loader

Hlavná

Späť

Liečba osteoporózy u starších žien - drogy, strava, ľudové liečivá

Krehkosť kostí v starobe je pomerne častý jav. Je to spôsobené ochorením, ako je osteoporóza. Vyskytuje sa v priebehu času v dôsledku vylúhovania vápnika z kostného tkaniva. Z tohto hľadiska sa mení jej štruktúra a kosti, ktoré sa stávajú krehkými, sú náchylné na zlomeniny. Ženy trpia najčastejšie osteoporózou, najmä po menopauze. Existuje zvýšené riziko zranenia, ktorého vážnym dôsledkom môže byť zdravotné postihnutie. Liečba osteoporózy u starších žien je zameraná na spomalenie procesov chudnutia kostí, zvýšenie kostnej hmoty a prevenciu zlomenín..

Maximálna kostná hmota dosahuje najvyššiu hodnotu za 25 rokov. Potom po dobu 10-15 rokov zostáva nezmenený. Ale s nástupom menopauzy sa kostná hmota znižuje. A v starobe sa tento proces vyskytuje najintenzívnejšie.

Príčiny nástupu choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Hlavnou príčinou tohto ochorenia u starších žien, ktoré tvoria 70% pacientov s osteoporózou, je zníženie produkcie hormónov. Hladiny vápnika v krvi prudko klesajú a základné minerály pochádzajú z kostí. Ak estrogény predtým bránili resorpcii vápnika, potom s vekom nestačia. Navyše je tiež ťažká jeho absorpcia v čreve. Plus nízka hladina vitamínu D.

Nedostatok stopových prvkov a vitamínov v tele seniorov má obzvlášť následky.

Spolu s menopauzálnymi zmenami u starších žien môže byť príčinou osteoporózy:

 • Dedičná predispozícia;
 • Chronické choroby
 • Pooperačné komplikácie;
 • Dôsledky použitia steroidných hormónov;
 • Sedavý spôsob života;
 • Zlé návyky.

Veľkú úlohu hrá výživa starších ľudí. Vo vašej každodennej strave by mali byť prítomné potraviny bohaté na vápnik. A nedostatok vitamínov by sa mal naplniť liekmi.

Technika liečby

Pri liečbe osteoporózy sa kladie dôraz na vek, stupeň poškodenia chorobou a posudzujú sa životné vlastnosti pacienta. Je potrebné si uvedomiť, že choroba sa nedá úplne vyliečiť, ale symptómy osteoporózy sa môžu zmierniť. Prísnym dodržiavaním odporúčaní a odporúčaní ošetrujúceho lekára, endokrinológa a ortopéda môžete dosiahnuť pozitívny výsledok už v prvej fáze liečby. Komplexná liečba osteoporózy u starších žien zahŕňa:

 1. Zmena zvyčajného životného štýlu s prehodnotením stravovania a odmietnutím zlých návykov.
 2. Zvýšená pohybová aktivita, ale bez náhlych pohybov a dlhodobého stresu.
 3. Užívanie drog, ako aj tradičnej medicíny.
 4. Opaľovanie - maximalizovanie vitamínu D v tele.
 5. Včasná liečba chronických chorôb.

Strave. Všeobecné odporúčania

Zdravá výživa ako jedna z metód liečby zahŕňa použitie výrobkov, ktoré obsahujú:

 1. Vápnik - všetky fermentované mliečne výrobky, vajcia, zelenina.
 2. Vitamín D - morské ryby, pečeň.
 3. Fosfor - hydina, hovädzie, teľacie, orechy.

Tu je potrebné poznamenať, že pre lepšiu stráviteľnosť vitamínov a minerálov je potrebné konzumovať niektoré potraviny osobitne. Odborník na výživu vám pomôže vytvoriť správnu stravu, ktorá prináša telu maximálne výhody..

Každý deň na stole by mala byť prítomná čerstvá zelenina a ovocie, ako aj vo forme štiav. Silná káva a čaj sú pre pacientov s osteoporózou zakázané, pretože tieto nápoje narúšajú vstrebávanie vápnika. Neodporúča sa ani sýtené nápoje, konzervované výrobky, údené výrobky, uhorky a marinády, sádlo, párky..

fyzioterapia

V liečbe a prevencii osteoporózy nie je terapeutická gymnastika posledným miestom. Cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne, ale mali by sa dávkovať. V žiadnom prípade by ste sa nemali namáhať. Úlohou fyzických cvičení je posilnenie svalov, zlepšenie krvného obehu v kostnom tkanive, obnovenie pohyblivosti kĺbov.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Nevyhnutné prechádzky, návšteva bazéna, aerobik, cvičenia na napínanie svalov, posilnenie chrbta sú užitočné. Neexistuje žiadny špeciálny súbor cvičení pre osteoporózu, hlavná vec nie je, aby sa náhle pohyby.

Musíte začať s pravidelnými rannými cvičeniami. Cez deň zahrejte, po ktorom je odpočinok ležiaci. Je dôležité, aby staršie ženy, ktoré pri prechode na cvičenie potrebujú pomoc zvonku, nezabudli na cvičenie. Urobte ich podľa svojich najlepších schopností.

lieky

Pokiaľ ide o liečbu drogami, mali by ste odborníkovi úplne dôverovať. Nie je možné zvrátiť nezvratné procesy, existuje však možnosť spomaliť rozvoj patológie a povedať „zastaviť“ osteoporóze..

Odporúčané lieky na liečbu osteoporózy u starších žien sú rozdelené do samostatných skupín:

 • Bisfosfonáty - inhibujú resorpciu kostí. Majú schopnosť ukladať sa na miestach novej tvorby kostí, čím zastavujú ničenie kostí. Inhibujú mineralizáciu kostrových tkanív. K liekom tejto skupiny patria: Bonviva, kyselina alendrónová, Aklast;
 • Vápnik a vitamín D Prípravky doplňujú nedostatok týchto prvkov v tele a znižujú tak riziko častých zlomenín. Berte oddelene od bisfosfonátov. Pre všetky typy osteoporózy u starších žien sú predpísané Kaltsinova, Aquadetrim, Etalfa. Existujú tiež kombinované prípravky: kalcium D3 nycomed, Natekal D3;
 • Kalcitonit bráni deštrukcii kostného tkaniva, zachováva vápnik v tele. Znižuje bolesť. Používa sa ako nosový sprej alebo injekcia;
 • Fluoridové soli stimulujú tvorbu kostí. Používa sa v spojení s vápnikom a vitamínom D;
 • NSAID sú predpísané na analgéziu a zmiernenie zápalu. Medzi tieto lieky patria: ibuprofén, nimesulid.
 • Svalové relaxanciá (Baclofen, Sirdalud). Uvoľnite svalové napätie, zastavte bolesť.

Estrogény v starobe sa predpisujú menej často kvôli nežiadúcim vedľajším účinkom týchto liekov.

