loader

Hlavná

Žalúdok

Možnosť úspešného IVF s adenomyózou

V dutine maternice sa nachádza vrstva špeciálnych buniek nazývaná endometrium. Ak v každom menštruačnom cykle nedošlo k počatiu, povrchová vrstva týchto buniek bola odmietnutá a uvoľnená von spolu s menštruačnou krvou. Z bazálnej vrstvy endometria vznikajú nové bunky. Pri príliš vysokých hladinách estrogénu - ženských pohlavných hormónov - však dochádza k zlyhaniu a endometriálne bunky začnú hlboko rásť do stien maternice. Vyskytne sa adenomyóza.

Ochorenie sa v žiadnom prípade nemôže uvoľniť alebo prejaviť silnou bolesťou počas ťažkej menštruácie, prieniku medzi menštruáciou a krvavým výtokom pred menštruáciou a po nej. Najnebezpečnejším a najkomplexnejším dôsledkom adenomyózy je potrat a neplodnosť. Ale v určitých štádiách ochorenia môže liečba zahájená včas prispievať k prirodzenému počatiu, zatiaľ čo v iných napomáha oplodnenie in vitro (IVF). Aby adenomyóza a IVF dosiahli pozitívny výsledok, liečba by sa mala začať v skorých štádiách ochorenia.

Adenomyóza: typy, štádiá, príznaky

Toto ochorenie má štyri štádiá:

 • Počiatočné, v ktorom endometrium práve začalo klíčiť a ešte nedosiahlo 1/3 hrúbky steny maternice..
 • Druhá fáza, keď endometrium preniklo do my myometria.
 • Tretia etapa - klíčenie endometria do takmer celej hĺbky steny.
 • Štvrtý, posledný - prienik endometriálnych buniek cez celú hrúbku stien maternice úplne s prístupom do brušnej dutiny a klíčením v pobrušnici a ďalších vnútorných orgánoch..

Ako pri iných chorobách, aj pri adenomyóze sa prvé dva štádiá liečia ľahšie a rýchlejšie. Adenomyóza nie je úplne vyliečená, pretože je vyvolaná vysokou hladinou estrogénu, ktorý je v ženskom tele prítomný až do vysokého veku. Aby však tehotenstvo konečne prebehlo s diagnostikou adenomyózy, musí byť liečba choroby rýchla a kvalitná..

Pri normálnom oplodnení by malo byť vajíčko schopné sa úplne pripevniť na stenu maternice. Pri adenomyóze sa endometrium vyvíja patologicky, čo bráni konsolidácii a ďalšiemu vývoju vajíčka. Napriek tomu má žena možnosť otehotnieť s adenomyózou - prirodzeným spôsobom aj pomocou IVF. Z tohto dôvodu je dôležitá nielen fáza, v ktorej bola choroba „zachytená“, ale aj jej typ.

Adenomyóza sa najčastejšie prejavuje v nasledujúcich typoch:

 • Difúzna - keď je celá dutina maternice obsadená patologicky zmeneným endometriom.
 • Ohnisko - v tomto prípade sa adenomyóza nachádza lokálne, vo forme samostatných útvarov - ohniská.
 • Nodulárna - s ňou sa vytvárajú v stenách maternice uzly rôznych veľkostí, ktoré sú zostavené do skupín alebo rozptýlené ďaleko od seba..

Najnepriaznivejšou možnosťou je difúzna adenomyóza, najmä v pokročilom štádiu. V tomto prípade nemusí vajce zakoreniť ani pri IVF. V iných prípadoch môže dôjsť k oplodneniu, ak ženské telo reaguje na vhodnú liečbu priaznivo..

Pri fokálnej a nodulárnej adenomyóze sa vykonáva drogová a chirurgická liečba. Ak po nich do jedného až dvoch rokov tehotenstvo nenastane a stav pacienta sa nezlepší, lekár sa môže uchýliť k oplodneniu in vitro..

Indikácie pre tento postup môžu tiež slúžiť ako adhezívny proces, neprítomnosť ovulácie, odmietnutie imunity. V týchto prípadoch môže byť poslednou nádejou ženy na umelé oplodnenie. Na to, aby hladké a tehotenstvo prebehlo, môže byť po komplexnom vyšetrení predpísanom lekárom potrebná ďalšia konzervatívna alebo chirurgická liečba. Najčastejšie sa predpisuje laparoskopické odstránenie ohnísk alebo uzlín adenomyózy, po ktorých nasleduje liečba liekmi. V dôsledku týchto postupov je účinnosť IVF od 35 do 60%, čo je dosť veľa pri takom závažnom ochorení, ako je maternicová adenomyóza..

Účinnosť IVF pri endometrióze a adenomyóze

Dnes je endometrióza diagnostikovaná u 7% spravodlivejšieho pohlavia vo vekovej kategórii od 15 do 50 rokov. U žien, ktoré sa obracajú na lekára o neschopnosti otehotnieť, sa patológia zistí vo viac ako 35% prípadov. Okrem toho sa v každom piatom prípade používa na endometriózu IVF.

V chronicky zanedbávanej forme spôsobuje patológia nezvratné adhézne procesy, pri ktorých je počatie nemožné. Pri použití postupu oplodnenia in vitro sa šanca na úspešné tehotenstvo mnohokrát zvyšuje, pretože oplodnené vajíčko sedí priamo v maternici..

Vplyv endometriózy na reprodukčný systém

Akákoľvek nerovnováha v ženskom reprodukčnom systéme môže spôsobiť nezvratné procesy..

Rast vnútornej výstelky endometria maternice vyvoláva zápal, ktorý ďalej prispieva k vzniku adhézií, neplodnosti.

Príčiny endometriózy nie sú úplne známe, ale hlavné predpoklady pre jej vývoj sú:

 • hormonálna nerovnováha;
 • traumatické porušenie maternicového endometria kyretážou, potratom;
 • nekontrolované nosenie vnútromaternicového zariadenia a užívanie antikoncepcie.

Patológia je charakterizovaná neobjasnenými symptómami, ktorých hlavnými príčinami sú zlyhanie cyklu, acyklické krvácanie, problémy v procese nosenia dieťaťa a neplodnosť. Aj pri úspešnom počatí je choroba príčinou spontánneho potratu, absencie placenty, abnormalít vo vývoji plodu..

Patologická zmena v endometriu znižuje pravdepodobnosť pripojenia vajíčka plodu k stenám maternice, zápalové zameranie v brušnej dutine vedie k tvorbe adhézií a spôsobuje upchatie rúrok. Dochádza k porušeniu plodnosti, ovulácie, menštruácie.

Reprodukčný systém sa môže zlepšiť hormonálnou liečbou iba v jednej tretine prípadov endometriózy. Terapia začala v prvých štádiách vývoja patológie vám umožňuje obnoviť cyklus, normalizovať ovuláciu a umožniť počatie. V iných prípadoch hormonálna liečba neprináša výsledky, používa sa chirurgické čistenie, ktoré eliminuje patologické množenie tkanív, ale neprispieva k oplodneniu, pretože proces adhézie zostáva.

Je možné urobiť IVF s endometriózou

Endometrióza s IVF sa uskutočňuje až po predbežnej liečbe. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Prvých 3 - 6 mesiacov po diagnostikovaní choroby sa uskutoční konzervatívna hormonálna liečba. Používajú sa aj symptomatické protizápalové, antibakteriálne, sedatíva a iné lieky zamerané na zastavenie bolestivosti a zmiernenie zápalu..
 2. Ak po tomto období endometrium neprestane rásť, choroba sa zhorší adhéznym procesom, použije sa chirurgická liečba. Spočíva v chirurgickom škrabaní patologicky zarastených endometriálnych tkanív. Paralelne sa vykonáva štúdia materiálu na identifikáciu príčiny patológie.

Až potom IVF. Pred transplantáciou vajíčka by sa mali úplne obnoviť funkcie reprodukčného orgánu, skúmaviek a vaječníkov.

V prípade endometriózy nie je vždy opodstatnené oplodnenie in vitro. Úspešné tehotenstvo z dôvodu patológie sa môže ukončiť, zvyšuje sa riziko spontánneho potratu.

Šance na úspešný IVF

Adenomyóza a IVF sú kompatibilné pojmy, ale s touto patológiou je pravdepodobnosť úspešného oplodnenia výrazne znížená:

 • v prvom a druhom štádiu endometriózy nie je úspešné uchytenie vajíčka pozorované u viac ako 30% žien;
 • na treťom a štvrtom - maximálne 14%.

Úspešná koncepcia závisí nielen od stupňa choroby. Dôležité sú aj tieto faktory:

 • všeobecné zdravie ženy;
 • Vek;
 • životný štýl, zlé návyky;
 • pozadie a sprievodné choroby.

Oplodnenie in vitro je dnes najúčinnejším spôsobom otehotnenia s neplodnosťou. Po liečbe endometriózy sa lekári uchyľujú k taktike vyčkávania a sledovania, keď ženám po dobu 12 mesiacov odporúčajú sexuálny život bez antikoncepcie. Ak tehotenstvo nenastane po roku, je predpísané IVF alebo inseminácia (so zachovanou priechodnosťou trubice).

Príprava na IVF s endometriózou

Je potrebné pripraviť sa na IVF s adenomyózou vopred, pretože od toho závisí pravdepodobnosť počatia. Protokol je vypracovaný so zreteľom na všeobecný stav zdravia ženy, prítomnosť patologických procesov, prácu reprodukčného systému..

Prípravné protokoly sa delia na dlhé a super dlhé. Ich cieľom je stimulovať ovuláciu, aby produkovala čo najviac kvalitných vajec..

V rámci tohto prípravku sa žene podávajú agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, gonadotropín. Tieto hormonálne lieky sú potrebné na obnovenie ovulácie. Terapia trvá do okamihu, keď odborníci dokážu získať potrebné vaječné bunky.

Vykonáva sa ultrazvuk denne. Len čo folikuly dosiahnu 18 - 20 mm, je na začiatok ovulácie predpísaný hormón hCG. V nasledujúcich 36 hodinách špecialista zbiera vajíčka prostredníctvom punkcie vaječníkov. Postup sa opakuje, až kým sa nezíska požadovaný biomateriál..

Ak rast endometriálneho tkaniva dosiahol 3. alebo 4. stupeň, predpíše sa veľmi dlhý protokol, v rámci ktorého sa vykonáva zodpovedajúca hormonálna stimulácia. Trvá to maximálne šesť mesiacov.

Funkcie postupu

Hnojenie in vitro nie je vždy predpísané ihneď po stanovení diagnózy choroby. Vykonáva sa na základe týchto nuancií:

 1. V počiatočnom štádiu patológie sa vyberajú taktiky vyčkávania a videnia na jeden rok. V tomto okamihu sa pár pokúša otehotnieť.
 2. Ak je diagnostikovaná obštrukcia rúrok, uskutoční sa predbežná stimulácia ovulácie a potom inseminácia vykonávaná spermií partnera. Táto metóda je najúspešnejšia v polovici všetkých prípadov..
 3. Neočakávaná taktika sa nevyužíva u žien starších ako 35 rokov. Vo veku 40 - 45 rokov sa IVF predpisuje okamžite po laparoskopii a predbežnej hormonálnej liečbe.
 4. V posledných fázach vývoja endometriózy sa používajú veľmi dlhé protokoly po dobu až 6 mesiacov. Počas tejto doby je ovulácia stimulovaná, odborníci dosahujú veľké množstvo zdravých vajíčok, takže šance na úspešné počatie sa zvyšujú.

