loader

Hlavná

Späť

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Príznaky cirhózy pečene u mužov

Pri cirhóze pečene sa v žľaze vyskytujú ireverzibilné procesy - parenchymálne tkanivo degeneruje do vláknitého spojivového tkaniva, čo zhoršuje funkčnosť orgánu, čo vedie k rozvoju komplikácií spojených so zdravotným postihnutím a smrťou..

Na pozadí patológie majú muži na pravej strane tupú bolesť, žltačku, zvyšuje sa tlak v portálnej žile, čo ohrozuje masívne vnútorné krvácanie. Tieto príznaky sú charakteristické pre prebiehajúci proces, v ranom štádiu má choroba asymptomatický priebeh.

Prvými príznakmi cirhózy pečene u mužov, klinickými prejavmi v závislosti od štádia choroby, je možné vyliečiť chorobu a očakávanú dĺžku života - podrobne ju zvážime..

Prečo sa u mužov vyvinie cirhóza?

Cirhóza je na svete jednou zo šiestich dominantných príčin úmrtí mužov vo veku 35 - 60 rokov. Typicky sú cirhotické procesy v pečeni diagnostikované vo veku 40 - 45 rokov. U silnejšieho pohlavia je choroba trikrát častejšia ako u žien.

Vyšší výskyt u mužov súvisí s charakteristikami životného štýlu, zneužívaním alkoholu, prácou v nebezpečnej práci.

Patogenéza choroby je spôsobená masívnou deštrukciou hepatocytov, namiesto toho sa tvoria uzly z spojivového tkaniva. Štrukturálne premeny železa sú nevratné. Medzi hlavné príčiny vývoja u mužov patrí alkohol (viac ako 41% všetkých prípadov), hepatitída vírusového pôvodu je na druhom mieste a ochorenie hepatobiliárneho systému je na treťom mieste..

Takéto faktory môžu vyvolať smrť pečeňových buniek:

 • Primárna forma cholangitídy.
 • Zástava srdca.
 • Autoimunitné ochorenia.
 • Používanie hepatotoxických liekov.
 • Diabetes mellitus, obezita.
 • Parazitárne choroby.
 • Genetická patológia.
 • Mastná pečeň.
 • Chronická intoxikácia.
 • Anomálna štruktúra orgánov žlčových ciest atď..

Ak je patológia biliárneho systému príčinou hromadného ničenia pečeňových buniek, takáto cirhóza sa nazýva biliárna.

Podľa štatistík sa u 40% mužov, ktorí 10 rokov trpia závislosťou od alkoholu, rozvinú cirhotické procesy.

Klinické prejavy u mužov

Bolesť v oblasti projekcie pečene, žltnutie kože a očných proteínov, znížená schopnosť pracovať, zvýšená tvorba plynov, dyspeptické poruchy - to všetko sa prejavuje ako cirhóza orgánu.

Závažnosť symptomatického komplexu je priamo určená etiológiou choroby, rýchlosťou progresie - nahradením normálnych hepatocytov vláknitými uzlinami, štádiom patologického procesu..

U približne 20% alkoholikov má choroba asymptomatický priebeh. Táto skupina pacientov sa občas sťažuje na poruchy trávenia, chronickú únavu. Postupom času sa objavujú nové príznaky - zmena farby kože, hepatomegália.

Lekári špecializujú chorobu do 4 štádií, z ktorých každé má svoje vlastné klinické prejavy a vlastnosti.

Fáza odškodnenia a prvé znaky

V tomto štádiu sa začínajú tvoriť zápalové a nekrotické transformácie v žľaze. Väčšina orgánov nie je poškodená, funguje úplne a nedochádza k žiadnym poruchám. V počiatočnom štádiu je ťažké diagnostikovať chorobu, pretože u mužov sa prakticky nevyskytujú prvé príznaky cirhózy..

Vo väčšine prípadov chýbajú vizuálne zmeny, u mužov s alkoholizmom sa na nohách objaví cievny obrazec, žalúdok.

 1. Zníženie zdravotného postihnutia.
 2. Strata chuti do jedla.
 3. Emocionálna depresia.
 4. Mierne zvýšenie teploty.
 5. Nadmerná bledosť sliznice ústnej dutiny.
 6. Sfarbenie stolice (nie vždy).

Subkompenzované ochorenie

V tomto štádiu je už asi tretina orgánu poškodená. Funkčnosť je narušená, čo má za následok zlé zdravie. Porušenie výtoku žlče z tubulov pečene vyvoláva intoxikáciu, hromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine..

Typické príznaky druhého štádia choroby:

 • Žlté biele oči, viditeľné sliznice, povrch kože.
 • Svalová slabosť, letargia.
 • Svrbenie kože.
 • Menší opuch dolných končatín.
 • Strata váhy.
 • Strata chuti do jedla.
 • Nevoľnosť, zvracanie zmiešané so žlčou.
 • Zafarbenie výkalov.

Pretože pečeň nezvláda svoju detoxikačnú funkciu, muži neustále trpia nevoľnosťou. V dôsledku zníženia elasticity krvných ciev na bruchu sa zreteľne objaví žilová sieť. Poruchy krvácania vedú k vnútornému krvácaniu.

Počas diagnózy lekári určujú zvýšenie veľkosti pečene, sleziny, zvýšenie tlaku vena cava (portálna forma hypertenzie). Metabolizmus sa zhoršuje, čo vedie k zníženiu množstva bielkovín v tele. Plazma presakuje cez steny krvných ciev do vnútorných dutín, horné a dolné končatiny napučiavajú u mužov, tvár.

Nekompenzovaná cirhóza a príznaky

V tomto štádiu je postihnutých viac ako 50% orgánu. Ťažká dysfunkcia vedie k život ohrozujúcim komplikáciám:

komplikácievysvetlenie
Portálna hypertenziaTlak v dolnej vena cava a pečeňových žíl sa zvyšuje, prostredníctvom ktorého krv vstupuje do orgánu.
Primárna rakovinaZhubná lézia parenchymálneho tkaniva so zlou prognózou.
Spontánny vývoj peritonitídy proti ascituInfekčný zápal tekutiny, ktorý sa nahromadil v brušnej dutine.

Ak pacient odmietne liečbu, toxické látky sa v tele hromadia aktívne, čo vyvoláva vývoj hepatickej formy encefalopatie. Na pozadí komplikácií sa správanie a charakter pacienta významne menia. Stáva sa agresívnym, podráždeným, nervóznym.

 1. Atrofické zmeny vo svaloch horných končatín.
 2. Časté vracanie, ktoré neprináša úľavu.
 3. Neustála slabosť, únava.
 4. Strata váhy.
 5. Vysoká teplota.

Koncové štádium

Toto je záverečná fáza, ktorá sa vyznačuje ponorením chorého do kómy. Pečeň je významne zmenšená, vyvíja sa dysfunkcia. Zlyhanie pečeňových buniek vedie k poškodeniu mozgu.

V terminálnom štádiu sa zvyšuje závažnosť „starých“ symptómov a pridáva sa nová klinika:

 • Spider žily na tvári.
 • Výrazná žltkastosť pokožky - bližšie k oranžovej farbe.
 • Xantelomy sa tvoria na horných viečkach.
 • Modrastá farba brucha.
 • Rozšírenie sleziny.
 • Atrofia svalového tkaniva.
 • Opuch nôh, rúk, tváre.

S rozvojom nekrózy sa pacient nemôže pohybovať samostatne. Pred upadnutím do kómy sa pacient stáva apatickým, nereaguje na vonkajšie podnety.

Zásady liečby mužov s cirhózou

O tom, ako liečiť cirhózu u mužov, sa rozhoduje v závislosti od štádia. V počiatočnej fáze lekári pôsobia komplexne a je možné spomaliť cirhotické procesy. Jednou z hlavných podmienok je dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára, absolútne odmietnutie alkoholu.

V poslednej fáze lekári nemôžu urobiť nič. Terapia spočíva iba v vyrovnaní príznakov, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie. Pacienta môžete zachrániť transplantáciou darcovského orgánu. Prevádzka je však dlhá, zložitá, existujú určité riziká.

Liečba na pozadí cirhózy zahŕňa dosiahnutie niekoľkých cieľov súčasne:

 1. Spomalenie progresie choroby.
 2. Kompenzácia funkčných porúch žľazy.
 3. Zníženie zaťaženia gastrointestinálneho traktu.
 4. Normalizácia krvného obehu v pečeňových žilách.
 5. Prevencia nových nebezpečných komplikácií, kompenzácia existujúcich dôsledkov.

Všetkým pacientom je predpísaná strava. Muž by mal zo stravy úplne vylúčiť sladkosti a mastné potraviny. Odporúča sa jesť v malých porciách 4-6 krát denne v súlade s rovnováhou bielkovín, tukov, uhľohydrátov. Pitný režim je dôležitý - niekoľko litrov čistej vody denne.

Ak má pacient vysoké riziko zlyhania pečeňových buniek alebo encefalopatie, predpíše sa diéta s nízkym obsahom bielkovín. Muž s ascitom by nemal konzumovať soľ, nápoje, ktoré podporujú zadržiavanie tekutín.

V počiatočnej fáze sa liečba vykonáva doma; ak už existujú komplikácie, vyžaduje sa lekárske sledovanie v nemocnici. Žiadna ľudová liečba nedokáže vyliečiť cirhózu pečene - ich použitie je iba restoratívnym opatrením.

Lieky proti cirhóze u mužov:

 • Hepatoprotektory - chránia poškodený orgán, stimulujú tvorbu a vypúšťanie žlče, obnovujú pečeňové bunky (heptral).
 • Hormonálne lieky zastavujú zápalovú reakciu v žľaze, používajú sa na pozadí autoimunitného poškodenia pečene (prednison)..
 • Lipotropné lieky - urýchľujú metabolizmus uhľohydrátov a tukov, prevenciu tukovej infiltrácie pečene (heptor).

