loader

Hlavná

Pažerák

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Kýla u novorodencov

Čo je kýla u novorodencov

Kýla je patológia spojená s prolapsom brušnej dutiny a tvorbou herniálneho výčnelku. V dôsledku tohto ochorenia je narušená funkcia orgánov, existuje nebezpečenstvo poškodenia iných častí tela.

Ochorenie sa vyskytuje pomerne často: u každého tretieho novorodenca, ale väčšinou prechádza nezávisle o 5 - 7 rokov (pod starostlivým dohľadom).

príznaky

U novorodencov existuje niekoľko druhov kýly a každý z nich má svoje vlastné príznaky. Bežné príznaky sú nasledujúce:

 • ostrá bolesť,
 • úzkosť,
 • neustále plačúce dieťa,
 • silný výčnelok kože v niektorých miestnych oblastiach (napríklad v pupočnej oblasti).

Dôvody a náchylnosť

Kýla u novorodencov sa väčšinou vyskytujú kvôli dedičnosti, existujú však prípady, keď sa patológia vytvorila v dôsledku negatívneho účinku na plod v lone..

Kýla môže tiež prispieť k:

 • stres,
 • zhoršený vývoj rastúceho organizmu,
 • psychologický stres (v zriedkavých prípadoch).

Druhy kýly u novorodencov

Najbežnejšie typy chorôb sú kvôli zvláštnostiam vývoja tela nepravdivé a pupočníkové. Vyskytujú sa v 90% všetkých prípadov..
Kýla sa však môže nachádzať takmer kdekoľvek v tele, takže je potrebné venovať osobitnú pozornosť rôznym formáciám tela novorodenca..

Inguinálna kýla

Najčastejšou patológiou tohto typu je hnačka. Vyskytuje sa hlavne u chlapcov kvôli zvláštnostiam vývoja ich tela.
S trieslovinovou prietržou môže vyčnievať:

Toto ochorenie je troch typov: priame, šikmé, obojstranné. Rozdiely v umiestnení prietrže a jej vývoji. Napríklad pri šikmom type sa choroba vyvíja na pravej strane.

Dvojstranná prietrž je nebezpečnejšia: na jej úplné odstránenie sú potrebné dve operácie. Počas prvej je prietrž odstránená na jednej strane, počas druhej - na druhej strane. Interval medzi operáciami musí byť najmenej 6 mesiacov.

Pupočná prietrž

Druhou najbežnejšou prietržou novorodencov je pupočník.

Aby sme pochopili, prečo vznikne, poďme sa pozrieť, ako dochádza k tvorbe pupka u novonarodeného dieťaťa: do piatich dní po ligácii pupočnej šnúry zostanú jej zvyšky suché a samy zmiznú a pupočníkový prstenec sa stiahne, zjazdí a zakryje kožným záhybom..
Ak sa tak nestane a pupočníkový krúžok zostane úplne nepritiahnutý, môžu cez túto dieru prejsť časti orgánov (črevné slučky, veľká omentum, pobrušnice atď.). Toto je prietrž.
Po chvíli sa často „usadí“ sám, ale ak sa tak nestane, je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť (ak je taška veľmi hustá a bolestivá)..

Testikulárna prietrž

Nie je to taká bežná forma prietrže a vyskytuje sa, čo je logické, iba u chlapcov. Faktom je, že počas embryogenézy v lone dochádza k zníženiu semenníkov do mieška. Ak sa proces nezačne alebo existujú nejaké problémy, môžeme hovoriť o sexuálnej dysfunkcii a prietrži semenníkov.
Dá sa kúpiť a vyskytuje sa aj u detí alebo dospievajúcich chlapcov. Vzhľad môže prispieť k:

 • neustále napätie,
 • silná fyzická aktivita.

Ak existuje najmenšie podozrenie na vývoj tohto typu prietrže, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože existuje významné riziko života dieťaťa alebo úplnej smrti semenníka..
príznaky

 • semenníkový nádor,
 • neprirodzený vzhľad miešku,
 • slabina.

Biela línia prietrže

Je to tiež pomerne častá patológia u novorodencov..
Proces výskytu prietrže je celkom typický: malý tuberkulus pozdĺž bielej línie brucha, ktorý sa postupne zväčšuje (až do priemeru 5 až 10 cm)..
Rodičia by sa mali v prípade ochorenia čo najskôr poradiť s lekárom: ak sa začne kýla, dôjde k značnému ohrozeniu života dieťaťa a bude potrebná pohotovostná operácia.
Predpokladá sa, že toto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného rozvoja spojivových tkanív v blízkosti bielej línie brucha: tkanivo sa rýchlo vyčerpáva, čo spôsobuje diery v aponeuróze..

Membránová prietrž

Je to zriedkavé ochorenie. S tým sa brušné orgány pohybujú do hrude. Je to kvôli prítomnosti vrodenej predispozície (akákoľvek diafragmatická patológia)..
Patológia sa formuje už v štvrtom týždni vývoja v lone: ​​v štádiu vývoja ukladania membrány medzi brušnú dutinu a perikardiálnu dutinu.
Stále nie je známe, čo je príčinou začiatku vývoja diafragmatickej prietrže, ale všeobecne sa verí, že toto:

 • ťažké tehotenstvo,
 • častá zápcha,
 • komplikované narodenie,
 • chronické choroby u žien,
 • berúc med. prípravky,
 • zlý životný štýl.

Jedinou liečbou novorodencov je chirurgický zákrok: ihneď po narodení sa vykonáva umelá ventilácia pľúc a po samotnej operácii. Je rozdelená do dvoch etáp:

 1. Ak má dieťa nedostatočný objem brušnej dutiny, vytvorí sa umelá kýla (ventrálna).
 2. Počas druhej fázy (ktorá prechádza veľmi dlhým časovým obdobím: od 6 dní do 6 mesiacov) sa odstráni umelá prietrž a vyprázdni sa dutina v pohrome..

