loader

Hlavná

Žalúdok

Typy maternicových fibroidov: suberózne, submukózne, intramurálne

Na tieto otázky nie je možné jednoznačne odpovedať, pretože myómy sa líšia. Je dôležité pochopiť, kde sa uzol nachádza, ako rastie, aká je veľkosť a koľko takýchto uzlov je v maternici. Pokúsme sa pochopiť hlavné typy myómov a hovoriť o tom, ako ich liečiť.

Submukózne (submukózne) fibroidy maternice

Takéto uzly sú umiestnené pod sliznicou a rastú v maternicovej dutine. Submukózne myómy sú najnepríjemnejšie z hľadiska príznakov, pretože vedú k početným obdobiam, počas ktorých žena stráca veľa krvi, krvácanie z maternice, neplodnosť, potraty, predčasné pôrody..

Uzol malých rozmerov - priemer iba 2 až 3 cm môže viesť k závažným symptómom. Niekedy je krvácanie také silné, že žena musí byť hospitalizovaná a transfúzovaná krvou.

Chronické krvácanie so submukóznymi fibroidmi vedie k anémii. Charakteristické prejavy tohto stavu sú: bledosť, neustály pocit únavy a únavy, bolesti hlavy a závraty, dýchavičnosť, hučanie v ušiach, mdloby, búšenie srdca..

Subserózny myóm

Na rozdiel od submukóznych podmorských uzlov sú zvyčajne „tiché“. Môžu dosiahnuť veľké rozmery bez toho, aby spôsobili príznaky. Keď hovoríme o obrovských myómoch, veľkosti „melónu“ alebo „melónu“, zvyčajne ide o skryté uzly. Rastú smerom von do brušnej dutiny - existuje oveľa viac priestoru ako v maternicovej dutine.

Keď hlboký myomatózny uzol, ktorý môže byť umiestnený na prednej alebo zadnej stene maternice, dosiahne veľkú veľkosť, začne komprimovať susedné orgány: močový mechúr, konečník. Žena sa obáva častého močenia, zápchy.

Intramurálne myómy

Intramurálne alebo intersticiálne myómy maternice sa nachádzajú v hrúbke steny orgánov. Celkovo sú všetky uzly pôvodne intramurálne, bližšie k dutine alebo vonkajšiemu povrchu maternice, ale potom začínajú hlavne vyčnievať do dutiny maternice alebo smerom k dutine brušnej, v závislosti od charakteru rastu..

Kým intersticiálna myómy nedosiahne kritické rozmery, zvyčajne nespôsobuje príznaky. V budúcnosti to môže začať vyčnievať do maternicovej dutiny a viesť k krvácaniu maternice, ako sú napríklad submukózne uzliny.

Klasifikácia Medzinárodnej federácie pôrodníctva a gynekológie

Rozdelenie myomatóznych uzlov na tri odrody - submukózne, intramurálne a suberózne - je to trochu zjednodušená klasifikácia. V skutočnosti môžu fibroidy obsadzovať rôzne polohy a v rôznej miere vyčnievajú do maternicovej dutiny alebo do brušnej dutiny. Medzinárodná federácia pôrodníctva a gynekológie vyvinula špeciálnu klasifikáciu, aby pokryla všetky možnosti. V súlade s tým sa rozlišuje desať druhov fibroidov:

Submukózne uzly:

 1. Typ 0 - submukózny myóm na nohe, ktorý sa nachádza v dutine maternice.
 2. Typ 1 - uzol vyčnieva do dutiny maternice viac ako polovica.
 3. Typ 2 - uzol vyčnieva do dutiny maternice o menej ako polovicu.

Iné typy:

 1. Typ 3 - intramurálny myóm, ktorý nevyčnieva do dutiny maternice, ale prilieha k jeho sliznici.
 2. Typ 4 - intramurálny myóm, ktorý sa nachádza v hrúbke svalov.
 3. Typ 5 je intramurálny suberózny uzol, ktorý vyčnieva z vonkajšej strany na povrch maternice o menej ako polovicu..
 4. Typ 6 - intramurálny suberózny uzol, ktorý vyčnieva z vonkajšej strany na povrch maternice o viac ako polovicu.
 5. Typ 7 - podkožný uzol na nohe, ktorý je úplne nad povrchom maternice.
 6. Typ 8 - myóm, ktorý má špecifickú lokalizáciu (napríklad v cervikálnej oblasti).
 7. Hybridné uzly, ktoré ovplyvňujú sliznicu maternice a jej vonkajší povrch. Sú označené dvoma číslicami..

Klasifikácia podľa počtu fibroidov

V závislosti od počtu uzlov sa rozlišujú tri typy fibroidov:

 1. Single - 1-2 uzly, ktoré môžu mať rôzne veľkosti.
 2. Multiple. Zistilo sa viac ako 3 uzly. Liečba zvyčajne pomáha zmierňovať príznaky, ale často je nemožné odstrániť všetky myómy a niektoré z nich sa postupom času môžu značne zvýšiť..
 3. Zmiešané. Existuje veľa fibroidov, ale aspoň jeden z nich je veľký a dominantný. Napríklad je možné diagnostikovať viacnásobný myóm s veľkým skrytým uzlom. Môže sa odstrániť, ale v budúcnosti môže ďalší uzol silno rásť. Mnohopočetné a zmiešané myómy predstavujú zvlášť veľký problém u žien v reprodukčnom veku až do vzniku menopauzy, pretože pohlavné hormóny prispievajú k rastu uzlín..

Na ktorých fibroidoch je potrebné pracovať?

Ženy sa obávajú potreby chirurgického zákroku a toho, či bude možné zachrániť maternicu, aké sú optimálne veľkosti submukóznych fibroidov maternice na chirurgický zákrok.

V skutočnosti veľkosť nie je taká dôležitá ako niektoré iné faktory. Hlavné indikácie liečby:

 • Myóm spôsobuje problémy: krvácanie, potraty, neplodnosť, zhoršené močenie a zápcha, zvýšenie brucha..
 • Žena chce otehotnieť, ale uzol môže svojou veľkosťou a umiestnením zabrániť tehotenstvu a spôsobiť budúcim matkám a plodom určité problémy..
 • Uzol rastie podľa údajov z 2 - 3 ultrazvuku, ktorý sa vykonáva v intervale 4 až 6 mesiacov.

Predtým (niektorí gynekológovia sa stále držia tejto taktiky) boli všetky tieto ženy kandidáty na chirurgický zákrok. Ak sa ukázalo, chirurg odstránil iba myóm, inak - odstránil celú maternicu.

V súčasnosti existuje menej invazívny spôsob liečby fibroidov maternice - embolizácia maternicovej artérie (EMA)..

Počas procedúry lekár zavádza malým vpichom do kože do cievy, ktorá napája uzol, špeciálny katéter, cez ktorý dodáva embolizujúci liek. Ten blokuje lúmen ciev, myóm prestáva prijímať kyslík, umiera a premieňa sa na spojivové tkanivo.