Ďalej môžu byť predpísané iné lieky. Ak si infekcia vyžaduje použitie antibiotík, antiemetík alebo injekcií - na odstránenie zvracania, na normalizáciu črevnej mikroflóry, je predpísaný Linex, Khilak.

Ak má človek ascites, pumpuje tekutinu z brušnej dutiny cez punkciu do brucha a umiestni skúmavku. Keď sa exsudatívna tekutina rýchlo hromadí, trubica sa neodstráni.

Dĺžka života

Ako dlho žijú muži s cirhózou? Prognóza je založená na štádiu ochorenia. Ak pacient ignoruje príznaky, liečba sa nevykonáva, potom je pravdepodobnosť úmrtia po 3 rokoch vyššia ako 90%. Alkoholická forma cirhózy s následným požívaním alkoholu postupuje rýchlo, čo vedie k nebezpečným komplikáciám. Stredná dĺžka života 2-3 roky.

V skorých štádiách je prognóza priaznivá, ak sa liečba začína včas a pacient prísne dodržiava lekárske predpisy. Podľa štatistík je 10-ročné prežitie v takýchto podmienkach asi 60%.

Pri subkompenzovanej cirhóze môže pacient žiť až päť rokov a na pozadí štádia dekompenzácie nie viac ako dva roky. S tendenciou k vnútornému krvácaniu môže dôjsť k fatálnemu výsledku kedykoľvek. Ak sa vyvinie pečeňová kóma, potom v 96 - 100% prípadov zomrie.

Je možné vyliečiť navždy?

Môže človek vyliečiť cirhózu? Terapeutická stratégia v pozadí ochorenia je zameraná na zastavenie klinických prejavov - bolesť, nevoľnosť atď. Nie je možné úplne vyliečiť chorobu, ale v prvom štádiu sa môže skutočne spomaliť, čo neovplyvní kvalitu a očakávanú dĺžku života..

Vo zvyšku pódia je liečba nemožná. Lekári môžu zlepšiť stav, predchádzať príznakom a liečiť následky. Transplantácia pečene je možná, ale nie vždy, pretože má mnoho kontraindikácií. Podľa štatistík sú mladí pacienti najlepšie tolerovaní transplantáciou pečene..

Cirhóza je teda asymptomatické ochorenie v počiatočnom štádiu, ktoré nevyhnutne vedie k smrti. Úplné odmietnutie alkoholu, dobrá výživa, pravidelné preventívne vyšetrenia - tieto opatrenia znížia riziko poškodenia parenchýmových tkanív.

Cirhóza je liečiteľná

Dá sa vyliečiť cirhóza pečene? Táto otázka sa obáva tých, ktorí trpia vážnou smrteľnou chorobou, ako aj ich príbuzných a priateľov. Hrozba tejto choroby spočíva v tom, že jej začiatok je asymptomatický a môže vzniknúť nielen v súvislosti s ťažkými výlevmi alkoholu. A osoba, ktorá vedie normálny život, nemá ani podozrenie, že jej pečeň môže čoskoro odmietnuť slúžiť.

Pri cirhóze sa zdravé bunky menia na fibrocyty, ktoré sa zhromažďujú v uzloch spojivového tkaniva. Tieto jazvy vyvíjajú tlak na žlčové cesty a krvné cievy. A do posledných štádií choroby sa mení štruktúra pečene, orgán sa stáva tuhým a prestáva fungovať..

Ochorenie je smrteľné a postihuje ženy aj mužov. Tieto sú však trikrát pravdepodobnejšie. Smutná skutočnosť: Medzi zrelými a zdatnými obyvateľmi vo veku 36 - 55 rokov je cirhóza, ktorá nesie jedného zo sto. Toto ochorenie je najťažšie u žien a starších ľudí - ich pečeňové bunky sú náchylnejšie na vplyv patogénnych faktorov.

Ako dlho žijú s touto chorobou??

Ak idete včas k lekárovi a dodržujete všetky jeho predpisy, moderné lekárske techniky môžu zastaviť deštruktívne procesy a maximalizovať život pacientov.

Niekedy remisie trvajú roky a človek s cirhózou prežije do pokročilých rokov a je presvedčený, že choroba sa dá vyliečiť..

Priaznivá prognóza však závisí od mnohých faktorov:

 • štádium choroby na začiatku liečby;
 • prítomnosť komplikácií, sprievodných ochorení;
 • príčiny cirhózy;
 • vek a pohlavie pacienta;
 • želanie pacienta dodržiavať lekársky predpis, vhodnú stravu, alkohol odmietnuť.

Toto ochorenie má tri štádiá: kompenzované, subkompenzované a dekompenzované. V prvom štádiu je možná dlhodobá remisia, môžeme povedať, že choroba v tomto štádiu je prakticky vyliečiteľná: po zastavení deštrukcie buniek pečeň normálne funguje roky. Liečba v subkompenzovanom štádiu je stále možná a väčšina ľudí trpiacich touto chorobou žije viac ako 5 rokov. Ale s posledným stupňom choroby, bohužiaľ, je pravdepodobnosť dlhého života malá: menej ako polovica pacientov môže dokonca počítať s tromi rokmi.

Predpoklady výskytu choroby zahŕňajú nielen lásku k alkoholu, aj keď je to jedna z najbežnejších príčin.

Vyvolávajú tiež výskyt cirhózy:

 • otrava jedmi a liečivami;
 • metabolické poruchy;
 • deformity žlčových ciest;
 • vírusová hepatitída;
 • závažné zlyhanie srdca;
 • dedičné a autoimunitné choroby.

Ľudia s cirhózou spôsobenou autoimunitnými faktormi a pitím alkoholu žijú najdlhšie (po úplnom vzdaní sa). Najhoršie prístupné na kompenzáciu je ochorenie vírusovej etiológie, najmä pri nedodržiavaní diéty a požití alkoholu a drog..

Po kontakte s lekárskym ústavom a potvrdení diagnózy lekár ponúka túto liečbu na zastavenie deštruktívneho účinku choroby, ktorá bude v tomto štádiu fungovať.

Pacient bude musieť úplne zmeniť svoj životný štýl, predovšetkým odmietnuť užívať lieky, ktoré ovplyvňujú pečeň, a tiež povedať nie alkoholu a iným škodlivým dopingom..

Okrem toho bude potrebné:

 1. Ak chcete vylúčiť fyzickú aktivitu, relaxujte častejšie a pri tvrdej práci ju opustite v prospech ľahšej možnosti.
 2. Monitorujte kvalitu stolice, aby ste zabránili hnačke a zápche, prípadne užívaním liekov, ktoré stimulujú peristaltiku..
 3. Skontrolujte objem brucha a ak sa zvýši, okamžite vyhľadajte lekára, aby ste zabránili hromadeniu tekutiny v pobrušnici. V tejto súvislosti obmedzte používanie tekutín a solí.
 4. Nepite sodnú minerálnu vodu.
 5. Znížte množstvo živočíšnych bielkovín v ponuke, vylúčte slané, korenené, mastné, vyprážané, nakladané a údené. Budete tiež musieť opustiť pečenie masla kvôli použitiu rôznych práškov do pečiva. Odporúčaná strava číslo 5, kde má výhodu zelenina, ovocie a obilniny.

Ak je choroba spôsobená vírusmi hepatitídy, je potrebné v prvom rade ovplyvniť lieky. Pri liečení sa používajú aj imunosupresíva, choleretické lieky, lieky na reguláciu metabolizmu, napríklad, éteria, kyselina lipoová.

Hepatoprotektory sú veľmi dôležité, pretože podporujú funkciu stále žijúcich pečeňových buniek, neumožňujú ich zrútenie. Zastavte nárast uzlových spojení a jaziev cytostatík. Používajú sa aj protizápalové lieky, antioxidanty a vitamíny. V prípade komplikácií sa používajú hormonálne lieky: to je často nevyhnutné pre cirhózu u žien kvôli menštruačným nepravidelnostiam..

Detoxikačné lieky sú tiež potrebné na odstránenie produktov rozkladu v pečeňových bunkách: kyselina glutámová a ornicetil.

Mimotelová hemokorekcia a transplantácia

Metóda mimotelovej hemokorekcie pomáha pri čistení krvi bez zaťaženia pečene. Je potrebná v posledných štádiách choroby. Ale ani takáto technológia nie vždy šetrí v dekompenzovanej fáze. Potom zostáva nádej na transplantáciu chorého orgánu. Takýto chirurgický zásah je však možný iba v prítomnosti darcovskej pečene. Malo by byť vhodné pre mnoho parametrov a v žiadnom prípade na to nemôže každý čakať. A v tomto prípade neexistuje absolútna záruka normálneho fungovania novej pečene.

Je liečená cirhóza pečene? Väčšina lekárov, ktorí hovoria o úplnom uzdravení, odpovie „nie“.

Sibírski vedci však protestovali proti tejto dogme až donedávna a vyhlasovali vynález prostriedku, ktorý dokazuje, že cirhóza je liečiteľná. Okrem toho je podľa tvorcov nielen efektívny, ale aj lacný.

Je založená na kmeňových bunkách, ktoré spúšťajú proces regenerácie pečene. Toto už zažilo niekoľko desiatok pacientov..

Teraz je liek naďalej klinicky testovaný a je potrebné dúfať, že testy sa nebudú ťahať ďalej a liek zachráni veľa životov.

