loader

Hlavná

Hlava

Schmorlova kýla chrbtice

Schmorlova kýla chrbtice je choroba charakterizovaná prienikom chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do samotného tela stavcov. Schmorlova vertebrálna hernia môže byť tiež samostatným symptómom Scheuermann-Mauovej choroby, okrem toho je pri tejto chorobe často pozorovaná aj kypóza;.

U starších ľudí, ktorí trpia závažnou osteoporózou, sa vyskytuje prietrž v mieche častokrát - degenerácia kostnej denzity súvisiaca s vekom.

Schmorlova kýla chrbtice sa prejavuje aj u mladých ľudí pod vplyvom zranení, silných otrasov alebo vertikálnych kvapiek na vodorovnej ploche..

Nadmerné priberanie na váhe a zriedkavé choroby môžu spôsobiť rozvoj tejto choroby..

Znakom anomálie je chrupavka, ktorá je omnoho ťažšia ako kostné tkanivo, v dôsledku čoho tlačí cez kost, to znamená stavca. V skutočnosti je Schmorlova kýla mikro-zlomeninou kostného tkaniva chrbtice. Ochorenie je častejšie u ľudí, ktorých kosti nie sú dostatočne silné..

Príčiny nástupu choroby a rysy priebehu

Sila a hustota kostí závisí priamo od intenzity nasýtenia kostí a mäkkých tkanív stopovými prvkami. Dodáva krvné mikroelementy, aby sa zabránilo mäkkosti a krehkosti stavcov, je potrebný dobrý prísun krvi, aktívny krvný obeh. V prípade, že prietok krvi nie je dostatočný, bude to mať okamžitý vplyv na hustotu kostí v smere poklesu.

Čo ovplyvňuje prietok krvi? Svalový tonus a rozvoj svalového korzetu, aktivita a sila svalov prispievajú k zrýchleniu krvi. Svaly vykonávajú funkciu pumpy, ktorá dodáva krv do mäkkých tkanív, ako aj do chrbtice. V prípade, že človek vedie intenzívny životný štýl, má sklon k aktivite, vedie zdravý životný štýl a zúčastňuje sa fyzických cvičení - svaly takejto osoby budú vždy v dobrej kondícii. V súlade s tým bude prísun krvi u týchto ľudí lepší. Nečinnosť a sedavý životný štýl majú opačný účinok..

Schmorlova kýla krčnej chrbtice je najbežnejšia z hľadiska lokalizácie, to znamená, že krk je najčastejšie postihnutý, pretože stavce sú najzraniteľnejšie kvôli svojej prirodzenej štruktúre..

V prípade sklopenia, posturálneho zakrivenia, s kyphosisom, lordózou, ako aj so Scheuermannovou chorobou je krv nedostatočne čerpaná zo stredu chrbta. V dôsledku toho sa stavce stávajú nedostatočne husté, ľahko pretlačiteľné chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek..

Medzi ďalšie dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj choroby, patrí genetický faktor - dedičnosť. U detí sa Schernlova kýla vytvára v dôsledku intenzívneho rastu, zatiaľ čo mäkké tkanivá sa predlžujú rýchlejšie, zatiaľ čo kostné tkanivo v raste zaostáva. V dôsledku toho sa v stavovcoch objavia prázdne miesta, do ktorých sa následne stlačí medziskupinové chrupavkové tkanivo..

Schmorlova kýla symptómov chrbtice

Najnebezpečnejšou črtou choroby je asymptomatický obraz priebehu. Pacienti si zriedkavo všimnú prítomnosť nepohodlia, nemusia sa vôbec cítiť. Dôvodom je poškodenie chrupavky iba v kostnom tkanive, ktoré netrpia nervovými zakončeniami, čo znamená, že nejestvuje symptomatológia bolesti, ktorá nás často vždy informuje o poruchách tela. Pretože bolesť chýba, potom je diagnóza často veľmi predčasná. Symptóm bolesti sa objaví iba v kritických prípadoch, keď je prietrž veľmi veľká. Vyznačuje sa stálym charakterom, ale extrémne nízkou intenzitou, hoci po dlhodobej fyzickej námahe existujú prípady zvýšenej bolesti.

Pravda, Schmorlova kýla hrudnej chrbtice môže dať zvýšenú tendenciu k únave, pretože ak je prítomná, fungovanie dôležitých vnútorných orgánov - srdca a pľúc, je narušené. To vyvoláva dýchavičnosť a tachykardiu, čoho výsledkom je zvýšená únava.

Klasifikácia Schmorlovej kýly

Kýla Schmorl sa podmienečne delí na typy podľa ich príslušnosti k lokalizačnej zóne, rozlišujú sa tieto typy:

 • Schmorlova kýla hrudnej chrbtice - ovplyvňuje hrudnú oblasť chrbtice, je vo vzťahu k ostatným zriedkavejším typom;
 • Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - ovplyvňuje bedrovú oblasť, môže sa slabo cítiť so zníženou flexibilitou chrbta;
 • Schmorlova kýla krčnej chrbtice - najbežnejšia kvôli mäkkosti stavcov krku.

Schmorlova kýla pri liečbe a diagnostike chrbtice

Ťažkosti pri liečbe Schmorlovej kýly spočívajú v predčasnom odhalení choroby. Pretože klinický obraz symptómov je prakticky neprítomný, prietrž nespôsobuje pocit nepohodlia a silnej bolesti, pacient sa o svojej prítomnosti najčastejšie dozvie náhodou. Kýliu môžete zistiť pomocou röntgenového snímania, na obrázku sa prejavia abnormality kostí a chrupaviek s prienikom druhej.

Prietrž môžete zistiť pomocou röntgenovej snímky alebo MRI

Liečba spočíva predovšetkým v odstránení základného ochorenia. Ak kypóza vyvolala prietrž, potom je potrebné ju predovšetkým odstrániť. Ak bola príčinou choroby Scheuermannova choroba, potom je terapeutický účinok zameraný presne na neho.
Ako liečba sa najčastejšie ponúkajú vitamín D a vápnik. Pomáhajú posilňovať kosti, používajú tiež kalcitón, alostin, myakaltsik. Dobrým účinkom je rybí olej. Okrem liečby drogami je potrebné vykonať aj cvičenia, pri ktorých by sa vyvinul svalový korzet, zvýšil sa svalový tonus a vytrvalosť. To by prirodzene zvýšilo krvný obeh, a teda zásobovanie kostného tkaniva potrebnou výživou a stopovými prvkami. Schmorlova kýla bedrovej chrbtice je obzvlášť rýchlo eliminovaná pomocou cvičení, pretože svaly sú tu veľmi výrazné. Cvičenia sa však najlepšie vykonávajú pod dohľadom lekára, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Príčiny, príznaky a liečba Schmorlovej kýly v hrudnej chrbtici

Ak sa v hrudnej chrbtici nájde Schernlova kýla, liečba by sa mala začať čo najskôr, pretože prítomnosť patológie je spojená so silným zakrivením chrbta a ďalšími komplikáciami. Takáto prietrž sa najčastejšie vyskytuje u dospelých.

