loader

Hlavná

Žalúdok

Burzitída lakte

Burzitída lakťového kĺbu („burzitída športovca“, „burzitída študenta“) je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v synoviálnom vaku lakťového kĺbu. Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Synoviálny vak (bursa synovialis) je štrbinovitá formácia, ktorá je oddelená od okolitých tkanív pomocou kapsuly a obsahuje malé množstvo synoviálnej tekutiny. Synoviálny vak vykonáva funkciu tlmenia, chráni okolité tkanivo pred nadmerným trením a tlakom. V prípade nadmerného zaťaženia alebo trvalej mikrotraumy v synoviálnom vaku sa vyvíja aseptický (t.j. neinfekčný) zápal, zatiaľ čo synoviálna tekutina sa začína aktívne vyvíjať, čo postupne synoviálny vak napína. Ak je infekcia pripojená, aseptický zápal prechádza do hnisavého stavu, ktorý sa môže šíriť do susedných tkanív.

V oblasti lakťového kĺbu sa nachádzajú podkožné ulnáry, medzizávkové ulnáre a rádiolaktické synoviálne vaky. V 70 až 80% prípadov je postihnutý podkožný ulnárny synoviálny vak, ktorý sa nachádza v oblasti ulnárneho procesu..

Príčiny zápalu lakťa a rizikových faktorov

Medzi hlavné príčiny burzitídy lakťového kĺbu patrí:

 • reumatoidná artritída;
 • dna;
 • alergické procesy;
 • prudké zvýšenie fyzickej aktivity pri preťažení lakťového kĺbu;
 • trauma na periartikulárny vak a šľachy.

V tomto prípade je rozvoj infekčného procesu možný, keď mikroorganizmy vstúpia poškodením s narušením integrity kože, abscesu alebo varu v lakte. Pri vare, karbunkuloch, otlakoch, hnisavých ranách, osteomyelitíde môže infekčný agens vstúpiť do synoviálneho vaku hematogénnou alebo lymfogénnou cestou..

Rizikom rozvoja burzitídy lakťového kĺbu sú športovci, osoby zaoberajúce sa ťažkou fyzickou prácou (baníci, pohybovníci, vrátnici atď.), Ako aj pracovníci, ktorí v procese odbornej činnosti často opierajú lakte na vodorovnej ploche..

Medzi rizikové faktory patrí celkové oslabenie tela po chorobách, metabolické poruchy, dlhodobé užívanie steroidných liekov, tendencia k alergiám..

Vývoj chronickej burzitídy je spôsobený permanentnou mikrotraumou lakťového kĺbu v dôsledku nadmerného stresu alebo nesprávneho postavenia tela..

Formy choroby

Burzitída lakťa sa môže objaviť akútne, subakútne a chronicky.

V závislosti od lokalizácie (lézie konkrétneho synoviálneho vaku) môže burzitída lakťového kĺbu mať subkutánnu ulnárnu, medzizubnú ulnárnu a rádiolaktickú formu..

V závislosti od povahy zápalového exsudátu:

 • závažná burzitída lakťového kĺbu;
 • hemoragické;
 • hnisavý;
 • vláknitý.

Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Na základe typu infekčného agens:

 • nešpecifická infekčná burzitída (spôsobená stafylokokmi, streptokokmi atď.)
 • špecifická infekčná burzitída (spôsobená mycobacterium tuberculosis, bledou spirochete, gonokokom atď.).

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

V prípade akútnej seróznej alebo hemoragickej burzitídy sa v oblasti lakťového kĺbu objaví opuch, ktorý je sprevádzaný miernou alebo stredne silnou bolesťou, hyperémiou kože a zvýšením teploty kože v postihnutej oblasti, ako aj obmedzením pohybov končatín v kĺbe. Celkový stav pacienta zvyčajne trpí mierne. Pacienti s burzitídou lakťového kĺbu sa môžu sťažovať na nevoľnosť a horúčku na subfebrilné čísla. V oblasti lakťového kĺbu je obmedzená, bolestivá, elasticko-elastická formácia. Pri neprítomnosti liečby sa zvyčajne pozoruje zníženie príznakov zápalu s absorpciou nadbytočnej tekutiny, ale vo väčšine prípadov to nenaznačuje zotavenie, ale prechod choroby na chronickú formu..

Chronická burzitída lakťového kĺbu sa môže vyskytnúť na pozadí akútnej formy ochorenia alebo sa môže rozvíjať primárne. Ak je chronická burzitída lakťového kĺbu výsledkom akútnej formy patologického procesu, hyperemické kožné znaky sa stanú normálnymi (je možná mierna cyanóza alebo stmavnutie kože v postihnutej oblasti), teplota sa vráti do normálu. Pocity bolesti však ustupujú, v budúcnosti sa môžu vyskytnúť, keď sa postihnutá oblasť dostane do kontaktu s okolitými predmetmi, počas fyzickej námahy a náhlych pohybov. Mierne obmedzenie pohybov v postihnutej končatine zostáva. Na palpácii sa nachádza bezbolestná mäkká alebo elastická fluktuujúca formácia. Pri pokročilých formách chronickej burzitídy lakťového kĺbu sa môžu v postihnutej oblasti hmatať malé tuleňov (tzv. Ryžové telá)..

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

V prítomnosti povrchu rany v oblasti lakťového kĺbu sa hnisavý proces v synoviálnom vaku vyvinie primárne alebo sekundárne na pozadí akútnej alebo chronickej formy burzitídy lakťového kĺbu. Príznakmi burzitídy lakťového kĺbu v tomto prípade sú silné burzujúce alebo pulzujúce bolesti, opuchy, hyperémia kože, prudké obmedzenie rozsahu pohybu (pacient sa snaží imobilizovať ruku). Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín, zvýšenie slabosti a bolesti hlavy, zvýšenie telesnej teploty na febrilné hodnoty (39–40 ˚С) a objavujú sa ďalšie príznaky všeobecnej intoxikácie tela. S ďalším šírením patologického procesu v neprítomnosti liečby sa môžu tvoriť fistuly, flegmón, absces, hnisavá artritída alebo osteomyelitída..

diagnostika

Na diagnostiku burzitídy lakťového kĺbu sa používajú údaje získané zo súboru sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia, ako aj z množstva ďalších štúdií, ktorých objem závisí od formy choroby. Pri léziách rádiolnarových a interosseálnych ulnarových vakov je diagnóza zložitá kvôli ich hlbokej polohe.

Z inštrumentálnych metód vyšetrenia v prípade podozrenia na burzitídu lakťového kĺbu sa používa rádiografia (v tomto prípade neinformatívna, slúži na vylúčenie iných artikulárnych patológií), ultrazvuk, počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Na určenie hraníc zápalového procesu sa uchyľujú k angiografii.

V niektorých prípadoch je potrebná vpichovanie synoviálneho vaku, po ktorom nasleduje laboratórne vyšetrenie výsledného materiálu. Ak sa zistí infekčný agens, vykoná sa jeho identifikácia so stanovením citlivosti patogénu na antibakteriálne lieky..

Vo všeobecnom krvnom teste u pacientov s burzitídou lakťového kĺbu sa zisťujú príznaky zápalového procesu.

Ak je podozrenie na špecifickú burzitídu lakťového kĺbu, pacient je odoslaný na konzultáciu s dermatovenerológom alebo špecialistom na TB, v prípade podozrenia na reumatoidnú artritídu - na reumatológa, je podozrenie na dnu základom pre konzultáciu s endokrinológom..

Liečba burzitídy lakťového kĺbu

Pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu by sa v prvom rade malo zaťaženie minimalizovať. S cieľom obmedziť amplitúdu pohybov, zmierniť opuch a zmierniť bolesť sa na postihnutý kĺb aplikuje elastická bandáž. Na zmiernenie bolesti pri akútnom zápalovom procese sa používajú lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, zvyčajne lokálne. V niektorých prípadoch je indikované masírovanie postihnutej oblasti ľadovým obalom (prísne predpísané lekárom, táto metóda je kontraindikovaná pri niektorých formách burzitídy).

Aby sa zabránilo prerazeniu zápalu na purulentnú formu pomocou punkcie, lakťový kĺb sa premyje antiseptickým roztokom. Pri ťažkej hnisavej burzitíde lakťového kĺbu sa tento postup (s predbežným odstránením hnisavého obsahu z vrecka kĺbov) opakuje, až kým zápalový proces neustúpi..