Tradičné metódy pomôžu podporiť chorú pečeň a znížiť rýchlosť jej zničenia:

 • Šťava z repy a šťavy z kapusty. Tieto prostriedky na cirhózu sa praktizujú už dlhú dobu. Po vylisovaní šťavy z repy je potrebné počkať na zrážky (asi päť hodín). V druhom prípade, aby ste dostali liečivú tekutinu, musíte kapustu fermentovať bez soli. Šťavy berte každý deň striedavo.
 • Kukuričné ​​hodváb. Vlákna sa sušia a varia vo forme čaju. Pred jedlom musíte vypiť pol pohára. Liečba trvá až šesť mesiacov.
 • Koktail z cesnaku, olivového oleja, medu a citrónu. V mlynčeku na mäso sa pomelú dva citróny v šupke, dva bez nej a cesnak. Zmes sa naleje extra panenským olivovým olejom. Potom sa všetko pridá do litra tekutého medu. Táto zmes sa musí uchovávať v chladničke a trvať lyžicu trikrát denne pred jedlom. Pred použitím ľudových prostriedkov musíte vždy získať povolenie lekára, pretože niekedy sa nemusia kombinovať s predpísanými farmaceutickými prípravkami..

Cirhóza je zákerná. Čas, kedy je možné pečeň zachrániť, je premárnený, pretože ľudia prichádzajú do nemocnice v neskorých štádiách choroby..

Aby sme mali čas na zistenie vzniku smrteľnej choroby, musíme pozorne sledovať celkový zdravotný stav - náš a tých, ktorí sú nám blízki. A s nepríjemnými odchýlkami od normy okamžite vyhľadajte lekára.

 • Príčiny a charakteristické príznaky choroby
 • Aké sú druhy chorôb?
 • Včasná diagnóza
 • Správne liečenie tejto choroby
 • Dodatočné body

Otázka, o ktorej sa mnohí nedávno zaujímali, je cirhóza pečene, ktorá sa dá vyliečiť alebo nie. Toto ochorenie sa vyznačuje zmenami v štruktúre orgánov, ktorých príčinou je proliferácia spojivového tkaniva. Aby sme odpovedali na otázku, či je možné vyliečiť cirhózu pečene, pokúsime sa zistiť, čo je cirhóza pečene, ako aj oboznámiť sa s príčinami a príznakmi choroby..

Príčiny a charakteristické príznaky choroby

Cirhóza je komplikácia po niektorých ochoreniach orgánov. Ochorenie pokračuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • existuje všeobecná slabosť tela;
 • telesná hmotnosť pacienta klesá;
 • je pozorovaná svrbivá koža;
 • žltačka na kožu a očné proteíny;
 • zvyšuje objem žalúdka.

Toto ochorenie je často vystavené mužom stredného veku. Riziko sú ľudia, ktorí vedú nesprávny životný štýl a systematicky porušujú stravovacie návyky..

Späť na obsah

Aké sú druhy chorôb?

Na úplné pochopenie toho, či je možné vyliečiť cirhózu pečene, musíte poznať jej príčiny a odrody.

 1. Alkoholik. Často sa vyskytujú u ľudí závislých od alkoholu. Ak úplne odmietnete užívať alkoholické nápoje, je viditeľné zlepšenie zdravia.
 2. Autoimunitné druhy. Vyskytuje sa v dôsledku narušenia imunitného systému ľudského tela (zabíja svoje vlastné bunky a berie ich na cudzie účely)..
 3. Toxický vzhľad. Je to dôsledok otravy ľudského tela rôznymi liekmi alebo toxickými látkami..
 4. Forma choroby, ktorá sa vyvíja po vírusovej hepatitíde.
 5. Typ choroby, ktorá sa objavila v dôsledku zhoršeného metabolizmu a chorôb žlčových ciest.
 6. Kongestívna cirhóza. Spôsobené porušeným obehovým zlyhaním pri srdcových ochoreniach.
 7. Kryptogénny vzhľad. Príčina tejto formy choroby nebola stanovená.

Podľa klinických príznakov, príznakov a morfologických faktorov sa choroba vyznačuje:

 • malá cirhóza. Najbežnejší typ choroby. Príčinou tejto formy ochorenia je stlačenie vetiev portálnej žily spojivovým tkanivom;
 • forma s veľkými uzlami;
 • zmiešaný typ ochorenia.

Podľa klinických charakteristík:

 • neaktívna forma;
 • aktívna forma.

Zachovaním funkčnosti tela:

Späť na obsah

Klinický obraz tohto ochorenia je veľmi rôznorodý. Malo by sa poznamenať, že v počiatočných fázach ochorenie nemusí vykazovať príznaky. Z týchto dôvodov je potrebné vykonať presnú diagnózu a vykonať výskum:

 • chémia krvi. Vysoké hladiny enzýmov a bilirubínu budú indikovať ochorenie;
 • biopsia. Pomocou tejto analýzy môžete diagnostikovať chorobu v ranom štádiu;
 • ultrazvuk
 • Röntgenové a rádionuklidové výskumné metódy;
 • CT sken.

Späť na obsah

Správne liečenie tejto choroby

Je liečená cirhóza pečene? Nie je možné vrátiť zdravé a normálne bunky tohto orgánu.

Liečba choroby je založená na týchto zásadách:

 1. Podporovať funkčné schopnosti orgánov.
 2. Eliminujte hlavné príznaky a prejavy choroby.

Je takmer nemožné vyliečiť pečeň z cirhózy.

V počiatočných štádiách vývoja choroby môže byť orgán chránený pred ďalším progresom choroby. Jedinou radikálnou metódou na liečbu takéhoto zložitého ochorenia je transplantácia orgánov..

Je cirhóza liečená? Hlavné úlohy pri liečbe tohto ochorenia sú:

 1. Odstráňte príčiny choroby. Pretože príčiny choroby sú rôzne, liečebné metódy sa líšia. Medzi nimi: odmietnutie alkoholu, liečba vírusovej hepatitídy, odmietnutie niektorých liekov.
 2. Dodržiavanie šetriaceho režimu. Na zníženie únavy pacientov je potrebné znížiť fyzickú záťaž tela. Ak choroba pokračuje, pacientovi je predpísaný odpočinok, pretože v horizontálnej polohe sa aktivujú regeneračné procesy a zvyšuje sa prísun krvi do pečene..
 3. Prísna strava. Údený, solený, alkohol, vyprážaný by sa mal zlikvidovať.
 4. Terapia na zmiernenie príznakov intoxikácie. Na odstránenie zápchy a dyspeptických porúch sa predpisujú adsorbenty a enzymatické prípravky.
 5. Drogová terapia. Lekár predpisuje tieto lieky:
 • na aktiváciu metabolizmu v pečeňových bunkách;
 • stabilizovať hepatocytové membrány;
 • krvné náhrady;
 • hormonálne glukokortikoidné hormonálne lieky.

Dá sa cirhóza vyliečiť? Nie. Transplantácia orgánov neposkytuje 100% záruku, že sa obnovia všetky funkcie pečene, ale dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára pomôže zastaviť proces degenerácie orgánov..

V prípade choroby sa odporúča:

 • regulovaná strava. Potraviny by mali byť bohaté na bielkoviny, vitamíny, uhľohydráty;
 • vylúčiť alkohol;
 • Obmedzte pracovné zaťaženie
 • denný odpočinok v posteli na zlepšenie krvného obehu v pečeni.
 • neprechladzujte, nezneužívajte drogy.

Lekár predpisuje pacientovi glukózu, vitamíny, proteínové prípravky.

Späť na obsah

Cirhóza je vážnou hrozbou pre život pacienta. Medzi komplikácie tohto ochorenia patrí:

 • krvácanie z kŕčových žíl pažeráka;
 • rozvoj peritonitídy;
 • infekčné pripojenie;
 • hepatická kóma;
 • vývoj rakoviny orgánov.

Hlavné preventívne metódy sú:

 • vyvážená strava;
 • odmietnutie alkoholu;
 • úplná hygienická kontrola rastlín;
 • včasná liečba chronickej hepatitídy a chorôb orgánov.

S chorobami pečene by ste nemali brať vážne, aby sa z nich nestala nevyliečiteľná choroba. V prípade akýchkoľvek príznakov choroby sa musíte poradiť s lekárom, aby nedošlo k závažným komplikáciám.

1 hlasov, priemer:

Cirhóza je chronické ochorenie pečene. Nadmerné užívanie alkoholu, toxické účinky priemyselných jedov a liekov (metotrexát, izoniazid), ktoré sa hromadia v krvi, pečeni a iných orgánoch, môžu vyvolať výskyt tohto ochorenia. Cirhóza pečene sa môže vyvinúť na pozadí vírusovej hepatitídy, závažného srdcového zlyhania, dedičných chorôb, ako je hemochromatóza, hepatocerebrálna dystrofia, galaktozémia a ďalšie.V polovici prípadov je cirhóza pečene spôsobená niekoľkými faktormi. Toto je zvyčajne hepatitída C a chronický alkoholizmus..

V súčasnej fáze rozvoja medicíny nie je možné zbaviť sa tohto ochorenia bez chirurgického zákroku. Cirhózu je možné úplne vyliečiť iba pomocou chirurgického zákroku po transplantácii pečene. Je to veľmi nákladný postup, takže nie je k dispozícii pre všetkých. Detekcia a liečba choroby v ranom štádiu však môže zastaviť ničenie orgánov. Pri pokročilej cirhóze môže hepatológ zmierniť nepríjemné príznaky a spomaliť vývoj komplikácií.