Embolizácia maternicových tepien je indikovaná pre väčšinu žien s myomatóznymi uzlinami, umožňuje vám uložiť maternicu, otehotnieť a v budúcnosti znášať tehotenstvo. Kontaktujte nás a získajte viac informácií o tomto ošetrení..

Ako liečiť intramurálne myómy maternice

Maternicové myómy sú častým ochorením žien po celom svete. Je to benígny nádor, ktorý môže spôsobiť veľké nepohodlie. Diagnóza „intramurálnych fibroidov maternice“ naznačuje, že nádor je v strednej svalovej vrstve.

V niektorých prípadoch je v rôznych častiach svalového tkaniva maternice vytvorená jedna alebo viac uzlov. Ďalšou možnosťou rozvoja choroby je vytvorenie mnohých tuleňov na jednom mieste, vzájomne prepojených.

Čím silnejší nádor rastie, tým závažnejšie ovplyvňuje stav maternice a susedných orgánov.

V pozitívnom výsledku hrá dôležitú úlohu presná diagnóza, včasná a správne vybraná liečba.

príčiny

Lekárska veda ešte presne neurčila, prečo sa v ženskom tele svalové tkanivo maternice začína degenerovať a mení sa na uzly. Vedci sa zatiaľ zhodli na tom, že v každom jednotlivom prípade dochádza k rozvoju patológie pod vplyvom rôznych faktorov. Hlavné príčiny maternicových myómov sú:

 1. Nadbytok estrogénu. Hormonálne abnormality sa zvyčajne uvádzajú ako prvé na takýchto zoznamoch. Pri skúmaní choroby vedci zistili, že počas menopauzy sa uzlové bunky postupne rozpúšťajú. Hormonálne lieky okrem toho určite ovplyvňujú rast maternicových fibroidov. Ak sú správne vybrané, veľkosť nádoru sa zmenší..
 2. Mechanické poškodenie. Vonkajšia interferencia v štruktúre svalového tkaniva maternice môže spôsobiť degeneráciu týchto buniek. Poznamenáva sa, že intramurálne fibroidy sa často tvoria po rôznych operáciách na ženských reprodukčných orgánoch, vrátane potratu a kyretáže..
 3. Choroby žien. Tvorba tuleňov v maternici je niekedy spojená so zápalovými procesmi. Tvorba nádoru sa tiež často pripisuje erózii, polypom a endometrióze..
 4. Nezdravý životný štýl. Všeobecne sa uznáva, že výživa, životné prostredie a zlé návyky zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji intramurálnych fibroidov..
 5. Chronické choroby Vedci zistili súvislosť medzi obezitou a cukrovkou s tvorbou maternicových fibroidov u žien.
 6. Stres. Predpokladá sa, že nadmerná excitácia nervového systému môže podnietiť vývoj fibroidov.
 7. Dedičnosť. Zistilo sa, že predispozícia k vzniku choroby sa často prenáša z matky na dcéru.

Vzhľadom na posledný z týchto faktorov by mala žena, ktorá zažila myómy maternice, pravidelne kontrolovať svoju dcéru. Stojí za to začať s dospievaním.

symptomatológie

Tvorba intramurálneho uzla v maternici nie je vždy sprevádzaná zjavnými znakmi. Veľa záleží na počte a veľkosti nádorov. Žena musí starostlivo sledovať svoj reprodukčný systém a určiť prebiehajúce zmeny vo svojej práci. Prítomnosť benígnych pečatí vo svalovom tkanive maternice môže naznačovať nasledujúce príznaky:

 • ťažké a dlhotrvajúce menštruačné krvácanie;
 • krvácanie uprostred cyklu;
 • pocit tesnosti v dolnej časti brucha;
 • bolesť v maternici, siahajúca až k spodnej časti chrbta a niekedy aj k nohám;
 • časté močenie;
 • preťaženie tekutín v dolných končatinách v dôsledku zhoršeného toku lymfy;
 • problémy s pohybom čriev;
 • intenzívna bolesť počas menštruácie;
 • neschopnosť otehotnieť.

Aké zmeny sú spôsobené intramurálnymi fibroidmi maternice, sú ovplyvnené ich umiestnením, veľkosťou a rýchlosťou proliferácie.

Žena, ktorá nie je podrobená pravidelnému vyšetreniu u špecialistu, je vystavená riziku, že bude mať pokročilú formu choroby a jej komplikácie..

komplikácie

Intramurálny maternicový myóm nie je malígny nádor, ale liečba by sa nemala oneskoriť. Ženy sa s tým v žiadnom prípade neponáhľajú, ak nemajú nepríjemné príznaky. Musia však pochopiť, že maternicové myómy bez riadneho zásahu často postupujú. Znaky opísané vyššie sa postupne objavujú, môžu sa objaviť vážne komplikácie..

Nedostatok včasnej liečby ohrozuje začiatok procesu smrti nádorových buniek. V tomto prípade dochádza k závažnej otrave tela toxínmi a vyžaduje sa okamžitá hospitalizácia. Okrem toho sa u žien môže vyvinúť anémia spôsobená ťažkým krvácaním, ktoré je príznakom choroby..

Intramurálne myómy a tehotenstvo

Ženy plánujúce tehotenstvo sa musia podrobiť vyšetreniu vopred, aby sa vylúčila prítomnosť maternicových myómov. Ak sa zistí, je potrebné prijať opatrenia na vyliečenie pred počatím, inak sa môžete počas tehotenstva stretnúť s nežiadúcimi dôsledkami..

V niektorých prípadoch je žena schopná otehotnieť a porodiť dieťa s touto diagnózou bez problémov. Niekedy po narodení nádor ustúpi. Existuje však vysoké riziko takýchto komplikácií:

 • krvácajúci;
 • placentárna nedostatočnosť;
 • skorý nástup pôrodu;
 • spontánny potrat.

Hrozba potratu u žien trpiacich maternicovými fibroidmi je asi 50%. Našťastie choroba v podstate pokračuje bez akýchkoľvek komplikácií. V každom prípade musí žena podstúpiť všetky potrebné testy a predpísanú liečbu. Ak sa vyskytnú komplikácie, odporúča sa okamžitá hospitalizácia..

diagnóza

Počiatočná detekcia nádoru vo svalovom tkanive maternice sa zvyčajne vyskytuje počas štandardného gynekologického vyšetrenia. S pomocou zrkadla môže špecialista vidieť myóm takmer kdekoľvek. V niektorých prípadoch nie je pečať tak jednoduchým spôsobom viditeľná, aj keď na ňu existujú príznaky. V každom prípade je predpísaná ďalšia štúdia pomocou účinných metód na objasnenie diagnózy..

Transvaginálne vyšetrenie

Tento typ diagnózy sa vykonáva pomocou ultrazvukového žiarenia. Počas procedúry pacient sedí v gynekologickom kresle a senzor prístroja sa zavedie cez vagínu. Táto technika je pri štúdii fibroidov účinnejšia ako vyšetrenie s pohybom senzora cez brucho. Výsledkom je presná lokalizácia, veľkosť a hustota nádoru.

Ultrazvuk je vysoko informatívna diagnostická metóda, ktorá sa často používa v gynekológii. Je k dispozícii každému pacientovi, pretože je lacný a vykonáva sa v mnohých nemocniciach. Ultrazvukové žiarenie je pre človeka úplne neškodné, a preto sa jeho vyšetrenie môže vykonávať pri akejkoľvek frekvencii. Neexistujú žiadne kontraindikácie tejto techniky. Okrem počiatočnej diagnózy sa ultrazvuk používa na sledovanie zmien počas liečby.

hysteroskopia

Hysteroskopia je metóda dodatočnej diagnostiky. Je to invazívny postup, ktorý má množstvo kontraindikácií. Vykonáva sa pomocou hysteroskopu vybaveného kamerou, ktorá sa zavádza do maternice cez vagínu. Metóda so 100% presnosťou určuje submukózne fibroidy maternice.

Pred vyšetrením sa do krčka maternice vstrekne anestetikum. Obrázok z kamery sa okamžite prenesie na monitor. Po zistení podozrivého miesta môže lekár vykonať biopsiu, to znamená odobrať kus tkaniva s hysteroskopom na podrobné vyšetrenie. Diagnóza a liečba fibroidov maternice sa teda v niektorých prípadoch môže uskutočňovať súčasne..

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI)

MRI v štúdii intramurálnych fibroidov maternice často hrá nevyhnutnú úlohu. Táto diagnostická metóda je predpísaná v záverečnom štádiu vyšetrenia, keď predchádzajúce metódy nedali jasný opis choroby. MRI umožňuje určiť presnú polohu, veľkosť a typ výsledných uzlov. Zisťujú sa tesnenia dokonca aj niekoľko milimetrov..

Na kontrolu zdravotného stavu maternice pomocou magnetickej rezonancie je predpísaná MRI panvy. Ďalej je možné vyhodnotiť stav močového, lymfatického a obehového systému, čriev, vaječníkov a vagíny..

Táto vyšetrovacia metóda je veľmi informatívna, pretože ukazuje orgány vo vrstvených častiach. Počítačový program spája jednotlivé snímky do jedného obrázka a vytvára trojrozmerný model. Nevýhodou magnetického rezonancie je použitie röntgenových lúčov. Toto obmedzuje frekvenciu diagnostiky a počet ľudí, ktorým sa môže ukázať. MRI sa teda nepredpisuje tehotným ženám a deťom, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné..

Intramurálna liečba fibroidov

Žena s intramurálnym myómom maternice by sa mala v plnej miere spoliehať na skúsenosti ošetrujúceho lekára. Pri vytváraní liečebnej stratégie bude nevyhnutne brať do úvahy také vlastnosti choroby:

 • veľkosť, lokalizácia a intenzita rozvoja zhutňovania;
 • symptómy patológie;
 • sprievodné choroby;
 • vek ženy.

Vek pacienta je pre lekára zaujímavý kvôli skutočnosti, že niektoré liečebné metódy neumožňujú zachovať reprodukčnú funkciu. Názor ženy na túto otázku je tiež významný..

Hormonálna terapia

Po starostlivom preštudovaní hormonálneho pozadia pacienta môže lekár predpísať lieky na jeho korekciu. Takáto liečba sa považuje za klasickú, môže zastaviť rast intramurálnych fibroidov maternice a dokonca začať proces jej znižovania. Metóda je účinná v prípade malých nádorov..

Hormonálna terapia by sa mala vykonávať veľmi opatrne, pretože ďalšie poruchy v tomto systéme môžu viesť k zhoršeniu problému alebo výskytu iných porúch v tele. Hlavnou úlohou vo väčšine prípadov liečby maternicových fibroidov je potlačenie tvorby hormónu estrogénu.

Chirurgické metódy

Chirurgická liečba intramurálnych maternicových fibroidov sa predpisuje v extrémnych prípadoch, keď sa vyskytuje alebo nereaguje na hormonálnu liečbu. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. Embolizácia nie je plnohodnotnou operáciou a spočíva v zbavení myómu prísunu krvi. Do ciev, ktoré živia nádor, sa zavádzajú špeciálne gule, ktoré zastavujú tok krvi. Myoma bez výživy zmenšuje svoju veľkosť na polovicu. Procedúra neovplyvňuje stav celej maternice. Nie je potrebné žiadne ďalšie ošetrenie.
 2. Myomektómia - odstránenie nádoru maternice pri zachovaní funkcie orgánov. Operácia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi: cez brušnú dutinu pomocou špeciálneho nástroja (laparoskopická metóda) alebo ručne (metóda laparotómie) a pomocou krčka maternice. Po roku si môžete naplánovať tehotenstvo.
 3. Hysterektómia - úplné odstránenie maternice. Na takúto operáciu sa používa v prípade veľkých rozmerov uzlov (viac ako 5 cm) alebo krvácajúcich fibroidov, pravdepodobnosť, že sa nádor stane malígnou formou. Dôsledkom hysterektómie je strata plodnosti. V budúcnosti je zdravie ženy neustále podporované hormonálnymi drogami.

fyzioterapia

Niektoré fyziologické postupy pomáhajú zastaviť rast intramurálnych fibroidov maternice, vyrovnať sa s ťažkým krvácaním, normalizovať hormóny a zlepšiť pohodu. Medzi nimi:

 • elektroforéza - účinná v prítomnosti malého nádoru v maternici s pomalým rastom;
 • magnetoterapia - znižuje hladinu estrogénu a pomáha vyrovnať sa so stresom, ktorý hrá veľkú úlohu pri zvyšovaní nádorov maternice;
 • jódovo-brómové a radónové kúpele - určené na vytvorenie hormonálneho pozadia a posilnenie imunity.

Ľudové lieky

Nestojí za to úplne sa spoliehať na alternatívne metódy liečby myómy maternice. Ale ako doplnok k hlavnej terapii sú celkom použiteľné. Ľudia používajú veľa prostriedkov na boj proti nádorom v maternici, z ktorých najobľúbenejšie sú:

 • odvar ľanu;
 • zemiaková šťava;
 • tinktúra materskej mladiny;
 • propolisová tinktúra;
 • odvar z borovicovej maternice, lopúcha;
 • suchozemská tinktúra.

Každý liek má preukázaný rozvrh príjmu a zoznam kontraindikácií. Pred použitím ľudových receptov na liečbu intramurálnych fibroidov maternice sa poraďte s lekárom.

prevencia

Preventívne opatrenia proti intramurálnym maternicovým myómom úzko súvisia s príčinami jeho vývoja. Žena by sa mala vyhnúť potratom, ktoré negatívne ovplyvňujú hormóny. Odborníci odporúčajú rodiť vo veku 20 až 30 rokov. Ak je to možné, mal by sa znížiť negatívny vplyv na životné prostredie a stres..

