loader

Hlavná

Späť

Čo je lepšie pre pupočnú kýlu, ako sa vkladá a ako dlho sa zakorenuje

Mriežka z pupkovej kýly je malý korzet vyrobený z hypoalergénneho materiálu. Pomocou takejto endoprotézy počas operácie je možné úplne nahradiť brušné tkanivá a vykonávať ich funkcie. Základom výroby implantátu je polypropylénová niť, ktorá je tkaná špeciálnym spôsobom.

Druhy sietí

Lekárska prax zahŕňa použitie rôznych implantátov:

 • Self-vstrebateľný. Aplikujte až po úplnom vyšetrení a schválení lekára. Je veľmi dôležité analyzovať možnosť uzdravenia a veľkosť brány prietrže. Protéza sa môže nazývať odlišne v závislosti od podmienok použitia..
 • Neabsorbovateľná sieťovina na prietrž brucha. Na výrobu takýchto zariadení sa používajú flexylén, esfil, eslan, uniflex. Zvyčajne sa materiály vyrábajú na objednávku, vopred sa vyberie spôsob tkania.

Po zavedení je chirurgická sieť na prietrž dokonale opotrebovaná, pacient nepociťuje napínanie tkaniva. Tento materiál sa úspešne vstrebáva do tela a nosí sa celý život, postupne narastá svalová hmota a znižuje sa riziko recidívy. V prípade opakovaného chirurgického zákroku inštalovaná endoprotéza nevytvára prekážky.

Indikácie a kontraindikácie

Pred zavedením sieťky z plastu do brušnej dutiny sa musí pacient podrobiť úplnému vyšetreniu. Je potrebné určiť veľkosť nádoru alebo výstupku. Pacient musí presne vysvetliť, kde je bolesť lokalizovaná a aké ďalšie nepríjemné pocity sú..

Operácia je predpísaná, iba ak fyzické cvičenie a konzervatívne metódy nemôžu korigovať prietrž. Odloženie operácie je možné iba v extrémnych prípadoch. Je tiež dôležité zvážiť kontraindikácie pri implementácii sieťového materiálu:

 • závažný priebeh chronických chorôb, ako je diabetes a tuberkulóza;
 • pacientov starších ako 70 rokov so sprievodnými patológiami kardiovaskulárneho systému;
 • problémy s dýchacím systémom;
 • zlyhanie obličiek;
 • cirhóza pečene s kŕčovými žilami;
 • vek do 20 rokov.

Endoprostetika v dospievaní je neprijateľná, pretože mladé telo často odmieta cudzie tkanivo, čím komplikuje priebeh choroby a spôsobuje sprievodnú infekciu..

Techniky inštalácie endoprotéz

Správna endoprotetika sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopiou. Predsterilizácia nástrojov a umelého korzetu. Ktorú manipuláciu má použiť chirurg, ktorý posudzuje závažnosť ochorenia, veľkosť herniového výčnelku, ako aj prítomnosť zápalového procesu a možné komplikácie.

Operácia otvoreného typu

Otvorená operácia prietrže brucha pomocou sieťky sa vykonáva s veľmi rozsiahlym vyčnievaním a veľkým rozdielom tkanív medzi ňou. Na koži sa urobí rez, pletivo sa zavedie a pripevní k vnútorným tkanivám, čím sa uzavrie hernálna brána. Upevňuje sa pomocou špeciálneho materiálu na šitie. Uzatvára aj rez na koži.

Laparoskopická metóda

Inštrumentálna metóda opravy prietrže je jednoduchšia a rýchlejšia v čase. Použitím špeciálnej trubice-trokára do veľkosti 30 cm sa v postihnutej oblasti vykoná niekoľko vpichov. Cez nich prechádza laparoskop a chirurgické nástroje. Je tu tiež nakreslená mriežka, ktorá musí byť umiestnená, a príslušenstvo, ktoré ju opraví. Výsledkom sú malé rezy s veľkosťou 1,5 až 2 cm, ktoré sa liečia rýchlejšie. Táto technika je však nedokonalá, pretože veľké množstvo oxidu uhličitého sa zavádza do brušnej dutiny pre optimálnu prácu s vnútornými výčnelkami..

Pravidlá inštalácie oka počas kýly

Operabilita brušnej prietrže je šancou na úspešné uzdravenie pacienta. Aby ste vylúčili možné komplikácie, musíte dodržiavať niektoré povinné pravidlá:

 • zavedenie oka by sa malo vykonať iba do svalových a aponeurotických tkanív;
 • kontakt chirurgickej siete s tukovým tkanivom pacienta nie je povolený;
 • viacvláknové nite na upevnenie endoprotézy sú neprijateľné;
 • neabsorbovateľný typ protézy sa nemôže použiť pri zmiešanom skrátení.

Zanedbanie a nedodržiavanie povinných lekárskych nuancií môže viesť k zdravotným problémom, ako aj k smrti v prípade otravy krvi a predčasnej pomoci..

Výhody a nevýhody hernia oka

Hlavné výhody chirurgickej siete:

 • obmedzená pohyblivosť materiálu;
 • nezasahuje do správneho krvného obehu;
 • nezasahuje do svalovej práce;
 • necítil sa;
 • je schopný rýchlo a dobre zakoreniť, rovnako ako jeho vlastná tkanina.

Táto technika však nie je bez nevýhod:

 • môže spôsobiť problémy s fungovaním iných orgánov;
 • pripevnené ako záplaty s držiakmi, ktoré je možné oddeliť;
 • príliš veľké oko je zložené;
 • možná tvorba fistuly pri operácii krvných ciev.

Pred operáciou sa nevyhnutne vykonáva sterilizácia materiálu z PVC, preto je jeho zavedenie do tela absolútne bezpečné.

Tkanivá, ktoré sú príliš zapálené alebo majú infekciu, sa musia ošetriť najskôr a až potom musia pokračovať v chirurgii umiestnenia implantátu..

Obdobie vymáhania

Typ vykonanej operácie priamo ovplyvňuje trvanie rehabilitácie a ďalšie predpovede. Pri otvorenej metóde zotavenie zvyčajne trvá dlhšie. Ihneď po operácii sa vykonáva pravidelné ošetrenie švov, obväzy sa predpisujú na 5 až 7 dní. Potom sa stehy nosí ešte jeden týždeň. V prvých šiestich mesiacoch je pacientovi zakázaná fyzická aktivita a prepravuje viac ako 5 kg, nemôžete dlho stáť.

Ak bola vykonaná laparoskopia, pacient je prepustený 3-4 dni po operácii. Liečte miesta vpichu rýchlejšie. Počas šiestich mesiacov je záťaž kontraindikovaná, človek sa však môže venovať obvyklým záležitostiam. Po 8 mesiacoch sú povolené športy vrátane behu, abs a ďalšieho rozvoja brušných svalov.

Možné komplikácie

Po operácii nie sú vylúčené niektoré dôsledky pre pacienta, jedná sa však o veľmi zriedkavý prípad..

 1. Abscesy sa vyskytujú v oblasti stehu. Antibiotiká sa predpisujú v injekciách alebo tabletách až trikrát denne. Predpíšte flemoxín, amikacín, penicilín.
 2. Existuje syndróm bolesti. V takýchto prípadoch sa nemôžete obísť bez liekov proti bolesti a protizápalových liekov: Nurofen, Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulide.
 3. Krvácanie sa otvára. Môže byť potrebná konzervatívna liečba dicinónom alebo chirurgický zákrok..
 4. Zvracanie a celková intoxikácia tela indikujú odmietnutie endoprotézy. V tomto prípade sa sieť po odstránení kýly odstráni.

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá opatrnosti a predchádzate všetkým druhom alergických reakcií, môžete sa vyhnúť komplikáciám po operácii..

Príčiny opätovného výskytu prietrže brucha sú mnohé. Zvyčajne k tomu dôjde v dôsledku nedodržania požiadaviek pacientom alebo v prípade lekárskej chyby. Opakovaný výčnelok je možný aj pri dlhotrvajúcom kašľaní, zápche a náchylnosti k obezite. Miera recidívy je 2-10%.

Náklady na materiál na orezávanie kýly

Cena ôk pri chirurgii hernie v lekárňach sa môže líšiť v závislosti od typu a výrobcu. Dôležitú úlohu hrá kvalita endoprotézy. V priemere sú náklady na vstrebateľné vnútorné obväzy 6-15 tisíc rubľov, neabsorbovateľné sú mierne horšie ako cena a predávajú sa za 1-3 tisíc rubľov..

Náklady na čiastočne absorbovateľné siete sú 3 - 7 tisíc rubľov a trojrozmerný materiál sa odhaduje na 8 000 rubľov..

Existuje veľa finančných prostriedkov na liečbu kýly, hlavnou vecou je výber správneho materiálu pre implantát. Musí byť absolútne bezpečná pre pacienta, pokiaľ ide o hygienu a komponenty produktu.

Aké sú siete na kýlu. Recenzia s cenami 12

Účinným spôsobom liečby prietrže je prietrž prietrže, ktorý sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi: otvoreným a použitím laparoskopie. Pri operácii sú herniové brány zosilnené špeciálnou sieťou, ktorá pomáha urýchliť proces hojenia a zabrániť možnosti recidívy choroby. Hernioplastika pomocou sieťky na prietrž vám umožní zbaviť sa herniálneho výčnelku a do šiestich mesiacov sa vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Chirurgická sieť na kýlu je endoprotéza, ktorá úplne nahrádza brušnú fasciu a je schopná plniť svoju funkciu. Sieťovina je vo väčšine prípadov vyrobená z polypropylénových priadzí, ktoré sú tkané špeciálnym spôsobom. Lekárska sieť má tendenciu sa po zavedení do tela natiahnuť, nespôsobuje nepohodlie, čo umožňuje prirodzeným spôsobom sťahovať svaly. Okrem toho, u pacientov nespôsobuje polypropylén rejekcie a alergické reakcie, riziko relapsu je prakticky nulové.

Druhy sietí

V modernej lekárskej praxi existuje niekoľko druhov sietí na prietrž, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a technikou tkania, ale aj materiálom výroby. Rozlišujú sa tri typy endoprotéz:

  vstrebateľné; nevstrebateľné; čiastočne absorbovateľné.

Použitie úplne absorbovateľných sietí sa vykonáva výlučne po konzultácii s lekárom po analýze zložitosti pripravovanej operácie a veľkosti brány prietrže. Ak má pacient slabosť spojivového tkaniva a jeho nahromadenie je pomalšie ako resorpcia oka samotného, ​​existuje riziko recidívy. V tomto prípade sa pacientovi poskytne iný typ chirurgickej siete..

V chirurgii sa najčastejšie vyskytuje neabsorbovateľný typ kýly. Mriežky ruského výrobcu Linteks sú k dispozícii v rôznych modifikáciách s použitím rôznych materiálov. Medzi ktorymi:

  Fleksilen (líšia sa zvýšenou flexibilitou). Esfil (vyrobený z monofilného polypropylénu). Eslan (mäkký, vyrobený z mylarických vlákien). Uniflex (používa sa na ukončenie pooperačných hernií s komplexným priebehom choroby). Fluorex (vlákna pletiva sú potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciou).

Lekárske siete Lintex môžu byť vyrobené na objednávku, požadovanej veľkosti a typu tkania.

Čiastočne absorbovateľné siete zahŕňajú Ultrapro. Ich charakteristickou črtou je schopnosť vstrebávať častice materiálu po raste spojivového tkaniva. Takéto siete sa často používajú na rozsiahle poškodenie tkanív a na uzatváranie veľkých herniálnych brán..

Jednou z odrôd chirurgických sietí na herniu sú trojrozmerné sieťové systémy. Takáto endoprotéza sa vyznačuje zvýšenou spoľahlivosťou a pozostáva z niekoľkých častí:

  predný lalok (uzatvára herniové brány zvonka); zadný lalok (prekrýva bránu zvnútra); spojovací valec (určený na vyplnenie samotného otvoru).

Zavedenie trojrozmernej sieťky počas operácie vyžaduje jej fixáciu niekoľkými švami, takže implantát je bezpečne pripevnený a nedá sa posunúť.

Výhody použitia kýly:

  vysoký pozitívny výsledok operácie, nízka pravdepodobnosť recidívy choroby; Telo nie je odmietnuté telom, nespôsobuje alergické reakcie; podporuje spoľahlivé uzavretie herniálnych brán (sieť fixuje okraje diery, po ktorej sú zarastené spojivovým tkanivom); implantát je po operácii nepostrehnuteľný, nebráni pohybu, neovplyvňuje kvalitu života pacienta; krátke rehabilitačné obdobie, pacient je v nemocnici na jeden deň, telo je úplne obnovené do šiestich mesiacov; po inštalácii endoprotézy neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie, nepociťuje „napätie“ tkanív.

Sieť hernia oka

V závislosti od typu chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži sa zvolí typ endoprotézy. Pri zatváraní veľkej plochy trojuholníka sa používa sito s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Je veľmi dôležité zvoliť najlepšiu možnosť implantácie, pretože pri inštalácii veľkého oka sa môžu vyskytnúť vrásky a malý - nezrovnalosti v tkanivách a riziko opätovného vyčnievania.

Počas chirurgického zákroku u mladých pacientov so šikmou inguinálnou prietržou sa odporúča vložiť malú sieťku na prietrž, ktorá zakrýva malé trojuholníky. Ak existuje riziko relapsu alebo je diagnostikovaná masívna lézia zadnej brušnej steny, je do oblasti predperitoneálneho priestoru umiestnený veľký chirurgický implantát. Malo by sa poznamenať, že chirurgická sieť pokrývajúca veľkú oblasť sa môže v budúcnosti stať prekážkou pri operáciách na močovom mechúre alebo cievach ilea. U starších pacientov sa táto funkcia nezohľadňuje..

Mriežka z pupkovej prietrže

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorením a použitím laparoskopie. Pri laparoskopii sa často používa herniálny systém, ktorý pozostáva z dvoch vzájomne prepojených sietí. Takáto endoprotéza dokonale uzatvára hernálny otvor akéhokoľvek priemeru a spoľahlivo fixuje hernálnu bránu. Rehabilitačné obdobie po hernioplastike je skrátené na niekoľko dní, pacient nepociťuje nepohodlie v pupočnej oblasti, cudzie teleso nie je organizmom odmietnuté.

Malé herniové brány sú uzavreté konvenčnou neabsorbovateľnou chirurgickou sieťou. Okraje implantátu sú pripevnené k vnútorným tkanivám brušnej steny pomocou špeciálnych lekárskych výstuží, ktoré môžu byť buď titánové alebo samo-vstrebateľné..

V posledných rokoch získalo čoraz väčšiu obľubu používanie čiastočne absorbovateľných sietí na pupočníkovú prietrž. Je oveľa ľahšie zarastať spojivovými tkanivami a vylučujú možnosť zjazvenia fibrózy..

Mriežka z brušnej prietrže

Pri zatváraní herniálneho otvoru v bruchu sa používa neabsorbovateľná alebo čiastočne absorbovateľná sieťovina. Ak bola choroba diagnostikovaná včas a operácia je naplánovaná v skorých štádiách choroby, chirurg nahradí otvor dierkou malou polypropylénovou vložkou. Pri veľkom výčnelku, keď sa vyžaduje rozsiahla implantácia, sa používa veľká etiketa, ktorá sa zaistí špeciálnym lekárskym zošívačom..

Výnimkou môžu byť individuálne charakteristiky tela, ako je obezita, vrodené patológie spojivových tkanív a životný štýl pacienta. Ak je pacientovi riziko sutúrneho rozporu alebo predĺženého rastu oka, lekár môže implantát dodatočne fixovať pomocou stehu..

Sieťka na ventrálnu prietrž

Operácia na odstránenie ventrálnej prietrže sa vykonáva pomocou polypropylénovej sieťoviny so špeciálnou väzbou. Pri chirurgii sa používajú oba ploché implantáty, ktoré počas operácie nadobúdajú potrebný tvar, ako aj oválne endoprotézy..

Špeciálna porézna makroporézna sieť má tvarovú pamäť a nevyžaduje ďalšie fixovanie švami. Trvanie operácie je skrátené, pacient nepociťuje bolesť, ktorá sa prejavuje pri šití sieťky. Bezproblémová fixácia navyše nepoškodzuje spojivové tkanivá, rýchlo sa zakorenuje v tele.

Výber polypropylénovej sieťoviny pre ventrálnu prietrž by mal vykonať lekár. Bez ohľadu na veľkosť herniového výčnelku by endoprotéza mala byť o päť centimetrov väčšia ako samotná diera pozdĺž celého okraja herniálneho portálu. Keď sú výčnelky veľké, chirurg vykoná lemovanie oka do okolitých tkanív. Toto vylučuje možnosť posunutia oka, jej skrútenie a zvrásnenie.

Základné princípy inštalácie pletiva na prietrž:

  sieť by sa mala fixovať medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu; implantát by nemal byť v kontakte s podkožným tukom; neabsorbovateľná sieťová protéza sa nepoužíva pre zmiešané operácie; multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznych ôk.

Dôsledky inštalácie oka na prietrž

Použitie hernioplastiky v chirurgii ukázalo vynikajúce výsledky, implantát implantovaný do podkožnej oblasti nemá prakticky žiadne riziko odmietnutia. Pacienti s herniovou sieťou sa už dva týždne po operácii vrátia k svojmu obvyklému spôsobu života. Endoprotéza sa rýchlo spojí so svalmi a spojivovým tkanivom a vytvára tak pevnú obranu proti relapsom.

V prvých dňoch sa môže pacient cítiť v oblasti operácie trochu nepohodlne, často je to psychologický efekt. Kýlová sieť nevyvoláva žiadne fyzické bolesti. Implantát je nainštalovaný na celý život, aj keď v budúcnosti dôjde k operáciám na mieste nainštalovaného oka, nijakým spôsobom to neovplyvní manipuláciu..

V ojedinelých prípadoch existuje pri prietrži riziko odmietnutia oka. Napriek hypoalergénnej povahe materiálov telo nemusí akceptovať cudzie teleso. Vo väčšine prípadov je to spôsobené zápalovými procesmi, infekciou rany alebo zmazaním pooperačnej jazvy. Pacient má v mieste implantácie oka hnisavý výtok zo jazvy, horúčky a bolesti. V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, aby zistili príčiny komplikácie a predpísali ďalšiu liečbu.

Aké sú príčiny pooperačnej prietrže a rehabilitácie po operácii, čítajte tu.

Hernia oka ceny

Na farmaceutickom trhu existuje mnoho výrobcov herniových sietí. Líšia sa nielen cenou, ale aj kvalitou spracovania. Aby ste si vybrali najlepšiu voľbu pre konkrétny typ prietrže, odporúčame vám oboznámiť sa s cenami chirurgických sietí..

Typ ôk prietrže

cena

6 000 - 15 000 rubľov

1 000 - 3 000 rubľov

3 000 - 7 000 rubľov

3D sieťové systémy

Použitie chirurgických sietí pri liečbe prietrže je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť choroby. Včasná operácia kýly nespôsobí nepohodlie a neovplyvní kvalitu života.

Hernia mesh: ochrana proti recidíve

Chirurgia na odstránenie prietrže (hernioplastika) je najúčinnejšou metódou liečby prietrže. Nedávno bola prietrž najprv opravená a potom jednoducho „zašitá“ a pacient mal po určitom čase šancu dostať sa opäť k operačnému stolu. Pri starostlivom prístupe k telu boli relapsy zriedkavé, ale pri ťažkej fyzickej námahe sa prietrž obnovila a pokračovala ďalšia operácia..

Dnes chirurgovia používajú počas operácie špeciálnu sieť na posilnenie brány prietrže. Pomáha to nielen zrýchliť zotavenie pacienta, ale tiež výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu. Prvé operácie s inštaláciou siete sa začali v 90. rokoch minulého storočia, ale teraz sa začali praktizovať oveľa častejšie, pretože sa preukázala ich vysoká účinnosť. Dobre prežíva v tele (až 99%) a prakticky nespôsobuje relapsy.

Čo je kýlová sieť

V dnešnej chirurgii sa používa pri hernii niekoľko rôznych typov ôk. Líšia sa veľkosťou, typom tkania a materiálom, z ktorého sú vyrobené. Obvykle sa dajú rozdeliť do troch typov:

 • vstrebateľné;
 • čiastočne absorbovateľné;
 • nevstrebateľné

V skutočnosti je pletivo vnútornou protézou, ktorá nahrádza fasciu pobrušnice a je schopná vykonávať svoje funkcie. Po inštalácii je schopný sa natiahnuť, aby svaly nestratili svoju schopnosť voľne sa sťahovať a pacient prakticky necítil vo vnútri cudzie teleso..

Kýlová sieť je vyrobená z netoxického a hypoalergénneho polypropylénu. Nevstupuje do chemickej reakcie s telesnými tkanivami a neabsorbuje sa. Vďaka týmto vlastnostiam je riziko odmietnutia oka zo strany tela alebo opätovného objavenia sa prietrže znížené na nulu. Sieťka je pre telo bezpečná, nedeformuje sa a zachováva si elasticitu niekoľko desaťročí.

Najčastejšie používaným chirurgickým zákrokom je neabsorbovateľná sieťovina. So slabým spojivovým tkanivom pacienta a jeho pomalým vytváraním sa zvyšuje riziko recidívy, takže je vylúčená inštalácia absorbovateľnej a čiastočne absorbčnej sieťoviny. Inštalácia absorbovateľnej sieťky sa vykonáva zriedka, iba realistickým vyhodnotením veľkosti brány prietrže a komplexnosti pripravovanej operácie..

Sieťka je vyrobená podľa individuálnych štandardov, takže môže mať najneobvyklejší tvar a veľkosť.

Funkcie prietrže kýly

Na prišívanie prietrže je možné vykonať tak tradičnú operáciu brucha, ako aj laparoskopickú operáciu. Oká sa inštaluje počas operácie, čím sa vylučuje pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže a pomáha sa dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta..

Po inštalácii plní funkciu svalu, prakticky ju nahrádza a používa sa v prípadoch, keď prírodný svalový väz nie je schopný odolať tlaku vnútorných orgánov. Je fixovaná bez zošívania v okamihu, keď sú vnútorné orgány umiestnené do brušnej dutiny.

Pri otvorenej operácii brucha je potrebný široký rez, ktorý umožňuje voľný prístup k bráne prietrže. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Výhodou brušného chirurgického zákroku je to, že sieťka sa dá nastaviť presnejšie a v budúcnosti znižuje riziko vytesnenia. Nevýhodou je ťažké obdobie zotavenia a kozmetický defekt v mieste operácie.

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii. Prostredníctvom malých vpichov sa zavádzajú špeciálne nástroje a pod dohľadom sa vykonávajú všetky potrebné manipulácie. Takéto operácie vykonávajú skúsení vysokokvalifikovaní chirurgovia..

Medzi pozitívne aspekty patrí rýchle zotavenie, neprítomnosť alebo mierna bolesť a nízka pravdepodobnosť infekcie. Laparoskopická operácia trvá podstatne menej času ako otvorená.

Zásady inštalácie endoprotézy

Aby sa predišlo komplikáciám v pooperačnom období, musí chirurg nainštalovať sieťku správne. Princípy inštalácie pletiva na prietrž sú tieto:

 • mriežka je fixovaná medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu;
 • endoprotéza by nemala prísť do styku s podkožným tukom;
 • v zmiešaných operáciách sa neabsorbovateľná sieťovina nepoužíva;
 • multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznej sieťoviny.

Výhody inštalácie kýly

Po nainštalovaní kýly sa pacient zotavuje dostatočne rýchlo. Ak porovnáme výsledky operácie s inštaláciou siete a bez nej, potom v prvom prípade existuje niekoľko výhod:

 • vysoké pozitívne výsledky výsledku operácie, v budúcnosti je relapsu prakticky vylúčený;
 • v tele nedochádza k alergickým reakciám a odmietnutiu;
 • spoľahlivé uzavretie herniových brán: sieťka spoľahlivo fixuje otvor okolo celého obvodu, po ktorom je obklopená spojivovými tkanivami;
 • po inštalácii je implantát pre pacienta takmer nepostrehnuteľný a neovplyvňuje jeho pohyb, nespôsobuje nepohodlie;
 • Obnova trvá menej ako šesť mesiacov. Pacient po operácii je prepustený druhý deň;
 • pacient nemá žiadne nepohodlie, bolesť, tkanivové napätie.

Obnova po inštalácii kýly

Obdobie obnovy závisí od typu operácie. S laparoskopiou to zaberie oveľa menej času. Pacient je pod dohľadom lekára 3 až 4 dni. Do dvoch týždňov po operácii môže pacient robiť obvyklé veci, šesť mesiacov po operácii je odstránené obmedzenie fyzickej aktivity a po 8 mesiacoch - začať hrať šport.

Pri otvorenej operácii trvá liečenie stehov veľa času. Prvých 5-7 dní si vyžaduje dohľad lekára, obväzy, ošetrenie stehu. Okrem toho môžu byť predpísané lieky. Obnova trvá asi šesť mesiacov, počas ktorých sa odporúča, aby pacient zdvihol bremeno s hmotnosťou do 5 kg, obmedzil akúkoľvek fyzickú aktivitu a zapojil sa do športových aktivít.

Možné komplikácie

Po operácii prietrže s umiestnením ôk sa môžu vyskytnúť niektoré komplikácie. Najbežnejšie z nich:

 • hnisanie stehov. Liečbu vyžaduje chirurg, pitva abscesov, je predpísaný priebeh antibiotík;
 • bolesť v pooperačnom období. Lieky proti bolesti sú predpísané;
 • krvácajúci. Používajú sa lieky alebo je potrebný ďalší chirurgický zákrok;
 • sieťové odmietnutie prietrže. Individuálna reakcia tela, v ktorom chcete implantát odstrániť.

Recidívy a ich príčiny

Kýla sa vyskytuje u 2 až 10% pacientov. Príčiny ich výskytu závisia od rôznych faktorov. V niektorých prípadoch je to chyba lekára, ale je to hlavne neschopnosť pacientov dodržiavať pooperačné odporúčania..

Možné dôvody pre objavenie sa prietrže:

 • chybne zvolená operačná taktika, chyby počas operácie;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • choroby sprevádzané kašľom;
 • hnisanie v mieste operácie;
 • zápcha
 • trpiaci nadváhou, sklon k obezite;
 • nedodržiavanie odporúčaní lekára.

Orezávanie prietrže pri inštalácii endoprotézy sa teraz praktizuje veľmi široko. Materiál na výrobu pletiva sa stáva stále dokonalejším. Po dohode s lekárom si pacient môže zvoliť najvhodnejšiu možnosť sieťoviny. Kvalita budúceho života pacienta do značnej miery závisí od jej kvality a od skúseností lekára.

Sieť hernia je lepšia

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Odrody sietí

Sieťka je endoprotéza, ktorá vykonáva funkcie spojovacej membrány brucha. Vo väčšine klinických prípadov v chirurgii používa pri operácii brušnej hernie materiál, ktorý má kvalitu kontrolovaného lineárneho predĺženia (návrat do pôvodného stavu).

Prolínové vlákna pre plastiku postihnutej oblasti sú najvhodnejšie, pretože nespôsobujú nežiaduce reakcie v pooperačnom období, čo znižuje počet relapsov..

Kýly majú 3 typy sietí:

 1. Vstrebateľné. V podmienkach zlej regenerácie spojivového tkaniva lekári tento typ pacienta neodporúčajú.
 2. Nevstrebateľných. Eslan je vyrobený z vysokopevnostných dacronových vlákien, Uniflex sa často používa v prípade komplikácií počas choroby, Fluorex je sieť, ktorej vlákna sú impregnované látkou, ktorá chráni ranu pred sekundárnou infekciou..
 3. Čiastočne absorbovateľné (Ultrapro) sa používajú v prípade rozsiahlych ohnísk poškodenia tkaniva. Ľahko sa implantuje do tkaniva. Nemusíte tlačiť okraje prietrže.

Trojrozmerné siete sa skladajú z týchto častí:

 • krycia plocha lézie zvonku;
 • blokovanie bránkovej brány zvnútra;
 • pripojovacia zástrčka (vyplní otvor).

Chirurgickú sieť na prietrž vyberá lekár s prihliadnutím na typ prietrže a spôsob operácie.

Siete sa líšia veľkosťou, technikou tkania, ale všetky majú také vlastnosti:

 • hypoallergenicity;
 • flexibility;
 • non-toxicita;
 • odolnosť proti mikróbom;
 • pružnosť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí.

Škála špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaná, komplexná, kombinovaná, pozostávajúca z niekoľkých vrstiev, vnútorne potiahnutá kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorá zabraňuje tvorbe adhézií..

nevstrebateľných

Tieto siete sa používajú najčastejšie. Majú nasledujúce vlastnosti:

 • stimulovať rast spojivového tkaniva;
 • nepodliehajú hydrolýze (rozkladné reakcie vo vodnom prostredí);
 • nerozkladajú sa v dôsledku aktivity mikroorganizmov.

Pevnosť materiálu, z ktorého sú vyrobené (polytetrafluóretylén alebo propylén) sa v priebehu času nemení..

Sú vyrobené z polypropylénu s adhezívnym povlakom, ktorý po vytvorení vlákien v bunke ustúpi a pevná báza naďalej zabraňuje vytláčaniu vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Materiál pre ne je kyselina polyglykolová. Takáto mriežka sa začne rozpúšťať 30 dní po operácii a úplne vymizne za 3 až 4 mesiace. Predpokladá sa, že tento čas je dostatočný na tvorbu spojivového tkaniva. Pri zlej regenerácii sa zvyšuje riziko relapsu a reoperácie. Preto chirurgovia zriedka používajú absorbčnú sieť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí: neabsorbovateľný, čiastočne absorbovateľný, plne vstrebateľný.

Všeobecné informácie

Pred viac ako 60 rokmi sa siete a obrazovky začali používať v herniológii a ortopedických procedúrach. Boli vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Pri hľadaní nekovových a neabsorbovateľných materiálov na zošívanie sa testovali na zvieratách protetiká, nylon, laminát, orlon, polyetylén, polyvinylová špongia, teflón atď. Niektoré materiály sa ukázali ako vhodné na pevnosť a nerozpúšťali sa v ľudských tkanivách, ale ak boli nejaké, boli odtrhnuté. infekcie.

Pred 20 rokmi sa polypropylén začal používať na liečbu kýly. Štúdia o jeho vplyve na telo ukázala, že sa v priebehu času neabsorbuje a nevráči sa. Polypropylén bol odolný voči infekcii - ani pri miernom hnisaní nedochádza k odmietnutiu implantátu. Môže zmäknúť pri teplotách nad 260 ° C.

Materiál ôk, veľkosť ôk a hrúbka propylénových monofilov prispievajú k lepšej integrácii do tkaniva, v priebehu času nahrádza brušnú fasciu.

Rozsah špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaný, komplexný, kombinovaný, pozostávajúci z niekoľkých vrstiev, potiahnutých vnútorne kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií. Sieťovina je šitá na tkaniny so spojitým švom.

kontraindikácie

Je dôležité pochopiť prietrž s herniou, ako zvoliť správnu polypropylénovú sieťku na základe jej veľkosti a techniky tkania.

Iba chirurgický zákrok umožňuje navždy zbaviť sa herniálneho výčnelku, ale nezabudnite na indikácie a kontraindikácie, ktoré existujú pri prietrži chrbtice na vykonanie tohto postupu:

 1. Poruchy panvy: ťažkosti s močením, zápcha a erektilná dysfunkcia.
 2. Riziko ochrnutia.
 3. Atrofia svalov dolných končatín.
 4. Intenzívna bolesť.
 5. Absencia pozitívnej dynamiky klinických symptómov do 2 mesiacov od liekovej terapie choroby.

Ak je narušená inguinálna hernia, v herniológii sa študuje etiológia, patogenéza, typy a lokalizácia brušných hernií a vyvíjajú sa metódy terapeutických účinkov, preventívne opatrenia, zvažuje sa možnosť chirurgického zákroku minimálne invazívnym spôsobom.

Ale niekedy je potrebná resekcia nekrotického hrubého čreva..

Chirurgická sieť na kýlu je kontraindikovaná v mnohých prípadoch:

 1. Deti do 5 rokov.
 2. Mŕtvica.
 3. Obdobie tehotenstva.
 4. Exacerbácia chronických chorôb akejkoľvek etiológie.
 5. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 6. Patológia dýchacieho systému.

Inguinálna kýla

Odstránenie trieslovej prietrže sa uskutočňuje otvorenou alebo laparoskopickou hernioplastikou. Každá verzia operácie sa môže vykonať s inštaláciou sieťového implantátu..

Ten sa spojí s tkanivami brušnej dutiny, drží orgány na svojom anatomickom mieste a bráni ich výstupu cez oslabené svaly prednej brušnej steny..

Inštalácia mriežky sa môže vykonať s vadou akejkoľvek veľkosti a typu.

Endoprotézy pri prietrži môžu urýchliť proces zotavenia a zabrániť vzniku relapsu a pooperačnej prietrže.

U mužov je často diagnostikovaná hnačka a môže spôsobiť neplodnosť, preto lekár po zistení choroby predpíše operáciu a začne sa príprava. Oprava prietrže s inštaláciou sieťky vedie k zotaveniu a zotaveniu pacienta do šiestich mesiacov.

Sieť na trieslovinu prietrže je endoprotéza, ktorá nahrádza fasciu pobrušnice a preberá ich funkciu. Takýto implantát sa vyrába častejšie z polypropylénových nití, ktoré sa môžu natahovať, čo nezasahuje do prirodzeného sťahovania svalov..

Aby sa posilnila predná brušná stena, používa sa niekoľko typov sietí. Líšia sa veľkosťou, technikou tkania a materiálom.

Existujú tri hlavné typy sietí:

 1. vstrebateľné.
 2. nevstrebateľných.
 3. Čiastočne absorbovateľné.

Absorpčné siete sa používajú zriedkavo, majú obmedzený zoznam indikácií.

Výber v ich prospech sa uskutočňuje po vyhodnotení zložitosti pripravovaného chirurgického zákroku a veľkosti brány prietrže. Pri slabom spojivovom tkanive sa takmer nikdy nepoužívajú, pretože v tomto prípade je potrebné svaly počas celého života udržiavať. Pre veľké a obrie hernie sa uvádzajú nenasiakavé alebo čiastočne vstrebateľné implantáty..

Pri často sa opakujúcej patológii nemá zmysel zavádzať dočasnú endoprotézu, pretože kýla sa čoskoro opäť objaví na pozadí vysokej fyzickej námahy a zvýšeného vnútrobrušného tlaku..

Pri ingvinálnej prietrži je indikované použitie neabsorbovateľných sietí, ktoré po chirurgickom zákroku fúzujú s tkanivami a fixujú oslabené väzivo na prevenciu vyčnievania vnútorných orgánov..

V Rusku je najslávnejším výrobcom sieťových implantátov spoločnosť Linteks, ktorá vyrába rôzne modely endoprotéz..

Zástupcovia protéz spoločnosti Linteks:

 • „Fluorex“ - majú špeciálny náter, ktorý zabraňuje infekcii;
 • „Esfil“ - sú vyrobené z monofilného polypropylénu;
 • „Flexylén“ - flexibilné endoprotézy;
 • „Uniflex“ - používajú sa na opravu defektu v pooperačných kýlach;
 • „Eslan“ - vyrobené z mäkkých dakronových vlákien.

Výrobca Linteks vyrába sieťové implantáty na mieru pre jednotlivé parametre podľa typu tkania a veľkosti.

Čiastočne absorbovateľné siete vyrába tak dobre známa ruská spoločnosť ako Ultrapro. Tieto produkty majú tendenciu postupne sa rozpúšťať pri raste spojivového tkaniva. Takéto implantáty sa častejšie používajú na pokrytie veľkých a stredných defektov..

Pri kýle v slabinách sa používajú tiež trojrozmerné implantáty, ktoré sa vyznačujú zvýšenou silou. Táto sieť pozostáva z predného, ​​zadného a spojovacieho laloku.

Na výrobu implantátov sa používajú polymérne a komerčné siete. Prvá štruktúra je podobná komárom, má nízku cenu a používa sa v krajinách so zlou finančnou situáciou pacientov. Obchodné pletivo vyrobené z polyesteru a polypropylénu. Známy zástupca vyrábajúci kvalitné komerčné siete, spoločnosť „Bio-A“.

Výhody použitia sieťového implantátu pri slabinovej prietrži:

 • rýchla rehabilitácia po oprave kýly;
 • nespôsobuje nepohodlie, ktoré je pre pacienta absolútne nepostrehnuteľné;
 • zabraňuje opätovnému rozvoju patológie;
 • neodtrháva sa, nespôsobuje alergickú reakciu;
 • nie je tam žiadny pocit napätia v tkanive.

Pri výbere variantu sieťového implantátu sa berie do úvahy technika operácie. Na zavretie trojuholníka chirurg fixuje implantát široký 6 cm a 9 cm dlhý. Veľkosť ôk je veľmi dôležitá, pretože pri inštalácii malého implantátu existuje riziko opätovného výskytu choroby, a ak je implantát príliš veľký, vrásky sa.

Ukázalo sa, že väčšina mladých pacientov má nainštalovanú malú endoprotézu na uzavretie trojuholníka. U starších pacientov, u ktorých sa riziko relapsu významne zvyšuje, je na inštaláciu v oblasti peritoneálneho priestoru zobrazená široká sieť.

Mínus implantátu je prítomnosť kontraindikácií, ale v opačnom prípade je to skvelý spôsob, ako uzavrieť defekt trieslového kanálu.

Oprava prietrže začína prístupom k herniovému vaku, potom je odstránená ingvinická prietrž a oko je upevnené v oblasti trojuholníka.

Počas fixácie sieťového implantátu sú dôležité tieto body:

 • implantát by mal byť dobre udržiavaný medzi aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jeho migrácii;
 • v prípade zmiešaných operácií, keď sa vykonáva zásah na odstránenie niekoľkých patologických procesov, je použitie neabsorbovateľných sietí kontraindikované;
 • implantát je nainštalovaný tak, aby neprišiel do styku s podkožným tukom.

Porušenie techniky na odstránenie prietrže alebo nesprávny výber implantátu môže viesť k komplikáciám.

Hernioplastika s inguinálnou herniou vykazuje dobré výsledky, ale do veľkej miery závisí od stavu pacienta, charakteristík patologického procesu a veľkosti defektu..

V niektorých prípadoch sa počas brušnej prietrže zistia ďalšie patológie brušnej dutiny, ktoré neboli predtým diagnostikované, a to tiež ovplyvní výber protézy..

Mriežka sama o sebe nespôsobuje žiadne nepohodlie. Implantát sa nastavuje na dlhú dobu alebo na celý život, a aj keď je potrebné vykonať ďalšiu operáciu v brušnej dutine, nebude rušiť a nebude odstránený.

Po operácii je veľmi zriedkavé, že existuje riziko takýchto komplikácií:

 • odmietnutie ôk;
 • hnisanie rany;
 • erózia produktu;
 • pocit cudzieho tela;
 • chronická bolesť
 • u mužov - porušenie ejakulácie;
 • priľnavosť oka;
 • migrácia implantátu.

Takéto komplikácie sú vylúčené, ak pacient dodržiava pooperačný režim. To zahŕňa diétu, elimináciu fyzickej aktivity, prevenciu zápchy a nadúvania, nosenie inguinálnej ortézy.

Náklady na sieťové implantáty sa výrazne líšia od rôznych výrobcov a cenový rozdiel pre jeden model môže byť niekoľko tisíc rubľov.

Koľko stojí endoprotéza pletiva na odstránenie defektu trieslového kanálika:

 • vstrebateľné - od 5 000 do 16 000 rubľov;
 • neabsorbovateľný - od 2 000 do 5 000 rubľov;
 • trojrozmerné - z 9000 rubľov;
 • čiastočne absorbovateľné - od 4 000 do 8 000 rubľov.

Použitie siete počas prevádzky poskytuje dobrú predpoveď na zotavenie. V súčasnosti je takýto implantát považovaný za najoptimálnejšiu možnosť prevencie recidívy a rozvoja ventrálnej prietrže.

Pri prvých príznakoch prietrže - nádorových formáciách s bolesťou pri chôdzi a kašľaní je potrebné poradiť sa s lekárom a naplánovať operáciu. Ak sa plast odloží, môže dôjsť k porušeniu - vytlačiť sa pri bráne prietrže. Pri takýchto závažných komplikáciách je potrebné bezodkladne prijať opatrenia. Ak sú tkanivá zapálené, šitie sieťky sa neodporúča, pretože to môže prispieť k rozvoju existujúcej infekcie. V tejto chvíli je pre chirurga hlavnou vecou záchrana života človeka.

Endoprotetika je kontraindikovaná pri týchto chorobách:

 • cirhóza pečene sprevádzaná ascitom, kŕčovými žilami pažeráka a konečníka;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • patológia dýchacieho systému;
 • obrovské ventrálne kýly u pacientov starších ako 70 rokov v prítomnosti sprievodného ochorenia srdca;
 • po mŕtvici.

Odloženie endoprotetiky počas tehotenstva.

Endoprotetika sa odkladá počas tehotenstva a niektorých chronických ochorení, ktoré je ťažké napraviť, napríklad ak cukrovka nemôže normalizovať hladinu cukru v krvi. Najskôr by sa mal zlepšiť celkový stav.

S rozvojom chirurgického vybavenia a techník sa zoznam kontraindikácií postupne zužuje a hernioplastika sa stáva dostupnejšou pre závažných pacientov..

Druhy sietí Lintex

V lekárňach a lekárskych zariadeniach si môžete kúpiť endoprotézy vyrobené v Taliansku, Francúzsku, Belgicku a ďalších krajinách. V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex. Kvalita výrobkov spoločnosti spĺňa požiadavky ruských a medzinárodných noriem, má potrebné certifikáty a označenie CE - znak zhody s požiadavkami Európskej smernice o bezpečnosti zdravotníckych pomôcok. Zamestnanci spoločnosti vykonávajú výskum v oblasti vývoja materiálov.

Na liečbu ingvinálnych, umbilikálnych, femorálnych a pooperačných ventrálnych hernií v katalógu spoločnosti sú tieto siete:

 1. Esfil. Vyrobené z polypropylénu z monofilu. Klinickou skúsenosťou s jeho použitím je viac ako 90 000 operácií na posilnenie brány prietrží na rôznych miestach.
 2. Uniflex. Je vyrobený z polyvinylidénfluoridu, ktorého hustota je dvakrát väčšia ako hustota polypropylénu, preto sa často používa vo vážnych prípadoch, napríklad na opravu pooperačných hernií. Experimentálne sa preukázalo, že použitie Uniflexu vedie k vytvoreniu tenkej, elastickej a odolnej kapsuly z tkaniva.
 3. Eslan. Je vyrobený z mylarových vlákien, preto sa používa, keď potrebujete mäkkú sieťku.
 4. Flexilen. Vyrobené z kombinácie polypropylénových a polyvinylidénfluoridových (PVDF) monofilov. Je flexibilný, ale pri manipulácii nemení tvar..

V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex.

Všetky sieťové implantáty sú ponúkané v 10 veľkostiach, z ktorých najmenšia je 6x12 cm a najväčšia je 30x30 cm. Spoločnosť môže vyrábať siete požadovanej veľkosti a typu tkania podľa individuálnej objednávky. Siete Lintex majú silné okraje, ktoré sú odolné voči odlupovaniu, a veľké bunky nedovoľujú tvoriť kolagénové mostíky, ktoré deformujú produkt.

Pre upevnenie chirurgických sietí Lintex ponúka vlákno potiahnuté fluórom fluórpolymérom, ktoré zvyšuje biologickú kompatibilitu a chráni ranu pred infekciou. Fluorex nepoškodzuje tkanivo a nevyžaduje spoľahlivé uzly na spoľahlivú fixáciu spoja.

Použitie sieťového implantátu na slabinovú prietrž

V lekárskej praxi sa používajú endoprotézy s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Ak je implantát zvolený nesprávne, môžu sa objaviť vrásky (ak je veľkosť príliš veľká) alebo sa môže pri opakovanom výskyte tkaniva vyskytnúť prietrž (pri malej veľkosti ôk).

Neexistuje kontraindikácia pre slabinovú prietrž. Existujú však výhody a nevýhody:

 1. Endoprotéza je pripevnená k vnútorným tkanivám brušnej steny špeciálnymi lekárskymi zátvorkami, ale počas rehabilitačného obdobia neexistuje bolesť spôsobená napätím tkaniva. Protéza sa nepociťuje.
 2. Sieť pokrývajúca veľkú plochu môže spôsobiť ťažkosti pri operácii močového mechúra, čo je nevýhoda pre ľudí, ktorí majú problémy s týmto orgánom..

Operácie sú rozdelené na plánované a núdzové. Plánovaný zásah je indikovaný u pacientov, ktorí sa cítia nepohodlne v mieste lokalizácie, bez toho, aby sa pritlačili kýlový vak.

V modernej chirurgii je pletivo na brušnú prietrž nainštalované dvoma spôsobmi:

Zásady inštalácie endoprotézy

Aby sa predišlo komplikáciám v pooperačnom období, musí chirurg nainštalovať sieťku správne. Princípy inštalácie pletiva na prietrž sú tieto:

 • mriežka je fixovaná medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu;
 • endoprotéza by nemala prísť do styku s podkožným tukom;
 • v zmiešaných operáciách sa neabsorbovateľná sieťovina nepoužíva;
 • multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznej sieťoviny.

Po nainštalovaní kýly sa pacient zotavuje dostatočne rýchlo. Ak porovnáme výsledky operácie s inštaláciou siete a bez nej, potom v prvom prípade existuje niekoľko výhod:

 • vysoké pozitívne výsledky výsledku operácie, v budúcnosti je relapsu prakticky vylúčený;
 • v tele nedochádza k alergickým reakciám a odmietnutiu;
 • spoľahlivé uzavretie herniových brán: sieťka spoľahlivo fixuje otvor okolo celého obvodu, po ktorom je obklopená spojivovými tkanivami;
 • po inštalácii je implantát pre pacienta takmer nepostrehnuteľný a neovplyvňuje jeho pohyb, nespôsobuje nepohodlie;
 • Obnova trvá menej ako šesť mesiacov. Pacient po operácii je prepustený druhý deň;
 • pacient nemá žiadne nepohodlie, bolesť, tkanivové napätie.

Obdobie obnovy závisí od typu operácie. S laparoskopiou to zaberie oveľa menej času. Pacient je pod dohľadom lekára 3 až 4 dni. Do dvoch týždňov po operácii môže pacient robiť obvyklé veci, šesť mesiacov po operácii je odstránené obmedzenie fyzickej aktivity a po 8 mesiacoch - začať hrať šport.

Pri otvorenej operácii trvá liečenie stehov veľa času. Prvých 5-7 dní si vyžaduje dohľad lekára, obväzy, ošetrenie stehu. Okrem toho môžu byť predpísané lieky. Obnova trvá asi šesť mesiacov, počas ktorých sa odporúča, aby pacient zdvihol bremeno s hmotnosťou do 5 kg, obmedzil akúkoľvek fyzickú aktivitu a zapojil sa do športových aktivít.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku). Operácia môže byť uskutočnená laparoskopicky alebo otvorene. Ako - lekár rozhoduje, vzhľadom na vek a celkový zdravotný stav pacienta a na základe týchto údajov:

 • umiestnenie a veľkosť prietrže;
 • prítomnosť komplikácií;
 • stav tkanív brušnej steny.

Hernia opravná sieť znižuje pravdepodobnosť opätovného vydutia až o 2%.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku)..

Otvorená cesta

Používa sa na veľké kýly, silný nevynútený výčnelok a zovretie. Pri otvorenej operácii sa v koži a tkanivách urobí široký rez, herniálne brány sa zosilnia sieťovinou. Sieť je pripevnená šijacím materiálom. Pre mnoho pacientov je dôležité, aká veľká bude jazva. Po otvorenej operácii hernie v ingine je vo fínskej fosílii a je takmer neviditeľný.

laparoskopia

Pomocou špeciálnej trubice - trokaru sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré sa vkladá laparoskop a nástroje. Cez trokary prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej zabezpečenie. Malé rezy (1,5 - 2 cm) sa hojia rýchlejšie. Nevýhody laparoskopie sú:

 • zavedenie veľkého objemu oxidu uhličitého do dutiny pre voľnú manipuláciu;
 • miesta vpichu - potenciálne brány pre trokárové kýly.

Počas laparoskopie sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré je vložený laparoskop, prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej upevnenie.

Pooperačné zotavenie

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno. Vo večerných hodinách sa obliekajte. Počas prvých 1 až 2 dní pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni. Lekár vám môže predpísať lieky proti bolesti a antibiotiká, predpísať špeciálnu diétu, ktorá zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko relapsu..

10-20 dní po inštalácii siete nie je možné vykonávať ani ľahké cvičenia. 2 týždne po operácii implantátom sa pacient vráti do normálneho života, nie je pre neho ťažké napríklad umývať podlahy alebo rýchlo šplhať po schodoch. Po 1,5 - 2 mesiacoch môžete navštíviť bazén, behať, zdvíhať hmotnosť až do 5 kg - do tejto doby sa sieť zakorenuje. Tlač nemožno stiahnuť do šiestich mesiacov.

Ak sa operácia vykonala pomocou sieťky na hernie, obväz je potrebný iba na začiatku zotavenia, keď bolesť ešte neprešla. Po obnovení fyzickej aktivity implantát spoľahlivo podporuje tkanivo.

Prvých 1 až 2 dni po operácii pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni.

Sexuálne vzťahy môžu byť obnovené 2 týždne po operácii trieslovej kýly, ak je zotavenie normálne, bez bolesti a opuchov. Intímne vzťahy skôr s tlakom na oblasť pôsobenia a nadmerné zaťaženie môžu spôsobiť takéto komplikácie:

 • krvácajúci
 • švy na ozubenie;
 • zintenzívnenie bolesti;
 • kompenzácie mriežky.

Riziko opakovaného vydutia prietrže môže pri kašľaní spôsobiť napätie brušných svalov, preto by ste sa mali vyhnúť prechladnutiu..

Pracovná neschopnosť sa vydáva na 30 - 45 dní a celková doba na zotavenie po inštalácii siete závisí od celkového zdravotného stavu, veku, charakteristík tela pacienta a môže trvať až 6 mesiacov, niekedy až rok..

Porušenie odporúčaní lekára počas obdobia zotavenia môže viesť k opakovanému vydutiu prietrže.

Pre brušnú prietrž

Pri oprave prietrže v brušnej dutine sa používajú siete, ktoré neabsorbujú alebo čiastočne nerozkladajú.

Pri hernii sa musí spevniť sieťovina: posilnenie prednej brušnej steny si vyžaduje ďalšiu fixáciu endoprotézy stehmi, ak má pacient vrodené patológie spojivového tkaniva..

Váš lekár vám môže odporučiť laparoskopický zákrok..

V chirurgii sa najčastejšie odporúčajú polypropylénové siete na použitie pri ventrálnej prietrži (pomocou laparoskopickej metódy)..

Fixácia pomocou ventrálnej prietrže nevyžaduje fixáciu stehu, ak sa použije makroporézna sieťka, ktorá má potrebný tvar. To prispieva k rýchlemu hojeniu tkanív..

Pri otvorenej metóde na opravu kýly zostáva veľká jazva.

Pre spinálnu prietrž

Existujú také metódy na inštaláciu herniovanej oka: otvorená chirurgia a laparoskopia.

Hernioplastika sa delí na:

 1. Metóda napínania. Aby sa zabezpečil počiatočný stav miechy, používa sa na zošívanie postihnutej oblasti tkanivo pacienta..
 2. Alloplasty. Metóda vkladania mriežky na opravu deformácie.
 3. Kombinovaná metóda.

Problémy spojené s chrbticou a jej oddeleniami sa začínajú znepokojovať nielen ľudia v ich veku, ale aj mladí ľudia, ktorí vedú aktívny životný štýl. To zanecháva nepríjemný dojem o rytme života. Doteraz urobila medicína veľké pokroky v liečbe chorôb chrbtice..

Trakcia miechy pod vodou je v Rusku úspešná viac ako pol storočia a používa sa na liečbu rôznych chorôb spojených s narušením správneho fungovania pohybového aparátu..

Výhody inštalácie kýly

Inštalácia pletiva na prietrž sa vykonáva jej pripevnením vo forme náplasti so špeciálnymi konzolami. Tkaniny sa neťahajú. Rozťažnosť oka je obmedzená vo všetkých smeroch, preto nezasahuje do činnosti svalov, krvného obehu v okolitých tkanivách a necíti sa ako cudzie teleso. Obnova je rýchla. To je hlavná výhoda chirurgickej siete..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 1. Ak pokrýva veľkú oblasť brušnej dutiny, môže spôsobiť problémy s operáciou močového mechúra.
 2. Počas chirurgických zákrokov s poškodením veľkého počtu krvných a lymfatických ciev medzi tkanivami a sieťou sa môžu tvoriť dlhotrvajúce fistuly. Najčastejšie sa táto komplikácia vyskytuje pri použití viacvrstvovej siete alebo ak je jej veľkosť väčšia ako je potrebné (je zložená), ako aj pri obsluhe obéznych ľudí..

Sieť je sterilizovaná etylénoxidom. Nesmie sa používať, ak je obal poškodený. Re-mesh nie je sterilizovaný.

Pre femorálnu prietrž

Liečba femorálnej prietrže spočíva v tom, že počas operácie je otvor v femorálnom kanáli, cez ktorý vyčnieva prietrž, uzavretý špeciálnou viacvrstvovou sieťou (endoprotéza)..

Použité siete sú flexibilné a ľahko roztiahnuteľné, čo neobmedzuje mobilitu brušnej steny.

S plastickým tkanivom tela nie je účinok terapeutického účinku taký vysoký, pretože existuje silný syndróm bolesti s tkanivovým napätím a narušené sú aj procesy krvného obehu..

recenzia

Moja matka mala prietrž, ktorá bola odstránená špeciálnou sieťou pred 5 rokmi, stehy boli odstránené 7. deň. Jazva bola malá, v pupku, po 2-3 mesiacoch sa stala takmer neviditeľnou. Nesťažuje sa. Lepšie ako tieto siete ešte nič nenašli.

Dmitry, 29, Astrakhan

Môj otec bol hotový pred rokom, pletivo bolo vložené do epidurálnej anestézie. Asi tri mesiace nebolo možné ho zdvihnúť, teraz sa všetko zdá byť v poriadku, iba si sťažuje, že v nohách bol pocit pálenia, ak stojíte alebo chodíte dlhú dobu. Má 63 rokov.

Operácia sa uskutočnila vo veku 36 rokov. Sieť bola vložená, ako je vysvetlené, takže nedošlo k relapsu. Bolí to v deň operácie. Po 1,5 dni potom zostúpila nezávisle na 3 poschodiach nemocnice, aby dýchala vzduch. Na to boli sily - je to vtedy, keď niekto verí, že zotavenie dospelých je ťažké. Po 4 dňoch som šla domov po prijatí.

Oleg, 30 rokov, Moskva

Kýla vytvorená od školských rokov. Odstránil som ho v októbri 2017, cítim sa dobre. Operácia trvala 40 minút. Pre Rusko je obyčajná.

Ako dlho sa oko zakorení

Mnoho pacientov s diagnostikovanou prietržou sa zaujíma o dĺžku rehabilitačného obdobia po odstránení: koľko ok prežije a aké sú príznaky možného odmietnutia.

V zriedkavých prípadoch sa po operácii endoprotéza stáva príčinou vývoja patologického procesu:

 • absces;
 • mastný infarkt;
 • neuritída pri vstupe do švu nervových plexov.

Nie je potrebné čakať na to, aby sieťka trvala dlho (1 - 2 týždne), vzhľadom na skutočnosť, že v priebehu niekoľkých hodín po operácii môžu pacienti opustiť kliniku.

Závažná bolesť je hlavným znakom toho, že telo odmieta endoprotézu ako cudzie teleso.

Možné komplikácie

Znaky odmietnutia sú nasledujúce:

 1. Krvácanie v oblasti operácie. Najmä vtedy, keď odmietate nosiť pooperačnú (prietržovú) bandáž, ktorá spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku..
 2. Roztrhnutie švu.
 3. Hromadenie tekutín po inštalácii s herniou, keď okolo endoprotézy vzniká hnisanie.
 4. Pooperačná prietrž. Tvoria sa po dlhodobej tamponade alebo drenáži brušnej dutiny. Novotvar je nádorový výčnelok v oblasti pooperačnej jazvy, ktorý je sprevádzaný bolesťou brucha. Pri porušení môže dôjsť k zvracaniu, poruchám črevnej motility, sú pozorované problémy s výtokom plynu.

Ignorovanie odporúčaní lekára po odstránení patológie vedie k tomu, že implantát nemôže zakoreniť prietrž (bolesť neprestáva obťažovať).

Po operácii prietrže s umiestnením ôk sa môžu vyskytnúť niektoré komplikácie. Najbežnejšie z nich:

 • hnisanie stehov. Liečbu vyžaduje chirurg, pitva abscesov, je predpísaný priebeh antibiotík;
 • bolesť v pooperačnom období. Lieky proti bolesti sú predpísané;
 • krvácajúci. Používajú sa lieky alebo je potrebný ďalší chirurgický zákrok;
 • sieťové odmietnutie prietrže. Individuálna reakcia tela, v ktorom chcete implantát odstrániť.

Čo sa stane, ak opustíte mriežku

Hrudná sieťka plní funkciu svalového väzu (keď je lokalizovaná v ingvinálnej zóne), podporuje orgány. Chirurgia je jediným spôsobom liečby choroby, a ak je operácia odmietnutá, následky (komplikácie) môžu byť nasledujúce:

 1. Poranenie prietrže, ktoré má za následok narušenie zásobovania krvou z uškrteného tkaniva až po nekrózu vnútorných orgánov..
 2. Peritonitída (hnisavý zápal, pri ktorom je možný smrteľný následok).

Ak sa ochorenie nelieči v chrbtici, pacient bude mať neustále bolesti hlavy a je možná paralýza končatín.

Odhadované ceny siete

Ceny chirurgických sietí Johnson sú nasledujúce:

 1. Náklady na absorbovateľné endoprotézy sa pohybujú od 5 000 do 14 000 rubľov.
 2. Neabsorbovateľné implantáty sa dajú kúpiť za cenu asi 2 000 rubľov.
 3. Náklady na endoprotézy, ktoré sú čiastočne absorbované, sú 3 000 - 7 000 rubľov.

Implantáty sa vyrábajú na objednávku. Potrebnú veľkosť a kvalitu materiálu vyberie lekár s prihliadnutím na povahu priebehu choroby a fyziologické vlastnosti tela. Vyžadujú sa odborné konzultácie.

Účinným spôsobom liečby prietrže je prietrž prietrže, ktorý možno vykonať dvoma spôsobmi: otvoreným a použitím laparoskopie.

Pri operácii sú herniové brány zosilnené špeciálnou sieťou, ktorá pomáha urýchliť proces hojenia a zabrániť možnosti recidívy choroby..

Hernioplastika pomocou sieťky na prietrž vám umožní zbaviť sa herniálneho výčnelku a do šiestich mesiacov sa vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Chirurgická sieť na kýlu je endoprotéza, ktorá úplne nahrádza brušnú fasciu a je schopná plniť svoju funkciu. Sieťovina je vo väčšine prípadov vyrobená z polypropylénových priadzí, ktoré sú tkané špeciálnym spôsobom.

Lekárska sieť má tendenciu sa po zavedení do tela natiahnuť, nespôsobuje nepohodlie, čo umožňuje prirodzene sťahovať svaly.

Okrem toho, u pacientov nespôsobuje polypropylén rejekcie a alergické reakcie, riziko relapsu je prakticky nulové.

Druhy sietí

V modernej lekárskej praxi existuje niekoľko druhov sietí na prietrž, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a technikou tkania, ale aj materiálom výroby. Rozlišujú sa tri typy endoprotéz:

 • vstrebateľné;
 • nevstrebateľné;
 • čiastočne absorbovateľné.

Použitie úplne absorbovateľných sietí sa vykonáva výlučne po konzultácii s lekárom po analýze zložitosti pripravovanej operácie a veľkosti brány prietrže. Ak má pacient slabosť spojivového tkaniva a jeho nahromadenie je pomalšie ako resorpcia oka samotného, ​​existuje riziko recidívy. V tomto prípade sa pacientovi poskytne iný typ chirurgickej siete..

V chirurgii sa najčastejšie vyskytuje neabsorbovateľný typ kýly. Mriežky ruského výrobcu Linteks sú k dispozícii v rôznych modifikáciách s použitím rôznych materiálov. Medzi ktorymi:

 • Flexylén (charakterizovaný zvýšenou flexibilitou).
 • Esfil (vyrobený z monofilného polypropylénu).
 • Eslan (mäkký, vyrobený z mylarických vlákien).
 • Uniflex (používa sa na ukončenie pooperačných hernií s komplexným priebehom choroby).
 • Fluorex (vlákna pletiva sú potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciou).

Lekárske siete Lintex môžu byť vyrobené na objednávku, požadovanej veľkosti a typu tkania.

Čiastočne absorbovateľné siete zahŕňajú Ultrapro. Ich charakteristickou črtou je schopnosť vstrebávať častice materiálu po raste spojivového tkaniva. Takéto siete sa často používajú na rozsiahle poškodenie tkanív a na uzatváranie veľkých herniálnych brán..

Jednou z odrôd chirurgických sietí na herniu sú trojrozmerné sieťové systémy. Takáto endoprotéza sa vyznačuje zvýšenou spoľahlivosťou a pozostáva z niekoľkých častí:

 • predný lalok (uzatvára herniové brány zvonka);
 • zadný lalok (prekrýva bránu zvnútra);
 • spojovací valec (určený na vyplnenie samotného otvoru).

Zavedenie trojrozmernej sieťky počas operácie vyžaduje jej fixáciu niekoľkými švami, takže implantát je bezpečne pripevnený a nedá sa posunúť.

Výhody použitia kýly:

 • vysoký pozitívny výsledok operácie, nízka pravdepodobnosť recidívy choroby;
 • Telo nie je odmietnuté telom, nespôsobuje alergické reakcie;
 • podporuje spoľahlivé uzavretie herniálnych brán (sieť fixuje okraje diery, po ktorej sú zarastené spojivovým tkanivom);
 • implantát je po operácii nepostrehnuteľný, nebráni pohybu, neovplyvňuje kvalitu života pacienta;
 • krátke rehabilitačné obdobie, pacient je v nemocnici na jeden deň, telo je úplne obnovené do šiestich mesiacov;
 • po inštalácii endoprotézy neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie, nepociťuje „napätie“ tkanív.

V závislosti od typu chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži sa zvolí typ endoprotézy. Pri zatváraní veľkej plochy trojuholníka sa používa sito s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Je veľmi dôležité zvoliť najlepšiu možnosť implantácie, pretože pri inštalácii veľkého oka sa môžu vyskytnúť vrásky a malý - nezrovnalosti v tkanivách a riziko opätovného vyčnievania.

Počas chirurgického zákroku u mladých pacientov so šikmou inguinálnou prietržou sa odporúča vložiť malú sieťku na prietrž, ktorá pokrýva malé trojuholníky..

Veľký chirurgický implantát sa umiestni do oblasti predperitoneálneho priestoru, keď existuje riziko relapsu alebo je diagnostikovaná masívna lézia zadnej brušnej steny..

Malo by sa poznamenať, že chirurgická sieť pokrývajúca veľkú oblasť sa môže v budúcnosti stať prekážkou pri operáciách na močovom mechúre alebo cievach ilea. U starších pacientov sa táto funkcia nezohľadňuje..

Implantácia chirurgickej siete s trieslovinou prietrže.

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorením a použitím laparoskopie. Pri laparoskopii sa často používa herniálny systém, ktorý pozostáva z dvoch vzájomne prepojených sietí.

Takáto endoprotéza dokonale uzatvára hernálny otvor akéhokoľvek priemeru a spoľahlivo fixuje hernálnu bránu.

Rehabilitačné obdobie po hernioplastike je skrátené na niekoľko dní, pacient nepociťuje nepohodlie v pupočnej oblasti, cudzie teleso nie je organizmom odmietnuté.

Malé herniové brány sú uzavreté konvenčnou neabsorbovateľnou chirurgickou sieťou. Okraje implantátu sú pripevnené k vnútorným tkanivám brušnej steny pomocou špeciálnych lekárskych výstuží, ktoré môžu byť buď titánové alebo samo-vstrebateľné..

V posledných rokoch získalo čoraz väčšiu obľubu používanie čiastočne absorbovateľných sietí na pupočníkovú prietrž. Je oveľa ľahšie zarastať spojivovými tkanivami a vylučujú možnosť zjazvenia fibrózy..

Pri operáciách na odstránenie kýly u pacientov mladších ako dvadsať rokov sa neodporúča používať herniovú sieť. Dôvodom je skutočnosť, že telo sa ešte úplne nevytvorilo a je možné odmietnutie (vráskanie, napätie)..

Pri zatváraní herniálneho otvoru v bruchu sa používa neabsorbovateľná alebo čiastočne absorbovateľná sieťovina.

Ak bola choroba diagnostikovaná včas a operácia je naplánovaná v skorých štádiách choroby, chirurg nahradí otvor dierkou malou polypropylénovou vložkou.

Pri veľkom výčnelku, keď sa vyžaduje rozsiahla implantácia, sa používa veľká etiketa, ktorá sa zaistí špeciálnym lekárskym zošívačom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová hernia: príznaky a liečba
Vertebrálna hernia alebo hernia bedrovej medzistavcovej platničky je bežnou patológiou (30-40% prípadov) muskuloskeletálneho systému, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov a prejavuje sa ako výsledok kompresie dvoch susedných stavcov, čo vedie k tomu, že buničité jadro vyčnieva cez oslabenú alebo roztrhaný vláknitý prsteň.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP).