loader

Hlavná

Žalúdok

Schmorlova kýla bedrovej kosti

Schmorlova kýla je výčnelok medzistavcovej platničky, ale v obvyklom horizontálnom smere, ale vo vertikálnej rovine. Patológiu objavil a podrobne opísal nemecký stavovec Christian Schmorl. Od tej doby patológia nesie jeho meno. Ako percento klasických variantov medzistavcových hernií tieto choroby zaberajú asi 18%. Najčastejšie sa predpoklady tvoria v ranom detstve. Počas rastu dospievajúcich dochádza k nadmernej tvorbe chrupavky. Protlačuje medzistavcovú uzatváraciu platničku a deformuje kostné tkanivo stavca.

Takýto mechanizmus pre včasný vývoj Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice navrhuje množstvo vedcov a lekárov. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie. Vo väčšine prípadov sa vyvíja Schmorlova kýla lumbosakrálnej oblasti, ktorá sa nachádza v oblasti stavcov L5 a S1. Chrupavkový disk nachádzajúci sa medzi nimi má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko ľudského tela. K kompresii dochádza dokonca aj v pokoji (sedenie alebo státie). Disk L5-S1 preto rýchlo získava chrupavkovú hmotu, má najsilnejšiu membránu (vláknitý kruh) a najpôsobivejšie vláknité želatínové teleso (vnútorný obsah disku)..

Schmorlova hernia v lumbosakrálnej chrbtici sa vytvára podľa nasledujúceho patogénneho princípu:

 1. vývoj osteochondrózy znamená postupnú sklerózu blokovacích dosiek, ktoré rozdeľujú povrch kosti stavcov a medzistavcové platničky (sú zodpovedné za prísun krvi do tkaniva kostí a chrupavky);
 2. dehydratovaná a zničená terminálna doska sa stáva náchylnou na vystavenie patogénnym faktorom vplyvu;
 3. degeneratívny dystrofický proces vo vláknitom kruhu medzistavcových platničiek vedie k tomu, že stráca svoju elasticitu a elasticitu;
 4. akákoľvek vertikálna fyzická aktivita (napríklad prenos gravitácie alebo pristátie z päty) vedie k vyčnievaniu jadra buničiny v oblasti spojenia s koncovou doskou;
 5. pretože uzamykacia doska je už zničená, dôjde k narušeniu jej integrity a časť vláknitého prstenca prekĺzne do kostnej štruktúry stavcovského tela;
 6. s čiastočným roztrhnutím proteíny želatínového telesa pulpózneho jadra výstupu medzistavcových platničiek;
 7. dráždia tkanivo koncovej platne a tela stavcov;
 8. spustí sa zápalová reakcia, v dôsledku ktorej sa začne postupne topiť kostné tkanivo;
 9. vytvára sa dutina, v ktorej sa nachádza Schmorlova kýla;
 10. v následných epizódach výstupu z buničitého jadra sa situácia opakuje a objem herniálneho výčnelku neustále rastie.

To všetko môže viesť buď k úplnému výstupu z buničitého jadra do tela stavcov alebo ku kompresnému zlomeniu chrbtice so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Je potrebné začať včasnú liečbu tejto patológie, aj keď nedáva žiadne príznaky a príznaky. Pacient s podobným problémom sa môže do určitej doby považovať za úplne zdravého. S rastom herniového výčnelku sa však riziko zlomeniny stavcov neustále zvyšuje. Je postihnutá postihnutím kvôli ochrnutiu dolných končatín.

V súčasnosti je možné liečiť Schmorlovu prietrž pomocou konzervatívnych metód manuálnej terapie bez chirurgického zákroku. Čím skôr sa začne terapia, tým vyššia je pravdepodobnosť úplného obnovenia integrity kostného tkaniva stavcov a ich uzatváracích dosiek..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova hernia v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sa vyvíja v dôsledku pôsobenia negatívnych faktorov. Väčšina lekárov tvrdí, že k tejto chorobe existuje genetická predispozícia. Ak niektorý z rodičov trpí podobnou deformáciou stavcov, potom u dieťaťa s vysokou pravdepodobnosťou v období dospievania sa môžu vyskytnúť primárne klinické príznaky. Preto by sa malo dôkladné vyšetrenie miechy vykonať približne po 14 až 15 rokoch. Pri odhaľovaní skutočnosti, že sa vyvinie patológia, je potrebné začať s primeranou liečbou čo najskôr.

Hlavné dôvody vývoja Schmorlovej kýly:

 • porušenie odporúčaní ošetrujúceho lekára o diéte, prijímaní špeciálnych vitamínových a minerálnych komplexov, užívaní drog bez lekárskeho predpisu atď. tehotnými ženami;
 • - poranenia chrbtice vrátane modrín, prasklín stavcov, zlomenín stlačených tlakom atď.;
 • nádorové procesy, napríklad hemangiom chrbtice, ktorý po ošetrení zanechá dutinu;
 • infekčné zápalové procesy;
 • aseptická nekróza kostného tkaniva chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné choroby;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • dystrofia a atrofia svalovej kostry chrbta v určitých oblastiach;
 • spinálna osteochondróza a jej komplikácie, ako je výčnelok, extrúzia a prietrž.

Toto nie je úplný zoznam pravdepodobných príčin výskytu patológie. Je dôležité pochopiť, že udržiavanie sedavého životného štýlu, zlá výživa, pitie alkoholu a fajčenie nepriaznivo ovplyvňujú všetky chrupavky v ľudskom tele. Preto je dôležité viesť zdravý životný štýl, racionálne jesť, vzdať sa zlých návykov a pravidelne cvičiť.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej kosti

Vo väčšine prípadov Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nedáva príznaky. Pacientovi sa zdá, že je úplne zdravý. Výčnelok sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní, ktoré sa robí z úplne iného dôvodu..

To neznamená, že príznaky Schmorlovej kýly v bedrovej oblasti úplne chýbajú. V skutočnosti sú, iba pacienti si zvyknú, že im nevenujú pozornosť.

Klinické charakteristické znaky vývoja Schmorlovej kýly v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sú:

 • tupá intermitentná bolesť v panvových kostiach a bedrovej oblasti;
 • tuhosť pohybov, ktorá sa prejavuje najmä v prvých hodinách po prebudení;
 • neschopnosť dokončiť plný ohyb vpred as rovnými nohami dotýkať sa podlahy celou oblasťou dlane;
 • ťažkosti so sklopením na jednej zo strán;
 • únava svalov chrbta, ak je to potrebné, len stát alebo sedieť.

Všetky tieto príznaky sa musia považovať za príznaky choroby. Ak sa vyskytnú, mali by ste sa okamžite poradiť s neurológom alebo stavcom.

Aké je riziko Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice?

Centrálna kýla Schmorl v lumbálnej oblasti je lokalizovaná v strede tela stavcov. Okrem toho sa diagnostikuje ľavá a pravá strana, zadná a predná strana. Drážky môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Ich veľkosť závisí od závažnosti patológie..

Najdôležitejšou vecou, ​​pri ktorej je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nebezpečná, je riziko zlomeniny stavca, a to aj pri miernom mechanickom náraze. Malý náraz, pád z výšky, nehoda - to všetko môže viesť k kompresnému zlomeniu chrbtice, paralýze dolného tela, zhoršenej funkcii brušnej dutiny a malej panve..

