loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je to nebezpečná pupočná kýla u žien

Umbilická prietrž sa môže vyskytnúť u žien z mnohých dôvodov! Aké je nebezpečenstvo tohto ochorenia a prečo sa pupočníková hernia vyskytuje u tehotných žien! Prečítajte si nižšie!

Umbilická hernia u žien je patologický stav, pri ktorom vnútorné orgány prenikajú cez brušnú stenu a vyčnievajú v pupku. Ochorenie sa vyvíja často často bez ohľadu na pohlavie. Veľkosť výstupku tiež prakticky nezávisí od ničoho. Môže byť malý (2-3 cm) a dosiahnuť vážne rozmery (asi 20 cm).

Podľa štatistík sa pupočná kýla u starších žien vyvíja častejšie ako u mladých žien. Dôvodom je skutočnosť, že sa ochorenie získava, a preto sa často začína vyvíjať iba s vekom.

Umbilická hernia blízko (blízko) pupku u ženy sa objavuje v dôsledku divergencie alebo oslabenia svalov, v dôsledku čoho prvky vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v pobrušnici začínajú padať pod kožu. Výstupok sa spravidla dá ľahko vrátiť späť. Počas fyzickej námahy, dlhodobého státia, stojaceho vzpriamene môže znova vypadnúť.

Faktory vyvolávajúce výskyt patológie:

 • Slabosť brušných svalov.
 • nadváha.
 • Prítomnosť predispozície (napríklad, ak už dievča v detstve malo takúto patológiu, potom so závažnou fyzickou námahou alebo počas tehotenstva sa môže znova prejaviť).
 • Chronická zápcha.
 • Nádor alebo závažný zápalový proces nachádzajúci sa v brušnej dutine.
 • ascites.

Aké následky môžu viesť?

Bolesť s pupočníkovou prietržou u žien má zvyčajne ťažný charakter. Syndróm bolesti sa zvyčajne prejavuje v čase napätia v brušných svaloch (t.j. počas fyzickej námahy, dlhodobého státia, defekácie atď.). Samotná bolesť nie je príznakom tejto patológie..

Pokiaľ ide o nebezpečenstvo pupočnej kýly pre ženy, stojí za zmienku jej možné porušenie. Zúženie je kompresia obsahu (t.j. fragmentov vnútorných orgánov, ktoré vypadli) v bráne prietrže. V tomto prípade sú vnútorné orgány stlačené, prietok krvi do nich je oslabený alebo úplne chýba, čo môže spôsobiť veľmi vážne následky (v závislosti od toho, ktoré orgány vypadli).

V tehotenstve

Pupočná prietrž u tehotnej ženy je pomerne častý, ale nie všadeprítomný jav. To vôbec nevzniká. Pri plánovaní tehotenstva treba mať na pamäti, že riziká opísanej patológie počas tohto obdobia sú obzvlášť veľké, pretože s vývojom plodu sa tlak na peritoneálne tkanivo zvýši a pupkový krúžok sa roztiahne.

Preto sa odporúča, aby tehotné dievčatá nosili špeciálne putá a aby dodržiavali jednoduché pravidlá (napríklad pri kýchaní, kašľaní, cvičení, ak je to možné, musíte držať problémovú oblasť rukami).

Na fotografii vyzerá pupočná kýla u žien po pôrode ako mäkký opuch alebo mierne vydutie v blízkosti pupka. Je potrebné poznamenať, že u detí je tento stav takmer bezbolestný, ale v dospelosti môže prítomnosť takého výčnelku spôsobiť nepríjemné pocity v žalúdku a črevách. Ak sa celkový stav zhorší (nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, zväčšenie hrče, atď.), Mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, aby ste zabránili vzniku komplikácií..

Musím dodržiavať akúkoľvek diétu?

Strava pre pupočníkovú herniu u žien znamená vylúčenie z diéty:

 1. Vyprážané a mastné potraviny.
 2. Korenie, omáčky, korenie.
 3. Korenené a solené jedlo.
 4. Údené mäso.
 5. Alkohol, sýtené nápoje, kyslé nápoje, čierny čaj, silná káva.

Aká je pupočná kýla u žien

Táto získaná patológia je porušením funkcie svalového korzetu pobrušnice, v ktorej začínajú vyčnievať vnútorné orgány. Príznaky pupočnej kýly u žien sa objavujú päťkrát častejšie ako u mužov. Najčastejšie sa to deje medzi 30. a 40. rokom života. Vzhľadom na nebezpečenstvo patologického stavu sa odporúča, aby ste sa podrobnejšie zoznámili s príznakmi, príčinami a ďalšími znakmi prietrže..

Prvé príznaky pupočnej kýly u žien

Umbilická hernia u žien sa vyznačuje pomalým priebehom v počiatočnej fáze. Patológia môže spôsobiť ženskej úzkosti niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Po prvé, pacient tápa po miernom výčnelku, ktorý neprináša bolesť, po ktorom sa objavia charakteristickejšie príznaky pupočnej kýly u žien. Napríklad opuch kože a významný opuch v blízkosti vyvýšenej oblasti. Ďalšie príznaky sú:

 1. Rachotanie v bruchu pri stlačení pupočnej oblasti.
 2. Vzhľad hmatateľného vyčnievania a nepohodlia po kašľaní alebo kýchaní. To isté sa prejavuje po zdvíhaní závaží, prudkom fyzickom pohybe alebo dlhodobom státí.
 3. Rana a oblasť okolo nej je veľmi bolestivá. Môžu sa vyskytnúť sprievodné príznaky, ako je svrbenie alebo pálenie..

Ďalšími príznakmi pupočnej kýly u žien sú sčervenanie kože a dokonca aj získanie modrastého odtieňa. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prejavom spojeným s pokročilou formou patológie. Môže to byť nevoľnosť alebo zvracanie, ako aj nedostatok chuti do jedla uprostred bolestí napravo od pupku..

Žena sa môže sťažovať na príliš časté močenie (množstvo moču je zároveň minimálne), predĺženú zápchu a častú tvorbu plynu s rýchlym vylučovaním..

Túto patológiu naznačuje aj systematická bolesť pupku u žien a nemožnosť jej zníženia. Aby bola liečba úplná, je potrebné porozumieť príčinám rozvoja patológie.

Príčiny choroby

Globálnou príčinou rozvoja patológie je nadmerný tlak na svalovú kostru pobrušnice. On je zase vyvolaná nadváhou, tehotenstvom, ťažkými pôrodmi, ktoré trvali mnoho hodín. Ak žalúdok bolí v pupku a je chorý, dôvodom je s najväčšou pravdepodobnosťou nadmerná fyzická námaha (ťažká záťaž, nábytok). Ďalšie príčiny odborníkov na pupočnú kýlu volajú:

 • ascites - hromadenie tekutín v pobrušnici,
 • zranenia,
 • neustále porušovanie stolice sprevádzané zápchou a ostrou bolesťou,
 • rast nádoru, rýchlo postupujúci,
 • závislosť od nikotínu.

Je dôležité pochopiť, že pupočná prietrž, akonáhle sa objaví, nikde nezmizne. Naopak, zväčší sa veľkosť a kŕče v bruchu v pupku budú čoraz intenzívnejšie. Preto je potrebné starať sa o vhodnú diagnózu..

Diagnostika na potvrdenie diagnózy

Vyšetrenie vykonáva lekár alebo pediater. Osobitná pozornosť sa venuje palpácii, ktorá vám umožňuje identifikovať približné rozmery prietrže, jej umiestnenie a orgány, na ktoré tlačí. Vyžaduje sa pri všeobecných príznakoch, napríklad pri ťahaní pupka zvnútra..

Endoskopické (endoskopické) a röntgenové vyšetrenie (napríklad herniografia, rádiografia) vám umožňujú získať predstavu o tom, čo presne je v herniálnom vaku, aký je stupeň priechodnosti čriev a závažnosť adhézneho algoritmu. Ak žalúdok bolí blízko pupka, môže byť na objasnenie informácií potrebný ultrazvuk peritoneálnych orgánov a priamo samotný výčnelok..

Osobitná pozornosť sa venuje diferenciálnej diagnostike. Vykonáva sa v porovnaní s herniou bielej línie peritonea, metastázami k pupku v onkológii a endometrióze pupočnej časti..

Liečba bolesti v pupku?

Ak sa žena sťažuje, že jej bolesť žalúdka je pod pupočníkom a bola potvrdená diagnóza pupočnej kýly, nie je možné upustiť od úplného ošetrenia. Špecialisti venujú pozornosť skutočnosti, že:

 • dospelí a deti od 5 rokov s nezhoršenou prietržou sú vystavení výlučne chirurgickej liečbe, a to hernioplastike,
 • s prezentovanou patológiou sa používajú dva typy chirurgických zákrokov, a to hernioplastika s lokálnymi tkanivovými štruktúrami a s použitím špecializovaných sieťových implantátov,
 • ak je chirurgická metóda bolesti na úrovni pupka kontraindikovaná, používa sa bandáž na udržanie svalového rámu.

Druhá metóda je profylaktická, to znamená, že nevedie k zmenšeniu prietrže. Pomáha však udržiavať vnútorné orgány v normálnej polohe a stave a mierne spomaľuje rast patológie.

Jednou z najnovších metód liečby pupočnej kýly je laparoskopia. Jeho nepochybnou výhodou je implementácia pobrušnice bez predchádzajúceho narezania. Samotná operácia sa vykonáva týmto spôsobom:

 • nástroje a optické zariadenie sú vložené do pobrušnice, čo umožňuje správne nastavenie obsahu herniálneho vaku,
 • špeciálny sieťový implantát uzatvára pupočníkový prstenec, čo eliminuje relapsy, čo znamená, že bolesť v pupku u žien po stlačení už nebude viac obťažovať,
 • vzhľadom na minimálne invazívny charakter zákroku nebude pacient narušený bolesťou, pravdepodobnosť recidívy je minimalizovaná.

Výhody laparoskopie by sa mali považovať za oveľa estetickejší vzhľad brucha po zákroku. Náklady na takúto operáciu sú však dosť vysoké, a preto sú lacnejšie..

Dôsledky, ak sa nelieči

Umbilická kýla u žien je nebezpečná, pretože ak nie je k dispozícii vhodná liečba, pravdepodobne dôjde ku komplikáciám. Najskôr sa vyvíja porušenie problémovej oblasti čreva. Ďalej je narušený prietok krvi, čo vyvoláva nekrózu tkaniva. Zároveň žena bolí, na ľavej strane pupka a na pravej strane. Ako sa odumiera nekróza, infekcia sa ďalej šíri po celej brušnej dutine. Toto je priame ohrozenie života a vyžaduje rýchly chirurgický zákrok..

Umbilická hernia u žien tak vyzerá ako mierny výčnelok peritoneálnej oblasti. Zbaviť sa takejto patológie je v počiatočnej fáze omnoho jednoduchšie. Z hľadiska liečby je najúčinnejšou technikou chirurgický zákrok, ktorý zabraňuje vzniku komplikácií a kritických následkov.

Umbilická hernia u žien: príznaky

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Príznaky pupočnej kýly

U žien nie je diagnostika pupočnej kýly vždy jednoduchá. Pri vodorovnej polohe tela sa výstupok stáva neviditeľným.

Ultrazvuková diagnostika nie vždy pomôže presne diagnostikovať problém..

Príznaky pupočnej kýly u žien:

 1. Závažné opuchy, opuchy, zmena farby kože okolo pupka. Ďalšími príznakmi budú príznaky progresívnej endometriózy, cystických a vláknitých formácií..
 2. Pálenie, bolesť v pupočnej oblasti. Bolesť zintenzívňuje dlhodobé státie, prenos hmotnosti, kašeľ.
 3. Pri nakláňaní sa dopredu a pri pohybe čriev sa výstupok stáva výraznejším
 4. Výrazné sfarbenie kože okolo pupka, vrátane namodra.
 5. S výrazným progresom patológie sa môžu tvoriť komixy, ktoré vyvolávajú poruchy stolice, nevoľnosť.

Ženy, ktoré sú na svojom mieste, nesú veľmi progresívne pupočné výčnelky. Rýchlo rastúce brucho tlačí, aby vyčnievalo a vyvolávalo intenzívnu bolesť.

Embryonálne pupočné kýly sa zvyčajne vyskytujú pri závažných kombinovaných defektoch, ktoré nie sú kompatibilné so životom. Pri tomto type defektu sa skutočne pozoruje nedostatočné rozvinutie prednej brušnej steny, prostredníctvom ktorého vychádza herniálny vak obsahujúci vnútorné orgány (črevá, pečeň). Pri embryonálnych pupočníkových herniách dochádza často k rozštiepeniu hrudnej kosti, k nedostatočnému rozvoju ochabnutia kĺbov, defektom bránice, ektopii srdca, ektopii močového mechúra. Smrť dieťaťa sa spravidla vyskytuje pri 3 životných nárazoch spôsobených peritonitídou, zápalom pľúc, sepsou; existuje len málo prípadov priaznivého výsledku.

Získaná pupočná kýla je omnoho priaznivejšia. Pupočná kýla u dieťaťa je skôr kozmetickým defektom a nie je sprevádzaná rozsiahlymi príznakmi, nie je náchylná na porušenie. Výdutie má zvyčajne priemer 1 až 5 cm, najvýraznejšie sa stáva pri plaču, kašľaní a napínaní dieťaťa. V kľude alebo na náchylnej polohe je pupočná kýla takmer neviditeľná.

Prvým príznakom pupočnej kýly je objavenie sa malého sférického výčnelku v pupočníkovom kruhu. Spočiatku je táto vydutie úplne bezbolestné a dá sa ľahko upraviť stlačením herniového výčnelku. Keď sa tvoria adhézie medzi prednou brušnou stenou a herniálnym vakom, výstupok sa stáva nekontrolovateľným. Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od jej veľkosti, veľkosti brány prietrže, prítomnosti adhézií atď. Pri úzkej prietrži kýly je strata prietrže s kýlom sprevádzaná nepohodlím a bolesťou brucha, nevoľnosťou, chronickou zápchou..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované štipnutím, zápalom prvkov herniálneho vaku, koprostázou. Poranenie pupočnej kýly je sprevádzané náhlou ostrou bolesťou, ktorá sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, výskytom krvi vo výkaloch, oneskoreným vypúšťaním plynu a vyprázdňovaním, prietrž nie je korigovaná v horizontálnej polohe, napätím prietržového výčnelku.

Vzhľad vzdelania je možné vidieť na fotografii. Umbilická hernia sa u žien prejavuje rôznymi príznakmi:

 1. Prvým príznakom prietrže je sčervenanie kože v pupku. Vyskytuje sa ešte pred vytvorením výčnelku. V tejto fáze kýla ešte nespôsobuje bolesť a dá sa ľahko opraviť. Ak však nevyčnievate včas výčnelok, môžu sa začať adhézie. V tomto prípade sa prietrž stane nekontrolovateľnou. Omentum navyše môže upchať otvor, z ktorého prišla kýla, a prestane rásť.
 2. Exacerbácia začína od momentu, keď sa prietrž zväčšuje. Žena najčastejšie pociťuje bolesť. Nie je možné korigovať výčnelok alebo sa to vzdáva s veľkými ťažkosťami, čo spôsobuje silnú bolesť.
 3. Pacient začne pociťovať bolesť v pupku. Vznikajú pri zdvíhaní závaží, môžu nastať v pokoji.
 4. Žena je často chorá, môže sa vyskytnúť zvracanie.
 5. Keď do slučkového vaku vstúpi slučka čreva, človek začne mať veľké problémy s gastrointestinálnym traktom. Pacient má zápchu, časté vracanie.

Dôležitý bod! Opuch a zmena farby v pupku sú prvé príznaky prietrže. Zostávajúce príznaky môžu byť podobné endometrióze alebo ovariálnej cysti..

Kýla môže spôsobiť štipku prietrže. Tento jav je veľmi nebezpečný. Brušné orgány v herniálnom vaku sú silne stlačené, v nich je narušený krvný obeh. To môže viesť k nekrotickým zmenám v tkanivách. V dôsledku zhoršeného prietoku krvi sa môže vyvinúť peritonitída, ktorá v závažných prípadoch môže spôsobiť smrť.

Umbilická hernia u žien, pri ktorej došlo k štiepeniu, si vyžaduje neodkladné ošetrenie. Keď dôjde k porušeniu, osoba cíti silnú bolesť v oblasti pupka. Samotný hernálny vak je naplnený krvou a zmení farbu na modrú. Manuálna oprava takejto kýly nie je možná. Všetky pokusy môžu viesť k komplikáciám. U pacienta sa môžu vyskytnúť silné bolesti, môžu sa objaviť príznaky intoxikácie. Takáto diagnóza sa vyznačuje horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním. Ak sa tieto príznaky objavia, je potrebné bezodkladne zavolať sanitku.

Prvýkrát po vzniku choroby sa v oblasti pupka objaví vydutie, ktoré sa dá ľahko upraviť. Vo vyspelejších prípadoch sa pupočná kýla u dospelých prestane zapadať do pupočného krúžku.

Môžu sa vyvinúť nasledujúce príznaky: bolesť, prolaps vnútorných orgánov pri otvorení brušného prstenca. V skorých štádiách pupočnej kýly si môžete všimnúť bolesť v tejto oblasti, ktorá sa objavuje iba počas kýchania a kašľa..

Pacient môže byť tiež narušený bolesťou žalúdka a nevoľnosťou na bruchu. Tieto príznaky sú obzvlášť akútne pri fyzickej námahe, s ťažkým kašľom a vo všetkých ostatných prípadoch, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak..

Zvláštnym príznakom choroby je pravidelná zápcha. Vznikajú v dôsledku ťažkostí pri prechode trusu cez črevá, pretože časť čreva padá do pupočného otvoru..

Dôvody vzniku pupočnej kýly:

 1. zaťažená dedičnosť;
 2. nadmerná fyzická námaha, vzpieranie, nevhodná technika zdvíhania závaží v amatérskych športoch;
 3. najčastejším dôvodom vzniku pupočnej kýly u žien je po narodení, a to v dôsledku výrazného zvýšenia vnútrobrušného tlaku počas tehotenstva a pôrodu a oslabenia brušných svalov a pupočníka..

U pupočnej kýly u žien sú príznaky veľmi typické: vzdelávanie (herniálny vak) vo forme opuchu pupka. V prvých fázach formovania je opuch bezbolestný, je nastavený v horizontálnej polohe tela. Vzdelanie kolíše s napätím a kašľom. Pri významnom procese priľnavosti je prietrž nekontrolovateľná a neexistuje žiadny príznak „kašľa“.

V tejto fáze sa môže spojiť bolestivá ťahajúca postava, ktorá sa zosilňuje fyzickou aktivitou. Príznaky obštrukcie čriev sa spájajú: zápcha, dunenie, nevoľnosť.

Pupočná prietrž je nebezpečná pre jej komplikácie.

U žien, ktoré sú k dispozícii pupočníkovú herniu, liečba zvyčajne vyžaduje chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy, ako je nosenie obväzov, je možné upustiť iba od kontraindikácií (neznášanlivosť na anestéziu, nekomplikované tehotenstvo, zápalové procesy v tele atď.).

U žien s pupočnou kýlou je operácia hernioplastika a môže byť dvoch typov:

 • Stretch plus je, že sa môže vykonať v lokálnej anestézii. Pri tomto type operácie chirurg uvedie herniálny vak (za predpokladu, že nedochádza k atrofickým zmenám) do herniálnych brán, vykonáva obväzovanie a excíziu napnutých tkanív a prišíva herniálny otvor. Nevýhodou je, že táto operácia je často komplikovaná relapsami.
 • Bez napätia vyžaduje použitie špeciálnych syntetických materiálov, ktoré sú lemované na látky. Sú pre telo úplne bezpečné..

Laparoskopia. Chirurgická operácia sa vykonáva pomocou špeciálneho obrazového zariadenia cez niekoľko vpichov v brušnej stene. Chirurg skúma herniálny obsah a potom opraví špeciálnu „zástrčku“ na herniálnom krúžku.