V zriedkavých prípadoch, zvyčajne s veľmi závažným priebehom choroby, je indikovaná chirurgická liečba burzitídy lakťového kĺbu, ktorá spočíva v otvorení a vypustení synoviálneho vaku. Takáto operácia vyžaduje dlhú pooperačnú rehabilitáciu, preto sa vykonáva iba vtedy, keď iné metódy neposkytujú terapeutický účinok na pozadí zvýšeného zápalového procesu..

Pri chronickej burzitíde lakťového kĺbu sa používa chirurgická liečba, ak je konzervatívna terapia neúčinná. Vykonáva sa chirurgická excízia synoviálneho vaku, nasleduje odstránenie adhézií a premytie kĺbovej dutiny antiseptickým roztokom. V pooperačnom období sa zvyčajne predpisuje ultrafrekvenčná terapia..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

Stehy sa odstránia približne desiaty deň po chirurgickom zákroku, po ktorom sa pacientovi zobrazí ambulantná liečba a následné sledovanie.

Možné komplikácie a dôsledky

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

predpoveď

Pri včasnej diagnóze a správnej liečbe je prognóza všetkých foriem burzitídy lakťového kĺbu priaznivá. V prípade rozšírenia patologického procesu do okolitých tkanív s hnisavou burzitídou (najmä v kĺbovej dutine) sa prognóza zhoršuje.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju burzitídy lakťového kĺbu, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré môžu viesť k rozvoju burzitídy lakťového kĺbu;
 • vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe;
 • v prípade ohrozenia pri práci je možné znížiť negatívny vplyv na lakťové kĺby (mäkké vankúše umiestnite pod lakte, používajte špeciálne ochranné obväzy, pravidelne pracujte pri malom zahrievaní).

Burzitída lakte

Burzitída lakťa je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách obklopujúcich ulnárny proces. Aby ste pochopili, o čo ide, mali by ste vedieť, že okolo každého kĺbu vrátane lakťa sú synoviálne vaky naplnené malým množstvom tekutiny, ktoré sa v latinčine nazývajú bursa. V normálnom stave zohrávajú rovnakú úlohu ako mazadlá v motore, to znamená, že bránia vzájomnému treniu kĺbov pri pohybe. Preto nie sú zranení v dôsledku prirodzených ľudských činností.

Ak vezmeme do úvahy konkrétne lakťový kĺb, je obklopený tromi burkami:

Každá z nich obsahuje určité množstvo tekutiny, ktorá v normálnom stave plní svoju funkciu, takže pri pohybe rúk človek nepociťuje bolesť. Ale niekedy, z niekoľkých dôvodov, dôjde k zápalu v dutine jedného alebo viacerých synoviálnych vakov naraz, tekutina začne doraziť, jej zloženie sa zmení a lakť je bolestivá. Tento stav sa nazýva burzitída lakťového kĺbu.

Lekári klasifikujú burzitídu podľa niekoľkých parametrov:

V závislosti od miesta (podľa názvu synoviálnych tašiek).

Podľa povahy priebehu zápalu - akútneho, subakútneho alebo chronického typu.

V závislosti od zloženia tekutiny (exsudátu), ktorá sa hromadí v synoviálnom vaku - hnisavý, serózny, vláknitý, hemoragický.

Ak je burzitída spôsobená akýmkoľvek mikroorganizmom, môže sa to nazvať nešpecifické (mikroorganizmy zo skupiny streptoko- a stafylokokov) alebo špecifické (napríklad spôsobené gonokokmi, bledými spirochetami, tuberkulózou alebo syfilitickými baktériami)..

Zápal tohto štrbinovitého útvaru na lakte je pomerne častý jav a je na druhom mieste po zápale ramenného kĺbu..

Príčiny burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými je bežné rozlišovať:

Po prvé, ako faktor vedúci k rozvoju burzitídy je artritída akejkoľvek povahy - psoriatická, reumatoidná alebo dnavá. To znamená, že na pozadí akútneho zápalu v samotnej chrupavke alebo v synoviálnom vaku sa začína hromadiť tekutina, čo vedie k vzniku burzitídy..

Burzitída môže byť výsledkom mikrotraumy, ale je to menej časté. Loket je zranený kvôli neustále sa opakujúcim monotónnym pohybom, preto sa táto choroba neoficiálne nazýva „profesionálna“ choroba všetkých ľudí, ktorých aktivita je spojená s podporou lakťa na tvrdom povrchu. Môžu to byť študenti, rytci, šachisti, kreslíri atď. U týchto ľudí je najčastejšie zapálená podkožná taška na lakte, napríklad u tenistov - interosseózny ulnár. Tento rozdiel je spôsobený zvláštnosťou rozloženia zaťaženia na lakte, a tým aj miestom výskytu mikrotraumy..

Burzitída sa niekedy vyskytne niekedy po mechanickom zranení lakťa. V prípade, že osoba zasiahne alebo padá na túto časť tela.

Bursitída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku požitia infekcie. Obzvlášť často sa to stáva, keď kožné tkanivo bolo priamo priľahlé k burze a do vnútra sa dostal určitý mikroorganizmus alebo baktéria. Panaritium môže tiež slúžiť ako infekčná príčina burzitídy, keď sú kosti a mäkké tkanivá prstov vystavené akútnemu zápalu. Infekcia sa tiež môže dostať do synoviálneho vaku nie zvonka, ale zvnútra, to znamená, že sa transportuje krvou (hematogénna cesta) a lymfou (lymfogénna cesta)..

Je však veľmi zriedkavé, že dochádza k idiopatickému zápalu synoviálneho vaku, teda k etiologickým príčinám, ktoré zostávajú nejasné..

Medzi rizikové faktory vedúce k zápalu v lakťovom kĺbe patria niektoré chronické choroby, ako je diabetes mellitus. Príčinou hnisania môže byť celkové oslabenie imunitného systému, metabolické poruchy, ako aj užívanie steroidných liekov.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Ako hlavné príznaky burzitídy lakťového kĺbu sa zvyčajne rozlišuje:

Výskyt opuchov v príslušnej oblasti. Niekedy sa môže vyskytnúť bez zjavného dôvodu, byť úplne bezbolestný a nezasahovať do voľného pohybu ruky.

Ak opuch necháte bez pozornosti, časom sa stane zreteľnejším, výrazne sa zvýši objem a pociťuje nepríjemný pocit a bolesť..

Okolo lakťa je často sčervenanie kože a jej ostré liatie.

Telesná teplota osoby môže stúpať až do začiatku febrilných stavov. S podobným priebehom burzitídy sa vyskytuje silná bolesť v oblasti ulnáru a celkový stav sa prudko zhoršuje.

Vyskytujú sa sprievodné príznaky intoxikácie, ktoré sa vyznačujú bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, potením, apatiou a stratou chuti do jedla..

Od chvíle, keď sa vak na kĺby zväčší, je pohyb ruky trochu obmedzený, keď sa pokúsite ohnúť ruku, objaví sa bolesť..

Ak budete pokračovať v ignorovaní tohto stavu a necháte burzitídu lakťa bez vhodnej liečby, prejde do hnisavej formy a v mieste zápalu sa objavia fistuly vystupujúce smerom von a subkutánny flegmon..

Opuchnuté lymfatické uzliny.

V závislosti od formy burzitídy sa sprievodné príznaky tiež líšia:

Akútny závažný zápal synoviálneho vaku sa vyznačuje opuchom, miernou bolesťou a zvýšením teploty kože v oblasti opuchu. Všeobecný stav nie je príliš výrazný.

Ak sa serózna burzitída nelieči, potom je možné buď samostatné vymiznutie alebo prechod na chronickú formu. S tým budú bolesti aj počas obdobia exacerbácie naďalej rušiť človeka, najmä pri fyzickej námahe, pohyb lakťa je trochu obmedzený, pri pohmate lekári nájdu kolísavý útvar, ktorý môže byť elastický alebo uvoľnený. Ak burzitída trvá dosť dlho v chronickej forme, je možné zistiť niekoľko pečatí. Chronická burzitída je často náchylná na relaps..