Zohľadňuje sa aj folikulárna rezerva. Je určený hormónom proti Muller (AMH) a počtom antrálnych folikulov. Aby bola implantácia úspešná, je možné predpísať lieky na obnovenie toku krvi v maternici, čo je dôležité pre nesenie embryí..

Výsledok bude

V priemere je úspech in vitro oplodnenia endometriózou 14–50%. Šance sú vyššie u žien s dobrou priechodnosťou trubice a veľkou folikulárnou rezervou.

Pred začatím postupu je dôležité získať zdravé vajíčko a pripraviť dutinu maternice na úspešné uchytenie embrya. Na tento účel vždy používajú veľmi dlhý alebo dlhý protokol IVF, ovariálnu hyperstimuláciu, takže reprodukčný systém ženy je pripravený na tehotenstvo..

Ale ani potom nie je vždy možné zachrániť dieťa. Všetko záleží na vlastnostiach tela matky, jej veku, prítomnosti chronických chorôb, vrodených malformáciách maternice a ďalších orgánov..

Je prísne zakázané vykonávať umelú insemináciu pri ťažkom diabete, zlyhaní pečene, ulceróznej kolitíde, duševných poruchách a anatomických anomáliách pohlavných orgánov..

Bohužiaľ, postup IVF nie vždy vedie k výsledku, preto vám odporúčame oboznámiť sa s nuansami menštruácie po neúspešnom IVF..

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou postupu, ktorý umožňuje predpísať IVF ženám s diagnostikovanou endometriózou, je možnosť otehotnenia pri relatívne krátkej príprave. Po 3 týždňoch sa uskutoční dlhý protokol, po ktorom je už možná implantácia embrya.

V staršom veku a za prítomnosti 3 - 4 stupňa adenomyózy sa používa veľmi dlhý protokol, ktorý zahŕňa použitie rovnakých liekov, ale až 3 - 6 mesiacov..

Nevýhodou tohto postupu je prítomnosť kontraindikácií. IVF nie je možné predpísať na problémy s pečeňou, obličkami, žalúdkom a cukrovkou závislou od inzulínu.

S priaznivým priebehom endometriózy sa tehotenstvo často objavuje prirodzene do 8 až 12 mesiacov po liečbe. Len ak sa tak nestane, použije sa IVF postup, inseminácia (injekcia spermy injekčnou striekačkou) alebo ICSI.

Významným problémom oplodnenia in vitro u žien s endometriózou je nízka kvalita oocytov, embryí, ako aj chybná implantácia. Šanca na počatie sa zvyšuje, ak sa liečba liekmi, ktoré inhibujú rast endometriálnych formácií, vykonáva po dobu 3 až 6 mesiacov..

Umelá transplantácia už oplodneného vajíčka je niekedy jediným spôsobom, ako sa žena môže stať matkou. Doteraz sa touto technikou narodilo viac ako 7 miliónov ľudí. Procedúra umožňuje počatie nielen pri endometrióze, ale aj pri iných chorobách maternice, obštrukcii trubíc..

Endometrióza a adenomyóza

V gynekologickej praxi má taký patologický stav, ako je endometrióza, jedno z vedúcich miest medzi výskytom reprodukčnej sféry. Najčastejšie je takáto patológia diagnostikovaná u žien, ktoré sa obracajú kvôli neplodnosti, porušeniu menštruačného cyklu vaječníkov alebo bolestivej menštruácii na gynekológov pôrodníka..

Adenomyóza a endometrióza: aký je rozdiel?

Adenomyóza je typ endometriózy, ktorá ovplyvňuje ženský reprodukčný orgán (maternica). Konkrétne, adenomyóza je proliferácia endometrioidných buniek na atypických miestach pre ich lokalizáciu. To znamená, v myometrii maternice, v submukóznej vrstve, ako aj v seróznej vrstve maternice..

Maternicová adenomyóza (endometrióza): príčiny vzniku endometrioidnej heterotopie.

 1. Chirurgické zákroky na maternici. Táto skupina dôvodov zahŕňa cisársky rez, konzervatívnu myomektómiu..
 2. Vnútromaternicové manipulácie vo forme kyretáže, potraty vyvolané akútnou kyretáží.
 3. Jednou z najbežnejších príčin rozvoja adenomyózy je prítomnosť infekčných lézií močového, reprodukčného systému..
 4. Hormonálna nerovnováha hrá dôležitú úlohu v príčinách endometriálnej heterotopie..
 5. Genetická predispozícia k výskytu atypického usporiadania endometriálnych buniek hrá pri vývoji tohto ochorenia potenciálnu úlohu..
 6. Stresový faktor nevylučuje jeho vplyv na vývoj stavu, ako je adenomyóza.

Stupne adenomyózy

Existuje niekoľko stupňov adenomyózy, konkrétne 4.

 • Prvým stupňom adenomyózy je šírenie endometrioidných buniek do submukóznej vrstvy endometria..
 • Druhým stupňom adenomyózy je šírenie buniek endometria do myometria o menej ako polovicu jeho hrúbky.
 • Tretí stupeň je charakterizovaný zapojením celého myometria alebo jeho viac ako polovice.
 • A štvrté štádium šírenia endometrioidnej heterotopie je charakterizované ich prechodom na seróznu membránu ženského reprodukčného orgánu..

Rozlišuje sa aj klasifikácia adenomyózy podľa typu lézie..

 1. Difúzna endometrióza je porážka myometria endometriálnymi bunkami, ktoré sa rovnomerne šíria po celej hrúbke vrstvy..
 2. Fokálna endometrióza je prítomnosť určitých ložísk vo svalovej vrstve.
 3. Nodulárna adenomyóza - tvorba uzlových ohnísk vo svalovej vrstve, ktorú možno zamieňať s myomatóznymi uzlami..

Príznaky adenomyózy

Adenomyóza môže mať aj asymptomatický priebeh a môže spôsobovať pomerne značné nepohodlie, ktoré zanecháva stopy na kvalite života ženy. Medzi tieto príznaky patria:

 • Tmavo hnedá, čokoládová výtok v predvečer menštruácie, ako aj po nej.
 • Pomerne výrazný menštruačný syndróm a počas menštruácie celkom viditeľné ťahanie, bolesť v dolnej časti brucha..
 • Dyspareunia - bolestivý pohlavný styk môže byť tiež príznakom adenomyózy.
 • V dôsledku hormonálnych porúch pri adenomyóze môže dôjsť aj k porušeniu ovariálno-menštruačného cyklu.
 • Neplodnosť je najčastejším dôvodom, prečo sa ženy obracajú na gynekológov v pôrodníctve na pomoc s adenomyózou..
 • Zväčšená maternica, ktorá môže byť sprevádzaná častým močením alebo sťaženými pohybmi čriev.
 • Tehotné patológie vo forme hrozby potratu, hrozba predčasného pôrodu môže tiež naznačovať vznik adenomyózy.

Diagnóza patologického procesu

Prvým krokom v diagnostike adenomyózy je odvolanie sa na pôrodníka-gynekológa a gynekologické vyšetrenie u lekára.

Podľa dostupnosti dôkazov môže lekár predpísať kolposkopiu - vyšetrenie krčka maternice pod mikroskopom pomocou viacnásobného zvýšenia.

Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva aj pred dňom údajnej menštruácie, čo nám umožňuje identifikovať echografické príznaky adenomyózy..

Medzi metódy invazívneho výskumu patrí hysteroskopia, ktorá umožňuje vizualizáciu dutiny maternice, a hysterosalpingografia pomôže určiť priechodnosť vajcovodov..

Terapia adenomyózy

Medzi metódami liečby endometriózy je možné rozlíšiť taktiky konzervatívnej liečby, ako aj chirurgické postupy.

Medzi konzervatívne metódy liečby patria hormonálne lieky. Patria sem kombinované perorálne kontraceptíva, agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, prípravky progesterónu.

V prítomnosti rozsiahlych procesov je možné indikovať laparoskopickú operáciu na odstránenie ohnísk adenomyózy a pri veľkom poškodení je možné zvoliť taktiku odstránenia maternice. V niektorých prípadoch je možné použiť elektrokoaguláciu ložísk endometriózy..

Adenomyóza a IVF

Existuje vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou? To je problém, ktorý sa obáva mnohých moderných žien. Môžem otehotnieť s adenomyózou? Zodpovedá vedúca lekárka kliniky MAMA - Viktoria Viktorovna Zaletová.

Podľa štatistík môže každá druhá žena v reprodukčnom veku zažiť adenomyózu. To znamená, že mnohí z nás môžu mať ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože odpoveď na otázku, či je možné tehotenstvo s adenomyózou, je často v zodpovednosti reprodukčných lekárov, nie gynekológov. Čo je to adenomyóza a aké je jej hlavné nebezpečenstvo pre nastávajúce matky? Zistíme to hneď teraz.

Čo je to adenomyóza?

Adenomyóza je ochorenie, pri ktorom vnútorná vrstva sliznice maternice - endometria - rastie do svalovej vrstvy steny maternice - myometria. Adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, odborníci ju nazývajú genitálna endometrióza. Je nepríjemné, že okrem negatívnych účinkov na maternicu endometrióza zhoršuje aj kvalitu zrelých vajíčok. Vajcia trpia hormonálnou nerovnováhou a oxidačným stresom, aktívnou produkciou bio-látok, ktoré poškodzujú genetický aparát oocytov.

Ak sa obrátime na latinčinu, pretože všetci vieme, že názvy moderných chorôb majú takmer vyčerpávajúce vysvetlenie vo svojej latinskej interpretácii, zistíme, že „adeno“ je železo, „myo“ je svalové tkanivo a „oz“ je degeneratívna zmena. Adenomyóza je teda glandulárna degenerácia svalového tkaniva.

Je ľahké uhádnuť, že pri zmenenom svalovom tkanive maternice sa môžu vyskytnúť ťažkosti s nástupom a vznikom tehotenstva - pre embryo nie je také ľahké získať oporu v patologicky zmenenej oblasti tkaniva maternice. Adenomyóza môže byť tiež lokalizovaná na krčku maternice - to je endometrióza krčka maternice. To znamená, že tehotenstvo nemusí nastať, pretože oplodnené vajíčko jednoducho nemôže prežiť v takom stresujúcom prostredí. Napriek tomu s pomocou lekárov s adenomyózou môžete otehotnieť, musíte vyhľadať pomoc špecializovaných reprodukčných lekárov..

Ak ešte neplánujeme tehotenstvo, je stále potrebné pravidelne navštíviť gynekológa - koniec koncov sa adenomyóza (rovnako ako akékoľvek iné gynekologické choroby) nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, ale pri každej menštruácii v tele sa rozširuje stále viac. A každá choroba je lepšie „chytiť“ v ranom štádiu vývoja. Čomu by sme teda mali venovať pozornosť, aby sme nevynechali „rušivé výzvy“ adenomyózy?