Každá žena by mala navyše starostlivo zvážiť svoje zdravie - pravidelne sa podrobiť vyšetreniu a včas liečiť zápal v urogenitálnom systéme. Obzvlášť opatrne musíte ženy počúvať po 30 rokoch..

recenzia

Obrovské množstvo žien čelí vo svojom živote intramurálnym fibroidom maternice. Niektorí z nich dobrovoľne zdieľajú svoje skúsenosti, vlastnosti predpísanej liečby a výsledok.

Podľa výsledkov ultrazvuku som našiel uzlík v maternici s veľkosťou 12 mm. Na konzultácii lekár uviedol, že je to benígna formácia, ktorá nebude zasahovať do počatia a pôrodu. Okrem toho dodal, že po pôrode sa dokáže vyriešiť sám. Liečba nebola predpísaná..

olga

Nie je to tak dávno, čo sa začala menopauza a myóm sa začal postupne znižovať. Dúfam, že čoskoro úplne zmizne.

Natalya

Pred viac ako rokom bolo odstránených niekoľko uzlov v maternici. Najväčší z nich mal priemer 6,5 cm Po aplikácii laparoskopickej metódy zostali na žalúdku tri malé diery. Po 6 mesiacoch otehotnenia je všetko v poriadku.

Oksana

Po potrate sa u mňa zistil maternicový fibroid s priemerom 3,5 cm. Lekár povedal, že to bol malý nádor. Dostal som od neho odporúčania, aby som robil ultrazvuk každých 6 mesiacov, aby som sledoval situáciu, nekúpal sa na slnku, nenavštívil kúpeľňu. Tehotenstvo bolo predpísané ako „liečba“.

ľalia

záver

Intramurálne myómy maternice - časté ochorenie žien, ktoré sa vyskytuje na celom svete. Experti majú dva spôsoby riešenia patológie - hormonálne a chirurgické. Niektoré fyziologické postupy a ľudové recepty môžu pomôcť pri uzdravení. Kvôli nestabilite hormonálneho systému ženského tela musí každý zástupca spravodlivého pohlavia neustále sledovať svoju výkonnosť a vyhnúť sa faktorom, ktoré ju negatívne ovplyvňujú..

Intramurálne myómy maternice

Maternicové myómy sú benígny novotvar. Toto je najbežnejšie gynekologické ochorenie u žien starších ako 30 rokov (diagnostikuje sa u približne tretiny všetkých pacientov).

Častejšie ako iné typy myómov sa vyskytuje intramurál - vytvára sa v myometrii (svalová vrstva maternice). V posledných rokoch sa toto ochorenie významne „omladilo“, čo prikladá mimoriadny význam včasnému odhaleniu tejto patológie. Vykonajte vyšetrenie v Multidisciplinárnom lekárskom centre Best Clinics - čím skôr sa zistí skorší myóm, tým ľahšie sa lieči.

Aké sú príznaky intramurálnych fibroidov maternice??

Znaky tohto ochorenia do značnej miery závisia od veľkosti novotvaru, jeho umiestnenia a smeru, ktorým rastie..

Malý fibroid sa nemusí objaviť vôbec a objaví sa náhodou pri rutinnom vyšetrení gynekológa. Príznaky choroby sú často dosť nejasné, takže žena to vníma ako variant normy. Intramurálne fibroidy sú asymptomatické, až kým nádor nedosiahne veľkosť, pri ktorej začne komprimovať susedné orgány.

Živé symptómy sa pozorujú v prítomnosti submukózy (vyvíja sa hlboko v maternici a je to najvzácnejší typ fibroidov) a suberóznych myómov (rastie smerom von do panvovej dutiny z vonkajšej strany maternice)..

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prítomnosť intramurálnych fibroidov maternice:

 • ťažká menštruácia;
 • nepravidelná menštruácia;
 • krvácanie alebo špinenie uprostred menštruačného cyklu.

Nádor sa vyvíja pomerne pomaly, takže jeho ďalšie príznaky sa objavujú postupne, ako sa deformuje maternicová dutina:

 • bolesť v dolnej časti brucha alebo na spodnej časti chrbta;
 • „Rozdrví“ žalúdok (jasný príznak podkožných myómov);
 • ťažkosti s močením, vyprázdňovaním;
 • rast brucha.

zásoby

Komplikácie intramurálnych fibroidov maternice

Aj keď fibroidy v skorých štádiách pacienta neobťažujú, nemali by sa brať na ľahšie možné dôsledky tohto ochorenia. Pri neprítomnosti včasnej liečby môže dôjsť k nádorovej nekróze (pacientka trpí akútnou bolesťou, má výrazné zvýšenie teploty a príznaky intoxikácie tela) a zhoršenou funkciou susedných orgánov v dôsledku ich výraznej kompresie. Takéto stavy si vyžadujú okamžitú hospitalizáciu pacienta a okamžitý chirurgický zákrok..

Čo môže spustiť vývoj intramurálnych fibroidov maternice?

Svalová vrstva maternice je jej najrozsiahlejšia oblasť, takže najčastejšie je to ten, kto trpí faktormi, ktoré spôsobujú rast nádoru. Tento nádor je vždy závislý od hormónov - pod vplyvom estrogénu sa bunky hladkého svalstva začnú nesprávne deliť.

Toto sú hlavné príčiny tohto ochorenia:

 • dedičnosť;
 • nestabilné hormonálne pozadie;
 • menštruačné nepravidelnosti;
 • trauma maternice (potrat a potrat, chirurgický zákrok, traumatický pôrod);
 • zápalové procesy v maternici (endometritída, adnexitída), erózia a polypy;
 • endokrinné choroby;
 • vysoký krvný tlak;
 • nepravidelný sexuálny život;
 • stres
 • použitie vnútromaternicových zariadení;
 • dôležitý je aj životný štýl ženy a jej výživa.

Liečba intramurálnych fibroidov maternice

Táto patológia sa v každom prípade vyvíja individuálne, takže forma liečby sa vyberá iba na základe výsledkov úplného vyšetrenia pacienta..

Prioritou je vždy zachovanie reprodukčnej funkcie ženy. Ak je nádor malý (do 2 cm), gynekológovia odporúčajú jeho sledovanie len sledovať - ​​na to je potrebné, aby sa pacient podrobil pravidelným preventívnym vyšetreniam (dvakrát ročne). V prípade tehotenstva pod vplyvom hormónov sa myóm môže výrazne znížiť. S tendenciou nádoru rásť, má zmysel ho odstraňovať.

 • Ženy plánujúce tehotenstvo sú predpísané konzervatívnou myomektómiou (v tomto prípade je odstránený iba nádor) laparoskopickým prístupom. Špecialisti Best Clinics používajú na takéto operácie najnovšie vybavenie: napríklad bezdrôtový ultrazvukový disektor SONICISION. Vďaka nemu sú možné operácie s minimálnou stratou krvi - zariadenie je navrhnuté na jemné oddelenie tkanív, pri ktorom nie sú poškodené cievy a nervy.
 • S rastom nádoru vo vnútri maternice sa operácia vykonáva pomocou hysteroskopu - zavádza sa prostredníctvom vagíny a krčka maternice do dutiny.
 • Bohužiaľ, veľké nádory nemôžu byť odstránené pomocou vyššie opísaných spôsobov. Pacientovi je predpísaná hormonálna terapia na potlačenie rastu nádoru a zmenšenie jeho veľkosti, po ktorej sa obvyklá operácia vykonáva šetrnými metódami..
 • Veľmi veľké fibroidy, ktoré nie sú prístupné na zníženie ich hormonálnou terapiou, sa odstránia laparotómiou - chirurgickým zákrokom s veľkým rezom. Po tom budete musieť byť sledovaní lekárom niekoľko dní. Na klinikách Best Clinics je k dispozícii nemocnica, kde bude pacient po takejto operácii schopný získať všetku potrebnú lekársku starostlivosť.