V tlači sa pravidelne objavujú správy, ktoré dávajú nádej pacientom, u ktorých je diagnostikovaná cirhóza. V roku 2011 sibírski vedci oznámili vytvorenie jedinečných liekov, ktoré môžu túto chorobu v budúcnosti liečiť. Vymyslený liek je založený na mechanizme účinku cirhózy na organizmus. Jadrom tejto choroby je zdrsnenie pečeňového tkaniva, pri ktorom proliferujúce tkanivo jazvy vytlačí zdravé tkanivo. Výsledkom je zlyhanie pečene, ktoré vedie k smrti. Podľa vedcov vyvolávaný liek v tele vyvoláva vôľu. Liečivo je imobilizovaný enzým, ktorý stimuluje regeneračné procesy ovplyvňovaním kmeňových buniek orgánu. Zatiaľ neexistujú žiadne analógy. V súčasnosti môžu všetky existujúce hepatoprotektory chrániť iba pečeňové bunky pred rozpadom, ale nemôžu ich obnoviť. Uvedenie tohto lieku na trh je plánované na 5 rokov, a to iba vtedy, ak je potrebné financovanie na ďalší výskum.

Hlavným nebezpečenstvom tejto choroby je to, že sa prejavuje postupne. V počiatočnej fáze je pomerne ťažké odhaliť príznaky cirhózy bez výskumu. Diagnóza choroby sa spravidla vyskytuje v prípadoch konzultácií s lekárom, ktoré nie sú spojené s cirhózou, alebo pri preventívnych vyšetreniach. Z tohto dôvodu je na preventívne účely potrebné podrobiť lekársku prehliadku najmenej raz za dva roky.

Na vyhodnotenie nebezpečenstva tejto choroby je možné uviesť iba jedno číslo: vo vekovej skupine 35 a 55 rokov zomiera na cirhózu pečene každých 100 ľudí. Koľko môžete žiť s cirhózou pečene? Závisí to od mnohých faktorov. Úmrtnosť na cirhózu je pomerne vysoká: 50% pacientov zomrie do 5 rokov po stanovení diagnózy. Aj keď toto ochorenie nie je liečiteľné, prognóza nie je vždy nepriaznivá. Včasná diagnóza pomáha zastaviť deštruktívne procesy a včasná liečba začína pomáhať bunkám prevziať funkcie mŕtvych. Cirhóza pečene sa často vyznačuje striedaním období remisií a exacerbácií, keď sa stav pacienta a ukazovatele klinických a laboratórnych štúdií výrazne zlepšia. V niektorých epizódach je zaznamenaný spomalený priebeh choroby - neaktívna cirhóza, v ktorej môžu obdobia remisie trvať roky, so zriedkavými relapsmi po nedodržaní diéty, lekárskych predpisov, na pozadí závažných infekčných chorôb..

Priemerná dĺžka života pri cirhóze závisí od nasledujúcich faktorov:

 • závažnosť choroby;
 • prítomnosť komplikácií, sprievodných chorôb a ich závažnosť;
 • príčiny choroby;
 • vek a pohlavie pacienta;
 • presné dodržiavanie lekárskych predpisov a diéty, najmä povinné opustenie alkoholu.

Podľa závažnosti je cirhóza rozdelená na kompenzovanú, subkompenzovanú a dekompenzovanú. Pri kompenzovanej cirhóze môžu živé bunky nahradiť mŕtve bunky. V tomto štádiu je cirhóza charakterizovaná absenciou akýchkoľvek prejavov a približne polovica pacientov žije viac ako 7 rokov. S prechodom na subkompenzované štádium sa objavia prvé príznaky: objaví sa nedostatok zdravých hepatocytov a začína sa ich vyčerpanie. Stredná dĺžka života so subkompenzovanou cirhózou je asi 5 rokov. Vo fáze dekompenzácie sa objavujú rôzne komplikácie, stav pacienta sa zhoršuje, iba 10 - 40% pacientov môže prežiť 3-ročné obdobie.

Najhoršou komplikáciou cirhózy je vnútorné krvácanie. Obzvlášť nebezpečné sú gastrointestinálne krvácanie a krvácanie zo žíl pažeráka. Smrť s takýmito komplikáciami je asi 40%. Sú hlavnou príčinou smrti pri cirhóze. Pri cirhóze komplikovanej ascitom (brušná kvapka) žije iba 1/4 pacientov viac ako 3 roky. Hepatálna encefalopatia (zlyhanie) je tiež zlou prognózou, väčšie percento pacientov zomrie do 1 roka..

Očakávaná dĺžka života pri cirhóze závisí aj od príčin jej výskytu. Najpriaznivejšie sú alkoholické a biliárne (autoimunitné) typy.

Pozoruhodnou črtou presne alkoholickej cirhózy je výrazná pozitívna dynamika okamžite po odmietnutí pitia alkoholu, v tomto prípade je dĺžka života 7-10 rokov a viac.

S autoimunitnou cirhózou môžu pacienti žiť viac ako 6 rokov od začiatku prvých príznakov. Najnepriaznivejšou prognózou je cirhóza vírusovej etiológie, najmä v kombinácii so zneužívaním alkoholu alebo drog.

Cirhóza staršej osoby a ženy je ťažšia. Je to kvôli zvýšenej citlivosti hepatocytov na škodlivé účinky etylalkoholu. Dôležitú úlohu pri spomaľovaní deštruktívnych procesov hrá presné dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov a špeciálna strava. Pravidelným monitorovaním v zdravotníckom zariadení sa počas celého liečebného cyklu v nemocnici výrazne predlžuje dĺžka života.

Klinický obraz s cirhózou závisí od typu a štádia choroby. Kompenzovaná cirhóza sa môže vyskytnúť pri absencii ťažkostí a príznakov a spravidla sa zistí náhodne počas vyšetrenia na základe zvýšenia pečene a sleziny. Fáza dekompenzácie cirhózy sa vyznačuje prudkým poklesom telesnej hmotnosti, chuti do jedla a výkonnosti, slabosťou, nespavosťou, horúčkou, nadúvaním, zápachom pečene z úst, tupými bolesťami v pečeni, žalúdkom alebo v hornej časti, zosilňujúcimi sa po fyzickej práci a / alebo brať mastné potraviny, piť veľa tekutín.

Žloutenka a pigmentácia kože sa spájajú so zvýšeným ukladaním melanínu. Žltacie procesy sú obzvlášť výrazné, keď proces deštrukcie hepatocytov prevláda nad ich schopnosťou regenerácie. Pri žltačke dochádza k neúplnému sfarbeniu stolice a k tvorbe žlče v obsahu dvanástnika 12, ktorý vyvoláva svrbenie kože. V týchto prípadoch vyšetrenie odhalí stopy po poškriabaní končatín, brucha, dolnej časti chrbta, v podpazuší a medzi prstami..
Cirhóza sa vyznačuje nízkym krvným tlakom, môže sa vyskytnúť krvácanie z nosa a krvácanie z kože..

Väčšina pacientov má označené vaskulárne „hviezdy“ na hornej časti tela, na krku, tvári, chrbte, ramene, rukách, nosnej sliznici. Pri biliárnej cirhóze sa charakteristický príznak objavuje ako xantómové opálenie plakov na viečkach, dlaniach, hrudnej kosti, chrbte a kolenách. Arteriovenózne skraty spôsobujú erytém (jasne červenú farbu) dlaní.
U mnohých pacientov s cirhózou pečene sa zistia červené lakované pery, sčervenanie sliznice ústnej dutiny, malinový jazyk. Cirhóza pečene a hormonálne poruchy sprevádzajú: gynekomastia (zväčšenie prsníkov), impotencia a atrofia semenníkov u mužov, amenorea, zhoršená reprodukčná funkcia, maternicové krvácanie u žien..

Výber najoptimálnejšieho spôsobu liečby cirhózy pečene sa musí vykonať po kompletnom vyšetrení pacienta a stanovení diagnózy choroby. Nie je možné úplne zničiť následky tejto choroby, ale je celkom možné zabrániť ďalšiemu zničeniu orgánu.

Liečba cirhózy pečene spočíva predovšetkým v odstránení príčin choroby:

 1. Alkoholická cirhóza si vyžaduje úplné odmietnutie požívania alkoholu, ako aj odstránenie produktov rozkladu z tela..
 2. Vírusová cirhóza naznačuje počiatočnú liečbu vírusovej hepatitídy.
 3. Pri cirhóze lieku by mal pacient prestať užívať liek, ktorý ochorenie spôsobil.
 4. V prípade autoimunitnej cirhózy je potrebné brať lieky, ktoré potláčajú imunitný systém, pretože v tomto prípade imunitný systém považuje bunky tela za cudzie..

Okrem toho liečba cirhózy vyžaduje prísne dodržiavanie vhodnej stravy, to znamená, že je potrebné úplne opustiť alkohol, používať vyprážané, údené, korenené a mastné potraviny. Nemôžete jesť huby, paradajky, čokoládu a cesnak. Okrem stravy je pacientovi predpisovaný aj vhodný liek.

Ak je to potrebné a neexistujú kontraindikácie vo forme pokročilého veku a progresívnej žltačky, je možné predpísať chirurgický zákrok. V týchto prípadoch sa operácie používajú na dekompresiu portálového systému: portocavalálne vaskulárne anastomózy, ligácia vetiev celiakie, splenektómia, organopexia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová hernia je premiestnenie dolnej časti pažeráka, hornej časti žalúdka alebo slučiek tenkého čreva do pažernej dutiny cez pažerák. Ochorenie je dosť bežné, keď sa zistí, je potrebná účinná liečba..
Ako jesť správneMnoho ľudí sa pýta: je možné vyliečiť spinálnu prietrž. Ak nie je nedostatok elektrolytov, vitamínov, bielkovín, tukov a uhľohydrátov, dietetické odporúčania nepomôžu s herniou.
Stenóza miechového kanála krčnej chrbtice je poklesom dutiny chrbtice, ktorú tvoria oblúky stavcov v dôsledku tvorby patologických formácií. Častejšie sa toto ochorenie vyskytuje u starších ľudí a je sprevádzané závažným priebehom s vývojom neurologických príznakov.