loader

Hlavná

Žalúdok

Ako rozpoznať kýlu u žien

Prietrž brucha vystupujú cez prednú stenu brucha orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine, ktoré zachytávajú vonkajšiu vrstvu seróznej membrány. V niektorých prípadoch dochádza k výčnelku cez mezentériu alebo dieru v bránici, črevné slučky idú paralelne. Kýly sú náchylnejšie na mužov, avšak zo 100% prípadov je 20% žien a detí.

Klasifikácia podľa typu

Kýlu v brušnej dutine je možné nezávisle určiť špecifickými znakmi. Je však ťažké objasniť typ patológie doma. Sú to tieto:

 • Trieslová. Najbežnejšie výčnelky sa vyskytujú asi v 8 prípadoch z 10. K výčnelku orgánov dochádza prostredníctvom oslabených svalov v oblasti trieslovín. Najčastejšie sa vyskytujú u žien a mužov po 40 rokoch. V slabšom pohlaví časť vaječníkov, maternice alebo močového mechúra opúšťa svaly a u mužov spermatická šnúra, črevná slučka.
 • Perineálnej. Sú umiestnené v panvovom dne a vystupujú cez svaly s výstupkom pod kožu. Vypuknutie je možné v prednej stene konečníka, vagíny, perineálnej fosílie alebo dokonca v dolnej časti stydkých pyskov..
 • Biela línia brucha. Pri týchto kýloch vystupuje omentum alebo iné orgány cez otvor umiestnený na bielej línii brucha medzi svaly. Patológia je umiestnená zvisle: od pubis po pupok a vyššie, po hrudník. Takmer vždy sa vyvíja s akútnymi príznakmi..
 • Boky. Tento druh sa vyvíja u žien starších ako 30 rokov. Zvyčajne sa objavia príznaky, keď formácia dosiahne pôsobivú veľkosť. Hernie stehennej kosti však takmer nie sú podvreté. Vo väčšine prípadov vstupuje do lúmenu omentum alebo slučka čriev. Pôrod, tehotenstvo a zápcha môžu vyvolať femorálnu prietrž.
 • Pupočná. Tento pohľad zahŕňa prechod častí vnútorných orgánov cez rozšírený pupočníkový krúžok. Najčastejšou príčinou je zhoršenie svalového tonusu v tejto oblasti. Zriedkavo je to u žien, najmä u tých, ktoré porodili.
 • Side. Tieto kýly sa môžu vyskytovať vo vaginálnej oblasti, a ak dôjde k poraneniu, potom v akejkoľvek inej oblasti. Príčinou môžu byť obezita, problémy s inerváciou svalov a zápal..
 • Mozgovomiešnej. Vrodená malformácia spôsobená abnormálnym uzavretím stavcov. V dôsledku toho vznikajú praskliny v odstredivých procesoch, ktorými môže miecha s membránou vychádzať. Taká kýla nevyzerá ako nádor brušnej steny, pretože je umiestnená hlavne za ňou.

Existujú tiež pooperačné prietrže spôsobené tvorbou jaziev. Obsah brušnej dutiny vyjde, ak sa okraje aponeurózy odlišujú alebo sú v jazve prítomné defekty a vyskytuje sa hnisanie. Najčastejším spúšťacím faktorom je zvýšená fyzická aktivita počas rehabilitačného obdobia..

Inguinálne, femorálne, pupočné a iné kýly sú vždy sprevádzané tvorbou veľkého nádoru v oblasti výstupu z vnútorných orgánov. V prvých fázach však takmer vždy prebiehajú bez príznakov..

Známky prietrže brucha

Priebeh choroby má dve formy, z ktorých každá sa u žien prejavuje rôznymi príznakmi - komplikovanou brušnou herniou a nekomplikovanou. V prvom prípade sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • hlavnou sťažnosťou je prítomnosť výčnelku v jednej z oblastí brucha;
 • v prvých fázach nebolí;
 • má okrúhly tvar, je ľahko komprimovateľný, nie sú tu príliš husté úlomky;
 • v stojacej polohe sa zväčšuje kýla a v ležiacej polohe môže úplne zmiznúť;
 • pri kašľaní a inom napätí sa môže zväčšiť veľkosť výčnelku, v polohe na chrbte sa tiež prejaví;
 • niekedy sa pacienti pri chôdzi sťažujú na ťažkú ​​bolesť a mierne nepohodlie.

Ak dôjde k intenzívnym cvičeniam, môže sa zvýšiť výčnelok a objaví sa intenzívna bolesť.

Rozpoznanie výčnelku brucha doma je celkom jednoduché, ako sa zdá vizuálne. Zároveň neprichádzajú žiadne akútne príznaky a neznesiteľná bolesť až do okamihu, keď sa odštiepia úlomky orgánov.

Príznaky priškrtenej prietrže

Príznaky vydutia je ťažké zamieňať s ničím iným. Má živý klinický obraz a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť:

 • existuje ostrá bolesť, z ktorej tablety nepomáhajú, človek môže blednúť, zakryť sa studeným potom;
 • oblasť vyčnievania sa nezastavila, ako sa to stalo predtým;
 • obsah vrecka na kožu je silne napnutý a zhutnený;
 • ak pacient začne kašľať, výčnelok nebude tlačiť;
 • pri pohmate človek pociťuje silnú bolesť - bežná prietrž neubližuje pri dotyku.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, pretože osoba potrebuje chirurgický zákrok..

Znaky bolesti pri brušnej prietrži

Bolesť u ľudí s herniou je zvyčajne odlišná a závisí od mnohých faktorov. Ak sa vyčnievajúci vak vytvára v dôsledku traumy alebo intenzívneho fyzického úsilia, môže dôjsť k bolesti, keď vak prekročí normálne limity. Pri absencii zvierania však prietrž prakticky neubližuje, ale pri smiechu, chôdzi, kašľaní sa vyskytuje nepríjemný pocit..

Ako sa patológia vyvíja, objavujú sa úplne iné prírodné bolesti - akútne, kŕče, konštantné. Sú schopní obťažovať pacientov po celé dni a noci, nútiť ich, aby sa ponáhľali v úzkosti, stratili spánok a chuť do jedla. Toto všetko je zvyčajne charakteristické pre porušenie..

V starobe sa výčnelok vyvíja pomaly a je často sprevádzaný miernou bolesťou alebo nepohodlím, na ktoré si pacient rýchlo zvykne, a preto na liečbu nechodí k lekárovi..

Dôvody vzniku

Získané kýly sa zvyčajne tvoria v dôsledku slabosti brušnej steny alebo jej defektov spôsobených operáciami alebo inými zraneniami. Kýla sa môže objaviť aj z nedostatočne vyvinutého brucha.

Túto podmienku môžu vyvolať tieto faktory:

 • obezita;
 • rozťahovanie stien počas tehotenstva;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • ochabnuté tkanivá v dôsledku veku;
 • dedičnosť;
 • ťažké športy.

Prietrž brucha má tiež dlhotrvajúci kašeľ, ťažký pôrod, hranie dychových nástrojov, pretrvávajúca zápcha alebo problémy s močením. Všetky tieto stavy významne zvyšujú vnútro-brušný tlak, a preto zvyšujú riziko rozvoja patológie.

Diagnostické metódy

Pre odborníka nie je ťažké určiť prietrž brucha - počas hmatu odhalí príznaky nádoru. Vyžaduje sa však komplexné vyšetrenie tela, aby sa vylúčili nebezpečné faktory a vnútorné zranenia, ako aj aby sa zistili príčiny prietrže:

 • röntgenové vyšetrenie gastrointestinálneho traktu, hrudníka, pečene s kontrastnou látkou;
 • Ultrazvuk sa používa na detekciu benígnych alebo malígnych nádorov, ako aj na určenie stavu orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti;
 • s CT môžete zistiť druh, povahu a veľkosť prietrže s vysokou presnosťou.

Na vylúčenie zápalu v tele môžu byť potrebné laboratórne testy..

Liečebné metódy

Prietrž nie je zvyčajne prístupný konzervatívnej liečbe, avšak v niektorých prípadoch môžu pravidelné masáže a fyzioterapeutické cvičenia prinútiť pacientov, aby sa cítili lepšie s malými kýlami.

