loader

Hlavná

Späť

Injekcie spinálnej hernie

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov. Jednou z účinných metód liečby patológie sú injekcie. Používajú sa na silné bolesti a progresívne zápalové procesy..

Ak sú predpísané injekcie?

Injekcie na herniu bedrovej chrbtice sa predpisujú takmer okamžite po stanovení diagnózy. Zameriavajú sa na odstránenie symptómov, pričom ďalšia liečba vyžaduje príčinu patologického procesu. Výčnelok chrupavky zvyčajne vyvoláva traumu, nadváhu, nutričné ​​chyby, rôzne zlé návyky, sedavý spôsob života, zlé držanie tela.

Lekár predpíše injekcie proti bolesti zvyčajne v týchto prípadoch:

 • Akútna bolesť v postihnutej oblasti.
 • Zápal mäkkých tkanív.
 • Prítomnosť opuchy.
 • Použitie tabliet alebo kapsúl je kontraindikované.

Klasifikácia vstrekovania

Injekcie pre prietrž krčnej chrbtice sa používajú počas exacerbácie patologického procesu, ak má pacient syndróm akútnej bolesti. Všetky injekcie, ktoré používa zdravotnícky personál, sa líšia spôsobom, akým sa používajú. Klasifikujte ich nasledovne:

 • Intravenózne. Malo by to zahŕňať nielen štandardnú metódu podávania liekov do krvného obehu, ale aj kvapkadlá. Niektoré lieky sa musia do tela zavádzať veľmi pomaly v dávke kontrolovanej zdravotníckym personálom.
 • svalu Poškodená oblasť sa teda anestetizuje, takže injekcia sa uskutočňuje do zadku.
 • Úvod do interdisc priestoru. Jedna z najbežnejších metód podávania liekov na stavcovú prietrž.

Lekár vyberie vhodnú metódu pre každého pacienta, berúc do úvahy individuálne charakteristiky priebehu choroby, závažnosť symptómov a prítomnosť chronických chorôb v anamnéze. Injekcie na profylaxiu alebo samoliečbu sa nepoužívajú, pretože môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy..

Aké lieky sa používajú na liečbu prietrže?

V súčasnosti sa na medziobratlovú herniu používa celý rad injekcií zameraných nielen na odstránenie nepríjemných príznakov, ale aj na začatie regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie pohody a obnovenie funkčnosti kĺbov. Lieky sa používajú z rôznych skupín v komplexe. Sú predpísané v ktorejkoľvek fáze vývoja patológie a majú rôzne účinky na organizmus. Zvážte hlavné možnosti.

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú predpísané na bolesti chrbta s prietržom medzi prvými. Vyznačujú sa vysokým stupňom účinnosti, rýchlo odstraňujú nepohodlie, zastavujú zápal a opuchy v mieste poškodenia. Veľkou výhodou je cenovo dostupná cenová kategória liekov zo zoznamu najpopulárnejších. Minimálny počet kontraindikácií a malá pravdepodobnosť vedľajších účinkov umožňujú lekárom predpísať injekcie rôznym kategóriám pacientov. Hlavnými predstaviteľmi kategórie sú:

Prostriedky novej generácie účinne eliminujú bolesť, spomaľujú zápalový proces, opuchy sú menej výrazné. Injekcie tejto skupiny liekov majú však svoje nevýhody, je však dlhodobo kontraindikované kvôli možnému negatívnemu účinku na fungovanie pečene..

Steroidné hormóny

Takáto skupina liekov je predpísaná na bolesti chrbta, ak protizápalové lieky kategórie NSAID nepriniesli očakávaný terapeutický výsledok. Liečba sa vykonáva iba pod dohľadom odborníka, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov. Aké injekcie sa podávajú z tejto kategórie na medzistavcové prietrže?

Lieky v tejto sérii nemožno označiť za neškodné, pretože majú veľké množstvo kontraindikácií a ich použitie znamená opatrnosť v prípade chronických patológií alebo vysokej pravdepodobnosti vzniku alergickej reakcie. Takéto injekcie sa neodporúčajú dlhšie ako 5 dní, pretože sa môžu rýchlo stať návykovou..

Svalové relaxanciá

Ak pri medzistavcovej prietrži bedrovej oblasti existujú obmedzenia týkajúce sa pohybov, tuhosti, blokovania, lekár predpisuje injekcie svalových relaxancií. Sú schopní efektívne vyhladiť štruktúru svalov, odstrániť kŕče, obnoviť prietok krvi. Z tejto série odborníci najčastejšie predpisujú:

„Midokalm“ je obzvlášť obľúbený, pretože okrem odstránenia tesnosti tiež účinne anestetizuje poškodenú oblasť. Zahŕňa lidokaín, ktorý blokuje všetky nepríjemné pocity..

Je zakázané používať svalové relaxanciá počas tehotenstva a laktácie, poruchy nervového systému alebo psychiky, patológie obličiek a pečene, bronchiálnu astmu a tuberkulózu..

Preparáty pre křupavku

Liečba medzistavcovej prietrže nie je úplná bez použitia liekov zameraných na obnovu poškodeného tkaniva chrupavky. Ich hlavným účelom je začať regeneračné procesy v kĺbe. Účinná látka vstupuje do krvného obehu a cez ňu vstupuje do poškodenej oblasti. Najobľúbenejšie drogy sú:

Líšia sa prípravkami nielen podľa mena, ale aj formulácie. Priebeh prijatia môže trvať až jeden rok a závisí od stupňa progresie choroby. Počas liečby sa odporúča znížiť fyzickú aktivitu, fyzioterapiu a navštíviť fyzioterapeutickú kanceláriu. Chondroprotektory účinne vyživujú tkanivá a výsledok je zachovaný po celý život.

Nervové prostriedky

Okrem týchto skupín liekov ošetrujúci lekár v posledných štádiách vývoja prietrže predpisuje pacientovi intravenózne podávanie liekov, ktoré zlepšujú vedenie nervov. Korene sú silne stlačené, čo spôsobuje pacientovi silnú bolesť. S týmto bojujú tieto prostriedky:

Injekcie sa podávajú intravenózne, v niektorých prípadoch je použitie kvapkadiel povolené. Získaný výsledok však prakticky nemá žiadny účinok.

Vitamínové komplexy skupiny B

Kombinovaná terapia medzistavcových prietrží si často vyžaduje použitie pomocných látok, ktoré normalizujú rovnováhu živín v tele. Vitamíny skupiny B majú priaznivý vplyv na metabolizmus a metabolické procesy v tele, všeobecne na imunitu. Pomáhajú preto rýchlejšie sa zotaviť a spomaľujú deštruktívny proces v tkanive chrupavky. Lekári predpisujú tieto druhy liekov:

Vitamínové komplexy nemajú prakticky žiadne kontraindikácie, čo umožňuje ich predpísanie bez rizika pre široké spektrum pacientov. Zároveň pomáhajú skrátiť dobu zotavenia pri liečbe kýly.

Homeopatická injekcia

Homeopatické lieky sa osvedčili vynikajúco pri liečbe medzistavcovej prietrže. Používajú sa nielen v injekciách, ale tiež v práškoch, tabletách a granulách. Ako súčasť prírodných prostriedkov majú teda minimálny počet kontraindikácií. Predpísané prostriedky pomáhajú pri vstrebávaní opuchy, zmierňujú zápalový proces, odstraňujú bolesť, obnovujú výživu tkanív.

Injekcie ozónom

Ozónové injekcie sa používajú aj na liečbu medzistavcových prietrží, pretože nespôsobujú negatívne reakcie, ale celý proces môžu byť sprevádzané prejavmi, ako sú závraty, ospalosť alebo slabosť. Ozón pomáha znižovať objem prietrže, pomáha telu pri tvorbe látok, ktoré prispievajú k účinnému odstraňovaniu toxínov. Takéto injekcie vám umožňujú:

 • Uvoľnite svaly.
 • Anestetizujte postihnutú oblasť.
 • Eliminujte zápalový proces.
 • Z tela odstráňte toxíny.