Ľudská chrbtica má zložitú štruktúru. Pozostáva z niekoľkých častí, z ktorých každá obsahuje stavce a kanály. Časť hrudníka má 12 stavcov. Sú tvorené z tiel a procesov. Medzera medzi stavcami je vyplnená chrupavkou..

príčiny

Pokiaľ je v chrbtici výhřez disku, t. J. Jeho pokles do vnútornej časti tela stavcov, potom odborníci diagnostikujú Schmorlovu prietrž. Najčastejšie sa tento stav vyskytuje v hrudnej chrbtici.

Existuje mnoho dôvodov, ktoré vedú k tejto patológii:

 • poruchy tvorby kostí a chrupaviek;
 • genetická predispozícia osoby k chorobe;
 • malé zlomeniny, prítomnosť zranení v chrbtici;
 • športové športy, vrátane vzpierania;
 • pravidelné vzpieranie;
 • poruchy chrbtice vrátane skoliózy a hrudnej kyfózy;
 • predĺžený pobyt v sede pri stole, sedavý životný štýl;
 • metabolické poruchy vrátane minerálov;
 • črevné infekcie;
 • nedostatok základných stopových prvkov vrátane vápnika;
 • poruchy krvného obehu, ktoré vedú k nedostatočnej výžive stavcov;
 • osteochondrosis.

Kýla tohto typu sa môže objaviť u ľudí, ktorí chodia do telocvične, aby si udržali dobrú fyzickú kondíciu. Veľké zaťaženie alebo technicky nesprávne vykonané cvičenia môžu viesť k negatívnym zmenám chrbtice.

Kýla tohto typu často postihuje ženy, ktoré očakávajú dieťa. S tým súvisí výskyt patológie s nedostatkom stopových prvkov.

Existuje množstvo povolaní, ktoré sú spojené s rizikom choroby. Patria sem predovšetkým pokladníci, vodiči, kuchári, programátori atď..

Posun diskov v hrudnej chrbtici je spôsobený skutočnosťou, že v dôsledku poruchy metabolizmu sa mení štruktúra kostného tkaniva, čo vedie k zhoršeniu jeho sily. Výsledkom je zlyhanie diskov.

príznaky

Zvláštnosťou tohto typu ochorenia je to, že s ním nedochádza ku kompresii alebo štípaniu, nervovým zakončeniam a vymačkávaniu malých krvných ciev. V prvých štádiách je ťažké určiť herniu tohto typu, pretože pacienti si nič nesťažujú. Ak sa objavila bolesť, naznačuje to, že patológia je už v pokročilom štádiu.

Znaky, ktoré môžu naznačovať problémy so stavcami v oblasti hrudníka, sú nasledujúce:

 • mierna bolesť v hrudníku;
 • skreslenie držania tela;
 • výskyt nepríjemných pocitov v chrbte počas predĺženého pobytu v jednej polohe;
 • prítomnosť dýchavičnosti;
 • rýchly nástup únavy chrbta.

Keď je telo naklonené, môže sa pri sedení, státí, objaviť silnejšia bolesť nenápadnej povahy. Ak si človek ľahne, oslabí. Bolesť sa šíri do hornej časti tela.

Kýla môže začať viac progresiou a môže sa rozšíriť na ďalšie segmenty chrbtice. To môže viesť k narušeniu jeho činnosti. Napríklad zníženie flexibility znižuje aktivitu osoby, pretože pre neho je ťažké vykonávať rýchle pohyby. Pri nedostatočnej liečbe sa môže objaviť spondylartróza..

diagnostika

Ak sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku, odborník predpíše komplexné vyšetrenie.

Na stanovenie diagnózy je potrebné podstúpiť röntgenové vyšetrenie, vyšetrenie neurológom. Počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI) sú povinné na vylúčenie prítomnosti medzistavcovej prietrže.

Lekár sa podrobne pýta na stav pacienta a vykoná fyzické vyšetrenie vrátane hmatu, nárazu atď..

Keď hovoríte s lekárom, mali by ste čo najviac opísať tie procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, a tiež by ste sa mali snažiť určiť, ako dlho boli načrtnuté, s akou intenzitou sa prejavili atď..

Pri návšteve neurológa a ortopéda je klinický obraz doplnený reflexnými indikátormi, rozsahom pohybov a úrovňou citlivosti.

Porušenie chrbtice sa dá zistiť pomocou hardvérových metód. Takže v röntgenových lúčoch môže špecialista vidieť príznaky choroby, ako je osteochondróza, ktorá sa začala rozvíjať v hrudníku. Na rámoch si môžete všimnúť proces deštrukcie kostného tkaniva (osteoporóza), premiestnenie stavcov. U dospievajúcich sa zistí zakrivenie chrbtice v jednom alebo druhom smere.

liečba

Ak je disk vtlačený do hrudného stavca, liečba nie je vo všetkých prípadoch predpísaná. Napríklad, ak bola prietrž náhodne objavená prietrž a predtým sa nevyskytli žiadne príznaky, zásah sa nevykonáva.

Ak patológia začne spôsobovať bolesť, jej terapia sa zníži na zlepšenie metabolického procesu v kostnom tkanive tejto časti chrbtice. Zároveň musí pacient zmeniť svoj obvyklý spôsob života, uistite sa, že na jeho chrbte nie sú veľké záťaže. Cieľom všetkých opatrení je zabrániť vzniku možných komplikácií..

Počas liečby sa hlavný dôraz kladie na tieto aspekty:

 • zvýšenie pohybovej aktivity, a to aj plávaním;
 • užívanie doplnkov vápnika;
 • vedenie fyzioterapie;
 • trenie všetkých častí chrbta;
 • manuálna terapia;
 • trakcia pod vodou.

Liečba je do značnej miery determinovaná štádiom, v ktorom je prietrž, v akom veku je pacient a aké sú jeho fyziologické vlastnosti..

Zohľadňuje sa fyzická forma pacienta, znášanlivosť voči liekom, prítomnosť ďalších chorôb. Terapia sa môže vykonávať ambulantne..

Lieky

Liečba Schmorlovej hernie je sprevádzaná použitím nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré lekári predpisujú najčastejšie také lieky, ako je Diclofenac, Ortofen, Movalis, atď..

Aby ste sa zbavili slabej bolesti, stačí často trieť masti alebo gély.

Ak je stav stavcov zlý, zlyhajú a pozoruje sa vývoj osteoporózy, predpisujú sa lieky, ktoré sú určené na zlepšenie metabolizmu vápnika. Okrem liekov sa často predpisuje aj obsah vitamínov a minerálov. Také lieky, ako je Alostin, Complivit Calcium D3, Miacalcic atď., Sa osvedčili pri liečbe kýly tohto typu..

Spomedzi uvedených liekov pomáha Miakalcik dobre. Znižuje riziko zlomenín, zranení, zlepšuje pevnosť chrbtových tkanív a zmierňuje bolesť. Liečivo znižuje aktivitu buniek, ktoré ničia tkanivo.

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla alebo Schmorlova uzlina na chrbtici sú komplexom štrukturálnych a degeneratívnych zmien v chrbtovej kolóne, pri ktorých nie sú pozorované žiadne výrazné príznaky. U pacientov je táto diagnóza spojená s patológiou, ktorej liečba nie je možná. Tento názor súvisí s etiologickým faktorom - vrodenou anomáliou chrbtice..

Vo väčšine prípadov sa choroba vyskytuje od narodenia a iba v zriedkavých situáciách sa objavuje v dôsledku vonkajších faktorov. Patologický proces sa vyznačuje tým, že núti jeden stavca tým, že sa druhý nachádza nad alebo pod ním. Na rozdiel od konvenčnej medzistavcovej prietrže nespôsobujú Schmorlove uzly v chrbtici nervové štiepky a k výbežku stavcov dochádza smerom k miechovému kanálu.

klasifikácia

Defekty Schmorlu v stavovcoch sú lokalizované v rôznych častiach chrbtice. V závislosti od miesta patologického procesu sú Schmorlovy uzly stavcov rozdelené do týchto typov:

 • Kýla strednej Schmorlovej - patologický proces prebieha v kĺboch ​​vedľa medzistavcových platničiek. Tento druh sa vyznačuje absenciou symptómov, takže patológiu je možné identifikovať iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód.
 • Bočné - patologický proces prebieha rovnakým spôsobom ako v centrálnej forme. Závažnosť symptómov je nízka, preto je možné formu diagnostikovať iba pomocou röntgenového alebo elektromagnetického žiarenia. Liečba sa vykonáva pomocou fyzioterapeutických procedúr a špeciálnej gymnastiky..
 • Vpredu - k lokalizácii patologického procesu dochádza v stavcoch l1, l2 a l4 bedrovej oblasti alebo krčnej oblasti. Tento typ sa vyznačuje bolesťou, ktorá sa zhoršuje pohybmi hlavy alebo tela. Viac informácií o Schmorlovej kýle v hrudníku nájdete v tomto článku..
 • Zadná patogenéza sa pozoruje na chrbte stavca. Pacient pociťuje vážne nepohodlie a obmedzený pohyb.

Okrem klasifikácie podľa miesta sa Schmorlova medziobratlová kýla delí na tieto typy:

 • Jedna hernia je najbežnejším typom degeneratívnej choroby, ktorá sa vyskytuje v jednom zo spinálnych stĺpcov..
 • Viacnásobné uzly - chrupavkové tkanivo preniká do kostných štruktúr vo viacerých častiach chrbtice, čo je dôvodom názvu. Tento jav je sprevádzaný štrukturálnou zmenou chrupavky..
 • Malé kýly - vznikajú vrodenými abnormalitami v štruktúre medzistavcových platničiek. Veľkosť malých uzlov spravidla nemení ich veľkosť už niekoľko rokov.
 • Hlboké uzly - patológia sa vyvíja na pozadí chronických ochorení chrbtice. Hlboké prenikanie chrupavkového tkaniva do tela stavcov vyvoláva tvorbu chrupavkových uzlín, ktoré môžu zvierať nervy miechy a spôsobujú silnú bolesť.

Väčšina vrodených foriem uzlov sa dá ľahko liečiť už v ranom detstve, keď sa v počiatočnej fáze zistila patogenéza. Na tento účel sú vhodné špeciálne gymnastiky a fyzické cvičenia, ktoré korigujú deformované oblasti chrbtice.

príčiny

Ako etiologický faktor môžu pôsobiť tak vrodené anomálie v štruktúre kostného tkaniva chrbtice, ako aj vonkajšie faktory. Vertebrálna hernia sa vyskytuje v dôsledku týchto faktorov:

 • vrodené malformácie kostného tkaniva;
 • osteoporóza je progresívne ochorenie, ktoré je sprevádzané znížením hustoty kostí v dôsledku zhoršeného metabolizmu v kostnom tkanive;
 • oslabený muskuloskeletálny systém, ktorý sa pozoruje u ľudí starších ako 45 rokov;
 • profesionálne športy;
 • stále zaťaženie tela a zdvíhanie;
 • poranenia alebo poškodenie kostí;
 • špecifiká práce, ktorá spočíva v dlhodobom sedení;
 • životný štýl s nízkou aktivitou;
 • dorzálna juvenilná kyfóza je progresívny proces, pri ktorom sa pozoruje výrazná deformácia chrbtice.

Príznaky a komplikácie

Príznaky Schmorlovej kýly sú vo väčšine prípadov neviditeľné alebo mierne. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa formácia chrupavky zväčšuje po niekoľkých rokoch. Počas tejto doby pacient nepociťuje žiadne nepohodlie. Keď sa objavia prvé príznaky, pacient začne pociťovať únavu, nepohodlie, stuhnutosť pohybov a bolesť. Syndróm bolesti sa zosilňuje po intenzívnom tréningu alebo fyzickej námahe.

Ak je pri krčnej chrbtici spozorovaná prietrž, potom s ostrými zákrutami hlavy stúpa bolesť. V bedrovej oblasti je bolesť silnejšia po dlhšej chôdzi alebo po otočení tela. Bolesť bolavej povahy je spravidla sprevádzaná množstvom symptómov, medzi ktorými sa rozlišuje ospalosť, celková slabosť a bolesť svalov. Ignorovanie choroby vo väčšine prípadov vedie k pocitu znecitlivenia nôh, stuhnutosti pohybu alebo zlomeninám kompresie..

Posledne uvedený stav je charakterizovaný kompresiou jedného alebo viacerých stavcov v dôsledku vyčerpania kostného tkaniva alebo prítomnosti chronických patológií chrbtice. Najbežnejšou komplikáciou sú Schmorlovy uuratívne defekty. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku pomalého rastu kostného tkaniva a tvorby širokých dutín, do ktorých v priebehu času padajú disky. Pri použití rôntgenových lúčov nie sú viditeľné defekty, takže lekári ich diagnostikujú iba pomocou MRI (magnetická rezonancia)..

diagnostika

Po návšteve lekára u lekára (vertebroológ, neurológ, chirurg alebo terapeut) prechádza niekoľkými štádiami diagnostiky. Prvá etapa zahŕňa zozbieranie anamnézy, to znamená dôkladné vyšetrenie pacienta, zhromaždenie informácií o jeho zdravotnom stave a prítomnosti alergických reakcií na určité lieky. Po tomto dôkladnom preskúmaní problémovej oblasti tela a hmatu.

Pomocou prehmatávania stavcov môže špecialista pocítiť stupeň poškodenia a určiť umiestnenie uzlov. Na overenie diagnózy a presné určenie typu uzlov lekár predpíše jednu z metód inštrumentálnej diagnostiky. Tieto metódy zahŕňajú:

 • MRI (magnetická rezonancia) - technika je založená na elektromagnetickom žiarení, ktoré preniká do rôznych tkanív tela a na monitore zobrazuje hotový trojrozmerný obraz štruktúr kostí.
 • CT (počítačová tomografia) - metóda je založená na stanovení rozdielu v útlme röntgenového žiarenia v rôznych tkanivách tela. Tomografický prístroj naskenuje chrbticu za 5 až 10 minút, po čom sa prenesú hotové údaje do počítača.
 • Rádiografia - zobrazovanie kostného tkaniva sa vykonáva v uzavretých kapsulách pomocou malej dávky röntgenového žiarenia.

liečba

Pre mnohých pacientov začína otázka: „Je Schmorlova kýla nebezpečná alebo nie?“ V počiatočných štádiách patogenézy lekári presviedčajú pacientov o rýchlej a kvalitnej liečbe, ktorá si nevyžaduje chirurgický zákrok. V neskorších štádiách alebo v ťažkom priebehu ochorenia sa situácia radikálne zmení a ošetrujúci lekár sa môže uchýliť k operácii. Je to kvôli stupňu štrukturálneho poškodenia kostného tkaniva a charakteru patológie..

V počiatočných fázach odborníci zvažujú liečbu pomocou nasledujúcich metód:

 • Akupresúra - vyškolený špecialista pôsobí pohybmi rúk na biologicky aktívnych miestach, prostredníctvom ktorých môžete ovplyvniť funkčnosť vnútorných orgánov. Akupunktúra sa vykonáva rovnakým spôsobom. Iba s akupunktúrou sú biologicky aktívne miesta ovplyvnené špeciálnymi ihlami.
 • Liečba pijavice - táto technika sa aktívne používa v prípadoch zhoršeného metabolizmu. Odborník pomocou pijavíc zlepšuje prietok krvi do svalov chrbta, zmierňuje zápaly a opuchy..
 • Gymnastické cvičenia - správne vybraný súbor cvičení pomôže posilniť svaly chrbta a zlepšiť svalový tonus. S pomocou gymnastiky sa pacient môže úplne zbaviť štrukturálnej deformácie chrbtice.
 • Užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Medzi takéto lieky patrí diclofenak, ibuprofén, dicloberl, ketoprofén a iné. Pred použitím lieku musí pacient konzultovať odborníka.

Iba malé percento pacientov sa podrobilo chirurgickému zákroku s cieľom opraviť štrukturálne defekty chrbtice. Typ chirurgického zákroku môže určiť iba lekár, pretože moderný chirurgický zákrok poskytuje mnoho rôznych metód na odstránenie Schmorlových uzlov. Môžu to byť minimálne invazívne techniky a radikálne metódy korekcie deformovaných oblastí.

prevencia

Napriek tomu, že prietrž je difúzne degeneratívne ochorenie, jej výskytu je možné predchádzať dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • pite niekoľkokrát do roka rybí olej, vitamín D3 a vápnik (tieto prvky pozitívne ovplyvňujú kostné tkanivo, posilňujú ho);
 • ľuďom, ktorí vedú neaktívny životný štýl, sa odporúča prihlásiť sa do telocvične alebo sa začať venovať športovému tréningu, ktorý pomôže udržať svalový tonus pohybového aparátu;
 • vyvarujte sa zdvíhania veľkých hmotností alebo zvýšeného zaťaženia tela;
 • zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny a minerály (mliečne výrobky, ovocie, zelenina, ryby a ďalšie).

Dodržiavaním týchto odporúčaní bude osoba predchádzať výskytu mnohých štrukturálne degeneratívnych ochorení chrbta, ak ich vzhľad nie je spojený s vrodenými patológiami..

Schmorlova kýla: čo to je, príznaky, liečba, možné následky

Schmorlova kýla alebo presnejšie Schmorlova chrupavková uzlina je porušením štruktúry kostného tkaniva, pri ktorej kostné tkanivo stráca svoju silu, stáva sa mäkkým a pružným. So zvyšujúcim sa zaťažením chorej chrbtice sa uzatváracie platničky chrupavky disku tlačia do hubovitej vrstvy susedných stavcov..

Pretože dierovanie nastáva vo vnútri kosti, kde nie sú žiadne nervové zakončenie, objavuje sa patológia bez symptómov bolesti alebo obmedzenia motorických schopností. Jedinými príznakmi, ktoré si človek môže všimnúť, sú únava a napätie zadných svalov, ktoré prechádza po krátkom odpočinku. Kýla Schmorla nemá vplyv na kvalitu každodenného života a môže obťažovať iba profesionálnych športovcov alebo ľudí zapojených do ťažkého fyzického rybníka..

Ochorenie si vyžaduje povinnú liečbu, pretože môže vyvolať rozvoj závažných patológií (spondylartróza, stlačenie koreňov miechy, zúženie miechy).

Dobrou správou je, že moderná konzervatívna terapia poskytuje vynikajúce výsledky liečby. Pri včasnej diagnostike a dobre zvolených metódach konzervatívnej liečby nepríjemné príznaky úplne vymiznú a obnova štruktúr kostného tkaniva je intenzívna..

Príčiny Schmorlovej kýly

Predpoklady rozvoja tejto prietrže sú stanovené v období vnútromaternicového vývoja. Pri skúmaní toho, čo je Schmorlova kýla, dospelo mnoho vertebroológov k záveru, že patológia do značnej miery závisí od dedičných faktorov..

Táto hernia najčastejšie ovplyvňuje:

 • deti a dospievajúci v obdobiach intenzívneho rastu, keď kostné tkanivo neudržiava tempo rastu iných štruktúr a v nich sa tvoria dutiny;
 • starší ľudia s anamnézou osteoporózy alebo zhoršenou mineralizáciou.

Hlavné príčiny Schmorlovej kýly:

narušenie metabolických procesov v tele;

pretrvávajúce zakrivenie tela, ktoré vedie k podvýžive v niektorých častiach chrbtice;

kompresné poranenia chrbtice (zlomeniny spôsobené kompresiou).

Príznaky choroby

Vývoj Schmorlovej hernie nie je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, pretože táto prietrž neovplyvňuje miechový kanál a nekomprimuje nervové korene..

Únava a pocit únavy vznikajú v dôsledku reakcie zadných svalov, ktoré sú nútené prevziať zvýšenú záťaž a chránia poškodené stavce..

Bolesť na bolesť sa objaví až vtedy, keď kýla dorastie do veľmi veľkej veľkosti. Potom sú do výslednej poruchy zatlačené nielen koncové platne, ale aj telo disku - to môže spôsobiť výčnelok alebo medzistavcovú prietrž, ktorá vyvoláva výskyt syndrómu bolesti..

Možné následky

Neustály tlak na vnútorné tkanivá stavcov spúšťa patologické procesy, ktoré ničia ich štruktúru. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko zlomenín pri stlačení, nestabilita chrbtice sa rýchlo zvyšuje..

Päť ošetrení

Komplex terapeutických opatrení je zameraný na odstránenie príčiny prietrže a v mnohých ohľadoch od nej závisí.

Ak je patológia spôsobená osteochondropatiou chrbtice (odumretie stavovcov v dôsledku podvýživy) - liečba kýly Schmorlovej začína korekciou držania tela..

Pri vzniku patológie v dôsledku traumy sa predpisujú lieky na posilnenie kostného tkaniva a obnovu chrupavkových štruktúr.

Podľa rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2010 sa prístup k liečbe kýly Schmorlovej radikálne zmenil. Ak v 90. rokoch prevládala chirurgická intervencia, po ktorej sa u 72,9% pacientov vyvinuli závažné komplikácie (znecitlivenie končatín, svalová atrofia), teraz je prioritou konzervatívna terapia, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky..

1. Liečba drogami

 • chondroprotektory (arthra, teraflex, alflutop);
 • priebeh vitamínu „D“;
 • vápnikové prípravky.

Predpokladom účinnosti užívania liekov je ich kombinácia s inými liečebnými metódami..

2. Dekompresná terapia

Dekompresná terapia zahŕňa činnosti, ktoré zmierňujú príznaky kompresie: cvičenia v bazéne s hmotnostným pásom, natiahnutie chrbtice na funkčné lôžko a nosenie podporného korzetu.

3. Masáž

U pacientov so Schmorlovou chorobou sa masáž vykonáva iba šetrnou metódou. Skúsený masér uvoľňuje napäté svaly chrbta, jeho masáž zmierňuje únavu a stimuluje krvný obeh..

Po prvých reláciách ustúpia príznaky patológie. A ďalší prísun krvi a lymfy do postihnutej oblasti normalizuje metabolické procesy a dodáva poškodeným tkanivám ďalšiu výživu.

4. Terapeutická gymnastika

Pri Schmorlovej chorobe je najúčinnejšou liečbou liečba gymnastickými cvičeniami.

Cvičenia robte opatrne a hladko, bez náhlych pohybov..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba

Pomaly zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu tak ďaleko, ako môžete. Tiež pomaly nižšie.

Opakujte najmenej 10 krát.

Zdvihnite obe nohy a obe ruky súčasne. Podržte najmenej 5 sekúnd a pomaly spustite.

Prvé dni stačí zavesiť na brvno a prikryť ho najprv priamym uchopením rúk a potom dozadu. V budúcnosti urobte výťahy a nezabudnite si zmeniť priľnavosť rukami.

Kolená smerujúce k stene

Dajte ruky na stenu. Zdvihnite jednu nohu a roztiahnite ju dozadu, potom ju pomaly spustite. Opakujte to isté s druhou nohou..

Tieto cvičenia zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy, čím stimulujú regeneračné procesy v kostnom tkanive..

5. Domáce ošetrenie

Schmorlova kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré sa najúčinnejšie liečia prírodnými prostriedkami v kombinácii s gymnastikou. Vertebroológovia (špecialisti na problémy s chrbticou) preto venujú osobitnú pozornosť metódam liečby doma: cvičebnej terapii a ľudovým receptom..

Dva z najpopulárnejších spôsobov eliminácie nepríjemných symptómov Schmorlovej kýly (od vertebroológov):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohaCvičebná technika

Chren a strúhaný zemiakový obklad

Zmiešajte obe zložky v rovnakom pomere a priložte k postihnutej oblasti v súlade so všetkými pravidlami pre nastavenie komprimácie.

Táto zmes má otepľovací účinok a tým stimuluje krvný obeh..

Lotion tinktúry stoniek gaštanu a púpavy

Naplňte stonky púpavy a rozdrvené gaštany pollitrovou nádobou v pomere 2: 1, nalejte vodkou alebo zriedeným liehom..

Po dni si spravte krém na 10 minút. Postupne zvyšujte čas na 30 minút, ale nič viac.

Tinktúra má protizápalový účinok, zlepšuje schopnosť obnovy tkaniva.

zhrnutie

Samotná kýla Schmorla nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia, ale jej ničivé následky môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Včasná konzervatívna liečba zaisťuje úplné uzdravenie a návrat pacienta do plného života.

Odložením návštevy na stavovca riskujete spustenie operácie, ktorej výsledok nie je vždy priaznivý.

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj! Mám dve otázky: Po rádiografii výsledky: spondylogramy ukazujú miernu odchýlku pozdĺž ľavej osi, zvýšenú kyfózu v hrudníku, zníženie výšky medzistavcových platničiek Th6-Th11, subchondrálnu sklerózu uzatváracích dosiek v susedných sekciách vyššie. Regionálna osifikácia v pozdĺžnom ligamente na úrovni Th7-Th11, Schmorlovej prietrže Th7, Th8, Th11, priečna artróza v priečnom smere. Bolesť chrbta je prítomná Prvá otázka je: Potrebujem operáciu? A za druhé: na ktorého lekára by som mal ísť?

Ahoj miláčik. K zníženiu výšky medzistavcových platničiek dochádza práve kvôli kyfóze. Subchondrálna kyfóza sa vyskytuje na základe iných existujúcich chorôb pohybového aparátu a takáto patológia sa nedá úplne vyliečiť, je možné zmierniť tento stav. Bežná je Schmorlova prietrž v oblasti Th7 - Th12. Práve táto zóna je najviac postihnutá poruchami pohybového aparátu. V priebehu času choroba vedie k rednutiu každého stavca oddelenia, stáva sa zraniteľným a slabým vo vzťahu k fyzickej aktivite a šoku. Detekcia Schmorlovej prietrže v týchto oblastiach na röntgenovom snímaní je signálom, že medziobratlová kýla sa môže vyskytnúť v budúcnosti. Na rozdiel od Schmorlovho výčnelku neprechádza asymptomaticky. To je presne to, čo Schmorlova kýla je nebezpečná. Ľudia s touto prietržou niekedy môžu žiť donekonečna a nedôverujú jej existencii.

Liečia sa konzervatívne a chirurgicky. Táto technika je vybraná v závislosti od stupňa poškodenia, sťažností pacienta, prítomnosti vážneho poškodenia vnútorných orgánov na základe klinického vyšetrenia. Konzervatívna terapia je predpísaná stavcom, operáciu vykonáva neurochirurg.

Lekár, ktorý mám herniu "Shmorl" L-5 13 mm, je možné liečiť bez chirurgického zákroku.

Prietrž Schernlovho prietrže sa dá liečiť konzervatívne, avšak liečebné postupy sú napriek tomu determinované existujúcimi komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Liečba je povinná, pretože má progresiu. Ak lekár predpísal chirurgický zákrok, je nevyhnutná súprava fyzioterapeutických procedúr, sú potrebné aj terapeutické cvičenia (vyvinuté inštruktorom na základe vášho celkového stavu, miesta prietrže atď.), Masáže, manuálna terapia a diéta. Je dôležité sledovať svoju váhu a odstraňovať zlé návyky.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - nútiť vlastné tkanivo medzistavcovej platničky do hubovitej kosti stavcového telesa (intraspongálny výčnelok) cez hraničnú hyalínovú doštičku, ktorá oddeľuje spodnú časť stavca od tela disku.

Jedná sa o tzv. Rádiologickú patológiu (kvôli chýbajúcim zjavným symptómom spôsobeným zvláštnou lokalizáciou). Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Pod herniou medziobratlového disku rozumieme vyčnievanie jeho želé podobného centra defektmi hustého formatívneho krúžku spojivového tkaniva umiestneného na periférii. V tomto prípade želé podobná látka v centrálnej časti disku, ktorá sa cez ňu prelomí, stlačí citlivé alebo motorické korene miechy, ležiaca vo dvojiciach medzi stavcami, a vyvoláva vývoj špecifických symptómov..

Fenomén Schmorlovej kýly spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené von, ale vnútri tela blízkeho stavca. Pretože hlavné prejavy hernie disku sú spojené s kompresiou koreňov miechy, v tomto prípade aktívne symptómy zvyčajne chýbajú.

Napriek tomu, že sa nezistila spoľahlivá prevalencia patológie, predpokladá sa, že Schmorlovy kýly s rôznou lokalizáciou v približne 40% populácie. Ochorenie často postihuje bedrovú chrbticu, ktorá je spojená s lokálnym intenzívnym zaťažením axiálnej kostry.

Synonymum: Schmorlove uzly.

Príčiny a rizikové faktory

Za hlavný dôvod rozvoja Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice sa považuje patológia spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje počas tvorby štruktúr axiálnej kostry. Poruchy sa často vytvárajú počas druhého zrýchlenia rastu dieťaťa, keď sa objavia necharakteristicky zhutnené chrupavkové uzly, ktoré majú vyššiu hustotu štruktúry ako kruh spojivového tkaniva medzistavcových platničiek. V procese vývoja tieto štruktúry vyvíjajú tlak na blízke stavovce, pretláčajú ich a vytvárajú Schmorlovu prietrž.

Komplikáciou Schmorlovej hernie bedrovej chrbtice môže byť kompresná zlomenina chrbtice, hernia medzistavcovej platničky alebo dystrofická degenerácia Schmorlovej hernie s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov..

 • vrodená patológia spojivového tkaniva;
 • traumatické poškodenie hraničných hyalínových platní;
 • degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov;
 • neprimerané zaťaženie bedrovej chrbtice.
 • predĺžená nútená poloha tela so zaťažením bedrovej axiálnej kostry;
 • intenzívny rast dieťaťa v dospievaní;
 • starší vek;
 • nosiť topánky s príliš vysokými podpätkami;
 • profesionálne kurzy zamerané na vzpieranie, akrobaciu, parašutizmus a iné športy, ktoré môžu vyprovokovať kostrové mikrotraumy;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • porušenie postoja;
 • tehotenstva;
 • metabolické ochorenia.

Formy choroby

V závislosti od rozšírenia procesu sa rozlišujú jednolôžkové a viac bedrové hernie bedrovej.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Choroba je spravidla asymptomatická alebo má mimoriadne skromné ​​príznaky. Sťažnosti podané pacientom sú nešpecifické:

 • nepríjemné pocity alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice;
 • zintenzívnenie nepríjemných pocitov pri zaťažení a ich oslabenie (až do úplného vymiznutia) v pokoji;
 • znížená pohyblivosť bedier.

Fenomén Schmorlovej hernie spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené smerom von, ale vnútri tela blízkeho stavca..

Objektívne vyšetrenie môže odhaliť miernu bolesť pri palpácii pri projekcii defektu, lokálnu svalovú hypertonicitu.

K poškodeniu môže dôjsť na ktoromkoľvek z 5 bedrových stavcov, patologický proces nemá obľúbené miesto.

V závažných prípadoch, keď sa veľký objem medzistavcovej platničky pretlačí alebo úplne zhroutí do blízkeho stavca, sa symptómy Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice stávajú oveľa intenzívnejšími:

 • silná bolesť pri fyzickej námahe;
 • poruchy pohyblivosti (neschopnosť vykonávať ohyb a extenzorové pohyby v dolnej časti chrbta v plnom rozsahu);
 • tupé bolesti v polohe so sklonením vpred, s predĺženým státím alebo sedením;
 • únava bedrovej chrbtice, pocit stuhnutosti;
 • poruchy citlivosti alebo motorickej aktivity na dolných končatinách.

diagnostika

Hlavnými diagnostickými metódami sú inštrumentálne štúdie:

Použitie laboratórnych výskumných metód na potvrdenie prítomnosti alebo neprítomnosti patológie nie je možné.

Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Liečba Schmorlovej hernie je komplexná: používajú sa fyzioterapeutické a liekové metódy.

Skupiny liekov používaných na liečbu choroby:

 • svalové relaxanciá s centrálnym pôsobením;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

V závažných prípadoch, pri neúčinnej konzervatívnej liečbe Schmorlovej prietrže lumbálnej chrbtice a vysokom riziku komplikácií, sa vykonáva chirurgický zákrok..

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie kýly Schmorl bedrovej chrbtice môžu byť:

 • vytvorenie prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice;
 • kompresné zlomenie postihnutého stavca;
 • dystrofická degenerácia Schmorlovej kýly s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a komplexnej liečbe je prognóza priaznivá.

prevencia

Preventívne opatrenia sú:

 1. Systematické preventívne vyšetrenia v prípade rizikových faktorov.
 2. Včasná komplexná liečba choroby, ak sa zistí.
 3. Odmietnutie nadmerného zaťaženia pri diagnostike Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: vyššie, 2004 (GOU VPO „Kurská Štátna lekárska univerzita“), špecializácia „Všeobecné lekárstvo“, kvalifikácia „Doktor“. 2008-2012 - doktorand, Katedra klinickej farmakológie, SBEI HPE „KSMU“, kandidát lekárskych vied (2013, špecializácia „Farmakológia, klinická farmakológia“). 2014-2015 - odborná rekvalifikácia, špecializácia „Manažment vo vzdelávaní“, FSBEI HPE „KSU“.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Schmorlova kýla chrbtice

Zvýšená únava chrbta, bolesť pri chôdzi, bolestivé zákruty hlavy - to všetko môže byť znakom prítomnosti prietrže v mieche. Názov patológie medzistavcových platničiek znie desivo, ale je oveľa horšie vedieť, aké choroby môžu v budúcnosti ignorovať malú prietrž. Predisponujú k tomu ľudia so sedavým životným štýlom, rastúce deti a dospievajúci a starší ľudia..

Čo je Schmorlova kýla

V medicíne bol tento rádiologický termín v roku 1927 vďaka nemeckému lekárovi Christianovi Schmorlovi. Na jeho počesť je táto choroba pomenovaná. Schmorlove uzly sa tvoria v priebehu procesu nútenia chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti. Porucha sa môže vyskytnúť na hornom aj dolnom stavci. U týchto chrupaviek je nedostatok bolesti. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte viesť aktívny životný štýl, sledovať hmotnosť, zapájať sa do plávania, čo pomôže posilniť chrbtové svaly.

Defekty Schmorlu v stavovcoch

Vertebrálny stĺpec je časťou kostry 32-34 stavcov, ktoré pozostávajú z kostného tkaniva a huby. Spojovacím prvkom medzi stavcami sú disky. Ich horná škrupina obsahuje chrupavku, ktorej účelom je absorbovať stavce počas pohybu. Ak kostné tkanivo nerastie tak rýchlo ako chrupavka, objavia sa dutiny, kde padajú disky. Opísaný jav sa nazýva uzuratívne defekty stavcov..

príčiny

Kolaps chrupavky sa objaví, ak osoba dostala úder, ne vektorové zaťaženie, zvýšila nadmernú gravitáciu. Patológia sa formuje nielen u mladých ľudí, ale aj v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Osteoporóza sa vyskytuje u starších ľudí v dôsledku poklesu kostnej sily. Pri tomto klinickom syndróme dochádza k zlomeninám kostí. Chrupavka z medzistavcových platničiek sa stáva silnejšou ako stavca a tlačí cez kosť. Malé kýly patria pri narodení do malých patológií a vyskytujú sa intrakorporálne s nedostatkom stopových prvkov v oblasti stavcov..

Existujú aj iné dôvody na objavenie sa prietrže chrbtice:

 1. Konštrukčný znak koncových dosiek stavcov sa zdedil.
 2. Dospievajúci alebo malé dieťa začalo rýchlo rásť.
 3. Silná fyzická aktivita pri športe.
 4. Poranenie pri páde alebo zdvíhaní závaží.
 5. Obehový systém chrbtice sa zhoršil sklopením a nízkou pohyblivosťou.
 6. Nedostatok vápnika sa vyskytuje v kostnom tkanive..
 7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

príznaky

Schmorlova choroba nespôsobuje silnú bolesť kostné tkanivo stavcov trpí, neubližuje mu. Známky Schmorlovej kýly sa dajú zistiť pomocou rádiológie. Počiatočné štádium patológie je asymptomatické, spôsobuje nepohodlie, zvyšuje pocit únavy. Ak chrupavkové uzly Schmorlu dosahujú veľké rozmery, pri chôdzi a únave sa môže objaviť bolesť. Je to spôsobené ochrannou reakciou miechových svalov na oslabený stavec, ktorý sú nútení chrániť, a tak začnú kňučať. Ochorenie zvyšuje úroveň krivosti stavcov.

V krčnej chrbtici

Doma je nemožné zistiť uzol Schmorl na chrbte, pretože Príznaky prietrže sú mierne. Náhodne sa choroba zistí pri vyšetrení pomocou rádiológie a fluorografie, na ktorej obrázku je jasne viditeľná krčná chrbtica. Schmorlove uzly v stavovcoch spôsobujú stav slabosti a zvýšenú únavu. Keď sa hernia krčnej chrbtice začína vyvíjať, u pacientov sa zaznamenajú tieto príznaky:

 • znížené rozpätie pozornosti;
 • poškodenie pamäte;
 • závraty;
 • zhoršuje sa výkonnosť;
 • nosné prekrvenie, hlava začína bolieť na jednej strane, tok sĺz, nástup strachu zo svetla;
 • hluk v ušiach;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • svaly krku sú napäté;
 • v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť pri otáčaní hlavy;
 • znecitlivenie a brnenie horných končatín.

Hrudné oddelenie

Pri kýle v hrudnej chrbtici sa necíti bolesť. S vekom sa do tejto patológie začínajú spájať ďalšie choroby: ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, osteochondróza, medziobratlová hernia. V tomto prípade sa Schmorlova kýla v hrudnej oblasti môže prejaviť brnenie na koži, znecitlivenie horných končatín, zvýšený tlkot srdca, výskyt dýchavičnosti a môže byť sprevádzaná inými bolestivými pocitmi:

 • v hrudnej chrbtici;
 • pri otáčaní tela;
 • s hlbokým dýchaním;
 • pri pohybe horných končatín;
 • v hypochondrii a žalúdku.

V bedrovej oblasti

Po mnoho rokov sa príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice nemusia prejaviť. S vekom prichádza degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice k bedrovej oblasti. Existujú problémy so stolicami (predĺžená zápcha), erektilná dysfunkcia, bolesť pri močení, „husacie hrbole“ na koži dolných končatín. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť:

 • v bedrovej chrbtici;
 • v zadku;
 • pri chôdzi a otáčaní tela.

Viac hernias Schmorl

Keď chrupavka v niekoľkých častiach chrbtice preniká do kostného tkaniva stavcov, vyskytuje sa anomália. Hernie viacerých Schmorlovcov možno ľahko rozpoznať na röntgenovom snímaní pomocou špeciálneho vzoru v tvare diamantu. Ochorenie sa diagnostikuje u detí a dospievajúcich v dôsledku skutočnosti, že v období aktívneho rastu sa kostné tkanivo stáva mäkkým a nemôže vydržať tlak chrupavky. Toto ochorenie nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, pretože môže zmiznúť v dôsledku zmien životného štýlu a stravy.

Ako diagnostikovať kýlu chrbtice

Na určenie príčin bolesti chrbta a chrbta je potrebná lekárska konzultácia s vyšetrením pacienta. Diagnóza kýly chrbtice sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a metóda transilluminácie pomôže vyhodnotiť obsah kýlovej vaky. Dnes na lekárskych klinikách môžu diagnostikovať prietrž tieto možnosti:

 • odoberanie mozgovomiechového moku (bedrovej punkcie);
 • Ultrazvuk miechy;
 • metóda fluoroskopie, myelografia;
 • postup detekcie porúch nervového vedenia;
 • CT sken;
 • MRI (magnetická rezonancia).

Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Liečba drogami

Metódy liečby bez chirurgického zákroku sú založené na užívaní komplexu liekov, ktoré pomôžu pacientovi prekonať nepríjemné pocity pri každodennej fyzickej námahe na chrbticu. Liečba kýly chrbtice liekmi sa uskutočňuje pod prísnym dohľadom lekára v troch terapeutických štádiách:

 1. Etiotropické - odstránenie príčiny.
 2. Symptomatické - odstránenie nepríjemných príznakov.
 3. Patogénne - zastavenie patologických procesov.

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré lekári predpisujú na hernie chrbtice:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky.
 2. Skupina analgetík vrátane: analgínu, baralgínu, ketorolu a spazmalgónu.
 3. Sirdalud, midokalm (svalové relaxanciá).
 4. Lieky, ktoré pomáhajú s neurologickými príznakmi, ako sú nevoľnosť, mierna svalová necitlivosť, závraty.
 5. Vitamíny B, horčík.

fyzioterapia

Posilnenie rektálnych miechových svalov, brušných svalov, vytvorenie „svalového korzetu“, cvičenia na roztiahnutie chrbtice sú nevyhnutné cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Keď sa vykonávajú, mali by ste počúvať pocity a zastaviť ich, ak sa vyskytne bolesť. Je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá a cvičenia vykonávať pomaly, bez trhania. Príklad jedného z týchto cvičení: tvárou nadol na podlahe, ruky natiahnuté dopredu. Pravou rukou zdvihnite ľavou nohou. Podržte niekoľko sekúnd a postupne klesajte. Vykonajte striedavo 10-krát.

korzet

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

 • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
 • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
 • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

masáž

Mechanický účinok na fyziologicky aktívne body zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh. Liečebné kýly sa vyrábajú pomocou pneumatických plechoviek zo skla a plastu, bambusových tyčiniek, aplikátora Kuznetsova, Lyapko. Indikácie pre masáž predpíše lekár v rehabilitácii alebo v bezpečnom období, keď pacient nemá akútnu bolesť. Aký vplyv má masáž na prietrž chrbtice:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje hypertonicitu;
 • prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta;
 • znižuje pravdepodobnosť prechodu choroby z akútnej na chronickú.

Trakcia chrbtice

Pri rôznych chorobách chrbtice v ortopédii sa vykonáva súbor metód zameraných na posilnenie väzov a svalov chrbta. Zaťaženie diskov sa bude postupne znižovať, krvný obeh a odtok krvi sa zlepší. Trakčná trakcia chrbtice môže byť nasmerovaná lokálne na požadované oddelenie alebo do všetkých oblastí naraz. Kontraindikácie postupu sú bolesti počas tehotenstva, tehotenstva, nadváhy, rakoviny, hnisavých chorôb chrbtice, kardiovaskulárneho a bronchopulmonálneho systému..

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly na chrbtici?

Ak má osoba mikrozuratívne zmeny vo forme chrupavkových uzlíkov po dlhú dobu, stavce v chrbtovej kolóne sa stávajú slabšími, zraniteľnejšími voči šoku a fyzickej námahe. Ochorenie je nebezpečné s komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa liečba nezačne včas. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia starší ako 50 rokov, ženy počas menopauzy, tehotné dievčatá. Znakom zvýšenia prietrže bude silná fyzická únava, ktorá sa objavila. Následky Schmorlovej prietrže môžu byť nebezpečnejšie, napríklad:

 • Schmorlove uzly medzistavcových platničiek sú drobné zranenia, ktoré sa môžu vyvinúť do kompresných zlomenín;
 • stať sa príčinou zdravotného postihnutia (disk je pritlačený do prietrže a narúša funkciu chrbtice);
 • skorá artróza sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného zaťaženia medzistavcových kĺbov;
 • prietrž sa môže vyvinúť až na medzistavcové prietrž;
 • osteoporóza.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..
Výskyt prvých príznakov nebezpečnej choroby nie je vždy možné okamžite zaznamenať. Bolesť sa bez liečby zvýši, medzistavcové platničky sa budú naďalej deformovať, a preto prietrž bedrovej chrbtice - príznaky choroby - vyžaduje opatrný prístup k štúdii.
Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou.
prostriedkyAko variť a aplikovať