Alternatívne metódy liečby

Okrem predpísaných liekov je dobré používať aj tipy tradičnej medicíny:

 1. Mleté 3 vajcia s škrupinou. Vytlačte šťavu z 5 citrónov a zmiešajte ju s vaječnou hmotou. Dajte týždeň na tmavom mieste. Na konci infúzie pridajte do zmesi vajec a citróna 150 g medu a 70 g koňaku. Vezmite čajovú lyžičku s každým jedlom (3-4 krát denne).
 2. Odlúpajte sušené vaječné škrupiny z filmu a rozdrvte ich na prášok. Vezmite lyžicu s tvarohom alebo kyslou smotanou. Liečba trvá dlho.
 3. Nalejte rozdrvenú škrupinu citrónovej šťavy. Po úplnom rozpustení obalu vezmite liek na 1 lyžičku. na lačný žalúdok.

Tieto fondy sú zamerané na posilnenie kostného tkaniva a sú dobrým zdrojom prírodných stopových prvkov..

Chronické choroby

Bohužiaľ, v starobe nie sú chronické choroby neobvyklé. A pri liečbe osteoporózy sa na to nesmie zabudnúť. Vysoký krvný tlak môže ateroskleróza spôsobiť časté závraty a následkom pádov a zlomenín napríklad krčka stehennej kosti. Pri predpisovaní liekov dochádza k interakcii liekov s liekmi, ktoré pacient neustále užíva.

Dobrým spôsobom ochrany pred zlomeninami je korzet. Starším ženám sa odporúča nosiť ich nepretržite, so zlomami počas spánku.

Aby ste predišli náhodným zraneniam, musíte čo najviac chrániť svoj život a domov. Je lepšie oslobodiť miestnosti od zbytočného objemného nábytku, nainštalovať ďalšie osvetlenie.

Správnym a kompetentným prístupom k liečbe osteoporózy u starších žien drogami sa zvyšuje kvalita života a minimalizuje sa riziko závažných následkov..

Vážení čitatelia, podeľte sa o svoj názor na článok v komentároch.

Osteoporóza - príznaky, príčiny, klasifikácia a metódy liečby

Osteoporóza má druhé meno - „tichá epidémia“. Osoba si nemusí byť vedomá svojej choroby, pretože príznaky sa objavujú po dlhú dobu. Toto ochorenie ľudskej kostry je sprevádzané procesom znižovania pevnosti kostí a zvyšovaním rizika zlomenín. Má dlhý proces obnovy.

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Tento článok vám povie o príčinách choroby, metódach liečby a preventívnych opatreniach, ktoré je lepšie prijať od detstva.

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Čo je osteoporóza a jej príčiny

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Chronické metabolické ochorenie kostí. Prejavuje sa stratou pevnosti kostí a zvýšeným rizikom zlomenín. Toto ochorenie v počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať, ale ako kostrové tkanivo oslabuje, objavujú sa príznaky tohto ochorenia. Hlavná vec je nezmeškať okamih, keď telo začalo vysielať „signály“..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Najčastejšie z počiatočných príznakov sa môžete cítiť: bolesť chrbta v dôsledku oslabenia stavcov, sklopenie, časté zlomeniny, ktoré sa objavujú s malým zaťažením kostí.

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Tu je niekoľko dôvodov, ktoré prispievajú k výskytu a rozvoju osteoporózy:

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

 1. gény.
 2. Vek.
 3. Hmotnosť pod normálnou výškou.
 4. Hormonálne poruchy.
 5. Imunita voči mliečnym výrobkom.
 6. Fajčenie a alkoholizmus.
 7. Nedostatočná strava, nedostatok vápnika a vitamínu D.
 8. Zneužívanie kávy.

Faktory u mužov a žien

Toto ochorenie sa častejšie diagnostikuje u žien po menopauze a vo vyššom veku. Osteoporóza sa však vyskytuje aj u mužov.

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

V skutočnosti sa 30% všetkých prípadov zlomenín spôsobených touto chorobou vyskytuje u mužov.

Po 20 rokoch u žien a 23 rokov u mužov sa tvorba kostry spomalila. Vo veku 34 - 35 rokov začína katabolizmus, proces rozkladu, prevládať nad tvorbou kostí. Faktory, ktoré to urýchľujú: podvýživa, sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, ako aj dedičnosť. Vo veku 50 rokov sa odporúča skontrolovať príznaky osteoporózy..

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

klasifikácia

Najzákladnejšie rozdelenie osteoporózy pozostáva z primárneho a sekundárneho. Primárna osteoporóza sa vyskytuje v dôsledku príčin spojených s prirodzenými procesmi v tele a sekundárna sa objavuje v dôsledku vonkajších vplyvov.

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Primárna osteoporóza

Primárna osteoporóza je dvoch typov:

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

 • Postmenopauzálna - tento typ sa vyskytuje počas menopauzy u žien.
 • Senilná - typ, ktorý sa vyskytuje u oboch pohlaví po 70 rokoch.

Sekundárna osteoporóza

Sekundárna osteoporóza je komplikácia po endokrinných, zápalových, hematologických, gastroenterologických a iných chorobách. Môže sa rozvíjať u oboch pohlaví..

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Prvé príznaky a diagnostika osteoporózy

Prvé príznaky tohto ochorenia sa objavujú už v neskorých štádiách, keď sú kosti už veľmi vyčerpané a strácajú významnú časť svojej sily. Patria sem: časté zlomeniny z menších zaťažení, pokles rastu o niekoľko centimetrov, zlé držanie tela a bolesť chrbta.

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Prístrojové diagnostické metódy pre osteoporózu

Na diagnostikovanie osteoporózy inštrumentálnou metódou existuje norma schválená medzinárodnou lekárskou komunitou - dvojitá röntgenová denzitometria (DXA). Vďaka tejto štúdii bolo možné vyhodnotiť kostnú hmotu bedrovej, radiálnej a stehennej kosti.

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Ale napriek rozsiahlosti tejto metódy sa vyznačuje malou citlivosťou, a preto sa spolu s ňou vykonáva analýza všetkých rizikových faktorov pomocou kalkulačky FRAX, ktorá zhromažďuje údaje o pacientovi: pohlavie, vek, prítomnosť chorôb, prijaté lieky a ďalšie informácie..

p, blokuj citáciu 16,0,1,0,0 ->

U pacientov s vysokým rizikom rozvoja osteoporózy sa vykonáva ďalšia röntgenová lokálna štúdia na identifikáciu tohto ochorenia v chrbtici..

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Existujú aj ďalšie inštrumentálne metódy na diagnostikovanie osteoporózy: rádiografia, scintigrafia kosti (táto metóda pomáha zisťovať nedávne zlomeniny a dozvedieť sa o ďalších príčinách bolesti kostí), kostná biopsia (atypická osteoporóza), MRI (na edém kostnej drene)..

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Laboratórne diagnostické metódy

Účelom laboratórnej diagnostiky je identifikovať choroby, ktoré môžu viesť k osteoporóze a metabolickým vlastnostiam choroby. Posledná štúdia je rozhodujúca pre určenie povahy liečby pacienta a jeho účinnosti..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Tieto štúdie možno rozdeliť do troch podskupín:

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

 • Stanovenie metabolizmu vápnika - fosforu a hormónov regulujúcich vápnik.

Vápnik. Pri primárnej osteoporóze je pomer vápnika v krvi najčastejšie. Časom sa však začali objavovať údaje o vysokej miere metabolizmu kostí pri postmenopauzálnej osteoporóze.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

S fosforom pokračuje normálna tendencia v krvi. Jeho pokles je pozorovaný u starších ľudí, pre presné vyhodnotenie je potrebná analýza ranného moču.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Parathormón hormón v spojení s vitamínom D3 pomáha lepšie vstrebávať vápnik, kontroluje sa aj jeho krvný obraz..

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Kalcitonín znižuje percento vápnika v krvi, stimuluje jeho vstup do kostného tkaniva tela a tiež stimuluje saturáciu kosti fosforom a znižuje percento fosfátov v krvi..

p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Dihydroxyvitamín D3 pomáha vstrebávaniu vápnika v črevách, zvyšuje reabsorpciu fosfátov v obličkových tubuloch, podieľa sa na procese diferenciácie osteoklastov..

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

 • Hodnotenie biochemických markerov metabolizmu kostí.

Rýchlosť tvorby kostného tkaniva sa dá zistiť niekoľkými spôsobmi: meraním enzymatickej aktivity osteoblastov a stanovením zložiek bunkovej matrice..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Markery kostných formácií: alkalická fosfatáza, osteokalcín, prokolagénový propeptid I. typu.

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Markery resorpcie kostí: oxyprolín, zosieťované kolagénové zlúčeniny, zosieťované peptidy kyslej fosfatázy rezistentnej voči kolagénu typu I.

Indikátory, ktoré pomôžu vyhodnotiť vznik novej kosti

Na detekciu tvorby kostného tkaniva je predovšetkým potrebné darovať krv na analýzu vápnika a vitamínu D. Druhou možnosťou na štúdium hustoty kostného tkaniva a jeho novotvarov je skríning alebo rad týchto postupov, z ktorých každý trvá asi 15 minút, ale jeho účinok je pomerne rozsiahly. Prostredníctvom skríningu lekári určujú hustotu tkaniva v čase alebo pred liečbou.

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Liečba osteoporózy

Na vyliečenie osteoporózy musíte spotrebovať dostatok vápnika a vitamínu D. Kosti potrebujú vápnik a vitamín D pomáha lepšie vstrebávať, takže tieto vitamíny by sa mali užívať spolu. Lekári dôrazne odporúčajú, aby až do 30 rokov konzumovali obe pohlavia viac potravín, ktoré obsahujú uvedené vitamíny, pretože to môže v budúcnosti znížiť riziko vzniku tohto ochorenia o 50%..

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Ženám a mužom sa odporúča konzumovať každý deň 1 000 miligramov vápnika v akejkoľvek forme. A počas menopauzy, tehotenstva, kŕmenia a puberty potom 1500 miligramov. Potraviny bohaté na vápnik zahŕňajú mliečne výrobky, mandle a brokolicu, ako napr.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

V lekárňach teraz existuje veľa vitamínových komplexov, ktorých cieľom je získať potrebnú dennú dávku vápnika a vitamínu D v tele a v rôznych vekových obdobiach. Ich mínus je cena, ak nie je možné kúpiť také lekárske komplexy, môžete ich nahradiť potravinovým vápnikom. Veľa vápnika obsahuje obilniny. Rybí olej a pečeňový olej obsahujú veľa vitamínu D.

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Fyzická aktivita je tiež dobrým nástrojom pri liečbe osteoporózy. Hlavnou vecou je pochopiť, že ich musí sledovať lekár..

p, blockquote 33,1,0,0,0 ->

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

fyzioterapia

Lekári často odporúčajú ako cvičenie aeróbne cvičenie, plávanie a cyklistiku. Výhodou sú vážené cvičenia. Ďalšie svalové zaťaženie pomáha posilňovať kostrovú kosť.

p, blokuj citáciu 35,0,0,0,0 ->

Keď je človek zapojený do telesnej výchovy (nie nevyhnutne terapeutickej) s hmotnosťou, jeho telo „porazí“ prirodzenú gravitáciu. Pre prvé triedy a školenia sú vhodné fľaše naplnené vodou alebo ľahkými činkami. Tu je zoznam cvičení, ktoré pomáhajú liečiť osteoporózu:

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

 • záhradné práce,
 • pešie schody,
 • podporné zamestnanie,
 • tenis,
 • pokojná chôdza,
 • tanec,
 • cvičenia s hmotnosťou.

Pre väčší účinok by malo byť školenie a fyzická terapia pre pacienta pravidelná a rutinná. Nemal by s nimi zaobchádzať ako s niečím liečivým, skôr ako s liečením a obnovovaním tela, s vnútornou túžbou robiť viac tvrdej práce.

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

Akýkoľvek tréning a cvičenie, ktoré sa vykonáva v súlade s touto technikou, pomáha telu stať sa silnejším a silnejším, to sa priamo týka našich kostí. Svaly sa stávajú silnejšími, kosti sú hustejšie, a preto dostávajú viac výživy.

p, blokovanie 38,0,0,0,0 ->

Fyzioterapeutické cvičenia by mal predpisovať ošetrujúci lekár, pretože samoliečba s osteoporózou môže poškodiť telo..

Každé cvičenie sa musí začať s minimálnym pracovným zaťažením, ktoré musíte dať telu, aby si zvyklo na nový životný štýl. Ak pacient pociťuje bolesť alebo nepohodlie, musí sa to okamžite oznámiť lekárovi.

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Cvičenie nie je ľahké pomôcť obnoviť telo počas osteoporózy, prispieva k rozvoju koordinácie. A to je dobrá pomoc pri zlomeninách..

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

Liečba osteoporózy liekmi

Pred predpísaním farmakologickej pomoci sú pacienti rozdelení do troch skupín podľa svojich zdravotných ukazovateľov:

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

 1. História zlomenín s nízkou energiou,
 2. nízka kostná hmota,
 3. vysoké riziko zlomenín.

V modernej medicíne v súčasnosti existuje široká škála liekov zameraných na lokalizáciu a elimináciu osteoporózy v závislosti od každého jednotlivého prípadu. Štúdie každého farmakologického materiálu pre pacientov sa vykonávajú už dlho a niektoré z nich preukázali svoju účinnosť. Výber lieku úplne závisí od každej situácie a od ukazovateľov rizika pacienta, preto sa zvolí spôsob použitia lieku - ústami, subkutánne alebo intravenózne. Okrem toho táto posledná možnosť je nielen najúčinnejšia medzi ostatnými, ale aj ekonomicky najvýhodnejšia.

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Existujú tri skupiny farmakologickej starostlivosti o osteoporózu: lieky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus kostného tkaniva, lieky zamerané na inhibíciu resorpcie kostí a lieky, ktoré pomáhajú pri objavovaní nového tkaniva.

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

Skupina 1 - látky, ktoré majú vplyv na metabolizmus kostí.
Patria sem lieky s vápnikom a vitamínom D. Táto kombinácia je hlavná a základná na počiatočnej úrovni liečby osteoporózy. Flavónové zlúčeniny ich nasledujú. Ich pacient používa dlhodobo, pretože má kumulatívny účinok. Komplexy osseino-hydroxyapatitu. Spomaľujú procesy osteoklastov, pomáhajú pri stimulácii osteoblastov.

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

Skupina 2 - prostriedky zamerané na inhibíciu resorpcie kostí.
Estrogény sa používajú u žien po menopauze. Pomáhajú posilňovať hustotu kostí a spomaľujú alebo úplne zastavujú jej deštrukciu a oslabenie..

p, blokuj citáciu 46,0,0,0,0 ->

Pred použitím liekov tohto druhu by ste sa mali poradiť s gynekológom.

Denosumab je liek, ktorý reguluje resorpciu kostí inhibíciou osteoklastov. Je indikované pre ženy po menopauze, aby sa znížilo riziko zlomenín, ako aj pre mužov, aby sprísnili kosti tela..

p, blokuj citáciu 48,0,0,0,0 ->

Kalcitonín je hormón štítnej žľazy, alebo skôr jeho C-bunky. Znižuje obsah vápnika v krvi jeho spracovaním na kostrovú kosť.

p, blokuj citáciu 49,0,0,1,0 ->

Bisfosfonáty sú oveľa účinnejšie u pacientov, ktorí už utrpeli zlomeniny, ktoré boli dôsledkom osteoporózy. Jeho účinnosť sa preto preukázala, presné hodnoty zníženia rizika zlomenín sú 25–70%, v závislosti od toho, ktoré kosti sa podieľajú na procese osteoporózy. Uvoľňovacia forma v tabletách a kapsulách na intravenózne podanie. Okrem toho plnia kosti minerálmi, ale pociťujú výsledok 3 roky. Stroncium - tento liek je vo svojich prospešných vlastnostiach podobný vápniku. Podľa výskumu má rovnaký posilňujúci účinok na kostrové kosti ako vápnik.

p, blokuj citáciu 50,0,0,0,0 ->

Skupina 3 - fondy, ktoré pomáhajú vytvárať nové kostné tkanivo.

p, blokuj citáciu 51,0,0,0,0 ->

Teriparatid stimuluje funkciu budovania kostného tkaniva v tele. V závažných prípadoch, ak existuje viac ako jedna zlomenina, potom sa teriparatid používa spolu s bisfosfonátmi, ktoré udržiavajú úroveň hustoty.

p, blokuj citáciu 52,0,0,0,0 ->

Fluoridová soľ sa používa iba na osteoporózu u starších pacientov. Nemá minerálne vlastnosti a neznižuje riziko zlomenín. Jeho použitie na farmakologické účely osteoporózy bolo v súčasnosti nejasné. Rastový hormón je liek používaný iba u starších pacientov. Má rozsiahly zoznam kontraindikácií.

p, blokuj citáciu 53,0,0,0,0 ->

Okrem liekov majú pacienti predpísané vývojové kontrolné postupy. Obvykle sa predpisuje dvojfotónová röntgenová absorpčná spektrometria. Táto terapia by sa mala vykonávať každý rok (alebo jedenkrát každé dva roky), až kým sa situácia s výsledkami nestane stabilnou. V skutočnosti je tento proces potrebný ako indikátor saturácie kostného tkaniva minerálmi, ako aj hustoty.

p, blokuj citáciu 54,0,0,0,0 ->

Ako liečiť osteoporózu ľudových liekov

Okrem liečby osteoporózy farmakologickými liekmi má ľudská medicína čo ponúknuť. Môžete pripraviť zmesi na vonkajšie lokálne použitie a infúzie na vnútorné použitie. Niektorí lekári odporúčajú jesť cibuľovú polievku raz denne po dobu jedného mesiaca. Ak ju chcete pripraviť, musíte ju ošúpať, nakrájať a smažiť na malé dve stredne alebo veľké cibule, potom sa nalejú 1 liter vody a varia sa šupkami počas 30 minút. Po uvarení sa polievka musí nechať vylúhovať pol hodiny, potom je potrebné plece vyhodiť a potom sa môže konzumovať..

p, blokuj citáciu 55,0,0,0,0 ->

Zoznam tipov zahŕňa aj terapiu vínom. Na tento účel použite 35 mililitrov vyhrievaného červeného vína. Výslednú zmes jemne votrite do miesta zápalu s osteoporózou. Potom bolestivú oblasť prikryte plátom lopúch, obvazujte obväzom, položte na ňu šál a aplikujte vyhrievaciu podložku. O dve hodiny neskôr uvoľnite postihnutú oblasť z obkladu a opláchnite pokožku. Pokračujte v liečbe 60 dní..

p, blokuj citáciu 56,0,0,0,0 ->

Existuje ďalší zaujímavý recept. Varte 5 vajec trochu po dobu 15 minút. Potom by ste mali žĺtky oddeliť a smažiť na panvici, až kým sa neobjaví tmavá tekutina, výslednú zmes naniesť na poškodenú plochu a urobiť obklady..

p, bloková citácia 57,0,0,0,0 ->

Vaječné škrupiny proti osteoporóze

Vápnik je stavebný materiál, pomáha alkalizovať organizmus, zúčastňuje sa na procesoch rastu a delenia buniek, podporuje metabolizmus, má vplyv na zrážanie krvi, odstraňuje zápalové procesy v tele. Je potrebné poznamenať, že vápnik pomáha nášmu telu bojovať a odolávať vonkajším dráždivým látkam. Napríklad pri prudkej zmene atmosférického tlaku je potrebné viac vápnika na stabilizáciu tela, ak to nestačí, potom sa začne odstraňovať z kostí. Preto je veľmi dôležité monitorovať obsah vápnika v krvi po celý život, podporovať telo správnou a zdravou výživou..

p, blokuj citáciu 58,0,0,0,0 ->

Mnoho ľudí vie, že škrupina je zdrojom vápnika, ale nie každý vie, ako ju pripraviť na použitie. Hydinové vajcia sú ideálne na liečbu osteoporózy ako vajcia z regálov. Škrupina sa musí umyť pod prúdom teplej vody a trochou kefy mydlom a vodou. Potom je potrebné naliať žĺtok a bielkoviny a opäť dôkladne vyčistiť škrupinu, nezabudnite tiež odstrániť proteínový film. Výsledná čistá škrupina sa rozdrví na malé kúsky a nechá sa uschnúť na mieste chránenom pred slnečným žiarením. Potom sa úplne vysušená škrupina rozdrví v mlynčeku na kávu do stavu krupice. Posledným krokom bude - mletie prášku maltou na prach. Výsledný prášok uložte do sklenenej nádoby, tesne uzavretého veka.

p, blokuj citáciu 59,0,0,0,0 ->

Prášok si môžete vziať v čistej forme pri raňajkách, 2 až 3 gramy, opláchnuť vodou. Terapia trvá štrnásť dní. Kurz sa musí opakovať raz za tri mesiace. Dennú dávku vaječného prášku by samozrejme mal určiť a predpísať lekár, pod dohľadom ktorého je pacient. Približná dávka bude vždy závisieť od veku. Napríklad denná dávka pre dieťa do 12 rokov je až 600 mg. Pre dospelých sa dávka nad 600 mg považuje za normálnu..

p, blokuj citáciu 60,0,0,0,0 ->

Existuje iný recept na absorpciu vápnika. Čerstvé kuracie vajcia s predumytými škrupinami nalejú dobrý koňak a pridajú citrónovú šťavu. V tejto forme nechajte 14 dní. Po uplynutí tohto obdobia je potrebné odstrániť vajíčko, ktoré je viditeľne namočené, k čomu došlo, pretože škrupina oddelila aktívne vrstvy vápnika. Výsledná infúzia sa má užívať dvakrát denne na čajovú lyžičku.

p, blokuj 61,0,0,0,0 ->

Byliny na liečenie osteoporózy

Bylinné infúzie a lieky sa pri osteoporóze používajú ako aktívne farmakologické látky. Pomáhajú urýchliť metabolizmus v kostnom tkanive a najúspešnejšiu absorpciu prospešných vitamínov. S cieľom pomôcť telu prekonať túto zákernú chorobu môžete použiť nasledujúce ľudové recepty založené na bylinách:

p, blokuj citáciu 62,0,0,0,0 ->

 1. Vezmite jednu časť vysnívanej byliny a dreviny, do tejto zmesi pridajte dve časti Černobylu a potom nalejte infúziu 0,5 litra vriacej vody. Potom nechajte výslednú zmes 1 hodinu, takže nie je potrebné filtrovať na spotrebu. Denné dávkovanie - 1 4 poháre po celý deň, bez ohľadu na jedlo, od 1 do 6 mesiacov.
 2. Vezmite rovnaké časti koreňa púpavy, kalamára, trávy ľubovníka bodkovanej a vylejte trávu teplou vodou. 1 čajová lyžička bylín v 1 šálke vody. Nechajte vylúhovať 60 minút. Po každom jedle použite jednu pohár.
 3. 1 liter prevarenej horúcej vody nalejte 30 gramov jelša. Oblečte na mierny ohrev a stmavnite 15 minút po uplynutí času, nechajte 30 minút trvať, aby ste namáhali. Použitie poobede, namiesto čaju nie viac ako mesiac. Potom sa odporúča dvojtýždňová prestávka..
 4. Musíte si vziať jednu čajovú lyžičku koreňovej kosti, dve polievkové lyžice bobúľ borievky a lyžicu cinquefoil. Nalejte suchú zmes s 1,5 litra studenej vody a nechajte ju stáť dve hodiny. Pite infúziu počas dňa v kombinácii s vodou. Kurz nie viac ako mesiac a prestávka nie viac ako dva týždne. Táto kompozícia zlepšuje vstrebávanie vápnika do kostného tkaniva..
 5. Zobrať desať citrónov a prežiť šťavu z nich. V sklenenej miske zmiešajte so šiestimi vajcami spolu so škrupinou. Potom je potrebné dôkladne uzavrieť veko a odstrániť ho na sedem dní, pokiaľ sa slnečné svetlo nedostane, ale je teplé. Po uplynutí jedného týždňa získajte zmes a pridajte ½ šálky medu a 150 gramov pravého a prírodného koňaku. Túto infúziu vložte na tmavé miesto a po každom jedle vypite polievkovú lyžicu. Pred každým použitím infúziu pretrepte.
 6. Pri tejto infúzii by ste mali z drveného orecha vziať rozdrvených 50 gramov sušených listov, zomletie a hotovú zmes naliať 1 liter horúcej vody. Potom zatvorte veko a banku zabalte vlnou šatkou, aby trvala na trvaní 15 minút. Vypite pohár 4-krát denne.

Aká strava sa má riadiť?

Pri osteoporóze by ste mali starostlivo sledovať svoju stravu, pretože je potrebné vylúčiť výrobky z dennej stravy, ktoré stimulujú vylúhovanie vápnika z kostného tkaniva tela..

p, blokuj citáciu 63,0,0,0,0 ->

zakázanáPovolený
Čokoládová kávaMliečná kuchyňa (nepreháňajte ju obsahom tuku v tejto časti výrobkov, odporúča sa uprednostniť výrobky so stredným obsahom tuku)
sódaRybie výrobky, najmä morské ryby, obsahujú základné prvky, ktoré pomáhajú posilňovať kosti
Zlé návyky (tabak, alkoholické nápoje)morské plody
Mäso s tukom (jahňacie, hovädzie)Nízkotučné mäso (kuracie, morčacie alebo králičie)
Majonéza a iné omáčky sa považujú za mastnéCelá zelenina
Cukor spolu s cukrovinkamihuby
Rýchle občerstvenieVšetko ovocie a bobule
Konzervyvajíčka
Sušienky, hranolkyCestoviny a fazuľové výrobky
Mäsové výrobky (párky, párky)Obilniny a obilné výrobky

Lekári radia radšej so zameraním na domácu kuchyňu ako na reštauráciu alebo jedlo s sebou. Tým, že si pacient pripravuje zdravé jedlo sám, bude schopný lepšie kontrolovať svoj stav a stav kostí. Je to užitočné nielen fyzicky, ale aj morálne. Okrem toho treba pamätať na to, že v procese varenia musíte používať najšetrnejšie metódy, napríklad, aby ste zachovali čo najväčší počet zdravých vitamínov. Ako vyplýva z tabuľky, potraviny, bez ktorých môže človek žiť, sú zakázané, okrem toho podľa pravidiel správnej výživy a mali by byť vylúčené zo stravy bežnej osoby, nielen pacienta s osteoporózou.

p, blokuj citáciu 64,0,0,0,0 ->

prevencia

Čím častejšie a lepšie sa prijímajú preventívne opatrenia na doplnenie zásob vápnika, tým neskôr začne človek pociťovať bolesť chrbta, ktorá je počiatočným príznakom osteoporózy..
Hlavné odporúčania a zásady prevencie osteoporózy:

p, blokuj citáciu 65,0,0,0,0 ->

 • Jedlo, ktoré človek denne konzumuje, by malo obsahovať dostatočné množstvo vápnika, vitamínu D a bielkovín. Pomôže to mliečnym výrobkom, rybám a mäsu. Hladina vápnika by sa okrem toho mala s vekom zvyšovať..
 • Aktívny životný štýl. Nikto nenúti pacienta bežať od rána do večera. Fyzická aktivita by však mala byť. Lekári sa jednomyseľne domnievajú, že energetické záťaže sú najužitočnejšie na posilnenie a sprísnenie kostí. Fyzikálna terapia dáva telu signál, že kosti musia byť silné, aby vydržali všetko.
 • Pokúste sa z jedálnička vylúčiť sýtené nápoje, znížte príjem cukru a solí. Zlé návyky prispievajú k strate vápnika. Mali by sa preto zlikvidovať..
p, blokuj citáciu 66,0,0,0,1 ->

Nech sa osteoporóza nazýva „epidémia“, ale to neznamená, že ste bezmocní a nemôžete zabrániť chorobe. Nie je ľahké riadiť sa stravou a viesť zdravý životný štýl, ale toto úsilie by sa malo vynaložiť tak, aby v starobe zostal život pohodlný.

Aké je riziko osteoporózy u starších ľudí?

Čas šetrí čas a ľudské telo sa opotrebováva s vekom a objavujú sa choroby. Jedným z týchto ochorení je osteoporóza u ľudí v starom a starom veku..

Jeho vývoj nastáva pomaly a nepostrehnuteľne a následky vedú k zlomeninám krčka stehnovej kosti a stavcov.

Osteoporóza a jej vlastnosti

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom sa v kostnom tkanive vyskytujú zmeny štruktúry a hustoty kostí. Zložitá architektúra kostí je zlomená a sú náchylné na zranenie, hoci na ne majú malý dopad.

Podľa štatistík trpí touto chorobou 5-10% populácie. Toto ochorenie spravidla predbieha ľudí po dosiahnutí veku 60 rokov. U žien vo veku 80 rokov sa osteoporóza vyskytuje v 50% prípadov. Podľa WHO je osteoporóza na štvrtom mieste v dôsledku úmrtnosti na postihnutie a smrť.

Prevláda osteoporóza sa považuje za prevahu katabolizmu, to znamená rozkladných procesov nad anabolizmom (rast a absorpcia živín)..

Príčiny a príznaky

Príznaky osteoporózy v starobe sú asymptomatickým priebehom choroby. Najčastejšie sa prejavuje pri zraneniach a iných zraneniach..

Príčiny choroby sú tieto faktory:

 • rednutie a oslabenie kostí spojené so získanými a vrodenými patológiami;
 • niekedy sa osteoporóza prejavuje dedičným faktorom;
 • príslušnosť k ženskému pohlaviu, pretože hormonálne zmeny u žien v 87% prípadov viedli k výskytu ochorenia;
 • vek po 65 rokoch, keď dôjde k strate vápnika v tele a jeho doplnenie je možné iba čiastočne.

Okrem hlavných dôvodov existujú v dospelosti ďalšie faktory podporujúce rozvoj osteoporózy. Patria medzi ne také zmeny ako:

 1. Porušenie funkcie vaječníkov alebo ich neprítomnosť.
 2. Problémy s trávením.
 3. Menopauza u žien.
 4. Zneužívanie tabaku a alkoholu.
 5. Dlhodobá liečba hormonálnymi a antikonvulzívami.
 6. Nedostatok vitamínu D a vápnika.

Existuje množstvo symptómov, ktoré naznačujú prítomnosť osteoporózy. Najprv musíte venovať pozornosť bolesti medzi lopatkami a lumbosakrálnou oblasťou. Môžu sa objaviť po dlhom pobyte v jednej polohe alebo ohybe. Keď si ľahneme, bolesť postupne ustupuje a potom zmizne.

Medzi nepriame príznaky, ktorých prítomnosť je potrebné vyšetriť, patrí senilná záda, choroba parodontu, únava a kŕče nôh v noci. Tieto príznaky nie sú presným určením prítomnosti osteoporózy, ale môžu byť príčinou jej výskytu. Preto musíte podstúpiť komplexné vyšetrenie a potvrdiť alebo zamietnuť prítomnosť choroby.

Liečebné metódy

Spôsoby liečby osteoporózy sa vyberajú na základe povahy choroby. Ak sa choroba objavila v dôsledku iného ochorenia, potom sa odstráni hlavná príčina. Môže to byť korekcia kardiovaskulárneho systému alebo imunitných chorôb..

K primárnej osteoporóze dochádza na pozadí starnúceho tela a vo väčšine prípadov v dôsledku nedostatku vápnika v tele. Liečba v starobe sa uskutočňuje pomocou drog a bez drog. Aplikujte drogovú terapiu, ľudové metódy a gymnastiku.

Drogová terapia

Keď pacient podstúpi komplexné vyšetrenie a získa sa výsledky testu, ošetrujúci lekár predpíše lieky na liečbu osteoporózy v závislosti od príčiny..

Jednou z hlavných zložiek liečby je doplnenie tela vitamínom D a vápnikom. Lekári často predpisujú biofosfonáty, ktoré môžu blokovať proces rozkladu kostných vlákien. Liečivo podporuje vstrebávanie vápnika a jeho distribúciu v ľudskom tele. Takéto prostriedky sa získavajú ústne alebo vo forme kvapkadiel. Hlavnými liekmi z tejto skupiny sú:

 1. Ostalon a alendronát, ktoré sú založené na kyseline alendrónovej.
 2. Risendron, založený na kyseline resindrónovej.
 3. Zentiva.

Hlavnou kontraindikáciou pri užívaní biofosfonátov je porušenie gastrointestinálneho traktu.

V prípade bolesti sú predpisované nesteroidné lieky, ktoré môžu zmierniť zápalový proces. Ak majú staršie osoby kompresné zlomeniny, je predpísané nosiť špeciálny korzet.

fyzioterapia

Ako ďalšiu liečbu, ktorá pozitívne ovplyvňuje stav pacienta, lekár predpisuje fyzioterapeutické cvičenia. Je dôležité si uvedomiť, že pri silnej bolesti a vážnom stave by sa cvičenia mali vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho špecialistu.

Cieľom gymnastiky s osteoporózou pre starších ľudí je posilnenie svalovej hmoty, ktorá slúži na ochranu chrbtice a ďalších kĺbov..

Zvýšenie záťaže sa vykonáva až po súhlase lekára a po zlepšení celkového stavu, ktorý je charakterizovaný poklesom syndrómu bolesti..

Alternatívne metódy liečby

Liečba osteoporózy ľudskými liekmi v starobe spolu s liečbou drogami má pozitívny vplyv na stav tela.

Ľudia si všimli, že vaječné škrupiny sú silným zdrojom vápnika, ktorý v tomto ochorení tak chýba. Na prípravu receptu z vaječnej škrupiny potrebujete iba vajcia a citrón.

Po použití vajec sa škrupina neodhodí. Fólia sa očistí od vnútornej časti a vonkajšia časť sa premyje mydlovou vodou a potom vodou. Škrupina je jemne nastrúhaná a zmiešaná s citrónovou šťavou. Náradie sa užíva každý štvrtinu čajovej lyžičky raz denne..

V boji proti osteoporóze sa často používa cibuľová polievka. Recept na polievku je nasledujúci:

 1. Dve cibule, bez šupiek, nakrájané na polovicu a poter.
 2. Vyprážanú cibuľu vyhoďte 15 minút do hrnca s vriacou vodou..
 3. Polievka trvá na tom, pol hodiny.
 4. Šupka sa vytiahne z panvice.
 5. Vývar sa spotrebuje tri dni.

S osteoporózou u starších pacientov trpia kolenné kĺby. Na ich obnovenie sa odporúča používať šťavu z mladej žihľavy, ktorá ešte nekvetla, zmiešanú s medom v rovnakých pomeroch. Výsledná zmes trie kĺb poškodený chorobou.

Tipy na výživu

Správna výživa pre osteoporózu a dobre zvolená liečba môže mať pozitívny vplyv na stav kĺbov a celkovú pohodu..

Potraviny bohaté na vápnik a nevyhnutné pre každodennú stravu sú nasledujúce:

  • nízkotučné mliečne výrobky: kefír 1%, nízkotučné syry, fermentované pečené mlieko;
  • biele ryby, ako je napríklad rybiak, tuniak alebo sardinka, ako aj morské plody: krevety, mušle alebo chobotnice;
  • chlieb vyrobený z celozrnnej múky alebo ražnej pšenice;
  • hydinové alebo chudé bravčové mäso;
  • ovocie a zelenina je dobré jesť čerstvé aj spracované.

Medzi najužitočnejšie ovocie patria marhule a dátumy. Do denného menu je dôležité pridať zeleninu a čerstvú zeleninu. Orechy a bobule by mali byť okrem raňajok alebo obedov. Môžu byť použité ako prísady do dezertov..

Prevencia chorôb

Prevencia osteoporózy v starobe by mala byť založená na včasnej identifikácii a eliminácii faktorov vedúcich k nástupu choroby, ako aj na diagnostických opatreniach a správnej liečbe..

Pri preventívnych opatreniach musíte dodržiavať nasledujúce opatrenia:

 • dodržiavanie určitej diéty pri budovaní dennej stravy: odmietnutie mastných bujónov, sladkostí a údeného mäsa;
 • dodržiavanie primeraných zdvíhacích závaží nepresahujúcich 3 až 5 kilogramov;
 • boj proti nadmernej hmotnosti, pretože nadmerná telesná hmotnosť preťažuje kĺby a chrbticu;
 • vedenie dennej gymnastiky zameranej na posilnenie krčných a stavcov;
 • pridanie rôznych biologických prísad a vitamínových komplexov do potravín.

Užitočné video

Vo videu lekár hovorí o zdravej a nie zdravej výžive pre chorobu:

záver

Ľudia, ktorí prekročili vek odchodu do dôchodku, by mali dbať na svoje zdravie a včas podstúpiť lekársku prehliadku. Je dôležité chrániť kĺby pred predčasným poškodením av prípade zistenia osteoporózy je potrebné poradiť sa s lekárom a pokračovať v liečbe.

Liečba osteoporózy u starších žien

S vekom sa vyskytujú zmeny v tele žien, ktoré spôsobujú zdravotné problémy a výrazne zhoršujú kvalitu života. Jedným z ochorení, ktoré sa vyskytuje najmä u spravodlivého pohlavia, je osteoporóza alebo zníženie hustoty kostí. V pokročilých prípadoch to môže viesť k invalidite, preto si vyžaduje včasnú diagnostiku a terapiu. Ako rozpoznať príznaky osteoporózy a zbaviť sa patológie?

Príčiny osteoporózy u starších žien

Hormonálne pozadie ženy je zodpovedné nielen za reprodukčnú funkciu, ale aj za ďalšie procesy v tele, najmä za metabolické procesy a obnovu kostí. Estrogén, jeden z hlavných ženských hormónov, zabraňuje vylúhovaniu vápnika z kostí a spolu so znížením jeho produkcie tkanivo začína tento prvok aktívne strácať, čím sa znižuje jeho hustota. Kosti sa stanú krehkými a krehkými, zvyšuje sa riziko zlomenín a naopak sa spomaľuje regenerácia, v dôsledku čoho môžu aj menšie zranenia viesť k vážnym následkom. Tento stav sa nazýva senilná osteoporóza a je častým spoločníkom starších žien.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju osteoporózy, patrí genetická predispozícia, fyzická nečinnosť, podvýživa, užívanie niektorých liekov a sprievodné ochorenia..

Na porovnanie: u žien po 60 rokoch sa osteoporóza vyskytuje v 6 - 8% prípadov, po 70 - v 20%, po 80 - u každej druhej ženy.

Príznaky osteoporózy

Pokles hustoty kostí nastáva postupne a choroba môže byť najskôr asymptomatická a prvé príznaky sa objavia až vtedy, keď patologický proces prechádza dosť ďaleko. Osteoporóza sa u starších žien prejavuje v nasledujúcich príznakoch:

 • znížená aktivita, ťažkosti s pohybom;
 • pocit ťažkosti aj pri výraznej fyzickej námahe (napríklad pri šplhaní po schodoch);
 • rýchla únava;
 • periodická bolesť v rôznych častiach chrbtice a kĺbov;

Niekedy sa príznaky patológie v prvých štádiách podobajú osteochondróze, artróze alebo dlhodobému katarálnemu ochoreniu a iba lekár v tomto prípade môže urobiť presnú diagnózu..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako liečiť osteoporózu chrbtice, ako aj zvážiť príznaky a alternatívne metódy liečby, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Ktorého lekára kontaktovať?

Ak máte podozrenie na vývoj osteoporózy, mali by ste sa spojiť s ortopédom alebo osteopatom a podrobiť sa komplexnej diagnóze..

Na identifikáciu choroby lekár zhromaždí anamnézu a sťažnosti pacienta a potom ju nasmeruje na komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy..

 1. X-ray chrbtice. Uskutočňuje sa na zistenie zmien a poškodenia chrbtice..
 2. Denzitometria. Jedna z najinformatívnejších metód na diagnostiku osteoporózy, ktorá vám umožňuje určiť hustotu kostí a jej zníženie pomocou röntgenového alebo ultrazvukového prístroja.
 3. Krvné testy. Ak máte podozrenie na vývoj patológie, predpisujú sa testy na hormóny štítnej žľazy a vaječníkov, vápnik, fosfor a ďalšie látky..

Ženy so symptómami osteoporózy môžu navyše potrebovať konzultáciu s gynekológom, endokrinológom a stavcom.

Pozor: denzitometria môže byť röntgenová, počítačová tomografia alebo ultrazvuk a postup, ktorý sa vykonáva pomocou ultrazvuku alebo CT, sa považuje za presnejší a informatívnejší (röntgenové denzitometre niekedy preceňujú, čo vedie k nesprávnej diagnóze a liečbe).

Ako liečiť osteoporózu?

Liečba osteoporózy v starobe by sa mala začať čo najskôr, pretože táto patológia nakoniec vedie k spontánnym zlomeninám, strate pracovnej kapacity a invalidite..

Ciele liečby osteoporózy u zrelých pacientov sú nasledujúce:

 • minimalizácia straty kostnej denzity;
 • aktivácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • zachovanie svalového tonusu;
 • odstránenie bolesti, záchvatov a iných príznakov choroby;
 • obnova normálnej funkcie motorového systému.

V skorých štádiách ochorenia sa liečba vykonáva pomocou špeciálnych výživových a terapeutických cvičení, ale ak patologický proces zašiel príliš ďaleko, pacienti potrebujú lekárske ošetrenie. Pri liečbe osteoporózy sa používa niekoľko kategórií liekov: bisfosfonáty, lieky obsahujúce vápnik a fluór, vitamíny skupiny D, hormóny a symptomatická liečba. Výber liekov a terapeutický režim by sa mal vykonávať opatrne, berúc do úvahy vek pacienta a súvisiace ochorenia.

Dôležité: Ak sa nelieči, môže zníženie hustoty kostí viesť k mnohým vážnym následkom vrátane zlomeniny krčka stehnovej kosti - častého zranenia starších ľudí, ktoré často spôsobuje stratu pohyblivosti a postihnutia..

bisfosfonáty

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré majú podobnú štruktúru ako prvky ľudského tela. Princíp ich účinku je nasledujúci: sú zabudované v kostnom tkanive a interferujú s aktivitou buniek, ktoré prispievajú k vylúhovaniu vápnika. Tieto lieky sú rozdelené do dvoch kategórií - drogy obsahujúce dusík a dusík, ktoré sa od seba líšia zásadou účinku.

Bisfosfonáty obsahujúce dusík

Aminobisfosfonáty alebo lieky s obsahom dusíka sa považujú za účinnejšie ako lieky bez obsahu dusíka, ale majú pomerne veľké množstvo kontraindikácií a majú vedľajšie účinky..

prípravyRázové funkcie
Alendronát sodnýNehormonálne činidlo, ktoré používa na korigovanie metabolických procesov v tkanivách a formuje normálnu štruktúru kostí
Kyselina ibandronátováLiek používaný na liečbu osteoporózy a iných patológií motorického systému spojených s metabolickými poruchami. Jeden z najúčinnejších liekov na liečbu tohto ochorenia u starších žien
Kyselina zoledrónová (Zometa, Zolendronát)Má schopnosť selektívne ovplyvňovať kostné tkanivo a protirakovinový účinok, používa sa v progresívnom patologickom procese
Ibandronát sodný (Bonviva)Spomaluje vylúhovanie vápnika z kostného tkaniva, ktoré sa používa predovšetkým na prevenciu zlomenín u žien vo vyššom veku

Jednoduché dusíkaté bisfosfonáty neobsahujúce dusík

Lieky prvej generácie, ktoré majú menšiu aktivitu a najčastejšie sa používajú pri liečení porúch kostnej denzity u mužov.

prípravyRázové funkcie
Kyselina tiludrónováPodporuje hromadenie fosfátov a vápnika v kostnom tkanive, vďaka čomu sú hustejšie a silnejšie
Kyselina etidrónová (Ethidronát, Xidifón)Odporúča sa na liečbu osteoporózy, ktorá je sprevádzaná rakovinovými nádormi a inými závažnými patológiami.
Klodronát sodný (Clobir, Bonefos, Klondronate)Účinný pri osteoporóze a rakovine s kostnými metastázami

Pozor: bisfosfonáty sú vážne lieky, ktoré, ak sú nekontrolované, môžu spôsobiť vážne poškodenie tela, a preto by ste mali pri užívaní prísne dodržiavať pokyny a lekárske odporúčania..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, aké bisfosfonáty sú potrebné na liečbu osteoporózy, ako aj na zváženie indikácií na použitie, prečítajte si o nich článok na našom portáli..

Iné lieky

Pacientom s osteoporózou sa odporúča okrem bisfosfanátov používať aj tieto lieky:

 • prípravky obsahujúce vápnik (Calcitonin, Calcinova);
 • vitamíny skupiny D (cholekalciferol, ergokalciferol, aquadetrim);
 • hormóny obsahujúce estrogén;
 • soli fluóru;
 • svalové relaxanciá (Midocalm);
 • nesteroidné protizápalové lieky (indometacín).

Lieky proti osteoporóze sa používajú v kombinácii - spravidla 3 až 5 druhov liekov rôznych skupín a vyberajú sa tak, aby sa účinok účinných látok navzájom posilňoval.

Liečba ľudovými liekmi

Ľudové lieky na osteoporózu sú menej účinné ako lieky, ale majú jednu významnú výhodu - na rozdiel od liekov sú pre organizmus prakticky bezpečné a po konzultácii s lekárom ich možno úspešne použiť v počiatočných štádiách choroby..

  Škrupina. Vyberte 10 citrónov, vytlačte z nich šťavu a nalejte 6 vajíčok, po umytí škrupiny sódou. Zatvorte nádobu a nechajte asi týždeň - počas tejto doby by sa škrupina mala úplne rozpustiť. Pridajte do zmesi med (300 g) a koňak (150 g), premiešajte, vložte na tmavé miesto a po jedle si dajte čajovú lyžičku. Môžete si vziať aj obyčajnú škrupinu z vajíčok, dať na niekoľko minút do vriacej vody, potom usušiť a zomeliť na prášok. Užívajte 2-3 g s raňajkami.

Pozor: v neskorých štádiách choroby sa ľudové liečivá môžu užívať iba v kombinácii s liekmi predpísanými lekárom.

Všeobecné odporúčania pre osteoporózu

Osobitnú úlohu pri liečbe osteoporózy hrá výživa - musí byť vyvážená a musí poskytnúť telu dostatočné množstvo vápnika a ďalších prospešných látok..

  Vápnik sa najlepšie získava z mliečnych výrobkov - tvaroh, kyslá smotana, fermentované pečené mlieko atď. Spotreba plnotučného mlieka je lepšie obmedziť, pretože v starobe sa vstrebáva oveľa horšie ako u mladých.

Dôležité: fosfor narušuje procesy stráviteľnosti vápnika, preto sa tieto látky neodporúčajú na spotrebu v rovnakom čase - výrobky s obsahom by sa mali rozdeliť do rôznych jedál..

Okrem toho by ste mali vylúčiť fajčenie, viesť aktívny životný štýl a denne robiť ľahkú gymnastiku a aby ste zabezpečili dostatočné množstvo vitamínu D, opaľujte sa čo najčastejšie.

Prevencia osteoporózy

Aby ste predišli osteoporóze, musíte najskôr identifikovať riziká vzniku choroby a odstrániť ich. V prvých dvoch rokoch po menopauze sa ženám odporúča hormonálna substitučná terapia, ktorá zabraňuje zníženiu hustoty kostí. Malo by sa upustiť od vážnej fyzickej aktivity, ale u starších žien je povinná ľahká aktivita (denná chôdza, plávanie, ranné cvičenia). Okrem toho je potrebné včas liečiť choroby pohybového ústrojenstva a koordinovať s lekárom akékoľvek lieky..

Osteoporóza môže viesť k vážnym následkom, ale pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je možné minimalizovať riziko komplikácií a zlomenín - pomôže to udržať zdravie a aktivitu aj v starobe.

Video - Ako staršie ženy liečia osteoporózu?

Osteoporóza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Radikulitída krčnej chrbtice je jedným z existujúcich typov radikulitídy. Ochorenie postihuje korene miechových nervov v krku. Prejav choroby spočíva v bolestivosti hornej časti tela, znecitlivení jej častí.
Ak máte kýlu, odporúča sa konzultovať s lekárom návštevu kúpeľaLekári často počujú otázku: „Je možné sa vykúpať vo vani?“. Zdravotnícki pracovníci bohužiaľ nemajú priamu odpoveď.
Povolené športyPredtým, ako začnete s vyučovaním, musíte zistiť, aký druh športu sa môžete zúčastniť a ktorý nie. V každom prípade lekár rozhodne. Avšak vo väčšine prípadov sú pacientovi ukázané cvičenia vo vode, joge, pilatesoch a iných druhoch fyzickej aktivity, ktoré sú diskutované nižšie.