Príznaky adenomyózy

Adenomyózu je potrebné okamžite vylúčiť a poradiť sa so špecialistom, ak:

 • máme ťažké a dlhotrvajúce menštruačné krvácanie
 • počas menštruačného obdobia máme silnú kŕčovú bolesť
 • pravidelne a najmä pravidelne cítime tlak, napätie a nepríjemnú plnosť v podbrušku
 • krvácanie narúša mimo menštruačného obdobia

Každý z nás by mal vedieť o možných príčinách adenomyózy. V modernej gynekológii sa toto ochorenie čoraz viac pripisuje hormonálnym poruchám v ženskom tele. Dedičský faktor a negatívny vplyv na životné prostredie majú váhu. Kombinácia týchto faktorov zvyšuje riziko vzniku choroby, a preto znižuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Všimnite si, že hormonálne poruchy majú vo väčšine prípadov nepriaznivý vplyv na schopnosť každého z nás otehotnieť, pretože vyvolávajú porušenie menštruačného cyklu a ovulácie. S istotou však znova hovoríme, že s adenomyózou je možné otehotnieť, odpoveď na otázku, či je možné tehotenstvo s adenomyózou, má veľmi často pozitívnu odpoveď. Je potrebné presne diagnostikovať, podstúpiť liečbu a všetko dopadne.

Priebeh liečby

Výber možnej účinnej liečby závisí od stupňa rozvoja adenomyózy v našom tele. Adenomyóza v počiatočných štádiách zvyčajne nie je nezávislou príčinou neplodnosti, to znamená, že pri počiatočnej adenomyóze môžete otehotnieť. Hormonálna a protizápalová terapia môže stačiť na vytvorenie podmienok pre implantáciu embryí. V ťažkých formách so zmenou dutiny maternice je miera gravidity nízka. Je tehotenstvo možné pri ťažkých formách adenomyózy - sotva, ale ženy s takou sklamanou prognózou by nemali stratiť nádej na materstvo - lekár často odporúča alternatívny program využívajúci náhradnú matku..

konečne

Mnoho gynekologických chorôb, vrátane adenomyózy, môže komplikovať prognózu počatia dieťaťa a tehotenstva. Včasná a dobre zvolená terapia pomáha ženám nielen prekonávať nepríjemné diagnózy, ale tiež sa znova a znova stávajú šťastnými matkami zdravých detí. Preto treba pamätať na to, že existuje vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou. Moderná reprodukčná veda nás učí, že s adenomyózou môžete otehotnieť po ukončení liečby a včas pre program IVF..

Ako otehotnieť s adenomyózou

Existuje pomerne veľa dôvodov, ktoré prispievajú k neschopnosti ženy otehotnieť a rodiť dieťa samo o sebe. Jednou z nich je adenomyóza..

Ako otehotnieť v podobnej situácii a zabezpečiť normálne znášanie plodu?

Tu je častá otázka, že ženy, ktoré čelia tejto chorobe, sa pýtajú svojich lekárov..

Dopad na tehotenstvo

Adenomyóza je forma endometriózy, ktorá sa šíri v dutine maternice. Ochorenie sa prejavuje klíčením endometria do svalovej vrstvy orgánu. Maternica stráca elasticitu. Kvôli prítomnosti hlbokých ohnísk endometriózy počas najbližšej menštruácie neopúšťajú bunky orgánov sliznice svoju dutinu, čo vedie k rozvoju lokálneho zápalu. Na pozadí týchto zmien sa proces počatia a implantácie embrya stáva problematickým.

Podľa rôznych zdrojov je endometrióza zistená u 15 - 60% žien, ktoré sa obrátili na špecializované kliniky pre neplodnosť.

Preto je veľmi dôležité začať s liečbou čo najskôr s identifikáciou tejto patológie, aby sa zvýšila pravdepodobnosť úspešného tehotenstva..

Pri adenomyóze závisí riziko neplodnosti od mnohých faktorov:

 • Závažnosť patologického procesu. Liečba akejkoľvek choroby je jednoduchšia v počiatočných fázach jej progresie. Adenomyóza nie je výnimkou. Včasná liečba pomáha zvýšiť vaše šance na otehotnenie.
 • Lokalizácia ložísk adenomyózy. Jednotlivé patologické oblasti pozdĺž periférie nemusia zhoršovať plodnosť. Rozsiahle ložiská v mieste implantácie embrya alebo pripevnenia budúcej placenty však predstavujú vážnu prekážku pri prenose plodu..
 • Individuálne vlastnosti tela. Existujú situácie, keď sa pri tej istej chorobe jedna žena dokáže otehotnieť a druhá nedokáže otehotnieť dieťa..

Ako môže otehotnieť s adenomyózou a úspešne porodiť dieťa, môže to povedať lekár. Po vyšetrení pacienta sú naplánované terapeutické taktiky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť otehotnenia.

Zásady liečby

Rozlišujú sa metódy konzervatívnej a operatívnej liečby..

Na konzervatívnu liečbu tohto ochorenia sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Perorálne kontraceptíva. S ich pomocou je potlačená aktivita ložísk adenomyózy.
 • Gestagény. Príčina amenorea, ktorá prispieva k atrofii patologických endometriálnych miest. Považované za účinnejšie ako perorálne kontraceptíva, ale majú viac vedľajších účinkov..
 • Androgény. Mužské hormóny, ktoré potláčajú ovariálnu aktivitu a podporujú regresiu adenomyózy.
 • Analógy gonadoliberínu.

V mnohých prípadoch je IVF najlepším riešením problému. Najmä v prípadoch, keď pacient súčasne vykazuje endometriózu na inom mieste. Vo väčšine prípadov môže použitie týchto liekov takmer úplne eliminovať adenomyózu.

Ako otehotnieť, ak konzervatívna liečba nie je úspešná? V tomto prípade budete musieť chirurgicky odstrániť ložiská endometriózy. To vám umožňuje obnoviť priechodnosť vajíčkovodov a zvýšiť šance na implantáciu embrya do maternice po oplodnení vajíčka..

Pri adenomyóze sa IVF uskutočňuje, ak:

 • konzervatívne alebo chirurgické metódy nedokázali obnoviť plodnosť;
 • žena potrebuje operáciu, ale odmieta ju;
 • chirurgická liečba adenomyózy je kontraindikovaná.

Riziká počas tehotenstva

Ak bola koncepcia úspešná a embryo bolo implantované, je potrebné starostlivo sledovať priebeh tehotenstva. Adenomyóza postihuje samotnú stenu maternice, ktorá má množstvo negatívnych dôsledkov na vývoj plodu..

Hlavné riziká, ktoré čakajú na ženu pri narodení dieťaťa, sú:

 • Strata elasticity maternice v dôsledku prítomnosti ložisiek adenomyózy a nahradenie normálneho tkaniva spojivovým tkanivom (na pozadí lokálneho zápalového procesu). To je plné prasknutia orgánu počas pôrodu (v prítomnosti rozsiahlych patologických oblastí)..
 • Tvorba zrastov v dutine maternice, ktoré bránia plodu zaujať fyziologickú polohu.
 • Nie je vylúčená možnosť predčasného prerušenia placenty alebo rozvoja placentárnej nedostatočnosti.
 • Nedostatok progesterónu v krvi môže spôsobiť potrat.

Vzhľadom na všetky tieto riziká potrebuje žena s anamnézou adenomyózy počas tehotenstva nepretržité sledovanie. Často potrebuje lekársku pomoc, aby znížila riziko potratu a zabezpečila normálny vývoj dieťaťa.

S adenomyózou je ťažké otehotnieť, ale je to možné. Pri liečbe tohto ochorenia kontaktujte kliniku „AltraVita“. Naši lekári majú bohaté skúsenosti s liečbou pacientov s rôznymi formami endometriózy. Prevažná väčšina z nich dokáže takým spôsobom dosiahnuť tehotenstvo.

IVF pre adenomyózu?

Na stránku

deti:
Dcéra a syn

Stav: Offline

deti:
Dcéra a syn

Stav: Offline

deti:
Dcéra a syn

Stav: Offline

deti:
Sonechka a Lizonka

Stav: Offline

deti:
Dcéra a syn

Stav: Offline

Anya, ahoj!
Mám rovnaké problémy. Ale teraz som len za pár minút.
Dostal som superdlhý protokol (na zvyčajný + 1 mesiac v pondelok)
Čo vám Berest povedal alebo odporučil na konzultácii??
Ak niečo, napíšte Temko alebo do drog.

Povedal mi, aby som vykonal testy na hormóny FSH, LH, E2, AMH na ďalšie taktiky liečby. Tu sedím a čakám na 2-3-denný cyklus, aby tieto hormóny prešli, a potom znovu k nemu.

Pridané po 3 minútach:

MM_Marisha
A aké ošetrenie ste dostali pred protokolom??

Účinnosť eko pri endometrióze a adenomyóze

Eco pri endometrióze: je možné, príprava na zákrok, šance na úspech, inseminácia takýmto pacientom

Až donedávna sa postup IVF pre endometriózu považoval za odsúdený na neúspech. Predpokladalo sa, že oplodnené embryá sa nezakorenili a v prípade úspešnej implantácie dôjde k prerušeniu. Teraz sa lekári pozerajú na použitie asistovaných reprodukčných technológií s endometriózou odlišne a IVF je jednou z najúčinnejších metód liečby neplodnosti..

Ako choroba ovplyvňuje reprodukčnú funkciu?

Podľa štatistík viac ako 60% žien s endometriózou malo poruchu plodnosti. Ochorenie sa považuje za zákerné, v skorých štádiách je asymptomatické. Ale v prvých mesiacoch je najľahšie sa toho zbaviť. S ďalším šírením ohnísk nevyhnutne ovplyvňujú činnosť hlavného reprodukčného orgánu - maternice, ako aj dodatkov..

Endometrióza je patológia, pri ktorej sa funkčná vrstva genitálneho orgánu šíri na miesta, ktoré na to nie sú určené. Toto ochorenie má dve formy:

 • tkanivá pohlavných orgánov - endometria rastú v maternicovej dutine (vnútorná adenomyóza) alebo zvonka na panvových orgánoch (endometrióza vaječníkov, vajcovody, krčka maternice);
 • extragenitálny - keď ložiská ohniska postihujú orgány, ktoré sa nezúčastňujú reprodukčnej funkcie (črevá, pečeň, pľúca, močový mechúr).

Presné príčiny patológie neboli stanovené, takže je ťažké predpovedať vývoj ochorenia u pacienta. Endometrióza sa stáva jedným z hlavných provokátorov neplodnosti.

 1. Ochorenie postihujúce maternicu vyvoláva klíčenie endometria do svalovej vrstvy - myometria. Aj keď dôjde k počatiu, vajíčko plodu nemožno implantovať - ​​na to neexistujú vhodné podmienky.
 2. Rast ohnísk na vaječníkoch mení ich prácu. To spôsobuje hormonálnu poruchu. Folikul nie je zrelý, žiadna ovulácia.
 3. Endometrium, ktoré sa rozšírilo do panvových orgánov, podlieha hormonálnym zmenám a krvácanie každý mesiac. Hromadenie hlienu spôsobuje adhézny proces, ktorý vedie k zablokovaniu vajcovodov.
 4. Patológia spôsobuje zníženie rezervy vaječníkov vo vaječníkoch.
 5. Ochorenie je celkom bežné a často spôsobuje neplodnosť. Lekári vyvinuli asistované reprodukčné techniky použiteľné u pacientov s endometriózou..

Je možné urobiť IVF s endometriózou: klady a zápory

Jednou z indikácií oplodnenia in vitro je endometrióza. Najskôr sa musí vyliečiť choroba závislá od hormónov.

Na tento účel sa používajú moderné lieky, ako aj chirurgická metóda na liečbu neplodnosti - laparoskopia. Ženy mladšie ako 35 rokov majú po liečbe dostatočný čas na nezávislé tehotenstvo.

Mnohým sa podarí otehotnieť dieťa do šiestich mesiacov po liečbe. Ak liečba nepomôže ani po roku, potom sa odporúča uchýliť sa k ART.

U pacientov vo veku 35 rokov po liečbe lekári radšej predpisujú IVF okamžite, aby nestratili čas. V tejto skupine žien sa počet a kvalita vajec každý rok znižuje..

Kontraindikáciou k oplodneniu in vitro pri endometrióze budú čokoládové cysty vo vaječníkoch a upchané vajcovody. V tomto prípade sa najprv vykoná chirurgická liečba (resekcia vaječníkov, odstránenie alebo plastická chirurgia vajcovodov, oddelenie adhézií a kauterizácia fokusov), potom sa uskutoční IVF..

Urobte IVF s endometriózou, nerozhoduje sa iba žena. Do zoznamu zapadajú argumenty odborníkov pre ECO:

 • po liečbe má žena väčšiu šancu na uskutočnenie funkcie v rodine;
 • tehotenstvo má pozitívny vplyv na toto ochorenie, pretože absencia menštruácie spôsobuje regresiu ložisiek;
 • moderné hormonálne lieky podporujú tehotenstvo a bránia jeho ukončeniu;
 • pacient má možnosť zažiť radosť z materstva s ART.

Názor ostatných odborníkov sa znižuje tým, že endometrióza s IVF významne znižuje šance na úspech. Okrem toho nie je známe, ako bude telo reagovať na šokové dávky hormónov..

Pri vonkajšej genitálnej alebo extragenitálnej endometrióze sa môže a malo by robiť IVF. Pri adenomyóze sa takáto metóda využíva menej často.

Inseminácia krčnej endometriózy umožňuje samčím reprodukčným bunkám prekonať patologickú bariéru.

Vnútromaternicové podávanie spermií zvyšuje štatistiku narodenia živých detí po liečbe hormonálne závislej choroby u žien za predpokladu, že vajíčka.

Funkcie postupu

Pri endometrióze je možné IVF, ale musí existovať osobitný prístup k postupu, ktorý zohľadňuje:

 • vek ženy;
 • stav vaječníkov;
 • miesto distribúcie funkčnej vrstvy maternice;
 • etapa patológie.

Ako sa pripraviť?

Príprava na IVF s endometriózou začína hodnotením celkového stavu pacienta, určením formy ochorenia a štádia. V počiatočnom štádiu s 1 až 2 stupňami patológie sa uskutoční lieková terapia.

Ak sú ložiská rozšírené, existujú cysty a upchatie skúmaviek, vykoná sa laparoskopia. Potom je pacientovi predpísaná dlhodobá hormonálna liečba deponovanými liečivami.

Znižujú hladinu estrogénu v tele, vypínajú vaječníky a bránia rastu endometria.

Liečivý prípravok trvá 2 mesiace až 6 mesiacov. Lekári zároveň hodnotia reakciu tela na injekčné lieky. Pacient normálne prestane menštruovať a blokuje ovuláciu.

Prvé IVF programy pre endometriózu sa uskutočňovali podľa super dlhého protokolu. Teraz na liečbu neplodnosti sa používajú šetrnejšie metódy, ktoré zahŕňajú menej liekov. Každý deň začína dlhý protokol IVF pre ženu, ktorá užíva uložené lieky. Ak má pacient menštruačný cyklus, vstúpi do programu v deň 20-25.

Ovariálna stimulácia pri IVF je jemná a krátka, pretože u väčšiny pacientov sú pohlavné žľazy vyčerpané. Ďalšie resekcie uskutočňované v prítomnosti endometriidných cýst zhoršujú pokles rezervy vaječníkov..

Ako je IVF?

Protokoly IVF pre endometriózu naznačujú dlhý alebo superdlhý program. V prvom prípade reprodukčný lekár vymenuje hormóny uvoľňujúce gonadotropín z konca menštruačného cyklu na 10 dní. Potom sa stimuluje rast vajíčok..

Stimulačná fáza pokračuje až do vzniku zrelých folikulov (18 - 20 mm), ktoré sa monitorujú pravidelným ultrazvukom. V tejto fáze sa ukončia vlastnosti IVF a ďalšie činnosti sa uskutočnia podľa normy.

Keď folikuly dosiahli požadovanú veľkosť, vykoná sa injekcia hCG a po 36 hodinách - punkcia. Prenos embryí sa vykonáva 3 až 5 dní po oplodnení. Potom je pacientovi predpísaná podpora hormónmi druhej fázy.

efektívnosť

Účinnosť IVF u pacientov s endometriózou závisí od:

 • vek (čím mladšia žena, tým vyššia je pravdepodobnosť otehotnenia);
 • formy patológie (s vonkajšou endometriózou sú šance väčšie ako pri maternicovej adenomyóze);
 • štádium choroby (s 1 stupňom rozšírenia endometria, tehotenstvo sa vyskytuje častejšie ako so 4);
 • hladiny hormónov (vyčerpanie vaječníkov neumožňuje stimuláciu a produkciu buniek, takže existuje šanca iba pri použití materiálu darcu).

Štatistika závisí od konkrétnej kliniky. V priemere 40 - 50% žien dokáže otehotnieť. To znamená, že približne polovica pacientov s endometriózou otehotnie po IVF. Stáva sa, že koncepcia sa vyskytuje sama osebe po neúspešnom protokole, vek pacientov s týmto výsledkom však obvykle nepresahuje 35 - 40 rokov.

Po 40 rokoch sa pravdepodobnosť počatia u zdravej ženy znižuje a u pacientov s endometriózou prakticky zmizne.

Eco s endometriózou

Aby sme pochopili, či metóda IVF môže vyriešiť problém neplodnosti v endometrióze, je potrebné porozumieť jej vlastnostiam.

Jednou z príčin neplodnosti žien je chronické ochorenie - endometrióza.

Je to rast mimo maternicovej dutiny tkaniva, ktorý je veľmi podobný endometriu.

Endometrióza môže mať multifokálny charakter a môže sa šíriť do vaječníkov, vajcovodov, peritoneum, močového mechúra, čriev a môže dokonca dorásť do hrúbky maternice..

Táto choroba sa považuje za záhadnú, pretože nie je známe nič o jej výskyte..

Zistilo sa však, že je spojené s hormonálnou nerovnováhou a poruchami imunity, ktoré sa vyskytujú u žien v reprodukčnom veku. Endometrióza - príčina neplodnosti v polovici prípadov.

Nemali by ste však panikáriť, pretože odborníci našej kliniky vedia, čo v takýchto situáciách robiť.

Endometrióza ako príčina neplodnosti

Aby sme pochopili, či metóda IVF môže vyriešiť problém neplodnosti v endometrióze, je potrebné pochopiť jej vlastnosti:
• Po prvé, v panvových orgánoch sa vyskytujú zmeny v dôsledku tvorby adhézneho procesu, ktorý vedie k upchávaniu vajcovodov alebo k vytváraniu tesnej fúzie tkanív a narušeniu ovulačného procesu, pohybu vajíčok.

• Po druhé, endokrinné procesy sú prerušené. V dôsledku choroby sa syntetizujú biologicky aktívne látky, ako sú prostaglandíny a interleukíny. Ich prítomnosť narúša homeostázu (rovnováhu) v brušnej dutine a negatívne ovplyvňuje maturáciu vajíčok. Môže dôjsť aj k narušeniu ovulácie alebo k jeho úplnej neprítomnosti.

• Po tretie, imunitné procesy sú narušené. Táto choroba niekedy vedie k tvorbe telies proti spermiám v tele ženy. Vyvíjajú sa aj autoimunitné procesy na maternicovej sliznici, ktoré môžu interferovať s implantáciou už oplodneného vajíčka..

Tieto komplikácie nie je možné vždy odstrániť hormonálnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom. Aj keď sa komplikácie neprejavili alebo sú mierne, tehotenstvo sa vyskytuje približne v 35% prípadov. Preto je oplodnenie in vitro nielen preukázané, ale aj považované za najúčinnejšiu metódu.

Eco funkcie v endometrióze

Výber vhodného programu oplodnenia in vitro je významne ovplyvnený: • stavom vaječníkov, • obdobím, počas ktorého nie je možné otehotnieť, • stupňom choroby.,

Ak je endometrióza vonkajšia a jej stupeň je 1 - 2, lekári kliniky vám radia, aby ste sa neponáhľali. Počas tohto obdobia vykonávajú štandardný súbor postupov na zníženie príznakov choroby a maximalizáciu eliminácie lézií. Budúci rodičia dostanú rok, aby sa pokúsili o prirodzené počatie.

Pri neúspešných pokusoch o počatie je recidíva ochorenia vylúčená. Jeho opakovaný vzhľad bude sprevádzaný rovnakými príznakmi ako prvýkrát: bolesť v bruchu, cysty vaječníkov. Ak sú pocity veľmi bolestivé, predpisuje sa opakovaná laparoskopia, ak sa dá bolesť tolerovať, potom sa predpíše IVF..

Existuje však výnimka - potvrdená priechodnosť potrubia. V tomto prípade sa vykoná stimulácia ovulácie a následné oplodnenie manželovým spermiom. Podľa štatistík je táto metóda úspešná v 13 - 50% prípadov.

Stojí za zmienku, že čakacia taktika je možná, iba ak váš vek nepresiahne 35 rokov.

Ak hovoríme o vyššom veku, postup IVF je predpísaný doslova bezprostredne po hormonálnej liečbe a laparoskopii.

Môže sa použiť aj metóda oplodnenia vajíčok ICSI, ktorá spočíva v zavedení spermy do vajíčka pomocou špeciálnej ihly.

Ak si myslíte, že vykonanie IVF postupu v neskoršom štádiu vývoja (3-4) nie je možné, mýlite sa.

Naopak, potom je protokol IVF pridelený okamžite: samozrejme po absolvovaní úplnej skúšky a absolvovaní veľkého počtu testov.

Protokoly sú v tomto prípade pridelené dlhé, od dvoch týždňov do troch mesiacov, pretože s ich pomocou môžete získať zdravé vajíčka vo veľkom počte.

Ekologická účinnosť pri endometrióze

Endometrióza maternice (adenomyóza) je u našich pacientov pomerne časté ochorenie a aby bol program IVF efektívny, je potrebné pripraviť implantáciu maternice, pretože endometrióza, ktorá spôsobuje zlyhanie embryí, spôsobuje maternicu..

Pri endometrióze maternice je ovplyvnená svalová štruktúra maternice, endometriálne tkanivo sa nachádza medzi vláknami, ktoré narúša prísun krvi do myometria, a pri nodulárnej forme adenomyózy uzol niekedy deformuje dutinu maternice..

Chirurgická liečba nemôže vyriešiť problém endometriózy maternice, embolizačný chirurgický výkon u žien v reprodukčnom období a plánovanie tehotenstva sa neodporúča. Pretože neexistuje dostatočná výživa ovariálneho tkaniva.

Existuje niekoľko taktík na prípravu žien s endometriózou na program IVF. Taktika závisí od folikulárnej rezervy pacienta.

Folikulárnu rezervu určujeme nielen pomocou AMG (anti-Muller hormón), ale aj počtom antrálnych folikulov..

Pre úspešnú implantáciu musíme obnoviť dostatočný prietok krvi v maternici a samozrejme obnoviť poškodený receptorový aparát.

Ultrazvuk s dopplerom ciev bazálnej vrstvy maternice umožňuje lekárovi neodkladať liečbu pacientov s adenomyózou.

Ak má pacient dobrý folikulárny aparát, potom je pre lekára ľahšie bojovať proti adenomyóze, pretože po použití uložených liekov sa pacient zotavuje dobre.

Uložené lieky - agonisty uvoľňujúce hormóny - 1 injekcia lieku trvá 28 dní. Lekár monitoruje veľkosť maternice, kontroluje onkomarkéry a rozhoduje, koľko cyklov blokuje menštruačnú funkciu..

Po 2 blokovaných cykloch s dobrou rezervou folikulov je možné bezpečne spustiť ovuláciu.

Pre tých, ktorí majú malú folikulárnu rezervu, liečime sa s Visanne. Použitie tohto lieku v nepretržitom režime s hladkým prechodom na stimuláciu už pomohlo stovkám pacientov otehotnieť, hoci sa objavilo na farmakologickom trhu pomerne nedávno..

Máme veľa zaujímavých komplexných prípadov pacientov s adenomyózou končiacich v tehotenstve.

Je ťažké liečiť tehotenstvo po liečbe adenomyózy? Áno, problémy s nosením sú, preto je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára, zvoliť si správnu dávku progesterónu a estrogénov a správne ich zrušiť..

Ako sa vykonáva IVF?

Hlavnou úlohou lekára pred stimuláciou a produkciou biologického materiálu (u mužov to sú spermie, u ženy vajíčka) starostlivo skúmajú pacienti a zisťujú príčiny, ktoré môžu narušiť pozitívny výsledok liečby..

Koľko pokusov môže byť s IVF

Počet ruských párov v Rusku sa každým rokom zvyšuje. Dnes už toto číslo presahuje 15% z celkového počtu rodín. Ale vďaka technológiám asistovanej reprodukcie kliniky New Life bolo 50 000 rodín schopných mať dieťa nielen z Ruska, ale z celého sveta..

Je možné urobiť IVF s endometriózou a adenomyózou??

Pri endometrióze maternice je IVF často jediným spôsobom otehotnenia. Tento postup vyvoláva mnoho otázok pre ženy. Aká úspešná je a aké sú riziká? Priebeh a výsledok tohto postupu v mnohých ohľadoch závisí od stupňa choroby..

Endometrióza u žien sa často stáva hlavnou indikáciou IVF. Pred zákrokom musí byť pacientovi predpísaná konzervatívna liečba. Ak je teda choroba v počiatočnom štádiu, reprodukčná funkcia sa môže obnoviť pomocou liekov.

To však nezaručuje prirodzeným spôsobom tehotenstvo, ak sa tak nestane, odporúča sa IVF. Nemôžeme zanechať čas na prirodzené oplodnenie v prípade, že pacient trpiaci endometriózou je už 35 rokov.

Nie vždy je možné poraziť ochorenie pomocou liekov, pretože často sa lekári uchyľujú k chirurgickému zákroku. Je indikovaný pre ovariálne cysty, ložiská endometriózy na peritonea, alebo ak je narušená priechodnosť vajcovodov..

Ak sa po takejto liečbe prirodzene nevyskytne gravidita, IVF sa vykoná najneskôr dva mesiace po zákroku.

Pokiaľ ide o kombináciu pojmov, ako je adenomyóza a IVF, toto ochorenie ovplyvňuje steny maternice. Pri adenomyóze je IVF indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Liečba a chirurgický zákrok nepriniesli výsledky;
 • Nedostatok ovulácie;
 • Imunorezistencia, ktorá neumožňuje plodu pripevniť sa na stenu maternice kvôli ďalšiemu rozvoju;
 • Adhezívne procesy v panvovej oblasti.

Aké sú šance na počatie a úspešné zameranie?

Úspech pri IVF závisí od toho, aká je bežná endometrióza. Fáza ochorenia je dôležitá.

Prvá a druhá etapa.

Najvyššiu šancu na otehotnenie až do 30% možno očakávať v prvom alebo druhom štádiu choroby. Vyznačujú sa malými jednotlivými léziami vaječníkov. Hlboké vrstvy maternicového tkaniva nie sú ovplyvnené.

Šanca na oplodnenie je v treťom štádiu choroby znížená na 14%. Vaječníky sú ovplyvnené bilaterálne, adhézie sa vyvíjajú aktívne a zachytávajú myometrium alebo tkanivá brušnej dutiny..

Štvrtá fáza endometriózy je najťažšia. Do procesu priľnavosti sa podieľa nielen maternica, ale aj črevá a močový mechúr. Vaječníky sú postihnuté veľkými cystami. V tomto stave sa tehotenstvo vyskytuje iba v 8% prípadov IVF.

Úspešné uloženie plodu tiež do značnej miery závisí od stupňa vývoja choroby. A čím horší je stav pacienta, tým ťažšie je znášať plod.

Aká by mala byť hrúbka endometria pre úspešné počatie??

Endometrium môže mať rôznu hrúbku, záleží to na dni cyklu. V deň 5 je hrúbka 3 mm a v deň 27 môže dosiahnuť 17 mm. Odchýlky sú tiež možné, ak je cyklus dlhý. Aby bola koncepcia úspešná, považuje sa za najvýhodnejší deň 15. deň cyklu.

Tieto ukazovatele sú veľmi dôležité pre umelú insemináciu. Keď je embryo zasadené, začína sa nové štádium (deň 23), keď hrúbka nepresiahne 2 cm a vajíčko plodu sa môže pripojiť k stene maternice..

Aké postupy sa vykonávajú pred IVF??

Pred umelým oplodnením sa musí žena trpiaca endometriózou podrobiť výcviku. Príprava na IVF s endometriózou je v každom prípade individuálna.

Napríklad, ak je choroba v prvom alebo druhom štádiu vývoja a pacient nie je 35 rokov, potom sa vykoná chirurgický zákrok, po ktorom nasleduje lieková terapia.

Ak je však žena už 35 rokov alebo je v treťom alebo štvrtom štádiu choroby, oplodnenie in vitro sa môže uskutočniť až po úplnom klinickom vyšetrení a chirurgickom zákroku, ak je to potrebné..

Pred vykonaním IVF sú ženy predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • Krvný test;
 • Analýza moču;
 • hysteroskopia;
 • Biopsia (ak je to potrebné).

To všetko pomáha posudzovať stav maternice pacienta a pomocou biopsie kontroluje telo na prítomnosť rakovinových lézií a infekcií, ako aj na určenie príčiny krvácania. Často pred vykonaním poškriabania IVF. Tento postup zahŕňa poškriabanie endometria. Predpokladá sa, že škrabance na sliznici maternice pomáhajú embryu zakoreniť sa..

Ako IVF ovplyvňuje endometriózu?

Tehotné pacientky s endometriózou počas tehotenstva má lekár neustále monitorovať. Je to spôsobené skutočnosťou, že za týchto okolností často dochádza k potratom.

Počas tehotenstva sa mení hormonálne pozadie ženy, čo spomaľuje vývoj choroby. Môže sa to nazývať prírodná terapia, ktorá trvá celé tehotenstvo. Estrogén sa vyrába v malom množstve a progesterón sa produkuje aktívne, čo prispieva k liečbe.

Pri normálnej laktácii sa prírodná terapia predlžuje na obdobie dojčenia. Je to kvôli skutočnosti, že prolaktín, hormón laktácie, inhibuje produkciu estrogénu.

Samozrejme nebude možné úplne sa zotaviť z choroby počas tehotenstva, je však často možné dosiahnuť dlhodobú remisiu a ložiská choroby potlačujú ich aktivitu..

Adenomyóza a úspech IVF

Pondelok, 13. marca 2017 - 13:57

Maternicová adenomyóza je choroba, pri ktorej endometriálne bunky rastú a rastú do svalovej vrstvy maternice, v dôsledku čo rastú a deformujú sa. Adenomyóza často spôsobuje neplodnosť, pretože nadmerné zarastanie endometria sa uvoľní a nedovolí embryu získať oporu v maternici. Je možné otehotnieť s adenomyózou av ktorých prípadoch je potrebné vykonať IVF?

Adenomyóza je diagnostikovaná u 5 - 10% všetkých pacientov, ktorí sa poradia s gynekológom. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku. U žien s ťažkosťami neplodnosti v kombinácii s panvovými bolesťami je diagnostikovaná adenomyóza v 30 - 50% prípadov.

Presné príčiny choroby sú stále neznáme, adenomyózu je ťažké identifikovať a nedá sa úplne vyliečiť. S touto diagnózou je však možné otehotnieť. Najskôr je predpísaná liečba, ak jej nepomôže, lekár ju pošle na IVF.

Úspech IVF s rôznymi typmi adenomyózy

Existujú štyri štádiá choroby, ktoré sa líšia hĺbkou klíčenia endometria do stien maternice. Ak sú v prvom štádiu príznaky adenomyózy nasledujúce: endometrium ešte nepreniklo do maternice hlbšie ako jedna tretina, potom na štvrtej úrovni rastú jej bunky cez steny maternice do pobrušnice. Prvé 2 štádiá adenomyózy sa liečia ľahšie a potom existuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Okrem toho možnosť úspešného počatia, a to aj po IVF, závisí od typu adenomyózy.

Existujú 3 typy adenomyózy:

 • Difúzna adenomyóza - endometrium zaberá celú dutinu maternice;
 • Fokálna adenomyóza - endometrium rastie v maternici vo forme zhlukov (fokusov);
 • Nodulárna adenomyóza - endometrium tvorí uzly rôznych veľkostí v stenách maternice.

Najmenej zo všetkých šancí na počatie s 3-4 stupňami difúznej formy adenomyózy. V týchto prípadoch bude spor o úspech IVF, pretože je nepravdepodobné, že by sa vajíčko zakorenilo.

Liečba adenomyózy pred IVF

Ako liečiť maternicovú adenomyózu? Pred použitím IVF lekári odporúčajú podstúpiť liečbu. Liečba tohto ochorenia spočíva v užívaní hormonálnych liekov, ktoré potláčajú rast endometria. Táto terapia pomáha pri počiatočnom stupni adenomyózy, trvá 4 až 6 mesiacov.

Pri nodulárnych formách choroby, často kombinovaných s myómom maternice, sa používa chirurgický zákrok. Iba 35% žien môže otehotnieť po liečbe samotnej, zvyšok sa odporúča vyhľadať IVF.

Čo je indikáciou IVF pri adenomyóze?

Lekári odchádzajú pacientov na IVF v týchto prípadoch:

 • Ak do 2 rokov po liečbe nedošlo k otehotneniu;
 • Ak sa v panvových orgánoch vyskytuje adhézny proces, ktorý spôsobuje upchatie vajcovodov;
 • Ak adenomyóza viedla k nedostatočnej ovulácii;
 • Ak je narušená imunitná reakcia tela, čo znamená neschopnosť fixovať embryo v maternici.

Príprava na IVF s adenomyózou

Príprava na IVF závisí od formy a štádia choroby, veku ženy a folikulárnej rezervy jej tela. V prvej fáze sa vykonáva laparoskopický zásah, ktorý zahŕňa:

 • Rozdelenie adhézií s cieľom obnoviť priechodnosť vajcovodov;
 • Odstránenie ložiska endometriózy s uzlovou formou choroby.

Druhou fázou je príjem hormonálnych liekov pacientom, aby sa dočasne zastavila produkcia estrogénu. O tom, ako dlho bude hormonálna terapia trvať pred IVF, rozhodne lekár.

Po zákroku IVF u pacientov s adenomyózou sa tehotenstvo vyskytuje v 30 - 60% prípadov. Úspech IVF závisí od štádia ochorenia, takže čím skôr začnete s liečbou, tým väčšia je pravdepodobnosť počatia. S anovuláciou, adhéziou a zníženou imunitnou odpoveďou je najlepšie okamžite sa uchýliť k IVF.

Video: Health Directory: Adenomyosis

adenomyóza, eko, tehotenstvo

Eco s adenomyózou

 1. Pojem adenomyóza
 2. Eco a adenomyóza
 3. Umelá amenorea

Neplodnosť modernej mládeže prichádza do popredia pri analýze dôvodov, pre ktoré sa pár obracia na centrá reprodukcie. Medzi hlavné dôvody, ktoré vedú k jeho rozvoju, patrí adenomyóza, ktorá zaujíma tretie miesto medzi všetkými gynekologickými patológiami. Je ekologická anembryónia nebezpečná?

Pojem adenomyóza

Čo je to a ako sa s tým vysporiadať? Adenomyóza je patologický stav maternice, pri ktorom nekontrolovateľne rastú endometriálne bunky, ktoré poškodzujú tenkú vrstvu spojivového tkaniva, ktorá oddeľuje endometrium od stien maternice, a potom rastie do svalovej vrstvy maternice, ktorá ju zahusťuje okolo adenomatóznych ložísk, čo vedie k deformácii jej vnútorného povrchu a formovaniu. sférická maternica. Každý vie, že počas menštruácie sa bunky vnútornej vrstvy endometria vylučujú a vylučujú z maternice cez genitálny trakt. Ale pri adenomyóze nie všetky bunky sú odstránené z maternicovej dutiny, a tým spôsobujú zápalový proces, tvorbu cystických novotvarov a adhézií, čo sa klinicky prejavuje výraznou bolestivou menštruáciou a intermenstruačným krvácaním. Dôvod vzniku tohto stavu zatiaľ nebol objasnený, ale tu sú faktory, ktoré vedú k jeho vzniku:

 • drobné gynekologické operácie, ktoré narušujú integritu vnútornej vrstvy maternice - kyretáž maternice, potrat...
 • traumatické narodenie
 • hormonálne zmeny
 • dedičná predispozícia.

Eco a adenomyóza

Pred analýzou, ktoré vlastnosti oplodnenia in vitro pri adenomyóze je potrebné analyzovať predovšetkým jeho hlavnú formu prejavu.

 1. Fokálna adenomyóza, pri ktorej existuje bodová lézia maternice
 2. Difúzna forma adenomyózy sa pozoruje, keď sa endometriálne bunky objavia v stene svalového orgánu vo forme slepo končiacich vreciek, rôznych hĺbok a bez ohniskových lézií, ktoré zhoršujú jeho liečbu a diagnostiku..
 3. Nodulárna adenomyóza sa na rozdiel od predchádzajúcich vyznačuje tvorbou uzlov, ktorých obsahom je krv alebo exsudát, zatiaľ čo do svalového tkaniva rastú aj žľazové epitelové bunky..
 4. Zmiešaná forma sa vyskytuje najčastejšie, zatiaľ čo sama o sebe kombinuje všetky predchádzajúce formy prejavov.

Pokiaľ ide o poškodenie svalového tkaniva, je obvyklé rozlišovať štyri stupne poškodenia v závislosti od hĺbky prenikania glandulárnych buniek do myometria. Ak je ovplyvnená iba submukózna vrstva, potom sa klasifikuje ako prvý stupeň. S poškodením svalového tkaniva menej ako polovica - druhý stupeň.

Ak endometriálne bunky prenikajú viac ako polovicou do myometria, potom sa to rozlišuje ako tretí stupeň. A nakoniec, pri porážke celej hrúbky myometria a klíčení serózneho krytu, niekedy s rozšírením do pobrušnice alebo priľahlých orgánov, je indikovaný štvrtý stupeň adenomyózy..

Eko pri adenomyóze: šanca, že sa pri každom stupni poškodenia zníži, pretože každá ďalšia fáza naznačuje poškodenie orgánov, čo znižuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku po technológiách asistovanej reprodukcie, najmä IVF..

S najväčšou pravdepodobnosťou je úspešné oplodnenie možné s uzlovou a ložiskovou formou v počiatočných fázach vývoja. Pri difúznej a zmiešanej forme sú šance na úspech po IVF veľmi malé, aj keď sa uskutočnil priebeh liečby, pretože implantácia so značnými deformáciami dutiny maternice je prakticky nemožná..

Niekedy sa musíte uchýliť k odstráneniu pohlavných orgánov a potom vám náhradná náhrada pomôže, aby ste sa stali šťastnými rodičmi.

Eco s adenomyózou sa vykonáva až po spoľahlivej diagnóze a priebehu liečby. Najprv je potrebné určiť formu patológie, ktorá sa objavila v tele ženy, a zabrániť jej otehotneniu a narodeniu dieťaťa, hĺbke jej šírenia.

Na tento účel sa používa vyšetrenie zrkadlom a klasické bimanualné vyšetrenie, kolposkopia a hysteroskopia, pomocou ktorých je možné vykonať histologické vyšetrenie a vylúčiť onkológiu, ultrazvukové vyšetrenie, analýzu sekrécií a v zriedkavých prípadoch MRI na presnejšie šírenie procesu do susedných orgánov..

Umelá amenorea

Niekedy je pred procedúrou oplodnenia indikovaný priebeh hormonálnej terapie, aby sa znížila produkcia estrogénu najmenej po dobu 3 mesiacov, niekedy až rok, zatiaľ čo umelá amenorea sa v tele vyskytuje s ďalším obnovením menštruácie po ukončení liečby drogami. Použite na to:

 • COC s veľkým množstvom etinylestradiolu (Yarina, Regulon, Jeanine, Midiana)
 • Drogy zo skupiny androgénov sa používajú zriedkavo, pretože majú veľa vedľajších účinkov.
 • Progestogény majú veľmi dobrý účinok na endometrium, a tým prispievajú k zníženiu jeho šírenia do myometria
 • Agonisti Gonadotropínu sú schopní spôsobiť osteoporózu, ale distribúcia ložiska endometrioidu má priaznivý výsledok, ale ich použitie by malo byť monitorované ukazovateľmi etinylestradiolu v krvi..

Iba lekár, reprodukčný lekár, ktorý zvolí protokol pre vás, vám pomôže zvoliť správny liečebný režim a lieky, ktoré budú najúčinnejšie pre úspešnú liečbu a ďalšie tehotenstvo..

Pri fokálnych a nodulárnych formách adenomyózy bude najvhodnejšia chirurgická laparoskopická liečba s odstránením ložísk adenomyózy, zatiaľ čo všetko úsilie lekára je zamerané na zachovanie orgánu.

Ak však nie je možné zachrániť orgán s jeho úplnou porážkou a distribúciou do všetkých orgánov panvy, potom jediným spôsobom liečby a odstránenia tohto ochorenia môže byť iba odstránenie maternice..

Maternicová adenomyóza a IVF si vyžadujú určitý prípravok, kde je nevyhnutné zistiť príčinu neplodnosti.

A ak je adenomyóza potvrdená takouto príčinou, potom faktory ako ovulácia, obštrukcia trubice, vek ženy, trvanie neplodnosti, autoimunitný stav maternice a stav vaječníkov ovplyvňujú výsledok IVF..

Ak je príčinou neplodnosti endometrióza v prvých štádiách vývoja, potom by sa mala počas roka vykonať hormonálna terapia, ak sa nezistia iné patológie..

Pri výraznom adhezívnom procese a porušení priechodnosti vajcovodov s adenomyózou by sa mala vykonať laparoskopická diagnostika a liečba disekciou adhézií a obnovenie priechodnosti vajcovodov, čo zvyšuje pravdepodobnosť gravidity samy o sebe. Ak sa choroba opakuje po liečbe pol roka, ako aj po zistení difúznej alebo zmiešanej formy adenomyózy, ak je vek neplodnej ženy starší ako 35 rokov, preukáže sa, že má dlhý protokol oplodnenia in vitro..

Ak sa prvý pokus o IVF stane nepresvedčivým, ale to neznamená, že nový pokus bude tiež nepresvedčivý, pretože každý nasledujúci protokol oplodnenia zvyšuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku, pretože reprodukčný lekár upraví liečebný režim a lieky použité v protokole sa zmenia na iného výrobcu., Medzi pokusmi o oplodnenie musia uplynúť najmenej dva mesiace, počas ktorých sa musí telo pripraviť na ďalšiu implantáciu. S pozitívnym výsledkom oplodnenia a implantácie embrya po IVF by sa mal priebeh tehotenstva neustále sledovať v podmienkach prenatálnej kliniky. Dôvodom je skutočnosť, že v prvom trimestri sa najčastejšie vyskytujú komplikácie v dôsledku skutočnosti, že ženskému telu stále chýbajú vlastné hormóny, a lekár musí monitorovať a upravovať hormonálne pozadie a monitorovať vývoj tehotenstva pomocou ultrazvuku. Ak máte akékoľvek komplikácie, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je výskum dôležitý - hysteroskopia pre eko

Ak máte problémy s počatím a podstúpili ste liečbu na túto tému a vedie diagnóza neplodnosti vo vašom živote, pretože skutočne chcete mať svoje genetické dieťa a ste občanom Ruska a máte politiku MHI, nestrácajte jedinečnú šancu na vykonávanie bezplatného umelého oplodnenia, v dôsledku čoho sa stanete šťastnými rodičmi. Vyplňte formulár na našej webovej stránke zadarmo pre oplodnenie in vitro a potom bude materstvo o krok bližšie. prajem ti úspech.

Je možné urobiť IVF s endometriózou?

obsah

IVF s endometriózou spôsobuje u žien veľa otázok. Aká spätná väzba lekári a pacienti odchádzajú. Hlavnými pochybnosťami ostávajú skutočné príležitosti stať sa matkou, liečba počas postupu samotnej choroby a prognózy. Úspech IVF závisí od stupňa ochorenia.

A tu patológia endometria?

IVF s endometriózou sa stala zvlášť diskutovanou témou v poslednom desaťročí. Ochorenie narušuje tehotenské plány u takmer tretiny všetkých pacientov s diagnostikovanou neplodnosťou. U 20% týchto žien vzniká myšlienka oplodnenia in vitro, keď sa ich oplodnené vajíčka vysadia do maternice..

Procedúra nie je najlacnejšia, je to vážna skúška fyzického zdravia spravodlivého sexu (náhle hormonálne zmeny) a psychologická (mnohí sa pýtajú, či je možné takto dieťa „získať späť“)..

Niekoľko hodnotení pacientov tvrdí, že sa vyskytlo niekoľko takýchto pokusov stať sa rodičmi, prišlo zúfalstvo av prípade vývoja viacnásobného tehotenstva niekedy dochádza k spontánnemu ukončeniu. Existujú však šťastné príklady, keď ložisko nastalo bez komplikácií a endometrióza sa zastavila.

V každom prípade má liek veľký potenciál, ale neodporúča sa odďaľovať liečbu tejto choroby.

Neplodnosť s endometriózou

Dôvody, pre ktoré má pacient neplodnosť s abnormálnou proliferáciou vnútornej vrstvy maternice, sú:

 • Patológia reprodukčných orgánov. Proces dozrievania vajec je prerušený, v vajíčkovodoch dochádza k adhézii, čo vedie k neschopnosti postúpiť samičej reprodukčnej bunke a dramaticky sa znižuje pravdepodobnosť počatia. Stáva sa to približne u 80% žien, ktoré trpia atypickou proliferáciou endometria..
 • Hormonálna nerovnováha. Ohniská choroby produkujú hormóny, ktoré menia optimálny stav panvových orgánov - hladina luteinizačného hormónu, ktorý je zodpovedný za optimálny pomer estrogénu a progesterónu, sa znižuje. Ovulácia sa zastaví.
 • Imunitné poruchy v ženskom tele. Postihnutá sliznica maternice môže produkovať telieska proti spermatom. Bránia ich živobytiu a rýchlosti napredovania..
 • Endometrická vrstva s nerovnomerným priemerom nepriaznivo ovplyvňuje prichytenie oplodneného vajíčka. Korpus luteum (živné médium pre embryo) funguje zle, preto je životne dôležitá činnosť plodu ohrozená.

Dokonca aj spontánne tehotné pacientky s podobnou diagnózou majú potrat alebo komplikovaný priebeh práce..

Budúci klienti kliník IVF, ktorí urobia krok k možnému materstvu, by mali mať rozhodný postoj a výber spoľahlivého personálu. Prvá konzultácia rozhodne veľa..

"Klady a zápory"

Možnosť IVF s endometriózou sa môže posudzovať inak. Jedna skupina gynekológov tvrdí, že umelé oplodnenie nie je najlepším spôsobom, ako otehotnieť ženu, keď je jej zdravie na pokraji. Druhá skupina naopak tvrdí, že postup je možné vykonať, pretože je terapeutický pre endometrium.

Prvá skupina lekárov to musí odôvodniť, pretože existuje niekoľko objektívnych dôvodov:

 • V dôsledku abnormálnej distribúcie endometriálnych buniek trubicami do vaječníkov je možné pozorovať obmedzený počet vajíčok a / alebo ich nedostatočný vývoj..
 • V 3. a 4. štádiu choroby štruktúra maternice, nerovnomerná zmena hrúbky vnútornej vrstvy sliznice a následkom toho ťažkosti pri nosení..
 • Zvýšený estradiol a znížený progesterón spojený s tvorbou placenty.

V posudkoch takýchto špecialistov a nastávajúcich matiek, ktoré zvažujú iba oplodnenie in vitro, sa uvádza, že je potrebné najprv ochorenie pozastaviť alebo liečiť a potom naplánovať vzhľad dieťaťa..

Pomocou laparoskopie alebo hormonálnych liekov predpísaných ošetrujúcim gynekológom na základe hormonálnych analýz sa proliferácia znižuje. Ochorenie závisí iba od hormonálneho pozadia, takže takáto terapia je účinná.

Takáto kontraindikácia na umelé oplodnenie je často neopodstatnená. Od prvých pokusov otehotnieť týmto spôsobom (od roku 1978) uplynulo viac ako 30 rokov..

Ale v osobitných situáciách nie je čas na ďalšie ošetrenie. A moderná reprodukcia má najnovšiu metódu oplodnenia, ktorej predchádza špeciálny hormonálny prípravok. Práve v tomto procese dochádza k poklesu zbytočných formácií endometria.

Indikácie pre túto metódu zostávajú (u pacientov mladších ako 35 - 38 rokov):

 1. Vonkajší typ choroby z prvých dvoch štádií.
 2. Cysty vaječníkov spôsobené abnormálnou proliferáciou sliznice maternice.
 3. Kombinovaná choroba, pri ktorej je vnútorná a vonkajšia endometrióza kombinovaná do 3. stupňa.

Tieto ženy majú rok alebo dva pred počatím počatia bez skúmavky (od okamihu, keď sa zistí choroba). Ak pokus neskončil prirodzeným oplodnením, je to umelé.

Očakávané matky staršie (po 35, 38 rokoch sú považované za najprípustnejšie) nemajú čas na nezávislé pokusy, uchýlia sa k oplodneniu in vitro ihneď po zistení, že má nepríjemnú diagnózu.

Reprodukční lekári označujú takéto formy a typy bežných ťažkostí za indikatívne:

 1. Vonkajšia vaginálna endometrióza stupňa 4 (s ňou nie je možné prirodzené oplodnenie kvôli bolestivému pohlavnému styku, ale neexistuje žiadna 100% záruka). Pri ťažkej forme ochorenia - pozitívny výsledok dosahuje asi 15% klientov kliniky IVF.
 2. Adenomyóza (lokálne prejavy endometriózy).
 3. Lézie zadného krku hlavného genitálneho orgánu.

Odborné preskúmania založené na štatistických údajoch zabezpečujú, že kvalita výsledku jasne závisí od včasnej diagnostiky a rozpoznania choroby.

Všetko podľa protokolu

IVF s endometriózou sa nemusí robiť okamžite pre každú zúfalú ženu.

Najprv študujú obdobie jej neplodnosti od okamihu diagnostikovania ochorenia, veku budúcej matky, štádia choroby a stavu hlavného orgánu, v ktorom sa vajíčka vyvíjajú, vaječníkov..

Do 35 rokov sa odporúča inseminácia manželovými reprodukčnými bunkami (spermiami). Vzhľadom na plný tok potrubí je výsledok pozitívny v 15 - 50%. Ak je účinok negatívny, IVF.

Postup sa vykonáva podľa „dlhých“ alebo „veľmi dlhých“ protokolov.

Pri dlhých prípravných programoch kurz trvá niekoľko týždňov, s veľmi dlhými môže trvať 2 až 6 mesiacov (existuje aj krátky, nie je však vhodný pre túto chorobu).

Vlastnosti všetkých prípravných akcií:

 1. Vypracovanie individuálneho rozvrhu prijímania hormónov a ich dávkovania.
 2. Použitie FSH (folikuly stimulujúci hormón, ktorý podporuje dozrievanie vajíčok). Sú potrebné vo veľkých množstvách na zber (odstránenie)..
 3. Použitie chorionického gonadotropínu (zlepšuje produkciu progesterónu).

Samotný dlhý protokol má svoje komponenty..

 • Postup sa uplatňuje od 21 dní cyklu.
 • Prírodné hormóny sa spravidla dočasne prestávajú vyrábať v dôsledku používania ich syntetických analógov. Telo teda „spočíva“ a vývoj abnormálnych rastov sa zastaví.
 • Hlavným cieľom je dosiahnuť veľkosť folikulov 18 - 21 mm.
 • Potom sa pod vplyvom hCG zachytia, oplodnia a „dozrievajú“ v inkubátore.
 • Hnojené vajíčka sa vysadia v budúcnosti matky.

Takáto hormonálna terapia, ako je opísaná v prehľadoch pacientov, má značné nevýhody. Toto je nepríjemné (návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba) a nepohodlie vonkajších genitálií..

Menopauzálne ženy zažívajú tento druh vecí. Hormonálne rezervy sa môžu vstrekovať pod kožu do brucha, kde sa budú hromadiť a pôsobiť na najbližšie „ciele“ umiestnené v brušnej dutine..

Super-dlhý protokol sa svojím pôsobením podobá predchádzajúcemu, časom sa predlžuje iba hormonálna terapia. Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa môžu podávať injekciou každých 28 dní počas niekoľkých mesiacov.

Až na konci tohto obdobia je zber vajec.

Telo je dlhodobo vystavené umelým analógom prírodných biologických látok, ktoré môžu významne znížiť prejavy atypického množenia buniek vnútornej vrstvy maternice..

Nie vždy sa okamžite dosiahne požadovaný výsledok. Ženy niekedy musia postup opakovať.

Pred podstúpením IVF je potrebné podstúpiť kompletné vyšetrenie všetkých panvových orgánov, vypiť vhodné vitamíny (kyselina listová, skupiny B, E - po konzultácii s lekárom).

Pri práci na protokole je tiež potrebné vykonať vlastné sledovanie zdravotného stavu a prejavov endometriálneho stavu (vrstva po užití drog zosilnená alebo zoslabená, zistia ultrazvukové materiály).

Postup pri chorobe, ktorá vyvolala neplodnosť, nie je najlacnejšia a najbezpečnejšia. Ale pre možnú šancu stať sa matkou to môžete previesť. Hlavná vec je hľadať príčinu neplodnosti čo najskôr. Musíte začať tým, že navštívite kanceláriu gynekológa.

Eco s endometriózou, aké sú šance a vlastnosti postupu

V posledných desaťročiach urobila reprodukčná medicína veľké pokroky v liečbe endometriózy..

Postup IVF, ktorý je dnes jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších metód liečby neplodnosti, dal mnohým párom nádej na šťastné materstvo a otcovstvo. Jedným z dôvodov vedúcich k ženskému faktoru neplodnosti je endometrióza..

Toto ochorenie je celkom bežné: diagnostikuje sa u 30% žien, ktoré nemôžu otehotnieť. Je možné uchýliť sa k IVF pre endometriózu - otázka, ktorá sa obáva mnohých žien.

Vykonajte IVF pre endometriózu?

Endometrióza je prítomnosť endometrioidného tkaniva mimo maternicovej dutiny. Ovplyvnené môžu byť všetky orgány ženského tela:

 • maternica;
 • vaječníky;
 • vajcovody;
 • močového mechúra;
 • pobrušnice;
 • čreva;
 • pupok a iné orgány.

Príčina choroby nebola spoľahlivo objasnená. Existujú však dôkazy, že existuje súvislosť medzi endometriózou a porušením hormonálneho a imunitného pozadia ženy..

Každá žena, ktorá sníva o dieťati, si kladie otázku, či sa s týmto ochorením robí IVF. Moderná medicína ponúka celý rad opatrení na liečbu patológie, ale iba 35% žien zažije počas liečby nezávislé tehotenstvo.

Pred niekoľkými rokmi mohla endometrióza spôsobiť odmietnutie IVF, takže takúto diagnózu mohla žena vnímať ako nedostatok šancí na materstvo. Dnes sa situácia zmenila a mnohé obmedzenia postupu in vitro sa odstránili. Teraz je IVF s endometriózou nielen možný, ale aj najúčinnejší spôsob tehotenstva.

Šanca na úspešnú IVF pre endometriózu

Prítomnosť endometriózy znižuje možnosť úspešného oplodnenia a implantácie oplodneného vajíčka. Šanca na úspešný IVF závisí od štádia ochorenia:

 • v štádiu 1 - 2 sa tehotenstvo v dôsledku oplodnenia in vitro vyskytuje u 22 - 30% žien;
 • vo fáze 3-4 je percento tehotenstva nižšie a predstavuje 8 - 14%.

Percento úspešných tehotenstiev v prítomnosti takejto endometriálnej patológie je malé a je spojené so zníženou schopnosťou vajíčka oplodniť sa a implantovať. Pri správnej príprave ženy na IVF sa percento tehotenstva výrazne zvyšuje.

Príprava na IVF s endometriózou

Proces prípravy na IVF závisí od:

 • podmienky vaječníkov;
 • trvanie neplodnosti;
 • vek ženy;
 • fázy endometriózy.

V prítomnosti štádií 1 a 2 choroby sa vykonáva komplexná liečba. Ak po liečbe početí nenastane do jedného roka, začne oplodnenie in vitro. Táto taktika sa nazýva nastávajúca a používa sa iba u žien, ktoré nie sú staršie ako 35 rokov. Ženy nad 35 rokov sa okamžite pripravia na IVF.

Pri potvrdenej obštrukcii vajcovodov sa používa inseminácia spermiami manžela alebo darcu po stimulácii ovulácie. Gravidita sa vyskytuje u 13 - 50% žien.

Ak má žena štádiá endometriózy 3 a 4, IVF postup sa pripraví ihneď po úplnom klinickom a laboratórnom vyšetrení. Ďalej, aby sa získalo viac plemenných vajec, vykonáva sa veľmi dlhý protokol IVF, ktorý trvá od 14 dní do 3 mesiacov..

Funkcie postupu

Znakom IVF postupu pri endometrióze je menovanie dlhých alebo superdĺžkových protokolov. Výber liečebného režimu je prísne individuálny a závisí od charakteristík priebehu choroby.

Účelom protokolu je stimulovať vaječníky, aby produkovali úplné vajcia a znižovali hladiny estrogénu, aby sa potlačil rast ložisiek endometriózy..

Dlhý protokol trvá 2 týždne a prebieha takto:

 • v 21. deň cyklu je pacientovi predpísané liečivo zo skupiny agonistov hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. To vám umožní znížiť hladiny estrogénu;
 • po 10 dňoch je predpísaná ovariálna stimulácia gonadotropínmi s ultrazvukovým monitorovaním stavu vaječníkov folikuly denne. Pri folikulometrii s veľkosťou folikulov 18 - 20 mm sa prípravok hCG používa na stimuláciu ovulácie;
 • po 36 hodinách sa uskutoční punkcia vaječníkov;
 • potom sa uskutoční postup IVF.

Pri použití veľmi dlhého protokolu IVF je doba liečby 2 až 6 mesiacov. Žena je umelo zavedená do menopauzy liekmi skupiny agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny. Postup uvedený nižšie je totožný s dlhým protokolom..

Moderná medicína sa vyznačuje rýchlym rozvojom technológie vrátane reprodukčnej. Ak sa predchádzajúca endometrióza považovala za prekážku pri oplodnení in vitro, takéto obmedzenia sa dnes odstránia. Chcem veriť, že vďaka vedeckému a technologickému pokroku v oblasti medicíny sa percento úspešných pokusov o IVF v tejto patológii zvýši.

Irina Kuleshova, gynekológka, najmä pre Mirmam.pro

Je možné urobiť IVF pri ťažkých formách endometriózy

Patologické bunky sa viažu na okolité tkanivá a spôsobujú vývoj zápalového procesu vedúceho k tvorbe adhézií, neplodnosti. IVF na endometriózu sa vykonáva v prípade obštrukcie vajcovodov, hormonálnych porúch, neúčinnosti aplikovaného lekárskeho ošetrenia.

Vplyv endometriózy na reprodukčný systém

Ochorenie je sprevádzané predĺžením folikulárnej fázy, zmenšuje sa veľkosť dominantného folikulu, v ktorom dozrieva vajíčko. Folikulárna rezerva je vyčerpaná, dochádza k anovulácii. Takéto zmeny vo vaječníkoch nezaručujú tehotenstvo ani po stimulácii ovulácie.

Príčiny neplodnosti s endometriózou:

 • Zmena endometria neumožňuje fixáciu fetálneho vajíčka v stene maternice.
 • V dôsledku patologickej proliferácie endometriálnych buniek vo vaječníkoch, brušných orgánoch sa vyvíja zápalový proces, ktorý vedie k tvorbe adhézií a obštrukcii vajcovodov..
 • Ďalšou príčinou neplodnosti je porucha imunitného systému. V niektorých prípadoch sa v tele ženy vytvárajú protilátky proti spermiám, ktoré vnímajú mužského ejakulátu ako cudzie telo a ničia spermie.
 • Základy endometriózy sú syntetizované prostaglandínmi a interleukínmi, ktoré porušujú hemostázu brušnej dutiny. To negatívne ovplyvňuje proces dozrievania vajíčok..
 • Syntéza luteinizačného hormónu a estrogénu je narušená, čo vedie k dysfunkcii alebo úplnej absencii ovulácie.
 • Autoimunitné procesy sa vyvíjajú na slizniciach maternice, ktoré interferujú s implantáciou embrya.

Hormonálna terapia, chirurgia endometriózy môže zlepšiť stav reprodukčných orgánov iba v 30% prípadov, preto je IVF považovaný za najúčinnejší spôsob počatia dieťaťa..

Príprava na IVF

Pri endometrióze je ovplyvnená svalová vrstva maternice, endometriálne tkanivo rastie vláknami, je narušená dodávka krvi do orgánu, maternica sa môže zdeformovať, môžu sa vytvárať uzly a cysty. Preto sa v štádiu prípravy na IVF vykonávajú tieto činnosti:

 • Laparoskopia sa vykonáva podľa individuálnych indikácií a podľa uváženia lekára. Operácia je indikovaná pre endometriálne cysty, tvorbu lézií na brušných orgánoch, obštrukciu vajcovodov.
 • Hormonálna terapia analógmi hormónu uvoľňujúceho gonadotropín je nevyhnutná na dočasné potlačenie produkcie estrogénu. Pomáha to predchádzať rastu a úpadku endometriózy. Najčastejšie sa používajú uložené lieky, ktoré sú platné 28 dní po jednej injekcii.
 • Na endometriózu sa používajú dlhé alebo mimoriadne dlhé protokoly IVF. Ovulácia je stimulovaná denným podávaním Diferelínu alebo jednotlivou dávkou pomocou deponovanej formy liečiva. Vyžadujú sa tiež injekcie gonadotropínov v jednotlivých dávkach. Stimulácia sa vykonáva pod dohľadom ultrazvuku a hladiny hormónov v krvi. Keď folikuly dosiahnu svoju maximálnu veľkosť (20 mm), podá sa ovulačná dávka ChP, po ktorej sa odoberú vajíčka..
 • Pri vykonávaní mimoriadne dlhého protokolu IVF sa hormonálne injekcie podávajú počas 3 - 6 mesiacov a až potom, čo sa stimuluje ovulácia. Táto metóda umožňuje silnejšie potlačiť prácu vaječníkov, blokovať menštruačnú funkciu, zvýšiť počet zdravých vajíčok, zvýšiť možnosť implantácie embrya, čo je obzvlášť dôležité pre ženy trpiace endometriózou..

Taktika prípravy na IVF s endometriózou závisí od folikulárnej rezervy, veku ženy, stupňa choroby a trvania neplodnosti. Rezervu folikulov vo vaječníkoch určujú výsledky analýzy AMH (antimuller hormón) a počtu antrálnych folikulov.

Ak je folikulárna zásoba normálna, hormonálna terapia vám umožní rýchlo obnoviť krvný obeh v maternici a normalizovať činnosť endometriálnych receptorov. V prípade nízkej zásoby vaječníkov a po niekoľkých neúspešných pokusoch o IVF sa odporúčajú vajíčka darcu.

Prípravná terapia umožňuje regresiu miest endometriózy a zvyšuje účinnosť protokolov IVF.

Vlastnosti IVF

Ak je diagnostikovaná žena s vonkajšou endometriózou 1 alebo 2 stupne, najprv sa uskutoční symptomatická liečba, chirurgicky sa odstránia ložiská zápalu.

Pacient by mal byť lekárom sledovaný po celý rok, mal by viesť pravidelný sexuálny život bez použitia antikoncepcie.

Počas tohto obdobia môže dôjsť k otehotneniu (35%) alebo k relapsu endometriózy.

V prípade adhézií sa vykonáva obštrukcia vajcovodov, stimulácia vaječníkov a vnútromaternicové inseminácia spermiami. Takéto metódy dávajú pozitívny výsledok 30 - 50%. Čakacia taktika je použiteľná iba pre mladé dievčatá, ak je žena staršia ako 35 rokov, potom je okamžite po GT a laparoskopii odovzdaná na ošetrenie pomocou technológií asistovanej reprodukcie: IVF, ICSI.

V etapách 3 až 4 endometriózy je protokol oplodnenia in vitro predpísaný ihneď po úplnom vyšetrení. Trvanie prípravy na IVF môže trvať až 3 mesiace, je to nevyhnutné na získanie maximálneho počtu zdravých vajec.

Pri vnútornej alebo vonkajšej endometrióze genitálií 4. stupňa je laparoskopia spojená s vysokým rizikom komplikácií, preto sa odporúča okamžite vykonať oplodnenie in vitro, ak sa nevyskytli závažné bolesti..

Výhody dlhých a super dlhých protokolov IVF

Výhody dlhého protokolu pre endometriózu zahŕňajú:

 • synchrónny vývoj folikulov;
 • malé percento nezrelých vajíčok.

U žien s priemerným objemom ovárií je indikovaný dlhý protokol. Ak je rezerva veľká, existuje riziko vzniku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu.

Schéma dlhého protokolu IVF začína od 21 do 22 dní menštruačného cyklu. Diferelín a decapeptil sa podávajú denne. Potom čakajú na začiatok menštruácie a predpisujú stimulačné lieky na 10-14 dní. Ultrazvuk sa vykonáva 3-4 krát.

Superdlhý protokol IVF sa vyznačuje tým, že ženy dostávajú uloženú formu diferelínu a dekapeptilu raz za 28 dní. Maximálne 6 injekcií. Hneď ako sa dosiahne viditeľná regresia patologických ohnísk, je predpísaná ovariálna stimulácia.

Prognóza IVF

Účinnosť IVF s endometriózou závisí od štádia ochorenia, správnosti zvolenej taktiky prípravy. V 1. štádiu genitálnej formy choroby dochádza k úspešnému oplodneniu v 20% prípadov, pri závažnejších formách, upchaní vajcovodov, je výrazne znížená šanca na počatie a nie viac ako 15%..

Neprijatie IVF s endometriózou môže byť spojené so zlou kvalitou vajec, ich neschopnosťou oplodniť sa, zhoršenou implantáciou embryí do steny maternice a tvorbou endometroidnej ovariálnej cysty. Cysta sa musí najskôr odstrániť, ale to významne znižuje zásobovanie folikulom a ovplyvňuje účinnosť IVF.

Napriek tomu, že endometrióza a IVF dávajú malú šancu otehotnieť, pravdepodobnosť počatia s tubulárno-peritoneálnym faktorom neplodnosti sa výrazne zvyšuje. Aj po tehotenstve by pacientka mala byť pod neustálym dohľadom lekára, pretože nie vždy je možné bezpečne vydržať a porodiť zdravé dieťa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u 25% dojčiat okamžite alebo počas prvých týždňov života. Po jeho vzhľade si môžete všimnúť prietrž - v strede pupka sa vytvorí vypuklá časť, ktorá sa pri každom pohybe dieťaťa zvyšuje.
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Jedno liečime, druhé mrzačíme. Toto príslovie dokonale vyjadruje následky užívania liekov proti bolesti na kýlu chrbtice. Pri uskutočňovaní anestézie na jednej strane tieto lieky štrajkujú na druhej strane vo forme vedľajších účinkov.