimnutie stojí, že obmedzená prirážka kýly u dievčat v každom prípade povedie k núdzovej operácii.

Príznaky obmedzenej prietrže

 • Ostrá bolesť v slabinách na strane herniálnej chyby.
 • Hernálny nádor sa stáva hustým, koža nad ním je hyperemická,.
 • Ak bolo pred porušením možné umiestniť ho do brušnej dutiny, potom po jeho upevnení v hernálnej bráne.
 • Telesná teplota sa môže zvyšovať, môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, uvoľnené stolice.

operácie

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Pre skúseného chirurga táto operácia nespôsobuje technické ťažkosti a zriedka presahuje 30-40 minút. U chlapcov si kvôli anatomickým rysom a najmä prítomnosti spermatickej šnúry úzko spojenej s herniovým vakom vyžaduje tremózne ošetrenie všetkých prvkov v tejto oblasti. Po tomto štádiu sa technika operácie u dievčat a chlapcov nelíši, herniálny vak je vyrezaný, obviazaný a ponorený do brušnej dutiny. Vykoná sa plastický materiál z trieslovinového kanálika a zošitie po operácii po operácii. Dôležitým bodom je, že polypropylénové siete sa nepoužívajú u detí.

V modernom svete sa endoskopické plasty tříslovínovej kýly, vrátane plastov v detskom veku, vykonávajú stále častejšie a oproti otvoreným operáciám majú niekoľko výhod:

 • Menej chirurgická trauma.
 • Nižšia miera recidívy, pooperačné komplikácie.
 • Schopnosť vykonávať operácie súčasne na oboch stranách.
 • Výraznejší kozmetický efekt.

Bohužiaľ, nie každé lekárske centrum má potrebné lekárske vybavenie.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku je pacient v nemocnici 2-3 dni, potom je prepustený na ambulantnú liečbu. V oblasti pooperačnej rany, ako aj v miešku, sa môže objaviť opuch tkaniva, ktorý sa postupne znižuje do 5 až 7 dní..

Obväzy sa vykonávajú raz za dva dni, je zakázané navlhčiť ranu, ak je obvaz mokrý alebo špinavý, ak by mal byť vymenený. Švy sa odstraňujú 7. až 8. deň, najčastejšie sa používajú u detí, kozmetické švy s resorbovateľnou niťou, preto nie je potrebné tieto švy odstraňovať. Prvý deň je dovolené piť vodu, čerstvé vývary.

Pri absencii pooperačných komplikácií na druhý deň môže byť dieťaťu poskytnutá obvyklá strava. V prvom mesiaci sa odporúča čo najviac obmedziť dieťa zo stresových situácií, ktoré môžu viesť k silnému plaču, u starších detí obmedziť fyzickú aktivitu na jeden mesiac.

Aké sú príčiny slabinovej prietrže u chlapcov: diagnostika a liečba

Intuálna hernia u chlapcov (kód ICD - K40) sa vyznačuje tým, že sa v oblasti slabín vytvára pod kožou jeden alebo viac výčnelkov. To sa stane, ak má dieťa príliš tenké škrupiny prednej brušnej steny. Prietrž sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života. Plánovaná chirurgia trvale zbavuje dieťa rizika komplikácií a relapsov patológie.

Intuálna hernia u chlapcov sa vyznačuje tým, že sa v oblasti slabín vytvára pod kožou jeden alebo viac výčnelkov..

príčiny

Všetky príčiny choroby sú podmienene rozdelené na vrodené a získané.

vrodený

Výskyt vrodenej choroby je spojený s patologickým stavom spojivového tkaniva. U chlapcov je to oveľa bežnejšie, je to spôsobené skutočnosťou, že sa môže vyvinúť pri pohybe semenníkov pozdĺž trieslového kanálika..

Najdôležitejšia úloha pri vývoji slabinovej prietrže u dieťaťa patrí do vaginálneho procesu pobrušnice..

Normálne by vaginálny proces mal zarastať. Ak je proces nadmerného rastu tohto procesu narušený, potom dieťa tvorí ingvinálnu prietrž.

Vrodený výčnelok je niekedy kombinovaný s cystou v semennej šnúre, hydrocelu (kvapôčka) semenníka, abnormalitami štruktúry chrbtice, bedrového kĺbu. Tieto patológie si vyžadujú včasné ošetrenie, aby sa zabránilo vzniku nebezpečných komplikácií..

Vrodený výčnelok niekedy kombinovaný s hydrokozou.

akvizícia

Získaná hernia u mladých pacientov je zriedkavo diagnostikovaná. Často sa vyskytuje u tínedžera, ktorý je v strese. Nedostatočná fitnes svalového tkaniva prednej brušnej steny u detí prispieva k vzniku patológie.

Príznaky choroby

Vrodená patológia sa vizualizuje takmer okamžite od narodenia dieťaťa. Charakteristické príznaky choroby sú nasledujúce:

 • Vzhľad výčnelku v slabinách. Je bezbolestný, má zaoblený tvar. Ak je okrúhly v pokoji, potom to znamená, že prietrž nespadá prietrž.
 • Starostlivé pozorovanie ukazuje, že výstupok sa zvyšuje po kašľaní, kýchaní, napínaní, plaču.
 • Zvýšený výčnelok iba na jednej strane. Toto je najbežnejší príznak slabinovej kýly..
 • V polohe na chrbte je prietrž dobre nastavená. Ak dieťa stojí, je ľahké si ho všimnúť.
 • V niektorých prípadoch si dieťa všimne prítomnosť bolesti chrbta.

Ak herniový vak zostúpi do mieška, potom je určený podlhovastým tvarom a zhutnenou konzistenciou..

Dôkladné pozorovanie ukazuje, že výstupok v slabinách dieťaťa sa po plaču zvyšuje.

diagnostika

Patológia môže byť zistená počas vyšetrenia detským chirurgom. Diagnóza sa vykonáva na základe anamnézy, vizuálneho vyšetrenia, hmatu, ultrazvuku.

Pri pohmate lekár určí prítomnosť výčnelkov rôznych konzistencií v slabinách a brušnej stene. Po procedúre redukcie prietrže je cítiť zmenený prsteň. Nekomplikovaná kýla dobre zapadá do horizontálnej polohy pacienta. Ak je v herniálnom vreci črevo, potom počas procesu redukcie môžete počuť charakteristický zvuk dunenia.

Odlišujte prietrž od nasledujúcich patológií:

 • kvapka semenníkov;
 • cystická tvorba spermatickej šnúry;
 • kryptorchidizmus (nevystúpené semenníky v miešku);
 • lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín;
 • femorálna prietrž.

Pri pohmate lekár určí prítomnosť výčnelkov rôznych konzistencií v slabinách a brušnej stene.

klasifikácia

Kýly sa klasifikujú podľa rôznych kritérií. V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú tieto kýly:

 • trieslovina (výčnelok je lokalizovaný blízko vonkajšieho otvoru kanála);
 • šnúra (vyčnieva, klesá smerom k miešku a dosahuje úroveň semenníkov);
 • trieslovina a štrk (patologický proces ovplyvňuje miešok, ktorý sa nachádza na úrovni semenníkov).
 • jednostranné alebo dvojstranné (bilaterálna hernia je charakterizovaná léziou na oboch stranách brušnej dutiny, zatiaľ čo v jednostrannej verzii je patologická formácia fixovaná iba na jednej strane);
 • spôsobilý;
 • ireducibilné (v tomto prípade je telo ohrozené vývojom adhézneho procesu, v ktorom sa medzi orgánmi brušnej dutiny objavia prepojky spojivového tkaniva);
 • znehybnený (vo vrecku je drvenie orgánov);
 • neprízvučnej.

V závislosti na lokalizácii sa pri normálnom patologickom procese, ktorý ovplyvňuje miešok a nachádza sa na úrovni semenníkov, odlišuje ingvinálno-kýlová prietrž.

Priamy

Pri priamej hernii prechádza výstupok oslabenou brušnou stenou, ktorá obchádza vnútorné otvorenie trieslového kanála. Takéto ochorenie sa týka získaného ochorenia.

Kýly tohto typu sa najčastejšie vyskytujú u detí, ktoré sa intenzívne zaoberajú športom alebo fyzickou prácou.

Štandardným postupom liečby priamej ingvinálnej prietrže je chirurgický zákrok. Ak je relaps diagnostikovaný, môže sa opakovať..

šikmý

Výčnelok prechádza cez trieslovinový kanál, ktorý sa nachádza v blízkosti spermatickej šnúry. Táto kýla sa zistí, ak zostúpi do mieška. Vyskytuje sa u novorodencov, ale môže byť u starších pacientov..

Chirurgia na odstránenie prietrže tohto typu sa uskutočňuje podľa štandardnej schémy. Ak sa choroba zistí u novorodencov, lekár odporúča, aby sa urobil čo najskôr, aby sa predišlo vzniku komplikácií. V niektorých prípadoch sa rodičom odporúča počkať do dvoch rokov..

U starších detí je liečba šikmou prietržou iba chirurgická.

U starších detí sa šikmá prietrž lieči iba chirurgicky.

kombinovaný

Na jednej zasiahnutej strane možno pozorovať 2 alebo viac patologických výčnelkov. Takáto kýla sa najčastejšie získava. Jej liečba, rovnako ako iné odrezky prietrže, je chirurgická.

Čo je nebezpečná prietrž v slabinách

Neliečená choroba je nebezpečná pri komplikáciách. Všetky z nich, bez ohľadu na čas vývoja a rozsah, sú nebezpečné pre zdravie a život..