Tehotenstvo a intramurálne myómy maternice

Prítomnosť benígneho nádoru a tehotenstvo sa vzájomne nevylučujú. Ak myóm významne nezmenšuje maternicovú dutinu a nepozoruje sa rast nádoru, môže dôjsť k tehotenstvu, pokračovať normálne a pôrod bude úspešný..

Počas tehotenstva je dôležité vziať do úvahy umiestnenie myómov. Ak sa tehotenstvo nachádza v blízkosti placenty, existuje riziko jej prerušenia, ako aj vysokého rizika vnútromaternicovej infekcie plodu a nedostatočného príjmu živín. Z tohto dôvodu nastávajúca matka často podstúpi ultrazvuk maternicovej dutiny: aby sa predišlo možným komplikáciám a aby sa v prípade ich výskytu okamžite odstránila..

V prípadoch, keď myózny uzol rastie rýchlo, nádor môže interferovať s pôrodom, prenatálnym krvácaním v dôsledku odtrhnutia placenty alebo sa vyvinie akútna hypoxia (nedostatok kyslíka) plodu, je tehotnej žene predpísaná operácia na odstránenie myómu. V ostatných prípadoch lekári uprednostňujú myomektómiu po pôrode.

Lekári v kategórii najvyššej kvalifikácie prijímajú na najlepšie kliniky - majú bohaté skúsenosti s liečbou akýchkoľvek myómov maternice. Na úvodnú skúšku sa môžete prihlásiť na našej webovej stránke alebo si môžete objednať spätný hovor.

Maternicové myómy

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicová štruktúra

 • vonkajší (serózny, perimetrický);
 • stredné (svalové, myometrické, intersticium);
 • vnútorné (sliznice, endometria).

Myóm sa vytvára v myometrii, takže jeho štruktúra si zaslúži podrobnejšiu úvahu. Svalová vrstva pozostáva výlučne z hladkých myocytov v kombinácii s pojivovým tkanivom. V závislosti od smeru vlákien sa oddeľujú tri vrstvy myometria. Vonkajší a vnútorný majú pozdĺžnu orientáciu vlákien a najsilnejší stredný kruh. Zaisťuje kontrakciu maternice, preto dosahuje maximálnu hrúbku v krčnej oblasti. Táto vrstva je aktívne zásobovaná krvou, pre ktorú sa niekedy nazýva vaskulárne.

 • krčka maternice je spodná zúžená časť prechádzajúca do vagíny;
 • telo maternice je hlavnou časťou;
 • spodná časť maternice - horná kupola orgánu medzi miestami, kde maternicové trubice vstupujú do maternice.

Maternicové myómy: príčiny

 • Porušenia menštruačného cyklu, ktoré sú sprevádzané nerovnováhou pohlavných hormónov. V tomto prípade by sa mala venovať pozornosť nielen trvaniu a stabilite cyklu, ale aj silnému krvácaniu, bolesti počas menštruácie. Všetky tieto príznaky môžu byť príznakom hormonálneho zlyhania alebo už objaveného fibroidu;
 • Ukončenie tehotenstva (umelé a spontánne potraty);
 • Climax - je dokázaný nárast výskytu fibroidov v menopauze a v neskorom reprodukčnom období, čo súvisí s reštrukturalizáciou tela v súvislosti s dokončením reprodukčnej funkcie;
 • Stres často spôsobuje poruchu mnohých endokrinných žliaz (vaječníky, nadobličky, štítna žľaza)..
Pravidelný sexuálny život je tiež dôležitý. Ak nie je k dispozícii, zvyšuje sa pravdepodobnosť vývoja myómov. Sexuálne vzťahy bez orgazmu sa tiež považujú za rizikový faktor pre rozvoj fibroidov u žien. Dôvodom je skutočnosť, že po pohlavnom styku pretrváva žilové preťaženie a ak sa táto situácia mnohokrát opakuje, vytvárajú sa podmienky na vznik nádoru..

Zhromaždením anamnézy lekár rozhodne, v akom veku sa začala menštruácia. Ich neskorý nástup je príznakom možnej hormonálnej nerovnováhy a vyššieho rizika vzniku myómov. Neschopnosť otehotnieť alebo mať dieťa často tiež naznačuje hormonálnu nerovnováhu..

 • Časté zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, najmä maternice (endometritída);
 • Endometriálna trauma s možným poškodením hlbších vrstiev (diagnostická kyretáž, lekársky potrat, chirurgický zákrok);
 • Maternicovej endometriózy (adenomyózy);
 • Používanie vnútromaternicových zariadení;
 • Ochorenia iných orgánov a systémov: arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus, zmeny hladiny hormónov štítnej žľazy;
 • Obezita a fyzická nečinnosť;
 • Genetická predispozícia;

Maternicové myómy: patogenéza

Klasifikácia maternicových myómov

 • Subserózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený na povrchu myometria pod pobrušnicou.
 • Intersticiálne (intramurálne) fibroidy maternice - uzol v hrúbke myometria. Tento typ myómy je najbežnejší a predstavuje viac ako polovicu prípadov choroby. Oddelene sa izolujú intersticiálne maternicové myómy s centripetálnym rastom, ktoré rastú v dutine maternice a menia svoje obrysy..
 • Submukózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou, môže vyčnievať do dutiny maternice, čo vedie k jeho zúženiu. Keď hovoríme o myóme vo vnútri maternice, znamenajú submukózny uzol. Toto je najvzácnejší typ myómy.
 • Cervikálne fibroidy (krčka maternice);
 • Myóm tela maternice (telesný).

Najčastejšie sa zistí intersticiálny myóm tela maternice. Zriedkavo sa vyskytujú atypické formy leiomyómu: zadný krčný (retrocervikálny), paracervikálny (paracervikálny), predcervikálny, retroperitoneálny, supraperitoneálny, vzájomne prepojený (intraligamentárny)..

 • Fibrómy nodulárnych materníc - typické, hladké myocyty tvoria zaoblené uzly rôznych veľkostí. Môže byť jednoduchý a viacnásobný.
 • Difúzna forma maternicových fibroidov - chýbajú obmedzené uzly, svalové tkanivo rastie difúzne. Tento typ fibroidu sa často vyskytuje po chronických zápalových procesoch alebo opakovanej kyretáži..
 • Podľa veľkosti uzlov leiomyómu:
 • Malé (malé, malé) maternicové myómy: uzly s priemerom maximálne 2 cm (20 mm);
 • Priemerný fibromyóm: 4-6 cm;
 • Veľké alebo veľké myómy: uzly viac ako 6 cm.

Veľkosť uzlov môže niekedy dosiahnuť obrovské rozmery, keď sa myóm zväčší ako maternica. V tomto prípade zvyčajne existuje asymptomatický priebeh alebo nepozorný postoj ženy k zdraviu.

Fázy maternice štádia:

 • Stupeň 0: uzly sa v myometrii neklíčia. Suberóznym uzlom je v tomto prípade fibroid maternice na nohe - je úplne umiestnený v brušnej dutine. Submukózny uzol je myóm v dutine maternice.
 • Fáza I: uzly rastú v myometrii menej ako 50%.
 • Etapa II: viac ako 50% miesta je intramurálne.
 • Etapa III: medzi uzlom a sliznicou nie je vrstva myometria.

Maternicové myómy: rozmery v centimetroch, milimetroch a týždňoch

V praktickej gynekológii je obvyklé udávať veľkosť maternicových fibroidov v konkrétnych počtoch (centimetre, milimetre), ktoré sa určujú ultrazvukom (ultrazvuk), a v týždňoch, to znamená, ktoré obdobie tehotenstva zodpovedá zvýšeniu maternice v dôsledku rastu fibroidov. Napríklad maternicové myómy malých veľkostí (do 2 cm) zodpovedajú obdobiu 4–5 týždňov, priemerný maternicový fibrom - od 4–5 týždňov do 9–10. Veľké myómy maternice (viac ako 6 cm) zodpovedajú obdobiu najmenej 12 týždňov.

Maternicové myómy: príznaky

Pomerne často chýbajú klinické príznaky maternicových fibroidov a pri rutinnom gynekologickom vyšetrení sa zistia náhodne. Nešpecifickosť príznakov vo väčšine prípadov sťažuje identifikáciu a diagnostiku. Žena si môže myslieť, že sú spojené s inými chorobami alebo vôbec im nevenujú pozornosť, pretože príznaky maternicových myómov sú zriedkavo veľmi výrazné až do veľkosti 5-6 týždňov..

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prítomnosť maternicových myómov:

 • Bolesť v oblasti panvy (v dolnej časti brucha), ktorá môže vyžarovať do spodnej časti chrbta. Bolesť maternicového myómu býva v prírode zvyčajne spojená s napínaním orgánov a kompresiou susedných, takže čím väčšia je veľkosť fibroidu, tým väčšia je bolesť. Akútna bolesť nastáva iba v dôsledku porúch obehového systému v uzle alebo pri krútení nôh (s myómom maternice na nohe);
 • Menštruačné krvácanie s myómom maternice sa stáva hojnejším, ich intenzita závisí od veľkosti uzla. Obzvlášť intenzívne krvácanie nastáva pri vnútornom myóme maternice. Trvanie menštruácie sa tiež predlžuje. Toto krvácanie sa nazýva menorágia. Pri zvýšenom krvácaní hovoria o myóme maternice s hemoragickým syndrómom.
 • Niektoré ženy majú krvácanie, ktoré nesúvisí s cyklom - metrorágia. Výrazná strata krvi často spôsobuje posthemoragickú anémiu, ktorá sa prejavuje slabosťou, únavou a bledosťou pokožky;
 • S myómom maternice sú možné mesačné oneskorenia v dôsledku hormonálnej nerovnováhy;
 • Rastúce myómy, zvlášť nepriaznivé, môžu komprimovať susedné orgány a narušiť ich normálne fungovanie. Vzhľadom na blízkosť maternice k močovému mechúru a konečníku sa vyvíjajú najčastejšie to, že dochádza k porušovaniu defekácie (zápcha) a močeniu (rýchle, po malých častiach);
 • Pri veľkých leiomyómoch maternice si pacienti často sťažujú, že ich žalúdok rastie, zatiaľ čo celková telesná hmotnosť sa nezvyšuje;
 • Neschopnosť otehotnieť;
 • Výtoky z maternicových fibroidov sú zriedkavé a zvyčajne súvisia s prichytením infekčného procesu, hoci pri submukóznom myóme je možné zaznamenať žltkastú miernu leucorrhoea;

Submukózne myómy na tenkom stonku, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v krku alebo blízko neho, sa môžu objaviť v lúmene maternicového hltanu počas menštruácie, ktorá sa nazýva „narodenie“ fibroidov. „Narodenie“ je sprevádzané stiesňujúcimi bolesťami. Po menštruácii sa myóm vracia.

Pri suberóznom leiomyóme maternice sa zriedkavo porušujú reprodukčné funkcie a menštruačný cyklus, ale charakteristická je kompresia susedných orgánov. Submukózny myóm sa naopak prejavuje predovšetkým menorágiou a neplodnosťou..

Vzhľadom na nešpecifickosť symptómov je pri podozrení na fibroidy potrebná včasná diagnostika choroby.

Diagnostika maternicových fibroidov

 • Diagnóza maternicových fibroidov sa dá zistiť až po fyzickom a prístrojovom vyšetrení, ktoré zahŕňa tieto metódy:
 • Inšpekcia a bimanálne vyšetrenie na gynekologickom kresle odhaľuje zväčšenie veľkosti maternice, niekedy sú hmatné uzliny, najmä ak sú bližšie k vnútornému povrchu (submukózne);
 • Pelvický ultrazvuk možno vykonať transabdominálne, ale informatívnejšie, transvaginálne vyšetrenie pomocou špeciálneho senzora. Transabdominálny ultrazvuk sa vykonáva iba s úplným močovým mechúrom. Ultrazvuk vám umožňuje určiť umiestnenie a veľkosť uzlov maternicových myómov, sledovať ich zmeny v dynamike;
 • Informatívna je aj počítačová tomografia a magnetická rezonancia (CT, MRI), ale z dôvodu vysokých nákladov na výskum sú zriedkavo predpísané, pretože ultrazvuk stačí na stanovenie diagnózy maternicových fibroidov;
 • Testy na maternicové myómy nemajú samostatný význam, ale často sa vykonávajú na získanie úplného obrazu o chorobe. Krvný test na maternicové fibroidy môže zistiť zníženie množstva hemoglobínu (anémia). Močová analýza je predpísaná tak, aby vylúčila infekciu močového systému, ktorá je spôsobená častou dysúriou. Rozter sa vykonáva s cieľom vylúčiť sexuálne prenosné infekcie;
 • Hysteroskopia maternicových fibroidov je častou a informatívnou diagnostickou metódou. Vykonáva sa pomocou špeciálneho prístroja, hysteroskopu, ktorý je vybavený malou kamerou, ktorá umožňuje vyšetriť dutinu maternice zvnútra a sledovať všetky lekárske a diagnostické postupy. Hysteroskopia umožňuje vyhodnotiť veľkosť maternicových fibroidov, ich lokalizáciu, v prípade potreby vykonať biopsiu (odobrať kus tkaniva na vyšetrenie) alebo kyretáž. Diagnostické kyretáž maternice s myómom je mimoriadne zriedkavá, má podozrenie na iné choroby alebo malígne uzliny (transformácia na malígny nádor). Keďže myóm je lokalizovaný v myometrii a vo väčšine prípadov má benígny priebeh, táto traumatická operácia nemá diagnostickú hodnotu..

