loader

Kýla a výčnelok

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Príznaky prietrže chrbtice

Kýla chrbtice alebo výstupok je dôsledkom degeneratívnej zmeny chrbtice, pri ktorej je medzistavcový disk posunutý. Pri osteochondróze stráca chrupavkové tkanivo medzistavcovej platničky svoju elasticitu a disk sa posúva na zadnú alebo posterolaterálnu stranu, na miechový kanál a korene miechových nervov. Dochádza k poškodeniu zodpovedajúcej oblasti chrbtice, je narušená citlivosť, pohyb a trofizmus.

Bohužiaľ, pri objavení sa bolesti chrbta ľudia často odďaľujú návštevu lekára, používajú samoliečbu. Je to však vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje osobitnú pozornosť..

V Neurochirurgickom centre Dr. A.N. Baklanova úspešne lieči všetky typy medzistavcových prietrží a výčnelkov. Na všetky vaše otázky odpovieme telefonicky na čísle +7 (499) 746-99-50. Môžete tiež položiť otázku vyplnením kontaktného formulára nižšie.

Časté príznaky

Choroba sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. V prípade narušenia držania tela, po zranení, s dlhou pozíciou v sede, príliš veľkou fyzickou námahou alebo naopak, ak nie je prítomná, s narušeným metabolizmom a dedičnými patológiami.

Keď sa objavia prvé príznaky, poraďte sa s lekárom a predpíšte komplexnú liečbu.

Samostatným pohľadom je Schmorlova kýla. Často sa objavuje v bedrovej oblasti. Posun disku nie je pozorovaný v lúmene miechy, ale v kostnom tkanive stavcov. Preto môže byť taká kýla náhodne detekovaná rôntgenovým žiarením. Po prerazení poškodeného segmentu sa taká kýla stane nebezpečnou.

príznaky

Bolesť (môže sa zvyšovať alebo znižovať pri chôdzi, fyzickej aktivite, podchladení)

Poruchy citlivosti: necitlivosť, nepríjemné brnenie, pálenie, chladenie.

Viditeľná deformita chrbtice

Reflexné svalové napätie v mieste poranenia po svalovej atrofii

Pravidelná viditeľnosť zmien chrbtice - zvyšuje sa lordóza a kyfóza, objavuje sa laterálna deformácia - skolióza.

Funkčné zmeny v mozgu a vnútorných orgánoch.

Problémy s potenciou u mužov

Zníženie objemu, vysychanie jednej z dolných končatín.

Etapa vývoja prietrže

- Prolaps je začiatok patológie. Pevnosť a elasticita disku sa znižuje. Neexistuje takmer žiadny posun. Príznaky chýbajú alebo sú mierne. Bolest tolerantný, mierne zhoršený pohyb.

- Výčnelok - zvýšené posunutie. Čiastočný výstupok tekutého jadra sa objaví za hranicami disku. Vonkajší vláknitý kruh ešte nie je zlomený, ale nervové vlákna a krvné kapiláry sú už stlačené. Krvné zásobovanie (ischémia) je narušené a zápaly nervových vlákien a okolitých tkanív. Vyskytuje sa silná bolesť, s návratom do iných častí tela sa znižuje pohyblivosť chrbtice a pozoruje sa reflexné napätie vo svaloch..

Ochorenie sa zhoršuje pod vplyvom provokujúcich faktorov: fyzická aktivita, podchladenie, stres, alkohol, podvýživa.

- Extrúzia, sekvestrácia - pretrhnutie vláknitého prstenca a jeho odtok. V tejto fáze sú ovplyvnené disky a stavce. Anatomické umiestnenie stavcov - spondylolistéza - zmeny, osteofyty - spondylóza. Bolesť sa s väčšou pravdepodobnosťou zosilní. Citlivosť zmizne, čo naznačuje patologické zmeny v nervových koreňoch.

Po čase sa pohyby v postihnutej oblasti úplne zastavia a vyvíja sa deformujúca spondylartróza.

Závažnosť príznakov závisí od chrbtice, kde sa vyskytla prietrž..

krčnej

Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že sa tu vykonávajú pohyby s vysokou amplitúdou. Miechový kanál je úzky a stavce sú vysoké. Preto aj malé posunutie medzistavcového krčka maternice o 1 - 2 mm vedie k nasledujúcim príznakom:

bolesť krku - krčka maternice

obmedzená pohyblivosť v krčnej oblasti v horných končatinách

napätie krku

bolesť, necitlivosť v ramennom páse, v rukách

zúženie zorných polí

zmeny chôdze a narušená koordinácia

pokles krvného tlaku

celková slabosť, znížená výkonnosť

Hrudné oddelenie

Je to zriedkavé. Chrbtica v tejto časti je ďalej posilnená kosťami hrudníka - rebier a hrudnej kosti. Sedavý spôsob života a nevyvážená strava však prispievajú k častejšiemu výskytu osteochondrózy a prietrže v hrudníku. Príznaky sú nasledujúce:

bolesť v hrudnej chrbtici v mieste lézie

bolesť na hrudníku (torakalgia)

napätie chrbtového svalu

narušenie citlivosti kože

bedrový

Najbežnejšia patológia. Chrbtica v tejto časti je vystavená maximálnemu zaťaženiu pri chôdzi, zdvíhaní a prenášaní závaží. Zranenia bedrovej chrbtice sú bežné. Najzraniteľnejšie sú 4 a 5 bedrové stavce. Miecha tu nie je - končí niekde na úrovni 1 bedrového stavca. A potom prichádza zväzok nervových vlákien, kvôli štrukturálnej podobnosti zvanej cop.

Posunutie disku a následné mechanické podráždenie chvosta vedie k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

pálenie, silná bolesť chrbta, (lumbalgia)

reflexné napätie svalov chrbta, dolných končatín

výrazná znížená citlivosť

zníženie rozsahu pohybu v bedrovej chrbtici

pálivé bolesti nôh

ťažkosti s chôdzou

močová inkontinencia, spontánne pohyby čriev

svalová atrofia dolných končatín

ischias - neuritída sedacieho nervu

Liečba prietrže

Väčšina symptómov herniovanej platničky nie je špecifická a môže sa vyskytnúť pri mnohých ochoreniach pohybového aparátu a vnútorných orgánov. Hernia sa preto dá diagnostikovať iba na základe výsledkov prístrojovej diagnostiky. Môže to urobiť iba vysoko kvalifikovaný odborník. Len lekár môže diagnostikovať ochorenie a predpísať vám kvalitnú liečbu s plnou kvalifikáciou.

Kýla je možné liečiť rôznymi metódami, v závislosti od štádia vývoja choroby a jej lokalizácie. Niekedy sa dá chirurgickému zákroku vyhnúť a prietrž herniou konzervatívnymi technikami..

Podrobnosti o liečbe kýly chrbtice nájdete v našom ďalšom článku.

Bez ohľadu na umiestnenie prietrže sa s ňou musí zaobchádzať, ak nechcete stratiť schopnosť samostatného pohybu. Pri prvých príznakoch choroby sa poraďte s odborníkom!

Druhy, príznaky a metódy liečenia vyčnievania medzistavcovej platničky

Chrbtica hrá dôležitú úlohu - je to podpora a motorické zručnosti celej kostry. Mobilita sa vo väčšej miere objavuje v dôsledku diskov medzi stavcami, ktoré tvoria ¼ celého stĺpca. V priebehu rokov sa začína deformácia, vyskytujú sa bolesti a iné poruchy. Výčnelok medzistavcových platničiek - týka sa štádia osteochondrózy. S touto chorobou sa dá vyhnúť následkom, všetko je reverzibilné. Ak sa terapia nevykonáva, výbežok stavcových platní sa rýchlo vyvíja, čo vedie k rozvoju prietrže chrbtice a je takmer nemožné ho vyliečiť.

Čo to je a čo to znamená?

Je možné pochopiť, čo je vyčnievanie medzistavcových platničiek, poznajúc štrukturálne vlastnosti kostry. Každý stavec v tele je spojený pomocou diskov, sú malé, ale spolu zaberajú 4 časti hrebeňa. Každý disk má jadro, ktoré je obklopené vláknitou membránou (krúžkom)..

V strede jadra je gélová tekutina s molekulami, ktoré zadržiavajú vodu. Krúžok je založený na silných kolagénových vláknach, ktoré nedovoľujú vytekať obsah jadra. V dôsledku týchto vlastností sa prejaví odpisový efekt..

Celý chrbát osoby je držaný vďaka väzom spredu a zozadu. Pri častých námahách a pohyboch chrbta je jadro stlačené, stlačuje krúžok a spôsobuje napínanie.

Pri silnom stlačení začína vyčnievanie krúžku za hranicami chrbtice a objavuje sa vyčnievanie disku.

Výbežok stavcov sa nevyvíja okamžite s jedným ťažkým zaťažením chrbtice, choroba sa objavuje v priebehu rokov. Stav medzistavcových platničiek sa zhoršuje, elasticita mizne a dochádza k poškodeniu. Je to z nasledujúcich dôvodov:

 • zranenia.
 • Genetická predispozícia.
 • Zaťaženie určitých častí hrebeňa.
 • skolióza.

Pretože niektoré časti sa nedokážu vrátiť do pôvodnej polohy, začína sa ich vyčerpanie a vznik drobných trhlín. Veľa záleží na príjme užitočných potrebných látok, ak sa začne silná kompresia, potom sa zníži výživa diskov, takže sa môže zhoršiť ľudský stav. Bez odstránenia vonkajších vplyvov sa objaví medzistavcový výčnelok.

Po pochopení pojmu vyčnievania disku, o čo ide, je dôležité porozumieť rozdielom medzi patológiou a prietržou. Symptómy sú podobné, ale podstata choroby je iná..

Aký je rozdiel od herniovaného disku?

Kýla medziobratlového disku začína zlyhaním terapie pomocou výbežku. Prietrž sa vyznačuje zmenami v chrbtici. Rozdiel v chorobe spočíva v tom, že vyčnievanie disku začne vyčnievať, ale prsteň netrpí, pretrhne sa prietrž.

S patológiami sa znižuje elasticita, znižujú sa hodnoty a počas kompresie začína silná kompresia. Z tohto dôvodu sa objavia malé trhliny krúžku a ak sa záťaž nezastaví, jadro opustí svoje hranice.

Diagnóza prietrže a výčnelok medzistavcovej platničky má rovnaké metódy a príznaky. S výčnelkom je bolesť, ale príliš sa nerozširuje. Pri kýloch môže byť výskyt bolesti iba v určitých častiach chrbta, krku alebo bedrovej oblasti. Ak je choroba v ťažkej forme, potom sa v ramenách a nohách vyskytuje syndróm bolesti a fungovanie orgánov je tiež narušené kompresiou koreňov miechy..

Výstupok disku je rôznych typov, každý má charakteristické vlastnosti:

 • Poruchy krčnej chrbtice. Patológia, zúženie stĺpika v krku. Syndróm bolesti sa objavuje aj pri malých degeneratívnych procesoch. Znakmi vystupovania diskov krčnej chrbtice sú bolesť a migréna, tlakové rázy, závraty. Bez liečby môže patológia tento stav značne zhoršiť..
 • Poruchy bedrovej časti. Tento druh je najbežnejším z výstupkov. Bedrový región ktorejkoľvek osoby je najmobilnejším a neustále pod tlakom. Ak disk opustí hrebeň, prudká bolesť začne okamžite so sklonenými pohybmi, je ťažké vystúpiť z postele, môže byť slabosť v dolnej časti chrbta a nôh. Lumbosakrálny výčnelok spôsobuje radikulitídu, močenie je narušené.
 • Poruchy hrudnej oblasti. Výskyt krčka maternice sa objavuje zriedkavo, s rozvojom patológie sa začína bolesť na hrudníku, dočasné ťažkosti s pohybmi.

Opísané typy môžu byť doplnené rôznymi typmi patológie, ktoré závisia od strany, z ktorej sa krúžok extruduje:

 • Central. Výčnelok prechádza k miechovému kanálu. Patologické procesy sa prakticky nevyskytujú, ale nebezpečenstvo spočíva v možnosti poškodenia a dysfunkcie miechy.
 • Bočné (bočné). Časti krúžku vyčnievajú zo strany hrebeňa. Nervy môžu byť stlačené. Patológia je zriedkavá, vyskytuje sa v 10% prípadov.
 • Posterolateral. Najčastejšie diagnostikovaný prsteň vyčnieva nabok a dozadu. Silný tlak začína na nervy a ďalšie časti mozgu.
 • Zadná časť. Objavuje sa počas vystupovania disku z brucha do chrbta. Tento výčnelok medzistavcových platní stlačuje nervové vlákna najviac zo všetkých. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť, postupný pokles motorickej aktivity, znížená citlivosť.

Príznaky sa môžu tiež líšiť, preto musíte pochopiť hlavné príznaky choroby.

príznaky

Príznaky vystupovania disku sú vždy odlišné. Veľa závisí od miesta vývoja choroby, jej závažnosti a zmien na disku v konkrétnej oblasti. Ak má pacient dorzálnu formu alebo kruhový tvar, potom sú všetky príznaky výraznejšie, vývoj ochorenia je rýchlejší.

Hrudné oddelenie

V prípade porušenia hrudníka budú tieto príznaky nasledovné:

 • Nepohodlie na hrudníku, stuhnutosť pohybov buniek.
 • Abdominálne ťažkosti.
 • Bolesť a nepohodlie v srdci.
 • S veľkými dychmi sa objaví bolesť.
 • dýchavičnosť.

Pozor! Hlavným nebezpečenstvom je zriedkavé ochorenie, ktoré je často zamieňané s inými patológiami. Hneď ako sa objavia príznaky, liečia choroby vnútorných orgánov, hoci sú úplne zdravé. Nie všetci lekári dokážu okamžite určiť príčiny bolesti. Chyby možno odstrániť pomocou podrobnej štúdie..

krčnej

Ak je postihnutá krčka, prejavuje sa medzistavcový výčnelok nasledovne:

 • Časté bolesti hlavy.
 • Oslabovanie rúk.
 • Ruky a krk sú znecitlivené.
 • Znížená pohyblivosť krku.
 • Bolesť pri šikmých pohyboch hlavy.
 • Zvýšenie tlaku.

bedrový

Bedrový výčnelok je charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi bolesti:

 • Záchvaty zápalu radikálov.
 • Poruchy panvy.
 • Akútna bolesť.
 • Poruchy motora.
 • Svalová slabosť.
 • Bolesť panvy u žien, možno neplodnosť, u mužov - erektilná dysfunkcia.
 • Znížená citlivosť končatín.

V dôsledku rôznych príznakov, neustálej bolesti chrbta a iných častí tela trpia pacienti sprievodnou depresiou. Po zistení, čo znamená vyčnievanie stavca, aké typy a typy choroby, ako aj príznakov, musíte stále pochopiť, ako liečiť vysunutie diskov..

Diagnostické metódy

Pred výberom toho, čo sa má liečiť v postihnutých oblastiach chrbta, je pacientovi diagnostikovaná tak, aby ošetrujúci lekár mohol získať úplný obraz o tom, aké závažné je ochorenie, o koľko sa miešové disky opotrebovali. Diagnostické metódy možno rozdeliť na:

 • Instrumental - zobrazuje úplný obraz degeneratívnych zmien.
 • Laboratórium - používa sa pri podozrení na metabolické zlyhanie, hormonálnu nerovnováhu alebo ochorenie endokrinného systému.

Medzi hlavné diagnostické techniky patria:

 • MRI Uistite sa, že sa vykonáva s pokročilou formou choroby. Metóda je veľmi presná, umožňuje vám posúdiť stav miechy a chrbtových svalov. Takáto diagnóza ukazuje stav vláknitej membrány.
 • Rentgenografie Pri počiatočnom vyšetrení miechového tkaniva v špecifickej oblasti sa používa menej informačná diagnostická metóda, röntgen umožňuje vylúčiť zlomeniny.

