loader

Hlavná

Hlava

Druhy liekov proti bolesti a liekov na medzistavcovú prietrž

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je epizodická alebo pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa v reakcii na porušenie koreňov miechy a jeho závažnosť je významne zvýšená svalovými kŕčmi. Preto sa nemožno vyhnúť použitiu liekov proti bolesti vo forme injekčných roztokov, tabliet alebo mastí s medzistavcovou prietržou. Ak sú predpísané, lekár berie do úvahy lokalizáciu výčnelku, jeho veľkosť, komplikácie.

Prvá pomoc

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri stlačení herniálneho výčnelku citlivých nervových zakončeních sa vyskytuje silná bolesť chrbta. Obzvlášť akútne, piercing sa stáva s léziami bedrových diskov. Bedrový útok môže vyvolať jeden nepríjemný pohyb - naklonenie alebo otočenie tela. Bolesť v dolnej časti chrbta spôsobí, že osoba zamrzne v jednej polohe tela, pretože pri pokuse vyrovnať sa to mnohokrát zosilňuje. Musíte pomôcť osobe vstať alebo ležať na podlahe. Na zlepšenie pohody umiestnite tenký vankúš pod žalúdok alebo späť. Potom je potrebné dať pacientovi tabletu akéhokoľvek nesteroidného protizápalového lieku (Nise, Nurofen, Ketorol) a zavolať tím Ambulance..

Dávkové formy

Pri výbere liekovej formy sa lekár zameriava na intenzitu syndrómu bolesti. Zohľadňuje vek pacienta, typ herniového výčnelku, prítomnosť anamnézy chronických patológií pečene, obličiek, gastrointestinálneho traktu.

tablety

Anestetiká v tabletách sa predpisujú pacientom na odstránenie miernej bolesti alebo po parenterálnom podaní analgetík na upevnenie terapeutického výsledku. Výhody tejto dávkovacej formy spočívajú v ľahkom dávkovaní a podávaní, relatívne vysokej biologickej dostupnosti a dlhodobom pôsobení. Nevýhody - široký zoznam kontraindikácií.

Tablety sa často nepoužívajú na liečbu pacientov s ochorením obličiek, gastritídou, ulceróznymi léziami žalúdka a dvanástnika..

Roztoky na injekcie

Anestetiká vo forme injekčných roztokov sú určené na zmiernenie akútnej bolesti, ktorá je charakteristická veľkými hernálnymi výčnelkami. Najčastejšie sa injikujú intramuskulárne alebo do spojivových tkanivových štruktúr umiestnených v blízkosti vysunutých medzistavcových platničiek. Trvanie terapeutického cyklu málokedy presahuje 3 - 5 dní kvôli závažným vedľajším účinkom injekčných liekov. Táto dávkovacia forma má ale tiež výhody, napríklad, rýchly analgetický účinok. Niekedy pri krčnej alebo hrudnej kýle je prehĺtajúci reflex frustrovaný, preto je možné vylúčiť bolesť iba injekciou..

kvapkadlá

Toto je názov zdravotníckej pomôcky vo forme pomôcky, ktorá dodáva roztok v kvapkách. Tento spôsob podávania liečiva sa zriedka používa na zmiernenie bolesti pri herniovaných diskoch. Hlavnou indikáciou pre inštaláciu kvapkadla je pretrvávajúci radiálny syndróm, ktorý nemožno vylúčiť inými metódami. Kvapková intravenózna infúzia sa praktizuje, keď sa pacient podáva súbežne s liekmi z rôznych klinických a farmakologických skupín, napríklad s vitamínmi a látkami na zlepšenie krvného obehu..

blokáda

Blokovanie liekov sa používa na zmiernenie akútnej bolesti, ktorá sa často vyskytuje v dolnej časti chrbta, menej často - na krku. Najprv sa miesto vpichu anestetizuje a potom lekár priamo postupuje. Na blokádu sa zvyčajne používa novokain alebo jeho kombinácia s glukokortikosteroidmi. Po podaní roztoku steroidov trvá analgetický účinok niekoľko dní. Iba novokain anestetizuje iba 1-3 hodiny. Lekári sa však snažia používať glukokortikoidy čo najmenej zriedka, napriek vysokej klinickej účinnosti: tieto lieky majú negatívny vplyv na všetky stavce.

Masti a gély

Pacientom sa predpisujú prostriedky na lokálnu aplikáciu do oblasti bolesti na odstránenie mierneho nepohodlia. Sú zahrnuté v liečebných režimoch na zníženie dávok systémových analgetík a zníženie farmakologického zaťaženia tela. Vonkajšie látky sa vyznačujú nízkou biologickou dostupnosťou. Herniovému výčnelku preniká iba malé množstvo účinných látok. Ale také dávkové formy majú svoje výhody. Po prvé, zriedka spôsobujú systémové nežiaduce reakcie. Po druhé, veľa mastí, gélov, krémov, balzamov je vhodných na dlhodobú terapiu.

záplaty

Transdermálne lieky sa vyrovnávajú s bolesťou, tiahnutím, ktoré sa vyskytuje v počiatočnej fáze tvorby medzistavcovej prietrže. Náplasti sú lepkavý papierový základ s nanesenou anestetickou prísadou. Princípy pôsobenia týchto liekov sa značne líšia. Ketotop obsahuje nesteroidnú protizápalovú zložku ketoprofén so silnou analgetickou aktivitou. Korenistá náplasť eliminuje bolesť spôsobenú lokálne dráždivým a rušivým účinkom kapsaicínu. Kovy vzácnych zemín (Ketonal, Nanoplast) sú populárne, ktoré zvyšujú teplotu v poškodených tkanivách a stimulujú krvný obeh..

Druhy liekov proti bolesti

Pri predpisovaní anestetika pri diagnostikovaní medzistavcovej prietrže lekár zohľadňuje nielen intenzitu syndrómu bolesti. Hodnota je často zdravotný stav pacienta. Hormóny sú často kontraindikované pre starších ľudí a starých ľudí kvôli výskytu chronických patológií. Počas tehotenstva a dojčenia je väčšina systémových liekov zakázaná, preto sa ženám odporúčajú masti a gély. Ale nie všetky, ale iba tie, ktoré neobsahujú zložky, ktoré prenikajú do materského mlieka alebo prechádzajú placentárnou bariérou.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Drogy z tejto skupiny sú predpísané na sťažnosti pacientov na bolesti v oblasti vysídlených medzistavcových platničiek. Iné prostriedky sa používajú iba vtedy, keď sú neúčinné. NSAID vykazujú silnú analgetickú, protizápalovú a antiexudatívnu aktivitu v dôsledku poklesu produkcie mediátorov bolesti a febrilného stavu prostaglandínov..

Jedným z vedľajších účinkov NSAID je poškodenie slizníc tráviaceho traktu. Preto sú vždy kombinované s inhibítormi protónovej pumpy Ultopom, Pantoprazol, Esomeprazol.

Formy nesteroidných protizápalových liekov používaných pri liečbe medzistavcových kýlyNázvy liekov
Injekčné roztokyDiclofenac, Orthofen, Ketonal, Movalis, Ketorolac, Xefokam, Meloxicam
Tablety, kapsuly, dražéNimesulid, Nise, Ketorol, Celecoxib, Ketoprofen, Nurofen, Ibuprofen, Etoricoxib
Masti, gély, krémy, balzamyVoltaren, Fastum, Indometacin, Arthrosilen, Diclovit, Ketonal, Nise, Nurofen

Narkotické a narkotické analgetiká

Narkotické analgetiká sa používajú pri liečbe medzistavcovej prietrže vo výnimočných prípadoch, keď záchvat bolesti nemožno zastaviť ani pri lekárskej blokáde. Dôvodom je rýchla formácia fyzickej a psychologickej závislosti od ich aktívnych zložiek. Táto skupina fondov sa neuplatňuje dlhšie ako niekoľko dní. Pri akútnom radiálnom syndróme je pacient pripravený na operáciu.

Najčastejšie sú narkotickými analgetikami predpisované lieky Tramal, Fentanyl, ktoré obsahujú kodeín. Narkotiká (Baralgin, Maksigan, Trigan) sa zriedkavo používajú kvôli svojmu slabému analgetickému účinku v patológiách muskuloskeletálneho systému..

Svalové relaxanciá

Bolesť medzistavcovej prietrže sa vyskytuje nielen pri porušení koreňov miechy, ale aj v dôsledku svalových kŕčov, ktoré obmedzujú pohyb. V takýchto prípadoch sú indikované lieky, ktoré uvoľňujú relaxanty kostrového svalstva. Pri silnej bolesti sa zvyčajne používa liek Medocalm, ktorý obsahuje tolperisón, ktorý vykazuje svalovú relaxačnú aktivitu. Liečivo tiež zahrnuje lidokaín, ktorý má analgetický účinok. Potom liečba pokračuje 1-2 týždňovým užívaním svalových relaxancií v tabletách:

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Napriek vysokej účinnosti sa nepoužívajú dlho kvôli závažným vedľajším účinkom. Použitie svalových relaxancií sa často (najmä ak je porušený dávkovací režim) stáva príčinou fyzickej závislosti, anorexie, arteriálnej hypotenzie, dyspeptických a neurologických porúch..

Hormonálne lieky

Glukokortikosteroidy sa pri liečbe medzistavcových hernií používajú zriedka vo forme roztokov na intramuskulárne podanie alebo tabliet. Najčastejšie sú predpisované pacientom na lekárske blokády. Hormonálne lieky sa vyznačujú silnými analgetickými, protizápalovými a dekongestantnými vlastnosťami. Dokonca aj jediný úvod do oblasti herniálneho výčnelku natrvalo eliminuje takmer všetky príznaky. Lekár môže predpísať pacientovi tieto hormonálne lieky:

 • Phlosterone;
 • Diprophos;
 • dexametazón;
 • triamcinolón;
 • prednizón.

Kontraindikácie pri používaní glukokortikoidov sú tehotenstvo, dojčenie, osteoporóza, septické a infekčné lézie stavcov, divertikulitída, peptický vred tráviaceho systému, gastritída, patológia pečene a obličiek. Zoznam možných vedľajších účinkov, vrátane maniodepresívnej psychózy, nie je v hormonálnych prípravkoch nijaký široký. Kýlová terapia glukokortikosteroidmi preto prebieha iba v dávkach vypočítaných lekárom s dôkladným sledovaním laboratórnych parametrov..

Sedatíva, antidepresíva

Osoba s medzistavcovou prietržou akejkoľvek lokalizácie neustále očakáva výskyt bolesti. Dokonca ani úmyselne nevykláňa, telo sa otočí, aby sa vyhlo nepríjemnostiam. Tento stav sa stáva príčinou neurózy, depresie, psycho-emocionálnej nestability. Človek je často podráždený, rýchlo sa zmierňuje a niekedy naopak, letargický, letargický. Často počúva svoje pocity, zdá sa mu, že bolesť chrbtice je neustále prítomná. V takýchto prípadoch lekári odporúčajú sedatíva:

 • alkoholové tinktúry alebo vodné infúzie ľubovníka bodkovaného, ​​valeriána, materskej mladiny, oregana, mäty, meduňky;
 • Novo-Passita, Persena, Tenotena.

Lieky majú mierne upokojujúce, relaxačné účinky, prispievajú k rýchlemu zaspávaniu. Ak je ich použitie neúčinné s úzkosťou a nervovou vzrušivosťou, potom sú do liečebných režimov zahrnuté antipsychotiká, sedatíva, antidepresíva - fenazepam, deprim, adepres, Seroquel, Neuleptil, Sonapaks..

Ľudové lieky

Mnoho lekárov nemá nič proti používaniu liekov na predpis. Ale až po hlavnej konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe. Aj akútne hormonálne lieky niekedy nepomáhajú pri akútnych bolestiach chrbta a krku a ľudové liečivá si vôbec nevedia poradiť. Odporúča sa používať po liečbe, keď pri fyzickej námahe alebo pri zmene počasia dôjde k nepríjemným pocitom. Čo sa dá pripraviť na úľavu od bolesti doma:

 • otepľujúca, rušivá, lokálne dráždivá masť. Do trecej misky premiešajte 50 g liečivej vazelíny a tuku detského krému, pridajte lyžičku terpentínového oleja, 2 kvapky borovice a tymiánové éterické oleje. Masť preneste do pohára s vekom, uchovávajte v chladničke, trieť bolesť;
 • otepľovanie, zlepšenie tinktúry krvného obehu. V 0,5 l sklenenej nádobe pevne položte akékoľvek čerstvé bylinné liečivé suroviny - púpava, ľubovník bodkovaný, skorocel, lopúcha, nechtík, tymián, harmanček, elekampan. Nalejte vodku alebo etylalkohol zriedený rovnakým množstvom vody. Trvajte na teplom a tmavom mieste po dobu 2 - 3 mesiacov, potrite ho bolesťou.

Pomocou obkladov sa môžete zbaviť slabých bolestivých pocitov. Mali by ste pomeliť pár veľkých listov chrenu a pridať k hmote lyžicu medu. Potom hmotu rovnomerne rozložte na oblasť bolesti, prikryte filmom a hustým tkanivom a nechajte 1-2 hodiny.

Vitamíny B.

Mnoho liekov z rôznych klinických a farmakologických skupín neodstraňuje silnú bolesť, ale liečba medzistavcových prietrží nie je bez nich. Progresia patológie vedie k postupnému zhoršovaniu stavu koreňov miechy, inervačnej poruchy a poklesu citlivosti. Na obnovenie fungovania nervových tkanív sa používajú prípravky obsahujúce vitamíny B:

 • Neuromultivitis;
 • Milgamma
 • Neurobion;
 • Kombilipen;
 • Pentovit.

Niektoré injekčné roztoky zahŕňajú anestetický lidokaín, ktorý má výrazné analgetické vlastnosti. Terapia prietrže začína parenterálnym podávaním liekov počas 2 až 4 týždňov a potom je dosiahnutý výsledok stanovený v priebehu užívania tabliet..

Komplexná terapia

V terapeutických režimoch sa svalové relaxanciá kombinujú s analgetikami, glukokortikosteroidmi, NSAID, predlžujúcimi a zvyšujúcimi ich účinok. Terapia je doplnená príjmom vyvážených komplexov vitamínov a minerálov a sedatív. Medzistavcové kýly sa často diagnostikujú, takže voľba taktiky liečby nespôsobuje lekárom ťažkosti. Účinné látky predpísaných liekov nevstúpia do vzájomnej chemickej interakcie, neznižujú alebo nespomaľujú farmakologické účinky navzájom.

Čo sa nedá použiť pri medzistavcovej prietrži

Ak lekár nepredpísal pacientovi žiadny liek, jeho použitie môže spôsobiť vážne komplikácie. Neprekračujte odporúčané dávkovanie v nádeji, že sa rýchlo zbavíte nepohodlia. Liečba by sa nemala zastaviť okamžite po ich vymiznutí, pretože sa považuje za uzdravenú. Bolesť je iba symptóm, jej eliminácia vôbec nespomalí progresiu patológie.

Lekári často nepredpisujú pacientom populárne otepľovacie masti s analgetickým účinkom. Nemôžete ich nezávisle zahrnúť do liečebných režimov. Ak stlačenie koreňov viedlo k rozvoju zápalu, potom sa pod vplyvom tepla mnohokrát zvýši.

TOP 50+ lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži: injekcie, tablety, masti

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Čo sú lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži? Ako zmierniť bolesť prietrže v dolnej časti chrbta? Najpodrobnejšia odpoveď je v tomto článku..

V lekárňach predávajú rôzne lieky proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice: tablety, injekcie, masti a gély, náplasti.

Lekári varujú, že liečenie doma pomocou liekov proti bolesti a protizápalových liekov môže viesť k závažným vedľajším účinkom..

Aby ste nepoškodili svoju chrbticu, pred použitím akýchkoľvek liekov proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice sa poraďte s príslušným odborníkom..

Najlepšie lieky proti bolesti na odstránenie bolesti sú nesteroidné protizápalové lieky, hormóny, injekcie a blokády.

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť chrbta prietrž chrbtice. V článku sa budeme podrobne zaoberať všetkými úplne existujúcimi liekmi proti bolesti na spinálnu prietrž.

Ako bolí miecha

Medzistavcová kýla chrbtice sa vytvára v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca obklopujúceho bedrové stavce a následného úniku buničitého jadra. V počiatočnej fáze ochorenia je bolesť tupá a boľavá.

S ďalším rozvojom choroby dochádza k vyčnievaniu medzistavcovej platničky a prietrž začína vyvíjať tlak na miechu, čo spôsobuje zvieranie nervových koreňov. Bolesť sa stáva akútnou, začína sa dať nohám.

Ako vyzerá bedrová prietrž?

O chirurgickej liečbe si môžete prečítať v tomto článku:
Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

príznaky

Aké sú hlavné príznaky sprevádzajúce pacienta s bedrovou prietržou??

 1. Akútna pulzujúca bolesť v chrbte, perineu, slabine. Možné zvýšenie telesnej teploty.
 2. Výstrely v dolnej časti chrbta, s časom, siahajúce až po zadok a vnútornú stranu stehien, nohy, päty, vonkajšiu časť chodidla. Bolesť často vyžaruje do stehna, ak je prietrž pri dolných rebrách - v hornej časti bedrovej časti..
 3. Znehybnenie osoby na 2-3 hodiny v jednej póze v dôsledku silného útoku (lumbalgia).
  Čo je to lumbalgia
 4. Znížená citlivosť nôh vrátane znecitlivenia končekov prstov.
 5. Osoba môže mať problémy s močením a vyprázdňovaním.
 6. Muži rozvíjajú impotenciu.
 7. V závažných prípadoch je možná úplná paralýza dolných končatín. Spravidla sa v takomto prípade vyvinie nebezpečná patológia, napríklad syndróm chvosta koní - poškodenie veľkého počtu miechových nervov v kostrči..

Ako vidíte, v žiadnom prípade nemôžete prevádzkovať medzistavcovú prietrž, inak môžete zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života..

Ako zmierniť záchvat bolesti

Ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice?

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Pred príchodom lekárov je potrebné bolestivé miesto úplne znehybniť. Osoba by mala byť umiestnená na vodorovnom povrchu a malý valček by mal byť umiestnený pod ohnutými nohami na kolenách a pod hlavou.
 3. Môžete si vziať nejaké lieky proti bolesti (je lepšie sa na to opýtať svojho lekára, keď zavoláte sanitku). Pomôže to zmierniť prietrž prietrže..
 4. Pohotovostný lekár vyšetrí pacienta pri príchode, prijme opatrenia na rýchle zmiernenie bolesti dolnej časti chrbta prietrže a rozhodne o hospitalizácii.
 5. V budúcnosti sa odporúča dohodnúť si stretnutie s neurológom.

Ako zmierniť bolesť prietrže?

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Po prvé, v prvých dňoch od zhoršenia ochorenia sa odporúča prísny odpočinok na lôžku. lepšie ležať na ortopedickej matraci a vankúši.

Po druhé, neodporúča sa sedieť, zdvíhať závažia, vykonávať ostré svahy a pohyby.

Odstránenie zápalu a bolesti pri prietrži sa uskutočňuje dvoma spôsobmi. Je to pasívne: odpočinok na lôžku, užívanie tabliet a iných liekov, terapeutická masáž a fyzioterapia a aktívnym je rozšírenie chrbtice..

Ako vykonať chrbticu

Aby sa vyliečili bolesti chrbta prietrž, lekári predpisujú rôzne analgetiká - lieky proti bolesti. Nasledujúce liekové formy liekov:

 • tablety;
 • injekčné roztoky;
 • kvapkadlá;
 • blokády;
 • masti a gély;
 • záplaty.

Je dôležité pochopiť, že takéto lieky spôsobujú zvýšené zaťaženie vnútorných orgánov (žalúdok, pečeň, obličky), čo môže viesť k závažným komplikáciám. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba ošetrujúci lekár po presnej diagnóze.

Spravidla sa pri miernej až stredne silnej bolesti používajú analgetiká v tabletách a vonkajších látkach a pri syndróme silnej bolesti - injekcie, lieky a blokátory bolesti..

A v závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu práce lieku sa delia do nasledujúcich skupín:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • analgetiká;
 • svalové relaxanciá;
 • hormonálne lieky;
 • gély, masti, náplasti;
 • pomocné prípravky: vitamíny, antidepresíva;
 • ľudové lieky.

Pozrime sa bližšie na všetky tieto skupiny drog.

Nesteroidné protizápalové lieky: tablety, injekcie a masti

Jedná sa o najviac predpísané lieky proti bolesti pri lumbálnej prietrži, ktoré sú navyše schopné zmierniť zápal, opuch a bolesť bedrovej medzistavcovej prietrže. Vyrábajú sa vo forme tabliet, injekčných roztokov a mastí.

Najúčinnejšie krátkodobo pôsobiace NSAID

Diclofenac. Toto je „zlatý štandard“ na konzervatívne liečenie prietrže, osteochondrózy a iných ochorení pohybového ústrojenstva. Na odstránenie silnej bolesti sa podávajú injekcie a potom sa prenesú do formy tablety alebo masti. Zvyčajne podávajú 1-2 nesteroidné injekcie za deň, ale nie viac ako 2 dni za sebou. Cena tabliet je od 30 s., Injekčný roztok - od 10 s, Masti - od 15 s..

Diklofenak je dostupný v rôznych formách

Meloxicam. Je protizápalový, antipyretický a analgetický. Liečba kýly analgetickými injekciami môže dosiahnuť 5 dní, potom sa prenesie na tablety. Liek by sa mal používať až do úplného vymiznutia bolesti. Je povolené používať tehotné ženy. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 60 p.

Movalis. Toto je chrbtová kýla novej generácie. Pacient vyžaduje nižšiu dávku ako diklofenak. Cena tabliet je od 200 r., Injekčný roztok - od 550 r.

Amelotex: tablety - od 100 r., Injekčný roztok - od 100 r., Gél - od 150 r.

Voltaren. Podľa recenzií pacientov je tento nesteroidný protizápalový liek účinnejší ako Diclofenac. Cena tabliet je od 80 p., Injekčný roztok - od 250 p., Transdermálna náplasť - od 150 p..

Ibuprofen. Je dobre znášaná pacientmi, môžu ju používať tehotné ženy a deti. Protizápalový účinok je slabší ako účinok diklofenaku. Cena tabliet je od 15 r., Masti - od 20 r..

Ibuprofen je bezpečný liek proti bolesti

Ortofen. Toto je priamy analóg Diclofenaku. Cena tabliet je od 25 p., Injekčný roztok - od 40 p., Masti - od 50 p..

Dexalgin. Toto sú populárne injekcie prietrže. Náklady na injekčný roztok - od 200 r.

Naklofen: tablety - od 70 r., Gél - od 220 r.

Texamen: tablety - od 220 r., Injekčný roztok - od 250 r.

Nimesulid: tablety - od 30 p., Gél - od 140 p.

Účinné NSAID s predĺženým účinkom

Ketoprofén (Ketorolac, Ketanov). Pôsobí oveľa silnejšie ako Diclofenac a Ibuprofen. Ketoprofen sa nemá užívať dlhšie ako 5 dní. Účinok injekcie nastane po 30 minútach a trvá až 6 hodín. Cena tabliet je od 100 p., Injekčný roztok - od 50 p., Gél - od 50 p..

Arthrosilen: kapsuly - od 130 r., Injekčný roztok - od 110 r., Gel - od 200 r.

Flexen: kapsuly - od 130 r., Lyofilizát na prípravu injekčného roztoku - od 100 r., Gél - od 100 r.

Celebrex: kapsuly - od 250 r.

Indometacín. Môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka, preto sa používa na krátku dobu. Cena tabliet je od 15 p., Masti - od 30 p., Rektálne čapíky - od 60 p..

Ako vyzerá indometacín

Piroxikam: kapsuly - od 20 r., Gél - od 40 r..

Dôležité! Na zníženie negatívneho účinku NSAID na žalúdok je potrebné užívať lacný omeprazol alebo iné prostriedky, ktoré chránia črevnú sliznicu súčasne..

Odporúča sa sledovať dávkovanie všetkých nesteroidných liekov, berúc do úvahy, že účinná látka nepresahuje povolenú maximálnu dávku. Potom také lekárske ošetrenie nebude také škodlivé pre organizmus.

Na ďalšie zníženie negatívnych účinkov NSAID by ste mali:

 • používať ich po jedle a piť mlieko;
 • lieky proti bolesti pri hernii bedrovej chrbtice sa majú užívať iba do enterálnej membrány;
 • berte iba jeden nesteroidný liek proti bolesti.

Narkotické analgetiká

Sú to narkotiká proti bolesti, ktoré tlmia akútnu bolesť v medzistavcovej prietrži v dôsledku ich pôsobenia na oblasť mozgu..

Baralgin M: tablety - 100 od r., Injekčný roztok - od 200 r.

ANALGIN inj. Tento liek môže narušiť fungovanie obličiek a obehového systému. Analgin je na predaj v mnohých krajinách, ale v Rusku a SNŠ je veľmi populárnym prostriedkom na zmiernenie bolesti. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 40 p.

Naproxen, Pentalgin, Nalgesin, Piralgin. Tieto analgetiká obsahujú „kokteil“ paracetamolu, naproxénu, kofeínu, drotaverínu a feniramínmaleátu, ktorý poskytuje analgetické, antipyretické, antispasmodické a protizápalové účinky. Cena týchto tabliet začína na 100 r.

Catadolone. Veľmi silný selektívny prostriedok, ktorý má vlastnosti NSAID a svalových relaxancií a nemá negatívny vplyv na žalúdok. Cena kapsúl je od 350 r.

Dôležité! Pri dlhodobom používaní narkotických analgetík je práca na krvotvorbe a obličkách prerušená. Okrem toho tieto látky vytvárajú v tele toxíny, preto je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie..

Silné lieky proti bolesti: narkotické analgetiká

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Tento typ lieku sa predpisuje, keď konvenčné analgetiká a NSAID nepomáhajú. Narkotiká môžu veľmi rýchlo zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Všetky lieky proti bolesti sú dostupné iba na lekársky predpis..

Slabé analgetiká, ktoré boli predpísané počas sovietskej éry:

 1. Tramadol: tablety - od 150 r., Injekčný roztok - od 50 r.
  tramadol
 2. kodeín.
 3. Vicodin.
 4. hydrokodón.
 5. Tylenol.
 6. acetaminofénu.

Silné opioidné látky z rezervnej skupiny:

 1. Morfín: injekčný roztok - od 50 r.
  morfium
 2. metadón.
 3. fentanyl.

Tieto prostriedky sú predpísané na silnú silnú bolesť, napríklad spôsobenú takou komplikáciou prietrže, ako je štiepenie sedacieho nervu. Uvedené silné lieky vo väčšine prípadov pomáhajú zmierniť aj veľmi silnú a akútnu bolesť..

Narkotické analgetiká blokujú rozpoznávanie bolestivých impulzov v mozgu a tiež uvoľňujú svaly chrbta a ponorujú pacienta do hlbokého narkotického spánku..

Použitie takýchto liekov sa odporúča iba raz alebo v krátkom čase na zastavenie záchvatu bolesti. Inak sa môže vyvinúť závislosť..

V niektorých prípadoch iba narkotické analgetiká dokážu zvládnuť ťažkú ​​chronickú bolesť spôsobenú bedrovou prietržou..

Svalové relaxanciá

Jedná sa o svalové relaxanciá kvôli bolesti v dôsledku lumbálnej prietrže. Drogy zmierňujú kŕče a bolesť sama od seba zmizne. Okrem toho svalové relaxanciá zlepšujú krvný obeh a metabolizmus v tkanivách..

Svalové relaxanciá sa často predpisujú NSAID, aby účinnejšie zmiernili bolesť a znížili riziko vedľajších účinkov..

Najúčinnejšie svalové relaxanciá pre prietrž chrbtice:

Baclosan (baklofen). Nástroj rýchlo zmierňuje kŕče a bolesti. Cena tabliet je od 150 r.

Midokalm. Je považovaný za najobľúbenejší liek. Droga navyše zmierňuje bolesť a nervové napätie. To nespôsobuje ospalosť. Cena tabliet je od 150 r., Injekčný roztok - od 420 r.

Sirdalud. Anestetizuje postihnuté oblasti chrbta, zlepšuje svalové tkanivo. Cena tabliet je od 150 r.

Clonazepam: tablety - od 100 r.

Tizanidín. Tento nástroj je pacientom dobre tolerovaný a neinterferuje s tráviacim traktom. Cena tabliet je od 100 r.

Sibazon: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 20 r..

Svalové relaxanciá predpisuje iba ošetrujúci lekár kvôli závažným vedľajším účinkom, ktoré vedú k narušeniu nervového systému. Predávkovanie drogami môže viesť k smrti pacienta.

Hormonálne kortikosteroidy

Ako sa rýchlo zbaviť bolesti prietrží lumbálnej chrbtice? Mnoho pacientov používa steroidné protizápalové lieky.

Používajú sa iba v extrémnych prípadoch, keď NSAID a narkotické analgetiká nepomáhajú. Hormonálne lieky rýchlo zmierňujú bolesť, zápal a opuch aj v závažných prípadoch ochorenia..

Zaujímavé! Hormonálne lieky sa dokonca dokážu vyrovnať s komplikáciami vyplývajúcimi z vývoja bedrovej prietrže.

Najúčinnejšie kortikosteroidy:

Prednizolón: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 30 r., Masť - od 20 r..

Dexametazón. Toto je najviac predpísané liečivo na zmiernenie bolesti prietrže lumbálnej chrbtice. Cena tabliet je od 30 r., Injekčný roztok - od 30 r.

Kortikosteroidy sa nemôžu používať dlhšie ako 3 až 5 dní, inak môže dôjsť k závislosti a rozvoju nových chorôb.

Blokády pomáhajú zmierniť akútnu bolesť rýchlo

Pri lumbálnej prietrži sú možné štípané nervové korene pochádzajúce z miechy medzi stavcami. Toto stlačenie nervových zakončení spôsobuje silnú bolesť, kvôli ktorej človek môže dokonca stratiť vedomie. V týchto prípadoch je pacientovi poskytnutá terapeutická blokáda.

Existujú 2 typy blokád: paravertebrálne a epidurálne. Sú umiestnené priamo v postihnutej oblasti..

Blokáciu by mal nastavovať iba kvalifikovaný odborník, inak môže pacient zostať zdravotne postihnutý.

Ako vykonávať paravertebrálnu blokádu chrbtice

Lekárske injekcie sa podávajú obmedzený počet krát (až 5), takže nedochádza k atrofii stavovcových väzov. Pozitívny účinok blokády sa vyvíja po 1 injekcii do 5-10 minút. Analgetický účinok blokády trvá 2 až 3 týždne.

Najobľúbenejším typom procedúry je novokainová blokáda, ktorá má silný analgetický a protizápalový účinok. V kritických podmienkach sa pridávajú hormonálne lieky, ktoré poskytujú silný protizápalový účinok..

Drogy, ktoré sa často používajú na blokády:

 • novokaín.
 • lidokaín.
 • hydrokortizon.
 • prednizón.
 • dexametazón.
 • Movalis.
 • Midokalm.

kvapkadlá

Ako anestetizovať lumbálnu prietrž, keď nie je možné použiť iné metódy liečby? V tomto prípade sa uchýlite k infúzii - zavedenie liekových roztokov priamo do krvného obehu.

Ako dať kvapkadlo

Infúzna lieková terapia sa často predpisuje v počiatočnom štádiu patológie. Tento typ liečby je odmeraný a dlhodobo má analgetický a protizápalový účinok..

Roztok vždy používa chlorid sodný, v ktorom sú zriedené nasledujúce lieky:

 1. Vinpocetín. Zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, zmierňuje zápal.
 2. Eufillin. Často sa používa pri liečbe kýly chrbtice. Kvapkadlo s týmto liekom zmierňuje bolesť a zápal.
  Eufillin
 3. Actovegin. Znižuje bolesť nervových zakončení.
 4. Trentalu. Používa sa na zlepšenie krvného obehu v zovretých nervových koreňoch. Pri silnej bolesti dali na celý deň kvapkadlo.

Lekár môže predpísať kvapkadlo so zmesou protizápalových liekov so svalovým relaxantom v závislosti od priebehu ochorenia.

Masti a gély

Ako anestetizovať kýlu chrbtice bedrového kĺbu, ak existujú kontraindikácie na používanie tabliet a injekcií? Na záchranu prichádzajú vonkajšie prostriedky: masti a gély, ktoré sa dajú použiť na ošetrenie doma.

Použitie mastí na rozdiel od liekov proti bolesti nemá nepriaznivý vplyv na sliznicu žalúdka a iných vnútorných orgánov..

Mínus externé zdroje spočívajú v tom, že zmierňujú akútne príznaky choroby iba na krátky čas.

Anestézia s herniou chrbtice sa často vykonáva pomocou nasledujúcich prostriedkov:

Emulgátor Voltaren a gél Fastum

Fastum gél. Liečivo je ketoprofén, ktorý účinne zmierňuje bolesť, zápal a opuchy v postihnutej oblasti. Cena - od 250 r.

Diclofenac. K dispozícii vo forme masti alebo gélu. Je to lacné - od 50 r.

Emulgátor voltarénu. Obsahuje diklofenak, ktorý dobre bojuje so zápalom. Stojí to od 200 r.

Emulgén Voltaren a gél Fastum sa musia nanášať iba na neporušenú pokožku krúživým pohybom pomocou prstov. Potom je spodná časť chrbta zabalená do vlnenej látky. Aplikujte masť, keď účinok lieku klesá.

záplaty

Podľa recenzií na fóre tradičnej medicíny sa pozoruje dobrý terapeutický účinok po aplikácii náplasti Versatis na krčnú a lumbosakrálnu chrbticu. Je dôležité, aby sa náplasť prilepila na neporušenú pokožku..

Korenie na korenie. Má otepľovací účinok. Podporuje iba odstránenie príznakov prietrže. Cena od 15 r.

Versatis. Obsahuje lidokaín, ktorý zmierňuje bolesť, ale neovplyvňuje príčinu choroby. Stojí to od 800 r.

Ďalšie lieky

Aby sa zabránilo opakovaniu bolesti pri lumbálnej prietrži, musia sa užívať vitamíny a imunomodulátory..

Pentoxifylín. Používa sa na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu v tkanivách. Cena tabliet je od 100 r., Injekčný roztok od 30 r.

Milgamma. Zahŕňa komplex vitamínov B, ktorý sa často predpisuje na bolesti chrbta v dôsledku kýly chrbtice. Cena injekcie je od 300 r.

Vitamíny typu B sú predpísané na zníženie bolesti a zlepšenie citlivosti tkanív..

Vitamín D a vápnik. Zlepšiť zdravie kostí.

Aevit (vitamíny A a E). Pomáha zlepšovať metabolizmus v tkanivách, má antioxidačný účinok.

antidepresíva

Ťažká bolesť dolnej časti chrbta s prietržou môže doslova priviesť človeka k šialenstvu a narušiť ľudský nervový systém. Lekári často predpisujú sedatívne lieky, ktoré majú relaxačný účinok, aby zlepšili nervový stav pacienta a zlepšili jeho spánok.

 1. Valeriánsky extrakt: tablety od 50 r.
 2. Amitriptylín: tablety od 30 r.
  amitriptylín
 3. Grandaxinum: tablety od 300 r.
 4. Fluoxetín: kapsuly od 50 r.

Ľudové lieky na zmiernenie bolesti doma

Mnoho pacientov často používa tradičné lekárske metódy na zvládnutie bolesti doma. Je dôležité pochopiť, že by sa mali používať iba ako pomocná liečba a iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Najobľúbenejší tradičný liek na liečenie bedrovej prietrže:

 1. Trenie olejom z Hypericum.
 2. Stlačiť s medom a múmiou. Ak to chcete urobiť, zmiešajte 4 lyžice. l kvetinový med a jedna rozdrvená tableta Mumiyo. Pred použitím zmesi by ste mali natrieť jedľový olej do bolestivej oblasti a zvyšok utrieť navlhčenou utierkou. Potom naneste ošetrovaciu zmes, prikryte fóliou navrchu a chrbtom zabalte chrbát teplou handrou po dobu 2-3 hodín.
 3. Stlačiť s červenou hlinkou. Je potrebné zobrať trochu hliny, zohriať ju na 40 stupňov a umiestniť ju na bolestivú oblasť. Zhora je potrebné umiestniť fóliu a vlnenú látku. Udržujte, kým hlina nie je úplne suchá.
  Červená hlina
 4. Namazané miesta môžete namazať zmesou brezy a oleja z ľubovníka bodkovaného. Znižuje bolesť a zápal..
 5. V noci môžete na dolnú časť chrbta naniesť list Kalanchoe, ktorý má dobrý terapeutický účinok.
 6. Libra dolnej časti chrbta s gáforovým olejom, potom vložte obklad s teplým mliekom, zabaľte ho s teplou vec. Po niekoľkých hodinách urobte malú masáž a trite novú časť kafrového alkoholu do chrbta.
 7. Zmiešajte 150 gramov mletého cesnaku so pohárom vodky. Odstráňte zmes na 2 týždne na tmavom mieste. Hotovú zmes položte na gázu a pripevnite ju k lokalizácii prietrže. Nasaďte lepiacu fóliu a horúcu handričku.

fyzioterapia

Ako anestetizovať kýlu bez použitia liekov?

Reflexológia. Iným spôsobom sa toto liečenie nazýva akupunktúra. Tento účinok tenkých ihiel na biologicky aktívne miesta prispieva k rýchlemu zmierneniu bolesti.

elektroforéza Toto je zavádzanie liekov cez pokožku pomocou slabého prúdu. Všeobecne sa používa papaín alebo karipain.

Ako sa vykonáva elektroforéza?

Diadynamická terapia. Tento účinok na bedrovú oblasť so špeciálnymi diadynamickými prúdmi.

Prístroje Almag a Denas. Sú to účinné fyziologické prístroje pre domáce použitie..

fyzioterapia

Cvičenia zamerané na bolesť dolnej časti chrbta v dôsledku prietrže by sa mali vykonávať plynulo, aby sa zabránilo výskytu silnej bolesti.

 1. Nasaďte si všetky štyri, vyrovnajte si chrbát a takto choďte niekoľko minút.
 2. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená a opierajte sa o nohy. Ramená a lopatky by mali byť nepohyblivé. Zdvihnite panvu a v tejto polohe na 2 až 3 sekundy zamrznite.
 3. Postavte sa na všetky štyri a vydýchnite, opatrne ohnite chrbát hore a keď vdychujete, ohnite ho dolu. Opakujte 15 krát.
 4. Položte malý vankúš na stoličku, ľahnite si naň so žalúdkom. Malo by sa to urobiť tak, aby sa chrbát v bolestivej oblasti ohýbal.

Tieto účinné liečby pomôžu iba v kombinácii s komplexnou liečbou..

Veľký článok na túto tému:

Ako zabrániť vzniku bolesti

Lekári odporúčajú, aby sa prijali preventívne opatrenia na zabránenie opakovania bolesti prietrže lumbálnej chrbtice:

 • organizovať správnu výživu obsahujúcu bielkoviny a vápnik;
 • obmedziť príjem mastných, údených, slaných potravín;
 • sledovať hmotnosť, aby sa nespôsobilo ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta;
 • Cvičte pravidelne, cvičte gymnastiku, plávanie, jogu. Uvedomte si, že sa to dá urobiť iba bez zhoršenia patológie;
 • spať najmenej 8 hodín denne, aby mala chrbtica čas na zotavenie;
 • spať iba na ortopedickej matraci a vankúši;

Video: Ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta pomocou hernie disku

Kýla v dolnej časti chrbta je nebezpečná choroba, ktorá môže osobu so zdravotným postihnutím spôsobiť. Je veľmi dôležité nespôsobovať chorobu samostatne, ale začať liečbu čo najrýchlejšie.

Anestetika kýly bedrovej chrbtice sa dokáže vyrovnať aj s neznesiteľnou bolesťou, čo organizmu poskytne prestávku na ďalšie komplexné liečenie choroby. Najbezpečnejšími prostriedkami sú masti, náplasti a injekcie a najnebezpečnejšími sú tabletky, ktoré môžu spôsobiť bolesť žalúdka..

Protizápalové a analgetické lieky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár, aby sa nevyskytli nebezpečné vedľajšie účinky. byť zdravý!

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Anestetický ibuprofén OJSC Borisov Plant of Medicines - prehľad

Pomáha s teplotou o nič horšou ako inzerovaná Nurofen. POMÁHA Z INTERDERVAINU HERNIA.

Dobrý deň všetkým!

Ibuprofén je klasický liek na veľa príznakov, či už máte horúčku, horúčku, bolesť žalúdka, bolesť počas ženských dní a dokonca bolesť spôsobenú ochorením, ako je medziobratlová kýla.

Ibuprofen je rozpočtovým analógom známeho Nurofena. A aby som bol presnejší, potom. Ak sa ponoríte do zloženia kojencov, potom je hlavnou zložkou. ibuprofen.

Tu sú len cenové kategórie, ktoré sa líšia. Ak Nurofen stojí 250 rubľov. potom ibuprofén stojí iba 40 rubľov.

Liek môžete nájsť v ktorejkoľvek lekárni. Je to rozpočet a je rozšírený.

Popis:

Má protizápalové, antipyretické, analgetické účinky. Neselektívne bloky cyklooxygenáza-1 a cyklooxygenáza-2.

Mechanizmus účinku ibuprofénu je spôsobený inhibíciou syntézy prostaglandínov - mediátorov bolesti, zápalu a hypertermie. Oslabuje bolesť vrátane bolesť kĺbov v pokoji a počas pohybu; znižuje rannú stuhnutosť a opuchy kĺbov, pomáha zvyšovať rozsah pohybu.

Ako je zrejmé z opisu, ibuprofén zmierňuje bolesť a pôsobí protizápalovo. Tu sa môžem prihlásiť na odber každého slova.

Tablety samotné sú malé, je vhodné ich vypiť vodou.

Jedno balenie obsahuje 50 tabliet. Štandardná dávka každej tablety je 200 mg..

Aplikácia a výsledok:

Podľa pokynov by sa liek mal užívať nasledovne:

Dospelí a deti staršie ako 12 rokov - vo vnútri pre 1 kartu. (400 mg). Opakovaný príjem najskôr 4 hodiny.

Zvyčajne užívam 2 tablety naraz, bolesť ustupuje po 10-15 minútach. Skúšal som s bolesťou hlavy, bolesťami zubov. Ale nie je to tak dávno, čo ma bolí chrbát, v bedrovej oblasti prietrž. V tomto okamihu neexistuje spôsob, ako sa zohnúť, posadiť sa alebo postaviť. Pohyb je veľmi obmedzený. Ak nevykonáte žiadne núdzové opatrenia, môžete zostať v tomto stave najmenej týždeň.

Ale vzhľadom na to, že musíte každý deň chodiť do práce, začína sa od chvíle, keď sa objaví bolesť, začať hľadať užitočné lieky..

Naposledy sa prietrž pocítila o víkende, ale nie v správnom čase.. Po prečítaní internetu som zistila, že Ibuprofen sa dá použiť na bolesť. To je to, čo nájdete na internete o ibuprofene a prietrži.

Ibuprofén, rovnako ako jeho analógy, sú pacientmi lepšie tolerované ako diklofenak sodný. Predovšetkým ich môžu užívať aj deti a tehotné ženy. Okrem toho majú rovnaký silný účinok ako diklofenak sodný.

Všeobecne platí, že tablety pomohli s ranou, a hneď nasledujúce ráno sa chrbát začal bolieť oveľa menej. A po pár dňoch som sa úplne pustil. Preto odporúčam.

Mohlo by vás zaujímať:

Ibuprofén na kýlu chrbtice

Osteochondróza bedrovej chrbtice je často komplikovaná prietržom. V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomocou komplexnej terapie zabrániť jeho ďalšiemu progresu.

Dôležitou úlohou v tomto je drogová liečba prietrže lumbálnej chrbtice..

Skupiny liekov na liečenie medzistavcovej prietrže

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • nehormonálne protizápalové lieky;
 • lieky proti bolesti;
 • Lieky na opravu chrupavky;
 • liečivá, ktoré znižujú svalové kŕče;
 • injekcie, ktoré obnovujú miestny krvný obeh;
 • komplex vitamínov skupín A, B, C.

Nehormonálne protizápalové lieky sú určené na zníženie zápalového procesu a bolesti. Analgetiká zvyšujú ich účinky.

Chondroprotektory sa označujú ako lieky, ktoré dokážu opraviť poškodené chrupavkové disky. Toto je pomerne bezpečná skupina liekov, najčastejšie vrátane spojivového tkaniva živočíšneho pôvodu. Chondroprotektory pre kýlu bedrovej chrbtice by sa mali používať dostatočne dlho, aby sa prejavil pozitívny účinok..

Svalovými relaxantmi je možné zmierniť svalové kŕče vo svaloch postihnutých prietržou. Angioprotektory pomáhajú zlepšovať miestny krvný obeh a začať proces regenerácie. Vitamíny B sa používajú na zvýšenie účinnosti angioprotektorov.

analgetiká

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce analgetiká:

Prášky v tejto skupine dokážu zastaviť bolesť, ale iba na krátky čas. Tieto lieky sa neodporúčajú na dlhú dobu kvôli vážnym komplikáciám a nežiaducim reakciám. Analgetiká majú veľký zoznam kontraindikácií, medzi ktoré patria:

 • gastritída a žalúdočné vredy počas exacerbácie;
 • krvácanie v gastrointestinálnom trakte;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • porucha krvácania;
 • bronchiálna astma.

Je potrebné poznamenať, že niektoré z liekov v tejto skupine sú nekompatibilné s nehormonálnymi protizápalovými liekmi.

Nehormonálne protizápalové lieky

Ako protizápalová terapia sa na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice predpisujú tieto lieky:

"Indometacín" je dostupný vo forme tabliet na orálne podávanie, ako aj vo forme masti a gélu na lokálnu aplikáciu. Droga pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal v postihnutých tkanivách..

Ako prostriedok na perorálne podanie nie je predpísaný pre ľudí trpiacich gastritídou a vredom v akútnom štádiu, srdcovým zlyhaním, vysokým krvným tlakom, vnútorným krvácaním a precitlivenosťou na hlavnú terapeutickú zložku - indometacín..
Neodporúča sa kombinovať liek s Diflunisalom, pretože riziko vnútorného krvácania v gastrointestinálnom trakte sa mnohokrát zvyšuje..

Ibuprofén je menej mierne protizápalové nehormonálne lieky. Je predpísaný na miernu bolesť a zápal. Liečivo sa môže použiť vo forme kapsúl, tabliet a gélu.

Má najväčší terapeutický účinok pri perorálnom podaní. Pacienti s bronchiálnou astmou a precitlivenosťou na kyselinu acetylsalicylovú sa musia zlikvidovať..

Pri hemofílii, zlyhaní obličiek a gastrointestinálnom krvácaní je Ibuprofen tiež kontraindikovaný.

„Diklofenak“ - účinný nástroj zo skupiny protizápalových liekov. Je dostupný vo forme tabliet, mastí a roztokov na prípravu injekcií.

Masť s kýlou môže byť použitá ako ďalší prostriedok na zvýšenie účinku. Diklofenak sa predpisuje, keď iné lieky nepreukážu potrebný výsledok. Má všetky rovnaké kontraindikácie ako vyššie opísané liečivá..

Skôr ako začnete užívať liek, musíte si pozorne prečítať pokyny, pretože liek má pri jeho užívaní mnoho krížových interakcií s inými liekmi a existuje veľký zoznam nežiaducich účinkov..

„Ortofén“ sa týka analógov „diklofenaku“, pretože obsahuje rovnaké prostriedky.

„Revmoxikam“, ktorého hlavnou účinnou látkou je meloxikam, sa používa na rovnaké účely ako lieky opísané vyššie. Liek má rôzne formy uvoľňovania: roztok, kapsuly, čapíky. Obsahuje podobný zoznam nežiaducich reakcií a kontraindikácií ako iné lieky v tejto skupine..

Preparáty pre křupavku

Na obnovenie chrupavky sa na prietrž bedrovej chrbtice predpisujú tieto lieky:

 • Chondroflex (kapsuly);
 • „Artronflex“ (forma tablety);
 • „Rumalon“ (riešenie);
 • Chondrolon (prášok na roztok);
 • Chondroxid (masť).

Chondroflex obsahuje glukozamín a chondroitín, zložky zodpovedné za tvorbu chrupavky. Je dobre kompatibilný s nesteroidnými protizápalovými liekmi, je však schopný znížiť biologickú dostupnosť semisyntetických penicilínov..

Chondroflex je zvyčajne dobre tolerovaný a zriedka spôsobuje vedľajšie účinky. Medzi jeho priame analógy patria Teraflex a HONDRONova.

„Artroflex“ obsahuje semisyntetickú aktívnu zložku hydrochloridu glukozamínu. Rovnako ako všetky chondroprotektory nie je toxický. Trvanie liečby závisí od závažnosti patológie a určuje ju priamo ošetrujúci lekár. Účinnosť lieku Artroflex je schopná zvýšiť diétnu terapiu a užívať komplex vitamínov.

„Rumalon“ je chondroprotektor, ktorý je k dispozícii vo forme injekčného roztoku. Uvoľňovacia forma určuje na rozdiel od chondroprotektorov, vyrobených vo forme tabliet a mastí, vysokú účinnosť liečivej látky. Hlavnou aktívnou biologickou zložkou je glykozaminoglykán, ktorý sa extrahuje zo spojivového tkaniva a kostnej drene hovädzieho dobytka. Priemerná doba liečby liekom Rumalon je 1 mesiac. Účinnosť liečby liekom môže trvať až rok.

"Chondrolon" je dostupný vo forme prášku na prípravu roztoku, ktorého hlavnou zložkou je glukozamín. Liek sa neodporúča na použitie s tromboflebitídou a zvýšeným krvácaním..

„Chondroxid“ je dostupný vo forme masti, ktorá obsahuje chondroitín. Používa sa ako doplnok k perorálnym prípravkom..

Svalové relaxanciá

V komplexe liečebnej terapie sa na prietrž predpisujú nasledujúce svalové relaxanciá:

„Midokalm“ s herniou pomáha odstraňovať patologický svalový tonus a kŕče. Droga pomáha urýchliť proces hojenia pacienta. „Midokalm“ s prietržou tiež pomáha zmierňovať bolesť, zvyšuje účinok analgetík a protizápalových liekov..

Použitie liekov je kontraindikované pri autoimunitných neuromuskulárnych patológiách. Zvyčajne je „Midokalm“ dobre tolerovaný, ale v niektorých prípadoch môže stále vyvolať výskyt alergických reakcií a spôsobiť hypotenziu. Analógom svalového relaxancia je tolperison.

„Baklosan“ je svalový relaxant, ktorého hlavným aktívnym terapeutickým prvkom je baklofén. Na rozdiel od Midokalmu má pôsobivý zoznam kontraindikácií, medzi ktoré patria: duševné poruchy, epilepsia, Parkinsonova choroba, žalúdočné vredy, neznášanlivosť laktózy. Tiež svalový relaxant v tejto skupine má veľa vedľajších účinkov, takže sa predpisuje menej často. Jeho priamym analógom je baklofén..

"Tizanil" sa týka svalových relaxancií, medzi ktoré patrí tizanidín. Liek má dobrú biologickú dostupnosť a rýchlo sa vstrebáva do krvi. Pri závažných poruchách funkcie pečene sa nepoužíva. Treba tiež poznamenať, že je úplne nekompatibilný s fluvoxamínom. Známou náhradou za svalový relaxant je Sirdalud.

Angioprotectors

Injekcie s liekmi, ako sú Pentoxifyllín, Actovegin, Trental, Flexital, pomáhajú spustiť proces rýchlejšej obnovy..

Lieky na prietrž v bedrovej časti tejto skupiny zvyšujú prietok krvi a zabezpečujú včasné dodávanie živín a kyslíka do poškodených tkanív, čo určuje ich význam pri liečbe..

Použitie angioprotektorov je nepraktické s infarktom myokardu, arytmiami a nízkym krvným tlakom.

vitamíny

Vitamíny na orálne podanie alebo na intramuskulárne podanie sa používajú ako doplnok k základnej liekovej terapii. Najobľúbenejšou drogou je Milgamma a jeho analógy: Vitagamma, Compligam B, Vitaxon. Obsahujú vitamíny B1, B6 a B12. Kontraindikácia pre ich prijatie je srdcové zlyhanie..

Alternatívne lieky

Ak vyššie uvedené lieky na liečenie medzistavcovej prietrže bedrového kĺbu nemali požadovaný účinok, predpisujú sa na liečbu glukokortikoidové lieky..

Jedným z najpopulárnejších je Diprospan a jeho náprotivok, Flosteron. Lieky patria k hormonálnym liekom získaným synteticky. Sú schopné na bunkovej úrovni potlačiť zápalový proces v postihnutých tkanivách. Hormóny tejto skupiny sa môžu použiť na intramuskulárnu injekciu a ako blokáda..

Na systémové mykózy nepoužívajte glukokortiódy. Takéto lieky sa používajú opatrne pri ochoreniach infekčnej a parazitárnej povahy, patológií srdcového systému, gastrointestinálneho traktu, endokrinného systému a vážnom poškodení pečene..

Glukokortikoidy môžu vyvolať množstvo nežiaducich účinkov z činnosti všetkých vnútorných orgánov, najmä pri dlhodobom používaní..

Počas exacerbácie s výraznými bolesťami sa tiež preukázalo, že pacient dostáva tricyklické antidepresíva, ktoré pomáhajú regulovať syndróm bolesti a zlepšujú emocionálny a duševný stav pacienta. Jedná sa o veľmi silné lieky s množstvom kontraindikácií a vedľajších účinkov. Sú predpísané výlučne lekárom a sú dostupné iba na lekársky predpis..

Podobné videá

V každom prípade by mala byť liečba kýly bedrovej chrbtice pod dohľadom odborníka a mala by obsahovať iba zoznam liekov, ktoré predpísal.

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je prietrž medzistavcových platničiek, ktorý lekári v nemocnici Yusupov považujú za prejav osteochondrózy. Keď pacient vstúpi na neurologickú kliniku, vyšetrí sa pomocou moderného vybavenia od popredných európskych, amerických a japonských výrobcov. Po analýze výsledkov výskumu je predpísané komplexné ošetrenie:

 • zmiernenie bolesti pri liekoch;
 • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
 • úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

Najskoršie a úplné odstránenie syndrómu bolesti zabraňuje fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečuje včasné spojenie motorickej terapie a zabraňuje tvorbe emocionálnych porúch. Pacienti majú šetrný režim, preto sa treba vyhnúť ostrým ohybom a bolestivým postojom. Liečba sa uskutočňuje na neurologickej klinike. Na zníženie intenzity bolesti lekári predpisujú odpočinok na lôžku, vkladajú ho do tvrdej postele so štítom pod matracom, predpisujú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá. Ak nie je možné hospitalizovať pacienta, zaisťuje imobilizáciu zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie polokorzety, korzety, pásy vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory..

Moderné prístupy k vymenovaniu NSAID pre medziobratlovú prietrž

„Zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta sú NSAID. Ovplyvňujú hlavné súvislosti v mechanizme rozvoja bolesti. Mechanizmus účinku liečiv je spojený s inhibíciou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Sú známe dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev prostredníctvom medziproduktov a COX-2 sa spája hlavne s rozvojom zápalu a vytváraním bolestivého impulzu..

„Klasické“ NSAID (ibuprofén, diklofenak, piroxikam a iné) inhibujú oba enzýmy. Z tohto dôvodu sa znižuje citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti, dochádza k protizápalovým účinkom a protidoštičkovým účinkom. Potlačenie COX-1 vyvoláva vývoj vedľajších účinkov NSAID:

 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • grganie;
 • ulcerózne erozívne lézie žalúdka;
 • gastrointestinálne krvácanie;
 • črevná obštrukcia;
 • zvýšiť krvný tlak.

Vedľajší účinok na gastrointestinálny trakt sa prejavuje pri požití tabliet a práškov obsahujúcich NSAID, ako aj pri použití liekov v injekciách alebo vo forme čapíkov. Z tohto dôvodu lekári v nemocnici Yusupov používajú NSAID u pacientov s patológiou tráviaceho traktu s opatrnosťou a obmedzením..

NSAID pre spinálnu prietrž

Zo všetkých „klasických“ NSAID používajú neurológovia najčastejšie lieky zo skupiny oxycam, ktoré sú derivátmi enolových kyselín, na medzistavcovú prietrž. Ksefokam rapid (lornoxicam) má výrazný analgetický účinok v dôsledku silnej inhibície COX, prostaglandín tlmiaceho účinku, zatiaľ čo stimuluje produkciu fyziologického endorfínu. Xefocam Rapid inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Sila protizápalových a analgetických účinkov xefocam rapid je lepšia ako indometacín a diklofenak. Nemá toxický účinok na orgány gastrointestinálneho traktu. Analgetický účinok xefocamu prevyšuje analgetický účinok narkotických analgetík (ketorolak, ketoprofén a tramadol), pričom závažnosť analgetického účinku sa blíži k opioidom..

