loader

Hlavná

Hlava

Ako spoznať slabú prietrž u ženy

Inguinálna hernia je výstup orgánov brušnej dutiny smerom von cez ingvinálny kanál (párový štrbinovitý útvar v dolnej brušnej stene, v ktorom normálne prechádza maternicový väzivo u žien). Pri hýrii slučky čreva (hrubé alebo tenké), omentum, močový mechúr, vaječník, vajcovody, zriedka močovod, obličky a slezina vystupujú cez trieslovinový kanál. Intuitívna hernia u žien je často získaným ochorením, hoci existujú aj vrodené formy. Môže sa vyskytnúť na jednej alebo dvoch stranách naraz..

Príznaky siahajú od jemného nepohodlia po neznesiteľnú bolesť a obrovské škaredé slabiny v slabinách (hlavnými príznakmi sú bolesť a vzdelanie)..

V každom prípade je potrebné po potvrdení diagnózy vykonať operáciu čo najskôr, pretože vznik je možné odstrániť iba chirurgickým zákrokom..

Operácie s nepoddajnými kýlami sú jednoduché a zotavenie po nich nastane rýchlo. Nemá zmysel odkladať liečbu, pretože aj malé útvary môžu byť narušené (to znamená, že orgány sú stlačené v oblasti výstupu z brušnej dutiny), a tento stav je už život ohrozujúci a vyžaduje si núdzový chirurgický zákrok..

Ak dôjde k porušeniu, zastaví sa prívod krvi do orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. Diagram ukazuje stočenú slučku čreva

Päť príčin choroby

Príčiny získanej inguinálnej hernie u žien sú rôzne stavy sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Tu je 5 hlavných:

tehotenstvo (najmä opakované tehotenstvo);

pôrod (zvlášť závažný);

nadmerná fyzická námaha (cvičenie brucha, vzpieranie);

Vrodená ingvinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku defektov v ingvinálnom kanáli a anatomicky slabých brušných svalov.

Charakteristické príznaky

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolesť a prítomnosť objemnej hmoty v slabinách.

Závažnosť príznakov závisí od štádia prietrže (začiatok alebo vznik):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hodnotenie symptómov u žien je nejasné a najčastejšie sa vyskytuje opis periodického nepohodlia.

Pacienti predkladajú jasné sťažnosti, že lekár akejkoľvek špecializácie môže ľahko diagnostikovať diagnózu.

Bolesť v ingvinálnej oblasti je neprítomná alebo mierne znepokojuje ženy, ktoré vznikajú iba z času na čas (s intenzívnou fyzickou námahou, po dlhom pobyte v stoji).

Bolesť sa postupne stáva intenzívnejšou, zaznamenávajú sa v pokoji alebo pacienty neustále mučia - niekedy sa zosilňujú alebo niekedy upokojujú..

Počas externého vyšetrenia nie sú stanovené žiadne objemové útvary.

Objemová formácia v slabinách vo forme výčnelku v ingvinálnom záhybe nad pubou v oblasti labia majora.

Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľnej po veľmi veľkú formáciu, čo spôsobuje nepríjemnosti pri chôdzi. Veľkosť výčnelku má malý vplyv na intenzitu bolesti a riziko vzniku porušenia. Pri nekomplikovaných formáciách malej veľkosti dochádza k vyčnievaniu v stojacej polohe a pri tlaku brušného lisu a pri relaxácii a ľahnutí sa prietrž spontánne zapadá.

Symptómy patológie tiež závisia od toho, ktorý orgán vystupuje cez trieslovinový kanál. Takže, keď sa vyvinú slučky výstupu z hrubého čreva, dôjde k chronickej zápche, a keď sa vaječník, vajcovod, trubica alebo výstup z maternice, ženy znepokojujú bolesťami v dolnom bruchu, siahajúcimi až k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti, ktoré sa počas menštruácie prudko zvyšujú..

V smere šípky - herniálny výstupok v slabinách

diagnostika

V prípade zjavných príznakov sa diagnóza ľahko stanoví po vyšetrení a vypočúvaní pacienta. Ale v počiatočných fázach, keď sa príznaky choroby vymažú alebo chýbajú, môže byť správna diagnóza zložitá, ak pacient nejde k chirurgovi, ale k lekárovi inej špecializácie (terapeut, gynekológ). Skúsený chirurg počas vyšetrenia a palpácie (palpácia) ľahko určí herniu, aj keď je vo vnútri trieslového kanála..

Možné komplikácie

Najčastejšie pozorovanou komplikáciou je priestupok a pri výstupe z slepého čreva sa môže objaviť zápal vermiformného dodatku (dodatok) priamo vo vnútri ingvinálnej prietrže. V obidvoch prípadoch sa vyvíja obraz „akútneho brucha“: silná bolesť brucha, sucho v ústach, nevoľnosť, opakované nezvratné vracanie..

Ak sa vyskytnú komplikácie, mali by ste okamžite kontaktovať chirurgickú nemocnicu, pretože je potrebná neodkladná operácia.

Jediné ošetrenie

Ženská hernia sa u žien lieči iba chirurgicky.

Neexistujú žiadne iné metódy liečby, ale v niektorých prípadoch je operácia dočasne oneskorená (napríklad počas tehotenstva) a potom sa odporúča jemný režim fyzickej aktivity (obmedzovanie zaťaženia brušnej tlače) a nosenie špeciálneho obväzu..

Zhrnúť

Bez ohľadu na to, aké závažné sú príznaky choroby, liečba by sa mala začať čo najskôr. Lekári ihneď po potvrdení diagnózy odporučia plánovanú operáciu bez kontraindikácií (tehotenstvo alebo závažné ochorenie, pri ktorom je akýkoľvek chirurgický zákrok kontraindikovaný)..

Nepokúšajte sa kýlu liečiť iným spôsobom alebo odložiť operáciu - to je spojené s rozvojom nebezpečných komplikácií..

Inguinálna kýla u žien - príčiny, príznaky a liečba

Stav, pri ktorom sa orgány brušnej dutiny v dôsledku poškodenia výstupu z jej steny do trieslovinového kanálika nazývajú kýla. U žien je výbežok menej častý ako u mužov (1 prípad oproti 6), nie je to však menej nebezpečné, pretože spôsobuje silnú bolesť a zápal. Ak žena nepomôže pri zovretej prietrži, je možný smrteľný výsledok.

Mechanizmus rozvoja prietrže v slabinách u žien

Medzera, cez ktorú sa ileoinguinálny nerv a okrúhly väz, ktorý bráni maternici v prevrátení späť, nazýva canalis inguinalis u žien. Ďalším menom je trieslovinový kanál. Tvorí sa po tom, ako priečne a vnútorné šikmé svaly dorastajú k okrajom väziva. V strede nie sú tieto svaly pevné, vďaka čomu sa vytvára kanál 4 - 4,5 cm dlhý.

Medzera je umiestnená na spodnej časti pobrušnice na oboch častiach brucha, bezprostredne nad trieslovým väzom. U mužov je kanál oveľa širší ako u žien. Je to spôsobené skutočnosťou, že v období vnútromaternicového vývoja u chlapcov semenníky zostupujú do mieška, zatiaľ čo u dievčat zostávajú vaječníky v panvovej dutine. Vo trieslovom kanáli sa rozlišujú 4 steny, 2 krúžky a niekoľko jam:

 • Predná stena. Tvorí aponeurózu (široká šľachová doska, ktorá pozostáva z hustých elastických a kolagénových vlákien) vonkajšieho šikmého svalu brucha..
 • Zadná stena. Skladá sa z priečnej fascie (membrána spojivového tkaniva, ktorá pokrýva orgány, cievy, nervy), zahustená šľachovými prvkami..
 • Horná stena. Tvorí sa od dolného okraja vnútorných šikmých a priečnych svalov.
 • Spodná stena - ingvinálny väz.
 • Povrchový krúžok. Cez ňu kruhový väz a nerv opustia kanál. Otvor je umiestnený v prednej stene nad predným tubercle. U žien je povrchový krúžok polovičný ako u mužov.

Kruhový väz vstupuje do kanála cez lievikovité vybranie - hlboký krúžok umiestnený v zadnej stene pred pobrušnicou. V ženskom tele je jeho veľkosť 10 - 11 cm, u mužov - o 6 cm viac. U žien ňou prechádza iba kruhový väz maternice a nervov, u mužov - vazelína, krvné cievy, sval, ktorý zvyšuje semenník..