Ako a čo liečiť doma?

Na ošetrenie vyčnievania medzistavcových platničiek sa vyberie skupina opatrení, ktorá umožňuje dosiahnuť vysoký výsledok. Často sa používajú konzervatívne metódy, ale nedokážu úplne vyliečiť človeka. S pomocou liekov a iných prostriedkov sa bolesti a iné príznaky zastavia a nervová kompresia sa zastaví.

Liečba protrúzie disku s osteopatiou, akupunktúrou, ako aj úprava zdravia v lekárskych a sanatórnych komplexoch je veľmi užitočná. Pri osteochondróze pomáha trakcia. Operácie sa vykonávajú iba vo vážnych prípadoch, takéto ošetrenie môže viesť k zdravotnému postihnutiu s akoukoľvek chybou lekára. Najlepšie je poradiť sa s nemeckým špecialistom, ak potrebujete operáciu. Operácia je drahšia ako v Rusku, ale vzhľadom na vybavenie je pravdepodobnosť komplikácií znížená a rehabilitácia je oveľa rýchlejšia..

Liečba drogami

Výčnelok medzistavcových platničiek sa lieči medikáciou. Podstata terapie je: odstrániť opuchy tkanív, zlepšiť zdravie chrupavky a zbaviť sa bolesti. Na liečbu sa používajú tieto lieky:

 • Lieky na nesteroidný zápal v rôznych formách. Najúčinnejšou liečbou je použitie injekčných roztokov. Medzi málo efektívne fondy sa líšia masti a gély na vonkajšie použitie. Lieky sa môžu rýchlo zbaviť bolesti, ale negatívne ovplyvňujú tráviaci trakt..
 • Liečba zápalu hormonálneho typu. Odporúča sa použiť pri akútnej bolesti, keď je vyčnievanie diskov v ťažkom štádiu. Spomedzi vedľajších účinkov sa rozlišuje negatívny účinok na vnútorné orgány.
 • Preparáty pre křupavku. Lieky priamo ovplyvňujú mechanizmus rozvoja patológie. Pri dlhodobom užívaní drog prestáva chrupavka opotrebovávať sa a kolapsovať sa zlepšuje celkové zdravie chrbta a diskov.

Na vedomie! Počas liečby liekmi s dlhodobým účinkom je dôležité dodržiavať disciplínu a odporúčania lekára týkajúce sa užívania tabliet.

Ak má pacient akútnu osteochondrózu, lekári odporúčajú nosenie špeciálnych korzetov na podporu svalového korzetu - čo bráni rozvoju patológie.

Alternatívne zaobchádzanie

Liečba vyčnievania chrbtice je možná ľudová liečba. Môžu byť použité ako doplnok k lekárskym a iným druhom liečby. Medzi efektívne fondy patria:

 • Kafr a mlieko. Spočiatku je chrbtica namazaná olejom, potom je uterák ponorený do mlieka a aplikovaný na telo. Použite tento obklad na 2 hodiny, po odstránení uteráka, votrite olej a urobte ľahkú masáž.
 • Cibuľa s cukrom. Táto zmes sa používa na kompresiu pred spaním..
 • Indická cibuľa. Takéto korenie sa melie v mlynčeku na mäso, do výslednej zmesi sa pridáva med a produkt sa každý deň vtiera do poškodenej oblasti disku..
 • Terapeutické riešenie. Na varenie zmiešajte 100 ml alkoholu s 1,5 gramu anestezínu a novokainu, pridajte 2,5 gramu mentolu. Hotový roztok sa používa na ošetrenie chrbtice jeho trením do chrbta. Produkt skladujte na tmavom mieste. Trenie sa vykonáva 4 alebo 5 krát týždenne.
 • Cesnaková tinktúra. Tento liek sa používa na vyčnievanie, ako aj na bolesť a iné príznaky. Liečba kĺbov sa vykonáva alkoholovou tinktúrou. Ak chcete vytvoriť, musíte zomlieť 300 gramov cesnaku a naliať 0,5 litra. vodka. Produkt nechajte 10 dní a potom použite na nočné obklady.
 • Púpava. Z 3 kg rastliny vytlačte šťavu, pridajte podobný objem vodky a nechajte pôsobiť 10 dní. Hotový liek sa vtiera do lézie miechy.

Popísané metódy, ktoré sú zamerané na odstránenie príznakov vyčnievania medzistavcových platničiek, by sa mali používať po konzultácii s lekárom. Vlastný predpis sa neodporúča. Navyše, alternatívna liečba nemôže úplne vyliečiť patológa, je to ďalšie opatrenie k iným typom liečby.

fyzioterapia

Fyzioterapia na liečenie výčnelku medzistavcovej platničky sa týka ďalších opatrení. Hlavnou úlohou je zlepšenie metabolických procesov a výživy tkanív. Okrem toho sa objaví analgetický účinok a zvýšenie tónu svalov chrbta. Fyzioterapia je jedným z najlepších spôsobov, ako rýchlo obnoviť chrbticu pomocou vyčnievania disku. Je založená na vystavení chladu alebo teplu, ultrazvuku, prúdu, laseru alebo magnetickému poľu..

Medzi možné metódy rozlišovať:

Niektorí odborníci pripisujú fyzioterapii ďalšie metódy vrátane:

 • Fyzioterapeutické cvičenia, ktoré pomáhajú zmierniť napätie a bolesť. Cvičenie posilňuje svalový korzet. Existujú cvičenia zamerané na rôzne časti chrbtice. Pri nepretržitom používaní sa objaví ochrana proti vyčnievaniu disku.
 • Plávanie má pozitívny vplyv na celé telo, najmä na chrbticu. Výhodou je, že vo vode je minimálne zaťaženie zadných svalov.
 • Jóga je veľmi vhodná na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek. Pokračujúce cvičenie zlepšuje pohyblivosť chrbtice.

Aby sa vylúčil negatívny vplyv ktorejkoľvek z metód, je potrebné počas fyzioterapie zabrániť náhlym pohybom, bolestiam a skrúteniu tela..

masáž

Masáž je bežnou liečbou mnohých problémov s chrbtom a iných častí tela. Hlavné výhody masáže sú:

 • Pomáha vyrovnať chrbát s porušením držania tela.
 • Zlepšuje sa prietok krvi.
 • Príznaky vyčnievania disku prejdú.
 • Všetky orgány a tkanivá prijímajú dostatočné množstvo kyslíka a prospešných prvkov..
 • Znižuje pravdepodobnosť stagnácie krvi.
 • Svaly sa uvoľňujú.

Masáž s vyčnievaním chrbtice môže byť použitá presne podľa odporúčania lekára, vykonáva ju odborník a pri tejto liečbe musíte byť opatrní. V dôsledku zvýšeného krvného obehu je možné zhoršenie ochorenia. Masáž chrbta sa primárne používa na odstránenie kŕčov a relaxáciu tkanív..

Cvičenie Cvičenie

Cez výčnelok chrbtice môže predpísať cvičenie iba lekár. Pravidelná gymnastika a výcvik vám umožňujú dosiahnuť trvalý výsledok pri komplexnej liečbe. Každé cvičenie sa vykonáva hladko a pomaly. V prípade poškodenia krčnej chrbtice je potrebné urobiť zákruty a nakloniť hlavu. Ak je postihnutá bedrová oblasť, na obnovenie diskov sa vyberú cviky pre nohy a panvu. Výčnelok pŕs sa vykonáva pomocou gymnastického náradia bez intenzívneho zaťaženia. Stačí urobiť svahy, gymnastiku z ľahu.

Podstatou cvičebnej terapie je:

 • odstránenie napätia na diskoch;
 • uvoľnenie tlaku na miechu;
 • budovanie svalov.

Pozitívny efekt má taký komplex fyzioterapeutických cvičení s výčnelkom:

 • Na napínanie chrbtice používajte dosku naklonenú denne po dobu 10-15 minút. Tento postup zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami, znižuje tlak a zlepšuje výživu diskov..
 • Chôdza na všetkých štyroch s plochým chrbtom. Cvičte 5-krát denne.
 • Ležiace na chrbte s ohnutými nohami, musíte položiť ruky po tele. Z polohy pre zvýšenie panvy 3-5 krát, držte hore niekoľko sekúnd.
 • Vstúpte na všetky štyri a naraz zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku, opakujte na druhej strane. Počet opakovaní 6-krát.

Cvičenie s výčnelkom medzistavcových platničiek nie je kontraindikáciou, ale môžete to urobiť iba so súhlasom lekára podľa stanovenej schémy.

Ktorý lekár lieči?

Ortopédovia sú zapojení do celého liečebného procesu, ale pacienti často potrebujú pomoc iných odborníkov:

 • Ak je predpísaná masáž, vykonáva ju iba odborník, ktorý lieči kýly, výčnelky a iné poruchy chrbtice. Ak masáž vykonávate sami a nepoznáte všetky nuansy, pacient môže zostať zdravotne postihnutý.
 • Pre triedy fyzickej terapie sa využívajú služby odborníkov v tejto oblasti. Lekár vyberie potrebné cviky na základe stavu pacienta, jeho veku a ďalších vlastností.
 • Ak už došlo k neurologickým zlyhaniam, k záchrane príde neurológ.
 • Fyzioterapeuta je možné liečiť a kontrolovať, aby sa odstránil zápal, opuchy a iné príznaky bez injekcie a chirurgického zákroku..
 • Lekári sa tiež zúčastňujú na liečbe, keď sa odporúča chirurgický zákrok..

Častejšie sa používajú iba ortopedické chirurgické služby, ale môže sa zúčastniť až 6 lekárov.

Z tohto článku môžeme vyvodiť záver, že vyčnievanie medzistavcových platničiek je nebezpečný stav, ktorý vedie k rozvoju prietrže, ktorá sa už ďalej nelieči. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, je dôležité okamžite kontaktovať lekára a podrobiť sa diagnóze. Ochorenie je ľahšie poraziť, keď je na začiatku vývoja..

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Vo fáze vyčnievania sa môže prietrž zvrátiť

Pravdepodobne mnoho pacientov narazilo na niekoľko rôznych degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice (DDDZ):

 • osteochondrosis;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla.

Z tradičného konzervatívneho lekárskeho hľadiska sú tieto názvy synonymá, pretože ich povaha je rovnaká. Napriek tomu moderná medicína na celom svete už neporovnáva osteochondrózu a prietrž, pričom prvú patológiu pripisuje deformujúcim dorzopatiám a druhú léziu medzistavcových platničiek (MTD) - choroby kódované v ICD 10 pod kódmi M50 - M51. Staré meno „hernia“ zostalo iba pri Schmorlovej kýle a výčnelok úplne zmizol. To niekedy mýli nielen pacientov, ale aj ošetrujúcich lekárov: stále existujú také choroby, a ak nie, prečo sa stále píšu v diagnostike??

Kam smerovali výčnelky a prietrže z ICD 10??

Uisťujeme našich pacientov a lekárov - vo formuláciách „vyčnievania“ a „kýly“ nie je nič zásadne nesprávne a nezmizli, len:

 • Lézie MPD, ako sú klasifikované v ICD, sú širokou skupinou chorôb, ktoré kombinujú všetky patologické patológie diskov spojené nielen s DDD (dôraz na degeneratívny charakter sa dnes vôbec vôbec neuvádza), ale aj s posunmi a inými špecifikovanými a nešpecifikovanými léziami. Dôležitý bod: poškodenie disku sa týka dorzopatií, ak spôsobujú príznaky rádikulopatie (radikulárny syndróm) alebo myelopatie (príznaky kompresie miechy). Inými slovami, pri akýchkoľvek neurologických alebo myelopatických prejavoch v chrbtici môže lekár mať podozrenie na léziu medzistavcových platničiek..
 • Táto diagnóza (poškodenie MTD) vyžaduje ďalší hĺbkový výskum s určením typu (DDD alebo výtlak), stupňa (veľkosť výčnelku / hernie alebo rozsahu výtlaku). Záver: Pri degeneratívnej patológii bude lekár stále čeliť potrebe diagnostikovať výčnelok alebo prietrž, s jediným rozdielom, že formálne nemusí dnes na kartu písať presnú diagnózu. Dostatočne hmlisté „MPD porážka“.
 • Diagnóza vyčnievania alebo prietrže zužuje etiológiu choroby nielen na skupinu DCD, ale tiež umožňuje určiť jej štádium, čo objasňuje klinický obraz a umožňuje pochopiť, ako liečiť patológiu..

Čo je to vyčnievanie disku a ako sa líši od kýly

Dokonca aj mnohí naši domáci experti považujú výbežok a prietrž za rovnakú chorobu. Do určitej miery to platí (tj. Stupeň!), Pretože akýkoľvek výčnelok sa dá nazvať herniou, ale v žiadnom prípade nie je herniou výčnelok.

Kýla chrbtice sa nazýva degeneratívno-dystrofická deformácia disku, ktorá vedie k vynúteniu jej želatínového jadra za anatomický priestor stavcov, s poškodením vláknitého prstenca alebo bez neho, so stratou alebo bez nej (sekvestrácia).

Stav disku, veľkosť deformácie je určená stupňom kýly chrbtice.

Napríklad nasledujúce diagnózy nie sú chyby:

 • Kýla (výstupok) disku l4 - l5 bedrovej chrbtice s veľkosťou 5 mm.
 • Kýla (prolaps) krčka maternice s5 - s6, 3 mm.
 • Kýla (vytláčanie) disku l4 - l5, 12 mm, s prieniku vláknitého prstenca.
 • Kýla (sekvestrovaná) lumbosakrálnej l5 - s1 s veľkosťou 15 mm, s prolapsom v medziobratlovom kanáli.

Vo všetkých týchto prípadoch nezáleží na tom, čo sa nazýva patológia - jednoducho kýla alebo výčnelok, prolaps, extrúzia, sekvestrácia.

Výčnelok je druhou etapou prietrže, keď už došlo k deformácii pod vplyvom DDD, ale integrita vláknitého prstenca (plášťa šľachy disku) nie je narušená a jadro, hoci je premiestnené, je vnútri.

Výčnelok medzistavcových platničiek obvykle nie je väčší ako 10 mm, jedná sa však o empirickú hodnotu a v niektorých prípadoch môže dôjsť k prelomeniu prstenca, najmä pri vyčnievaní krčnej chrbtice ešte skôr, ako deformácia dosiahne 10 mm, a naopak, dokonca aj pri veľkosti presahujúcej 10 mm. prietrž môže ešte zostať vo fáze vystupovania.

Chybné budú všetky diagnózy, ktoré uvádzajú zlomenú integritu vonkajšieho plášťa krúžku alebo oddelenie časti disku v kombinácii s definíciou výčnelku, napríklad:

 • Výčnelok krčnej chrbtice, disk l3 - 14, 8 mm, s prieniku vláknitého prstenca. (Zlé! Toto nie je výčnelok, ale kýla).
 • Dorsálny výčnelok disku 14 - 150, veľkosť 11 mm, so stratou sekvestrácie v miechovom kanáli. (Zlé! Toto je oddelená prietrž).

Aký výčnelok sa považuje za patológiu

Moderná klasifikácia nám umožňuje posudzovať patológie vyžadujúce povinné ošetrenie iba tie výčnelky a prietrže, ktoré vedú k narušeniu nervov alebo stlačeniu miechy, to znamená, že sa prejavujú symptómami bolesti..

To neznamená, že musíte zavrieť oči pred existenciou tohto problému: keďže to neubližuje, potom je s ním Boh. Prítomnosť aj nepatrnej deformácie, a ešte viac, je jasným znakom degeneratívneho procesu, ktorý treba liečiť..

Keďže výčnelok chrbtice, aj keď nie prvý, ale stále pomerne skorý štádium prietrže, v ktorej je vláknitý kruh disku stále neporušený, považuje sa za reverzibilnú chorobu.

Či je výstupok vážnym nebezpečenstvom, pomáha samotný klinický obraz (povaha bolesti, prítomnosť príznakov motorického poškodenia a strata citlivosti), ako aj CT alebo MRI, ktoré určujú smerový vektor deformácie disku..

Všeobecne sa výčnelok považuje za neškodný a bezbolestný:

 • ventrálne (predné, nasmerované od chrbtice smerom k brušnej dutine;
 • bočné (bočné).

Veľké bočné výčnelky môžu niekedy ovplyvniť miechový nerv, ktorý sa vyvíja bočnými procesmi a spôsobiť epizodickú bolesť.

Príčiny chronickej diskogénnej dorzopatie môžu byť iba dorzálne (zadné) výčnelky.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Dorsal je vyčnievanie stavcov, smerované od osi stavca dozadu, smerom k miechovému kanálu. Jeho nebezpečenstvo je, že keď vstúpi do medzistavcových priestorov, môže ovplyvniť miechové nervy av najhoršom prípade nervy a krvné cievy epidurálneho priestoru a výstelku miechy:

 • v prvom prípade sa to prejavuje vo forme radikulopatie;
 • v druhom - v príznakoch neuralgie, ischémie a myelopatie.

Druhy a príznaky dorzálnych výčnelkov

Dorsálne výčnelky medzistavcových platničiek sa zase delia svojim vektorom:

 • na mediáli, nasmerovaný pozdĺž stredovej osi striktne do stredu miechového kanála (najčastejšie spôsobujú myelopatiu);
 • stredne-bočné (choďte od osi v bočných smeroch);
 • paramedial (s posunom od osi doprava alebo doľava, bočný smer) - sú sprevádzané skoliózou nasmerovanou v opačnom smere od výčnelku.
 • foraminálne (zamerané na laterálne procesy, ktoré tvoria výstup pre pár miechových koreňov);
 • kruhový (začínajúci od stredu a smerujúci rovnomerne vo všetkých smeroch po celom obvode MTD).

Predsieňový výčnelok

Foraminálne výčnelky sa vyznačujú príznakmi akútnej bolesti, aj keď nepresahujú 5 mm. Pri tomto druhu prietrže sa môže bolesť náhle zmocniť, pri prudkom otočení alebo naklonení, takže je nemožné zmeniť postoj, je tak silná. Pri predĺženom chronickom radiálnom syndróme dochádza k nervovej atrofii:

 • na prstoch alebo na nohách je slabosť a strata citlivosti;
 • hlavné reflexy v dolných končatinách zmiznú;
 • jednoduché automatické pohyby sú ťažké (napríklad osoba si všimne, aké ťažké je pre neho držať zástrčku, chodiť).

Kruhové a difúzne výčnelky

Kruhový výčnelok disku je jedným z najhorších typov dorzálnych deformít, pretože môže viesť k akútnej radikulitíde a vážnym neurologickým a mozgovým komplikáciám spôsobeným kompresiou miechy..

Z tohto hľadiska je tiež neúspešný dorzálny difúzny výstupok disku, na ktorom nie je viditeľná lokálna deformácia a je ovplyvnená veľká plocha alebo dokonca celý MTD). Takáto patológia má zvyčajne zlú prognózu:

Difúzne výčnelky označujú systémovú a nezvratnosť DZDP a skôr alebo neskôr vedú k vytláčaniu, sekvestrácii a úplnému zničeniu disku..

Obehový a difúzny výčnelok sú často kombinované.

Príznaky výčnelku sú určené jeho topografickou polohou v chrbtici a konkrétnym sektorom.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Aj malý, päťmilimetrový výstupok môže byť v krčnej oblasti veľkým problémom, pretože je to najužšia časť chrbtice, ktorá má najväčšiu plnosť: nie sú to iba stavce, miecha, nervové korene, ale aj jedna z hlavných krvných línií, ktoré živia hlavu. mozog je stavcová tepna. Výskyt prietrže alebo výčnelku je preto mimoriadne naliehavý. Vďaka Bohu, že sa takéto patológie vyvíjajú v krku zriedka.

Symptómy sa líšia v závislosti od oblasti sektorovej lézie MTD..

Hlavné znaky cervikálneho výčnelku disku C5 - C6:

 • bolesti hlavy spojené so závratmi;
 • bolesť v oblasti krčka maternice (cervikalgia), vyžarujúca do hornej končatiny, lopatky, ramena;
 • pocity znecitlivenia, mravčenia, husia koža (parestézia);
 • hučanie v ušiach, rozmazané videnie, vizuálne halucinácie;
 • hypertenzia;
 • zvýšená úzkosť.

Výčnelok bedrovej chrbtice

Najčastejšie sa výčnelok bedrových medzistavcových platní vyvíja v lumbosakrálnej oblasti z dôvodu tradične zvýšeného zaťaženia tejto časti kmeňa, posunov panvy a kompenzačných deformácií. Akékoľvek horné alebo dolné deformácie nevyhnutne ovplyvňujú bedrové drieky:

 • kyphosis (ohýbanie dozadu v hrudnej oblasti) je kompenzované zvýšením bedrovej lordózy (ohýbanie vpred) a kyfózou krížovej kosti;
 • ploché nohy vedú k deformáciám končatín, TBS a tie zase začínajú upravovať biomechaniku lumbosakrálnej a ďalej celej chrbtice.

V dôsledku zvýšeného statického napätia v chrbtici, pri snahe udržať rovnováhu a stabilitu, dochádza k svalovým kŕčom, čo znižuje vzdialenosť medzi stavcami. Tlak na disky sa zvyšuje, prestávajú zadržiavať vlhkosť, vysychajú a začínajú sa zrútiť.

Najužšia časť driekovej časti l4 - l5 a tzv. Prechodné odvetvie sú najviac náchylné na hernie bolesti: l5 - S1:

Pri pozorovaní výčnelkov v 14 - 15:

 • lumbalgia (bolesť dolnej časti chrbta);
 • fenomény parestézie;
 • znecitlivenie prstov na nohách.

S výstupkom 15 - S1:

 • sciatica - bolesť v lumbosakrálnej oblasti s ožiarením zadku a nohy na boľavej strane (syndróm chvosta);
 • s chronickou ischémiou a atrofiou nervových vlákien, so stratou citlivosti nôh, močovou inkontinenciou a inými poruchami panvových orgánov.

Výčnelok hrudnej miechy

Kýly alebo výčnelky hrudnej oblasti sú extrémne zriedkavé, zvyčajne v posledných fázach rozšíreného DDD. Najčastejšie to trpia disky C7 - T1 a T12 - L1 umiestnené na hraniciach oddelení. Patológia sa prejavuje:

 • silná bolesť na hrudi a medzi rebrami;
 • bolesť pri dýchaní;
 • vyžarujúci príznak bolesti medzi lopatkami.

Pri vyčnievaní prsníkov sa často pozoruje pseudoanginálny syndróm - bolesť je veľmi podobná typickým bolesťou s rozsiahlym srdcovým infarktom, infarktom myokardu alebo komorami. Výčnelok od kardiopatie môžete odlíšiť nedostatočným účinkom po užití liekov na srdce a nezávislosťou od pohybu od bolesti.

Ako liečiť výčnelok miechy

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Ak dôjde k výčnelku, niečo sa zjavne pokazí: metabolické a regeneračné procesy v diskoch sú už narušené alebo existujú nejaké iné, traumatické, hormonálne, infekčné a zápalové príčiny. Konečným zastavením mnohých procesov v chrbtici je smrť MTD: napríklad ankylozujúca spondylitída sa môže začať takmer asymptomaticky, ale konečným výsledkom je ankylóza všetkých stavovcových kĺbov a spondylóza stavcov a diskov..

Preventívne ošetrenie bezbolestných výčnelkov

Proaktívne ošetrenie zahŕňa:

 • rehabilitácia;
 • aktívny, aktívny životný štýl;
 • normalizovaná výživa vrátane prírodných chondroprotektorov, základných stopových prvkov a vitamínov;
 • udržiavanie správnej rovnováhy vody

Nie je to také ťažké, ale nanešťastie to vyžaduje vytrvalosť a ľudskú lenivosť a pokoru s ich škaredým hypodynamickým spôsobom života plní svoju prácu a výbežok postupuje a prechádza do tretieho nezvratného štádia, v ktorom zničený disk nemožno často bez chirurgického zákroku obnoviť. dôsledky:

 • predĺžené vypnutie chrbtice od aktívneho pohybu;
 • spustenie diaľkového snímania v susedných odvetviach;
 • konkurzy.

Múka začína.

Ošetrenie dorzálneho výčnelku

Pretože tento výčnelok je takmer určite spojený s bolesťou, pozostáva konzervatívna liečba zo symptomatickej a etiologickej časti.

Symptomatická liečba potláča radikulárny syndróm, zápal, svalové kŕče, neurologické, ischemické a myelopatické príznaky:

 • neselektívne alebo selektívne NSAID (ibuprofén, diklofenak, movilis, nimesil);
 • GCS (glukokortikosteroidy - dexametazón, diprospán, prednison);
 • blokáda novokainu pre pretrvávajúcu akútnu bolesť;
 • antispasmodiká (midcalm, sirlalud);
 • Vitamíny B;
 • sedatíva;
 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh do mozgu, mikrocirkulácia

Cieľom etiologického ošetrenia je zníženie mechanického podráždenia nervu alebo kompresie miechy a obnovenie poškodeného disku:

 • Pohon na špeciálnych zariadeniach s následnou imobilizáciou stavca v korzete.
 • Fyzioterapeutické cvičenia, s výnimkou axiálneho zaťaženia, ostré flexie / predĺženie s lumbosakrálnou prietržou. Veľmi dobré ťahové cvičenia na doske Evminov.
 • Gymnastika, ktorá posilňuje svaly a väzivo chrbtice.
 • Masáž, akupunktúra, fyzioterapia - na zmiernenie chronickej spastickej bolesti chrbtice, spôsobenie napätia a zvýšeného tlaku na medzistavcových platničkách.
 • Prijímanie chondroprotektorov.
 • Sanatórium.
 • diéta.

Ak konzervatívna liečba neodstráni bolesť, zastaví alebo nezmení proces DDD, je možné chirurgicky odstrániť výstupok dorzálneho disku, jednu z metód použitých na odstránenie prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza sa nazýva degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k zmene medzistavcovej platničky, po ktorej sú zapojené susedné stavce, medzistavcové kĺby a väzivový aparát..
Omphalocele je anomálie vývoja, pri ktorej je centrálny defekt v prednej brušnej stene pupočného prstenca, cez ktorý sú vytlačené (vyčnievajúce) vnútorné orgány (zvyčajne slučky tenkého a hrubého čreva, žalúdok, pečeň).
Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné.