loader

Hlavná

Žalúdok

Kýla krčnej chrbtice spôsobuje

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.

Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice. Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 2-5% pacientov.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky
Akútna hernia disku trvá až 3 mesiace.
V momente hernie disku sa v krčnej chrbtici objaví akútna, streľba, pálivé bolesti s ožarovaním pažou, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, svalová sila v koreňovej zóne inervácie. Bolesť sa zintenzívňuje pri pohybe hlavy, sprevádzaná necitlivosťou, pálením, ochladzovaním, pocitom plazivých mravcov a inými nepríjemnými pocitmi. Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..

Porážka koreňov C1, C2, C3 je mimoriadne zriedkavá. V krčnej chrbtici pripadá najväčšia záťaž na spodnú chrbticu, preto sa do patologického procesu najčastejšie podieľajú korene C6 a C7..
S porážkou koreňov C1 a C2, bolesťou, necitlivosťou a parestéziou sa vyskytuje v parieto-týlnej oblasti, pri porážke koreňa C3 sú rovnaké ťažkosti lokalizované v oblasti za ušami..

Porážka koreňa C4 sa vyznačuje bolesťou a necitlivosťou v ramennom páse a kľúčnej kosti, pocit hrče v hrdle, bolesť v srdci.
Ak je postihnutý koreň C5, bolesť a necitlivosť sa šíria od krku po vonkajší povrch ramena. Sila v deltoidnom svale je znížená, pacient si nemôže vziať ruku.

Porážka koreňa C6 je sprevádzaná bolesťou od krku po palec. Necitlivosť a parestézia sú výraznejšie v dolných častiach ramena. Znížený reflex bicepsov.
Keď je koreň C7 stlačený, bolesť a necitlivosť z krku a lopatky sa rozširujú na 2 a 3 prsty. Pri tretej hlave svalu sa reflex znižuje. Výkon kompresie kefy sa znižuje.

Porážka koreňa C8 je sprevádzaná bolesťou a necitlivosťou v krku, lopatkou lopatky, ktorá sa potom šíri k malíčku. Vyviera sa slabosť prstov.
Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 skúšobných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje chrbticu.

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak bolesť počas liečby zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Pri fyzickej námahe sa preto musí postupovať obozretne..

V akútnom období by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo ostrým ohybom a zákrutám krčnej chrbtice..
Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.

Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Kýla krčnej chrbtice: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa. Ak je pri MRI hernia C3-4 a prsty sú znecitlivené, potom hernie nie je „na vine“, musíte hľadať neuropatiu tunela..

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadávajúca kýla disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená hernia disku nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy..
Preto je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje vašu klinickú situáciu..

Cervikálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Neexistujú žiadne absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok na herniu krčnej chrbtice. V súčasnosti sa hernie krčnej chrbtice prakticky nevykonávajú.

Predpisujeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza kýly krčnej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby..

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak sa potrebujete čo najrýchlejšie zotaviť, musíte sa obrátiť na neurochirurga s cieľom epidurálnej blokády kortikosteroidmi..

Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.

Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite pripevnite krčnú chrbticu autobusom Shants. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Liečba drogami
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Pri intenzívnej bolesti s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol.
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..
Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia, psychoterapia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v ktoromkoľvek štádiu liečby hernie krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Jeden rok po strate prietrže sa výrazne zníži výška medzistavcových platničiek. To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti krku objavia častejšie ako u zdravých ľudí.

Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.
Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa sedieť, pohybovať sa. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy krčnej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, predĺženiu sedenia pri stolnom počítači alebo pri počítači. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Na dlhé cesty používajte pneumatiku Shants. Vyberte si pravý ortopedický vankúš. Vykonajte fyzioterapiu na posilnenie svalov krku.

Konzervatívne metódy na ošetrenie kýly krčnej chrbtice

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie za rok 2014 je osteochondróza chrbtice jedným z najrozšírenejších ľudských chorôb. Zároveň veľkú časť zaujímajú problémy spojené s krčnou chrbticou. Kýla krčnej chrbtice je jednou z odrôd osteochondrózy chrbtice. Pozrime sa na to podrobnejšie..

Stručná podstata choroby

Ľudský stavcový stĺpec je usporiadaný takým spôsobom, že každá stavca je samostatný malý orgán so svojimi nervami a koreňmi. Komunikujú medzi sebou pomocou nervových impulzov prechádzajúcich nervami a spolu tvoria systém chrbtice..

Vo vnútri každého stavca je látka tekutej konzistencie, ktorá je zodpovedná za tlmenie stresu. Nazýva sa to buničina. Okolo látky je prúžok fibrínového proteínu, ktorý dáva stavcom elasticitu a zabraňuje oderu.

Medzistavcová hernia sa vyskytuje, keď vnútorná tekutá látka presahuje proteínový kruh a začína dráždiť nervové zakončenie stavcov chemickým útokom. To vedie k zápalu chrupavky okolo stavca a jej opuchu..

Kýla v krčnej chrbtici prebieha presne týmto spôsobom. Ťažký opuch medzistavcovej chrupavky v dôsledku tlaku v buničine vedie k mechanickému namáhaniu nervov, ktoré spôsobuje silnú bolesť v krku. Lokalizácia prietrže môže byť na rôznych miestach miechy, ako aj celej krčnej chrbtice. Z tohto dôvodu sú pocity s herniou odlišné.

Príznaky tohto ochorenia:

 • pocit „husacích hrboliek“ bežiacich po celom tele;
 • znecitlivenie v niektorých častiach tela;
 • akútna bolesť pri akomkoľvek pohybe hlavy;
 • pocit slabosti, závraty, migréna;
 • konštantný zvuk v hlave a ušiach.

Príznaky sa môžu prejavovať naraz alebo jednotlivo podľa rastúceho vzoru. Akékoľvek príznaky sú signálom k činnosti, podrobné preskúmanie každého stavca.

V prípade, že sa vytvorí veľmi veľká prietrž krčných stavcov, časť výstupku preniká do miechy, do miechy. V tomto prípade akékoľvek hrubé alebo ostré mechanické pôsobenie na krčnú chrbticu môže spôsobiť prasknutie proteínovej membrány stavca. Toto je sprevádzané veľmi silnou, ostrou bolesťou..

Prečo sa toto ochorenie vyskytuje??

Dôvody, prečo sa v krčnej oblasti vyskytuje prietrž, sú známe. Sú úplne banálne a jednoduché. Hlavným dôvodom je narušenie výživy a nasýtenia tkanív krčnej chrbtice kyslíkom. Štruktúra stavcov nezabezpečuje prítomnosť vlastných ciev na obohatenie kyslíkom v krvi, preto si vyžaduje neustále externé zásobovanie potravinami.

Príčiny hladovania kyslíka krčných stavcov:

 • prítomnosť mnohých zlých návykov, najmä fajčenia a alkoholu;
 • nadmerná ťažká fyzická námaha;
 • nedostatočne aktívny a mobilný životný štýl;
 • ostrá podchladenie krčnej chrbtice;
 • genetické dedičstvo od predkov;
 • mechanické poškodenie chrbta počas života.

Veková hranica pre chorobu

Kýla krčnej chrbtice je choroba pre všetky vekové kategórie a pohlavie. Vzhľadom na dôvody, prečo k tomu dôjde, je ľahké uhádnuť, že všetci sú ohrození - od detí po dospelých.

Priemerná štatistika však ukazuje, že medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje vo veku približne 35 - 40 rokov u mužov aj žien..

Diagnostika a liečba

Je možné predpovedať vývoj choroby, ak vykonáte vyšetrenie na prístroji zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie. Diagnóza krčnej chrbtice pomocou röntgenového žiarenia je tiež účinná - myelogram. Nedávno sa tiež použil počítačový tomogram, štúdia založená na počítačovom žiarení..

Ako je kýla nebezpečná a ako s ňou zaobchádzať?

Pri zanedbanom stave je prietrž krčnej chrbtice veľmi závažný a môže byť mimoriadne nebezpečný. Po prvé, môže vyvolať mozgovú príhodu, pretože výživa a saturácia kyslíkom v mozgu bude komplikovaná upchaním artérií vertebrálnym jadrom. Po druhé, je možný prechod choroby na chronickú ischias, ktorá je oveľa komplikovanejšia a vážnejšia. Po tretie, zovreté nervy spôsobené prietržou môžu viesť k postihnutiu, ochrnutiu.

Operácia na liečenie choroby, ako je medzistavcová prietrž, nemusí byť vždy potrebná. Je možné robiť lekárske ošetrenie.

Odstránenie prietrže sa objaví postupne pri požití steroidných liekov predpísaných lekárom. Nesteroidné lieky, najbežnejšie lieky proti bolesti a antipyretiká (aspirín, analginín, ibuprofén atď.) Pomôžu zmierniť silnú bolesť a eliminujú opuchy. Intravertebrálna injekcia je možná, ale iba v extrémnych prípadoch.

Efektívne výsledky v relatívne krátkom čase sú dané priebehom fyzioterapie, ktorú predpisuje aj lekár. Vyžiadanie si masážneho relaxačného kurzu je žiaduce.

Chirurgická chirurgia

Ak sa rozsah ochorenia zmení veľmi vážne a následky sa stanú veľmi nebezpečnými, potom sa rozhodnutím lekára stane operácia odstránenia prietrže. Lekári vykonávajú tieto operácie dostatočne rýchlo a nepatria do kategórie najzložitejších.

Odstránenie prietrže v krčnej chrbtici je nasledujúce:

 1. V krku sa urobí malý a elegantný rez..
 2. Pomocou špeciálne vybraných a spracovaných nástrojov lekár nahradí časť miechy novým kostným tkanivom.
 3. Je možné úplne vymeniť celý disk stavca.
 4. Po odstránení prietrže sa uvoľní zovretý nervový koniec..

Takáto operácia nie je nebezpečná, účinná a nevyhnutná v najvyspelejších prípadoch, keď odstránenie prietrže pri bežných liekoch a fyzioterapii nefunguje..

Odstránenie prietrže alternatívnymi metódami

Existuje mnoho metód, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a odstrániť prietrž krčných stavcov bez užívania drog. Hlavné sú:

 • použitie podkožného tuku koní v roztavenej forme ako pleťové vody;
 • masáž s pridaním jedle do masážneho oleja;
 • pridanie medu do masážneho krému;
 • pri masáži pridajte múmiu do masážneho oleja.

Tieto postupy je potrebné kombinovať s obmedzením aktivity a pohyblivosti pri stálom udržiavaní tepla v krku (zábal šatkou, šatkou atď.).

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je veľmi zriedkavá, pretože záťaž krčnej chrbtice nie je veľká. Ale stavce v hornej časti chrbtice sú malé, resp. V krku stavcov sú slabšie. Preto sa pod vplyvom patogénnych podmienok výrazne zvyšuje medziobratlová hernia krčnej chrbtice. Kýla sa neobjaví okamžite, ale postupne.

Prvým stupňom patológie je osteochondróza, potom je tu výčnelok medzistavcových platničiek - výčnelok.

Posledným stupňom progresie je prietrž medziobratlového disku krčnej chrbtice. V tomto štádiu prasknú vláknité prstence a jadro medzistavcových platničiek tečie do miechového kanála. Sprevádzaná silnou bolesťou a horúčkou.

Čo je to nebezpečná prietrž?

V prípade, že sa prejaví cervikálna prietrž a osoba nehľadá pomoc lekára, sú možné vážne komplikácie. Krčka chrbtice má najväčšiu mobilitu v porovnaní s ostatnými oddeleniami. Je zodpovedný za otočenie hlavy o 180 stupňov do strán, ako aj hore a dole. Preto prietrž krku veľmi komplikuje každodenný život človeka, dokonca nepočítava syndróm bolesti.

V krčnej chrbtici je koncentrovaných veľa nervových zakončení miechy. Práve tu existujú centrá zodpovedné za dodávku kyslíka do pľúc. Ak sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, môže u pacienta narušiť zadusenie, časté závraty a migrény. Človek sa môže jednoducho udusiť silným výčnelkom prietrže.

Stlačenie miechy herniou je spojené s vážnym narušením koordinácie pohybov až po paralýzu všetkých končatín..

Kýly v krčnej chrbtici sú navyše veľmi nebezpečné pre narušenie mozgového obehu. V mozgu dochádza k hladovaniu kyslíka, metabolizmus sa spomaľuje. Vysoké riziko mozgovej príhody, najmä u starších ľudí.

príčiny

Väčšina príčin medziobratlovej kýly krčnej chrbtice je založená na životnom štýle človeka. Medzi najrizikovejšie skupiny patria ľudia s trvalo sedavým životným štýlom - administratívni pracovníci, vodiči automobilov, učitelia, vedci. Tento životný štýl výrazne zvyšuje pravdepodobnosť osteochondrózy a jej progresie..

Hlavné príčiny hernie krčka maternice:

 • Oslabenie kostného tkaniva spojené s porušením obehového systému. Zvyčajne sa vyskytuje v starobe, keď sa metabolické procesy spomaľujú..
 • Patológia chrbtice. Osteochondróza, osteoporóza, Schmorlova kýla a ďalšie choroby chrbtice značne zvyšujú riziko vzniku prietrže krčnej chrbtice.
 • Mechanické poškodenie integrity štruktúry chrbtice v tomto oddelení. Pri ťažkých športoch, pri ktorých človek robí neprirodzené ostré pohyby. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sú tenšie a dochádza k vyčnievaniu..

Kýla krčných stavcov sa však nemusí objaviť. Pod vplyvom niektorých faktorov sa šanca na získanie choroby výrazne zvyšuje.

Tu sú niektoré priťažujúce okolnosti, ktoré vedú k zrýchlenému výskytu prietrže v krčnej chrbtici:

 • Poruchy metabolizmu v tele;
 • Nedostatočný príjem tekutín počas dňa;
 • Zlé návyky ako fajčenie;
 • Zvyk viesť sedavý spôsob života;
 • Infekčné lézie chrbtice;
 • Vrodené chyby chrbtice, ktoré ovplyvňujú polohu stavcov alebo ich počet;
 • Zvyk chodiť hlavou dole a úbohý.

príznaky

Prvé príznaky hernie krčnej chrbtice sa objavujú už v počiatočnej fáze formácie. Pacient má slabosť v horných končatinách, periodické záchvaty znecitlivenia rúk.

Kýla v krčnej chrbtici spôsobuje stuhnutý krk a znižuje pohyblivosť hlavy. Pacienti sú často mučení migrénami, závratmi, celkovou slabosťou a únavou. A čo je najdôležitejšie - bolesť krku sa vyskytuje u všetkých ľudí s takým ochorením. Náhlymi pohybmi sa bolesť zosilnie.

 • Odporúčame vám prečítať si: príznaky a liečba prietrže hrudnej chrbtice.

Okrem toho, keď je miecha stlačená látkou jadra medzistavcových platničiek, nervový systém je narušený: človek cíti hluk, sú vážne ovplyvnené optické nervy (znížená zraková ostrosť, zhoršuje sa kvalita videnia). Ak sa v krčnej chrbtici objaví medziobratlová hernia a príznaky sa vyskytujú na horných končatinách, jedná sa iba o počiatočné štádiá. Keď choroba postupuje, objavujú sa mozgové dysfunkcie, osoba sa stáva menej stabilnou, narušuje sa koordinácia pohybov.

Existuje však mnoho príznakov medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice, ktorá je inherentná porážke konkrétnych oblastí:

 • Disky medzi stavcami sú od 1 do 4. Výskyt prietrže v tejto časti je charakterizovaný výraznými kvapkami a zvýšeným tlakom, náhlymi krátkodobými bolesťami, zníženou citlivosťou niektorých tvárových svalov..
 • Disk po 4 stavcoch. Hlavné miesta lokalizácie bolesti - spravidla jedna z nich trpí.
 • Ďalší medzistavcový disk s degeneratívnymi - dystrofickými zmenami spôsobuje bolesť rúk. Lakte trpia. Pálivá bolesť sa vyskytuje v rôznych častiach ramena..
 • Disk po 6 stavcoch. Syndróm bolesti siaha od ramenného kĺbu po prsty. Spravidla sa vyskytujú pálivé bolesti na chrbte ruky.
 • Prechodný medzistavcový disk oddeľujúci hrudník od krčka maternice. Pohyblivosť prstov veľmi trpí, pre človeka je ťažké kontrolovať dokonca aj podanie rúk. Kefa a prsty sa stávajú takmer nekontrolovateľnými, pre človeka je ťažké písať alebo vykonávať iné pohyby prstami.

Ak je prietrž chrbtice presne lokalizovaná v prechodnom medzistavcovom disku, môžu nastať komplikácie vo forme zníženia imunity, častého výskytu pľúcnych ochorení. Človek prežíva poruchu.

Pri kýle krčnej oblasti vyvolávajú príznaky u ľudí často depresívny stav.

diagnostika

S prietržom krčnej chrbtice sú príznaky a liečba úzko spojené. Ak sa zistia charakteristické príznaky, je potrebné navštíviť miestneho lekára - terapeuta. Vykoná individuálne vyšetrenie a potvrdí vašu diagnózu (ak ide o medziobratlovú herniu alebo iné ochorenie chrbtice). Ďalej bude pacient odkázaný na neurológa alebo vertebroológa.

Špecialista na úzke pole rozpoznáva príznaky hernie krčnej chrbtice u pacienta na predbežné určenie miesta ochorenia a štádia jeho progresie. Potom sa vykoná špeciálne vyšetrenie pacienta s vyšetrením bolestivého miesta na zaznamenanie na lekársku kartu.

Je dôležité objektívne vyhodnotiť svoje pocity, aby ste lekárovi pomohli určiť príznaky medzistavcovej prietrže.

Na vykonanie konečnej diagnózy lekár odporučí vyšetrenie. Existuje ich niekoľko:

 • Rentgenografie Tento typ diagnózy je pre pacientov veľmi cenovo dostupný, lacný a jednoduchý. Kvalitatívnu diagnózu s pomocou takéhoto vyšetrenia však nemožno vykonať, môžete nájsť iba niekoľko ďalších informácií o umiestnení prietrže.
 • MRI (magnetická rezonancia) je najúčinnejšou diagnostickou metódou, ktorá zobrazuje najkompletnejší obraz hernie v krčnej chrbtici. Nevýhody sú: slušné náklady na takýto postup, neschopnosť viesť kovové implantáty v tele pacienta.
 • CT (počítačová tomografia) je tiež veľmi účinnou diagnostickou metódou, ktorá je pri detekcii defektov v mäkkých tkanivách mierne nižšia ako predchádzajúca, ale je veľmi užitočná pri poškodení kostného tkaniva. Liek sa nemôže používať počas gravidity a laktácie. Náklady na postup sú tiež pôsobivé.
 • Rádionuklidová diagnóza, ktorá sa nazýva myelogram. Podľa predpisu lekára sa do miechového kanála zavádza špeciálna látka. Potom sa urobí rádiografia, aby sa zistilo, do akej miery krčná prietrž komprimuje miechu..

Lekár určuje potrebu konkrétneho typu štúdia na základe predbežného vyšetrenia, zdravotného stavu pacienta, pohlavia, rozpočtu.

liečba

Za účelom liečby kýly krčnej chrbtice je potrebné pristupovať k riešeniu problému z rôznych uhlov. Takéto rozhodnutia sa podmieňujú oddelením: konzervatívne metódy liečby, chirurgický zákrok. Ako liečiť najúčinnejších? Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Musíte sa riadiť pokynmi lekára a počúvať všetky jeho rady. Samoliečba nemôže mať žiadny účinok a situáciu len zhoršuje..

Konzervatívne metódy

Je potrebné poznamenať, že pri týchto metódach nie je možné úplne vyliečiť prietrž. Tento komplex je schopný zachrániť človeka pred bolesťou a poskytnúť stav pretrvávajúcej remisie. Hlavnou vecou je udržanie zdravého chrbta po liečbe.

liečenie

Výskyt prietrže krčnej chrbtice má príznaky a liečbu. Hlavným prejavom je silná bolesť, počiatočný priebeh liečby bude zameraný na odstránenie tohto príznaku.

Je potrebné zastaviť deštrukciu chrupavky a zmierniť svalové kŕče. Určitá skupina liekov ukáže, ako liečiť medzistavcovú prietrž, presnejšie - jej príznaky.

Lekár predpisuje tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú zmierniť opuchy, zmierňujú bolesť a zlepšujú krvný obeh. Niektoré možno rozlíšiť: diklofenak, ibuprofén, analgín atď..
 • lieky proti bolesti Majú analgetický účinok, zbavujú pacienta bolesti alebo ho oslabujú, umožňujú vám vrátiť sa k svojmu obvyklému životnému štýlu. Niektoré z liekov: Fenistil, Nurofen, Pentalgin atď..
 • Svalové relaxanciá. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče, čím znižujú opuchy a znižujú bolesť. Používajú sa tieto lieky: Midokalm, Sirdalud, Tolperil atď..
 • Preparáty pre křupavku. Pomáhajú telu urýchliť procesy regenerácie chrupavkového tkaniva, zastaviť jeho deštrukciu a zvyšovať pružnosť medzistavcových platničiek. Najčastejšie používané: Chondroxid, Mucosate, Arthron, atď..
 • Komplex vitamín - minerál. Pomáha urýchľovať regeneráciu, posilňuje imunitu, posilňuje regeneračné procesy v tele.

fyzioterapia

Pri liečení medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice sú fyzioterapeutické postupy veľmi účinné. Sú schopní pozastaviť progresívnu kýlu chrbtice, zmierniť stav pacienta.

Používajú sa nasledujúce typy fyzioterapie:

 • magnetická;
 • Elektroforéza s liekmi proti bolesti;
 • Používanie elektrického prúdu;
 • Parafínová terapia.

Ošetrenie fyzioterapeutických procedúr zabezpečuje ošetrujúci lekár.

Masáže a fyzioterapia

Pri najúčinnejšej liečbe medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice by liečba mala byť komplexná. Pridanie masážnych procedúr je veľkou pomocou pre úspešné uzdravenie. Liečba krčnej prietrže takýmito metódami by však mala byť vykonávaná výlučne vysoko kvalifikovaným masážnym terapeutom.

Pri kýle krčnej chrbtice je potrebné dodržiavať špeciálnu masážnu techniku. Masér musí pochopiť riziko a musí byť si istý svojou zručnosťou. Koniec koncov, pri nesprávnom pohybe môžete zvierať nervy miechy, čo môže viesť k veľmi nebezpečným následkom. Body, na ktoré môžete tlačiť a kde - nemôžete vidieť iba profesionál. Toto je veľmi dôležité pri prietrži..

Gymnastické cvičenia budú užitočné pri liečbe kýly chrbtice. Vykonávanie súboru cvikov v terapeutickej gymnastike sa môže začať v neprítomnosti akútnej formy medziobratlovej kýly. Hneď ako príznaky ustúpia, môžete začať robiť ručné cvičenia na udržanie svalového tonusu.

Týždeň po začiatku rehabilitačného obdobia môžete začať hádzať krk sám. Prvé cvičenia budú vo veľmi malej amplitúde. Na posilnenie svalov krku je potrebné ich ľubovoľne zmenšiť a na hlavu vankúša vyvíjať tlak. Následné posilňovacie cvičenia je možné vykonať vo väčšej amplitúde a bez toho, aby sme si ľahli..

Chirurgický zákrok

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako liečiť krčnú prietrž s neúčinnosťou liekov. V tejto situácii je predpísaný chirurgický zákrok. Lekári sa snažia tomuto spôsobu liečby vyhnúť, ale niekedy je to nevyhnutné. Ak má pacient ťažkosti s dýchaním alebo krvným obehom v mozgu, je potrebné chirurgicky odstrániť prietrž. Na krku sa urobí malý rez, ktorým sa odstránia zvyšky zničeného disku. Ak je to potrebné, vymeňte ho za implantát..

prevencia

Ak medziobratlová hernia ovplyvňuje krčnú chrbticu, liečba je účinná. Ale človek bude iba vo fáze hlbokej odpustenia. Pri neopatrnom pohybe alebo zvýšenom strese môže dôjsť k relapsom..

Je lepšie nedovoliť takúto chorobu, ako sa pokúsiť pochopiť, ako liečiť kýlu. Pre prevenciu je potrebné venovať sa aktívnemu športu, ale bez nadmerného zaťaženia chrbtice. Vždy by ste mali mať chrbát rovný, nie šikmý, jesť správne

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Funkcie prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je ochorenie postihujúce medzistavcové platničky, ktoré v dôsledku vývoja patológie vyčnieva a štiepi prvky obehového systému, nervového systému a miechy. V dôsledku toho sa na týchto oddeleniach vyvinú poruchy obehového systému, čo spôsobuje charakteristické príznaky. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby existuje riziko závažných komplikácií. Preto sa nemôžete spoliehať na články, ktoré obsahujú slová „Žijem dobre s kýlou chrbtice bez toho, aby som použil zákopový obojok, operácie a lieky“. Bez klasického alebo chirurgického ošetrenia nie je možné sa uzdraviť.

Hlavné príznaky

1-2 stavce

Medzi týmito stavcami môže lézia medzistavcovej platničky v dôsledku kýly v krčnej chrbtici viesť k rozvoju nasledujúcich príznakov:

 • psychóza
 • Zhoršená koordinácia;
 • závraty;
 • tinitus;
 • Bolesti hlavy na jednej strane;
 • Poruchy spánku.

Takéto "týlne" príznaky môžu mať konštantný, predĺžený alebo periodicky sa vyskytujúci priebeh. Liečba kýly krčnej chrbtice sa v takýchto prípadoch najlepšie začína v počiatočnej fáze. Pre kýlu tohto oddelenia je nebezpečná strata času na ošetrenie v počiatočných fázach.

2-3 stavce

Z tejto oblasti začína inervácia prívodom krvi do čela, jazyka a očí. Je dôležité vyliečiť kýlu tohto oddelenia, pretože príznaky choroby môžu spôsobiť nestabilitu duševného stavu. Symptómy sa prejavujú nasledovne:

 • Záchvaty paniky;
 • husia koža;
 • Potenie v oblasti hlavy;
 • Najmenšie miesta, „husacie hrbole“ pred očami;
 • bolesti hlavy;
 • torticollis;
 • nervozita;
 • Zhoršenie chuti;
 • depresie.

Mnohí nevenujú pozornosť prejavujúcim sa príznakom medzistavcovej prietrže, kým nezačnú ovplyvňovať kvalitu života. Metódy liečby závisia od štádia choroby..

3-4 stavce

Medzistavcová hernia v krčnej oblasti vykazuje príznaky v závislosti od zanedbania a lokalizácie patológie. Z prezentovanej časti sa vynára nervový koreň, ktorý dokáže inervovať zuby, kosti tváre, vonkajšie ucho a líca. Zovretie tohto nervu prietržom na krčku maternice vedie k rozvoju:

 • Trigeminálna neuralgia;
 • Poškodenie sluchu, zrak;
 • Oslabenie čuchu.

Takéto príznaky sú často zamieňané s bolesťami zubov, problémami inej povahy. Nesprávne vyšetrenie môže viesť k rozvoju patológie a dlhodobej bolesti, ktorú je ťažké odstrániť pomocou konvenčných liekov proti bolesti..

4-5 stavce

Z tejto oblasti medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice pokračuje inervácia nazoslabiálneho trojuholníka. Porušenie tohto oddelenia vedie k rozvoju takých príznakov, ako sú:

 • bolesti hlavy;
 • Ochrnutie svalov na jednej strane tváre;
 • Zvýšené choroby ucha, nosa;
 • Neschopnosť zdvihnúť zbrane rôznymi smermi;
 • Krk je ťažké nakloniť hlavu dozadu a do strán;
 • Predĺženie ramena v ohybe je ťažké alebo oslabené.

Vzhľadom na to, že krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje častými relapsmi iných chorôb, mnohé z nich nevenujú pozornosť hlavným príznakom patológie, a preto často chýba čas na liečbu. Ako liečiť prietrž, môže to povedať iba lekár.

5-6 stavcov

Z tejto časti pochádzajú nervové korene ovplyvňujúce fungovanie hltanu, hltanu a hlasiviek. Primerane sa teda prejavuje priškrtená prietrž v krčnej chrbtici:

 • Relapsy očných chorôb so zvýšenou frekvenciou;
 • Stále bolesti v krku;
 • chrapot;
 • Relapsy orálnych chorôb;
 • Mierne chvenie a znecitlivenie rúk;
 • Porušenie extenzie-flexia zápästia;
 • Ochabnutá ochrnutie ruky;
 • Pocit cudzieho tela v hrdle;
 • Brnenie, pálenie, znecitlivenie predlaktia;
 • Slabé bicepsy;
 • Bolesť v ramene od ramena po palec.

6-7 stavcov

Táto medzera má nervové korene, ktoré ovplyvňujú funkcie ramena, krku a mandlí. S kýlou chrbtice sa v tejto časti rozvíja:

 • Kríže;
 • dýchavičnosť;
 • Chronický kašeľ
 • chrapot;
 • Slabosť Tricepsu;
 • Pálenie a brnenie z ramena na stredný prst.

Túto symptomatológiu pacienti často ignorujú aj dlho, kým nenastane zhoršenie. Komplikácie prietrže krčnej chrbtice tejto časti môžu významne ovplyvniť výkon osoby. Preto sa nemusíte čudovať, ako žiť s herniou. Predovšetkým je lepšie si kúpiť zákopový obojok, ktorý vám lekár pomôže pri výbere. Používa sa tiež vtedy, keď sa pacient po odstránení kýly podrobí rehabilitácii..

7-8 stavce

Táto oblasť predstavuje spojenie hrudnej a krčnej chrbtice. Tu dochádza k inervácii ramien, lakťov a štítnej žľazy. Preto zovretá medzistavcová prietrž v krčnej oblasti uvedenej medzery vedie k:

 • Častá bronchitída;
 • Bolesť ramien a ramien;
 • Častá artróza, burzitída;
 • Letargia na podanie ruky;
 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Porušenie jemných pohybových schopností rúk;
 • Zmena citlivosti z malého prsta na lopatku.

Väčšina z vyššie uvedených príznakov prietrže krčnej chrbtice môže byť príznakom iných chorôb, vrátane nádorov malígnej a benígnej povahy, zápalu koreňov miechy. Takéto patológie medzistavcových platničiek a okolitých orgánov, tkanív sa dajú rozlíšiť iba pomocou závažných diagnostických opatrení vrátane MRI a počítačovej tomografie, ultrazvuku, krvných testov atď..

Komplikácie a ďalšie príznaky krčnej prietrže

Na pozadí kýly v krčnej chrbtici sa často vyvíjajú príznaky a choroby rôznej povahy. Je to vo väčšej miere spôsobené skutočnosťou, že v procese patológie sú nervové korene a krvné cievy vystavené najväčšiemu negatívnemu dopadu. Z toho vyplývajú všetky následné komplikácie. Z uvedených komplikácií je možné pochopiť nebezpečenstvo tejto choroby a jej následky pre človeka..

Cievna mozgová príhoda

Kýla môže viesť k ochoreniu, ako je ischemická mŕtvica. Predpovedanie takýchto dôsledkov je takmer nemožné. Takáto komplikácia sa vyvíja v dôsledku zovretia stavcovej artérie, ktorá prechádza v blízkosti miechy. Krvná zásoba mozgu je cez ňu.

So znížením prietoku krvi cez túto tepnu začnú trpieť rôzne časti mozgu. Pri dlhodobej expozícii tohto charakteru existuje riziko úmrtia mozgových buniek. V tomto prípade to môže byť nielen kýla, ale aj mäkké útvary, edematózne tkanivá, svaly v postihnutej oblasti. Kvôli bolesti sa začínajú sťahovať, čo spôsobuje ďalšie zaťaženie tepny. Vo všeobecnosti sa pozorujú tieto príznaky:

 • Hluk v ušiach;
 • ospalosť;
 • Zmätok, spomalenie vedomia;
 • Zvracanie s nevoľnosťou;
 • Bolesť hlavy a závraty;
 • Dvojité videnie „muchy“.

Aj keď prietrž krčnej chrbtice (lekár určuje príznaky liečby) sa vytvára postupne a pacient na začiatku pociťuje v postihnutej oblasti iba tupú bolesť, komplikácie tohto účinku sa môžu objaviť už v počiatočnom štádiu v latentnej forme. Takáto patológia môže dokonca viesť k smrti.

paralýza

Ďalšou nezvratnou komplikáciou, ktorá spôsobuje prietrž krčnej chrbtice, sú symptómy živé. Vo všeobecnosti je paralýza jednej alebo dvoch rúk spojená s atrofiou nervu miechy umiestnenej v cervikálnej oblasti. Pretože nervové bunky potrebujú živiny, kyslík a ďalšie stavebné prvky, ich nedostatok vedie k smrti veľkého počtu koncov. Toto vo väčšej miere ovplyvňuje citlivosť viacerých orgánov. Táto komplikácia sa často vyskytuje, ak sa vyvinie dorzálna hernia, pri ktorej sa v zadnej časti chrbtice objaví výčnelok..

Táto komplikácia sa vyskytuje pomerne zriedka, pretože telesné systémy majú svoje vlastné rezervné pohyby. Umožňujú obísť prekážky a organizovať takmer normálne prísun krvi. Ale v niektorých prípadoch, ak je kompresia krvných ciev príliš silná a rozsiahla, je stále možná atrofia mnohých nervových vlákien..

Dôležité! Akákoľvek komplikácia prietrže krku sa objavuje postupne. Pred akoukoľvek chorobou existuje ďalšia symptomatológia na dlhú dobu, ktorá je známa vopred. To vám umožní identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice vyžaduje ošetrenie v prvom štádiu.

Cervikálna ischias

Keď sa kýla začína tvoriť, tkanivo nie je touto patológiou okamžite ovplyvnené. V priebehu času však výstupok disku vedie k zúženiu krvných ciev, nervových zakončení a tkanív. Zvýšenie prietrže vedie k rozvoju zápalu, ktorý je zosilnený svalovým kŕčom.

S predĺženým zápalovým procesom sa vyvíja cervikálna radikulitída. Je to skôr bolestivé ochorenie, ktoré sa ťažko lieči a nemôže sa úplne vyliečiť. Čím dlhšie zápalový proces trvá, tým väčšia je šanca na rozvoj radikulitídy.

Iné dôsledky

Kýla medzistavcovej platničky krčnej chrbtice môže vyvolať vývoj rôznych patológií, ktoré ovplyvňujú zdravie pacienta a jeho vitálne funkcie. Ďalšími dôsledkami sú nasledujúce komplikácie prietrže prietrže:

 • Strata citlivosti;
 • Zhoršená chôdza;
 • Zhoršený prietok krvi mozgom;
 • Poškodenie pamäte.

Toto nie je úplný zoznam komplikácií a sprievodných symptómov zdĺhavého stavu s herniou krčnej chrbtice. Dôsledky takýchto symptómov môžu byť sprievodné choroby, ktoré sú ireverzibilné a nedajú sa liečiť..

liečba

Ako liečiť krčnú prietrž? Liečba sa môže podmienečne rozdeliť na klasickú a chirurgickú. V počiatočnom štádiu sa lekári snažia nepredpisovať chirurgický zákrok, snažia sa obmedziť iba na lieky, fyzioterapiu a korekciu životného štýlu. Ak sú komplikácie alebo prietrž krčných stavcov už veľké, ostáva iba vykonať chirurgický zákrok..

Klasická terapia

Klasická terapia pozostáva z liekov, fyzioterapie a ďalších techník. Drogová liečba prietrže je primárne zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu a obnovenie výživy. Vitamínové prípravky sa tiež bežne predpisujú. Používajú sa najmä tieto kategórie liekov:

 • NSAID sú nesteroidné protizápalové lieky. Predstavuje diklofenak, ibuprofén, nimesulid a iné podobné látky..
 • Hormonálne protizápalové lieky - hydrokortizón;
 • Lieky proti bolesti - ketonal, nimesulid atď. Tiež sa používajú blokády novokainu..
 • Vitamínové prípravky - so zaujatosťou pre vitamíny skupiny B, C atď. To znamená obnoviť fungovanie krvného zásobovania a nervového systému v krčných stavcoch a nielen.
 • Chondroprotektory - lieky na obnovu kostí a chrupavky. Zastúpené chondroxidom, chondrolonom, glukozamínom, Rumalonom, Elbonou atď..
 • Svalové relaxanciá - Tolperizon, Sirdalud, Tizalud.

Fyzioterapia sa vykonáva bez problémov. Používajú sa hlavne masáže, terapeutické cvičenia, elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, manuálna terapia, parafínové kúpele a pod. Niektoré postupy zahŕňajú užívanie drog. Cvičebnú terapiu nie je možné vykonať so zhoršením stavu. Masáž herniou krčnej chrbtice môže byť zverená iba odborníkom, inak existuje riziko zhoršenia patológie a stavu pacienta. V nemocnici sa niekedy používa trakcia alebo predĺženie krku. Používa sa tiež zákopový golier, ktorý umožňuje upevnenie krku v anatomicky správnej polohe. Možno v tom budete musieť na chvíľu spať..

Má sa začať s liečbou chrbtice stanovením denného režimu s normalizáciou pokoja a období aktivity, závažnosti fyzickej aktivity, výživy atď. Obzvlášť dôležité je normalizovať presne fyzickú aktivitu, ktorá pomôže obnoviť normálne podmienky fungovania tela. Liečba príznakov prietrže krčnej chrbtice by sa mala vykonávať súbežne s alternatívnymi metódami. Dobré výsledky nebudete môcť dosiahnuť jednotlivo..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba krčnej kýly chrbtice sa môže predpísať, ak existujú príznaky narušenej mozgovej cirkulácie a funkcie mozgu. Odstránenie prietrže miechy sa vykonáva jedným zo spôsobov, ako si lekár vyberie:

 • Osteosyntéza a predná discektómia;
 • Zadná discektómia s krčnou prietržou;
 • Endoskopická mikrodiscektómia.

Posledný typ operácie krčnej prietrže sa týka menej traumatických manipulácií, ale táto metóda sa nepoužíva pre veľké kýly. Počas procedúry sa uskutoční malý rez, prostredníctvom ktorého sa uskutočnia potrebné manipulácie na odstránenie patológie. Odstránením prietrže krčnej chrbtice je stupeň rizika významný pre zdravie pacienta, a preto nikto nemôže o výsledku operácie hovoriť s úplnou istotou. Vysvetľuje sa to zvolenou metódou chirurgického zákroku, komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Ďalej je rehabilitácia vykonaná po odstránení prietrže. Zotavenie a jeho trvanie závisí od typu operácie, zručnosti lekára, ako aj od vedomia operovaného pacienta. Možno budete potrebovať kapucňu v nemocnici alebo nosiť zákopový golier.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice v skorých štádiách, lekár vám povie lepšie. Liečba sa musí začať pri prvých príznakoch. To umožní upustiť od klasických metód a poraziť chorobu v skorých štádiách, keď sa komplikácie ešte nevyvinuli. Pamätajte, že najlepšou liečbou chrbtice je prevencia chorôb. Kýla v krčnej chrbtici, čo robiť, pri ktorej lekár hovorí, že sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Cervikálna kýla

Väčšina životov ľudí je sedavá, charakterizovaná sedavým spôsobom, doplnená večermi strávenými na gauči alebo pri počítači, a to aj v nie veľmi pohodlnej polohe. Táto situácia prispieva k rozvoju mnohých chorôb, tak či onak súvisiacich s chrbticou.

Podľa pacientov je krčka-stavcová hernia jednou z najhorších diagnóz. Ochorenie sa prejavuje prudkou náhlou bolesťou, ktorá pokrýva krk ramien, lopatky.

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je ochorenie s výraznými príznakmi, ktoré lekárovi umožňujú rýchlo a jednoznačne určiť diagnózu. Vzniká v dôsledku toho, že želé podobné jadro opúšťa disk. Veľkosť prietrže ovplyvňuje výber metodológie liečby, ktorá môže byť terapeutická alebo invazívna (s priemerom 5 až 6 mm).

Cervikálna kýla

Je dôležité vedieť, čo je nebezpečné prietrž krčných stavcov! Ak sa ochorenie nelieči, ale jednoducho zmierňuje príznaky bolesti analgetikami, môže mať takáto nedbanlivosť najsmutnejšie následky vrátane mozgovej príhody a zdravotného postihnutia..

Príčiny choroby

Otázky „prečo ma tak trápia“ a „čo spôsobuje kýly“ - sa týkajú všetkých pacientov, ktorí dostali túto nepríjemnú diagnózu. Ako ukazujú štatistiky, vo väčšine prípadov sme sami vinní.

Príčiny vzniku krčnej prietrže sú veľmi rôznorodé a zahŕňajú:

 • ochorenia. Príčinou sú často iné stavce (skolióza, spondylóza a iné);
 • poranenia. Akýkoľvek negatívny účinok na krčnú chrbticu môže spôsobiť chorobu bez ohľadu na povahu zranenia;
 • veková skupina pacienta. Rizikovou skupinou sú mladí, zdatní ľudia do 50 rokov, ktorých životný štýl sa nelíši v mobilite. Stavce strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú požadované užitočné stopové prvky a látky;
 • závislosť od nezdravého jedla, fajčenia, alkoholu. Teda prísun živín je potlačený, dochádza k strate flexibility medzistavcových platničiek, pružnosti;
 • genetické alebo vrodené abnormality.

Príznaky choroby

Prvé príznaky medzistavcovej prietrže sa objavujú nečakane. Najčastejšie sa jedná o akútnu bolesť ramien, ramien a krku, pacienti majú bolesti hlavy, slabosť, rýchlu únavu a závraty, prejavuje sa opuch tváre..

V závislosti od toho, ktorý medzistavcový disk na krku je poškodený, sa objavia rôzne príznaky. Vertebrálna kýla na krku je schopná vyžarovať bolesť iba v ramene, dávať na nohu, rameno, prsty.

Takmer vždy, medziobratlová hernia dáva do lopatky lopatky zo strany poškodenia krčných stavcov.

Znaky patológie

Miesto poškodeniaCharakteristické príznaky
Medzi C1 a C2Vyzerá vo forme:
 • bolesť polovice hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • hučanie v ušiach;
 • nervový stav;
 • zlyhania koordinácie.
Medzi C2 a C3Pretože sa na tomto mieste vykonávajú inervácie a prísun krvi do očí, na čelo a jazyk, najčastejšie môžeme hovoriť o nasledujúcich príznakoch:
 • nervový stav (panika, depresia, nervozita);
 • vzhľad vizuálneho rušenia („husacie hrbole“);
 • bolesť hlavy;
 • narušenie chuti;
 • hlava sa začne potiť.
Cervikálna prietrž C3 / c4Nervový koreň, ktorý sa nachádza v tejto oblasti, vykonáva inverziu v zuboch, kostiach tváre, tváre a vonkajšieho ucha. Príznaky choroby sú:
 • zhoršený sluch, čuch, chuť;
 • trigeminálna neuralgia
Kýla medzi 4 a 5 krčného stavcaZo zóny c4 / c5 dochádza k inervácii nosa a úst, známky prasknutia vláknitého prstenca:
 • pravidelné recidívy chorôb nosa a uší;
 • bolesť hlavy;
 • jednostranná paralýza tvárových svalov;
 • nie je možné roztiahnuť ruky nabok;
 • flexia / predĺženie pliec spôsobuje pocit slabosti;
 • pocit tlaku v krku.
Cervikálna kýla c5 / c6Odtiaľ pochádza inervácia hltanu, hltanu a hlasiviek. Hernia disku c5 / c6 sa objaví nasledovne:
 • sipot
 • pocit cudzieho predmetu v hrdle;
 • opakujúce sa choroby očí, ústnej dutiny, angíny;
 • chvenie rúk, ich necitlivosť;
 • je ťažké ohnúť / zosunúť zápästia, môže sa objaviť ochabnutá ochrnutie;
 • bolesť vychádzajúca z pleca a siahajúca po palec;
 • biceps ramena sa stáva slabým.
Kýla 6/7 krčného stavcaHernia disku c6 / c7, ktorej nervový koreň inervuje mandle, plecia, svaly krku, vedie k:
 • chronický kašeľ, chrapot;
 • kader;
 • silná dýchavičnosť;
 • nepohodlie zostupuje z ruky na stredný prst.
Medzi C7 a T1Z tejto oblasti sú inervované ramená, lakte, štítna žľaza, príznaky inervácie:
 • opakujúca sa bronchitída;
 • bolesť vychádzajúca z ramena a lopatky;
 • porušenie jemných pohybových schopností, „letargia“ rúk;
 • potrasenie rukou slabne;
 • artróza, burzitída, ochorenie štítnej žľazy.

Je dôležité to vedieť! Prietrž sa najčastejšie vyskytuje na úrovni stavcov c5 / c6 a c6 / c7, menej často c4 / c5, veľmi zriedka c7 / t1..

Dôsledky prietrže krčnej chrbtice

Pri absencii včasnej liečby, ku ktorej dochádza, nanešťastie, dosť často, sa choroba začína vyvíjať a obmedzuje obvyklý spôsob života. Preto by ste pri zisťovaní prvých klinických príznakov mali vyhľadať radu lekára:

 • zápal nervových zakončení vyvoláva rozvoj neuralgie zvanej ischias - extrémne bolestivé ochorenie, ktoré obmedzuje pohyblivosť rúk a krku;
 • stlačenie krvnej artérie vedúcej do mozgu môže viesť k mŕtvici;
 • poškodenie kýly nervových koreňov môže mať za následok ochrnutie končatín a postihnutie.

Kontraindikácie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice

V počiatočnej fáze liečby si lekári stanovili za cieľ - zabrániť ďalšiemu progresii choroby, zmierniť alebo aspoň zmierniť bolesť..

Čo sa nedá urobiť, aby nedošlo k zhoršeniu vášho vlastného stavu:

 • podnikať aktívne kroky;
 • pribrať;
 • Supercool;
 • počas akútnych záchvatov aplikujte otepľovacie masti;
 • samoliečba bez vedomia lekára;
 • užívajte silné lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu.

Liečba krčnej prietrže

Vo väčšine prípadov môžete na zvládnutie bolesti, odstránenie príznakov prietrže medzistavcovej platničky použiť medikačné a nechirurgické (tzv. Konzervatívne) metódy bez chirurgického zákroku..

Po zmiernení príznakov sa bolesť takmer nikdy nevráti.

Je dôležité vedieť, či sa prietrž v krčnej chrbtici lieči chirurgicky spoľahlivejšie a rýchlejšie! Pri pozitívnej dynamike je prijateľné pokračovať v nechirurgických metódach liečby, pretože neexistujú skutočné štúdie, ktoré by potvrdili vyššiu účinnosť krčnej stavcovej chirurgie..

Včasná a účinná liečba pomáha časom eliminovať bolesť končatín, slabosť, necitlivosť.

V akútnom období ochorenia sú okrem liekov proti bolesti potrebné na zníženie bolesti protizápalové nesteroidné lieky, ako je ibuprofén a jeho deriváty alebo inhibítory. Na otázku, či prietrž možno liečiť iba pomocou tabliet, je odpoveď vždy negatívna, pretože lieky iba zmiernia zápal a zmiernia bolesť..

Spoľahlivo hovorte o tom, ako sa zbaviť prietrže a čo robiť s ťažkou bolesťou, čo vám bude povedané v zdravotníckom zariadení, kde tieto choroby liečia. Vo väčšine prípadov odporúčania a rady lekárov kombinujú tieto metódy:

 1. lieky;
 2. injekčná terapia;
 3. fyzioterapeutické procedúry;
 4. starostlivo riadený režim.

Ak bolesť, slabosť a ďalšie príznaky pretrvávajú alebo sa dokonca zvyšujú, môže sa odporučiť chirurgický zákrok..

Je dôležité to vedieť! Po pozeraní videa o tom, ako liečiť kýlu doma a po rozhodnutí o samoliečbe, urobíte veľkú chybu. Ako liečiť túto nebezpečnú chorobu, len kvalifikovaný lekár, ktorý má príslušné vzdelanie a praktické skúsenosti, to vie určite.

Je možné masírovať prietrž krčnej chrbtice

Masážne pohyby pomáhajú obnoviť štruktúru chrbtice, umiestnenie disku, takže masáž pri krku je postup určený pri prietrži. Musí byť vykonávaná výlučne odborníkom v nemocnici alebo špecializovanej kancelárii.

Prvé stretnutia sú zamerané na relaxáciu a trvajú krátku dobu. Dĺžka masáže a intenzita nárazu sa zvyšujú s každou procedúrou.

Stretnutia zahŕňajú nielen akupresúru krčnej chrbtice, pokrývajú ramená, ramená, celú oblasť chrbta, dôraz sa kladie na chrbticu.

Manuálna terapia

Tento typ postupu pomáha zmierňovať bolesť, obnovuje krčný korzet a eliminuje redukčné defekty končatín. Mal by ju vykonávať iba masér špecializujúci sa na akupresúru chrbtice, pretože nesprávny účinok na jeho oblasti môže zmeniť pacienta na ochrnutú zdravotne postihnutú osobu..

Cvičenie na kýlu krčnej chrbtice

Fyzikálna terapia je jednou z metód, ktoré sa aktívne používajú na zníženie bolesti. Fyzická aktivita sa podáva extrémne odmeraným spôsobom, v závislosti od štádia choroby, závažnosti bolesti. Súbor fyzických cvičení pre každého konkrétneho pacienta predpisuje rehabilitológ.

Použitie jogy pri detekcii kýly u pacienta je nielen možné, ale aj vysoko žiaduce. Pózy tohto východného učenia sú bezpečné, nesú rovnaké zaťaženie tela, pomáhajú obnoviť silu a zdravie.

Ak patológia nie je v ťažkom štádiu, umožňujeme ľahký beh na krátke vzdialenosti, pričom predpokladom je nosenie špeciálnej obuvi..

Vhodnosť na herniu krčnej chrbtice

Dobre navrhnuté tréningové cvičenia vo fitnescentre pomôžu posilniť svaly a obnoviť zdravie. Mali by sa začať iba vtedy, ak dôjde k akútnemu štádiu choroby, bolestivé bolesti ustúpia.

plávanie

Plávanie je účinná a bežná metóda liečby a prevencie prietrže. Pomáha posilňovať svaly chrbtice, vyvážiť váhu, zväčšiť priestor medzi stavcami a uvoľniť zovretý nerv..

Takéto školenie má pozitívny vplyv na pocit a pohodu pacienta, ale môže sa uskutočniť iba pod dohľadom skúseného trénera..

Aplikátor Kuznetsova

Jednou z ďalších metód liečby hernie krčnej chrbtice je použitie aplikátora Kuznetsov. Autor vyvinul niekoľko typov, ktoré sa z hľadiska dopadu líšia:

Odporúča sa použitie každej z nich v špecifickom poradí. Lekári tiež často predpisujú aplikátor ihly Lyapko.

Shants Collar

Nosenie tohto ochranného zariadenia sa odporúča v akútnom období ochorenia, keď sa pacientovi odporúča absolútny mier. Zoberie váhu hlavy, vyrovná krčné stavce.

akupunktúra

Jedným z najdôležitejších problémov pri odstraňovaní bolesti a znižovaní tlaku na zovretý koreň je dosiahnutie uvoľnenia svalov obmedzených na kŕče. Akupunktúra s prietržom krčnej chrbtice pomáha zmierňovať bolesť, uvoľňovať svalové kŕče, obnovuje fungovanie miechových nervov a odstraňuje poruchy, ktoré sa vyskytli v dôsledku výčnelku..

Pijavice s kýlou krčnej chrbtice

Jedným z dôsledkov prietrže je opuch nervového koreňa. Liečba pijavicami ho pomáha odstrániť (hirudoterapia), ktorej enzýmy pomáhajú eliminovať zápalové a adhézne procesy.

injekcie

Epidurálne steroidné injekcie sú užitočné na zmiernenie zápalu v prípade silnej bolesti prietrže krčnej chrbtice. Sú účinné ako súčasť komplexného rehabilitačného programu, ktorý zahŕňa množstvo postupov špecifikovaných v tejto časti..

fyzioterapia

Je povinný na liečbu tejto choroby. Je pravda, že až po siedmom dni, keď je bolesť znížená. Elektroforéza, parafín a magnetoterapia sa zvyčajne predpisujú, ďalšie postupy.

elektroforéza

Elektroforéza je jedným z najbezpečnejších a najrýchlejších spôsobov dodania lieku do postihnutej oblasti. Umožňuje zastaviť bolesť, dodatočne stimulovať svaly bez ovplyvnenia iných systémov tela

Lieky na kýlu krčnej chrbtice

Okrem už spomínaných nesteroidných liekov sa na liečbu prietrže predpisujú aj tieto lieky: biogénne stimulanty, lieky na zlepšenie zásobovania periférnou krvou a iné.

Ako lokálne protizápalové liečivo sa môžu tiež odporúčať nesteroidné masti..

Blokáda herniou krčnej chrbtice

V závislosti od umiestnenia prietrže a sprievodných symptómov môže lekár predpísať blokádu liekov s lidokaínom, novokaínom, trimecaínom atď. Tento krok má niekoľko dôležitých výhod:

 • má vynikajúci analgetický účinok;
 • netoxický a bezpečný;
 • nervové tkanivo je citlivé na podávané liečivo.

Tento postup sa však považuje za chirurgický zákrok, preto je možné, že sa vyskytnú komplikácie, s ktorými by ste sa mali skôr, ako s tým súhlasíte, oboznámiť..

Operácia krčnej prietrže

Chirurgia medziobratlovej krčnej prietrže je zameraná na obnovenie normálnej anatomickej štruktúry chrbtice a vytvorenie podpory pre poškodený segment. Zlepšenia sa pozorujú ihneď po skončení rehabilitačného obdobia..

Veľkosť prietrže pri operácii je viac ako 5 mm, ale aj pri jej menších rozmeroch, ak konzervatívna liečba nepomôže, môže lekár odporučiť invazívny zákrok.

Tento postup sa považuje za spoľahlivý, odstránenie prietrže prináša úľavu od bolesti v 95 až 98% prípadov. Pri vykonávaní skúseným chirurgom je stupeň nebezpečenstva a nežiaduce pooperačné komplikácie minimalizované.

Táto metóda má však aj určité nevýhody vo forme možných negatívnych dôsledkov:

 1. možnosť recidívy;
 2. poškodenie miechy počas operácie.

Liečba ľudovými liekmi

Klasickú liečbu možno doplniť použitím ľudových receptov založených na liečivých rastlinách. Je však dôležité sledovať zloženie prípravku a použitia, používať ich iba ako doplnok, a nie ich nahrádzať klasickou liečbou, veriť v pozitívny účinok.

Profylaxia krčnej prietrže

 • strata váhy;
 • posilnenie krčnej chrbtice prostredníctvom primeranej fyzickej námahy;
 • eliminovať poruchy krvácania;
 • ísť k lekárovi pri prvých príznakoch prietrže;
 • pri detekcii osteochondrózy má na sebe špeciálny fixačný korzet.

životný štýl

Prítomnosť choroby, ako je prietrž krčnej chrbtice, ukladá pacientovi určité obmedzenia na životný štýl. Je potrebné minimalizovať pohyby, ktoré vyvolávajú výskyt bolesti, môžu viesť k zovretiu koreňov.

V prvých dňoch exacerbácií lekári odporúčajú dokonca úplne obmedziť pohyb zavedením odpočinku na lôžku. Mali by ste sa tiež vzdať fyzickej aktivity, silových cvičení. Ak je bolesť silná, je potrebné nosiť špeciálny obmedzujúci korzet, ktorý bezpečne pripevní krk a vezme na vedomie váhu hlavy.

Je dôležité, aby pacient vedel, ako správne spať s herniou, musí sa kúpiť špeciálny ortopedický vankúš a matrac, ktoré podporujú optimálnu fyziologickú polohu tela..

Nezabudnite na kontrolu vlastnej stravy. Správna výživa je kľúčom k pohody, strate hmotnosti a prevencii prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mnohí veria, že prietrž je formácia, ktorá sa objavuje pod kožou brucha, v slabinách alebo dokonca nižšia. „Klasické“ formy sa skutočne prejavujú týmto spôsobom: pupočníková, ingvinálna, femorálna, kýla bielej línie brucha..
Nedostatočnosť srdcovej činnosti žalúdka je ochorenie, pri ktorom dochádza k neúplnému uzatvoreniu chlopne, ktorá oddeľuje pažerák od skutočného tela žalúdka.
Jedným z najčastejších ochorení v našej modernej dobe, lekári považujú osteochondrózu. Predovšetkým je diagnostikovaná u ľudí, ktorých motorická aktivita je znížená kvôli sedavej práci a sedavému životnému štýlu.