Najčastejšie komplikácie:

 • Zhoršená funkčnosť orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku. Pokiaľ ide o črevá, u dieťaťa sa vyvinie zápcha alebo hnačka. Pacient môže niekedy trpieť dyspepsiou a malabsorpciou živín.
 • Invalidita. Ak je prietrž dobre nastavená, nespôsobuje to žiadne nepríjemnosti. Pri stálom vystavení nepriaznivým faktorom (zvýšená fyzická námaha, zlá výživa, fyzická nečinnosť, atď.) Nie je možné výčnelok korigovať. Je dôležité poradiť sa s lekárom čo najskôr a konať vopred. V tomto prípade sa zabráni iným, menej nebezpečným komplikáciám prietrže. Po jednoduchom chirurgickom zákroku bude dieťa zdravé.
 • Koprostáza nastáva, ak je v herniálnom vaku časť hrubého čreva. Oneskorený pohyb stolice vedie k silnej a dlhodobej zápche. Coprostasis môže vyvolať vývoj porušenia.
 • Zápal sa vyskytuje so zvýšenou aktivitou patogénnej mikroflóry. Obsah vaku sa nakazí a zapáli. Tento patologický proces sa prejavuje zvýšením telesnej teploty a vývojom intoxikačných javov..
 • Obštrukcia čreva je stav pripisovaný akútnemu bruchu. Dieťa cíti silnú bolesť brucha, jeho teplota sa môže zvýšiť. Jedinou liečbou tejto komplikácie je okamžitý chirurgický zákrok. Prorastanie s ňou môže u dieťaťa spôsobiť peritonitídu a sepsu.

Najťažšou a život ohrozujúcou komplikáciou slabinovej prietrže u chlapcov je jej porušenie.

zneužívanie

Pri tejto komplikácii sa orgány, ktoré vstupujú do patologického vaku, uviaznu a stlačia. Tento proces sa môže náhle stať na pozadí relatívnej pohody. Intenzívna fyzická aktivita, ostrý a nepríjemný pohyb, niekedy aj cyklistika a jazda na koni, sú dôvodom porušenia.

Proces porušenia sa vyskytuje v bráne prietrže.

Čím väčší výčnelok má, tým nebezpečnejší bude zovretie. Najčastejšie je časť tenkého čreva porušená v herniálnom vaku.

Počas porušovania dochádza k procesu nekrózy (smrti) časti tkaniva. Po prijatí na kliniku je vyriešená otázka okamžitej chirurgickej liečby. Ak to neurobíte v nasledujúcich hodinách, existuje vysoká pravdepodobnosť rozvoja peritonitídy, sepsy (otrava krvi) a dokonca aj smrti..

Cyklická ingínová prietrž môže vyvolať.

 • ostrá bolesť a opuch výčnelku;
 • bolesť v oblasti slabín;
 • zhoršovanie zdravotného stavu;
 • nevoľnosť alebo zvracanie, ktoré neprinášajú úľavu;
 • vydutosť;
 • zápcha.

operácie

Zákrok na odstránenie prietrže sa uskutočňuje prvý deň po vstupe pacienta na chirurgické oddelenie. Ciele operácie sú:

 • odstránenie a prišívanie prietrže hernie;
 • redukcia orgánov;
 • normalizácia slabinového kanála.

Hlavná operácia spočíva v tom, že na prietrži sa uskutoční narezanie tkanív a následná redukcia patologického vaku. Potom sa odstráni..

V skorom pooperačnom období sa môže vyvinúť poškodenie močového mechúra..

Komplikácie po operácii sú mimoriadne zriedkavé. V skorom pooperačnom období sa vyvinul:

 • hematómy;
 • opuch;
 • krvácanie do rany;
 • poškodenie močového mechúra;
 • krvácanie z omentum.

V neskorom pooperačnom období sa niekedy môže vyvinúť hernia. Existujú lekárske chyby, použitie materiálu nízkej kvality na šitie. Veľmi zriedkavo sa počas operácie môže poškodiť vazelína.

Otvorená cesta

Týmto spôsobom sa vykonávajú tieto činnosti:

 • rez v brušnej stene;
 • detekcia tašiek;
 • redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny;
 • šitie otvoru vrecka;
 • uzáver rany.

Otvorená metóda chirurgického zákroku sa používa iba v prítomnosti výčnelku veľkej veľkosti.

Takáto operácia sa uskutočňuje iba v prítomnosti komplikácií alebo výčnelkov veľkých rozmerov..

laparoskopia

Tento typ chirurgického zákroku sa vykonáva vykonaním niekoľkých malých vpichov na prednej brušnej stene. Prostredníctvom nich sa zavádza videokamera, trubice (používané na náradie). S ich pomocou a pod kontrolou kamery je smerovaný výstupok, odstraňovanie herniálneho tkaniva vaku.

Potom lekár vytvorí plastový sáčok pomocou vlastných tkanív tela alebo použitím špeciálnej sieťky.

Zostáva v tele a prišitá na aponeurózu svalu konečníka. Všetky vpichy na koži sú zošité. Pri veľkých kýlach sa tento spôsob chirurgie nepoužíva.

Rehabilitácia

Po operácii sa dieťa zotaví dostatočne rýchlo. V pooperačnom období by rodičia mali byť o dieťa opatrní.

V pooperačnom období by sa do detskej stravy mali zaviesť polievky.

Je nevyhnutné neustále monitorovať čistotu obväzu, aby sa vylúčila akákoľvek fyzická námaha. Je potrebné upraviť výživu chlapca. Jeho strava by mala pozostávať zo želé, polievok, ovocia a zeleniny. Z potravy by sa mali vylúčiť múčne výrobky, čokoládové, mastné a mliečne jedlá, aby sa zabránilo zápche. Potraviny by mali byť varené alebo dusené. Nedávajte jedlo pre vyprážané dieťa..

Neodporúča sa kúpať sa prvý týždeň po operácii, aby sa infekcia nedostala do rany.