Vo vnútri hlbokého ingvinálneho kruhu tvoria spermatickú šnúru. Pobrušnice, ktoré zakrývajú zadnú stenu, tvoria dve jamky, cez ktoré môžu brušné orgány vyčnievať do trieslovinového kanálika:

 • Bočné fosílie. Vzniká, keď je peritoneum zvýšené vonkajšou iliálnou artériou, ktorá pod ňou prechádza. Vybratie je umiestnené mimo laterálnych (laterálnych) pupkových ohybov. Vo vnútri útvaru sa nachádza hlboký ingvinálny prsteň.
 • Mediálna fossa je záhyb, ktorý obsahuje zarastenú pupočnú tepnu. Je umiestnený medzi stredným a bočným záhybom, oproti povrchovému krúžku.

Ďalšia priehlbina, supravesikálna fossa, sa nachádza medzi stredným a stredným pupočným záhybom pobrušnice nad močovým mechúrom. Nachádza sa za šikmým svalom konečníka, ktorý sa vyznačuje vysokou silou, takže riziko vzniku prietrže je minimálne, aj keď je to možné. Pri poškodení svalov môžu brušné orgány vstúpiť do trieslového kanálika.

Z tohto dôvodu nemôžu brušné orgány preniknúť do trieslovinového kanálika. Ak je medziväzbový väz málo rozvinutý, prsteň sa roztiahne. Toto tvorí bránu, cez ktorú môžu štruktúry umiestnené blízko otvoru preniknúť cez kanál. Pretože hlboký kruh u mužov je širší, patológie sa u nich vyskytujú častejšie. Brušné orgány vstupujú do kanálika vo vaku, ktorý je tvorený fasciou, svalom, kožou, podkožným tkanivom..

Aké orgány môžu vstúpiť do herniálneho vaku

Akýkoľvek orgán brušnej dutiny môže preniknúť do trieslovinového kanálika. Vo väčšine prípadov ide o tieto prípady:

 • omentum - dlhý a široký záhyb, medzi listami, z ktorých je voľné spojovacie tkanivo preniknuté krvnými cievami a tukom;
 • tenké črevo - časť gastrointestinálneho traktu, kde dochádza k tráveniu.

Menej často preniká brána:

 • hrubé črevo - časť tráviaceho traktu, kde sa tvoria výkaly;
 • maternica, vajcovody, vaječníky - ženské pohlavné orgány;
 • slezina - podieľa sa na tvorbe lymfocytov, ničení červených krviniek;
 • žlčník - zhromažďuje žlč pochádzajúcu z pečene a potom ju posiela do tenkého čreva;
 • žalúdok je súčasťou tráviaceho traktu, kde sa jedlo mechanicky spracováva.

Čo je nebezpečná prietrž pre ženy

Vysunutie brušných orgánov do trieslového kanálika spôsobuje tieto komplikácie:

 • Zápal stien alebo obsahu herniálneho vaku. Patológia môže vyvolať zápal slepého čreva, kolitídu, zápal vaječníkov, vajcovody. Zápal je sprevádzaný horúčkou, slabosťou, rýchlou únavou. V priebehu času sa môžu objaviť adhézie, kvôli ktorým nie je možné korigovať výčnelok..
 • Črevná obštrukcia. Patológia sa vyvíja, ak je časť hrubého čreva v herniálnom vaku. Pri fekálnom blokáde dochádza k nekróze tkaniva. V takom prípade potrebuje osoba neodkladnú operáciu. Črevná obštrukcia je častá u starších a obéznych ľudí.
 • Priškrtená prietrž. Tkanivá a orgány brušnej dutiny sú stlačené, čo vedie k narušeniu toku krvi a inervácii. Najnebezpečnejšia komplikácia, pretože sa vyvíja veľmi rýchlo a vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Ak sa nedostanete na záchranu osoby včas, je možná smrť..

Príčiny prietrže

Vo väčšine prípadov sa výbežok vyskytuje u dievčat vo veku od 1 do 2 rokov, ako aj u žien po 40 rokoch. Výskyt anomálií u detí je spojený s poruchou väzivového aparátu. U starších ľudí môže byť patológia spôsobená niekoľkými dôvodmi..

Provokatívne faktory

Inguinálna hernia sa u žien môže objaviť v dôsledku anatomických znakov tela:

 • slabé svaly a fascia prednej brušnej steny, ktoré bránia orgánom preniknúť do trieslovinového kanálika;
 • genetická predispozícia na prietrž;
 • nedostatok pohybu - slabé svaly kvôli sedavému životnému štýlu;
 • vrodené patológie väzivového a svalového aparátu v oblasti slabín.

Produkčné faktory

Prítomnosť provokujúcich príčin nie vždy vedie k výskytu výčnelkov. Impulzom pre jej vznik môžu byť vnútorné choroby a ženský životný štýl. Existujú dve rôzne príčiny výroby:

Počiatočná kýlatvoril
faktorZdroj patológie
Zvýšenie tlaku v brušnej dutine
 • časté, dlhotrvajúce plačanie u dojčiat a malých detí;
 • chronický kašeľ;
 • častá hnačka, zápcha, vracanie;
 • problémy s odtokom moču;
 • ťažké narodenie;
 • špecifická práca (vzpieranie, hranie dychových nástrojov, fúkanie skla).
Svalová slabosť prednej brušnej steny
 • sedavý spôsob života;
 • obezita;
 • sedavá práca;
 • poranenia brucha;
 • laparotómia (chirurgický zákrok, pri ktorom sa urobil brušný rez);
 • choroby, ktoré vyvolali oslabenie svalového rámu a chudnutie;
 • druhé a následné tehotenstvo.

Druhy kýly v slabinách u žien

V závislosti od toho, na ktorej strane tela sa nachádza výstupok, je obvyklé rozlíšiť bilaterálnu patológiu ľavostrannú, pravostrannú. Ďalšia klasifikácia oddeľuje prietrže podľa toho, ako prechádzajú pozdĺž trieslovinového kanála:

 • Šikmé. Najbežnejšia forma, pri ktorej vak líšiaci sa nabok prechádza cez bočnú priehlbinu, často klesajúcu do veľkých pyskov..
 • Priamy (interný). Herniový vak vyčnieva cez strednú trieslovinu.
 • Vonkajší superbublinový povrch. Vrecko vystupuje cez supravesikálnu fosíliu, medzi stredným a stredným pupočným záhybom pobrušnice. Zriedkavá forma výčnelku.

Kýly sú rozdelené podľa stupňa regulácie. Niektoré formácie sa môžu vrátiť do brušnej dutiny samostatne alebo s miernym tlakom na výstupok, keď pacient zaujme určitú polohu v tele (leží na chrbte). Toto sa vyskytuje pri širokej bráne, ak sa orgány, ktoré prenikli do trieslového kanálika, navzájom neuzavreli. Iné výčnelky sú tvrdé alebo vôbec nerobia.

Hlavnými dôvodmi sú prítomnosť adhézií spôsobených zápalom stien a fúziou orgánov, ktoré vkĺznu do trieslovinového kanálika. V prípade neriadenej kýly sú vnútorné orgány vo vrecku neustále poškodené. To vedie k vzniku adhézií, zhoršenej cirkulácii, odtoku lymfy.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Prenikanie brušných orgánov do trieslového kanálika je charakterizované výčnelkom v dolnom bruchu, ktoré má formu podobnú nádoru. Veľkosť vzdelania je malá, takže ženy ju nemôžu vždy objaviť samy. Okrem toho nevyčnieva z povrchu okamžite, ale niekoľko mesiacov po svojom vzhľade.

U niektorých žien je nádor neustále viditeľný, u iných zmizne v polohe na chrbte. Je to spôsobené skutočnosťou, že v stojacej polohe sa zvyšuje tlak v brušnej oblasti, svaly brucha sa napínajú a tlačia hernálny vak cez bránu. Ďalšie príznaky patológie sú:

 • nepohodlie v spodnej časti brucha, pocit pálenia, tlak, bolesť, ktorá môže dať spodnej časti chrbta alebo oblasti krížovej kosti;
 • bolesť zhoršená kašľom alebo kýchaním, fyzická námaha;
 • zápcha, hnačka, plynatosť;
 • zvýšená bolesť počas menštruácie, čo naznačuje, že pohlavné orgány boli v herniálnom vaku.

Ak je výčnelok jednostranný, bolesť sa objaví iba na pravej alebo ľavej strane dolného brucha. U mnohých pacientov chýba ráno, objavuje sa bližšie k večeru, ak žena sedí dlhý čas alebo stojí celý deň.

Regulovaná kýla

Príznaky korigovanej prietrže je niekedy ťažké rozpoznať. Ochorenie sa môže vyvinúť náhle alebo postupne. Teplota, zvracanie, obštrukcia čreva chýbajú, bolesť môže byť mierna. Tvorba malých veľkostí, ktoré sa môžu objaviť pri kašli, zmizne pod tlakom. Keď je cítiť, môže byť výstupok mäkký, napätý alebo tvrdý..

neriadený

Kreslenie v dolnej časti brucha, siahajúce až po spodnú časť chrbta, je jedným zo symptómov nekontrolovateľnej prietrže. V polohe na chrbte alebo po stlačení výstupok nezmizne, aj keď sa môže mierne zmenšiť. Spočiatku sa choroba vyvíja postupne, niekedy sa vyskytuje zvracanie, nie je tu žiadna teplota, pri pohmate je tvorba mierna. Ak časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, stolica začne stagnovať, keď sa choroba vyvíja. Zápcha, nevoľnosť, vracanie, slabosť, zhoršenie chuti do jedla, zníženie výkonu. Veľkosť vrecka sa zvyšuje. Výčnelok sa zafixuje.

zneužívanie

Vážnou komplikáciou je stlačenie prietrže. V tomto stave sú orgány, ktoré sú vo vaku, stlačené v oblasti brány. To vedie k problémom s krvným obehom, prietokom lymfy, nekrózou buniek a smrťou. Situácia si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok, preto je veľmi dôležité venovať pozornosť týmto príznakom ingvinálnej prietrže u žien v čase:

 • náhly záchvat bolesti dolnej časti brucha;
 • neschopnosť upraviť výstupok;
 • nezvratné zvracanie;
 • teplu;
 • zväčšenie herniálneho vaku;
 • elasticita, tvrdosť formovania pri pocite;
 • úplná obštrukcia čriev;
 • šokový stav.

diagnostika

Ak sa objavia príznaky naznačujúce prenikanie orgánov z brušnej dutiny do trieslového kanálika, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Lekár určí patológiu podľa výsledkov lekárskeho vyšetrenia a symptómov. Najprv sa uskutoční palpácia - prehmatanie brucha. Po zistení vzdelania lekár určí:

 • Lokalizácia výčnelku: pravostranná, ľavostranná alebo dvojstranná.
 • Schopnosť premiestniť herniálny vak.
 • Prítomnosť kašľa. Pri kašľaní sa do tumoru prenášajú vibrácie. Ak sa tak nestane, potom je to nekontrolovaná alebo obmedzená prietrž.
 • Príznak roztiahnutého reťazca. Ak je výskyt hernálneho vaku sprevádzaný zápalovým procesom, výskytom adhézií, žena podvedome zaujme vhodnú polohu na zníženie bolesti: mierne sa nakláňa dopredu, keď sedí alebo stojí.

Po objavení výčnelku lekár predpíše ultrazvuk brušnej dutiny, panvy. Výskum pomôže určiť obsah vrecka. Ak je v nej maternica alebo jej prídavky, je jej priradená bimanálna diagnóza. Zahŕňa pocit herniálneho vaku cez vagínu a črevá, aby sa určila povaha, veľkosť a poloha výčnelku..

Liečba slabiny prietrže u žien

Anomálie sama o sebe nezmizne. Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok. Iné spôsoby liečby sa používajú pred chirurgickým zákrokom alebo po ňom, ak neexistuje chirurgická kontraindikácia. Sú schopní spomaliť rast výčnelkov alebo zabrániť preškoleniu, ale nezbavia patológie. Tie obsahujú:

 • nosiť obväz;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • špeciálne fyzické cvičenia;
 • obklady.

Druhy operácií na odstránenie prietrže v slabinách

Nie je potrebné čakať, až dôjde k zovretiu a je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Plánovaná operácia na odstránenie slabinovej prietrže u žien málokedy spôsobuje komplikácie. Počas nej chirurg skúma obsah herniálneho vaku. Zápalné alebo odumreté bunky sa odstránia a zdravý chirurg sa vráti späť do brušnej dutiny. Ďalšie akcie závisia od typu operácie:

Druh operáciePodstata metódykladymínusy
Ťahová hernioplastikaUťahovanie tkaniva pacienta a šitie v oblasti brányDostupná prevádzková cena
 • Šev sa môže kvôli silnému napätiu rozpadnúť;
 • existuje možnosť nesprávneho zjazvenia, čo vedie k dlhodobej rehabilitácii;
 • po operácii sa môže objaviť bolesť;
 • existuje riziko recidívy.
Ľahká hernioplastikaAplikuje sa implantát nahrádzajúci svalové tkanivo. Navonok sa podobá sieťke vyrobenej z materiálov inertných k polyméru, ktoré vydrží vysoké zaťaženie. Operáciu je možné vykonať dvoma spôsobmi:
 • Metóda otvorenej laparotómie. Chirurg odreže tkanivo, aby získal prístup k orgánom..
 • Metóda laparoskopie. Chirurg zavádza laparoskop cez malé vpichy, na ktorých je namontovaná videokamera. Potom pomocou miniatúrnych nástrojov položil prietrž a vytvoril syntetickú sieťku. Táto metóda sa považuje za najmenej traumatickú a je vhodná pre pacientov, ktorí by nemali dostať celkovú anestéziu..
 • Žiadne tkanivové napätie;
 • pravdepodobnosť recidívy je minimálna;
 • liečenie je rýchle a bezbolestné.
 • Implantát je drahý;
 • prevádzka trvá dlho.
Endovidoskopická extraperitoneálna hernioplastikaPočas laparoskopie sa nad peritonea pod kožu umiestni sieťový implantát.Vo vnútri brušnej dutiny nie sú žiadne zrastyPostup je veľmi komplikovaný

Pooperačná rehabilitácia

Chirurgia na odstránenie herniového vaku je dobre tolerovaná. Niekedy sa vyskytnú komplikácie:

 • zápal alebo hnisavé procesy v oblasti, kde bol chirurgický zákrok vykonaný;
 • infekcia pooperačnej rany;
 • recidíva
 • poškodenie susedných orgánov, ciev, nervov počas operácie;
 • silné napätie v tkanive;
 • offset mriežky;
 • vzhľad adhézií;
 • odmietnutie implantátu;
 • švy.

Aby sa zabránilo opätovnému objaveniu sa slabinovej prietrže u žien, je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • užívať analgetiká;
 • dodržujte diétu zameranú na prevenciu zápchy, pretože akékoľvek napätie na brušnej stene môže spôsobiť odchýlenie švíkov;
 • nosiť obväz na rýchle hojenie tkanív;
 • opustiť aktívne cvičenie;
 • nezdvíhajte závažia;
 • po uzdravení stehu začnite vykonávať cvičenia zamerané na posilnenie tlače, aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku.

Inguinálna kýla u tehotných žien

Keď žena čaká dieťa, riziko kýly v slabinách sa zvyšuje v dôsledku tlaku vyvíjaného plodom na steny pobrušnice. Pri prvých príznakoch anomálie sa poraďte s lekárom. Vo väčšine prípadov herniální vak nepoškodzuje dieťa a lekári ho neodporúčajú odstrániť pred pôrodom. Pacientom sa odporúča nosiť špeciálne obväzy, dodržiavať diétu a vyhýbať sa fyzickej námahe. Ak je formácia malá, pôrod je povolený prirodzeným spôsobom, ktorým lekár podporí hernálny vak, aby sa predišlo komplikáciám. Ak je výstupok veľký, je potrebný cisársky rez.

Prevencia prietržnej hernie

Aby sa zabránilo patologickému výčnelku dolnej časti brucha, musí žena postupovať podľa nasledujúcich odporúčaní:

 • jesť správne;
 • kontrola hmotnosti, zabránenie obezite;
 • viesť aktívny životný štýl, viac sa pohybovať, chodiť, športovať;
 • počas tréningu noste ochranné vybavenie, ak môže dôjsť k poraneniu slabinovej oblasti;
 • obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa vzpieraniu, ak má osoba predpoklady na vytvorenie prietrže, zlá dedičnosť.

video

recenzia

Alexandra, 37 rokov: Pred 7 rokmi som podstúpila operáciu, lekár použil epidurálnu anestéziu. Všetko bolo v poriadku, po laparoskopii pri slabinovej prietrži bolesť brucha trochu bolela, ale ďalší deň to nebolo bolesti. V pondelok som bol operovaný a vo štvrtok som už odišiel z domu. O týždeň neskôr boli stehy odstránené. Aby sa všetko rýchlo vytiahlo rýchlejšie a aby sa neobnovilo, rozmazal som miesto rezu zeleným a Kontraktubeksom. Na tele zostala sotva viditeľná jazva.

Taisiya, 32 rokov: Odložila operáciu na odstránenie prietrže v slabinách, ako najlepšie dokázala, o 5 rokov. Keď som sa napriek tomu rozhodol, uvedomil som si, že sa bojím zbytočne - operácia bola úplne bezbolestná, hoci pocity počas lokálnej anestézie boli nepríjemné. Lekári povedali, že musíte schudnúť a zabezpečiť si výživu, aby ste sa vyhli relapsom. Počas rehabilitačného obdobia začala navštevovať fyzioterapeuta, vyzdvihol niekoľko cvičení, aby postupne posilnil brušné svaly..

Anastasia, 41 rokov: Dlhú dobu som mala ingvinálnu prietrž - viac ako 7 rokov. Bola veľmi malá, nevedela som, čo to je a nešla som do nemocnice, pretože prietrž ma neobťažovala. Keď sa jej rast stal viditeľným a objavil sa pocit nepohodlia, išla k doktorovi. Okamžite mi bola predpísaná operácia (trakčná hernioplastika). Všetko šlo dobre a bezbolestne - urobili to v lokálnej anestézii. Pooperačné obdobie tiež prešlo bez komplikácií, takmer bez jaziev.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Inguinálna kýla u žien: fotografie, príznaky a liečba, chirurgický zákrok

Podľa dostupných štatistík je možné tvrdiť, že inguinálna hernia je získaná patológia, hoci u malého percenta pacientov je choroba dedená..

V tomto prípade hovoríme o genetickej predispozícii, ktorá sa pri chorobe realizuje iba za prítomnosti provokujúcich faktorov. Výstupok sa môže vyskytnúť súčasne na jednej alebo oboch stranách.

 • U žien sa obvykle po 40 rokoch zistí slabá prietrž..

Čo to je?

Inguinálna hernia je výstup z brušných orgánov cez trieslovinový kanál. S vývojom patológie sa v dolnej časti brušnej dutiny vytvára štrbina. Zároveň do nej prechádza maternicový väz (okrúhly), ktorý nemá žiadne odchýlky od normy.

U žien s diagnózou „ingínovej prietrže“ (pozri fotografiu) sa pozoruje slučka tenkého alebo hrubého čreva cez trieslovinový kanál. Tiež z diery môže ísť von (mimo brušnej dutiny, a nie cez kožu), také orgány genitourinárneho systému:

 • bud;
 • upchávka;
 • močovod;
 • vajcovody;
 • vaječníkov;
 • močového mechúra;
 • v zriedkavých prípadoch slezina.

Rýchla navigácia na stránke

Druhy kýly v ingvinálnej oblasti

Moderná medicína klasifikuje výčnelky v slabinách takto:

1. Šikmá prietržová prietrž u žien. Patológia môže byť dedičná alebo získaná. Po vzhľade výstupok opúšťa vonkajšiu trieslovinu fossa cez vnútorný krúžok.

2. Kombinovaná prietrž. Tento druh patrí do kategórie komplexných patológií. Kýla tohto typu pozostáva z niekoľkých vriec, ktoré spolu nekomunikujú. Vychádzajú cez rôzne trieslovinové otvory.

3. Posuvná prietrž (trieslovina). Je to vak tvorený v parietálnej oblasti pobrušnice, do ktorého môžu vniknúť rôzne orgány: stena močového mechúra, vaječníky, vajcovody, maternica, slepé črevo atď. Tento výstupok pokrýva pošmykávací orgán..

4. Priama prietrž. Vypuknutie je získaná patológia. Vychádza z vnútornej trieslovej fosílie a nachádza sa bližšie k stredovej čiare.

5. Opakujúca sa prietrž. Tento typ sa zvyčajne vyskytuje u pacientov, ktorí podstúpili operáciu prietrže s technickými chybami.

Nesprávne zvolená metóda hernioplastiky (tzv. Operácia odstránenia prietrže) môže tiež viesť k rozvoju patológie..

Príčiny slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien, ktorej príznaky nám umožňujú takmer nepochybne diagnostikovať typ patológie, sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich faktorov:

 • obezita (s nadváhou najčastejšie vedie k rozvoju tejto patológie);
 • tehotenstva alebo ťažkého pôrodu;
 • silné kašeľ;
 • zápcha
 • silná fyzická námaha, vzpieranie;
 • anatomické vlastnosti svalového tkaniva brucha;
 • vrodené chyby trieslového kanálika;
 • slabé brucho.

Príznaky, fotografia - ako vyzerá slabá prietrž?

inguinal hernia photo

U žien vyzerá slabinová prietrž ako mäkký výčnelok na dotyk, ktorý je schopný výrazne zväčšiť veľkosť pri akejkoľvek fyzickej námahe..

Predtým, ako sa patológia začne objavovať navonok, môžu sa u pacientov pozorovať nasledujúce príznaky:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa objaví počas menštruačného cyklu (algodismenorea sa vyvinie, keď vaječník alebo vajcovodová trubica vstúpi do herniálneho vaku);
 2. Bolesť rôznej intenzity lokalizovaná v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha, krížovej kosti, slabine;
 3. Nadúvanie alebo zápcha;
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyvíja, keď sa slepé črevo dostane do herniálneho vaku (pacienti majú nepohodlie v čreve);
 5. Rýchle močenie, kŕče a bolesti v močovej trubici a nad lonom;
 6. Nevoľnosť a závraty;
 7. Horúčka atď..

Keď sa v oblasti triesloviny objaví výčnelok, žena (v počiatočnom štádiu choroby) ju môže nezávisle zatlačiť do brušnej dutiny. Zároveň sa bude cítiť dunivý a nezvyčajný zvuk.

Výstupok môže zmiznúť sám, keď je pacient vo vodorovnej polohe. To sa objaví, keď sa žena vráti do zvislej polohy, a pri každom fyzickom vplyve, ktorý mala na pobrušnicu: kýchanie, kašeľ, napätie.

Inguinálna hernia môže mať rôzne veľkosti, od ktorých závisí intenzita syndrómu bolesti a nepohodlie pociťované pri chôdzi.

Ak pacient nebude venovať pozornosť vyčnievaniu v oblasti slabín, môže sa veľmi rýchlo zväčšiť a stať sa dôvodom porušenia predpisov..

Diagnóza a vyšetrenie

Na predpísanie správnej liečby pre pacientov, ktorí majú výčnelok v oblasti slabín, špecialisti na úzkom poli vykonajú komplexné vyšetrenie vrátane laboratórnych a hardvérových metód..

Pri menovaní lekár (urológ alebo chirurg) starostlivo vyšetrí ženu, dôkladne prehmatá vyčnievajúcu oblasť (aby určil veľkosť a tvar) a pokúsi sa narovnať prietrž. Paralelne zhromažďuje anamnézu, ktorá pomáha identifikovať faktory, ktoré prispeli k rozvoju slabinovej prietrže.

Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku;
 • Herniografia je metóda röntgenového zobrazovania, ktorá pomáha vyhodnotiť priebeh herniálneho kanála a zistiť, ktoré orgány sa do neho dostali;
 • Irrigoskopia - röntgenová metóda používajúca kontrast na určenie polohy čreva (nenarazila na prietrž).

Liečba prietržnej hernie, operácia

Inguinálne kýly, ktoré sa vyskytujú u žien určitej vekovej kategórie, nie sú prístupné lekárskej ani fyzioterapeutickej liečbe. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, je operácia prietrže.

operácie

Na ruských lekárskych klinikách, ktoré sa špecializujú na liečbu kýly, sa dnes používajú nasledujúce chirurgické metódy hernioplastiky:

 1. Napätie (počas operácie lekár používa tkanivo pacienta, takže druhé meno je autogernioplastika);
 2. Bez napätia (pri chirurgii sa používa protéza z oka).

Odstránenie triesloviny prietrže u žien sa najčastejšie vykonáva pomocou syntetického implantátu. Počas operácie chirurg posilňuje prietržovú bránu zvnútra pomocou špeciálnej sieťoviny vyrobenej z polypropylénu.

Následne bude pôsobiť ako kostra, ktorá zabráni opúšťaniu brušnej steny vnútorných orgánov..

Sieťová hernioplastika sa v súčasnosti považuje za hlavnú metódu chirurgickej liečby slabinových hernií, ktorá vedie k autogernioplastike..

hernie chirurgia fotografie

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa dnes uskutočňuje ako pomocou brušnej intervencie, tak šetrnejšou metódou, napríklad laparoskopiou..

obväz

V niektorých prípadoch lekári skúšajú nechirurgické metódy na liečbu slabinovej prietrže a predpisujú obväz pre pacientov. Takáto technika je indikovaná pre pacientov, ktorí nemajú indikácie pre núdzový chirurgický zákrok, ako aj pre pacientov s nasledujúcimi patologickými stavmi, pri ktorých môže operácia predstavovať vysoké riziko:

 • choroby srdca a ciev;
 • mladý alebo starý vek (po 60 rokoch);
 • choroby pľúc
 • predčasný výskyt slabinovej prietrže atď..

Pravidelné nosenie bandáže zabráni zväčšeniu výčnelku a minimalizuje riziko zovretia.

Rehabilitácia po chirurgickej liečbe slabínovej prietrže

Pri správnom chirurgickom zákroku sa pacienti podrobujú rehabilitácii bez komplikácií. Nepotrebujú sledovanie pacienta, takže doslova pár hodín po operácii vykonanej v lokálnej anestézii môžu ísť domov.

Ak chirurg zahŕňal komplexnejšiu techniku ​​vyžadujúcu celkovú anestéziu, pacient bude musieť stráviť noc v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Ak sa po anestézii alebo po operácii nevyskytnú komplikácie, bude sa môcť vrátiť nasledujúci deň.

Po operácii je potrebné dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára, v tomto prípade sa ženy môžu vrátiť do svojho normálneho rytmu života už za mesiac.

 • Dodržiavanie odporúčaní zabráni opätovnému výskytu choroby, najmä so zaťaženou dedičnosťou.

Prognóza liečby

Pri chirurgickej liečbe slabínovej prietrže lekári zvyčajne dávajú svojim pacientom pozitívne predpovede. V ojedinelých prípadoch sa u nich objaví relaps alebo dôjde ku komplikácii vo forme porušenia alebo zápalu doplnku.

Po návrate do svojho normálneho životného rytmu by ženy mali byť viac pozorné na svoje zdravie. Silné fyzické zaťaženie brušnej dutiny je pre nich prísne kontraindikované - zápcha, vzpieranie, kašeľ v dôsledku fajčenia atď...

Mnoho žien po chirurgickej liečbe slabínovej hernie úspešne prežilo viac ako jedno tehotenstvo, pretože sa riadili všetkými pokynmi odborníkov..

 • V tomto prípade sa odporúča nosiť obväz od skorého dátumu - od približne 11 do 12 týždňov.

Alternatívne recepty na liečbu slabinovej prietrže

Pacienti, ktorí majú v úmysle vyskúšať nekonvenčné terapeutické metódy, by mali pochopiť - to nemá zmysel pre takúto patológiu, ako je inguinálna hernia žien - liečba bez ľudových prostriedkov neprinesie požadovaný výsledok..

Použitie rôznych ľudových receptov (tinktúry z ďateliny, kvetov chrípky, listov egreša, atď.) Vám umožní na chvíľu oddialiť chirurgický zákrok. Niekedy to môže viesť k vzniku komplikovaných foriem choroby..

komplikácie

Inguinálna kýla je nebezpečná patológia, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak pacient nedostane včasnú chirurgickú liečbu, je možné vyvinúť uškrtenie prietrže - tento stav sa náhle vyvíja.

Pacient spočiatku pociťuje syndróm akútnej bolesti v oblasti slabín. Pri pokuse vyrovnať výstupok späť do brušnej dutiny bude žena cítiť pod prstami hustú a napätú prietrž, ktorá nezmení svoju polohu.

Objavujú sa veľmi rýchlo príznaky, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok:

 • časté zvracanie
 • pretrvávajúca nevoľnosť;
 • preťaženie plynu, zápcha;
 • počas pohybu čriev obsahuje stolica prímes krvi;
 • horúčka.

Ak žena okamžite vyhľadá lekársku pomoc, vykoná sa chirurgický zákrok. Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá (s včasnou manipuláciou!).

Profylaxia herniovej hernie

Pravidelnými preventívnymi opatreniami je možné predísť objaveniu sa slabinovej prietrže:

 • odmietnutie silnej fyzickej námahy (neodporúča sa silne švihnúť tlačou);
 • konštantná kontrola hmotnosti;
 • jesť zdravé jedlo;
 • normalizácia pohybov čriev (boj proti zápche);
 • udržiavanie zdravého životného štýlu atď..

Aby sa predišlo veľkým problémom a urgentnému chirurgickému zákroku, mala by byť každá žena pozorná na svoje zdravie. Pravidelné preventívne vyšetrenia pomôžu identifikovať výčnelok v počiatočnom štádiu a eliminovať ho pomocou šetrnej chirurgickej techniky.

Čo mám robiť? Mám pupočníkovú herniu 25 mm, musím naliehavo pracovať? Ďakujem..

Ahoj! Máte úplnú pravdu - musíte operovať a, samozrejme, nie je zatiaľ žiadna naliehavosť plánovaným spôsobom, ale to znamená iba to, že nemôžete zavolať sanitku. Mali by ste navštíviť svojho lekára v blízkej budúcnosti a dostať odporúčanie na hospitalizáciu alebo rýchlo, za pár dní, aby ste to všetko urobili za poplatok..
Bohužiaľ, pupočné kýly sú náchylné na porušovanie, môžu byť aj viackomorové. Ak prietrž dosiahne veľkú veľkosť, potom je narušená funkcia črevných slučiek: objaví sa klinika - zápcha, bolesť prietrže, nevoľnosť a zvracanie.
Máte malú poruchu (25 mm), takže plast prebehne rýchlo a bez problémov.
Ak však nesúťažíte plánovaným spôsobom, prietrž bude len rásť. A potom sa uzatvorenie herniovej chyby uskutoční už nie obvyklým stehom, napríklad šnúrkou, ale bude vyžadovať extrakciu aloštepu, napríklad svalovej klapky. Okrem toho porušenie prietrže je komplikácia, ktorá pri absencii lekárskej starostlivosti môže byť veľmi nebezpečná: ak dôjde k nekróze črevnej slučky a jej následnému zasunutiu späť do brušnej dutiny, spôsobí to peritonitídu a obštrukciu čreva. Preto sa musíte čo najskôr zbaviť pupočnej kýly, „za chladu“.

Dobrý deň! Chcel som sa ťa spýtať. Moja matka (81 rokov) mala bilaterálnu herniu, chceli podstúpiť operáciu, ale pri príprave na operáciu, nanešťastie, objavili rakovinu žalúdka. Operácia bola zrušená. Pravidelne sa vyskytuje bolesť a objavuje sa prietrž. Čo musíme urobiť? Je skutočne nemožné pomôcť s čímkoľvek?

V tomto prípade je potrebné jasne rozlišovať medzi tým, čo je najväčšie nebezpečenstvo a najväčšie poškodenie: od bilaterálnej kýly prietrže alebo od rakoviny žalúdka. Najväčšie nebezpečenstvo pre život samozrejme predstavuje prítomnosť rakovinového nádoru, ktorý sa musí liečiť ako prvý.
V tomto prípade je operácia žalúdka možná iba vtedy, ak je telo pacienta, napriek jeho starému veku, neporušené (neexistuje výrazná arteriálna hypertenzia, cukrovka a iná patológia). Potom môžete vykonať operáciu, najmä ak je rakovina zanedbateľná, nemá metastázy a nevyskytujú sa žiadne vytrhnuté klinické a laboratórne poruchy z krvi a imunity..
V prípade, že sa zistí žalúdok s rozsiahlymi metastázami, potom sa musí liečba slabinovej kýly v skutočnosti zrušiť, až kým sa stav nestabilizuje. Vo vašom prípade vám odporúčame nosiť špeciálny obväz, ktorý zabráni porušeniu prietrže v herniálnom krúžku. Musíte tiež monitorovať stolicu a pravidelne používať preháňadlo, aby ste sa vyhli namáhaniu. To je namáhavé, že najčastejšie vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a kašľu. S najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o vzhľade bilaterálnej priamej prietrže, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u žien.
V prípade, že by bolo možné vyrovnať sa s týmito javmi, potom si nemôžete robiť starosti s tak hroznou komplikáciou kýly, ako je jej porušenie. Najprv sa musíte vysporiadať s liečbou rakoviny žalúdka.

Povedz mi, že mám kýlovú prietrž 12 mm. Mám 47 rokov a robím fitness. Aké cvičenia by sa mali vylúčiť a je potrebná operácia? Kýla sa neobťažuje, s výnimkou nadúvania.

