loader

Hlavná

Liečba

Gernioplasty

Hernioplastika prietrže je chirurgická operácia, ktorá je zameraná na ošetrenie kýly rôznej lokalizácie pomocou vlastných tkanív..

Tento druh postupu sa vykonáva pri tvorbe takých druhov kýly, ako sú:

 • pupočnej;
 • stehenné
 • trieslová;
 • slabé a slabé;
 • brušnej.

Hlavnými indikáciami pre chirurgický zákrok hernioplastiky sú prietrže rôznej lokalizácie, bilaterálnej, malej a strednej veľkosti, ako aj opakujúce sa. Chirurgická operácia kýly brušnej dutiny pozostáva z troch štádií:

 • rez tkanív a prístup k prietrži;
 • oprava prietrže, pri ktorej je hernálny vak odstránený alebo vložený do brušnej dutiny, v závislosti od indikácie;
 • šijacia brána prietrže.

Gernioplastika je troch typov:

 • s napätím, keď sa uzavrie patologické otvorenie v dôsledku napätia susedných tkanív s uložením ďalších vrstiev svalového tkaniva;
 • bez napätia, pri ktorom nedochádza k stiahnutiu otvoru v tkanivách peritoneálnej dutiny, ale je blokovaný implantátom vyrobeným zo syntetického materiálu;
 • zmiešané, keď je napätie ich tkanív kombinované s implantátom.

Gernioplastika sa vykonáva v lokálnej aj celkovej anestézii..

Metódy hernioplastiky

Na uskutočnenie tohto druhu postupu existuje veľa metód, a to:

 • Lichtenštajnská hernioplastika sa používa na plastické kýly bielej línie brucha, ako aj na pupočníkovú, trieslovinovú a femorálnu. Táto pomerne jednoduchá metóda hernioplastiky nevyžaduje špeciálne školenie. Počas operácie chirurg chirurgicky transplantuje sieťku pod aponeurózu bez ovplyvnenia svalov a fascie. Hernioplastika podľa Lichtenštajnska sa vykonáva otvorene alebo laparoskopicky;
 • Oprava kýly Bassini sa vykonáva s priamou a šikmou inguinálnou herniou. Tento druh operácie má v zásade dobrý výsledok s malými novo vytvorenými kýlami. Počas hernioplastiky lekár urobí rez cez herniálny výčnelok a potom upraví formáciu. Potom vykoná herniu alebo resekciu v závislosti od indikácie. Potom odborník lemuje hrany priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha s priečnou fasciou k trieslovinovému ligamentu, čím sa dosiahne zosilnenie steny ingvinálneho kanála;
 • Mayo hernioplastika je zameraná na plastiku pupočnej kýly a kýly bielej línie brucha. Počas tejto operácie natiahnutia lekár po otvorení herniálneho vaku odlupuje chlopňu z aponeurózy. Výstupok zasahuje do dutiny, zatiaľ čo v prípade potreby rozdeľuje adhézie a hernálny vak sa vyreže pozdĺž okraja hernálneho prstenca a odstráni sa kožnou chlopňou;
 • Oprava postemského hernie je plastová oprava inguinálnej hernie. Počas operácie lekár úplne odstráni trieslovinový kanál a vytvorí záložný kanál so spermatickou šnúrou umiestnenou vo fyziologickom smere. Zároveň šije svaly pod kanálom tak, aby ich nestláčali;
 • Hernioplastika Sapierzko sa používa na opravu pupočnej kýly. Koža okolo pupka je s ňou vyrezaná. Po excízii je chirurg s herniou prešívaný chirurgom, predtým je jeho obsah vložený dovnútra. Špecialista disekuje prietržovú bránu zvislým smerom nahor a nadol na miesto, kde sa nemení biela čiara brucha;
 • Oprava prietrže kýly Lexer sa vykonáva v prípade pupka spájkovaného na dno herniálneho vaku. Najprv odborník izoluje krk hernálnej vaky od okolitých tkanív a po jej otvorení sa obsah vloží do dutiny a vak sa odreže. Na aponeuróze pod pupočníkovým stehom, ktorý sa napína a krčí. Kožná chlopňa je položená na svojom pôvodnom mieste a je lemovaná prerušovanými stehmi;
 • Duhamel hernioplastika je široko používaná v pediatrickej chirurgii prietrže. Špecialista vykonáva chirurgický zákrok bez otvorenia inguinálneho kanála, alokuje krk hernálneho vaku cez vonkajší trieslový prsteň, potom ho zošije a odreže;
 • Oprava martynovskej hernie je metódou napínania hernioplastiky, ktorá sa používa hlavne na odstránenie šikmej ingvinálnej prietrže. Lekár preklopí hornú aponeurózovú chlopňu vonkajšieho šikmého svalu brucha do slabinového väzu, svaly zostanú neporušené a zalomia ich cez existujúcu švu na spodnú aponeurózovú chlopňu;
 • Metóda hernioplastiky podľa Krasnobaeva sa používa na plastovú kýlu dojčiat. Táto technika sa líši od ostatných v tom, že aponeuróza nie je počas operácie ovplyvnená. Chirurg jednoducho mechanicky posunie subkutánnu vrstvu a po kožnom reze vyberie vak s herniovým obsahom a odreže ho a zavedie hodvábny steh. Potom na formovaný záhyb aponeurózy uloží niekoľko stehov, ktoré spevňujú stenu trieslového kanála..

Pooperačné obdobie hernioplastiky

V rehabilitačnom období po plastickej chirurgii zostáva pacient v nemocnici niekoľko dní. Po akejkoľvek technike hernioplastiky má človek mierne bolesti pri ťahaní, ktoré zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Po operácii sa však u pacienta môžu vyskytnúť príznaky, ako sú:

 • silná bolesť;
 • horúčka;
 • sčervenanie kože.

V takom prípade musí pacient naliehavo vyhľadať pomoc odborníka. Ale v podstate po plastickej chirurgii sa stehy odstránia desiaty deň. Aby pooperačné obdobie prebehlo ľahko a rýchlo, je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • nosiť kompresné prádlo;
 • jesť vyvážene;
 • úplne eliminovať fyzickú aktivitu;
 • nechoďte do kúpeľov a sauny.

Ak sú dodržané všetky tieto pravidlá, pacient po tomto druhu postupu prakticky nepocíti nepohodlie, pričom pravdepodobnosť recidívy bude nulová.

Chirurgia šikmých hernií

Operácie pri slabinových kýlach sa spravidla vykonávajú v lokálnej anestézii. Celková anestézia sa používa iba u detí a veľmi nervóznych pacientov..

2 cm nad trieslovým väzom sa urobí rez kože, podkožného tkaniva a povrchovej fascie dlhej 8 až 12 cm (obr. 19). Krvácajúce cievy sú upnuté a obviazané.

Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha sa opatrne olúpa z podkožného tuku a rozreže sa drážkou. Výsledné aponeurózové chlopne sa zachytia svorkami, natiahnu sa do strán a oddelia sa chumáčikom od podložných tkanív: vnútorná chlopňa je od m. obliquus internus abdominis a vonkajší - z spermatickej šnúry, čím sa zvýrazňuje slabina trieslového väzu. Fascia cremasterica, m. Je dôkladne rozrezaná pozdĺž spermatickej šnúry. cremaster, priečna fascia a holá hernia vak, ako aj prvky spermatickej šnúry. Hernálny vak je opatrne oddelený od okolitých tkanív prstom zabaleným v gázovej servítke alebo šnúrke od spodku po krk, až kým nie je úplne uvoľnený. Malo by sa pamätať na to, že hrubé manipulácie so spermatickým kordom môžu spôsobiť poškodenie jeho prvkov, čo vedie k opuchu semenníka; v tkanivách susediacich s vonkajším povrchom herniálneho vaku sa nachádza ileo-ingvinálny nerv, ktorý sa musí pohybovať smerom von, aby sa zabránilo poškodeniu. Vybratá herniálna vak na dne je schmatnutá dvoma pinzetami a opatrne, aby nedošlo k poškodeniu obsahu, otvorte.

Obr. 19. Rýchly prístup k herniovému vaku s trieslovinou prietrže.

V prítomnosti adhézií medzi stenou vrecka a herniovým obsahom (omentum, črevo) sa tieto odpojia a obsah sa skontroluje a vloží do brušnej dutiny. Potom sa stena vrecka odreže pozdĺž krku. Krk herniového vaku je pri vizuálnej kontrole šitý čo najbližšie a konce nití sú zviazané najskôr na jednej strane a potom na druhej strane. Pri šití krku a viazaní ligatúr by sa mal hernálny vak dobre dotiahnuť, aby sa nezachytila ​​stena črevnej slučky alebo omentum. Periférna časť herniálneho vaku vzdialená od superponovanej ligatúry je odrezaná. Po skontrolovaní, že z pahýlu hernálneho vaku nedochádza k krvácaniu, sa konce nití odrezajú a na rozrezanú fasciu cremasterica sa umiestni niekoľko nodálnych švov nití. Týmto sa ukončí prvá etapa operácie na odstránenie prietrže (obr. 20)..

Potom pokračujte do plastového slabinového kanála. V tomto prípade sú najbežnejšie používané metódy Girard, Spasokukotsky, Martynov, Kimbarovsky, Bobrov.

Obr. 20. Opravy kýly s inguinálnou prietržou. a - rozrezanie prietržnej brány; b - pridelenie herniálneho vaku; in - otvorenie herniálneho vaku; g - revízia obsahu herniálneho vaku; d - ponorenie obsahu do brušnej dutiny so zošívaním krku; e - odrezanie herniálneho vaku.

Girardova cesta. Girardova metóda spočíva v posilnení prednej steny trieslového kanálika nad spermatickou šnúrou.

Po spracovaní a odrezaní herniálneho vaku sa aponeurózové chlopne vonkajšieho šikmého svalu brucha pritiahnu do strán a okraj vnútorného šikmého a priečneho svalu sa zošije prerušovanými stehmi na ingvinálny väz cez spermatickú šnúru. V tomto prípade je potrebné vyhnúť sa uviaznutiu ileo-inginálneho nervu do ligatúry, pretože jeho porušenie vedie k rozvoju bolestivých a dlhotrvajúcich bolestí vyžarujúcich do slabín. Najprv je okraj vnútorných šikmých a priečnych svalov brucha zošívaný hodvábnou niťou a potom ingvinálnym ligamentom (obr. 21). Aby sa zabránilo poškodeniu pobrušnice a brušných orgánov v čase zošívania svalov, pod ne sa umiestni prst alebo špachtle. Aby sa zabránilo poškodeniu femorálnych ciev, nemal by sa ingvinálny väz príliš prepichnúť, preto je lepšie používať ihly malého priemeru. Celkovo sa aplikuje 5 až 7 stehov, ktoré sa potom striedavo viažu. Potom sa celá chlopňa aponeurózy zošíva na okraj ingvinálneho ligamentu s prerušenými stehmi počas rezu. Prvý šev sa aplikuje v oblasti ochlpenia ohanbí; pri jej naviazaní by ste sa mali uistiť, že nie je porušená spermatická šnúra. Vonkajšia chlopňa aponeurózy sa položí na vrchnú stranu vnútornej strany (napríklad na dlážke srsti) a do posledného obdobia sa lemuje množstvom prerušovaných stehov. Novovytvorený vonkajší krúžok trieslovinového kanálika by mal prechádzať koncom ukazováka.

Obr. 21. Plastická chirurgia prednej steny mozgu podľa Girarda. a - lemovanie okrajov vnútorných šikmých a priečnych svalov brucha k trieslovinovému väzu; b - lemovanie hornej chlopne aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha na ligatálny väz; c - duplikácia aponeurózy; g - schéma.

V dôsledku plastickej chirurgie inguinálneho kanála sa vytvorí pomerne silná svalová aponeurotická vrstva, ktorá sa skladá z vnútornej šikmej, priečnej brušnej svaloviny a duplikátu aponeurózy vonkajšieho šikmej svaloviny, ktorá bráni vyčnievaniu vnútorností a opätovnej tvorbe prietrže..

Po plastike inguinálneho kanála sa na podkožné tkanivo (ak je dobre vyvinuté) umiestni niekoľko stehov katgutu. Koža je zošitá množstvom prerušovaných stehov..

Nevýhodou tejto metódy je možná erózia ingvinálneho ligamentu a nedostatočná pevnosť prvého radu stehov, ako aj absencia trvalej jazvy v dôsledku prešívania odlišných tkanív..

Metóda C.I. Spasokukotsky spočíva v skutočnosti, že vnútorná aponeurózová klapka vonkajšieho šikmého brušného svalu spolu s okrajmi vnútorného šikmého a priečneho brušného svalu je zošitá do trieslovinového väzu jedným radom uzlových stehov. Potom je vonkajšia klapka aponeurózy zošitá cez vnútornú stranu (Obr. 22)..

Obr. 22. Plastická chirurgia prednej steny trieslového kanálika podľa metódy Spasokukotského.

Nevýhodou tejto metódy je možnosť vloženia svalového tkaniva a jeho zovretie medzi aponeurózou a trieslovinou, čo zhoršuje proces hojenia..

Cesta Kimbarovského. Po spracovaní a odrezaní herniálneho vaku sa vnútorná klapka pitvanej aponeurózy a pod ňou ležiace svaly zošívajú zvonka smerom dovnútra a ustupujú 1 cm od okraja rezu. Ihla sa vykonáva druhýkrát iba cez okraj vnútornej chlopne aponeurózy, smerujúc zvnútra von, potom je okraj trieslového väziva prišitý rovnakou niťou. Po uložení 4 - 5 takýchto švov sú tieto zviazané postupne; zatiaľ čo okraj vnútornej chlopne aponeurózy je zastrčený pod okraj svalov a uvedený do tesného kontaktu s ligvinovým ligamentom. Na vnútornej strane klapky je šitá vonkajšia klapka aponeurózy (obr. 23)..

Metóda A.V. Martynova. Na základe skutočnosti, že medzi homogénnymi tkanivami dochádza k silnej fúzii, A.V. Martynov navrhol použiť iba aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu brucha na posilnenie prednej steny trieslového kanála..

Jeho metóda sa scvrkáva na vytvorenie duplikátu rozrezaných listov aponeurózy: lem vnútornej klapky aponeurózy k trieslovinovému ligamentu, potom sa vonkajšia klapka položí na vrchnú časť vnútornej a hranu na poslednú..

A b

Obr. 23. Plastická chirurgia prednej steny mozgu. a - podľa Kimbarovského; b - podľa Martynova.

Dátum pridania: 2014-11-12; Zobrazenia: 12 636. porušenie autorských práv

Hernioplastika: podstata, typy, indikácie, možnosti operácie, rehabilitácia

Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©

Kýla prednej brušnej steny a triesloviny je takmer najbežnejšou patológiou vo všeobecnej chirurgii, jej jedinou radikálnou liečbou je chirurgia - hernioplastika..

Kýla je vyčnievanie brušných orgánov pokrytých peritoneom cez prirodzené kanály alebo miesta, ktoré nie sú dostatočne zosilnené mäkkými tkanivami. Štúdium vlastností tohto patologického procesu tvorilo základ celej oblasti lekárskej vedy - herniológie.

Hrudný výčnelok - patológia nie je v žiadnom prípade nová, človeku je známa už niekoľko tisícročí. Krátko pred začiatkom našej éry sa robili pokusy operatívne liečiť kýly, v stredoveku to robili holiči a dokonca aj kati, prenikali a rezali časti herniálneho vaku alebo injektovali rôzne riešenia.

Nedostatok základných znalostí v oblasti anatomickej štruktúry prietrže, nerešpektovanie aseptických pravidiel a neschopnosť adekvátne anestetizovať operácie prietrže boli prakticky zbytočné a viac ako polovica pacientov bola odsúdená na smrť po takejto liečbe..

Prelomovým bodom v chirurgickej liečbe hernií bol koniec 19. storočia, kedy boli operácie pod anestéziou možné a boli vyvinuté zásady prevencie infekčných komplikácií. Neoceniteľný príspevok k rozvoju hernioplastiky poskytol taliansky chirurg Bassini, ktorý urobil skutočný prielom - po operáciách došlo k recidívam iba v 3% prípadov, zatiaľ čo v ostatných chirurgoch to bolo 70%..

Hlavnou nevýhodou všetkých známych metód hernioplastiky do druhej polovice minulého storočia bola skutočnosť, že tkanivové napätie v oblasti šitia prietrže bránilo komplikáciám a relapsom. Na konci dvadsiateho storočia sa tento problém vyriešil - Lichtenštajnsko navrhlo použitie kompozitnej sieťky na posilnenie brušnej steny..

Dnes existuje viac ako 300 úprav hernioplastiky, operácie sa vykonávajú pomocou otvoreného prístupu a laparoskopicky a Lichtenštajnská metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších a najmodernejších v súčasnom storočí..

Druhy operácie prietrže

Všetky zásahy vykonávané na odstránenie herniálnych výčnelkov sa podmienečne rozdelia do 2 odrôd:

 • Ťahová hernioplastika.
 • Ľahké ošetrenie.

Metóda napínania na ošetrenie prietrže sa uskutočňuje iba kvôli pacientovým vlastným tkanivám, ktoré sa porovnávajú v oblasti prietrže a šijú. Hlavnou nevýhodou je napätie, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť zlyhania stehu, nesprávne zjazvenie, ktoré vedie k dlhej rehabilitačnej dobe, bolesti po operácii a relatívne vysokému percentu recidívy..

Hernioplastika bez napätia je modernejšou a vysoko účinnou metódou chirurgickej liečby hernií, keď sa nedosiahne napätie pomocou mriežok z materiálov inertných voči polyméru. Takýto plast herniálnych brán znižuje pravdepodobnosť opätovného odchodu orgánov na 3% alebo menej, hojenie prebieha rýchlo a bezbolestne. Metóda bez napínania - najbežnejšie používaná v súčasnosti.

V závislosti od prístupu môže byť hernioplastika:

 1. Otvorené;
 2. Laparoskopická.

Ako najmenej traumatická možnosť liečby sa podľa možnosti uprednostňuje laparoskopická hernioplastika s menším rizikom komplikácií. Okrem toho sú tieto operácie možné u pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami..

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii av lokálnej anestézii, čo je výhodné u pacientov s patológiou respiračného systému a kardiovaskulárneho systému. Endoskopická hernioplastika (laparoskopia) vyžaduje endotracheálnu anestéziu a svalovú relaxáciu.

Bez toho, aby sme sa pozreli na veľké množstvo metód pre plastickú chirurgiu kýly, majú všetky tieto operácie podobné štádiá:

 • Na začiatku chirurg odreže mäkké tkanivá a hľadá výstupok.
 • Obsah prietrže je buď "poslaný" späť do brušnej dutiny alebo odstránený (podľa indikácie).
 • Poslednou fázou je oprava prietrže, ktorá sa vyskytuje mnohými známymi spôsobmi v závislosti od variantu, štruktúry a umiestnenia prietrže..

Kedy sa vykonáva hernioplastika a komu je kontraindikovaná?

Akákoľvek kýla môže byť radikálne eliminovaná iba chirurgickým zákrokom, konzervatívna liečba môže iba spomaliť progresiu a zmierniť nepríjemné príznaky choroby, preto samotná prítomnosť herniálneho výčnelku môže byť považovaná za príležitosť na operáciu, ktorá však nie je vždy v zhone.

Pri plánovaní hernioplastiky lekár posudzuje prínosy navrhovaného zákroku a možné riziká. Platí to najmä pre starších pacientov a pacientov so závažnou sprievodnou patológiou. Vo väčšine prípadov je plánovaná operácia dobre tolerovaná, ale niekedy sa stáva, že život s herniou je bezpečnejší ako vykonávanie operácie, najmä ak si to vyžaduje celkovú anestéziu..

Relatívna indikácia chirurgickej liečby prietrže brucha je prítomnosť opraviteľného výčnelku malej veľkosti, keď je riziko porušenia minimálne a celkový stav pacienta nie je narušený. Metóda sa vyberá individuálne s prihliadnutím na umiestnenie prietrže.

Ak sa prietrž neodstráni, pravdepodobnosť výskytu nebezpečných komplikácií vrátane porušenia sa občas zvyšuje, preto lekári týmto pacientom dôrazne odporúčajú, aby sa podrobili chirurgickému zákroku bez veľkého oneskorenia liečby.

Absolútne indikácie hernioplastiky sú:

 1. Poranenie prietrže - liečba bude naliehavá;
 2. Relaps po predchádzajúcej operácii opravy prietrže;
 3. Vydutie v oblasti pooperačných jaziev;
 4. Pravdepodobnosť prasknutia prietrže, ak je koža nad ňou zoslabnutá alebo zapálená;
 5. Adhezívne ochorenie brušnej dutiny s poškodením čriev;
 6. Obštrukcia čriev.

Existujú tiež prekážky chirurgickej excízie herniálnych výčnelkov. Takže u pacientov po 70 rokoch so srdcovými alebo pľúcnymi chorobami v štádiu dekompenzácie je chirurgický zákrok kontraindikovaný dokonca aj s gigantickými kýlami (to neplatí pre prípady štípania, ktoré si vyžadujú neodkladnú liečbu).

Chirurg takmer určite odporučí tehotným ženám s brušnou herniou odložiť operáciu, ktorá bude bezpečnejšia po pôrode, laparoskopia je úplne zakázaná.

Akútne infekčné choroby, sepsa, šok, terminálne stavy sú kontraindikáciou všetkých typov hernioplastiky a výrazný stupeň obezity znemožňuje laparoskopiu.

Pacienti s cirhózou pečene, ktorí majú vysokú portálnu hypertenziu s ascitmi a kŕčovými žilami pažeráka, s diabetes mellitus, neopraviteľným inzulínom, závažným zlyhaním obličiek, závažnou patológiou zrážania krvi, ako aj pacienti s pooperačnou herniou, ktorá sa objavuje po paliatívnej liečbe rakoviny, v chirurgii bude zamietnutá z dôvodu vysokého rizika pre život.

Vďaka modernej úrovni chirurgickej techniky, možnosti lokálnej anestézie a laparoskopickej liečby je hernioplastika prístupnejšia pre závažných pacientov a zoznam kontraindikácií sa postupne zužuje, takže stupeň rizika sa posudzuje individuálne a lekár pravdepodobne s operáciou súhlasí po starostlivej príprave pacienta..

Predoperačná príprava

Predoperačná príprava s plánovanou hernioplastikou sa príliš nelíši od prípravy s akýmkoľvek iným zásahom. Počas plánovanej operácie chirurg stanoví optimálny dátum, do ktorého sa pacient podrobí potrebným vyšetreniam na svojej klinike:

 • Všeobecné a biochemické krvné testy;
 • rozbor moču;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • Skríning na HIV, hepatitídu, syfilis;
 • Stanovenie krvného typu a Rh príslušenstva;
 • Koagulačná analýza;
 • Ultrazvuk brucha.

Iné postupy sa môžu vykonávať tak, ako je uvedené..

Ak pacient užíva nejaké lieky, je nevyhnutné o tom informovať lekára. Antikoagulanciá a riedidlá krvi na báze aspirínu, ktoré môžu spôsobiť vážne krvácanie, môžu byť pri plánovaní operácie veľkým nebezpečenstvom. Nesmú byť zrušené o deň alebo dva, preto je lepšie túto záležitosť prediskutovať vopred, keď je vybraný iba dátum operácie..

Najneskôr - deň pred operáciou dorazí pacient na kliniku s hotovými výsledkami testov, niektoré štúdie sa môžu zopakovať. Chirurg opäť skúma herniálny výčnelok, anestéziológ vždy hovorí o povahe úľavy od bolesti a zisťuje možné kontraindikácie konkrétnej metódy..

V predvečer zákroku sa pacient sprchuje a mení oblečenie, po večeri neje nič, pitie je povolené iba po dohode s lekárom. Pri silnom vzrušení môžu byť predpísané ľahké sedatíva, v niektorých prípadoch ventrálnej kýly je potrebný očistný nález.

Ráno pacient ide na operačnú sálu, kde sa vykonáva celková anestézia alebo sa podáva lokálne anestetikum. Trvanie zásahu závisí od typu liečby kýlovej brány a štruktúry kýly.

Za veľmi veľkú ventrálnu prietrž sa považuje ponorenie čreva späť do brucha zvýšením vnútrobrušného tlaku. V tomto štádiu je možné zväčšiť výšku bránice, vďaka ktorej sa pľúca budú rozširovať v menšom objeme, srdce môže meniť svoju elektrickú os a zo strany samotného čreva sa zvyšuje riziko paréz a dokonca aj obštrukcie..

Príprava na veľké ventrálne kýly nevyhnutne zahŕňa maximálny pohyb čriev klystýrom alebo použitie špeciálnych riešení na prevenciu vyššie uvedených komplikácií..

Možnosti operácií na odstránenie prietrže a metódy plastickej chirurgie prietržových brán

Po spracovaní chirurgického poľa a reze mäkkých tkanív chirurg dosiahne obsah prietrže, vyšetrí ju a určí jej životaschopnosť. V prípade nekrózy alebo zápalového procesu sa odstráni herniový obsah a ak sú tkanivá (zvyčajne črevné slučky) zdravé, potom sa spontánne alebo rukou chirurga odložia..

Aby sa problém vyriešil raz a navždy, je veľmi dôležité zvoliť optimálny spôsob spracovania vydutých brán - plastov. Prevažná väčšina operácií v tejto fáze sa vykonáva voľným spôsobom..

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská gernioplastika je najbežnejšou a najobľúbenejšou možnosťou zatvárania herniových brán, ktorá si nevyžaduje dlhú prípravu pacienta, je relatívne jednoduchá na implementáciu a poskytuje minimum komplikácií a relapsov. Jedinou nevýhodou tohto postupu je potreba implantácie polymérnej siete, ktorej cena môže byť dosť vysoká.

Lichtenštajnská operácia

Tento typ operácie je možný pri väčšine druhov kýly - pupočnej, ingvinálnej, femorálnej. Miesto výstupu orgánov je zosilnené sieťou syntetického materiálu, ktorý je inertný k pacientovým tkanivám. Sieťový implantát je nainštalovaný pod svalovou aponeurózou, zatiaľ čo rezy svalov a fascií sa nevyskytujú - operácia je menej traumatická, a to je jedna z jej hlavných výhod.

Lichtenštajnská gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii alebo lokálnou anestéziou, s otvoreným prístupom alebo endoskopickým zákrokom. S laparoskopiou prostredníctvom jedného rezu je možné okamžite nainštalovať mriežky na trieslovinové alebo femorálne kanály, ak je patológia dvojstranná.

Menej traumatické sa považuje za obštrukčnú hernioplastiku, ktorá je veľmi podobná lichtenštajnskej technike, ale nevyžaduje otvor prietrže a je sprevádzaná výrazne menším rezom kože..

Video: Lichtenštajnská hernioplastika

Hernioplastika Bassini Tension

Klasická operácia vyvinutá spoločnosťou Bassini sa dodnes používa. Je indikovaná ako inguinálna kýlová oprava a poskytuje najlepší výsledok s malým objemom výčnelku, najmä ak k nemu došlo prvýkrát..

Z inguinálneho väzu sa urobí mierny rez až do 8 cm, zatiaľ čo peritoneum sa nerozreže. Chirurg hľadá spermatickú šnúru, otvorí ju a určí herniálny vak, ktorého obsah sa vracia do žalúdka a časť membrán je odrezaná. Po odstránení prietrže sa uskutoční plastická chirurgia zadnej steny trieslového kanálika podľa Bassiniho - priedie sa na ligus šva rektálna abdominis, na vrch sa umiestni spermatická šnúra, potom sa zošije aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu a zošívané tkanivá..

plastická chirurgia zadnej steny mozgu podľa Bassiniho

Mayo Way

Oprava kýly Mayo je indikovaná pre pupočné výčnelky. Patrí medzi metódy napätia. Koža je pozdĺžne rezaná, obchádza pupok vľavo, potom je koža s vláknom oddelená od steny herniálneho vaku a je odrezaný pupočníkový krúžok..

Pri metóde Mayo je pupočníkový prúžok prerezaný a iná forma opravy pupočnej kýly - podľa Sapezhko - rez prebieha pozdĺž pupka..

Mayo plast

Keď je hernálny vak úplne izolovaný, jeho vnútorná časť sa vráti späť do žalúdka a kýlová škrupina sa vyreže a pevne spojí serózny kryt. Pri chirurgii Mayo sa najprv zašíva horný aponeurotický okraj rekta svalu, potom dolný, potom dolný, ktorý sa umiestni pod horný a fixuje sa, a keď sa plast dokončí, voľný horný okraj aponeurózy sa fixuje k dolnému nezávislému švu. Takáto komplexná sekvencia zošívania zaisťuje vrstvenie a silu brušnej steny v mieste bývalého herniálneho výčnelku..

Laparoskopická hernioplastika

Laparoskopická chirurgická liečba je najšetrnejšou metódou pre akúkoľvek chirurgickú patológiu. Endoskopická hernioplastika sa úspešne používa už mnoho rokov a vykazuje nielen vysokú účinnosť, ale aj bezpečnosť aj pre pacientov, ktorým môže byť otvorená operácia odmietnutá..

Výhody laparoskopickej hernioplastiky sú predovšetkým rýchle zotavenie s minimálnou bolesťou a dobrým estetickým výsledkom a hlavnými nevýhodami sú potreba celkovej anestézie pomocou svalových relaxancií a značné trvanie zásahu..

S endoskopickou hernioplastikou chirurg urobí tri malé rezy na brušnej stene, cez ktorú sú vložené nástroje. Do brušnej dutiny sa vstrekuje plyn, aby sa zlepšila viditeľnosť, potom lekár starostlivo vyšetrí orgány, vyhľadá prietrž, určí presný objem, umiestnenie a vlastnosti anatómie. Plastická možnosť je zvolená individuálne - je možné šitie aj implantácia polymérnej siete.

V prípade veľkých hernií, keď môže byť laparoskopia traumatická ako spôsob izolácie vaku, ako aj pri absencii technických možností, je možné izolovať obsah laparoskopiou, kombináciu otvoreného prístupu s kožným rezom v prvej fáze operácie a endoskopického umiestnenia ôk v konečnej fáze..

Pooperačné obdobie a komplikácie

S priaznivým priebehom pooperačného obdobia sú stehy na koži odstránené do konca prvého týždňa, po ktorom je pacient prepustený z domu. V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov sa operovaní pacienti postupne vracajú k svojmu obvyklému životnému štýlu, pričom dodržiavajú odporúčania lekára a dodržiavajú určité obmedzenia. Úplné zotavenie môže trvať od troch mesiacov do šiestich mesiacov.

V skorom pooperačnom období sa v prípade potreby predpisujú analgetiká. Je dôležité dodržiavať diétu, ktorá zabraňuje zápche, pretože akékoľvek napätie v brušnej stene môže spôsobiť recidívu alebo divergenciu sutúr..

Prvých pár týždňov je aktívne cvičenie zakázané, vzpieranie - po dlhú dobu je užitočné nosiť špeciálne obväzy. Po uzdravení švov lekár odporučí začať cvičenia na posilnenie brušných svalov, aby sa predišlo opakovanej hernii.

Operácie hernioplastiky sú takmer vždy dobre tolerované a relatívne zriedkavo spôsobujú komplikácie, sú však možné:

 1. Zápalové a hnisavé procesy v oblasti pooperačných rán;
 2. opakovanie;
 3. Poškodenie okolitých orgánov, nervov alebo krvných ciev počas operácie;
 4. Silné napätie v tkanive, štepenie zubov;
 5. Pohyb sieťového implantátu vzhľadom na miesto jeho počiatočnej inštalácie;
 6. Adhezívna choroba;
 7. Odmietnutie implantátu.

Kýlová chirurgia sa najčastejšie vykonáva bezplatne na bežných chirurgických oddeleniach, ale tí, ktorí chcú zvýšiť pohodlie liečby a kvalitu použitých materiálov, ako aj vybrať konkrétneho špecialistu, môžu byť za poplatok prevádzkovaní. Cena hernioplastiky začína od 15-20 tisíc rubľov s kýlami do 5 cm, väčšie výčnelky si budú vyžadovať veľké investície - až 30 tisíc. Inštalácia sieťového implantátu bude stáť v priemere 30 - 35 tisíc rubľov.

Oprava kýly Martynov

a) Indikácie na chirurgický zákrok pri slabinovej prietrži:
- Absolútne indikácie: so stanovenou diagnózou slabiny prietrže. Trvanie operácie: skoro po stanovení diagnózy alebo naliehavo po porušení.
- Kontraindikácie: nie, s výnimkou absolútnych všeobecných kontraindikácií alebo nesúhlasu.
- Alternatívne opatrenia: žiadna rozumná alternatíva.

b) Predoperačná príprava. Predoperačné štúdie: ultrazvuk, dopplerografia ciev semenníkov pred opakovanými operáciami.

c) Osobitné riziká, informovaný súhlas pacienta:
- Poškodenie spermatickej šnúry (1% prípadov)
- Infekcia rán (2% prípadov)
- Chronická bolesť brucha (menej ako 5% prípadov)
- Recidíva (1-10% prípadov)
- Úmrtnosť (menej ako 0,2% prípadov)

d) Anestézia. U prenosných pacientov je preferovaná lokálna anestézia, je možná aj spinálna, epidurálna alebo celková anestézia (intubácia).

e) poloha pacienta. Ležiaci na chrbte.

f) Okamžitý prístup s inguinálnou prietržou. Krížový alebo mierne šikmý rez nad trieslovým záhybom.

g) Etapy chirurgie pri slabinovej prietrži:
- prístup
- Disekcia aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu I
- Disekcia aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu II
- Ochrana nervov
- Pozdĺžna časť nohy cremaster
- Separácia kremíka
- Cremaster resekcia
- Disekcia prietrže kýly
- Zlyhanie krku herniového vaku
- Priesečník vonkajších semenných (cremaster) žíl
- Rozklad herniového vaku s priamou prietržou
- Liečba kýly hernia I
- Liečba kýly II
- Liečba herniálneho vaku III
- Liečba Hernia Sac IV
- Odstránenie preperitoneálneho lipómu
- Posúdenie priečnej fascie

h) Anatomické vlastnosti, vážne riziká, prevádzkové techniky:
- Priečna fascia - štruktúra, ktorá určuje úspech operácie. Preto sa musí starostlivo vybrať a obnoviť..
- V normálnych prípadoch je rekonštrukcia rekonštrukcie stále výhodnejšia ako implantácia aloplastického materiálu..

i) Opatrenia na špecifické komplikácie:
- Poškodenie ciev: šitie pod vizuálnou kontrolou (polypropylén 5-0 až 7-0).
- Poškodenie vas deferens: okamžité uzavretie (7-0 PGA).

j) Pooperačná starostlivosť o slabinovú prietrž:
- Lekárska starostlivosť: odstráňte aktívnu drenáž, ak sa používa, v deň 2. Pacienti mužského pohlavia by mali nosiť počas prvých dní tesné prádlo. Informujte pacienta o postupnom obnovení fyzickej aktivity alebo športu.
- Obnovenie výživy: okamžite.
- Črevná funkcia: je možný malý klystír. - Aktivácia: okamžite.
- Fyzioterapia: nie je potrebná.
- Obdobie invalidity: 1 - 2 týždne.

k) Štádiá a technika opravy prietrže pri slabinovej prietrži:
1. Prístup
2. Disekcia aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu I
3. Disekcia aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu II
4. Ochrana nervov
5. Pozdĺžny rez nôh cremaster
6. Oddelenie kremátora
7. Resekcia kremátora
8. Rozrezanie herniálneho vaku
9. Rozrezanie krku herniového vaku
10. Priesečník vonkajších spermatických (cremasteric) žíl
11. Rozdeľovanie herniového vaku s priamou prietržou
12. Liečba herniálneho vaku I
13. Liečba herniálneho vaku II
14. Liečba herniálneho vaku III
15. Liečba herniálneho vaku IV
16. Odstránenie preperitoneálneho lipómu
17. Vyhodnotenie priečnej fascie

1. Prístup. Prístup cez priečny rez v dolnej tretine trieslového záhybu. Alternatívne je možné zvoliť šikmý inguinálny rez. 1 - iliac-hypogastrický nerv; 2 - iliacinguinálny nerv.

2. Rozrezanie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu I. Po prehĺbení narezania cez podkožné tkanivo sa uvoľní aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu, ako aj vonkajší trieslový kruh. Z vonkajšieho prstenca je aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu disekovaná v lebečnom smere.

3. Disekcia aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu II. Ak je ťažké identifikovať vonkajší trieslový kruh, aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu sa môže disekovať skalpelom v smere vonkajšieho prstenca. Hrany aponeurózy sú chované svorkami so zubami. Vonkajšia šikmá aponeuróza spolu s vonkajším trieslovým kruhom by mali byť úplne exponované.

4. Ochrana nervov. Po otvorení trieslového kanálika sa exponuje vnútorný šikmý sval a sval, ktorý zdvíha semenník. Ileinguinálny nerv zvyčajne ide pozdĺž vnútorného šikmého svalu, kde hlúpo vyčnieva a je chránený háčikom. Genitálna vetva femorálno-genitálneho nervu je zriedka viditeľná okamžite; zvyčajne leží na chrbte a nie je viditeľný, kým sa cremaster nezníži.

5. Pozdĺžny rez nôh cremaster. Sval, ktorý zdvíha semenník, sa po expozícii tromi háčikmi Ru rozreže pozdĺžne nožnicami. Táto pitva klesá na lesklú vnútornú fasádu cremaster, ktorá sa dá ľahko oddeliť od spermatickej šnúry pod ňou. Tupé oddelenie zabraňuje poškodeniu štruktúr spermatickej šnúry.

6. Oddelenie kremátora. Spermatická šnúra je oddelená od svalu, ktorý vyvoláva semenník kombináciou tupej a akútnej disekcie. Dorsálna genitálna vetva femorálno-genitálneho nervu je starostlivo chránená. Zvyčajne prechádza do vnútorného ingvinálneho prstenca spolu s vonkajšími kremačnými žilami. Okolo sa krúti šnúra a oba úzke svalové zväzky kremíka sa tupo stiahnu v lebečnom a kaudálnom smere..

7. Resekcia kremátora. Potom sa obidva lúče kremíka pretínajú medzi svorkami, resekujú sa a pne sa ligujú..

8. Rozrezanie herniálneho vaku. Opatrný záber gumovej slučky krúžil okolo šnúry a ak je to potrebné, zachytenie hrudného vaku pomocou svorky Duval umožňuje, aby sa vak postupne, tupo a ostro oddelil od šnúry a od priečnej fascie. Pri významných zrastoch a v nejasných situáciách môže byť pre presnejšiu identifikáciu štruktúr užitočné otvoriť herniálny vak už v tomto štádiu pitvy..

9. Rozrezanie krku herniového vaku. Rozdeľovanie herniového vaku musí pokračovať až do herniálnej chyby v priečnej fascii. Ak je pri šikmej prietrži defekt vo vnútornom trieslovom kruhu, musí byť úplne izolovaný. Na identifikáciu rozdvojenia vas deferens a spermatických žíl sa uskutoční disekcia spermatickej šnúry do vnútorného prstenca. Hernálny vak vystupuje z vnútorného prstenca zo všetkých strán a je oddelený od všetkých adhézií s priečnou fasciou.

10. Priesečník vonkajších semenných (cremaster) žíl. Vonkajšie kremačné žily, ktoré tečú do dolných epigastrických žíl, by sa mali krížiť a ligovať. V tejto oblasti sa takmer vždy vyskytuje genitálna vetva femorálno-genitálneho nervu a autori sa usilujú o jej zachovanie, kedykoľvek je to možné. Prekračovanie vonkajších kremických žíl nie je potrebné, ale poskytuje lepšiu expozíciu okolo vnútorného prstenca.

11. Rozdeľovanie herniového vaku s priamou prietržou. Pri priamej ingvinálnej hernii sa hernálny vak v priečnej fascii rozreže okolo obvodu, aby sa vytvorili lebečné a kaudálne fasciálne klapky, ktoré by spoľahlivo držali kĺby..

12. Spracovanie herniového vaku I. Pri práci s herniovým vakom by sa mali zvážiť rôzne možnosti jeho spracovania. Môže sa točiť a zviazať blikaním na úrovni vnútorného krúžku. Nadbytočná taška je vyrezaná. Toto je najjednoduchšia metóda spracovania herniálneho vaku, ktorá sa používa najčastejšie..

13. Liečba herniálneho vaku II. Ak je smerovanie obsahu herniového vaku ťažké alebo ak existuje podozrenie na vnútrobrušný patologický proces (štípanie, metastázy atď.), Má sa hernálny vak otvoriť. Za týmto účelom je vak zachytený svorkami, pozdĺžne rezaný a okraje rezu sú rozdelené medzi štyri svorky (a, b). Pevné segmenty čreva, pokiaľ nie sú príliš spájkované, sa dajú oddeliť nožnicami (c). Črevo by sa nemalo vo veľkej miere oddeľovať; Namiesto toho by mal byť hernálny vak uzavretý a ponorený do tkaniva pomocou vonkajšej šnúrky na šnúrky.

14. Liečba herniálneho vaku III. Priame trieslovinové prietrže, ku ktorým sa ťažko oddeliteľné segmenty čreva spájkujú s herniovým vakom, a kĺzavé prietrže sa ponoria do tkaniva pomocou vonkajšej šnúry na šnúrky. Šnúrka na šnúrku na kabelku sa musí aplikovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu vnútorných štruktúr.

15. Liečba herniálneho vaku IV. Otvorenie priameho herniálneho vaku sa zvyčajne nevyžaduje; také vrece sa môže ponoriť do tkaniny pomocou vonkajšej šnúrky na šnúrky. Po premiestnení vrecka sa steh napne a vak klesne pod úroveň fascie. Pri tomto manévrovaní najprv najprv priečnu fasciu rozrežte a rozdeľte ju svorkami (a). Toto je jediný spôsob, ako naložiť batériu bez toho, aby dochádzalo k priečnej fascii, ktorá bude neskôr potrebná pre plasty (b)..

16. Odstránenie preperitoneálneho lipómu. Po (a niekedy pred) liečbe herniálneho vaku je potrebné odstrániť predperitoneálny lipóm, ak existuje. Lipóm je akútnym spôsobom oddelený od spermatickej šnúry, obviazaný zošívaním na základni a odrezaný (a-c).

17. Vyhodnotenie priečnej fascie. Po vystavení zadnej steny trieslového kanálika sa stav priečnej fascie vyhodnotí zavedením ukazováka do vnútorného prstenca. Ak je fascia ľahko premiestniteľná a nestabilná, je potrebná úplná obnova zadnej steny. Potom sa vykoná intraoperačné stanovenie typu prietrže; autori rozlišujú laterálne (L) = šikmé prietrže a stredné (M) = priame prietrže s otvorom prietrže veľkosti I (3 cm). Herniové defekty LI a Ml je možné eliminovať jednoduchým uzavretím, herniálne defekty LII a MP - úplným napnutím fascie, pri veľkých herniálnych defektoch sa používa polypropylénová sieťovina. Najdôležitejšie operácie, ktoré zabezpečujú úspech v 85 - 95% prípadov všetkých slabinových hernií, sú opísané nižšie. S malými šikmými trieslovými kýlami môže byť podľa Zimmermanna uskutočnená izolovaná obnova vnútorného prstenca. V týchto prípadoch je však tiež výhodné úplne rozrezať priečnu fasciu a obnoviť ju pomocou metódy Sholdaysovej replikácie..

Liečime prietrž: redukcia orgánu a kýly

Pri diagnostikovaní hernie je prvoradou otázkou oprava hernie a hernioplastika. Pacient a jeho príbuzní chcú vedieť, čo tieto pojmy v sebe skrývajú, ako sa vykonávajú intervencie, čomu budú čeliť v pooperačnom období. Tieto otázky budeme podrobnejšie analyzovať..

Liečba kýly sa nevykonáva terapeutickými metódami. Použitie rôznych obväzov, fyzioterapie a gymnastických cvičení zameraných na posilnenie svalového pásu je iba preventívne opatrenie a nemôže vylúčiť existujúcu patológiu..

Chirurgické techniky

V prípade plánovanej operácie, keď sa nevyžaduje ponorenie črevných slučiek do brušnej dutiny, použije sa hernioplastika (oprava prietrže pri doslovnom preklade). Ak dôjde k patologickému výčnelku, potom sa chirurgický zákrok uskutoční v dvoch fázach: hernia (redukcia orgánu s odstránením zmenených okolitých tkanív) a posilnenie svalovej steny..

V praxi sa používajú rôzne metódy v súlade s umiestnením prietrže a účelom zásahu..

Hernioplastika pre pupočníkovú herniu

Medzi otvorené metódy chirurgického zásahu do pupočnej kýly sa uchýlili k plastickej chirurgii podľa Sapezhka alebo Mayo. Základom posilnenia pupočného prstenca a prednej brušnej steny je vytvorenie aponeurotického duplikátu. Po predoperačnej príprave sa k zákroku pristupuje k anestézii.

Operácia začína vrstevnatým oddelením skalpelu pokožky, subkutánnym tukom až po aponeurózu (tvorba šliach medzi svalmi). S pomocou špeciálnych nástrojov sa urobí rez, ktorý umožní prístup k herniálnemu vaku obsahujúcemu črevné slučky.

Po uvoľnení čreva sa vyhodnotí jeho stav a ponorí sa do brušnej dutiny. Potom sa vyrezajú časti prebytočného tkaniva a pokračujú priamo k plastu..

Aponeurotické tkanivá sú šité švom v tvare U, takže sa získa dvojnásobný záhyb. Plastická chirurgia Mayo sa líši od operácie Sapezhko v smere incízie, a teda aj pri šití tkanív. V prvom prípade vedie disekčná čiara vodorovne. Aponeurózy sú zošité v nasledujúcom poradí: najprv je horná klapka zvonka smerom dovnútra, potom spodná rovnakým spôsobom potom, ako niť prechádza opačným smerom. Pri plastickej chirurgii podľa Sapezhka sa pravá a ľavá aponeurotická časť porovnávajú rovnakou technikou.

Pri malých veľkostiach pupočného krúžku u detí je možné použiť metódu vyvinutú Lekslerom. V tomto prípade sa na prietržnú bránu aplikuje očková šnúra (kruhová), okraje sa pritiahnu k sebe a potom sa všetky textílie spoja s bežnými viazanými očkami..

Gernioplastika pri slabinách

Technika na odstránenie prietrže sa vyberie podľa typu prietrže (šikmej a priamej) a podľa účelu posilnenia určitej steny ingvinálneho kanála..

Na spevnenie prednej steny sa používa metóda Martynov. Operácia sa vykonáva s definíciou prístupu. Rez sa uskutoční asi 1,5 cm nad ligatúrnym ligamentom, vrstvy sa striedavo striedajú, až kým sa obsah herniálneho vaku nevypustí a nezmení sa v brušnej dutine. Potom je horná časť aponeurózy zošitá na trieslovinu a na jej vrchnej časti je nanesená a prešitá spodná časť štruktúry spojivového tkaniva. Vykonajte ďalšie vrstvené uzavretie rany.

Na posilnenie zadnej steny sa uchýlia k technike Bassini. Po oprave prietrže začnú ukladať hlboké stehy za spermatickú šnúru medzi svaly, ktoré tvoria hornú stenu kanála (vnútorná šikmá a priečna), priečna fascia a pupartický väz. Zadná stena je teda úplne uzavretá svalovou a fasčnou vrstvou. Ďalej porovnajte všetky tkanivá navzájom.

Bola vyvinutá technika na vytvorenie „nového“ trieslového kanála, ktorý nahradí predchádzajúci. Postempsky gernioplastika šije canalis askinalis a prenáša spermatickú šnúru do inej oblasti. V tomto prípade sa po excízii herniového vaku horná bočná časť kordu vychýli smerom von a mierne vyššie, ak je to potrebné, mierne vyreže vnútorné šikmé a priečne svaly s ponorením do výsledného fperperikálneho priestoru a fixáciou medzi svalovými vláknami. Zospodu sú svalové šľachy zošité stydkovým tuberkulátom a ligandom kooperácie (medzi čelnými tuberkulózami). Zostávajúce tkanivo je spojené s trieslovým väzom pomocou stehov v tvare U. Potom sa porovnajú spodná a horná časť aponeurózy vonkajšieho šikmého tvaru. Výsledkom je, že spermatická šnúra je umiestnená v tukovom tkanive.

Medzi klasické metódy patrí použitie sieťových materiálov na dôstojnom mieste. Plastická chirurgia podľa Lichtenštajnska spočíva v použití syntetického štepu na posilnenie brány prietrže. Po všetkých štandardných chirurgických zákrokoch v oblasti s najmenšou silou sa šije sieťová klapka, ktorá sa následne pevne spojí s okolitými tkanivami a zabráni výskytu prietrže.

Alternatívne operácie

Spolu s opravou hernie otvoreným prístupom bola úspešne aplikovaná endoskopická chirurgia. Najnovšie typy intervencií sú menej traumatické. Operácie s použitím endoskopických techník sa vykonávajú vpichom v 3 bodoch. Prostredníctvom jedného z nich sa vykonáva optická technika, ktorá vám umožňuje zobraziť obraz na monitore a vidieť všetko, čo sa deje v chirurgickom poli. Iné vpichy sa používajú na zavedenie špeciálnych nástrojov používaných na priamu opravu kýly a umiestnenie implantátu oka.

Tento zásah má svoje výhody v ľahšom priebehu pooperačného obdobia a zostávajúce jazvy v mieste viacerých vpichov sú neviditeľné a nespôsobujú estetické nepohodlie. Napriek všetkým výhodám však endoskopické techniky nemôžu úplne nahradiť tradičné operácie, a to tak z niektorých technologických dôvodov (nie všetky inštitúcie majú špecializované vybavenie), ako aj z dôvodu objektívnej nevyhnutnosti viacerých pacientov na operácie prostredníctvom otvoreného prístupu..

Herniotomia pre pupočníkovú herniu

Druhy hernioplastiky

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

K dispozícii sú nasledujúce typy hernioplastiky:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 • napätie, v procese chirurgického zákroku, sú zapojené iba vlastné tkanivá tela, zdá sa, že sa tiahnu na miesto herniálneho výčnelku a vytvárajú duplikát;
 • na uzavretie patologického priestoru prietrže sa používajú netesné sieťové implantáty;
 • pre niektoré typy operácií sa môžu oba tieto typy kombinovať.

V modernej medicíne sa väčšie percento hernioplastiky vykonáva metódou bez napínania, pretože sa nevytvára patologické pretiahnutie tkaniva, implantát zo siete okamžite preberie všetky mechanické napätia bez akýchkoľvek následkov, miera recidívy je minimalizovaná. Implantát „znečistený“ spojivovým vláknitým tkanivom vytvára ešte lepšiu bariéru.

Foto: laparoskopická hernioplastika

Operácia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • otvorené;
 • endoskopický (laparoskopický).

Etapy opravy prietrže:

 1. Rez tkanív a prístup k hernii.
 2. Vak s herniovým obsahom sa vyberie (vyreže) alebo sa nastaví, v závislosti od svedectva.
 3. Uzávery prietrže prietrže.

Existuje mnoho metód používaných pri špecifických herniach alebo vhodných pre niekoľko typov.

Lichtenštajnská gernioplastika (oprava kýly)

Najznámejšia metóda opravy nepretiahnutej kýly. Používa sa na plastikovú prietrž bielej línie brucha, ako aj na pupočnú, trieslovinu a femorálnu prietrž.

Metóda je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si špeciálnu prípravu pred zákrokom.

Transplantácia oka je šitá pod aponeurózou, zatiaľ čo nie sú ovplyvnené žiadne svaly a fascia, to znamená, že zranenia tkanív tela sú minimálne. Oká je pripevnená „okrajom“, pretože okraje kýly sú priamo ovplyvnené patologickými zmenami a nemajú dostatočnú pevnosť. Lichtenštajnská gernioplastika sa vykonáva otvorene alebo laparoskopicky..

Foto: hernioplastika pomocou oka podľa lichtenštajnskej techniky

Oprava kýly Bassini

Metóda napínania hernioplastiky, má dobrý výsledok s malými, najprv vytvorenými prietržami, je možné vykonať plastickú chirurgiu v lokálnej anestézii. Používa sa pri priamej a šikmej hernii.

Technika prevádzky:

 1. Rez sa uskutoční cez herniálny výstupok.
 2. Regulovať vzdelávanie.
 3. V závislosti od indikácie urobte prietrž alebo kýlu.
 4. Potom sa zošijú okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha s priečnou fasciou k trieslovinovému väzu, čím sa posilní stena trieslového kanála..

Mayo hernia opravy

Metóda napäťovej chirurgie, ktorá sa používa hlavne na umelé umelé kýly a kýly bielej línie brucha. Po otvorení hernálneho vaku sa koža z aponeurózy odlupuje. Výstupok je vsunutý do dutiny, zatiaľ čo v prípade potreby sú zrezané zrasty, hernálny vak sa vyreže pozdĺž okraja hernálneho prstenca a odstráni sa kožnou chlopňou..

Keď je pobrušnica spojená s okrajom herniálneho prstenca, je ohraničená aponeurózou s niekoľkými stehmi (pripomínajúcimi písmeno P) takým spôsobom, že keď sú zviazané, prekrývajú sa aponeurózové klapky.

Oprava postemského hernie

Jedná sa o pružný plast. Lokálna anestézia počas operácie. V tomto prípade je trieslovinový kanál úplne odstránený, vytvorí sa duplikátny kanál so spermatickou šnúrou umiestnenou vo fyziologickom smere. Svaly pod kanálom sú zošité tak, aby ich nestláčali.

Oprava kýly Sapezhko

Používa sa na plastikovú pupočníkovú prietrž.

Technika prevádzky:

 1. Deformovaná ochabnutá pupočná koža je vyrezaná spolu s pupkom (dá sa uložiť iba s malými kýlami).
 2. Taška s kýlou po excízii je zošitá skôr, ako je jej obsah vložený dovnútra.
 3. Brána kýly sa vertikálne vyreže nahor a nadol na miesto, kde sa nezmení biela čiara brucha.
 4. Peritoneum sa opatrne odlupuje niekoľko centimetrov od zadného povrchu vagíny jedného zo svalov rekta a okraj je zošitý aponeurózou na jednej strane a posteromediálna časť rekta vagíny je na druhej strane, aby sa vytvoril duplikát..

Foto: príprava chirurgického poľa na hernioplastiku

Oprava kýly Lexer

Uplatňuje sa v prípade zváraného pupka so spodkom herniálneho vaku.

Technika prevádzky:

 1. Krk herniálneho vaku je izolovaný od okolitých tkanív..
 2. Po otvorení sa obsah vloží do dutiny a sáčok sa odreže.
 3. Aponeuróza pod pupočníkovým krúžkom je zošitá, ktorá je napnutá a zviazaná.
 4. Kožná chlopňa je umiestnená na svojom pôvodnom mieste a lemovaná prerušovanými stehmi.

Duhamel hernia

Široko používaný v pediatrických operáciách prietrže. Zásah sa vykonáva bez otvorenia trieslového kanálika, krk herniálneho vaku (proces pobrušnice) sa izoluje vonkajším trieslovým kruhom, potom sa zašíva a odreže sa.

Oprava kýly Martynov

Napínacia metóda hernioplastiky, ktorá sa používa hlavne na odstránenie šikmej ingvinálnej prietrže. Horná aponeurózová chlopňa vonkajšieho šikmého brušného svalu sa zošíva do ingvinálneho väzu, zatiaľ čo svaly zostanú neporušené a zošívajú sa cez existujúcu švu do spodnej aponeurózovej chlopne..

Herniation podľa Krasnobaev

Používa sa na plastové kýly u detí vo veku od 6 mesiacov.

Zaujímavou technikou na uskutočnenie chirurgického zákroku je to, že aponeuróza nie je ovplyvnená.

Podkožná vrstva sa mechanicky posunie, po kožnom reze sa izoluje a odreže vak s herniovým obsahom, čím sa zavedie hodvábny steh. Potom sa do vytvoreného záhybu aponeurózy umiestnia ďalšie 2-4 stehy, ktoré spevňujú stenu trieslového kanálika..

Obštrukčná hernioplastika

Používa sa metóda bez napätia, transplantácia oka. Táto technika je podobná lichtenštajnskej metóde, má však niekoľko výhod. Po prvé, incízia na koži je menšia ako polovica. Po druhé, herniálny vak sa vkladá do dutiny bez jeho otvorenia. Potom naneste mriežku a zošite ranu vo vrstvách.

Endoskopická hernioplastika

Toto je operácia vykonaná vo vnútri brušnej dutiny pomocou malých rezov s veľkosťou 2 až 3 cm pomocou špeciálneho obrazového zariadenia a manipulátorov. Technika operácie je podobná metóde Lichtenštajnska, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii. Zranenia pri tomto type chirurgického zákroku sú minimálne, doba zotavenia je oveľa kratšia, existuje dobrý kozmetický efekt.

Druhy operácie prietrže

Všetky zásahy vykonávané na odstránenie herniálnych výčnelkov sa podmienečne rozdelia do 2 odrôd:

 • Ťahová hernioplastika.
 • Ľahké ošetrenie.

Metóda napínania na ošetrenie prietrže sa uskutočňuje iba kvôli pacientovým vlastným tkanivám, ktoré sa porovnávajú v oblasti prietrže a šijú. Hlavnou nevýhodou je napätie, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť zlyhania stehu, nesprávne zjazvenie, ktoré vedie k dlhej rehabilitačnej dobe, bolesti po operácii a relatívne vysokému percentu recidívy..

Hernioplastika bez napätia je modernejšou a vysoko účinnou metódou chirurgickej liečby hernií, keď sa nedosiahne napätie pomocou mriežok z materiálov inertných voči polyméru. Takýto plast herniálnych brán znižuje pravdepodobnosť opätovného odchodu orgánov na 3% alebo menej, hojenie prebieha rýchlo a bezbolestne. Metóda bez napínania - najbežnejšie používaná v súčasnosti.

V závislosti od prístupu môže byť hernioplastika:

Ako najmenej traumatická možnosť liečby sa podľa možnosti uprednostňuje laparoskopická hernioplastika s menším rizikom komplikácií. Okrem toho sú tieto operácie možné u pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami..

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii av lokálnej anestézii, čo je výhodné u pacientov s patológiou respiračného systému a kardiovaskulárneho systému. Endoskopická hernioplastika (laparoskopia) vyžaduje endotracheálnu anestéziu a svalovú relaxáciu.

Bez toho, aby sme sa pozreli na veľké množstvo metód pre plastickú chirurgiu kýly, majú všetky tieto operácie podobné štádiá:

 • Na začiatku chirurg odreže mäkké tkanivá a hľadá výstupok.
 • Obsah prietrže je buď "poslaný" späť do brušnej dutiny alebo odstránený (podľa indikácie).
 • Poslednou fázou je oprava prietrže, ktorá sa vyskytuje mnohými známymi spôsobmi v závislosti od variantu, štruktúry a umiestnenia prietrže..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ponúkame najlepšiu možnosť liečby z toho, čo nájdete na internete:
  V žiadnom prípade neodradíme lekárov od liečby. Rozhodnite sa sami.
Vyberieme pre vás tie tradičné lieky, ktoré sú vhodné pre vášho pacienta presne podľa jeho diagnózy, pohody a stavu tela.
Patologické transformácie štruktúry pečeňových buniek proti cirhóze sú nezvratné. Ochorenie sa vyvíja pod vplyvom vonkajších chorôb - jedlo, alkohol, drogy a vnútorné príčiny - systémové patológie.
Kýla krčnej chrbtice je nebezpečná patológia, ktorá vedie k vyčnievaniu buničitého jadra a presahuje disky na úrovni 1 až 7 krčných stavcov..Kýlová medzistavcová platnička sa obvykle vyskytuje u ľudí v produktívnom veku a je spojená s nadmerným stresom, profesionálnym športom, vzpieraním.