loader

Hlavná

Žalúdok

Príznaky a liečba kýly bielej línie brucha (bez chirurgického zákroku a u lekára)

Biela čiara brucha je šľachová stavba od hrudnej kosti po krčmu, umiestnená presne v strednej čiare. Na tomto mieste sú spojené šľachy umiestnené na oboch stranách šikmých svalov brucha. Štruktúra je pomerne tenká, obsahuje málo nervových zakončení a krvných ciev.

Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie časti orgánov brušnej dutiny pod kožou (respektíve v oblasti bielej línie)..

V počiatočných fázach vývoja je prietrž bezbolestná a nijako zvlášť neobťažuje človeka. Ale v priebehu času choroba postupuje a prietrž môže byť zranená - kompresia orgánov hernálneho vaku pomocou nestlačiteľného šľachového prstenca, cez ktorý vychádzajú. Toto je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

Účinná liečba patológie je iba chirurgická. Bez chirurgického zákroku môže človek iba tak či onak znížiť stupeň vyčnievania prietrže, čím „pomáha“ jeho šľachám. Toto „ošetrenie“ však problém nevyrieši, ale skôr zmierňuje tón šliach, čo umožňuje, aby sa diera (cez ktorú črevá alebo omentum opúšťajú kožu) natiahla ešte viac.

Nekomplikovaná hernia sa účinne lieči plánovaným chirurgickým zákrokom, ktorý je vždy úspešný..

Ďalej urobíme podrobný prehľad choroby, hovoríme o málo známych nuanciách patológie a pacientom poskytneme užitočné rady..

Tri druhy kýly bielej línie

Kýla bielej línie môže byť umiestnená:

nad pupočným otvorom (nad pupočnou alebo epigastrickou prietržou),

pri pupku (paraumbilikálne),

pod pupkom v stredovej línii.

Táto posledná lokalizácia je najmenej pravdepodobná, pretože bližšie k krčme šľachy sú pevnejšie spojené a vytvárajú silnejšiu a menej širokú štruktúru bielej čiary..

Na bielej čiare sa niekedy vyvinie viac prietrží, ktoré sa nachádzajú nad sebou.

Možné umiestnenie brušnej prietrže

Príčiny patológie

Kýla bielej línie je spôsobená dvoma skupinami faktorov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Faktory oslabujúce šľachy brušných svalov2. Faktory spôsobujúce zvýšený brušný tlak
Dedičná porucha šľachyNejaká fyzická práca
Obezitazápcha
Pooperačné jazvy s bielou čiarouObtiažny pôrod
Poranenia brucha (najmä trvalé u profesionálnych športovcov)tehotenstvo
Časté choroby sprevádzané silným kašľom alebo zvracaním
Ascites - hromadenie nezápalovej tekutiny v bruchu
Choroby, pri ktorých močový mechúr preteká v dôsledku ťažkostí s močením: prostatitída, adenóm prostaty, zúžená močová trubica
Malé deti sa dlho plačú

Z určenia presnej príčiny hernie závisí od toho, či bude patologická liečba účinná (dôjde k recidíve)..

Etapy vývoja choroby

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.

Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Charakteristické príznaky

Kýla bielej čiary sa dá pozorovať dokonca aj v štádiu lipómu: vo zvislej polohe pozdĺž stredovej čiary na jednom z miest medzi pubou a hrudnou kosťou sa určuje malá formácia. Jeho charakteristika:

 • bezbolestný,
 • mäkké na dotyk,
 • bežná farba kože,
 • v horizontálnej polohe zmizne.

V počiatočnej fáze sú zaznamenané rovnaké príznaky, iba prietrž je už veľká. Keď lipne, ľahne si ako lipóm do dutiny.

Kýla bielej línie brucha sa zreteľne prejavuje počas jej konečnej tvorby. Toto vzdelanie:

 • elastický;
 • umiestnené v stredovej čiare;
 • s priemerom 1-12 cm;
 • bezbolestne;
 • môže rachotiť, ak prietrž obsahuje slučku čreva;
 • pokožka nad ňou má normálnu farbu;
 • zvyšuje sa s namáhaním.

Ak v priebehu existencie kýly došlo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku alebo silnému napätiu brušných svalov, môže sa prietrž porušiť. To sa prejavuje:

 • bolesť herniálneho výčnelku;
 • zvýšená bolesť, ak sa dotknete prietrže alebo dýchate v žalúdku;
 • zadržiavanie plynu a stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zmena vo všeobecnom stave.

diagnostika

Chirurg diagnostikuje kýlu bielej línie na základe:

Röntgenové vyšetrenie obsahu herniálneho vaku s predchádzajúcim podaním kontrastnej látky (bárium);

počítačová multispirálna tomografia (multispirálna v tomto prípade znamená „veľmi presná“).

Jediný spôsob, ako liečiť prietrž

Chirurgia je jedinou metódou, ktorá dokáže vyliečiť prietrž.

Pri všeobecnej anestézii malými nástrojmi sa herniálny vak odstráni niekoľkými rezmi alebo veľkým rezom. Subjekty, ktoré sú v nej umiestnené, sú skontrolované na možné porušenie. Neporušené sa zasunú do brušnej dutiny a odstránia sa oblasti s patologickými zmenami. Potom sa prišíva kýlová brána.

Potom je prietržová brána vystužená polypropylénovou sieťou - čím sa zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku. Ak sa v priebehu operácie defekt posilnil pomocou vlastných tkanív pacienta, potom sa pri 20–40% prípadov obnoví kýla bielej línie.

Ak je zásah vykonaný v prípade porušenia prietrže, podstata operácie je rovnaká: odstráňte prebytočné pobrušnice, zošite defekt šľachy. Aj v tomto prípade sa osobitná pozornosť venuje tomu, aby sa orgány s najmenšími príznakmi obehovej poruchy nedostali do brušnej dutiny (ku ktorej mohlo dôjsť v dôsledku porušenia predpisov)..

Konzervatívna terapia

Nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie bez chirurgického zákroku.

 • Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 • Bandáž pomôže len nahradiť prácu podľa vašich vlastných šliach, ale zároveň nielenže posilní, ale aj oslabí ešte viac..
 • Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 • Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

diéta

Špeciálna strava nevylúči herniálny výčnelok, ale významne zníži mieru progresie ochorenia a zníži šance na rozvoj porušenia. Pre maximálny účinok kombinujte stravu s cvičením a užívaním ľudových liekov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Brušná prietrž je nebezpečná

Hrudné útvary brucha sa často vyskytujú v chirurgickej praxi. Okrem zreteľnej kozmetickej chyby môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Niektoré z nich sú náchylné na recidívu, takže pacient musí zmeniť svoj obvyklý životný štýl a neustále sa riadiť odporúčaniami lekára.

Čo je prietrž brucha?

Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha. Na rozdiel od prolapsu (prolaps) a udalosti (depresurizácia), herniálny výčnelok nevyhnutne pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána (výstupný bod).
 2. Taška (časť pobrušnice).
 3. Obsah (vnútorné orgány a štruktúry).

Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky čreva a veľký omentum.

klasifikácia

Ak chcete zistiť, aké sú hernie, klasifikácia pomôže:

 • podľa pôvodu - vrodené a získané;
 • prítomnosťou komplikácií - voľný, chronicky komplikovaný (ireducibilný) a akútne komplikovaný (uškrtený, zapálený atď.);
 • v mieste brány prietrže - pupočnej, pupočnej, ingvinálnej, femorálnej, bielej línie brucha, perineálnej, bedrovej, obštrukčnej, ischiadickej, lopatkovej čiary;
 • podľa štruktúry - jednokomorové a viackomorové;
 • podľa počtu - jeden a početný.

Iba lekár dokáže presne určiť typ brušnej prietrže.

vonkajšie

Kýly, ktoré vyjdú spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ako aj cez „slabé miesta“ vo vrstve svalovo-šľachy brušných stien a panvového dna, sa označujú aj ako vonkajšie. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prírodných anatomických oblastí (femorálny krúžok, Petitov trojuholník a iné) alebo v oblastiach, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené (po operáciách, zraneniach, určitých chorobách).

domáci

Tento typ brušnej prietrže sa vyznačuje vnútorným umiestnením. Patológia je lokalizovaná vo vreckách (záhyboch) brušnej alebo hrudnej dutiny, prenikajú anatomickými alebo získanými defektmi v bránici..

vrodený

Počas prenatálneho obdobia je brušná stena brucha z rôznych dôvodov nedostatočne rozvinutá alebo sa tvoria jej anomálie. To sa stáva základom pre vznik patológie..

akvizícia

Tento typ brušnej prietrže sa vytvára v procese ľudského života. Pod vplyvom mnohých faktorov sa najprv objaví herniálny vak. Potom pod vplyvom zvýšeného tlaku v brušnej dutine vstupujú do nej vnútorné štruktúry a orgány, ktoré idú von.

komplikované

Nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad brušná prietrž (najmä neredukovateľná), je to, že môže náhle viesť k závažným komplikáciám:

 • konečná nekontrolovateľnosť;
 • zápal, ktorého "zdrojom" môžu byť interné alebo externé infekčné agens;
 • porušenie;
 • coprostasis;
 • poškodenie obsahu prietrže (prasknutie orgánu, krvácanie z poškodenej cievy atď.).

Akékoľvek zhoršenie prietrže brucha je dôvodom pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc.

Nekomplikovaný

Kýla bez komplikácií je choroba, ktorá si vyžaduje dynamické sledovanie a liečbu chirurgom. Malo by sa pamätať na to, že môže kedykoľvek zmeniť svoj status a stať sa komplikovaným patológiou.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od anatomického umiestnenia sa rozlišujú typické (časté) typy brušných hernií a zriedkavých foriem. Vyskytuje sa prevažne prietrž:

Všetky ostatné prietrže brucha nie sú viac ako 1%. Ženské a umbilické možnosti sú charakteristické pre ženské pohlavie, inguinálnu lokalizáciu pre mužov.

tanínová

Hernia v oblasti slabín:

 • priame (častejšie u starších ľudí, okrúhly výčnelok je určený v blízkosti triesloviny);
 • šikmý (častejšie diagnostikovaný u detí a mužov stredného veku na jednej strane, obvykle zostupuje do mieška);
 • pohyblivý.

V druhom prípade je jednou zo stien herniálneho vaku orgán čiastočne zakrytý peritoneum (cecum, močový mechúr). S progresiou choroby bude jej funkcia trpieť a táto osoba začne byť narušená charakteristickými ťažkosťami (zápcha, zhoršené močenie atď.).

pupočnej

Častejšie sú výčnelky v pupku diagnostikované u detí, ako aj u žien starších ako 40 rokov. U dojčiat sa patológia ľahko rozvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného kruhu. U žien je provokujúcim faktorom napínanie svalovo-spojivých štruktúr brucha počas tehotenstva a pôrodu. Okrem toho je izolovaná embryonálna hernia pupočníka spojená s abnormalitou vývoja plodu.

Stehná

Vzhľadom na anatomickú štruktúru sa táto prietrž brucha u žien objavuje oveľa častejšie ako u opačného pohlavia. Nachádza sa v oblasti trojuholníka s rovnakým názvom. Z vonkajšej strany je v oblasti stehnovo-trieslového záhybu mierne pologuľovitý výstupok.

Biela línia prietrže

Medzi konečníkom abdominis má človek malý prúžok šľachy nazývaný biela čiara. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické výčnelky. U mužov sa vyskytujú vo veku 20 - 40 rokov, o niečo častejšie ako u žien (po 40 rokoch)..

perineálnej

Herniové útvary môžu byť lokalizované pred alebo za ischiálnou čiarou. Pozorujú sa najmä u žien. Močový mechúr alebo genitálie sa môžu dostať do herniálneho vaku.

bočné

Tieto kýly sú tvorené pozdĺž čeľuste a zo svalov rectus abdominis. Je ťažké ich rozlíšiť. Pacient sa často prvýkrát dostane k lekárovi už s poruchou vzdelania.

Dôvody rozvoja

Abdominálna prietrž u mužov sa často objavuje na pozadí nadmerného fyzického námahy. U žien je priťažujúcou príčinou často tehotenstvo a pôrod. Prispievajúce faktory sú:

 • všeobecné (vek, pohlavie, váha);
 • lokálne (prítomnosť anatomických "slabostí", zranení, tráviacich problémov, nazálneho kašľa, ascitu, nádorov atď.).

Východiskovým bodom je vždy zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príznaky a príznaky

Klinický obraz bude závisieť od umiestnenia výčnelku a existujúcich komplikácií. Častejšie budú príznaky prietrže brucha:

 • prítomnosť samotného vzdelávania;
 • bolesť rôznej intenzity, charakteru, s možným ožarovaním a zosilnením počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, zvýšenej tvorby plynov a zápchy;
 • narušenie orgánov, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku.

Ak sa vyskytnú komplikácie, objavia sa príslušné príznaky. Niekedy, okrem fyzických ťažkostí, sa pacienti obávajú estetického nepohodlia spojeného s prítomnosťou vonkajšej poruchy. To môže spôsobiť emocionálne problémy a depresiu..

Diagnóza kýly brucha

Na internete môžete zistiť, ako hernia vyzerá, ale vyšetrenie a diagnostikovanie by mal vykonať iba lekár. Objektívne sa bude pozorovať:

 • opuch na typickom mieste;
 • jeho zmiznutie po premiestnení;
 • prítomnosť defektu v brušnej stene;
 • príznak „kašľa“.

Na identifikáciu vnútorných brušných hernií sú predpísané ďalšie diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI atď.).

Liečba brušnej prietrže

Jedinou metódou na vyliečenie patológie je chirurgický zákrok. Neprimerané použitie obväzu iba prispieva k poraneniu kýly brucha a rozvoju komplikácií. Zvyšuje pravdepodobnosť, že opraviteľný výčnelok sa stane neredukovateľným. Nosiť obväz sa odporúča iba pre ľudí, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • vek do jedného roka;
 • akútne infekčné procesy v tele;
 • chronické choroby a infekcie v akútnom štádiu;
 • onkologická diagnóza (s výnimkou pretrvávajúcej remisie);
 • patológia krvného systému;
 • závažné choroby v štádiu dekompenzácie (diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.);
 • nedávno utrpeli infarkty a infarkty, iné „vážne“ stavy.

Tehotné ženy by nemali byť operované.

Chirurgický zákrok

Existuje mnoho možností pre chirurgické techniky pre túto patológiu. Ak dôjde ku komplikáciám, je indikovaný núdzový zásah. Pri nekomplikovaných brušných herniách sa vykonáva plánovaná operácia. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pitva tkanív nad herniovou hmotou a oblasť herniálneho portálu;
 • pridelenie a otvorenie herniálneho vaku;
 • návrat vnútorných orgánov „na miesto“;
 • šitie a úprava krku herniového vaku, jeho odstránenie;
 • posilnenie brušnej steny vlastnými tkanivami alebo špeciálnymi prostriedkami;
 • šitie.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii..

Ľudové lieky

Keď bolí brucho bolí, čo robiť a čo absolútne nemožno urobiť - môže odpovedať iba lekár. Toto ochorenie by sa nemalo liečiť doma pomocou ľudových receptov, pretože na tomto pozadí existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Samostatná činnosť vo vzťahu k malým deťom je obzvlášť nebezpečná. S takými metódami, ako je použitie mince na pupočníkovú prietrž u dojčiat a ďalších, nemôžete nahradiť lekársku konzultáciu..

Masáž pre niektoré formy prietrže

Ak má pacient vysokú pravdepodobnosť vzniku herniálneho výčnelku v bruchu, terapeutická masáž je vynikajúcim prostriedkom prevencie. Denná masáž brucha sa odporúča všetkým dojčatám bez lekárskych kontraindikácií. Všetky ženy po pôrode sú tiež uvedené masáže. Sú tiež predpísané po oprave prietrže, aby sa telo zotavilo rýchlejšie a aby sa predišlo relapsom. Je nemožné robiť masáže v prítomnosti formovanej kýly bez súhlasu lekára.

Rehabilitačné obdobie

Ak bola prietrž brucha plánovaná laparoskopicky odstránená, bude rehabilitácia kvôli komplikáciám oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako po zákroku v dutine. Chirurgovia preto trvajú na tom, že odklad operácie, ak na to existujú priame indikácie, nemá cenu.

Po chirurgickom zákroku je pacient na oddelení niekoľko hodín alebo dní pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Potom je prepustený z domu. Ďalšia rehabilitácia zahŕňa:

 • chôdza a fyzická aktivita porovnateľná s predchádzajúcou intervenciou;
 • dobrá výživa s dostatočným množstvom tekutín;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • chodí na čerstvý vzduch tri dni po operácii;
 • povinné obväzy;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom (antibiotiká, preháňadlá atď.);
 • nosiť špeciálne pooperačné spodné prádlo;
 • nemôžete sa nakláňať dopredu, robiť gymnastiku, zdvíhať závažia a vyvolať zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Aby sa zabránilo recidíve, aj po konečnom zotavení sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania.

Komplikácie a dôsledky

Po plánovanej oprave laparoskopickej prietrže neexistujú prakticky žiadne negatívne následky. Operácia brucha môže byť niekedy komplikovaná krvácaním, zápalom, predĺženým uzdravením po celkovej anestézii atď..

Prevencia brušnej prietrže

Pri vedomí toho, čo je prietrž brucha, je zrejmá potreba prevencie jej primárneho vzhľadu a výskytu relapsov. Ak to chcete urobiť, mali by ste jesť správne, dávať fyzickú aktivitu, posilňovať svalovo-väzivový korzet a ak je to možné, vylúčiť faktory prispievajúce k rozvoju choroby..

Brušná prietrž

Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.

Prietrž na bruchu u dospelých je náchylný na proliferáciu a dosahuje patologicky veľké rozmery. V niektorých prípadoch môže ísť o obsah, ktorý je mimoriadne nebezpečný pre život. Je potrebné pochopiť, že takéto vzdelávanie nemôže ísť samo osebe, preto je potrebná iba lekárska pomoc.

Abdominálna prietrž sa vyskytuje u dospelých aj u detí. Takýto patologický proces sa dá diagnostikovať aj u žien a mužov, ale brušné prietrže u mužov sú oveľa častejšie.

Povaha klinického obrazu bude závisieť od jeho formy. Nekomplikovanú formu tohto ochorenia možno charakterizovať iba miernym výstupkom do brušnej steny bezbolestnej povahy. Príznaky komplikovanej kýly brucha budú sprevádzané mimoriadne nepríjemnými príznakmi: bolesť brucha, obmedzená pohyblivosť, výčnelky sa nedajú korigovať.

Diagnóza je založená na fyzikálnych vyšetreniach, laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach. Liečba brušnej prietrže je iba chirurgická. Vo výnimočných prípadoch je obväz predpísaný na prietrž brucha, ale iba vtedy, ak operácia nie je za určitých okolností možná. Malo by byť zrejmé, že konzervatívna terapia nevylučuje problém pri koreni a pás prietrže brucha po dlhodobom nosení len zhoršuje patológiu..

S nekomplikovanou formou takého patologického procesu a včasnou liečbou bude prognóza podmienečne priaznivá. V tomto prípade je relaps extrémne zriedkavý - iba v 3-5% prípadov. Pri zhoršenej forme patológie bude prognóza závisieť od stavu vnútorných orgánov prietrže, ako aj od včasnosti terapeutických opatrení..

etiológie

Brušná stena vo svojej štruktúre je zložitá anatomická štruktúra, ktorej hlavnou funkciou je udržiavanie brušných orgánov. V skutočnosti existuje určitá rovnováha medzi odporom brušnej steny a vnútrobrušným tlakom. Ak je v dôsledku určitých etiologických faktorov táto rovnováha narušená, dochádza k vyčnievaniu orgánov prostredníctvom slabostí pobrušnice. Výsledkom je nádor, ktorý je ťažké zamieňať s akýmkoľvek iným ochorením..

Abdominálna hernia u mužov, ako aj abdominálna hernia u žien, môžu byť výsledkom týchto etiologických faktorov:

 • patologické procesy spojivového tkaniva;
 • vrodená alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • náročná práca;
 • komplikované tehotenstvo;
 • chronický, nahnevaný kašeľ;
 • chronická zápcha;
 • poranenia brucha;
 • pooperačné jazvy;
 • chronická perivisceritída.

Inými slovami, akýkoľvek faktor, pri ktorom dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, môže spôsobiť vznik prietrže. V dospelosti je najčastejšou príčinou prejavu takého patologického procesu vzrastanie hmotnosti a komplexné tehotenstvo. U detí sa toto ochorenie môže vyskytnúť v dôsledku dlhodobého, nahnevaného plaču a zápchy.

Je dôležité pochopiť, že iba lekár môže presne určiť, prečo sa takáto patológia vyskytuje. Vykonávanie autodiagnostiky a samoliečby v tomto prípade nie je len nepraktické, ale môže byť život ohrozujúce.

klasifikácia

Klasifikácia prietrže brucha sa vykonáva podľa niekoľkých zásad: etiológia, klinické a morfologické príznaky, štádium vývoja a lokalizácia..

Takéto vzdelanie môže byť podľa pôvodu:

 • primárne alebo vrodené - vyskytuje sa s abnormalitami vo vývoji plodu;
 • sekundárne alebo získané - vzniká v dôsledku zranení, vzpierania, ako komplikácia po závažných patologických procesoch, operáciách atď..

Lokalizáciou sa berú do úvahy nasledujúce typy brušnej prietrže:

 • pupočnej;
 • nadbrušku;
 • trieslová;
 • stehenné
 • laterálna brušná prietrž;
 • Spigelia hernia.

Podľa klinického obrazu je prietrž:

 • primárny;
 • pooperačné;
 • opakujúci.

Tieto formy sa odlišujú podľa charakteru miesta výskytu slezinného vaku:

 • vonkajšia prietrž brucha;
 • vnútorná brušná prietrž.

Z povahy patologického procesu sa považujú tieto poddruhy:

Druhá forma je charakterizovaná mimoriadne nepriaznivými prognózami, pretože sa môže vyvinúť nekróza tkaniva s pridruženými komplikáciami.

Je potrebné poznamenať, že prietrž spigeliánskej línie brucha je najbežnejšia, ale presná diagnóza sa vykonáva iba vyšetrením..

symptomatológie

Počiatočné štádium vývoja klinického obrazu je asymptomatické. S rastúcim vzdelaním môže byť klinický obraz charakterizovaný závažnejšími symptómami.

Vo všeobecnosti sú príznaky brušnej prietrže nasledujúce:

 • akútna bolesť, ktorá sa stáva silnejšou, keď sa pacient pohybuje, zdvíha závažia;
 • pri fyzickej aktivite a dokonca iba pri kašľaní, smiechoch vyčnieva herniálny vak;
 • v počiatočnej fáze je prítomná iba malá subkutánna formácia;
 • keď osoba zaujme vodorovnú polohu, môže sa výstupok sám nastaviť.

Okrem všeobecného klinického obrazu budú existovať špecifické príznaky, ktorých povaha bude závisieť od toho, ktorý orgán sa podieľa na patologickom procese..

Okrem toho môže byť prítomný klinický obraz nasledovnej povahy:

 • zvýšenie teploty;
 • slabosť, malátnosť;
 • nevoľnosť a silné zvracanie;
 • bolesť v epigastrickej zóne;
 • zápcha, ktorá má charakter chronického ochorenia;
 • porušenie procesu močenia - časté výzvy, ktoré neprinášajú úľavu, bolesť a nepohodlie v podbrušku.

Malo by sa poznamenať, že lokalizácia prejavu bolesti bude závisieť od typu prietrže, takže bolesť môže byť prítomná na boku, v pupku a v slabinách..

Ak existuje bledá prietržová kýla, potom sa stav pacienta veľmi rýchlo zhorší. Ak nie je poskytnutá pohotovostná lekárska starostlivosť, nie je vylúčená ani smrť..

diagnostika

Diagnóza brušnej prietrže je založená na fyzikálnom vyšetrení pacienta, osobnej anamnéze, ako aj na inštrumentálnych a laboratórnych výskumných metódach..

Najskôr lekár vyšetrí pacienta. Počas tejto fázy diagnostiky objasňuje povahu klinického obrazu, ako dlho sa príznaky začali objavovať, a študuje osobnú anamnézu pacienta. Osobitne by ste mali venovať pozornosť životnému štýlu a rozsahu pacienta.

Ďalšou fázou vyšetrenia budú tieto diagnostické opatrenia:

 • štandardné laboratórne testy;
 • Ultrazvuk brucha;
 • prehľadová rádiografia;
 • rádiografia priechodu bária tenkým črevom;
 • diagnostická laparoskopia.

Na základe výsledkov štúdií bude predpísaná liečba.

liečba

Liečba je často radikálna: prietrž sa odstraňuje z brucha, v niektorých prípadoch sa postihnutý orgán odstráni (čiastočne alebo úplne, v závislosti od štádia nekrotického procesu). Špeciálna sieť sa používa aj na prietrž brucha, čo umožňuje najúčinnejšie ošetrenie prednej steny brucha..

Konzervatívna liečba je v tomto prípade neúčinná, pretože problém neodstráni, ale len spomalí jeho ďalší vývoj. Tento spôsob liečby je predpísaný iba vtedy, keď je operácia pre určité lekárske indikátory neprijateľná. V tomto prípade sa môže použiť pás na brušnú prietrž..

Je potrebné si uvedomiť, že pás prietrže brucha s predĺženým nosením len zhoršuje patologický proces, pretože pomáha uvoľňovať svalový korzet..

Ďalej je pacientovi predpísaná lieková terapia a diéta. Fyzická aktivita a dokonca aj aktivita sú zakázané.

Prognóza bude závisieť od závažnosti patologického procesu a včasnosti začiatku terapeutických opatrení. Pokiaľ ide o prevenciu, neexistujú žiadne konkrétne metódy. Mali by sa prijať opatrenia na zabránenie etiologickým faktorom. Samoliečba je vylúčená.

Pruh

Kýla je bežná chirurgická patológia, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním alebo výstupom vnútorného orgánu z oblasti, kde by mala byť normálna. V prípade komplikácií môže dôjsť k strate fragmentov orgánov prirodzenými otvormi smerom von alebo do iných dutín.

Táto patológia je nebezpečná, pretože v počiatočnej fáze príznaky prietrže prakticky neexistujú. S lekárom sa konzultuje iba vtedy, keď sa výčnelok zväčšil alebo sa vyskytli komplikácie. Kýla sa môže vyskytovať v každom veku, dokonca aj u novorodenca (pupočnej kýly). Podľa WHO sa toto ochorenie vyskytuje u mužov dvakrát častejšie ako u žien.

Prečo sa vyskytuje prietrž?

K uvoľneniu orgánu z jeho dutiny môžu prispieť rôzne faktory. Hlavným dôvodom je oslabenie tkaniva brušnej steny. Dôvodom môže byť dedičný faktor, vek, životný štýl.

Medzi ďalšie príčiny tvorby hernie patrí:

 • poranenia brucha;
 • nadváha;
 • operácie na brušnej stene;
 • nadmerná fyzická aktivita, ktorá vedie k častému zvýšeniu tlaku v bruchu;
 • ťažký chronický kašeľ, ako aj neustále plač (u dieťaťa);
 • tehotenstva;
 • zápcha
 • problémy s močením.

Medzistavcové kýly často postihujú ľudí po 35 rokoch. Toto je podporené zmenami kostného tkaniva súvisiacimi s vekom, poklesom metabolizmu, zlým držaním tela a chorobami chrbtice.

Známky prietrže: keď potrebujete navštíviť lekára

Vo väčšine prípadov je výčnelok zistený náhodou, pretože malé útvary sú asymptomatické alebo majú mierne príznaky. Niekedy sa človek môže cítiť nepohodlie počas obdobia aktivity, popíjania alebo pocitu opuchu v oblasti trieslovín a / alebo brucha. Hlavným príznakom choroby je nápadná malá pečať pod kožou..

Ako vyzerá prietrž?

Vzhľad sú to husté útvary, ktoré sa častejšie vyskytujú v tvare kruhu. Môžu meniť veľkosť v závislosti od polohy tela. Vo zvislej polohe, ako aj pri kýchaní, kašľaní sa zväčšujú a pri ležaní sa zväčšujú alebo úplne vymiznú..

Ak sa ocitnete s takýmto vzdelaním, určite by ste mali navštíviť chirurga, ktorý objasní diagnózu.

Druhy kýly: kde sa môžu vyskytnúť

Všetky hernie sú rozdelené do 2 veľkých skupín:

 1. Externé - viac ako 70% všetkých identifikovaných chirurgických patológií. Dajú sa ľahko diagnostikovať, aby boli počas hmatu viditeľné a hmatateľné. Ide o femorálnu, ingvinálnu, pupočnú, sedaciu a pooperačnú prietrž.
 2. Interné - neprekračujte určitú dutinu. Zoznámte sa menej často. Patria sem intraperitoneálne a bedrové rebrá, hernia pažeráka.

Zvážte, kde sa vyskytujú najbežnejšie vonkajšie druhy..

 1. Femorálne útvary opúšťajú femorálny kanál. Ženy sú náchylnejšie na túto patológiu kvôli väčšej panvovej štruktúre. Tento typ prietrže je ťažké zistiť sám..
 2. Inguinálne kýly sa považujú za mužskú patológiu, pretože ženy sú pomerne zriedkavé. Výčnelok sa vyskytuje v dutine trieslového kanálika, niekedy môže zostúpiť do mieška.
 3. Pupočné výčnelky môžu byť vrodené alebo získané. Vrodené patológie sa zisťujú okamžite pri narodení alebo sa tvoria u detí prvého roku života. Získané často u žien, pretože počas tehotenstva dochádza k predĺženiu pupočného krúžku.
 4. Epigastrická alebo hernie bielej stredovej línie brucha. Môžu sa tvoriť v pupku, nad alebo pod ním. Vystavený mužom po 25 rokoch a ženám po 40 rokoch.

Je tiež možný výskyt medzistavcových kýly krčnej alebo bedrovej chrbtice. Identifikujte takéto formácie častejšie u mužov a starších ľudí.

Ako určiť kýlu u dieťaťa

U novorodencov je najbežnejšou patológiou pupočná kýla. Najčastejšie sa vyskytuje v nemocnici.

Medzi typické príznaky prietrže u dieťaťa patrí:

 • pri plaču alebo kričaní v blízkosti pupka dochádza k výčnelku, ktorý sa ľahko ustúpi;
 • ak je kýla veľká, bude sa formácia pozorovať dokonca aj v pokoji;
 • pri palpácii sa cíti pod kožou pevné okrúhle tesnenie;
 • zápcha, pretože v dôsledku kýly sa môže vyskytnúť črevná obštrukcia;
 • častý plač, odmietnutie jesť.

Ak má dieťa takéto príznaky, musíte kontaktovať pediatrického lekára. U malých detí často výčnelok sám osebe vymizne, ale na zabránenie komplikáciám je dôležité lekárske pozorovanie. U detí sa tiež vyskytujú trieslovinové výčnelky a stredné brušné kýly.

Patologická diagnostika

Ak máte podozrenie na herniu, musíte sa dohodnúť s chirurgom alebo neurológom (na bolesť chrbtice). Dôležitou metódou na odhalenie patológie je dôkladné vyšetrenie, ktoré zahŕňa prehmatanie (prehmatanie prstami), klepanie a kontrolu príznaku kašľa..

Na objasnenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa môžu predpísať tieto štúdie:

V zriedkavých prípadoch je možné odoslať diagnostickú laparoskopiu. Ide o menej traumatický a bezpečný postup, ktorý sa vykonáva v anestézii pomocou laparoskopu..

liečba

Jediným efektívnym spôsobom, ako sa natrvalo zbaviť prietrže, je chirurgický zákrok. Nosenie obväzu, zníženie alebo nabíjanie môže poskytnúť iba dočasnú úľavu. Prípady samoliečenia sa pozorovali iba v detstve s určitými typmi kýly..

Najlepším riešením je oprava prietrže, ktorá sa dá vykonať chirurgickým rezom (otvorený chirurgický zákrok) alebo pomocou malých vpichov (laparoskopia)..

Ak existujú kontraindikácie chirurgického zákroku, odporúča sa dodržiavať diétu, nosiť podpornú ortézu a normalizovať stolicu. Tieto metódy nezbavia kýlu, ale pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a spomaliť vývoj choroby..

Možné komplikácie

Kýla je progresívna chirurgická patológia. S nárastom vzdelania sú možné tieto podmienky:

 1. Prolaps alebo ťažké vystupovanie orgánov do iných dutín môže viesť k ich skrúteniu a zovretiu. Je to veľmi nebezpečný stav, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou, nevoľnosťou a intoxikáciou tela..
 2. Neredukovateľné formácie v priebehu času môžu viesť k koprostáze (stagnácia stolice).
 3. Zápalové hnisavé procesy v herniálnom vaku, ktoré ovplyvňujú vnútornosti.

Toto sú veľmi vážne stavy, ktoré si vyžadujú povinnú lekársku starostlivosť. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, zdravotné postihnutie je možné.

Najlepší spôsob, ako nájsť patológiu včas, je venovať pozornosť svojmu zdraviu a pravidelným lekárskym vyšetreniam. Ak kýla už vznikla, potom sa jej zbaviť žiadne masti, pleťové vody a masáže. Niekedy sa môže schovať, ale toto je dočasný jav. V každom prípade sa vyžaduje odborná pomoc..

Brušná prietrž

Príznaky prietrže brucha

Hlavným príznakom prietrže brucha je prítomnosť objemovej formácie (pri vonkajších prietržiach). Môže byť zaoblená, pripomína konzistenciu cesta alebo nemusí zapadať alebo sa nemusí zmestiť do brušnej dutiny..

Po jeho nastavení počas búšenia brušnej steny nájdete defekt okrúhleho alebo štrbinového tvaru - herniové brány, cez ktoré kýla prechádza pod kožu.

Veľkosť herniového výčnelku sa môže meniť od dvoch do niekoľkých desiatok centimetrov (obrie hernie).

Typická lokalizácia („slabiny“ brucha):

 • oblasť slabín;
 • pupočníkový pupok;
 • femorálny kanál (umiestnený na prednej strane stehna);
 • biela čiara brucha (stredná vertikálna čiara uprostred prednej steny brucha);
 • pooperačná oblasť jaziev.
Hrudný výčnelok je zvyčajne bezbolestný, zmenšuje sa alebo mizne pri horizontálnej polohe tela a zvyšuje sa fyzickou námahou. Ostatné príznaky nekomplikovanej prietrže zvyčajne chýbajú..

Osobitným nebezpečenstvom v klinickej praxi sú uškrtené hernie (uškrtenie je náhle alebo postupné stláčanie herniálneho obsahu v herniálnom portáli, ktoré je sprevádzané porušením krvného zásobenia a pri dlhodobom porušovaní - nekróza (nekróza) herniálneho obsahu).

Uškrtená prietrž je núdzový stav, ktorý vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok. Jej príznaky sú:

 • výskyt náhlej akútnej bolesti prietrže. Môžu sa objaviť po zdvíhaní závaží, pohyboch čriev (vyprázdňovanie konečníka), fyzickej aktivite alebo bez zjavného dôvodu;
 • herniálny výčnelok sa stáva napätým, bolestivým a prestáva sa prispôsobovať (voľne sa vracať) do brušnej dutiny.

formuláre

príčiny

Faktory, ktoré vedú k rozvoju prietrže, sa delia na predispozíciu (vytvára podmienky pre výskyt prietrže) a produkciu (ktoré sú „tlakom“ na výskyt prietrže).

Predisponujúce faktory sú:

 • vrodené chyby brušnej steny;
 • rozšírenie prirodzených otvorov brušnej steny (pupok, trieslový kruh, femorálny krúžok);
 • riedenie a strata elasticity tkaniva na pozadí starnutia, vyčerpania;
 • zranenie alebo zranenie (najmä pooperačné). Hnisanie pooperačnej rany zvyšuje riziko prietrže.
Produkujúcim faktorom prietrže je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Tomu napomáha:
 • ťažká fyzická práca;
 • kašeľ (pri chronických ochoreniach pľúc);
 • ťažkosti s močením;
 • zápcha
 • ascites (nahromadenie tekutín v brušnej dutine);
 • plynatosť (nadmerné hromadenie plynov v čreve);
 • obezita.

Lekár bude pomáhať pri liečbe tohto ochorenia

diagnostika

Liečba brušnej prietrže

Chirurgické ošetrenie kýly.

Konzervatívna liečba vo forme obväzu sa odporúča iba pri nekomplikovanej prietrži u starších a chorých ľudí, u ktorých je vysoké riziko chirurgického zákroku..

Porušenie (náhle alebo postupné stlačenie ktoréhokoľvek orgánu brušnej dutiny v bráne prietrže) prietrže je absolútnou indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Operácie spojené s odstránením nekomplikovanej hernie sa vykonávajú podľa plánu po náležitej príprave. Všetky operácie je možné rozdeliť na:

 • plastická chirurgia s vlastnými tkanivami (keď je prietržová brána (defekt v brušnej stene) odstránená zošitím vlastných tkanív brušnej steny rôznymi technikami);
 • plast s umelými materiálmi - používajú sa špeciálne siete.
V pooperačnom období je potrebné:
 • diéty;
 • nosiť obväz;
 • obmedzenie cvičenia.

Komplikácie a dôsledky

 • Porušenie prietrže s nekrózou (nekrózou) hernia (brušné orgány vo vnútri kýly) a rozvoj peritonitídy (zápal všetkých brušných orgánov).
 • Obštrukcia čriev (ťažkosti alebo nedostatok potravy cez črevo).
 • Regionálne porušenie s perforáciou (poškodenie steny) čreva a rozvoj fekálnej peritonitídy (závažný zápal všetkých brušných orgánov).
 • Hnisanie (flegmon).
 • Postupné zvyšovanie obsahu prietrže a vznik „syndrómu malého žalúdka“ po operácii (stav, pri ktorom sa obsah prietrže prestane zapadať do brušnej dutiny)..
Nekomplikovaná kýla nie je núdzová, ale môže byť nepohodlná. Mali by ste si však pamätať na neustále riziko porušenia prietrže. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte lekára.

Ak sa vyskytnú príznaky porušenia, je potrebná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok, pretože tento stav predstavuje skutočné ohrozenie života pacienta.

Abdominálna hernia: príznaky, diagnostika a liečba

„Pupok sa uvoľnil“, „bol žalúdok roztrhaný“ - a v 21. storočí možno medzi obyvateľstvom nájsť takéto výroky o tejto patológii. Mnoho ľudí má diagnózu hernie podľa ucha, ale málokto vie, čo to znamená.

Zoberme si, čo je to choroba a čo sa zdá. Aké sú jej príznaky, metódy diagnostiky a liečby.

Čo je prietrž brucha

Jedná sa o vznik vnútorných orgánov pod vonkajšou kožou tela alebo do inej dutiny prostredníctvom „slabých miest“ prednej steny brucha: poruchy parietálneho pobrušnice, svalová aponeuróza, tkanivá podstupujúce chirurgický zákrok.

Vnútorné orgány „robia svoju cestu“ k miestam, ktoré sú pre nich neobvyklé prostredníctvom prírodných alebo umelých dier vytvorených v brušnej stene v dôsledku patologických procesov.

Častejšie (až 80% prípadov) trpia touto patológiou muži, zvyšných 20% tvoria deti a ženy.

Hlavné príčiny choroby sú:

 • Prudký nárast tlaku v bruchu.

Tento stav je vyvolaný častou zápchou, dlhodobým kašľom, silnou fyzickou námahou, namáhaním počas pôrodu.

 • Znížený svalový tonus a elasticita.

Vyskytuje sa u starších ľudí, malých detí, s niektorými chorobami. Pozoruje sa tiež pokles svalového tonusu pri nízkej fyzickej a pohybovej aktivite, opakovaných tehotenstvách, obezite.

 • Vrodená slabosť a nedostatočný rozvoj spojivového tkaniva.

Často ide o dedičnú predispozíciu alebo o jeden z prejavov systémových autoimunitných patológií..

 • Vrodené malformácie a oneskorená tvorba prednej brušnej steny.

Anomálie vývoja sú viditeľné voľným okom okamžite po narodení dieťaťa, objavuje sa už s existujúcimi vrodenými kýlami.

 • Pooperačné komplikácie.

Rozpor okrajov prešívaných počas operácie tkanív alebo ich poškodenie.

Ako vyzerá prietrž na žalúdku?

Vyššie uvedené faktory prispievajú k tomu, že vnútorné orgány - črevné slučky, väčší omentum, ako aj akýkoľvek orgán brušnej dutiny, vystupujú cez slabé miesta brušnej steny nachádzajúce sa v pupku, ingvinálny prsteň, biela čiara brucha..

To vedie k výčnelkom, hrčkám, guľatosti pod kožou. Novo sa objavujúca formácia sa zväčšuje, keď sa napína, smeje sa, kašeľ, plače a klesá v ležiacej polohe..

Ak proces nie je komplikovaný, výstupok môže byť nastavený prstami, ale opäť sa objaví pohyb a mierne fyzické úsilie.

Výsledná prietrž má nasledujúce zložky alebo anatomické prvky:

 • Brána je diera v aponeuróze, fascii, svale, cez ktorú vyčnievajú orgány mimo brušnej dutiny..
 • Herniový vak je súčasťou pobrušnice, ktorá opúšťa bránu spolu s vnútornosťami.
 • Obsah - veľký omentum alebo malé, sigmoidné hrubé črevo, močový mechúr, maternica a jej prílohy, ako aj akýkoľvek mobilný orgán nachádzajúci sa v oblasti herniálneho vaku.

Ak je obsah úplne vytlačený späť cez bránu do brušnej dutiny - je to opraviteľná prietrž.
Ak je možné vnútornosti opraviť iba čiastočne alebo vôbec - neredukovateľné.

Ak sa obsah uviazne v mieste výstupu - hovoríme o uškrtených prietržoch, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Čo sú brušné kýly

Existuje niekoľko klasifikácií tejto širokej koncepcie..

Podľa pôvodu rozlišujú:

 • vrodený.
 • Získal. Z námahy a zvýšeného tlaku v bruchu, pooperačných, traumatických, spojených s atrofiou svalov.

Podľa klinického priebehu:

 • Nekomplikované (opraviteľné).
 • Komplikované (nezvratné, narušené).
 • Vonkajšie - opuchnuté útvary, často zaoblené, sa vizualizujú pod kožou.
 • Vnútorné - výčnelky sa vyskytujú hlboko do hrudnej dutiny alebo do vreciek, trhliniek pobrušnice.

V závislosti od lokalizácie patológie týkajúcej sa anatomických formácií sa na tele pacienta rozlišujú tieto odrody hernií:

tanínová

Zastávajú vedúce miesto medzi inými druhmi patológie - až do 76% v štruktúre všetkých kýly, pohlavie mužov predstavuje 90 - 97% všetkých prípadov ich rozvoja v ingvinálnej oblasti..

Sú vrodené - s nezatvorením vaginálneho procesu pobrušnice a sú častejšie u detí a tiež sa získajú:

 • Šikmé - prejsť vonkajšou trieslovinou, väčšou charakteristikou detstva a stredného veku.
 • Priamy priechod vnútornou fosíliu sa nachádza pri koreni šourku nad trieslovým väzom vo forme zaoblenej formácie, často dvojstrannej, najmä v starobe.
 • Posuvné - majú orgán (močový mechúr alebo slepé črevo) ako jednu zo stien herniálneho vaku, ak sa vyskytnú, poruchy močenia alebo defekácie, časté nutkania, bolestivé pocity.

Intuuálne výčnelky sa vyskytujú náhle, často na pozadí nadmernej fyzickej námahy alebo sa tvoria postupne. Pri vyšetrení sú lepšie vizualizované, keď je pacient vo zvislej polohe, v horizontálnych nekomplikovaných herniach možno ľahko nastaviť.

Na objasnenie diagnózy po redukcii musí lekár vykonať digitálne vyšetrenie slabinového kanála, pričom prietrž, jeho prsteň a steny sa výrazne natiahnu.

Stehná

Vo všeobecnej štruktúre zaberajú 5 až 7% a sú častejšie u žien kvôli nižšej sile ingvinálneho väzu a lepšej anatomickej závažnosti cievnych a svalových medzier..

Pre túto rozmanitosť útvarov je charakteristický polkruhový tvar a umiestnenie na vnútornej ploche hornej tretiny stehna pod trieslovým väzom..

pupočnej

Často sa vyskytujú u detí v prvých šiestich mesiacoch života v dôsledku nedostatočného rozvoja brušnej steny a slabosti priečnej fascie, vyskytujú sa aj u dospelých..

Predispozičné faktory prispievajú k ochoreniu v detstve: predĺžený plač, plač, choroby, ktoré môžu viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (čierny kašeľ, záškrt).

Znakom tohto ochorenia u malých detí je možnosť samoliečenia vo veku 3 až 4 rokov, čo je spôsobené vývojom a posilňovaním svalov. U dospelých sa epifýzy v pupku objavujú častejšie s opakovanými tehotenstvami, nedostatkom pohybu a tréningu brušných svalov s ťažkou obezitou..

Pri diagnostike vzdelávania v tejto oblasti je potrebné postupovať opatrne: niekedy môže byť uzlom v pupku metastáza rakoviny žalúdka. Preto by sa diagnostické opatrenia na diferenciáciu patológie mali vykonávať v plnom rozsahu.

Biela línia prietrže

V 60% prípadov sa vyskytujú u mužov v dôsledku slabej aponeurózy, trhliny plné tukového tkaniva, cez ktoré vnútorné orgány ľahko prechádzajú pod kožu.

Môžu byť supra-, sub- a umbilical. V súlade s tým sa hernálny obsah môže vydutie nad, pod alebo priamo v strede pupka.

Traumatické a pooperačné

Pooperačné formácie sa vyskytujú v oblasti jazvy kvôli:

 • Divergencia okrajov prešitej aponeurózy.
 • Vada v ňom.
 • Hnisavé rany.
 • Nadmerná fyzická námaha, ktorá je v pooperačnom období neprijateľná.

Výstup vnútorných orgánov sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy a pretrhnutia svalov, fascie, aponeurotickej vrstvy.

Vzácne druhy

Táto kategória obsahuje:

 • Xiphoidová prietrž - vytvorená kvôli defektu v konečnej časti hrudnej kosti.
 • Postranná (lunárna línia) - vzniká v dôsledku defektu aponeurózy priečneho svalu a vonkajšieho okraja svalu rekta abdominis.

Klasifikácia tejto patológie je veľmi rozsiahla, ale skúsenému chirurgovi nebude ťažké diagnostikovať chorobu, a to tak jej vonkajšími prejavmi, ako aj klinickými príznakmi..

Bočná prietrž

Patrí k zriedkavým druhom a nazývajú sa tiež kýla lunátnej (spigeliánskej) línie. Táto línia prechádza aponeurózou priečneho brušného svalu a okrajom svalu rekta. V tejto oblasti sa formujú vstupné brány a objaví sa ich obsah.

Znakom patológie je, že herniálny vak nie je umiestnený subkutánne, ale pod aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu brucha, t.j. v podstate intersticiálna entita.

Často je toto vydutie zamieňané s nádormi vnútorných orgánov a inými patológiami, diagnostika je náročná.

Vnútorná kýla

Patológia, pri ktorej sa vnútorné orgány pohybujú v brušnej dutine do vreciek, medzier a otvorov parietálneho pobrušnice alebo do hrudnej dutiny (bránice hernie). Miestom výstupu z hernálneho vaku môže byť peritoneálna štrbina, ktorá sa pri chirurgickom zákroku nezošije.

Príznaky tohto typu výčnelku sú podobné klinike akútnej obštrukcie čreva (s touto diagnózou sa pacienti najčastejšie nachádzajú na operačnom stole): prudká kŕčová bolesť brucha, zvracanie, nadúvanie, zhoršená peristaltika, oneskorená stolica a výtok plynu..

Príznaky a príznaky brušnej prietrže

Klinický obraz tohto ochorenia môže závisieť od toho, či je choroba komplikovaná alebo nie..

Príznaky nekomplikovanej prietrže

Hlavnou sťažnosťou u pacientov s nekomplikovanou patológiou je prítomnosť necharakteristického výčnelku na bruchu. Zvyčajne je bezbolestná, zaoblená, mäkká elastická konzistencia, poddajná.

Jeho rozmery sa zväčšujú v stojacej polohe, keď pacient leží v horizontálnej polohe, formácia môže spontánne zmiznúť alebo bezbolestne upraviť ľahkým stlačením prstov.

So zvýšeným vnútrobrušným tlakom: smiech, kašeľ, plač, napätie - výčnelok zaujme svoju pôvodnú pozíciu a môže sa mierne zväčšiť..

Pacienti sa môžu sťažovať na nepohodlie pri chôdzi, kreslenie, bolesť. Ak sa formácia prudko tvorí s nadmerným fyzickým namáhaním, v čase uvoľnenia obsahu nákladu si pacienti všimnú krátkodobú silnú bolesť v oblasti výsledného výčnelku..

Príznaky obmedzenej prietrže

Ak dôjde k porušeniu pri prietržovej bráne, vyvinie sa akútna chirurgická patológia so živým klinickým obrazom. Stav, pri ktorom nemôžete váhať, ale musíte pacienta bezodkladne dopraviť na chirurgické oddelenie.

Existuje 5 hlavných príznakov podozrenia z porušenia:

 • Ostrá bolesť.
 • Neplatnosť obsahu.
 • Napnutie, vydutie tesnenia.
 • Nedostatok prenosu kašľa - ak je pacient požiadaný, aby kašľal, tlak sa nepreniesol do oblasti vyčnievania..
 • Silná bolesť pri pohmate.

Ak sa jeden z vyššie uvedených príznakov objaví u pacientov s predtým nekomplikovanou patológiou, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Ako bolí prietrž

Syndróm bolesti pociťovaný pacientom sa môže líšiť v závažnosti. Výstup herniálneho vaku bude sprevádzaný intenzívnou silnou bolesťou, ak sa v čase nadmerného fyzického úsilia, poranenia brucha vytvorí veľmi rýchlo..

Pri komplikovanom postupe ako takom sa pri chôdzi, smiechu, kašľaní v oblasti vydutia nevyskytujú bolesti, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity..

Vývoj porušenia vedie k vzniku neznesiteľných bolestivých bolestí, ktoré sa stávajú trvalými a bolestivými. Pacient nenájde miesto a ponáhľa sa do postele. Akékoľvek pokusy dotknúť sa zvýšeného, ​​intenzívneho a hustého výčnelku zvyšujú už tak ostrú bolesť.

Ak sa prietrž vytvorí postupne, v starobe, dochádza k závislosti na nepríjemných miernych prejavoch bolesti, pacienti sa nemusia sťažovať na bolesť alebo nepohodlie.

Diagnóza choroby

Diagnóza je stanovená na základe posúdenia príznakov lekárom, vyšetrenia, palpácie.

Z inštrumentálnych metód použite:

 • RTG brucha.
 • X-ray priechodu bária cez črevá
 • ultrazvuk.
 • CT sken prednej brušnej steny.

V závažných, mätúcich klinických prípadoch sa lekári uchýlia k endoskopickému vyšetreniu a vykonajú diagnostickú laparoskopiu.

Pre skúsených chirurgov však často nie je ťažké diagnostikovať vonkajšiu prietrž už podľa výsledkov externého vyšetrenia, hmatu a výsluchu pacienta..

Liečba chorôb

Hlavná liečebná metóda je chirurgická. Je to chirurgický zákrok, ktorý bráni rozvoju komplikácií: porušenie, zápal.

Výnimkou je pupočná kýla u detí: do 3 - 4 rokov je možná konzervatívna liečba. Použite obväzy s pelotom, častým ukladaním detí na bruško.

U pacientov, u ktorých je operácia oneskorená alebo kontraindikovaná z iného dôvodu (neskoré tehotenstvo, patológia srdca, pľúc, obličiek v štádiu dekompenzácie), sa odporúča nosiť obväz s pupočnou kýlou, ktorá slúži na mechanickú ochranu uvoľnených vnútorných orgánov, ktorá bráni ich ďalšiemu rozvoju. alebo porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa s nekomplikovanou patológiou vykonáva plánovaný chirurgický zákrok. Ak je choroba komplikovaná porušením, operácia sa vykonáva v naliehavom prípade.

Hernia Surgery

Pri nekomplikovanej hernii existujú určité štádiá chirurgického zákroku:

 • Expozícia herniálneho vaku, jeho pitva.
 • Oddelenie vzdelávania od okolitých tkanív a jeho otvorenie.
 • Redukcia obsahu do brušnej dutiny.
 • Orezová taška.
 • Plast a vystuženie brušnej steny pri výstupnej bráne miestnymi tkanivami alebo špeciálnymi materiálmi (pletivo).

Prístup na miesto zásahu môže byť klasický alebo môže byť laparoskopický (v súčasnosti sa najčastejšie používa pre trieslové a femorálne útvary)..

Endoskopické minimálne invazívne zákroky sú menej traumatické, ľahšie tolerovateľné, umožňujú pacientovi rýchly návrat do normálneho života a zotavenie sa z operácie.

Ak sa u pacienta vyvinú komplikácie, uvoľnené a znehybnené slučky čreva sú mŕtve, objem chirurgického zákroku sa výrazne zvýši: chirurgovia sa budú musieť nielen zbaviť prietrže, ale tiež určia životaschopnosť čreva, resekujú mŕtve oblasti a obnovia integritu orgánu. Toto je pomerne komplikovaná operácia, ktorá si vyžaduje vysoko kvalifikovaného zdravotníckeho personálu..

Plastická chirurgia alebo obnova sily aponeurózy, fascie a svalov na miestach, ktoré sa ukázali ako slabé a cez ktoré vypadli vnútorné orgány, sa vykonáva prostredníctvom vlastných tkanív podľa ich napätia a prešívania a pomocou špeciálnych chirurgických sietí..

Použitie polypropylénových sietí v hernioplastike sa osvedčilo, pretože:

 • Líši sa vysokou životnosťou a spoľahlivosťou.
 • Neabsorbovateľné a nedegradovateľné.
 • Nezvoláva odmietnutie tela.
 • hypoalergénne.
 • Znižuje mieru recidívy prietrže.
 • Vykonáva funkciu mechanickej ochrany po celý život.

Pre každý druh patológie boli vyvinuté chirurgické zákroky, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky a techniku. Objem a výber chirurgickej liečby, taktika plastickej chirurgie a jej metóda určuje ošetrujúci lekár individuálne.

Liečba ľudovými liekmi

Mnoho pacientov sa bojí chirurgického zákroku a pokúšajú sa obrátiť na alternatívne medicínske metódy v nádeji, že sa tohto ochorenia zbavia. Takéto metódy spracovania v tomto prípade nie sú opodstatnené a riskantné..

Návštevu lekára by ste nemali odkladať, pretože toto ochorenie môže byť kedykoľvek porušením predpisov - núdzový stav, ktorý bez chirurgického zákroku môže stáť životy.

Ľudové liečivá ako symptomatická terapia sú povolené iba vtedy, ak lekár dočasne neodporúča chirurgický zákrok z jedného alebo druhého dôvodu a tiež v prípade, že odborník „použil metódy od ľudí“.

 • Na zasiahnutú oblasť sa nanesie list kapusta, najlepšie celú noc.
 • Hernia tráva 100g. parou vriacou vodou a trvajte asi 2 hodiny. Na vypuklé miesto naneste dusenú trávu vo forme obkladu.
 • Zabaľte ovsené vločky uvarené na vode v tenkej vrstve a cez noc ich pripevnite k vydutiu. Opakujte najmenej 5 krát.
 • Pite raz denne na prázdny žalúdok pohár prevarenej vody s pridaním lyžice ľanového oleja.
 • Semená banánovníka pomelíme, naparte vriacou vodou, vypite 1 polievkovú lyžicu 3-4 krát denne po dobu troch týždňov.

Ak sa pacient rozhodne vyskúšať si tento alebo onen spôsob tradičnej medicíny, je potrebné sa vopred poradiť s lekárom, aby nedošlo k poškodeniu tela, ale nie k jeho poškodeniu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene je chronické ochorenie sprevádzané zmenami v štruktúre a veľkosti orgánu. Pečeň je hrudkovitá a drsná. Cirhóza sa najčastejšie vyskytuje pri dlhodobej otrave tela alkoholom a infekciami (hepatitída B).
Výčnelok je patologický proces v chrbtici, pri ktorom medziobratlová platnička presahuje jej anatomické hranice bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Dorsálny výčnelok je vydutie disku smerom dozadu smerom k miechovému kanálu.
A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:Čo je to xiphoidný procesV strednej časti hrudníka je malý proces, ktorý voľne vystupuje nadol, ktorého charakteristická forma mu dala názov - xiphoid.