Všetky vodné procedúry je možné vykonať až po hojení jaziev. Ak dôjde k hnisaniu, je potrebné poradiť sa s lekárom a nie s samoliečbou.

Obdobie zotavenia prechádza všetkými odporúčaniami odborníka rýchlo a bez komplikácií.

Krmivo pre dieťa, ktoré podstúpilo operáciu, by sa malo napariť.

kontraindikácie

Kontraindikácie operácie zahŕňajú choroby spojené s poruchami procesov zrážania krvi. Chirurgický zákrok sa nevykonáva, ak sa v oblasti rozvoja prietrže vyskytujú zápalové procesy. S rozvojom porušenia musí byť operácia vykonaná okamžite, aj keď existujú kontraindikácie.

liečba

Kýlová terapia môže byť operatívna. Niekedy môžu byť malí pacienti nechirurgicky liečení výčnelkom. Používa sa iba vtedy, keď je množstvo výčnelku zanedbateľné a nepredstavuje zdravotné riziko. Kýlu si môžete ľahko opraviť doma.

konzervatívny

Niekedy sa u chlapcov uskutočňuje komplex terapeutických opatrení na konzervatívne zníženie prietrže.

Pantopon sa podáva pacientovi a predpisuje sa teplý kúpeľ..

Po uvoľnení herniálneho vaku sa samočinne obnoví. Zobrazené a masírované choré miesto. Táto metóda je účinná približne v tretine prípadov. Ak po uplatnení všetkých týchto opatrení nedochádza k výčnelku, je predpísaný chirurgický zákrok.

Masáž môže byť vykonaná na dieťa, po ktorom je nezávislé zníženie kýly.

Ak existujú náznaky na chirurgický zákrok, konzervatívna liečba sa vykonáva iba u oslabených a predčasne narodených detí. Jeho trvanie nepresahuje 12 hodín.

Ľudové lieky

Na liečbu slabinovej kýly u detí existujú tieto účinné ľudové lieky:

 • 1 polievková lyžica Zaschnutá tráva z trstiny nalejte 1 šálku vriacej vody, trvajte na tom, že pred jedlom trvať 60 minút, trikrát denne. Trvanie liečby - 2 týždne, po ktorých hernia zmizne.
 • Dajte medenú mincu na oblasť slabín a pripevnite ju pomocou pásovej pomôcky. Môžete ho odstrániť iba pri postupoch s vodou. Uchovávajte mince, kým kýla úplne nezmizne.
 • Na zasiahnuté miesto naneste gázu s kyslou kapustou, zakryte plátkom zemiakov (čerstvým). Trvanie procedúr - asi 1 mesiac.

Nestojí za to používať sprisahanie pri liečbe kýly u dieťaťa, je neúčinné a nemôže mať liečivú silu..

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Intuálna hernia u detí: prejavy a liečba

Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.

príčiny

Inguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení. Je to preto, že svaly brušnej steny sa nezatvárajú správne. Inguinálny kanál (v slabinách) sa vytvára spojením rôznych vrstiev brušnej steny na križovatke brušných a bedrových svalov v slabinách. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná u mladých chlapcov, pretože spermatická šnúra pripojená k semenníku prechádza cez jeden z troch druhov na druhý a zanecháva na jednom konci potenciálny otvor a okolo neho potenciálny priestor. Keď sa peritoneum, ktoré uzatvára otvor, nemôže správne priblížiť, vyvinie sa slabinová prietrž. 9 z 10 detí s trieslovými kýlami sú chlapci. Samice bábätiek nie sú ohrozené, pretože ich kanály obsahujú iba guľatý vaz a nedovoľujú priechod cez brušnú dutinu. V takejto situácii sa vydutie objaví alebo sa zväčší, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak, napríklad keď sa dieťa napína pohybmi čriev, kašľa, kýcha alebo plače.

druhy

Inguinálna kýla môže byť priameho alebo nepriameho typu. Priame trieslové kýly sú spôsobené získanou slabosťou brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja s traumou alebo stresom. K tomu dochádza u mužov v dospelosti. Obsah brušnej dutiny tlačí na slabé miesto v oblasti trieslovín, aby sa nakoniec dostal zo strany do brušného kanála zo strany..

Nepriame trieslové kýly sú častejšie ako priame trieslové kýly. Vyskytujú sa u približne 2 - 3% detí mužov, ale iba u 1% žien žien. Vyskytujú sa v dôsledku klesania brušnej dutiny pozdĺž trieslového kanálika otvorom, ktorý zostáva otvorený a nezatvorí sa, ako by mal.

Obsah brušnej dutiny nakoniec zhrnie pobrušnicu a vytvorí prietrž. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie prietrž na druhej strane. Inguinálne kýly sa môžu úplne dostať do mieška.

príznaky

Inguinálne kýly spôsobujú príznaky alebo môžu zostať asymptomatické po dlhšiu dobu v závislosti od ich veľkosti a prítomnosti ďalších komplikácií. Zahŕňajú:

 • Vypuknutie v ingvinálnej oblasti, ktoré sa zvyšuje s napätím alebo inou príčinou zvýšeného tlaku vo vnútri brucha.
 • Kýla môže spôsobiť pálenie alebo bolesť alebo pocit ťažkosti, najmä so zvýšením vnútrobrušného tlaku, ktorý počas odpočinku klesá alebo chýba..
 • Uzatvorenie črevného segmentu v herniálnom vaku spôsobuje bolesť, nevoľnosť, zvracanie a zápchu. To platí najmä v prípade, že je vak malý alebo mierny, čo sťažuje pohyb črevnej slučky cez trieslový kanálik malým otvorom..
 • Uškrtená kýla je stav, pri ktorom je vaskulárne zásobovanie čreva vo vnútri hernálneho vaku prerušené tlakom zúžených hraníc herniálneho otvoru, v dôsledku čoho sa črevo stáva gangrenóznym, ak sa tlak neuvoľní rýchlo..

Pozri tiež: Kýla: čo je to umenie liečby „opovrhnutia a šitia“

Prietrž sa musí chirurgicky rekonštruovať odstránením herniálneho vaku po kontrakcii črevnej slučky, ktorú obsahuje, ak existuje, späť do brušnej dutiny, uzatvorením otvoru alebo slabého miesta a posilnením steny ingvinálneho svalu..

Náhľad fotografie: Módny dámsky časopis

Ak chcete dostávať prevádzkové komentáre a správy, vložte do svojho informačného toku reťazec „Pravda.Ru“:

Pridajte do svojich zdrojov Pravda.Ru na stránkach Yandex.News alebo News.Google

Radi vás tiež uvidíme v našich komunitách na stránkach VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Inguinálna hernia u dojčiat: príčiny vzniku patológie u novorodencov, príznaky u chlapcov a dievčat, liečba

Inguinálna hernia u novorodencov je patologický stav, ktorý sa vyznačuje bezbolestným vyčnievaním brušných orgánov v slabinách alebo miešku. Táto choroba sa najčastejšie prejavuje u chlapcov, je diagnostikovaná na pravej strane, ale môže byť obojstranná. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie vrodené a objavuje sa, ak je narušený proces spúšťania semenníkov do mieška..

Inguinálna hernia môže byť sprevádzaná ďalšími komplikáciami, poruchami vo vývoji nervového systému a ortopedickými poruchami. U dievčat je choroba diagnostikovaná pomerne zriedka, ale v polovici prípadov - vo forme bilaterálnej prietrže. Na fotografii nižšie vidíte vzhľad a lokalizáciu ingvinálnej prietrže u detí.

Príčiny choroby

Inguinálna hernia sa vyvíja predovšetkým v dôsledku slabého spojivového tkaniva brušnej steny a dedičnej predispozície. Je možné rozlíšiť tieto hlavné príčiny kýly u dojčiat:

Vrodená inguinálna hernia u chlapcov sa objavuje kvôli inhibícii znižovania semenníkov do dutiny mieška, ku ktorej by malo dôjsť počas vnútromaternicového vývoja (od 5 do 9 mesiacov). V prípade, že semenníky zostupujú pomaly, nemusí samostatná časť brušnej steny prerastať. Podobný proces sa často dá diagnostikovať na genetickej úrovni..

U dievčat je prietrž hernia dôsledkom zhoršenej fixácie maternice a vaječníkov. V dôsledku vývoja ochorenia môžu tieto orgány atrofovať a zomrieť, nie sú úplne formované v dôsledku narušeného toku krvi a zvýšenej fyzickej aktivity..

Ako určiť inguinálnu prietrž novorodenca?

Inguinálnu herniu u novorodencov je možné určiť mnohými charakteristickými príznakmi:

Ak sa prietrž dostane do dieťaťa, dôjde k narušeniu práce orgánov gastrointestinálneho traktu, objavia sa prvé príznaky intoxikácie tela:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie;
 • porušenie pohybov čriev;
 • prudké zvýšenie telesnej teploty;
 • slabina.

Všetky tieto prejavy nepriaznivo ovplyvňujú celkovú pohodu a zdravie dieťaťa a vyžadujú neodkladnú hospitalizáciu dieťaťa s pohotovostnými chirurgickými zákrokmi..

Diagnostické metódy

Bežné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • všeobecná analýza moču a výkalov;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk (určuje obsah herniálneho vaku, hodnotí stav peritoneálnych orgánov);
 • irigografia (vykonáva sa, ak je to potrebné).

Vonkajšie príznaky slabinovej prietrže sa môžu podobať príznakom kvapiek semenníkov alebo prítomnosti cýst v spermatickej šnúre, preto je nevyhnutné prijať opatrenia na vylúčenie takýchto patológií..

Ako liečiť?

Na vyliečenie kýly je potrebné použiť niekoľko metód liečby. U dojčiat je konečná metóda liečby vybraná podľa výsledkov diagnostiky a na základe charakteristík tela dieťaťa, výskytu komplikácií a súvisiacich chorôb..

Konzervatívny prístup

Konzervatívna metóda liečby sa používa u detí mladších ako 5 rokov, a pokiaľ je prietrž malá a dá sa ľahko opraviť. Liečba zahŕňa pravidelné vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, ktoré posilňujú svaly stien brušnej dutiny a trieslového prstenca. Použitie obväzu tiež pomôže zabrániť tomu, aby sa brušné orgány dostali do slabín.

Chirurgický zákrok

Operácie u novorodencov sa vykonávajú iba ako posledná možnosť. Existujú určité kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • ochorenie obličiek
 • choroby orgánov kardiovaskulárneho systému;
 • peritonitída, sepsa;
 • akútne infekčné choroby;
 • poruchy čriev;
 • obezita;
 • predtým prevedené operácie.

Operácia pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. otvorenie prístupu do trieslovinového kanála;
 2. izolácia a odstránenie hernálneho vaku z tkanív;
 3. ak je to potrebné, je trieslový otvor šitý;
 4. rekonštrukcia slabinového kanála.

Chirurgia je dnes považovaná za pomerne účinnú metódu. Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva rýchlo, 5. deň po zákroku, keď je dieťa prepustené z nemocnice, a 10. deň - stehy sa odstránia.

Rodičia musia venovať osobitnú pozornosť rehabilitácii po operácii. Dieťa musí do 2 mesiacov nosiť špeciálne elastické plavecké kmene, ktoré pomáhajú zotaviť sa po operácii, podporujú hojenie rán, znižujú riziko relapsu, udržiavajú miešok v správnej polohe..

Dieta pre deti by mala obsahovať vysoko kalorické potraviny obsahujúce dostatočné množstvo bielkovín. Na vylúčenie možnosti infekcie rán sú v poslednej inštancii predpísané širokospektrálne antibiotiká.

Aké komplikácie môže mať slabinová prietrž u dieťaťa?

Komplikácie sa často prejavujú vo forme zovretia prihryzovej prietrže u chlapcov aj dievčat (vylisovanie črevnej slučky, omentum alebo vaječník vonkajším trieslovým krúžkom, ktorý spadol do herniálneho vaku). Tento stav je veľmi nebezpečný pre zdravie dieťaťa, pretože vedie k narušeniu tráviaceho systému, poruchám obehového systému v obmedzených orgánoch a príznakom intoxikácie..

V dôsledku toho môže obmedzený orgán vymrieť, procesy močenia môžu byť narušené, existuje riziko neplodnosti. Zlé liečenie choroby v detskom veku môže viesť k vážnym problémom s genitourinárnym systémom v dospelosti.

Do herniálneho vaku môže tiež spadnúť apendix, v takom prípade sa vyvíja apendicitída s charakteristickými príznakmi. V dôsledku toho - otrava tela dieťaťa.

Preventívne opatrenia

Aby ste znížili riziko slabinovej prietrže, musíte postupovať podľa jednoduchých preventívnych odporúčaní:

 • včasné liečenie ťažkého kašľa;
 • prevencia zápchy;
 • správna výživa;
 • príjem vitamínových komplexov;
 • eliminácia silnej fyzickej námahy.

Pravidelné fyzické cvičenia (fyzioterapeutické cvičenia) a masáže, ktoré priaznivo ovplyvňujú stav celého organizmu, sú tiež vhodné ako prevencia posilnenia brušných svalov..

Čo ohrozuje chlapca s trieslovinou prietrže?

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa častejšie vyskytuje u malých detí, najmä u chlapcov mladších ako tri roky. Toto ochorenie v širokom zmysle slova je výstup vnútorných orgánov z brušnej dutiny spolu s plachtou z pobrušnice (druh „zástery“ pre vnútornosti) cez „slabé miesta“ brucha. Spomedzi mnohých odrôd hernií je dominancia inguinálu u chlapcov vysvetlená znakmi vnútromaternicového vývoja..

príčiny

vrodený

Vytváranie predpokladov na ochorenie a objavenie sa slabinovej kýly u novorodencov sú spojené s procesom znižovania semenníkov. Až do šiestich mesiacov života plodu sa tieto dôležité spárované orgány nachádzajú tam, kde sa vytvorili - v bedrovej oblasti. Ďalej, vlastne z brucha, sa začínajú klesať na správne miesto, pozdĺž trasy, ktorá sa tiahne pozdĺž časti pobrušnice, ktorá zostane nejakú dobu v šourku vo forme „otvorenej kapsy“..

Normálne sú detské semenníky už v šourku od narodenia a „vrecko“ sa uzavrie a už nebude komunikovať s brušnou dutinou. Vnútorné orgány nemôžu vniknúť cez kožu trieslovej oblasti cez ňu. Toto sa však vôbec nestane - v niektorých prípadoch kanál dieťaťa vôbec neprerastá alebo iba čiastočne rastie, čo umožňuje vnútorným orgánom opustiť správne miesto..

U dievčat sa tento stav zriedkavo vyskytuje (ďalšie podrobnosti nájdete tu). Nemajú semenníky, ale vaječník zostáva ležať v malej panve, kde sa vytvoril - to znamená, že nič sa nepohybuje potenciálne nebezpečným slabým miestom, čo vyvoláva vývoj choroby. Kanál u dievčat už navyše obsahuje väzivo maternice. V súlade s tým je prietrž ťažšie „plaziť sa“.

Niekedy, aj keď je „vrecko“ otvorené, sa choroba nevyskytuje - je to dôsledkom silného svalového rámu, ktorý spoľahlivo drží vnútorné orgány. To čiastočne vysvetľuje, prečo je pravdepodobnosť rozvinutia choroby vyššia u dojčiat: staršie deti sú fyzicky aktívne, ich svaly sú rozvinutejšie..

akvizícia

Stáva sa, že sa patológia nevyvíja u detí prvého roku života, ale u starších detí. Príčiny slabiny prietrže sú nasledujúce:

 • operácia, pri ktorej bol postihnutý inguinálny región,
 • verejné zranenia,
 • choroby spôsobujúce namáhanie svalov prednej brušnej steny - bolestivé opakované vracanie, záchvaty proti kašľu, predĺžená zápcha,
 • nadváha,
 • zdvíhať závažia.

Získané trieslové kýly u chlapcov od 7 do 10 rokov sú zriedkavým javom. Ohrozené sú školáci, ktorí počas svojho veku trpia nadmernou fyzickou námahou a majú slabý svalový rámec. Inými slovami, ak jeho rodičia pošlú krehkého, úplne nešportového 9-ročného chlapca, aby študoval v časti, kde ho tréner začne nemilosrdne „viesť“, existuje riziko, že sa tento stav vyvinie..

Klasifikácia kýly

 • Vrodený - je výsledkom nedostatočného rozvoja brušnej steny (napríklad v dôsledku neskorého zamorenia „vrecka“ pobrušnice)..
 • Získané - vytvorené z úsilia so slabými brušnými svalmi. Stáva sa to nielen u školákov, ale aj u dospelých a starších ľudí.
 • Priamy - najčastejšie získaný (kvôli neadekvátnej fyzickej aktivite).
 • Šikmé - kanálové, spermatické a trieslovinové prietrže u chlapcov. S nimi orgány z brušnej dutiny „padajú“ do mieška, čím sa výrazne zväčšuje jeho veľkosť.
 • Kombinované - zložité útvary niekoľkých herniálnych vakov („vrecká“ orgánov obsahujúcich pobrušnice).
 • Reverzibilné, samy sa objavujúce a miznúce.
 • Nevratná, ktorú nie je možné odstrániť bez zásahu odborníkov. Hernálny vak sa spájkuje s obsahom a táto formácia je príliš veľká na to, aby prešla späť cez kanál a vrátila sa do brušnej dutiny..
 • Správny.
 • Ľavák.
 • bilaterálne.

príznaky

Hnačka u novorodenca sa môže objaviť okamžite aj v prvých dvoch mesiacoch života. Prispievajte k formovaniu tejto patológie choroby - akejkoľvek, ktorá spôsobuje vyčerpanie dieťaťa, chudnutie.

Sú bežné

Stav dieťaťa sa nemení. Výstupok je úplne bezbolestný a nespôsobuje nepohodlie drobky. Zriedkavo sa objavujú - najmä po pohyboch - bolesť a nepohodlie, o ktorých sa rodičia dieťaťa môžu dozvedieť pri plaču, rozmaroch, úzkosti dieťaťa..

Ak odložíte liečbu na dobu neurčitú, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • neustála bolesť, nepohodlie,
 • držanie kresla,
 • nadúvanie, plynatosť,
 • občas narušené močenie.

miestna

Priamo v oblasti patológie - v tomto prípade sa v slabinách vyskytuje určitá formácia, ktorá má charakteristické znaky:

 • akejkoľvek veľkosti - od maličkých a takmer nepostrehnuteľných do 10 a viac centimetrov,
 • elastický na dotyk,
 • oválne alebo okrúhle,
 • sa mení pri pohybe - napríklad, keď nie je nič, pri sedení alebo státí sa znova objaví „nádor“,
 • zvyšuje sa, keď dieťa napína brucho - krik, kýchanie, kašeľ atď..,
 • „Rumbling“, kňučanie - signál odchodu z čreva z brušnej dutiny.

Ako vyzerá prietrž, možno pochopiť pri pohľade na fotografiu nižšie. Navonok je slabinová prietrž u chlapcov najbežnejšou „hrudkou“ kože, takmer nerozoznateľnou od zvyšku kože..

diagnostika

Pre odborníka nie je ťažké určiť prítomnosť prietrže - vidí výčnelok, počuje črevné dunenie cez fonendoskop, pozoruje zmeny „opuchu“ v závislosti od polohy tela. Staršie deti sú požiadané o namáhanie, kašeľ, pohyb.

Lekár môže mať podozrenie na chlapca namiesto kýly:

 • kvapka semenníka. V tomto prípade sú vypočúvaní rodičia, ktorí špecifikujú správanie pri vzdelávaní - s poklesom nezmizne okamžite, ale po dlhodobom ležaní,
 • kryptorchidizmus - nevystúpené semenník v miešku, vyskytuje sa u 4% zdravých chlapcov s úplným trvaním a u 10 - 20% predčasne narodených detí,
 • kryptorchidizmus kombinovaný s herniou.

Na objasnenie diagnózy môže lekár predpísať ultrazvuk brušnej dutiny, miešok alebo triesloviny. Laboratórne štúdie nie sú vylúčené - všeobecná analýza moču, všeobecná a biochemická analýza krvi.

liečba

Operácia s nekomplikovanou kýlou sa uskutočňuje plánovaným spôsobom - posilňujú kanálovú stenu, aby sa do nej zabránilo opakovanému výstupu brušných orgánov. Pred operáciou sa rodičom odporúča konzervatívna liečba:

 • robiť gymnastiku, masírovať s dieťaťom,
 • použiť obväz.