Musím sa liečiť

Kýla u novorodencov a bábätiek je veľmi nebezpečná patológia, ktorá, ak nesledujete jej priebeh, môže spôsobiť veľmi nepríjemné následky. Ale predtým, ako odpoviete na otázku „Je potrebné liečiť prietrž?“, Musíte pochopiť, o ktorej hernii sa hovorí, aby ste pochopili znaky.
Koniec koncov, existujú pomerne ľahké druhy, ktoré sú v podstate nezávislé od seba: stačí len pod dohľadom lekára a riadiť sa jeho pokynmi..
Iné typy (bránica hernie atď.) Vyžadujú chirurgický zákrok, pretože existuje reálne riziko komplikácií, poranení prietrže alebo dokonca smrť dieťaťa..

Druhy liečby

operácie

Možno najlepší spôsob riešenia patológie, pretože vylučuje ďalší vývoj. Je úplne vhodný pre všetky typy kýly u novorodencov, takže ak máte na výber: operáciu alebo ošetrenie doma, odporúča sa zvoliť prvú.
Ale nebojte sa, pretože táto operácia znamená nielen „rezanie niečoho“, ale aj banálne zníženie rastu.

Domáca liečba

Je to celkom spôsob, ako eliminovať niektoré jednoduché typy prietrže. Pod nezávislým zaobchádzaním sa rozumie:

 • masáž,
 • špeciálne krémy,
 • lieky,
 • rôzne gymnastické postupy a cvičenia.

Liečba ľudovými liekmi

Ak máme na mysli ľudové lieky rôznych liečiteľov, ktorí sú pripravení modliť sa za dieťa, urobiť sprisahanie alebo nejaké kúzlo, potom to nie je ani liečba.

Inguinálna kýla u dieťaťa. Foto 1, 2, 3 roky, 5 rokov. Liečba ľudovými prostriedkami, operácia

Inguinálna hernia je vyčnievanie peritoneálnych orgánov v trieslovej oblasti. Deteguje sa u dieťaťa aj u dospelých. Rodičia by mali diagnostikovať patológiu včas, pretože v opomenutom stave môže dôjsť k štiepeniu orgánov, čo môže viesť k smrti. V záujme prehľadnosti bude článok obsahovať fotografie.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálna hernia je prolaps vnútorných orgánov (črevá, vajcovod, spermatická šnúra) do oblasti slabín. Vizuálne môžu rodičia vidieť miernu pečať, opuch. Ak je dieťa na bruchu, prietrž sa môže zmenšiť. Zároveň patológia nie je vždy sprevádzaná bolesťou.

Ak je vyzrážaný orgán v herniálnom vaku (spojivové tkanivo, ktoré sa rozprestiera do pobrušnice spolu s časťou vyzrážaného orgánu), potom je jeho fungovanie narušené. Preto choroba, aj keď v miernej forme, spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia dieťaťa.

U mužov je ochorenie fixované trikrát častejšie ako u žien. Je to kvôli charakteristikám fyziologickej štruktúry a vývoja. Prietrž v ingvinálnej oblasti sa môže vyskytovať jednak na jednej, jednak na druhej strane. Ak je podozrenie na chorobu, kvôli diagnostike je potrebné poradiť sa s pediatrickým chirurgom.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

Inguinálna kýla u detí môže byť vrodená a získaná.

Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • nezrelosť. Svaly a orgány dieťaťa ešte nie sú úplne formované, čo je priaznivý faktor pri vývoji choroby;
 • predispozícia na genetickej úrovni (je možné zdediť štrukturálny rys panvovej oblasti u rodičov, ktorý má predispozíciu na výskyt prietrže);
 • porušenie priebehu tehotenstva chorobami matky, fajčením a nadmerným požívaním alkoholu. V tomto prípade môže mať dieťa patologické stavy pri vývoji orgánov a svalov. Tým sa vytvoria priaznivé podmienky pre vzhľad prietrže.

Tieto faktory priamo nespôsobujú rozvoj patológie, ale v kombinácii s vrodenými alebo získanými príčinami sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 90%. Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti má výskyt vrodenej ingvinálnej prietrže u chlapcov a dievčat odlišný charakter vývoja choroby..

Vrodená hernia u chlapcov

Intuitívna hernia u dieťaťa (fotografie v tomto článku pomôžu rodičom presnejšie určiť prítomnosť patológie) je bežnejšia vo veku 1 roka a je vrodená.

U chlapcov je tento proces spôsobený vývojom orgánov reprodukčného systému. Počas obdobia formácie sa semenníky nenarodeného dieťaťa nachádzajú v bruchu a po šiestom mesiaci sa postupne dostávajú do mieška. Za nimi je časť pobrušnice, ku ktorej sú pripojené, pritiahnutá.

V čase narodenia je proces úplne ukončený. Všetky orgány sú na svojom mieste a dotiahne sa otvor pre semenníky, ktoré prechádzajú do mieška.

U predčasne narodených detí je tento proces neúplný, medzera zostáva otvorená alebo nie je úplne utiahnutá, preto sa u nich často zaznamenáva vývoj slabinovej kýly od narodenia..

Časť čreva alebo spermatického kordu môže spadnúť do medzery pre priechod semenníkov. Keď tieto orgány uviaznu, vyvinie sa proces trávenia a defekácie alebo dôjde k neplodnosti (v závislosti od toho, ktorý orgán je poškodený)..

Inguinálna kýla u dieťaťa: fotografia choroby u chlapcov

Vrodená prietrž môže byť aj u novorodenca, ak počas tehotenstva vznikli patologické nálezy vo vývoji reprodukčného systému, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, nikotínu alebo alkoholu. V tomto prípade je svalové tkanivo slabé a orgány vstupujú do medzery, cez ktorú zostávajú semenníky..

Ak kýla nie je nebezpečná, potom je chlapcom predpísaný chirurgický zákrok po 6 mesiacoch. V tomto veku sa brušné svaly posilňujú a prietrž sa môže samy sprísniť.

Vrodená hernia u dievčat

Z podobného dôvodu sa u dievčat vyskytuje vrodená trieslová prietrž. Maternica je spočiatku umiestnená v bruchu tesne nad priestorom, ktorý je na ňu vyhradený, a pri jej spúšťaní tiež ťahá vnútro pobrušnice, ktorá vytvára určitý druh záhybu. Pri normálnom ďalšom vývoji sa záhyb odstráni.

Ak sa tak nestane, potom sa v oblasti slabín rozvíja svalová slabosť, ktorá sa prejavuje prolapsom vajcovodov, vaječníkov alebo čriev. Nespracovaná kýla v dospelosti môže mať za následok prolaps maternice počas tehotenstva. Preto je táto patológia u dievčat okamžite chirurgicky odstránená.

Získaná kýla u detí

Získaná prietrž je oveľa menej častá a vyskytuje sa hlavne u mužov. Častejšie sa ochorenie zaznamenáva u detí s predispozíciou k rozvoju patológie.

Faktory vyvolávajúce vznik prietrže:

 • rýchle zvýšenie alebo zníženie hmotnosti. Svaly v trieslovej oblasti sú slabé a časť orgánov môže vypadnúť;
 • hmotnosť je oveľa vyššia ako normálne. V tomto prípade orgány vyvíjajú nadmerný tlak na spodnú časť brucha, svaly nemusia vydržať dlhé zaťaženie a môžu sa vytvárať kýly;
 • ostré zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • zvýšená alebo znížená fyzická aktivita;
 • časté a ťažké kašeľ. V procese kašľa je silný tlak na vnútorné orgány a ak sú svaly slabiny slabé, potom sa vyvinie patológia;
 • pravidelná zápcha, spôsobujú dieťaťu ťažšie namáhanie počas pohybov čriev, na spodnú časť pobrušnice je silný tlak. Pri stálej expozícii sa môže vytvoriť prietrž;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tejto oblasti;
 • benígnych a zhubných nádorov v slabinách.

Získaná kýla je už väčšie nebezpečenstvo ako vrodená. Svaly dieťaťa sú už vyvinuté a môže dôjsť k zovretiu spadnutého orgánu. V tomto prípade sa na liečbu často predpisuje chirurgický zákrok. V opačnom prípade nebude dieťa schopné viesť normálny život.

Druhy chorôb

Intuálna hernia u dieťaťa (fotografie uvedené v článku pomôžu rodičom určiť typ tvorby hernie) má niekoľko klasifikácií.

Hlavným rozdelením patológie je výčnelok, z ktorého sa objavila strana (napravo, naľavo alebo na oboch stranách). Pravá kýla je častejšia u chlapcov. U dievčat prevažujú bilaterálne hernie. Tieto druhy sa ďalej klasifikujú..

Podľa miestaPodľa miestaPorušením
Trieslová. Výčnelok sa nachádza v oblasti slabín, nepoškodzuje semenníky (u chlapcov).Šikmé. Rozbaľovací orgán prechádza cestou, po ktorej zostupujú semenníky alebo maternica. Vzdelávanie sa objavuje vedľa genitálií (semenníky alebo stydké pysky).Zdržanlivý. Nebezpečný stav, keď je orgán stlačený, sa uhynutie tkaniva v kýlovej vake ďalej rozvíja.

Tento typ sa delí na tieto typy porušení:

 • elastické. Je to drvenie upravenej prietrže počas fyzickej expozície (kýchanie, kašeľ, zdvíhanie ťažkosti);
 • fekálne. Zvieranie sa vyvíja v dôsledku pretečenia stolice;
 • retrográdna. Vyznačuje sa prolapsom a zovretím niekoľkých slučiek čreva naraz;
 • temennej. Varhany stena zovretá.
Inguinal scrotal. Taká kýla je charakteristická iba pre chlapcov, pretože herniálny vak je spustený do mieška.

V závislosti od toho, ako kýla zostúpila v miešku, je rozdelená:

 • lanová dráha. Prolaps sa vyskytuje do spermatickej šnúry, približne do stredu mieška;
 • semenníkov. Hériový vak úplne vyplní miešok.
Straight. Kýla sa nachádza tesne nad pubou a je tvorená výčnelkom orgánov cez brušnú stenu. Tento druh sa získava iba v prírode..Neviazané alebo nastaviteľné. Patológia prebieha bez akýchkoľvek konkrétnych príznakov. Padlý orgán sa dá redukovať prstami alebo je v pokojnom stave ťahaný sám. Procedúra je pre dieťa bezbolestná..Kombinovať. Dieťa má okamžite šikmé a priame kýly, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Môžu sa objaviť s malým rozdielom v čase alebo v rovnakom čase. Rôzne orgány môžu vypadnúť.

Pri kontakte s chirurgom špecialista najskôr určí stav prietrže (či je postihnutý alebo nie), potom ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Príznaky a príznaky patológie

U detí môže byť ingvinálna prietrž určená rodičmi vizuálne a pomocou sprievodných symptómov. Vonkajšie vyšetrenie dieťaťa sa môže vykonať pri kúpaní alebo pri zmene odevu.

V oblasti slabín sa objaví opuch alebo zväčšenie veľkosti semenníkov / pyskov. Keď kliknete na hrču, zmizne. Výčnelok sa zväčšuje s plačom, kašľom alebo inou fyzickou námahou. V pokoji to nemusí byť vizualizované. Stav kože sa nemení.

Pri výstupe z herniálneho vaku alebo pri jeho premiestnení sa ozve rachotenie (iba s prolapsom čreva). Dieťa môže cítiť bolesť a nepohodlie, malé deti to signalizujú plačom. Je tiež možné narušiť fungovanie tráviaceho traktu (s prolapsom čreva): nevoľnosť, zvracanie, oneskorené výkaly..

Jedným z príznakov slabinovej prietrže je nevoľnosť a zvracanie.

Táto symptomatológia je charakteristická pre kontrolovanú prietrž, keď sa objaví štípanie (bude diskutované nižšie), potom sa príznaky patológie dramaticky zmenia. Potom naliehavo potrebovali pohotovostnú starostlivosť. Čím rýchlejšie chirurg vyšetrí dieťa a predpíše liečbu, tým menšie bude poškodenie orgánu, ktorý spadol.

diagnostika

Intuitárna prietrž môže byť diagnostikovaná u dieťaťa pri nasledujúcom vyšetrení detským lekárom alebo chirurgom. Doma môžu rodičia z fotografie (dostupnej na internete) predpokladať prítomnosť kýly. Konečnú diagnózu môže chirurg urobiť až po úplnom vyšetrení.

Na presnú diagnózu špecialista zbiera všetky informácie o dieťati od narodenia (v akom období sa narodilo, či došlo k vývoju patologických nálezov, o správaní matky počas tehotenstva), ako aj o prítomnosti slabínovej kýly v detstve u rodičov. Chirurg okrem toho objasňuje, kedy sa prvýkrát objavil výčnelok, čo mu predchádzalo a či sa vyskytol príznak bolesti..

Ďalej sa vykonáva inšpekcia a prehmatanie. Špecialista hodnotí celkový stav dieťaťa, či je prietrž detegovaný v pokojnom stave a aký výrazný je pri fyzickej námahe (kašeľ, ohýbanie vpred). Stlačením herniového vaku sa stanoví bolestivosť a typ prietrže (upravenej alebo znehybnenej).

Priradené sú ďalšie diagnostiky:

 • Ultrazvuk dolnej časti brucha;
 • Röntgenové kontrastné činidlo;
 • diafaloskopia sa vykonáva v miešku. Počas postupu je orgán vystavený malému lúču svetla. V prítomnosti kvapaliny sa zmení farba lúča. Táto metóda eliminuje pokles ovárií.

Uvedené vyšetrenie hardvéru vám umožňuje vylúčiť choroby podobné symptómom ako pri slabinovej prietrži:

 • prietrž stehna;
 • nádorové útvary v reprodukčných orgánoch;
 • zápal lymfatických uzlín v slabinách.

Tiež sa určí, ktorý orgán vypadne alebo je stlačený. Je to nevyhnutné pre vymenovanie následného ošetrenia..

Konzervatívna terapia

Inguinálna kýla u detí môže byť odstránená konzervatívnou metódou (posilnením svalov pobrušnice) alebo chirurgickým zákrokom (prietržová trhlina sa odstráni chirurgicky).

Chirurg spočiatku určuje, či sa prietrž upravuje. Ak nie je v obmedzenom stave a existujú kontraindikácie pre operáciu (zlá koagulácia krvi, vyčerpanie tela alebo infekčné choroby), potom lekár predpíše konzervatívnu liečbu..

Ak tento typ liečby zlyhá a stav kýly sa zhorší, bude potrebná chirurgická liečba.

Ľudové lieky

Pri liečení ľudových prostriedkov sa používajú na spevnenie stien pobrušnice odvar na orálne použitie alebo príprava obkladov..

Táto metóda je vhodnejšia na profylaxiu alebo v kombinácii s fyzioterapeutickými procedúrami..

Bežne používané recepty a uznávané:

 1. Ak je prietrž minimálna a má malú veľkosť, môže sa k nej pripojiť medená minca. Zvyčajne sa na to používa lepiaca náplasť, potom treba mať na pamäti, že pokožka dieťaťa je veľmi tenká a pri odlupovaní sa môže zraniť. V tomto prípade mince neumožňuje, aby hernálny vak prešiel do štrbiny. Počas nosenia mincí môžu byť svaly silnejšie..
 2. Stlačiť šťavu z kyslej kapusty. Je potrebné urobiť 2-3 hodiny do 30 dní. Tento postup má priaznivý vplyv na stav svalov..
 3. Infúzia z riasy. V 180 - 200 ml vriacej vody naparte 20 - 25 g trávy. Nápoj by sa mal piť počas dňa (musí byť rozdelený do 3 dávok). Priebeh liečby nie je dlhší ako 15 dní.
 4. Každý večer utrite herniálny výčnelok s octom 9%.
 5. Infúzia ďateliny trávy. V 200 ml vriacej vody je potrebné napariť 15 g byliny. Rozdeľte na 3 dávky a konzumujte denne.
Ľudový liek proti slabinovej prietrži - infúzia ďateliny

Táto liečba by mala byť dohodnutá s detským lekárom, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť alergických reakcií. Ak má dieťa iné patologické abnormality, stav môže zhoršiť tradičná medicína.

fyzioterapia

Po korekcii kýly a tendencii k prerastaniu hernálnej pukliny môže chirurg predpísať detskú gymnastiku a nosiť obväz. Rodičia musia zvážiť všetky nuansy vykonávania fyzických cvičení a použitia obväzu:

 • Obväz. Ak kýla nespôsobí dieťaťu vážne ťažkosti, odporúča sa nosiť ho počas nabíjania alebo iného zaťaženia. Pri neustálom opotrebovaní môžu brušné svaly atrofovať, čo situáciu zhoršuje..

Ale ak má dieťa pravidelný silný kašeľ alebo existuje veľká šanca, že prietrž sa degeneruje na zadržiavaného a operácia je zakázaná, potom sa obväz neustále nosí. V takom prípade je potrebné dať telu odpočinok jedenkrát denne (čas určuje chirurg). Bandáž je potrebné správne upraviť tak, aby sa dieťa nepohodlo.

 • Fyzické cvičenia. Nemali by byť ostré a spôsobovať silné svalové napätie v pobrušnici. Pri ich vykonávaní je potrebné kýlu opraviť.

Druhy cvičení:

 • dieťa by malo ležať na chrbte, rodičia by sa mali ohýbať a striedavo stehovať nohy dieťaťa. Na oblasť prietrže nemôžete vyvíjať veľký tlak;
 • v polohe na chrbte dieťa zdvíha a spúšťa panvovú oblasť;
 • sediaca poloha, ohnuté nohy. V takom prípade by sa malo dieťa dotknúť pravého lakťa na ľavom kolene a naopak.
 • ležiace na chrbte by malo dieťa zhlboka dýchať s nafúknutím brucha a výdychom. Postupom času začnem ukladať malú záťaž.

O rozsahu cvičenia sa rokuje s chirurgom. Spočiatku sa odporúča, aby sa vykonávali v kancelárii LFK pod dohľadom odborníka. Neskôr už bolo povolené doma.

Ak fyzické cvičenie spôsobí bolesť prietrže, je to ohlásené ošetrujúcemu lekárovi, nabíjanie sa zruší.

Chirurgické metódy

Inguinálna hernia u dieťaťa (fotografie chirurgickej liečby sú uvedené nižšie) sa často eliminujú chirurgicky. U chlapcov, keď sa zistí výčnelok, sa na začiatku predpíše konzervatívna liečba. Ak prietrž nie je obmedzená a nespôsobuje nepohodlie, potom je operácia predpísaná po dosiahnutí 5 rokov (ak prietrž nie je konzervatívne odstránená).

U dievčat je patológia eliminovaná iba chirurgickým spôsobom. Je to odôvodnené skutočnosťou, že existuje vysoká pravdepodobnosť prolapsu a stlačenia vaječníkov (v tomto prípade obete vajíčok). V dospelosti hrozí prietrž pri výhľade maternice do pobrušnice hrozba prietrže. Operácia u dievčat sa vykonáva po dosiahnutí 6 mesiacov.

Chirurgický zákrok možno vykonať otvoreným alebo uzavretým spôsobom. Spôsob chirurgického zákroku určuje chirurg v závislosti od stavu prietrže a veku dieťaťa.

Pruh

Oprava prietrže je otvorený typ chirurgickej metódy na opravu prietrže. Ak je výčnelok veľký, je predpísané.

Postupnosť operácie:

 1. Dieťa sa vstrekne do anestézie a do prietrže sa uskutoční 2 až 3 cm rez.
 2. Chirurg vyhodnotí stav prolapsovaného orgánu (v prípade štípania je možné štiepenie tkaniva), pri normálnom fungovaní je prolapovaná časť umiestnená späť do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza, je potrebné odstrániť poškodenú časť..
 3. Vyprázdnený kýlový vak je odstránený. Priepasť, ktorou prešla hernia, je šitá. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť nového výčnelku.

6 hodín pred operáciou nemôžete dieťa nakŕmiť, pretože pri zavedení anestézie je možné zvracanie. Ak sa po zákroku nezistia komplikácie, matka a dieťa sa prepustia 4. deň.

laparoskopia

Laparoskopia je uzavretý chirurgický zákrok na opravu prietrže. Uskutočňuje sa miernym vyčnievaním herniového vaku s obsahom.

Výhodou metódy je krátka doba na zotavenie (pacient je prepustený z domu 2. deň), absencia pooperačných švov (ktoré môžu spôsobiť komplikácie).

Počas operácie v oblasti kýly sa uskutočnia 3 rezy, prostredníctvom ktorých sa vloží kamera so svetelným zariadením (na vizualizáciu procesu), nástroje (na odstránenie prietrže) a trubica (na prívod vzduchu)..

Táto technika je podobná ako pri otvorenej metóde (na korekciu padlého orgánu, odstránenie herniálneho vaku a prešívanie medzery, cez ktorú došlo k výčnelku)..

Poranenie prietrže - indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok

Ingulinálna hernia u dieťaťa (fotografie z internetu nepomôžu identifikovať komplikácie) sa môžu kedykoľvek zhoršiť. Tento proces môže nastať v dôsledku kýchania, prudkého zvýšenia gravitácie. V takom prípade si rodičia môžu nezávisle všimnúť zmeny, ktoré si vyžadujú pohotovostnú operáciu.

Zmeny v porušovaní normálnej prietrže:

 • v oblasti slabín sa vyskytuje silná bolesť, je možné, že vyzrážaná oblasť zafarbí na modro;
 • dieťa zvracia;
 • brušné svaly sú napäté. Kýla samotná sa zväčšuje a dochádza k miestnemu zvýšeniu teploty;
 • nie je možné vrátiť prietrž samu (neodporúča sa to kvôli pravdepodobnosti prasknutia kýly a poškodeniu orgánu). Dieťa tiež jej nedovolí dotýkať sa kvôli bolesti;
 • po 5 až 6 hodinách môže bolesť ustupovať (pretože došlo k nekróze tkaniva), zatiaľ čo dieťa je bledé a letargické.

Štipnutý orgán prestáva prijímať kyslík a živiny, čo vedie k nekróze tkaniva. Smrť vaječníkov (ak boli v herniálnom vaku) nastáva 2 hodiny po štiepení iných orgánov, o 3 hodiny neskôr. Preto je dôležité, aby ste neodkladne priviedli dieťa k chirurgovi na pohotovostnú operáciu.

Pooperačná terapia

V závislosti od typu chirurgického zákroku, ako aj od veku a celkového stavu dieťaťa môže obdobie zotavenia trvať od 1 týždňa do mesiaca.

Po operácii je potrebná zmena obväzu. Inak môže dôjsť k hnisavému spoju. Ak sa objaví začervenanie a objaví sa cudzí výtok, je naliehavo potrebné ďalšie vyšetrenie dieťaťa, prípadne sa do rany dostala infekcia..

Po otvorení sa stehy odstránia po 7 dňoch, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. Ak sa vyskytne bolesť, vyskytuje sa pri tomto type chirurgického zákroku, predpisujú sa lieky proti bolesti (panadol, paracetamol, ibuprofén)..

Počas obdobia regenerácie je dieťaťu zakázané podávať produkty spôsobujúce tvorbu plynu (kapusta, jablká, fazuľa) a zápchu (mastné mäso, údené mäso, silný čaj). V ponuke používajte potraviny bohaté na vlákninu. Taktiež je vhodné nosiť obväz a robiť spevňujúce cvičenia (týždeň po operácii).

