loader

Hlavná

Hlava

Brušná prietrž: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Brušná prietrž sa nemôže objaviť neočakávane. Tvorí sa z určitých faktorov a času, nič iného. Takmer všetky príčiny tohto ochorenia sú rozdelené do predispozície k výskytu výčnelkov a dosiahnutiu výsledkov.

Brucho po odstránení prietrže môže byť ochabnuté a spôsobiť nepohodlie. Často sú bolesti.

príčiny

Do prvej kategórie patria faktory, ako sú šľacha a svalová slabosť získaná od narodenia, ako aj získané zmeny (v dôsledku chirurgických zákrokov, úbytku hmotnosti atď.), V dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v blízkosti femorálnej a trieslovinové kanáliky, pupočné krúžky atď.).

Do druhej kategórie patria faktory, ktoré stimulujú rast vnútrobrušného tlaku a slabý vzhľad kýly brucha u žien a mužov. Tieto faktory zahŕňajú ťažkú ​​fyzickú námahu, nádor brušných orgánov, plynatosť, problémy s močením, tehotenstvo atď..

Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že pri výskyte prietrže brucha musia vyššie uvedené faktory pôsobiť dlho. Vzhľad tohto ochorenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Previsnuté tkanivá v dôsledku veku.
 3. Chudnutie v dôsledku choroby alebo hladu.
 4. Obezita.
 5. Dlhý kašeľ.

príznaky

Ak chcete rozpoznať vznik choroby, mali by ste poznať jej príznaky. Nasledujúce príznaky brušnej prietrže sú:

 1. Hlavným príznakom je existencia hrče (vo veľkosti môže byť ako hrášok alebo vodný melón). Takmer vždy je možné vidieť výčnelok.
 2. Niekedy sú bolesti, ale veľmi zriedka. Vyskytujú sa v prítomnosti veľkých formácií, alebo ak tieto formácie existujú dlhú dobu a existujú komplikácie.
 3. Bolesť sa vyskytuje okolo výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu a môže dokonca dávať chrbát, krížovú kosti a slabiny..
 4. S niektorými kýlami môže horieť pálenie a bolesť za hrudnou kosťou.
 5. Niekedy sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosť a zápcha..
 6. Vzdelanie v bruchu je odlišné, ale majú určité príznaky.

Pre tieto útvary sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. V prípade femorálnej prietrže u žien alebo mužov sa objavujú problémy s močením a bolesť v dolnom bruchu sa zvyšuje, ak je osoba úplne vztýčená..
 2. V prípade diafragmatickej prietrže sa rozlišujú tieto príznaky: výskyt pálenia záhy, grganie, ťažkosti s prehĺtaním.
 3. Možné sú aj dýchavičnosť, kašeľ a chrapot.
 4. Náhly nástup bolesti brucha, letargia, nevoľnosť a neustále vracanie.

Toto sú celkom nebezpečné príznaky, ktorých vzhľad musíte spustiť poplachom, pretože hovoria, že došlo k porušeniu vzdelávania. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr..

Priama kýla

Získané formy uvoľňovania orgánu do trieslovej oblasti sú charakterizované rozmazanými symptómami a letargickým prechodom. Prvé príznaky brušnej prietrže u mužov sa môžu objaviť neočakávane. Kýla je síce malá, ale nespôsobuje bolesť. Ak bol prítomný už nejaký čas, pacient sa sťažuje na nepríjemný stav. Bolesť tiež nastáva s jej rastom. Potom pacient hovorí, že ho znepokojuje neustála bolesť v oblasti brucha a slabín. Pohodlie môže byť tiež v oblasti krížovej kosti, dolnej časti chrbta.

Spočiatku taká kýla u mužov a žien vyzerá ako malý pretiahnutý výbežok umiestnený v blízkosti slabín. Táto prietrž sa cíti pri fyzickej námahe a potom zmizne. Len čo sa bolesť ustavične prejaví, je výstupok viditeľný v akomkoľvek stave tela. Po nejakej dobe sa vytvoria komisie a spôsobujú bolesť. Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky (u žien) dostanú do vaku, môže to viesť k zhoršeniu močenia, bolesti počas menštruácie. V niektorých prípadoch môže ingvinálny prsteň vytlačiť krvné cievy a spôsobiť akútnu bolesť. Tento stav je nebezpečný, pretože sa môže začať nekróza tkaniva a infekcia sa rozšíri po celej brušnej dutine.

Pupočná prietrž

Príčiny pupočnej kýly brucha:

 1. Vrodené predĺženie pupočného prstenca, keď jazva nedosiahne koniec a je tu malá diera. To sa nemusí zistiť v detstve, ale v priebehu času sa môže za určitých podmienok vytvoriť prietrž..
 2. Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa žalúdok žien zvyšuje, pupok sa od neho tiahne. Vyvoláva sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Veľmi vysoké riziko u žien, ktoré rodili opakovane a počas tehotenstva, sa neriadilo pokynmi lekára. Komplexné pôrody, veľké dieťa, viacnásobné tehotenstvo tiež vedú k prietrži.
 3. Neaktívny život. Ak človek nie je zapojený do telesnej výchovy, jeho abs je omnoho slabší.
 4. Ťažké bremená. V čase zdvíhania závaží sa tlak v bruchu zvyšuje.
 5. Ochorenia sprevádzané vysokým vnútrobrušným tlakom. Môže to byť patológia tráviaceho systému, častá zápcha, pretrvávajúci kašeľ atď..
 6. Nadváha. Subkutánny tuk je ďalší objem, ktorý vedie k pupočnej prietrži.
 7. Prevedená operácia. Po operácii sa môže objaviť prietrž prietrže.

Femorálna prietrž

Stehnovou prietržou sa zvyčajným spôsobom rozumie patológia, pri ktorej sa orgány brušnej dutiny (zvyčajne črevá a omentum) posúvajú nad povolené hranice..

Prítomnosť femorálnej prietrže sa považuje za:

 1. Vzhľad hustého nádoru malej veľkosti medzi slabín a bedier, ktorý sa „schováva“, ak si pacient ľahne.
 2. Bolesť v oblasti stehien pri chôdzi, akákoľvek fyzická aktivita.

Chirurg je zapojený do diagnostiky choroby. Lekár najčastejšie používa tieto metódy:

 1. Irrigoskopia - röntgenová analýza hrubého čreva. Pacientovi sa podáva síran bárnatý. Po rovnomernom rozložení látky v tele lekár vyhodnotí stav čreva. V poslednej fáze je črevo naplnené vzduchom, aby bolo možné vyšetriť prítomnosť rôznych druhov polypov, vredov a podobne..
 2. Herniografia - zavedenie špeciálnej kompozície do brušnej dutiny. Pacientovi sa injekčne podá látka, ktorá sa predtým anestetizovala. Potom urobte fotografiu. Celý proces netrvá dlhšie ako šesťdesiat minút.

Pacient je spočiatku znepokojený iba brúsením prietrže pri fyzickej námahe. Nebude zbytočné objasňovať, že na začiatku sú pocity takmer nepostrehnuteľné, ale s vývojom sa stávajú silnejšími a silnejšími. Ďalej sa vytvorí dostatočne hustý nádor, ktorý sa pri zaťažení zväčší a pri absencii zmizne. Výčnelok sa výrazne zväčšuje a prestáva blednúť.

Biela línia prietrže

Biela brušná hernia u detí a dospelých je štruktúra šľachy, ktorá sa nachádza od hrudníka po pubu, zreteľne uprostred. Kombinuje šľachy umiestnené na oboch stranách šikmého svalu brucha..

Kýla brušnej línie je výčnelok malej oblasti brušného orgánu pod kožou (blízko bielej línie). V počiatočnom štádiu je patológia bezbolestná a pacienta veľmi neruší. Ale v priebehu času sa choroba vyvíja a môže dôjsť k porušeniu - orgány vaku sú stlačené nestlačiteľným šľachovým krúžkom, kde vystupujú. To je pre ľudí nebezpečné a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok. Koniec koncov, jediný spôsob, ako vyliečiť patológiu. Bez chirurgického zákroku môže pacient výčnelok iba mierne znížiť. To ale nevylieči, ale iba zníži tón šľachy a umožní diere natiahnuť sa ešte viac. Operácia kýly bielej línie brucha je pomerne jednoduchá a vždy funguje dobre. Existujú tri typy kýly:

 • supra umbilikálna prietrž;
 • blízko pupku;
 • pod tlačidlom brucha.

Posledne uvedený druh je zvyčajne zriedkavý. Bolesť s traumou na laterálnom a strednom menisku je iná. Ak je poškodená chrupavka, objaví sa akútna bolesť.

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

operácie

Existuje niekoľko typov brušnej kýly chirurgia:

 1. Standard - hernioplastika, sa vykonáva v prípade komplikácií alebo je naplánovaný.
 2. Operácia, ktorá sa vykonáva pomocou vášho vlastného tkaniva alebo pomocou syntetických implantátov s cieľom opraviť chybu. Vykonáva sa laparoskopicky podľa metódy Lichtenštajnska alebo pomocou hernioplastiky..
 3. Obštrukčná chirurgia sa používa na odstránenie pupočníkových defektov.

Doteraz bolo odstraňovanie prietrže obmedzené potrebou uzavrieť defekt v blízkosti tkaniva, ktoré sa dnes praktizuje, ale menej aktívne. Chirurgický zákrok sa vykonáva rezom desiatich až dvanástich centimetrov, hernálny vak sa oddelí a odstráni a orgán sa vráti na svoje pôvodné miesto..

Po odstránení sa plastická chirurgia uskutoční pomocou šitia svalu do trieslového väzu.

Operácia kýly bielej línie brucha pomocou napínacieho plastu má množstvo mínusov a oveľa menej výhod:

 1. Po zotavení po operácii bude potrebné vylúčiť telesnú výchovu, zmeniť stravu najmenej na šesť mesiacov.
 2. Výčnelok z miesta, kde bola prietrž po operácii brucha, sa môže znova vrátiť..
 3. Bolesť, jazva sa nemusí dobre uzdravovať a môže sa objaviť zápal.
 4. Pri operácii v mieste, kde bola jazva, sa môže vytvoriť kýla.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

prevencia

Profylaxia brušnej hernie pozostáva z niekoľkých bodov.

1. Dodržiavanie určitých pravidiel výživy:

 • frakčná výživa;
 • úplné vylúčenie údeného mäsa a párkov z potravy;
 • prejedanie nie je povolené;
 • odporúča sa obmedziť používanie cukru;
 • strava bohatá na zeleninu a ryby.

Stav tela priamo závisí od konzumovaného jedla, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať diétu.

2. Príjem základných vitamínov. Aby sa predišlo prietrži, odporúča sa užívať aj vitamínové komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať zdravý stav tela, posilňovať ho a obnovovať. Užívanie nasledujúcich vitamínov zníži riziko brušnej prietrže:

 • horčík (pohánka, orechy a syry);
 • vitamín C (citrusové ovocie, kivi, zelenina);
 • vitamín B (vajcia, hrach, fazuľa);
 • vitamín A (mrkva, ryby, melón, broskyne).

3. Cvičenie. Pravidelné vykonávanie určitých fyzických cvičení zabráni vyčerpaniu stien brucha, čo následne zníži pravdepodobnosť prietrže:

 • ťahá sa z polohy na chrbte a ohýba nohy na kolenách;
 • pootočením lisu je tiež potrebné zaujať náchylnú polohu, dotknúť sa kolien lakťami, vrátiť sa do východiskovej polohy;
 • striedavo sa vyrovnávajú nohy v polohe na bruchu, predtým sa nohy ohýbajú na kolenách.

Aby ste zabránili operácii brušnej hernie, musíte dodržiavať vyššie uvedené opatrenia a neustále sledovať svoje zdravie.

Príznaky a liečba brušnej prietrže

Prietrž brucha je diagnostikovaný, keď dochádza k redistribúcii vnútorných orgánov mimo dutiny, v ktorej zaujímajú prirodzenú anatomickú polohu. Defekt prechádza oblasťou pobrušnice a vyjde kvôli slabosti svalovej vrstvy. Pri vizuálnej kontrole to vyzerá ako výstupok, ktorý je ťažko na dotyk. Abdominálna hernia sa vyskytuje u žien menej často ako u mužov, čo súvisí s prirodzeným rozložením práce, títo sa častejšie podieľajú na fyzickej práci..

Čo je prietrž brucha

Pri vizuálnom vyšetrení vyzerá prietrž brucha dole ako hrčka vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine. Vyskytujú sa cez prednú brušnú stenu povrchu. Niekedy je možné presunúť jednotlivé prvky do lúmenu mezentérie alebo diafragmy.