Ak je burzitída hnisavá, potom bolestivé pocity neprestávajú pacienta obťažovať, ťahajú alebo praskajú. Samotný lakť je jasne červená, na dotyk horúca. Celkový stav osoby je porušený.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, nemali by ste sa pokúsiť diagnostikovať sami seba a ešte viac začať liečbu. Koniec koncov, príznaky burzitídy sú veľmi podobné podobným prejavom artritídy, dny alebo polyartritídy. V každom prípade je potrebná rôzna liečba pomocou rôznych liekov. Preto, ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, oplatí sa loketovať imobilizujúcim obväzom, poskytnúť mu pokoj a ísť na ortopedické oddelenie k príslušnému špecialistovi.

Hnisavá burzitída lakťového kĺbu

Hnisavá burzitída je charakterizovaná tvorbou hnisavého obsahu v kĺbovom vaku lakťa. Jej príčinou sa stali bakteriálne infekcie tejto dutiny..

Hnisavá burzitída lakťa je najčastejšie spôsobená streptokokmi a stafylokokmi, ktoré prenikajú do vaku v dôsledku mechanického poškodenia kože v zodpovedajúcej oblasti. Môže to byť dokonca malý škrabanec alebo oter, ale ak poškodí synoviálny vak, potom takmer v 100% vedie k tvorbe burzitídy, ktorá sa pri absencii špecializovanej liečby časom hnisne. Prítomnosť pustulárnych útvarov na koži v blízkosti lakťového kĺbu alebo priamo na ňom povedie k skorej infekcii a hnisaniu.

Mikrotrauma spôsobená odbornou činnosťou však niekedy môže viesť k hnisavému zápalu.

Príznaky hnisavej burzitídy sú charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces, opuch je lokalizovaný na hornej časti lakťa a v závislosti od závažnosti ochorenia môže mať rôzne veľkosti. Bolesť je intenzívna, koža je červená a horúca na dotyk, ľudské telo je oslabené, teplota tela stúpa na vysoké hodnoty.

Ak existuje podozrenie na hnisavú povahu choroby, odoberie sa vzorka pacienta na všeobecnú analýzu a na stanovenie hladiny cukru je nevyhnutný aj zber moču. Ak je to potrebné, lekári môžu predpísať ultrazvukové vyšetrenie a urobiť punkciu, aby určili povahu obsahu, ale spravidla sú také manipulácie zriedka potrebné..

Purulentná burzitída by sa mala odlišovať od podobnej artritídy. Pri poslednom pohybe ruky je takmer nemožné vykonať bolesť, bolesť je cítiť priamo vo vnútri kĺbu.

Na ošetrenie hnisu je potrebný chirurgický zákrok, aby sa hnis dostal von. Potom je vyrezaný povrch ošetrený antiseptikami a je aplikovaný sterilný obväz. Liečenie je často pomalé a vyžaduje sa opätovné otvorenie.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

Flegmon svaly a podkožné.

Hnisavá artritída, keď je do procesu zapojený celý kĺb.

Zápal lymfatických uzlín alebo kožných vývodov (lymfadenitída a lymfangitída).

Prevencia zahŕňa vylúčenie traumatických situácií a včasné liečenie začiatku zápalového procesu.

Ako liečiť burzitídu lakťa?

Ak burzitída nie je komplikovaná a je výsledkom mierneho modrého podliatia, potom môže ísť sama osebe, s obmedzenou pohyblivosťou v bolesti a aplikáciou studeného obkladu s následným použitím dimexidu ako absorbovateľného činidla..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa vyžaduje kvalifikovaná lekárska pomoc. Na úvod lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén v kombinácii s nimesulidom a diklofenakom. Ak je príčinou vzniku zápalu baktéria, sú potrebné antibiotiká. Pri absencii účinku a pri významnej akumulácii tekutiny je potrebná punkcia. S jeho pomocou sa vykonáva tekuté odsávanie, ktoré takmer okamžite pomáha zmierniť príznaky bolesti a významne znižuje tlak na susedné tkanivá. Pri prepichnutí sa v závislosti od indikácie podávajú vo vnútri antibiotiká alebo steroidné lieky na odstránenie zápalu.

Plastická operácia lakťa

Chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď sú všetky vyskúšané a testované metódy neúčinné. Najčastejšie je nutný chirurgický zákrok na opakujúcu sa burzitídu alebo hnisavý hemoragický zápal, ako aj na pretrvávajúci serózny.

Burzektómia je skôr traumatickým zásahom, ktorý následne natrvalo znemožňuje rameno a zbavuje človeka pracovnej schopnosti. Preto lekári vo svojej praxi začali čoraz viac používať nasledujúci, nemenej účinný liečebný režim: prepichujú miesto operácie, potom sa prepichujú pomerne silnou ihlou, ktorá umožňuje odsávanie tekutiny. Potom sa pomocou špeciálnych manipulácií zavedie do burzy katéter, ktorý má na jednom konci stlačenú hrušku. Potom sa postupne narovná a úplne odstráni celý obsah dutiny vaku. Preto nie je potrebná jej globálna excízia a liečenie sa koná vo výrazne krátkom čase.

Burzitída niekedy vyžaduje liečbu, dokonca aj v štádiu remisie. Spôsob liečby určuje lekár, pomerne často a veľmi úspešne aplikuje ultrazvukové vyhrievanie a elektroforézu. Tieto postupy môžu zmierniť kŕče a napätie od chorých svalov. Kryoterapia sa používa na zmiernenie opuchy. Po odstránení hlavných príznakov je možné predpísať masáž a aplikáciu parafínového vosku..

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

Bursitída lakťového kĺbu. Klinické odporúčania.

Burzitída lakte

 • All-ruská verejná organizácia Zväz ortopedických traumatológov Ruska (ATOR)

Obsah

Kľúčové slová

 • artritída
 • Burzitída lakte
 • bursa
 • fistula

Zoznam skratiek

doktor lekárskych vied - doktor lekárskych vied

Ph.D. - kandidát na lekárske vedy

OA - osteoartróza

MRI - magnetická rezonancia

ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov

CRP - C-reaktívny proteín

PG - prostaglandíny

NSAID - nesteroidné protizápalové lieky

Gastrointestinálny trakt

Pojmy a definície

Bursa - inverzia synoviálnej membrány kĺbu

Fistula - kanál spájajúci dutinu vaku s prostredím

Regresia procesu - zníženie objemu burzy na pozadí liečby

1. Stručné informácie

Burzitída je zápalový proces, ktorý nastáva, keď je podráždená sliznica synoviálneho vaku, čo vedie k zvýšeniu počtu zapálených buniek a kolagénu, po čom nasleduje zhrubnutie stien burzy..

Burza ulnarského procesu je anatomická formácia, vrece umiestnené nad ulnárnym procesom pod kožou. Má synoviálnu membránu, ale nekomunikuje s okolitými tkanivami. Znižuje trenie medzi pokožkou, šľachou triceps brachii, väzmi a kosťami počas pohybu a umožňuje im plynulé kĺzanie k sebe [1,2,3].

Keď je zapálená synoviálna membrána tekutiny produkujúcej burzu, jej kapilárna priepustnosť sa zvyšuje a proteínová exsudát sa zhromažďuje v burze, čo spôsobuje charakteristický edém [4,5].

Vo väčšine prípadov burzitída lakťového kĺbu zmizne bez komplikácií, opakujúce sa epizódy sa však môžu vyskytovať pravidelne, najmä po opakovaných zraneniach..

Celkový výskyt ulnar burzitídy v primárnej starostlivosti je neistý [20], pretože väčšina údajov pochádza z nemocničných štúdií, ktoré zahŕňajú iba najzávažnejšie prípady septickej burzitídy [6].
Burzitída lakťa je častejšia v:

- mladí pacienti a pacienti stredného veku [6];

- pacienti, ktorí majú pravidelne poranené lakte alebo tlak na oblasť burzy na pracovisku [6], napríklad:

- ľudia, ktorých profesionálna činnosť súvisí s rovnomernými mechanickými pohybmi: záhradníci, mechanici [7,8], inštalatéri, pokrývači, vodiči nákladných vozidiel, študenti a ľudia zapojení do písomnej práce a papierovania [8];

- športovci v športe, ktorých zaťaženie je spojené s opakovaným hádzaním cez hlavu alebo ohyb v lakťovom kĺbe (napr. baseball, šípky, gymnastika, vzpieranie) alebo padanie na oblasť lakťového kĺbu (napr. ragby, futbal, hokej) [9].

To je tiež menej bežné v:

- u pacientov s chronickými pľúcnymi problémami (ktorí si často opierajú lakte na tvrdom povrchu na úrovni hrudníka, aby zvýšili inspiračné úsilie) [9];

- hemodialyzovaní pacienti (ktorých poloha rúk počas dialýzy môže spôsobiť predĺžený tlak na lakťové kĺby) [10].

M 70.2 - Bursitída lakťového kĺbu

M 70.3 - Iná burzitída lakťového kĺbu

Burzitída sa zvyčajne klasifikuje dňa [11]
aseptický (najbežnejší), pri ktorom sa vyskytuje sterilný zápal v dôsledku rôznych príčin, a septický, pri ktorom sa vyvíja infekcia v dôsledku očkovania burzy mikroorganizmami, zvyčajne baktériami.

Aseptická burzitída sa vyvíja s:

- Napríklad zranenia pri nadmerných alebo dokonca pľúcach, ktoré spočívajú na lakte [12]. K zápalu dochádza v dôsledku krvácania v burze alebo v dôsledku uvoľnenia zápalových mediátorov po zranení [13];

- systémové choroby - najčastejšie s dnou, cukrovkou a reumatoidnou artritídou (reumatoidné uzliny sa tvoria vo vnútri burzy), zriedkavo s ochorením, ako je ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematosus, sklerodermia [13,14];

Septická burzitída sa zvyčajne vyskytuje, keď baktérie (alebo zriedkavejšie iné mikroorganizmy) vstupujú do burzy ulnarského procesu [14]..
Väčšina prípadov septickej burzitídy ulnarského procesu je spôsobená Staphylococcus aureus (80-90%) a streptokokom [15]..

Iné mikroorganizmy, ktoré sú zriedkavé pri vývoji burzitídy lakťového kĺbu: Pseudomonas, Enterobacter agglomerans, enterokokový fekál, hemofilický a E. coli. Infekcie spôsobené kandidou, mykobaktériami a hubami sa zvyčajne vyskytujú iba u ľudí so systémovým ochorením alebo oslabeným imunitným systémom [15]..

Medzi predispozičné faktory septickej burzitídy patria predchádzajúce choroby, tendencia k infiltrácii bursa a oslabená imunita (napr. Systémová liečba kortikosteroidmi, diabetes mellitus, abúzus alkoholu) [16,17,18].

Komplikácie septickej burzitídy sú zriedkavé a zahŕňajú:

- fistuly, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď septická burzitída ulnárneho procesu spontánne vybuchne alebo po otvorení a vypustení [18,19];

- infekčné komplikácie (zriedkavé) vrátane sekundárnej septickej artritídy sú zriedkavé, pretože vak ulnarského procesu nekomunikuje s lakťovým kĺbom, s výnimkou niektorých prípadov chronickej zápalovej artropatie [18]. Sekundárna septická artritída bola však hlásená u ľudí s reumatoidnou artritídou [19,20], bakterémiou a toxickým šokom [20], nekrotickou fasciitídou [20] a osteomyelitídou v ulárnej kosti z septickej burzitídy lakťového kĺbu [21]..

2. Diagnostika

2.1 Sťažnosti a anamnéza

 • Pri vyšetrení pacienta sa odporúča dôkladná anamnéza a klinické vyšetrenie [6]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

Komentáre: Existujú príbehy o predchádzajúcom zranení alebo burzitíde - nie je jasné. Existujú dôkazy o miestnom oderaní pokožky. To sťažuje rozlíšenie septickej a septickej burzitídy na základe klinického stavu. Medzi funkcie, ktoré môžu naznačovať septickú burzitídu, patrí: bolesť, hyperémia, hypertermia a opuchy burzy, ktoré sa vyvíjajú každý deň.

Z anamnézy je spravidla známe, že rozvoju burzitídy spravidla predchádzala necharakteristická veľká fyzická záťaž na rukách, drobná trauma, pokles na oblasť lakťového kĺbu, lokálna hypotermia končatiny..

2.2 Fyzikálne vyšetrenie

 • Odporúča sa venovať pozornosť týmto diagnostickým kritériám [6]:
 1. Opuch nad vrcholom ulnarského procesu, ktorý sa objavuje v období od niekoľkých hodín do niekoľkých dní od momentu zranenia. Môže byť mäkký a teplý (najčastejšie bezbolestný).
 2. Kolísanie je stanovené (pohyblivosť a ťažnosť).
 3. Pohyb v lakťovom kĺbe je bezbolestný, s výnimkou úplného ohybu, keď je opuchnutá bursa stlačená.

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

2.3 Laboratórna diagnostika

 • Odporúčané klinické, biochemické krvné testy, všeobecná analýza moču. Tieto analýzy vám umožňujú určiť stupeň aktivity zápalového procesu: zmenu vo vzorci leukocytov, počet leukocytov, hladinu C-reaktívneho proteínu [5].

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň dôveryhodnosti dôkazov - 2)

2.4 Prístrojová diagnostika

 • Odporúča sa röntgenová snímka kĺbu alebo ultrazvuku postihnutej oblasti na diferenciálnu diagnostiku [14]..

Úroveň dôkazov o odporúčaniach B (úroveň dôkazov -3)

Poznámky: Toto sú najdôležitejšie prvky štúdie, pretože vám umožňujú presne objasniť, ktorý synoviálny vak zapálil, a či je táto choroba burzitída, keďže pri iných chorobách, ako sú artritída, synovitída, nádorové ochorenia svalov a kostí, môžu zlomeniny tiež spôsobiť podobné príznaky. väzy a iné.

2.5 Ďalšia diagnostika

 • Odporúčaná punkcia synoviálneho vaku s príjmom synoviálnej tekutiny na výskum v prípadoch, keď tieto výskumné metódy boli neinformatívne [12]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

komentár:

Diferenciálna diagnostika burzitídy:

Reumatoidná artritída - zápal celého kíbu a zápal sa zvyčajne nereguluje. Uzly môžu spôsobiť opuch v oblasti lakťa, ale sú pevné, nedochádza k žiadnym výkyvom. Môžu byť postihnuté aj ďalšie kĺby. [21].

Septická artritída je generalizovaný opuch kíbu (s absenciou lokálneho opuchu burzy) a po vyšetrení existuje obmedzený, bolestivý pohyb..

Dna alebo, menej často, pseudogout kíbu (napríklad prvý metatarzafalangálny kĺb pre dnu alebo koleno alebo zápästie v pseudograne) mohli byť v minulosti postihnuté a laboratórne vyšetrenie tekutiny počas punkcie ukáže prítomnosť kryštálov. V burze s lokálnym zápalom alebo bez neho môže dôjsť k akútnemu záchvatu dny.

Celulitída - môže existovať súčasne so septickou burzitídou ulnarského procesu.

Trauma (napríklad zlomenina) - je odhalená anamnesticky a rádiologicky.

3. Liečba

3.1 Konzervatívne zaobchádzanie

 • Odporúča sa poradenstvo o konzervatívnych opatreniach (kompresívne obväzy, zabránenie poraneniam kĺbov a úľave od bolesti), až kým príznaky nezmiznú [14]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň dôveryhodnosti dôkazov - 2)

Poznámky: Predpokladá sa, že vo väčšine prípadov bude choroba reagovať na konzervatívnu liečbu [17]. Zohľadňuje sa potreba aspirácie, najmä ak je výpotok veľký [16]. Zohľadňuje sa potreba injekcie kortikosteroidov do burzy (ak existujú znalosti a skúsenosti na vykonanie tohto postupu) [18].

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

 • Pri liečbe septickej burzitídy sa odporúča použitie bettaloktámov (alebo fluórchinazónov), kým sa nezistí patogén (s následnou úpravou antibiotík) [19]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň spoľahlivosti dôkazov - 3)

Poznámky: Naliehavá organizácia odborného poradenstva (klinického farmakológa) alebo zmeny antibiotík, ak v prípade septickej burzitídy neexistuje odpoveď alebo nie je dostatočná reakcia na antibiotikum [17,18].

 • Hospitalizácia sa odporúča, ak existujú:

- Septická burzitída so závažnou infekciou alebo zovšeobecnením procesu, vrátane vysokej horúčky, prítomnosti abscesu, vyžadujúceho otvorenie a drenáž (ak existujú skúsenosti s vykonávaním týchto manipulácií) [13].

- Ak sa u pacienta pravidelne opakuje septická burzitída, odporúča sa neodkladná hospitalizácia [20]..

- Ak pacient s aseptickou burzitídou (s výnimkou septickej burzitídy) nemá pozitívny účinok po 2 mesiacoch konzervatívnych opatrení (smer by sa mal usporiadať skôr, ak sa prejavia príznaky, napríklad pretrváva značné nepohodlie) [21]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň dôveryhodnosti dôkazov - 2)

3.2 Chirurgické ošetrenie

 • Chirurgická liečba sa odporúča u pacientov bez odpovede na konzervatívnu liečbu po dobu 2 mesiacov alebo u pacientov so fistuóznou formou burzitídy [20, 22]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

4. Rehabilitácia

 • Rehabilitácia sa odporúča všetkým pacientom [7]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň dôveryhodnosti dôkazov - 2)

 • V prípade konzervatívnej liečby sa odporúča pacientom vykonať fyzioterapeutické postupy [10]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní C (úroveň spoľahlivosti dôkazov - 3)

 • Ak sa pacienti podrobili chirurgickej liečbe, po ktorej je predpísaná imobilizácia kĺbov po dobu až 10 - 14 dní, odporúča sa dodatočne mechanoterapia lakťového kĺbu [4]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň dôveryhodnosti dôkazov - 2)

Komentáre: S rozvojom komplikácií vo forme hnisavého procesu sú akékoľvek fyzioterapeutické postupy a mechanoterapia kontraindikované počas prvých troch týždňov..

5. Prevencia a následné opatrenia

Špecifické preventívne opatrenia pre pacientov s burzitídou lakťového kĺbu neboli vyvinuté.

 • Po konzervatívnej a chirurgickej liečbe sa odporúča dynamické monitorovanie pacienta najmenej 1krát každé 3 mesiace počas 1 roka [8]..

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní B (úroveň spoľahlivosti dôkazov –2)

6. Doplňujúce informácie ovplyvňujúce priebeh a výsledok choroby

Nepriaznivé účinky na výsledok liečby:

 1. Odmietnutie fyzioterapeutickej liečby;
 2. Odmietnutie prijať antibiotiká počas vývoja infekčnej komplikácie;
 3. Cvičte počas liečby.

Kritériá pre hodnotenie kvality starostlivosti

Úroveň spoľahlivosti dôkazov

Úroveň dôveryhodnosti odporúčaní

Rádiografia lakťového kĺbu

Zmena zaťaženia a vyloženie postihnutého kĺbu

Terapeutické cvičenie

Vykonaná ortéza (podľa indikácie)

Vykonaná masáž, hydromasáž (podľa indikácie)

Ako liečiť burzitídu lakťa

Tuhosť pohybov, opuch a bolesť v lakťovom kĺbe sú charakteristickými znakmi zápalu synoviálneho vaku lakťového kĺbu. V dôsledku tejto patológie je narušená výživa periartikulárnych tkanív, čo ohrozuje rozvoj chronického ochorenia a výskyt nebezpečnejších patológií..

Burzitída lakťa má iný pôvod v dôsledku mechanického stresu a vnútorného stavu tela. Čo je burzitída lakťového kĺbu a aká je tekutina v lakťovom kĺbe, opíšeme nižšie.

Charakteristiky choroby

Burzitída alebo zápal lakťového kĺbu je stav, pri ktorom je vplyvom patogénnych organizmov alebo mechanického poškodenia ovplyvnený synoviálny vak kĺbu (bursa) a mení sa zloženie mazacej tekutiny..

Bursa, podšívka všetkých kĺbov, chráni jednu kost pred oderom a poškodením druhej uvoľňovaním maziva.

Ak sa z nejakého dôvodu tekutina zväčší ako fyziologická potreba, zvyšok sa hromadí v burze.

V tomto stave sa infekcie ľahko rozvíjajú, a to aj v dôsledku prítomnosti vreciek v štruktúre lakťového kĺbu.

Okrem opuchu je lakť bolestivý a neaktívny.

Pacient často zahajuje hojenie poškodeného kĺbu gravitáciou, pričom nevie, čo je akútna burzitída lakťového kĺbu nebezpečná..

Prebytočná synoviálna tekutina sa môže sama osebe rozpustiť, ale infekcia, ktorá zapĺňa burzu, spôsobuje degeneratívny proces kostí, chrupavky a šliach - artróza a artritída..

Liečiť chronickú burzitídu lakťového kĺbu a jeho komplikácie je omnoho ťažšie ako odstrániť akútne prejavy zápalu burzy. Preto budeme ďalej hovoriť o príčinách, ktoré predchádzajú zápalu synoviálnej membrány, ako zistiť burzitídu a čo s nimi robiť..

príčiny

Bursitída zápästia, lakťa, kolena a iných kĺbov sa vyskytuje pod vplyvom jedného alebo viacerých provokačných faktorov.

Ohrozené sú ľudia, ktorých lakťové kĺby sú trvale poškodené - tvrdí fyzickí pracovníci, krajčírky, dirigenti, programátori, športovci, starší ľudia..

Neustále napätie a únava rúk môžu vytvárať priaznivé prostredie pre infekciu burzy na pozadí všeobecného poklesu imunity. Napríklad, burzitída lakťa.

Opuch a bolesť v lakťovom kĺbe sa môžu vyskytnúť z mnohých ďalších dôvodov:

 • zápal chrupavky (artritída);
 • často opakované monotónne pohyby;
 • mozgová príhoda, dislokácia, zlomenina;
 • infekčné choroby;
 • znížená imunita;
 • Pohlavne prenosné choroby
 • užívanie hormonálnych alebo steroidných liekov;
 • endokrinné poruchy a cukrovka.

Klasifikácia ulnarskej burzitídy sa líši v závislosti od:

 • lokalizácia zápalu - interosózna, subkutánna;
 • povaha kurzu - akútna, subakútna, chronická;
 • zloženie exsudátu v burze je hnisavé, fibrínové, hemoragické, serózne;
 • druh infekčného patogénu - nešpecifický (streptokok, stafylokok), špecifický (syfilis, tuberkulóza, gonokok atď.).

symptomatológie

Klinické príznaky patológie sa môžu značne líšiť v závislosti od stupňa poškodenia burzy, trvania priebehu a prítomnosti sprievodných chorôb..

Zoberme si hlavné príznaky burzitídy, ktoré pomôžu diagnostikovať a začať liečbu včas:

 • opuch postihnutého kĺbu;
 • bolesť na prehmatanie a pohyb v oblasti opuchu;
 • sčervenanie kože a hematómu v mieste nádoru;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • celkový stav slabosti, apatia, straty pracovnej kapacity a chuti do jedla;
 • bolesť hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti lakťa.

V zložitejších formách začína hnisavý proces v burze, ktorý ovplyvňuje tkanivá kĺbu. Hnis môže vystupovať cez subkutánny epitel a kožu von, čím vytvára hlien a fistulu.

Ignorovanie ochorenia je spojené s prechodom akútneho zápalu na chronický opakujúci sa stav.

Včasná liečba by mala zahŕňať rôzne metódy fyzioterapie a lieky..

Samoliečba je prísne zakázaná! Koniec koncov, príznaky zápalu burzy sú do značnej miery podobné prejavom dny, artrózy alebo artritídy. Na potvrdenie počiatočnej diagnózy musíte vyhľadať pomoc špecialistu.

Fotografia ukazuje prítomnosť opuchov spôsobených hromadením exsudátu.

diagnostika

Diagnóza burzitídy sa vyskytuje v kancelárii ortopéda alebo chirurga. Lekár zhromažďuje informácie o priebehu patológie zo slov pacienta, vykonáva počiatočné vyšetrenie, zhromažďuje punkciu synoviálnej tekutiny, aby určil jej zloženie, vykonáva klinický krvný test na identifikáciu infekcií, sníma röntgenové a ultrazvukové snímky.

Po potvrdení počiatočnej diagnózy na základe výsledkov štúdií sa predpíšu vhodné postupy a liek na burzitídu lakťa.

liečba

Metódy liečby závisia od stupňa poškodenia synoviálnych vakov..

Takže s ľahkým poškodením, ktoré sa vyznačuje slabým prejavom symptómov, stačí použiť kompresiu s protizápalovým prostriedkom s touto burzitídou lakťového kĺbu a obmedziť pohyblivosť, aby sa zabránilo väčšiemu zraneniu..

Ak sú príznaky burzitídy lakťového kĺbu výrazné - silná bolesť a opuch, znížená motorická funkcia, obklady, fixácia obväzu a liek na liečbu ochorenia.

Na odstránenie zápalu burzitídou lakťového kĺbu lekár predpisuje protizápalové nesteroidné lieky: Dimexid, Ibuprofén, Nimesulid, Diklofenak a iné.

Ak je zápal spôsobený infekčným patogénom, na burzitídu lakťového kĺbu sa individuálne vyberie antibiotikum.

Vpich s burzitídou lakťového kĺbu je potrebný v klinických prípadoch s výraznou akumuláciou tekutín v kĺbe, čo významne obmedzuje pohyblivosť lakťa a stláča periférne nervy a krvné cievy.

Prepichnutie vám umožňuje odstrániť exsudát zo synoviálnych vakov, zmierniť prejavy príznakov, zmierniť riziko komplikácií. Spolu s odstránením nadbytočnej tekutiny sa môžu do synoviálnej dutiny zaviesť kortikosteroidy a antibiotiká.

Závažná burzitída lakťového kĺbu, hnisavá a chronická recidíva nereagujú na konzervatívnu liečbu a vyžadujú chirurgický zákrok..

Účelom burzektómie lakťového kĺbu je očistiť dutinu burzy od nahromadenia hnisu a osteofytov, zastaviť šírenie infekcie a bolesti. V zložitých klinických prípadoch je potrebné úplné alebo čiastočné odstránenie infikovanej steny burzy..

Fyzioterapia výrazne uľahčuje procesy zotavenia po operácii, ako aj chronickú bolesť v lakťovom kĺbe.

Dôležité! Počas akútneho zápalu nie je možné zahriať a miesiť kĺb.

Fyzioterapia sa vykonáva až po úplnom odstránení burzitídy lakťového kĺbu.

Liečba po hnisavej burzitíde lakťového kĺbu zahŕňa balneoterapiu, aplikácie parafínom, UHF, elektroforézu, kryoterapiu, masáže a rehabilitáciu..

Fyzioterapia je nevyhnutná pre pacienta, aby sa zabránilo adhézii, urýchlilo hojenie a obnovenie funkcií väzov, šliach, svalov a chrupavky..

Tradičné zaobchádzanie

Tradičná medicína je známa nízkou cenou a účinnosťou v počiatočných štádiách choroby. Samoliečba opuchov lakťových kĺbov však môže byť nebezpečná pre ľudí so závažnou alebo hnisavou burzitídou.

Ak k poškodeniu došlo v dôsledku malej rany alebo dlhodobej monotónnej práce rukami, exsudát sa dokáže rozpúšťať nezávisle, bez použitia konzervatívnej terapie..

Na uľahčenie a urýchlenie tohto procesu recepty tradičnej medicíny pomôžu:

 • komprimovanie kapusty (opláchnite listy kapusty, oparte vriacou vodou, odfúknite, kým sa šťava nevylučuje a neprilepí na postihnuté miesto);
 • Kalanchoe komprimujte (opláchnite listy rastliny, jemne zamiešajte v mixéri, vložte zemiakovú kašu do gázového dresu alebo filmu a pripevnite k lakťu);
 • tinktúra na mletie a obklad z žlče (2 polievkové lyžice alkoholu, 250 g liečebnej žlče, 2 listy aloe, 40 ml extraktu z gaštanu konského - rozomelieť a zmiešať všetky ingrediencie, nechať 7 dní v chlade).

Pozor! Pred liečením burzitídy lakťového kĺbu doma pomocou ľudových liekov by ste sa mali uistiť, že nedochádza k infekcii. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť lekársku kanceláriu.

prevencia

Aby sa predišlo prípadom zápalu synoviálnej membrány kosti, je dôležité dodržiavať jednoduché odporúčania:

 • oblečte sa podľa počasia, vyhnite sa podchladeniu;
 • dávajte záťaž na chrbticu a lakte, nepreťažujte ich;
 • pred športovaním sa zahrejte;
 • ak je vaša profesia spojená s monotónnou prácou s rukami, nezabudnite si oddýchnuť a natiahnuť predlaktie jednoduchou gymnastikou (ako to urobiť, čítajte tu);
 • uistite sa, že všetky potrebné výživné látky pre stavbu kostí a chrupavkového tkaniva vstupujú do tela;
 • vyhnúť sa zraneniam a opraviť sa už stalo včas;
 • dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa iných chorôb ovplyvňujúcich funkciu ODE;
 • v prípade zranenia a prvých príznakov zápalu sa poraďte s lekárom včas.

Pozornosť pre seba vám poskytne zdravie po mnoho nasledujúcich rokov.!

záver

Zdravie kĺbov je kľúčom k dobrým životným podmienkam a vysokej kvalite života. Znaky zápalu môžu byť znížená pohyblivosť, opuch a bolesť. Príčinou je mechanické poškodenie alebo infekcia..

Zistenie príčiny a predpísanie účinnej liečby pomôže chirurgovi alebo ortopédovi. Prorastanie je neprijateľné, pretože burzitída je schopná postupovať a spôsobiť veľa problémov pri neskorej liečbe.

Čo spôsobuje ulnarálnu burzitídu? Čo je nebezpečné, ak sa nelieči

Burzitída je zápalový proces v burse (kĺbový vak). Ochorenie môže postihnúť akýkoľvek kĺb, ale najbežnejšiu burzitídu lakťového kĺbu.

Vyznačuje sa nasledujúcim kurzom: príznaky sa prejavujú v štádiách, ktoré neumožňujú včas diagnostikovať ochorenie a po určitom čase vedú k strate pracovnej kapacity rúk, čo je dôsledok osobitnej štruktúry kĺbu..

Bursa je druh škrupiny, ktorá sa skladá z pojivového tkaniva. Vo vnútri je vyrobený z kombinácie buniek vylučujúcich synoviálnu tekutinu.

Kĺbová tekutina pôsobí ako mazivo, ktoré zabraňuje treniu povrchu spoja a jeho predčasnému opotrebeniu.

Táto tekutina tiež umožňuje zaistiť výživu chrupavky kĺbu.

Loketný kĺb je tvorený spojením kostí humeru, polomeru a ulnárnych kostí, takže v nich sú tri kapsuly a kĺby..

Opis burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa je ochorenie, ktoré je sprevádzané zápalom v synoviálnom vaku a zhromažďovaním exsudátu v ňom. Latinské meno synoviálnej tašky bursa synovialis dalo názov choroby.

Medzinárodný kód pre ICD 10 je M 70,3. Burzitída je ochorenie mäkkých tkanív spojené s preťažením, stresom a tlakom..

Exsudát sa nazýva tekutina, ktorá sa tvorí pri nástupe zápalovej reakcie. Má veľké množstvo bielkovín a obsahuje vytvorené krvné látky.

Synoviálny vak je mierne sploštená dutina vo forme vaku. Je pripevnená na kosti, ktoré tvoria spoj, bližšie k okrajom povrchov kĺbov alebo v malej vzdialenosti od nich. Štruktúra lakťového kĺbu

Bursa hermeticky pokrýva celý kĺb, chráni ho pred mechanickým namáhaním a infekciou.

Synoviálny vak je oplotený z blízkych tkanív v blízkosti kíbu pomocou kapsuly a naplnený kĺbovou (synoviálnou) tekutinou.

Štruktúra lakťového kĺbu

Synoviálny vak je vnútorne potiahnutý synoviálnou membránou. Základom matrice synoviálnej membrány sú elastické siete a kolagénové vlákna. Tvoria tenký vláknitý rám.

Horná integumentárna vrstva synoviálnej membrány je pre kĺby špecifická pre orgán. Jeho synoviocyty (bunky) sa podieľajú na produkcii kyseliny hyalurónovej. Táto zložka synoviálnej tekutiny jej dodáva mazacie vlastnosti.

Loketný kĺb sa skladá z troch kostí - radiálneho, brachiálneho a ulnárneho. Pozostáva z troch jednoduchých kĺbov:

 • rameno, lakeť.
 • brachioradialis.
 • proximálny (založený bližšie k stredu tela) lúč.

Lakťový kĺb pozostáva z:

 • hypodermický vak ulnarského procesu;
 • radiálna brachiálna;
 • interosseous ulnar.
 • synoviálna taška na lakte

Všetky tri burzy ležia v spoločnej kapsule, ktorá je spoločná pre všetky tri kosti..

Burzitída na lakte vytvára soľné usadeniny na stenách kĺbového vaku. Synoviálna tekutina obsahuje veľké množstvo vápenatých solí. Sú schopní udržať odolnosť chrupavky a ovplyvniť rýchle hojenie malých zranení..

Počas nástupu zápalového procesu sa vápenaté soli hromadia a ukladajú sa v hustej formácii. Vklady vápenatých solí vyvolávajú kĺbovú dysfunkciu.

Prečo sa vyvinie burzitída lakťa?

Kdekoľvek sa vyskytne burzitída lakťového kĺbu, hlavné príčiny priamo súvisia s neustálym fyzickým preťažením. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje u ľudí, ktorí preťažujú kĺb počas športového tréningu alebo niekedy pri profesionálnych činnostiach..

Stála fyzická aktivita sa vyznačuje miernymi zraneniami, ktoré po určitom čase vyvolávajú patologický proces artikulácie.

Ochorenie postupuje u ľudí, ktorí sú nútení vykonávať rovnaké úkony s lakťovým kĺbom. Je vidieť na:

 • záhradkári.
 • projektanti.
 • ovládače.
 • pekári.

Žiaci a študenti, ktorí sú nútení písať veľké množstvo textov ručne, často trpia zápalom synoviálneho vaku. Ochorenie sa vyvíja medzi klaviristami a programátormi.

Počas toho je často ovplyvňovaný subkutánny synoviálny vak ulnarského procesu. Je založená v oblasti, kde je pokožka neustále napnutá počas flexie lakťa..

Pomerne zriedkavo vidieť chrochtanie cez rameno. Tento zápalový proces sa zvyčajne vyskytuje u profesionálnych športovcov, ktorí vykonávajú jednotné pohyby s lakťovým kĺbom (hokejisti, basketbalisti, boxerky, oštepy).

Riziko rozvoja choroby sa zvyšuje s vekom. Patológia je spôsobená zápalovými, endokrinnými a autoimunitnými ochoreniami, ktoré sa často vyskytujú po 45 - 50 rokoch:

 • dna.
 • reumatoidná artritída.
 • systémový lupus erythematodes.
 • sklerodermia.
 • svrab.
 • Crohnova choroba.
 • deformujúca artróza.

Artróza lakťa

To má negatívny vplyv na celkový stav synoviálneho vaku:

 • nepretržitá dlhodobá podchladenie.
 • otrava.
 • nadváha.
 • alergické reakcie.

Počas alergickej reakcie sa vyvíja obrovské množstvo protilátok. V ťažkej fáze imunitnej reakcie je možné rozlíšiť zápalové mediátory a začať samotný zápal.

Druhy burzitídy lakťového kĺbu

Je známych niekoľko foriem a typov burzitídy lakťového kĺbu, ktoré majú svoje vlastné ukazovatele intenzity bolesti, charakteristické zmeny vzhľadu a individuálne následky. Najbežnejšie rozdelenie choroby do nasledujúcich foriem:

 1. chronický Je sprevádzaná miernou bolesťou, ktorá pretrváva dlho. Zároveň sa nezaznamenali žiadne obmedzenia mobility ulnaru, nedošlo k nádoru, ale pri pohmatu sa vyskytla hustá tvorba malej veľkosti..
 2. Sharp. Vyznačuje sa akútnou bolesťou, niekedy aj pohybmi. Hlavnými príznakmi sú často intoxikácia a horúčka, čo spôsobuje problémy s fungovaním nielen kĺbu, ale aj vnútorných orgánov..
 3. Opakujúci. K tomu dôjde, ak dôjde k opätovnému narušeniu integrity predtým poškodenej zóny alebo k vytvoreniu infekcie. Aj po úplnom zotavení sa v stene vaku zachová výpotok s patogénnymi baktériami. Príznaky opakujúcej sa formy sú veľmi podobné akútnym.

Okrem vyššie uvedených foriem je ulnarálna burzitída:

 1. Špecifické. Zvláštne pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení dlhodobou alebo jednotnou silou, alebo ktorí utrpeli zranenia lakťového kĺbu.
 2. Nešpecifické. Videné u pacientov s tuberkulózou, treponémom, syfilisom a inými chorobami.

Ultárová burzitída môže byť v závislosti od obsahu synoviálnej tekutiny:

 1. Serózna. Kvapalina v lakťovom kĺbe sa stáva ako sérum. Odborníci sa domnievajú, že tento typ ochorenia nie je nebezpečný a okamžite ho liečia. Sprevádzaná miernou bolesťou a opuchom, horúčka v postihnutej oblasti s ľahko viditeľným narušením.
 2. Hemoragická. Pri tomto type ochorenia krv vstupuje do tekutiny.
 3. Hnisavý. Prítomnosť hnisu naznačuje zápalový proces a prítomnosť patogénnych baktérií a vírusov. Počas toho človek pociťuje bolesť praskajúcej prírody, viditeľné hmatateľné začervenanie a opuch. Hnisavá burzitída lakťového kĺbu sa má liečiť iba antibiotikami.

Infekčné a aseptické typy burzitídy lakťového kĺbu

Hlavnou príčinou traumatickej burzitídy je trauma. Zápal sa vyvíja okamžite po dislokácii alebo zlomení lakťa. Ruptúra ​​alebo výron môže spôsobiť ochorenie.

Posttraumatický zápalový proces v synoviálnom vaku sa vyskytuje na pozadí zmien spôsobených traumou. Ochorenie sa často vyskytuje počas rehabilitácie v dôsledku zranenia.

Posttraumatická a traumatická burzitída je aseptická. Počas aseptickej formy nie sú v dutine kíbu viditeľné žiadne patogény.

Infikovaná burzitída sa vyskytuje po preniknutí patogénnych baktérií do burzy. Hlavnými provokatórmi zápalového procesu v synoviálnom vaku sú často stafylokoky alebo gonokoky.

Pri burzitíde lakťového kĺbu infekčnej povahy sa antibiotiká používajú bez problémov.

Infekčná burzitída je rozdelená na nešpecifické a špecifické. Špecifické sú spôsobené brucelózou, kvapavkou, tuberkulózou a syfilitickými infekciami. Spôsob liečby burzitídy lakťového kĺbu závisí od typu infekcie.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch lakťa, vyvíjajúci sa bez osobitného dôvodu. Často nie je prejavený bolesťou a neobmedzuje pohyb.
 • zvýšenie bezbolestného opuchu na paži.
 • nepohodlie a bolesť v kĺbe
 • okamžité sčervenanie pokožky v lakte.
 • horúčka, ktorá sa môže vyvinúť na horúčku.
 • apatia, celková slabosť.
 • strata chuti do jedla.
 • nadmerné potenie.
 • zväčšené lymfatické uzliny.
 • tuhosť pohybov, neschopnosť ohnúť ruku.
 • výskyt hnisu v lakťovom kĺbe, ktorý môže ísť von (hlien, fistula sa môže objaviť na koži).

Chronická forma ochorenia sa často vytvára pri absencii náležitej liečby. Pri skúške budú odborníci schopní zistiť jednu alebo viac hustých formácií.

Charakteristický tvar je sprevádzaný relapsami. Ak pacient odhalí jeden alebo viac príznakov, musíte vyhľadať radu odborníka a sami túto chorobu neliečiť.

Akékoľvek príznaky burzitídy sa dajú ľahko zamieňať s polyartritídou, dnou alebo iným ochorením a tieto choroby majú iné možnosti liečby..

Ak sa objavia príznaky, ešte predtým, ako idete k ortopédovi, musíte na lakť aplikovať imobilizujúci obväz, a tým zabezpečiť mier.

Diagnóza burzitídy lakťového kĺbu

Ortopedický špecialista môže týmto spôsobom zistiť hemoragickú, seróznu alebo hnisavú burzitídu lakťového kĺbu:

 • po vyšetrení pacienta. Lekár bez väčších ťažkostí počas palpácie a výsluchu určí, že pacient má burzitídu.
 • ktoré majú röntgen. Urobí sa to vtedy, keď sa vyžaduje posúdenie stavu v prílohe ulny - niekedy sa tam môžu vyskytnúť osteofyty. Táto technika tiež umožňuje zvoliť spôsob liečby choroby (chirurgický alebo konzervatívny)..
 • prepichnutie kĺbového vaku. Vyskytuje sa, ak nie je odborníkovi jasné, či je príčina choroby zápalová alebo infekčná. Kvapalina získaná počas punkcie sa dodáva do laboratória, kde zistenie jej citlivosti na antibiotiká a iné lieky odhaľuje povahu choroby, na základe ktorej si špecialista zvolí priebeh liečby..

Liečba burzitídy lakťového kĺbu

Tuhosť motorickej aktivity lakťa je to, čo skúsení odborníci vždy začínajú liečiť burzitídou lakťa. Priebeh liečby zahŕňa aplikáciu imobilizujúcich (lisovacích, šlachových, niekedy omietkových) obväzov.

Ak sú lézie otvorenej povahy, rana sa musí ošetriť chirurgicky a potom sa musí zaistiť antiseptickým obväzom. Pacientovi sú predpísané širokospektrálne antibiotiká.

Ak vak na lakte obsahuje exsudát, musí sa odstrániť striekačkou v úplne sterilných podmienkach. Aby ste sa zbavili príznakov zápalu, použite tieto metódy:

 • steroidný hormón (napríklad „Kenalog“) sa postupne zavádza do dutiny kĺbového vaku.
 • používajú sa nesteroidné činidlá, ktoré pacient používa v kombinácii.
 • používajú sa masti („Ibuprofen“, „Voltaren“).

Liečba burzitídy lakťového kĺbu by mala zahŕňať liečebný režim s imunostimulanciami s rôznymi vitamínovými komplexmi. Po úplnom zotavení sa musí pacient podrobiť fyzickým procedúram.

Ak konzervatívna liečba nie je úspešná z dôvodu zanedbania procesu, je predpísaný chirurgický zákrok. Najefektívnejšie operácie:

 • drenáž spoločné vrecko. Kvapalina sa z nej úplne odstraňuje cez malú dieru..
 • bursa odstránenie. Počas rehabilitácie sa v ľudskom tele vytvára nová bursa.

Lieky proti burzitíde lakťového kĺbu

Ak je podozrenie na burzitídu lakťového kĺbu, priebeh liečby by sa mal začať blokovaním ramena. Kĺbový spoj je fixovaný šálovým alebo lisovacím ortopedickým obväzom.

Počas ťažkých zranení sa môže použiť sadra. Niekedy po určitom čase v pokoji bolesti bolesti lakťového kĺbu ustupujú samy osebe bez potreby liekov.

Ak je opuch malý, na jeho zníženie sa používa Vishnevsky masť alebo Fastum, Finalgon, ktoré zvyšujú prietok krvi. Lieky sa musia aplikovať na zapálený kĺb.

Počas akútnej formy ochorenia je ich použitie zakázané. Môžu spôsobiť zvýšenie opuchu..

Na anestéziu a zníženie zápalového procesu je potrebné používať protizápalové lieky nesteroidného typu (NSAID)..

Ak synoviálny vak obsahuje málo tekutín a silná bolesť nie je cítiť, potom sa používajú lieky vonkajšieho typu vo forme mastí (Diclofenac, Ibuprofen). Musia sa aplikovať na zapálený kĺb (ak nie je poškodená koža)..

Ak sú príznaky výrazné, pacient by mal vziať NSAID dovnútra. Po jedle vypite pilulku, aby ste zabránili negatívnym účinkom tráviaceho systému.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu sa vykonáva pomocou:

 • diclofenac.
 • ibuprofen.
 • ketoprofén.
 • nimesulid.

V prvých dňoch liečby môžu byť tiež predpísané intramuskulárne injekcie. Odporúčajú sa pacientom s gastrointestinálnymi poruchami. Akútna bolesť je potlačená intraartikulárnymi injekciami NSAID alebo hormonálnych liekov. Robiť to sami je prísne zakázané. Iba skúsený chirurg môže podať intraartikulárnu injekciu.

Priebeh liečby antibiotikami je predpísaný iba pri hnisavej burzitíde..

Po eliminácii akútneho procesu sa používajú fyzioterapeutické postupy:

 • suché otepľovanie.
 • ultrafialové žiarenie.

UHF - postupy sa vykonávajú súčasne s liečbou drogami. Radiačná terapia sa niekedy používa na dosiahnutie protizápalového a analgetického účinku..

Na urýchlenie regenerácie je pacientovi predpísaný komplex vitamínov, vápnikových prípravkov a imunostimulačných látok. Vklady vápenatých solí sa rozpustia v prípravkoch obsahujúcich horčík.

Video. Liečba burzitídy ulnarského procesu

Chirurgická liečba burzitídy lakťového kĺbu

Počas ťažkej exacerbácie sa exsudát odstráni z burzy pomocou injekčnej striekačky (odsaje). Aspirácia sa uskutočňuje iba za sterilných podmienok. V dôsledku odstránenia exsudátu sa do burzy pomaly zavádza hormonálne činidlo, ktoré eliminuje zápalový proces (Kenalog)..

Ak je diagnostikovaná hnisavá burzitída, používa sa drenáž synoviálnej dutiny. Počas operácie sa urobí malý rez na stene synoviálneho vaku. Exudátom pokojne odchádza otvor cez otvor. Do rany sa niekedy vloží hadička, aby sa nezatvorila a neblokovala odtok tekutiny.

Ak dôjde k drenážnemu procesu, pacient leží v nemocnici pod prísnym dohľadom odborníkov. Môže sa predpísať umývanie odvodnenej oblasti. Trvanie drenáže a počet oplachovaní určuje ošetrujúci špecialista v závislosti od stupňa choroby.

V pokročilých situáciách, keď vývojový patologický proces trvá dlho, sa steny synoviálneho vaku deformujú, vytvárajú záhyby a zahusťujú..

Zlomený kĺb je pravidelne zapálený a nedáva príležitosť robiť každodennú prácu. Iba odborník vám povie, ako v takýchto prípadoch náležite liečiť ulnarálnu burzitídu.

Môže sa odporučiť burzektómia (odstránenie synoviálneho vaku). Počas operácie sa vak vyberie, povrch prívesku lakťa sa vyhladí a šije sa. Niekedy rehabilitácia v lakťovom kĺbe novú tašku.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu ľudovými liekmi

Okamžite treba povedať, že je zakázané predpisovať proces liečby zápalového procesu alternatívnymi spôsobmi, ktoré sa môžu javiť ako alternatívne antibiotiká, sám - pri výbere alternatívnych prostriedkov musíte vždy konzultovať odborníka..

Nebudú schopní úplne vyliečiť pacienta, ale budú môcť pôsobiť ako ďalšie prostriedky na zmiernenie zápalu a bolesti. Najpriaznivejšie dokázané ľudové lieky na liečbu burzitídy:

 • pleťové vody z alkoholovej tinktúry propolisu. Tinktúra sa získava zmiešaním vodky a niekoľkých gramov bylín. Produkt je potrebné trvať 7 dní v dobre uzavretom obale a potom ho pripevniť na pokožku.
 • masť z aloe šťavy s medom. Na jednu časť šťavy z rastlín sa pridá niekoľko častí alkoholu a medu a na postihnutú oblasť sa aplikuje samotná ľudová masť..
 • komprimovať kvety lila. Mierne sa vytlačí a aplikuje na pacienta pomocou bandáže lakťa, aby sa zmiernil zápalový proces.
 • zohriaty granulovaný cukor na panvici. Tento ľudový liek sa vloží do vaku a aplikuje sa na opuchnuté miesto, aby sa eliminoval opuch.

Spolu s liečbou ľudovými liekmi a liekmi je potrebné prijať preventívne opatrenia: správne rozložiť veci na pracovisku, mať omnoho viac odpočinku, znížiť fyzickú aktivitu v postihnutej oblasti, snažiť sa neprechladnúť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Strach a úzkosť môžu spôsobiť náhly výskyt vzdelania na nohách. Vyzerá odnikiaľ a je lokalizovaná v oblasti kĺbu. Takýto nádor celkom prirodzene spôsobuje u ľudí úzkosť.
Xiphoidný procesToto je najmenšia a najnižšia oblasť hrudnej kosti. Pri narodení je to tenká, približne trojuholníková oblasť chrupavky, ktorá pomaly osifikuje a fúzuje s telom hrudnej kosti.

HERBOTERAPIA SPINE

Pažerák
Rôzne choroby chrbtice v modernom svete postihujú viac ako 90% pracujúcej populácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlá strava, poruchy metabolizmu a mnoho ďalších faktorov. Hirudoterapia je účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha liečiť väčšinu najbežnejších chorôb chrbtice a rýchlo sa zbaviť bolesti..