U približne polovice pacientov vedie Schmorlova intervertebrálna hernia bedrovej oblasti k úplnému zničeniu disku a fúzii susediacich stavcov. To má za následok obmedzenie pohyblivosti a porušenie mechanizmu distribúcie odpisového zaťaženia chrbtice. Pozícia pacienta je narušená, objavuje sa deformácia miechy a začína sa proces veľmi rýchlej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcie takmer všetkých medzistavcových platničiek. Toto je veľmi nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie..

Čo robiť a ako liečiť Schmorlovu prietrž v bedrovej oblasti

Schmorlova kýla v bedrových stavcoch je nebezpečná, a preto by sa mali prijať opatrenia okamžite po zistení patologických zmien. Prvá vec, ktorá sa týka Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, je navštíviť skúseného neurológa alebo vertebroológa. V žiadnom prípade by ste nemali hľadať informácie o tom, ako zaobchádzať so Schmorlovou kýlou bedrovej chrbtice nezávisle na internete. Spoľahlivé informácie sú veľmi malé. Umiestňované kurzy nie sú navrhnuté pre individuálne charakteristiky vášho tela. To môže viesť k negatívnym dôsledkom..

Uzamknite jednoduché pravidlo. O tom, ako liečiť Schmorlovu prietrž lumbálnej chrbtice vo vašom konkrétnom prípade, iba skúsený stavovec vám môže povedať na základe diagnostických testov.

Pred úplným zotavením musíte samozrejme obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa pádu, pomliaždeniu chrbta, skákanie, prudké otočenie tela, zdvíhanie závaží atď. Pokúste sa riadiť pokynmi lekára a správne usporiadať spánok a pracovisko, racionalizovať svoju stravu a distribuovať doby práce a odpočinku počas dňa.

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Je potrebné začať s liečbou Schmorlovej lumbálnej prietrže elimináciou vertikálnej kompresie. Na tieto účely je optimálna trakcia chrbtice. Počas postupu je tlak z koncovej dosky eliminovaný. Obnoví sa fyziologická výška medzistavcových platničiek. Stačilo 3-4 postupy. Mali by sa však vykonávať po špeciálnom tréningu pomocou masáže a osteopatie pod dohľadom skúseného stavovca..

V budúcnosti sa terapeutická gymnastika a kinezioterapia používajú na liečbu Schmorlovej kýly bedrovej bedrovej kosti. Sú určené na obnovenie difúznej výživy vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Akonáhle znovu získa svoju pevnosť a pružnosť, herniálny výstupok sa narovná.

Následná liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice bude zahŕňať reflexológiu, masáž, osteopatiu, fyzioterapiu a vystavenie laserom. Všetky metódy budú zamerané na obnovenie integrity kostného tkaniva stavca a jeho uzatváracej platne..

Najlepšie je ísť na špecializovanú kliniku ručnej terapie na komplexnú a účinnú liečbu. Priebeh liečby by mal byť vyvinutý vertebroológom alebo neurológom.

Metódy chirurgického ošetrenia sa používajú iba vtedy, ak existuje hrozba pre integritu stavovcov.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Schmorlova kýla je spôsobená degeneratívnymi procesmi

Schmorlova kýla je jednou z chorôb pohybového ústrojenstva, ktorá je spôsobená procesmi degeneratívnej povahy. Na začiatku je potrebné uviesť, že hoci Schmorlova kýla je dôsledkom zranení rôznej závažnosti, ktoré jednorazovo alebo trvalo narušujú štruktúru medzistavcových platničiek, je to dôsledok moderného životného štýlu, v ktorom sa náležitej pozornosti nevenuje náležitá pozornosť výžive, športu a včasnej diagnostike chorôb. a čas.

Čo je a ako sa formuje Schmorlova kýla??

Schmorlova kýla je choroba, pri ktorej sa medzistavcový disk vtlačí do stredu stavcov a vyplní jej praskliny, vydutie, čím porušuje prirodzené vzorce pohybu stavcov..

V dôsledku narušenia integrity medzistavcových platničiek sa jeho substancia začína vytvrdzovať a vytvára hustý rast tuhej kosti, ktorý nielen stláča mäkké tkanivá, ale ovplyvňuje aj uhly ohybu ľudskej chrbtice..

Schmorlova kýla a jej príznaky sú osobitným problémom, ktorý sa týka moderných lekárov zapojených do diagnostiky tohto ochorenia. Pointa je, že prvé štádiá choroby, pri ktorých sa dá ľahko a bez poškodenia tela vyliečiť, nemajú zjavné príznaky. Schmorlova kýla, ktorej príznaky sa objavujú, keď medzistavcový disk už tvorí pevnú látku, vyžaduje okamžitú liečbu a odstránenie celého komplexu faktorov, ktoré viedli k chorobe..

Ako sa liečiť a ako sa vyhnúť Schmorlovej hernii?

Liečba choroby, ako je Schmorlova kýla, sa začína úplnou a komplexnou diagnózou. Lekár často predpisuje zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ktoré poskytuje úplný obraz o chorobe a ukazuje stupeň poškodenia mäkkých tkanív. Okamžite treba poznamenať, že liečba kýly Schmorlovej je úplnou zmenou životného štýlu a výživy.

Spočiatku by ste mali zariadenie a miesto na spanie vybaviť ortopedickými pomôckami. Potom sa oplatí, s pomocou odborníka na výživu, prehodnotiť vašu stravu tak, aby sa do nej vitamíny a minerálne látky dostávali v hojnom množstve, sú potrebné na regeneráciu medzistavcových platničiek a na prevenciu podobných chorôb v budúcnosti..

Chirurg je potrebný iba v pokročilom štádiu ochorenia, keď je medzistavcový disk takmer úplne zničený a jeho zvyšky sa zmenili na kostné tkanivo a interferujú s pohybom chrbta, čo spôsobuje nepohodlie.

Ak začnete liečbu včas a podrobíte sa plánovaným vyšetreniam, môžete to urobiť s liekmi proti bolesti a so špeciálnymi chondroprotektormi, ktoré chránia ľudské kosti.

Schmorlova kýla bedrovej, hrudnej chrbtice: čo to je, ako s tým zaobchádzať

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Schmorlova kýla chrbtice alebo Schmorlova chrupavková uzlina sú rádiologickým konceptom, ktorý prvýkrát opísal nemecký vedec, lekár Christian Schmorl..

Schmorlova kýla chrbtice je potápanie alebo dierovanie chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do hubovitej kosti, do tela dolného alebo horného stavca. Má veľmi často genetickú povahu alebo sa vytvára v ranom detstve v dôsledku rýchleho rastu ľudského tela.

Pri takomto raste dieťaťa sa mäkké tkanivá môžu rýchlo pretiahnuť a kostné tkanivo nemôže reagovať tak rýchlo na rýchly rast a začína sa vo vývoji zaostávať. Výsledkom tohto procesu je vytváranie dutín vo stavcoch (v ich hubovitom tele). Po uplynutí času padajú stavcové koncové platne do týchto dutín.

Kýla Schmorl sa líši od zvyčajnej medzistavcovej prietrže takto:

 • Lokalizácia (umiestnenie).
 • Neurovaskulárne zväzky sa nezúčastňujú patologickej reakcie.
 • Schmorlova kýla nekomprimuje miechy a miechu.
 • Klinické prejavy môžu chýbať alebo veľmi zriedkavé, pretože na tvorbe Schmorlovej kýly sa podieľajú iba stavce a medzistavcové platničky.
 • Takmer vždy sa vyskytuje v detstve a dospievaní.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

 1. Schmorlova kýla v priebehu času prispieva k rednutiu stavcov, spôsobuje ich náchylnosť na fyzickú námahu a otrasy, v dôsledku čoho sa môže vyskytnúť kompresná fraktúra (veľmi závažná patológia)..
 2. Zapojenie do patologického procesu medzistavcových platničiek, jeho dierovanie alebo potopenie do prietrže, výrazne zhoršuje funkciu chrbtice, ktorá môže spôsobiť postihnutie.
 3. Schmorlova kýla tiež zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov, čo je jednou z príčin skorej artrózy týchto kĺbov..
 4. Schmorlova kýla nájdená na röntgenovom snímaní môže byť predzvesťou tvorby ďalšej medzistavcovej prietrže.

Preto je Schmorlova kýla nebezpečná, t.j. ich komplikácie. Preto, aj keď neexistujú klinické prejavy tejto prietrže, ale existujú náhodne identifikované rádiologické príznaky, musíte okamžite začať s liečbou, aby ste zabránili výskytu komplikácií..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla má tieto príčiny:

 1. Dedičná predispozícia (jednotlivé štrukturálne vlastnosti stavcových koncových dosiek).
 2. Rýchly rast dieťaťa v skorom alebo dospievajúcom období, sprevádzaný oneskoreným rastom kostí s normálnym rastom chrupavky. Výsledkom je, že sa v stavcoch vytvárajú dutiny a plnia sa chrupavky.
 3. Mikrotrauma chrbtice alebo nadmerná fyzická námaha na ňu (napríklad v športe: potápanie, tanec - tvarovanie, aerobik alebo počas tehotenstva).
 4. Poranenie spôsobené prudkým nárastom hmotnosti alebo pádom zhora nadol.
 5. Deformácia kosti a chrupavky v dôsledku osteoporózy, najmä u starších ľudí.
 6. Zhoršenie prísunu krvi stavcom, v dôsledku ktorého sa stávajú menej trvanlivými a jednoducho vymačkávanými medzistavcovými platničkami (príčiny zhoršenia prísunu krvi do chrbtice sú sklon, kyfóza, Scheuermann-Mauova choroba, sedavý spôsob života, často medzi astronautmi).
 7. Nedostatok kostného vápnika.
 8. Porušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

Príznaky Schmorlovej kýly

Klinické príznaky Schmorlovej kýly obvykle nie sú prítomné alebo sú veľmi zriedkavé. Od Schmorlovej kýly:

 • nekomprimuje nervové korene a krvné cievy,
 • nespôsobuje aseptický zápal,
 • nespôsobuje svalové kŕče.

Schmorlova hernia, ako už bolo uvedené, je röntgenovým znamením a pri diagnostických vyšetreniach spojených s inými problémami chrbtice sa náhodou často zisťuje náhodne. Niekedy sa môže vyskytnúť bolesť miestnej (miestnej) povahy. Takáto bolesť sa často objavuje počas cvičenia a počas odpočinku zmizne alebo zmizne. V tomto ohľade sú hlavnými sťažnosťami neschopnosť vykonávať športové aktivity v plnom rozsahu.

Palpácia (s palpáciou) v oblasti postihnutého stavca môže spôsobiť miernu bolesť a môže sa určiť svalový spazmus. Neurologické a vaskulárne zmeny sa nepozorujú.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa zvyčajne neobjavuje. Môže však byť sprevádzaná zvýšenou únavou v bedrovej oblasti, pocitom nepohodlia a zníženou flexibilitou chrbta. Náhodne sa zistí pri diagnostickom röntgenovom vyšetrení chrbtice na iné choroby. Veľmi zriedkavo môže Schmorlova kýla spôsobovať bolesť v bedrovej a dolnej končatine, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom fyzickej námahy alebo je počiatočným príznakom herniovej komplikácie. S progresom patologického procesu môže medzistavcová platnička úplne spadnúť do prietrže, čo by narušilo funkciu bedrových stavcov. Okrem toho je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice slabým miestom, kde sa môže vyskytnúť kompresná zlomenina stavca. To sa stáva:

 • s výrazným bočným zaťažením chrbtice,
 • počas odrazu,
 • v prípade kompresie chrbtice pozdĺž osi.

Z tohto dôvodu si identifikovaná Schmorlova prietrž vyžaduje včasnú liečbu. Schmorlova kýla sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni bedrovej chrbtice. V tejto časti je päť stavcov, pretože sú najväčšie bedrová oblasť má veľké zaťaženie. V závislosti od umiestnenia kýly sa urobí röntgenová „diagnóza“ Schmorlovej kýly L1, L2, L3, L4 alebo L5..

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni hrudnej chrbtice a je menej obvyklá vo vzťahu k iným typom kýly. Najčastejšie sa vyskytuje na úrovni 8 - 12. Prietrž prietrže je často asymptomatická. pretože je ovplyvnené iba kostné tkanivo, ale nie nervové zakončenie. A neprítomnosť bolesti sprevádzaná predčasnou diagnózou kýly. Ako Schmorlova hernia rastie, môže sa vyskytnúť zvýšená celková únava v hrudnej chrbtici a lokálna únava v hrudnej oblasti chrbta. Zvýšená celková únava je spôsobená poruchou vnútorných orgánov - srdca a pľúc (môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, rýchly pulz). V priebehu času sa vyskytujú bolesti chrbta, najmä pri fyzickej námahe, ktorá v pokoji klesá a môže sa vzdať.

Schmorlova kýla krčnej chrbtice

Schmorlova kýla krčnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje kvôli mäkkosti samotných krčných stavcov. V počiatočnej fáze as malými rozmermi je priebeh kýly Schmorlovej v krčnej oblasti asymptomatický. S priebehom tohto procesu sa prejavuje slabosť, zvýšená únava a bolesť v krku, najmä počas cvičenia. Progresia kýly krčnej chrbtice (jej zväčšenie alebo komplikácia) môže byť sprevádzaná narušením mozgového obehu, ktorý sa klinicky prejavuje bolesťami hlavy, ospalosťou, celkovou slabosťou a zvýšenou únavou..

Viac hernias Schmorl

Viaceré kýly Schmorlu ovplyvňujú významný segment miechy, v dôsledku čoho sú ich hlavné prejavy:

 • chronická bolesť, ktorá sa zvyšuje vo zvislej polohe (keď osoba stojí alebo sedí) a klesá v polohe na bruchu.
 • Vizuálne je u týchto ľudí sklon chrbtice smerom dopredu zreteľne zvýšený a prirodzené ohyby chrbtice - hrudník a bedra sa vyhladzujú, čím sa vytvára veľmi priama forma..
 • Zaznamenaný sklon a zhoršené držanie tela.
 • Zaznamenáva sa aj zvýšená únavnosť chrbta a výsledkom je zníženie pracovnej kapacity.

Hernie viacerých Schmorlovcov môžu mať tiež asymptomatický priebeh, najmä v prípadoch, keď je postihnutá stredná časť stavcov. Takéto kýly sa spravidla zisťujú náhodne v ranom detstve a dospievaní a často môžu samy zmiznúť. Príčinou takýchto hernií je genetická predispozícia (najčastejšie) a pravdepodobne nedostatok vápnika.

Ak sa na prednej strane stavcov nachádza viac kýly Schmorl, potom existuje vysoké riziko medzistavcovej prietrže a kompresného lomu. Také deformácie na prednej strane stavcov sa často vyskytujú v bedrovej oblasti a môžu byť sprevádzané strednými kýlami v susednom chrbtovom stĺpci. Takáto patológia vyžaduje povinný odborný dohľad a včasnú terapiu..

Medziobratlová hernia Schmorl

Schmorlova medziobratlová hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná. Jediná medziobratlová hernia Schmorl sa zvyčajne neprejavuje klinickými príznakmi. Ak je však v chrbtici súčasne niekoľko hernií (najmä v jednom z jej oddelení), vedie to k narušeniu jej pohyblivosti a zakrivenia. Jednotlivé Schmorlove medzistavcové kýly sa zvyčajne tvoria v dospelosti a starších ľuďoch a sú lokalizované hlavne v lumbosakrálnej oblasti. Hernie viacerých Schmorlov sa vyskytujú u mladých a častejšie v hrudnej chrbtici. Schmorlova medziobratlová hernia sa pri rádiografii náhodne deteguje na inú chorobu.

Stredná kýla Schmorl

 • Centrálna kýla Schmorl má priaznivejší priebeh a najčastejšie sa vyskytuje. Priebeh tejto hernie je zvyčajne asymptomatický a určuje sa pomocou röntgenovej alebo tomografickej vyšetrovacej metódy. V prípadoch, keď je stredná hernia Schmorl veľká, objavujú sa klinické príznaky charakteristické pre osteochondrózu chrbtice:
 • bolesť vznikajúca pri chôdzi, dlhšom státí alebo pri ohýbaní;
 • pocit únavy v chrbte;
 • je možná bolesť v lumbálnej oblasti vyžarujúca do dolných končatín;
 • zmena (obmedzenie) pohyblivosti chrbtice v postihnutej oblasti.

V prípade náhodného odhalenia centrálnej kýly Schmorl je lepšie sa obrátiť na odborníka, aby sa začalo včasné predchádzanie možným komplikáciám..

Schmorlova kýla a tehotenstvo

Schmorlova kýla a tehotenstvo sú kompatibilné. Najmä ak sa prietrž nevyskytla pred tehotenstvom. Ale v každom prípade, ak je Schmorlova hernia zistená počas tehotenstva, je potrebné, aby bola pod osobitným dohľadom lekára (ortopédka, neurológka, gynekológa pôrodníka) a veľmi sa o seba starala. pretože počas tehotenstva sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice. Počas tehotenstva môže byť potrebné nosiť opasok, korzet alebo obväz, ako aj ísť do bazéna. Všetky tieto opatrenia budú veľmi užitočné pre tehotnú ženu aj pre nenarodené dieťa. Ak je Schmorlova kýla zistená pred tehotenstvom, odporúča sa, aby ste si ju pred plánovaním najprv posilnili.

Dôsledky Schmorlovej kýly

Dôsledky kýly Schmorlovej môžu byť rôzne. Môže existovať dlhý čas a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť, nemôže napredovať a nesmie byť komplikovaný. V prípade jej zvýšenia, napredovania procesu, však vyplynú tieto dôsledky:

 • vznik medzistavcovej prietrže, závažnejšieho ochorenia, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu s možným chirurgickým zákrokom. Pretože neurovaskulárne zväzky a dokonca miecha sú už zapojené do patologického procesu.
 • Existuje tendencia ku kompresným zlomeninám chrbtice, ktoré sa môžu vyskytnúť pri fyzickej námahe (najmä u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom)..
 • Zvyšujúce sa zaťaženie medzistavcových kĺbov vyvoláva vznik skorej artrózy týchto kĺbov.
 • Prerušené držanie tela, flexibilita a pohyblivosť chrbtice.
 • Vyvíja sa výrazné zakrivenie chrbtice - ak je postihnutá hrudná oblasť, vyskytuje sa kyfóza a ak je postihnutá bedrová chrbtica, lordóza.

Takéto následky nielen narušujú pohyb pri chôdzi, spôsobujú bolesť a nepohodlie, ale tiež znemožňujú športovanie a dokonca môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Vzhľadom na možné dôsledky kýly Schmorla je potrebné prijať potrebné opatrenia, aby sa včas zabránilo jej progresii..

Diagnóza Schmorlovej kýly

Diagnóza Schmorlovej kýly je založená na:

 • sťažnosti - prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti, jej lokalizácia, závislosť bolesti od účinkov fyzickej námahy, či bolesť v polohe na chrbte klesá.
 • Prípadové anamnézy - má rodina v rodine Schmorlovu prietrž, boli predtým zaznamenané poranenia miechy atď..
 • Vizuálne vyšetrenie a palpácia pozdĺž chrbtice - je akékoľvek zakrivenie alebo opuch mäkkých tkanív.
 • Ďalšie vyšetrovacie metódy - rádiografia (hlavná metóda v diagnostike), počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia.

V prípade potreby konzultácie s lekármi týchto špecialít - ortopéd, neurológ, vertebroológ.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie Schmorlovej kýly chrbtice

Identifikácia uzuratívnych defektov chrbtice je príležitosťou na začatie liečby Schmorlovej kýly. Ak neexistujú klinické príznaky, liečba bude zameraná na prevenciu progresie patologického procesu.

Terapia na Schmorlovu prietrž (uzuratívne defekty) sa vykonáva pri zohľadnení mnohých faktorov: pohlavie, vek, charakteristika pracovnej činnosti, závažnosť procesu, sprievodné choroby. Pri liečbe kýly je okrem toho potrebné zohľadniť jej príčinu.

Ciele liečby hernie Schmorl sú:

 1. V prítomnosti bolesti - jej eliminácia.
 2. Je potrebné zlepšiť metabolické procesy v kostnom tkanive.
 3. Zlepšite cirkuláciu chrbtových svalov.
 4. Normalizujte a obnovte flexibilitu chrbtice.
 5. Znížte alebo odstráňte svalové kŕče (uvoľnenie svalov).
 6. Predchádzajte komplikáciám.

Terapia chrbtice Schmorlovho kýla je hlavne konzervatívna, zameraná na posilnenie kostry pohybového aparátu a spočíva v nasledujúcom.

 • Vyvážená a racionálna výživa - kyslé mliečne výrobky (tvaroh, syr, kefír, mlieko), ryby, kaviár, sójové výrobky (mlieko, tofu), bielkovinové výrobky - „obľúbené jedlo“ chrbtice. Je potrebné znížiť príjem soli, pretože ukladá sa na kosti a kĺby.
 • Ovládajte svoju váhu, ako je to ďalšie zaťaženie chrbtice.
 • V prípade bolesti sú predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky (dicloberl, nimesil, movalis)..
 • Niekedy sa používajú lieky na posilnenie kostnej kostry - vápnikové prípravky - kalcitonín (Alostine, myokalcin), môže sa užívať vitamín D, rybí olej (v kapsulách). Nemalo by sa zabúdať na to, že užívanie látok na posilnenie kostry môže mať nepriaznivý vplyv na vylučovací systém (obličky) a väzivový aparát, preto by ste sa pred použitím mali poradiť so svojím lekárom..
 • Nezahŕňajú jazdu na motorke, potápanie, ťažké zdvíhanie.
 • Terapeutická gymnastika je pomerne účinná metóda, ktorou sa posilňujú chrbtové svaly a zlepšuje sa flexibilita chrbtice..
 • Plávanie je tiež vynikajúcou metódou na posilnenie svalov chrbta a chrbtice..
 • Liečebná masáž - zmierňuje únavu a bolesť chrbta, znižuje kŕče svalov, normalizuje krvný obeh a posilňuje svaly chrbta.
 • Manuálna terapia - zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti chrbtice a rozširuje medzistavcový priestor.
 • akupunktúra.
 • Trakcia chrbtice (trakcia) - zlepšuje krvný obeh a zvyšuje medzistavcový priechod.
 • Hirudoterapia - aplikácia lekárskych pijavíc do postihnutej oblasti, ktoré uvoľňujú účinné látky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh a metabolické procesy.
 • Apitherapie - ošetrenie včelími produktmi (pôsobenie včelích žihadiel).

Liečba Schmorlovej kýly pomocou ľudových metód sa veľmi nelíši od oficiálnej medicíny, ktorá využíva aj gymnastiku a masáže. Aplikujte alkoholové tinktúry z liečivých rastlín - púpava, gaštanové kvety alebo zmes chrenu so surovými zemiakmi.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž nie je zobrazená. Ak sa zistí, vykonáva sa konzervatívna terapia s komplexom fyzioterapeutických opatrení. Operácia môže byť indikovaná v prípade komplikácií prietrže, keď sa vytvorila medziobratlová kýla alebo došlo k fraktúre, v dôsledku čoho sa stav osoby výrazne zhoršil a konzervatívna terapia neprináša výsledky (svalová slabosť, bolesť chrbta, poruchy vnútorných orgánov atď. Rýchlo sa zvyšuje)..

fyzioterapia

Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu alebo fyzioterapiu - koncept používania rôznych metód fyzických cvičení - beh, chôdza, plávanie, gymnastika atď. Metóda fyzioterapeutických cvičení sa používa na prevenciu, liečbu Schmorlovej kýly, v rehabilitačnom období a na udržiavaciu terapiu. Fyzioterapeutické cvičenia sú indikované v každom veku. Triedy fyzickej terapie:

 • zlepšujú metabolické procesy v tele,
 • zvyšuje imunitu a odolnosť tela voči rôznym infekciám,
 • zlepšujú krvný obeh a trofizmus telesných tkanív,
 • posilniť pohybový aparát,
 • pozitívne ovplyvňujú psychoemotačný stav.

Zaťaženie počas fyzioterapeutických cvičení by malo zodpovedať schopnostiam tela a je vybrané pre každú jednotlivo.

cvičenie

Cvičenia prietrže kýly Schmorl sa vykonávajú v kombinácii s naťahovaním a masážou.

 1. Ťahanie - posilňuje svaly rúk, chrbta a hrude.
 2. Lavica tlačí z polohy na bruchu, bez ohýbania chrbta.
 3. Mahi ruky s činkami nabok. Východisková poloha - musíte si sadnúť a sklopiť ruky. Ruky s činkami sa potom musia jemne zdvihnúť nad plecia, držať niekoľko sekúnd a nižšie.
 4. Cvičenie abs, zadné svaly a zadok.
 5. Kríže - cvičenia na posilnenie svalu lichobežníka (chrbát krku a horná časť chrbta) - zdvíhanie a spúšťanie ramien záťažou. Môže sa vykonávať pri ležaní, státí alebo sedení.
 6. Hyperextension - nadmerné rozšírenie, nadmerné rozšírenie. Posilňuje chrbtové svaly, glute a flexory stehien. Toto cvičenie sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú slabé chrbát. Pre jeho implementáciu je potrebné ležať na bruchu v simulátore, podpätky by mali byť pod špeciálnym valčekom. Potom sa trup zdvihne a zoberie - desaťkrát, dva až tri prístupy.

gymnastika

Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou je jednou z hlavných metód fyzioterapeutického cvičenia. Terapeutické cvičenia sa predpisujú a vykonávajú pod prísnym dohľadom lekára. Opravné sú rôzne terapeutické cvičenia. S jeho pomocou sa posilňuje svalová sústava (najmä chrbát), väzivový aparát, kĺby (vrátane medzistavcových), zvyšuje sa flexibilita chrbtice, v dôsledku čoho sa eliminujú poruchy pohybového aparátu (ako je narušené držanie tela, zakrivená chrbtica atď.). Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou sa zvyčajne predpisuje v kombinácii s dýchacími cvičeniami.

masáž

Masáž Schmorlovou prietržou je veľmi účinná a účinná metóda jej liečby. Je dôležité, aby terapeutickú masáž vykonával kompetentný odborník, napr manipulácia by mala byť jemná, mäkká a čo je najdôležitejšie, nemala patológiu zhoršovať. Akupresúra sa osvedčila veľmi dobre. Vďaka masáži:

 • zlepšuje sa krvný obeh,
 • posilňujú chrbtové svaly,
 • zmierňuje únavu a napätie zadných svalov,
 • bolesť v chrbte je znížená a eliminovaná,
 • svalový trofizmus sa zlepšuje.

Masáž Schmorlovou kýlou sa uskutočňuje v kombinácii s inými metódami jej liečby.

Profylaxia hernie Schmorl

Prevencia Schmorlovej prietrže je nešpecifická a pozostáva z nasledujúcich opatrení.

 1. Vedieť aktívny životný štýl vo všetkých obdobiach života - robiť gymnastiku, plávanie, jogging, chôdzu.
 2. Vykonajte fyzioterapeutické procedúry - rôzne druhy relaxačných masáží.
 3. Ľudia so zdravotným postihnutím - dlhá práca vo zvislej polohe, profesionálne športy (potápanie, korčuliari atď.) By mali starostlivo monitorovať zdravie chrbta a pri najmenšej bolesti a nepohodlí v chrbtici vyhľadať pomoc odborníka.
 4. Sledujte svoju váhu, ako s nadváhou je ďalšie zaťaženie chrbtice.
 5. Vedieť zdravý životný štýl - vylúčiť fajčenie a pitie alkoholu, ktoré zhoršuje krvný obeh a v dôsledku toho zhoršuje trofizmus (výživu) tkanív.

Schmorlova hernia

Prognóza kýly Schmorlovej je priaznivá pre zdravie s jej včasnou detekciou a pre profesionálne činnosti je relatívne priaznivá, najmä pre športovcov. Nebezpečenstvo takejto prietrže je jej asymptomaticita, pretože neprítomnosť klinických prejavov prispieva k progresii choroby a výskytu jej komplikácií (kompresné zlomeniny, artróza, medzistavcové prietrže atď.). Ale vykonávanie všetkých potrebných preventívnych opatrení, aktívny životný štýl a pozorný prístup k vášmu zdraviu zabezpečia celkové zdravie a zdravie chrbtice..

Schmorlova kýla a armáda

Schmorlova kýla a armáda sú dvojaké. Na jednej strane, Schmorlova kýla, ktorá má asymptomatický priebeh, nie je kontraindikáciou pre brancu, môžete dokonca vstúpiť a študovať na vojenských vzdelávacích inštitúciách. Na druhej strane, keď sa Schmorlova kýla skomplikovala (čo je zvlášť charakteristické pre mnohopočetné Schernlove kýly) a prejavuje sa porušením senzorických a motorických funkcií, potom takýto branec samozrejme nie je vhodný na vojenskú službu. O otázke vhodnosti brancu so zistenou Schmorlovou kýlou však rozhodne lekárska komisia po jeho ďalšom vyšetrení..

Spôsoby liečby Schmorlovej kýly: lieky, prognóza, cvičebná terapia, chirurgický zákrok

Musíte sa starať o svoju chrbticu, brať vážne liečbu

Liečba Schmorlovej kýly by sa mala začať okamžite. Nedostatok liečby je nebezpečný pre zdravie pacienta. Toto ochorenie vedie k deštrukcii chrbtice v dôsledku tvorby defektov stavcov (padajúca chrupavka do kosti). Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Liečba kýly

Schmorlovu prietrž nie je možné liečiť iba pomocou liekov. Pri Schmorlovej kýle sa liečba začína použitím protizápalových liekov. Najprv je však potrebné určiť príčinu choroby. Drogová liečba nebezpečného ochorenia závisí od príčiny patologického stavu. Nesteroidné lieky znižujú bolestivosť a zmierňujú opuchy. Na zmiernenie bolesti je pacientovi predpísané Ketanov a Nise. Ak choroba vznikla v dôsledku osteoporózy, obeti sú predpísané lieky obsahujúce vitamín D a vápnik. Takéto lieky sú „Alostin“, „Calcitonin“.

Prítomnosť viacerých hernií v mieche vyžaduje použitie protizápalových liekov, ktoré zahŕňajú diklofenak, indometacín, meloxikam, celebrex. V tomto prípade sú chondroprotektívne lieky neúčinné. Preto je ich použitie nepraktické. Nákup liekov ako Structum, Teraflex, Inoltra je len ďalší odpad. Obnovenie chrupavkového tkaniva je potrebné iba v prípade osteoporózy alebo iných ochorení kostí, potom sú predpísané chondroprotektory.

Akupunktúra a hirudoterapia

Reflexoterapia je jednou z oblastí tradičnej čínskej liečby. Účelom akupunktúry je odhaliť Schmorlovu prietrž so špeciálnymi ihlami, ktoré sa vstrekujú do biologicky aktívnych miest na koži. Akupunktúrna liečba choroby predstavuje jednu úlohu - zastaviť akútne záchvaty bolesti. Terapeutický účinok reflexológie vám umožňuje rýchlo a úspešne zvládnuť úlohu úľavy od bolesti. Akupunktúrna terapia tiež pomáha zmierniť svalové kŕče. Účinnosť zasadnutí je ťažké preceňovať. Akupunktúru môže vykonať iba skúsený lekár. Trvanie procedúry je od 10 do 90 minút, čas relácie sa počíta na základe stupňa vývoja choroby.

Hirudoterapia pomôže liečiť Schmorlovu prietrž. Lekárske pijavice sú schopné saturovať krv kyslíkom, zlepšujú mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti, znižujú krvný tlak. Rezaním pokožky pijavice uvoľňujú lieky proti bolesti, protizápalové a ďalšie enzýmy, ktoré môžu znižovať svalové kŕče. Správne postupy môžu zlepšiť metabolizmus, výživu svalových a kostných tkanív. Súčasné použitie reflexológie, akupunktúry, manuálnej liečby a masáže umožní pacientovi vyhnúť sa operácii. Vďaka komplexnej terapii sa mnohým obetiam podarilo vyliečiť Schmorlovu prietrž.

Správna výživa a výživné látky

Osobitná úloha by sa mala venovať správnej výžive. Kýla chrbtice musí dostávať užitočné zložky. Správny prístup k výžive vám navyše umožní schudnúť, čím sa zníži zaťaženie chrbtice. Obete sa odporúča sledovať množstvo stopových prvkov vstupujúcich do tela. Počas exacerbácie Schmorlovej hernie musí pacient dostať dostatočné množstvo vápnika. Do tela sa musí dodať 1 000 - 1200 mg tejto látky denne. Vápnik sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

 • mlieko, syr, kefír, fermentované pečené mlieko;
 • veľké množstvo tejto látky je v orechoch;
 • jesť každý deň varenú brokolicu, špenát alebo hrsť fazule;
 • zvlášť bohaté na morské plody a rybie komponenty.

Telo obete je počas obdobia exacerbácie veľmi oslabené. Na udržanie fungovania všetkých systémov a zlepšenie priebehu ochorenia by sa mal konzumovať vitamín D. Nachádza sa vo veľkých množstvách vo vaječnom žĺtku, rybom oleji. V lete sa snažte opaľovať viac na priamom slnečnom svetle, ale tiež nasýtite telo vitamínmi D. Okrem toho by sa malo posilniť kostné tkanivo, aby sa zabránilo tvorbe kýly Schmorlovej v iných segmentoch chrbtice. Preto konzumujte viac vitamínu K, A a B a tiež si vyberte potraviny bohaté na zinok a minerály, horčík, kyselinu listovú..

Alternatívna terapia

Alternatívna liečba doma môže znížiť zápalový proces, zastaviť bolesť a nasýtiť kostné tkanivo dôležitými živinami. Pri Schmorlovej kýle je užitočné použiť obklady a kúpele pripravené na báze protizápalových rastlín. Ako vyliečiť chorobu? Ak sa chcete rýchlo zbaviť príznakov, použite tieto ľudové lieky:

 1. Zozbierajte škrupinu zo 100 vajec, rozdrvte v trecej miske alebo na mletie kávy, aby ste vytvorili prášok. Vezmite 1 kg citrónov a vytlačte z nich šťavu. Nalejte rozdrvenú škrupinu do získanej šťavy, do lieku pridajte 2 šálky tekutého medu. Produkt sa musí uchovávať v chladničke, najlepšie v sklenenej nádobe, môže zmiznúť v plastovej fľaši. Vezmite liek na 1 polievkovú lyžicu. l denne, ráno, pred jedlom alebo po jedle.
 2. Teplé kúpele s ihličnatými a éterickými olejmi rastlín pomôžu zbaviť sa choroby. Procedúra sa odporúča po záťažovej terapii. Pripravte kúpeľ správne: 1 kg ihličia sa pol hodiny varí v 3 litroch vody. Potom sa vývar filtruje a pridá sa do kúpeľa. Kúpať by sa malo od 10 do 20 minút denne. Odporúča sa to urobiť pred spaním..
 3. Pomáhajú dobre aj obklady na báze surových zemiakov a chrenu. Oba produkty sú drvené do kašovitého stavu, na postihnutú oblasť sa aplikuje obklad, obalený plastovým obalom a teplý šál. Po odstránení obkladu ležte trochu pod prikrývkou, nemôžete okamžite ísť von do studeného vzduchu.

S Schmorlovou kýlou chrbtice, trením z koreňa šabľou, kvetmi a koreňom púpavy, semená hallock a gaštan konský pomáhajú pozoruhodne. Ochorenie môže vyliečiť aj komár lopúcha a terpentínový kúpeľ. Pri Schmorlovej kýle má liečba ľudovými liekmi pozitívny efekt, ale pred použitím určitej metódy liečby by ste sa mali poradiť s lekárom.

Kurzy s fyzioterapeutom alebo v telocvični

Gymnastika so Schmorlovou kýlou sa vykonáva počas exacerbácie a remisie. Hlavnou vecou je použitie správnych cvičení, aby ste sa nepoškodili a neprimerali chorobe. Vynikajúce cvičenie ponúka Dr. Bubnovsky. Tvrdí, že telesná výchova posilní svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu v správnom postavení. Okrem toho majú terapeutické cvičenia pozitívny vplyv na fungovanie celého organizmu. Bubnovsky navrhuje vykonávať fyzické cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta, keď sa pacient môže naučiť pravidlá tréningu, môžete viesť hodiny sám..

Fyzioterapeut má vyvinúť individuálny priebeh liečby. Cvičenia pre Schmorlovu prietrž by nemali zahŕňať skákanie, beh, ostré zákruty tela, hlboké drepy a zdvíhanie závaží. Tréning vždy začína úsekom, ktorý zahreje svaly, a končí sa úsekom. Ďalej je možné vykonávať zdvíhanie trupu z náchylnej polohy na simulátore lícom nadol, otáčaním lisu, ťahaním sa nahor, vykonávaním pomalého zatáčania tela alebo hlavy. Pamätajte, že cvičenie by nemalo byť na škodu, výskyt bolesti v chrbtici znamená okamžité zastavenie tréningu. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly a normalizuje činnosť celého organizmu.

Iné spôsoby liečby choroby

Kôra Schmorla sa lieči pomocou ručnej terapie a masáží. Pri liečbe tohto ochorenia sa masáž používa už dlhú dobu. Tento postup vám umožňuje obnoviť krvný obeh v poškodených stavovcoch. Masáž zlepšuje metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách a pomáha tiež predchádzať ďalšiemu progresii ochorenia a zväčšovaniu jeho veľkosti. Predpokladá sa, že najlepším liekom na prietrž je akupresúra, pri ktorej lekár v určitých bodoch pôsobí na odstránenie kŕče a bolesti..

Ak konzervatívna liečba nepomôže, existuje iný spôsob, ako sa tejto choroby zbaviť? Túto otázku kladie každý druhý pacient, ktorý počul konečnú diagnózu. Liečba prietrže sa samozrejme neobmedzuje iba na konzervatívne metódy. Vždy existuje cesta von. Nedostatok pozitívnych výsledkov núti lekárov vykonávať chirurgický zákrok na chrbtici pacienta, aby odstránil herniálnu formáciu a obnovil štruktúru poškodených segmentov. Operácia sa používa zriedka, pretože vo väčšine prípadov je možné tomu zabrániť. Pri Schmorlovej kýle sa používajú dva typy chirurgických zákrokov:

 • minimálne invazívny spôsob odstránenia (laserové odparovanie);
 • radikálna liečba choroby (diskektómia alebo laminektómia).

Liečba sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Použitie novších technológií umožňuje chirurgický zákrok bez komplikácií, dlhú dobu zotavenia a bezbolestne. Lekár vyberie typy operácií s prihliadnutím na individuálne charakteristiky obete, je dôležité vziať do úvahy nielen priebeh choroby, ale aj vek, prítomnosť iných patológií..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Schmorlova kýla chrbtice

Zvýšená únava chrbta, bolesť pri chôdzi, bolestivé zákruty hlavy - to všetko môže byť znakom prítomnosti prietrže v mieche. Názov patológie medzistavcových platničiek znie desivo, ale je oveľa horšie vedieť, aké choroby môžu v budúcnosti ignorovať malú prietrž. Predisponujú k tomu ľudia so sedavým životným štýlom, rastúce deti a dospievajúci a starší ľudia..

Čo je Schmorlova kýla

V medicíne bol tento rádiologický termín v roku 1927 vďaka nemeckému lekárovi Christianovi Schmorlovi. Na jeho počesť je táto choroba pomenovaná. Schmorlove uzly sa tvoria v priebehu procesu nútenia chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti. Porucha sa môže vyskytnúť na hornom aj dolnom stavci. U týchto chrupaviek je nedostatok bolesti. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte viesť aktívny životný štýl, sledovať hmotnosť, zapájať sa do plávania, čo pomôže posilniť chrbtové svaly.

Defekty Schmorlu v stavovcoch

Vertebrálny stĺpec je časťou kostry 32-34 stavcov, ktoré pozostávajú z kostného tkaniva a huby. Spojovacím prvkom medzi stavcami sú disky. Ich horná škrupina obsahuje chrupavku, ktorej účelom je absorbovať stavce počas pohybu. Ak kostné tkanivo nerastie tak rýchlo ako chrupavka, objavia sa dutiny, kde padajú disky. Opísaný jav sa nazýva uzuratívne defekty stavcov..

príčiny

Kolaps chrupavky sa objaví, ak osoba dostala úder, ne vektorové zaťaženie, zvýšila nadmernú gravitáciu. Patológia sa formuje nielen u mladých ľudí, ale aj v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Osteoporóza sa vyskytuje u starších ľudí v dôsledku poklesu kostnej sily. Pri tomto klinickom syndróme dochádza k zlomeninám kostí. Chrupavka z medzistavcových platničiek sa stáva silnejšou ako stavca a tlačí cez kosť. Malé kýly patria pri narodení do malých patológií a vyskytujú sa intrakorporálne s nedostatkom stopových prvkov v oblasti stavcov..

Existujú aj iné dôvody na objavenie sa prietrže chrbtice:

 1. Konštrukčný znak koncových dosiek stavcov sa zdedil.
 2. Dospievajúci alebo malé dieťa začalo rýchlo rásť.
 3. Silná fyzická aktivita pri športe.
 4. Poranenie pri páde alebo zdvíhaní závaží.
 5. Obehový systém chrbtice sa zhoršil sklopením a nízkou pohyblivosťou.
 6. Nedostatok vápnika sa vyskytuje v kostnom tkanive..
 7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

príznaky

Schmorlova choroba nespôsobuje silnú bolesť kostné tkanivo stavcov trpí, neubližuje mu. Známky Schmorlovej kýly sa dajú zistiť pomocou rádiológie. Počiatočné štádium patológie je asymptomatické, spôsobuje nepohodlie, zvyšuje pocit únavy. Ak chrupavkové uzly Schmorlu dosahujú veľké rozmery, pri chôdzi a únave sa môže objaviť bolesť. Je to spôsobené ochrannou reakciou miechových svalov na oslabený stavec, ktorý sú nútení chrániť, a tak začnú kňučať. Ochorenie zvyšuje úroveň krivosti stavcov.

V krčnej chrbtici

Doma je nemožné zistiť uzol Schmorl na chrbte, pretože Príznaky prietrže sú mierne. Náhodne sa choroba zistí pri vyšetrení pomocou rádiológie a fluorografie, na ktorej obrázku je jasne viditeľná krčná chrbtica. Schmorlove uzly v stavovcoch spôsobujú stav slabosti a zvýšenú únavu. Keď sa hernia krčnej chrbtice začína vyvíjať, u pacientov sa zaznamenajú tieto príznaky:

 • znížené rozpätie pozornosti;
 • poškodenie pamäte;
 • závraty;
 • zhoršuje sa výkonnosť;
 • nosné prekrvenie, hlava začína bolieť na jednej strane, tok sĺz, nástup strachu zo svetla;
 • hluk v ušiach;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • svaly krku sú napäté;
 • v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť pri otáčaní hlavy;
 • znecitlivenie a brnenie horných končatín.

Hrudné oddelenie

Pri kýle v hrudnej chrbtici sa necíti bolesť. S vekom sa do tejto patológie začínajú spájať ďalšie choroby: ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, osteochondróza, medziobratlová hernia. V tomto prípade sa Schmorlova kýla v hrudnej oblasti môže prejaviť brnenie na koži, znecitlivenie horných končatín, zvýšený tlkot srdca, výskyt dýchavičnosti a môže byť sprevádzaná inými bolestivými pocitmi:

 • v hrudnej chrbtici;
 • pri otáčaní tela;
 • s hlbokým dýchaním;
 • pri pohybe horných končatín;
 • v hypochondrii a žalúdku.

V bedrovej oblasti

Po mnoho rokov sa príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice nemusia prejaviť. S vekom prichádza degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice k bedrovej oblasti. Existujú problémy so stolicami (predĺžená zápcha), erektilná dysfunkcia, bolesť pri močení, „husacie hrbole“ na koži dolných končatín. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť:

 • v bedrovej chrbtici;
 • v zadku;
 • pri chôdzi a otáčaní tela.

Viac hernias Schmorl

Keď chrupavka v niekoľkých častiach chrbtice preniká do kostného tkaniva stavcov, vyskytuje sa anomália. Hernie viacerých Schmorlovcov možno ľahko rozpoznať na röntgenovom snímaní pomocou špeciálneho vzoru v tvare diamantu. Ochorenie sa diagnostikuje u detí a dospievajúcich v dôsledku skutočnosti, že v období aktívneho rastu sa kostné tkanivo stáva mäkkým a nemôže vydržať tlak chrupavky. Toto ochorenie nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, pretože môže zmiznúť v dôsledku zmien životného štýlu a stravy.

Ako diagnostikovať kýlu chrbtice

Na určenie príčin bolesti chrbta a chrbta je potrebná lekárska konzultácia s vyšetrením pacienta. Diagnóza kýly chrbtice sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a metóda transilluminácie pomôže vyhodnotiť obsah kýlovej vaky. Dnes na lekárskych klinikách môžu diagnostikovať prietrž tieto možnosti:

 • odoberanie mozgovomiechového moku (bedrovej punkcie);
 • Ultrazvuk miechy;
 • metóda fluoroskopie, myelografia;
 • postup detekcie porúch nervového vedenia;
 • CT sken;
 • MRI (magnetická rezonancia).

Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Liečba drogami

Metódy liečby bez chirurgického zákroku sú založené na užívaní komplexu liekov, ktoré pomôžu pacientovi prekonať nepríjemné pocity pri každodennej fyzickej námahe na chrbticu. Liečba kýly chrbtice liekmi sa uskutočňuje pod prísnym dohľadom lekára v troch terapeutických štádiách:

 1. Etiotropické - odstránenie príčiny.
 2. Symptomatické - odstránenie nepríjemných príznakov.
 3. Patogénne - zastavenie patologických procesov.

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré lekári predpisujú na hernie chrbtice:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky.
 2. Skupina analgetík vrátane: analgínu, baralgínu, ketorolu a spazmalgónu.
 3. Sirdalud, midokalm (svalové relaxanciá).
 4. Lieky, ktoré pomáhajú s neurologickými príznakmi, ako sú nevoľnosť, mierna svalová necitlivosť, závraty.
 5. Vitamíny B, horčík.

fyzioterapia

Posilnenie rektálnych miechových svalov, brušných svalov, vytvorenie „svalového korzetu“, cvičenia na roztiahnutie chrbtice sú nevyhnutné cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Keď sa vykonávajú, mali by ste počúvať pocity a zastaviť ich, ak sa vyskytne bolesť. Je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá a cvičenia vykonávať pomaly, bez trhania. Príklad jedného z týchto cvičení: tvárou nadol na podlahe, ruky natiahnuté dopredu. Pravou rukou zdvihnite ľavou nohou. Podržte niekoľko sekúnd a postupne klesajte. Vykonajte striedavo 10-krát.

korzet

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

 • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
 • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
 • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

masáž

Mechanický účinok na fyziologicky aktívne body zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh. Liečebné kýly sa vyrábajú pomocou pneumatických plechoviek zo skla a plastu, bambusových tyčiniek, aplikátora Kuznetsova, Lyapko. Indikácie pre masáž predpíše lekár v rehabilitácii alebo v bezpečnom období, keď pacient nemá akútnu bolesť. Aký vplyv má masáž na prietrž chrbtice:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje hypertonicitu;
 • prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta;
 • znižuje pravdepodobnosť prechodu choroby z akútnej na chronickú.

Trakcia chrbtice

Pri rôznych chorobách chrbtice v ortopédii sa vykonáva súbor metód zameraných na posilnenie väzov a svalov chrbta. Zaťaženie diskov sa bude postupne znižovať, krvný obeh a odtok krvi sa zlepší. Trakčná trakcia chrbtice môže byť nasmerovaná lokálne na požadované oddelenie alebo do všetkých oblastí naraz. Kontraindikácie postupu sú bolesti počas tehotenstva, tehotenstva, nadváhy, rakoviny, hnisavých chorôb chrbtice, kardiovaskulárneho a bronchopulmonálneho systému..

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly na chrbtici?

Ak má osoba mikrozuratívne zmeny vo forme chrupavkových uzlíkov po dlhú dobu, stavce v chrbtovej kolóne sa stávajú slabšími, zraniteľnejšími voči šoku a fyzickej námahe. Ochorenie je nebezpečné s komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa liečba nezačne včas. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia starší ako 50 rokov, ženy počas menopauzy, tehotné dievčatá. Znakom zvýšenia prietrže bude silná fyzická únava, ktorá sa objavila. Následky Schmorlovej prietrže môžu byť nebezpečnejšie, napríklad:

 • Schmorlove uzly medzistavcových platničiek sú drobné zranenia, ktoré sa môžu vyvinúť do kompresných zlomenín;
 • stať sa príčinou zdravotného postihnutia (disk je pritlačený do prietrže a narúša funkciu chrbtice);
 • skorá artróza sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného zaťaženia medzistavcových kĺbov;
 • prietrž sa môže vyvinúť až na medzistavcové prietrž;
 • osteoporóza.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.
75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.
Choroby chrbtice môžu spôsobiť vážne ťažkosti akejkoľvek osobe. A ak sa v tele chrbtice vyskytujú medziobratlové kýly, potom sa stav pacienta zhoršuje stálou bolesťou, ktorá sprevádza každý pohyb.