Hernioplastická a laparoskopická operácia bez napätia je menej traumatická, významne skracuje dobu zotavenia po operácii a miera recidívy je minimálna. Môžu sa však použiť iba v prípade plánovaného chirurgického zákroku.

V prípade porušenia prietrže sa používa iba natiahnutie, pretože to umožňuje úplný audit a určenie stavu tkanív a orgánov..

Je dôležité pozorovať pooperačné obdobie, správne dávkovať fyzické aktivity (absolútne sa nedajú minimalizovať), dodržiavať diétu, aby sa znížila tvorba plynu v črevách a zabránilo sa zápche..

Je potrebné pokračovať v monitorovaní telesnej hmotnosti, ktorá je súčasťou zlých návykov - nielenže to zabráni relapsu, ale vo všeobecnosti bude mať priaznivý vplyv na stav tela..

Prítomnosť pupočnej kýly sa dá zistiť pomocou typických príznakov:

 • Opuchnutá oblasť pupka, ktorá je cítiť ľahkým stlačením dlane;
 • Počas kašľa alebo flexie tela sa zvyšuje opuch. V horizontálnej polohe sa zmenšuje a prakticky nespôsobuje bolesť;
 • Výstupková oblasť sa môže stať matným odtieňom červenej, šedej alebo modrej;
 • Pálenie v oblasti pupka je umocnené kýchaním, kašľom, vzpieraním a iným námahou.

U žien nie je ľahké diagnostikovať chorobu. Keď je výbežok vo vodorovnej (ležiacej) polohe, jeho veľkosť sa zmenšuje a stáva sa takmer neviditeľnou. Ultrazvuková liečba tiež nie je presná diagnostická metóda..

Diagnostické metódy

Vo väčšine prípadov sa pupočná kýla objaví v ranom detstve. Keď pupočníková šnúra u novorodencov odpadne, pupočníkový prstenec sa normálne uzavrie, diera je vyhladená zjazvivým tkanivom. Pri posilňovaní pupočného otvoru patrí dôležitá úloha do brušných svalov, ktoré dodatočne dotiahnu prsteň. Zatiaľ čo procesy obliterácie pupočného prstenca ešte nie sú ukončené, akékoľvek zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže prispieť k výstupu slučiek čreva, omentum a peritonea do pupočného priestoru. Tak vznik pupočnej kýly.

Hlavnou príčinou pupočnej kýly je dedičná slabosť peritoneálnej fascie. Prítomnosť pupočnej kýly u rodiča v detstve zvyšuje riziko vzniku podobného ochorenia u dieťaťa až o 70%. Krik dieťaťa, pretrvávajúca zápcha, tvorba plynu v čreve, predčasná starostlivosť prispievajú k tvorbe pupočnej kýly v detstve.

Niekedy sa výskyt prietrže zhoduje s nástupom obehu dieťaťa, najmä v tých prípadoch, keď je príliš skoro vo vzpriamenej polohe. Deti s vrodenou hypotyreózou, Downovou chorobou, Harlerovou chorobou, nedostatkom laktázy, intestinálnou dysbiózou majú tendenciu vytvárať pupočníkovú herniu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je tvorba pupočnej kýly nijako spojená s technikou pupočníkovej šnúry..

V dospelosti môže vývoj pupočnej kýly predisponovať k obezite, prítomnosti pooperačných jaziev, ascitu, kašľu, ťažkej fyzickej práci a zraneniam brucha. U žien sa tvorba pupočnej kýly spravidla vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku rozšírenia pupočného kruhu, atrofie tkanív, ktoré ju obklopujú, a zníženia rezistencie brušnej steny proti zvýšenému vnútrobrušnému tlaku..

Prevencia pupočnej kýly u žien sa vysvetľuje anatomickými a fyziologickými znakmi - širšia biela línia brucha, oslabenie pupočného krúžku počas tehotenstva a pôrodu. U dospelých sa pupočná kýla často kombinuje s ochabnutosťou brucha, diastázou svalu rekta abdominis.

Vyšetrenie pupočnej kýly vykonáva detský lekár alebo chirurg. Pri vyšetrení pacienta upozorňuje prítomnosť sférického výčnelku v pupočnej oblasti. Niekedy v prietrži cez tenkú kožu sú viditeľné kontúry črevných slučiek a peristaltika. Palpácia pupočného prstenca odhaľuje defekt v brušnej stene, herniálny vak, ktorý spravidla obsahuje slučku čreva a veľké omentum. Keď dieťa plače, napätie brucha, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Vykonanie endoskopických (EGD) a röntgenových štúdií (herniografia, rádiografia žalúdka, rádiografia priechodu báriom tenkým črevom) vám umožní získať predstavu o obsahu herniálneho vaku, posúdiť priechodnosť čreva a závažnosť procesu priľnavosti. Potrebné informácie sú špecifikované pri vykonávaní ultrazvuku brušnej dutiny a herniálneho výčnelku.

CT sken brušnej dutiny. Malá pupočná kýla obsahujúca časť priečneho hrubého čreva

Diferenciálna diagnóza pupočnej kýly sa uskutočňuje pri prietrži bielej línie brucha, metastáz v pupku pri rakovine žalúdka, extragenitálnej endometrióze pupka..

U detí je operácia pupočnej kýly ľahko tolerovateľná, spravidla nie je komplikovaná relapsami a umožňuje dosiahnuť dobrý kozmetický efekt. Pri neprítomnosti liečby môže pupočná kýla mať zložitú verziu kurzu - môže sa stať nekontrolovateľným, porušiť atď..

Medzi preventívne opatrenia pri profylaxii prsnej prietrže patrí: predchádzanie situáciám zahŕňajúcim namáhanie dieťaťa (plač a plač, nadúvanie, zápcha atď.), Racionálne kŕmenie, preventívna masáž a gymnastika zameraná na posilnenie brušnej steny, liečba intestinálnej dysbiózy a tehotné ženy nosiace prenatálne obväz.

V modernej lekárskej praxi je pupočná prietrž u žien často diagnostikovaná. Príznaky môžu byť rôzne. Ale skôr, ako ich zvážite, stojí za to sa zoznámiť s hlavnými dôvodmi vzniku herniálneho vaku.

 • genetická dedičnosť;
 • oslabenie prvkov spojivového tkaniva;
 • prítomnosť nadváhy, obezity rôzneho stupňa;
 • nevyvinuté svaly pobrušnice, nedostatok brušného tlaku;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • ťažké tehotenstvo, pôrod s komplikáciami, viacnásobné tehotenstvo;
 • podvýživa;
 • chronická zápcha;
 • prítomnosť pooperačných jaziev;
 • závažné poruchy tráviaceho traktu.

V skutočnosti existuje oveľa viac rizikových faktorov. Napríklad prietrž je častejšie diagnostikovaná u ľudí, ktorí sú náchylní na zlé návyky, najmä fajčenie a alkoholizmus. Častý ťažký kašeľ môže tiež vyvolať prietrž, ktorá vytvára ďalšie napätie v brušnej stene.

Po prvé, lekár by mal vykonať všeobecné vyšetrenie. Umbilická hernia u žien sa dá zistiť hmatom brucha. V budúcnosti sa predpíšu ďalšie vyšetrenia, aby sa určilo štádium vývoja choroby, aby sa skontrolovalo, ktoré orgány sú postihnuté, či sú prítomné štipnutia a nekróza. Veľmi informatívne sú najmä ultrazvukové a fluoroskopické vyšetrenia, ako aj gastroskopia. Okrem toho by sa v procese diagnostiky mala zistiť príčina choroby, pretože bez jej odstránenia je riziko relapsu veľmi vysoké..

Pri správnom a včasnom ošetrení môže byť pupočná kýla u žien úplne vyliečená. Pravdepodobnosť relapsov je však stále možná. Pokiaľ ide o prevenciu, odporúča sa pacientom patriacim do rizikovej skupiny, aby včas monitorovali výživu, liečili dysbiózu a zápchu. Konštantná špeciálna gymnastika zameraná na posilnenie svalov brušnej tlače tiež pozitívne ovplyvní stav ženy. Počas tehotenstva musíte nosiť obväz, ktorý uvoľní napätie na pupočníku.

Ako už bolo uvedené, hlavnou príčinou patológie je zvýšenie tlaku. Tento stav môžu vyvolať nasledujúce patológie:

 • obezita, ako aj výrazný nadbytok tukového tkaniva;
 • tehotenstvo, najmä ak ide o viacnásobné tehotenstvo;

Nadváha je jedným z dôvodov výskytu prietrže

 • ženy po dlhšom alebo komplikovanom narodení;
 • prítomnosť voľnej tekutiny v brušnej dutine spojenej s akoukoľvek chorobou (pozorované pri poškodení pečene, obličiek, žľazy, ako aj pri rakovinových patológiách);
 • fajčenie;
 • častý nahnevaný kašeľ;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • dedičná záťaž, to znamená prítomnosť patológie u členov rodiny.

Je dôležité zdôrazniť, že ak už výčnelok už nastal, sám o sebe neodstráni. Kýla sa každý rok zvyšuje iba as ňou sa zvyšuje aj závažnosť príznakov a pravdepodobnosť komplikácií..

Pravidelný kašeľ môže spôsobiť rozvoj pupočnej kýly

Najdôležitejšou a najbežnejšou príčinou choroby je nadmerné zaťaženie brucha. Do rizikovej zóny spadá niekoľko kategórií žien:

 1. Vysoká hmotnosť / obezita akéhokoľvek stupňa.
 2. Tehotné (stojí za to sa obávať, ak sa očakávajú dvojčatá).
 3. Už prechádza ťažkým pôrodom.
 4. ascites.
 5. Fajčiari (aktívny aj pasívny fajčenie).
 6. Zapojený do športu alebo prílišnej fyzickej práce.
 7. Majú blízki príbuzní s touto chorobou.

Patológia sa môže objaviť už pri narodení, v iných prípadoch je prítomná mnoho rokov, hoci dobre definované príznaky možno pozorovať až v dospelosti..

Okrem liečby by sa nemali zabúdať ani na preventívne opatrenia. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať pravidlá výživy, pravidelne trénovať šikmé a rektálne brušné svaly, sledovať hmotnosť, nepreháňať to pri fyzickej námahe..

Lekárski odborníci s najväčšou pravdepodobnosťou veria, že pupočná kýla má genetickú predispozíciu. Ako sa tvorí hernia? Na prednej brušnej stene každého človeka je prirodzená formácia, ktorá sa nazýva pupočníkový prsteň. Na tomto mieste človek nemá vrstvu tuku. Koža v oblasti pupočného prstenca je veľmi elastická a má schopnosť dobre sa napnúť. Niekedy však existujú situácie, keď sa napína pod zaťažením, ale nevracia sa do opačnej polohy.

Vzhľadom na to, že v pupočnej oblasti nie sú žiadne husté tkanivá, táto oblasť sa stáva veľmi zraniteľnou a vytvára sa tu kýla.

Pri zvýšenom tlaku sa peritoneum v pupku nemôže vyrovnať s dopadom naň z vnútorných orgánov. To vedie k tomu, že úlomky čreva sa začínajú plaziť cez pupočníkový prsteň.

Príznaky pupočnej kýly u žien, ktoré sú zobrazené na fotografii, sa najčastejšie vyskytujú vo veku 40 rokov. Hlavnými dôvodmi sú pretiahnutie pupočného krúžku v dôsledku tehotenstva. V dôsledku expanzie tkaniva sa krúžok stáva nestabilným voči tlaku z vnútorných orgánov. Takéto zmeny vedú k prietrži.

K výskytu patológie prispievajú aj tieto faktory:

 1. Nadváha, obezita.
 2. Dedičná slabosť tkaniva.
 3. Pomalá fúzia tkanív v detstve.
 4. Nadmerné cvičenie.
 5. Po operácii zjazvenie brucha.
 6. Silový šport.
 7. podvýživa.
 8. Pravidelná zápcha.
 9. Proces tehotenstva, predĺženého a ťažkého pôrodu.
 10. Abnormality v brušných orgánoch.
 11. Gastrointestinálne choroby.

Pupočná prietrž je rozdelená na vrodenú a získanú. Vrodený je liečený okamžite v detstve, takže najčastejšie sa získaná prietrž vyskytuje u žien.

Príčinou vzniku prietrže je nadmerný tlak na svalový rámec brušnej dutiny.

Vyvolávajú sa z týchto dôvodov:

 • nadváhou;
 • tehotenstva;
 • Ťažká, dlhá práca;
 • Nadmerná fyzická aktivita - zdvíhanie a prenášanie ťažkých bremien;
 • ascites;
 • zranenia
 • Pravidelné poruchy stolice, zápcha;
 • Progresívny rast nádoru;
 • fajčenie.

Pri zjavení sa prietrže kýla sama o sebe nezmizne, ale zväčšuje sa.

Veľkosť prietrže môže byť od 1 do 30 cm alebo viac. S malými rozmermi - omentum vyčnieva pupočníkovým krúžkom, s veľkými rozmermi - omentum a slučka čreva..

Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku

Platnou možnosťou liečby tohto ochorenia je chirurgický zákrok. Môžu sa vyskytnúť prípady, keď je operácia z akéhokoľvek dôvodu kontraindikovaná u pacienta. Potom by ste mali nosiť nejaký špeciálny obväz, ktorý nie je liekom, ale dočasným opatrením.

Časom operácia netrvá dlhšie ako pol hodiny a je uskutočňovaná s použitím celkovej anestézie. Počas procedúry sa vyšetria črevá a potom sa upravia a vrátia na svoje miesto. Po spojoch sa upevnia slabé časti brušnej steny a poškodené črevo sa odstráni, ak dôjde k podvýžive..

Pacientovi je dovolené odpísať v ten istý deň, keď sa operácia uskutočnila, doba zotavenia bude trvať dlhšie. Odporúčania po absolutóriu:

 1. Nemocnica 1-2 týždne.
 2. Minimálna fyzická aktivita do 2 až 3 týždňov.

Len málo ľudí je pripravených dovoliť inváziu chirurgických potrieb do svojho tela, takže sa ľudia často snažia problém vyriešiť pomocou bežných ľudových prostriedkov. Medzi nimi existujú účinné metódy, ale nezabudnite, že samoliečba môže mať v budúcnosti nepriaznivé následky..

Najpopulárnejšie ľudové lieky:

 1. Skorocel. Semená sú rozdrvené a asi 10-krát denne sa podávajú pol lyžičky. Po troch mesiacoch liečby sa prietrž zmizne.
 2. Compress Med, propolis, maslo a jód sa zmiešajú, až kým nevznikne homogénna hmota, ktorá sa potom musí naniesť na pupok a vydržať asi 6 hodín, a potom túto oblasť dôkladne opláchnuť teplou vodou. Liečba bude trvať trochu viac ako mesiac.
 3. Cibuľová cibuľa). Produkt sa rozreže na dve polovice a nanesie sa na pupok na niekoľko hodín. Denná liečba bude trvať niekoľko mesiacov.

Ak je pupočná kýla diagnostikovaná u dospelých, liečba bez chirurgického zákroku nie je možná. Vykonané konzervatívne terapeutické opatrenia sú zamerané na zlepšenie pohody pacienta, odstránenie bolesti, ale nepomáhajú problém vyriešiť. Porušenie môže eliminovať iba chirurgický zákrok.

Bandáž na pupočníkovú prietrž pomáha znižovať riziko zovretia, spomaľuje rast výčnelkov. Toto zariadenie znižuje zaťaženie prednej brušnej steny a slúži ako podporné zariadenie. Bandáž sa používa v pooperačnej fáze alebo v prípadoch, keď je chirurgický zákrok kontraindikovaný. Správne a pravidelné nosenie obväzu pomáha normálnemu rozdeleniu tlaku v pupočnej oblasti.

Svietidlo je vyrobené z prírodných materiálov zo sieťoviny. Prechádzajú vzduchom dobre, sú vysoko hygroskopické a nespôsobujú alergie. Aplikátor je položený na oblasť v blízkosti pupku, sú tu tiež špeciálne vykladacie platne a spriahadlo. Takéto zariadenie pomáha znižovať zaťaženie svalového rámu a tým znižovať závažnosť bolesti.

Liečba pupočnej kýly u detí nie je úplná bez masáže. Takéto postupy pomáhajú posilňovať svalové štruktúry. V dôsledku toho sa pupočníkový krúžok uzavrie, čo vám umožní zbaviť sa prietrže. Toto sa však nestáva u dospelých. Masáž počas liečby pupočníkovej kýly môže byť použitá výlučne ako metóda na posilnenie svalových štruktúr, ale nepomáha zbaviť sa problému..

S takou patológiou, ako je pupočná kýla, nie všetci pacienti vedia, čo majú robiť a ako sa majú správať. Pokiaľ ide o lekára, dostávajú individuálne odporúčania týkajúce sa liečby. Lekári predpisujú cvičenie, aby uľahčili pohodu, zmiernili bolesť. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že takéto kroky zvyšujú riziko porušenia predpisov. Umbilikálny krúžok u dospelých už nemôže rásť sám o sebe, takže cvičenie neprinesie výhody.

Iní odborníci sa domnievajú, že nedostatok fyzickej aktivity vedie k väčšiemu oslabeniu svalov brušnej steny a zhoršeniu ich podpornej funkcie. To všetko negatívne ovplyvňuje stav tkanív - zväčšenie pupočnej kýly u žien. V dôsledku toho sa riziko porušenia iba zvyšuje. Aby ste tomu zabránili, musíte vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Pomalé, trhané predklony.
 2. Paže natiahnuté, vykonávajte bočné sklony a snažte sa siahnuť po nohách.
 3. Pri držaní na opore vykonávajte rotačné pohyby v bedrovom kĺbe s ohnutými kolenami.

Keď hovoríme o tom, ako liečiť pupočníkovú prietrž, lekári venujú pozornosť potrebe dodržiavať diétu. Mali by ste jesť jedlo, ktoré nevyvíja tlak na prednú brušnú stenu a nespôsobuje nadúvanie.

U žien neexistuje univerzálne menu pre pupočníkovú prietrž. Strava sa zostavuje individuálne, berúc do úvahy preferencie pacienta.

Aby sa predišlo nadúvaniu, sú vylúčené:

 • kukurica;
 • hrach, strukoviny;
 • mrkva;
 • špargľa;
 • jablká, slivky, hrozno;
 • fazuľa, sója.

Strava obmedzuje nasledujúce potraviny:

 • buchty, biely chlieb, koláče;
 • mastné mäso, maslo, mlieko;
 • rezance, biela ryža;
 • čaj, ovocná šťava.

Pomerne často sa v ordinácii lekára diagnostikuje pupočná kýla u žien. Liečba bez chirurgického zákroku - je to možné? Ak bolo ochorenie zistené v počiatočnom štádiu, potom môže pomôcť konzervatívna terapia. V prvom rade je pre pacienta pripravená špeciálna strava a na liečbu zápchy sa predpisujú aj prostriedky. Odporúča sa tiež opustiť zvýšenú fyzickú aktivitu, vzpieranie atď..

Užitočné budú aj kurzy lekárskej masáže. A lekár pravdepodobne odporučí špeciálne cvičenia, ktoré nespôsobia poškodenie zdravotného stavu, ale pomôžu posilniť svaly tlače. Pacientom sa niekedy predpisujú špeciálne omietky a obväzy, ktoré zmierňujú stres z prednej brušnej steny.

Chirurgovia sa podieľajú na diagnostikovaní choroby. Malé útvary sa ľahko premiestňujú a nepredstavujú ohrozenie ľudského zdravia. Veľké kýly, ktoré nie je možné opraviť bez toho, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku, sa považujú za nebezpečné. Chirurgia sa najčastejšie používa ako liečba..

Liečba pupočnej kýly u žien bez chirurgického zákroku sa vykonáva iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Počas tehotenstva nie je možné operovať prietrž, staršie ženy, pacientky so závažným ochorením srdca. V tomto prípade sú pre ženy predpísané metódy konzervatívnej liečby..

Je veľmi efektívne pomáhať odstraňovať pupočníkovú herniu u žien počas liečby bez chirurgického zákroku, na fotografii vidíte tie hlavné. Cvičenie je možné vykonávať iba v prípade, že žena nemá teplotu a nemá problémy so srdcom. Zamestnanie by sa malo vykonávať mierne, príliš veľký stres môže spôsobiť komplikácie.

Dôležité! Počas tehotenstva je chirurgický zákrok nielen kontraindikovaný pre ženy, ale aj cvičenia a masáže.

Najlepšie je v tomto prípade nosiť špeciálny obväz a kompresné prádlo. Pomáha uzavrieť pupočnú oblasť a zabraňuje zvýšeniu prietrže. Odporúča sa nosiť takýto obväz každý deň ako profylaxiu..

Nový vývoj v medicíne môže pomôcť zbaviť sa prietrže chirurgickým zákrokom bez použitia skalpelu. Na tento účel sa používa metóda - hernioplastika. Toto je najmenej traumatický spôsob, po ktorom sa pacient rýchlo zotaví. Počas tejto operácie sa nevykoná rez na koži, kvôli manipulácii sa robia malé vpichy.

Táto metóda spracovania má mnoho výhod:

 1. Jazvy a rezy z operácie nezostanú.
 2. Pooperačné obdobie trvá iba niekoľko dní..
 3. Samotný operačný proces je rýchly, čo vylučuje problémy so zavedením anestézie.
 4. Do peritoneálnej dutiny sa implantuje náplasť zo syntetického materiálu, ktorá zabraňuje opakovaniu choroby.
 5. Punkcie nepoškodzujú svaly, preto sa znižuje bolesť.
 6. Gernioplatika je najoptimálnejšia metóda, ako sa zbaviť prietrže, ak sa formácia zväčšila na veľké veľkosti.

Nápravu defektu pupočnej kýly je možné vykonať použitím alternatívnych metód liečby.

Najbežnejšie sú:

 1. Lisuje z drvených listov žihľavy, ovsených vločiek, medu, dubovej kôry. Finančné prostriedky sa umiestnia na kus gázy a aplikujú sa na postihnutú oblasť.
 2. U tehotných a novorodencov sa často používajú špeciálne náplasti..
 3. V ľudovom liečiteľstve sa často používajú medené mince, ktoré sa aplikujú na pupok.
 4. Na zmiernenie napätia vo svaloch môžete použiť bylinné infúzie. Na tieto účely sa používa šabľa, chrpa, lúka.
 5. Pomáha zbaviť sa prietrže brušných gombíkových cvičení, aby sa posilnili svaly brucha. Najbežnejšie sa vykonáva ľahnutím. V takom prípade je potrebné hrudník odtrhnúť z podlahy trupom.

Ale pri najmenšom vzhľade bolesti, zhoršovaní stavu je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších patológií u žien. Je to choroba, ktorá vyžaduje povinné liečenie. Iba včasná terapia pomôže vyhnúť sa komplikáciám. Tehotné ženy by mali venovať osobitnú pozornosť výskytu prietrže. Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom.

Okamžite treba poznamenať, že žiadne obväzy s pupočnou kýlou nepomôžu. Iba chirurgický zákrok môže odstrániť vadu a odstrániť komplikácie. Samozrejme sa môže ukázať, že táto operácia je kontraindikovaná. V takom prípade musíte použiť obväz, ktorý zastaví rast vzdelania a zabráni štipnutiu.

Pupočná prietrž sa lieči chirurgicky

U detí sa umbilikálna prietrž môže spontánne zhoršovať, čo je spojené s fyziologickým posilnením brušných svalov. Preto je indikovaný dohľad nad pupočnou kýlou až do veku 5 rokov. Počas tohto obdobia sa odporúča rozloženie detí na brucho, predpísajú sa tonické masáže prednej brušnej steny, celková masáž, cvičebná terapia, aplikácia lekárskeho adhezívneho obväzu na pupok..

Dospelí a deti staršie ako 5 rokov s neprogresívnou pupočníkovou prietržou sú indikované na chirurgickú liečbu (hernioplastika). Pri pupočníkovej prietrži sa používajú dva typy operácií - hernioplastika s miestnymi tkanivami a pomocou sieťových implantátov.

V tradičnej plastickej chirurgii sa urobí rez v infubilikálnom (umbilikálnom) záhybe, herniálny vak sa sekretuje a otvorí, jeho obsah sa vloží do brušnej dutiny a pobije sa pobrušnica. Potom sa vytvorí duplikát aponeurózy v priečnom alebo vertikálnom smere. U pacientov s obezitou a nadmernou zásterou kožného tuku sa môže abdominoplastika s prenosom pupka vykonať súčasne. Nevýhody opravy pupočnej kýly lokálnymi tkanivami sú potreba predĺženého (až 1 roka) obmedzenia fyzickej aktivity a vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Gernioplastika so sieťovou protézou nemá nevýhody prvej operácie. Sieťový systém môže byť v tomto prípade inštalovaný pod kožu nad aponeurózou (s veľkými hernálnymi bránami) alebo pod aponeurózou pod pupočníkom. Tento typ chirurgického zákroku znižuje rehabilitáciu na 1 mesiac, zatiaľ čo počet recidív pupočnej kýly nepresahuje 1%.

Čo je nebezpečné prietrž?

Pupočná prietrž u žien je mimoriadne závažné ochorenie. Pri absencii včasnej liečby je choroba spojená so závažnými komplikáciami. Na úvod je potrebné poznamenať, že neustála bolesť významne zhoršuje trávenie, pretože hernálny vak vytvára tlak na črevá. Výsledkom choroby je často neustála nauzea, zvracanie a chronická zápcha.

Prietrž môže navyše stlačiť nervové zakončenie a krvné cievy, čo vedie k porušeniu trofického tkaniva. To môže zase viesť k nekrotickým procesom, hnisaniu a sepse. Jednou z vážnych komplikácií prietrže je peritonitída - zápal brušnej steny. Tento stav je mimoriadne nebezpečný a vyžaduje si okamžitý chirurgický zákrok. V dôsledku šoku alebo zranenia je možné krvácanie do herniálneho vaku, čo tiež vyžaduje chirurgický zákrok.

Zadržiavanie svalov

Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný, použije sa obväz, ktorý drží svalový rámec.

Táto metóda nie je liečebná, nezbavuje ju prolaps, čo vám umožňuje mierne zastaviť rast prietrže, aby sa zabránilo jej zovretiu.

Pri nosení obväzov je tlak na pupočníkovú oblasť rovnomerne rozložený, čo pomáha zlepšovať tonus svalov, čo sťažuje výstup herniového vaku cez prednú stenu pobrušnice..

Dizajn bandáže má aplikátor, ktorý by mal byť položený na pupočnú oblasť. Vrátane vykladacích dosiek a poteru.

 • Po prevádzke;
 • Znížiť zaťaženie svalového rámu počas tehotenstva;
 • S preventívnymi opatreniami;
 • Na zníženie bolesti.

Ráno sa oblieka obväz. Bez zdvíhania by mal pacient aplikovať obväzový aplikátor na pupočníkový krúžok. Masírujte žalúdok pri ležaní, vráťte výstupok na miesto, ak zostane v ležiacej polohe, pripevnite obväz.

Bandáž oneskoruje stretnutie s chirurgom. Napríklad tehotné ženy.

Ako liečiť

Tehotné ženy musia odložiť operáciu prietrže. V prípade absencie kontraindikácií na operáciu je potrebné ju urobiť čo najskôr.

Chirurg volí spôsob operácie v závislosti od:

 • Veľkosť herniálneho vaku;
 • obsah
 • Dôvody vzhľadu;
 • Vek pacienta, jeho celkový stav;
 • Stav tkaniva okolo vaku.

Existujú 2 metódy na operáciu pupočnej kýly: otvorené metódy a laparoskopia.

Otvorené metódy

Uskutočňuje sa rezom brušnej steny.

Výhody: nekomplikované prevedenie.

Nevýhody: časté relapsy (preto sa používa pre malé herniové vaky).

 1. Metóda bez napätia.

Výhody: každá prietrž sa uzatvára akoukoľvek veľkosťou a stavom tkanív pupočnej oblasti.

Nevýhody: vysoká cena, ťažkosti pri vykonávaní.

laparoskopia

Vykonáva sa bez rezu brušnej steny..

Počas operácie sa do brušnej dutiny vkladajú prístroje a optické zariadenie, nastaví sa obsah herniálneho vaku. Sieťový implantát uzatvára pupočníkový krúžok, aby sa zabránilo recidíve.

Nevýhody laparoskopie: operácia je obtiažna, vysoká cena.

Rehabilitácia

Po operácii buďte opatrní, aby ste nebrali ľahkú fyzickú prácu:

 1. Po ukončení anestézie musíte ísť - vstať, chodiť. Pohyb zabráni výskytu adhézií v brušnej dutine.
 2. Po operovanej prietrži musí žena použiť obväz.
 3. Žena môže robiť domáce práce až tretí týždeň po operácii, aby sa znížilo riziko recidívy. Po laparoskopii, na druhý.
 4. Fyzickú prácu, ktorá nie je ťažká, môžete začať najskôr mesiac po operácii.

Asi šesť mesiacov by malo opustiť fyzickú aktivitu. Po šiestich mesiacoch sa vytvorí hustá pooperačná jazva..

Liečba bez chirurgického zákroku významne ovplyvňuje kvalitu života a pri závažných komplikáciách môže viesť až k smrti.

Musíte súvisieť so svojím zdravím. Prevencia patológie je omnoho jednoduchšia ako následná manifestácia celého môjho života..

Operácia prsnej prietrže

Mayo odstránenie pupočnej kýly je bežný chirurgický zákrok. Počas operácie sa vykonáva priečna disekcia a šitie vo forme písmena „P“. Vo väčšine prípadov sa chirurgovia obmedzujú na prekrývanie troch z týchto stehov: jeden v strede, dva na bokoch. Voľný okraj je ohraničený k spodnému povrchu pomocou samostatných uzlových kĺbov.

Plastická chirurgia podľa Sapezhka sa vykonáva s pozdĺžnou disekciou pupočného krúžku. Ľavý okraj je vytiahnutý tak, aby bol vnútorný povrch čo najviac vytočený. Chirurg k nemu pritiahne pravý okraj a vykoná lemovanie pomocou oddelených prerušených stehov. Je teda možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny.

Metódy Mayo a Sapezhko sa v súčasnosti považujú za nebezpečné. Obdobie zotavenia po odstránení pupočnej kýly u žien pomocou tejto metódy môže trvať niekoľko mesiacov (pupočná kýla u starších žien je obzvlášť nebezpečná). Cvičenie je pre pacientov zakázané, čo môže v priebehu času spôsobiť atrofiu brušných svalov.

Lexer Plastic

U detí sa častejšie vykonáva operácia na odstránenie pupočnej kýly pomocou Lexerovej metódy. Pri malých veľkostiach pupočnej kýly sa pupočníkový aponeurotický prsteň zošíva pomocou hodvábnych kabeliek na šnúry, na ktoré sa aplikujú bežné prerušené stehy. Počas operácie môže byť pupok odstránený alebo ponechaný, ak je prietrž malá. Technika liečby dospelých sa zriedka používa, keď vyčnievajúci hernálny vak je malý.

Niekedy môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie 3-5 hodín po operácii.

Chirurgický zákrok je nevyhnutný v neskorších štádiách vývoja choroby, ako aj v prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla potrebné výsledky. Po starostlivej príprave na zákrok sa pupočná kýla u žien „uzavrie“. Operácia je pomerne jednoduchá (pri absencii priestupkov a nekrózy), vykonáva sa v celkovej anestézii. Existuje niekoľko základných metód postupu:

 • Pri herneoplastike s napätím sa oblasť okolo pupka posilní pomocou vlastného spojivového tkaniva pacienta. Táto technika je účinná pre malé kýly..
 • V neskorších štádiách vývoja choroby sa vykonáva nenapnutá herneoplastika, ktorá spočíva v posilnení pupočného kruhu pomocou syntetických implantátov..
 • V niektorých prípadoch je možné vykonať minimálne invazívnu laparoskopiu. Počas chirurgického zákroku sa v brušnej stene urobia dve malé vpichy, ktorými sa prietrž uzavrie špeciálnym zväzkom. Táto technika poskytuje nízku invazivitu a krátke rehabilitačné obdobie. Na druhej strane laparoskopia vyžaduje špeciálne vybavenie a vhodné chirurgické zručnosti, takže nie je vykonávaná každá nemocnica.
 • Obmedzená pupočná hernia u žien je núdzový stav, ktorý vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Počas zákroku sa pacient urobí rez na brušnej stene, po ktorom sa odrezáva obmedzujúci krúžok.

Po operácii je veľmi dôležité, aby sa žena riadila odporúčaniami lekára, nosila špeciálny obväz, obmedzovala fyzickú aktivitu a sledovala diétu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza 3. stupňa je jedným zo stupňov deštrukcie kostného chrupavkového tkaniva stavcov, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou deformáciou chrbtice, tvorbou herniálneho výčnelku medzistavcových platničiek, výčnelkom.
Bolesť v dolnej časti chrbta je charakteristická pre rôzne ochorenia pohybového aparátu. Môže to byť degeneratívny-dystrofický proces - osteochandróza, artróza, spondylartróza.
Ako sa u detí prejavuje ingvinická prietržTento proces je spojený s tvorbou a vyčnievaním intraperitoneálneho obsahu špeciálnym kanálom umiestneným v slabinách.