Na základe súhlasu pediatra sa odporúča podať imunostimulačné lieky, aby sa zabránilo prechladnutiu, pretože kašeľ a kýchanie môže spôsobiť rozvoj novej prietrže alebo stehy sa môžu zlomiť.

Ak sa zistí sčervenanie v mieste stehu alebo ak je dieťa pomalé, je tu teplota, musíte vyhľadať pomoc v núdzi, je možné vyvinúť komplikácie..

Sú možné relapsy??

Po chirurgickom zákroku sa hernia objaví zriedkavo (menej ako 0,1%) a ak sa nedodržiavajú opatrenia predpísané chirurgom. Možno vznik vedľajších účinkov, ak by bol chirurgický zákrok naliehavý a prietrž bola veľká. Až do úplného uzdravenia je dieťa zaregistrované u chirurga.

Inguinálna kýla nemôže dlhodobo spôsobovať bolesť a objaviť sa u dieťaťa s miernym výčnelkom počas plaču alebo námahy. Táto patológia vyžaduje chirurgickú alebo konzervatívnu liečbu, inak je pravdepodobnosť, že dôjde k porušeniu, vysoká. Fotografie uvedené v článku umožnia rodičom predstaviť si, ako vyzerá táto patológia.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Dizajn výrobku: Natalie Podolskaya

Video o slabinovej prietrži

Inguinálna kýla u dieťaťa - foto + video:

Kýla u chlapcov

Kýla je výstup vnútorných orgánov z dutiny, kde by mali byť normálne. U detí je prietrž celkom bežná. A hoci spravidla nespôsobujú žiadne nepohodlie a bolesť, je to vážny dôvod, aby ste sa poradili s lekárom.

Kýla u malých detí môžu byť 3 typy:
- pupočnej;
- trieslová;
- phrenic.

Umbilická hernia je najbežnejším typom hernie u detí, pretože majú slabý pupočníkový krúžok. Podľa štatistík lekári nachádzajú pupočníkovú prietrž u každého 5. dieťaťa s úplným účinkom a u každého druhého predčasne narodeného dieťaťa. S pravdepodobnosťou 70% bude mať dieťa pupočníkovú prietrž, ak to bolo s rodičmi v detstve. Predčasne narodené deti majú 5-krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu hernie ako dojčatá.

Pri pupočnej kýle sa v oblasti pupka objaví malý tuberkulóza, čo sa stáva viditeľným, keď dieťa plače, tlačí alebo kašle. Spravidla je tento typ prietrže ľahko fixovateľný, ak ho stlačíte prstom. Koneckonců, pupočná kýla je výstup slučky čreva do priestoru medzi svaly brucha. Preto sa na ňu zľahka pritlačí a vráti sa na svoje miesto. K pupočnej hernii sa obvykle diagnostikuje prvý mesiac života novorodenca..

U starších detí sa môže kvôli zdvíhaniu hmotnosti objaviť pupočná kýla.

Pupočná kýla u dieťaťa

Vzhľadom na skutočnosť, že pupočná kýla zriedka spôsobuje bolesť, pediatri pri jej liečbe volia postoj „počkajte a uvidíte“. Zvyčajne malé pupočné kýly s veľkosťou nepresahujúcou 1,5 cm prechádzajú do veku 3 až 5 rokov. Ako konzervatívnu liečbu môže lekár navrhnúť použitie špeciálnej náplasti, ktorá sa drží na pupočníku.

Najnepríjemnejšou vecou, ​​ktorá môže byť indikáciou pre urgentnú hospitalizáciu a operáciu pupočnej kýly, je štiepenie črevnej slučky a nekróza tkaniva, ktorá sa v dôsledku toho vyvinula. Našťastie také štiepenie je u malých detí mimoriadne zriedkavé. Nemožno sa vyhnúť ani chirurgickému zákroku, ak kýla nie je zarastená samostatne alebo ak je jej veľkosť väčšia ako 1,5 cm..

Inguinálna hernia môže byť vrodená alebo získaná. Tento typ prietrže u novorodencov predstavuje iba 5% všetkých hernií a vyskytuje sa u chlapcov 10-krát častejšie ako u dievčat. Pri inguinálnej hernii vyčnieva hernálny vak do inguinálnej oblasti spolu s brušnými orgánmi. V tomto prípade je prietrž cítená v slabinách dieťaťa. U chlapcov sa môže ponoriť do šourku, v takom prípade sa nazýva ingvinál-scrotal.

Iné choroby, ako je kvapka semenníkov, abnormality vo vývoji chrbtice, dysplázia bedrového kĺbu a choroby spojivového tkaniva (Marfanov syndróm), často sprevádzajú ingvinálnu prietrž. Pri slabinovej prietrži, ako aj pri pupočnej prietrži dieťa nepociťuje bolesť a nepohodlie. Nemôžete však nechať inguinálnu prietrž bez pozornosti. Jej porušenie môže viesť k narušeniu dodávky krvi do reprodukčného systému a následkom toho k neplodnosti v budúcnosti.

K halovej hernii sa nedá zaobchádzať konzervatívnymi metódami, v tomto prípade existuje iba jedno riešenie - operácia. Vykonáva sa cez malú dieru laparoskopicky, preto sa nepovažuje za ťažké a po operácii veľké jazvy nezostanú na mieste rezu. Ak endoskopická metóda nie je k dispozícii, operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom, ktorého kroky a technika sú opísané v tomto článku..

Diafragmatická hernia je u malých detí zriedkavá, diagnostikuje sa u jedného novorodenca z roku 2000. Príčinou jej výskytu sú dedičné predispozície a polyhydramniá počas tehotenstva. Pri diafragmatickej prietrži sa v bránici objaví diera - vo svale, s ktorou človek dýcha. Nebezpečenstvo tohto typu prietrže spočíva v tom, že ak vnútorné orgány brušnej dutiny „vychádzajú“ do hrude otvorom, potom dôjde k narušeniu činnosti srdca a pľúc, čo sťažuje dieťaťu dýchanie..

Ak bola počas gravidity detegovaná hnačka u plodu, je možné medzi 26. a 28. týždňom gravidity vykonať vnútromaternicový chirurgický zákrok. Robí sa to aj laparoskopickou metódou - cez malú dierku v priedušnici dieťaťa je nainštalovaný špeciálny balónik, ktorý stimuluje rozvoj pľúc. Po doručení balón odstráňte.

Ak bola diagnóza diafragmatickej hernie stanovená až po narodení dieťaťa, novorodenec je okamžite v prevádzke, po ktorom je niekoľko dní pod uzáverom na mechanickú ventiláciu..

- Odporúčame tiež navštíviť sekciu „Články o chirurgii“.

Inguinálna kýla u detí

Intuálna hernia u detí je patologický výčnelok herniálneho vaku (vaginálny proces peritoneum) spolu s obsahom hernie (slučka čreva, zámok omentum alebo vaječníkov) v oblasti trieslovín. Inguinálna hernia sa u detí prejavuje bezbolestným výčnelkom v slabinách, ktorý sa zvyšuje s plačom a chôdzou a mizne v pokoji alebo v polohe na chrbte; niekedy má dieťa porušenie ingvinálnej prietrže. Diagnóza inguinálnej kýly u detí zahŕňa konzultáciu s pediatrickým chirurgom, palpáciu, záťažové testy, ultrazvuk brušnej dutiny, triesloviny a miešok. Liečba trieslovej kýly u detí je výlučne chirurgická, najmä laparoskopická.

Všeobecné informácie

Inguinálna hernia u detí - výstup z parietálnej vrstvy peritonea a vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál pod kožu. Inguinálne kýly sa nachádzajú približne u 5% dlhodobých detí a 15 až 25% predčasne narodených detí. Pomerne často sa inguinálne kýly u detí kombinujú so spermatickou cýstou, cystou semenníkov, dyspláziou bedrového kĺbu, miechami chrbtice, abnormalitami chrbtice, chorobami spojivového tkaniva (Marfanov syndróm). V pediatrii a pediatrickej chirurgii sa inguinálne kýly diagnostikujú u chlapcov 3 až 10-krát častejšie ako u dievčat, čo je najpravdepodobnejšie kvôli procesu migrácie semenníkov z dutiny brušnej cez trieslovinu a trieslovinu do šourku..

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V detstve sa vyskytujú hlavne vrodené trieslové kýly. Hlavnú úlohu pri formovaní vrodenej trieslovej kýly u dieťaťa patrí vaginálny proces pobrušnice, ktorý je „vodičom“ pohlavných žliaz z brušnej dutiny do šourku. Normálne je po poklesnutí semenníkov vaginálny proces obliterovaný (znečistený), a ak je tento proces narušený, vytvárajú sa podmienky na vývoj slabinovej kýly u detí. Vaginálny proces pobrušnice v skutočnosti slúži ako herniálny vak, do ktorého upadá črevná slučka, omentum, vaječník a vajcovod (u dievčat). V tomto prípade vonkajší krúžok ingvinálneho kanálika slúži ako brána prietrže.

Pri vývoji slabinovej kýly u detí je dôležitá úloha dedičnej predispozície: je známe, že 11,5% detí s touto patológiou má jedného z rodičov, ktorí predtým podstúpili operáciu prietrže.

Získané trieslové kýly u detí sú mimoriadne zriedkavé. Zvyčajne sa vyskytujú u chlapcov školského veku, ktorí zažívajú zvýšenú fyzickú aktivitu a majú ťažkú ​​svalovú slabosť v prednej brušnej stene..

Klasifikácia tříslovnej kýly u detí

Vrodené trieslové kýly u detí sú spravidla šikmé, to znamená, že sa dostávajú do trieslovinového kanálika prostredníctvom vnútorného prstenca. Priame trieslové kýly u detí sa vyskytujú vo veľmi zriedkavých prípadoch; vystupujú cez svalový defekt v brušnej stene v priemete vonkajšieho ingvinálneho prstenca.

Podľa lokalizácie môžu byť tříslové kýly u detí pravostranné, ľavostranné a bilaterálne. Navyše, v 60% prípadov majú chlapci pravostranné kýly, u 30% - ľavostranné a 10% - dvojstranné. U dievčat bola viac ako polovica pozorovaní na troch stranách prietržovej kýly.

Chlapci majú okrem toho hernie triesloviny a triesloviny. Na druhej strane môže byť tříslová kýla u detí kordická (lanovka, 90%) a semenník (semenník, 10%). Pri kordovej hernii je peritoneálny proces čiastočne potlačený iba v spodnej časti a je otvorený v hornej a strednej časti. V prípade semenníkovej hernie nie je vaginálny proces pobrušnice po celom období zarastený, a preto semenník obklopený seróznymi membránami siaha do lúmenu herniálneho vaku..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž u detí sa prejavuje už v novorodeneckom období. Jej hlavným prejavom je herniálny výčnelok v oblasti trieslovín, ktorý sa zvyšuje s namáhaním, kašľom, plačom a v pokoji klesá alebo úplne zmizne. Opuch v trieslovej oblasti je bezbolestný, má oválny alebo zaoblený tvar. Môže byť zaznamenaná bolesť v oblasti brucha a stehna..

Pri slabinovej hernii u chlapcov je hernálny vak znížený do mieška, čo vedie k napínaniu a asymetrii jednej polovice. U dievčat môže herniálny výčnelok spadnúť do pyskovitej majory..

Nebezpečnou komplikáciou inguinálnej kýly u detí je jej porušenie - kompresia (uškrtenie) črevnej slučky, omentum alebo vaječník, ktorá sa dostala do herniálneho vaku, s vonkajším trieslovým kruhom, ktorý je sprevádzaný poruchami krvného obehu v obmedzených orgánoch. Nafukovanie, zápcha, zvýšený tlak v bruchu môžu prispieť k potlačeniu inguinálnej kýly u detí..

Keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, deti sa stanú nepokojnými, plačú, sťažujú sa na bolesť v slabinách. Hrudný výčnelok sa stáva ostro bolestivý, napätý a nie je vedený do brušnej dutiny. Kvôli rozvoju črevnej obštrukcie sa môže čoskoro objaviť zvracanie, perzistentný plyn a nadúvanie. Perforácia a peritonitída môžu byť výsledkom nekrózy črevnej steny..

Dievčatá sú najcitlivejšie na narušenie dodávky krvi do ovariálneho tkaniva, takže aj krátke porušenie môže spôsobiť smrť vajíčok alebo nekrózu orgánov. Prerušenie dodávky semenníkovej krvi sa vyskytuje u 5% chlapcov s uviaznutými trieslovými kýlami a môže prispievať k atrofii semenníkov. Porušenie slabinovej prietrže u detí je teda rizikovým faktorom znižovania reprodukčných schopností v dospelosti.

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Hnačka u detí môže byť u dieťaťa zistená detským chirurgom alebo pediatrom počas rutinného vyšetrenia alebo samotnými rodičmi. Diagnóza slabiny prietrže je založená na histórii, vyšetrení, palpácii a ultrazvuku u detí.

Na zistenie brušnej prietrže sa požaduje, aby sa dieťa ohýbalo, namáhalo, kašeľovalo a chodilo. Palpácia výstupku odhaľuje jeho mäkkú alebo elastickú konzistenciu. V horizontálnej polohe sa do brušnej dutiny dá ľahko vložiť nekomplikovaná hnačka u detí. ak črevo vstúpi do herniálneho vaku, ozve sa pri premiestnení kýly charakteristický dunivý zvuk. Po redukcii prietrže je možné zreteľne prehmatať zväčšený trieslový prsteň. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva ultrazvuk brušných orgánov, ultrazvuk ingvinálnych kanálov, ultrazvuk panvy u dievčat, v prípade potreby irigografia..

Inguinálnu prietrž u detí je potrebné odlíšiť od hydrocelu, spermatických cýst, kryptorchidizmu (u chlapcov), cýst maternicového guľatého väziva (u dievčat), ingvinálnej lymfadenitídy a femorálnej prietrže. Určitá hodnota v diferenciálnej diagnóze patrí do diafatoskopie mieška, ultrazvuku mieška.

Liečba slabiny prietrže u detí

Jedinou radikálnou alternatívou na liečbu slabinovej prietrže u detí je chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy (obväzy, obväzy) sa v súčasnosti v pediatrickej chirurgii nepoužívajú.

Nekomplikovaná inguinálna kýla u detí sa vykonáva podľa plánu, zvyčajne vo veku 6-12 mesiacov. Základom chirurgie prietrže (hernioplastika) je izolácia, obväz a odrezanie herniálneho vaku, obnovenie normálnej anatómie trieslového kanála. Ak je to potrebné, inguinálny kanálik sa posilňuje pomocou vlastných tkanív alebo polypropylénovej siete. Kýlová operácia u detí sa môže vykonávať otvoreným spôsobom alebo pomocou laparoskopie. Počas operácie by sa malo zabrániť traumatizácii prvkov spermatickej šnúry (cievy semenníkov a vas deferens), pretože ich poškodenie môže spôsobiť smrť semenníkov alebo zhoršenú reprodukčnú funkciu..

Strangulovaná prietržová prietrž u dievčat je vo všetkých prípadoch indikáciou urgentného chirurgického zákroku (kvôli vysokému riziku úmrtia uškrteného vaječníka a vajcovodu)..

V prvých hodinách po porušení inguinálnej hernie sa chlapec môže pokúsiť o konzervatívnu liečbu samokontrolného obsahu hernia: teplý kúpeľ, zavedenie antispasmodík a dieťa so zvýšenou panvou. Ak nie je požadovaný účinok, je indikovaný urgentný chirurgický zákrok. Charakteristickým znakom chirurgického zákroku pri zadržiavaných prietržových hernií u detí je potreba vyhodnotiť životaschopnosť obsahu herniového vaku pred jeho opravou. Ak sú pochybnosti o životaschopnosti omentum, čreva a ďalších prvkov herniového vaku, resekujú sa..

Predikcia a prevencia slabinovej prietrže u detí

Výsledky chirurgickej liečby nekomplikovaných hernií u detí sú vo väčšine prípadov dobré. V súčasnosti sa v dennej nemocnici vykonáva operácia slabinovej prietrže, preto v ten istý deň môže byť dieťaťu dovolené ísť domov. Výsledky chirurgickej liečby obmedzených hernií u detí závisia od trvania zákroku; úmrtnosť je asi 0,5%.

Relapsy slabinovej prietrže sa pozorujú v menej ako 1% prípadov, zvyčajne u predčasne narodených detí s ochorením spojivového tkaniva, s núdzovými zásahmi. Medzi komplikácie spojené s porušením techniky prietrže hernie patria lymfhostáza v semenníkoch, lymfocele, vysoká fixácia semenníkov, neplodnosť.

Keďže vrodené trieslové kýly sa pozorujú hlavne u detí, hlavným preventívnym opatrením pri ich výskyte je včasné odhalenie rizikových faktorov choroby, pravidelné vyšetrenie dieťaťa pediatrickými špecialistami, predovšetkým pediatrickým chirurgom. Prevencia získanej trieslovej kýly u detí sa dosahuje racionálnou výživou, reguláciou črevnej funkcie, liečbou zápchy, odstránením ťažkej fyzickej námahy..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ženské pohlavné hormóny s myómom maternice stimulujú jeho rast a spôsobujú komplikácie. Pri veľkých nádoroch dochádza k závažnému krvácaniu z maternice, existuje riziko neplodnosti.
Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.
úvodBolesť je jedným z mnohých problémov ľudí 21. storočia. Existujú stovky príčin ich výskytu, od obvyklých prepracovaní a končiacich rôznymi chorobami vnútorných orgánov.