Pooperačné obdobie je dôležité v rehabilitačnom procese. Deti najčastejšie dobre tolerujú chirurgický zákrok, ale aby sa vylúčili komplikácie, rodičia by mali dieťa kontrolovať a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu prednej steny brucha:

 • je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré vedú k zápche alebo nadúvaniu, tvorbe plynov,
 • vyvarujte sa fyzickej námahy - plač a kričanie sú pre dieťa nežiaduce,
 • sledovať zdravotný stav - chlapec sa musí nosiť podľa počasia, chrániť pred chladom a kašľom.

Po operácii sú možné niektoré komplikácie - napríklad bolesť, zápal, divergencia alebo potlačenie stehov. Za účelom prevencie môže lekár predpisovať lieky proti bolesti, antibiotiká a iné lieky..

Je možné relapsu trieslovej kýly - opätovný výskyt po chirurgickej liečbe. V tomto prípade hovoria o nesprávnom spôsobe posilnenia slabosti brušnej steny.

Ľudové metódy liečby by sa nemali používať - ​​žiadne infúzie, odvary a obklady nevystužia stenu trieslového kanála, cez ktorý „vypadli vnútorné orgány“, a nenúti ich „šplhať“ späť. Po konzultácii s lekárom môžete použiť:

 • upokojujúce bylinky vo forme kúpeľa,
 • bylinné prípravky na nadúvanie a plyn.

účinky

Tento stav sa zvyčajne zisťuje a lieči, ale sú možné vážne následky na zdravie dieťaťa - napríklad porušenie. Toto je dosť nebezpečná a nepredvídateľná komplikácia, ktorá sa môže vyskytnúť kedykoľvek..

Podstata tejto komplikácie spočíva v stlačení vnútorných orgánov, ktoré spadli do „vrecka“ z pobrušnice a ocitli sa vo trieslovom kanáli. Pri obsahu zovretej prietrže je narušený krvný obeh, čo veľmi rýchlo vedie k nekróze tkaniva.

Črevo neustále potrebuje prívod čerstvej okysličenej krvi. Poruchy krvného obehu rýchlo vedú k smrti orgánov a rozvoju syndrómu smrtiacej intoxikácie.

Klinický obraz obmedzenej kýly prietrže:

 • neznesiteľná bolesť v oblasti priestupku - staršie deti môžu tento príznak naznačovať, zatiaľ čo dojčatá „plačú“ bez príčiny, tlačia nohy na brucho,
 • zvýšenie vzdelania, „zväčšuje sa“,
 • zvracanie začína, často sa opakuje, niekedy s prímesou žlče a zápachom výkalov - takto sa prejavuje intoxikácia,
 • vyvíja sa akútna črevná obštrukcia - bolesť stolice, plynu a kŕče.

Nie je vylúčené krvácanie z čreva. Bez lekárskej pomoci sa intoxikácia zvýši - telesná teplota sa zvýši, môže dôjsť k dehydratácii, kŕčom, strate vedomia. Dieťa zomrie 2-3 dni.

Odporúčania lekára

 1. Neprepadajte panike, ak vo svojom dieťati nájdete vzdelanie podobné slabinovej prietrži. Patológia je pomerne častá, je známa absolútne všetkým pediatrickým chirurgom, pri liečbe nebudú žiadne problémy.
 2. Porušenie slabinovej prietrže u chlapcov je ohromnou komplikáciou, ktorá sa objavuje na pozadí úplnej pohody. Ak máte podozrenie na tento stav vášho malého syna - okamžite zavolajte sanitku. V tomto prípade je lepšie hrať bezpečne a uistiť sa, že nehrozí nebezpečenstvo pre omrvinky, ako odložiť.
 3. V nemocnici môže lekár predpísať antibiotiká - nebojte sa ich vziať. Lieky nepoškodia viac ako baktérie žijúce v nemocnici, prispôsobené mnohým liekom. Ak dieťa „oškrabú“, nedôjde k vážnym zdravotným následkom.
 4. Základom prevencie akýchkoľvek chorôb vrátane trieslovej kýly je zdravý životný štýl. Postupujte podľa chlapcovej stravy, povzbudzujte aktívne hry.

video

zhrnutie

Inguinálna hernia je časté ochorenie malých detí, najmä chlapcov. Stav, ktorý sa vyskytuje najskôr vo forme kozmetickej chyby, môže spôsobiť vážne problémy pre zdravie dieťaťa. Ak existuje podozrenie na bledú prietrž, je potrebné poradiť sa s odborníkom - s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné vykonať chirurgický zákrok. Pri včasnej diagnostike a liečbe kýla neovplyvní budúci život dieťaťa.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V roku 2010 som mal operáciu na slabinovej prietrži, ale takmer po roku som po námahe opäť videl výčnelok v slabine. Čítal som, že kýla sa môže znova objaviť.
Bolesť na bolesť v dolnej časti chrbta a nôh sa vyskytuje na pozadí rôznych patologických a fyziologických faktorov. Následné terapeutické taktiky určuje spoľahlivé určenie príčiny.
Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.
Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť