loader

Hlavná

Liečba

Sekundovaná hernia disku (L4-L5, L5-S1) - čo je nebezpečné a ako vyzerá na MRI

Sekretovaná prietrž chrbtice sa detekuje pri MRI a CT, ale ožarovanie pri použití tejto metódy neumožňuje použitie rádiologických metód na skríningové vyšetrenie neurologických pacientov. Sekvestrácia je vytvorenie jedného fragmentu, ktorý sa vytvorí oddelením zanedbateľnej časti od chrupavkovej časti. Patogenéza choroby je charakterizovaná prolapsom buničitého jadra malou puklinou. Pri dlhodobom zaťažení chrbtice sa medzistavcový disk posúva dozadu smerom k mieche, centrálne alebo priečne. Tvorba fragmentu v laterálnej a frontálnej rovine nie je tak nebezpečná ako spätný smer. Závažnosť klinických príznakov je ovplyvnená nielen smerom prolapsu, ale aj jeho veľkosťou. Ak sa MRI chrbtice urobí včas, v skorom štádiu sa zistí oddelená prietrž. Chirurgia odstraňuje jednotlivé fragmenty medzistavcových platničiek. Zásah pomáha zabrániť sekvestrácii v pohybe vo vnútri miechového kanála smerom k výstupu miechových nervov cez foraminálny otvor. Oblasť poškodenia by nemala byť vystavená fyzickému namáhaniu, aby sa zabránilo rôznym typom posunov medzistavcovej chrupavky na úrovni L4-L5, L5-S1. Na iných úrovniach je poškodenie menej časté:

MRI sken ukazuje preukázanú prietrž v ranom štádiu, ale so stlačením koreňa miechy v oblasti L4-L5. Okolo patologickej oblasti sa vyskytuje opuch mäkkých tkanív, zápal dura mater. Ak opuchy pretrvávajú, dôjde k narušeniu zásobovania krvi postihnutým segmentom chrbtice. Nebezpečenstvo predstavuje stlačenie okolitých mäkkých tkanív vrátane nervových vlákien, ganglií.

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Ostré pohyby môžu niekedy vyvolať tvorbu oddelenej prietrže chrbtice, ktorá je najnebezpečnejším druhom prietrže pre ľudské zdravie. V okamihu stlačenia miechy je buničité jadro (najmobilnejší segment v roku 2006)

medzistavcové platničky). Táto patológia kýly sa vyskytuje za stavu prasknutia vláknitého prstenca. V dôsledku toho je narušené fungovanie vnútorných orgánov a končatín, v dôsledku kompresie miechových nervov je zaznamenaná veľmi silná bolesť. Pri strate segmentu miechy sa stlačí kanálová vzdialenosť medzi telom a oblúkmi a tvrdými membránami prechádzajúcej miechy. Vznikajúce jadro disku aktivuje autoimunitný proces v tele. V tomto prípade ľudský imunitný systém vníma tkanivá tela ako svoje vlastné, ale ako cudzie. Proteoglykány, ktoré sa dostanú do miechy, spôsobujú zápalový proces. Reaktívna agresia protilátok začína, namierená proti ich vlastným podobným zložkám vnútorných orgánov, kĺbov, chrbtice, ak je detekovaná.
Poranenie chrbtice môže tiež viesť k vzniku pohyblivého fragmentu. Bude to posttraumatická sekvestrácia. Tento typ prietrže je nebezpečný so silnou zmenou účinku kompresie..
Ďalšie ochorenia chrbtice môžu urýchliť vývoj tohto procesu..

Sekundovaná prietrž

A procesy, ktoré viedli k poškodeniu samotného disku, v každom prípade môžu viesť k jeho sekvestrácii. Vzhľadom na to, že na disku medzi stavcami difúzna výživa pochádza z okolitých tkanív, môžeme zvážiť možnosť možnej tvorby takého kýla, keď je tento proces narušený. Dochádza k riedeniu vláknitého prstenca a

Sekvestrovaná kýla chrbtice

samotné vláknité jadro je vytiahnuté, ktoré má sklon vystupovať cez tvarovaný otvor kanálika. Zvyčajne komponent typu spojivového tkaniva (kosť) tvorí vyplnenie defektu osteofytmi, ktoré by nemali mať čas sa zrútiť pôsobením zaťaženia. Ale s patológiou výživy disku kostné tkanivo nemá čas rásť (nevyhnutnou podmienkou je uniformita). V súlade s tým vláknité jadro opúšťa svoju normálnu polohu a vedie k pohybu medzi miechou a chrbticou, t.j. prichádza okamih hernie sekvestrácie.

Drobné faktory rozvoja pre sekvestráciu:
fyzická aktivita (tvrdá práca, športová činnosť), poruchy látkovej výmeny (obezita atď.), zaťažené dedičnosťou,
intenzívne starnutie telesných tkanív (zlé návyky).

Osoba úplne stráca schopnosť pohybu. Vo zvlášť závažných prípadoch je narušená reflexná funkcia tela, čo môže viesť k úplnej paralýze. Preto sa okamžite uplatňujú núdzové opatrenia na odstránenie tohto typu prietrže.
V starobe s týmto ochorením je predchádzajúcim faktorom existencia vystupovania disku. Vývoj tohto patologického procesu v chrbtici trvá pomerne dlho, vzhľadom na to, že pacient nemá príznaky silnej bolesti, nie je možné diagnostikovať okamih sekvestrácie. Jadro môže vystupovať cez roztrhanú zadnú stenu (pozdĺžna)..
Výskyt sekvestrovanej prietrže je vyvolaný existujúcimi výčnelkami diskov, ktoré sú medzi stavcami; osteochondrosis; skolióza, dysplázia, zranenia. Najextrémnejšia hrozba pochádza z poranení miechy..
V závislosti od umiestnenia sa klasifikujú typy sekvestrovaných hernií. Najčastejšie v chrbtici sa môžu nachádzať v krčnej oblasti. V ostatných častiach chrbtice oveľa menej často (hrudná, bedrová, lumbosakrálna).

Vývoj kýly

Obdobie vývoja prietrže má veľký význam pri určovaní lekárskeho ošetrenia tohto typu prietrže chrbtice.
Od začiatku choroby, t.j. po vytvorení oddeleného miesta možno rozdeliť na obdobia:
V prvom období (od 3 do 6 mesiacov) od začiatku tvorby sekvestrácie bude cieľom konzervatívnej liečby zníženie tekutiny v nej, t.j. odstránenie opuchov, ktoré spôsobujú zápalový proces a komprimujú nervový koreň. Pri liečení sa používajú: protizápalové lieky s výrazným analgetickým účinkom, blokáda novokainu, je možné podávať novokainové a kortikosteroidné hormóny, uvoľňujúce svaly, ktoré majú relaxačný účinok (napnuté svaly, uvoľňujú a podporujú chrbticu, vedú ju do stavu)

rovnováha).
V druhom období, od 3 mesiacov do 6 mesiacov - pokračovanie liekovej liečby, vymenovanie fyzioterapie, masáže a rozšírenie motorického režimu.
Po 6 mesiacoch, od 1 roka do 2 rokov sa predpokladá, že nastane okamih stabilizácie prietrže. Odporúča sa pri záťažovej terapii pod dohľadom odborníka.
V poslednom období od momentu kýly je poloha zvyšnej časti prietrže pevná a zapečatená. K liečbe sa pridáva postisometrická relaxácia..

Liečba sekvestrovanej hernie

Chirurgické ošetrenie sekvestrovanej prietrže zahŕňa: laminektómiu, mikrodisektómiu (endoskopickú a mikrochirurgickú), chemonukleolýzu.

Vykonávajú sa, ak z konzervatívnej liečby nie je možné získať potrebné výsledky. Pri mikrodisektómii malým rezom sa prietrž a časť disku alebo celý disk úplne odstránia (endoskopická mikrodisektómia sa vykonáva pomocou moderného špeciálneho vybavenia) a pri laminektómii sa odstráni disk, prietrž a dokonca aj časť stavcov. Ten sa považuje za zložitejšiu operáciu, pretože po dlhom a náročnom období na zotavenie, ale, bohužiaľ, v niektorých prípadoch sa tomu nedá vyhnúť.

Ak sa oddelená prietrž prejavila takými prejavmi, ako je narušenie funkcie panvových orgánov, to znamená, objavila sa zápcha alebo hnačka, ťažkosti s močením (častejšie - nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie); alebo osoba ochrlala končatiny - to je indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Pri discektómii je možné vložiť syntetickú časť, ktorá pomôže obnoviť a posilniť problémovú oblasť, niekedy sa odporúča protéza samotného disku. Počas chemonukleolýzy sa do disku zavádzajú špeciálne látky, pod vplyvom ktorých sa dutina disku môže rozpúšťať. Aj keď by tento zákrok mal vykonávať chirurg, považuje sa za alternatívnu alternatívu k chirurgickému postupu liečby sekvestrovanej hernie chrbtice. Účinok môže mať úplne nepredvídateľné výsledky a môže sa objaviť okamžite aj za pár dní. V modernej medicíne sa najčastejšie uchyľujú k metóde epidurochemonukleolýzy, tzv. Tretej etape tohto procesu. Ale vzhľadom na to, že je možný vývoj epiduritídy, odborníci si niekedy vyberajú agresívnejšiu metódu liečby.
Pri úspešnom výsledku zásahu je potrebné prísne dodržiavať všetky ďalšie odporúčania (elektromyostimulácia, zavádzanie liekov, ktoré sú zamerané na zmiernenie jaziev po operácii atď.), Pretože je možné, že sa objaví recidíva tohto typu prietrže, čo je pomerne častý jav. Niekedy sú spôsobené ďalšie komplikácie (zmena výšky disku; telo spôsobuje relaps vyvolaný operáciou). Po operácii sa neodporúča nakláňať a zdvíhať veľkú hmotnosť..
V každom prípade bude pri aplikácii liekov alebo chirurgických zákrokov dôležité: veľkosť prietrže (sekvestrácia prietrže od 10 a viac ako 18 mm) a umiestnenie, ako aj jej poloha vo vzťahu k mieche a koreňom a zúžený stav miechy. V prípade spinálnej stenózy nebude výsledkom konzervatívnej liečby.

Údaje o výbere terapie sa získavajú po vyšetrení na MRI (ak je to potrebné, CT) a príznakoch, ktoré budú závisieť od umiestnenia oddelenia vzdelávania úniku jadra a od toho, ako presne sa proces premiestňovania prvku.
V prípade pomalého procesu, ktorý predisponuje vzhľad posunu disku, chirurgovia korelujú veľkosti sekvestrácie, t.j. osoba má určité znaky. V prípade zranenia je kanál pod veľkým tlakom a prejavy sa určite budú líšiť. Ak je pri krku prietrž, potom je z rúk na plece bolesť. Prsty sú znecitlivené na rukách, závraty a bolesti hlavy, narušený krvný tlak. V oblasti hrudníka priebeh choroby často prechádza postupne. Bolesť sa objavuje v oblasti srdca, je cítiť v čase inšpirácie, bolesť je prítomná v epigastriu z ľavej alebo strednej strany. V bedrovej chrbtici sú korene stlačené a reagujú s bolesťou od chodidla po hornú časť nohy pozdĺž jeho zadného povrchu. Veľkosť prietrže tiež spôsobuje určitý stupeň bolesti.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

Dôvody sekvestrácie

Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

 • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
 • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
 • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
 • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
 • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
 • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
 • Podvýživa (metabolická porucha);
 • Nesprávne držanie tela;
 • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
 • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
 • Infekčné choroby.

Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

Druhy a príznaky

Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

 • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
 • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
 • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

 • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
 • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
 • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

Komplikácie a dôsledky

Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

 • Bolí bolesť;
 • Zastavenie dýchania;
 • Citlivosť je stratená;
 • Končatiny ochrnuté.

Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

Je liečba možná?

Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

 • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
 • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
 • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
 • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
 • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

 • Sekvestrácia do 13 mm;
 • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
 • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
 • Necitlivosť končatín;
 • Ťažká svalová slabosť;
 • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
 • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a metódy liečby oddelenej prietrže chrbtice

Sekvestrovaná kýla chrbtice je stav, pri ktorom dužinové jadro spadá mimo medzistavcové trhliny. U pacientov sa diagnostikuje taký veľký výčnelok, že existuje vážne riziko vzniku závažných, často nezvratných komplikácií. Neurológovia okamžite začínajú s liečbou, aby sa zabránilo kompresii miechy a objaveniu sa kompresnej myelopatie.

Čo je oddelená prietrž chrbtice?

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Sekvestrovaná kýla chrbtice sa vytvára na pozadí deštruktívnych degeneratívnych zmien charakteristických pre osteochondrózu. Medzistavcový platnička stráca schopnosť zadržiavať vodu, stáva sa menej trvanlivou a nepružnou. Vzdialenosť medzi susednými stavcami je znížená, čo vedie k nadmernému stlačeniu disku a ešte väčšiemu poškodeniu disku.

Patológia je sprevádzaná postupnou mikrotraumou vláknitého prstenca a posunutím medzistavcových platničiek. Tieto procesy sú často asymptomatické, takže človek nehľadá lekársku pomoc. Po niekoľkých rokoch je narušená celistvosť vláknitého prstenca a buničité jadro napučiava smerom k miechovému kanálu. Tečie do medzistavcových priestorov s tvorbou sekvestrov - pevného odumretého tkaniva.

Príčiny choroby

Hlavnou príčinou sekvestrovanej hernie je osteochondróza, zvyčajne 2 alebo 3 stupne závažnosti. Vrodené a získané spinálne anomálie predurčujú jeho vývoj. Jedná sa o klinovité stavce alebo ich fúziu, syndróm krátkeho krku, lumbarizáciu. Faktory vyvolávajúce degeneratívnu-dystrofickú patológiu sú tiež:

 • narušené fungovanie nadobličiek, štítnej žľazy alebo pankreasu (hypotyreóza, endokrinná obezita, diabetes mellitus);
 • predchádzajúce zranenia - zlomeniny chrbtice, silné modriny, trvalá mikrotrauma diskov, stavcov, svalovo-väzivový aparát;
 • dysplázia bedra, ktorá vyvoláva nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu;
 • porušenie postavenia, vrátane kypózy, lordózy, skoliózy;
 • častý dlhodobý pobyt v jednej polohe tela, napríklad pri práci s počítačom.

Osteochondropatia je často diagnostikovaná u starších pacientov a starších pacientov. Vysvetľuje sa to spomalením procesov regenerácie chrupavkových a kostných tkanív, zmenami v hormonálnych hladinách a znížením produkcie elastínu a kolagénu v tele..

Aké je nebezpečenstvo (možné komplikácie)

Vytvorená sekvestrovaná prietrž stlačuje korene miechy, čo spôsobuje stratu ich funkcií. Na miestach, ktoré inervujú, sa zaznamenáva svalová slabosť a znížená citlivosť. Pri absencii lekárskeho zásahu sa čoskoro vyvinie paréza, atrofia svalov, vyblednutie reflexov šľachy, trofizmus je narušený.

Tvorba diskogénnej myelopatie (chronické poškodenie miechy) na pozadí zúženia miechy je tiež vysoká. V oblasti tvorby herniálneho výčnelku sa rozvíja paréza, citlivosť mizne. Pacient má citlivú špecifickú poruchu chôdze a koordináciu pohybov. Takéto komplikácie sa môžu rýchlo stať nezvratnými, pretože výsledný neurologický deficit sa nedá napraviť ani chirurgickým zákrokom.

Sekvencie umiestnené v medzistavcovom priestore obsahujú proteíny. Pri vstupe do miechového kanála je pravdepodobnosť vzniku aseptického zápalu vysoká. Autoimunitné patológie boli hlásené z dôvodu nedostatočnej odpovede imunitného systému na proteínové látky zo sekvestrácie..

Kde sa najčastejšie vyskytuje

V bedrovej chrbtici sa najčastejšie tvorí sekvestrovaný herniálny výčnelok. Je to spôsobené vážnym statickým a dynamickým zaťažením, ktoré neustále ovplyvňuje disky, stavce a väzy umiestnené v dolnej časti chrbta. Približne 50% pacientov má diagnostikovanú premiestnenie medzistavcových platničiek (L4-L5, S1) v lumbosakrálnej oblasti. Sú to tí, ktorí zažívajú maximálne zaťaženie pri chôdzi, nakláňaní a otáčaní tela. Hrudné a krčné stavce sú najmenej citlivé na tvorbu prietrže s únikom buničitého jadra..

Druhy patológie

Sekvestrácia sa považuje za poslednú fázu premiestnenia medzistavcovej platničky, preto sú herniálne výčnelky tejto formy klasifikované iba v závislosti od miesta..

krčnej

Medzi šiestym a siedmym krčným stavcom sa vytvára oddelená prietrž. Príčinou jej vzniku je zvyčajne osteochondróza alebo trauma, napríklad silná rana. Táto lokalizácia premiestnenia disku je najnebezpečnejšia kvôli svojej blízkosti k mozgu. Sekvestrácia blízko miechového kanála môže vyvolať nielen jeho kompresiu, ale aj stavcovú tepnu. Výsledkom je narušenie zásobovania mozgu kyslíkom a výživnými látkami v krvi. A stav hypoxie je plný narušeným fungovaním všetkých životne dôležitých systémov tela.

bedrový

Sekvestrovaný herniálny výčnelok vytvorený v lumbosakrálnej oblasti je charakterizovaný najvýraznejšími symptómami. Patológia tejto lokalizácie sa začína klinicky prejavovať v ranom štádiu vývoja, čo vám umožňuje rýchlo diagnostikovať chorobu a začať liečbu. Na tomto oddelení sa však častejšie zisťuje počet rozvinutých komplikácií. Zaznamenávajú sa poruchy panvových orgánov vrátane poklesu libida a porúch močenia. Pri absencii lekárskeho zákroku patológia postupuje rýchlo. V konečnom štádiu je možná inkontinencia moču a stolice.

Hrudné oddelenie

Hrudné stavce a disky sa málo podieľajú na pohybe, čo vysvetľuje zriedkavú tvorbu sekvestrovanej prietrže v tomto oddelení. Dáva dodatočnú pevnosť a tuhosť rebier. Ak napriek tomu došlo k premiestneniu diskov, dochádza k veľmi špecifickej symptomatológii. Faktom je, že hrudné segmenty stavcov sú inervované rovnakými koreňmi chrbtice ako vnútorné orgány. Bolesť, ktorá sa objaví pri stlačení nervových zakončení, sa necíti ani tak v chrbte, ako v oblasti srdca, obličiek a gastrointestinálneho traktu..

Príznaky choroby

Vo fáze sekvestrácie prietrže sa vo väčšine prípadov vyskytujú pomerne výrazné bolestivé pocity. Pri porušení koreňov miechy sú ostré a vyžarujú do susedných častí tela. Vyvíja sa svalovo-tonický syndróm, ktorý sa stáva dôvodom na obmedzenie pohybov. Bolesť je cítiť nielen vo dne, ale aj v noci, čo vyvoláva výskyt neurózy, psycho-emocionálnu nestabilitu a depresívny stav..

Chrbtica, v ktorej sa vytvorila oddelená prietržTypické klinické prejavy patológie
krčnejBolesť v krku pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy, závraty, zhoršená koordinácia pohybov, skoky v krvnom tlaku, znecitlivenie prstov, znížená zraková ostrosť a sluch, tinnitus, dvojité videnie pred očami a (alebo) výskyt farebných škvŕn, kruhov
PrsníkBolesť na hrudníku, napodobňovanie príznakov patologických stavov vnútorných orgánov (akútna pankreatitída, žalúdočné vredy, angína pectoris), dyspeptické poruchy, nedostatok enzýmov, pocit „hrče v hrdle“ a nedostatok vzduchu, kašeľ, často neproduktívny, potenie
Bedrový, lumbosakrálnyTuhosť, zámerné obmedzenie pohybov, aby sa zabránilo nástupu lumbago symptómov, náhla „bolesť chrbta“, nútená poloha tela, piercing, intenzívna, akútna bolesť dolnej časti chrbta, panvové poruchy v konečnom štádiu

Diagnostické metódy

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacientov, série funkčných testov a výsledkov biochemických a inštrumentálnych štúdií. Pacientom sa prideľujú všeobecné klinické testy krvi a moču, aby sa vyhodnotil ich zdravotný stav a zistili dysmetabolické poruchy.

Pomocou röntgenového snímania nie je možné priamo identifikovať herniálny výčnelok. Štúdia umožňuje stanoviť deštruktívne degeneratívne zmeny, ktoré vznikli v dôsledku osteochondrózy. Toto je zníženie vzdialenosti medzi susednými stavcami, zarastenými okrajmi kostných platní, zhutňovaním a riedením medzistavcových platničiek..

Najviac informatívne v diagnostike sekvestrovaných hernií sú MRI a CT. Výstupok, jeho lokalizácia a veľkosť sú jasne viditeľné na získaných obrazoch.

Kedy navštíviť lekára

Výskyt nepohodlia v krčnej, hrudnej, lumbosakrálnej chrbtici je signálom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Malo by sa dávať pozor na zníženie citlivosti končatín, často vznikajúce pocity „plazivých husacích hrbolčekov“, brnenie, znecitlivenie.

Aj keď závažnosť symptómov je zanedbateľná, je možná konzervatívna liečba patológie. Používajú sa masáže, fyzioterapeutické procedúry, lokálne a systémové lieky, cvičebná terapia. Pri diagnostikovaní komplikácií, ktoré sa už vyvinuli (diskogénna myelopatia, radikulárny syndróm), je pacient pripravený na operáciu.

terapia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Uskutočňuje sa integrovaný prístup k liečbe oddelených prietrží akejkoľvek lokalizácie. Na odstránenie príznakov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. A na obnovenie funkcií chrbtice sa vykonáva fyzioterapia, masáže, akupunktúra, suchá alebo podvodná ťažba. Prevencia výskytu bolestivých relapsov umožní dennú cvičebnú terapiu.

Liečba drogami

Lieky prvej voľby pri liečbe sekvestrovanej hernie sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Na zmiernenie akútnej bolesti sa používajú injekčné roztoky Orthofen, Movalis, Ksefokam.

Odstránenie bolestivých pocitov strednej závažnosti pomôže pri užívaní tabliet s aktívnymi zložkami meloxikam, ketoprofén, ketorolak, ibuprofén, nimesulid. Pri bolestiach chrbta počas remisie neurológovia predpisujú masti a gély s NSAID:

Ak sú NSAID neúčinné, blokády liekov sa uskutočňujú s lidokaínom, novokaínom a glukokortikosteroidmi Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone. V terapii sa tiež používajú svalové relaxanciá, chondroprotektory, narkotiká a narkotiká, analgetiká, trankvilizéry a obehové látky. V liečebnom režime sú nevyhnutne zahrnuté lieky s vitamínmi B. Obzvlášť potrebné sú pri odtrhnutých kýlach, ktoré vyvolávajú neurologické klinické prejavy..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické opatrenia sú indikované u pacientov na zvýšenie účinnosti liekovej liečby a na zlepšenie stavu postihnutých stavcových segmentov. V akútnom období je predpísaných 5 až 10 relácií liečby UHF, ktoré spočívajú v vystavení tela vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu. Na elimináciu silnej bolesti sa používa ultrafosforéza alebo elektroforéza s glukokortikosteroidmi, analgetikami, NSAID, anestetikami..

Pretože na dislokačnej klinike sú prítomné kŕče kostrových svalov, vykonáva sa niekoľko elektromyostimulačných sedení na obnovenie paretických svalov. Blatná terapia, akupunktúra, hirudoterapia, aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom sa osvedčili..

Toto je jeden z účinných spôsobov konzervatívnej liečby herniálnych výčnelkov, vrátane sekvestrácie. Ihneď po úľave od akútnej bolesti a aseptického zápalu je pacient poslaný k lekárovi fyzioterapie. Po preštudovaní výsledkov MRI a rádiografie zostaví individuálny tréningový plán, vyberie cvičenia na základe fyzickej prípravy pacienta.

Pravidelný tréning pomáha zlepšovať krvný obeh v oblasti poškodených diskov, posilňuje chrbtové svaly. Aj pri neúčinnosti konzervatívnej terapie je to veľmi užitočné pri príprave na chirurgický zákrok.

Masáž a manuálna terapia

Posilnenie svalového korzetu chrbta je možné vykonať aj pomocou masáže - klasická, akupunktúra, plechovka, segmentová. Po niekoľkých sedeniach, svalových kŕčoch a stuhnutosti zmizne intenzita bolestivých pocitov. Zlepšuje sa aj psychoemocionálny stav pacienta, čo pozitívne ovplyvňuje rýchlosť zotavenia..

Pacientom môže byť predpísaná chrbtová trakcia (trakcia). Toto je často posledný spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Počas trakcie pod vodou alebo za sucha sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami. Zastavia pritláčanie diskov a narúšajú korene miechy a krvné cievy.

Chirurgický zákrok

Ak sú komplikácie alebo neúčinnosť konzervatívnej liečby identifikované po dobu niekoľkých mesiacov, pacienti sú indikovaní na chirurgickú liečbu. Pri sekvestrovanej hernii sa operácie vykonávajú približne v 80% prípadov. Po prasknutí vláknitého prstenca a presakovaní jadra je v medzistavcovom kanáliku prítomné odumreté tkanivo, ktoré môže poškodiť miechový kanál pri akomkoľvek nepríjemnom náhlom pohybe. Preto neurológovia často okamžite ponúkajú chirurgický zákrok:

 • laminektomie;
 • otvorená alebo endoskopická discektómia;
 • laserové odparovanie;
 • intradiskálna elektrotermálna terapia.

Ak sa počas operácie odstráni hernálny výčnelok spolu s diskom, potom je potrebná následná stabilizácia chrbtice. Inštalujú sa implantáty B-Twin, a to aj na prevenciu tvorby prietrže v oblasti susediacich stavcov..

Ľudové lieky

Prostriedky vyrobené podľa receptov tradičnej medicíny sa nepoužívajú na liečbu sekvestrovaných hernií z dôvodu ich neefektívnosti. Ich použitie je nielen nepraktické, ale aj nebezpečné. Vzhľadom na slabý analgetický účinok obkladov a trení nie je pacient v žiadnom zhone prekonzultovať s lekárom. Výsledkom je, že chirurgický zákrok sa vykonáva v štádiu rozvinutých nezvratných komplikácií.

Rehabilitácia po odstránení kýly

Aby sa predišlo nežiadúcim pooperačným následkom, je pacient vo fáze rehabilitácie zobrazený na ortopedických pomôckach, pričom dodržiava mierny režim. Jedná sa o elastické obväzy s kovovými alebo plastovými vložkami. Spoľahlivo fixujú chrbticu, obmedzujú pohyb, ktorý vedie k posunu diskov a stavcov.

Na urýchlenie regenerácie sa odporúča denná cvičebná terapia. Vo fáze rehabilitácie sú zobrazené masáže a fyzioterapeutické procedúry - magnetoterapia, laserová terapia, diadynamické prúdy.

Prevencia a prognóza

Prognóza zotavenia je vo väčšine prípadov priaznivá bez ohľadu na spôsob liečby sekvestrovanej hernie. Iba pri dlhodobej myelopatii je úplné uzdravenie nemožné kvôli rozvinutému neurologickému deficitu.

Prevencia patológie spočíva vo vykonávaní pravidelných (1 - 2-krát ročne) lekárskych prehliadok, včasnej liečbe zistených chorôb. Je potrebné vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, prestať fajčiť a piť alkohol.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Sekretovaná hernia disku

Sekretovaná hernia disku

video

Sekretovaná hernia disku. Otázka odpoveď.

Sekretovaná hernia disku

nadpis

Kýlové prietrže sa klasifikujú na základe stupňa pretrhnutia a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Zadný pozdĺžny väz sa rozprestiera vertikálne pozdĺž chrbtice a prechádza pozdĺž zadnej časti každého disku. Zadný pozdĺžny väz odděluje zadnú časť disku od epidurálneho priestoru, ktorý obklopuje niektoré korene miechových nervov. Narušenie integrity vláknitého prstenca sa delí na výčnelok, extrúziu a sekvestráciu..

Pri výčnelku dochádza k výčnelku vláknitého prstenca, ale bez poškodenia a dopadu na pozdĺžny väz a zachovanie buničitého jadra vo vláknitom prstenci. Výčnelok môže byť bez bolesti alebo sprevádzaný bolesťou v závislosti od účinku na nervy. Disková extrúzia (hernia disku) je úplným pretrhnutím vláknitého prstenca, ktorý umožňuje látke buničitého jadra presakovať do epidurálneho priestoru. Príznaky počas vytláčania disku tiež závisia od účinku na nervové štruktúry..

Sekvestrácia disku znamená, že jadro buničiny úplne vypadlo z disku a oddelilo sa od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Materiál pulpózneho jadra môže vstúpiť do epidurálneho priestoru a považuje sa za voľný fragment. Sekvestrácia disku je často sprevádzaná silnou bolesťou chrbta a nôh. V závažných prípadoch sa u pacienta môže vyvinúť syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje porušením močového mechúra a čriev a narušením citlivosti na dolných končatinách. Syndróm konského chvosta je indikáciou urgentnej chirurgickej liečby, pretože bez chirurgického zákroku môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu nervových štruktúr. Vo väčšine prípadov dochádza k sekvestrácii herniovaného disku na pozadí výrazných degeneratívnych zmien v medzistavcových platničkách. K sekvestrácii hernie disku však môže dôjsť jednak zo systematicky intenzívneho zaťaženia, ako aj pri nadmernom jednotlivom zaťažení. Hoci väčšina pacientov s herníciou diskov nepotrebuje chirurgickú liečbu, pri sekvestrácii diskovej hernie je pravdepodobnosť chirurgického zákroku významne zvýšená, najmä v prípadoch výraznej neurologickej symptomatológie..

príznaky

Kýla medzistavcových platničiek nie vždy spôsobuje bolesť alebo neurologické príznaky a je často asymptomatická. Samotná detekcia herniovaného disku napríklad skenovaním MRI teda nie je dôkazom existujúcich symptómov. Symptómy spôsobené herniou disku (vrátane sekvestrácie) budú závisieť od veku pacienta, miesta hernie disku a miesta sekvestrácie. Pri sekvestrácii diskového hernia v bedrovej chrbtici bude spravidla bolesť v dolnej časti chrbta, pričom je možná aj ožarovanie nôh, znížená citlivosť, brnenie a / alebo slabosť dolných končatín. Najprv je možná iba prítomnosť lokálnej bolesti chrbta. Neskôr sa bolesť začne vyžarovať do zadku, stehna, chodidla. Bolesť nôh môže byť ostrá, šitá a môže začať náhle. U pacientov s herníciou diskov v bedrovej oblasti sa pri sedení môže syndróm bolesti zosilniť, pri naklonení tela môže dôjsť k bolesti a na jednej strane je možná analgetická skolióza spôsobená svalovými kŕčmi. Najčastejšie sťažnosti u pacientov so sekvestrovanou herníciou disku sú neschopnosť zostať dlho za volantom alebo neschopnosť nosiť ponožky ráno. Závažné príznaky vyžadujúce núdzový chirurgický zákrok sú príznaky syndrómu cauda equina.

diagnostika

Na základe anamnézy, sťažností pacienta a neurologického vyšetrenia (štúdium reflexov hlbokých šliach, testovanie svalov, štúdie citlivosti) môže lekár urobiť predbežnú diagnostiku. Neurologické vyšetrenie môže zistiť poruchy citlivosti, zníženú svalovú silu, zníženú alebo neprítomnosť hlbokých šľachových reflexov. Ak sú k dispozícii potrebné údaje, lekár môže predpísať inštrumentálne metódy výskumu.

Rádiografia vám umožňuje zistiť štrukturálne zmeny v kostných tkanivových štruktúrach chrbtice, ale táto metóda výskumu nie je veľmi poučná pri diagnostike herniovaných diskov..

Najinformatívnejším z hľadiska diagnostiky herniovaných diskov (vrátane sekvestrácie) je MRI sken, ktorý umožňuje nielen vizualizáciu herniovaného disku, ale aj detekciu prítomnosti kompresie nervových štruktúr..

ENMG vám umožňuje určiť mieru poškodenia nervového vlákna a do určitej miery predpovedať účinnosť liečby.

V niektorých prípadoch môže byť na diferenciálnu diagnostiku potrebná CT alebo scintigrafia..

liečba

Liečenie sekvestrovanej hernie disku závisí od výsledkov neuroimagingu na MRI a symptómov. Sekundované kýly sa vyskytujú hlavne v bedrovej a krčnej chrbtici. Konzervatívna liečba s oddelenými herniami disku je možná (fyzioterapia, liečba drogami, akupunktúra), ale treba mať na pamäti, že konzervatívna liečba nie je zďaleka vždy účinná..

Liečba drogami zahŕňa použitie liekov skupiny NSAID svalových relaxancií. Je tiež možné injikovať kortikosteroidy v kombinácii s anestetikami do oblasti poškodenia. Anestetiká okamžite zmierňujú bolesť a steroidy znižujú zápal spojený s dráždivým účinkom látok jadra buničiny na okolité tkanivá. Fyzioterapia sa tiež široko používa pri liečbe hernie diskov so sekvestráciou, znížením opuchov, zápalov, a tým aj zmiernenia bolesti..

Akupunktúra pomáha zlepšovať vedenie impulzov pozdĺž nervových vlákien, zmierňuje bolesť.

Konzervatívne liečebné metódy na sekvestrovanú herníciu disku však často nie sú účinné a je potrebná chirurgická liečba.

Moderné technológie využívajúce endoskopické techniky umožňujú chirurgickú dekompresiu minimálne invazívne a s nízkym rizikom pooperačných komplikácií. Najbežnejšími chirurgickými postupmi sú discektómia a mikrodisektómia. V prípade nestability motorických segmentov sa môže tiež vykonať fúzia miechy (vzájomná fixácia stavcov)..

Chirurgická liečba v 90% prípadov môže významne znížiť neurologické príznaky a obnoviť funkciu. V niektorých prípadoch však môžu neurologické príznaky pretrvávať dlhú dobu po operácii. Spravidla je to možné, ak kompresná perióda v predoperačnej perióde bola dlhá a viedla k nezvratným zmenám v štruktúre nervových vlákien. Preto by sa chirurgická liečba oddelených hernií mala vykonávať včas, najmä v prípade pretrvávajúcich závažných neurologických príznakov. Ak sa vyskytnú príznaky príznaku cauda equina, operácia by sa mala vykonať do 24 hodín od začiatku príznakov syndrómu cauda equina.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Sekundovaná prietrž chrbtice je jednou z najmenej priaznivých možností tejto choroby. Kýly sa najčastejšie rozvíjajú v lumbosakrálnej chrbtici, menej často v krčku, zriedkavo sa vyskytuje patológia hrudníka..

Čo je to patológia?

Sekvestrátor je fragment odumretého tkaniva nachádzajúci sa voľne medzi živými tkanivami. Sekundácia prietrže je porušením integrity medzistavcových platničiek s prasknutím vláknitého prstenca a prolapsom pulpózneho jadra do miechy, t.j. v mieste nervov a tvrdých membrán miechy. Toto je posledná fáza vývoja herniovaného disku.

príčiny

Príčinou sekvestrácie prietrže je nedostatočná liečba choroby v jej skorších štádiách. Príčinou vývoja medzistavcových hernií môže byť prítomnosť vrodených abnormalít chrbtice u pacienta, osteochondrózy, nadváhy a obezity..

Medzi rizikové faktory patrí podvýživa, sedavý spôsob života, nadmerné zaťaženie chrbtice, podchladenie, časté stresové situácie.

Ako sa môže objaviť kýla?

Hlavnými faktormi určujúcimi prítomnosť klinických príznakov počas sekvestrácie herniovaného disku sú:

 • vek pacienta;
 • lokalizácia sekvestrácie;
 • lokalizácia prietrže.

Ak nenastane účinok na nervové korene a miechu, patológia sa nemusí dlho prejaviť.

Príznaky závisia od miesta patológie..

Lokalizácia herniálneho výčnelku

Pacienti zvyčajne pociťujú bolesť v chrbte a dolných končatinách (v oblasti zadku, stehien, nôh a nôh). Bolesť sa môže zosilniť zmenou polohy tela, ako aj dlhodobým pobytom v rovnakej polohe, najmä sedením. Okrem toho sa u pacientov môžu vyskytnúť zmeny chôdze, znížené reflexy šliach, napätie miechových svalov, kŕče.

Pacient môže pociťovať bolesť v krku, bolesti hlavy, závraty, poveternostnú závislosť, necitlivosť a pocit mravčenia v prstoch. Bolesť môže vyžarovať do hornej končatiny.

Bolesť na hrudníku (boľavá alebo akútna), ktorá sa môže zhoršiť kašľom, kýchaním, snahou zhlboka sa nadýchnuť a zmenou krvného tlaku. Pri tomto type patológie sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré napodobňujú príznaky pneumónie, pankreatitídy, cholecystitídy, záchvatu angíny pectoris.

V prípade, že k strate jadra došlo v dôsledku náhlych pohybov, zdvíhania závaží a stláčania miechy a / alebo nervov sekvestráciou, možno pozorovať ťažkosti s pohybom (do neschopnosti chodiť), môžu sa vyskytnúť vegetatívne poruchy..

Možné komplikácie a dôsledky

Na pozadí tohto ochorenia sa môžu vyvíjať chronické zápalové procesy. Pri dlhotrvajúcich poruchách krvného obehu môže dôjsť k zmene tvaru svalov. V prípade vývoja patológie v lumbosakrálnej oblasti výskyt antalgickej skoliózy.

Pri zraneniach môže byť sekvestrácia sprevádzaná úplným zničením medzistavcových platničiek. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky tohto stavu patrí:

 • bolestivý šok;
 • spinálny šok;
 • respiračná zástava;
 • strata citlivosti, ochrnutie končatín;
 • závažné panvové abnormality.

V závažných prípadoch ochorenia existuje u pacienta riziko syndrómu konského chvosta, ktoré sa vyznačuje:

 • poruchy čriev, močového mechúra;
 • necitlivosť a ochrnutie dolných končatín;
 • silná bolesť chrbta, ktorá môže vyžarovať na nohy z jednej alebo oboch strán;
 • erektilná dysfunkcia u mužov.

V niektorých prípadoch neurologické príznaky pretrvávajú aj po chirurgickom zákroku, ktorý sa môže vyskytnúť pri dlhodobej kompresii, ktorá spôsobila vývoj nezvratných zmien v štruktúre nervových vlákien..

diagnostika

Postup stanovenia diagnózy:

Nasledujúce metódy majú vysokú diagnostickú hodnotu:

 • magnetická rezonancia (MRI) - vykonáva sa na vizualizáciu prietrže a identifikáciu kompresie nervových štruktúr;
 • elektroneuromyografia (ENMG) - umožňuje určiť stav periférneho nervového systému.

Ak je to potrebné, predpíše sa počítačová tomografia, scintigrafia a iné diagnostické metódy.

liečba

Konzervatívna terapia

V závislosti od príznakov môže byť pacient predpísaný:

 • protizápalové lieky;
 • lieky proti prežúvaniu;
 • svalové relaxanciá;
 • lieky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh;
 • analgetické lieky;
 • neurometabolické stimulanty;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Pri silnej bolesti môže byť potrebná epidurálna blokáda..

Z fyzioterapeutických metód sa používajú:

 • magnetoterapia;
 • ultrazvuková terapia;
 • súčasné diadynamické ošetrenie.

Fyzikálna terapia môže byť predpísaná pacientom, zatiaľ čo cvičenia by mal vyberať výlučne ošetrujúci lekár a triedy by mali byť pod dohľadom odborníka..

V akútnom štádiu je indikovaný odpočinok postele, niekedy je potrebný obväz.

Počas liečby je potrebné vyhnúť sa ohnutiu tela dopredu a zdvíhaniu ťažkých predmetov.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa zvažuje chirurgický zákrok..

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • veľkosť sekvestrácie viac ako 10 mm;
 • silné stlačenie nervového koreňa a / alebo miechy;
 • spinálna stenóza;
 • znecitlivenie končatín;
 • zhoršené močenie a / alebo pohyby čriev.

V prípade znecitlivenia končatín je nežiaduce chirurgické ošetrenie odmietnuť alebo ho odložiť na dlhú dobu, pretože po paralýze už k úplnému obnoveniu citlivosti spravidla nedochádza, aj keď je operácia úspešná..

 • exacerbácia chronického ochorenia;
 • dekompenzované ochorenie srdca;
 • akútne infekčné a zápalové procesy v tele.

Druhy operácií pri sekvestrovanej prietrži:

Odstránenie medzistavcových platničiek s herniou minimálne invazívnou (endoskopickou) alebo otvorenou metódou

Vplyv na pulpózne jadro medzistavcových platničiek so studenou plazmou

Chirurgický zásah, pri ktorom sa imobilizácia susedných stavcov vykonáva ich fúziou

Po operácii môže byť potrebné, aby pacient strávil niekoľko dní v nemocnici. Po ukončení liečebného cyklu sú potrebné rehabilitácie a zmeny životného štýlu. V budúcnosti sa osobe odporúča navštíviť bazén, liečebné procedúry. Je potrebné udržiavať normálnu telesnú hmotnosť.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Aj keď srdce človeka nebije, potom môže ešte dlho žiť, ako nám ukázal nórsky rybár Jan Revsdal. Jeho „motor“ sa zastavil na 4 hodiny potom, čo sa rybár stratil a zaspal v snehu.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Komplex SibXP je kompozícia pozostávajúca z ihličnatej pasty CGNC a šťavy z jedle z buniek. Technológia výroby tohto chutného a zdravého jedla.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.
Diéta na osteochondrózu hrá nemenej dôležitú úlohu ako chirurgia, fyzioterapia a cvičenie. V súčasnosti neexistuje univerzálne uznávaná strava pre túto chorobu.
„Hnutie je život“Dnes to nie je len obyčajná fráza - je to filozofia zdravého životného štýlu, tajomstvo mládeže a dokonca aj módny trend.