Miechová blokáda

V prípade vážneho poškodenia medzistavcovej platničky môže lekár okrem intramuskulárnych injekcií predpísať aj paravertebrálne alebo epidurálne blokády. Umožňujú vám rýchlo a efektívne zbaviť pacienta nepríjemných pocitov, eliminovať stuhnutosť a obnoviť normálnu funkciu chrbtice. Získaný výsledok je dosť dlhý čas, po ktorom sa blokáda opakuje. Každý typ podávania liečiva do medzistavcových priestorov má svoje vlastné rozdiely..

Paravertebrálny blok

Rôzne metódy podania liečivej látky sa vyznačujú komplexnou technikou. Injekcia sa podáva priamo do oblasti, kde je nervový zväzok stlačený cez medzirebrový priestor. Je dôležité, aby bol ovplyvnený samotný neurovaskulárny zväzok.

Epidurálna blokáda

Liek sa podáva lokálne v priamo poškodenej oblasti. Lekár musí presne nájsť medzeru medzi periosteom a výstelkou miechy. V opačnom prípade je pravdepodobnosť vedľajších účinkov vysoká. Epidurálny blok je preto predpísaný iba pri silnej bolesti pacienta. Táto technika je zložitá a vykonáva sa iba v špecializovanej kancelárii a od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje vysoká miera profesionality. Preto lekári postup najčastejšie vykonávajú. V tomto prípade sa používajú tieto druhy liekov:

 • lidokaín.
 • "Novocaine".
 • dexametazón.
 • Diprophos.
 • Vitamíny B..

Najrýchlejším a najtrvalejším účinkom sú anestetiká, medzi ktoré patrí Novokain a Lidokaín. Takmer okamžite zastavia bolesť a účinok pretrváva dlho.

Aplikácia kvapkadla

Na liečenie medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej kosti sa v počiatočnej fáze často používajú kvapkadlá. Umožňujú vám pomaly zaviesť akékoľvek lieky intravenózne. Hlavnou výhodou tohto typu injekcie je vysoký stupeň účinnosti, pretože postupný tok účinnej látky sa šíri rýchlejšie po celom tele a pacient sa začína cítiť úľavu takmer okamžite..

Na odstránenie bolesti chrbta sa predpisujú kvapkadlá s analgetikami, napríklad Aspirin alebo Paracetomol, ktorých cieľom je zmiernenie prejavov nepríjemných symptómov. Používa sa tiež na postupné intravenózne podávanie vinpocetínu. Toto liečivo normalizuje prietok krvi a tiež eliminuje stagnáciu v mieste lézie. Okrem liekov proti bolesti sa predpisujú vo forme kvapkadiel relaxanciá svalov, nesteroidné liečivá, chondroprotektory a steroidné látky..

Ďalším liekom, ktorý sa podáva pacientom s medzistavcovými kýlami pomocou kvapkadiel, je eufilín. Má výrazný analgetický a protizápalový účinok a odstraňuje nepríjemné pocity v oblasti zovretých nervových zakončení..

Recenzie pacientov

Po diagnostike a liečbe pacienti často pochybujú o účinnosti určitých liekov. Recenzia pacientov, ktorí používajú takúto liekovú formu pri liečbe, pomôže pochopiť problém..

Injekcie sú jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spinálnej prietrže. Toto závažné ochorenie sa prejavuje vo forme akútnej bolesti, zápalu a môže viesť k deformite chrbtice. Odstránenie všetkých týchto nepríjemných príznakov pomôže moderným farmakologickým látkam. Injekcie sa uskutočňujú podľa odporúčanej schémy zdravotníckym personálom. Samoliečba alebo zmena dávkovania bez konzultácie s lekárom je neprijateľná, pretože môže viesť k vážnym následkom a komplikáciám..

Zoznam liekov proti bolesti pri hernii bedrovej (krčnej) chrbtice

Injekcie z prietrže v dolnej časti chrbta sú účinným liekom na toto ochorenie. Indikácia pre nich je zmiernenie bolestivých syndrómov a odstránenie zápalového procesu v chrbte a spodnej časti chrbta. Aby sa predišlo nechceným komplikáciám, výber injekcií by mal byť zverený lekárovi.

Nesteroidné protizápalové lieky

Sú to lieky, ktoré nielen rýchlo znižujú bolesť v tejto patológii, ale tiež znižujú opuchy, svalové kŕče a zápaly.

Zoznam injekcií z prietrže chrbtice predstavuje dve generácie.

NSAID prvej generácie

Do tejto skupiny patria tieto lieky:

 • Diklofenak (bolesť zmizne po 1 injekcii, pôsobí 12 hodín);
 • Ortofen;
 • Amelotex;
 • Ketorol;
 • Ibuprofén atď..

Pomáhajú potlačiť bolesť s jej malými prejavmi a zastaviť rozvoj zápalu. Môžu viesť k vedľajším účinkom, pretože negatívne ovplyvňujú gastrointestinálnu sliznicu.

Takéto injekcie sa uskutočňujú s herniou chrbtice vo vnútri svalu. Trvanie kurzu je 3 - 5 dní. Kontraindikácie sú do 18 rokov, zlyhanie pečene a obličiek, gravidita a laktácia.

NSAID druhej generácie

Takéto lieky druhej generácie na bolesť chrbta prietrže zahŕňajú tieto lieky na ich zozname:

 • Xefocam;
 • Meloxikam (analóg Movalis, Amelotex);
 • Celebrex a kol.

Injekcia do chrbtice s prietržom NSAID druhej generácie má silnejší analgetický a protizápalový účinok, pretože ide o vylepšenú receptúru. Liečba medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice prechádza bez škodlivých účinkov na ľudské telo.

Steroidné lieky

Tento stav je sprevádzaný príznakmi, ako sú silná bolesť a svalové kŕče. V dôsledku posunutia disku je na svaly vyvíjaný silný tlak. Z tohto dôvodu je narušená flexibilita chrbtice a disky nemôžu zaujať svoje miesto..

Injekcie kortikálnej hernie s kortikosteroidmi sa môžu robiť, keď NSAID a silné analgetiká nedali pozitívny účinok. Použitie injekcií steroidov s prietržom chrbtice je tiež povolené na štípanie nervových vlákien, objavenie prietrže medzi stavcami a vyčnievanie..

Názvy týchto liekov sú tieto:

 • dexametazón;
 • betametazón;
 • metylprednizolón;
 • Diprophos;
 • Phlosterone;
 • triamcinolón;
 • Prednison a tak ďalej.

Tieto lieky nevyliečia ochorenie, ale iba zmiernia jeho príznaky. Ich účinok je rýchly, ale existuje mnoho vedľajších účinkov, napríklad žalúdočný vred, gastritída, diabetes mellitus, zlyhanie obličiek, tuberkulóza a obdobie tehotenstva. návykové.

Injekcia s medzistavcovou prietržou priamo do chorého nervu (tiež nazývaného transforaminálna) sa považuje za efektívnejšiu a rýchlejšiu..

Je zakázané dlhodobo užívať steroidy, pretože sa môžu vyskytnúť komplikácie. Sú predpísané v krátkych kurzoch. Roztok sa môže tiež podávať podľa lekárskych odporúčaní a odkvapkávania.

Svalové relaxanciá

V ťažkých prípadoch ochorenia sa používajú injekcie pre medziobratlovú herniu bedrovej oblasti s týmito liekmi. Anestézia sa vyskytuje v dôsledku relaxačného svalového účinku, ktorý majú lieky tejto skupiny. V dôsledku toho spazmus netlačí na nervové vlákna a prietok krvi v mieste tvorby bedrovej prietrže je normalizovaný..

Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice sa predpisujú lieky s nasledujúcimi názvami:

Z uvedených liekov sa Midokalm považuje za najobľúbenejší, pretože obsahuje ľudokain, ktorý zvyšuje úľavu od bolesti. Tieto lieky sú indikované pre spinálnu prietrž len na odporúčanie lekára. Nesprávne dávkovanie môže viesť k ochrnutiu alebo smrti..

Injekcie na liečbu miechy

Neustála fyzická aktivita v bedrovej oblasti vedie k patologickým zmenám sprevádzaným akútnou bolesťou. Bolesť je zvyčajne spôsobená vážnymi chorobami. Najčastejšou patológiou stavca je medziobratlová kýla. Často to spôsobuje zápalový proces a silne vystrelí bolesť bedrovej chrbtice.

Za účelom liečby, po vykonaní komplexného vyšetrenia a určení presnej diagnózy, lekár predpíše lieky, injekcie, masáže, terapeutické cvičenia, ktoré pomáhajú zmierniť bolestivé príznaky, eliminujú zápal a normalizujú metabolické procesy v bunkách a tkanivách poškodenej oblasti..

klasifikácia

Pri bežnej alebo akútnej forme prietrže chrbtice sa predpisujú injekcie na liečenie tohto ochorenia. Lekár vyberie injekcie s ohľadom na zloženie lieku, celkový klinický obraz, vek pacienta, počet prietrží a ich závažnosť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako podávať lieky:

 • intravenóznej,
 • v ohnisku lézie,
 • intramuskulárna.

V závislosti od účinku sú injekcie na injekcie rozdelené do nasledujúcich skupín:

 1. Protizápalové lieky (steroidné). Používa sa na prevenciu zápalu a opuchov..
 2. Nesteroidná skupina liekov (NSAID). Používa sa na zmiernenie príznakov bolesti a odstránenie zápalu..
 3. Prípravky na uvoľnenie svalovej hmoty. Používajú sa na odstránenie kŕčov svalového tkaniva dorzálnej oblasti..
 4. Chondroprotektívne lieky. Je potrebné zabrániť ďalšiemu rozvoju prietrže.
 5. Komplexy vitamínov. Používajú sa na naplnenie tela nevyhnutnými živinami a stopovými prvkami..
 6. Epidurálna blokáda. Používa sa na zmiernenie stavu s ťažkou bolesťou.

Je zaujímavé prečítať si, či zdravotné postihnutie spôsobuje prietrž chrbtice.

Nesteroidná skupina

Na zmiernenie zápalu a rýchle zastavenie syndrómu bolesti sa používajú nesteroidné lieky. Injekcie s prietržom pomáhajú riediť krv, odstraňujú opuchy a pocit tlaku v dolnej časti chrbta a tiež zlepšujú stav pacienta. Je nevyhnutné prísne dodržiavať dávkovanie a načasovanie liečby týmito liekmi.

Medzi nesteroidné protizápalové lieky patria:

 • Diclofenac. Má antipyretické aj protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje funkčnú aktivitu kĺbov.
 • Ortofen. Používa sa na bolesti a zápaly kĺbov v oblasti stavovcov.
 • Ibuprofen. Má analgetický účinok potlačením látok, ktoré prispievajú k vzhľadu bolesti.
 • Naproxén. Pomáha redukovať biele krvinky a látky spôsobujúce zápal.
 • Meloxicam. Eliminuje hlavné príznaky choroby a uvoľňuje pacienta.
 • Movalis. Účinný nástroj, ktorý sa používa na odstránenie zápalového procesu.
 • Ksefokam. Používa sa ako analgetikum na anestéziu tela..

Napriek tomu, že všetky tieto lieky majú vynikajúce analgetické a protizápalové účinky, majú určité kontraindikácie. Predovšetkým by ich nemali používať tehotné ženy, deti do 18 rokov a tiež ochorenie kardiovaskulárneho systému..

Steroidná skupina

Ak nesteroidné protizápalové lieky nepriniesli očakávaný výsledok, potom sa používajú steroidné lieky. Prispievajú k uvoľňovaniu nervových zakončení zovretiu počas zápalového procesu v tkanivách a bunkách poškodenej chrbtice, k odstráneniu opuchov a úľave od bolesti. Aplikujú sa priamo do poškodeného nervového konca..

Najbežnejšie používané lieky sú:

 • Dexametazón. Má protizápalové účinky, pomáha posilňovať imunitný systém. Dexametazón s kýlou chrbtice sa najčastejšie používa v ampulkách..
 • Prednizón. Má antihistamínový, imunosupresívny a protišokový účinok.
 • Betametazón. Používa sa na odstránenie zápalového procesu, prevenciu vzniku alergických reakcií.

Svalové relaxanciá

Počas nástupu bolesti a zápalu sú svaly dorzálnej chrbtice v dobrom stave, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov a metabolické poruchy. V tomto prípade sa predpisujú špeciálne lieky, ktoré prispievajú k normalizácii krvného obehu, odstráneniu opuchov a kŕčov.

Svalové relaxanciá s prietržom bedrovej chrbtice sa používajú na odstránenie kŕčov v svalovom tkanive na chrbte. Uvoľňujú svaly a uvoľňujú nervové korene..

Spektrum svalových relaxancií zahŕňa lieky Medokalm, Tizanidín, Sirdalud, Baklofen. Za najvýkonnejší nástroj sa považuje Midokalm. Zahŕňa lidokaín, ktorý rýchlo pôsobí na organizmus, okamžite odstraňuje bolesť a zmierňuje stav.

Vo väčšine prípadov sú pri ťažkej chorobe predpísané injekcie prietrže pri použití tejto skupiny liekov.

Preparáty pre křupavku

Chondoprotektívna skupina liekov sa používa na prevenciu rozvoja choroby. Tieto lieky zlepšujú výživu chrupavky a bránia jej deštruktívnym procesom. Lekár určí rozvrhnutie injekcie, dávkovanie a trvanie liečby.

Najbežnejšie predpísané sú:

 • Rumalon. Droga, okrem eliminácie hlavných príznakov, spomaľuje rozvoj choroby.
 • Elbona. Používa sa na obnovu tkaniva v chrupavke. Okrem toho pôsobí ako analgetikum a protizápalové činidlo..
 • Don. Odstraňuje bolesť, obnovuje funkčnú činnosť poškodenej oblasti.
 • Aflutop. Používa sa na akútnu bolesť, ako aj na obnovu chrupavky.
 • Noltrex. Potrebné na vyplnenie dutiny kĺbu synoviálnou tekutinou.
 • Teraflex Advance. Reguluje metabolické procesy v tele a obnovuje poškodenú chrupavku.

Okrem injekcií sa môžu liečivá používať tiež vo forme mastí, gélov alebo kapsúl.

vitamíny

Vitamíny pre kýlu chrbtice sa používajú ako pomocné látky zamerané na zlepšenie metabolických procesov a zvýšenie ochranných vlastností tela..

Vitamínová skupina liekov zahŕňa tieto lieky:

 • VITAX,
 • Nycomed,
 • Vitamol,
 • Kombitepen,
 • Kyselina nikotínová.

Pozitívne sa ukázalo zavedenie injekcií pozostávajúcich z vitamínového komplexu.

Epidurálna blokáda

Epidurálny blok s kýlou bedrovej chrbtice sa často používa ako anestetikum.

Tento postup zahŕňa pomalú injekciu lieku pomocou injekčnej striekačky priamo do postihnutej oblasti. Najčastejšie sa používa novokain alebo ľudokain.

Blokáda bedrovej prietrže pomáha zmierniť svalové kŕče, rýchlo eliminuje účinok bolesti, zmierňuje opuchy a obnovuje normálne zásobovanie krvi. Vo väčšine prípadov sa predpisujú spolu s antihistaminikami a protizápalovými liekmi..

kvapkadlá

Kvapky na kýly chrbtice sú spôsobom pomalého podávania liečiva kvapkaním do krvi pacienta. Toto je najúčinnejšia metóda, ktorá sa používa v nemocnici pod dohľadom kvalifikovaného odborníka. Najčastejšie sa kvapkadlá predpisujú v počiatočnom štádiu choroby, aby sa zabránilo jej ďalšiemu vývoju.

Liečba kvapkami pomáha rýchlo eliminovať zápalový proces, zmierňovať bolesť, eliminuje výskyt stagnácie v mieste lokalizácie ochorenia. Účinnosť sa dosiahne intravenóznym podávaním, ktoré prispieva k rýchlej a rovnomernej distribúcii lieku v tele.

Pri bolesti a silnom zápalovom procese sa kvapkadlá predpisujú s Actoveginom alebo Eufelinom. Na normálny krvný obeh sa používa Vinpocetine-Pharmac. Aby sa dosiahol najrýchlejší účinok, často sa súčasne podáva niekoľko liekov (napríklad k dexametazónu sa pridáva drotaverín a glukóza)..

Lieky na spinálnu prietrž: prehľad liekov a účinok ich použitia

Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog. Lieky pomocou určitých prostriedkov prietrže chrbtice sa zvyčajne uskutočňujú v počiatočnom štádiu jej výskytu, keď je pacient náhle obmedzený silnou a akútnou bolesťou, ako aj počas období exacerbácie. Aké sú znaky liečby hernie liekmi a na čo sú tieto lieky??

Krčka prietrže na MRI.

Funkcie a ciele liečby kýly

V interiktálnom období, ktoré sa nazýva štádium „stabilnej klinickej remisie“, sa zvyčajne nevyžaduje užívanie drog a pacient niekedy úplne zabudne, že má výčnelok a prietrž krčnej alebo bedrovej chrbtice. To spôsobuje riziko nesprávneho správania a následkom pošmyknutia na ľade, podchladenia chrbta, náhleho pohybu, vzpierania, prietrže sa opäť mierne zvyšuje, začína sa kompresia okolitých mäkkých tkanív, väzov a nervových koreňov. Mimochodom, miecha nebolí, keď je stlačená - nemá receptory bolesti. Výsledkom je, že sa syndróm bolesti opäť vracia a vyžaduje použitie určitých liekov. Na fotografii - príklad MRI hernie krčnej chrbtice, ktorá viedla ku kompresii miechy - vývoj vážnej komplikácie. Kýla je znázornená šípkou.

Aké sú ciele liekov na liečbu medzistavcovej prietrže? Tieto ciele sú uvedené nižšie:

 • odstránenie bolesti, symptomatický cieľ. Po dosiahnutí cieľa sa pacient začína obsluhovať v každodennom živote, pohybuje sa a môže nezávisle navštíviť zdravotnícke zariadenie;
 • zmiernenie zápalu a edému, ktoré je spôsobené kompresiou herniovou tvorbou rôznych štruktúr mäkkých tkanív. Zmiernenie príznakov zápalu tiež zmierňuje bolesť a umožňuje pacientovi zlepšovať kvalitu života. Našťastie existuje celá skupina nesteroidných protizápalových liekov - NSAID, ktoré kombinujú lieky proti bolesti a protizápalové vlastnosti;
 • zníženie svalového kŕča, ktorý sa vyvíja v hlbokých svaloch chrbta v reakcii na dráždivý účinok prietrže a vytvára takzvaný sekundárny myofasciálny syndróm.

Toto je stav, pri ktorom je v chrbte dlhý, chronický zdroj bolesti spojený s napätými svalmi. Tieto plomby sú zdrojom narušeného obehu. Ako viete, každý sval môže reagovať na bolesť a podráždenie iba jedným známym spôsobom - ide o ostré kontrakcie. Kýla spôsobuje neustálu bolesť, preto je sval na dlhú dobu v kontrakcii.

Výsledkom je, že cievy zásobujúce svalovú krvou sa zužujú a svalové tkanivo bráni žilovému výtoku. Metabolické produkty sa hromadí vo svaloch vrátane kyseliny mliečnej a to vedie k sekundárnemu chronickému kŕču, ktorý vytvára začarovaný kruh. Takéto uzávery môže neurológ ľahko zistiť počas prehmatávania zadných svalov. Sú umiestnené paravertebrálne, tj vedľa stavcovej línie vpravo a vľavo.

Anestézia, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré zmierňujú chronický svalový spazmus (alebo svalové relaxanciá) a tvoria tri piliere liekovej liečby pre medzistavcové výčnelky a prietrže, keď sa objavia a zhoršujú..

Všetky tieto lieky sú liečivá alebo lieky (ktoré niekedy nie sú úplne správne nazývané liekmi) hneď na začiatku, v prípade zvlášť akútnej bolesti sa používajú spravidla parenterálne, to znamená vo forme intramuskulárnych injekcií. Potom, zvyčajne po 3 až 4 dňoch, sa začne prechod na formy tabliet a spája sa lokálna liečba. Pacientovi sú predpísané rôzne krémy, gély a masti, ktoré sa natierajú alebo nanášajú na požadovanú oblasť chrbta v projekcii medzistavcovej prietrže, ako aj okolité svalové hmoty..

Môžu sa tiež nazývať ďalšie metódy liečby drogami. Toto je menovanie rôznych vitamínov, najskôr aj intramuskulárne, a potom v tabletách je možné menovanie rôznych chondroprotektorov. Ako však ukázala prax, chondroprotektory nemajú osobitný význam, ani preukázaný mechanizmus účinku. Samostatne existuje terapia, keď sa pohotovostná starostlivosť vykonáva vo forme blokád, ale tento problém sa v článku nebude brať do úvahy. Je potrebné poznamenať, že ani jeden liek nedokáže radikálne vyliečiť výstupok a prietrž a vylúčiť ho ako fyzický objekt. To je možné dosiahnuť iba pomocou chirurgického zákroku neurochirurga. Môžete povedať viac. Žiadne relácie osteopatie, manuálna terapia, kraniosakrálna terapia, šoková vlna, elektroforéza s karipazímom, karboxyterapia, trakčná terapia atď. - nevedú k radikálnemu vyliečeniu osteochondrózy z týchto komplikácií. Áno, stav pacientov pod vplyvom zručných rúk masážneho terapeuta sa skutočne výrazne zlepšuje. Zároveň sa však obnoví prietok krvi v hlbokých svaloch, normalizuje sa ich metabolizmus a nikde nezmizne „číhajúci“ výčnelok alebo prietrž a pri ďalšom zhoršení sa znova prejaví.

Čo nevyvoláva výčnelok a prietrž

Okamžite by sa malo objasniť, že v Ruskej federácii neexistuje spôsob, ako liečiť aj veľmi silnú akútnu bolesť chrbta spôsobenú prietržou narkotickými analgetikami, napríklad použitím náplasti Durogezik. To, čo sa používa vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Veľká Británia, Izrael, Česká republika, kde sa ošetrenie kýly uskutočňuje podľa moderných štandardov as veľkou účinnosťou, je v Rusku prakticky nemožné. Lekár, ktorý predpísal Durogezikovi najmenej prietrži, riskuje, že zostane bez postavenia av krajných prípadoch upozorní príslušné orgány..

Tiež nie je akceptované liečiť medzistavcové prietrže pomocou liekov nazývaných antispasmodiká. Napríklad Baralgin alebo No-shpa nebudú účinné, pretože uvoľňujú hlavne hladké svaly vnútorných orgánov a nesúvisia so zadnými svalmi, hoci anestetizujú kŕče pri žlčníkových chorobách..

Je zbytočné „liečiť“ medzistavcovú prietrž s analgiom a inými starými drogami. Aspirín, všetky odrody kyseliny acetylsalicylovej, ako aj paracetamol, nebudú mať žiadny vplyv na bolesť. Ich úlohou je znížiť teplotu. Mimochodom, s exacerbáciou osteochondrózy a objavením sa bolesti chrbta spôsobenej výčnelkami a prietržami nikdy nedochádza k zvýšeniu teploty..

Ak existuje horúčka uprostred bolesti chrbta, potom je to pravdepodobne vážne znamenie exacerbácie pyelonefritídy, prítomnosti atypických foriem cholecystitídy a apendicititídy s ožiarením chrbta a iných závažných chorôb..

Neaplikujte výčnelok a prietrž pomocou rôznych angioprotektorov, ako je pentoxifylín, trental a ďalšie. Ich úlohou je zlepšovať kapilárnu mikrocirkuláciu pri chorobách, ako je diabetes mellitus, Raynaudov syndróm atď. Pretože medzistavcová chrupavka vo všeobecnosti nemá žiadne cievy, nemá zmysel ich používať. A nemá zmysel zlepšovať mikrocirkuláciu v spastických svaloch, pretože najskôr musíte odstrániť svalový spazmus (pomocou svalových relaxancií) a potom sa samotný sval dokáže vyrovnať bez ďalších finančných prostriedkov.

Rôzne „kvapkadlá“ alebo intravenózne infúzie nie sú zobrazené: koniec koncov je prvoradou úlohou odstránenie zápalu a odstránenie opuchov, a to pridaním tekutiny do tela tomu zabráni a môže iba zvýšiť bolesť. Najúčinnejšie lieky sú NSAID a svalové relaxanciá. Pravda, v niektorých prípadoch, prvý deň, s akútnou bolesťou chrbta, môžete dodatočne odstrániť opuch predpísaním ľahkých diuretík, ktoré nepoškodzujú srdce a udržujú draslík v tele. Na tento účel môže byť pacientovi predpísaný spironolaktón (alebo Veroshpiron) na jeden až dva dni.

Zoznam populárnych a účinných liekov

Nižšie sú uvedené najlepšie populárne lieky na liečbu akútnej bolesti chrbta, vrátane prítomnosti výčnelkov a herniovaných diskov. Najskôr je medzinárodný nechránený názov (INN) spoločný pre všetky komerčné analógy (alebo generiká) tohto lieku. Potom - pôvodný liek s týmto INN. Potom sú uvedené niektoré populárne generiká..

Pre každý liek sú priemerné náklady relevantné pre lekárne všetkých foriem vlastníctva v Ruskej federácii do konca júna 2019. Žiadne hodnotenie, obsadenie prvého a posledného miesta nie je uvedené.

Finančné prostriedky NSAID

Prípravky zo skupiny NSAID majú tri dôležité liečivé vlastnosti: znižujú zápalový proces, znižujú bolesť a znižujú horúčku alebo teplotu. Tie druhé sa nezaujímajú o kvalitu s výčnelkami a kýlami.

Je dôležité vedieť, že bez výnimky majú NSAID kontraindikácie a najstaršie lieky prvej generácie, ako napríklad Diclofenac alebo Voltaren, sa zvyčajne nemôžu užívať dlhšie ako dva až tri dni. Všetky dokážu zhoršiť priebeh peptického vredu žalúdka a dvanástnika a vo výnimočných prípadoch dokonca spôsobiť ulcerózne krvácanie. Vedú k exacerbácii erozívnej gastritídy a pri dlhodobom nekontrolovanom užívaní po dobu niekoľkých týždňov môže dôjsť k toxickej hepatitíde lieku.

Napriek veľmi nízkemu bezpečnostnému profilu sa Diclofenac, aj keď je „starým“ liekom, stále považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších. Iné lieky, ako je meloxikam a ketoprofén, už patria k liekom druhej generácie, sú bezpečnejšie na použitie, hoci na intramuskulárnu injekciu sa vzťahujú rovnaké pravidlá: nie dlhšie ako 3 až 5 dní..

Meloxikam (Movalis, Amelotex, Arthrosan, Mirlox, Revmart)

Movalis alebo originálny liek meloxikam, ktorý prvýkrát získala nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim, je jedným z najlepších vo svojej skupine. Okrem zmiernenia akútnej bolesti chrbta je indikovaný na rôzne formy artritídy, bolesti kĺbov, reumatologické choroby a ďalšie zápalové lézie pohybového ústrojenstva..

Meloxikam má silný protizápalový účinok, musí sa injikovať 1,5 ml intramuskulárne denne počas 3 dní, potom sa používa v tabletách, jedna 7,5 mg tableta raz denne. Ale ani tableta by nemala byť dlhá. Liek je kontraindikovaný u pacientov s bronchiálnou astmou, nosovou polypózou, s exacerbáciou erozívnej gastritídy a žalúdočných vredov, so závažným zlyhaním pečene, počas tehotenstva, dojčenia a tiež do 12 rokov..

Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a balenie 3 ampuliek (na krátky chod) s objemom 1,5 ml v priemere stojí 610 rubľov.

Ketoprofén (Ketonal, Arthrosilen, Flamax)

Liek Ketoprofen, ktorého zástupcom je Ketonal, je tiež veľmi populárny a je dostupný nielen v roztoku na intramuskulárne podanie, ale tiež vo forme gélu na lokálne použitie, ktorý bude opísaný neskôr v tabletách, ako aj v rektálnych čapíkoch..

Ketoprofén sa vyznačuje rovnakou patológiou s niekoľkými zmenami: pri artritíde, exacerbácii osteochondrózy chrbtice - výčnelkov a prietržoch, pri migrénach a bolestiach hlavy, rôznych formách neuralgie a radikulitídy, pri dne, ako aj pri pooperačnom syndróme bolesti, a to aj po mikrodisektómii..

Intramuskulárna injekcia zahŕňa jednu ampulku (100 mg) raz alebo dvakrát denne, maximálna denná dávka sú 2 ampulky. Liek má tiež výrazné spektrum kontraindikácií. Okrem kontraindikácií uvedených vyššie pre Movalis sa Ketonal nemôže používať na hemofíliu, dekompenzované zlyhanie srdca. Liek sa nesmie používať u detí mladších ako 15 rokov. Ketonal, vyrobený spoločnosťou Sandoz z Rakúska, stojí 225 rubľov. v balení po 10 ampúl.

Diclofenac (Voltaren, Diclobene, Diclovit, Dorosan, Ortofen)

Nakoniec, tretí liek, ktorý sa bežne používa pri výčnelkoch a prietržoch, je diklofenak a možno najčistejší a najúčinnejší je pôvodný Voltaren, ktorý vyrába švajčiarska spoločnosť Novartis. Jeho cena je v priemere 260 rubľov. v balení 3 ampulky po 5 ml. Ale sú dostupnejšie analógy. Takže diklofenak, ktorý vyrobila srbská spoločnosť Hemofarm, bude stáť iba 40 rubľov za rovnaké balenie. To naznačuje vysokú popularitu tohto lieku..

Voltaren je účinný liek proti bolesti: účinok sa prejaví do 20 - 30 minút. Tento liek sa tiež široko používa na rôzne zápalové a degeneratívne lézie muskuloskeletálneho systému, na bolesti chrbta, na lumbago, cervikaliu, ischias, vrátane výčnelkov a hernií. Je tiež indikovaný na závažné záchvaty migrény..

Intramuskulárne sa má podávať hlboko, dávka raz denne a v prípade zvlášť silnej bolesti sa injekcie môžu vykonávať dvakrát denne, s intervalom niekoľkých hodín. Odporúča sa použiť najnižšiu možnú dávku a najkratší možný priebeh liečby.

Svalové relaxanciá

Liečba akútnej bolesti chrbta bude neúplná bez vymenovania svalových relaxancií. Odstránením sekundárneho svalového kŕča zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať závažnosť chronickej bolesti chrbta, ktorá často viac menej sprevádza dokonca stav remisie s výčnelkami a prietržami.

V súčasnosti sa najčastejšie používajú nasledujúce svalové relaxanciá: Midokalm a Sirdalud. Výhodou lieku Midokalm je, že sa môže používať v prvých dňoch rozvoja akútnej bolesti, pretože je dostupný nielen v tabletách, ale aj v ampulkách na intramuskulárnu injekciu. Táto forma uvoľnenia sa nazýva Midokalm - Richter. Tizanidín alebo Sirdalud nie je predpísaný v akútnom období, pretože je dostupný iba v tabletách. Iné lieky, ktoré majú silný a hrubý účinok, ako napríklad baklofén, sa nepoužívajú na liečbu akútnej bolesti chrbta výčnelkami a kýlami..

Tolperison (Midocalm)

Tolperison je originálny liek Midokalm, ktorý vyrába maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter, v balení po 5 ampúl (1 ml). Okrem tolperisonu sa do roztoku pridal lidokaín na zmiernenie bolesti, pretože jeden tolperisón je pri intramuskulárnom podaní dosť bolestivý. Takéto balenie stojí 475 rubľov.

Lidokaín patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva a ovplyvňuje špecifické reflexy miechy. V dôsledku toho sa zníži pripravenosť reflexu v retikulospinálnom trakte a zvýši sa cirkulácia periférnej krvi vo svaloch. Tolperison má po ceste mierny antiadrenergický a antispasmodický účinok..

Tento liek je indikovaný pre všetky stavy, pri ktorých sa pozorujú kŕče a zvýšený tonus pruhovaných svalov. Nejde iba o akútnu a chronickú bolesť chrbta, ale aj o mozgovú príhodu, roztrúsenú sklerózu, svalovú spasticitu s artrózou veľkých kĺbov. Používa sa tiež v komplexnej liečbe po chirurgickom zákroku. Je potrebné aplikovať Midokalm intramuskulárne, jeden mililiter dvakrát denne. Midokalm je kontraindikovaný pri závažných formách myasténie gravis, počas tehotenstva, dojčenia a tiež u detí do 18 rokov..

Tizanidín (Sirdalud)

Liek Sirdalud je dostupný iba v tabletách, čo znamená, že je nežiaduce ho používať v prvých dňoch so syndrómom obzvlášť závažnej bolesti. Jeho úlohou je mierna podporná terapia počas obdobia upadajúcej exacerbácie, keď bolesť nie je taká silná a sekundárny myofasciálny syndróm je stále zachovaný.

Sirdalud spôsobuje viditeľný vedľajší účinok: neodporúča sa používať ľuďom, ktorí šoférujú, pretože Sirdalud spôsobuje ospalosť a veľmi často. Ak je to predpísané tým, ktorí bránia zaspaniu bolesti chrbta, je to skôr účinné riešenie.

Je potrebné pamätať na to, že tizanidín sa má vysadiť pomaly, najmä ak bola liečba dlhá. Ak sa náhle ukončí, pacient môže zvýšiť krvný tlak a vyvinúť atak tachykardie. Ak viete o týchto vlastnostiach lieku, môže sa použiť na výčnelky a prietrže na 10-12 dní a potom preniesť pacienta na hardvér alebo manuálnu fyzioterapiu a plávanie. Sirdalud vyrába Novartis a balenie 30 4 mg tabliet stojí 300 rubľov.

Vitamíny - Milgamma (Binavit, Vitaxone, Combilipen, Larigamma)

Možno jeden z vitamínov možno nazvať iba jedným liekom - toto je Milgamma. Obsahuje potrebný komplex vitamínov B, konkrétne B6, B12 a B1, spolu s roztokom novokainu. Tieto vitamíny zlepšujú trofizmus nervového tkaniva a pomáhajú pacientovi rýchlo eliminovať neurologické poruchy spojené s kompresiou herniovým vyčnievaním nervových štruktúr: segmentové korene. Keď bola predpísaná Milgamma, významne sa skrátila doba existencie nepríjemných pocitov, ako je necitlivosť, pocit „plazenia sa“ v nohách alebo pažiach, v prítomnosti hernie bedrovej alebo krčnej chrbtice. Obnovenie sily v končatinách išlo rýchlejšie. Okrem komplikácií s osteochondrózou je Milgamma indikovaná pre rôzne formy neuritídy, pre paréziu tvárového nervu, pre kŕče nočného svalu a ďalšie podobné stavy. Liek je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažných foriem srdcového zlyhania, u detí, tehotných a dojčiacich žien.

Injekcie Milgammy sa majú podávať denne v 2 ml počas 10 dní. Po ústupe bolesti prechádzajú na tabletové formy lieku, ktoré sa nazývajú „Milgamma Compositum“. Nemecká spoločnosť Solufarm GmbH vyrába Milgamm a jedno balenie s 10 ampulkami určené na priebeh 5 dní stojí v priemere asi 490 rubľov..

Lokálne ošetrenie akútnej bolesti chrbta

Lokálne prostriedky na liečenie akútnej bolesti chrbta sa používajú veľmi často. Jedná sa o rôzne masti, krémy a gély, lekárske omietky. Tieto lieky môžete používať 2 - 3 dni po výskyte akútnej bolesti chrbta, keď sa v dôsledku liekovej terapie začala znižovať intenzita syndrómu bolesti. To je na začiatku injekcie a potom je možné predpísať spolu s tabletami, masťami a krémami.

Prečo je to tak? Faktom je, že medzi masťami je veľa zástupcov s otepľovacím účinkom. Napríklad kapsaicín obsahujúci kapsaicín (výťažok z kajenského korenia) alebo masť Finalgon. Ak tieto lieky použijete okamžite, opačný prírastok sa naopak zvýši, pretože prispievajú k toku krvi do miesta aplikácie, ako aj do hlbokých tkanív. V súlade s tým sa zvýši závažnosť syndrómu bolesti. Ale po niekoľkých dňoch, keď sa intenzita zápalu začne zmenšovať a opuchy sa rozpúšťajú, potom masti na zahrievanie naopak prispejú k zlepšeniu krvného obehu v ohnisku a odstráneniu syndrómu bolesti ich prietokom krvi..

V prvých dňoch objavenia sa veľmi akútnej bolesti môžete v zásade použiť miestne lieky, ktoré sa nezohrievajú. Ide o chladiace masti a krémy obsahujúce mentol a gáfor a ďalšie. Aby ste sa neublížili náhodou nesprávnym výberom, je potrebná konzultácia s lekárom. Zoberme si tri charakteristické miestne lieky používané na akútnu bolesť chrbta, vrátane výčnelkov a kýly. Jedná sa o gél, masť a toto je špeciálna náplast na zahrievanie..

Viprosal In

Viprosal B je terapeutická masť, ktorej účinnými zložkami je terpentínová guma, kyselina salicylová, gáfor a jed zmijí. Tieto zložky sa vyberajú veľmi dobre. Terpentín dráždi pokožku a zvyšuje prietok krvi z pokožky z hlbokých svalov, kyselina salicylová dilatuje krvné cievy, gáfor má rušivý a ochladzujúci účinok. Jed zmija zlepšuje reologické vlastnosti krvi a trofického tkaniva.

Viprosal B je indikovaný na rôzne formy neuralgie, myozitídy, ako aj na príznaky akútnej bolesti chrbta. Táto masť má veľa kontraindikácií. Preto ho nemôžete použiť v prípade pľúcnej tuberkulózy, náchylnosti na cievne kŕče, detí, tehotných a dojčiacich žien, s ťažkým poškodením funkcie pečene a obličiek av niektorých ďalších prípadoch.

Na miesto, kde sa prejavuje bolesť, naneste najviac jednu čajovú lyžičku masti a vtierajte ju do pokožky najviac dvakrát denne. Trvanie liečebného cyklu by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne bez konzultácie s lekárom. Spúšťa Viprosal To Tallinn Chemical Farm (Estónsko), jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov stojí 286 rubľov.

Fastum gél

Fastum gél je obľúbený neohrievací prostriedok obsahujúci ketoprofén. V skutočnosti je to ten istý Ketonal, ktorý sa používa nielen v injekciách, ale lokálne. Jeho mechanizmus účinku je tiež spojený s protizápalovým účinkom, ktorý sa dosahuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Okrem toho anestetizuje. Popri osteochondróze, výčnelkoch a prietržoch je indikovaný na reumatizmus, dnu, rôzne zranenia, napríklad dislokácie a výrony, v prípade tendovaginitídy, ako aj na tromboflebitídu povrchových žíl. Pozitívnu spätnú väzbu poskytujú neurológovia, ale aj cievni chirurgovia.

Je potrebné ho aplikovať nanesením tenkej vrstvy gélu na pokožku a jemne votrieť, až dvakrát denne. Rovnako ako v minulosti, liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne. Fastum gel má rovnaké kontraindikácie ako ketoprofén, ale je ich menej, pretože pri lokálnej aplikácii sa veľmi pomaly vstrebávajú do krvného obehu a prakticky sa v tele nehromadí. Talianska skupina Menarini uvoľňuje gél Fastum, jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov bude stáť 350 rubľov.

Teplá termálna omietka Ketonal

Táto náplasť v skutočnosti nie je liečivou látkou, ale prostriedkom domácej fyzioterapie. Obsahuje železný prášok, aktívne uhlie, soľ a vodu. Keď sa tieto komponenty kombinujú na jednom povrchu (čo sa stane po odstránení ochranného filmu z náplasti), rýchlo sa zahrieva na účinnú teplotu 45 stupňov. To mu umožňuje zahriať potrebnú časť dolnej časti chrbta na 10 hodín.

Termoplast sa prejavuje pri chronickej bolesti chrbta v štádiu upokojujúcej exacerbácie výčnelkami a kýlami. Pripomeňme, pretože sa zahreje, v prvých dňoch sa nemôže použiť. Náplasť má napriek jednoduchosti suchého tepla mnoho kontraindikácií. Ale nemá zmysel tu ich popisovať v plnom rozsahu. Túto náplasť vyrába čínska spoločnosť vedená spoločnosťou Sandoz Pharmaceuticals v Slovinsku. Relatívna nevýhoda tejto náplasti je jej pomerne vysoká cena. Za jedno balenie s 10 prúžkami, z ktorých každý je určený na jednorazové použitie, by ste mali zaplatiť 800 rubľov.

Na záver by sa malo povedať, že všetky tieto prostriedky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár v komplexe v určitom poradí, aby sa čo najrýchlejšie zlepšila kvalita života, zvýšila sa škála pohybov v chrbte a zmiernili silné bolesti. Lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže všetky lieky uvedené v tomto článku by mal predpisovať iba lekár.

Aké injekcie sa podávajú s herniou bedrovej chrbtice

Účinnosť niektorých liečiv závisí od formy aplikácie liečiva. Injekcie pre prietrž bedrovej chrbtice sú liekom číslo jedna. Aké lieky na injekciu môže lekár predpísať pre takúto patológiu? Prečo nie je možné zvoliť a robiť injekcie samostatne v prítomnosti medzistavcovej prietrže? Podrobnosti v článku.

Špecifiká injekcie prietrže

Ľudia, ktorí pociťujú bolesť chrbta, nie vždy správne vyhodnotia tento príznak a nechodia okamžite do nemocnice, aby našli pomoc. Dúfajú, že po odpočinku a potrení postihnutej oblasti masťou všetko zmizne. Iba útok nezmizne a stav sa môže len zhoršiť, pretože problémom je, že v anatomickej štruktúre chrbtice dochádza k degeneratívnym zmenám, objavila sa prietrž.

K takejto deformácii chrbtice nedôjde za jeden deň. Proces ničenia môže trvať roky a v prípade kritických podmienok na chrbtici, ako je nadmerná fyzická námaha, náhly pohyb, patológia sa prejavuje prudkou bolesťou. Odkiaľ pochádza tento príznak??

Anatomická štruktúra chrbtice je skupina špeciálnych prvkov, ktorým je priradená samostatná funkcia. Kostné stavce sú medzi sebou rozdelené medzistavcovými platničkami, ktoré poskytujú znehodnotenie celej chrbtice pri chôdzi, behu, nákladoch všetkého druhu, pri pohybe v doprave.

Každý medzistavcový disk je buničité jadro obklopené chrupavkou (buničinový kruh). Ak si vláknitý prsteň zachová svoj stav v anatomickej podobe, chrbtica zostáva po mnoho rokov pružná a silná. Vonkajšie okolnosti, komplikácie po niektorých chorobách, nedostatočný príjem vitamínov a živín však vedú k zmenám v štruktúre chrupavky.

Vláknitý prsteň sa postupne riedi, stráca tekutinu a môže praskať na jednom alebo viacerých miestach.

Keď sa objavia praskliny, nemôže sa vláknité jadro držať vo vnútri kruhu a postupne presahuje jeho anatomické hranice. Objaví sa medzistavcový vak, ktorý sa v medicíne zvyčajne nazýva kýla.

Patológia pulpózneho krúžku v lumbosakrálnej oblasti sa nazýva medziobratlová hernia bedrovej chrbtice. Do procesu deštrukcie môže byť zapojených niekoľko diskov, čo vo väčšej miere zhoršuje situáciu pacienta..

K syndrómu bolesti dochádza v dôsledku skutočnosti, že prietrž začína vyvíjať tlak na svaly, nervy a krvné cievy, ktoré prechádzajú touto oblasťou. Aj mierne stlačenie nervu vedie k ostrej bolesti, zhoršenej pohyblivosti dolných končatín. Jedným zo symptómov prietrže v dolnej časti chrbta je ostrá bolesť nielen v tejto oblasti, ale aj v dolnej časti nohy, ktorú človek nemôže vykĺznuť..

Na zmiernenie stavu pacienta je potrebné zmierniť záchvat bolesti, uvoľniť svaly, uvoľniť zovretý nerv a odstrániť zápal, ktorý nastane vždy, keď jadro buničiny opustí stred kruhu buničiny. V tejto veci môže pomôcť iba neurológ, s ktorým by sa osoba s atakom bolesti v bedrovej chrbtici mala okamžite spojiť.

Princípy komplexnej terapie prietrže v dolnej časti chrbta

Liečba driekovej drene pulpózneho jadra vyžaduje integrovaný prístup. Pri prvých príznakoch degeneratívnych zmien na diskoch chrbtice ich môžete vrátiť do normálneho stavu pomocou konzervatívnej liekovej terapie, správnej fyzickej aktivity na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu, fyzioterapeutických procedúr.

Najprv musíte odstrániť stuhnutosť svalov dolnej časti chrbta, ktoré sú spôsobené bolesťou. Pri miernom až stredne silnom záchvate je bolesť zastavená analgetikami v tabletách alebo masti.

Pomerne často je záchvat bolesti taký silný, že okrem injekcií nemôže žiadny liek zmierniť stav pacienta. Účinnosť intravenózneho alebo intramuskulárneho podávania liekov proti bolesti pri prietrži v dolnej časti chrbta sa vysvetľuje rýchlosťou prenikania do zapálenej oblasti. Liečivá tekutina preniká okamžite do krvi, obchádza proces štiepenia v čreve a až potom ju dopravuje na boľavé miesto, napríklad pri perorálnom podaní tabliet. Zlepšenie nastáva už pri prvej injekcii, pretože koncentrácia látky je vysoká v zóne tvorby kýly. Priebeh injekcií s medzistavcovou prietržou v dolnej časti chrbta trvá 7-10 dní. Po odstránení exacerbácie sa pacientovi predpíšu ďalšie liečebné postupy, ktoré pri akútnej bolesti neboli možné.

Účinnosť injekcií prietrže chrbtice sa preukázala nielen pri úľave od bolesti, ale aj pri nasledujúcich stavoch:

 1. Zmierňuje zápal v oblasti tvorby prietrže, ktorá tlačí na priľahlé svaly.
 2. Relaxácia svalových vlákien namáhaných nadmerným tlakom nesprávnou polohou chrbtice.
 3. Zlepšenie zásobovania krvi oblasťou, v ktorej sa prietrž tvorí a blokuje prístup živín k tkanivám.
 4. Obnova chrupavky v medzistavcových platničkách, aby sa zabránilo ich ďalšiemu zničeniu. Pri dlhom priebehu injekcií môže byť stav chrupavky úplne obnovený.

Na odstránenie uvedených komplikácií pri výskyte hernie v bedrovej chrbtici sa používa liečba tabletami, ale liečebný priebeh je dlhší a nie vždy účinný, pretože účinná látka postupuje na požadované miesto dlhý čas. A tiež pacient môže mať kontraindikácie na orálne lieky kvôli chorobám v gastrointestinálnom trakte. Tablety alebo prášky môžu dráždiť žalúdočnú sliznicu a vyvolávať exacerbácie v oblasti gastroenterológie.

Pri použití liekov na injekciu sa môžu eliminovať nežiaduce účinky z gastrointestinálneho traktu.

Rôzne lieky pri injekciách prietrže

Napriek dostupnosti všetkých liekov, ktoré sú účinné pri liečbe kýly bedrovej chrbtice, by ste nemali dôverovať svojmu zdraviu radám farmaceutov alebo priateľov, ktorí sa stretli s podobným problémom. Iba lekár sa podieľa na výbere injekcií a iných liekov po dôkladnom vyšetrení pacienta a stanovení stupňa deformácie medzistavcových platničiek..

Protokol na ošetrenie kýly zohľadňuje individuálne vlastnosti pacienta s ohľadom na jeho vek, prítomnosť iných chorôb v anamnéze a vnímavosť pacienta na konkrétny liek..

Čo a v akom poradí lekár predpisuje pri diagnostike medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta?

 • Syndróm bolesti je zastavený predovšetkým nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), ktoré nielen zmierňujú bolesť, ale tiež zmierňujú opuchy, zápaly..
 • Ak prvá skupina injekcií nepomôže a bolesť pretrváva, pre pacienta sa vyberú kortikosteroidné hormonálne lieky. Ich účinok je silný, existujú však ďalšie vedľajšie účinky, najmä na gastrointestinálny trakt. Kurz nie je dlhší ako päť dní, aby nespôsobil pacientovi viac škody. Ako sa hovorí, jeden je vyliečený a druhý zmrzačený.
 • Ak bol záchvat bolesti vyvolaný svalovými kŕčmi, sú do liečebného režimu zahrnuté svalové relaxanciá. Po svalovej relaxácii bolesť zmizne a pohyblivosť sa vracia do chrbtice.
 • Druhým krokom pri liečbe medzistavcovej prietrže v bedrovej chrbtici je obnova chrupavky v disku. Chondroprotektory sa používajú pri injekciách, čo je účinnejšie ako pri použití analógov v tabletách a práškoch.
 • Na obnovenie rovnováhy vitamínov a živín sa vyberajú špeciálne komplexy, ktoré obsahujú vitamíny B, nikotínovú a kyselinu listovú.

Ak pacient môže užívať prípravky vo forme tabliet alebo práškov doma doma, podľa odporúčaní lekára, potom by mal lekár v lekárni robiť injekcie iba lekár, aby injekcia bola správna a aby nedošlo k žiadnym komplikáciám..

Zoznam injekcií zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov

Tieto lieky sú populárne pri liečbe kýly v ktorejkoľvek oblasti chrbtice, pretože bolesť sa rýchlo zastaví, opuchy a zápaly sa zmiernia. Náklady na lieky v injekciách sú často nižšie ako podobné lieky v tabletách. Vedľajšie účinky sú malé a sú úplne uvedené v poznámke k lieku..

Medzi NSAID sú prezentované injekcie prvej a druhej generácie. Sortiment je pomerne široký, ale iba lekár robí výber, vzhľadom na klinický obraz konkrétneho pacienta.

Nasledujúce položky patria do tejto skupiny injekcií používaných na lumbálnu prietrž:

 1. Diklofenak - existujú vedľajšie účinky, ale sú minimálne vo forme injekcií;
 2. Injekcia bolesti je eliminovaná omnoho rýchlejšie presne injekciami a trvanie analgetického účinku je omnoho dlhšie ako u tabliet alebo čapíkov;
 3. Amelotex;
 4. Ketorol, injekcie ketoprofénu sú lieky prvej generácie, ktoré sú účinné pri menších záchvatoch bolesti. Nedávne štúdie preukázali prítomnosť veľkého množstva vedľajších účinkov na pečeň, žalúdok a iné orgány, preto sa tieto injekcie a lieky v tabletkách vo farmaceutických tabletách vydávajú iba na lekársky predpis, ak odborník považuje ich použitie za opodstatnené;
 5. Movalis a Celebrex patria medzi injekčné nesteroidné lieky druhej generácie, ktoré preukázali svoju účinnosť pri pomoci prietrži v dolnej časti chrbta a v iných častiach chrbtice..

Zoznam liekov NPS v injekciách používaných v prvom štádiu zmiernenia bolesti je samozrejme oveľa širší, ale iba neurológ sa zaoberá ich výberom. Nemali by ste sami nahrádzať predpísané typy injekcií, aby ste ušetrili alebo boli neprítomní v konkrétnej lekárni. Lekárnik nemusí poznať históriu osoby a dynamika liečby bude nízka.

Kortikosteroidy na injekciu prietrže do dolnej časti chrbta

Niekedy je bolesť pri prietrži taká silná, že lekár rozhodne o určení injekcie z radu hormonálnych liekov pacientovi. Negatívom tejto skupiny je závislosť tela od liečiva a potreba zvýšiť dávku, aby sa zmiernil ďalší záchvat bolesti, zmiernil opuch a zápal. Preto sa steroidné hormóny v injekciách nemôžu používať dlhšie ako 5 dní, a to ani pri absencii zlepšenia po podaní NSAID. Do zoznamu liekov tejto skupiny vo injekciách sú zahrnuté tieto lieky:

Účinok injekcií je okamžitý, ale zoznam kontraindikácií je tiež široký:

 1. Žalúdočný vred;
 2. gastritídu;
 3. Renálna a hepatálna insuficiencia;
 4. Diabetes mellitus akéhokoľvek typu;
 5. tuberkulóza.

Niektorí pacienti si nemusia byť vedomí výskytu týchto chorôb a používajú hormonálne lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu, čo ešte viac ohrozuje ich zdravie..

Injekcie na uvoľnenie svalov na prietrž

Sprievodným príznakom prietrže je vo väčšine prípadov bolesť vyvolaná kŕčmi vo svaloch, ktoré sú korzetom chrbtice. V dôsledku posunutia disku a vyčnievania buničitého jadra existuje silný tlak na tieto svaly, ktoré sa dostanú do napätia a mozgu vydávajú signál bolesti. Pružnosť chrbtice je narušená a poškodené disky nemôžu zaujímať anatomickú polohu. Ak sa spazmus neuvoľní, bolesť sa iba zvýši.

V tomto prípade sú účinné nasledujúce injekcie:

Tieto injekcie sa predpisujú súčasne s nesteroidnými protizápalovými liekmi, čo pomáha súčasne eliminovať svalové kŕče, opuchy a zápaly v oblasti tvorby prietrže..

Injekcie na obnovenie chrupavky v diskoch chrbtice

Pri liečbe kýly bedrovej alebo inej chrbtice sú potrebné chondroprotektory. V tomto prípade sú injekcie najúčinnejšie, pretože látka okamžite vstupuje do krvného obehu a dodáva sa do chrbtice pozdĺž lôžka ciev..

Priebeh liečby je dlhý a vyžaduje, aby pacient dodržiaval odporúčania lekára týkajúce sa frekvencie priebehu. Najobľúbenejší medzi injekčnými chondroitínmi je Chondrogard. Podľa schémy predpísanej neurológom je potrebných najmenej 20 injekcií na jeden chod. Kurz sa zvyčajne opakuje v mimosezóne, keď dochádza k exacerbácii rôznych chorôb a bedrovej kýly vrátane.

Vitamínové komplexy pre lumbálnu prietrž

Na obnovenie funkcií medzistavcových platničiek, v ktorých sa vytvorila prietrž, je potrebné dostatočné množstvo živín a vitamínov. Požadovanú koncentráciu je možné získať z farmaceutických komplexov vitamínov vo forme injekcií:

Zahŕňajú vitamíny B, lidokaín, nikotín a kyselinu listovú. Tieto látky posilňujú ľudský imunitný systém, pozitívne ovplyvňujú metabolické procesy, zlepšujú vodivosť signálu v nervovom systéme a zrýchľujú tok živín obehovým systémom..

Ako sa podávajú injekcie s prietržovou kýlou

Technika zavádzania látok do tela s bedrovou prietržou je iná. Závisí od priebehu ochorenia, školenia personálu a lieku, ktorý lekár odporúča:

 • Injekcie glutálneho svalu sú klasickou injekčnou metódou potrebnou na liečbu bedrovej prietrže.
 • Injekcie do stehenného svalu - túto metódu používajú pacienti, ktorí si sami podávajú lieky odporúčané na zmiernenie bolesti prietrže..
 • Blokáda je špeciálna injekcia do oblasti spazmu, opuchu, zápalu. Vykonáva ju iba lekár, ktorý prešiel špeciálnym školením. Injekcia sa umiestni medzi rebrá alebo medzi membránu miechy a perioste. Pri nesprávnom umiestnení ihly existuje riziko zdravotného postihnutia, ktoré je nebezpečnejšie ako prietrž.
 • Kvapkadlo je intravenózna injekcia, pri ktorej látka vstúpi do žilovej kvapky, čo má trvalý účinok.
 • Intravenózne injekčnou striekačkou - pri takejto injekcii látka vstupuje do krvného obehu rýchlejšie a nevyžaduje, aby pacient zostal v nemocnici.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Krvácanie s cirhózou je najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou tejto choroby. Môže sa vyskytnúť neočakávane náhle a viesť k nezvratným následkom. V štyroch z desiatich prípadov je to smrteľné, ale neustále sledovanie lekárom a účinná terapia pacientovi zachránia život.

Ritty.ru

Žalúdok
Dámsky online časopis pre krásne dámySamoliečba: prečo pupok trčie u novorodenca zdravie - 19/19/2018 03/19/2018 0 6541
Cez pupočnú šnúru, v matkinom brušku, je k nemu pripojené dieťa, cez ktoré dostáva všetky potrebné látky pre rast a vývoj.
Vertebrálny stĺpec nie je iba základom axiálnej kostry, ale aj nádobou miechy. Nervy a krvné cievy odchádzajú z každého stavca a ponáhľajú sa do všetkých buniek tela.