Ak dôjde k porušeniu vnútorných orgánov, je predpísaná operácia. Výber chirurgickej metódy závisí od veľkosti prietrže, jej štádia a zdravotného stavu pacienta. Laparoskopia je najbežnejším typom, ktorý vyžaduje minimálnu invazívnosť..

Existujú však pacienti, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný:

 • deti do 1 roka;
 • ľudia s infekčnými chorobami;
 • tehotná žena;
 • pacienti s cukrovkou;
 • ľudia s metabolickými chorobami.

Operácia nie je schopná zbaviť pacienta prietrže naveky, ak je spojená s oslabením brušnej steny alebo brušných svalov..

Prognóza a prevencia

Ak je prietrž nekomplikovaná, prognóza bude podmienečne priaznivá. To znamená, že pri chirurgickom zákroku je pacient takmer úplne obnovený na svoju pracovnú kapacitu. Táto operácia sa v tomto prípade vykonáva podľa plánu a nie počas porušenia. Relapsy po takomto zásahu sú možné iba v 3 - 5% prípadov..

Ak dôjde k porušeniu, predpoveď nebude vždy priaznivá. Z veľkej časti to závisí od stavu orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, ako aj od včasnosti postupu na jeho zníženie. Niekedy sa pacient obracia na lekára príliš neskoro, orgány obmedzené prietržou strácajú svoje funkcie a pacient zomiera.

Pri prevencii by si pacienti mali pamätať na tieto skutočnosti:

 • fyzická aktivita by mala byť mierna, intenzívny ťažký šport je nepriaznivý pre zdravie;
 • fyzická aktivita by sa mala zamerať na posilnenie prednej brušnej steny, ak existuje riziko rozvoja prietrže alebo pozitívnych faktorov;
 • strava by sa mala premyslieť a spracovať - ​​správna výživa pomáha kontrolovať hmotnosť a odstraňuje tráviace problémy;
 • je potrebné monitorovať pravidelnosť stolice, aby sa zabránilo zápche.

Abdominálna hernia je patológia, z ktorej nie je poistená žiadna osoba, najmä osoby vo vekovej skupine 40 rokov. Včasná diagnostika a chirurgická pomoc pomáhajú vyriešiť problém rýchlo, s úplným uzdravením pacienta po operácii. Ak dôjde k porušeniu určenej oblasti a osoba nekontaktuje lekára čo najskôr, môže zomrieť na porušenie funkcií orgánov, ktoré boli porušené.

Brušná prietrž

Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.

Prietrž na bruchu u dospelých je náchylný na proliferáciu a dosahuje patologicky veľké rozmery. V niektorých prípadoch môže ísť o obsah, ktorý je mimoriadne nebezpečný pre život. Je potrebné pochopiť, že takéto vzdelávanie nemôže ísť samo osebe, preto je potrebná iba lekárska pomoc.

Abdominálna prietrž sa vyskytuje u dospelých aj u detí. Takýto patologický proces sa dá diagnostikovať aj u žien a mužov, ale brušné prietrže u mužov sú oveľa častejšie.

Povaha klinického obrazu bude závisieť od jeho formy. Nekomplikovanú formu tohto ochorenia možno charakterizovať iba miernym výstupkom do brušnej steny bezbolestnej povahy. Príznaky komplikovanej kýly brucha budú sprevádzané mimoriadne nepríjemnými príznakmi: bolesť brucha, obmedzená pohyblivosť, výčnelky sa nedajú korigovať.

Diagnóza je založená na fyzikálnych vyšetreniach, laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach. Liečba brušnej prietrže je iba chirurgická. Vo výnimočných prípadoch je obväz predpísaný na prietrž brucha, ale iba vtedy, ak operácia nie je za určitých okolností možná. Malo by byť zrejmé, že konzervatívna terapia nevylučuje problém pri koreni a pás prietrže brucha po dlhodobom nosení len zhoršuje patológiu..

S nekomplikovanou formou takého patologického procesu a včasnou liečbou bude prognóza podmienečne priaznivá. V tomto prípade je relaps extrémne zriedkavý - iba v 3-5% prípadov. Pri zhoršenej forme patológie bude prognóza závisieť od stavu vnútorných orgánov prietrže, ako aj od včasnosti terapeutických opatrení..

etiológie

Brušná stena vo svojej štruktúre je zložitá anatomická štruktúra, ktorej hlavnou funkciou je udržiavanie brušných orgánov. V skutočnosti existuje určitá rovnováha medzi odporom brušnej steny a vnútrobrušným tlakom. Ak je v dôsledku určitých etiologických faktorov táto rovnováha narušená, dochádza k vyčnievaniu orgánov prostredníctvom slabostí pobrušnice. Výsledkom je nádor, ktorý je ťažké zamieňať s akýmkoľvek iným ochorením..

Abdominálna hernia u mužov, ako aj abdominálna hernia u žien, môžu byť výsledkom týchto etiologických faktorov:

 • patologické procesy spojivového tkaniva;
 • vrodená alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • náročná práca;
 • komplikované tehotenstvo;
 • chronický, nahnevaný kašeľ;
 • chronická zápcha;
 • poranenia brucha;
 • pooperačné jazvy;
 • chronická perivisceritída.

Inými slovami, akýkoľvek faktor, pri ktorom dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, môže spôsobiť vznik prietrže. V dospelosti je najčastejšou príčinou prejavu takého patologického procesu vzrastanie hmotnosti a komplexné tehotenstvo. U detí sa toto ochorenie môže vyskytnúť v dôsledku dlhodobého, nahnevaného plaču a zápchy.

Je dôležité pochopiť, že iba lekár môže presne určiť, prečo sa takáto patológia vyskytuje. Vykonávanie autodiagnostiky a samoliečby v tomto prípade nie je len nepraktické, ale môže byť život ohrozujúce.

klasifikácia

Klasifikácia prietrže brucha sa vykonáva podľa niekoľkých zásad: etiológia, klinické a morfologické príznaky, štádium vývoja a lokalizácia..

Takéto vzdelanie môže byť podľa pôvodu:

 • primárne alebo vrodené - vyskytuje sa s abnormalitami vo vývoji plodu;
 • sekundárne alebo získané - vzniká v dôsledku zranení, vzpierania, ako komplikácia po závažných patologických procesoch, operáciách atď..

Lokalizáciou sa berú do úvahy nasledujúce typy brušnej prietrže:

 • pupočnej;
 • nadbrušku;
 • trieslová;
 • stehenné
 • laterálna brušná prietrž;
 • Spigelia hernia.

Podľa klinického obrazu je prietrž:

 • primárny;
 • pooperačné;
 • opakujúci.

Tieto formy sa odlišujú podľa charakteru miesta výskytu slezinného vaku:

 • vonkajšia prietrž brucha;
 • vnútorná brušná prietrž.

Z povahy patologického procesu sa považujú tieto poddruhy:

Druhá forma je charakterizovaná mimoriadne nepriaznivými prognózami, pretože sa môže vyvinúť nekróza tkaniva s pridruženými komplikáciami.

Je potrebné poznamenať, že prietrž spigeliánskej línie brucha je najbežnejšia, ale presná diagnóza sa vykonáva iba vyšetrením..

symptomatológie

Počiatočné štádium vývoja klinického obrazu je asymptomatické. S rastúcim vzdelaním môže byť klinický obraz charakterizovaný závažnejšími symptómami.

Vo všeobecnosti sú príznaky brušnej prietrže nasledujúce:

 • akútna bolesť, ktorá sa stáva silnejšou, keď sa pacient pohybuje, zdvíha závažia;
 • pri fyzickej aktivite a dokonca iba pri kašľaní, smiechoch vyčnieva herniálny vak;
 • v počiatočnej fáze je prítomná iba malá subkutánna formácia;
 • keď osoba zaujme vodorovnú polohu, môže sa výstupok sám nastaviť.

Okrem všeobecného klinického obrazu budú existovať špecifické príznaky, ktorých povaha bude závisieť od toho, ktorý orgán sa podieľa na patologickom procese..