U mužov sa najčastejšie zistí chirurgický defekt. Túto vlastnosť vysvetľujú špecifiká práce, často pracujú fyzicky ženy, zdvíhajú závažia. Ako percento predstavuje 80% z celkového počtu detekciu brušnej prietrže u mužov stredného veku. V 20% prípadov sa patológia vyskytuje u žien a detí. Tento jav nie je v pediatrickej praxi bežný. Ak je vrodená, deti čelia prietrži.

klasifikácia

Hernia sa všeobecne akceptuje oddelením chirurgov, ktorá je založená na jednotlivých znakoch. Pri stanovovaní diagnózy musí lekár vyhodnotiť polohu výstupku podľa klinických, etiologických a anatomických charakteristík. Už počas počiatočného vyšetrenia sa miesto vyjasní. Porucha môže byť vnútorná a vonkajšia. V prvom prípade sa orgány sťahujú do voľných otvorov v brušnej dutine. Pri vonkajšom type sa prietrž objavuje cez hranice a nachádza sa presne pod kožou. Prvý typ je nepriaznivejší z hľadiska prognózy kvôli riziku lézií umiestnených v blízkosti vnútorných orgánov.

Poruchy možno rozdeliť odhadom ich objemu. Podľa tohto parametra môžu byť formácie úplné a neúplné. V prvom prípade je herniový vak spolu s obsahom umiestnený za hranicami brušnej steny pod alebo z boku. Pri neúplnom vyčnievaní opúšťa vak brušnú dutinu, ale nepresahuje hranice bielej línie brucha..

Hlavným faktorom, ktorý treba pri diagnostike venovať pozornosť, je posúdenie prítomnosti porušenia. Ak nie je, predpoveď je priaznivá. Pri obmedzenej prietrži sa stav pacienta môže výrazne zhoršiť, existuje riziko pre život, objavujú sa indikácie pre núdzové vyrezanie.

Podľa povahy vzhľadu

Hrudná deformita je:

 • vrodené - príčiny vzhľadu, ktoré sa často vyskytujú u detí mladších ako 7 rokov, sú spojené s abnormalitami vnútromaternicového vývoja;
 • získané - objavuje sa u dospelých a dospievajúcich pod vplyvom provokatívnych faktorov.

Pri vrodenej deformite sa chirurgická liečba používa zriedka. Kýla sa najčastejšie vylučuje nezávisle v dôsledku liekov a fyzioterapie. Riziko porušenia je minimálne. Získaný zásah sa považuje za nepriaznivejší z hľadiska prognózy, pravdepodobnosť remisie chýba alebo je znížená na nulu.

lokalizácia

Lokalizáciou sa takéto útvary rozdeľujú na druhy. Existujú:

 1. Inguinálna kýla. Vyzerá to ako vyčnievanie útvaru do oblasti trieslového kanálika. Takéto defekty zodpovedajú za najväčšiu časť prietrží prednej brušnej steny. U mužov sa táto patológia vyskytuje približne 10-krát častejšie ako u žien, čo je spôsobené štruktúrnymi vlastnosťami tela.
 2. Pupočná prietrž (na obrázku). V brušných svaloch je rozpor s viditeľným vyčnievaním peritoneálnych tkanív pupočníkovým krúžkom. Obeť bolí celý pás. Podľa štatistík je pravdepodobnejšie, že ženy pociťujú tento problém kvôli oslabenému svalstvu a spojivovému tkanivu v dôsledku tehotenstva. Ochorenie s vysokou pravdepodobnosťou sa vyskytuje u jedincov s nadváhou, provokačný faktor je BMI nad 30..
 3. Paracupiciálna prietrž brucha. Jeden typ kýly bielej línie brucha. Vyskytuje sa rovnako u mužov aj žien.
 4. Pooperačná prietrž. Vyskytujú sa u žien a mužov po operáciách z dôvodu dlhého obdobia imobilizácie a dlhého pobytu v jednej polohe. Príčinou vzniku problému môže byť nízka kvalita ligatúry.
 5. Hernia epigastrium (na obrázku). Hlavná zóna umiestnenia je strednou čiarou pobrušnice. Vydutie neubližuje, trávenie je narušené, dochádza k páleniu záhy.

Ventrálna kýla označuje akýkoľvek výčnelok brušnej steny patologickými alebo prírodnými otvormi brušnej steny pod kožou..

Podľa typu porušenia

Zhoršený priebeh je diagnostikovaný, ak je narušený hernálny výčnelok. Tento stav je nebezpečne vystavený zvýšenému riziku vzniku nekrózy, keď sú orgány stlačené v bráne prietrže. Obťažovanie je týchto typov:

 • obštruktívne - je narušený prirodzený odtok stolice v čreve kvôli obštrukcii čriev;
 • uškrtenie - dochádza k stlačeniu cievok mezentérie s následnou nekrózou čreva, stav je nebezpečný;
 • okraj - nie celá slučka je vystavená narušeniu, ale malá časť črevnej steny, perforácia a nekróza sa tvoria v mieste lézie.

Liečba brušnej prietrže pri zistení takejto komplikácie bude rýchla. Vyrezanie sa uskutoční v naliehavom prípade, pretože vnútorné orgány môžu zreteľne utrpieť v dôsledku nekrózy.

Hlavné dôvody vývoja

Vnútorné brušné kýly sa často vyskytujú pod vplyvom dysfunkčných faktorov. Vznik deformácie môže byť vyvolaný slabosťou svalového korzetu stien brušnej dutiny, štrukturálnymi poruchami svalových stien brucha, vyvolanými vážnymi zraneniami alebo chirurgickými zákrokmi..

Zoznam hlavných faktorov spôsobujúcich prietrž brucha:

 • prírodná ochabnutá pokožka spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom;
 • genetická predispozícia na prietrž;
 • radikálna strata hmotnosti, strata tretiny telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • obezita s nadváhou;
 • preťaženie brušnej steny počas tehotenstva, rozvoj diastázy;
 • zaťažená práca;
 • dlhodobý neproduktívny kašeľ;
 • náchylnosť k zápche, ktorá vás núti tvrdo tlačiť;
 • profesionálny dychový nástroj.

Hlavným provokatívnym faktorom je zvýšený vnútrobrušný tlak. V súlade s tým výskyt príznakov prietrže na bruchu môže byť spôsobený ťažkou fyzickou prácou alebo športovými aktivitami. V niektorých prípadoch nie je možné zistiť príčiny komplikácií.

Charakteristické klinické príznaky

Príznaky prietrže brucha môžu byť nazývané špecifické, respektíve pomáhajú rýchlo rozpoznať stav. Hernálny vak je druh nádoru, ktorý môže dosiahnuť významné veľkosti. S rastom sa prejavuje bolesť, tento symptóm sa často vyskytuje v ranom štádiu vývoja patológie. Nepohodlie sa často zhoršuje pohybom, kašľom, hlbokými dychmi. Symptómy budú štandardné pre všetky typy herniálnych formácií, ale vrchol bolesti sa objaví v mieste herniálneho vaku. Na fotografii sú viditeľné hernie brucha.

S perineálnou prietržou u mužov a žien sa objavuje pocit tlaku, ťažkosti, bolesti v konečníku. Poruchy močenia nie sú vylúčené. V mieste herniálneho výčnelku sa objavujú kožné defekty, pri pokuse o kŕč sa objaví bolesť. Situáciu komplikujú bolestivé pohyby čriev, pri prvom vyšetrení sa môže osobe, ktorá sa hemoroidy vyvinie spolu s herniou, zdať. Nakoniec zápal hemoroidových uzlín nie je vylúčený z dôvodu čiastočnej obštrukcie čreva kvôli jeho zablokovaniu..

Inguinálna hernia je častejšia u mužov a jej charakteristické príznaky ju pomáhajú odhaliť. Výčnelok sa vytvára v oblasti mieška alebo v ňom, čo je sprevádzané bolestivosťou. V mieste pripojenia herniálneho vaku môže byť pocit plnosti a brušného tlaku. Ako postupujete, bolesti sa stávajú ostrými a neustále sa zvyšujú.

Príznaky prietrže v bruchu sa môžu veľmi líšiť v závislosti od umiestnenia prietrže kýly. Veľa záleží na tom, na ktoré konkrétne miesto sa zameriavame:

 1. Keď sú poškodené črevné slučky, dochádza k obštrukcii, človek čelí neustálemu pocitu tlaku v bedrovej oblasti, bolesť sa môže šíriť. Príznaky intoxikácie tela sa zvyšujú v dôsledku predĺženého pobytu vo vnútri trusu. Útoky nevoľnosti nie sú vylúčené, je možné zvracanie, zvýšenie telesnej teploty.
 2. Ak je postihnutý močový mechúr, proces močenia je často prerušený. Túžby budú časté, ale nie produktívne. Vzhľadom na to nie je vylúčený vývoj bakteriálnych komplikácií, ktoré sa šíria do obličiek a močového mechúra.
 3. Kýla bielej línie brucha. Najčastejšie je výstupok významný a objavuje sa na prednej brušnej stene. Počas svalového napätia sa vyskytuje intenzívna epigastrická bolesť.
 4. S pupočnou kýlou sa objavujú jasné záchvaty nevoľnosti a po bruchu sa šíri bolesť.
 5. Putovanie prietržným otvorom bránice. Nie je možné určiť presnú polohu formácie. Putujúca prietrž zmení svoju polohu, keď sa niekto nakloní, vykoná akékoľvek pohyby.
 6. Pri femorálnej prietrži sa syndróm bolesti prejavuje intenzívne, sú možné živé epizódy. Nepohodlie sa rozširuje na celé brucho, aby sa vylúčilo, človek sa snaží narovnať. Možné problémy s močením.

Pri svalovej prietrži brucha sa vždy objaví bolestivé zhutnenie. Syndróm sa zhoršuje s palpáciou. Je zakázané pokúšať sa o opravu porušenia sami z dôvodu zvýšeného rizika zovretia. Putovanie prietržnou dierou potravy zriedka vyvoláva zvieranie, ale bolesť s ňou môže byť intenzívna. Jeho diagnóza je komplikovaná, pacient už dlhšiu dobu nemá podozrenie na jej existenciu.

Diagnostické opatrenia

Za bežné nádory sa považuje pupočná, ingvinálna a femorálna prietrž. V prípade ich prejavu nie je ťažké stanoviť diagnózu. Je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia, ak sa v oblasti foramen obturatoria zistí sedací a perineálny výčnelok. Hlavným príznakom je typický impulz proti kašľu, ktorý je viditeľný, ak pacient položí ruku na postihnutú oblasť.

Nasledujúce diagnostické metódy pomáhajú potvrdiť porážku:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika (obrázok nie je vždy informatívny);
 • Röntgenové žiarenie s použitím kontrastného činidla;
 • Ultrazvuk postihnutej oblasti.

Použitie týchto techník najčastejšie stačí na potvrdenie diagnózy.

Cenovo dostupné ošetrenie

Abdominálna kýla je vážny problém, ktorý bráni osobe v úplnom živote z dôvodu neustáleho rizika komplikácií. Hlavnou komplikáciou je možné štiepenie novotvaru, ktoré môže viesť k nekróze vnútorných orgánov, čo vedie k invalidite alebo úmrtnosti. Početné štúdie potvrdzujú, že prax konzervatívnej liečby nie je opodstatnená, neumožňuje obnoviť normálnu vitalitu.

Abdominálna hernia u dospelých je častejšie vystavená chirurgickému vyrezaniu. V niektorých prípadoch je vhodné operáciu odmietnuť, ak sa u staršieho človeka zistí problém a anestézia je kontraindikovaná. Takýmto pacientom sa odporúča používať špeciálny obväz ako metódu paliatívnej terapie..

Konzervatívne metódy

Ak sa u staršej osoby, tehotnej ženy alebo u osoby s anamnézou v anamnéze vyskytne brušná hernia, môžu sa kvôli komplikáciám pečene, obličiek a srdca použiť konzervatívne metódy. Liečba patológie je komplexom nepretržitej korekcie obväzu a cvičebnej terapie na obnovenie pohody. Budete musieť brať lieky, najmä posilňovače imunity, aby ste zabránili prechladnutiu a kašľu. Rovnako dôležité je pripraviť pre pacienta diétu, aby sa zjednodušil proces defekácie.

Plánované a núdzové operácie

Druh operácie sa určí po objasnení závažnosti pohody pacienta. V prípade porušenia sa operácia vykonáva naliehavo z dôvodu súčasného rizika nekrotických lézií s perforáciou a peritonitídou. Ak sa zistia vážne problémy, chirurgovia vykonajú počas operácie rozsiahlu laparotómiu, aby prehodnotili všetky vnútorné orgány. Poskytuje odstránenie časti čreva a omentum. Počas obdobia zotavenia po zákroku by mal pacient nosiť špeciálny obväz, dodržiavať špeciálnu diétu.

Ak je diagnóza hernie na bruchu poskytnutá včas, prognóza pre pacienta je priaznivejšia. Je poslaný na chirurgické oddelenie a stanoví dátum operácie. Počas prípravného obdobia sa zhromažďuje úplná anamnéza, aby sa vylúčili komplikácie pri excízii. Chirurg lieči brušné kýly, pacient bude mať jednoduchú resekčnú operáciu. Herniové brány sú šité a blokované vlastnými tkanivami. Trvanie zásahu je vždy stanovené individuálne, v závislosti od miesta problému. Operácie sa vykonávajú v Moskve a vo všetkých regiónoch v súlade s politikou.

Kýla u dieťaťa

Ak sa u dieťaťa zistia príznaky brušnej prietrže, poraďte sa s lekárom. Najčastejšie sa problém zistí u novorodencov mladších ako 6 mesiacov. Formácia je schopná dosiahnuť 3-4 cm v priemere, jej stlačenie je výnimočný prípad. Liečebný režim je vždy určený individuálne, v závislosti od objemu nádoru a jeho umiestnenia. Chirurgický zákrok je zriedkavý. Tento problém sa často vyrieši sám, keď dieťa dosiahne vek 6 rokov.

Existujú individuálne príznaky, ktorých vzhľad určuje indikácie pre chirurgický zákrok:

 • nadúvanie spolu so zvýšením prietrže a zmenou jej odtieňa (modrá);
 • záchvaty zvracania, v ktorých je krv;
 • zvýšená citlivosť kože pobrušnice, teplota na mieste, celkový opuch;
 • zväčšenie prietrže;
 • silná bolesť v brušku (potvrdená neustálym, neznesiteľným plačom);
 • neschopnosť upraviť výstupok;
 • zápcha, krv v stolici;
 • ak brušná hernia rýchlo rastie.

S kýlami prednej brušnej steny brucha s komplikáciami sa dieťaťu zobrazí pohotovostná operácia. Táto technika umožňuje odstrániť výstupok. Obdobie zotavenia je krátke, nie dlhšie ako 2 týždne. Hlavným rizikom je možný relaps patológie v dospelosti..

Možné komplikácie

Kýly brucha sú nebezpečné, ak sa ignorujú a oneskorujú pri vyhľadávaní lekárskej pomoci. Môžu sa vyskytnúť nasledujúce problémy:

 • obštrukčná obštrukcia čreva s prebytkom alebo zovretím;
 • izolovaná nekróza postihnutých tkanív;
 • uškrtenie čriev obštrukcie.

Tento posledný problém je sprevádzaný silnou bolesťou spôsobenou smrťou alebo prasknutím čreva. Tento problém sa prejavuje zúžením ciev mesentérie. Na tomto pozadí je prietok krvi v postihnutej oblasti narušený. Takéto následky pri brušnej prietrži sa eliminujú rýchlo, ale iba čiastočne.

Prognóza pacienta

Výsledok s nekomplikovanou prietržou bude priaznivý, ak sa pacient okamžite poradí s lekárom a podrobí sa chirurgickému zákroku. Ak v krátkom čase splníte všetky odporúčania lekárov, môžete sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu. Pravdepodobnosť opätovného vytvorenia herniového výčnelku je minimálna, nie viac ako 5% z celkového počtu prípadov odstránenia.

Pri diagnostikovanom porušení je prognóza menej vítaná a vždy závisí od niekoľkých faktorov:

 • stav orgánov vo vnútri herniálnej deformity;
 • celkový objem lézií;
 • Pohodu a vek pacienta;
 • ako bude operácia načasovaná.


Ak pacient váha ísť na chirurgické oddelenie, je možné smrteľné následky. Je dôležité získať kvalifikovanú pomoc čo najskôr, potom je nebezpečenstvo minimálne. Ak pacient podstúpil chirurgický zákrok, oplatí sa zvážiť riziká spojené s opätovným vytvorením prietrže.

prevencia

Je nemožné zabrániť vzniku vrodenej deformity u detí a je celkom možné znížiť riziko problému u dospelých. Stačí nasledovať jednoduché odporúčania:

 • vzdať sa zlých návykov, najmä fajčenia, pretože objavený kašeľ vyvoláva nadmerné zaťaženie stien pobrušnice;
 • Nezdvíhajte závažia ani ich nevykonávajte opatrne, snažte sa rozložiť hmotnosť;
 • liečiť choroby vnútorných orgánov tráviaceho traktu;
 • jesť správne, vyhnúť sa zápche;
 • predchádzať obezite;
 • športovať (s mierou), robiť gymnastiku.

Pacient často nedokáže popísať, ako bolí brušná hernia. Povaha nepohodlia sa môže líšiť, príznaky sa budú s pohybom vždy zvyšovať. Najnepriaznivejšia prognóza lézií črevnej slučky. Liečba u dospelých je vždy rýchla a čím skôr sú opatrenia prijaté, tým lepšia je prognóza. Po operácii inguinálnej a inej prietrže je nevyhnutný obväz. Toto sú nevyhnutné opatrenia na ochranu slabých stien pobrušnice pred negatívnymi účinkami..

U detí vyžaduje prietrž brucha operáciu, iba ak sa zistia komplikácie. V niektorých prípadoch tento problém zmizne sám, keď dieťa dosiahne vek 6 rokov, preto je opodstatnené riešenie taktika vyčkávania. Operácia môže byť kontraindikovaná u starších ľudí a žien počas tehotenstva. V druhom prípade sa excízia vykoná po pôrode (pri prirodzenom pôrode bude prietrž kontraindikáciou).

Brušná prietrž

Kýla brucha je migrácia vnútorných orgánov obklopená vonkajšou (parietálnou) vrstvou peritoneum, pod kožou alebo v rôznych častiach brušnej dutiny prostredníctvom defektov vo svalovej aponeurotickej vrstve. Abdominálna hernie sa tvorí v slabých miestach brušnej steny. Nekomplikovaná patológia sa prejavuje bezbolestným výstupkom pod kožu, ktorý sa voľne usadzuje. Komplikovaná prietrž sa stáva bolestivou, prestáva usadzovať. Diagnóza sa vykonáva na základe klinického vyšetrenia, ultrazvuku brušnej dutiny, herniografie. Liečba je výlučne chirurgická; nosenie obväzov sa zobrazuje iba v prípade kontraindikácií k operácii.

ICD-10

Všeobecné informácie

Abdominálna hernia - vyčnievanie brušných orgánov spolu s vonkajšou vrstvou seróznej membrány cez prednú stenu brucha; niekedy - pohyb orgánov a slučiek čreva do otvorov mezentérie alebo bránice v brušnej dutine. Každých 5 ľudí na 10 000 obyvateľov trpí rôznymi kýlami; z ktorých najmenej 80% sú muži, zvyšných 20% sú ženy a deti. Na túto patológiu sa vykonáva asi 30% všetkých chirurgických zákrokov v pediatrickej chirurgii. U dospelých sa častejšie diagnostikujú brušné a femorálne kýly, u detí pupočníkové. Najčastejšia prietrž v predškolskom veku a po 45 rokoch.

Čo sa týka frekvencie, všetky ventrálne kýly sa rozdeľujú nasledovne: inguinálne kýly sa vyskytujú v 8 prípadoch z 10, pooperačné a pupočné kýly sa diagnostikujú v rovnakom pomere 8%, femorálne prietrhy u 3% prípadov a bráničné kýly u menej ako 1% pacientov. V súčasnosti sa v chirurgii brucha vyvíjajú nové chirurgické postupy (bez napätia), ktoré poskytujú nízku mieru recidív.

Príčiny kýly

Kýla brušnej steny sa nevyskytuje spontánne, na jej vzhľad je potrebná kombinácia mnohých patologických faktorov a času. Všetky príčiny kýly brucha sú rozdelené do predispozície k tvorbe výbežkov a dosiahnutiu. Predisponujúce faktory zahŕňajú:

 • vrodená slabosť šliach a svalov
 • získané zmeny (v dôsledku operácií, zranení, vyčerpania), v dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v oblasti femorálnych a ingvinálnych kanálov, pupočného krúžku, bielej línie brucha atď.).

Dokončenie kauzálnych faktorov stimuluje zvýšenie vnútrobrušného tlaku a tvorby hernie v takom slabom bode. Tie obsahujú:

 • tvrdá fyzická práca
 • nádory brušnej dutiny
 • kašeľ pri chronickom ochorení pľúc
 • nadúvanie
 • ascites
 • poruchy močenia
 • zápcha
 • tehotenstva a dr.

Malo by sa poznamenať, že vyššie uvedené mechanizmy vývoja choroby musia pôsobiť dlho.

klasifikácia

Podľa umiestnenia sú všetky kýly brucha rozdelené na vonkajšie (siahajú za hranice brušnej steny pod kožu) a vnútorné (orgány sa pohybujú do zväčšených otvorov mezentérie čreva alebo bránice v brušnej dutine). Prietrž môže byť úplná alebo neúplná..

 1. Úplná prietrž sa vyznačuje tým, že hernálny vak sa spolu s obsahom nachádza mimo hraníc brušnej steny..
 2. Pri neúplnej prietrži herniálny vak opúšťa brušnú dutinu, ale nie hranicu brušnej steny (napríklad pri šikmej ingvinálnej prietrži môže byť obsah umiestnený v ingvinálnom kanáli)..

Brušná hernia môže byť nastaviteľná alebo neupraviteľná. Spočiatku sú všetky vytvorené herniálne výčnelky nastaviteľné - s malým úsilím sa celý obsah hernálneho vaku celkom ľahko pohybuje do brušnej dutiny. Pri neprítomnosti náležitého pozorovania a liečby sa objem prietrže výrazne zvyšuje, prestáva sa usadzovať, to znamená, že sa stáva nekontrolovateľným.

Postupom času sa zvyšuje riziko ťažkej kýlovej komplikácie - jej porušenie. Strangulovaná prietrž sa hovorí, keď sú orgány (obsah) stlačené v bráne prietrže a dochádza k nekróze. Existujú rôzne typy porušení:

 • obštrukčná (fekálna) sa vyskytuje, keď je črevo ohnuté a prechod stolicou cez črevo prestane;
 • uškrtenie (elastické) - pri stláčaní ciev mezentérie s ďalšou nekrózou čreva;
 • okraj (Richterova prietrž) - keď nie je narušená celá slučka, ale iba malá časť črevnej steny s nekrózou a perforáciou v tomto mieste.

Špeciálne typy brušných kýly sa rozlišujú do samostatnej skupiny: vrodené (kvôli vývojovým abnormalitám), kĺzavé (obsahuje orgány, na ktoré sa nevzťahuje peritoneum - cecum (cecum), močový mechúr), litrová hernia (obsahuje jejunum diverticulum v hernia sac).

Príznaky prietrže brucha

Inguinálna kýla

Prejavy ventrálnej kýly závisia od ich umiestnenia, hlavným znakom je prítomnosť priamo herniálnej formácie v určitej oblasti. Inguinálna kýla je šikmá a rovná. Šikmá inguinálna hernia je vrodená vada, keď sa vaginálny proces pobrušnice neuzdraví, čo udržuje v brušnej dutine správu s mieškom cez trieslovinu. Pri šikmej ingvinálnej prietrži prechádzajú črevné slučky vnútorným otvorom inguinálneho kanála, kanálom samotným a vystupujú vonkajším otvorom do mieška. Hernálny vak prechádza vedľa spermatickej šnúry. Zvyčajne je taká kýla pravostranná (v 7 prípadoch z 10).

Priama inguinálna hernia je získaná patológia, pri ktorej sa vytvára slabosť vonkajšieho ingvinálneho prstenca a črevo spolu s parietálnym pobrušníkom pochádza z brušnej dutiny priamo cez vonkajší ingvinálny prstenec a neprechádza v blízkosti spermatickej šnúry. Často sa vyvíja z dvoch strán. Priama inguinálna hernia je porušená oveľa menej často ako šikmá, ale častejšie sa opakuje po operácii. Hovädzie hernie tvoria 90% všetkých brušných hernií. Zriedkavo sa stretáva s kombinovanou tříslovnou prietržou - s ňou existuje niekoľko herniálnych výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené, na úrovni vnútorného a vonkajšieho prstenca, samotného ingvinálneho kanálika.

Femorálna prietrž

Pri stehnovej prietrži opúšťajú slučky čreva dutinu brušnej cez femorálny kanál na predný povrch stehna. Vo veľkej väčšine prípadov trpia týmto typom prietrže ženy vo veku 30 - 60 rokov. Femorálna prietrž predstavuje 5 až 7% všetkých ventrálnych prietrží. Rozmery takejto prietrže sú zvyčajne malé, ale vzhľadom na stiesnenú prietržovú bránu je náchylnosť na porušenie.

Pri všetkých vyššie opísaných typoch hernií si pacienti všimnú zaoblenú elastickú formáciu v oblasti trieslovín, ktorá klesá v polohe na chrbte a zvyšuje sa v stojacej polohe. Pri nakladaní, namáhaní sa v postihnutej oblasti objaví bolesť. Pri šikmej ingvinálnej prietrži sa môžu v miešku určiť črevné slučky, potom, keď sa vylučuje, pocítite zakrivenie čreva, pri auskultácii nad mieškom sa počuť peristaltika s perkusnou tympanitídou..

Pupočná prietrž

Pupočná kýla - pohyb hernálneho vaku smerom von z pupočného kruhu. V 95% prípadov je diagnostikovaná v ranom veku; dospelé ženy trpia touto chorobou dvakrát častejšie ako muži. U detí mladších ako 3 roky je možné spontánne zosilnenie pupočného kruhu s opravou prietrže. U dospelých sú najbežnejšími príčinami pupočnej hernie tehotenstvo, obezita, ascites..

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha sa vytvára, keď sa svaly rekta odkláňajú v oblasti aponeurózy pozdĺž stredovej línie a slučky čreva, žalúdka, ľavého laloku pečene, omentum opúšťajú túto dieru. Herniový výčnelok sa môže tvoriť v supra umbilikálnej, para-pupočnej alebo sub umbilikálnej oblasti. Kýly bielej línie sú často viacnásobné.

Najzriedkavejšia hernia prednej brušnej steny sa nachádza v oblasti lunátovej línie (prebieha takmer rovnobežne so strednou čiarou na jej oboch stranách pri prechode priečneho brušného svalu na fasciu)..

Pooperačná prietrž

Tvoria sa v zložitom priebehu pooperačného obdobia (infekcia rany, tvorba hematómov, ascites, vývoj črevnej obštrukcie, u pacientov s obezitou). Zvláštnosťou takejto prietrže je herniálny vak a prietržová brána umiestnená v oblasti pooperačnej jazvy. Chirurgická liečba pooperačnej hernie sa vykonáva až po eliminácii účinku faktora, ktorý ju dosiahol.

diagnostika

Na diferenciálnu diagnostiku brušnej prietrže s inou patológiou je potrebná konzultácia lekára. Aby sa stanovila presná diagnóza, obyčajne stačí jednoduché vyšetrenie, avšak na stanovenie taktiky chirurgickej liečby je potrebných množstvo ďalších vyšetrení, ktoré odhalia, ktoré orgány sú obsahom herniálneho vaku, ako aj vyhodnotí ich stav. Za týmto účelom je možné priradiť:

Liečba brušné prietrže

Početné štúdie v oblasti brušnej chirurgie ukázali, že konzervatívna liečba prietrže je absolútne neúčinná. Ak má pacient nekomplikovanú prietrž brucha, zobrazí sa mu plánovaná oprava kýly a ak dôjde k porušeniu prietrže, je potrebná núdzová operácia. Na celom svete sa ročne vykonáva viac ako 20 miliónov chirurgických zákrokov na brušnú prietrž, z toho približne 300 000 v Rusku. Vo vyspelých krajinách predstavuje 9 plánovaných zásahov 1 operáciu s obmedzenou prietržou, na domácich klinikách sú ukazovatele mierne horšie - v prípade 5 plánovaných prietrží je 1 naliehavá. Moderné metódy diagnostiky a chirurgickej liečby brušnej prietrže sú zamerané na včasné odhalenie tejto patológie a prevenciu komplikácií..

Konzervatívna liečba (na obväzoch) je indikovaná iba v prípadoch, keď nie je možný chirurgický zákrok: u starších a podvyživených pacientov, tehotných žien a s onkopatológiou. Dlhodobé nosenie obväzu pomáha uvoľňovať svalový korzet a vyvoláva zväčšenie prietrže, preto sa zvyčajne neodporúča.

Plánovaná oprava kýly

V predchádzajúcich rokoch prevládali klasické metódy na odstránenie prietrže spočívajúce v šití kýlovej brány a ich uzatvorení vlastnými tkanivami. V súčasnosti stále viac a viac chirurgov používa techniky hernioplastiky s voľnou montážou, ktoré používajú špeciálne syntetické siete. Takéto operácie sú účinnejšie, po ich použití, k recesii prietrže brucha prakticky nedochádza.

Ak má pacient hiátovú prietrž, používajú sa rôzne operácie (endoskopická fundoplikácia, gastrocardiopexia, Belsiho operácia), ktoré znižujú prietržovú bránu a bránia brušným orgánom v pohybe do pleurálneho systému..

Chirurgický zákrok na odstránenie vonkajších brušných hernií sa môže vykonať v lokálnej anestézii vrátane použitia endoskopických techník. Pri akejkoľvek oprave kýly sa najskôr otvorí hernálny vak, preskúmajú sa vnútorné orgány (obsah kýly). Ak sú slučky čreva a iných orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku, životaschopné - sú zasunuté do brušnej dutiny, vykoná sa plastická chirurgia kýlovej žľazy. Každý typ prietrže má svoju vlastnú techniku ​​operácie a množstvo chirurgického zákroku sa v každom prípade vyvinie individuálne.

Núdzová oprava prietrže

Ak sa vykoná núdzová hernioplastika obmedzenej prietrže, vyšetrenie črevných slučiek môže odhaliť nekrózu, perforáciu so začiatkom peritonitídy. V tomto prípade lekári prechádzajú na rozšírenú laparotómiu, počas ktorej sa revidujú brušné orgány, odstránia sa nekrotické časti čreva a omentum. Po každej operácii na opravu kýly, pri nosení obväzov, pri fyzickej aktivite, len so súhlasom ošetrujúceho lekára, pri dodržaní špeciálnej diéty..

Prognóza a prevencia

Prognóza nekomplikovanej prietrže brucha je podmienečne priaznivá: pri včasnej chirurgickej liečbe sa zdravotné postihnutie úplne obnoví. Recidívy po úprave kýly sa pozorujú iba v 3 až 5% prípadov. V prípade porušenia závisí prognóza od stavu orgánov v herniálnom vaku, včasnosti operácie. Ak pacient so strangulovanou prietržovou kýlou po dlhú dobu nehľadá lekársku pomoc, vo vnútorných orgánoch sa vyskytnú nezvratné zmeny a život pacienta sa nemôže vždy zachrániť.

Prevencia tvorby brušných hernií - mierna fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svalový korzet a zabraňuje oslabeniu prednej brušnej steny. Vyhýbajte sa faktorom, ktorým je potrebné sa vyhnúť: preto je potrebné správne jesť (zahrnúť dostatok vlákniny, vodu v potrave), monitorovať pravidelný pohyb čriev.

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny. Preto tí, ktorí majú domáce zvieratá, mohli vidieť brucho na bruchu mačiatka alebo psa. Prečo sa vyskytuje prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

príčiny

Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny. Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Hernia sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany. Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nie je schopná odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom ísť za brušnú stenu, rozlišujú sa nasledujúce typy prietrží brucha:

 • Inguinálna kýla - patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..
 • Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov. Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..
 • Kýly bielej línie brucha - výstup z omentum a iných vnútorných orgánov pobrušnice za otvorom cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..
 • Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.
 • Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom. Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.
 • Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..
 • Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera. Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Známky prietrže brucha

Klinika kýly brucha je nešpecifická, je však úplne rozpoznateľná. Pri určovaní prietrže brucha je najzreteľnejším príznakom choroby bolesť, ktorá je sprevádzaná praskajúcim pocitom. Môžu sa tiež vyskytnúť kŕče, ktoré sa líšia závažnosťou a frekvenciou.

Bolestivosť sa môže objaviť iba pri fyzickej námahe, po ktorej sa trochu upokojí. Často sa obávali zápchy, nevoľnosti a zvracania. Vyzerajúca hernia je pre pacienta jasne viditeľná a na začiatku môže zmiznúť, keď je telo v horizontálnej polohe.

Najzreteľnejšími príznakmi a príznakmi choroby sú bolesti a vystupovanie. Preto otázka, ako určiť prietrž brucha, nie je nijako zvlášť zložitá. Túto diagnózu často robia sami pacienti..

Patologický opuch v skorých štádiách vyčnieva viac s napätím, kašľom, kýchaním a môže v pokoji zmiznúť. Neskôr, keď sa prietržná brána ďalej rozširuje, prietrž sa výrazne zväčšuje, hrozí jej porušenie a vznik rôznych komplikácií. Akákoľvek kýla sa preto považuje za nebezpečnú a vyžaduje si ošetrenie.

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene. Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín. Ultrazvuk vám umožňuje študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob odstránenia.

Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Možné komplikácie prietrže

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje prietrž brucha, je porušenie. Tento stav sa môže vyskytnúť, keď črevná slučka vstúpi do herniálneho vaku. Proces porušovania je spojený so sťahom brušných svalov, čo pomáha znižovať herniálny kruh. Nakoniec dochádza k zhoršeniu krvného obehu, na pozadí ktorého sa môže tvoriť črevná nekróza - smrť tkaniva. Pri porušení prietrže sú možné nasledujúce komplikácie:

 • silná intoxikácia tela;
 • obštrukcia čriev;
 • peritonitída - zápalový proces v brušnej dutine;
 • poškodená oblička a pečeň.

Ako liečiť prietrž brucha

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu a korekciu fyzioterapiou a masážou. Častejšie vyžaduje chirurgický zákrok. A ak už došlo k porušeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, potom sa operácia uskutoční v naliehavom prípade.

Výber chirurgických metód na odstránenie prietrže je dnes pomerne široký. V závislosti od typu kýly a technickej náročnosti operácie môže lekár odporučiť otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku metódou napínania alebo implantácie sieťového implantátu na uzavretie prietrže.

Existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo predpísaný iba v naliehavých prípadoch, keď riziko spojené s komplikáciami prietrže výrazne prevyšuje riziká chirurgického zákroku. Medzi takéto pacientky patria deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy, ľudia trpiaci chronickými alebo infekčnými chorobami, choroby spojené s metabolickými poruchami, ako je cukrovka.

Ak je vývoj prietrže brucha spojený s celkovým oslabeným stavom spojivového alebo svalového tkaniva, potom operácia nezaručuje, potom sa kýla po chvíli objaví znova, ale v inej oblasti. Preto sa všetkým pacientom odporúčajú preventívne opatrenia na posilnenie brušnej tlače, výživy a úpravy životného štýlu.

Hernia Odstránenie chirurgie

Bez ohľadu na to, ako ľahko sa môže zdať situácia s herniou, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s takýmto problémom, je operácia. Podobné patológie samy o sebe nezmiznú. Časom sa množstvo výbežkov iba zvyšuje a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život.

Navyše, ak je prietrž v tele príliš dlho, dochádza k deformácii susedných tkanív. A to zase môže mať priamy vplyv na výsledok aj po operácii. Ani špeciálna bandáž a redukcia nie sú schopné vyriešiť problémy s herniou. Nosenie pomocného obväzu nezníži pravdepodobnosť zranenia.

Existuje iba jediný typ prietrže, ktorý môže zmiznúť sám - pupočná kýla u dieťaťa mladšieho ako päť rokov. V iných prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Pri prvom podozrení na herniu by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom. Čím skôr je pacient operovaný, tým väčšia je šanca na ľahké uzdravenie bez komplikácií. Hneď ako bude diagnóza potvrdená, pacient bude musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenie vrátane vykonania testov. Tieto opatrenia sú potrebné na vyhodnotenie celkového stavu ľudského zdravia. Detailná analýza všetkých ukazovateľov pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení umožňuje chirurgovi určiť vhodnú možnosť liečby prispôsobenú charakteristikám tela konkrétnej osoby..

Predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 • krvný test (biochemický a klinický);
 • krv na RW;
 • HIV test
 • analýza hepatitídy;
 • krvná skupina;
 • Analýza moču;
 • rentgén hrude;
 • EKG;
 • vyšetrenie gynekológa alebo andológa;
 • názor terapeuta.

Moderné možnosti medicíny sú jednoducho úžasné. Dnes sa prietrž hernie vykonáva menej traumatickým spôsobom pomocou laparoskopie. V zodpovedajúcej oblasti tela chirurg robí malé rezy, do ktorých je zavedená laparoskopia, spolu s potrebnými nástrojmi. Toto zariadenie umožňuje lekárovi kontrolovať každú akciu na monitore a prítomnosť miniatúrnych chirurgických nástrojov vám umožňuje odstrániť prietrž bez poškodenia okolitých tkanív.

Počas operácie sa na kýlu, ktorá je vyrobená z pletiva, umiestni zvláštna náplasť. Následne rastie do tkaniva, ktoré v budúcnosti zabráni vzniku prietrže. Percento opakovaných hernií je v tomto prípade minimálne.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. To všetko závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Chirurgovia však prijímajú intravenóznu anestéziu, pretože v tomto prípade sú všetky svaly pacienta uvoľnené. To lekárovi uľahčí vykonávanie potrebných manipulácií. V lokálnej anestézii je pacient v strese, čo iba zhoršuje chirurgický proces, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok po operácii..

Trvanie operácie je 1,5 - 2 hodiny. Okrem toho pacient po operácii nestráca schopnosť samostatne sa pohybovať a za deň už môže ísť domov.

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny. Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že budete mať kýlu elastický obväz, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nezdvíhajte viac ako 8 kg..

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku. Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev. Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete odstrániť také vážne zdravotné problémy, mali by ste uvažovať o prevencii tejto choroby. Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže. Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže. Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha. Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy. Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta.
Ľanový olej je prírodný produkt získaný zo semien rastlín. Technológia výroby zabezpečuje lisovanie za studena, vďaka čomu sa zachovávajú všetky užitočné vlastnosti ľanu.
© Bubnovsky S.M., 2017© Dizajn. E Publishing House LLC, 2017

Namiesto predslovu, alebo čo je kinezoterapia

Kinezoterapia (z gréckych slov „kinesis“ - pohyb a „terapia“ - liečba) je liečba syndrómov bolesti so špeciálnymi dekompresnými pohybmi na terapeutickom simulátore MTB (multifunkčný simulátor Bubnovsky) bez liekov proti bolesti (lieky)..