loader

Hlavná

Späť

Ako spoznať slabú prietrž u ženy

Komplexná štruktúra a fyziologická slabosť svalov inguinálneho priestoru spôsobili, že toto miesto bolo zraniteľné vydutými kýlami. Najčastejšie sa vyskytujú v ingvinálnej zóne. Častejšie ako táto patológia postihuje mužov, stáva sa však, že pri ženách vyčnieva prietrž.

Inguinálnu zónu predstavujú vrstvené spojivové tkanivové membrány (fascia) a medzi nimi prechádza inguinálny kanál. V tomto kanáli majú zástupkyne nervových zväzkov, artérií a okrúhlych väzov maternice. Ďalej má kanál vonkajší a vnútorný otvor, t.j. vstup a výstup.

Pod vplyvom mnohých faktorov sa môže odpor vrstiev ingvinálnej oblasti znížiť a pod tlakom vnútorných orgánov idú von cez slabé miesta. Vytvára sa tak prietrž.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u žien je únikom vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál smerom von. Prenikanie nastáva cez prirodzené otvory ingvinálneho kanála. Akýkoľvek orgán, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine, môže byť v herniálnom vaku. Kýla je častejšie predstavovaná tenkým črevom alebo omentom. Ovary, maternica a jej trubice, hrubé črevo a slezina sa nachádzajú v herniálnom vaku trochu menej často. Stáva sa, že žalúdok a žlčník tvoria prietrž.

Tvorba prietrže je pre ľudské telo neprirodzeným procesom, a preto ho lekári považujú za patologický. Pod vplyvom mnohých faktorov sa vytvárajú predpoklady na to, že v budúcnosti dôjde k výčnelku a výrobné faktory tento proces prejavia. Patológia sa vytvára pod vplyvom dvoch skupín faktorov.

Skupina predispozičných faktorov

Slabý svalový aparát, ktorý je spôsobený vrodenými vlastnosťami ľudského tela.

Skupina výrobných faktorov:

Zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny:

Ťažký kašeľ, ktorý trvá dlho. Vždy podobný kašeľový reflex je vyvolaný akoukoľvek chorobou.

V detstve môže časté kričanie a plač viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Ťažkosti s odtokom moču. Tento dôvod je spôsobený nádormi, ktoré spôsobujú zúženie močového kanála..

Ťažká fyzická práca.

Zložitá pracovná činnosť. Osobitne nebezpečné sú v tomto ohľade druhé a všetky nasledujúce tehotenstva.

Slabé svaly prednej steny pobrušnice:

Choroby, ktoré prispievajú k oslabeniu svalovej hmoty a prispievajú k úbytku hmotnosti.

Nedostatok fyzickej aktivity, oddanosť sedavému životnému štýlu.

Zvýšená telesná hmotnosť.

Všetko po prvom narodení.

Chirurgické zákroky v brušnej stene.

Poranenie brucha.

Existujú dve vekové obdobia, počas ktorých sa zvyšuje riziko tvorby prietrže. Prvým stupňom je vek od jedného do dvoch rokov a druhým stupňom je vek nad 40 rokov. Vedci sa domnievajú, že ak prietrž vyčnieva z kýly v detstve, je to kvôli anatomickej slabosti alebo defektu väzivového aparátu. Keď sa v starobe vytvorí herniový vak, je príčinou jeden alebo viac produkčných faktorov.

Kýla u mužov sa objavuje častejšie v dôsledku rozdielu medzi mužskou a ženskou štruktúrou ich trieslového kanála. Faktom je, že počas vnútromaternicového vývoja mužského plodu ich semenníky zostupujú do šourku z brušnej dutiny. V procese tohto opomenutia sa vytvorí prietržová cesta. U samíc embryí zostávajú semenníky v panvovej dutine v dôsledku toho, že sa nevytvorí cesta na prienik obsahu peritonea do vonkajšej strany..

Príznaky hernie u žien

Ženy nie sú vždy schopné samy o sebe zistiť inguinálnu prietrž, pretože jej príznaky sa často vymažú. Je to kvôli malej veľkosti výčnelku. Keď sa bolesť počas nasledujúceho menštruačného cyklu zintenzívni, znamená to, že pohlavné orgány sa dostali do herniálneho vaku.

Medzi hlavné príznaky vzniknutej prietrže:

Vzhľad výčnelku v oblasti slabín, ktorý má tvar podobný nádoru.

Výskyt bolesti v podbrušku. Niekedy je bolesť daná bedrovej oblasti a sakrálnej oblasti.

Bolesť zosilňuje pri kýchaní a kašľaní, ako aj pri fyzickej námahe.

Ženy zažívajú príznaky charakteristické pre zhoršené trávenie - plynatosť, hnačku alebo zápchu.

Príznaky prietrže u žien v závislosti od typu:

Typy slabinovej prietrže u žien

Kýly sa zvyčajne klasifikujú podľa dvoch znakov - podľa ich umiestnenia a stupňa eliminácie.

Takže v závislosti od umiestnenia výčnelku existujú:

Kýla je rovná, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž vnútornej trieslovej dutiny.

Kýla je šikmá, keď k výstupu z vaku so všetkým obsahom došlo pozdĺž vonkajšej trieslovej dutiny. Toto je najbežnejší typ výčnelku..

Hernia je subvesikálna zvonka, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž suprasubickej fosílie.

V závislosti od stupňa eliminácie výsledného výčnelku emitujte:

Kýly, ktoré sa dajú ľahko fixovať nezávisle, napríklad pri vodorovnej polohe. Na ich zníženie je niekedy potrebná malá pomoc. Tieto výčnelky sa nazývajú nastaviteľné..

Kýly, ktoré sa dajú vložiť späť, nie sú možné. Stále zostávajú vyduté, bez ohľadu na polohu ľudského tela. Toto je nezvratná prietrž. Skutočnosť, že sa nemôžu vložiť dovnútra, sa najčastejšie vysvetľuje tvorbou adhézií. Okrem toho práve tento typ prietrže spôsobuje zlyhanie trávenia, zvracanie a neschopnosť plne vykonávať pracovné povinnosti..

Komplikácie slabín prietrží u žien

Vytvorená trieslovinová prietrž prirodzene dáva žene určité nepohodlie a tiež predstavuje kozmetický defekt. Nejde však o najzávažnejšie komplikácie, ktoré môže výčnelok vyvolať..

Zápalové procesy. K rozvoju zápalu vo vnútri hernálneho vaku dochádza zriedka, ale môže to výrazne ovplyvniť zdravie ženy. V rámci kýly sa môže vyvinúť apendicitída, môže sa vyvinúť zápal pohlavných orgánov a kolitída. V závislosti od závažnosti zápalového procesu sa telesná teplota zvýši, celkové zdravie bude narušené. Avšak aj malý zápal môže vyvolať tvorbu adhézií, ktoré zase vedú k tomu, že prietrž sa stane nenapraviteľnou. Okrem toho môže byť potrebný akútny chirurgický zákrok, ak sa vyvinie akútny zápal. Jeho príznaky: výrazné zvýšenie telesnej teploty, výskyt zvracania a nevoľnosť, silná bolesť.

Fekálne blokovanie. Keď časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, môže to spôsobiť upchatie čreva. Tento proces sa vyvíja postupne s hromadením výkalov v zábehovej oblasti. Výsledkom je, že žena trpí poruchou trávenia. Ak táto patológia zostane bez liečby, môže to viesť k smrti čreva. K tomu dochádza pri nedostatočnom prísunu krvi. Najčastejšie sa tento proces týka starších ľudí s nadváhou. Pokiaľ ide o liečbu, v súčasnosti môžu masáže alebo užívanie preháňadiel zmierňovať stav pacienta. Na úplné odstránenie stagnujúceho procesu je však potrebný chirurgický zákrok.

Poranenie prietrže. Toto je jedna z najnebezpečnejších komplikácií, pretože sa vyskytuje nečakane a ostro pre pacienta. Celý obsah herniálneho vaku je stlačený v oblasti vylučovacieho otvoru. Dochádza k prudkému narušeniu krvného obehu a stlačeniu nervových vlákien. Podľa štatistík je týmto procesom postihnutých až 15% pacientov..

Nasledujúce príznaky označujú porušenie:

Neschopnosť nastaviť výstupok, ktorý bol dovtedy voľne nastavený.

Výskyt silnej bolesti v slabinách. Bolesť sa šíri po celej brušnej dutine..

Samotná taška sa napne, cíti napätie.

Pacientka má zvracanie a nevoľnosť.

V niektorých prípadoch dochádza k nárastu telesnej teploty.

Diagnóza slabiny prietrže u žien

Podľa charakteristických ťažkostí pacienta môže lekár už mať podozrenie na herniálny výčnelok.

Skúška sa obmedzuje na nasledujúce manipulácie:

Pohmat. Táto metóda sa nazýva tápanie..

Pocit sa uplatňuje v nasledujúcich situáciách:

Lekár určuje typ prietrže - nastaviteľný alebo nenastaviteľný.

Známka kašľa. Aby sa to potvrdilo, pacient je požiadaný, aby kašľal a vyhodnotil vibrácie, ktoré sa vyskytujú v tomto okamihu. Prechádza na herniálny vak.

Znak natiahnutej šnúry. Ak je ženský výbežok sprevádzaný adhéznym procesom, núti ju to držať sa v určitej polohe, čo umožňuje zmierniť bolestivé pocity. Títo pacienti sa pri sedení alebo státí mierne nakláňajú dopredu..

ultrazvuk Ultrazvukové zariadenie odhalí obsah herniálneho vaku. Toto sú dôležité informácie, ktoré musíte získať pred vykonaním operácie.

Bimanual diagnóza. Táto metóda sa vykonáva prostredníctvom vagíny a čriev. Táto diagnostická metóda je povinná, keď sú vaječníky ženy alebo iné pohlavné orgány v herniálnom vaku.

Liečba slabiny prietrže u žien

Ak sa u ženy zistí inguinálna hernia, jediným účinným spôsobom, ako sa ju zbaviť, je jej chirurgické odstránenie. Nájdete tu mnoho ďalších odporúčaní, ktoré vám údajne umožňujú zbaviť sa výčnelkov, napríklad vykonávanie cvičení, používanie fyzioterapeutických techník, nosenie obväzov, nanášanie obkladov atď. Všetky však nedokážu pacienta ochrániť pred patológiou..

Okrem toho sa stratí čas, ktorý sa strávi na neúčinných metódach liečby. Nezabudnite, že v každom okamihu sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život. To isté platí pre ženy všetkých vekových skupín vrátane malých detí. Dôležitým rozdielom medzi trieslovou prietržou a pupočnou prietržou je to, že nie je schopná sa sama odstrániť.

Cieľom chirurgov v procese uskutočňovania chirurgického zákroku je odstránenie výčnelkov a zabránenie následnému relapsu choroby. V priebehu storočí vykonávaného odstraňovania prietrže sa tieto techniky transformovali viackrát. Moderná medicína ponúka možnosť zbaviť sa výčnelkov niekoľkými spôsobmi. O vhodnosti použitia jedného alebo druhého typu odstránenia prietrže rozhodne ošetrujúci lekár..

Gernioplastika nie je tesná

Metóda chirurgického zákroku spočíva v zosilnení stien kanálu. Na tento účel sa používajú syntetické materiály. Najbežnejšou technikou hernioplastiky bez napätia je Lichtenštajnská chirurgia. Protéza vyrobená vo forme pletiva sa prišíva na širokú dosku šľachy - aponeurózu. V tomto prípade svalové tkanivo netrpí a nevytvára sa napätie. Výsledkom je minimalizovanie rizika opakovaného výčnelku. Moderný materiál používaný na výrobu pletiva nespôsobuje alergie, nerozpúšťa sa v ľudskom tele a neprispieva k šíreniu infekcie. Hľadanie ešte lepšieho materiálu na protetiku sa však nezastavilo.

Chirurgovia sú pozastavení laparoskopickou technikou, ako aj otvoreným prístupom. Laparoskopia môže minimalizovať kozmetické defekty po operácii, pretože je to menej traumatická technika. Väčšina chirurgov však uprednostňuje otvorenú operáciu. Skúsení lekári považujú túto metódu za najbezpečnejšiu a najúčinnejšiu. Okrem toho si laparoskopia vyžaduje zavedenie všeobecnej anestézie bez zlyhania.

Gernioplastické napätie

Jedná sa o časom overený, lacný a najjednoduchší spôsob zavedenia chirurgického zákroku. Prichádza k faktu, že tkanivá sú stiahnuté a zošité v oblasti výstupu kýly. Moderní chirurgovia ju však používajú zriedkavo, pretože je plná častých recidív a prispieva k tvorbe jazvy..

Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika

Tento typ chirurgického zákroku je akýmsi spôsobom bez napätia. Jeho hlavným charakteristickým znakom je inštalácia protézy cez pobrušnicu, to znamená, že prístup k manipuláciám sa vykonáva mimo pobrušnice. Protéza je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou. Táto metóda sa v budúcnosti vyhýba tvorbe adhézií, je však dosť ťažké ju uskutočniť..

Vzhľadom na to, že anatomické vlastnosti štruktúry ženského tela nevyžadujú veľa času a úsilia v súvislosti s liečbou trieslovej kýly, je počet neúspešných operácií minimálny..

Pooperačné zotavenie

Po zákroku zostane žena po určitú dobu zdravotne postihnutá. Ak by sa uskutočnil otvoreným spôsobom, potom sa mierne zvýši v porovnaní s laparoskopickými technikami. Vykonávajú sa prakticky v ambulantnom prostredí. Akákoľvek moderná prevádzka je však netraumatickým a bezpečným postupom..

Ak má žena zvýšenú prahovú citlivosť na bolesť, môže jej predpísať anestetikum. Každá žena má navyše individuálne odporúčania týkajúce sa odchodu do práce a začatia fyzickej aktivity.

Je neprijateľné ignorovať proces obnovy, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby. Na žiadosť pacienta sa mu môže odporučiť obväz, hoci doba zotavenia po hernioplastike si to nevyhnutne nevyžaduje..

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

Infekcie po zákroku.

Ťažká fyzická práca.

Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.

Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

Profylaxia herniovej hernie

Budovanie stravy, ktorá zabráni priberaniu na váhe.

Vyhnite sa poraneniam v tvári.

Udržiavanie svalov v tóne v dôsledku fyzickej aktivity.

S dedičnou predispozíciou na herniálny výstupok sa oplatí vyhnúť zvýšenej fyzickej námahe.

Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ktoré spôsobujú podozrenie na výčnelok, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Udržiavanie zdravého životného štýlu, odmietanie pseudovedeckých metód liečby a prevencie patológie.

Často kladené otázky o vašom lekárovi

Existujú bolesti slabín? Aká je ich povaha a distribúcia?

Aké vlastnosti prietrže si môže pacient všimnúť?

Čas výskytu prvých príznakov choroby?

Vie sa niečo o vydúvaní počas detstva?

Vyskytli sa nejaké predsudky? Aký je ich výsledok?

Funkcie odbornej činnosti?

Boli už vykonané operácie zamerané na odstránenie prietrže??

Aké sú fyzické aktivity žien? Chodí na šport?

Aké choroby a chirurgické výkony boli vykonané predtým??

Funkcie tehotenstva a pôrodu?

Aké sú vaše zdravotné ťažkosti??

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Diagnostika a liečba slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien ako patológia

Pri slabinovej prietrži u žien prechádzajú brušné a panvové orgány cez trieslovinový kanál

Inguinálna hernia u žien je vynechanie vnútorných orgánov a ich vyčnievanie cez trieslovinový kanál. K opomenutiu dochádza pozdĺž prírodných anatomických pasáží, ktoré tvoria herniálny výstupok. Do hrudného vaku môže vstúpiť absolútne akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine a malá panva.

Ako vyzerá prietrž u žien? Z vonkajšej strany je prietrž predstavovaná tvorbou nádoru v ingvinálnej oblasti so zhrubnutím stydkých pyskov. Patológia u žien je zriedka dvojstranná. V 80% prípadov však časť omentum a tenkého čreva vstupuje do herniálneho vaku, ale s vývojom patológie sa do výčnelnej dutiny dostáva maternica s príveskami, vaječníkmi, hrubým črevom a dokonca aj slezina. V ťažkých prípadoch je prietrž tvorená zažívacím traktom a epigastrium. Vzhľadom na povahu anatómie u žien je prietrž femorálnej prietrže častejší, keď obsah herniálneho vaku prechádza cez rozšírený kanál.

Výnimka s lokalizáciou v slabinách sa považuje za výnimku, vyskytuje sa iba u 2,5 - 3% z celkového počtu pacientov. Až 96% všetkých prípadov sa vyskytuje u chlapcov a mužov akéhokoľvek veku. Je to kvôli neprítomnosti spermatickej šnúry u žien, čo úplne eliminuje výskyt kýly šikmého typu, ako aj zúženie trieslového kanála..

Dôvody vzniku

Príčiny výskytu sa líšia v závislosti od veku pacienta. Niekedy je vrodená kýla neviditeľná a objavuje sa až po puberte, prvom tehotenstve. U dievčat je herniálny výčnelok v slabinách spôsobený abnormalitami vo vývoji vnútorných orgánov brušnej dutiny, reprodukčným systémom, neadekvátnym výberom zmesi, zápchou, častým plačom a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Ohrozené sú bábätká s pupočnou kýlou.

U žien je faktorom výskytu patológie slabosť, atrofia alebo poškodenie svalových štruktúr trieslového kanálika. Prispievajúce faktory sú:

 • tehotenstvo (komplikované jednorázové alebo viacnásobné tehotenstvo);
 • zápal lymfatických uzlín v slabinách;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváhou;
 • neprimeraná fyzická aktivita na brušných svaloch spojená so vzpieraním;
 • chronický kašeľ, progresívna pľúcna tuberkulóza;
 • zápcha rôznej povahy.

Medzi nepriame faktory patrí dedičná predispozícia, viscerálna obezita a ptóza peritoneálnych orgánov v dôsledku poklesu elasticity svalových štruktúr. U starších žien je prietrž spôsobená atrofiou svalov, poklesom elasticity vlákien v dôsledku starnutia tela, zaťaženou klinickou anamnézou. U staršej ženy je pravdepodobné, že sa súčasne vytvorí niekoľko herniálnych vakov.

Hlavné typy

Vzhľadom na anatómiu vnútorných orgánov u žien sú trieslové prietrže týchto typov:

 • priamy. Najbežnejšia forma, v ktorej herniálny vak padá cez strednú trieslovinu fosíliu;
 • vonkajší povrch. Kýla opúšťa nadbubulárny výklenok, len medzi stredným pupočným záhybom. Zvyčajne sa vyskytuje u starších žien.

Podľa typu porušenia

Keď je porušený hernálny vak, existujú:

 • elastický, keď hernálny vak prechádza cez úzky kanál v tvári s neprimerane veľkým obsahom;
 • stolica, keď dôjde k pretečeniu vodiacej slučky v herniálnom vaku s obsahom čreva.

Existuje klasifikácia podľa stupňa regulácie. Niektoré prietrže sa dokážu vrátiť do svojej normálnej anatomickej polohy, zatiaľ čo iné nie sú schopné samovládnutia ani pri stlačení alebo vo vodorovnej polohe..

V klinickej praxi sa vyskytujú kombinované a opakujúce sa prietrže. V prvom prípade je zaznamenaná tvorba niekoľkých vriec, ktoré spolu nekomunikujú (zaznamenané u starších žien). V druhom prípade je výskyt spôsobený sekundárnym výskytom prietrže po chirurgickej excízii bez eliminácie provokujúcich faktorov..

Príznaky slabinovej prietrže závisia od obsahu herniálneho vaku a od charakteru výčnelku.

Charakteristické znaky

Ako zistiť herniu vo fáze formovania alebo pri porušení, čo by som mal hľadať? Charakteristickým znakom je tvorba nádoru podobného výčnelku v trieslovom priestore. Rozmery herniálneho vaku sa môžu líšiť, čo nie je určujúcim kritériom porušenia. Malé kýly zriedka spôsobujú nepohodlie, rýchlo nasadené samy. Komplikovaný priebeh je sprevádzaný takýmito príznakmi:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha;
 • ťažné pocity;
 • bránenie bežným pohybom.

Inak príznaky závisia od obsahu herniálneho vaku. S opomenutím vnútorných pohlavných orgánov sa ženy sťažujú na bolestivý sexuálny kontakt, menštruačné nepravidelnosti, neplodnosť. Bolesť môže vyžarovať do dolných končatín, chrbtice.

Keď sa slučky výstupu z hrubého čreva opúšťajú, klinické prejavy sú vyjadrené nadúvaním, zápchou. Ak sa močovodné látky dostanú do dutiny, pacienti sa sťažujú na rôzne dysurické poruchy.

Nebezpečné príznaky porušenia

Nebezpečnou komplikáciou je štiepenie kĺbovej prietrže s príznakmi „akútneho“ brucha:

 • akumulácia plynu, plynatosť;
 • stvrdnutie pobrušnice počas prehmatávania;
 • silná bolesť;
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg (zvýšená bolesť po ostrom odstránení dlane z brucha počas hmatu);
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • utláčanie vedomia, mdloby.

Koža v oblasti vyčnievania sčervenanie, opuch, zníženie nie je možné, spôsobuje silnú bolesť. Ak sa objavia rušivé príznaky, je dôležité okamžite zavolať sanitku.

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nespôsobuje ťažkosti, je uskutočňovaná na základe fyzického vyšetrenia pacienta. Pri vyšetrení sa pozoruje výrazný nádor podobný nádoru so syndrómom silnej bolesti s tlakom. Dodatočne predpísané:

 • ultrazvukové vyšetrenie všetkých orgánov nachádzajúcich sa v brušnom a retroperitoneálnom priestore;
 • herniografia - metóda nepriepustná pre žiarenie na identifikáciu štruktúry a charakteristík obsahu herniálneho vaku;
 • irrigoskopia - röntgen hrubého čreva s kontrastom;
 • cystoskopia na vyšetrenie močového mechúra.

Kýla sa líši od onkologických nádorov, peritonitídy, komplikovanej apendicititídy. Pri komplikovanej nefrologickej anamnéze sú potrebné konzultácie s nefroológom, urológom, chirurgom, ak je indikované odstránenie.

liečba

Liečba môže byť založená na očakávanom manažmente, symptomatickej liečbe a chirurgickom zákroku. Výber metódy závisí od obsahu herniálneho vaku, veku ženy, jej klinického stavu a histórie života. Chirurgia je dnes jedinou účinnou metódou na opravu prietrže..

Konzervatívne metódy

Konzervatívne metódy nemôžu odstrániť prietrž. S miernym stupňom patológie je možné prijať niekoľko opatrení na posilnenie svalov brušnej steny: terapeutické cvičenia, chôdza, ľahký aerobik, zadržiavací obväz alebo korekčné prádlo. Ak je to potrebné, predpíše sa fyzioterapia. Alternatívne metódy sú neúčinné a ich cieľom je iba zlepšiť všeobecnú pohodu v prípade straty.

Chirurgia je jedinou účinnou metódou na liečbu prietrže u žien

chirurgia

Sľubným smerom pri liečbe inguinálnych herniálnych výčnelkov u žien je chirurgické odstránenie. V súčasnosti existuje množstvo operačných taktík na odstránenie súčasnej patológie:

 • tradičná hernioplastika. Operácia sa používa takmer vo všetkých nemocniciach, používa sa pri malom množstve prietrže. Riziko relapsu je vysoké, ale ak sa odstráni hlavná príčina, pravdepodobnosť novej prietrže sa zníži;
 • laparoskopická hernioplastika. Táto operácia sa považuje za menej traumatickú. Prevádzkový prístup sa vykonáva pomocou malých rezov v pobrušnici pomocou endoskopického zariadenia. Obdobie obnovy nepresiahne 7 - 10 dní;
 • operácia metódou beznapäťovej hernioplastiky. Uzavretie prietrže sa uskutoční pomocou sieťovej protézy. V budúcnosti to znamená klíčenie cez bunky svalových vlákien a spojivového tkaniva. Hlavnou výhodou je nízke riziko relapsu. Protéza z pletiva sa môže odtrhnúť.

Spolu s inguinálnou prietržou sa často diagnostikuje pupočníková šnúra s charakteristickým výčnelkom pupka. V priebehu manipulácie môže byť pupok vo vnútri zmenšený, po ktorom nasleduje fixácia a kontrakcia časti prolapaného čreva..

Pri vstupe do infekčného procesu je predpísaný priebeh antibiotík. Po operácii sa odporúča nosiť obväz, kompresné pleteniny. Celková dĺžka rehabilitácie závisí od množstva vykonanej manipulácie. Medzi klinické odporúčania sa rozlišuje ochranný režim, prevencia relapsu, eliminácia hlavného provokačného faktora.

Pravdepodobné komplikácie

Vniknutie vnútorných orgánov do herniálneho vaku nie je normou, vyvoláva zlyhanie orgánov a charakteristické príznaky. Keď sa orgány reprodukčného systému spustia do herniálneho vaku, dôjde k neplodnosti, k narušeniu sexuálnej funkcie.

Dostať sa do inguinálneho oddelenia črevného traktu hrozí zápcha, peritonitída. Nekrotické zmeny spôsobené kompresiou vnútorných orgánov a poruchy obehového systému vedú k potrebe okamžitého chirurgického zákroku.

Prevencia a prognóza

Preventívne opatrenia sú spojené so udržiavaním telesnej hmotnosti primeranej veku, nahrádzaním intenzívnej fyzickej námahy ľahkými chôdzami, chôdzou, s výnimkou zranení. Počas tehotenstva a po operácii je indikované nosenie špeciálnej bielizne, ktorá znižuje zaťaženie brušných orgánov. Vyžaduje sa liečba zápchy, rôznych chorôb dýchacích ciest.

Prognóza slabinovej prietrže je priaznivá, ak sa vykonáva včasné odstránenie. Obdobie rehabilitácie sa pohybuje od 10 do 30 dní. Počas tohto obdobia sa žena zvyčajne vracia do svojho obvyklého života. Ignorovanie ochorenia vedie k život ohrozujúcim komplikáciám: difúzna peritonitída, generalizovaná nekróza. Hranica úmrtnosti je 5 - 25% pri absencii včasnej liečby komplikovanej ingvinickej prietrže.

Inguinálna kýla u žien: fotografie, príznaky a liečba, chirurgický zákrok

Podľa dostupných štatistík je možné tvrdiť, že inguinálna hernia je získaná patológia, hoci u malého percenta pacientov je choroba dedená..

V tomto prípade hovoríme o genetickej predispozícii, ktorá sa pri chorobe realizuje iba za prítomnosti provokujúcich faktorov. Výstupok sa môže vyskytnúť súčasne na jednej alebo oboch stranách.

 • U žien sa obvykle po 40 rokoch zistí slabá prietrž..

Čo to je?

Inguinálna hernia je výstup z brušných orgánov cez trieslovinový kanál. S vývojom patológie sa v dolnej časti brušnej dutiny vytvára štrbina. Zároveň do nej prechádza maternicový väz (okrúhly), ktorý nemá žiadne odchýlky od normy.

U žien s diagnózou „ingínovej prietrže“ (pozri fotografiu) sa pozoruje slučka tenkého alebo hrubého čreva cez trieslovinový kanál. Tiež z diery môže ísť von (mimo brušnej dutiny, a nie cez kožu), také orgány genitourinárneho systému:

 • bud;
 • upchávka;
 • močovod;
 • vajcovody;
 • vaječníkov;
 • močového mechúra;
 • v zriedkavých prípadoch slezina.

Rýchla navigácia na stránke

Druhy kýly v ingvinálnej oblasti

Moderná medicína klasifikuje výčnelky v slabinách takto:

1. Šikmá prietržová prietrž u žien. Patológia môže byť dedičná alebo získaná. Po vzhľade výstupok opúšťa vonkajšiu trieslovinu fossa cez vnútorný krúžok.

2. Kombinovaná prietrž. Tento druh patrí do kategórie komplexných patológií. Kýla tohto typu pozostáva z niekoľkých vriec, ktoré spolu nekomunikujú. Vychádzajú cez rôzne trieslovinové otvory.

3. Posuvná prietrž (trieslovina). Je to vak tvorený v parietálnej oblasti pobrušnice, do ktorého môžu vniknúť rôzne orgány: stena močového mechúra, vaječníky, vajcovody, maternica, slepé črevo atď. Tento výstupok pokrýva pošmykávací orgán..

4. Priama prietrž. Vypuknutie je získaná patológia. Vychádza z vnútornej trieslovej fosílie a nachádza sa bližšie k stredovej čiare.

5. Opakujúca sa prietrž. Tento typ sa zvyčajne vyskytuje u pacientov, ktorí podstúpili operáciu prietrže s technickými chybami.

Nesprávne zvolená metóda hernioplastiky (tzv. Operácia odstránenia prietrže) môže tiež viesť k rozvoju patológie..

Príčiny slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien, ktorej príznaky nám umožňujú takmer nepochybne diagnostikovať typ patológie, sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich faktorov:

 • obezita (s nadváhou najčastejšie vedie k rozvoju tejto patológie);
 • tehotenstva alebo ťažkého pôrodu;
 • silné kašeľ;
 • zápcha
 • silná fyzická námaha, vzpieranie;
 • anatomické vlastnosti svalového tkaniva brucha;
 • vrodené chyby trieslového kanálika;
 • slabé brucho.

Príznaky, fotografia - ako vyzerá slabá prietrž?

inguinal hernia photo

U žien vyzerá slabinová prietrž ako mäkký výčnelok na dotyk, ktorý je schopný výrazne zväčšiť veľkosť pri akejkoľvek fyzickej námahe..

Predtým, ako sa patológia začne objavovať navonok, môžu sa u pacientov pozorovať nasledujúce príznaky:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa objaví počas menštruačného cyklu (algodismenorea sa vyvinie, keď vaječník alebo vajcovodová trubica vstúpi do herniálneho vaku);
 2. Bolesť rôznej intenzity lokalizovaná v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha, krížovej kosti, slabine;
 3. Nadúvanie alebo zápcha;
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyvíja, keď sa slepé črevo dostane do herniálneho vaku (pacienti majú nepohodlie v čreve);
 5. Rýchle močenie, kŕče a bolesti v močovej trubici a nad lonom;
 6. Nevoľnosť a závraty;
 7. Horúčka atď..

Keď sa v oblasti triesloviny objaví výčnelok, žena (v počiatočnom štádiu choroby) ju môže nezávisle zatlačiť do brušnej dutiny. Zároveň sa bude cítiť dunivý a nezvyčajný zvuk.

Výstupok môže zmiznúť sám, keď je pacient vo vodorovnej polohe. To sa objaví, keď sa žena vráti do zvislej polohy, a pri každom fyzickom vplyve, ktorý mala na pobrušnicu: kýchanie, kašeľ, napätie.

Inguinálna hernia môže mať rôzne veľkosti, od ktorých závisí intenzita syndrómu bolesti a nepohodlie pociťované pri chôdzi.

Ak pacient nebude venovať pozornosť vyčnievaniu v oblasti slabín, môže sa veľmi rýchlo zväčšiť a stať sa dôvodom porušenia predpisov..

Diagnóza a vyšetrenie

Na predpísanie správnej liečby pre pacientov, ktorí majú výčnelok v oblasti slabín, špecialisti na úzkom poli vykonajú komplexné vyšetrenie vrátane laboratórnych a hardvérových metód..

Pri menovaní lekár (urológ alebo chirurg) starostlivo vyšetrí ženu, dôkladne prehmatá vyčnievajúcu oblasť (aby určil veľkosť a tvar) a pokúsi sa narovnať prietrž. Paralelne zhromažďuje anamnézu, ktorá pomáha identifikovať faktory, ktoré prispeli k rozvoju slabinovej prietrže.

Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku;
 • Herniografia je metóda röntgenového zobrazovania, ktorá pomáha vyhodnotiť priebeh herniálneho kanála a zistiť, ktoré orgány sa do neho dostali;
 • Irrigoskopia - röntgenová metóda používajúca kontrast na určenie polohy čreva (nenarazila na prietrž).

Liečba prietržnej hernie, operácia

Inguinálne kýly, ktoré sa vyskytujú u žien určitej vekovej kategórie, nie sú prístupné lekárskej ani fyzioterapeutickej liečbe. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, je operácia prietrže.

operácie

Na ruských lekárskych klinikách, ktoré sa špecializujú na liečbu kýly, sa dnes používajú nasledujúce chirurgické metódy hernioplastiky:

 1. Napätie (počas operácie lekár používa tkanivo pacienta, takže druhé meno je autogernioplastika);
 2. Bez napätia (pri chirurgii sa používa protéza z oka).

Odstránenie triesloviny prietrže u žien sa najčastejšie vykonáva pomocou syntetického implantátu. Počas operácie chirurg posilňuje prietržovú bránu zvnútra pomocou špeciálnej sieťoviny vyrobenej z polypropylénu.

Následne bude pôsobiť ako kostra, ktorá zabráni opúšťaniu brušnej steny vnútorných orgánov..

Sieťová hernioplastika sa v súčasnosti považuje za hlavnú metódu chirurgickej liečby slabinových hernií, ktorá vedie k autogernioplastike..

hernie chirurgia fotografie

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa dnes uskutočňuje ako pomocou brušnej intervencie, tak šetrnejšou metódou, napríklad laparoskopiou..

obväz

V niektorých prípadoch lekári skúšajú nechirurgické metódy na liečbu slabinovej prietrže a predpisujú obväz pre pacientov. Takáto technika je indikovaná pre pacientov, ktorí nemajú indikácie pre núdzový chirurgický zákrok, ako aj pre pacientov s nasledujúcimi patologickými stavmi, pri ktorých môže operácia predstavovať vysoké riziko:

 • choroby srdca a ciev;
 • mladý alebo starý vek (po 60 rokoch);
 • choroby pľúc
 • predčasný výskyt slabinovej prietrže atď..

Pravidelné nosenie bandáže zabráni zväčšeniu výčnelku a minimalizuje riziko zovretia.

Rehabilitácia po chirurgickej liečbe slabínovej prietrže

Pri správnom chirurgickom zákroku sa pacienti podrobujú rehabilitácii bez komplikácií. Nepotrebujú sledovanie pacienta, takže doslova pár hodín po operácii vykonanej v lokálnej anestézii môžu ísť domov.

Ak chirurg zahŕňal komplexnejšiu techniku ​​vyžadujúcu celkovú anestéziu, pacient bude musieť stráviť noc v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Ak sa po anestézii alebo po operácii nevyskytnú komplikácie, bude sa môcť vrátiť nasledujúci deň.

Po operácii je potrebné dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára, v tomto prípade sa ženy môžu vrátiť do svojho normálneho rytmu života už za mesiac.

 • Dodržiavanie odporúčaní zabráni opätovnému výskytu choroby, najmä so zaťaženou dedičnosťou.

Prognóza liečby

Pri chirurgickej liečbe slabínovej prietrže lekári zvyčajne dávajú svojim pacientom pozitívne predpovede. V ojedinelých prípadoch sa u nich objaví relaps alebo dôjde ku komplikácii vo forme porušenia alebo zápalu doplnku.

Po návrate do svojho normálneho životného rytmu by ženy mali byť viac pozorné na svoje zdravie. Silné fyzické zaťaženie brušnej dutiny je pre nich prísne kontraindikované - zápcha, vzpieranie, kašeľ v dôsledku fajčenia atď...

Mnoho žien po chirurgickej liečbe slabínovej hernie úspešne prežilo viac ako jedno tehotenstvo, pretože sa riadili všetkými pokynmi odborníkov..

 • V tomto prípade sa odporúča nosiť obväz od skorého dátumu - od približne 11 do 12 týždňov.

Alternatívne recepty na liečbu slabinovej prietrže

Pacienti, ktorí majú v úmysle vyskúšať nekonvenčné terapeutické metódy, by mali pochopiť - to nemá zmysel pre takúto patológiu, ako je inguinálna hernia žien - liečba bez ľudových prostriedkov neprinesie požadovaný výsledok..

Použitie rôznych ľudových receptov (tinktúry z ďateliny, kvetov chrípky, listov egreša, atď.) Vám umožní na chvíľu oddialiť chirurgický zákrok. Niekedy to môže viesť k vzniku komplikovaných foriem choroby..

komplikácie

Inguinálna kýla je nebezpečná patológia, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak pacient nedostane včasnú chirurgickú liečbu, je možné vyvinúť uškrtenie prietrže - tento stav sa náhle vyvíja.

Pacient spočiatku pociťuje syndróm akútnej bolesti v oblasti slabín. Pri pokuse vyrovnať výstupok späť do brušnej dutiny bude žena cítiť pod prstami hustú a napätú prietrž, ktorá nezmení svoju polohu.

Objavujú sa veľmi rýchlo príznaky, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok:

 • časté zvracanie
 • pretrvávajúca nevoľnosť;
 • preťaženie plynu, zápcha;
 • počas pohybu čriev obsahuje stolica prímes krvi;
 • horúčka.

Ak žena okamžite vyhľadá lekársku pomoc, vykoná sa chirurgický zákrok. Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá (s včasnou manipuláciou!).

Profylaxia herniovej hernie

Pravidelnými preventívnymi opatreniami je možné predísť objaveniu sa slabinovej prietrže:

 • odmietnutie silnej fyzickej námahy (neodporúča sa silne švihnúť tlačou);
 • konštantná kontrola hmotnosti;
 • jesť zdravé jedlo;
 • normalizácia pohybov čriev (boj proti zápche);
 • udržiavanie zdravého životného štýlu atď..

Aby sa predišlo veľkým problémom a urgentnému chirurgickému zákroku, mala by byť každá žena pozorná na svoje zdravie. Pravidelné preventívne vyšetrenia pomôžu identifikovať výčnelok v počiatočnom štádiu a eliminovať ho pomocou šetrnej chirurgickej techniky.

Čo mám robiť? Mám pupočníkovú herniu 25 mm, musím naliehavo pracovať? Ďakujem..

Ahoj! Máte úplnú pravdu - musíte operovať a, samozrejme, nie je zatiaľ žiadna naliehavosť plánovaným spôsobom, ale to znamená iba to, že nemôžete zavolať sanitku. Mali by ste navštíviť svojho lekára v blízkej budúcnosti a dostať odporúčanie na hospitalizáciu alebo rýchlo, za pár dní, aby ste to všetko urobili za poplatok..
Bohužiaľ, pupočné kýly sú náchylné na porušovanie, môžu byť aj viackomorové. Ak prietrž dosiahne veľkú veľkosť, potom je narušená funkcia črevných slučiek: objaví sa klinika - zápcha, bolesť prietrže, nevoľnosť a zvracanie.
Máte malú poruchu (25 mm), takže plast prebehne rýchlo a bez problémov.
Ak však nesúťažíte plánovaným spôsobom, prietrž bude len rásť. A potom sa uzatvorenie herniovej chyby uskutoční už nie obvyklým stehom, napríklad šnúrkou, ale bude vyžadovať extrakciu aloštepu, napríklad svalovej klapky. Okrem toho porušenie prietrže je komplikácia, ktorá pri absencii lekárskej starostlivosti môže byť veľmi nebezpečná: ak dôjde k nekróze črevnej slučky a jej následnému zasunutiu späť do brušnej dutiny, spôsobí to peritonitídu a obštrukciu čreva. Preto sa musíte čo najskôr zbaviť pupočnej kýly, „za chladu“.

Dobrý deň! Chcel som sa ťa spýtať. Moja matka (81 rokov) mala bilaterálnu herniu, chceli podstúpiť operáciu, ale pri príprave na operáciu, nanešťastie, objavili rakovinu žalúdka. Operácia bola zrušená. Pravidelne sa vyskytuje bolesť a objavuje sa prietrž. Čo musíme urobiť? Je skutočne nemožné pomôcť s čímkoľvek?

V tomto prípade je potrebné jasne rozlišovať medzi tým, čo je najväčšie nebezpečenstvo a najväčšie poškodenie: od bilaterálnej kýly prietrže alebo od rakoviny žalúdka. Najväčšie nebezpečenstvo pre život samozrejme predstavuje prítomnosť rakovinového nádoru, ktorý sa musí liečiť ako prvý.
V tomto prípade je operácia žalúdka možná iba vtedy, ak je telo pacienta, napriek jeho starému veku, neporušené (neexistuje výrazná arteriálna hypertenzia, cukrovka a iná patológia). Potom môžete vykonať operáciu, najmä ak je rakovina zanedbateľná, nemá metastázy a nevyskytujú sa žiadne vytrhnuté klinické a laboratórne poruchy z krvi a imunity..
V prípade, že sa zistí žalúdok s rozsiahlymi metastázami, potom sa musí liečba slabinovej kýly v skutočnosti zrušiť, až kým sa stav nestabilizuje. Vo vašom prípade vám odporúčame nosiť špeciálny obväz, ktorý zabráni porušeniu prietrže v herniálnom krúžku. Musíte tiež monitorovať stolicu a pravidelne používať preháňadlo, aby ste sa vyhli namáhaniu. To je namáhavé, že najčastejšie vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a kašľu. S najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o vzhľade bilaterálnej priamej prietrže, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u žien.
V prípade, že by bolo možné vyrovnať sa s týmito javmi, potom si nemôžete robiť starosti s tak hroznou komplikáciou kýly, ako je jej porušenie. Najprv sa musíte vysporiadať s liečbou rakoviny žalúdka.

Povedz mi, že mám kýlovú prietrž 12 mm. Mám 47 rokov a robím fitness. Aké cvičenia by sa mali vylúčiť a je potrebná operácia? Kýla sa neobťažuje, s výnimkou nadúvania.

Ahoj. Bohužiaľ ste nešpecifikovali, v akom veku ste dostali diagnózu pri slabinovej prietrži a či je priama, šikmá alebo posuvná. Je tiež dôležité, či sa zvyšuje alebo nie. Ale aj bez vysvetlenia vám môžeme odporučiť nasledujúce:

1. Nadúvanie nie je symptóm, ktorý sa týka kýly. Nafukovanie alebo nadúvanie je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom zhoršeného trávenia, pravdepodobne chronickej pankreatitídy alebo nedostatku enzýmov, a preto je vhodné darovať krv pankreatickým enzýmom, vykonávať všeobecnú analýzu výkalov a ultrazvuk pankreasu;

2. Potrebujem operáciu? Indikácie chirurgického zákroku sú dve diametrálne opačné situácie. Prvým je stav, pri ktorom je prietrž zovretá a existuje riziko nekrózy črevných slučiek, unikanie nekrotických slučiek cez herniálny kruh späť do brušnej dutiny s rizikom peritonitídy. Toto je naliehavý náznak. Druhou situáciou, ktorú môžete ponúknuť chirurgom, je vaša túžba, a to je ideálna možnosť, pretože v tomto prípade sa kýlová oprava vykonáva „studená“, to znamená, že bez zhonu a bez rizika infekčných toxických komplikácií a bez rizika resekcie črevnej slučky..

3. Ak ste v kondícii, musíte vylúčiť všetky cvičenia, pri ktorých je napätie brušných svalov. Ideálnou možnosťou je však vaše nezávislé rozhodnutie o plánovanom odstránení kýly a potom môžete vykonať akékoľvek cvičenia. Nezabudnite, že váš vek sa zvyšuje a čím bližšie k starnutiu, tým menší je svalový tonus, menšia elasticita spojivového tkaniva, zvýšené ochabnutie hernálneho portálu a vo vyššom veku môžete mať úplne odlišné príznaky, napríklad poruchy močenia..

Ďakujem veľmi pekne za podrobnú odpoveď.

Ďalšia objasňujúca otázka o spojivovom tkanive. Po pôrode som mal prolaps maternice. A profesor, ktorý na mne pôsobil, povedal, že mám slabé spojivové tkanivo. Mohlo by to ovplyvniť tvorbu kýly, opakovane sa tvorí kýla a čo by sa malo urobiť pre profylaxiu, aby kýly neboli narušené. Je zrejmé, že som nemal na sebe ťažké oblečenie. Je možné túto štruktúru nejakým spôsobom posilniť?

Jedným z hlavných princípov liečby opomenutia maternice a slabosti spojivového tkaniva sú relácie fyzioterapie, ktoré sú špecificky zamerané na posilnenie panvy a jej svalov, ako aj na brušnú tlač. Tu hovoríme o špeciálnych metódach gymnastiky podľa Kegela, podľa Yunusova. Okrem toho by sa lekár mal pravidelne zúčastňovať gynekologických masáží, podľa indícií sa substitučná terapia estrogénmi vykonáva pomocou liekov, ktoré posilňujú väzivový aparát maternice. Ukazuje sa lokálne ošetrenie, ako aj zmeny pracovných podmienok, ak má žena ťažkú ​​fyzickú prácu.

Pokiaľ ide o predpoklad slabosti spojivového tkaniva, je potrebné túto skutočnosť potvrdiť, a nielen profesorovu poznámku. Existujú nejaké vrodené choroby, pri ktorých skutočne spojivové tkanivo nie je dostatočne husté. Príkladom je Marfanov syndróm alebo Ehlers-danlosov syndróm. Toto je, samozrejme, zriedkavé, ale s výraznou dysfunkciou spojivového tkaniva, genetickou konzultáciou so všetkými potrebnými testami alebo konzultáciou s reumatológom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dermaheal je rad profesionálnej kozmetiky vyrábanej spoločnosťou Caregen v Južnej Kórei. Vyrábané lieky pomôžu vyrovnať sa s rôznymi kožnými problémami, vrátane pomoci pri prekonávaní problémov, ako sú tmavé kruhy a vrecká pod očami..
Kýla bedrovej chrbtice je degeneratívno-dystrofická porucha, ktorá je sprevádzaná vyčnievaním medzistavcovej platničky. V patológii sa venujte určitým športom.
Svalové kŕče v krku a ramenách sú najčastejšie príznakom cervikálnej osteochondrózy - častého ochorenia, pri ktorom je narušená výživa chrupavky a kostného tkaniva v dôsledku oslabenia svalového korzetu.