loader

Hlavná

Pažerák

Oprava špice prietrže u detí

Rez na koži s pupočníkovou prietržou je pozdĺž stredovej línie pozdĺžne niekoľko centimetrov nad pupkom s odbočkou okolo nej vľavo a trvajúcou 3-4 cm pod ňou.

U obéznych pacientov s pupočníkovou prietržou sa často uskutočňuje lunárny alebo oválny rez, ktorý ohraničuje herniálny výčnelok zdola. Koža a podkožné tkanivo sa pitvajú pred aponeurózou bielej línie brucha.

Pokožka sa oddeľuje od zľava doprava a koža so subkutánnym tkanivom sa oddelí od herniálneho vaku pupočnej kýly. Je izolovaný, kým nie sú zreteľne viditeľné herniové brány tvorené hustým aponeurotickým okrajom pupočného kruhu..

Drážkovaná sonda sa vloží medzi krk herniálneho vaku pupočnej kýly a pupočného prstenca a prsteň sa cez ňu odreže v priečnom smere alebo pozdĺž bielej čiary nahor a nadol. Herniový vak sa nakoniec izoluje, otvorí sa, upraví sa obsah, peritoneum sa odreže a zošije sa kontinuálnym šitím na tupo.

Plastická chirurgia pre pupočníkovú herniu sa vykonáva, keď sa pupočníkový kruh disekuje v priečnom smere. Uložte švy v tvare písmena U. Horná chlopeň aponeurózy je prešívaná hodvábom, najskôr zvonka smerom dovnútra, pričom sa okraj odchyľuje o 1,5 cm; potom sa rovnaká niť použije na vytvorenie stehu na spodnom okraji aponeurózy zvonka dovnútra a zvnútra smerom von, pričom odchýlka od jeho okraja je iba 0,5 cm a vystupujú pri hornom okraji v rovnakej úrovni. Takéto švy sa zvyčajne nanášajú v strede 3: 1 a po stranách 2.
Pri viazaní sa spodný okraj aponeurózy pohybuje pod hornou časťou a fixuje sa vo forme duplikátu. Voľný okraj hornej chlopne aponeurózy je prišitý k povrchu spodnej chlopne pomocou samostatných prerušených stehov (druhá rada stehov)..

Plastická chirurgia podľa Sapezhka s pupočníkovou prietržou sa vykonáva, keď sa pupočníkový krúžok pozdĺžne disekuje. Pri svorkách Kocher asistent ťahá ľavý okraj aponeurózy a ohýba sa, aby maximalizoval svoj vnútorný povrch. Chirurg k tomu pritiahne a zalomí pravý okraj aponeurózy samostatnými prerušovanými hodvábnymi stehmi v tvare U a snaží sa ich čo najviac priblížiť. Voľný ľavý okraj aponeurózy sa položí na hornú časť pravého a lemuje sa oddelenými stehmi. Dosiahne sa aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Plastická chirurgia Lexer pre pupočníkovú prietrž sa častejšie vykonáva u detí s malými pupočníkovými prietržami šitím pupočného aponeurotického krúžku pomocou hodvábnej kabelky, na ktorú sa aplikujú samostatné nodulárne švy.

Operácia brušnej prietrže

(495) -506 61 01

Pupočná prietrž u detí

V čase narodenia má každé dieťa malú dieru vo svalovej vrstve prednej brušnej steny v mieste, kde sa pupok tvorí v priebehu času, cez ktorý krvné cievy v pupočnej šnúre prešli do placenty v prenatálnom období. Čoskoro (zvyčajne počas prvého mesiaca) sa tieto cievy vyhladia, pupočníkový prúžok sa pritiahne k sebe, pokryje jazvou a uzavrie sa spravidla počas prvého roku života, hoci v niektorých prípadoch môže tento proces trvať až štyri roky..

Ak otvor trvá dlhšie, lekári odporúčajú vhodný chirurgický zákrok na jeho odstránenie, aby sa zabránilo výskytu pupočnej (pupočnej) prietrže, ktorá je v podstate neúplným prírodným procesom a prejavuje sa výčnelkom na prednej brušnej stene, ktorý vychádza z pupka a má kruhový alebo oválny tvar., Obsahom herniálneho vaku sú najčastejšie črevné slučky a / alebo omentum.

Pri výskyte pupočnej kýly zohrávajú úlohu dedičné faktory, najmä náchylnosť na slabosť brušných svalov. Ak jeden z rodičov dieťaťa mal / má pupočníkovú prietrž, dieťa to pravdepodobne bude mať. Okrem toho je rozvoj tejto patológie podporovaný predčasne narodenou matkou, komplikovaným tehotenstvom, prípadnými vrodenými malformáciami spojivového tkaniva, závažnými somatickými chorobami, krivicami, ako aj zvýšením vnútrobrušného tlaku na pozadí neustáleho plaču, plynatosťou (zvýšená tvorba plynu v čreve) a častou zápchou..

Kýla u detí môže byť hrachová a môže dosiahnuť veľkosť veľkej slivky. Niekedy je sprevádzaná bolesťou, hoci sa väčšinou obáva rodičov viac než samotného dieťaťa. Aj veľký výčnelok vo väčšine prípadov nespôsobuje dieťaťu nepríjemné pocity. Na dotyk formácia spravidla vyzerá ako balónik a keď je na ňu pritlačená, ide ľahko dovnútra s charakteristickým burčiacim zvukom. Výstupok sa zvyšuje s kašľom a plačom dieťaťa a zmizne v horizontálnej polohe, čo naznačuje jeho správnosť.

Je potrebné odstrániť pupočníkovú herniu - v budúcnosti to pomôže zabrániť mnohým negatívnym následkom - nikdy by sme nemali zabúdať, že kýly v ľubovoľnom mieste vrátane tohto môžu byť porušené, čo je spojené s nekrózou (nekrózou) poškodených črevných traktov a rozvojom peritonitídy. Dieťa sa v tejto situácii stáva podráždeným, nechce jesť jedlo, môže mať zvracanie, herniálny výčnelok sa stáva na dotyk hustým a bolestivým. Je prísne zakázané riadiť obmedzenú pupočnú kýlu nezávisle, je potrebné sa čo najskôr poradiť s chirurgom.

Indikácia plánovaného chirurgického zákroku je pupočná kýla vo veku 5 až 6 rokov a staršia. Pred tým sa operácia obvykle vykonáva buď v dôsledku prítomnosti herniálnych brán veľkých rozmerov (viac ako dva centimetre), alebo v naliehavom poradí so zvieraním alebo inými komplikáciami..

Na zvýšenie celkového tonusu tela a posilnenie brušnej tlače, pokiaľ ide o prevenciu výskytu pupočnej kýly, odborníci odporúčajú položiť dieťa pred kŕmením na žalúdok desať až pätnásť minút dvakrát až štyrikrát denne na rovný a tvrdý povrch a masírovať brucho okolo pupka: teplými prstami alebo okraj dlane v smere hodinových ručičiek (päť až desať ľahkých kruhových pohybov). Masáž sa opakuje niekoľkokrát denne pred jedlom.

(495) 506-61-01 - kde je lepšie operovať brušné kýly

Liečba kýly v Moskve

Laparotómia a laparoskopická liečba brušných hernií v Lekárskom a rehabilitačnom centre Federálnej štátnej inštitúcie - KCMRRA Moskva.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Aká je operácia odstránenia pupočnej kýly u detí

Umbilikálna (paraumbilikálna) hernia, ktorej je v súčasnej desiatej verzii Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-10) pridelený kód K42, je najbežnejšou patológiou brucha, ktorá sa prejavuje v ranom detstve. Podľa štatistík sa vyskytuje u 3% novorodencov a chlapcom je diagnostikovaná táto diagnóza 2-krát častejšie ako dievčatá..

Príčiny pupočnej kýly u detí

Ak je u dospelých hlavným dôvodom vzniku pupočnej kýly nadmerná fyzická námaha, potom je u detí etiológia tohto defektu trochu iná. Počas tehotenstva je telo dieťaťa spojené s pupočnou šnúrou matky, cez ktorú je plod živený, ako aj s jeho metabolickými a metabolickými procesmi. Pupočníková šnúra prechádza pupočníkovým krúžkom, ktorý je dierou v bielej línii brucha a je obklopený spojivovým tkanivom a brušnými svalmi..

Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra odreže a ovinie, diera sa postupne uzdraví a nahradí sa spojivovým tkanivom. Počas prvého roku života však oblasť pupku zostáva najzraniteľnejším miestom v bruchu. So slabými brušnými svalmi a slabým nadmerným rastom sa pupočníkový prstenec môže stať herniálnou bránou, cez ktorú vystupuje peritoneum a / alebo črevná slučka.

Herniová vada u dojčaťa môže byť vrodená alebo získaná. Hlavné príčiny prispievajúce k výskytu vrodenej pupočnej kýly u detí sú:

 1. Nepriaznivé faktory ovplyvňujúce proces tehotenstva: chronické a infekčné choroby matky, jej podvýživa a zlé návyky - požívanie alkoholických nápojov, fajčenie. To všetko spôsobuje narušenie normálnej tvorby a vývoja svalov a spojivového tkaniva plodu..
 2. Predčasnosť, nedostatočný vývoj orgánov v prenatálnom období, podvýživa, znížený tonus svalov - z tohto dôvodu sa brušné svaly zle vyrovnávajú s takou funkciou, ako je udržiavanie vnútorných orgánov v potrebnej anatomickej polohe..
 3. Genetická predispozícia - ak jeden alebo obaja rodičia mali podobnú patológiu v detstve, pravdepodobnosť jej vývoja u dieťaťa sa zvyšuje, pretože vrodené nedostatočné rozvinutie spojivového tkaniva sa často dedí..

Príčinou získanej formy patológie môže byť predĺžený plač, črevná kolika, chronická zápcha, silný kašeľ bez expektorácie. Všetky tieto faktory vyvolávajú výskyt pupočnej kýly u detí, pretože prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Príznaky a diagnostika

Porucha sa dá ľahko vizuálne identifikovať. Bežne vyzerá pupok u dieťaťa ako malá depresia v strede brucha a prietrže na tomto mieste má na dotyk hustú hustotu, ktorá môže dosiahnuť významnú veľkosť - od veľkosti čerešní po veľkosť jablka. Malá vydutina pri stlačení prechádza do brušnej dutiny, prietrž zmizne a je v pokoji, ale znova sa objaví s námahou. Potápanie a vyčnievanie herniálneho vaku je sprevádzané charakteristickými kliknutiami, ktoré niekedy spôsobujú nepríjemné pocity a bolesť dieťaťa, čo sa dá posúdiť jeho nepokojným správaním..

V každom prípade, najmä ak je veľkosť herniového vaku nízka, je pre úplnú dôveru v diagnostiku a jej odlíšenie od iných patológií, ktoré majú podobný symptomatický obraz, potrebná konzultácia a vyšetrenie pediatrickým chirurgom, ako aj inštrumentálne vyšetrenie. Toto vyšetrenie je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o deti, ktoré nie sú schopné opísať svoje pocity z dôvodu svojho veku. Komplex diagnostických postupov zahŕňa:

  Röntgen - v prípade podozrenia na pupočnú kýlu sa v laterálnej projekcii urobí röntgen, na ktorom je viditeľný nielen herniálny vak, ale aj jeho obsah - u detí je to najčastejšie črevná slučka.

Laboratórne testy krvi a moču sa vykonávajú s cieľom určiť prítomnosť alebo neprítomnosť zápalového procesu a odlíšiť chorobu od iných typov patológie brucha. Po prijatí všetkých údajov o stave dieťaťa lekár rozhodne o spôsoboch nevyhnutnej liečby.

Liečba pupočnej kýly u detí

Je veľmi dôležité identifikovať patológiu čo najskôr, pretože povaha a účinnosť liečby závisí od veku pacienta. V závislosti od veku môže byť nechirurgický alebo chirurgický.

Konzervatívna terapia

Kým dieťa nedosiahne 3. rok života, paraumbilická kýla je úspešne prístupná konzervatívnej korekcii - v 95% prípadov môže byť odstránená bez použitia chirurgického zákroku. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. , Ktorým sa na brucho na rovnej tvrdej ploche - pre najmenších. Dieťa by malo ležať na bruchu 5-6 krát denne po dobu 10 minút, nie skôr ako hodinu po jedle.
 2. Obinadlo vyrobené z elastického hustého tkaniva, ktoré úplne zakrýva herniálny otvor a zabraňuje vyčnievaniu obsahu. Odporúča sa nosiť ho niekoľko hodín denne, ale nie neustále, pretože to môže spôsobiť atrofiu svalov brušnej tlače. Je dôležité, aby neinterferoval s pohybom, nespôsoboval pocity stlačenia, bolesti a nevoľnosť.
 3. Jemné masáže a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov sú ďalším nevyhnutným stupňom konzervatívnej liečby, ktorá pokračuje až do úplného zarastania pupočného kruhu. Inštruktor cvičebnej terapie sa najskôr zaoberá dieťaťom, potom - rodičmi.

Medzi najobľúbenejšie metódy liečby je najúčinnejšie priviazať na pupok veľkú medenú mincu, najlepšie predrevolučnú mincu. Má zmysel ho používať iba v ranom veku, zatiaľ čo fyzická aktivita dieťaťa je minimálna. Na všetky terapeutické postupy by mal dohliadať lekár..

Prevádzková korekcia

Ako dieťa rastie, šanca na efektívnosť nechirurgickej liečby pupočnej kýly klesá a jej prítomnosť sa stáva indikáciou chirurgického zákroku. Po štyroch rokoch sa defekt chirurgicky odstráni, čo je jediný možný spôsob, ako tento problém radikálne vyriešiť. Pred vykonaním operácie na odstránenie prietrže sa vykoná dôkladné vyšetrenie. Závažné chronické ochorenia, ako je diabetes mellitus, krvné ochorenia, kardiovaskulárne patológie, môžu slúžiť ako kontraindikácie pre chirurgický zákrok..

Operácia na odstránenie pupočnej kýly (hernioplastiky) u malých detí sa uskutočňuje v celkovej anestézii, u starších detí v lokálnej anestézii a trvá v priemere asi pol hodiny. Ak neexistujú zjavné kontraindikácie, nepredstavuje to žiadne zdravotné riziko, čo dokazujú hodnotenia rodičov.

Dospelí, ktorí nie sú oboznámení s technikou chirurgického zákroku, sa často bojia myšlienky, že dieťaťu bude odstránená črevná slučka alebo jej časť. V skutočnosti k tomu dôjde iba v prípade závažných komplikácií - porušenia prietrže, peritonitídy, nekrózy tkanív a / alebo prieniku prietrže hernie v prípade extrémneho zanedbania situácie. Operácia sa zvyčajne uskutočňuje v štyroch etapách:

 • kožná pitva tesne pod pupkom;
 • redukcia obsahu prietrže do brušnej dutiny;
 • excízia prázdneho herniálneho vaku;
 • brány prietrže prietrže.

Počas plánovanej operácie trvá obdobie pooperačnej rehabilitácie v nemocničnom prostredí približne týždeň, potom sú stehy odstránené a dieťa je prepustené z domu. Úplné zotavenie trvá asi mesiac. Podľa preskúmania sa v budúcnosti nepozorujú žiadne dôsledky zásahu - úplné zotavenie.

Metóda na opravu prietrže s pupočnou prietržou u detí

Majitelia patentu RU 2636874:

[0001] Vynález sa týka medicíny, konkrétne chirurgických spôsobov liečby pupočnej kýly u detí. Prostredníctvom vpichu pod pupočníkom pod vizuálnou a palpačnou kontrolou sa natiahne miecha s neabsorbovateľnou ligatúrou, ktorá sa predtým do nej vložila pozdĺž dotyčnice s hernálnym vakom presne v mieste, kde sa zvislá časť zvnútra vodorovne a ihla sa prepichne vpichom kože nad pupkom. Ihla sa odstráni, potom sa ihla bez ligatúry natiahne podobným spôsobom z opačnej strany a ligatúra, ktorá sa predtým natiahne z druhej strany, sa vloží na jej distálny koniec a vyvedie sa cez proximálny koniec. Miechová ihla sa odstráni a ligatúra obiehajúca okolo herniálneho vaku sa zviaže s úplným uzavretím herniálneho vaku na úrovni aponeurózy. Tento spôsob umožňuje eliminovať defekt aponeurózy bez otvorenia herniálneho vaku. 8 chorých, 1 ave..

[0001] Vynález sa týka medicíny, konkrétne chirurgických spôsobov liečby pupočnej kýly u detí.

Známe metódy opravy prietrže pri pupočnej prietrži [Puri P., Golvart M.E. Atlas pediatrickej chirurgie, Medpress-inform, 2009, s. 160-163]. Priamo pod pupkom sa urobí polkruhový rez so sponou pripevnenou na oboch stranách herniálneho vaku. Ten v strednej tretine je otvorený a existujúca defekt pupočného prstenca je zošitý samostatnými neabsorbovateľnými stehmi. Odrezaný pupok je pripevnený samostatným stehom k aponeuróze [Isakov Yu.F., Stepanov E.A., Krasovskaya T.V. "Abdominálna chirurgia u detí", Medicine, 1988, s. 33-34]. Oválny rez pod pupočníkom alebo na jeho boku vydáva aponeurózu a herniálny vak. Ten v strednej tretine je otvorený, prešitý a obviazaný pri krku a odstránený. Aponeuróza sa šije jednoradovými alebo dvojradovými neabsorbovateľnými niťami. Koža pupka je zošitá na aponeurózu [Isakov Yu.F., Lopukhin Yu.M. "Chirurgia s topografickou anatómiou detstva", Medicine, 1989, s. 392-393]. Pod pupkom sa urobí polkruhový rez. Koža je tupá a ostrá oddelená vo forme chlopne, ku ktorej je pripevnená distálna časť hernálneho vaku. Hernálny vak je izolovaný od okolitých tkanív, odvedený do svoriek a otvorený v priečnom smere v strednej tretine. Krk vaku je prešitý, oviazaný a odrezaný. Defekt prietrže šírite neabsorbovateľnými individuálnymi prerušovanými stehmi v priečnom smere pozdĺž Spitzi..

Vyššie uvedené metódy majú vážne nevýhody:

- dostatočná zložitosť technického výkonu;

- otvorenie lúmenu brušnej dutiny;

- porušenie anatomickej štruktúry v pupku.

Známy spôsob opravy kýly pomocou pupočnej kýly [Toskin KD, Zhebrovsky V.V. "Abdominal hernias", Medicine, 1983, s. 162 až 163]. Urobí sa polkruhový rez kože, ktorý ustúpi 1,5 cm pod pupkom. Hernálny vak je pripevnený hore od základne a otvorený v strednej tretine. Potom je prešitý, oviazaný a jeho pahýľ je ponorený do predperitoneálneho priestoru. Plastové brány prietrže vykonávajú samostatné neabsorbovateľné stehy v pozdĺžnom smere. Tento spôsob má však niekoľko nevýhod:

- riziko relapsu kvôli pahýlu herniálneho vaku pod strednou tretinou pupočnej šnúry;

- riziko tvorby ligatúr fistuly v dôsledku dostatočne veľkého počtu použitých neabsorbovateľných stehov.

Najbližšou technickou podstatou je metóda na odstránenie prietrže s pupočnou prietržou u detí [Voilenko V.N., Medelyan A.I., Omelchenko V.M. "Atlas operácií na brušnej stene a orgánoch brušnej dutiny", Medicine, 1965, s. 68-70]. Pod pupkom sa urobí lunárny rez. Krk herniového vaku je izolovaný, je otvorený v strednej tretine, prešitý, oviazaný, odrezaný. Na defekt aponeurózy sa umiestni neabsorbovateľná šnúrka na peňaženky, na ktorú sa v pozdĺžnom smere aplikujú ďalšie 3-4 uzlové švy. Táto metóda má niekoľko nevýhod:

- dostatočná zložitosť technického výkonu;

- otvorenie lúmenu brušnej dutiny;

- porušenie anatomickej štruktúry v pupku;

- riziko relapsu kvôli pahýlu herniálneho vaku pod strednou tretinou pupočnej šnúry;

- riziko tvorby ligatúr fistuly v dôsledku dostatočne veľkého počtu použitých neabsorbovateľných stehov;

- potreba zošitia pooperačných rán.

Cieľom vynálezu je zlepšiť výsledky chirurgickej liečby pupočnej kýly u detí.

Tento cieľ je dosiahnutý tým, že defekt aponeurózy pupočnej kýly je eliminovaný bez rezania mäkkých tkanív a odrezania pupka pomocou neabsorbovateľného stehu okolo hernálneho vaku prísne na úrovni prechodu jeho vertikálnej časti k horizontále pomocou miechy..

Metóda je nasledovná.

Po ultrazvukovom vyšetrení pupočnej kýly na objasnenie neprítomnosti obsahu v herniálnom vaku pomocou špicatého skalpelu, aby sa zabránilo narušeniu anatomickej štruktúry v pupku, sa vykonajú dve symetrické punkcie kože nad a pod pupkom v stredovej línii. Ďalej, pri trakcii za stredom kožného pupku, je hernálny vak potiahnutý, aby sa zabránilo porušeniu hernálneho obsahu (obr. 1). Prostredníctvom vpichu pod pupočníkom pod vizuálnou a palpačnou kontrolou sa natiahne miecha s neabsorbovateľnou ligatúrou, ktorá sa do nej vloží pozdĺž dotyčnice k hernálnemu vaku, presne na mieste prechodu jeho vertikálnej časti k horizontálnej, aby sa zabránilo nechaniu neohrbenej distálnej časti hernálneho vaku a prepichnutiu ihly cez kožný pupočník. (obr. 2). Ihla sa odstráni a ligatúra sa nechá vykonať pomocou jej pomoci (obr. 3). Ďalej sa ihla bez ligatúry vykoná podobným spôsobom z opačnej strany (obr. 4). Väzba predtým vykonaná na druhej strane sa naplní na jej distálny koniec a vyvedie sa cez proximálny koniec (obr. 5). Po vybratí miechy sa ligatúra krúžiaca okolo herniálneho vaku zviazala (obr. 6). V tomto prípade sa prietržový vak úplne uzavrie na úrovni aponeurózy (obr. 7). Uzol je ponorený pod kožu, konce ligatúry sú odrezané. Punkcie kože sú ošetrené antiseptickým prostriedkom a nevyžadujú ďalšie šitie (obr. 8)..

Príklad konkrétnej aplikácie. Pacient P., 6 rokov. Diagnóza: pupočná kýla. Po ultrazvukovom vyšetrení pupočnej kýly, aby sa určila neprítomnosť obsahu v hernálnom vaku pomocou špicatého skalpelu, sa urobili 2 symetrické kožné punkcie nad a pod pupkom v stredovej línii. Po trakcii cez stred pupočníka a vytiahnutí herniového vaku cez punkciu pod pupočníkom bola natiahnutá miecha s neabsorbovateľnou ligatúrou, ktorá bola predtým vložená do tangenty k hernálnemu vaku presne v mieste prechodu jej vertikálnej časti na horizontálnu a ihla bola prerazená punkciou kože cez pupok a vizuálne ovládanie. Po odstránení ihly a ponechaní ligatúry vykonanej s pomocou bola prázdna ihla natiahnutá rovnakým spôsobom z opačnej strany a ligatúra bola zastrčená do jej vzdialeného konca, pričom táto ligatúra bola vyvedená cez proximálnu časť. Po odstránení spinálnej ihly sa ligatúra krúžiaca okolo herniálneho vaku priviazala ponorením uzla pod kožu a odrezala konce ligatúry podľa úrovne kože. Punkcie kože ošetrené antiseptickým.

Táto metóda sa použila u 138 pacientov s pupočnou kýlou. Komplikácie v skorom a neskorom pooperačnom období neboli pozorované..

Významné rozdiely v navrhovanej metóde opravy hernie s pupočníkovou prietržou:

- jednoduchosť technického výkonu;

- významné skrátenie času na dokončenie chirurgického zákroku;

- nedostatok otvorenia dutiny brušnej dutiny;

- zachovanie anatomickej štruktúry pupku;

- minimalizácia rizika relapsu;

- minimalizácia rizika ligatúry fistuly;

- chýbajúca potreba zošitia pooperačnej rany.

Spôsob opravy kýly s pupočnou kýlou u detí, vyznačujúci sa tým, že po ultrazvukovom vyšetrení pupočnej kýly s cieľom objasniť neprítomnosť obsahu v hernálnom vaku pomocou špicatého skalpelu, aby sa predišlo porušeniu anatomickej štruktúry v pupočnej oblasti, sa urobia dve symetrické vpichy kože pozdĺž stredovej línie s trakciou. za stredom pupočníka a ťahaním herniálneho vaku, aby sa predišlo porušeniu herniálneho obsahu, a potom cez punkciu pod pupočníkom pod vizuálnou a palpačnou kontrolou sa do neho vloží miecha s neabsorbovateľným ligatúrom presne v mieste prechodu jej vertikálnej časti do horizontálnej polohy aby sa zabránilo opusteniu neligovanej distálnej časti hernálneho vaku a prepichnutiu ihly prepichnutím kože nad pupkom, nasledovalo jej odstránenie a ponechanie ligatúry sa vykonalo s pomocou, po ktorej sa vykoná druhá ihla bez ligatúry. Ligatúra predtým natiahnutá z druhej strany sa vkladá z opačnej strany a na jej distálny koniec a vyvedie sa cez proximálny koniec, po ktorom sa odstráni spinálna ihla a ligatúra krúžiaca okolo herniálneho vaku sa zviaže úplným uzavretím herniálneho vaku na úrovni aponeurózy, potom sa odrežú konce ligatúry a ponorenie uzla pod kožu, s liečbou kožných vpichov antiseptikom.

Operácia pupočnej kýly - prehľad

Odstránenie prietrže u dieťaťa nie je také desivé, ako sa mi zdalo! Naše skúsenosti s chirurgickým zákrokom v celkovej anestézii

Dobrý deň!

Začiatkom jari tohto roku som dieťa vzal na lekárske vyšetrenie, pretože moja dcéra dokončuje materskú školu a pripravuje sa na školu. Prešli sme všetkými potrebnými lekármi, v ordinácii lekára nám povedali, že dcéra má pupočníkovú kýlu a bolo povedané, aby sa dohodli s odborníkom na detskej klinike..

Chirurg počas vyšetrenia uviedol, že v tomto veku sa prietrž môže odstrániť iba chirurgicky a ponúknuť sa na termín.

Obávam sa operácií, anestézie a ďalších vecí pre deti. Preto ma búšenie začalo na recepcii. Dlho som „mučil“ doktora na túto tému - či je potrebné odstrániť pupočnú kýlu dieťaťu, pretože sme žili ako pred medom. inšpekcie. Jediná vec je, že dcéra si niekedy sťažovala na menšie bolesti brucha. Urobili sme testy na všetko, čo sme mohli, prešli odborníci, nič nebolo odhalené, ale neboli sme poslaní k chirurgovi. Odpoveď lekára na túto otázku nebola konkrétna - brucho môže bolieť z prietrže alebo možno nie.

Je teda potrebné odstrániť pupočnú prietrž:

Podľa chirurga to nie je potrebné: môžete odstrániť, nemôžete odstrániť. ALE! Vo veku 5-6 rokov je táto operácia jednoduchá, tento čas je optimálny. Lekár tiež poznamenal, že je veľmi žiaduce, aby dievča odstránilo prietrž, pretože v dospelosti bude mať tehotenstvo.

Môžete to neskôr odstrániť, ale bál som sa, že potom škola začne atď. Preto som sa rozhodol, že je teraz lepšie.

Táto operácia je bezplatná.

Príprava na operáciu.

Boli sme naplánovaní na operáciu asi mesiac vopred. Mali sme však trochu šťastia - do kancelárie prišla žena a v súvislosti so súťažou pre ňu podstúpila operáciu, takže sme čakali iba 2 týždne.

Pred operáciou sme prešli nasledujúcimi testami:

 • Krv zo žily;
 • Krv z prstu;
 • OAM a škrabanie.

Krv zo žily sa odobrala na hepatitídu, táto analýza sa pripravuje na približne 2 týždne, takže sme ju darovali deň po podaní.

Dva dni pred operáciou vzali od pediatra osvedčenie o epidemiologickom prostredí.

S preukazom, lekárskym preukazom, pasom a rodným listom v deň operácie som išiel k chirurgovi, ktorý bude pôsobiť.

Páčilo sa mi chirurga a sestra. S takýmito odborníkmi som sa zriedka stretol. Nenávidím predovšetkým lekárov a lekárov, ktorým sa nič nestará. našťastie, mali sme skvelého chirurga! Ako človek, tak aj lekár. Aj keď som bol spočiatku v rozpakoch z jeho veku (aby som to povedal mierne, slušne). Žiadne zbytočné slová a činy od neho ani od sestier, všetko je jasné - takže niet pochýb.

Deň pred operáciou to nemôžete jesť mastné, sladké, slané a korenené. Všeobecne platí, že iba zdravé potraviny. Večera by mala byť najneskôr do 20:00, veľmi ľahká. Je to kvôli skutočnosti, že operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, žalúdok by mal byť prázdny. Ráno v deň operácie nemôžete jesť a piť a zuby sa nedajú čistiť.

Čo so sebou prinesiete na operáciu:

 • 2 listy: jeden na ležanie na posteli, druhý na zakrytie.
 • Froté uterák strednej veľkosti. Sestry ho po zákroku zložili a umiestnili pod krk dieťaťa.
 • Domáce oblečenie a papuče.
 • Obrúsky, tiež odporúčam vziať si so sebou vreckovku..
 • Voda bez plynu.
 • Cracker (nebral som).

Musíte sa tiež postarať o dopravu - ak nie je auto, nezabudnite vziať peniaze taxíkom.

Ako prebieha táto operácia:

Operácia bola vykonaná v dennej nemocnici detskej kliniky. Do nemocnice sme dorazili o 7.30 hod., V ten deň o 13.00 hod..

Mimochodom, v našej nemocnici sa odstránenie kýly vykonáva každý deň v týždni, každý deň 5 ľudí. Odstránia sa pupočné a ingvinálne prietrže. Pri slabinovej prietrži je všetko rovnaké ako pri pupočnej prietrži.

Pred operáciou bolo dieťa odvážené, aby sa vypočítala dávka anestézie.

Okolo 8 hodín dostala dcéra injekciu - zabudla na názov lieku, aby sa vyhla alergickej reakcii na anestéziu.

Po čase zavolala sestra dieťaťu, aby sa pozrela na lampu, iná sestra mi po 5 minútach priniesla oblečenie a papuče. A moje trápenie začalo v očakávaní, kedy sa operácia skončí. Táto operácia predbežne trvala 15 minút. Vrátane času na vyzliekanie, rozprávanie, anestéziu atď..

V čase, keď bola dcéra na operáciu, jej dcéra, ktorá spala v celkovej anestézii, už bola privedená k svojmu spolubývajúcemu. Všetko pre nich bolo v poriadku..

Moja dcéra bola privezená na oddelenie, sestra a ja sme ju položili na posteľ a ja som začal čakať, až sa zobudí. Pupok bol obviazaný, žalúdok bol ošetrený oranžovým antiseptikom.

Aby som bol úprimný, bol som vystrašený. Dieťa suseda jednoducho spalo a moja tvár bola zdeformovaná, moje pery boli strašne suché, moje oči sa šklbali. Bežal som k medu. sestry niekoľkokrát, ako mega alarmista. Ďakujem vám veľmi pekne za pochopenie a trpezlivosť. Zakaždým, keď prišli, upokojili ma a hovorili, že toto je úplná norma.

Moja dcéra ustúpila z anestézie asi po pol hodine, moja dcéra dlhšie spala u suseda. Cítil sa tak - zdvojnásobil sa a strojnásobil sa mu v očiach, jeho hlava bola ťažká a boľavá. To všetko odišlo asi za 40 minút. Dieťa suseda sa cítilo oveľa lepšie. Takže - všetko je individuálne. V každom prípade boli deti po 1,5 hodine v dobrom stave..

Jednu hodinu po prebudení dieťaťa bolo možné piť. Pretože moje pery boli veľmi suché, navlhčil som vreckovku vodou a poplácal ich.

Sestry dostali ďalšiu injekciu - anestetikum a poskytli rady o ďalších krokoch. Chirurg nás po obede preskúmal a nechal nás ísť domov.

Po operácii malo dieťa slabosť, ale nálada ako celok nebola zlá. Trochu mi bolelo brucho.

Po prevádzke.

Dieťa sa cítilo normálne od prvého dňa. Každý deň som meral teplotu ráno a večer a napísal som ju do teplotného listu, potom som ju nalepil na kartu. Na zmiernenie bolesti sme pil Nurofen v tabletách, môžete piť 1 t. Maximálne 3 krát denne po dobu 3 dní.

Môj žalúdok bolel v prvých dvoch dňoch, ale bolo to celkom tolerovateľné. Ďalej bolo väčšie nepohodlie ako bolesť.

Na obliekanie sme dorazili nasledujúci deň, po vyšetrení mi bolo povedané, aby som pupok každý deň ošetroval zeleným materiálom a nalepil ho baktericídnou omietkou. Nedá sa zvlhčiť pupok.

Do 5 dní sme prišli na ďalšiu schôdzku, preskúmali sme pupok a prepustili našu dcéru. Celkovo sme nenavštevovali materskú školu asi týždeň.

Po operácii nezostali žiadne jazvy!

Vo všeobecnosti sú jediné negatívne dojmy strach. Moje aj dieťa. Ale sestry nám veľmi pomohli, personál v nemocnici bol vynikajúci.

Prajem vám všetkým veľa zdravia! Ďakujem za pozornosť!

Všetko o pupočníkovej prietrži u dojčiat: príznaky a liečba

Prvé mesiace života dieťaťa sú pre mamu a otca veľmi dôležité a rozhodujúce obdobie. Akákoľvek odchýlka od normy je dôvodom obáv pre rodičov. U novorodencov bývajú často príčinou pupočnej kýly.

Podľa štatistík sa vyskytuje u 20% dlhodobých detí a 30% predčasne narodených detí. Dievčatá trpia touto patológiou 2,5-krát častejšie ako chlapci. Prítomnosť prietrže môže vystrašiť rodičov. Avšak vo väčšine prípadov sa dobre hodí na konzervatívne liečenie..

Z tohto článku sa dozviete

Čo to je

Pupočná prietrž (hernia umbilicalis) je výstup vnútorných orgánov cez defekty brušnej steny pupka. U novorodencov sa vyskytuje v dôsledku abnormalít pri uzavretí pupočného krúžku počas hojenia pupočníkovej rany..

Ako každá kýla, má tri zložky:

 1. herniové brány;
 2. herniálny vak;
 3. hernial content.

V tomto prípade slúži široký alebo zdeformovaný pupočný kruh na výstup z brušných orgánov von. Omentum alebo črevá sa cez ňu vydúvajú a objavujú sa priamo pod kožou, sú zabalené v pobrušnici a priečnej fascii.

Ako to vyzerá na fotografii v skutočnosti:

Umbilická hernia sa u novorodencov vyvinie častejšie v prvých dvoch mesiacoch života dieťaťa a je vrodenou patológiou. Ochorenie sa však môže deklarovať až neskôr (do jedného roka).

Diagnóza choroby v akomkoľvek veku nie je náročná. Vyšetrenie spravidla stačí na stanovenie diagnózy. Na včasné odhalenie komplikácií tohto ochorenia môžu byť niekedy potrebné ultrazvuk, všeobecné klinické testy a ďalšie štúdie.

príčiny

Umbilická prietrž sa u dojčiat objavuje kvôli anatomickým vlastnostiam tejto oblasti. Faktom je, že spodná časť pupočného prstenca je hustejšia ako horná, pretože sa vytvára počas obliterácie krvných ciev a je nahradená silnými spojovacími štruktúrami..

Zhora takmer celý priestor pupočnej šnúry zaberá tukové tkanivo, ktoré sa v procese tvorby jaziev stáva jeho slabým miestom. Porucha spojovacích a svalových vlákien v pupočnej oblasti vedie k narušeniu tvorby normálneho tesného uzavretia pupočného prstenca..

Pre informáciu! Často sa zdedí slabosť určitých anatomických štruktúr. Preto, ak mama alebo otec mali pupočníkovú herniu v detskom veku, potomstvo s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie rovnakú patológiu.

Embryogenéza tiež hrá veľkú úlohu. Je dokázané, že zneužívanie alkoholu, fajčenie, užívanie niektorých liekov a látok, infekčné choroby počas tehotenstva vedú k nenarodeniu spojivového a svalového tkaniva nenarodeného dieťaťa..

Prítomnosť defektu v pupočnom kruhu nie je vždy prejavom prietrže. S malými veľkosťami herniálnych brán môže patológia trvať tajne po dlhú dobu a sama o sebe zmizne o 2 až 3 roky. Ale to sa zriedka stáva.

Zvyčajne sa hlásia aj malé kýly. Rodičia môžu vidieť výčnelok na prednej brušnej stene vychádzajúci z pupočnej zóny. Stáva sa to so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Faktory, ktoré vyvolávajú výstup vzdelávania, sú tieto:

 • silné, dlhé, horké plač alebo kašeľ;
 • tráviace poruchy (plynatosť, kolika, zápcha);
 • Vyhodenie malého dieťaťa;
 • skoré prijatie zvislej polohy (dieťa začalo skoro sedieť a chodiť).

Všetky vyššie uvedené dôvody môžu rodičia vylúčiť alebo im zabrániť. Ak dieťa stále veľa plače, mali by ste ho pediatrovi ukázať. Ak sa objaví kašeľ proti kašľu, malo by sa dieťaťu podať špeciálna kvapka alebo sirup. Problémy s trávením sa riešia dodržiavaním diéty dojčiacej matky, ak dieťa pije materské mlieko, a výberom zmesi u detí pri umelom kŕmení..

Známy lekári, najmä Dr. Komarovskij, mnohokrát povedali, že je nemožné ponáhľať, aby si dieťa postavilo na nohy. Dieťa musí sedieť a postaviť sa. U fyzicky nedostatočne rozvinutých detí, ktoré vedú sedavý spôsob života, sa však objavuje šanca prietrže.

Dôležité! Až do veku 9 mesiacov musí človek dôverovať prírode. Všetko sa stane prirodzene. Najprv sa dieťa plazí a posadí, a až potom sa postaví na nohy a urobí prvé kroky. Počas tejto doby sa svaly jeho brucha posilnia a môžu ľahko odolať zvýšenému vnútornému tlaku.

U dojčiat s nedostatkom vitamínu D (krivica) a chorôb charakterizovaných poškodením spojivového tkaniva a svalov celého tela sa zvýši riziko tvorby pupočnej kýly. Týka sa to aj detí narodených pred 37 týždňami, pretože všetky systémy a orgány nie sú úplne formované. Rodičia týchto detí musia byť obzvlášť ostražití.

Doteraz na internete nájdete verziu skutočnosti, že pupočníková prietrž novorodencov sa vyskytuje v dôsledku nesprávneho prerezania pupočníka v nemocnici..

Toto stanovisko je chybné. Technika rezania a úpravy pupočnej šnúry nemôže ovplyvniť anatomické vlastnosti pupočného kruhu.

príznaky

Hlavným príznakom je prítomnosť vzdelania v pupku. V závislosti od veľkosti môže vyzerať ako malý hrbol alebo vydutie. Priemer tejto gule bude vo väčšine prípadov 2-3 cm.

Patologický tuberkulóza sa objaví v situáciách, keď dôjde k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kričanie, zápcha atď.) A zmizne v pokoji, na lačný žalúdok a počas spánku..

Charakteristika vzdelávania je nasledovná:

 1. vydutie od 5 mm do 5 - 6 cm alebo viac, okrúhle alebo oválne, menej často - nepravidelného tvaru, ktorý vychádza z pupku;
 2. mäkký na dotyk;
 3. bezbolestné;
 4. koža v oblasti pupka sa nemení;
 5. pod formáciou je cítiť široký pupočníkový krúžok, ktorý je herniálnou bránou;
 6. s veľkou veľkosťou kužeľa sa pokožka napína a stáva sa tenšou, v dôsledku čoho je možné pozorovať črevnú motilitu;
 7. ľahko sa čistí vo vnútri s charakteristickým zvukom;
 8. sa vracia so zvyšujúcim sa brušným tlakom.

Mnoho rodičov sa zaujíma o otázky: bolí pupočná kýla, sú s ňou spojené úzkosti a zažívacie problémy dieťaťa, čo ohrozuje jej porušenie, čo sa s ňou stane v budúcnosti.

Lekári sa ubezpečujú, že pri nekomplikovanom priebehu táto patológia nespôsobuje dieťaťu nepríjemnosti. Výnimkou môže byť situácia, keď sa prietrž trčí. Potom sa jej dieťa bude môcť dotknúť rukami a prejaviť o ňu záujem as ňou spojenú úzkosť.

Od babičiek môžete počuť vetu: „Dieťa kričalo prietrž.“ Takéto tvrdenie je nesprávne, rovnako ako skutočnosť, že toto ochorenie spôsobuje črevnú koliku a nadúvanie. Nepriaznivé symptómy sú najčastejšie spojené s nesprávnym kŕmením dieťaťa. Črevá dieťaťa sa spravidla prispôsobujú postupom času a príznaky črevného nepohodlia zmiznú.

Výčnelok na prednej brušnej stene je kozmetický defekt a mnoho matiek a otcov sa ho snaží akýmkoľvek spôsobom zbaviť. Malo by sa však chápať, že nadmerné úsilie a používanie niektorých ľudových metód môže viesť ku komplikáciám.

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby

Rovnako ako akékoľvek iné, pupočná kýla môže byť dôvodom núdzovej operácie. Takáto situácia je podľa lekárov mimoriadne zriedkavá, ale každý rodič musí vedieť, ako vyzerá porušenie prietrže a musí byť schopný rozpoznať jej znaky.

Ako určiť porušenie - nasledujúce príznaky oznámia aj v počiatočnej fáze procesu:

 1. prietrž vyzerá napätá, plná, nehybná, upevnená v pupočnom kruhu, koža nad ňou je riedená, jej farba sa mení;
 2. pri pohmate je tesnenie ostro bolestivé, neaktívne;
 3. dieťa bude kričať od silnej bolesti brucha, môže sa počas záchvatu bolesti krútiť;
 4. objavili sa výrazné dyspeptické poruchy (zvracanie, nadúvanie v dôsledku neprítomnosti plynov atď.);
 5. telesná teplota sa zvýšila, sú prítomné príznaky intoxikácie.

Dôležité! V prípade porušenia prietrže nie je možné pokúsiť sa vytlačiť obsah hernálneho vaku do brušnej dutiny, pretože tieto kroky situáciu len prehĺbia..

Akékoľvek oneskorenie takéhoto klinického obrazu môže byť tragédiou. Koniec koncov, s porušením sú črevné slučky nachádzajúce sa v herniálnom vaku upnuté pupočníkovým krúžkom a do nich prestáva prúdiť potrebné množstvo krvi. Začínajú sa procesy nekrózy tkanív. Výkaly prispievajú k rýchlemu rozvoju zápalového procesu. Môže dôjsť k perforácii prietrže.

K tkanivovej nekróze dochádza rýchlo. Rozsah chirurgického zákroku a prognóza závisia od toho, ako skoro je choré dieťa prijaté do nemocnice. Všetko mŕtve tkanivo (časti orgánov) sa bude musieť odrezať. Ak sa operácia neuskutoční včas, začne sa gangréna.

Aby sa predišlo núdzovým situáciám, rodičia musia herniu starostlivo sledovať. Ak sa postupne zvyšuje, pravidelne sa zle upravuje, jeho výstup je sprevádzaný úzkosťou dieťaťa, nemali by ste čakať na vývoj choroby, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom.

Alarmujúce príznaky sú pretrvávajúca zápcha a prekrvenie plynov, objavenie sa hlienu a krvi vo výkaloch, systematická nevoľnosť a bolesť brucha..

Pri nesprávnej starostlivosti a nedodržiavaní hygienických opatrení môže prietrž komplikovať vývoj infekčného procesu. Veľké formácie často vedú k chronickej zápche (až do koprostázy) a zápalovým ochoreniam čriev.

Domáca liečba

Malé pupočné kýly (do 3 cm) samy odchádzajú, keď dieťa dosiahne vek troch rokov. Lekári tvrdia, že na ich liečenie nie sú potrebné žiadne aktívne kroky.

Avšak s objemovými formáciami na účely prevencie a upokojenia rodičov dávajú pediatri odporúčania na konzervatívnu liečbu..

Malo by byť komplexné, systematické a dlhotrvajúce. Terapeutický plán vyberie lekár. So súhlasom rodinných príslušníkov dieťaťa starostlivo dodržiavajte lekárske pokyny a začína sa proces hojenia.

Populárne metódy na kontrolu pupočnej kýly zahŕňajú:

Bandáž (opasok, korzet)

V kombinácii s progresiou patológie sa používajú špeciálne obväzy BG-101D a iné detské modely. Produkt si nekupujte sami, mal by ho vybrať lekár. Lekár vysvetľuje rodičom, ako používať obväz.

Bandážový pás vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak vo vnútri brušnej dutiny a vyrovnať vnútorný a vonkajší tlak. Vykonáva nasledujúce funkcie:

 1. zabraňuje úniku vnútorných orgánov von;
 2. Má slabý kompresný účinok v pupočnej oblasti;
 3. Je to akýsi korzet pre svaly brušnej steny;
 4. Zabraňuje zovretiu prietrže.

Prístroj sa používa ako nezávislý spôsob liečby, v období pred a po operácii. Navonok produkt vyzerá ako široký pás s upevňovacími prvkami. Je vyrobený z hypoalergénneho materiálu..

Ak však dieťa počas používania má alergickú reakciu, liečba sa zruší. Na komplikovanú prietrž a pri prítomnosti kožných ochorení v mieste fixácie nemôžete nosiť obväz.

O tom, ako dlho bude mať obväzový pás, rozhodne lekár.

Pred prvým použitím musí lekár opraviť pupočníkovú prietrž. Potom to môžu urobiť rodičia. Schéma na obvaz je nasledovná:

 1. dajte dieťa na bruško na pár minút, aby džípy odišli;
 2. starostlivo vyšetrte pokožku dieťaťa na chrbte a bruchu, posúdite stav prietrže - pokožka by mala byť čistá a suchá;
 3. roztiahnite pás na tvrdý povrch;
 4. položte na neho dieťa chrbtom;
 5. starostlivo upravte herniálny obsah a zapnite si pás, uistite sa, že pelot je umiestnený v oblasti pupka (jeden rodič môže pomôcť druhému držaním dieťaťa);
 6. Noste zariadenie najviac 12-16 hodín denne, vzlietnutie v noci.

Spravidla po dvoch mesiacoch nosenia obväzu malé hernie úspešne ustupujú. Tento spôsob liečby je vo väčšine prípadov optimálny a bezpečný..

náplasť

Náplasť z pupočnej kýly sa dá kúpiť v bežnej lekárni. Kontraindikácie pre neho sú rovnaké ako pre obväz. Pred prvým lepením by lekár mal nasmerovať hernálny obsah do brušnej dutiny. Vychováva rodičov.

Potom je možné náplasť odstrániť doma. Ak je však nesprávne prilepené, riziko komplikácií je veľmi vysoké, preto sa odporúča, aby bol náhradný postup zverený špecialistovi..

V sovietskych časoch sa používala obyčajná lepiaca omietka, ktorá často spôsobovala nežiaduce miestne reakcie. Teraz existujú moderné hypoalergénne lieky.

Najobľúbenejšia je náplasť „Porofiks“, ktorá je vyrobená z nepremokavého materiálu, ktorý umožňuje kúpať dieťa bez jeho odstránenia.

Pupok musí byť zapečatený 10 dní a potom vymeniť. Dĺžku kurzu určuje lekár. Ak sa v oblasti prekrytia produktu objavia akékoľvek kožné prejavy, musí sa okamžite odstrániť a liečba sa musí prerušiť..

nahrávanie

Kinesiotape si v poslednom období získala osobitnú popularitu. Používa sa na liečbu mnohých ochorení pohybového aparátu. Lekári pre deti však odporúčajú zdržať sa prilepenia teip kojencom.

Vedecké štúdie potvrdzujúce bezpečnosť a účinnosť tejto metódy sa nevykonali. Je nebezpečné aplikovať teip na pupočnú oblasť.

masáž

Masáž, podobne ako gymnastika, sa v zásade odporúča všetkým dojčatám. Je však potrebné správne masážiť dieťa s pupočníkovou prietržou, inak môže byť účinok negatívny. Aby sa dieťaťu neublížilo, stačí, keď sa matka naučí, ako vykonávať jednoduché činnosti, aby zistila, ako to robí špecialista..

Najprv vykonajte kruhové hladiace pohyby brucha (prísne v smere hodinových ručičiek, pozdĺž slučiek hrubého čreva), potom protiľahlé ťahy a potom mravenčenie okolo pupka..

Masáž sa kombinuje s rozložením dieťaťa na brucho a krútením na hlavni. To vám umožní posilniť nielen priame, ale aj šikmé svaly prednej brušnej steny. Masážne procedúry sa zvyčajne vykonávajú večer, po kúpaní, keď je dieťa čo najpohodlnejšie..

Posilnenie postavenia (položenie na žalúdok)

Toto je najjednoduchší a najzreteľnejší spôsob posilnenia brušných svalov. Zakaždým pred kŕmením by malo byť dieťa položené na bruško.

Malo by to byť 10-15 minút. Prirodzene by herniálny obsah mal byť v brušnej dutine..

Cvičebná terapia (gymnastika)

Fyzikálna terapia pre malé deti by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníkov. Hernia komplex cvičení je zameraný na posilnenie a zlepšenie krvného obehu prednej brušnej steny. Tie obsahujú:

 • povzbudzujúce rožky a kolená vo vzduchu;
 • Squat s podporou dospelých
 • lekcia o fitball, atď..

Čím je dieťa staršie, tým rozmanitejšie budú triedy. Cvičebná terapia sa vykonáva iba v fixačných zariadeniach (bandáž, obyčajná náplasť).

Medený nikel

Od pradávna existovala v ľuďoch metóda - pripevniť k pupku päťminútovú mincu (niekedy používajú rubeľ, cent). Moderná medicína dokázala, že táto starodávna metóda je nielen zbytočná, ale aj nebezpečná. Keď sa rodičia uchyľujú k takémuto „ošetreniu“, vystavujú dieťa veľkému riziku pupočnej oftalitídy (zápal pupka) a iným vážnym následkom..

Potrebujem operáciu

Podľa pozorovaní detských chirurgov sú pupočné kýly malej veľkosti náchylné na samoliečenie. U trojročných detí sa tkanivá pupočného prstenca postupne zosilňujú, strácajú svoju elasticitu a defekt sa uzatvára. Ak však choroba do 5 rokov nezmizne, neexistuje šanca na samoliečenie. V tomto prípade chirurgická taktika zahŕňa plánovanú chirurgickú liečbu.

Optimálny vek na operáciu pupočnej kýly je 5–7 rokov. V tomto veku sú tkanivá dieťaťa poddajné a rýchlo sa regenerujú, čím sa vytvára zdravý pupočníkový krúžok. Počas chirurgického zákroku môžu mať dospievajúci určité ťažkosti.

Núdzové operácie sa vykonávajú striktne podľa pokynov. Obrovské kýly, náchylné na komplikácie, sa chirurgovia dohodnú na operácii až po dosiahnutí 6 mesiacov dieťaťa. O operácii rozhoduje vždy lekár.

Aká je operácia

Plánovaná oprava kýly sa vykonáva v nemocnici v celkovej anestézii. Operácia trvá 20-30 minút. Chirurg upravuje herniálny obsah a prišíva herniálne brány, u detí sa nepoužívajú špeciálne siete.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktoré sa väčšinou vyznačujú prístupom, ale ich podstata je rovnaká. Podľa Dyakonov-Mayo-Sapezhko predtým používali rovnakú techniku ​​ako dospelí. Možná metóda Lexera alebo špicová prevádzka. V druhom prípade bude mať pooperačná sutúra semi-oválny tvar.

Lexerova metóda

Mayoova metóda

Sapezhková metóda

Stále častejšie sa vykonáva aj laparoskopia, používa sa laser a nové, minimálne invazívne vysoko účinné techniky. Jazva po takýchto zákrokoch je takmer nepostrehnuteľná a pacient môže byť prepustený z nemocnice skôr. Takéto operácie sú však platené.

Pooperačné obdobie

Keď sa dieťa prebudí z anestézie, ale nie skôr ako 12 hodín po operácii, môže mu byť podaná voda. Kvapalina by sa mala piť v malých dúškoch.

O deň neskôr, keď sa objaví črevná pohyblivosť, sa dieťaťu môže ponúknuť vývar (alebo ľahká polievka), bozk, kefír, kompót a pečené jablko. V 2-3 dni sa ponuka rozširuje o cereálie, ovocné pyré a jogurt. Nasledujúci deň dieťa postupne začne kŕmiť obvyklé jedlá.

Ak sa dieťa od prvého dňa aktívne pohybuje a posadáva, na brucho by mal byť nasadený pooperačný obväz. Prvých 24 hodín by dieťa nemalo opustiť posteľ.

V nasledujúcich dvoch dňoch je vylúčený mierny nemocničný režim, tj sú vylúčené skoky, náhle pohyby atď. Obinok sa používa najmenej 2 až 3 týždne. V nej môžete voľne chodiť a pohybovať sa doma.

Po 3-4 týždňoch sa uzdravenie ukončí a dieťa bude môcť začať žiť v obvyklom režime. V budúcnosti je však lepšie zdržať sa nadmernej fyzickej námahy, najmä telesnej výchovy. Po štandardnej oprave kýly u detí sa nevyžaduje špeciálna rehabilitácia.

Alternatívne metódy liečby

Okrem vyššie uvedeného niklu z medi môžu mladí rodičia počuť aj tieto tipy od staršej generácie:

 • dať dieťaťu odvar rebarbory;
 • rozmazať pupočnú zónu v noci maslom a propolisom;
 • pripevniť listy papradia;
 • aplikujte obklady s mliečnou srvátkou;
 • utrite bavlnou navlhčenou v zriedenom octe;
 • iné metódy (sprisahania, homeopatia atď.).

Na internete sú stránky tzv. Liečiteľov, kde podrobne rozprávajú, ako by sa podľa nich mala liečiť pupočná kýla u novorodencov. Poskytujú fotografie vyliečených pacientov. Niekedy sa rodičia, neveriaci lekári, ktorí tvrdia, že prietrž prejde samy, obrátia na šarlatánov. Náklady na ich služby sú vysoké a účinok je nulový.

Malo by byť zrejmé, že populárna fantázia je neobmedzená, a tieto metódy nemajú vedecký základ, a preto by sa im malo vyhnúť. Z dôvodu takýchto pochybných postupov je novorodenec často v nemocnici.

Dôležité! Dôverujte zdraviu svojho dieťaťa iba odborníkom. Akákoľvek metóda liečby musí byť schválená lekárom..

prevencia

Rodičia sa často pýtajú lekárov, prečo sa táto patológia vyskytuje a ako tomu zabrániť. Prevencia by sa mala začať plánovaním tehotenstva. Nastávajúca matka je povinná zabrániť negatívnym účinkom na plod počas tehotenstva.

Ak sa už dieťa narodilo s pupočníkovou prietržou, hlavnou úlohou rodičov je zabrániť progresii choroby. Urobiť to:

 • vylúčiť situácie, keď je dieťa nútené plakať dlho a nahnevane;
 • zbaviť sa zažívacích problémov (odstránenie zápchy, odstránenie plynov, dodržiavanie diéty pre dojčiacu matku atď.);
 • Nevyhadzujte dieťa, nesadajte si, neklaďte na nohy vopred;
 • predchádzať chorobám a včas ich liečiť, ktorých hlavným príznakom je kašeľ;
 • Nezneužívajte príliš tesné prútiky;
 • zabrániť krivici (vezmite vitamín D;
 • od 2 týždňov veku, postupne začnite posilňovať brušné svaly (masáž, plávanie, špeciálne držanie tela a cvičenia).

Toto je to, čo Dr. Komarovsky odporúča o pupočníkovej prietrži:

Aby sa predišlo komplikáciám, mali by sa vykonávať denné hygienické postupy a včas by sa mali zistiť najmenšie zmeny v oblasti pupka. Všetky informácie by ste mali získať od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti..

často kladené otázky

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku?

Áno, pupočná kýla novorodencov sa spravidla nezávisle vylieči do 3 rokov.

Môže sa prietrž objaviť rok po narodení?

Pupočná kýla novorodencov sa zvyčajne prejavuje v prvých dvoch mesiacoch života, ale v ojedinelých prípadoch sa môže objaviť aj u jednoročného dieťaťa..

Môže kýla prasknúť?

Umbilikálna prietrž novorodenca nemôže prasknúť. Jeho perforácia je možná pri tkanivovej nekróze alebo traume.

Čo robiť, ak pupok trčí a nie je kýla?

Ak pupok vyjde, nehádajte dôvod, musíte dieťaťu alebo detskému chirurgovi ukázať dieťa..

POZOR! * pri kopírovaní materiálov článku nezabudnite uviesť aktívny odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/pupochnaya_gryzha_u_novorojdennix.html

Ak sa vám článok páčil, a nechajte svoj komentár nižšie. Váš názor je pre nás dôležitý.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..
Asi jednému z deviatich ľudí na planéte hrozia bolesti hlavy v dôsledku problémov s krčnými stavcami. Týmto ochorením trpí asi tretina administratívnych pracovníkov a približne rovnaký počet zástupcov povolaní s fyzickou aktivitou.
Z tohto článku sa dozviete o výrastkoch v kĺboch ​​prstov: z akých dôvodov sa tieto hrbole môžu objaviť, čo môžu byť nazývané, aké ďalšie príznaky sprevádzajú ich vzhľad.