Ahoj. Bohužiaľ ste nešpecifikovali, v akom veku ste dostali diagnózu pri slabinovej prietrži a či je priama, šikmá alebo posuvná. Je tiež dôležité, či sa zvyšuje alebo nie. Ale aj bez vysvetlenia vám môžeme odporučiť nasledujúce:

1. Nadúvanie nie je symptóm, ktorý sa týka kýly. Nafukovanie alebo nadúvanie je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom zhoršeného trávenia, pravdepodobne chronickej pankreatitídy alebo nedostatku enzýmov, a preto je vhodné darovať krv pankreatickým enzýmom, vykonávať všeobecnú analýzu výkalov a ultrazvuk pankreasu;

2. Potrebujem operáciu? Indikácie chirurgického zákroku sú dve diametrálne opačné situácie. Prvým je stav, pri ktorom je prietrž zovretá a existuje riziko nekrózy črevných slučiek, unikanie nekrotických slučiek cez herniálny kruh späť do brušnej dutiny s rizikom peritonitídy. Toto je naliehavý náznak. Druhou situáciou, ktorú môžete ponúknuť chirurgom, je vaša túžba, a to je ideálna možnosť, pretože v tomto prípade sa kýlová oprava vykonáva „studená“, to znamená, že bez zhonu a bez rizika infekčných toxických komplikácií a bez rizika resekcie črevnej slučky..

3. Ak ste v kondícii, musíte vylúčiť všetky cvičenia, pri ktorých je napätie brušných svalov. Ideálnou možnosťou je však vaše nezávislé rozhodnutie o plánovanom odstránení kýly a potom môžete vykonať akékoľvek cvičenia. Nezabudnite, že váš vek sa zvyšuje a čím bližšie k starnutiu, tým menší je svalový tonus, menšia elasticita spojivového tkaniva, zvýšené ochabnutie hernálneho portálu a vo vyššom veku môžete mať úplne odlišné príznaky, napríklad poruchy močenia..

Ďakujem veľmi pekne za podrobnú odpoveď.

Ďalšia objasňujúca otázka o spojivovom tkanive. Po pôrode som mal prolaps maternice. A profesor, ktorý na mne pôsobil, povedal, že mám slabé spojivové tkanivo. Mohlo by to ovplyvniť tvorbu kýly, opakovane sa tvorí kýla a čo by sa malo urobiť pre profylaxiu, aby kýly neboli narušené. Je zrejmé, že som nemal na sebe ťažké oblečenie. Je možné túto štruktúru nejakým spôsobom posilniť?

Jedným z hlavných princípov liečby opomenutia maternice a slabosti spojivového tkaniva sú relácie fyzioterapie, ktoré sú špecificky zamerané na posilnenie panvy a jej svalov, ako aj na brušnú tlač. Tu hovoríme o špeciálnych metódach gymnastiky podľa Kegela, podľa Yunusova. Okrem toho by sa lekár mal pravidelne zúčastňovať gynekologických masáží, podľa indícií sa substitučná terapia estrogénmi vykonáva pomocou liekov, ktoré posilňujú väzivový aparát maternice. Ukazuje sa lokálne ošetrenie, ako aj zmeny pracovných podmienok, ak má žena ťažkú ​​fyzickú prácu.

Pokiaľ ide o predpoklad slabosti spojivového tkaniva, je potrebné túto skutočnosť potvrdiť, a nielen profesorovu poznámku. Existujú nejaké vrodené choroby, pri ktorých skutočne spojivové tkanivo nie je dostatočne husté. Príkladom je Marfanov syndróm alebo Ehlers-danlosov syndróm. Toto je, samozrejme, zriedkavé, ale s výraznou dysfunkciou spojivového tkaniva, genetickou konzultáciou so všetkými potrebnými testami alebo konzultáciou s reumatológom..

Druhy, príznaky a liečba slabinovej prietrže u žien

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej v dôsledku oslabenia brušnej steny časť pobrušnice a vnútorných orgánov spadajú do oblasti trieslovín, u žien sa ochorenie zvyčajne vyvinie po 40 rokoch. Tento stav prináša osobe veľa nepríjemností a môže viesť k vážnym následkom..

Kýly sa najčastejšie vyskytujú u mužov, ale ženy sú náchylné na vývoj choroby, najmä pri narodení..

ICB kód 10

Pri klasifikácii chorôb 10 revízií je ingvinická prietrž pod kódom K40.

ICD-10 kód

Príčiny slabinovej prietrže u žien

Ako už bolo uvedené, inguinálna prietrž u žien je menej častá ako u mužov.

Hlavným dôvodom tohto stavu sú fyziologické vlastnosti žien, aj pri vnútromaternicovom vývoji sa v brušnej dutine otvára otvor (u chlapcov semenníky zostupujú podobným otvorom do mieška). Zvyčajne je takáto diera u žien omnoho menšia, ale v niektorých prípadoch je to príčinou vypadávania pobrušnice..

Kýla môže tiež vyvolať vzpieranie a ďalšie faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine (obezita, vzpieranie, silný kašeľ, častá zápcha atď.)..

Kýla môže byť tiež dôsledkom operácie na brušnej alebo brušnej dutine.

patogenézy

Inguinálny kanál je umiestnený v dolnej časti inguinálnej oblasti, má štyri steny, ktoré sú tvorené šikmými a priečnymi svalmi brucha. Spojivové tkanivo pokrýva kanál zvnútra a trieslový väz zo spodnej strany. Pri poškodení alebo uvoľnení väzov alebo svalov sa vytvorí diera, cez ktorú vyčnieva časť pobrušnice..

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia môže byť asymptomatická, bez spôsobovania nepohodlia, k detekcii patológie dochádza hlavne pri rutinnom fyzickom vyšetrení.

Vo väčšine prípadov je prietrž sprevádzaný pocitom nepohodlia v oblasti slabín (tlak, pálenie, tupá bolesť na jednej alebo dvoch stranách atď.). Pohodlie sa často objaví až po dlhšom sedení, vzpieraní atď..

Vypuknutie, ktoré sa objavuje spravidla nejaký čas po objavení sa nepohodlia (týždne alebo mesiace), môže naznačovať tvorbu prietrže.

Vypuknutie môže zmiznúť po ľahnutí ženy, pretože ľahnutie pomáha znižovať tlak vo vnútri brušnej dutiny.

S odstrániteľnými prietržami v inguinálnej zóne po stlačení hrčiek sa vnútorné orgány na chvíľu vrátia na svoje miesto, ale ak je prietrž prilepená, nie je možné ju vrátiť späť týmto spôsobom, v slabinách je silná bolesť, problémy so stolicou, teplota, zvracanie, slabosť, koža nad prietržou zmení farbu na červenú.

Šikmá prierezová prietrž u žien

Šikmá prietrž v inguinálnej oblasti prepadá vnútorným inguinálnym krúžkom. Vrodené patológie slabinového kanála môžu niekedy viesť k rozvoju prietrže, ale najčastejšie sa tento typ prietrže získava.

Priebeh šikmej kýly sa vyskytuje v niekoľkých štádiách, spočiatku dochádza k miernej strate inguinálneho kanála, prietrž je takmer nemožné vidieť, pri vyšetrení inguinálneho kanála sa odhalí patológia.

V priebehu času sa vo vnútri trieslového kanálika objaví malý nádor, ktorý sa pociťuje napätím a po relaxácii zmizne.

S úplnou prietržou u žien dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov do veľkej pery.

Pri kýloch s pôsobivou veľkosťou vypadávajú väčšina vnútorných orgánov, v tomto prípade je už nemožné korigovať kýlu stlačením (v niektorých prípadoch môžu ísť až na koleno).

Ak kýla dosiahne veľkú veľkosť, potom sa pretiahne aj diera, cez ktorú vypadávajú vnútorné orgány, ingvinálny kanál zmení svoj tvar a prirodzený šikmý smer má tvar prstenca..

Priama trieslová prietrž u žien

Získa sa iba priama prietrž, taká prietrž sa vyvíja a vypadáva z vnútornej dutiny brucha, bližšie k stredu (slučka čreva sa postupne začína dostávať mimo brušnej dutiny)..

Tento typ prietrže sa najčastejšie vyvíja u žien v dospelom veku, čo vyvoláva patológiu, fyzické nadmerné zaťaženie, v zriedkavých prípadoch operácie v ingvinálnej oblasti..

Požitie slabinovej prietrže u žien

Porušenie sa nazýva drvivá prietrž, ktorá vedie k narušeniu krvného obehu a smrti tkanív.

Vo väčšine prípadov zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny a strata väčšieho objemu vnútorných orgánov, ako je obvyklé, vedie k zovretiu, v dôsledku čoho sa zhluknuté orgány zovrú a zostanú vonku..

Zranenie je najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži, v tomto prípade je dôležité poznať príznaky a včas sa poradiť s lekárom..

Jedným z hlavných problémov porušenia je rozmanitosť príznakov, ktoré závisia od štádia choroby, celkového stavu pacienta, pohlavia a vonkajších faktorov. Podozrenie by malo byť spôsobené bolesťou v spodnej časti brucha (v oblasti slabín), zvracaním, nevoľnosťou, pri stlačení na vydutie sa objavujú bolestivé pocity, v polohe na chrbte nádor nezmizne a pri napätí sa zväčšuje.

Okrem toho symptomatológia závisí od zovretého orgánu, napríklad časté zvieranie sa vyskytuje pri zvieraní čriev, zvieranie omentum spôsobuje iba malú bolesť a nevyvolá sa zvracanie a nevoľnosť. Okrem toho sa môže vyskytnúť horúčka a horúčka..

Ak niekto vie o prítomnosti kýly, akékoľvek zmeny sa okamžite stanú viditeľnými.

Prvé príznaky

Inguinálna kýla sa vyvíja postupne a má svoje vlastné príznaky, ktoré si nemožno vôbec všimnúť.

Prvým príznakom patológie je bolesť v ingvinálnej zóne, navyše v polohe na chrbte je nepohodlie a bolesť v dolnom bruchu..

Postupom času sa objaví nádor, ktorý zmizne, keď leží na chrbte. Toto sú prvé príznaky choroby a pri včasnej návšteve lekára je patológia vyliečenie celkom jednoduché.

Jedným z príznakov prietrže je aj zápcha, najmä pri narodení dieťaťa..

Problémy s močením, bolesť v slabinách, brucho - hlavné príznaky prietrže.

Okrem bolesti môže mať žena pri chôdzi nepríjemný pocit, a to aj pri pomalom tempe, slabosti, pálení, bolesti..

S patológiou sa môžete vyrovnať v raných štádiách bez chirurgického zákroku..

Bolesť s trieslovinou prietrže u žien

Bolesť s trieslovinou prietrže môže mať rôznu intenzitu a závažnosť (silná, stredne ťažká, ťažná atď.). Prietrž sa môže vyvinúť na akútnu formu. V takom prípade sa príznaky objavujú neočakávane, pacient si sťažuje na silnú bolesť a charakteristický výčnelok v dolnom bruchu..

Ak sa choroba vyvíja pomaly a prietrž je malá, bolesť je zvyčajne mierna alebo úplne chýba.

Pri dlhšom priebehu ochorenia alebo pri veľkej hernii sa pozoruje nepretržitá bolesť v ingvinálnej zóne, ktorá sa môže dať krížovej kosti, dolnej časti chrbta..

Čo je nebezpečné slabinové prietrže u žien?

Inguinálna hernia je nebezpečná patológia, ktorá si vyžaduje chirurgické ošetrenie. V procese vyčnievania pobrušnice môže dôjsť k štípaniu, ktoré povedie k tvrdnutiu herniálneho vaku, odumretiu tkaniva, zápalu vnútorných orgánov..

V niektorých prípadoch sa v skorých štádiách môže vyzrážaný orgán vrátiť na svoje miesto stlačením, ale ak sa oneskorí s chirurgickým zákrokom, môže sa začať zápal vnútorných orgánov a štípanie..

Chirurgia na úpravu prietrže je kontraindikovaná iba pre ženy počas tehotenstva (ak nedochádza k jej zvieraniu), v tomto prípade špecialista odporúča dočasne nosiť obväz, aby boli na mieste vnútorné orgány..

účinky

Dôsledky ingvinovej prietrže začínajú od okamihu jej výskytu, v prvom rade je to zmena v ingvinálnej zóne. Pretože vnútorné orgány prenikajú do slabín a vytvárajú akýsi „vak“, môžu sa objaviť rôzne choroby, najmä zápalové procesy, štípanie, neplodnosť, trauma, obštrukcia čriev, kongescia v črevách, tuberkulóza vnútorných orgánov..

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je štípanie, ktoré vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu. Pri porušení sa môže začať nekróza tkanív - slučky čreva, omentum, vajcovod, atď., Ktoré spadli do herniálneho vaku, ako aj zápalové procesy v brušnej dutine..

Menej nebezpečnými komplikáciami sú narušená stolica, tráviace problémy, nadúvanie atď..

Diagnóza slabiny prietrže u žien

Ak je podozrenie na bradavkovú prietrž, vykoná sa vyšetrenie, špecialista sonduje trieslovinu v rôznych polohách (státie, ležanie, sedenie). Ak je prietrž malá alebo v počiatočnom štádiu, špecialista tiež urobí predbežnú diagnózu palpáciou - položí prst na trieslovinový kanál a pacient by mal v tomto okamihu kašlať, ak v čase napätia je charakteristický výčnelok, naznačuje to vývoj patológie.

U žien je inguinálna hernia v porovnaní s mužmi ťažšie diagnostikovateľná, pretože bolesť v spodnom bruchu vedie ženy k gynekológovi a prietrž sa často mýli za iné patológie (cysta, nádor atď.)..

analýzy

Ak sa zistí prietrž, pred operáciou sa predpíšu testy. Je povinné vykonať krvné testy (všeobecné, biochemické, na cukor), moč, testy na hepatitídu a sexuálne prenosné choroby (AIDS, syfilis)..

Prístrojová diagnostika

Pri inguinálnej hernii sa na potvrdenie diagnózy môžu použiť rôzne inštrumentálne diagnostické metódy..

Ultrazvukové vyšetrenie inguinálnych kanálov sa často používa pri patologických patológiách..

Ultrazvuk sa zvyčajne predpisuje v prípade pochybností špecialistov alebo v špeciálnych prípadoch (napríklad pri príliš malých formáciách)..

Táto diagnostická metóda je účinná iba vtedy, ak časť vnútorností už prenikla do trieslovej oblasti, v iných prípadoch ultrazvuk neukáže nič..

Irrigoskopia tiež pomáha pri určovaní inguinálnych formácií, zvyčajne je táto metóda predpísaná, ak má špecialista podozrenie na kĺzavú prietrž, čo je dosť ťažké diagnostikovať a má málo závažných príznakov.

Táto výskumná metóda spočíva v zavedení kontrastného média do čreva a vykonaní röntgenového žiarenia. Irrigoskopia vám umožňuje študovať stav čreva, identifikovať patológie a rôzne choroby.

Ak existuje podozrenie na prietrž, môže sa predpísať aj ultrazvuk močového mechúra, cystoskopia a cystografia..

Herniografia je rozšírená v diagnostike hernií. Pri tejto výskumnej metóde sa do brušnej dutiny vstrekne špeciálna látka tenkou ihlou, potom by osoba mala ležať na bruchu, aby kašľala, napínala mu žalúdok, v tomto okamihu odborník urobí niekoľko röntgenových snímok, ktoré ukážu umiestnenie prietrže.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnóza spočíva v odstránení chorôb, ktoré nie sú vhodné na symptómy alebo iné ukazovatele, až nakoniec zostane jediná pravdepodobná diagnóza.

Je dôležité rozlišovať tříslovnú prietrž od lipómov, nádorov, zápalu lymfatických uzlín, femorálnej prietrže, cysty väzivového tkaniva maternice..

Na koho sa obrátiť?

Liečba slabiny prietrže u žien

Ak sa u ženy zistí priľahlá kýla, liečba je predpísaná v závislosti od veľkosti prietrže, sprievodných chorôb atď. Ak prietrž nespôsobuje závažné nepohodlie, lekár sa môže rozhodnúť vykonať dynamické pozorovanie, ktoré ukáže, ako sa prietrž vyvinula. Vzhľadom na stabilitu nemusí byť potrebná ďalšia liečba, lekár predpisuje špeciálnu výživovú a šetriacu dávku, aby nevyvolával zhoršenie. So zvýšením prietrže a nie s účinnosťou preventívnych opatrení je predpísaná jediná možná metóda liečby - chirurgický zákrok.

Počas operácie chirurg vracia spadnuté orgány do normálnej polohy, odstraňuje dieru, cez ktorú došlo k prolapsu, obnovuje narušený krvný obeh.

Operácia odstránenia prietrže nie je komplikovaná a takmer vždy má priaznivý výsledok. Asi 14 dní po operácii sa žena môže vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu, musí sa iba držať šetrného režimu, nie zdvíhať závažia, aby sa predišlo relapsom.

Intuitívna prietrž prietrže pre ženy

Nosenie obväzu je jediný konzervatívny liek na slabinové kýly. Bandáž sa odporúča používať pri veľkých prietržoch, ktoré sa vyvinuli po operácii slabín alebo keď nie je možné chirurgické ošetrenie (s hnisavými procesmi, relapsami, u starších ľudí alebo detí, počas tehotenstva, akékoľvek kontraindikácie pre operáciu).

Nosenie obväzu situáciu nenapravuje, ale iba zmierňuje nepríjemné príznaky a zlepšuje pohodu pacienta, zabraňuje zovretiu a ďalšiemu rastu prietrže. Keď prestanete nosiť obväz, všetky príznaky patológie sa okamžite vrátia.

Bandáž by sa mala nosiť na voľnom tele a iba ležať. Na začiatku sa človek môže cítiť nepohodlne, ale v priebehu času sa bandáž neprenáša.

Zvyčajne sa odporúča odstrániť obväz v noci, ale ak sa človek bojí kašľa alebo kýchania počas spánku, je lepšie nechať ho v noci, v takom prípade ho môžete odstrániť iba počas kúpeľa alebo sprchy.

Pri dlhodobom nosení ortézy môžu brušné svaly atrofovať, takže chirurgická liečba zostáva najúčinnejšou liečbou patológie..

liečenie

Neexistujú žiadne špeciálne lieky na trieslovinu prietrže, pretože tento stav je spôsobený slabými svalmi tlače, zraneniami alebo chirurgickým zákrokom v oblasti slabín, nadmernou fyzickou námahou. Strata vnútorných orgánov sa lieči výlučne rýchlo, v niektorých prípadoch na zmiernenie príznakov, je predpísaný obväz, šetrný režim (zníženie fyzickej aktivity, nenosenie ťažkosti atď.), Regulácia výživy.

Liečba ľudovými liekmi

Po konzultácii s lekárom môžete použiť niektoré tradičné lieky na zmiernenie príznakov slabiny prietrže:

 • 500 ml vriacej vody, 4 lyžičky. listy angreštu, trvajte asi dve hodiny, sceďte a pite štyrikrát denne, pol pohára pred jedlom.
 • denne komprimujte kyslou kapustou
 • urobiť obklad so silnou infúziou paliny (1 lyžica byliniek, 200 ml vriacej vody, nechajte 2-3 hodiny).
 • nasekané lístia žihľavy s vysokotučnou kyslou smotanou a naneste na pokožku (silnejšiu), prikryte listom kapusty alebo lopúškami a fixujte obväzom, nechajte cez noc. Liečba trvá 1 mesiac.

Chirurgické ošetrenie

Počas chirurgického zákroku môže chirurg použiť vlastné tkanivá alebo sieťové implantáty pacienta..

Najčastejšie sa volí otvorený spôsob vykonávania operácie pomocou špeciálneho vybavenia.

Mladé dievčatá a dievčatá obvykle používajú svoje vlastné tkanivá, pretože v mladom veku existuje extrémne malé riziko relapsu a zotavenie po operácii je lepšie. V pokročilom veku sa prietrž odstraňuje implantátom zo sieťoviny, pretože to znižuje riziko relapsu a urýchľuje proces regenerácie..

Operácia sa zvyčajne vykonáva pri miernej celkovej anestézii, vo výnimočných prípadoch sa používa lokálna anestézia..

Po reze chirurg vráti spadnuté orgány do svojej normálnej polohy a potom vrstva po vrstve zošije pitvanú oblasť..

Môže sa vykonať aj laparoskopia (operácia pomocou malých rezov - do 1 cm). Pretože sa celková anestézia používa v otvorenej chirurgii, v inguinálnej oblasti sa uskutoční niekoľko malých rezov, potom sa žalúdok pacienta nafúkne oxidom uhličitým, aby sa rozšírila chirurgická oblasť..

Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu (miniatúrne optické zariadenie s kamerou), ktorý sa vkladá do jedného z rezov a do zvyšku sa zavádzajú chirurgické nástroje. Pomocou monitora môže chirurg ovládať svoje činy.

Laparoskopia je menej traumatická metóda, takže proces regenerácie je omnoho rýchlejší, navyše v dôsledku malých rezov je riziko infekcie nižšie..

Pooperačné obdobie

Po operácii je pacientovi ukázaný úplný odpočinok na niekoľko dní, zvyčajne sa tieto dni strávia pod dohľadom lekára v nemocnici. Zdravotnícky personál robí každý deň obväzy, stehy sa ošetrujú špeciálnymi pomôckami. V dňoch 7-10 (s laparoskopiou v deň 3-5) sú prepustení z nemocnice..

Do jedného mesiaca po operácii je predpísaný šetrný režim - aby nedošlo k fyzickej námahe, obvaz, nenosiť ťažkosti atď..

Úplné zotavenie nastane po 3 až 6 mesiacoch v závislosti od veku, zvoleného spôsobu operácie, sprievodných chorôb atď..

Cvičenia pri hernii u žien

Kýla sa často vyvíja so slabými svalmi prednej brušnej steny, preto odborníci odporúčajú robiť špeciálnu gymnastiku na posilnenie tejto svalovej skupiny, ktorá pomôže nielen zabrániť rozvoju patológie, ale tiež zabráni opätovnému vytvoreniu prietrže po operácii..

Nasledujúce cvičenia sú vhodné pre ľudí všetkých vekových skupín a pomáhajú posilňovať konečník a šikmé svaly brucha:

 • ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte na žalúdok záťaž s hmotnosťou 1 kg (môžete použiť vak naplnený pieskom) a pri vdychovaní nadvihnite vak so žalúdkom čo najvyššie, pri výdychu ho znížte na čo najnižšiu úroveň. Postupom času môžete zvýšiť hmotnosť na 2 a 3 kg.
 • ležiace na chrbte, najprv zdvihnite doľava, potom doprava a dva spolu do uhla 45 o (ruky pozdĺž tela). V priebehu času sa na nohách môžu nosiť závažia.
 • ležiace na chrbte, nohy od seba a trochu ohnuté, na výdychu, zdvihnite panvu (opora je iba na lakťoch, nohách a pleciach).
 • ľahnite si na chrbát a pripevnite si nohy (pod pohovku alebo požiadajte niekoho, aby ich držal). Posaďte sa na výdych, potom vdychujte a nakloňte sa dopredu, na výdych sa vráťte do východiskovej polohy.
 • sediaci na stoličke, oprieť sa o chrbát, uchopiť sedadlo rukami, pri nadýchaní zdvihnúť panvu (oprieť sa o ruky a nohy), relaxovať pri výdychu.

Špeciálna gymnastika sa odporúča robiť trikrát denne..

Pri slabinových kýlach by sa človek nemal zapájať do ťažkých fyzických cvičení (pumpa, činky atď.)..

Pri kontraindikáciách k chirurgickému zákroku by sa cvičenia mali robiť po celý život, ale špecialista by si mal zvoliť súbor cvičení, pričom by mal brať do úvahy stupeň ochorenia a celkový stav pacienta..

Výživa

V niektorých prípadoch je slabinová prietrž u žien výsledkom pravidelnej zápchy, a preto je správna výživa jedným z hlavných preventívnych opatrení. V potrave by malo prevládať dostatočné množstvo vlákniny, čo zlepšuje funkciu čriev.

Po operácii je v priebehu prvých dní predpísaná špeciálna strava, jedlo by malo byť tekuté, teplé (diétne vývary, odvarky z bylín, zeleninové polievky, ovocné a bobuľové šťavy, obilniny, vajcia nealko varené, proteínové omelety).

Diéta po operácii potrebuje iba niekoľko dní, mali by ste si však upraviť svoju ďalšiu diétu a vylúčiť kofeín, alkohol, čokoládu, mastné potraviny a jesť po malých dávkach..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nie je veľa ľudí, ktorí vedia, čo je to hygróm rúk, napriek tomu, že k tejto anomálii dochádza pomerne často. Táto patológia postihuje hlavne tých, ktorí sú nútení vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu, ktorí majú neustále ruky na rukách.

Životné triky

Liečba
Populárne článkyPeroxid vodíka a rakovina: to je to, čo veda pozná už 50 rokov a musíte to vedieťToto nebude v televízii povedané.Rakovina je nebezpečná. Nehrajte sa s ohňom! Nejedzte to, nepite.
Mali by ste konečne zistiť pravdu!Sóda na pečenie sa používa v celej histórii na rôzne účely, napríklad na odstránenie zápachu z chladničky, osvieženie kobercov a bielenie zubov.