Maternicové myómy: diferenciálna diagnostika a kombinovaná patológia

Maternicové myómy a endometrióza

Maternicové myómy a adenomyóza

Maternicové myómy a chronická endometritída

Chronická endometritída je zápal vnútornej slizničnej vrstvy maternice (endometria) v dôsledku pretrvávania rôznych infekčných agens. Výsledky ultrazvuku a náteru umožňujú diferenciáciu myómu a endometritídy. Pri spoločnom priebehu je na úplnú liečbu fibroidov potrebná najmä predbežná obnova endometria, najmä ak je operatívna..

Maternicové myómy a cysty vaječníkov

Maternicové myómy často spôsobujú zmeny vo vaječníkoch, z ktorých najbežnejšou je cystická degenerácia. Okrem cyst sa vyskytuje aj ovariálny fibrom - benígny hormonálne neaktívny nádor, ktorý má podobnú etiológiu. Maternicové myómy, ovariálne cysty a fibómy sa môžu vyskytovať súčasne, čo významne komplikuje nástup tehotenstva, pretože je narušená funkcia vaječníkov, čo komplikuje proces oplodnenia a maternica nemôže poskytnúť priaznivé podmienky pre oplodnené vajíčko. Z hľadiska tehotenstva existuje viac nepriaznivých kombinácií: fibromyóm, adnexitída (alebo iné ochorenia vaječníkov) a endometrióza..

Je niekedy ťažké urobiť diferenciálnu diagnózu medzi ovariálnou cystou a suberóznym myómom na tenkej nohe, ktorá rastie zo spodnej časti maternice..

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

 • Rast fibroidov môže viesť k stlačeniu ďalších orgánov malej panvy, čo je sprevádzané výrazným narušením ich funkcie;
 • Cievky fibroidov sú menej odolné voči poškodeniu ako cievy maternice ako celku, preto sa v uzlinách ľahko vyskytujú krvácania v dutine maternice alebo s tvorbou hematómov. Krvácanie môže horieť, hnisať a spôsobiť silné intoxikácie. Organizácia hematómu často vedie k tvorbe cýst, v niektorých prípadoch dochádza k kalcifikácii uzlov;
 • Možné krvácanie z maternice;
 • Krútenie nôh suberózneho fibromyómu spôsobuje klinický obraz akútneho brucha a vyžaduje okamžitú operáciu;
 • Tkanivo v uzle môže byť ulcerované, nekrotické, čo vedie k rozvoju zápalu. Cervikálne maternicové fibroidy sú zvlášť náchylné na zápalové procesy. Nekróza uzla sa často vyskytuje v popôrodnom období (do 40 dní), keď sa maternica zmenšuje na normálnu veľkosť;
 • Intersticiálna forma maternicových fibroidov porušuje kontraktilnú funkciu myometria, čo vedie k nemožnosti nezávislého pôrodu;
 • Fibroidy v maternicovej stene v blízkosti úst vajcovodov môžu narušiť pohyb zárodočných buniek. Cervikálne fibroidy narúšajú voľný priechod spermií. To všetko veľmi komplikuje oplodnenie a spôsobuje neplodnosť;
 • Submukózne maternicové fibroidy často vedú k spontánnemu potratu po 10 až 12 týždňoch;
 • Chronická strata krvi nevyhnutne vedie k rozvoju posthemoragickej anémie, ktorá sa pri udržiavaní adaptívnych schopností tela ľahko koriguje užitím železa a vitamínových prípravkov;
 • V zriedkavých prípadoch (1,5–3%) sa môžu maternicové myómy degenerovať na malígny nádor, ktorý môže byť život ohrozujúci a vyžaduje si úplne odlišné prístupy k liečbe. Submukózne uzly sú náchylnejšie k malignite, menej suberózne.

Maternicové myómy: liečba

Odpoveď na otázku, ako liečiť maternicové myómy, závisí od jeho veľkosti, umiestnenia a ďalších znakov choroby a stavu ženského tela ako celku. Možno konzervatívna a chirurgická liečba fibroidov maternice.

Konzervatívna liečba leiomyómu maternice

Konzervatívny sa týka drogovej liečby fibroidov maternice, čo jej umožňuje zastaviť rast, predchádzať komplikáciám av niektorých prípadoch zmenšovať veľkosť uzlov..

Indikácie pre konzervatívnu liečbu:

 • fibromyóm až do veľkosti 12 týždňov;
 • subterózne a intersticiálne myómy maternice;
 • nedostatok živých klinických prejavov;
 • pravdepodobne začiatok menopauzy, po ktorej nastane regresia fibroidov;
 • prítomnosť kontraindikácií pri operácii.
 • Kombinované perorálne kontraceptíva (yarina, zhanin) s malými maternicovými fibroidmi zastavia svoj rast as veľkosťou uzlov do 1,5 cm môžu spôsobiť ich pokles. Priebeh liečby antikoncepčnými tabletkami maternicových myómov by mal trvať najmenej 3 mesiace;
 • Progestogény pomáhajú normalizovať stav endometria, ale majú malý vplyv na fibroidy. Z tohto dôvodu sa najčastejšie používajú na malé submukózne myómy sprevádzané endometriálnou hyperpláziou. Priebeh liečby je dlhý - asi 2 mesiace. Prípravy: Duphaston, Utrozhestan, Norkolut.
 • V posledných rokoch gynekológovia s myómom maternice často odporúčajú intrauterinálne zariadenie Mirena (IUD) obsahujúce gestagén (levonorgestrel). Droga sa uvoľňuje do maternicovej dutiny každý deň bez toho, aby mala všeobecný účinok na organizmus, ale zastavila rast fibroidov. IUD je nainštalovaný 5 rokov a navyše chráni pred nechceným tehotenstvom;
 • Antigonadotropíny inhibujú syntézu steroidných hormónov vaječníkmi, čo pomáha zmenšovať veľkosť nádoru. Vymenovaní do kurzu na 2 mesiace. Používajú sa zriedka kvôli nízkej účinnosti a veľkému počtu vedľajších účinkov. Prípravky: danazol, gestrinón;
 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadropín znižujú množstvo estrogénu v krvi, ktoré hrá hlavnú úlohu v patogenéze maternicových fibroidov. Liečba trvá 3 až 6 mesiacov. Pri dlhodobom používaní sa môže vyskytnúť menopauza. Drogy: Buserelin, Zoladex, Decapeptil, Differlin.

FUS-ablácia maternicových fibroidov

 • atraumatický a nedostatok krvácania;
 • nedostatok anestézie;
 • dirigovanie na ambulantnej báze;
 • zachovanie reprodukčnej funkcie;
 • schopnosť používať s viacerými a veľkými uzlami;
 • nedostatok vedľajších účinkov a komplikácií;
 • rýchla rehabilitácia;
 • bez relapsu.

Chirurgická liečba leiomyómu

 • veľké myómy (viac ako 12 týždňov);
 • submukózne, intersticiálne fibroidy s centripetálnym rastom;
 • silné krvácanie;
 • neplodnosť a neschopnosť plodiť plod;
 • rýchly rast fibroidov (o 4 týždne za 6-12 mesiacov);
 • nekróza uzla;
 • „Born“ myóm;
 • nádory vaječníkov, adenomyóza ako sprievodná patológia.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby maternicových fibroidov, z ktorých ošetrujúci lekár vyberie najvhodnejší:

 • Embolizácia maternicových artérií s maternicovými fibroidmi je najmodernejšou metódou, ktorá spočíva v zavedení špeciálnych látok do ciev zásobujúcich fibroidmi fibroidmi. V dôsledku toho sa upchávajú, výživa fibroidov je narušená a ustupuje. Dôsledky takejto operácie s myómom maternice nie sú dobre známe. Niektoré ženy otehotnejú a rodia zdravé deti, zatiaľ čo iné majú problémy s reprodukčnou funkciou;
 • Operácie na odstránenie maternicových fibroidov sa môžu vykonávať rôznymi metódami:
- Laparoskopia - v prednej stene brucha sa urobí malý rez, ktorým sa odstránia maternicové myómy;
- Hysteroskopia - prístup k maternici cez vagínu. Táto liečba je vhodná iba pre submukózne maternicové myómy..
- Laparotómia (chirurgia brucha) - odstránenie maternicových fibroidov širokým rezom v brušnej dutine.

Chirurgovia najčastejšie uprednostňujú odstránenie maternicových fibroidov laparoskopickou metódou alebo hysteroskopiou. Operácia brucha sa zvolí, ak je potrebné úplné odstránenie maternice (hysterektómia). Odstránenie maternice fibroidmi sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch: s veľmi veľkými nádormi, viacerými uzlinami, vysokým rizikom malignity, závažnými klinickými prejavmi. Dôsledky takejto operácie pre ženu sú dosť závažné - tehotenstvo a pôrod sa stávajú nemožnými.

Pooperačné obdobie po odstránení maternicových fibroidov si vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity najmenej na 3 mesiace. Sexuálny život je povolený najskôr 1,5 mesiaca po operácii. Je potrebné pravidelne navštevovať lekára, aby ste nevynechali možné komplikácie.

Alternatívne metódy liečby fibroidov maternice

 • Maternica bóru s myómom vykazuje veľmi vysokú účinnosť. Po liečbe môžete počuť príbehy o úplnej resorpcii uzlov. Pri myóme je účinná alkoholová tinktúra maternice bóru, ktorá sa dá robiť nezávisle od rozdrvenej trávy;
 • Červená kefa na myóm maternice je účinná vďaka protizápalovým vlastnostiam a schopnosti regulovať endokrinný systém. Používa sa vo forme odvarov alebo alkoholovej tinktúry. Dobrý účinok sa dosiahne súčasným použitím pri liečbe maternicových fibroidov vodných infúzií červenej kefy a borovicového lesa;
 • Celandín s maternicovými fibroidmi sa predpisuje vo forme odvaru, ktorého sklo sa musí rozdeliť na 3 časti a musí sa vypiť denne alebo vo forme alkoholovej tinktúry, odobratej podľa schémy;
 • Nechtík s myómom maternice sa varí v noci (1 polievková lyžica na pohár vriacej vody) a ráno sa vypije na lačný žalúdok. Tráva má protinádorovú aktivitu;
 • Byliny používané v maternicových myómoch sú pomerne početné. Zahŕňajú rastliny s protinádorovými, imunomodulačnými, protizápalovými, hemostatickými vlastnosťami. Byliny s maternicovými fibroidmi sa môžu použiť na prípravu odvarov, infúzií a alkoholových tinktúr.

Existujú recepty na báze propolisu, múmie, ľanu. Okrem požitia sa na miestnu terapiu používajú ľudové liečivá na maternicové myómy: výplach, príprava čapíkov, tampóny.

Čo sa dá a nemôže urobiť s myómom maternice?

Napriek miernym symptómom vo väčšine prípadov diagnostikuje maternicové myómy určité obmedzenia životného štýlu. Dodržiavanie jednoduchých odporúčaní pomôže znížiť riziko komplikácií a uľahčí priebeh choroby:

 • Strava pre maternicové myómy by mala byť úplná a vyvážená s dostatkom vlákniny. Kalórie je potrebné kontrolovať, pretože nadváha je rizikovým faktorom pre rast uzlov a vývoj komplikácií;
 • Odporúča sa vyhnúť sa prehriatiu - návšteva kúpeľov, sauna, dlhodobé vystavenie slnku. Môžete sa opaľovať maternicovými fibroidmi, ale pri dodržaní opatrenia - slnečné žiarenie zvyšuje riziko zhubného nádoru;
 • Fyzikálne cvičenia na maternicové myómy by mali byť pravidelné, ale mali by sa odmerať záťaže. Pomáha to regulovať telesnú hmotnosť;
 • Jóga s fibroidmi maternice je povolená, ale implementácia techník, ktoré ovplyvňujú tlač, panvovú oblasť a brucho ako celok, je obmedzená;
 • Tampóny s myómom maternice sú nežiaduce, najmä so sprievodnou endometriózou.

Tehotenstvo a pôrod s myómom maternice

Veľmi často sa maternicové myómy stávajú príčinou neplodnosti, a ak je ešte možné otehotnieť, sú pri narodení dieťaťa možné rôzne problémy: spontánne prerušenie, predčasný pôrod, podvýživa alebo zhoršená tvorba plodu, krvácanie po pôrode..

Počas tehotenstva sa veľkosť materských fibroidov mení približne v polovici prípadov a je možné ju zväčšiť alebo zmenšiť, hoci uzly rastú častejšie. Poznamenáva sa, že veľké myómy sú náchylnejšie na rast ako malé.

Je možné porodiť maternicový myóm, ale v niektorých prípadoch je to indikácia cisárskeho rezu (stredné uzly alebo niekoľko malých). Dôvodom je skutočnosť, že myóm porušuje normálnu kontraktilnú funkciu myometria, čo môže spôsobiť komplikácie pri narodení dieťaťa, ktoré ohrozujú život dieťaťa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pacienti v Moskve s potvrdenou diagnózou COVID-19 sú predpísaní, aby zostali doma a boli liečení liekmi HIV lopinavir a ritonavir, ako aj paracetamolom.
Extrúzia medzistavcových platničiek je tretím stupňom tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v rozbití vláknitého prstenca a v prolapsi pulpózneho jadra vo forme kvapky.
Miechy sú bežné. Jóga pomáha s kýlou chrbtice. Je to dobrá metóda, ale skôr ako začnete robiť jogínske ásany, musíte zvážiť všetky klady a zápory, zvoliť si správne cvičenia.