loader

Hlavná

Žalúdok

Kýla L4 L5: príčiny, metódy liečby

V dnešnom svete je veľa ľudí neustále vystavených nadmernej fyzickej námahe. Tvrdá fyzická práca poškodzuje pohybový aparát. Bedrová chrbtica je viac postihnutá, pretože na ňu padá celá záťaž. Lumbálna oblasť rozdeľuje hmotnosť zdvihnutého nákladu, jedná sa o najmobilnejšie oddelenie, takže v ňom najčastejšie vznikajú medziobratlové kýly. Medzi štvrtým a piatym stavcom je pozorovaný výčnelok medzistavcových platničiek. Znamená to, že hovoríme o hernii L4 L5. Písmeno L znamená bedrovú chrbticu a čísla sú čísla stavcov.

Príčiny choroby

Medzistavcová hernia sa vyskytuje po výčnelku, čo je patologický stav v bedrovej chrbtici. Ochorenie sa prejavuje vytlačením buničitého jadra, ktoré je tkanivom chrupavky medzi stavcami. Vláknitý krúžok okolo obvodu zostáva neporušený, inhibuje pohyb disku v jednom alebo druhom smere zo svojej prirodzenej polohy. V štádiu tvorby výčnelkov nie je vždy možné identifikovať chorobu, patológia pokračuje bez príznakov, bez spôsobenia klinických prejavov..

Hlavnou príčinou patológie, odborníci považujú porušenie normálnej štruktúry disku, jeho dehydratácia v dôsledku nedostatočného príjmu kyslíka a živín. Tkanivo chrupavky nemá vlastné cievy, živiny sa dodávajú difúziou. Na udržanie štruktúry chrupavky v normálnom stave je potrebná pravidelná fyzická aktivita. Za nepriaznivých podmienok sa zníži elasticita disku, dôjde k strate funkcie tlmenia, disk je zničený. Na začiatku choroby vedie patológia k výčnelku, až potom sa vytvorí prietrž medzistavcových platničiek.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby, patria:

 • dysplázia bedra;
 • osteochondrosis;
 • sedavý spôsob života;
 • skolióza;
 • poranenia chrbta;
 • zlá výživa;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • podchladenie, časté prechladnutia.

Hlboké ohyby, ostré zákruty tela, zdvíhanie záťaže na pozadí dystrofických procesov v medzistavcových platničkách prispievajú k pretrhnutiu vláknitého prstenca posunom buničitého jadra..

Ako sa prejavuje choroba?

S výskytom periodicky sa vyskytujúcej bolesti chrbta, ktorá sa zosilňuje náhlymi pohybmi, dokážu lekári identifikovať vyvíjajúce sa ochorenie. Úplný klinický obraz však bude viditeľný iba po stlačení koreňov miechy a vytvorení kýly. S patológiou bolesť, zhoršená citlivosť, zvýšený tonus svalov, strata pohybovej aktivity.

Medzi príznaky choroby je možné rozlíšiť:

 • bolesť zadku, krížovej kosti, dolnej končatiny, chodidla, na vonkajšej strane stehna;
 • rôzne bolesti chrbta;
 • v mieste lézie dochádza k opuchu a zovretiu koreňa miechy, v dôsledku čoho dochádza k bolesti;
 • narušenie teploty, bolesti, hmatovej citlivosti dolných končatín;
 • v dolných končatinách je sprevádzaná suchosťou a ochladzovaním pokožky, zvyšuje sa potenie, pokožka získava mramorový odtieň;
 • nohy sa ohýbajú, nie je možné stáť na pätách;
 • pocit pálenia, necitlivosť, mravenčenie v nohách;
 • fyziologická lordóza sa vyvinie do patologickej kyfózy;
 • objaví sa príznak Lasegu, bedrová bolesť sa objaví, keď pacient leží. Zastaví sa, ak si ohnete nohy na kolennom kĺbe;
 • v oblasti prietrže sa vytvára svalová kladka, pri snahe udržať chrbticu v normálnom stave sa zvyšuje tonus svalových vlákien.

Pri palpácii sa v oblasti stavovcov objavujú bolesti a nepohodlie rôznej intenzity. Na objasnenie diagnózy lekár predpisuje rádiografiu, myelografiu, nukleárnu magnetickú tomografiu.

Druhy kýly

Za účelom rozvoja taktiky ďalšieho liečenia je potrebné identifikovať nielen lokalizáciu patológie, ale aj typ prietrže miechy..

Kýla má niekoľko druhov:

Zadarmo. Vyskytuje sa výčnelok jadra cez zadný pozdĺžny väz. Anatomické spojenie s diskom je zachované.

Foraminal. Kýla podporuje kompresiu koreňov miechy spôsobenú stenózou medzistavcových foramen v dôsledku edému.

Chrbtová. Vyskytuje sa výčnelok buničitého jadra do miechového kanála, sú narušené nervové korene. Ak sú nervové korene stlačené z rôznych strán, prietrž sa nazýva posterolaterálna. Stredná kýla disku L4 L5 sa považuje za najnebezpečnejšiu a dochádza k kompresii nervových vlákien chvosta koňa. Viac ako 70% všetkých patológií je paramediálna hernia.

Predné a bočné. Tieto typy prietrže sa vyznačujú lokalizáciou výčnelku disku, sú asymptomatické. Nemajú žiadne klinické prejavy a následky..

Sequestral. Odpojí sa časť disku. Toto je veľmi nebezpečné, pretože sa môže vyvinúť autoimunitný zápal a kompresia miechy..

Pohyblivá kýla chrbtice L4 L5. Pri intenzívnom zaťažení dochádza k dislokácii buničitého jadra, v pokoji sa vracia na svoje miesto.

Kýly sú primárne a sekundárne. Primárne sa vyvíjajú po nadmernom fyzickom namáhaní a zraneniach a sekundárne sa objavujú na pozadí vyvíjajúcej sa patológie v chrbtici.

Ako liečiť herniu L4 L5

Medzistavcová prietrž je častou príčinou bolesti chrbta v dospelosti. Jeho vývoj priamo súvisí s naším životným štýlom a postojom k zdraviu. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je prietrž medziobratlovej platničky L4 L5, aké sú jej príznaky a liečba.

Hlavné príčiny prietrže

Stavce L4 L5 sú súčasťou bedrovej chrbtice. Kýla L4 L5 je teda umiestnená v driekovej chrbtici medzi 4 a 5 stavcami. Kde sa presne nachádza stavovec L5, pozri fotografiu nižšie.

Hlavné príčiny patológie sú tieto:

 • nesprávne držanie tela;
 • trauma do bedrových stavcov;
 • procesy prirodzeného starnutia;
 • fyzická aktivita (ťažká fyzická práca, športové preťaženie, nesprávne zdvíhanie, nadváha);
 • fyzická nečinnosť;
 • slabé chrbtové svaly alebo slabo rozvinutý pohybový aparát (slabé väzivá a svaly);
 • abnormality chrbtice;
 • zlá výživa a tkanivová dystrofia.

Výskyt prietrže medzi 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu je vyvolaný množstvom dôvodov. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti, keď medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu, tkanivá sú tenšie a objavujú sa praskliny a trhliny..

Je to kvôli zaťaženiu, ktoré prežíva naša chrbtica každý deň, nedostatku výživy chrupavkového tkaniva, ktoré vedie k jeho dystrofii, poraneniu miechy, ktoré môže spôsobiť nestabilitu alebo vytesnenie stavcov. Toto a oveľa negatívnejšie ovplyvňuje zdravie našej chrbtice..

Formy choroby

Medzistavcová kýla je primárna a sekundárna. Primárne sa objavuje v dôsledku traumy alebo preťaženia chrbtice a sekundárne je vyvolané inými chorobami, stavcovými deformáciami, vývojovými abnormalitami..

K výronom medzistavcových platničiek môže dôjsť v oboch smeroch. V smere:

 • intraspinálna, keď je prietrž smerovaná do miechového kanála - delí sa postupne na paramedián (kompresia miechy z jednej alebo oboch strán), dorzálna stredná časť (kompresia miechy a zväzok nervov chvosta koňa) a formálna ( stlačenie nervových koreňov na výstupe z stavcov);
 • bočné, umiestnené napravo alebo naľavo od stavcov (plné kompresie nervu alebo ciev);
 • ventrálny (predný).

Hlavné príznaky

Najbežnejším príznakom, ktorým sa deteguje prietrž, je ischias. Vyvíja sa, keď sú zovreté korene sedacieho nervu. Bolesť dolnej časti chrbta sa prenáša na jednej alebo oboch nohách. Zosilňuje sa pri chôdzi a pri zmene polohy pri sedení alebo státí.

Pri nakláňaní, zdvíhaní alebo otáčaní tela je bolesť zosilnená. Niekedy je to sprevádzané pocitom znecitlivenia alebo brnenie v nohe alebo nohe, svalových kŕčov, pocitom svalovej slabosti..

Pri ťažkej prietrži sa pozoruje paréza chodidla (výprask pri chôdzi), problémy s močením alebo vyprázdňovaním.

Pozor! Cauda equina syndróm - závažná komplikácia prietrže.

Prítomnosť prietrže sa okrem iného prejavuje vo forme problémov s narovnaním palca v dôsledku oslabenia svalov a bolestí zasahujúcich do zadku a hornej časti chodidla..

Diagnostické opatrenia

Pri diagnostike kýly lekár analyzuje históriu pacienta, prítomnosť zranení a chorôb, životný štýl pacienta a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj patológie..

Potom sa vykoná lekárske vyšetrenie: určenie miesta bolesti, intenzita a závažnosť príznakov. Potom lekár predpíše rádiografické vyšetrenie: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu, myelografiu a elektromyografiu..

Röntgenové lúče sú najjednoduchšou a najbežnejšou diagnostickou metódou. Umožňuje určiť polohu stavcov, ich posunutie, veľkosť medzistavcových priestorov, kostné porasty alebo poranenia. Pri tejto metóde nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, ale jej príznaky sa dajú zistiť.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých tkanív a kostí chrbtice. Na obrázkoch sú zreteľne viditeľné nervové vlákna a krvné cievy. MRI a CT určujú umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, kompresiu koreňov nervov alebo krvných ciev, nádorov a kostných výrastkov..

Myelografia je röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do miechového kanála. Umožňuje detekovať prietrž, nádory a osteofyty (rast kostí), ale má nižšiu kvalitu ako MRI a CT. Používa sa ako alternatíva k CT a MRI..

Elektromyografia skúma nervové vedenie, meria, ako svaly reagujú na elektrickú stimuláciu. Môže sa použiť na určenie poškodenia nervov a svalovej slabosti..

Metódy liečby prietrže L4 L5

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže je symptomatická. Jeho cieľom je zastaviť syndróm bolesti, zmierniť zápal a zmierniť opuchy. Konzervatívna liečba zmierňuje stav pacienta, ale nezbavuje ho patológie.

Dôležité! Neoddeliteľnou súčasťou terapie je terapeutická gymnastika, fyzioterapia, terapeutická masáž a trakcia miechy.

Približne 80% pacientov sa zotaví v priebehu 6-8 týždňov a vráti sa do normálneho života..

Konzervatívna terapia

Podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (NSAID) sa uskutočňuje v akútnom období ochorenia. Ich úlohou je zmierniť bolesť, opuchy a zápaly. Ak pacient trpí silnou bolesťou a svalovým kŕčom, predpisujú sa svalové relaxanciá.

Pacientom v oslabenom stave a so zníženou chuťou do jedla sú predpisované vitamínovo-minerálne komplexy a chondroprotektory, ktoré zlepšujú celkovú postavu tela a bránia deštrukcii tkaniva chrupavky. Absolvujú kurzy počas celého roka. Trvanie a množstvo sa určujú individuálne v závislosti od stavu osoby..

Dôležité! Ak užívanie liekov proti bolesti neznižuje bolesť, podajte si injekcie so silnými liekmi proti bolesti.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Terapeutické cvičenie (LFK) je potrebné na posilnenie svalov hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu, tvorbu správneho držania tela a aktiváciu metabolických procesov v tkanivách..

Dôležité! Výber cvikov je individuálny a je predpísaný lekárom ortopéda alebo cvičebnej terapie.

Tu sú príklady cvičení, ktoré sa cvičia s prietržovou kýlou:

 1. Stojte o stenu, oprite sa pevne o chrbát hlavy, lopatky a zadok, dotiahnite lis. Zamknite a nechajte stát 'asi jednu minútu, potom relaxujte. Ak máte bolesti v stave napätia, uvoľnite sa a skráťte expozičný čas. Postupným posilňovaním svalov zvyšujte svoj postoj.
 2. Ležiaci na chrbte na rovnom pevnom povrchu, ruky po tele, potom si na nohách natiahnite prsty na nohách.
 3. V rovnakej ležiacej polohe roztiahnite ruky do strán, nohy sa ohýbajú na kolenách, chodidlách - na podlahe. Kolená striedavo pomaly posúvajte do strán, kým sa nedotknete podlahy.
 4. V rovnakej polohe zdvíhajte a spúšťajte panvu a opierajte sa o lopatky, aby sa vytvorila priama línia bokov so chrbtom..
 5. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát hore a dole.
 6. Vis na vodorovnej lište. Čas expozície je určený silou vašich rúk: čím dlhšie, tým lepšie.

Pozor! Pri cvičení dodržiavajte správnu techniku ​​a svoje vnútorné pocity, aby nespôsobovali komplikácie. Nemali by ste pociťovať nepohodlie alebo bolesť..

Toto nie je úplný zoznam cvičení. Ich typ a trvanie odbornej prípravy bude závisieť od závažnosti choroby. Pamätajte, že denná gymnastika, dokonca aj krátkodobá, bude efektívnejšia ako veľké cvičenie raz mesačne.

Chirurgický zákrok

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva vo výnimočných prípadoch..

Hlavné náznaky radikálnych opatrení:

 • konzervatívna liečba nie je účinná;
 • po hlavnej liečbe sa príznaky zosilnili;
 • poškodenie nervových vlákien alebo poškodenie (slabosť svalov, strata citlivosti nôh).

Pri chirurgickej liečbe sa používajú minimálne invazívne metódy: discektómia, laserová terapia, chemonukleolýza a nukleotómia..

Discectómia sa vykonáva stlačením stlačenia nervového koreňa. Jedná sa o operáciu s minimálnym zásahom, vykonáva sa pomocou endoskopických nástrojov. Potom už nie sú žiadne jazvy ani stopy. Obnova trvá 2 až 4 týždne, po ktorých môže pacient už ísť do práce. Táto operácia má v mnohých prípadoch pozitívny výsledok..

Laserová ablácia znižuje objem medzistavcových platničiek, vďaka čomu dochádza k zníženiu výtoku. Laser preniká cez kanylu do poškodeného medzistavcového disku a vyparuje potrebnú časť jadra disku.

Chemonukleolýza je spôsob zavedenia chemikálie do medzistavcového disku, ktorý zrieďuje jadro disku. Potom sa obsah odsaje cez kanylu. Táto metóda sa používa veľmi zriedka, nemôže sa použiť, ak už existujú oblasti odumretého tkaniva prietrže a chemická látka by nemala spadnúť mimo disk..

Nukleotómia je mechanická redukcia buničitého jadra medzistavcových platničiek. Obsah sa nasáva cez kanylu pomocou špeciálnych nástrojov..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok má minimálnu úroveň rizika. Pred operáciou sa pacientovi podávajú antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Komplikácie po operácii môžu byť opuch alebo krvácanie..

Dôležité! Fyzikálna aktivita po operácii je kontraindikovaná počas 2-4 týždňov. Lekár niekedy predpisuje nosenie ortopedického korzetu. Po operácii je možná mierna bolesť chrbta po dobu niekoľkých týždňov. Ak sú dostupné, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pacient by nemal dlho sedieť a ohýbať sa.

Po operácii sa pacient podrobuje pravidelnému vyšetreniu lekárom, aby sa monitorovali výsledky liečby..

Alternatívne metódy

Liečebná masáž má relaxačný a tonizujúci účinok na chrbtové svaly.

Trakcia chrbtice bez záťaže je presne metóda, ktorá pôsobí priamo na príčinu choroby. Procedúra obnovuje výživu a zlepšuje stav medzistavcových platničiek. V dôsledku zväčšenia medzistavcového priestoru je kompresia nervového koreňa znížená alebo úplne eliminovaná.

Trakcia alebo trakcia môžu byť rôznych typov:

 1. Na klinike sa pomocou špeciálneho vybavenia vykonáva trakcia pod vodou. V dôsledku vody sa z chrbtice odstraňuje napätie. Výhodou postupu sú minimálne kontraindikácie. Je predpísaný dokonca aj pre pacientov s komplikáciami..
 2. Pohon na špeciálnych lôžkach alebo pohovkách sa vykonáva vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Vo zvislej polohe dochádza k trakcii v dôsledku hmotnosti pacienta a vo vodorovnej polohe - pomocou rúk alebo závažia.
 3. Na domáce použitie sú k dispozícii ortopedickí tréneri malých rozmerov. Je lepšie ich používať podľa odporúčania lekára..

Simulátor Evminov je rovná doska s vodorovnou lištou pripevnenou hore. Doska je pripevnená v určitom uhle k stene. Lekár vám predpíše cvičebný program v závislosti od závažnosti ochorenia..

záver

Počas života, pod vplyvom gravitácie, sa naše stavce postupne sploštili a stlačili medzistavcové platničky. Ak sa nestaráte o svoje zdravie, v období 30 - 50 rokov existuje vysoké riziko vzniku kýly chrbtice. Toto je nezvratný proces a odstránenie kýly navždy ešte nie je možné. Aplikácia primeranej liečby zmierňuje príznaky a zabraňuje komplikáciám..

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Dorzálna disk herniation bedrovej kosti

Dorsálna hernia je komplikáciou dlhotrvajúcej osteochondrózy so zničením vláknitého prstenca. Vyznačuje sa tým, že k výčnelku buničitého jadra dochádza v lúmene miechového kanála.

Chrbtica nie je iba nosnou konštrukciou pre celé telo. Vo vnútri je miechový kanál. Je pokrytá duralovými membránami. Vnútri je miecha, ktorá je centrom autonómneho nervového systému. Radikálne nervy odchádzajú z miechy cez foraminálne diery v stavovcoch. Chrupavky medzistavcové platničky ich chránia.

Medzistavcový disk je štruktúra pozostávajúca z hustej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (vláknité jadro). Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť, preto dostáva výživu a tekutinu iba počas difúznej výmeny s okolitými svalovými tkanivami. Dorsálna medzistavcová hernia je výsledkom predĺženej dehydratácie vláknitého prstenca. V dôsledku tohto degeneratívneho dystrofického procesu stráca chrupavkové tkanivo svoju elasticitu a stáva sa dosť krehkou. Akékoľvek nadmerné fyzické úsilie spôsobí prasknutie vláknitého prstenca. Vytvorí sa prasklina, cez ktorú vystupuje časť buničitého jadra..

Ak sa chrbtová hernia bedrovej chrbtice nelieči včas, potom nie je možné chirurgickému zákroku zabrániť. Tento typ výčnelku je charakterizovaný tendenciou k sekvestrácii (oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho celku od vláknitého kruhu). Prítomnosť proteínov pulpózneho jadra v miechovom kanáliku negatívne ovplyvňuje stav durálnych membrán. Sú podráždené a zapálené. To dáva klinické príznaky spinálnej stenózy. U pacientov sa rozvíja paréza veľkých svalov dolných končatín čoskoro, môže sa vyvinúť močová inkontinencia a kódovanie.

Porušenie koreňov nervov je sekundárna reakcia na pozadí poklesu výšky medzistavcových platničiek. Dorsálne kýly bedrovej platničky sa začínajú klinicky prejavovať bolesťou postihnutej medzistavcovej platničky. Potom sa syndróm bolesti šíri do dolných končatín, prednej steny brucha atď. Niekedy, pri vysokej úrovni umiestnenia dorzálnej hernie, sa vyskytuje klinický obraz obličiek alebo pečene. To sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Preto by všetci pacienti, ktorí majú ťažkosti v pravej hypochondrii alebo pozdĺž močovodov, mali bez problémov podstúpiť röntgen lumbálnej chrbtice. Tým sa vylúči pravdepodobnosť herniového výčnelku.

V súčasnosti sa dorzálny typ prietrže považuje za najťažší z hľadiska konzervatívnej liečby. Terapeut je neurológ alebo vertebroológ. Je nepravdepodobné, že by miestny terapeut poskytoval pacientovi s takouto komplikáciou osteochondrózy kvalitnú profesionálnu starostlivosť. Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie tento typ herniového výčnelku nevyhnutne k ochrnutiu dolných končatín, k narušeniu funkcie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy..

V pokročilých prípadoch je možná iba chirurgická chirurgická liečba. V skorých štádiách, keď ešte nedošlo k sekvestrácii jadra buničiny, je možné úspešne vykonať účinnú liečbu metódami manuálnej terapie, terapeutickej gymnastiky, vystavenia laserom, osteopatie atď..

V navrhovanom materiáli nájdete typické príznaky patológie, príčiny jej výskytu a metódy účinnej liečby po diferenciálnej diagnostike..

Druhy a veľkosti dorzálnej prietrže

Aj minimálna veľkosť dorzálnej prietrže môže pacientovi priniesť veľa nepohodlia. Minimálne výčnelky, ktoré je možné diagnostikovať pomocou skenovania MRI, sú 2 mm. Maximálna veľkosť herniálneho výčnelku môže dosiahnuť 8 mm. Ale v takýchto klinických prípadoch sa u pacienta rozvíja ochrnutie dolných končatín, je narušená funkcia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Najnebezpečnejším typom je dorzálna difúzna prietrž, ktorá na niekoľkých miestach disku dáva naraz niekoľko hrčiek. Iné typy zahŕňajú nasledujúce typy patológie:

 • paramedial (strata časti pulpózneho jadra sa pozoruje iba v jednom segmente miechového kanála, často je diagnostikovaná lokalizácia vpravo);
 • stredno-paramediálny (pozorovaný blízko stredu miechového kanála, posunujúci sa na ľavý alebo pravý okraj);
 • foraminal (predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre život pacienta, ktorého rozmery presahujú 5 mm, je schopný blokovať medzistavcový kanál);
 • stredná (umiestnená blízko centrálnej časti miechy);
 • difúzna (vedie k úplnej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcii vláknitého kruhu medzistavcového disku).

Dorsálna prietrž ovplyvňuje bedrovú oblasť, pretože práve pri pohyboch tela pacienta predstavuje hlavné znehodnotenie a fyzickú záťaž. Môže byť spojená s patológiami, ako je chronická spondylóza, deformujúca spondylartróza, nestabilita polohy stavcov, atď. Pri zväčšovaní jeho veľkosti má prietrž charakteristické príznaky a predlžuje sa doba liečby.

Príčiny dorzálnej bedrovej prietrže

Hlavnými príčinami vzniku dorzálnej hernie bedrovej chrbtice sú degeneratívne degeneratívne zmeny v chrupavke vláknitého prstenca medzistavcovej platničky. Okamžitými príčinami sú osteochondróza, vyčnievanie a vytláčanie disku.

Nepriamymi faktormi negatívneho vplyvu sú:

 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšené zaťaženie medzistavcových platničiek;
 • deformujúca osteoartróza bedrového kĺbu, čo vedie k nesprávnemu rozdeleniu tlmiaceho zaťaženia;
 • narušenie držania tela a zakrivenia chrbtice, ktoré vyvoláva posun stavcových telies vzhľadom na ich stredovú os;
 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok fyzickej aktivity na chrbtových svaloch;
 • zdvíhanie atypických závaží;
 • tvrdá fyzická práca.

Pri profylaxii prietrže pri hernii je potrebné prestať používať alkoholické nápoje a fajčiť, aby sa dosiahol aktívny životný štýl. Tehotným ženám sa odporúča, aby prísne dodržiavali všetky odporúčania lekára. Je dôležité nosiť prenatálne a poporodné obväzy. Výrazne znižujú zaťaženie chrbtice.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5

Dorsálna kýla disku L4-L5 je najbežnejšou lokalizáciou výčnelkov z buničitého jadra. Môže sa vyskytnúť aj v pomerne mladom veku (20 - 25 rokov). Obzvlášť sa to dotýka mladých ľudí, ktorí majú radi zdvíhanie a atletiku. V niektorých prípadoch vzniká pri páde z výšky alebo nehody pri núdzovom brzdení dorzálna difúzna prietrž L4-L5..

Klinické príznaky tejto patológie sú celkom charakteristické:

 • akútna, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, akýkoľvek pohyb vedie k výskytu bedrového kĺbu alebo pocitu vybitia elektrického prúdu;
 • znecitlivenie dolných končatín, ostrá neznesiteľná bolesť pri dlhodobom státí alebo chôdzi na veľké vzdialenosti;
 • znížená svalová sila dolných končatín, objavenie sa pocitu únavy pri chôdzi na krátke vzdialenosti;
 • šírenie bolesti v dolnej časti chrbta;
 • ožiarenie bolesti obidvoch končatín naraz pozdĺž zadného povrchu stehna a dolnej končatiny;
 • svalové kŕče v oblasti stehien a gluteálnej oblasti.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5 poskytuje výraznejšie klinické príznaky. Je to paréza dolných končatín, nedobrovoľné močenie alebo oneskorené oddelenie moču, narušenie tenkého a hrubého čreva (nedostatok peristaltiky a vyprázdňovanie na niekoľko dní).

Dorsálna kýla medziobratlového disku L5-S1

Dorzálna hernia disku L5-S1 sa vyvíja v mladom veku. Prvýkrát sa objaví dorzálna hernia L5-S1 s výraznou fyzickou námahou. U žien sa počas pôrodu môže vyskytnúť prvá epizóda prolapsu dorzálnej hernie disku L5-S1. Osobitne nebezpečné sú takzvané pôrody v epidurálnej anestézii. Ženy pri pôrode necítia intenzitu úsilia, takže existuje vysoká pravdepodobnosť divergencie panvových kostí, prasknutia vnútorných tkanív a prolapsu dorzálnej medzistavcovej hernie L5-S1, ktorej príznaky sú často bez povšimnutia. Potom sa v priebehu niekoľkých mesiacov spustí remisia. A po 2 - 3 rokoch získa žena plnohodnotný klinický obraz dorzálnej prietrže medzistavcovej platničky L5-S1: znížená citlivosť dolných končatín, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, svalová slabosť, atrofia svalov dolných končatín, zhoršené držanie tela kompenzačného typu.

Stredná dorzálna kýla L5-S1 môže byť sprevádzaná ochabnutou parézou. Pri dorzálnej strednej prietrži sa často vyskytuje tzv. „Konská noha“. Je to spôsobené skutočnosťou, že inervácia vnútorného pozdĺžneho oblúka chodidla je narušená..

Dorsálna stredná kýla disku L5 u mladých ľudí je takmer vždy spojená so zdvíhaním extrémnych hmotností. Takzvaní vzpierači a „silní muži“, ktorí zdvíhajú závažia s hmotnosťou 250 - 300 kg, trpia dorzálnou strednou prietržovou kosťou disku L5-S1, ale snažia sa nevenovať pozornosť rastúcim klinickým symptómom. Podarí sa im dosť dlho. Avšak v čase sekvestrácie jadra buničiny potrebujú pohotovostnú chirurgickú pomoc, aby mohli extrahovať a odstrániť oddelený segment.

Dorsálna paramediálna kýla je menej nebezpečná, ale je oveľa menej bežná. Sú ním postihnuté osoby s rozvojom skoliózy, syndrómu krátkej končatiny a plochých nôh..

Liečba dorzálnej hernie disku

Konzervatívna liečba dorzálnej hernie je možná, ale iba v skorých štádiách až do sekvestrácie. Pri oddeľovaní časti buničitého jadra v dutine miechového kanála je potrebný chirurgický zákrok. Vo všetkých ostatných prípadoch sa liečba môže uskutočňovať pomocou metód manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia umožňujú rýchlo zastaviť svalové kŕče, obnoviť narušený proces krvnej a lymfatickej mikrocirkulácie, zlepšiť priepustnosť buniek a zvýšiť elasticitu mäkkých tkanív;
 • Kinezioterapia a gymnastika pri liečbe dorzálnych hernií disku umožňujú obnoviť rozptýlenú výživu vláknitého prstenca a zvýšiť tón zadných svalov, čo prispieva k rýchlemu obnoveniu integrity medzistavcových platničiek;
 • reflexológia začína proces regenerácie mäkkých tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela;
 • laserová expozícia a fyzioterapia aktivujú regeneračné procesy v lézii;
 • trakcia trakcia chrbtice umožňuje obnoviť normálnu veľkosť medzistavcových priestorov, vytvára podmienky na obnovenie integrity disku.

Pre diferenciálnu diagnostiku dorzálnej prietrže lumbálnej chrbtice a vymenovanie účinnej liečby je potrebné kontaktovať chiropraktika, osteopat, neurológa alebo stavca. Miestny lekár nebude schopný predpísať účinnú liečbu. Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré predpisuje, spôsobia len väčšie škody..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo je kýla L4 L5, jej príčiny, príznaky a liečba

Viac ako polovica prípadov medzistavcovej prietrže sa vyskytuje v bedrovej chrbtici. Hernia disku L4 L5 je najbežnejšou patológiou, ktorá sa vyskytuje v bedrovej chrbtici.

Pri tvorbe výčnelkov v tejto oblasti existuje veľké nebezpečenstvo nadmerného stlačenia nervových zakončení, čo vedie k zníženiu citlivosti a výskytu svalovej atrofie..

Príznaky vzniku tejto patológie sa objavujú takmer okamžite a pacient má bolesti v oblasti dolnej časti chrbta a nôh, ako aj znecitlivenie nôh, ako aj znecitlivenie nôh..

príčiny

Kýla medzistavcovej platničky L4 L5 sa vyskytuje po predchádzajúcej patológii, konkrétne po výstupku. Toto ochorenie znamená, že je vytlačené pulpózne jadro, čo je tkanivo chrupavky umiestnené medzi stavcami. Vláknitý prstenec však zostáva integrálny a zabraňuje následnému posunutiu medzistavcových platničiek.

Hlavnou príčinou choroby je úplná dehydratácia disku a následné narušenie jeho anatomicky správnej konštrukcie, ku ktorému dochádza v dôsledku nedostatočného príjmu živín a kyslíka. Medzi hlavné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže, patrí:

 • osteochondrosis;
 • skolióza;
 • dysplázia;
 • výrazná fyzická námaha;
 • sedavý spôsob života;
 • poranenia chrbta;
 • hypotermia.

Dôležité! Hernia disku L4 L5 - najnebezpečnejšia patológia všetkých existujúcich odrôd medzistavcových hernií.

Výskyt prietrže medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej oblasti je spojený s výrazným zaťažením chrbtice..

príznaky

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje prietrž medzistavcových platničiek, príznaky sa objavia takmer okamžite. Za hlavné príznaky priebehu choroby sa považujú:

 • silná bolesť na križovatke stavcov;
 • svalové napätie v postihnutej oblasti;
 • znecitlivenie a pálenie nôh

Intenzita bolestivých pocitov do značnej miery závisí od veľkosti prietrže. Pri malom množstve patológie sa vyskytuje iba bolestivosť, pri významnom poškodení oblasti sa pozorujú neurologické príznaky.

Druhy kýly

Pred začatím liečby musíte podstúpiť predbežné vyšetrenie, pomocou ktorého môžete určiť nielen lokalizáciu patológie, ale aj druh defektu, pretože prietrž môže byť:

 • chrbtová;
 • laterálna;
 • foraminal;
 • predné
 • zadarmo;
 • sequestral.

Dorsálna hernia sa dá rozdeliť na niekoľko typov, a to zadnú, strednú a strednú, čo spôsobuje stlačenie nervových zakončení z rôznych strán..

Kýlové prietrže môžu byť primárne a môžu sa vyskytovať po traume a výraznej fyzickej námahe, ako aj sekundárne, ktoré sa tvoria na pozadí prebiehajúcich degeneratívnych zmien v chrbtici. Za najťažšiu sa považuje kýla chrbtice L4 L5, ktorá vyvoláva narušenie pohybovej aktivity a dokonca vedie k invalidite.

diagnostika

Presnú príčinu zápalového procesu a výskyt bolesti v bedrovej oblasti je možné určiť až po komplexnej diagnóze. Pre správnu diagnózu sú takéto typy diagnostiky priradené ako:

Na základe získaných údajov lekár určí stupeň poškodenia a vyberie najvhodnejšiu metodiku na vykonávanie liečby.

liečba

Liečba prietrže medzistavcovej platničky do značnej miery závisí nielen od smeru patologického výčnelku, ale aj od jeho veľkosti. Preto je potrebné najskôr určiť všetky dostupné parametre priebehu choroby, ktoré boli predtým diagnostikované.

Ak má hernia veľkosť nepresahujúcu 5 mm, potom sa uskutoční konzervatívna terapia. Hlavnou metódou liečby je gymnastika a následná ťažba chrbtice.

Ak výstupok nedosiahne 8 mm, potom konzervatívna terapia zahŕňa lieky, masáže, gymnastiku a špeciálnu fyzioterapiu. Kýla do 12 mm si vyžaduje povinnú hospitalizáciu a prísne dodržiavanie pokoja na lôžku, kým sa neodstránia hlavné znaky drvenia miechy..

Pri výčnelku oveľa väčšom ako 12 mm je indikovaná naliehavá operácia, pretože to môže mať veľmi vážne následky a komplikácie.

Konzervatívna terapia

Spočiatku, keď sa lieči kýla medziobratlového disku, je nevyhnutne ukázané zníženie zaťaženia. Preto je v prvých dňoch liečby indikovaný pokojový odpočinok na úplný zvyšok chrbtice.

Potom sa uskutoční lieková terapia, ktorá predpokladá príjem takých liekov, ako sú:

 • analgetiká;
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny.

Po odstránení bolesti a zmiernení zápalu ďalšie metódy liečby, ako napríklad:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • návšteva bazéna;
 • fyzioterapia.

Počas konzervatívnej liečby noste silný korzet. V prvých mesiacoch sa korzet nosí pravidelne.

Liečebný telocvikový komplex zaujíma vedúce miesto, pretože cvičenia pomáhajú eliminovať nadmerné zaťaženie chrbtových svalov, posilňujú ich a tiež udržiavajú chrbticu..

Iba lekár by mal predpísať špeciálne terapeutické cvičenia, pretože by sa mali zohľadniť všetky nuansy patológie a mali by sa odstrániť existujúce príznaky choroby..

Chirurgický zákrok

Hlavným cieľom operácie je uvoľnenie zovretých nervových zakončení alebo špecifickej oblasti miechy. Existujú iba 4 spôsoby vykonávania operácie, a to napríklad:

 • endoskopická excízia;
 • microdisectomy;
 • nucleoplasty;
 • implantácie.

Mikrodisektómia znamená, že excízia samotného výčnelku sa vykonáva s minimálnym poškodením. Toto je najbezpečnejšia a najúčinnejšia metóda..

Endoskopická excízia sa vykonáva úplne bez rezov, drobnými vpichmi v dôsledku použitia špeciálnych nástrojov. Počas požadovaných manipulácií lekár vykonáva kontrolu pomocou monitora.

Počas implantácie lekár úplne odstráni poškodené tkanivo a na jeho miesto sa umiestni umelý implantát.

Nukleoplastika znamená, že existuje priamy účinok na poškodený disk so studenou plazmou.

Hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Alyona.

Nováčik

Dobrý deň! Môj manžel má 46 rokov. Hmotnosť - 87 kg. Výška je 186 cm.

Môj manžel nebol schopný chodiť 10 dní - nechodí dlhšie ako 30-60 sekúnd, potom mu v ľavej nohe začínajú neznesiteľné bolesti a padá..
Všetko sa začalo asi pred rokom, keď sa prvýkrát objavili bolesti chrbta (spojené s vzpieraním). bolesť bola mierna. Nedala nohu, hoci chrbtica vyzerala zakrivená nabok. Do týždňa sa zašpinil masťou a pil Sigan a všetko išlo. Počas roka došlo k 3 takýmto útokom: v decembri 2008 bol pre neho vyrezaný apendicitída a takmer týždeň bol nútený ľahnúť si na postele s veľmi previsnutými pancierovými sieťami. keď bol prepustený (30. decembra), začal sa sťažovať na bolesti chrbta. Choroba mu zabránila žiť v bežnom živote a pracovať. Hlboko zasiahol chrbát. A pred 10 dňami sa náhle bolesti chrbta zintenzívnili a keď sa pokúsil vstať, stratil vedomie. nazval sanitku. BSMP diagnostikoval porušenie sedacieho svalu a sedacieho nervu. injekčne proti bolesti. Nasledujúci deň bol neurológ povolaný z kliniky do domu: Ortonik “http://www.orthonik.com.ua/
Lekár urobil blokádu s diprospanom liečiva (absolútne nedal žiadny účinok) a dal smer MRI.

Zistenia MRI:
Určené degeneráciou a miernym poklesom výšky medzistavcových platničiek v dôsledku degeneratívnych zmien.
Disk L4-L5 tvorí kýlu na ľavej strane 8 mm a úzky difúzny výčnelok 2 mm.
iné disky bez významných zmien.
Na úrovni L4-L5 je duralový priestor stlačený s miernym stláčaním koreňov copu. Úzke medzistavcové končatiny na rovnakej úrovni. Stavce bez ohniskových zmien.
Objektívne: ľavostranná ischias. Mierna necitlivosť vonkajšej a bočnej strany ľavej nohy. Neexistuje žiadna paréza. Reflexy sú normálne.

Nemôže sedieť. Stojte 30-60 sekúnd pred rastom neznesiteľnej bolesti. V pokoji bolí 4 - 6 z 10.
teraz akceptuje takéto ošetrenie:
1. dnes urobili opakovanú blokádu s katalógom
2. Trental + fyziologický roztok 200,0 in in cap
Eufillín + baralkín + fyziologický roztok 200,0 cp každý druhý deň
3. L-lyzín-sukcinát 10,0+ 100 fyziologický roztok v uzávere denne
4. Neurorubín o m h d
5. Sirdalud 4 mg 3 r d
5. Ksefokam 8 mg 2 rd

Konzultované s neurochirurgom Ortonikovej kliniky - ponúkajú chemonukleolýzu,
neurochirurgovia regionálnej nemocnice Mechnikov, najmä Kirpa Yu.I. - iba otvorená operácia - čiastočná discektómia, podľa neho nebude mať vplyv chemonukleolýza alebo laser.
Neurológ oblasti trvá na pokračujúcej konzervatívnej liečbe.
nevieme, čo robiť! a nechcel by som urobiť operáciu, ale nechcel som čakať ani na syndróm parézie a ohonu..

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ahoj.
Situácia je veľmi podobná mojej.
Všetko je opraviteľné. Teraz to viem. Vrátil sa na diaľku. Pracujem 1,5 mesiaca.
Veľa šťastia a zdravia.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem ti veľmi pekne! Ako sa s vami zaobchádzalo konzervatívne alebo rýchlo??

Pridané po 46 minútach

Myslím, že je to pravda. Pri závažnom „konflikte“ v kanáli je indikovaná otvorená mikrodisektómia. S tým nie je nič zlé - naopak, prevádzka je bezpečnejšia ako tzv. Minimálne invazívne techniky s malým uhlom činnosti a nemožnosťou normálnej revízie kanála..
Post MRI skenovanie.

Povedzte mi, ako si myslíte, že by sme mali pokračovať v konzervatívnej terapii alebo súhlasiť s operáciou (v stredu budú dva týždne chorý manžel)? Po blokáde, ktorá sa uskutočnila v sobotu, nie je žiadny konkrétny výsledok (možno zatiaľ). Trvá to 2 až 3 minúty, potom sa vytvorí neznesiteľná bolesť. Môže stáť na ponožkách a pätách, ale pri masáži nôh sú svaly na ľavej nohe zreteľne slabšie ako na pravej strane..
Môže s karipainom robiť elektroforézu? aké iné fyzikálne postupy mu môžu pomôcť?

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Moja lekárska anamnéza na webe.

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Podelím sa o svoje osobné skúsenosti, možno vám to pomôže urobiť správne rozhodnutie. Je ťažké rozhodnúť o niečom, byť v tomto stave. Najmä vodič. Pravdepodobne v obidvoch prípadoch bude trvať zotavenie.
Moja kýla je oficiálne stará jeden rok. Bolesť v decembri - januári bola v akejkoľvek polohe, najmä nohy. Ľahnite si na chrbát s mierne ohnutými nohami. Nemohla vôbec sedieť. Postavte sa 5-15 minút a horúčkovitá slabosť. Zdvíhanie nôh maximálne o 30 stupňov Svaly sa napínajú, dokonca na dotyk boli hľuzy. Samozrejme som išiel na polikliniku, pretože bola nablízku. Ale je to veľmi pomalé a pohľad (ako som mohol a oblečený)., Otázka operácie veľmi nevznikla, bolo potrebné hľadať zadarmo, ale nemal som na to žiadnu vitalitu. Platené potom neboli peniaze. Našiel som neurológa, ktorý mi predpísal konzervatívnu liečbu postupne a bod po bode. metodicky splnili všetky + odporúčania tohto webu. Niečo pomohlo, niečo nie (možno oneskorené konanie). Keď po 3,5 mesiaci prepustili zo zoznamu chorých: ustavičné bolesti sa úplne zastavili, ale mohla len nepretržite sedieť iba 20 minút, potom sa začala bolieť spodná časť chrbta, prsty boli čiastočne znecitlivené, rozpätie nôh 60 stupňov. V októbri opäť prepichol.
Momentálne nie je znecitlivenie, sedím dobre, chôdza, pracujem (sedí pri počítači).

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Publikujte MRI pred liečbou a prevezmite kontrolu teraz - pozrite sa, čo sa stalo a čo sa stalo.
Dobrá krajina Rusko - 3,5 mesiaca. na platenú zdravotnú dovolenku.

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

A čo je po operácii menej? Pokiaľ viem to isté 4 mesiace. Naposledy som bol v ordinácii lekára pri menovaní neurológa. Hovorí, že pred vami prišiel muž. 4 mesiace po operácii a dnes to predpisujem - zdravé. Môže byť samozrejme zdravý, ale nakláňa sa na nohu. Áno, a neviem, čo ti mám povedať o láskavosti nášho systému, keby som nebol držaný na nemocenskej dovolenke, nebol by som schopný. V nemocnici každých 5 dní je potrebné stáť v línii pri okrsku, každých 10 dní na oddelení, raz mesačne u hlavného lekára. Okrem toho tieto návštevy pri predpísanej liečbe nič nemenia. Bola veľká túžba prestať s liečbou.
Moja kýla L4-L5 12 mm bola založená na výsledkoch CT z 28. 12. 2007, neurobil som to znova. Moje zdravie je normálne, teraz je veľa práce, ale musím sa dohodnúť na stretnutí, požiadať o čas, atď. Všeobecne ešte nie je čas.

Aktívny užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Za zdravotne postihnutú sa považuje osoba, ktorá trávi viac ako 4 mesiace práceneschopnosti.

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Aktívny užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Zjednodušil som to pre. Aiwan

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Prakticky uplynul ešte jeden týždeň! Skúsili veľa - všetci babičky - liečitelia nášho regiónu, chiropraktici, akupunktúra, veľa liekov, špina, fyzioterapia a blokáda - prakticky neexistuje žiadny výsledok. V pokoji boli nohy a zadok niekde zranené 5 z 10. Chôdza sa začala 3-4 minúty. To nemôže sedieť a stáť vôbec, bolesť prudko stúpa. Ľavá noha je o niečo slabšia ako pravá. Takmer nemôže stáť na päte. v pondelok ideme do neurochirurgie a v utorok na operáciu! Naozaj dúfam, že sme sa príliš nestiahli a všetko pôjde dobre a funkcia nôh sa obnoví! Pravdepodobne mám viac starostí ako môj manžel.!

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Upokojte sa a upokojte svojho manžela. Teraz to bude veľmi pekné. Nie je nič staršie. Všetko bude v poriadku. Aká metóda ste sa rozhodli vykonať operáciu?

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem vám veľmi otvorene. Microdisectomy.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Zajtra máme operáciu!
Vážení lekári, povedzte mi, čo mám robiť, ako sa správať v prvých dňoch po operácii (čo môže, čo nemôže byť, či je možné chodiť, koľko atď.?), Čo možno očakávať (normálne a nie tak)? Čo by vás malo upozorniť? Ďakujem ti veľmi pekne!

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Toto malo povedať ošetrujúci lekár, dnes umnik. Protokoly pooperačného riadenia v rôznych nemocniciach sa môžu líšiť, nechcel by som „vyšplhať sa do kláštora niekoho iného s vlastnou chartou“.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Nič také nepovedal. Iba o holení klystýrov, „nie večer večer“ a kam zaplatiť! Existuje niekoľko všeobecných odporúčaní.?

Stupin

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

S najväčšou pravdepodobnosťou to bude takto:

1 týždeň po operácii:
Takže ste na operácii po operácii, neponáhľajte sa vstať, všetky rozhodnutia za vás dnes urobí ošetrujúci lekár. Môžete ležať na chrbte, na boku a na bruchu, môžete sa voľne otáčať v posteli, ale nemôžete sa posadiť, vstať bez súhlasu lekára, aj keď máte fyziologické potreby, zavolajte zdravotnú sestru. Pravdepodobne by sa nemalo pripomenúť, že dotyk a odtrhávanie nálepiek na pooperačnej rane.
Druhý deň. Noc šla potichu a ráno vám lekár pravdepodobne povstane a tu je trik, ktorý sa musíte naučiť na celý život. Tieto vedomosti sa musia uplatňovať od detstva, aby sa zabránilo vzniku prietrže, ale ak sa už všetko stalo, teraz tieto znalosti aplikujte, aby ste zabránili novým exacerbáciám. Ak chcete ráno vstať z postele, musíte najskôr urobiť pár jednoduchých zahrievacích pohybov, aby sa vaše ruky a nohy natiahli, a potom otočte svoju stranu. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​tak, aby nohy a chodidlá viseli z postele a posadili sa rukami. Postavte sa zo sedu a snažte sa držať chrbát čo najrovnomernejšie, bez toho, aby ste museli robiť náhle pohyby. Máte dovolené stáť a chodiť najviac 15 minút, so 45-60 minútovou prestávkou v polohe na bruchu a doba chôdze by sa mala postupne zvyšovať, počnúc od 5 minút. V prvých dňoch budete musieť vstať a chodiť iba v korzete. Prednosť sa dáva korzetu z hustej nízko elastickej látky, vždy s kovovými alebo plastovými vložkami, šírky 30-35 cm, aby sa prekrývala pohyblivosť lumbálnej a sakrálnej chrbtice, spodná hrana korzetu by mala pokrývať stred krížovej kosti. Korzet je potrebné nasadiť do náchylnej polohy, najlepšie na tričko alebo tričko a stále vstávať pozíciou na svojej strane. Vstaňte bez korzetu, sadnite si, choďte bez korzetu, opustite miestnosť, osprchujte sa, umyte si vlasy a oveľa viac, bez ktorých by ste sa bez vás dokázali obísť..
Tretí a štvrtý deň. Väčšinu času trávite ležaním v posteli, predtým, ako vstanete, obliekate si korzet a chôdza v oddelení alebo doma sa vykonáva iba v korzete. Hlavné postupné predlžovanie doby chôdze je z 20 minút na tretí deň, na 30 - 40 minút na štvrtý deň s povinným odpočinkom v polohe na chrbte po dobu 60 minút. Počet stúpaní spravidla nie je obmedzený, ale musí sa dodržiavať zásada racionality. Spravidla sa v týchto dňoch začnú zaoberať lekárskou gymnastikou, na vaše oddelenie príde inštruktor cvičebnej terapie a začnete robiť cvičenia v počiatočnej polohe ležania.
Piaty a šiesty deň. V tento deň môžete začať opatrne chodiť po schodoch po 1-2 lety a držať sa zábradlia. Schopnosť chôdze po schodoch umožňuje ísť do telocvične do telocvične, alebo sa možno prejsť po ulici. Môžete chodiť v korzete 30-60 minút a potom choďte domov na 45-60 minútový odpočinok na brucho.
Nakoniec si môžete dať sprchu, umyť si vlasy, ale urobte to všetko pri státí, najlepšie bez odstránenia korzetu, ale je to možné, ak existujú dva korzety, potom jeden z nich bude vysušený. Ak existuje iba jeden korzet, vyberte ho, ale oprite sa chrbtom alebo ramenom o stenu a okamžite ho nasaďte..
Siedmy deň. Pre mnohých pacientov je to deň prepustenia z dôvodu ambulantnej liečby. Preprava vás domov by mala byť usporiadaná v polohe na bruchu, na zadnom sedadle automobilu alebo na prednom sedadle, pokiaľ je to možné, v bočnej polohe. Nezabudnite, že vaše správanie v nemocnici a doma sa od seba veľmi nelíši. Keď sme doma, postupne predlžujeme čas strávený na nohách povinným odpočinkom v posteli. Musíte to urobiť sami doma, špecifikovať gymnastické cvičenia s chirurgom a študovať ich s inštruktorom cvičebnej terapie..


Toto sú všeobecné tipy. Všetko musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom!

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem vám za radu.!
Dnes bol môj manžel operovaný. Po 3 hodinách ma priviedli na oddelenie. (Okolo 14.30) som bol pri vedomí, ale pod pásom som nič necítil. Postupne sa obnovuje citlivosť a pohyb končatín, ale bolesť chrbta sa stáva závažnou (injikovaná ketorolom). Predpísané antibiotiká (lincomycín m a norfloxacín v tab.) A lieky proti bolesti. Povedali veľa na pitie. Zatiaľ čo on sám nemôže močiť (hovorí, že ľahnutie nefunguje, hoci má pocit, že by vstal, keby vstal). Operačný lekár povedal, že všetko dopadlo dobre a ak bude zajtra všetko úspešné, zvýši to. Zajtra si kúpime tvrdý korzet (mali sme polotuhý).
Čo robiť s močením? zotavuje sa? pretože pred operáciou to bolo v poriadku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je úplne vyliečená iba chirurgicky. Lekári používajú prietrže pri napínaní a nenapínaní plastov. Pri metóde napínania je zraniteľná oblasť pokrytá pôvodnými tkanivami.
Hernia pažeráka (HAP) alebo hiát je najbežnejšia u ľudí nad 50 rokov s nadváhou. Patologický stav sa objaví v čase, keď časť žalúdka vyčnieva do hrude otvorom v bránici.
Viac ako 90% dospelej populácie rozvinutých krajín pravidelne trpí bolesťou chrbtice. Príčinou patologickej reakcie môžu byť choroby chrbta, ale niekedy sa objavenie príznakov bolesti spája s poruchou vnútorných orgánov.