loader

Hlavná

Žalúdok

Ezofágová prietrž

Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.

Podporuje ho aj tukové tkanivo, ktoré je umiestnené priamo pod bránicou. Pohyblivé časti žalúdka, pažeráka a dokonca aj črevných slučiek do hrudnej dutiny sa nazývajú hiátová prietrž. Obzvlášť ťažké je diagnostikovanie tohto ochorenia, pretože jeho príznaky sú veľmi podobné prejavom cholecystitídy, gastritídy a žalúdočných vredov. Pacient môže liečiť tieto choroby na dlhú dobu bez vedomia, že má prietrž pažeráka.

Čo to je?

Kýla pažeráka (bránica, hiátová prietrž, hovorovo - prietrž bránice, pažeráka) je chronické gastroenterologické ochorenie, pri ktorom dochádza k expanzii bránice v dolnej (brušnej) časti pažeráka alebo hornej (základnej) žalúdka..

príčiny

S rozvojom choroby pri otváraní bránice priľahlej k pažeráku sa za určitých podmienok vyskytujú výbežky rôznych veľkostí (herniálne brány), ktoré nechávajú vnútri pažeráka alebo žalúdka. Hlavnými dôvodmi objavenia prietrže sú: zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice, zhoršená pohyblivosť tráviaceho kanálika v pažeráku, ako aj oslabenie väziva väzivového tkaniva..

Z týchto dôvodov je vývoj HPA charakteristickejší pre starších ľudí v dôsledku prebiehajúcich degeneratívnych (involučných) zmien v tkanivách bránice a väzov žalúdka a pažeráka. Tento predpoklad potvrdzuje aj častá prítomnosť iných prietrží u pacientov s HPA (trieslovina, stehno atď.).

Ľudia s nasledujúcimi chronickými ochoreniami postihujúcimi spojivové tkanivo sú tiež náchylní na výskyt hiátovej hernie:

Medzi rizikové faktory spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku patria:

 • Obštrukčná choroba pľúc.
 • Zvracanie sprevádzané silným zvracaním.
 • tehotenstvo.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Poranenia brucha.
 • Silná plynatosť, hnačka (napríklad s dysbiózou, infekčné choroby gastrointestinálneho traktu), častá zápcha.
 • Nádory brušnej steny.
 • Nadváha.

Hiátová prietrž vytvorená v dôsledku poruchy tráviaceho traktu môže sprevádzať tieto stavy:

 • Vredy pažeráka a fundusu žalúdka, niekedy dvanástnika.
 • Popáleniny pažeráka a žalúdka.
 • Spätná ezofagitída.
 • Vrodené skrátenie pažeráka.
 • Chronické choroby sleziny, pankreasu.

U detí je HPAI zriedkavým javom, vo väčšine prípadov spojeným s vrodenou chybou v štruktúre zažívacieho traktu alebo bránice (mediastinum)..

Odrody GPOD

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších prietrží pri otvorení bránice:

 1. Axiálne (posuvné). Labilné prenikanie celého orgánu brušnej dutiny alebo jej časti do potravinového otvoru bránice. Stáva sa to: pažerák (vytesnenie brušnej časti pažeráka), kardiál (vytesnenie pažeráka, kardia zo žalúdka), kardiofondus (vytesnenie pažeráka, kardia a spodnej časti žalúdka). Axiálna kýla sa považuje za kýlu, pretože tu neexistuje kýla.
 2. Parazezofág je pevné premiestnenie celého žalúdka alebo jeho časti cez potravinový otvor bránice v blízkosti pažeráka. Stáva sa to: antrum (posun koncovej časti žalúdka) a fundus (posun dolnej časti žalúdka). Považuje sa za skutočnú kýlu (je prítomná hernia) s rizikom porušenia.

Pri dlhom priebehu patológie bez liečby sa hernia dá rozlíšiť na obrovský alebo medzisúčet, ktorý sa už nepodrobuje konzervatívnej liečbe..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku.

Najčastejšie sa prejav patológie pozoruje u pacientov s veľkými kýlami. Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Na pozadí vzniku choroby u pacientov je anémia diagnostikovaná. Ochorenie je dôsledkom skrytého vnútorného krvácania v pažeráku a hornom žalúdku.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

diagnostika

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa môže vyskytnúť v spojení s mnohými inými chorobami, môže byť diagnostika tohto ochorenia komplikovaná podobnosťou symptómov..

Pri diagnostike kýly používajú lekári na jej detekciu nasledujúce metódy:

 1. Röntgenový prístroj je určený na štúdium vnútornej dutiny tela. Pretože telo má rôzne hustoty, časti - v röntgenovom snímaní sa prejavujú odlišne. Hustšími časťami sú kosti, ktoré sú na obrázku jasne viditeľné. Na identifikáciu patológií orgánov je potrebné zaviesť špeciálnu kontrastnú látku. „Zvýraznené“ vnútorné orgány vám umožňujú určiť prítomnosť patológií;
 2. Na určenie kvality pohyblivosti pažeráka sa vo vnútri používa manometria pažeráka. Potraviny vstupujúce do pažeráka sa musia dodávať do zažívacieho systému prostredníctvom svalových kontrakcií. Tento postup pomáha určiť dysfunkciu svalového aparátu, určiť kvalitu tlaku počas kontrakcií a pozorovať amplitúdu pohybov. Za týmto účelom sa cez nosohltanu zavedie sonda so snímačmi tlaku.

Čo robiť doma?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

 1. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 2. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;
 3. Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 4. Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 5. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 6. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 7. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 8. Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Ako liečiť herniu pažeráka bez chirurgického zákroku?

Na odstránenie klinických prejavov všetkých sprievodných ochorení tráviaceho systému (gastritída, gastroezofágový reflux, vredy, dyskinéza a erózia) sa pre každého pacienta vyvinie individuálny program komplexnej liekovej terapie, ktorý zahŕňa použitie:

 1. Inhibítory protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol).
 2. Antacidá (zastúpené almagelom, maaloxom a žalúdkom).
 3. Prokinetika, ktorá zlepšuje stav slizníc pažeráka (ganaton, motilium, trimebutín, motilak).
 4. H2-antihistamíny (najčastejšie ranitidín).
 5. Vitamíny typu B, ktoré môžu urýchliť obnovenie štruktúr žalúdka.

Na zastavenie syndrómu bolesti môžu byť pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky (predstavované paracetamolom, ibuprofenom, nurofenom). V niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov vyvolať zvýšenie klinických prejavov charakteristických pre gastroenterologické choroby..

Na zvýšenie účinnosti liečby drogami sa pacientom odporúča:

 • držať sa šetrnej stravy;
 • robiť normalizáciu hmotnosti;
 • počas nočného spánku zaujmite polohovo-sedaciu pozíciu (vďaka vyvýšenej hlave postele);
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe.

Indikácia potreby chirurgického zákroku je prítomnosť:

 • úplné zlyhanie liečby drogami;
 • komplikované formy bránice hernie;
 • prekancerózne (tiež nazývané dysplastické) zmeny slizníc pažeráka.

Na chirurgickú liečbu diafragmatických hernií existuje pomerne veľa možností.

gymnastika

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Výživa a strava

Okrem užívania liekov na hiátovú prietrž zahŕňa liečba predpisovanie diéty, úpravu denného režimu a ako ďalšie opatrenie sa používajú recepty alternatívnej medicíny..

Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá stravovania, aby sa rýchlejšie eliminovali negatívne príznaky:

 • Jedlo by malo byť zlomkové, večerné jedlo by sa malo dokončiť niekoľko hodín pred spaním.
 • Odborník môže predpísať minerálnu vodu, uprednostniť alkalickú vodu, konzumuje sa 30 minút pred jedlom v jednom objeme 100 ml.
 • Mala by sa vylúčiť možnosť prejedania, pri ktorej sa vykonáva denné počítanie kalórií - nemala by prekročiť 1800 - 2 000 kcal.

Pacient s HPOD by mal odmietnuť použitie:

 • Akékoľvek mastné, vyprážané a korenené jedlá.
 • Výrobky z mliečnych kravských tukov.
 • Maslo a rastlinný olej.
 • Káva, čokoláda a kakao.
 • Cibuľa (zelená aj cibuľa) a cesnak.
 • Hrubá vláknina nachádzajúca sa v celých orechoch a zrnách, tvrdé surové ovocie a zelenina, otruby.
 • Paradajkové jedlá (vrátane nápojov a omáčok).
 • nakladaná zelenina.
 • Sucháre a triesky.
 • Zmrzlina.
 • Horčica, kečup a ocot.
 • Akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Strava pacienta s HPOD vyžaduje prítomnosť:

 • Kaša varená v odstredenom mlieku alebo vode.
 • Kozie a kravské mlieko s nízkym obsahom tuku.
 • Chudé mäso a ryby.
 • Pečené alebo šťouchané jablká.
 • Čerstvé banány.
 • Pečené zemiaky a mrkva.
 • Vaječné bielky.
 • Zelený hrášok a zelené fazuľky.
 • Dusená brokolica.
 • Soft cookie.
 • Pečenie ryžovej múky.
 • Marmeláda, marshmallows, želé a marshmallows.

Pretože prietrž pri otvorení bránice pažeráka prebieha na pozadí netolerovateľného pálenia záhy, je potrebné vylúčiť z pacientovej stravy výrobky, ktoré môžu tento výskyt vyvolať. Nápoje a jedlo sú rovnako nežiaduce, ktorých použitie vedie k nadúvaniu.

Alternatívne metódy liečby

Naučiť sa z rastlinnej medicíny, ako liečiť prietrž, je len ďalšou metódou na zlepšenie pohody, ak lekár, ktorý určuje liečebnú taktiku pomocou diéty a liekov, schváli podporný zásah.

Dobrým doplnkom výživy vo výžive je použitie mäkkého, zmierňujúceho zápalu harmančeka alebo zeleného mierne uvareného čaju. Pri výbere infúzií a bylín by ste mali hľadať alternatívu, ktorá zníži kyslosť žalúdka, pálenie záhy a bolesti brucha. Čajové a citrónové čaje odporúčané na prietrž a iné gastroenterologické ochorenia sú často kontraindikované..

operácie

Účelom operácie je obnoviť anatomickú polohu a normálnu funkciu srdca. Základným princípom je eliminácia prietržových brán a vykonávanie antirefluxnej chirurgie. Uskutočňuje sa to mobilizáciou a uvoľnením spojenia pažeráka a žalúdka do brušnej dutiny, zúžením otvoru pažeráka v pažeráku a vykonaním jedného z typov fundoplikácie, ktorá vám umožní obnoviť dolný zvierač pažeráka, zónu vysokého tlaku v ňom a uhol jeho.

 1. Najbežnejšou operáciou je Nissenova operácia, ktorá navrhla 360 ° fundoplikáciu na liečbu ezofageálnej kýly komplikovanej ezofagitídou. Spočíva vo vytvorení kruhovej manžety z prednej a zadnej steny brucha obalujúcej mobilizovaný abdominálny pažerák, v ktorom je nainštalovaná sonda 30-32F1. Okraje žalúdka sú zošité spolu so stenou pažeráka. Šírka manžety je najmenej 2,5 - 3 cm Pri širokom hernálnom otvore (viac ako 3,5 cm) sa nohy bránice zošívajú spolu za alebo pred pažerák (zadnú alebo prednú crurarafiu) do normálnej veľkosti AML. Aby sa predišlo recidíve prietrže s priemerom viac ako 5 cm, mala by sa crurorafia zosilniť sieťovou protézou vyrobenou z neabsorbovateľného syntetického materiálu.
 2. Nissen-Rossetti fundoplikácia zahŕňa aj 360 ° fundoplikáciu s tým rozdielom, že žalúdočná manžeta nie je pripevnená k bránici (prevencia škytaviek a bolesti počas dýchacích pohybov), ale 1-2 švy sú umiestnené medzi pažerákom a žalúdočnou manžetou na opačnej strane ako sú švy samotnej manžety. (prevencia rozširovania manžety v pozadí žalúdka). Nevýhodou operácií Nissen a Nissen-Rosetti je skrútenie pažeráka pozdĺž osi počas fundusu žalúdka. Tomu sa dá zabrániť úpravou Nissenovej operácie, pri ktorej sa mobilizujú prvé krátke tepny žalúdka, zadná (nepokrytá peritonea) stena kardie a predná a zadná stena fundusu..
 3. Tupetová fundoplikácia spočíva vo vytvorení symetrickej manžety z predných a zadných stien fundusu žalúdka, ktoré obaľujú pažerák o 240 až 270 °, pričom jeho predný povrch zostáva voľný (lokalizácia ľavého nervu vagus). Aplikujte malými rozmermi na spodnú časť žalúdka. Mnoho autorov uprednostňuje tento spôsob fundoplikácie z dôvodu nižšieho počtu dysfágie v skorom pooperačnom období (v porovnaní s operáciou Nissen). Táto výhoda sa v budúcnosti vyrovná kvôli väčšiemu počtu relapsov refluxnej choroby..
 4. Fundoplication by Dor. Zahŕňa to aj čiastočné fundoplikáciu, zatiaľ čo predná stena dna žalúdka je položená pred brušným pažerákom a upevňuje ju na pravú stenu pažeráka. Táto operácia je neúčinná, zriedka sa používa ako nevyhnutné opatrenie, keď nie je možné úplne mobilizovať prechod pažeráka a žalúdka a vykonať ďalšie typy fundoplikácie.
 5. Operácia Cuschieri (1991) - vytvorením jeho ostrého uhla pomocou kruhového väziva pečene, ktorý sa po čiastočnej mobilizácii pupka vykonáva voľným koncom pod brušným segmentom pažeráka a ťahá ho doprava a dopredu (vytvára sa jeho ostrý uhol). Používa sa zriedka kvôli nízkej účinnosti.

Pri kýlách v kombinácii s výrazným skrátením pažeráka (vrodené alebo v dôsledku pažeráka) sú najlepšie výsledky operácie Collis-Nissen. Operácia spočíva v predĺžení brušného pažeráka v dôsledku menšieho zakrivenia žalúdka, po ktorom nasleduje gastrofundorafia (zabalenie novo vytvoreného z menšieho zakrivenia pažeráka do steny dna žalúdka podľa typu Nissenovej fundoplikácie).

Koľko stojí?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych centrách, vo verejných nemocniciach.

Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi. Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Pooperačné obdobie

V prípade nekomplikovaného ochorenia a úspešného laparoskopického chirurgického zákroku neprekračuje pooperačná liečba pacientov štandardné opatrenia (analgézia podľa indikácie, antibiotická profylaxia počas chirurgického zákroku a 1. deň po ňom, konzumácia tekutej stravy od 1 dňa, odstránenie bezpečného odtoku prostredníctvom 12-24 h). Trvanie hospitalizácie - v priemere od 2 do 5 dní.

S rozvojom komplikácií, vhodná terapia. Na vyhodnotenie výsledkov liečby sa odporúča po 3-6 mesiacoch. vykonávať rádiografiu žalúdka, endoskopiu a monitorovanie pH.

predpoveď

V prípade predčasnej diagnózy as chybnou liečebnou taktikou môže hiátová prietrž vyvolať výskyt:

 1. Peptické vredy pažeráka a žalúdka.
 2. Reflexná angína pectoris.
 3. Perforácia pažeráka.
 4. Rôzne formy (erózna, katarálna, ulceratívna) ezofagitídy.
 5. Kĺbová stenóza pažeráka.

U 30% pacientov môže absencia liečby HPOD viesť k rakovine pažeráka. Pri adekvátnej a včasnej liečbe diafragmatických hernií v 80% prípadov sa stav pacientov významne zlepšuje. Choroby prvého stupňa sú úplne vyliečené. Prípady relapsov sú veľmi zriedkavé..

prevencia

Medzi preventívne opatrenia GPOD patrí implementácia jednoduchých pravidiel:

 • dodržiavanie podobných odporúčaní naznačených pri konzervatívnej liečbe;
 • včasné odstránenie chorôb alebo porúch, ktoré môžu viesť k takejto chorobe;
 • pravidelné prechádzky, najmä po jedle;
 • pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam, najmä röntgenovým lúčom.

Prognóza hiátovej prietrže priamo súvisí s tvorbou komplikácií. Po operácii sú relapsy veľmi zriedkavé. Napriek tomu bude potrebné, aby boli pacienti gastroenterológom sledovaní až do konca života..

Ezofageálna prietrž bránice bez chirurgického zákroku

Výskyt alebo manifestácia tejto patológie v klinickej praxi je asi 5% všetkých prípadov, pričom jej vznik je charakteristický pre pacientov starších ako 50 rokov, najmä pre ženy. Samotná patológia sa prejavuje vystupovaním horných častí žalúdka alebo dolných prvkov pažeráka do hrudnej dutiny. Prevažná časť rôznych prietrží zahŕňa chirurgické liečebné metódy, ktoré na jednej strane nie sú vždy účinné, a na druhej strane nie každý pacient je schopný vydržať operáciu, najmä pokiaľ ide o starších pacientov. Je liečba hernie pažeráka prijateľná bez chirurgického zákroku? Odborníci na túto otázku odpovedajú nejasne, ale takmer každý uznáva účinnosť a efektívnosť, ako aj bezpečnosť neúčinných metód liečby tejto patológie..

Technika konzervatívnej liečby

Konzervatívna liečba hernie bránice je zameraná na stabilizáciu stavu pacienta, ako aj na prevenciu rozvoja zhoršenia stavu. Napriek vonkajšiemu nebezpečenstvu môže človek prežiť bezstarostný dlhý život. Z tohto dôvodu je potrebné dodržiavať určité pravidlá, ktoré neumožňujú vznik komplikácií. Najprv je predpísaná lieková terapia. Je potrebné znížiť kyslosť žalúdka a normalizovať jeho sekréciu..

Osobitne predpísané lieky, ktoré prispievajú k ochrane a obnove mikroflóry a sliznice tohto orgánu.

Pamätajte, že všetky lieky na liečbu bránkovej kýly musí predpisovať kvalifikovaný odborník.

Akonáhle je u toho diagnostikovaná osoba, terapia sa okamžite predpíše. Neprepadajte panike - tento problém sa dá ľahko liečiť, ale zbytočný stres a emočné preťaženie môžu vyvolať zrýchlenú tvorbu symptómov a príznakov tejto patológie. Je veľmi dôležité, aby celý liečebný proces prebiehal pod úplným dohľadom lekára - len on môže určiť zmeny v čase a upraviť expozičný režim. Konzervatívna terapia sa zvyčajne scvrkáva na nasledujúce:

 • znížená kyslosť v žalúdku
  - dosiahnuté prijatím niektorých liekov, odstránením príčin pálenia záhy, prijatím alkalickej vody;
 • minimalizácia rizika pálenia záhy
  ;
 • správna výživa
  , ktorá zahŕňa jedenie iba potravín, ktoré nezvyšujú kyslosť.

diagnostika

Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je röntgenové vyšetrenie. Je to to, čo vám umožňuje získať obraz choroby. Niektoré patologické zmeny možno pozorovať aj na MRI. Aby sa však stanovila správna diagnóza a na základe toho sa určila správna taktika liečby, je tiež potrebné vykonať niekoľko ďalších vyšetrení:

 • pH meter
 • gastroskopia;
 • endoskopické vyšetrenie.

Drogová terapia

Užívanie liekov je hlavnou súčasťou liečby prietrže pri otvorení bránice bez chirurgického zákroku. Lieky pomôžu preniesť toto ochorenie do štádia remisie. Dôrazne neodporúčame použitie iných liekov alebo dávok, ako sú tie, ktoré predpisuje váš ošetrujúci špecialista.

Najbežnejšie používané lieky sú:

Názov liečivaskupinaakt
Almagel, Gastal, MalooksantacidáNeutralizuje kyselinu chlorovodíkovú, ktorá zvyšuje kyslosť.
Omez, Esomeprazol, UltopInhibítory protónovej pumpyPomáha znižovať tvorbu kyseliny chlorovodíkovej.
Metoklopramid, Cisaprid, Domperidón.prokinetikáObnovte normálnu pohyblivosť zažívacieho traktu, zabráňte stagnácii žlče v žalúdku.
Ranitidín, famotidín, roxatidínBlokátory histamínových receptorovZnížte množstvo vyrobenej kyseliny chlorovodíkovej a tiež zabráňte jej absorpcii do žalúdka.

Druhy kýly

Pri zvažovaní, či sa prietrž môže vyliečiť bez zložitých operácií, by sa mali zvážiť typy hiátovej prietrže.

Rozlišujú sa teda tieto hernie:

 • Axiálna kýla, tiež nazývaná posuvná. Tento typ je iný v tom, že prietržová kýla padajúca do oblasti hrudníka sa môže nezávisle vrátiť;
 • Parazofagénna prietrž - v tomto prípade spadá do oblasti hrudníka iba časť zóny pozadia;
 • Zmiešaná prietrž - tento typ má vlastnosti predchádzajúcich dvoch typov hiátovej prietrže.

Nechirurgická liečba komplikovaných

Napriek výskytu komplikácií si prietržová hernia nevyžaduje vo všetkých prípadoch okamžitý chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch lekári menia liečebný režim a vykonávajú určité úpravy. Najčastejšie komplikácie sú:

 • Anémia s nedostatkom železa
  - vyskytuje sa na pozadí chronickej straty krvi v žalúdku. V takýchto prípadoch sa predpisujú prípravky železa a hemostatiká.
 • Uvoľnenie žlče do žalúdka
  - takýto problém sa vytvára na pozadí refluxu obsahu dvanástnika do pažeráka. V takýchto prípadoch je potrebná liečba kyselinou ursodeoxycholovou. Rozkladajú žlč a tiež zabraňujú jej negatívnemu pôsobeniu na žalúdok..
 • Zúženie pažeráka
  - pri takejto zmene je potrebná komplexná terapia lokálnymi protizápalovými liekmi a dlhodobo pôsobiacimi liekmi.
 • Ak sa vyskytne gastrointestinálne ochorenie
  je potrebné vykonať ich liekovú terapiu.

Je veľmi dôležité informovať ošetrujúceho špecialistu o vašich chronických ochoreniach a, ak sú k dispozícii, o genetickej predispozícii. To všetko môže nepredvídateľne ovplyvniť účinok liekovej terapie. Z tohto dôvodu musí lekár vybrať lieky, u ktorých je menej pravdepodobné, že sa u nich vyskytnú závažné vedľajšie účinky.

Príčiny a faktory rozvoja choroby

Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť chorobu, sa rozlišujú:

 • Oslabenie väzov, ktoré zosilňujú pažerák v oblasti otvoru bránice;
 • Zvyšujúci sa brušný tlak;
 • Rôzne typy porúch motility pažeráka a tráviaceho systému všeobecne.

Spomedzi dôvodov, ktoré môžu spôsobiť HPOD, lekári rozlišujú napríklad:

 • Tehotenstvo, ktoré môže spôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku, tiež podobné ochorenie spôsobuje zápchu, je charakteristické aj pre tehotné ženy;
 • Nádory pažeráka benígneho a zhubného typu;
 • Vnútromaternicová patológia;
 • Abnormality vo vývoji pažeráka, napríklad „krátky pažerák“.

Súčasne môžu túto chorobu vyvolať choroby, ako je gastroenterologické ochorenie refluxu, kŕčové žily, hemoroidy, obezita, ako aj množstvo ďalších chorôb tráviaceho systému. Vzhľadom na charakteristiky choroby a príčiny, ktoré ju spôsobili, sa liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku rozšírila..

Alternatívne metódy liečby

Alternatívne metódy liečby pomôžu zastaviť šírenie prietržovej hernie na zdravé tkanivá. Na tieto účely sa najčastejšie používajú rôzne bylinky a liečivé poplatky. Ich hlavnou činnosťou je zníženie nadúvania a zbavenie sa zápchy a pálenia záhy. V mnohých tabletách, ktoré bojujú s plynom v žalúdku, sa nachádza výťažok z červenej topánky, listov z kameňa alebo tinktúry propolisu.

Najobľúbenejšie recepty na odstránenie tohto ochorenia sú:

 • Zmiešajte 30 gramov alkoholovej tinktúry
  a 50 - tučne
  kravské mlieko
  . Túto zmes berte pred jedlom dvakrát denne..
 • 1 lyžica angreštových listov
  nalejte pol litra vriacej vody a potom vylúhujte liek po dobu 3 hodín. Pred každým jedlom vypite jeden mesiac 100 gramov výsledného produktu.
 • V rovnakom pomere zmiešajte mätu piepornú, koreň marshmallow, ľanové semienka a nakrájané listy podstavca.
  . To všetko nalejte litrom studenej vody. Výsledná zmes sa nechá stáť asi jednu hodinu, potom sa pri nízkej teplote stmavne počas 5 minút. Keď sa zmes úplne ochladí, preceďte ju. Vypite pol pohára výsledného lieku 5-6 krát denne.
 • Zmiešajte rovnaké podiely semien mäty, fenikla, anízu a rasce
  - všetko nalejte 300 ml vriacej vody. To všetko mrzne v ohni 15 minút. Potom nechajte liek na peci po dobu jednej hodiny - potom. Vezmite vývar pol hodiny pred jedlom.

Použitie metód tradičnej medicíny nezaručuje, že v tele dôjde k pozitívnym zmenám. Z tohto dôvodu nesmiete zabudnúť na pravidelné vyšetrenie u svojho lekára. Zistí všetky zmeny v počiatočných fázach..

Príznaky hiátovej prietrže

V 50% prípadov je diafragmatická hernia pažeráka asymptomatická alebo existujú klinické prejavy, ale sú slabo exprimované.

V iných prípadoch sa príznaky môžu vyskytnúť nasledovne.

 1. Pacient trpí neustálym pálením záhy, ktorý sa po jedle zintenzívňuje, ak osoba zaujme vodorovnú polohu alebo sa nakloní dopredu a dole. Pri podobnej diagnóze je pálenie záhy lokalizované v dolnej časti hrudnej kosti..
 2. Kvôli prietrži pažeráka počas jedla do žalúdka spolu s výrobkami vstupuje veľké množstvo vzduchu. Výsledkom je, že človek trpí neustálym grganím a nadúvaním.
 3. Jeden z najbežnejších prejavov sa považuje za syndróm bolesti, jeho lokalizácia sa vyskytuje v epigastrii, po ktorom sa šíri v pažeráku. Bolesť môže byť často podobná opaskom a podobá sa pankreatitíde.
 4. Je ťažké prehltnúť vodu a tekuté jedlo (pri prehltnutí sa človek cíti ako hrudka, nie však v hrdle, ale v hrudnej kosti). Tuhé potraviny sú v poriadku.
 5. Laboratórne dýchanie.
 6. Niekedy je za hrudnou kosťou cítiť pálivý pocit.
 7. Existujú situácie, keď pacienti s diafragmatickou prietržou prekonali anémiu, ktorá sa vyvíja v dôsledku chronického krvácania z postihnutej oblasti orgánu..

Prevažná väčšina pacientov zaznamenáva bolesť v oblasti srdca a porušenie jej rytmu. Bolesť na hrudníku môže tiež nastať v dôsledku zovretia prietrže v oblasti bránice.

V prípade, že sa u pacienta vyvinula bránica prietrže pažeráka chronickej povahy, dlho nepociťuje žiadne odchýlky od zdravotného stavu.

fyzioterapia

Aby ste sa zbavili diafragmatickej prietrže, bez ohľadu na to, či sú pevné alebo nefixované, je potrebné vykonať špeciálne cvičenia. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať na lačný žalúdok.

Východisková poloha - leží na chrbte. Všeobecne je tento komplex nasledovný:

 • Ľahnite si na chrbát a horný trup sa rozprestiera nad vašimi nohami. Umiestnite stred a ukazovák na strednú líniu brucha pod rebrá. Pri výdychu sa snažte ponoriť prsty čo najhlbšie do brušnej dutiny a pri vdychovaní sa snažte odolať svalovej sile. Opakujte cvičenie 4-5 krát pre každú sériu. Môžete pochopiť, že robíte všetko správne tým, že máte pocit v krku a znižujete bolesť..
 • Posaďte sa na podlahu tak, aby sa chrbát mierne pokrčil v hrudnej chrbtici. Položte prsty pod rebrá. Vdychujte vzduch, posúvajte ruku nahor a pri výdychu držte svaly na niekoľko sekúnd. Pokúste sa toto cvičenie opakovať 3-4 krát.

Príznaky choroby

Ak je prietrž malá, nie je možné pozorovať živé príznaky, iba občas sa pacient obáva nevoľnosti alebo zvracania. Ak je situácia vážnejšia, možno pozorovať striekanie kyseliny zo žalúdka do pažeráka..

Malo by sa pamätať na to, že prietrž býva často asymptomatická. Preto je možné diagnózu stanoviť až po dôkladnom diagnostickom vyšetrení. Existujú prípady, keď ľudia prežili celý svoj život a zomreli na inú chorobu, pričom nikdy nevedeli, že majú HPOD. Preto, ak sa prietrž neobťažuje, potom opatrenia na jej odstránenie sa zvyčajne neprijímajú.

V opačnom prípade môže patológia spôsobovať bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca. Tieto pocity sa najčastejšie vyskytujú potom, čo pacient zje alebo zdvihne závažia. Ďalším príznakom môže byť pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle alebo v noci. Môže byť tak silný, že sa človek prebudí. Postupom času je pálenie záhy sprevádzané bolesťou..

 • prvý je brušný segment pažeráka mierne vyčnievajúci do hrudníka, žalúdok začína stúpať;
 • druhý - celý brušný segment pažeráka sa nachádza v hrudníku a žalúdok stúpa do oblasti otvoru;
 • tretia je časť žalúdka, srdcová časť a brušná časť pažeráka sú vytiahnuté nad diafragmatický otvor.

Ako už bolo uvedené, kýlu je možné liečiť konzervatívnymi metódami iba v prvých dvoch etapách. V treťom stupni bude liečba neúčinná a okrem toho sa môžu vytlačiť životne dôležité orgány. Drogová terapia nie je zameraná na úplné odstránenie patológie, ale na odstránenie takých stavov, ako sú: reflux, krvácanie, angína pectoris, zápalové procesy v pažeráku..

Špeciálne dychové cvičenia

Špeciálna respiračná gymnastika pomôže zastaviť rozvoj hiátovej prietrže. Môže sa však vykonať až po 2 - 3 hodinách od posledného jedla. Je veľmi dôležité pravidelne vykonávať také cvičenia.

Pokúste sa dokončiť nasledujúci komplex tak často, ako je to možné:

 • Ľahnite si na svoju pravú stranu
  , zhlboka sa nadýchnite, aby ste maximalizovali brušnú stenu. Potom vydýchnite a uvoľnite sa, ale nemusíte žalúdok zasunúť. Opakovaným cvičením znova a znova skúste zvýšiť množstvo nasávaného vzduchu. Urobte to denne 4 krát po dobu 10 minút.
 • Nasadnite si na kolená
  , robiť bočné svahy. Keď sa zohnete, nadýchnite sa, keď sa narovnáte - výdych. Podobné cvičenia je možné vykonať pri státí..
 • Ľahnite si na chrbát
  , odbočte doprava a potom doľava. Zároveň nezabudnite nadýchnuť a vydýchnuť, zatiaľ čo brušnú stenu necháte nehybnú.

Týmto spôsobom nebude možné zbaviť sa axiálnej alebo klznej bránice prietrže týmto spôsobom, ale respiračná gymnastika bráni rozvoju komplikácií..

Podstata a vlastnosti patológie

Kýla pri otvorení pažeráka v pažeráku je chronická patológia, menovite brušný pažerák, kardinálne zóny žalúdka a v niektorých prípadoch sú slučky tenkého čreva vytlačené pažerákom v bránici do dutiny hrudníka. Túžba vyliečiť prietrž pažeráka bez chirurgického zákroku je do značnej miery spôsobená tým, že choroba nespôsobuje syndrómy silnej bolesti..

Choroba vo veľkom počte prípadov veľkého nepohodlia neprináša pacientom, pretože priebeh choroby sa vyskytuje takmer asymptomaticky. Schopnosť zistiť prítomnosť patológie v ranom štádiu formácie do značnej miery závisí od kvalifikácie a kompetencie ošetrujúceho lekára. Najčastejšie sú pacienti znepokojení naliehavou tupou bolesťou v epigastrickej zóne. Takéto patológie sa zisťujú spravidla náhodne pri diagnóze iných chorôb žalúdka, pažeráka rôntgenovým žiarením. Podobnosť symptómov s prejavmi kardiologických patológií komplikuje diagnostiku tohto ochorenia..

Diéta jedlo

Aby sa zabránilo ďalšiemu rozvoju prietrže pažeráka, je potrebné prehodnotiť vaše stravovacie návyky. Jedlá by mali byť zlomkové a úplné. Pokúste sa jesť často, porcie by však mali byť veľmi malé. Čerstvá zelenina a ovocie, bielkovinové potraviny - to by sa malo stať základom vašej stravy. Je potrebné zbaviť sa potravín, ktoré prispievajú k nadúvaniu a urýchľujú tvorbu žalúdočnej šťavy.

Všeobecne platí, že prietržová hernia strava by mala spĺňať tri zásady:

 • Znížte kyslosť
  - z potravy musíte úplne odstrániť potraviny, ktoré spôsobujú tvorbu žalúdočnej šťavy. Medzi nimi: korenené, nakladané, mastné, údené jedlá, vysoko kalorické sladké dezerty, pečivo, párky. Vyvolávajú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá negatívne ovplyvňuje pažerák. Prispievajú tiež k ukladaniu cholesterolových plakov..
 • Dodržiavajte režim
  - Veľkosť podania by nemala prekročiť 250 gramov. Snažte sa nezaťažovať žalúdok, najlepšie je natiahnuť jedlo 5-6 krát. Medzi nimi by mala byť najmenej trojhodinová prestávka. Pred spaním sa neodporúča jesť menej ako 3 hodiny..
 • Znížte nadúvanie a zabráňte zápche
  - v dôsledku tvorby plynov v črevách začína na žalúdok pôsobiť veľký tlak. Aby ste tomu zabránili, vzdajte sa používania strukovín, limonád, orechov, vysoko kalorických cukroviniek.

Strava hernia pažeráka

Hernia pažeráka (HAP) si vyžaduje špeciálnu diétu.

To nielen zmierni stav samotného pacienta, ale tiež pozitívne ovplyvní rýchlosť zotavenia. Základné pravidlo, ktoré musí byť dodržané, je mierny pocit hladu. To znamená, že by ste sa nemali preťažovať naraz, kým sa necítite plný, pretože to vedie k zvýšenému zaťaženiu žalúdka. Preto je lepšie jesť pomaly a trochu, opatrne žuť jedlo.

Prejedanie je prísne zakázané. Vyvolá to nepohodlie a bolestivé kŕče. Bude potrebné odmietnuť údené a sladké jedlá, vyprážané a korenené jedlá, ako aj rôzne koreniny. Takéto jedlo zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy, ktorá sa vrhá do pažeráka. V dôsledku toho sú tkanivá a sliznica gastrointestinálneho traktu podráždené a začína sa rozvíjať zápalový proces.

Prejedanie prehĺbi situáciu s herniou pažeráka

Stav s herniou pažeráka sa zhoršuje, ak sa v tele hromadia plyny a dochádza k zápche. Výrobky, ktoré takéto procesy vyvolávajú, by preto mali byť obmedzené. to:

 • strukoviny a hrach;
 • droždie a huby;
 • Sýtené nápoje;
 • kapusta a kukurica.

Strava by mala byť založená na čerstvých a zdravých potravinách bohatých na vitamíny a minerály. Sú to zelenina a ovocie, ako aj mliečne výrobky, ktoré podporujú normálne fungovanie tráviaceho systému. Na stole by nemali byť rýchle občerstvenie ani ľahké jedlá. Všetky konzumované potraviny by mali byť ľahko stráviteľné bez toho, aby spôsobovali závažnosť žalúdka..

Aké sú príznaky hiátovej prietrže?

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od typu a umiestnenia prietrže. Zoberme si preto všetky rôzne prejavy tejto veľmi častej a bežnej poruchy..

Ako sa prejavuje hiátová prietrž?

Viac ako 40% ľudí trpiacich hiátovou prietržou nemá žiadne príznaky alebo iba mierne príznaky. Dôvodom je skutočnosť, že stredné kýly nemajú významný vplyv na fungovanie pažeráka..

Existujú však prípady chronických hernií spojených s refluxom pažeráka, ktoré sa vyznačujú závažnejšími symptómami, ktoré si môžu vyžadovať okamžitý zásah.

Začnime schematickým znázornením príznakov spojených s rôznymi typmi hernií, ktoré sa potom budú analyzovať.

patológiesymptóm
Posuvná hernia pažerákaSlabé trávenie, aerofágia, grganie
Chronická (geriatrická) hiátová prietrž s ezofageálnym refluxomBelching, pálenie záhy, vracanie, zriedka krvácanie
Ezofageálna paraezofágová herniaVredy, krvácanie, ťažkosti s prehĺtaním, kašeľ, astma, dýchavičnosť

Príznaky kĺzavej prietrže

Posuvná hyalrálna prietrž sa vyznačuje oslabením (expanziou) pažeráka, a teda vysunutím časti žalúdka do hornej dutiny: jedná sa o najbežnejšiu formu choroby, takmer 90% všetkých prípadov prietrže pažeráka sa otvára do bránice.

Tento stav je často asymptomatický, ak sú prítomné príznaky, potom sú mierne.

Najcharakteristickejším príznakom je grganie, pretože časť žalúdka, ktorá je v hrudnej dutine, je počas dýchania naplnená vzduchom. V takejto situácii pacient pociťuje pocit ťažkosti, ktorý sa môže zbaviť nárazom a fúkaním vzduchu.

Zúženie žalúdka môže tiež spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta, ktorá je eliminovaná pohybom čriev..

V takýchto prípadoch nie je potrebná skutočná terapia, stačí dodržiavať diétu, diétu pozostávajúcu z ľahkých jedál s nízkym obsahom tuku, ktorá spomaľuje čas vyprázdňovania žalúdka. Okrem toho je dôležité poskytnúť čas medzi jedlom a spánkom..

Príznaky geriatrickej hiátovej prietrže

Gastroezofágový reflux často sprevádza prietrž, pri ktorej sa žalúdočné kyseliny vrhajú zo žalúdka späť do pažeráka. Šmyknutie žalúdka otvorom môže viesť k uzavretiu chlopne medzi žalúdkom a pažerákom, čo vedie k refluxu žalúdočnej šťavy a enzýmov..

Ak je žalúdok chránený pred účinkami kyselín, steny pažeráka nie sú schopné odolávať pôsobeniu takýchto látok, takže reflux môže spôsobiť vážne poškodenie..

Najviditeľnejšie príznaky v tejto situácii:

 • Pálivá bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa môže šíriť po krk, krk a tvár, sprevádzaná pocitom silného stlačenia, natoľko, že môže spôsobiť infarkt myokardu..
 • Regurgitácia obsahu žalúdka, ktorý sa dostane do úst a môže spôsobiť zvracanie. Uvoľňovanie obsahu žalúdka sa zvyšuje, keď subjekt leží.
 • Ezofagitída, tj zápal pažeráka v dôsledku silnej erózie stien pažeráka pod vplyvom žalúdočných kyselín, čo môže nakoniec viesť k vredom a rakovine..
 • Krvácanie zvracaním krvi a čiernych stolíc.
 • Kyslé popáleniny hltanu a priedušnice.
 • Stenóza pažeráka, ktorá sťažuje prehĺtanie, môže spôsobiť dýchavičnosť a skutočné astmatické záchvaty.

Príznaky hernie pažeráka

V prípade parezofageálnej prietrže časť žalúdka prechádza do dutiny hrudníka cez otvor pažeráka, ktorý udržuje zdravý tvar.

Táto patológia je pomerne zriedkavá, ale nebezpečnejšia. Paraezofágová hernia môže zostať dlho v „bráničke“ a kompresia môže znížiť prietok krvi..

Príznaky paraezofageálnej prietrže sú podobné ako pri kĺzavej prietrži, ale zhoršujú sa:

 • Problémy s dýchaním spôsobené poruchou bránice.
 • Astmatický zápal priedušiek, ktorý sa prejavuje kašľom a napätím na hrudi v dôsledku zúženia dýchacích ciest.
 • Extrasystol, t.j. zmeny sínusového rytmu srdca, ktoré môžu viesť k tachykardii, bradykardii, závratom, kolapsom.
 • Prietrž kýly, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Ako zmierniť príznaky prietrže

Ezofágová hernia je anatomické ochorenie, ktoré sa dá vyriešiť iba chirurgickou excíziou, je to však zriedka potrebné: v prípade pažerákovej kýly, aby sa zabránilo štiepeniu.

Mnoho preventívnych opatrení možno zabrániť početným a nepríjemným symptómom:

 • Zdvihnite hlavu postele o 15 cm, aby ste zabránili prieniku kyselín do pažeráka počas spánku.
 • Vyvarujte sa nebezpečných potravín, ako sú tuky, čokoláda, káva alebo alkohol, ktoré dráždia žalúdok a ktoré sa ťažko trávia.
 • Vyhnite sa anticholinergickým liekom, ktoré uvoľňujú svaly a podporujú reflux..
 • Užívajte antacidá na zmiernenie bolestivých symptómov.

Kýlová hernia a iné choroby

Príznaky hiátovej hernie: problémy s trávením, bolesť v hrudnej kosti, napätie atď. môže skryť závažnejšie patológie, preto je vhodné vykonať dôkladné vyšetrenie akýchkoľvek príznakov.

Časté príznaky sa môžu vyskytnúť s:

 • Ochorenia srdca ako angina pectoris alebo infarkt. Príznaky môžu byť podobné hiátovej prietrži: nevoľnosť, dýchavičnosť a pocit tlaku a bolesti v oblasti hrudníka, ktorý sa dá zmierniť ranou. EKG a niektoré krvné testy pomôžu diagnostikovať infarkt..
 • Žalúdočný vred. Toto je poškodenie sliznice žalúdka alebo dvanástnika, ktoré spôsobuje výskyt bolesti, plynatosti, zvracania a závratov - všetky tieto príznaky možno pripísať aj hernii s refluxom. Vred možno zistiť endoskopickým vyšetrením a röntgenovým žiarením s kontrastom.

Hernia pažeráka počas tehotenstva

Tehotné ženy sú viac vystavené riziku hiátovej prietrže kvôli zvýšenému tlaku v brušnej dutine.

Okrem toho treba mať na pamäti, že mnohé z príznakov hiátovej prietrže sú prijateľné pre tehotenstvo počas všetkých deviatich mesiacov..

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť nevoľnosť a vracanie v dôsledku vysokých hladín estrogénu a gonadotropínu, hormónov, ktoré pomáhajú udržiavať tehotenstvo. Často dochádza k páleniu a sťahovaniu pažeráka, keď sa zvierač na konci pažeráka uvoľňuje.

Bez ohľadu na príčiny opísaných príznakov je potrebné zdôrazniť, že počas tehotenstva žalúdok produkuje menej kyseliny a zriedka dosahuje nebezpečné účinky refluxu..

Symptómy môžete zmierniť zmenou stravovacích a stravovacích návykov. Neodporúča sa užívať žiadny liek ani používať sódu do pečiva ako liek na pálenie záhy, pretože obsahuje veľa sodíka..

Kýla žalúdka

Kýla žalúdka je jedným z typov prietrží ezofageálneho otvoru bránice, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému prieniku žalúdka do hrudnej dutiny..

Hrudník a brušná dutina sú oddelené svalovým septom - bránicou. Kopula bránice smeruje hore. Na niekoľkých miestach bránice sú otvory, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy. Pažerák sa spája so žalúdkom a prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny cez pažerový otvor, ktorý sa nachádza v zadnej časti bránice a pozostáva z tráviacej trubice, ako aj z predných vagových nervov. Za normálnych okolností je pažerák pevne držaný v pažeráku a svaly a vlákna spojivového tkaniva bránice neumožňujú orgánom brušnej dutiny preniknúť do hrude. S rozvojom prietrže žalúdka sú väzivá v oblasti pažeráka otvoreného bránice oslabené. Z tohto dôvodu pažerák a potom žalúdok so zvýšeným vnútrobrušným tlakom prenikajú do hrudnej dutiny..

Žalúdočné kýly u detí sú diagnostikované asi v 9% prípadov, s vekom sa zvyšuje riziko ochorenia. Ženy trpia touto patológiou častejšie ako muži.

Príčiny a rizikové faktory

Kýly prietrže sa častejšie vyskytujú u starších a senilných pacientov, čo je spojené s procesom prirodzeného starnutia. Spojivové tkanivá strácajú časom svoju elasticitu a atrofiu, štruktúry spojivového tkaniva sa oslabujú.

Hlavnými faktormi, ktoré môžu vyvolať výskyt prietrže v žalúdku, sú stavy, pri ktorých stúpa vnútro-brušný tlak. Medzi takéto stavy patria chronické choroby dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, nadváha, nadmerná fyzická námaha, prudké klesanie, tupé poranenie brucha, viacnásobné pôrody. U detí je príčinou choroby často anomália vo vývoji pažeráka v prenatálnom období.

V rozvoji patologického procesu nemá malý význam dedičná predispozícia.

Medzi rizikové faktory žalúdočnej kýly okrem toho patria:

 • predchádzajúce chirurgické zákroky;
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • fajčenie;
 • prejedanie.

Formy choroby

V závislosti od lokalizácie:

 • vonkajšia prietrž žalúdka - orgán vstupuje z brušnej dutiny do hrudnej dutiny cez slabé časti svalovej steny;
 • vnútorné - žalúdok vstupuje z brušnej dutiny do hrudníka otvorom v bránici.

V závislosti od anatomických znakov sa rozlišujú tieto formy žalúdočnej kýly:

Posuvné kýly môžu byť fixované a nefixované a v závislosti od premiestnenej oblasti sa delia na srdcový, kardiofundálny, medzisúčet a celkový žalúdok. Paraezofágové hernie sú zasa klasifikované ako antrum a fundus.

Príznaky prietrže žalúdka

Kýla žalúdka je často asymptomatická. V takom prípade sa pri vyšetrení z iného dôvodu zistí náhodne.

S rozvojom prietrže žalúdka sú väzivá v oblasti pažeráka otvoreného bránice oslabené. Z tohto dôvodu pažerák a potom žalúdok so zvýšeným vnútrobrušným tlakom prenikajú do hrudnej dutiny..

Najcharakteristickejšie príznaky prietrže žalúdka sú grganie s obsahom žalúdka alebo žlče, pocit pálenia na hrudi, ťažkosti s prehĺtaním a narušenie srdcového rytmu. Častým príznakom prietrže žalúdka je pálenie záhy, ktoré sa zvyčajne vyskytuje pri fyzickej námahe, v horizontálnej polohe tela, počas ohýbania, prejedania a po požití alkoholu. Pacienti môžu pociťovať bolesť alebo pálenie v hornej časti brucha a hrudnej dutiny spojené s jedlom, ako aj pocit hrče v hrdle. Bolesť sa tiež vyskytuje pri fyzickej námahe, trupe vpred, kašeľ, plynatosť; v tomto prípade bolesť po zvracaní, hlbokom vdýchnutí a zmene polohy tela klesá alebo zmizne. Bolesť je schopná vyžarovať dozadu, na rameno a v oblasti medzi lopatkami môže pôsobiť na pásový opar.

Pri vrhaní žalúdočného obsahu do pažeráka sa u pacienta vyvinie podráždenie sliznice pažeráka, čo vedie k patologickým zmenám erozívnej alebo ulceratívnej povahy. Ak sa vyskytne krvácanie z vredov alebo erózie pažeráka, ako aj žalúdočné krvácanie, pacienti vykazujú známky anémie, krvavé zvracanie alebo zvracanie s obsahom pripomínajúcim mletú kávu, tmavé výkaly. S progresiou choroby je pohyb hrudky jedla cez pažerák obtiažny. Ak sa obsah žalúdka dostane do dýchacích ciest, u pacientov sa môže vyvinúť tracheobronchitída, aspiračná pneumónia, bronchiálna astma.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy prietrže žalúdka sa zhromažďujú ťažkosti a anamnéza, ako aj inštrumentálne vyšetrenie vrátane ezofagoskopie, gastroskopie a rádiologickej diagnostiky hrudnej dutiny a orgánov gastrointestinálneho traktu..

Na objasnenie diagnózy sa uchyľujú k laboratórnej štúdii výkalov okultnej krvi, stanoveniu pH a atmosférickému tlaku v žalúdku a pažeráku. V niektorých prípadoch sa vykonáva biopsia steny pažeráka a / alebo žalúdka.

Vyžaduje sa diferenciálna diagnostika pri polycystických ochoreniach pľúc, relaxácii bránice, žlčníkových kameňoch, žalúdočných vredoch.

Liečba hernie žalúdka

Vo väčšine prípadov (asi 95%) je žalúdočná prietrž liečená konzervatívne..

Pacientom s herniou žalúdka sa podáva diéta. Alkohol, nápoje sýtené oxidom uhličitým, káva, kakao, čokoláda, korenie, kečup, majonéza, huby, strukoviny, kapusta, mastné a vyprážané jedlá by sa mali vylúčiť zo stravy. Jedlo by sa malo užívať v malých porciách 4-6 krát denne, pri dôkladnom žuvaní, posledné jedlo by sa malo objaviť najneskôr tri hodiny pred spaním. Odporúča sa, aby ste spali so zdvihnutou čelnou doskou, vyvarovali sa tých druhov fyzickej aktivity, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, a nenoste oblečenie, ktoré stláča hrudník a / alebo žalúdok..

Na ochranu sliznice pažeráka pred pôsobením žalúdočného obsahu sa používajú antacidové prípravky. Ďalej sú predpísané inhibítory protónovej pumpy, blokátory H2-histamínové receptory, antispasmodiká.

Indikácie pre chirurgickú liečbu žalúdočnej kýly sa vyvíjajú komplikácie, ako je štiepenie prietrže, zúženie pažeráka, zhubná degenerácia buniek sliznice pažeráka a / alebo žalúdka a neprítomnosť pozitívneho účinku niekoľkých cyklov liekovej terapie pri ťažkých poruchách trávenia. Ako chirurgické ošetrenie prietrže prietrže sa vykonávajú operácie spočívajúce v prišívaní prietrže bránky a posilňovaní väziva pažeráka a bránice, ako aj pri chirurgických zákrokoch, počas ktorých je žalúdok fixovaný..

Po chirurgickej liečbe žalúdočnej kýly sú relapsy zriedkavé..

Metóda fundoplikácie Nissen je populárna. Tento spôsob sa týka antirefluxných operácií a spočíva v ovinutí dna žalúdka okolo pažeráka vytvorením manžety, ktorá bráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka. Počas chirurgického zákroku sa obnoví anatomicky správne umiestnenie dolného zvierača pažeráka, ktoré by sa malo zvyšovať pod bránicu so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, čo vám umožní obnoviť jeho funkciu. Chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva laparoskopickým prístupom, ktorého výhodou je minimálna trauma tkaniva a skrátenie doby rehabilitácie. V prípade kontraindikácií sa laparoskopia uchýli k otvorenému chirurgickému zákroku.

U pacientov s herniou žalúdka sa ukazuje gastroenterológ dispenzarizáciou.

Možné komplikácie a dôsledky

Kýla žalúdka môže byť komplikovaná nasledujúcimi patologickými stavmi:

 • porušenie prietrže;
 • zúženie pažeráka;
 • skrátenie žalúdka;
 • perforácia pažeráka;
 • žalúdočný vred;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • anémia;
 • reflexná angína pectoris;
 • zhubné nádory.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike, správnej liečbe a starostlivom dodržiavaní lekárskych odporúčaní je prognóza priaznivá. Po chirurgickej liečbe žalúdočnej kýly sú relapsy zriedkavé..

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže žalúdka, odporúča sa:

 • vyhnúť sa prejedaniu;
 • udržiavať normálnu hmotnosť, ak je to potrebné, korigovať nadváhu;
 • vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe;
 • posilňujú svaly prednej brušnej steny;
 • odmietnuť zlé návyky.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Najzriedkavejšou chorobou je Kuruova choroba. Ochorení sú len predstavitelia kmeňa Fore v Novej Guinei. Pacient umrie smiechom. Predpokladá sa, že príčinou choroby je ľudský mozog..

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Známy liek „Viagra“ bol pôvodne vyvinutý na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Každý môže čeliť situácii, keď stratí zub. Môže ísť o rutinný postup, ktorý vykonávajú zubní lekári, alebo o následok úrazu. V každom a.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna spondylóza, ak sa nelieči, úplne imobilizuje krčnú chrbticu. Krk prestane poslúchať svojho pána, je ťažké sa otočiť. Ak dotknutý pacient ide k lekárovi a zistí diagnózu - spondylózu krčnej chrbtice, málo sa dá opraviť.
Každý druhý človek na planéte čelí bolesti chrbta. Vyskytujú sa v dôsledku nesprávneho životného štýlu, nadmernej telesnej hmotnosti, zlého držania tela a ďalších faktorov.

Liečba miechy

Žalúdok
Medzistavcová prietrž sa doteraz stala jednou z najbežnejších chorôb u ľudí v mladom a starom veku. Vyznačuje sa posunom v pulpóznom jadre stavcových diskov, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca.