loader

Hlavná

Liečba

Čo sú Schmorlovy chrupavkové uzly v chrbtici: ako sa zbaviť formácií a aké nebezpečné sú

Schmorlove uzly sa objavujú v chrbtici na pozadí genetickej predispozície s degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v hyalínovej platni po vážnom poškodení podporného stĺpca. Čím vyššie je zaťaženie, tým aktívnejší je patologický proces.

Jedným z dôvodov je starnutie tela. Lekári preukázali v priebehu výskumu: negatívne zmeny na hyalínových doštičkách po 50 rokoch sa vyvíjajú u 80% ľudí. Sú Schmorlove uzly nebezpečné pre chrbticu? Je možné zabrániť poškodeniu stavcov v rozpore s kostným tkanivom? Odpovede v článku.

Čo sú uzly Schmorl

Ochorenie sa vyvíja s čiastočným zničením hyalínovej doštičky, odtokom určitého objemu látky mimo medzistavcové platničky. Prienik chrupavky do tela stavcov postupne vyvoláva atrofiu kostného prvku. V pevnom prvku sa objaví malá depresia, vo vnútri ktorej je látka, ktorá unikla z disku. Horná časť dutiny je zakrytá blokovacou doskou. Ako rastie, uzol Schmorl tlačí na želatínové jadro, posteľ rastie, steny postupne menia štruktúru.

Patologický proces vo väčšine prípadov prebieha pomaly, ale pod vplyvom negatívnych faktorov môže byť deformácia aktívna, agresívna. V tomto prípade tkanivo chrupavky rýchlejšie preniká do tela stavcov, tlak sa prudko zvyšuje, čo môže spôsobiť zlomeninu kostných doštičiek. V aktívnom priebehu sú husté štruktúry čiastočne ničené, okolo substrátu z medzistavcovej platničky sa hromadí špongiová hmota a žiadna uzatváracia doska.

Často sa vyskytujú závažné zmeny Schernlovej prietrže. Tento proces začína zarastaním hubovitého miesta krvných ciev. Kapiláry niekedy prenikajú cez disk, čo vyvoláva čiastočnú alebo úplnú zmenu štruktúry vankúšika. Čím pomalšie vyrážky krvných ciev v tkanive medzistavcovej platničky, tým nižšia je miera nárastu Schmorlovho uzla.

príčiny

Poškodenie hyalínových doštičiek sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • zníženie hustoty, porušenie štruktúry kostného tkaniva pri autoimunitných patológiách;
 • deformity medzistavcových platničiek;
 • prirodzené starnutie chrbtice;
 • dystrofické a degeneratívne procesy v hyalínových platniach;
 • anomálie v štruktúre podporného stĺpca;
 • narušenie dodávky krvi prvkom podporného stĺpca u starších pacientov;
 • systémové choroby, pri ktorých sa stavovce ničia, napríklad osteoporóza;
 • neúplná alebo predčasná terapia zápalových procesov v prvkoch podporného stĺpca;
 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • poškodenie miechy so silným vertikálnym nárazom;
 • vrodené alebo získané porušenie postavenia;
 • dieťa rastie rýchlo, veľkosť chrbtice, horných a dolných končatín sa neprimerane zvyšuje;
 • nadmerné zaťaženie nosného stĺpika v detstve, ktoré spôsobuje poškodenie chrupavky, nervov a kostí. Negatívne faktory: intenzívny tréning bez dávkovania zaťaženia, skákanie do vody, najmä z veľkej výšky, zdvíhanie a nosenie bremien.

U administratívnych pracovníkov s hypodynamiou na pozadí poklesu flexibility chrbtice sa Schmorlova hernia vyskytuje tak často ako u športovcov. Intenzita negatívnych prejavov závisí od individuálnych charakteristík, typu patologickej formácie, zaťaženia chrbtice a celkového stavu tela..

Ako posilniť chrbticu doma? Prezrite si výber užitočných cvičení a dozviete sa viac o výživových vlastnostiach..

Prečítajte si o príčinách silnej bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatkami ramena a možnostiach liečby nepríjemných pocitov na tejto adrese..

Príznaky a symptómy

Povaha choroby, účinok na telo a chrbticu do značnej miery závisí od typu kýly Schmorlovej. Niekoľko malých uzlov sa neobjavuje žiadnym spôsobom, schopnosť pracovať je zachovaná a klinické príznaky chýbajú. Zadné bočné a zadné uzly niekedy vyvolávajú vývoj neurologických porúch, lokálnu bolesť v oblasti postihnutého stavca. S rozvojom nepohodlia sa vykonáva špecifická liečba..

S rastúcou kýlou Schmorl sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu bolesti. Ak sa po 40 rokoch objaví veľký uzol alebo niekoľko útvarov, potom je tlak na oslabené stavce vyšší ako v mladom veku, nepohodlie je silnejšie.

Druhy a formy

V závislosti od zóny umiestnenia uzlov, počtu patologických formácií sa rozlišujú tieto typy kýly Schmorlovej:

 • intrakorporální. Medzistavcové platničky aktívne prenikajú do hubovitých štruktúr susedného stavca;
 • späť a spredu. Negatívny proces vyvoláva porušenie statiky a dynamiky chrbtice, spôsobuje špecifické príznaky;
 • intravertebrálních. Tento druh patológie vedie k premiestneniu elastického pásu cez doštičky stavcov;
 • bočné a stredné. Patologický proces na medzistavcovej platničke prebieha bez výrazných príznakov, choroba sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení chrbtice s podozrením na iné typy poškodenia chrupavky alebo kostných štruktúr;
 • viacnásobné a jednotlivé malé uzly Schmorl.

diagnostika

S bolesťou v oblasti chrbtice, obmedzenou pohyblivosťou, musíte podstúpiť vyšetrenie. Prvým stupňom je návšteva stavovca alebo neurológa, objasnenie klinického obrazu patológie. Ďalej lekár nasmeruje na röntgeno problémového oddelenia podporného stĺpca nevyhnutne dve projekcie.

Ak chcete objasniť najmenšie zmeny, identifikovať malé uzly, budete potrebovať MRI. Je dôležité potvrdiť, že bolesť, znížená flexibilita, mobilita podporného stĺpca sa vyvíja pod vplyvom veľkých kôrov Schmorla. Komplexné vyšetrenie ukazuje, koľko uzlov sa objavilo, ako silno chrupavkové tkanivo komprimuje stavovce, či existujú fibrózne degenerácie a choroby chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí patologického procesu..

Dozviete sa viac o najpravdepodobnejších príčinách kŕčov na krku pri otáčaní hlavy, ako aj o metódach liečenia negatívnych príznakov..

V tomto článku sú opísané príčiny zápalu sedacieho nervu a možnosti liečby patológie doma..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/narushenie-krovoobrasheniya.html nájdete výber účinných metód liečby cerebrovaskulárnych príhod pri cervikálnej osteochondróze..

Všeobecné pravidlá a metódy zaobchádzania

Malé uzly nie sú pre organizmus nebezpečné, ale ak sa zistí jedna Schmorlova kýla alebo viacnásobné útvary, musíte pravidelne navštíviť lekára, aby sledovali patologický proces. Keď sa objaví syndróm bolesti, bude potrebné prijať niekoľko opatrení na normalizáciu krvného obehu v problémovej oblasti a odstránenie bolesti.

Pacienti navštevujú masážne a magnetoterapeutické sedenia, robia špeciálne cvičenia a na odporúčanie vertebroológa navštívia chiropraktika. Ak dôjde k deformácii hyalínovej doštičky na pozadí poranenia miechy, potom bude užitočný priebeh prípravkov obsahujúcich vápnik a vitamín D, NSAID a lieky na normalizáciu krvného obehu. Pred podaním formulácií na posilnenie kostí lekári odporúčajú vyšetriť obličky, aby sa vylúčil negatívny účinok pri ochoreniach orgánov typu fazule.

Natiahnutie (trakcia) podporného stĺpca je účinnou metódou na odstránenie bolesti, ktorá znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Procedúra sa vykonáva vo fyzickej miestnosti pomocou špeciálnej pohovky. Suchá chrbtová trakcia znižuje zaťaženie nervových zakončení, zlepšuje prísun krvi do podporného stĺpca. Po priebehu antigravitačnej terapie sa podporný stĺpec roztiahne, väzy a svaly sa uvoľnia a zlepší sa pohyblivosť postihnutej oblasti. Trakcia chrbtice doma sa vykonáva iba so súhlasom stavca, po objasnení kontraindikácií, výbere optimálnej metódy vplyvu na podporný stĺpec..

Príčiny, príznaky a liečba Schmorlovho uzla

Schmorlove uzly v chrbtici - to je to, čo sa vytvára, keď sa chrupavka pritlačí na chrupavku susedných stavcov. Na rozdiel od bežnej kýly, táto patológia nevedie k poškodeniu miechy a stlačeniu nervových koreňov. Táto zdedená morfológia skeletu je často asymptomatická a je náhodne detegovaná röntgenovými lúčmi z iných dôvodov..

príznaky

Schmorlove uzly neprenikajú do miechy, nestláčajú korene nervov, takže pacient nepociťuje žiadne poruchy citlivosti, ochrnutie alebo ostrú bolesť. Patológia sa zistí pri rutinných lekárskych prehliadkach alebo pri lekárskych prehliadkach na vojenskej registračnej a prijímacej kancelárii.

Známky Schmorlovho uzla sú zvyčajne viditeľné iba na CT, MRI, X-ray. Zriedkavo sa prejavuje bolesť po fyzickej námahe, ktorá počas odpočinku zmizne. Okrem bolesti po chôdzi alebo behu sú možné aj tieto príznaky:

 1. Porušenie postavy: bočné zakrivenie, sklon, kyfóza hrudníka, lordóza bedrovej kosti.
 2. Tuhosť pohybov, tuhosť chrbtice.
 3. Opuch okolitého tkaniva zodpovedajúcej chrbtice.

Schmorlove uzly zriedka ovplyvňujú krčnú chrbticu. Ovplyvňujú hlavne hrudnú a bedrovú chrbticu.

príčiny

Príčina Schmorlovej kýly sa považuje za nedostatočnú schopnosť vývoja kostného tkaniva, do ktorého sa pritlačí chrupavka medzistavcových platničiek a rastie, konkrétne jej želatínové jadro. Tkanivo chrupavky sa vyvíja rýchlejšie. S nerovnomerným rastom v dospievaní je hubovitá látka stavcovej kosti príliš uvoľnená. Preto do nej preniká želatínové jadro - jadro medzistavcového disku.

Dôvod je hlavne dedičný a spočíva v porušení formovania kostného tkaniva chrbtice a tvorbe dutín v ňom. Pod tlakom fyzickej námahy sa do týchto otvorov vtlačí chrupavkové tkanivo želatínového jadra medzistavcových platničiek, čím sa vytvoria uzly..

Iné príčiny Schmorlovej kýly a výskyt uzuratívnych defektov:

 1. Osteoporóza s nedostatkom vitamínu D a vápnika.
 2. Hormonálne poruchy: nedostatok estrogénu počas menopauzy, nedostatok hormónu kalcitonínu, zvýšená sekrécia príštítnych teliesok.
 3. Scheuermann-Mauova choroba.
 4. Zakrivenie chrbtice: skolióza, lordóza, kyfóza vyplývajúca z fyzickej námahy, životný štýl.
 5. Dôsledky zranení: pády, hrbole, zlomeniny stavcov.

Diagnóza Schmorlových uzlov

Na identifikáciu patológie je potrebný prieskum pacienta a vyšetrenie. Ortopedickí chirurgovia sú zapojení do diagnostiky a liečby prietrže. Používajú sa tieto metódy:

V prítomnosti Schmorlových uzlov môže patológia v priebehu času postupovať a vytvárať prietrž disku, ktorý narúša nervové korene a miechu. Existuje riziko iných degeneratívnych procesov na pozadí tohto ochorenia, ako aj kompresného zlomenia stavcov, keď sa ich telá stenšia. Pre účinnú liečbu a diagnostiku je potrebná spoločná práca neurológa, vertebroológa a ortopéda..

Liečba Schmorlových uzlov

Liečba Schmorlových uzlov je zložitý problém. Na jeho vyriešenie sú potrebné tieto opatrenia:

 1. Používanie protizápalových liekov (nesteroidné alebo hormonálne).
 2. Anestézia narkotickými alebo opioidnými analgetikami.
 3. Predpísanie svalových relaxancií na uvoľnenie napätých svalov okolo chrbtice.
 4. Vitamíny, minerály na zlepšenie metabolizmu.
 5. Endokrinologická substitučná terapia - užívanie tyroidného hormónu kalcitonínu na zlepšenie metabolizmu.
 6. TNF inhibítory.
 7. Masáže: ručné, vibračné, voda.
 8. fyzioterapia.
 9. Kúpeľná liečba.
 10. Osteopatia, chiropraxe, manuálna terapia.
 11. Chirurgické metódy: vertebroplastika pod fluoroskopickou kontrolou, fúzny chirurgický zákrok.

Na odstránenie syndrómu bolesti a zmiernenie opuchov po fyzickej námahe je potrebné odpočinok alebo užívanie nesteroidných liekov podľa predpisu lekára. Ibuprofén, diklofenak, indometacín pomáhajú. Možno použitie gélov Dolobene, Bystrum, Voltaren. Prakticky sa neabsorbujú do krvného riečišťa a nespôsobujú peptický vred žalúdka a dvanástnika.

V závažných prípadoch, pri opuchoch okolitých tkanív okolo stavcov, je na zmiernenie príznakov zápalového procesu potrebná liečba glukokortikoidovými hormónmi, inhibítormi faktora nekrózy nádorov. Na zmiernenie bolesti sa používajú nenarkotické analgetiká Ketorolac, Metamizol. Pomáhajú tiež špeciálne omietky..

Na uvoľnenie svalov okolo chrbtice, ktoré sú reflexne stiesnené, sú potrebné svalové relaxanciá. Lekár predpisuje Midokalm, Baclofen, Sirdalud. Lieky majú vedľajšie účinky: zníženie krvného tlaku, ospalosť, letargia.

Vitamín B1 v komplexoch Milgamma a Neuromultivit má tiež analgetický účinok. Obsahujú kyanokobalamín, pyridoxín na zlepšenie funkcie pečene pri užívaní iných liekov. Tieto látky majú pozitívny vplyv na periférny nervový systém. Draslík, horčík uvoľňujú svalové kŕče, ktoré zhoršujú krvný obeh kostného tkaniva chrbtice. Vápnik, vitamín D ho posilňujú a bránia rozvoju pórovitosti a zjemneniu.

Ak existujú problémy s endokrinným systémom, kalcitonín z lososa sa užíva podľa predpisu lekára na liečbu osteoporózy. Pri menopauze sa používa substitučná terapia estrogénmi, vybraná gynekológom po vhodných testoch. Na zlepšenie mikrocirkulácie sa používa hirudoterapia - ošetrenie pijavíc, angioprotektorov (Actovegin), antihypoxantov (Mexidol).

Na nápravu existujúcich kriviek držania tela - skoliózy, kyfózy, lordózy sú potrebné cvičebné fyzioterapeutické cvičenia. Pomáhajú normálnemu vývoju kostného a svalového tkaniva u dospievajúcich a u ľudí stredného veku bránia osteoporóze..

Prečítajte si o paramediánskej hernii: hlavných príznakoch a liečbe.

Liečba v sanatóriu zlepšuje krvný obeh a znižuje intenzitu bolesti. Používajú sa terpentínové kúpele, zábaly z bahna sírovodíka, masáže. Akupunktúra pomáha pri uvoľňovaní svalov a pohody pacienta.

V niektorých prípadoch pomáhajú osteopatické techniky zmierniť príznaky, manuálna terapia - natiahnutie chrbtice. Na uľahčenie a prerozdelenie záťaže na stavce a zníženie bolesti sa používajú špeciálne ortopedické korzety. Nosia sa asi 2-3 hodiny. Ipplicator Kuznetsova pomáha zmierniť nepohodlie, najmä v bedrovej oblasti.

Chirurgická liečba zahŕňa plastickú chirurgiu stavcov a diskov pod kontrolou fluoroskopie. Komplikácie po operácii sú možné, ale v mnohých prípadoch je to úspešné. Je dôležité zvoliť správneho odborníka a kliniku.

záver

Uzly Schmorl môžu byť asymptomatické po dlhú dobu, niekedy však môžu viesť ku zlomeninám kompresie. Preto sú potrebné včasné lekárske vyšetrenia, fyzické vyšetrenia, vyšetrenia miechy, najmä pri bolestivosti.

Schmorlova kýla chrbtice

Zvýšená únava chrbta, bolesť pri chôdzi, bolestivé zákruty hlavy - to všetko môže byť znakom prítomnosti prietrže v mieche. Názov patológie medzistavcových platničiek znie desivo, ale je oveľa horšie vedieť, aké choroby môžu v budúcnosti ignorovať malú prietrž. Predisponujú k tomu ľudia so sedavým životným štýlom, rastúce deti a dospievajúci a starší ľudia..

Čo je Schmorlova kýla

V medicíne bol tento rádiologický termín v roku 1927 vďaka nemeckému lekárovi Christianovi Schmorlovi. Na jeho počesť je táto choroba pomenovaná. Schmorlove uzly sa tvoria v priebehu procesu nútenia chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti. Porucha sa môže vyskytnúť na hornom aj dolnom stavci. U týchto chrupaviek je nedostatok bolesti. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte viesť aktívny životný štýl, sledovať hmotnosť, zapájať sa do plávania, čo pomôže posilniť chrbtové svaly.

Defekty Schmorlu v stavovcoch

Vertebrálny stĺpec je časťou kostry 32-34 stavcov, ktoré pozostávajú z kostného tkaniva a huby. Spojovacím prvkom medzi stavcami sú disky. Ich horná škrupina obsahuje chrupavku, ktorej účelom je absorbovať stavce počas pohybu. Ak kostné tkanivo nerastie tak rýchlo ako chrupavka, objavia sa dutiny, kde padajú disky. Opísaný jav sa nazýva uzuratívne defekty stavcov..

príčiny

Kolaps chrupavky sa objaví, ak osoba dostala úder, ne vektorové zaťaženie, zvýšila nadmernú gravitáciu. Patológia sa formuje nielen u mladých ľudí, ale aj v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Osteoporóza sa vyskytuje u starších ľudí v dôsledku poklesu kostnej sily. Pri tomto klinickom syndróme dochádza k zlomeninám kostí. Chrupavka z medzistavcových platničiek sa stáva silnejšou ako stavca a tlačí cez kosť. Malé kýly patria pri narodení do malých patológií a vyskytujú sa intrakorporálne s nedostatkom stopových prvkov v oblasti stavcov..

Existujú aj iné dôvody na objavenie sa prietrže chrbtice:

 1. Konštrukčný znak koncových dosiek stavcov sa zdedil.
 2. Dospievajúci alebo malé dieťa začalo rýchlo rásť.
 3. Silná fyzická aktivita pri športe.
 4. Poranenie pri páde alebo zdvíhaní závaží.
 5. Obehový systém chrbtice sa zhoršil sklopením a nízkou pohyblivosťou.
 6. Nedostatok vápnika sa vyskytuje v kostnom tkanive..
 7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

príznaky

Schmorlova choroba nespôsobuje silnú bolesť kostné tkanivo stavcov trpí, neubližuje mu. Známky Schmorlovej kýly sa dajú zistiť pomocou rádiológie. Počiatočné štádium patológie je asymptomatické, spôsobuje nepohodlie, zvyšuje pocit únavy. Ak chrupavkové uzly Schmorlu dosahujú veľké rozmery, pri chôdzi a únave sa môže objaviť bolesť. Je to spôsobené ochrannou reakciou miechových svalov na oslabený stavec, ktorý sú nútení chrániť, a tak začnú kňučať. Ochorenie zvyšuje úroveň krivosti stavcov.

V krčnej chrbtici

Doma je nemožné zistiť uzol Schmorl na chrbte, pretože Príznaky prietrže sú mierne. Náhodne sa choroba zistí pri vyšetrení pomocou rádiológie a fluorografie, na ktorej obrázku je jasne viditeľná krčná chrbtica. Schmorlove uzly v stavovcoch spôsobujú stav slabosti a zvýšenú únavu. Keď sa hernia krčnej chrbtice začína vyvíjať, u pacientov sa zaznamenajú tieto príznaky:

 • znížené rozpätie pozornosti;
 • poškodenie pamäte;
 • závraty;
 • zhoršuje sa výkonnosť;
 • nosné prekrvenie, hlava začína bolieť na jednej strane, tok sĺz, nástup strachu zo svetla;
 • hluk v ušiach;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • svaly krku sú napäté;
 • v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť pri otáčaní hlavy;
 • znecitlivenie a brnenie horných končatín.

Hrudné oddelenie

Pri kýle v hrudnej chrbtici sa necíti bolesť. S vekom sa do tejto patológie začínajú spájať ďalšie choroby: ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, osteochondróza, medziobratlová hernia. V tomto prípade sa Schmorlova kýla v hrudnej oblasti môže prejaviť brnenie na koži, znecitlivenie horných končatín, zvýšený tlkot srdca, výskyt dýchavičnosti a môže byť sprevádzaná inými bolestivými pocitmi:

 • v hrudnej chrbtici;
 • pri otáčaní tela;
 • s hlbokým dýchaním;
 • pri pohybe horných končatín;
 • v hypochondrii a žalúdku.

V bedrovej oblasti

Po mnoho rokov sa príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice nemusia prejaviť. S vekom prichádza degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice k bedrovej oblasti. Existujú problémy so stolicami (predĺžená zápcha), erektilná dysfunkcia, bolesť pri močení, „husacie hrbole“ na koži dolných končatín. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť:

 • v bedrovej chrbtici;
 • v zadku;
 • pri chôdzi a otáčaní tela.

Viac hernias Schmorl

Keď chrupavka v niekoľkých častiach chrbtice preniká do kostného tkaniva stavcov, vyskytuje sa anomália. Hernie viacerých Schmorlovcov možno ľahko rozpoznať na röntgenovom snímaní pomocou špeciálneho vzoru v tvare diamantu. Ochorenie sa diagnostikuje u detí a dospievajúcich v dôsledku skutočnosti, že v období aktívneho rastu sa kostné tkanivo stáva mäkkým a nemôže vydržať tlak chrupavky. Toto ochorenie nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, pretože môže zmiznúť v dôsledku zmien životného štýlu a stravy.

Ako diagnostikovať kýlu chrbtice

Na určenie príčin bolesti chrbta a chrbta je potrebná lekárska konzultácia s vyšetrením pacienta. Diagnóza kýly chrbtice sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a metóda transilluminácie pomôže vyhodnotiť obsah kýlovej vaky. Dnes na lekárskych klinikách môžu diagnostikovať prietrž tieto možnosti:

 • odoberanie mozgovomiechového moku (bedrovej punkcie);
 • Ultrazvuk miechy;
 • metóda fluoroskopie, myelografia;
 • postup detekcie porúch nervového vedenia;
 • CT sken;
 • MRI (magnetická rezonancia).

Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Liečba drogami

Metódy liečby bez chirurgického zákroku sú založené na užívaní komplexu liekov, ktoré pomôžu pacientovi prekonať nepríjemné pocity pri každodennej fyzickej námahe na chrbticu. Liečba kýly chrbtice liekmi sa uskutočňuje pod prísnym dohľadom lekára v troch terapeutických štádiách:

 1. Etiotropické - odstránenie príčiny.
 2. Symptomatické - odstránenie nepríjemných príznakov.
 3. Patogénne - zastavenie patologických procesov.

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré lekári predpisujú na hernie chrbtice:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky.
 2. Skupina analgetík vrátane: analgínu, baralgínu, ketorolu a spazmalgónu.
 3. Sirdalud, midokalm (svalové relaxanciá).
 4. Lieky, ktoré pomáhajú s neurologickými príznakmi, ako sú nevoľnosť, mierna svalová necitlivosť, závraty.
 5. Vitamíny B, horčík.

fyzioterapia

Posilnenie rektálnych miechových svalov, brušných svalov, vytvorenie „svalového korzetu“, cvičenia na roztiahnutie chrbtice sú nevyhnutné cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Keď sa vykonávajú, mali by ste počúvať pocity a zastaviť ich, ak sa vyskytne bolesť. Je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá a cvičenia vykonávať pomaly, bez trhania. Príklad jedného z týchto cvičení: tvárou nadol na podlahe, ruky natiahnuté dopredu. Pravou rukou zdvihnite ľavou nohou. Podržte niekoľko sekúnd a postupne klesajte. Vykonajte striedavo 10-krát.

korzet

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

 • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
 • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
 • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

masáž

Mechanický účinok na fyziologicky aktívne body zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh. Liečebné kýly sa vyrábajú pomocou pneumatických plechoviek zo skla a plastu, bambusových tyčiniek, aplikátora Kuznetsova, Lyapko. Indikácie pre masáž predpíše lekár v rehabilitácii alebo v bezpečnom období, keď pacient nemá akútnu bolesť. Aký vplyv má masáž na prietrž chrbtice:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje hypertonicitu;
 • prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta;
 • znižuje pravdepodobnosť prechodu choroby z akútnej na chronickú.

Trakcia chrbtice

Pri rôznych chorobách chrbtice v ortopédii sa vykonáva súbor metód zameraných na posilnenie väzov a svalov chrbta. Zaťaženie diskov sa bude postupne znižovať, krvný obeh a odtok krvi sa zlepší. Trakčná trakcia chrbtice môže byť nasmerovaná lokálne na požadované oddelenie alebo do všetkých oblastí naraz. Kontraindikácie postupu sú bolesti počas tehotenstva, tehotenstva, nadváhy, rakoviny, hnisavých chorôb chrbtice, kardiovaskulárneho a bronchopulmonálneho systému..

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly na chrbtici?

Ak má osoba mikrozuratívne zmeny vo forme chrupavkových uzlíkov po dlhú dobu, stavce v chrbtovej kolóne sa stávajú slabšími, zraniteľnejšími voči šoku a fyzickej námahe. Ochorenie je nebezpečné s komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa liečba nezačne včas. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia starší ako 50 rokov, ženy počas menopauzy, tehotné dievčatá. Znakom zvýšenia prietrže bude silná fyzická únava, ktorá sa objavila. Následky Schmorlovej prietrže môžu byť nebezpečnejšie, napríklad:

 • Schmorlove uzly medzistavcových platničiek sú drobné zranenia, ktoré sa môžu vyvinúť do kompresných zlomenín;
 • stať sa príčinou zdravotného postihnutia (disk je pritlačený do prietrže a narúša funkciu chrbtice);
 • skorá artróza sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného zaťaženia medzistavcových kĺbov;
 • prietrž sa môže vyvinúť až na medzistavcové prietrž;
 • osteoporóza.

Aké je nebezpečenstvo uzliny

Schmorlove uzly v chrbtici: čo to je, dôvody, ako zaobchádzať

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Popis patológie

V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor zakrytý uzatváracou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina uniknutá z disku. Toto je uzol Schmorl. Schmorlovo uzol sa zväčšuje, zvyšuje tlak na želatínové jadro, zväčšuje sa priestor a steny uzliny menia svoju štruktúru..

Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

Príčiny Schmorlových uzlov

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Patologické ošetrenie

Malé uzlíky nespôsobujú poškodenie tela, nespôsobujú nepohodlie ani bolesť. Avšak s tvorbou veľkých uzlov alebo Schmorlovej kýly existuje nebezpečenstvo zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových platničiek, výčnelky. V takom prípade musíte podstúpiť komplexnú liečbu a pravidelne sledovať diagnostiku, aby ste mohli sledovať vývoj choroby.

Liečba tradičnými medicínskymi metódami:

 • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
 • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
 • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.

V prípade bolesti sa lieči patológia.

Liečba alternatívnymi metódami:

 • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
 • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

Uzly Schmorl sú často zamieňané s medzistavcovou prietržou. Tieto patológie sú síce trochu podobné, ale prietrž je nebezpečnejším ochorením so závažnými následkami. Patologické uzliny s včasnou liečbou nespôsobujú nepohodlie a sú úspešne liečené masážou a fyzioterapiou.

Schmorlova kýla: liečba, príznaky, čo je nebezpečné.

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Etiológie. Vývoj choroby „Schmorlova hernia“

Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Ako dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny. Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

Príčiny Schmorlovej kýly

Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

 • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
 • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

Negatívne a nezvratné zmeny

V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

 • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
 • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
 • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
 • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

Druhy patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

Kvôli tomu, čo sa objavuje Shmorlovo uzlíky

Schmorlove uzly vznikajú z veľkého množstva dôvodov. Spomínajú sa tieto faktory:

  1. Choroby pohybového ústrojenstva (osteopénia, kyfóza, osteoporóza);
   • S osteoporózou sa znižuje kostná sila. Výsledkom bude, že samotný spinálny disk bude tlačiť na telo chrbtice. Vyvolávanie negatívnych príznakov a objavenie sa prietrže;
   • Schmorlova kýla komplikuje aj niektoré vrodené stavce. Príkladom sú predné, bočné typy zakrivenia, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis;
 1. Zmeny hubového tkaniva stavcov. Dedia sa - ak rodina predtým diagnostikovala túto patológiu u blízkych príbuzných, pravdepodobnosť vývoja u pacienta sa zvýši jeden a pol až dvakrát;
 2. Tehotenstvo, rovnako ako laktácia. Hormonálne a fyziologické zmeny v tele môžu spustiť rast a vývoj prietrže;
 3. Intenzívna pravidelná fyzická aktivita (cvičenie s „železom“, prenos hmotnosti).

Najčastejšie je však tento problém spôsobený zrýchleným dozrievaním tela dospievajúcich. V medicíne sa tento jav nazýva zrýchlenie. Vedie to k tomu, že kostné tkanivo medzistavcových platničiek sa vyvíja pomalšie ako svaly, v dôsledku čoho je tlak na medzistavcové stĺpy príliš vysoký..

Pred ďalším prečítaním článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si video profesora Sergeja Bubnovského o tom, čo je Schmorlova Hernia.

symptomatológie

Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

Lokalizácia malých kýly Schmorl

Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

bedrový

Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

krčnej

Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny, ktorá dodáva mozgu krv.
Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

Rôzne malé uzly Schmorl

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Ako sú diagnostikované malé hernie ?

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Ktorého špecialistu kontaktovať?

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Liečebné metódy

Priebeh liekovej terapie

Ak hernie nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky, lekár sa obmedzí na vymenovanie wellness procedúr:

 • plávanie;
 • Špeciálne masáže;
 • Liečebné cvičenia.

Vďaka nim sa posilnia chrbtové svaly.

Ak dôjde k bolesti v dôsledku Schmorlovej kýly, lekár predpíše pacientovi jedno z nasledujúcich protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Podávajú sa intramuskulárne ráno jeden týždeň:

 • Lornoxikam. 16 mg sa podáva raz;
 • Meloxicam. Zvyčajná dávka je 1,5 ml;
 • Diclofenac. 3,0 ml sa podáva raz.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje pre bolesť 200 mg ibuprofénu alebo nimesulidu. Toto by sa malo robiť večer po dobu jedného mesiaca - hlavnou vecou nie je praktikovať samoliečbu a ich podávanie. V takom prípade by všetko malo byť pod dohľadom lekára..

V niektorých prípadoch lekár predpisuje aj vitamíny B (B6, B12), relaxanty svalov (midokálne) a lokálne protizápalové masti (diklafinak). Lekári tiež predpisujú a užívajú tablety alebo injekcie vitamínu D, vápnika, ale iba ak sú patologické procesy v chrbtici sprevádzané patológiou, ako je osteoporóza - nadmerná krehkosť a krehkosť kosti..

Spolu s užívaním liekov lekári často, individuálne a berúc do úvahy celkový stav pacienta, predpisujú priebeh fyzioterapeutických cvičení a liečba samotnej chrbtice je trochu menej často predpísaná.

Nosiť špeciálny korzet

Pretože samotná patológia je spôsobená častými záchvatmi bolesti chrbta a bedrovej chrbtice ako prvku liečby a prostriedku na zmiernenie bolesti, lekári často predpisujú pacientovi, ktorý nosí mäkký alebo tvrdý korzet. Najčastejšie, so špeciálnym upevňovacím dizajnom - korzet je predpísaný pacientom, ktorých práca alebo životný štýl často zahŕňa nájdenie dlhého času v určitej, jednej polohe, napríklad v ležiacej, stojacej alebo sediacej polohe. Samotná konštrukcia pomáha odstraňovať nadmerné zaťaženie chrbtice v patologickom segmente chrbtice samotnej, a tak zmierňuje bolesť, čím sa občas znižuje riziko vzniku neuralgie a medzistavcových prietrží..

Reflexný kurz

Prax použitia reflexológie samotnej, rovnako ako každý lekársky zákrok, je zameraná na úplné obnovenie postihnutej oblasti chrbtice, úplné ošetrenie a obnovenie pacienta. Priebeh reflexológie pomáha zvyšovať a zlepšovať prietok krvi, ktorý vyživuje chrbticu, čo pomáha dodávať viac kyslíka a živín do poškodenej oblasti, čo pomáha k rýchlej obnove chrupavky, kostného tkaniva.

V procese liečby kýly predloženou metódou - reflexológia, stojí za zváženie kontraindikácie, ktoré existujú pre jej implementáciu. Ak ich nezohľadníte, môže to spôsobiť zhoršenie celkového stavu pacienta a vyvolať negatívny vývoj patologických procesov, ako je rast nádoru a horúčka, bolesti hlavy a bolesti..

Priebeh reflexológie je kontraindikovaný v diagnostike chorôb, ako sú:

 • Rast a vývoj zhubných a benígnych novotvarov, najmä tých, ktoré sú sprevádzané metastázami.
 • Horúčka spôsobená nachladnutím.
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze svojho priebehu.
 • Reflexoterapia sa tiež nevykonáva počas tehotenstva a dojčenia..
 • Pri diagnóze krvných ochorení, napríklad s leukémiou alebo duševným nadmerným vzrušením.

Hirudoterapia

Rovnako účinná a účinná metóda liečby Schmorlovej kýly a iných patológií, ktoré ovplyvňujú chrbticu, je liečebná procedúra s pijavicami. Porcie pijavice sa pre niekoho môžu zdať nepríjemné, ale ukazujú pozitívne výsledky liečby:

 • Pomáhajú saturovať krv kyslíkom;
 • Zlepšiť prietok krvi a prísun krvi do postihnutej oblasti chrbtice;
 • Pomáhajú zmierniť vysoký krvný tlak;
 • Uvoľnite spastické záchvaty a eliminujte stagnáciu škodlivých látok v tkanivách.

Avšak, pre všetky svoje výhody, ošetrenie pijavice majú svoje vlastné kontraindikácie:

 • Diagnostikované nádory postihujúce tkanivá a orgány s metastázami;
 • Obdobie gravidity a laktácie;
 • Ochorenia postihujúce krv, najmä diagnostikovaná hemofília, poznačené zlou koaguláciou krvi.

fyzioterapia

Priebeh terapeutickej cvičebnej terapie má tiež pozitívne výsledky v liečbe kýly. Pred praktickým vykonaním konkrétneho cvičenia je však vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý zostaví individuálny cvičebný program, ktorý bude brať do úvahy umiestnenie kýly, jej veľkosť a celkový stav pacienta..

Cieľom samotných gymnastických cvičení je posilnenie svalov chrbta a abs, uvoľnenie napätia a nadmernej hmotnosti chrbtice a vytvorenie silného svalového korzetu. Hlavná vec v tomto prípade je pravidelné a správne vykonanie všetkých cvičení, ich správanie pod vedením skúseného trénera. Ak cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, mali by sa okamžite zastaviť..

Schmorlove uzly v chrbtici

Schmorlove uzly v chrbtici sú komplexom patologických zmien na medzistavcových platničkách. Ochorenie nie je sprevádzané akútnymi príznakmi, preto sa v medicíne nazýva „rádiologický“ príznak. Uzly Schmorla sa často diagnostikujú náhodne, keď sa pacient poradí s lekárom o iných zdravotných problémoch. Patológia je sprevádzaná deformáciou chrupavky, v dôsledku čoho je stlačená kostná hmota chrbtice a dochádza k výčnelku. Takéto zmeny je možné zistiť iba röntgenovým lúčom, čo zvyšuje nebezpečenstvo patológie.

príčiny

Medzi najbežnejšie faktory prispievajúce k výskytu Schmorlových defektov patria:

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Mnoho z vyššie uvedených faktorov možno zabrániť. Napríklad so zakrivením chrbtice, ktorému mnohí ľudia jednoducho nevenujú pozornosť, sa musí zaobchádzať včas. Musíte tiež sledovať svoju stravu a obmedziť fyzickú aktivitu na chrbte v prípade problémov s chrbticou.

Druhy patológie

Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

Typ chorobypopis
intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

Poznámka! Zasiahnutá oblasť chrbtice môže niekedy pri nedostatočnom ošetrení stratiť svoju mobilitu, v dôsledku čoho sa pod vplyvom zvýšeného zaťaženia kĺbov zvyšuje riziko zlomenín alebo zlomenín stavcov. V zriedkavých prípadoch to vedie k rozvoju artrózy medzistavcového kĺbu.

Charakteristické príznaky

Zvláštnosť patológie spočíva v tom, že ani pri vývoji početných Schmorlových uzlov sa neobjavujú žiadne príznaky a pracovná kapacita pacienta nie je narušená. Bolestivé pocity alebo neurologické príznaky môžu niekedy sprevádzať iba bočné alebo zadné uzly. Títo pacienti trpia zníženou schopnosťou pracovať, čo si vyžaduje osobitnú liečbu..

Keď sa uzly objavia u ľudí starších ako 40 rokov, môže sa vyskytnúť mierna bolesť v chrbtici. Ale pripísať syndróm bolesti tomuto ochoreniu je možné až po diagnostickom vyšetrení. Mali by sa vylúčiť ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť..

Prečo je to nebezpečné

Uzly Schmorlu spravidla nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, pretože postihnuté medzistavcové platničky sa v priebehu času vracajú do pôvodnej polohy. Kostné tkanivo je posilnené a chrupavka má prirodzený vzhľad. To však neznamená, že sa toto ochorenie môže ignorovať a neprijímajú žiadne terapeutické opatrenia.

U pacientov, ktorí sa predtým museli vysporiadať s takým ochorením, klesá mobilita v mieste prietrže, čím sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Okrem toho, ak sa prietrž kýly do istej miery zvýšila, významne sa zvyšuje riziko poškodenia stavcov počas fyzickej aktivity. Je to kvôli oslabeniu stavcov..

Ak chcete poznať príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, ako aj metódy liečby, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že sa zaoberá Schmorlovými uzlami, takže na pacienta čaká diagnostické vyšetrenie. Na presnú diagnostiku môže lekár predpísať inštrumentálne a klinické diagnostické opatrenia:

 • pacient opisuje príznaky, ktoré sa objavili, najmä bolesť. Ich povaha, miesto a trvanie;
 • palpácia (palpácia) postihnutej oblasti chrbta s cieľom identifikovať a vyhodnotiť zakrivenie chrbtice, ako aj vzniknutý edém;
 • na konečnú identifikáciu patologických lézií môže lekár predpísať MRI, CT alebo röntgen.

Na vedomie! Iba kvalifikovaní odborníci budú schopní identifikovať Schmorlovo uzly a pochopiť, o čo ide, preto sa autodiagnostika prísne neodporúča. Presnú diagnózu pomôžu lekári, ako je neurológ, ortopéd a vertebroológ. V zriedkavých prípadoch môže diagnostika vyžadovať konzultáciu všetkých týchto odborníkov naraz.

Ako liečiť

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho tiež závisí ošetrenie Schmorlových uzlov. Je potrebné vziať do úvahy aj príčinu vývoja choroby, pretože ak je to dôsledok úrazu, potom by sa liečba mala zamerať na odstránenie následkov tohto poškodenia..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zaobchádzať so Schmorlovými uzlinami stavcov, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a diagnostiky, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Všetky vykonané cvičenia by mali byť zamerané na posilnenie svalovej kostry a zvýšenie flexibility chrbtice. Výber komplexu by mal vykonať kvalifikovaný odborník a samotný proces by sa mal vykonať individuálne. Hlavné etapy lekárskej gymnastiky:

 • plné roztiahnutie chrbta a podľa toho aj chrbtice. Malo by sa vykonať v stoji alebo v ľahu;
 • posilňovacie cvičenia na chrbtové svaly;
 • napínanie svalov a chrbtice (to by malo skončiť každým tréningom).

Pri vykonávaní tohto alebo tohto cvičenia by nemala vzniknúť žiadna bolesť, takže ak pociťujete bolesť v chrbtici, okamžite zastavte tréning. V takom prípade by si špecialista mal zvoliť iný súbor cvičení.

masáž

Je vhodné ukončiť tréning masážou, pretože všetky tkanivá sú dobre zahriate. Masážne akcie pomáhajú zlepšovať krvný obeh v postihnutých oblastiach, uvoľňujú svalové vlákna a posilňujú svalový korzet. Pravidelnou masážou môžete dosiahnuť korekciu zakriveného držania tela.

Manuálna terapia

Toto je ďalšie ošetrenie používané so Schmorlovými uzlami. Účinnosť manuálnej terapie nie je horšia ako masáž. Jeho hlavnou úlohou je zlepšiť krvný obeh v postihnutom segmente.

Ak sa chcete dozvedieť viac o manuálnej terapii prietrže lumbálnej chrbtice, ako aj o druhoch a technikách vykonávania, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

plávanie

Počas celého liečebného cyklu a po jeho ukončení odporúčajú mnohí lekári aktívne vodné aktivity. Pravidelné cvičenie vo vode, ako aj plávanie prispievajú k rýchlemu uzdraveniu..

akupunktúra

Táto metóda liečby je založená na zavedení špeciálnych ihiel na určitých miestach. Ihly by sa mali vkladať v určitej hĺbke av stanovenom uhle. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť maximálny terapeutický účinok, a preto všetky činnosti musí vykonávať skúsený špecialista. Akupunktúra sa často používa v kombinácii s inými metódami..

Trakcia chrbtice

Účinná metóda naťahovania chrbtice pomocou vlastnej hmotnosti pacienta. Takéto manipulácie vám umožňujú vrátiť normálnu hodnotu medzistavcového lúmenu, a tým zlepšiť výživu kostí a chrupavky..

Farmaceutické prípravky

Pri liečbe Schmorlovho uzla lekári spravidla predpisujú tieto skupiny liekov:

  Cieľom svalových relaxancií s centrálnym účinkom je zmiernenie kŕčov. Medzi najbežnejšie lieky patria Serdolud a Midokalm;

Poznámka! Ľudia trpiaci prietržnou kýlou nie sú ušetrení na povinnej vojenskej službe, a preto keď sa podrobia lekárskej prehliadke, potvrdzujú svoju pripravenosť na službu. Iba v tomto prípade sú jednotky vybrané tam, kde sa nevyžaduje zvýšená telesná príprava vojakov.

Chirurgický zákrok

V zriedkavých prípadoch sú lekári nútení uchýliť sa k chirurgickej liečbe Schmorlových uzlov. Medzi hlavné indikácie operácie patria:

 • veľké a početné patologické útvary, ktorých prítomnosť vytvára vážne nebezpečenstvo poškodenia stavcov;
 • diagnóza medzistavcovej prietrže stláčajúcej nervové korene alebo miechu pacienta;
 • zlomenina stavcov.

Počas chirurgického zákroku vykonáva lekár resekciu (odstránenie) uzlov, po ktorej sa kosti prestavajú a medziobratlová platnička sa postupne obnovuje. Na urýchlenie procesu rehabilitácie po operácii je potrebné dodržiavať všetky príkazy lekára. Pacientovi sa spravidla predpisuje špeciálna strava, ktorá spočíva v každodennom používaní výrobkov, ktoré sú prospešné pre kosti a chrupavku.

Preventívne opatrenia

Uzly Schmorl často pôsobia ako geneticky podmienená choroba, preto, žiaľ, neexistujú žiadne osobitné preventívne opatrenia. K tejto chorobe však môže dôjsť aj z iných dôvodov, napríklad pri porušení metabolických procesov. V takýchto prípadoch bude prevencia pozostávať z udržiavania aktívneho životného štýlu, pravidelného cvičenia a kontroly hmotnosti.

Odborníci tiež odporúčajú zdravú výživu. Uistite sa, že vaša každodenná strava obsahuje potraviny bohaté na rôzne vitamíny. To poskytne užitočné látky do všetkých tkanív chrbtice. Ak máte pochybnosti o svojej strave, je lepšie vyhľadať pomoc špecialistu.

Video - Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jedným z najdôležitejších systémov v ľudskom tele je muskuloskeletálny systém. Práca iných vnútorných orgánov priamo závisí od stavu chrbtice. Pasívny životný štýl negatívne ovplyvnil držanie tela väčšiny, a preto každá tretia osoba trpí sklopením a následnými dôsledkami.
Cervikálna osteochondróza je patologický zápalový proces v krčnej chrbtici. Porážka osteochondrózy je vážnou chorobou pre ktorúkoľvek oblasť chrbta a stáva sa obzvlášť nebezpečnou pri lokalizácii v krku kvôli jej krehkosti a nadmernej mobilite.
Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení.