loader

Hlavná

Liečba

Kýla: hlavné typy a liečba

Kýla brucha (alebo ventrálnej) je výstup vnútorných orgánov z dutiny brušnej do dutiny hrudníka, do mieška, pod kožu brucha, chrbta a slabiny stehna (v závislosti od typu formácie). V tomto prípade orgány neprichádzajú do styku s vonkajším prostredím, pretože je zachovaná integrita pobrušnice a pokožky..

Toto je jedna z najbežnejších chirurgických patológií: podľa štatistík sa vyskytuje u 3 - 7% dospelých a medzi chirurgickými zásahmi je prietrž hernie na druhom mieste vo frekvencii (po operácii na odstránenie apendicitídy).

Deti majú tiež ventrálne kýly (všetkých druhov). Najčastejšie sú pupočníkové (zaznamenané u 25–35% novorodencov) a slabé.

Navonok táto patológia vyzerá ako výstupok. Po jeho zistení si mnoho pacientov, aj bez konzultácie s lekárom, môže ľahko určiť, o čo ide.

Spočiatku, s týmto ochorením - príznaky vystupovania zriedka spôsobujú vážne nepríjemnosti, neobťažujú pacientov a sami o sebe nie sú nebezpeční. Deti väčšinou nemajú úplne žiadne sťažnosti, s výnimkou dostupnosti vzdelania. Avšak aj pri asymptomatických a malých formáciách existuje vždy riziko porušenia - a to je život ohrozujúci stav..

Preto, ak sa nájde prietrž na bruchu, mali by ste sa čo najskôr poradiť s chirurgom.

Jedinou liečbou ventrálnej hernie u dospelých (s výnimkou bránice) je chirurgický zákrok. Pre chirurga je to jednoduchý a ľahký postup, ktorý v 90% prípadov úplne vylieči prietrž a nie sú tu žiadne komplikácie..

U detí sa oveľa častejšie používajú liečebné metódy bez chirurgického zákroku alebo dokonca úplnej neprítomnosti (predpokladaná taktika), pretože príčiny výčnelku s rastom dieťaťa často vymiznú a formácia sa sama vylieči..

Celý prehľad o chorobe si môžete prečítať ďalej..

klasifikácia

Brušná hernia sa klasifikuje podľa niekoľkých znakov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • trieslová;
 • pupočnej;
 • stehenné
 • kýla bielej línie brucha;
 • phrenic;
 • vzácne druhy (bedrový, sedací, perineálny, epigastrický atď.).

Názov je daný umiestnením výčnelku

Výčnelok alebo predpoklady na jeho výskyt sú stanovené in utero

Vzdelávanie sa vytvára po narodení

Orgány vystupujú cez prirodzené otvory alebo slabosti brušnej steny (pupočníkový krúžok, biela línia brucha, trieslovinový kanál atď.)

Telá vyjdú na mieste pooperačnej jazvy

Opakovanie patológie po chirurgickom zákroku

Orgány opúšťajú tkanivo poškodené počas traumy.

Výduchy spojené s chorobami (detská obrna; slabé nervové spojenie (inervácia) svalov brušnej steny atď.)

Orgány vystupujú do inej dutiny alebo pod kožu

Orgány už opustili brušnú dutinu, ale zatiaľ sa nachádzajú vo vnútri inej anatomickej formácie a nie sú zvonka viditeľné (napríklad vo vnútri trieslového kanála).

Výstupok sa ľahko vsunie späť do brušnej dutiny

Výstupok sa neupravuje

Vnútorné orgány sú stlačené v mieste výstupu z výstupku, nie sú nastavené samostatne, je prerušená dodávka krvi

 • komplikované,
 • nekomplikovaný.

Príčiny choroby

Brušná prietrž sa vyvíja v dôsledku vrodených a získaných príčin..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

znamenieDruhy kýlycharakteristika
Anatomické umiestnenie
Podľa pôvodu1. Vrodené
2. Získané:
Podľa stupňa produkcie orgánovplne
neúplný
Podľa klinických príznakovrozšíriteľná
nenapraviteľný
zdržanlivý
Z dôvodu komplikácií

Vrodené - sú to anatomické abnormality, vďaka ktorým je uľahčené uvoľňovanie vnútorných orgánov cez slabé miesta brušnej steny..

Ak existujú vrodené príčiny, nemusí sa dieťa nevyhnutne narodiť s výčnelkom - môže sa tiež formovať oveľa neskôr, už v dospelosti, pod vplyvom provokujúcich faktorov (zvýšený tlak v bruchu, zranenia, choroby)..

Medzi získané príčiny patria faktory:

Zvyšujúci sa tlak v bruchu (tehotenstvo, pôrod, obezita, vzpieranie).

Porušenie integrity svalov brušnej steny (trauma, chirurgický zákrok).

príznaky

Medzi hlavné príznaky prietrže brucha patrí prítomnosť výčnelku veľkosti hrachu do melónu. Pri diafragmatickej prietrži je výstupok zvonka nepostrehnuteľný, pretože orgány vystupujú do hrudnej dutiny..

Menej často bolesť brucha, zápcha, nevoľnosť, vracanie, grganie.

Bolesť je zriedkavá. Bolesť sa najčastejšie vyskytuje pri veľkých alebo dlhotrvajúcich formáciách a so vznikom komplikácií. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v blízkosti výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu alebo dať spodnej časti chrbta, slabine a krížovej kosti. Pri diafragmatických herniach je za hrudnou kosťou pálivý pocit a bolesť..

Hrče v bruchu rôznych typov majú svoje špecifické príznaky, ktoré sú charakteristické len pre nich:

 • Pri stehennej hernii sa vyskytujú poruchy močenia a bolesť v spodnej časti brucha sa prudko zvyšuje s úplným vyrovnaním tela..
 • Pri diafragmatických prietržách sú hlavnými príznakmi pálenie záhy, grganie a narušenie prehĺtania. Možné dýchacie ťažkosti, kašeľ, chrapot.

Náhly nástup silnej bolesti brucha, slabosť, nevoľnosť a opakované vracanie sú hroznými symptómami, ktoré naznačujú, že zviera. Keď sa objavia, okamžite zavolajte sanitku a kontaktujte chirurgickú nemocnicu.

diagnostika

Diagnózu nutne potvrdí chirurg, aj keď je pacient presvedčený, že má herniálny výčnelok. Tento problém sa môže zamieňať s iným ochorením a zvonka viditeľné znaky mierneho vystupovania brucha s malou veľkosťou, atypickým umiestnením alebo neúplným výstupom z orgánu..

Na potvrdenie diagnózy obvykle chirurgovi stačí pohovoriť s pacientom a vyšetriť ho s palpáciou (palpáciou) formácie a priľahlých tkanív..

Liečebné metódy

Liečba dospelých

Chirurgický zákrok

Abdominálna hernia sa u všetkých dospelých lieči iba chirurgicky. Výnimkou sú bránice hernie (ktoré sa liečia konzervatívne v počiatočných štádiách) a prípady, keď je chirurgický zákrok kontraindikovaný (senilný vek, závažné chronické choroby)..

Chirurgická liečba nekomplikovaných výčnelkov sa vykonáva plánovaným spôsobom po všeobecnom vyšetrení (krvné a močové testy, konzultácie s chirurgom a terapeutom)..

Operácie s týmto problémom sú každodenné a jednoduché, vykonávajú sa v chirurgických nemocniciach akejkoľvek úrovne (aj v malých okresných nemocniciach). Počas zásahu chirurg nastaví výstupok, posilní oslabené tkanivo zošitím výstupného miesta prietrže.

Obdobie zotavenia po operácii je rýchle..

Aby sa predišlo recidíve ochorenia v skorom pooperačnom období, pacient nosí obväz av budúcnosti - obmedzuje alebo vylučuje faktory, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Konzervatívne metódy

Konzervatívne liečby:

 • nosiť obväz alebo špeciálne obväzy;
 • diéta,
 • gymnastika;
 • masáže;
 • eliminácia faktorov, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak (zápcha, náhla fyzická námaha, atď.);
 • lieky (preháňadlá, antispasmodiká na zmiernenie bolesti).

Konzervatívne liečebné metódy sa používajú na prevenciu komplikácií, prevenciu rastu vzdelania a zmiernenie príznakov u pacientov:

na ktoré sa nedá operovať (v dôsledku senilného veku, závažných patológií kardiovaskulárneho systému, porúch krvácania a niektorých ďalších stavov);

ktorej operácia je dočasne kontraindikovaná (tehotenstvo, zhoršenie chronického ochorenia).

Terapia u detí

O tom, ako liečiť kýlu u detí, sa rozhoduje individuálne, v závislosti od pravdepodobnosti samoliečenia, rizika komplikácií, dynamiky choroby (vzdelanie rastie alebo klesá, existujú nejaké príznaky).

Často je dieťa monitorované (bez liečby) alebo dočasne predpísaná konzervatívna terapia a potom sa vyhodnotia jeho výsledky.

A pupočníkovú prietrž, ktorá nie je komplikovaná a nie je náchylná k rastu u detí vo veku od 4 do 5 rokov, je možné liečiť iba konzervatívnym spôsobom..

záver

Ak ste dospelý a máte prietrž brucha (okrem bránice) - skôr choďte na operáciu k chirurgovi. Oneskorenie potrebného zaobchádzania môže viesť k rozvoju porušenia - a potom bude táto operácia stále potrebná, ale pre vás bude oveľa traumatickejšia..

Brušná prietrž: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Brušná prietrž sa nemôže objaviť neočakávane. Tvorí sa z určitých faktorov a času, nič iného. Takmer všetky príčiny tohto ochorenia sú rozdelené do predispozície k výskytu výčnelkov a dosiahnutiu výsledkov.

Brucho po odstránení prietrže môže byť ochabnuté a spôsobiť nepohodlie. Často sú bolesti.

príčiny

Do prvej kategórie patria faktory, ako sú šľacha a svalová slabosť získaná od narodenia, ako aj získané zmeny (v dôsledku chirurgických zákrokov, úbytku hmotnosti atď.), V dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v blízkosti femorálnej a trieslovinové kanáliky, pupočné krúžky atď.).

Do druhej kategórie patria faktory, ktoré stimulujú rast vnútrobrušného tlaku a slabý vzhľad kýly brucha u žien a mužov. Tieto faktory zahŕňajú ťažkú ​​fyzickú námahu, nádor brušných orgánov, plynatosť, problémy s močením, tehotenstvo atď..

Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že pri výskyte prietrže brucha musia vyššie uvedené faktory pôsobiť dlho. Vzhľad tohto ochorenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Previsnuté tkanivá v dôsledku veku.
 3. Chudnutie v dôsledku choroby alebo hladu.
 4. Obezita.
 5. Dlhý kašeľ.

príznaky

Ak chcete rozpoznať vznik choroby, mali by ste poznať jej príznaky. Nasledujúce príznaky brušnej prietrže sú:

 1. Hlavným príznakom je existencia hrče (vo veľkosti môže byť ako hrášok alebo vodný melón). Takmer vždy je možné vidieť výčnelok.
 2. Niekedy sú bolesti, ale veľmi zriedka. Vyskytujú sa v prítomnosti veľkých formácií, alebo ak tieto formácie existujú dlhú dobu a existujú komplikácie.
 3. Bolesť sa vyskytuje okolo výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu a môže dokonca dávať chrbát, krížovú kosti a slabiny..
 4. S niektorými kýlami môže horieť pálenie a bolesť za hrudnou kosťou.
 5. Niekedy sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosť a zápcha..
 6. Vzdelanie v bruchu je odlišné, ale majú určité príznaky.

Pre tieto útvary sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. V prípade femorálnej prietrže u žien alebo mužov sa objavujú problémy s močením a bolesť v dolnom bruchu sa zvyšuje, ak je osoba úplne vztýčená..
 2. V prípade diafragmatickej prietrže sa rozlišujú tieto príznaky: výskyt pálenia záhy, grganie, ťažkosti s prehĺtaním.
 3. Možné sú aj dýchavičnosť, kašeľ a chrapot.
 4. Náhly nástup bolesti brucha, letargia, nevoľnosť a neustále vracanie.

Toto sú celkom nebezpečné príznaky, ktorých vzhľad musíte spustiť poplachom, pretože hovoria, že došlo k porušeniu vzdelávania. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr..

Priama kýla

Získané formy uvoľňovania orgánu do trieslovej oblasti sú charakterizované rozmazanými symptómami a letargickým prechodom. Prvé príznaky brušnej prietrže u mužov sa môžu objaviť neočakávane. Kýla je síce malá, ale nespôsobuje bolesť. Ak bol prítomný už nejaký čas, pacient sa sťažuje na nepríjemný stav. Bolesť tiež nastáva s jej rastom. Potom pacient hovorí, že ho znepokojuje neustála bolesť v oblasti brucha a slabín. Pohodlie môže byť tiež v oblasti krížovej kosti, dolnej časti chrbta.

Spočiatku taká kýla u mužov a žien vyzerá ako malý pretiahnutý výbežok umiestnený v blízkosti slabín. Táto prietrž sa cíti pri fyzickej námahe a potom zmizne. Len čo sa bolesť ustavične prejaví, je výstupok viditeľný v akomkoľvek stave tela. Po nejakej dobe sa vytvoria komisie a spôsobujú bolesť. Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky (u žien) dostanú do vaku, môže to viesť k zhoršeniu močenia, bolesti počas menštruácie. V niektorých prípadoch môže ingvinálny prsteň vytlačiť krvné cievy a spôsobiť akútnu bolesť. Tento stav je nebezpečný, pretože sa môže začať nekróza tkaniva a infekcia sa rozšíri po celej brušnej dutine.

Pupočná prietrž

Príčiny pupočnej kýly brucha:

 1. Vrodené predĺženie pupočného prstenca, keď jazva nedosiahne koniec a je tu malá diera. To sa nemusí zistiť v detstve, ale v priebehu času sa môže za určitých podmienok vytvoriť prietrž..
 2. Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa žalúdok žien zvyšuje, pupok sa od neho tiahne. Vyvoláva sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Veľmi vysoké riziko u žien, ktoré rodili opakovane a počas tehotenstva, sa neriadilo pokynmi lekára. Komplexné pôrody, veľké dieťa, viacnásobné tehotenstvo tiež vedú k prietrži.
 3. Neaktívny život. Ak človek nie je zapojený do telesnej výchovy, jeho abs je omnoho slabší.
 4. Ťažké bremená. V čase zdvíhania závaží sa tlak v bruchu zvyšuje.
 5. Ochorenia sprevádzané vysokým vnútrobrušným tlakom. Môže to byť patológia tráviaceho systému, častá zápcha, pretrvávajúci kašeľ atď..
 6. Nadváha. Subkutánny tuk je ďalší objem, ktorý vedie k pupočnej prietrži.
 7. Prevedená operácia. Po operácii sa môže objaviť prietrž prietrže.

Femorálna prietrž

Stehnovou prietržou sa zvyčajným spôsobom rozumie patológia, pri ktorej sa orgány brušnej dutiny (zvyčajne črevá a omentum) posúvajú nad povolené hranice..

Prítomnosť femorálnej prietrže sa považuje za:

 1. Vzhľad hustého nádoru malej veľkosti medzi slabín a bedier, ktorý sa „schováva“, ak si pacient ľahne.
 2. Bolesť v oblasti stehien pri chôdzi, akákoľvek fyzická aktivita.

Chirurg je zapojený do diagnostiky choroby. Lekár najčastejšie používa tieto metódy:

 1. Irrigoskopia - röntgenová analýza hrubého čreva. Pacientovi sa podáva síran bárnatý. Po rovnomernom rozložení látky v tele lekár vyhodnotí stav čreva. V poslednej fáze je črevo naplnené vzduchom, aby bolo možné vyšetriť prítomnosť rôznych druhov polypov, vredov a podobne..
 2. Herniografia - zavedenie špeciálnej kompozície do brušnej dutiny. Pacientovi sa injekčne podá látka, ktorá sa predtým anestetizovala. Potom urobte fotografiu. Celý proces netrvá dlhšie ako šesťdesiat minút.

Pacient je spočiatku znepokojený iba brúsením prietrže pri fyzickej námahe. Nebude zbytočné objasňovať, že na začiatku sú pocity takmer nepostrehnuteľné, ale s vývojom sa stávajú silnejšími a silnejšími. Ďalej sa vytvorí dostatočne hustý nádor, ktorý sa pri zaťažení zväčší a pri absencii zmizne. Výčnelok sa výrazne zväčšuje a prestáva blednúť.

Biela línia prietrže

Biela brušná hernia u detí a dospelých je štruktúra šľachy, ktorá sa nachádza od hrudníka po pubu, zreteľne uprostred. Kombinuje šľachy umiestnené na oboch stranách šikmého svalu brucha..

Kýla brušnej línie je výčnelok malej oblasti brušného orgánu pod kožou (blízko bielej línie). V počiatočnom štádiu je patológia bezbolestná a pacienta veľmi neruší. Ale v priebehu času sa choroba vyvíja a môže dôjsť k porušeniu - orgány vaku sú stlačené nestlačiteľným šľachovým krúžkom, kde vystupujú. To je pre ľudí nebezpečné a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok. Koniec koncov, jediný spôsob, ako vyliečiť patológiu. Bez chirurgického zákroku môže pacient výčnelok iba mierne znížiť. To ale nevylieči, ale iba zníži tón šľachy a umožní diere natiahnuť sa ešte viac. Operácia kýly bielej línie brucha je pomerne jednoduchá a vždy funguje dobre. Existujú tri typy kýly:

 • supra umbilikálna prietrž;
 • blízko pupku;
 • pod tlačidlom brucha.

Posledne uvedený druh je zvyčajne zriedkavý. Bolesť s traumou na laterálnom a strednom menisku je iná. Ak je poškodená chrupavka, objaví sa akútna bolesť.

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

operácie

Existuje niekoľko typov brušnej kýly chirurgia:

 1. Standard - hernioplastika, sa vykonáva v prípade komplikácií alebo je naplánovaný.
 2. Operácia, ktorá sa vykonáva pomocou vášho vlastného tkaniva alebo pomocou syntetických implantátov s cieľom opraviť chybu. Vykonáva sa laparoskopicky podľa metódy Lichtenštajnska alebo pomocou hernioplastiky..
 3. Obštrukčná chirurgia sa používa na odstránenie pupočníkových defektov.

Doteraz bolo odstraňovanie prietrže obmedzené potrebou uzavrieť defekt v blízkosti tkaniva, ktoré sa dnes praktizuje, ale menej aktívne. Chirurgický zákrok sa vykonáva rezom desiatich až dvanástich centimetrov, hernálny vak sa oddelí a odstráni a orgán sa vráti na svoje pôvodné miesto..

Po odstránení sa plastická chirurgia uskutoční pomocou šitia svalu do trieslového väzu.

Operácia kýly bielej línie brucha pomocou napínacieho plastu má množstvo mínusov a oveľa menej výhod:

 1. Po zotavení po operácii bude potrebné vylúčiť telesnú výchovu, zmeniť stravu najmenej na šesť mesiacov.
 2. Výčnelok z miesta, kde bola prietrž po operácii brucha, sa môže znova vrátiť..
 3. Bolesť, jazva sa nemusí dobre uzdravovať a môže sa objaviť zápal.
 4. Pri operácii v mieste, kde bola jazva, sa môže vytvoriť kýla.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

prevencia

Profylaxia brušnej hernie pozostáva z niekoľkých bodov.

1. Dodržiavanie určitých pravidiel výživy:

 • frakčná výživa;
 • úplné vylúčenie údeného mäsa a párkov z potravy;
 • prejedanie nie je povolené;
 • odporúča sa obmedziť používanie cukru;
 • strava bohatá na zeleninu a ryby.

Stav tela priamo závisí od konzumovaného jedla, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať diétu.

2. Príjem základných vitamínov. Aby sa predišlo prietrži, odporúča sa užívať aj vitamínové komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať zdravý stav tela, posilňovať ho a obnovovať. Užívanie nasledujúcich vitamínov zníži riziko brušnej prietrže:

 • horčík (pohánka, orechy a syry);
 • vitamín C (citrusové ovocie, kivi, zelenina);
 • vitamín B (vajcia, hrach, fazuľa);
 • vitamín A (mrkva, ryby, melón, broskyne).

3. Cvičenie. Pravidelné vykonávanie určitých fyzických cvičení zabráni vyčerpaniu stien brucha, čo následne zníži pravdepodobnosť prietrže:

 • ťahá sa z polohy na chrbte a ohýba nohy na kolenách;
 • pootočením lisu je tiež potrebné zaujať náchylnú polohu, dotknúť sa kolien lakťami, vrátiť sa do východiskovej polohy;
 • striedavo sa vyrovnávajú nohy v polohe na bruchu, predtým sa nohy ohýbajú na kolenách.

Aby ste zabránili operácii brušnej hernie, musíte dodržiavať vyššie uvedené opatrenia a neustále sledovať svoje zdravie.

Čo je prietrž brucha alebo ventrálna prietrž a prečo je nebezpečný??

Mnohí sa domnievajú, že vyčnievanie rôznych vnútorných orgánov alebo inými slovami hernie, najmä malej veľkosti, je pre človeka iba kozmetickým problémom a nepredstavuje žiadne vážne nebezpečenstvo. A ľudia na prvý pohľad odložili taký jednoduchý problém v „dlhej krabici“. Robia však správnu vec?

Čo je prietrž brucha?

Herniový defekt je patologický proces, pri ktorom vnútorný orgán alebo jeho časť je schopná opustiť umelo vytvorené alebo prirodzené otvory v ľudskom tele. Z latinskej prietrže - „prietrž“. V lekárskej terminológii existujú hodnoty, ktoré sú pre tento proces veľmi dôležité - udalosť (akútna porucha svalu a aponeurotická vrstva brušnej steny, cez ktorú môže orgán vystupovať) a prolaps (objavenie sa orgánu prirodzenými otvormi v procese vynechania). Každá kýla má požadované komponenty:

 • vyčnievajúci orgán, jeho časť alebo iný obsah tkaniva - hernia;
 • diera alebo kanál, cez ktorý bude obsah vystupovať - ​​herniové brány;
 • škrupiny pokrývajúce ľavý orgán - herniálny vak. Môžu pozostávať z pokožky, jaziev po zjazde a spojivových tkanív - fascie. V samotnom vaku sú rozlíšené ústa, krk, telo a spodok.
 • najbežnejšie hernie sú slabé - 75 - 85% všetkých prípadov choroby;
 • prvýkrát predstavil termín „hernia“ - Claudius Galen;
 • existuje koncept „obrovskej“ kýly. Dosahujú priemer viac ako štyridsať centimetrov;
 • u jednej osoby je diagnostikovaných viac hernií častejšie ako u jedincov.

Prečo sa objaví?

Hlavným dôvodom vzniku kýly je narušenie rovnováhy medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou anatomických štruktúr brušnej steny pôsobiť proti nemu. Rozlišovacie faktory:

 • dlhodobý kašeľ, najmä pri chronických ochoreniach dýchacieho systému;
 • častý plač alebo plač v detskom veku;
 • zdvíhanie ťažkých závaží;
 • pretrvávajúca zápcha;
 • ťažkosti s močením napríklad adenómom prostaty;
 • ťažké narodenie.

Rozlišujú sa aj predispozičné príčiny:

 • sedavý spôsob života - oslabuje svalovú kostru;
 • výrazné vyčerpanie - zvyčajne sú rôzne prírodné otvory vyplnené tukovým tkanivom a ak nie sú k dispozícii, vytvárajú sa predpoklady na vytvorenie prietrže;
 • geneticky určená predispozícia k herniálnym výčnelkom. Vrátane dedičných porúch štruktúry spojivového tkaniva, napríklad s Marfanovým syndrómom;
 • ochabujúce svaly brušnej steny;
 • nebezpečenstvo pri práci - pri práci ako nakladač, hudobník (hrajúci dychové nástroje);
 • poranenia a chirurgické zákroky na brušnej stene.

So vzájomným pôsobením všetkých faktorov sa riziko vzniku hernálnej chyby zvyšuje v niektorých prípadoch až o 60 - 80%..

Znaky ventrálnej prietrže

Charakteristické črty sú:

 • bolesť spôsobená kašľom, namáhaním, zdvíhaním rôznych hmotností;
 • pocit pálenia a ťažkosti v bruchu, miešku alebo slabine;
 • výskyt špecifického opuchu alebo výčnelku v bruchu, ktorý sa môže zvýšiť fyzickou námahou a zmizne v horizontálnej polohe;
 • zvláštny pocit, akoby sa niečo „roztrhlo“ (vyskytuje sa pri poruche svalového rámu).

Čo sú kýly a ako sa prejavujú?

V závislosti od anatomického umiestnenia a povahy vzhľadu rozlišujú:

 • pupočná kýla. Vytvorené priamo v pupočnom kruhu. Herniovým obsahom môžu byť črevné slučky, veľký omentum. Môžu byť vrodenej povahy. Ihneď po narodení je v oblasti pupka viditeľná formácia pripomínajúca ružový púčik so širokou základňou, ktorá sa zvyšuje s plačom dieťaťa. K dispozícii je tiež získaná forma. Príznaky: bolesť brucha, najmä horšia po kašľaní alebo fyzickej aktivite; periodicky nevoľnosť; špecifický výčnelok v pupočnej oblasti, ktorý môže zmiznúť po zaujatí horizontálnej polohy. Malé kýly môžu byť asymptomatické, ale schopné progresie a zväčšenia veľkosti. Pri defektoch s väčším priemerom sa môže vyskytnúť zápcha, ktorá vedie k obštrukcii čreva - stav ohrozujúci život, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Pri diagnóze tejto choroby je potrebné byť opatrný, takže okrem prietrže sa prejavujú aj metastázy nádoru žalúdka (často sa vyskytujú v tejto oblasti);
 • kýla bielej línie brucha. Táto čiara je umiestnená striktne v strednej projekcii na brušnej stene. Existujú sub-umbilikálne (veľmi zriedkavé), supra- a para-umbilikálne. Najčastejšie sa nachádzajú nad pupkom. Charakteristické sú bolesti v epigastrickej oblasti, najmä po jedle a zdvíhaní, divergencia svalových štruktúr (diastáza) a pocit nevoľnosti. Je potrebné vylúčiť choroby žalúdka a dvanástnika (gastritída, peptický vred atď.). Táto patológia začína s vývojom tukového tkaniva (štádium lipómu). A až potom, s progresiou a divergenciou svalov, vyčnieva peritoneum a rôzne orgány a vytvára herniálny vak. Bolesť v tejto forme môže byť od prvých dní nástupu patológie kvôli porušeniu nervových zakončení preperitoneálnej vlákniny;
 • traumatická prietrž. Sú spojené so značným poškodením brucha, ktoré je sprevádzané roztrhnutím svalových štruktúr, fasciou, aponeurózou (široké šľachy, prakticky bez nervových zakončení a krvných ciev). Na miestach prasknutí, pod vplyvom vnútrobrušného tlaku, sa vypukla vrstva peritonea a vnútorných orgánov so symptómami typickými pre herniu;
 • pooperačné. Tvorí sa v oblasti pooperačnej jazvy. Dôvody ich výskytu: divergencia okrajov aponeurózy zošitých počas operácie alebo nesprávne vykonaný chirurgický zákrok s defektom; hnisanie rany; intenzívna fyzická aktivita v pooperačnej fáze. Kýly sa môžu vyskytovať v pravom hypochondriu (po odstránení a transplantácii pečene, slepého čreva, žlčníka), v ľavom hypochondriu (po operáciách na slezine), v suprapubickej oblasti (počas gynekologických operácií), v laterálnej bedrovej oblasti (po zákrokoch na obličkách a uretroch). Po každom chirurgickom zákroku sa v brušnej dutine tvoria adhézie. Tento stav je plný priľnavej črevnej obštrukcii;
 • stehennej. Sú zriedka veľké, ale veľmi často sa porušujú. Najčastejšie sa nachádza pod trieslovým väzom na vnútornej (strednej) časti hornej tretiny stehna. Majú pologuľovitý tvar. Môžete ich zameniť s lipómom (benígny nádor z tukového tkaniva), zväčšenou a zapálenou trieslovou lymfatickou uzlinou (lymfadenitída) a metastázovaním rôznych zhubných nádorov. Tento typ kýly opúšťa femorálny prstenec, ktorý je tvorený špecifickými anatomickými formáciami - lakunárnym ligamentom a femorálnou žilou. Prechádzajúc touto medzerou tvoria femorálny kanál, ktorý za normálnych okolností neexistuje. Tvorí 5 až 9% prípadov všetkých prietrží brucha;
 • trieslová. Najbežnejší typ herniovej chyby. V závislosti od umiestnenia spermatickej šnúry existujú bočné (vonkajšie) a stredné (vnútorné). Pacienti sa obávajú bolesti prietrže, pocitu nepohodlia pri chôdzi. Existuje asymetria inguinálnych oblastí, viditeľná voľným okom. Pri diagnostike je dôležité prstové vyšetrenie vonkajšieho otvorenia trieslového kanála, ktoré vykonáva iba odborník.

Medzi zriedkavé typy brušnej prietrže sú zaznamenané:

 • herniálne výčnelky v xiphoidnom procese. Tvoria sa iba vtedy, ak je v nich defekt. Cez otvor v ňom môže vystupovať tukové tkanivo (predperitoneálny lipóm) a skutočná prietrž pozostávajúca zo všetkých hlavných komponentov;
 • bočné alebo lunárne (spigelius) čiary. Zriedkavý typ prietrže, ktorý sa nachádza medzi svalmi brušnej steny - priečnym a vonkajším okrajom línie. Diagnostikovať je dosť ťažké;
 • bedrovej. Prechádzajú pozdĺž vonkajšieho okraja svalu latissimus dorsi medzi rebrom XII a ilium v ​​horných a dolných trojuholníkoch (podľa autorov sa ich nazývajú trojuholníky Petit a Greenfeld-Lesgaft);
 • kýla obštrukčného foramen, ktorá sa nachádza v kostiach panvy. Na vnútornej strane horného stehna sa vytvorí hernálna defekt. Vyskytuje sa častejšie u starších žien kvôli slabosti svalov panvového dna. Klinicky sa prejavuje silnou bolesťou, pocitom znecitlivenia v tejto oblasti, najmä sa zosilňuje po únose bedra;
 • ischiatická prietrž. Vychádzajú cez malé alebo veľké sedacie otvory, ktoré sa nachádzajú v zadnej oblasti malej panvy. Pod svalom gluteus maximus sa vytvára herniálny výčnelok. Je v kontakte so sedacími nervami, takže často dochádza k silnej bolesti. Obsah - Tenké črevo alebo omentum.

Všetky vyššie uvedené typy sú vonkajšími kýlami. Vnútorné vznikajú v dôsledku pohybu orgánov v prasklinách, vreckách alebo otvoroch pobrušnice alebo v hrudnej dutine (bránice). V hornej dutine duodena (Treitzova dutina) a dolnej (mezenterická hernia) sa vyskytujú prietrže prietrže. Príznaky týchto typov herniálnych výčnelkov zodpovedajú klinike akútnej črevnej obštrukcie.

Kýla sa tiež člení na:

 • opraviteľné;
 • ireducibilný (nie je možné vrátiť vadu samostatne do brušnej dutiny).
 • primárny;
 • opakujúci sa - ak sa opakuje.

Brušná prietrž u žien

Našťastie pre náš spravodlivý sex nie je problém s kýlami taký akútny. Častejšie sa však tvoria u mužov. Pomer rôznych lokalizácií herniálnych výčnelkov je rozdielny, ale vo všeobecnosti je to 1: 6. Hlavným rozdielom je perineálna prietrž, ktorá sa u žien vytvára oveľa častejšie. Stáva sa to dozadu a spredu. Prvá prechádza cez rektálnu maternicu (excavatio vesicouterina). Prechádza trhlinami vo svale, ktoré zdvíhajú konečník, prechádzajú do tukového tkaniva v oblasti konečníka. Hrudný obsah - pohlavné orgány, močový mechúr. Predná forma je pociťovaná medzi ischiom a vagínou, vedie do pyskovitej labky..

U žien sa tiež častejšie pozorujú sedacie kýly. U tehotných žien je možné vytvoriť hernie pozdĺž bielej línie brucha, pretože rozširujúca sa maternica vytvára silný tlak na brušné svaly, a preto sa môžu líšiť (diastáza). Čím dlhšie je tehotenstvo, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku prietrže.

Čo je nebezpečné prietrž?

Každý, kto vyvinul túto patológiu, by si mal byť vedomý možnosti komplikácií. Najbežnejšie a najnebezpečnejšie sú:

 • porušenie obsahu kýly. Nemôže sa ustúpiť, je pritlačený prietržnou bránou. V zóne porušovania nastáva nekróza (nekróza) časti orgánu s možným rozvojom peritonitídy (rozsiahly zápalový proces v brušnej dutine). Charakteristika: zhoršenie celkového stavu, ťažká akútna bolesť prietrže, pri dotyku je opuchnutá, bolestivá, napätá;
 • nenapraviteľnosť. Častejšie sa vyskytuje, keď sa tvoria vrecká medzi vakom a obsahom kýly;
 • flegmon hernia sac. Riziko infekcie kožou alebo intestinálnym lúmenom sa pri nezmeniteľnosti prudko zvyšuje. Obsah sa začína hnisať. Stáva sa hyperemickým (sčervenaním), zväčšeným objemom kvôli opuchu, ostro bolestivým. Telesná teplota sa výrazne zvyšuje, vyskytuje sa všeobecná slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy a ďalšie príznaky intoxikácie;
 • coprostasis. Ak je prietrž hrubým črevom, potom je stolica možná kvôli narušenej motorickej funkcii.

Diagnóza brušnej prietrže

Skúsenejší chirurg môže diagnostikovať častejšie diagnózu aj pri počiatočnom vyšetrení. Pri skúmaní kýly môžete zistiť charakteristický príznak pozitívneho kašľa (zvýšený herniálny defekt počas kašľa). Na presnejšiu vizualizáciu môžete použiť:

 • ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov;
 • počítačová a magnetická nukleárna tomografia;
 • hernigrafia - röntgenová metóda výskumu so zavedením kontrastných látok, ktorá umožňuje jasnejšie určiť herniálny výčnelok;
 • irrigoskopia - kontrastná štúdia hrubého čreva.

Liečba herniálnych defektov

Konzervatívna metóda je:

 • nosiť špeciálny obväz, ktorý bude podporovať herniálny obsah. Vyberá ju iba špecialista;
 • vyhnúť sa ťažkému zdvíhaniu;
 • vláknina obohatená strava.

Kontraindikácie na opravu prietrže sú:

Počas operácie je povinným bodom posilnenie slabostí brušnej steny. Na tento účel sa môžu použiť vlastné ľudské tkanivá alebo absorbovateľné, kompozitné alebo neabsorbovateľné polypropylénové siete. V súčasnosti sú preferované techniky odstraňovania laparoskopickej prietrže. Po takomto zákroku sa riziká pooperačných komplikácií výrazne znížia..

záver

Ak je prietrž malá a nespôsobuje ani mierne nepohodlie, je lepšie ju okamžite uviesť do činnosti, pretože to nielenže zabráni život ohrozujúcim stavom, ale tiež vám umožní už sa viac starať o svoje zdravie..

Vyvinuli sme veľa úsilia, aby ste si mohli tento článok prečítať, a budeme radi, ak nám poskytnete spätnú väzbu vo forme hodnotenia. Autor s potešením zistí, že vás tento materiál zaujíma. poďakovať!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sergey Mikhailovich Bubnovsky je tvorcom a vývojárom alternatívnych smerov v neurológii a ortopédii. Jej hlavným usmernením pri liečení chronických ochorení pohybového aparátu nie je liečba drogami, ale využívanie vnútorných rezerv ľudského tela a ich porozumenie.
Chrbtica počas tehotenstva môže číhať choroby, ako je napríklad miechová prietrž. Najčastejšie sa prejavuje v poslednom trimestri. Miechová kýla a tehotenstvo sú dva nezlučiteľné pojmy.
Ťažké zranenia chrbtice a kĺbov v mladom veku sú takmer pre každého trestom postihnutia, ale nie pre Dr. Bubnovského. Túžba žiť ho úplne prinútila vyvíjať a vykonávať cvičenia podľa osobnej techniky, ktorá pomohla obnoviť jeho telo po autonehode.
Vrodené príčinyakvizícia