Okrem toho môže byť prítomný klinický obraz nasledovnej povahy:

 • zvýšenie teploty;
 • slabosť, malátnosť;
 • nevoľnosť a silné zvracanie;
 • bolesť v epigastrickej zóne;
 • zápcha, ktorá má charakter chronického ochorenia;
 • porušenie procesu močenia - časté výzvy, ktoré neprinášajú úľavu, bolesť a nepohodlie v podbrušku.

Malo by sa poznamenať, že lokalizácia prejavu bolesti bude závisieť od typu prietrže, takže bolesť môže byť prítomná na boku, v pupku a v slabinách..

Ak existuje bledá prietržová kýla, potom sa stav pacienta veľmi rýchlo zhorší. Ak nie je poskytnutá pohotovostná lekárska starostlivosť, nie je vylúčená ani smrť..

diagnostika

Diagnóza brušnej prietrže je založená na fyzikálnom vyšetrení pacienta, osobnej anamnéze, ako aj na inštrumentálnych a laboratórnych výskumných metódach..

Najskôr lekár vyšetrí pacienta. Počas tejto fázy diagnostiky objasňuje povahu klinického obrazu, ako dlho sa príznaky začali objavovať, a študuje osobnú anamnézu pacienta. Osobitne by ste mali venovať pozornosť životnému štýlu a rozsahu pacienta.

Ďalšou fázou vyšetrenia budú tieto diagnostické opatrenia:

 • štandardné laboratórne testy;
 • Ultrazvuk brucha;
 • prehľadová rádiografia;
 • rádiografia priechodu bária tenkým črevom;
 • diagnostická laparoskopia.

Na základe výsledkov štúdií bude predpísaná liečba.

liečba

Liečba je často radikálna: prietrž sa odstraňuje z brucha, v niektorých prípadoch sa postihnutý orgán odstráni (čiastočne alebo úplne, v závislosti od štádia nekrotického procesu). Špeciálna sieť sa používa aj na prietrž brucha, čo umožňuje najúčinnejšie ošetrenie prednej steny brucha..

Konzervatívna liečba je v tomto prípade neúčinná, pretože problém neodstráni, ale len spomalí jeho ďalší vývoj. Tento spôsob liečby je predpísaný iba vtedy, keď je operácia pre určité lekárske indikátory neprijateľná. V tomto prípade sa môže použiť pás na brušnú prietrž..

Je potrebné si uvedomiť, že pás prietrže brucha s predĺženým nosením len zhoršuje patologický proces, pretože pomáha uvoľňovať svalový korzet..

Ďalej je pacientovi predpísaná lieková terapia a diéta. Fyzická aktivita a dokonca aj aktivita sú zakázané.

Prognóza bude závisieť od závažnosti patologického procesu a včasnosti začiatku terapeutických opatrení. Pokiaľ ide o prevenciu, neexistujú žiadne konkrétne metódy. Mali by sa prijať opatrenia na zabránenie etiologickým faktorom. Samoliečba je vylúčená.

Príznaky a liečba brušnej prietrže

Prietrž brucha je diagnostikovaný, keď dochádza k redistribúcii vnútorných orgánov mimo dutiny, v ktorej zaujímajú prirodzenú anatomickú polohu. Defekt prechádza oblasťou pobrušnice a vyjde kvôli slabosti svalovej vrstvy. Pri vizuálnej kontrole to vyzerá ako výstupok, ktorý je ťažko na dotyk. Abdominálna hernia sa vyskytuje u žien menej často ako u mužov, čo súvisí s prirodzeným rozložením práce, títo sa častejšie podieľajú na fyzickej práci..

Čo je prietrž brucha

Pri vizuálnom vyšetrení vyzerá prietrž brucha dole ako hrčka vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine. Vyskytujú sa cez prednú brušnú stenu povrchu. Niekedy je možné presunúť jednotlivé prvky do lúmenu mezentérie alebo diafragmy.

U mužov sa najčastejšie zistí chirurgický defekt. Túto vlastnosť vysvetľujú špecifiká práce, často pracujú fyzicky ženy, zdvíhajú závažia. Ako percento predstavuje 80% z celkového počtu detekciu brušnej prietrže u mužov stredného veku. V 20% prípadov sa patológia vyskytuje u žien a detí. Tento jav nie je v pediatrickej praxi bežný. Ak je vrodená, deti čelia prietrži.

klasifikácia

Hernia sa všeobecne akceptuje oddelením chirurgov, ktorá je založená na jednotlivých znakoch. Pri stanovovaní diagnózy musí lekár vyhodnotiť polohu výstupku podľa klinických, etiologických a anatomických charakteristík. Už počas počiatočného vyšetrenia sa miesto vyjasní. Porucha môže byť vnútorná a vonkajšia. V prvom prípade sa orgány sťahujú do voľných otvorov v brušnej dutine. Pri vonkajšom type sa prietrž objavuje cez hranice a nachádza sa presne pod kožou. Prvý typ je nepriaznivejší z hľadiska prognózy kvôli riziku lézií umiestnených v blízkosti vnútorných orgánov.

Poruchy možno rozdeliť odhadom ich objemu. Podľa tohto parametra môžu byť formácie úplné a neúplné. V prvom prípade je herniový vak spolu s obsahom umiestnený za hranicami brušnej steny pod alebo z boku. Pri neúplnom vyčnievaní opúšťa vak brušnú dutinu, ale nepresahuje hranice bielej línie brucha..

Hlavným faktorom, ktorý treba pri diagnostike venovať pozornosť, je posúdenie prítomnosti porušenia. Ak nie je, predpoveď je priaznivá. Pri obmedzenej prietrži sa stav pacienta môže výrazne zhoršiť, existuje riziko pre život, objavujú sa indikácie pre núdzové vyrezanie.

Podľa povahy vzhľadu

Hrudná deformita je:

 • vrodené - príčiny vzhľadu, ktoré sa často vyskytujú u detí mladších ako 7 rokov, sú spojené s abnormalitami vnútromaternicového vývoja;
 • získané - objavuje sa u dospelých a dospievajúcich pod vplyvom provokatívnych faktorov.

Pri vrodenej deformite sa chirurgická liečba používa zriedka. Kýla sa najčastejšie vylučuje nezávisle v dôsledku liekov a fyzioterapie. Riziko porušenia je minimálne. Získaný zásah sa považuje za nepriaznivejší z hľadiska prognózy, pravdepodobnosť remisie chýba alebo je znížená na nulu.

lokalizácia

Lokalizáciou sa takéto útvary rozdeľujú na druhy. Existujú:

 1. Inguinálna kýla. Vyzerá to ako vyčnievanie útvaru do oblasti trieslového kanálika. Takéto defekty zodpovedajú za najväčšiu časť prietrží prednej brušnej steny. U mužov sa táto patológia vyskytuje približne 10-krát častejšie ako u žien, čo je spôsobené štruktúrnymi vlastnosťami tela.
 2. Pupočná prietrž (na obrázku). V brušných svaloch je rozpor s viditeľným vyčnievaním peritoneálnych tkanív pupočníkovým krúžkom. Obeť bolí celý pás. Podľa štatistík je pravdepodobnejšie, že ženy pociťujú tento problém kvôli oslabenému svalstvu a spojivovému tkanivu v dôsledku tehotenstva. Ochorenie s vysokou pravdepodobnosťou sa vyskytuje u jedincov s nadváhou, provokačný faktor je BMI nad 30..
 3. Paracupiciálna prietrž brucha. Jeden typ kýly bielej línie brucha. Vyskytuje sa rovnako u mužov aj žien.
 4. Pooperačná prietrž. Vyskytujú sa u žien a mužov po operáciách z dôvodu dlhého obdobia imobilizácie a dlhého pobytu v jednej polohe. Príčinou vzniku problému môže byť nízka kvalita ligatúry.
 5. Hernia epigastrium (na obrázku). Hlavná zóna umiestnenia je strednou čiarou pobrušnice. Vydutie neubližuje, trávenie je narušené, dochádza k páleniu záhy.

Ventrálna kýla označuje akýkoľvek výčnelok brušnej steny patologickými alebo prírodnými otvormi brušnej steny pod kožou..

Podľa typu porušenia

Zhoršený priebeh je diagnostikovaný, ak je narušený hernálny výčnelok. Tento stav je nebezpečne vystavený zvýšenému riziku vzniku nekrózy, keď sú orgány stlačené v bráne prietrže. Obťažovanie je týchto typov:

 • obštruktívne - je narušený prirodzený odtok stolice v čreve kvôli obštrukcii čriev;
 • uškrtenie - dochádza k stlačeniu cievok mezentérie s následnou nekrózou čreva, stav je nebezpečný;
 • okraj - nie celá slučka je vystavená narušeniu, ale malá časť črevnej steny, perforácia a nekróza sa tvoria v mieste lézie.

Liečba brušnej prietrže pri zistení takejto komplikácie bude rýchla. Vyrezanie sa uskutoční v naliehavom prípade, pretože vnútorné orgány môžu zreteľne utrpieť v dôsledku nekrózy.

Hlavné dôvody vývoja

Vnútorné brušné kýly sa často vyskytujú pod vplyvom dysfunkčných faktorov. Vznik deformácie môže byť vyvolaný slabosťou svalového korzetu stien brušnej dutiny, štrukturálnymi poruchami svalových stien brucha, vyvolanými vážnymi zraneniami alebo chirurgickými zákrokmi..

Zoznam hlavných faktorov spôsobujúcich prietrž brucha:

 • prírodná ochabnutá pokožka spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom;
 • genetická predispozícia na prietrž;
 • radikálna strata hmotnosti, strata tretiny telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • obezita s nadváhou;
 • preťaženie brušnej steny počas tehotenstva, rozvoj diastázy;
 • zaťažená práca;
 • dlhodobý neproduktívny kašeľ;
 • náchylnosť k zápche, ktorá vás núti tvrdo tlačiť;
 • profesionálny dychový nástroj.

Hlavným provokatívnym faktorom je zvýšený vnútrobrušný tlak. V súlade s tým výskyt príznakov prietrže na bruchu môže byť spôsobený ťažkou fyzickou prácou alebo športovými aktivitami. V niektorých prípadoch nie je možné zistiť príčiny komplikácií.

Charakteristické klinické príznaky

Príznaky prietrže brucha môžu byť nazývané špecifické, respektíve pomáhajú rýchlo rozpoznať stav. Hernálny vak je druh nádoru, ktorý môže dosiahnuť významné veľkosti. S rastom sa prejavuje bolesť, tento symptóm sa často vyskytuje v ranom štádiu vývoja patológie. Nepohodlie sa často zhoršuje pohybom, kašľom, hlbokými dychmi. Symptómy budú štandardné pre všetky typy herniálnych formácií, ale vrchol bolesti sa objaví v mieste herniálneho vaku. Na fotografii sú viditeľné hernie brucha.

S perineálnou prietržou u mužov a žien sa objavuje pocit tlaku, ťažkosti, bolesti v konečníku. Poruchy močenia nie sú vylúčené. V mieste herniálneho výčnelku sa objavujú kožné defekty, pri pokuse o kŕč sa objaví bolesť. Situáciu komplikujú bolestivé pohyby čriev, pri prvom vyšetrení sa môže osobe, ktorá sa hemoroidy vyvinie spolu s herniou, zdať. Nakoniec zápal hemoroidových uzlín nie je vylúčený z dôvodu čiastočnej obštrukcie čreva kvôli jeho zablokovaniu..

Inguinálna hernia je častejšia u mužov a jej charakteristické príznaky ju pomáhajú odhaliť. Výčnelok sa vytvára v oblasti mieška alebo v ňom, čo je sprevádzané bolestivosťou. V mieste pripojenia herniálneho vaku môže byť pocit plnosti a brušného tlaku. Ako postupujete, bolesti sa stávajú ostrými a neustále sa zvyšujú.

Príznaky prietrže v bruchu sa môžu veľmi líšiť v závislosti od umiestnenia prietrže kýly. Veľa záleží na tom, na ktoré konkrétne miesto sa zameriavame:

 1. Keď sú poškodené črevné slučky, dochádza k obštrukcii, človek čelí neustálemu pocitu tlaku v bedrovej oblasti, bolesť sa môže šíriť. Príznaky intoxikácie tela sa zvyšujú v dôsledku predĺženého pobytu vo vnútri trusu. Útoky nevoľnosti nie sú vylúčené, je možné zvracanie, zvýšenie telesnej teploty.
 2. Ak je postihnutý močový mechúr, proces močenia je často prerušený. Túžby budú časté, ale nie produktívne. Vzhľadom na to nie je vylúčený vývoj bakteriálnych komplikácií, ktoré sa šíria do obličiek a močového mechúra.
 3. Kýla bielej línie brucha. Najčastejšie je výstupok významný a objavuje sa na prednej brušnej stene. Počas svalového napätia sa vyskytuje intenzívna epigastrická bolesť.
 4. S pupočnou kýlou sa objavujú jasné záchvaty nevoľnosti a po bruchu sa šíri bolesť.
 5. Putovanie prietržným otvorom bránice. Nie je možné určiť presnú polohu formácie. Putujúca prietrž zmení svoju polohu, keď sa niekto nakloní, vykoná akékoľvek pohyby.
 6. Pri femorálnej prietrži sa syndróm bolesti prejavuje intenzívne, sú možné živé epizódy. Nepohodlie sa rozširuje na celé brucho, aby sa vylúčilo, človek sa snaží narovnať. Možné problémy s močením.

Pri svalovej prietrži brucha sa vždy objaví bolestivé zhutnenie. Syndróm sa zhoršuje s palpáciou. Je zakázané pokúšať sa o opravu porušenia sami z dôvodu zvýšeného rizika zovretia. Putovanie prietržnou dierou potravy zriedka vyvoláva zvieranie, ale bolesť s ňou môže byť intenzívna. Jeho diagnóza je komplikovaná, pacient už dlhšiu dobu nemá podozrenie na jej existenciu.

Diagnostické opatrenia

Za bežné nádory sa považuje pupočná, ingvinálna a femorálna prietrž. V prípade ich prejavu nie je ťažké stanoviť diagnózu. Je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia, ak sa v oblasti foramen obturatoria zistí sedací a perineálny výčnelok. Hlavným príznakom je typický impulz proti kašľu, ktorý je viditeľný, ak pacient položí ruku na postihnutú oblasť.

Nasledujúce diagnostické metódy pomáhajú potvrdiť porážku:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika (obrázok nie je vždy informatívny);
 • Röntgenové žiarenie s použitím kontrastného činidla;
 • Ultrazvuk postihnutej oblasti.

Použitie týchto techník najčastejšie stačí na potvrdenie diagnózy.

Cenovo dostupné ošetrenie

Abdominálna kýla je vážny problém, ktorý bráni osobe v úplnom živote z dôvodu neustáleho rizika komplikácií. Hlavnou komplikáciou je možné štiepenie novotvaru, ktoré môže viesť k nekróze vnútorných orgánov, čo vedie k invalidite alebo úmrtnosti. Početné štúdie potvrdzujú, že prax konzervatívnej liečby nie je opodstatnená, neumožňuje obnoviť normálnu vitalitu.

Abdominálna hernia u dospelých je častejšie vystavená chirurgickému vyrezaniu. V niektorých prípadoch je vhodné operáciu odmietnuť, ak sa u staršieho človeka zistí problém a anestézia je kontraindikovaná. Takýmto pacientom sa odporúča používať špeciálny obväz ako metódu paliatívnej terapie..

Konzervatívne metódy

Ak sa u staršej osoby, tehotnej ženy alebo u osoby s anamnézou v anamnéze vyskytne brušná hernia, môžu sa kvôli komplikáciám pečene, obličiek a srdca použiť konzervatívne metódy. Liečba patológie je komplexom nepretržitej korekcie obväzu a cvičebnej terapie na obnovenie pohody. Budete musieť brať lieky, najmä posilňovače imunity, aby ste zabránili prechladnutiu a kašľu. Rovnako dôležité je pripraviť pre pacienta diétu, aby sa zjednodušil proces defekácie.

Plánované a núdzové operácie

Druh operácie sa určí po objasnení závažnosti pohody pacienta. V prípade porušenia sa operácia vykonáva naliehavo z dôvodu súčasného rizika nekrotických lézií s perforáciou a peritonitídou. Ak sa zistia vážne problémy, chirurgovia vykonajú počas operácie rozsiahlu laparotómiu, aby prehodnotili všetky vnútorné orgány. Poskytuje odstránenie časti čreva a omentum. Počas obdobia zotavenia po zákroku by mal pacient nosiť špeciálny obväz, dodržiavať špeciálnu diétu.

Ak je diagnóza hernie na bruchu poskytnutá včas, prognóza pre pacienta je priaznivejšia. Je poslaný na chirurgické oddelenie a stanoví dátum operácie. Počas prípravného obdobia sa zhromažďuje úplná anamnéza, aby sa vylúčili komplikácie pri excízii. Chirurg lieči brušné kýly, pacient bude mať jednoduchú resekčnú operáciu. Herniové brány sú šité a blokované vlastnými tkanivami. Trvanie zásahu je vždy stanovené individuálne, v závislosti od miesta problému. Operácie sa vykonávajú v Moskve a vo všetkých regiónoch v súlade s politikou.

Kýla u dieťaťa

Ak sa u dieťaťa zistia príznaky brušnej prietrže, poraďte sa s lekárom. Najčastejšie sa problém zistí u novorodencov mladších ako 6 mesiacov. Formácia je schopná dosiahnuť 3-4 cm v priemere, jej stlačenie je výnimočný prípad. Liečebný režim je vždy určený individuálne, v závislosti od objemu nádoru a jeho umiestnenia. Chirurgický zákrok je zriedkavý. Tento problém sa často vyrieši sám, keď dieťa dosiahne vek 6 rokov.

Existujú individuálne príznaky, ktorých vzhľad určuje indikácie pre chirurgický zákrok:

 • nadúvanie spolu so zvýšením prietrže a zmenou jej odtieňa (modrá);
 • záchvaty zvracania, v ktorých je krv;
 • zvýšená citlivosť kože pobrušnice, teplota na mieste, celkový opuch;
 • zväčšenie prietrže;
 • silná bolesť v brušku (potvrdená neustálym, neznesiteľným plačom);
 • neschopnosť upraviť výstupok;
 • zápcha, krv v stolici;
 • ak brušná hernia rýchlo rastie.

S kýlami prednej brušnej steny brucha s komplikáciami sa dieťaťu zobrazí pohotovostná operácia. Táto technika umožňuje odstrániť výstupok. Obdobie zotavenia je krátke, nie dlhšie ako 2 týždne. Hlavným rizikom je možný relaps patológie v dospelosti..

Možné komplikácie

Kýly brucha sú nebezpečné, ak sa ignorujú a oneskorujú pri vyhľadávaní lekárskej pomoci. Môžu sa vyskytnúť nasledujúce problémy:

 • obštrukčná obštrukcia čreva s prebytkom alebo zovretím;
 • izolovaná nekróza postihnutých tkanív;
 • uškrtenie čriev obštrukcie.

Tento posledný problém je sprevádzaný silnou bolesťou spôsobenou smrťou alebo prasknutím čreva. Tento problém sa prejavuje zúžením ciev mesentérie. Na tomto pozadí je prietok krvi v postihnutej oblasti narušený. Takéto následky pri brušnej prietrži sa eliminujú rýchlo, ale iba čiastočne.

Prognóza pacienta

Výsledok s nekomplikovanou prietržou bude priaznivý, ak sa pacient okamžite poradí s lekárom a podrobí sa chirurgickému zákroku. Ak v krátkom čase splníte všetky odporúčania lekárov, môžete sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu. Pravdepodobnosť opätovného vytvorenia herniového výčnelku je minimálna, nie viac ako 5% z celkového počtu prípadov odstránenia.

Pri diagnostikovanom porušení je prognóza menej vítaná a vždy závisí od niekoľkých faktorov:

 • stav orgánov vo vnútri herniálnej deformity;
 • celkový objem lézií;
 • Pohodu a vek pacienta;
 • ako bude operácia načasovaná.


Ak pacient váha ísť na chirurgické oddelenie, je možné smrteľné následky. Je dôležité získať kvalifikovanú pomoc čo najskôr, potom je nebezpečenstvo minimálne. Ak pacient podstúpil chirurgický zákrok, oplatí sa zvážiť riziká spojené s opätovným vytvorením prietrže.

prevencia

Je nemožné zabrániť vzniku vrodenej deformity u detí a je celkom možné znížiť riziko problému u dospelých. Stačí nasledovať jednoduché odporúčania:

 • vzdať sa zlých návykov, najmä fajčenia, pretože objavený kašeľ vyvoláva nadmerné zaťaženie stien pobrušnice;
 • Nezdvíhajte závažia ani ich nevykonávajte opatrne, snažte sa rozložiť hmotnosť;
 • liečiť choroby vnútorných orgánov tráviaceho traktu;
 • jesť správne, vyhnúť sa zápche;
 • predchádzať obezite;
 • športovať (s mierou), robiť gymnastiku.

Pacient často nedokáže popísať, ako bolí brušná hernia. Povaha nepohodlia sa môže líšiť, príznaky sa budú s pohybom vždy zvyšovať. Najnepriaznivejšia prognóza lézií črevnej slučky. Liečba u dospelých je vždy rýchla a čím skôr sú opatrenia prijaté, tým lepšia je prognóza. Po operácii inguinálnej a inej prietrže je nevyhnutný obväz. Toto sú nevyhnutné opatrenia na ochranu slabých stien pobrušnice pred negatívnymi účinkami..

U detí vyžaduje prietrž brucha operáciu, iba ak sa zistia komplikácie. V niektorých prípadoch tento problém zmizne sám, keď dieťa dosiahne vek 6 rokov, preto je opodstatnené riešenie taktika vyčkávania. Operácia môže byť kontraindikovaná u starších ľudí a žien počas tehotenstva. V druhom prípade sa excízia vykoná po pôrode (pri prirodzenom pôrode bude prietrž kontraindikáciou).

Abdominálna hernia u žien - znaky, príznaky, liečba a prevencia

Kýla je vyčnievanie častí vnútorných orgánov z uzavretého priestoru. Jednou z najbežnejších odrôd tohto ochorenia je prietrž brucha. U žien sa vyskytuje oveľa menej často ako u mužov, pretože muži sú zvyčajne náchylnejší na ťažké bremená..

Táto choroba sa však stále vyskytuje, touto chorobou trpí približne 1 zo 100 000 žien. Rizikovú skupinu tvoria deti a jednotlivci starší ako 45 rokov. Kýla je, žiaľ, chirurgickým ochorením - takmer vždy je jediným východiskom chirurgický zákrok.

V tomto článku sa dozviete, čo je hernia u žien, ako ju klasifikujú a diagnostikujú lekári, opisuje sa chirurgická liečba a pooperačná starostlivosť, ako aj ľudové metódy, ktoré môžu pomôcť pri liečbe a skrátiť dobu rehabilitácie..

Čo je kýla u žien?

brušnej prietrže u žien

Samotná patológia pozostáva z kýlovej vačky - jedná sa o rovnako rozšírené pobrušnice, kýlová brána je defekt v šľachách alebo svaloch brušnej steny, cez ktorý vystupuje kýla a kýla - orgán alebo časť orgánu umiestneného v kýlovej vačke.

Patológia sa vytvára v tzv. Slabých miestach brušnej steny. Sú to - trieslovina, pupok, bočné steny brucha, stredná čiara brucha..

Choroba sa môže tvoriť na rôznych miestach na brušnej stene. Najbežnejšou polohou (v 90% prípadov) je trieslovina..

Ochorenie je častejšie u mužov ako u žien v pomere 25 ku 1. Predispozičné faktory pre tvorbu ingínovej prietrže a abdominálnej patológie sú veľmi tvrdá fyzická práca, sprevádzaná ťažkým zdvíhaním, namáhaným kašľom, zápchou, tehotenstvom..

Všetky tieto faktory veľkej fyzickej aktivity vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a v dôsledku toho sú sprevádzané výstupom hernií cez slabé miesta opísané vyššie. Nie bez dedenia. Patológia je často rodinné ochorenie a je kombinovaná s hemoroidmi a kŕčovými žilami dolných končatín..

Najčastejšie sa vyskytujú patologické patogény, potom pupočníková, stredná línia a menej často - brucho, bočná stena brucha. Samostatným problémom v medicíne sú pooperačné formácie a ďalšie komplikácie.

Tieto patológie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku v dôsledku narušenia integrity brušnej steny po reze. Zmeny v anatómii vrstiev, body uchytenia svalov a šliach, rednutie brušnej steny v oblasti stehu, hnisanie počas hojenia - to sú faktory vedúce k potenciálnemu rozvoju pooperačnej prietrže.

Okrem toho má choroba tendenciu sa zvyšovať v dôsledku redistribúcie vnútrobrušného tlaku a nakoniec môže dosiahnuť veľmi veľké rozmery s možnou stratou niekoľkých brušných orgánov do herniálneho vaku..

Abdominálna hernia sa vyskytuje častejšie u žien stredného veku, počas tehotenstva a pri nadváhe. U zdravých žien sa môže vyskytnúť patológia brušnej dutiny so stratou časti orgánu pod kožou alebo v priľahlej dutine, čo je typické pre ľudí pracujúcich v ťažkej fyzickej práci..

Ochorenie má špecifické príznaky, ktoré sa zreteľne prejavujú počas komplikácie herniálnej poruchy. Prvé príznaky, ktoré možno pozorovať u žien, sa týkajú pocitu nepohodlia v bruchu, pociťovania defektu alebo vytrhnutia..

Postupne sa zvyšuje prietrž brucha, narušuje sa funkcia vnútorných orgánov a bez liečby sa začínajú závažné komplikácie vo forme ischémie, krvácania, perforácie a nekrózy..

U žien je možné odhaliť prietrž brucha v ranom štádiu, pretože orgány často prechádzajú slabým svalovým väzom alebo dilatovanými anatomickými otvormi pod kožou. Priradiť pupočnú, femorálnu, ingvinálnu, ventrálnu a prietrž bielej línie brucha.

Menej často sa dá pozorovať atypická lokalizácia výčnelku xiphoidného procesu, lunátová línia, foramen obturator. Patológia brucha alebo inguinálna patológia je, samozrejme, predovšetkým kozmetickým defektom, kazí vzhľad človeka a zdá sa, že sa každý rozhodne zlepšiť sám seba alebo nie.

Akákoľvek patológia však predstavuje riziko porušenia s prudkou zmenou vnútrobrušného tlaku. V bráne prietrže je porušený obsah herniového vaku, narušený krvný obeh a dochádza k nekróze (smrť) zadržovaného orgánu. Požitie črevnej slučky je obzvlášť nebezpečné.

Rýchlo sa rozvíjajúce udalosti s porušením nevyhnutne vedú k nekróze a peritonitíde. V tomto prípade pacient očakáva núdzovú operáciu s resekciou (odstránením časti) zadržovaného orgánu, sanitáciou brušnej dutiny a následkom toho dlhú pooperačnú periódu, škaredú veľkú jazvu na bruchu a riziko opakovanej pooperačnej patológie.

Lekári radia na preventívne účely porušenia, aby vykonali operáciu v optimálnom období. Okrem toho operácia s patológiami malej veľkosti nezanechá hrubú stopu vo forme škaredej jazvy.

Klasifikácia kýly

"alt =" ">
Kýly sú podľa pôvodu rozdelené do niekoľkých foriem.

 1. Vrodené (vyskytujú sa v detstve kvôli chybám vo vývoji stien brucha).
 2. Získané (vznikajú pod vplyvom rôznych faktorov):
  • „Z úsilia“ - s nadmerným fyzickým namáhaním;
  • „Od slabosti“ - kvôli slabosti prednej brušnej steny;
  • pooperačné;
  • traumatická (príčinou ich výskytu je trauma do brucha).

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nedokáže odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom prekročiť brušnú stenu, rozlišujú sa tieto typy:.

Inguinálna hernia je patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..

Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov..

Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..

Kýly bielej línie brucha - omentum a ďalšie vnútorné orgány pobrušnice prechádzajú cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..

Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.

Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom.

Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.

Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..

Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera.

Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Slabosť svalovej vrstvy brušnej steny sa objavuje kvôli zmenám súvisiacim s vekom, zraneniam, chirurgickým zákrokom, závažnej deplécii. Vrodené chyby sa prejavujú hlavne v mladšom veku.

Dlhodobý alebo náhly skok v abdominálnom tlaku je jednou z príčin abdominálnej hernie u dospelých, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku intenzívnej fyzickej námahy, zvýšenia hmotnosti, predĺženej zápchy, ťažkého kašľa, tehotenstva, ťažkostí s močením, adenómu prostaty, obezity a plaču u starších detí. Vek.

Druhy brušných hernií sú klasifikované podľa:

 1. smer prolapsu: vnútorný (predperitoneálny, posteriorperitoneálny, intraperitoneálny, oblasti bránice) a vonkajší;
 2. etiológia: získaná (pooperačná brušná hernia, poúrazová) a vrodená;
 3. lokalizácia: pupočníková, femorálna, biela línia brucha, spigelská čiara, trieslovina atď..
 4. klinika: nekomplikovaná, komplikovaná (zdržanlivá, poškodená, opravená, neodoslaná atď.);

Chcel by som venovať osobitnú pozornosť obmedzeným prietržiam - ide o náhle stlačenie obsahu herniového vaku, ktoré sú orgánmi brušnej dutiny, najčastejšie omentum, slučky tenkého alebo hrubého čreva..

Zranené prietrže sú núdzové situácie, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Výskyt porušenia prietrže prietrže je 8 - 30% z celkového počtu prietrží v bruchu.

príčiny


Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny.

Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Kýla sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany.

Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Príznaky a príznaky


Prvým prejavom prietrže brucha je zaoblený výčnelok pod kožou brušnej steny. Je mäkký, bezbolestný a spočiatku ľahko odpočíva, keď je stlačený dlaňou ruky..

Niekedy je v oblasti spodnej časti kýly pocit plnosti a nepohodlia. Pri zdvíhaní závaží je niekedy krátkodobá prudká bolesť. S dočasným zvýšením tlaku v brušnej dutine, napríklad počas pohybov čriev alebo kašľa, sa formácia zvyšuje..

Po požití alebo naložení sa bolestivosť stáva silnejšou, často sa vyskytuje zápcha. Ak časť čreva alebo omentum vstúpi do herniálneho výčnelku, môžu sa vyskytnúť príznaky komplikácií. Porušenie orgánu na výstupnom mieste prietrže. Krvné cievy, ktoré ho napájajú, sú stlačené. To je možné pri prudkom zvýšení tlaku v bruchu.

Náhla ostrá bolesť v hornej časti brucha je jedným z prvých príznakov objavenia sa prietrže brucha. Ak pacient s takouto komplikáciou nie je operovaný včas, herniálny obsah je nekrotický a vyvinie sa peritonitída - vážny život ohrozujúci stav.

Prietrž je silná, pacient má nevoľnosť a často vracia - príznaky intoxikácie. Rozvíja sa črevná obštrukcia. Sprevádza ju nadúvanie, nedostatok stolice a plynu. Telesná teplota stúpa.

U niektorých pacientov je narušená iba časť črevnej steny. Neexistujú žiadne príznaky črevnej obštrukcie, výčnelok na bruchu sa nezvyšuje, avšak človek sa obáva rastúcich bolestí a prejavov intoxikácie..

Charakteristickým znakom pupočnej kýly je úzka brána s priemerom nie väčším ako 10 cm, avšak samotná formácia môže byť veľmi veľká. Zvyšuje sa riziko porušenia, stagnácie výkalov, chronickej obštrukcie čreva.

V počiatočných štádiách prietrže bielej línie, keď cez jej trhliny preniká iba mastná vláknina, je prvým príznakom náhle prudká bolesť v hornej časti brucha, ktorá pripomína útok na cholecystitídu alebo peptický vred..

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene..

Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín..

Ultrazvuk vám umožní študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob, ako ju odstrániť. Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Liečba brušnej prietrže

"alt =" ">
Výčnelok, ktorý sa objavil na prednej stene brucha, je príležitosťou na konzultáciu s chirurgom. Časť čreva ležiaca v herniálnom vaku sa môže náhle poškodiť, čo si bude vyžadovať komplexnú pohotovostnú operáciu..

Naliehavá potreba navštíviť lekára v prípade bolesti, s náhlym nárastom výčnelkov, nemožnosťou redukcie, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním.

Abdominálna hernia sa chirurgicky odstraňuje. Zároveň sa obnoví integrita brušných svalov. Na tento účel sa často používajú syntetické materiály, ktoré spoľahlivo uzavrú defekt. Účelom takéhoto ošetrenia je predchádzať porušovaniu prietrže a vzniku nebezpečných komplikácií.

Ak je prietrž malá, operácia sa nevyžaduje.

Okrem toho sa operácia nevykonáva pri vysokom riziku komplikácií u oslabených a starších pacientov, ako aj u pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami - závažné poruchy rytmu, závažné zlyhanie srdca alebo dýchacích ciest, malígna hypertenzia alebo dekompenzovaný diabetes mellitus..

Kontraindikácie sú tiež malígne nádory, akútne infekčné choroby, zhoršenie zápalových procesov (pyelonefritída, bronchitída, angína, atď.), Pustulárne ochorenia kože.

Relatívne kontraindikácie, pri ktorých je chirurgický zákrok stále možný, zahŕňajú:

 1. tehotenstva;
 2. sprievodné ochorenia v štádiu kompenzácie a subkompenzácie (napríklad stabilná angína pectoris, hypertenzia s miernym zvýšením tlaku, diabetes mellitus s normálnymi hladinami cukru a glykovaného hemoglobínu);
 3. BPH.

Týmto pacientom sa ponúkajú konzervatívne metódy liečby: obväzy a korzety. Považujú sa iba za dočasný spôsob, ako predchádzať komplikáciám a môžu potenciálne spôsobiť kožné infekcie v dôsledku neustáleho trenia..

Bandáž sa môže používať iba s nastaviteľnou prietržou. Jeho nepretržité používanie oslabuje brušné svaly a vedie k progresii choroby.

U 99% detí s pupočníkovou prietržou nepresahuje priemer 1,5 cm a s rastom dieťaťa vymizne. Operácia pupočnej kýly u detí sa vykonáva za 3 až 4 roky, ak sa vada do tej doby nezmizla.

Pri veľkej prietrži sa chirurgia vykonáva od prvého roku života dieťaťa. S malým vzdelaním je samoliečenie možné vo veku 3-6 rokov.

Pred vstupom dieťaťa do školy sa však musí vykonať alebo úplne ukončiť operácia. Potom sa začne elasticita tkanív znižovať, kýla sama nezmizne a veľkosť pupočného prstenca sa bude naďalej zvyšovať..

Chirurgické ošetrenie


Chirurgická liečba brušných hernií sa vykonáva v celkovej anestézii, pri malom množstve výčnelku sa môže použiť spinálna anestézia. Osobitná príprava je potrebná v prípade iných chronických chorôb a zahŕňa normalizáciu tlaku, hladiny cukru v krvi a podobne..

Vyžaduje si to aj konzultáciu s odborníkom a záver o bezpečnosti chirurgického zákroku. Predoperačná príprava je potrebná aj pri veľkom vzdelaní..

Počas chirurgického zákroku môže premiestnenie obsahu prietrže do brušnej dutiny viesť k náhlemu zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo povedie k zhoršenému dýchaniu a cirkulácii..

Preto sa pred intervenciou používajú techniky zamerané na postupné zvyšovanie tlaku v brušnej dutine, napríklad bandážovanie alebo bandáž..

 • sekvenčná pitva tkanív počas formovania;
 • pridelenie herniálneho vaku tvoreného stenou pobrušnice;
 • premiestnenie čriev a omentum do brušnej dutiny;
 • ligácia hernie v krku a jej odstránenie;
 • uzáver defektu (hernioplastika).

Plastická chirurgia defektu sa vykonáva pomocou vlastných tkanív alebo syntetického materiálu. Intervencia trvá asi hodinu.

Hlavné metódy chirurgickej liečby:

 1. podľa spoločnosti Lexer: používa sa na malé vzdelávanie detí. Diera vytvorená po odstránení prietrže je zošitá šnúrkou na šnúrku, inými slovami, je vytiahnutá k sebe;
 2. podľa Sapezhko: urobí sa pozdĺžny rez, odstráni sa prietrž a potom sa okraje šľachy aponeurózy a svaly položia na seba, čím sa vytvorí dvojitá vrstva (duplikát) a zošijú sa;
 3. podľa Mayo: urobte vodorovný rez a odstráňte pupok spolu s herniou (toto by malo byť vopred upozornené na pacienta); hrany sa prekrývajú a stehujú.

Ak je prietrž sprevádzaná diastázou (divergencia) svalu konečníka, napríklad u obéznych žien, vykoná sa Napalkovova operácia: po odstránení útvaru sa zošijú okraje šľachy a potom sa okraje končatých svalov oddelia a nasleduje spojenie ich aponeuróz cez bielu čiaru, čo posilní brušnú stenu a vedie aby sa znížil jeho objem.

V moderných nemocniciach sa používa laparoskopická chirurgická technika. Okrem toho sa všetky manipulácie uskutočňujú pomocou miniatúrnych nástrojov vložených do brušnej dutiny pacienta pomocou malých rezov..

Výhody laparoskopickej metódy: nízka invazívnosť; praktická absencia pooperačných komplikácií; nedostatok švov, jaziev a jaziev; rýchle zotavenie po operácii; bezbolestnosť v pooperačnom období; návrat do normálneho života je možný do 5 - 7 dní po zákroku.

Najlepší účinok operácie sa dosiahne, keď sa menej často používa pletivo vyrobené z polypropylénu - z iných syntetických materiálov. Používajú sa ľahké kompozitné siete, cez ktoré póry rastú kolagénové klíčky a vytvárajú silné, ale elastické tkanivo porovnateľné s prírodnou aponeurózou..

Lekári však považujú použitie sietí za potrebné opatrenie. Táto technika vyžaduje, aby chirurg poznal vlastnosti týchto materiálov a ovládal operačnú techniku..

O tom, ako uzavrieť defekt brušnej steny, sa v každom prípade rozhoduje individuálne, v závislosti od veľkosti prietrže a vlastností tela..

Pooperačné komplikácie sa vyskytujú u 7% pacientov:

 • relapsu choroby (najbežnejšia komplikácia);
 • zadržiavanie moču;
 • pooperačná infekcia rán.

Na moderných klinikách je liečba prietrže v „jednodňovej nemocnici“ bežná. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a potom je pacient prepustený z domu pod pravidelným lekárskym dohľadom.

Úplné zotavenie tela po oprave prietrže nastane len niekoľko mesiacov po operácii. V tejto dobe je dôležité prejsť postupnými fázami rehabilitácie, aby sa predišlo komplikáciám a relapsu choroby..

Ihneď po zákroku by mal pacient použiť obväz. Na oblasť pooperačnej rany by sa mala umiestniť sterilná gázová utierka, aby sa zabránilo treniu a infekcii kože..

Deň po operácii môžete vstať a chodiť pomaly. Predpísané antibiotiká a lieky proti bolesti.

Po niekoľkých dňoch je pacient prepustený z domu, keď je lekár presvedčený o normálnom procese hojenia. Doma musíte robiť obvazy 2-krát týždenne. Používajú sa sterilné gázové obrúsky, ktoré sú pripevnené k pokožke pomocou pásikovej pomôcky. Okraje rany môžu byť ošetrené brilantným zeleným roztokom..

Pooperačná starostlivosť

Ak boli švy vyrobené pomocou absorbčných stehov, nemusia sa odstraňovať. Ak sú nite bežné, odstránenie stehov sa uskutoční 10. deň na klinike. Ak sa rana dobre zahojila, môžete sa osprchovať 2 týždne po zákroku. V tomto okamihu sú predpísané fyzioterapeutické postupy, ktoré urýchľujú proces regenerácie.

Minimálne 2 mesiace nemôžete zdvíhať predmety s hmotnosťou viac ako 2 kg a vykonávať náhle pohyby vrátane napínania brušných svalov. Cvičenie a šport by nemali byť do 3 mesiacov po oprave kýly. Pooperačné obväzy by sa mali nosiť po dobu 2 mesiacov, pričom do oblasti spoja by sa mala vložiť gáza.

Výživa pacienta po odstránení kýly by mala byť jemná, aby sa zabránilo zápche:

 1. ľahké polievky, ovsené vločky, proso, pohánka;
 2. mäso, ryby, vajcia;
 3. mliečne výrobky;
 4. ovocie a zelenina, džúsy, želé;
 5. morské plody.

Mali by ste opustiť korenené, slané, konzervované potraviny, alkohol, čerstvé pečivo. Je potrebné 5-krát denne. Varte pomocou olivového oleja, upiecť alebo variť. Nepečte jedlo.

U väčšiny pacientov je chirurgický zákrok veľmi efektívny. U 10% operovaných pacientov sa vyskytuje recidíva prietrže. Rizikové faktory relapsov:

 • starší vek;
 • veľká veľkosť defektu brušnej steny;
 • hnisanie rany po operácii;
 • následné významné zaťaženie a ďalšie príčiny zvýšeného tlaku v bruchu.

S rozvojom porušenia závisí prognóza od objemu nekrotického hrubého čreva a závažnosti intoxikácie. V tomto prípade sa odstráni časť čreva, čo ďalej vedie k tráveniu. Preto je výhodné uskutočniť plánovanú operáciu s nízkym rizikom pooperačných komplikácií..

Prietrž brucha sa vyvíja, keď brušné orgány cez defekty v stene vyčnievajú nad svoje hranice. Môže byť epigastrický, pupočníkový alebo pooperačný..

Medzi príznaky choroby patrí výčnelok na brušnej stene, pocit plnosti a bolestivosti. Ak dôjde k porušeniu, príznaky „akútneho brucha“.

Liečba tohto ochorenia je funkčná. Na plastiku defektov svalov a šliach sa používajú tkanivá vlastného tela alebo implantáty zo syntetických sietí..

Podľa techniky chirurgického zákroku a obdobia zotavenia je prognóza ochorenia priaznivá.

Ľudové techniky


Je potrebné zmiešať pohár prevarenej teplej vody s lyžičkou 6% octu. Časť tkaniva by sa mala v roztoku navlhčiť a aplikovať na boľavé miesto. Potom, čo potrebujete vykonať ďalší postup s infúziou dubovej kôry.

Suroviny sa varia vo vriacej vode a nechajú sa vylúhovať niekoľko hodín. Môžete si pripraviť zložitejšie zloženie: žalude, listy, dubová kôra sa rozdrvia a zmiešajú s vínnym koláčom. Kompozícia sa naleje do nádoby z tmavého skla a mesiac sa uchováva na chladnom mieste. Z tohto lieku si denne pripravujte pleťové vody po ošetrení roztokom octu.

Kýla prietrže môže byť pomocníkom pri odstraňovaní chorôb. Rastlina sa odporúča napariť vo vriacej vode, ochladiť a pripraviť krémy a dokonca aj obkladať.

Tento recept pomôže bábätkám, ktoré si vyvinuli malú prietrž..

Stlačuje z tinktúry listnatej kôry. Rastlina je bežná v severnej časti krajiny, ale suroviny sa nachádzajú v lekárňach. Lyžicu kôry je potrebné rozdrviť a uvariť v pohári vriacej vody, stmaviť nad malým ohňom a nechať vychladnúť. Odporúča sa vykonávať kompresiu denne.

Odvar z čerešňových pukov proti vyčnievaniu pupka. Tento liek je prírodný antiseptikum a je veľkým pomocníkom pri liečbe kýly. Musíte variť suroviny vo veľmi horúcej vode, nemusíte výrobok variť. Nechajte vychladnúť a urobte obklady alebo pleťové vody.

Mlieko a terpentín. Bude to trvať 30 ml mlieka a niekoľko kvapiek terpentínu. Lotiony sa môžu robiť každý deň s týždennými prestávkami, až kým sa choroba nezačne ustupovať.

Najistejším liekom je obyčajná stolová soľ. Zahrieva sa a ukladá do ľanového vrecka, na ktoré sa potom na horúcu plochu nanesie ešte teplé (v žiadnom prípade horúce). Je dovolené zvlhčiť uzlinu v teplej vode a pripraviť krémy.

Výrobky z medu a včiel. Mazanie malým množstvom tekutého medu pomôže boľavému miestu na pár týždňov. Procedúra sa vykonáva denne v noci. Na povrch môžete položiť čistú handričku alebo hrubý list papiera. Na žalúdku je obklad pripevnený uterákom alebo tenkou šálkou. Ráno sa med vymyje a okolo prietrže nakreslia jódový prsteň.

Existuje nápravné opatrenie, ktoré by sa malo prijať ústne. Toto je tinktúra šable. Vyrába sa na vodke, na pár týždňov starne v tme a na pár mesiacov ráno ráno niekoľko kvapiek na lačný žalúdok. Potom sa urobí prestávka týždenne a liek sa užije znovu a paralelne sa používajú externé činidlá.

Kýla u žien môže naznačovať rôzne choroby, ktoré sa vyskytujú v tele: od obezity po onkológiu. Odporúča sa chirurgicky liečiť novotvary, ale ak je výstupok malý, je prijateľné použitie tradičnej medicíny.

Komplikácie chorôb


Ak sa hernia nepokúša odstrániť pomocou kvalifikovaných odborníkov, môžu sa pri jej vývoji vyskytnúť tieto komplikácie:

 1. Zápal v pupočnej oblasti.
 2. Silná stolica, ktorá je oveľa závažnejšia ako jednoduchá zápcha.
 3. Poranenie herniového vaku.

Ktorýkoľvek z vyššie uvedených prejavov sa vyskytuje v ktoromkoľvek štádiu vývoja choroby. Vypukliny môžu byť malé, ale zápalový proces je vážny. Je to kvôli individuálnym vlastnostiam ženského tela a predispozícii na rôzne sprievodné ochorenia. Medzi ne patrí zápcha, plynatosť, obezita.

Po pôrode má mnoho žien zápchu. Rýchlo prechádzajú vďaka postupnej normalizácii všetkých procesov v tele. Ak dôjde k oneskoreniu výkalov, vyčnievaniu pupočnej oblasti, mali by ste začať liečiť kýlu. Často sa vyskytuje v dôsledku ťažkého priebehu tehotenstva, ťažkého pôrodu.

V pokročilých prípadoch je možné vyvinúť peritonitídu, silnú bolesť v pupku, príznaky intoxikácie spôsobené privretím vnútorných orgánov v gastrointestinálnom trakte. Môže sa zvýšiť telesná teplota, môžu sa objaviť bolesti svalov..

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny.

Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že máte na sebe elastickú bandáž, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nevyťahujte závažia nad 8 kg.

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku.

Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev.

Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete vylúčiť také vážne zdravotné problémy, mali by ste zvážiť prevenciu tejto choroby..

Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže.

Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže.

Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha..

Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy.

Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Technika pilatesMódne smerovanie fitness sa na internete aktívne propaguje ako liek na herniovaný disk. Odborníci nie sú proti takýmto kurzom, ale varujú, že by sa mali brať iba pod vedením trénera s vyšším lekárskym vzdelaním, ktorý chápe, čo je pre vás dobré a čo zlé.
Osteoporóza je progresívne ochorenie charakterizované poklesom pevnosti kostí. Fázy osteoporózy sa vyvíjajú po dlhú dobu bez najmenších príznakov, ktoré často ovplyvňujú kostru starších ľudí a žien.
Ezofágová hernia je chronické ochorenie. Patologické zmeny v úzkej svalovej trubici a väzivovom aparáte bránice vedú k vážnemu narušeniu činnosti všetkých orgánov gastrointestinálneho traktu.