Analgetický účinok lieku sa vyvíja do 20-30 minút po užití jednej tablety (8 mg) xefokamu rýchlo a trvá až 4 hodiny. Xefocam na rýchle zmiernenie silnej bolesti sa používa v priemernej dávke 8 až 16 mg. Pri užívaní lieku sa objavujú nežiaduce reakcie charakteristické pre NSAID. Z tohto dôvodu neurológovia v nemocnici Yusupov po 3 až 5 dňoch používania Xefocam Rapidu zrušia Xefocam a predpisujú NSAID s primárnym účinkom na COX-2 - selektívne inhibítory COX-2. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Movalis je selektívny NSAID. Kumulatívne riziko vzniku závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy, krvácanie) s Movalisom je výrazne nižšie ako pri diklofenaku a piroxikame. Analgetický účinok sa objaví do 45 minút - 1 hodinu po podaní liečiva a dosahuje maximum do tretieho alebo štvrtého dňa. Movalis sa uvoľňuje v tabletách a vo forme injekcie (15 mg meloxikamu je obsiahnutých v 1,5 ml roztoku na intramuskulárnu injekciu). To umožňuje kombinovanú terapiu. Neurológovia s medzistavcovou prietržou predpisujú pacientom 4 intramuskulárne injekcie Movalisu (jednu denne), následne pacientky užívajú liek 11x denne v tabletách s hmotnosťou 7,5 alebo 15 mg..

Nimesil (nimesulid) sa týka NSAID, ktoré selektívne blokujú COX-2. Liek v dávke 100 mg 2-krát denne je účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou. Nimesil sa vyrába v granulovanej forme, vďaka ktorej sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou, dobre sa rozpúšťa, rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu a má silný analgetický účinok. Po užití nimesilu po dobu 5 dní sa intenzita bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom znižuje, pri radikulopatii sa syndróm bolesti od desiateho dňa znižuje. Liek nemá významné vedľajšie účinky..

Neurológovia určujú načasovanie použitia analgetík a NSAID pri medzistavcovej hernii s intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia analgetického účinku. Na prevenciu bolesti nie sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, pretože v tomto prípade nie je preukázaná ich účinnosť a zvyšuje sa riziko komplikácií..

Lokálne použitie NSAID pre miechovú prietrž

Pacientom s herniou medzistavcových platničiek sú okrem toho predpísané NSAID vo forme krémov, mastí alebo gélov. Majú nasledujúce výhody:

 • relatívna jednoduchosť a bezpečnosť použitia;
 • slabo vyjadrený systémový účinok a v dôsledku toho výrazne menej závažné vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu;
 • zabezpečenie vysokej koncentrácie účinných látok v mieste aplikácie liečiva;
 • možnosť kombinovať do jedného liečiva niekoľko látok, ktoré sa líšia mechanizmom a smerom terapeutického účinku;
 • možnosť rozšírenej akcie.

V súčasnosti sa kombinované miestne NSAID široko používajú na liečenie medzistavcovej prietrže. Vďaka prítomnosti niekoľkých liečiv v kompozícii majú širšie spektrum účinku, čo prispieva k dosiahnutiu požadovaného farmakologického účinku. Pomocou rôznych kombinácií účinných látok lekári racionálne vyberajú liek pre rôzne kategórie pacientov v závislosti od vekových charakteristík tela..

Zloženie miestnych liekov, ktoré sa používajú na medziobratlovú herniu, zahŕňa nasledujúce NSAID: diklofenak a nimesulid. Sodná soľ diklofenaku má výrazný protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, pomáha znižovať opuchy tkanív, závažnosť bolesti a skracuje dobu obnovy funkcií poškodených medzistavcových platničiek. Nimesulid - NSAID, ktorý je selektívnym inhibítorom COX-2, ak sa aplikuje lokálne, je schopný preniknúť do pokožky v koncentrácii potrebnej na prejavenie jeho farmakodynamického účinku, čo sa prejavuje pozitívnym zmiernením bolesti.

Nise gel sa široko používa na liečbu miechy. Jeho účinok je spôsobený komplexným pôsobením štyroch aktívnych zložiek, ktoré tvoria liek: NSAID nimesulid, metylsalicylát, mentol, kapsaicín. Nise gel má komplexný účinok na rôzne časti mechanizmu rozvoja bolesti. Po nanesení gélu na pokožku pacient pociťuje pôsobením mentolu mierne ochladenie a zmiernenie bolesti. Kapsaicín lokálne zvyšuje prietok krvi, čo prispieva k uvoľňovaniu účinných látok a urýchľuje protizápalový proces. Nimesulid má analgetický účinok. Na protizápalovom procese sa podieľa metylsalicylát nimesulid.

Kombinovaný prípravok dolarénový gél (Nabros Pharma) obsahuje diklofenak sodný, mentol, metylsalicylát, ľanový olej. Prítomnosť ľanového oleja v géli Dolaren vám umožňuje vziať do úvahy fyziologické požiadavky starších ľudí. Hlavnou zložkou ľanového oleja je kyselina alfa-linolénová (etylester nenasýtenej mastnej kyseliny). Má antioxidačný a protizápalový účinok, podporuje rovnomerné prenikanie hlavných účinných látok, ktoré sú súčasťou lieku, chráni pred podráždením pokožky. Gel Dolaren s medzistavcovou prietržou sa používa do 21 dní. Starší pacienti sú predpisovaní v obvyklých dávkach: od 2 do 4 g gélu 3-4 krát denne.

Komplexná liečba medzistavcových prietrží

Pri kýle chrbtice neurológovia predpisujú pacientom svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií má dobrý terapeutický účinok. Znižujú závažnosť reflexného zvýšenia svalového tonusu. Pridanie svalových relaxancií k štandardnej terapii medzistavcových prietrží (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšiemu spätnému rozvoju svalového napätia, bolesti a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam, midokalm, sirdalud - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus..

Pri kýloch medzistavcových platničiek, zvlášť komplikovaných radikulopatiou, musia neurovedci v nemocnici Yusupov predpísať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu ciev a trombocytov pri vývoji patologického procesu: 1 pentoxifylín (0,4 g) 3x denne po dobu 3-4 týždňov., Pri užívaní retardovanej formy pentoxifylínu (vazonitová retard 600) sa účinná látka kontinuálne uvoľňuje a rovnomerne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín. To umožňuje pacientom užívať liek dvakrát denne. Ak je vazonitída zahrnutá v tradičnej komplexnej terapii medzistavcových prietrží, zlepšuje sa prietok krvi, mikrocirkulácia a trofizmus v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

Pri kýle chrbtice sa používajú prípravky kyseliny alfa-lipoovej (berlícia). Kyselina alfa-lipoová zlepšuje metabolizmus energie a znižuje oxidačný stres, inhibuje tvorbu a väzbu voľných radikálov, čo prispieva k obnoveniu bunkových membrán. Berlition posilňuje kapilárny prietok krvi, znižuje opuchy a obnovuje aktivitu sympatického spojenia autonómneho nervového systému. Po užití lieku sa symptómy radikulopatie znižujú, zvyšuje sa rýchlosť šírenia excitácie po nervových vláknach. Dávka Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku sa pacientom podáva po kvapkách počas 10 dní, potom sa uskutoční dlhodobá udržiavacia terapia liečivom v dávke 600 mg za deň (počas 2 až 3 mesiacov). Pacienti užívajú 1 tabletu 20 minút pred jedlom 2-krát denne.

Neurológovia v nemocnici Yusupov zahŕňajú aktovegín, ktorý má antioxidačnú, antihypoxickú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, v komplexnej terapii herniovaných diskov. Actovegin zvyšuje absorpciu kyslíka a glukózy. To pomáha zvyšovať energetický stav bunky, funkčný metabolizmus v neurónoch. Pod vplyvom liečiva sa významne zlepšuje penetrácia kyslíka do neurónových štruktúr..

Actovegin s medzistavcovými prietržami znižuje závažnosť hypoxie, edémov a porúch mikrocirkulácie v oblasti poškodeného koreňa, má neurotrofický účinok a prispieva k rýchlemu spätnému rozvoju príznakov rádikulopatie. Liečivo sa podáva intravenózne po kvapkách počas 10 dní. Následne pacienti prechádzajú na užívanie lieku vo vnútri (1 tableta 3-krát denne) po dobu 1 až 2 mesiacov.

V akútnom období silnej bolesti chrbta sa používa lokálny účinok:

 • trieť lokálne dráždivé masti;
 • komprimuje s 30–50% roztokom dimexidu a novokaínu;
 • blokáda hydrokortizónu a novokainu.

Lekári rehabilitačnej kliniky predpisujú fyzioterapeutické postupy: diadynamické prúdy, perkutánnu elektroanalgéziu, sínusové modulované prúdy, elektroforézu s novokainom. Rehabilitológovia vedú priebeh akupunktúry, laserovú terapiu. Ako ustupujú akútne udalosti, pacienti postupne zvyšujú motorickú aktivitu. Sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov chrbta, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, masáže.

Keď syndróm bolesti prechádza do chronického štádia, sú spojené lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu a antidepresíva. S cieľom získať radu od neurológa, pokiaľ ide o liečbu kýly chrbtice NSAID a inými drogami, dohodnite si stretnutie s neurológom v nemocnici Yusupov..

Kýla chrbtice (medzistavcové platničky) je chronické ochorenie s pravidelnými exacerbáciami. Bolesť sa môže objaviť pri náhlom pohybe alebo fyzickej námahe, preto je dôležité mať po ruke analgetikum. Ktoré lieky s kýlou chrbtice skutočne fungujú a ako ich používať - ​​to pochopíme podrobnejšie.

Príznaky choroby

Kýla je prasknutie vláknitého prstenca disku. Napriek závažným príznakom je možné ochorenie zvládnuť a prežiť celý život. Občas sa však nedá vyhnúť exacerbácii a potom sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť v oblasti poškodeného disku vyžarujúca pozdĺž nervu;
 • zvýšená bolesť pri pohybe;
 • znecitlivenie rúk alebo nôh, v závislosti od miesta prietrže.

Je to teda charakteristický symptóm patológie. Nie je ťažké odstrániť nepríjemné pocity, ale liečba niektorých tabletiek nestačí, je potrebný integrovaný prístup k problému.

Druhy a dávkové formy liekov

Predtým, než si vymyslíte, ako anestetizovať prietrž v chrbtici bedrovej chrbtice, musíte zistiť, aké lieky sú. Podľa formy uvoľnenia sú rozdelené do troch veľkých skupín:

 • tablety alebo kapsuly;
 • masti alebo gély;
 • injekcie.

Tablety sa líšia podľa skupín a účinných látok: protizápalové, analgetiká, kodeínové (narkotické) lieky. Prvé dve skupiny sa dajú ľahko kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, zástupcovia poslednej skupiny sú vydávaní iba na lekársky predpis a sú nebezpeční, preto sú vymenovaní vo výnimočných prípadoch.

Masti a gély sa tiež delia na tri typy: protizápalové (s anestetikom), otepľovanie, chladenie. Musíte si vybrať pokusom a omylom, pretože neexistuje univerzálna masť vhodná pre každého.

Injekcie sú analgetiká na intramuskulárne podávanie alebo blokovanie liekov, keď sa látka injikuje priamo do oblasti postihnutého disku. Blokáda robí iba lekár, pretože iba človek nemôže narkotizovať potrebný nerv.

Tablety proti bolesti

Najpočetnejšou, najpohodlnejšou a najobľúbenejšou skupinou liekov proti bolesti sú rôzne tabletky. Táto forma uvoľnenia má niekoľko výhod:

 • ľahké vziať v akomkoľvek prostredí;
 • nevyžaduje pomoc alebo lekársky zásah;
 • vždy po ruke;
 • nie je ťažké získať.

Výnimkou sú narkotické analgetiká alebo kodeíny. Táto skupina drog je nebezpečná, pretože je návyková. Pre samoliečbu sa nepoužíva, predpisuje ju iba lekár. Takýto liek sa navyše nedá kúpiť bez lekárskeho predpisu, pričom pohyb omamných analgetík je prísne regulovaný zákonom.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a analgetiká sa môžu používať samotné. Malo by sa poznamenať, že lieky, ktoré každý berie pre jednoduché lieky proti bolesti, tiež patria do skupiny NSAID. Rozdelenie na protizápalové tablety a analgetiká je podmienené skôr závažnosťou analgetického účinku ako zložkami prostriedku, pretože všetky patria do rovnakej skupiny..

Najpopulárnejšie a najpopulárnejšie drogy:

Tu sú nekomerčné (medzinárodné) názvy účinnej látky. Názov lieku môže byť rovnaký alebo rôzny v závislosti od výrobcu..

Ibuprofen je dostupný pod názvom Nurofen, Eurofast, Ibunorm, Ibuprom. Spôsob uvoľňovania - tablety a kapsuly. Všetky tieto liečivá obsahujú rovnakú účinnú látku v rovnakých dávkach, ale liečivá v kapsulách pôsobia rýchlejšie. Je pravda, že táto forma vydania je niekoľkonásobne drahšia..

Ibuprofen je účinný pri miernej bolesti. Bolavá bolesť chrbta úspešne ustupuje pol hodiny po užití tablety, ale tento liek sa nedokáže vyrovnať s akútnou bolesťou.

Diklofenak je liek číslo jedna na bolesti chrbta. Je to hlavne kvôli veľkému množstvu reklamy, takže každý vie o tejto účinnej látke. Droga účinne odstraňuje miernu bolesť, ale má niekoľko nevýhod:

 • negatívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu;
 • rýchla akcia (2-3 hodiny);
 • ospalosť a strata sily po užití.

Tieto nedostatky úspešne riešia modernejšie formy uvoľňovania liečiva - tablety s predĺženým účinkom alebo modifikovaným uvoľňovaním účinnej látky. Takéto prípravky obsahujú veľkú dávku aktívnej zložky, ktorá sa uvoľňuje postupne. Výsledkom je dlhodobý analgetický účinok počas 5 až 7 hodín. Príklady moderných liekov:

 • Diklak ID - dlhodobo pôsobiaci prostriedok;
 • Voltaren Retard - liek s predĺženým účinkom;
 • Gastrorezistentný Voltaren - tablety s menšou záťažou gastrointestinálneho traktu.

Nimesulid je ďalší rýchlo pôsobiaci liek proti bolesti. Dostupné vo forme tabliet a granúl na prípravu suspenzie. Pri kýle chrbtice je lepšie zvoliť vrecúško Nimesil alebo pevnosť Affida na základe nimesulidu. Obsah vaku sa musí rozpustiť v 100 ml vody a vypiť suspenziu. Analgetický účinok sa objaví po 15 - 20 minútach a trvá 6 hodín.

Keďže nevieme, ako anestetizovať vertebrálnu kýlu, odporúča sa venovať pozornosť tomuto konkrétnemu lieku. V prípade náhleho zhoršenia ochorenia je užitočné mať vždy vrecko na lieky proti bolesti..

Masti a gély

Prostriedky na vonkajšie použitie sú ešte jednoduchšie ako tablety:

 • s ťažkou bolesťou - NSAID;
 • s miernymi bolesťami na otepľovanie;
 • na prevenciu pri športe a fyzickej aktivite - prírodné prípravky.

Anestetiká vo forme mastí lumbálnej medzistavcovej prietrže obsahujú diklofenak alebo ketoprofén..

Lieky s diklofenakom by sa mali používať so stredne ťažkým až stredne ťažkým diskomfortom. Príklady liekov: Diclofenac-gel, Voltaren-gel, Dip-reelif.

Ketoprofen pomáha pri ťažkom nepohodlí dolných častí chrbta. Lieky na vonkajšie použitie založené na tejto látke - Ketoprofénový gél, Ketogel, Ketonal, Ultrafastin, Fastum-gel. Takéto prostriedky by sa mali využívať dvakrát denne. Gél alebo masť sa nanáša na postihnuté miesto a jemne sa trie.

Otepľovacie masti (kapsaicín, Nikoflex) a prírodné prípravky s hadím alebo včelím jedom (Apizartron, Viprosal) neodstraňujú bolesť, ale zlepšujú miestny krvný obeh a odstraňujú opuchy. Môžu sa používať spolu s tabletami, ale je lepšie kombinovať ich s liekmi proti bolesti..

Vstrekovanie a blokovanie

Lieky proti bolesti sa môžu podávať intramuskulárne. V domácnosti sa najčastejšie používajú ampulky Diclofenac. Táto forma podávania liečiva je veľmi rýchla, k úľave dôjde do 15 minút po injekcii..

Profesionálna hernia starostlivosť je novokainová blokáda. Injekcie podáva iba lekár. Liek sa vstrekuje do priestoru medzi postihnutými diskami alebo priamo do nervu pritiahnutého prietržou, čo vám umožňuje účinne odstrániť bolesť. Platnosť blokády - od niekoľkých dní do 2-3 týždňov.

Domáce opravné prostriedky

Tradičná medicína vie, ako bezpečne anestetizovať medzistavcovú prietrž, ak nie sú k dispozícii žiadne tabletky alebo masti. Doma sa môže bolesť zmierniť:

 • drvenie dolnej časti chrbta tinktúrou korenia;
 • horčica v postihnutej oblasti;
 • komprimovať z bielej kapusty;
 • tinktúry chrenu alebo cesnaku na alkohole.

Alkoholové tinktúry sa nanášajú na uterák a utierajú postihnutú oblasť. Po dolnej časti chrbta zabaľte 3-4 hodiny. Biela kapusta zmierňuje opuchy. Doma môžete na postihnutú oblasť pripevniť plachtu, zabaliť ju do šatky a nechať ju cez noc. Horčičné omietky nanesené na chrbát po dobu 5 minút na zvýšenie prietoku krvi a zníženie opuchu postihnutej oblasti.

Nedrogová liečba

Po zvládnutí anestézie prietrže doma by malo byť zrejmé, že lieky spôsobujú dočasný účinok a nevyliečia problém, ale jednoducho maskujú príznaky..

Zlepšenie celkového zdravotného stavu a prevencia progresie choroby je možné iba pomocou športu.

Pri kýle chrbtice je potrebné posilniť svalový korzet, zlepšiť elasticitu väzov a modelovať správne držanie tela, inak sa ochorenie bude pravidelne zhoršovať. Šport však môžete vykonávať iba bez exacerbácie, preto musíte najprv konzultovať s lekárom komplexnú liečbu. Okrem tabletiek a mastí liečba zahŕňa aj povinný priebeh masáže a fyzioterapie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
Mysli na toAkútna bolesť chrbta môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Môže to byť vyvolané problémami so svalmi alebo väzmi: podvrtnutie, kŕč, nadmerné napätie po tom, čo ste zdvihol niečo ťažké, neúspešne sa otočil, zostal dlhý čas v nepohodlnej, nútenej polohe..
Hernia bránice (skrátene „hernia POD“ alebo „HHP“) je časté ochorenie. Vyskytuje sa u 9% dospelých v mladom veku a takmer u 70% ľudí starších ako 70 rokov. Patológia často debutuje u tehotných žien: je dokázané, že každých 5 až 6 opätovných tehotenstiev trpí týmto ochorením..