loader

Vykonáva elektroforézu pri prietrži lumbálnej chrbtice?

Často sa predpisuje elektroforéza kýly bedrovej chrbtice. Tento postup vám umožňuje urýchliť proces hojenia v dôsledku pozitívneho účinku lieku na ľudské telo. Účinok lieku je zosilnený elektrickým prúdom malej sily. Túto metódu nie je možné použiť ako hlavné terapeutické opatrenie. Je dôležité si uvedomiť, že po odstránení príznakov exacerbácie sa môže použiť elektroforéza a ďalšie postupy založené na vonkajšej expozícii..

Elektroforéza pre kýlu bedrovej chrbtice vám umožňuje urýchliť proces hojenia.

Účinnosť metódy

Iným názvom postupu je ionoforéza, ktorá je spôsobená princípom techniky. Pod vplyvom elektrického prúdu sa ióny začnú pohybovať a dodávajú drogy do lokalizačného miesta herniálneho výčnelku. Výsledkom je zlepšenie stavu chrbtice v tejto oblasti. Výhodou elektroforézy je selektívne pôsobenie. K akumulácii účinnej látky teda dochádza iba v bedrovej oblasti, kde sa vytvorila prietrž, zatiaľ čo zdravé tkanivá neprichádzajú do styku s liekom..

Hlavná zložka v zložení lieku, ktorá sa zavádza do štruktúry vonkajšieho integrálu a súčasne s ňou, súčasná stimulácia poskytuje niekoľko účinkov:

 • zníženie intenzity bolesti;
 • odstránenie kŕčov, ku ktorým dochádza v dôsledku zníženia napätia, svalovej relaxácie;
 • spevnenie mäkkého tkaniva v dôsledku súčasnej stimulácie;
 • aktivácia biochemických procesov;
 • zníženie intenzity opuchu;
 • zaznamenáva sa vazodilatačný účinok;
 • elektroforéza pomáha eliminovať príznaky zápalu;
 • Pozícia tela sa postupne obnovuje, vďaka čomu sa eliminuje množstvo príznakov, pretože sa zníži kompresia životne dôležitých orgánov.

Princíp elektroforetického postupu pri liečbe stavcovej kýly

Elektroforéza je predpísaná ako ďalší spôsob liečby chorôb chrbtice, zranení a objavenia sa novotvarov. Tento postup zmierňuje bolesť, poskytuje rýchlejší prístup k liekom na patologické miesto..

Materiál

V lekárskej praxi sa elektroforéza používa od začiatku 19. storočia. Je predpísaný pacientom, ktorí potrebujú dodávať tekuté lieky do kožných tkanív s patológiou bez narušenia ich integrity. Účinné látky sa nerozpadajú pod vplyvom tráviacich enzýmov, majú pozitívny vplyv na intenzitu krvnej mikrocirkulácie.

Kýla v bedrovej chrbtici sa lieči komplexne. Elektroforéza je povinný fyzioterapeutický postup, ktorý urýchľuje terapeutický účinok.

Charakteristiky elektroforézy pri liečbe kýly chrbtice

Tento spôsob fyzioterapie má dlhodobý terapeutický účinok. Účinné látky sa hromadia a dostávajú sa na miesto lézie prostredníctvom systému zásobovania krvou a lymfatických uzlín. Výhody elektroforézy v hernii bedrovej chrbtice:

 • bezpečnosti;
 • rýchly terapeutický účinok;
 • anestézia;
 • dodatočná stimulácia.

Prečítajte si tiež informácie o liečbe kýly pomocou Vitafonu na našom portáli.

Vzhľad elektroforetického zariadenia sa môže mierne líšiť. Princíp činnosti zariadenia je však rovnaký. Podstatou tejto fyzioterapeutickej metódy je dodávať liečivé zložky čo najrýchlejšie do miesta zápalu, do prietrže atď..

Elektroforéza nespôsobuje alergické reakcie, eliminuje riziko vedľajších účinkov.

Dôležité! V niektorých prípadoch je elektroforéza kontraindikovaná, hovoríme o individuálnej intolerancii na účinnú látku, ktorá sa používa pri tejto metóde fyzioterapie.

Liečivý účinok sa okamžite prejaví. Aktívne zložky a ióny sa akumulujú v oblasti zápalu (prietrže) a okamžite majú pozitívny vplyv na patologické oblasti chrbtice. Počas postupu látky neprechádzajú tráviacimi orgánmi, pečeňou, a preto nie sú ničené a nemajú toxický účinok na organizmus. Aktívne zložky sa rýchlo dostávajú na miesto zápalu a obchádzajú svalové kŕče, čo v niektorých prípadoch bráni terapeutickému účinku.

Elektroforéza by sa v žiadnom prípade nemala uskutočňovať samostatne doma. Tento postup je predpísaný lekárom a vykonáva sa iba na špeciálne určených miestach..

Odporúčame študovať:

Lieky na elektroforézu

Pri hernii bedrovej chrbtice lekár predpíše elektroforézu nasledujúcimi liekmi:

Elektroforéza bedrovej prietrže sa uskutočňuje pomocou rôznych liekov. Ošetrujúci lekár dáva pacientovi pokyn na podstúpenie procedúry naznačujúcej konkrétny liek.

V závislosti od stavu pacienta a štádia ochorenia je pacientovi zvyčajne predpísaných 10 až 20 relácií elektroforézy. Tento postup eliminuje syndróm bolesti a zlepšuje proces zásobovania krvou, najmä pri užívaní určitých liekov (aminofylín a síran horečnatý). Na obnovenie pohyblivosti chrupavkových kĺbov sa najčastejšie predpisuje elektroforéza s novokainom a inými pomocnými látkami. Elektroforéza s aminofylínom môže zlepšiť vnímanie liekov a zahriať prietrž. Účinná látka pod vplyvom prúdu účinne ovplyvňuje patologickú oblasť neoplazmom.

Elektródy sa nanášajú na exponované oblasti tela. Pred zákrokom by mal odborník skontrolovať poškodenie pokožky pacienta.

Dôležité! Pacientom, ktorí netolerujú účinky aminofylínu, je predpísaná fyzioterapia karipainom. Tento liek je rastlinného pôvodu..

V lekárskej praxi sa najčastejšie uchýlili k elektroforéze s karipazimom a karipaimom. Tieto lieky zmäkčujú chrupavku a uvoľňujú nervový koreň. V dôsledku procedúr sa postupne obnovuje pohyblivosť medzistavcových platničiek a znižuje sa bolesť..

Terapeutický účinok elektroforetického postupu na lumbálnu prietrž bude zrejmý čoskoro v závislosti od stavu pacienta a štádia vývoja patológie..

Ďalej odporúčame:

Opis postupu

Elektroforéza kýly bedrovej chrbtice sa vykonáva výlučne v osobitne vybavených miestnostiach. Elektródy zariadenia so špeciálnou vložkou napustenou liečivou látkou sa umiestnia do zodpovedajúcej oblasti chrbtice. Liek sa umiestni na anódu. Tesnenie so soľným roztokom sa umiestni na ďalšiu elektródu..

Zaujímavé! V zriedkavých prípadoch sa účinná látka umiestni na obe elektródy. V lekárskej praxi sa táto metóda nazýva duálne podávanie.

Elektroforéza je predpísaná pre deti aj dospelých. Okrem kýly bedrovej chrbtice tento postup pomáha pri liečbe osteochondrózy, bedrovej bolesti, poranení atď..

Diamexid sa často používa ako vodič. Vďaka tomuto lieku sa účinné látky dodávajú rýchlejšie do postihnutej oblasti. Elektroforézny postup obvykle netrvá dlhšie ako 10-20 minút. Špecialista pripojí zariadenie, zvyšuje prúdovú intenzitu, až kým sa pacient necíti mierne brnenie alebo brnenie. Špecialista na celý zákrok by mal monitorovať stav kože a celkový stav pacienta.

Elektroforéza na ošetrenie kýly chrbtice by sa v žiadnom prípade nemala používať na:

 • vysoká telesná teplota;
 • poškodené oblasti kože v miestach upevnenia častí zariadenia;
 • ochorenie srdca
 • zápalové procesy v tele;
 • exacerbácia choroby;
 • zhubné nádory.

Elektroforéza je účinný fyzioterapeutický spôsob liečby chorôb chrbtice. Uľahčuje stav pacienta a urýchľuje regeneráciu..

Spracovanie bedrovej hernie elektroforézou

Elektroforéza pre kýlu chrbtice vám umožňuje zmierniť stav pacienta a vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Môže byť použitý pre akýkoľvek segment, ale technika ovplyvnenia krčných a bedrových oblastí je obzvlášť dôležitá. Na týchto miestach sa nachádzajú najslabšie zóny, takže sa tu nachádzajú fyziologické ohyby, ktoré nesú veľké zaťaženie.

Ľudskí predkovia mali menej zákrut, pretože vzpriamené držanie tela nebolo vyvinuté. Pohyb na dvoch nohách bol pre ľudí drahý - telo sa stalo omnoho slabším a vydrží oveľa menej stresu. V priebehu chrbtice sa často vyskytuje prietrž. Tento stav je celkom nebezpečný a môže viesť k strate motorickej aktivity. Preto lekári hľadajú stále nové metódy návratu mobility a aktivity ľuďom s takýmito problémami..

Na čo sa elektroforéza používa pri problémoch s chrbticou??

Elektroforéza kýly bedrovej chrbtice vám umožňuje zastaviť nepríjemné príznaky pomocou silných liekov, ale bez poškodenia pečene pacienta. Toto je obzvlášť dôležité pri liečbe oslabených pacientov s chronickými chorobami. Tento spôsob expozície prispieva k akumulácii liekov v postihnutej oblasti. To vedie k predĺženiu terapeutického účinku..

Na implementáciu tejto techniky sa používa špeciálny prístroj. Vedie elektrický prúd do ľudského tela z anódy a katódy. Cez ktorúkoľvek z elektród môže pacient dostať liečivú látku. Ktorý z nich je možné použiť, závisí od typu produktu. Ale na použitie týmto spôsobom sa musí rozpadnúť na ióny, to znamená mať krehké väzby.

Počas postupu pacient nepociťuje nepohodlie.

Niektorí ľudia zaznamenávajú mierny pocit brnenia v oblasti aplikácie elektród, ale nespôsobujú to nepohodlie..

Elektroforéza sa vykonáva v kurzoch. Pre niekoľko sedení sa v mieste expozície vytvorí potrebná koncentrácia látky, ktorá sa postupne distribuuje. To vám umožní robiť významné prestávky medzi liečbou.

Elektroforéza má výhody v porovnaní s inými metódami liečby kýly bedrovej alebo krčnej chrbtice. Výhody tohto typu fyzioterapie zahŕňajú:

 • môže sa použiť v prípade narušenia toku krvi u pacienta (látka sa prenáša pozdĺž kanálikov kožných žliaz), keď je podávanie liečiva pri orálnom alebo intravenóznom podaní ťažké;
 • vhodné pre pacientov s patológiou pečene a gastrointestinálneho traktu, pretože tieto orgány neovplyvňujú a nemajú na ne žiadny vplyv;
 • Pôsobí dlhodobo pôsobením prúdov na nervové a svalové tkanivo, čo vám umožňuje prerušiť liečbu pri zachovaní terapeutického účinku;
 • pozitívny účinok sa dosiahne rýchlejšie vďaka miestnym účinkom;
 • neinvazívnosť metódy umožňuje znížiť riziko komplikácií a nevyžaduje si ani zotavenie zo zasadnutia;
 • počas procedúry sa nevyskytujú žiadne negatívne pocity, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov s nízkou bolesťou a citlivým prahom;
 • možnosť použitia silných liekov bez rizika vedľajších účinkov alebo predávkovania.

Zavedenie liečiv počas fyzioterapie znižuje pravdepodobnosť alergie na liečivo. Preto je tento spôsob expozície preferovaný u ľudí náchylných na individuálne reakcie na rôzne drogy..

Indikácie pre použitie elektroforézy

Spôsob podávania liečiva pri súčasnom vystavení elektrickému prúdu pomáha pri mnohých chorobách. Je to kvôli veľkému počtu terapeutických účinkov, ktoré má elektroforéza. Tie obsahujú:

 • zníženie opuchu;
 • úľava od bolesti;
 • zmiernenie zápalového procesu;
 • zvýšiť regeneračné schopnosti;
 • normalizácia krvného obehu;
 • svalový tonus;
 • zvýšená nešpecifická imunita;
 • urýchlenie syntézy biologicky aktívnych látok.

Rôzne terapeutické účinky umožňujú použitie elektroforézy pri mnohých chorobách. Táto technika sa najčastejšie používa v nasledujúcich podmienkach:

 • osteochondróza a komplikácie spojené s jej priebehom vrátane radikulitídy;
 • bolesť lokalizovaná v chrbte;
 • artróza s deformitou kíbu;
 • prietrže medzistavcových platničiek, výčnelok;
 • periarthrosis;
 • neuritis;
 • myositis;
 • zápal kĺbového vaku (burzitída);
 • neuralgia;
 • tenosynovitída, zápal šliach;
 • polyneuropatia.

Ak má pacient niektorú z patológií, lekár môže predpísať elektroforézu. Používa sa ako súčasť liečebného režimu alebo ako nezávislý postup. Liečba sa uskutočňuje s exacerbáciou chorôb s chronickým priebehom a so zotavením z traumy alebo chirurgického zákroku.

Liek na elektroforézu v medzistavcovej prietrži vyberá lekár na základe potrieb pacienta a charakteristík jeho tela. Medzi najbežnejšie používané môžeme rozlíšiť:

Lieky majú silný účinok, preto sa ich použitie pacientmi neodporúča samostatne. To môže viesť k komplikáciám alebo zníženiu citlivosti tela na liečivo, čo znemožňuje jeho ďalšie použitie..

Dávka farmaceutického produktu sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika priebehu choroby, anamnéza choroby a súvisiace patológie..

Pred vymenovaním postupu je potrebné prejsť všetkými požadovanými vyšetreniami a potvrdiť diagnózu.

Použitie karipazímu na liečbu prietrže miechy

Miechová hernia je jednou z najzávažnejších patológií kvôli možným komplikáciám. Ochorenie je niekedy sprevádzané kompresiou miechy, opuchom susedných tkanív a ich zápalom. Pacient trpí silnými obmedzeniami bolesti a pohybu..

Účasť na patologickom procese miechy zvyšuje riziko závažných komplikácií počas chirurgickej liečby. Preto sa pri kýloch krku, hrudníka alebo bedra uprednostňujú fyzioterapeutické účinky. Na zvýšenie účinku sa používajú rôzne lieky, ktoré sa môžu vplyvom elektrického prúdu rozpadnúť na ióny a preniknúť do tkanív.

Liečba kýly s elektroforézou pomocou karipazimu je dôležitá pre krk aj spodnú časť chrbta. Pôsobenie elektrického prúdu zlepšuje výživu chrupavky a lieky môžu uvoľňovať nervy, ktoré sú zovreté kvôli opuchu. To zmierňuje bolesť a tiež vám umožňuje obnoviť funkcie poškodenej chrbtice.

Spôsob zavedenia

Na elektroforézu s karipazimom s herniou bedrovej chrbtice sa používa špeciálny prístroj, na ktorého konci sú dve elektródy. Jeden z nich je umiestnený v krku, druhý na spodnej časti chrbta. Zavádzanie liečiva sa uskutočňuje z anódy alebo z oboch strán, čo umožňuje urýchliť nástup terapeutického účinku a zvýšiť množstvo látky vstupujúcej v priebehu jedného postupu..

Liek na postup je vo forme suchého balzamu. Pred zasadnutím sa zriedi soľankou alebo čistenou vodou, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia. Do roztoku sa môže pridať eufillín alebo dimexid. To zvyšuje terapeutický účinok elektroforézy. V tomto prípade sa liečivá podávajú z rôznych elektród, takže sa navzájom nezmiešajú a neutralizujú.

Procedúra trvá do 20 minút. Intenzita dodávaného prúdu sa počas relácie zvyšuje a na konci dosahuje maximum. Priemerný priebeh liečby vyžaduje až tri návštevy, ale niekedy sa zvyšuje na 10 - 30 pri závažnom stave pacienta a potrebe dlhšej expozície..

Karipazim sa používa iba navonok!

Napriek skutočnosti, že sa tieto lieky používajú lokálne, výskyt alergických reakcií je stále možný. Toto by sa malo vziať do úvahy, keď sa objavia nepríjemné príznaky alebo dôsledky z postupu. Toto by sa malo oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, ktorý vyberie náhradný liek alebo predpíše iný druh liečby.

Kontraindikácie použitia metódy

Elektroforéza má vysokú úroveň bezpečnosti a má málo vedľajších účinkov. Ale napriek tomu nie každý môže byť liečený touto metódou. Existujú kategórie ľudí, ktorým sú postupy kontraindikované. Tie obsahujú:

 • dermatologické problémy;
 • narušenie integrity kože na miestach vystavených elektródam;
 • novotvary akejkoľvek povahy, vrátane fibroidov, rakoviny a polypov;
 • prítomnosť infekčného procesu;
 • zápalové ochorenia;
 • vyvrtnutie väzivového aparátu a porušenie jeho integrity;
 • horúčka;
 • intoxikácie;
 • prítomnosť duševných chorôb;
 • arytmie;
 • prítomnosť kardiostimulátora a iných elektrických protéz u pacienta;
 • prítomnosť patologického výtoku v kĺbovej dutine;
 • individuálna neznášanlivosť na elektrický prúd;
 • patológia hemostatického systému;
 • nedostatočné fungovanie kardiovaskulárneho systému;
 • ťažký priebeh bronchiálnej astmy;
 • zvýšená citlivosť kože;
 • silné opuchy kĺbu;
 • septická artróza;
 • svrab.

Neodporúča sa vykonávať elektroforézu ani inú silnú fyzioterapiu (UV žiarenie, induktotermia, ozokerit). To spôsobuje veľké zaťaženie tela a môže to viesť k komplikáciám. Vzhľadom na prítomnosť veľkého zoznamu kontraindikácií, či sa elektroforéza dá vykonať pomocou prietrže chrbtice, ošetrujúci lekár v každom prípade rozhodne ošetrujúci lekár pri zohľadnení všetkých charakteristík choroby pacienta..

Použitie techniky doma

Pretože pacienti s patológiami chrbtice sa často pohybujú s ťažkosťami a nie je vždy možné ich transportovať, je potrebné kýly liečiť doma. Na tento účel existujú špeciálne zariadenia. Umožňujú vám vykonávať procedúry na lôžku pacienta, čo zvyšuje úroveň jeho pohodlia a urýchľuje regeneráciu.

Pred začatím používania je potrebné preštudovať si pokyny pre dané zariadenie. Podrobne popisuje, ako ju nakonfigurovať a správne umiestniť elektródy na telo. Na vykonanie prvého postupu môžete pozvať zdravotníckeho pracovníka, ktorý vysvetlí a preukáže všetky pravidlá liečby. Gramotnosť elektroforézy ovplyvní konečný výsledok, preto by ste sa k problému mali zodpovedať.

Na domáce použitie musíte kúpiť handry alebo gázy, filtračný papier a správny produkt. Môže byť vo forme roztoku alebo suchej látky, ktorá sa zriedi bezprostredne pred použitím. Počas procedúry je dôležité prísne dodržiavať dávkovanie. V opačnom prípade nemusí byť účinok dostatočný..

Podľa pravidiel postupu bude elektroforéza vynikajúcou alternatívou k chirurgickému zákroku a perorálnej liečbe. Táto technika umožňuje dosiahnuť pozitívny účinok rýchlo a bez poškodenia tela..

Elektroforetický postup pri osteochondróze chrbtice

Liečba anti-osteochondrózy je veľmi často doplnená fyzioterapeutickými sedeniami vrátane elektroforézy.

Osteochondróza je takmer vždy sprevádzaná bolesťou, opuchom a lokalizáciou krčka maternice s bolesťami hlavy a poruchami zraku..

Elektroforéza pomáha významne zmierňovať stav pacienta a túto fyzioterapeutickú metódu možno použiť v ktorejkoľvek fáze patológie až do komplikácií..

Princíp terapeutického účinku elektroforézy

Táto metóda je založená na zavedení špecifického liečiva jednosmerným prúdom a pokožka nie je poškodená.

DC náboje spôsobujú, že ióny liečiv sa intenzívne pohybujú na špecifickú elektródu (v závislosti od náboja liečiva). Keď aktívne prvky prechádzajú do postihnutých tkanív (kde presakujú hlavne potom a mazovými žľazami), sú v nich oneskorené a vytvárajú veľké koncentrované zhluky v požadovaných oblastiach..

Takýto zvýšený obsah lieku pretrváva pomerne dlhý čas - 15 hodín alebo viac, čo prispieva k dlhodobému účinku na chrbticu ovplyvnenú osteochondrózou..

Elektroforéza dáva liečivám účinné látky reflexné, systémové a lokálne účinky. Výsledkom je veľa terapeutických účinkov:

 • dekongescens;
 • analgetikum;
 • protizápalové;
 • upokojujúce;
 • relaxačný;
 • vazodilátor;
 • Aktivácia sekrécie a uvoľňovania bioaktívnych látok do obehového systému;
 • Stimulačné výmeny materiálov.

Okrem toho je osteochondróza často sprevádzaná zhoršenou mikrocirkuláciou krvi v problémových oblastiach, takže lieky do nej nemôžu prenikať cez krvné cievy. V tomto prípade je elektroforéza takmer jedinou alternatívnou liečbou.

Okrem iného, ​​počas elektroforéznej relácie liek preniká priamo do postihnutých oblastí a obchádza pečeň a obličky. Táto funkcia umožňuje vyhnúť sa toxickému účinku lieku na tkanivo filtračných orgánov..

Elektroforézne postupy môžu významne znížiť terapeutickú dávku použitých liekov a ich účinnosť je oveľa vyššia ako pri bežných liekoch.

Podávané liečivo navyše preniká do miest lézií už v modifikovanej (ionizovanej) forme, ktorá má vyššiu terapeutickú aktivitu. Z miest s najväčším preťažením sú lieky cez mikrovazy distribuované do celého tela. Najväčšie zoskupenia sa však budú sústreďovať práve v oblasti zavádzania.

indikácia

Relácie elektroforéznej terapie majú veľmi široké využitie..

Takáto terapeutická technika je vysoko účinná na liečenie a prevenciu mnohých patologických stavov neurologického, gynekologického, otolaryngologického, chirurgického, nervového systému atď..

Elektroforéza sa najčastejšie používa pri terapii:

 • Ochorenia kĺbov a kostí, ako je osteochondróza, polyartritída a artritída;
 • Srdcovo-cievne ochorenie;
 • hypertenzia;
 • Aterosklerotické vaskulárne lézie;
 • Hypotenzia alebo nízky krvný tlak;
 • Tráviace patológie, ako je hepatitída, kolitída, cholecystitída, vredy a gastritída;
 • Choroby nervového systému, ako je neuralgia, radikulitída, neuritída alebo plexitída;
 • Genitourinary zápal, ako je pyelonefritída, cystitída alebo prostatitída;
 • Migréna;
 • neuróza;
 • Zubné zápaly, ako je stomatitída, periodontitída, gingivitída atď.
 • Poruchy spánku;
 • ORL choroby, ako je sinusitída, angína alebo zápal stredného ucha;
 • Resorpcia posttraumatických, pooperačných alebo keloidných jaziev, adhézií alebo šnúr;
 • mazotok;
 • Očné patológie;
 • Popáleniny;
 • Zápalové choroby ženských genitálií, ako je erózia krčka maternice, kolpitída alebo endometritída, endocervitída atď.
 • Chronická bronchitída a mnoho ďalších. DR.

Použitie elektroforetickej terapie sa odporúča ako súčasť komplexných terapeutických opatrení proti trofickým vredom, hnisavým zápalovým procesom, intenzívnej bolesti a iným patologickým stavom závažnej a dlhotrvajúcej povahy..

Hlavnú liečbu však nepriraďujú k zodpovednosti za postup, pretože fyzioterapia elektroforézou je účinná iba v kombinácii s inými metódami..

Aký je postup

Vykonávanie elektroforetických relácií je pomerne jednoduché. Na ich vykonanie je potrebné pripraviť utierky, ktoré zodpovedajú parametrom elektród. V ideálnom prípade by elektróda mala byť úplne pokrytá vložkou na oboch stranách a voľne prenikať do vložiek. Namočia sa do roztoku liečiva a umiestnia sa na požadovanú oblasť chrbtice.

Potom sa na vrchol umiestni elektróda a monitoruje sa priebeh relácie, ktorý riadi aktuálnu silu a trvanie expozície. Pred sedením by ste sa mali od lekára dozvedieť, na ktorú elektródu sa má liek aplikovať..

Použité drogy

Pri terapii proti osteochondóze sa používajú roztoky liekov, ktoré sa pripravujú bezprostredne pred použitím. Koncentráciu zriedeného roztoku predpisuje lekár v súlade so závažnosťou patológie.

Pri ochoreniach na osteochondrózu sa najčastejšie používajú roztoky:

výhody

V dôsledku elektrického účinku sa aktivuje interakcia buniek, metabolizmus a fyzikálno-chemické procesy..

Elektroforetické sedenia majú mnoho výhod, ktoré sú nasledujúce:

 1. Liečivé zložky sa z tkanív vylučujú pomalšie;
 2. Liečivo sa dodáva priamo do postihnutej oblasti;
 3. Pomalá penetrácia do krvi a lokalizovaná koncentrácia liečiva poskytujú predĺžený (t. J. Dlhý) terapeutický účinok;
 4. Možnosť významného zníženia dávky lieku, pretože súčasný pomáha zvyšovať terapeutickú aktivitu liekov;
 5. Aktívne komponenty sú dodávané do postihnutej oblasti v už aktivovanej forme, čo urýchľuje ich pôsobenie a zvyšuje účinnosť;
 6. Minimálne riziko nežiaducich reakcií;
 7. Lieky prenikajú do postihnutých tkanív bez narušenia integrity tkanív a dodávajú sa do požadovaných oblastí bezbolestne.

kontraindikácie

Fyzioterapeutická elektroforetická technika sa považuje za všeobecne prístupnú a univerzálnu, hoci nejde o kontraindikácie, ako sú:

 • Horúčka, horúčka, zvýšená teplota;
 • Ťažké zhoršenie zápalu;
 • Akékoľvek nádory;
 • Dermatitída alebo ekzém;
 • Problémy v hematopoetickom systéme, ako napríklad vystavenie silnému krvácaniu;
 • Neznášanlivosť alebo precitlivenosť na súčasný liek alebo liek, ktorý sa má použiť;
 • Porušenie citlivosti kože;
 • Nedostatok myokardu;
 • astma
 • Poškodenie epidermy v mieste domnelého uloženia vankúšikov (odrezky, škrabance, rany).

Typy zariadení doma

Elektroforetické sedenia sa môžu vykonávať samostatne. Na tento účel bolo vytvorených veľa zariadení na použitie v každodennom živote:

Na fotografii je zobrazený elektroforetický prístroj - Elfor, ktorý je možné používať doma.

Odporúča sa kúpiť takéto zariadenie v renomovaných obchodoch špecializujúcich sa na predaj lekárskeho vybavenia, potom riziká spojené so získaním chybného alebo nekvalitného zariadenia budú minimálne..

Náklady na zariadenia na elektroforetické relácie závisia od modelu zariadenia. Najdostupnejšie sú dnes:

Na toto stretnutie budete potrebovať medicínske riešenia:

 • Lidase® 208-327₽;
 • Novokain -16-65₽;
 • Eufillin-28-65₽;
 • Magnézia 25-51₽;
 • Karipain® 217-1487₽;
 • Múmia 63-79₽;
 • Fyziologický roztok na zriedenie: 34-46₽.

Ak sa má na klinike vykonať elektroforézna relácia, jej cena bude závisieť od stavu lekárskeho zariadenia, použitého prístroja, oblasti vystavenia a lieku a bude približne 190 - 1980 ₽.

Je možné podstúpiť liečbu počas tehotenstva?

U žien v tehotenstve sa elektroforézne relácie vykonávajú iba pri absencii kontraindikácií. V dôsledku takejto terapie sa znižuje tonus maternice, nastáva svalová relaxácia, zlepšuje sa krvný obeh.

Všeobecne sa v gynekologickej oblasti uskutočňujú elektroforézne relácie, aby sa zbavili chronických chorôb zápalového pôvodu, ako je endometritída, cervicitída atď..

Elektroforézne relácie sú vysoko účinné pri liečbe endometriózy a erózie krčka maternice.

Procedúra je zakázaná pre tehotné ženy, ak má pacient jeden z týchto faktorov:

 1. Poruchy zrážania krvi spojené s vysokou pravdepodobnosťou krvácania;
 2. Renálna patológia;
 3. Syndróm zvracania nauzea;
 4. Ťažká gestóza (eklampsia);
 5. Zlý stav nenarodeného dieťaťa.

recenzia

Pridelili mi tento zázrakový kurz pre osteochondrózu krku. Uskutočnili sme sedem sedení s Karipainom, po ktorých sa stav významne zlepšil, bolesť hlavy prestala bolieť, zvýšila sa pohyblivosť krku. Všeobecne to veľa pomáha, iba musíte absolvovať priebeh relácií, efekt bude omnoho lepší a dlhší. Overil som sa.

Urobili ma tiež s Karipainom, iba pri hernii medzi stavcami. Spočiatku, po prvých procedúrach, bolesť neznesiteľná, ale lekár trval na liečbe. Po priebehu sa stav výrazne zlepšil, chrbát začal fungovať lepšie. Liečba pomohla a takmer som zabudol na bolesť chrbta a potrebujem menej liekov. Kurz zopakujem budúci rok..

Video o tom, ako doma robiť elektroforézu:

Účinnosť elektroforetického postupu pri osteochondróze

Osteochondróza je diagnostikovaná takmer u každého, kto vedie sedavý životný štýl, má sedavú prácu a trávi veľa času za volantom. Každý rok sa choroba „stáva mladšou“, teraz ju diagnostikujú dokonca aj školáci.

Na toto ochorenie sa odporúča liečba pomocou telesnej výchovy, masáží a fyzioterapie, medzi ktoré patrí elektroforéza. Je predpísaný na osteochondrózu krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Aká účinná je elektroforéza pri osteochondróze a stojí za to?

Čo je zákerná osteochondróza

Medzistavcové platničky sú chrupavkové tkanivo. Vykonávajú odpisovú funkciu v chrbtici, poskytujú jej flexibilitu a bránia stavcom v dotyku. Osteochondróza vedie k zmenám v štruktúre diskov, ich zhutneniu, splošteniu, vysušeniu, vyčnievaniu smerom k mieche a dokonca aj k tvorbe hernií. To všetko spôsobuje prvé nepohodlie a postupne bolesť, ktorá sa môže stať neznesiteľnou.

Pohyby sú viac obmedzené, napäté svaly sa čoraz viac zrania a človek je v začarovanom kruhu: už je bolestivé robiť fyzické cvičenia a nerobiť to, to znamená iba zhoršovať vašu pozíciu..

Preto by sa príznaky osteochondrózy nemali ignorovať. Čím skôr začnete liečbu, tým úspešnejšia bude. Integrovaný prístup je zároveň najúčinnejší, keď používate fyzickú aktivitu, masáže a fyzioterapeutické procedúry, ako je elektroforéza..

Účinok elektroforézy

Elektroforéza je jednou z najstarších metód liečby, je staršia ako dvesto rokov. Počas tejto doby sa etabloval ako účinný, cenovo dostupný a bezpečný spôsob, ktorý pomáha zmierňovať bolesť, napätie a svalové kŕče, stimuluje miestny krvný obeh..

Pri aplikácii mastí, gélov, trenia pri liečbe je hlavným problémom ich pôsobenie to, že iba malá časť účinnej látky preniká cez pokožku a svaly priamo do chrbtice. Elektroforetický postup využívajúci slabý elektrický prúd pomáha rýchlo dopraviť rozpustené častice liečiva do chorého orgánu a poskytuje maximálny liečebný účinok..

Dve rôzne nabité elektródy, ktoré sú navrstvené na tele pacienta, zabezpečujú pohyb iónov liečiva z jedného náboja na druhý a zvyšujú koncentráciu účinnej látky v tých miestach, kde je to potrebné, až na 15 hodín alebo viac.

Špeciálnou hodnotou elektroforézy je to, že pomocou tejto látky liečivé látky prenikajú do tkanív, kde je narušená mikrocirkulácia a prakticky neexistuje žiadny prietok krvi, to znamená, že jednoducho neexistujú žiadne iné spôsoby prenikania liekov..

Opis postupu

Elektroforéza sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja, z ktorého vychádzajú dve elektródy: jedna vedie prúd so záporným nábojom, druhá kladná.

Pred zákrokom lekár navlhčí špeciálne vankúšiky liečivými a pomocnými prípravkami, aplikuje ich na miesto, ktoré má byť postihnuté, položí naň elektródy, upevní ich závažiami, prikryje plachtou a zapne slabý elektrický prúd. Mikročastice pod jeho vplyvom prechádzajú cez póry kože, mazové kanáliky, vlasové folikuly a medzibunkové priestory do bolestivých miest..

Pri cervikálnej osteochondróze sa kladie plusová elektróda na krk a mínusová elektróda na spodnú časť chrbta. Pre bolesti dolnej časti chrbta sa plus aplikuje na spodnú časť chrbta a mínus - na stehno. Mikročastice látok, ktoré v týchto miestach prenikajú do tkanív, budú cirkulovať medzi elektródami. Počas elektroforézy by mal pacient ležať nehybne a najčastejšie pociťuje brnenie kože..

Pocity by nemali byť nepríjemné. Ak sa necítite dobre, mali by ste o tom určite povedať fyzioterapeutovi..

Trvanie procedúry je od 10 do 15 minút. Počet procedúr a liek, ktorý sa má použiť, určí ošetrujúci lekár.

Výhody a nevýhody elektroforézy

Elektroforéza má, rovnako ako všetky lekárske postupy, výhody a nevýhody. Medzi jeho výhody patrí:

 • bezbolestnosť.
 • Takmer úplná absencia nežiaducich a alergických reakcií.
 • Dlhá expozičná doba podaného liečiva (do 20 dní).
 • Vysoká priepustnosť a dosiahnutie určitej koncentrácie liečiva v tkanive.
 • Schopnosť aplikovať lieky okamžite na problémové miesto, obísť tráviace orgány, obličky, pečeň a obehový systém. Preto je toxický účinok lieku na organizmus minimalizovaný.

Medzi nevýhody patrí:

 • Pri tejto metóde je možné použiť obmedzený počet liekov.
 • Možnosť vykonať postup iba v zdravotníckom zariadení. Vysoko kvalitnú elektroforézu nie je možné vykonať doma.
 • Niektoré kontraindikácie.

Kontraindikácie zahŕňajú:

 • Akútne infekcie;
 • Kožné lézie v mieste zákroku (rany, vredy, veľké množstvo mólov);
 • Ťažká astma
 • Zástava srdca;
 • onkológia;
 • tehotenstvo.

Lieky používané pri elektroforéze

Pri elektroforetickom postupe pri osteochondróze krčnej chrbtice sa často predpisujú tieto lieky:

 • Eufillin. Anestetizuje, zmierňuje svalové kŕče, zlepšuje miestny krvný obeh, uľahčuje prístup k bolestivým miestam živín, ktoré krvný tok prináša.
 • Novokain alebo prokaín. Rýchlo zmierňuje bolesť, uvoľňuje svaly, po ktorých masáž dáva oveľa väčší účinok.
 • Magnézia (síran horečnatý). Uvoľňuje svaly, upokojuje, odstraňuje zápalové opuchy, kŕče, normalizuje spánok.
 • Lidase Zvyšuje priepustnosť tkanív, zlepšuje metabolické procesy, mobilitu.
 • Karipain. Bylinkový prípravok, ktorý má regeneračný účinok na medzistavcové platničky.
 • Hydrokortizon. Patrí do kategórie kortikosteroidov. Má protizápalové účinky.
 • Mumio. Prípravky prírodného pôvodu, majú výrazný regeneračný, protizápalový účinok, zmierňujú opuchy.
 • Gumizol. Tento liek je založený na liečivom bahne. Má protizápalové účinky, stimuluje regeneráciu tkanív, posilňuje imunitu.

Účinnosť postupu

Napriek tomu, že sa elektroforéza používa už veľmi dlho, ani v 21. storočí nestratila svoj význam a lekári ju naďalej predpisujú na osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice. Zavedenie drog využívajúcich elektrinu má zatiaľ niekoľko výhod, ktoré ju robia tak populárnou:

 1. Mikročastice látok, ktoré sa zaviedli v súčasnosti, sa hromadí v postihnutých tkanivách a postupne sa uvoľňujú, čo poskytuje terapeutický účinok.
 2. Lieky, ktoré prichádzajú priamo na miesto určenia, nevyžadujú metabolizmus v pečeni alebo obličkách, čo znamená, že im nespôsobujú ďalšiu záťaž..
 3. Možné vedľajšie účinky sú minimálne, pretože lieky nevniknú do zažívacieho traktu alebo do obehového systému.
 4. Lieky prenikajú priamo do chorého orgánu. Nie je možné dosiahnuť takýto účinok ani injekciou..
 5. Ionizácia liekov zvyšuje ich schopnosť prenikania do buniek.
 6. Samotný slabý elektrický prúd má priaznivý vplyv na organizmus..
 7. Riziko alergií je znížené na nulu, pretože liek sa používa v čistej forme.
 8. Elektroforéza je neinvazívna liečba osteochondrózy, neporušuje integritu pokožky, je bezbolestná a pohodlná.

Elektroforéza pre preparáty chrbtice a resorpcie

Iné lieky

Procedúra je predpísaná, keď je diagnostikovaná hernia lumbosakrálnej, hrudnej alebo krčnej chrbtice. Za hlavnú výhodu manipulácie sa považuje rýchly terapeutický účinok. Liek, ktorý sa používa na liečbu choroby v akejkoľvek situácii, preniká do postihnutej oblasti, dokonca aj vtedy, keď je u pacienta diagnostikovaná porucha krvného obehu..

Tento postup podporuje regeneráciu poškodených tkanív..

Ďalšou významnou výhodou je bezpečnosť pri používaní. Počas procedúry nie je negatívny účinok na susedné tkanivá, ani na vnútorné orgány, pretože liečivá nevstupujú do prietrže cez gastrointestinálny trakt alebo do pečene..

Procedúra sa môže predpísať v kombinácii s použitím svalových relaxancií, ktoré slúžia na relaxáciu svalového tkaniva, chondroprotektorov, obnovenie chrupavky, ako aj nesteroidných protizápalových liekov určených na zmiernenie bolesti a zápalu. Opísaný postup nemá vplyv na účinok liekovej liečby.

Najčastejšie sa Caripain používa na procedúry.

Liečenie spinálnej hernie elektroforézou sa uskutočňuje pomocou rôznych liekov. Používa sa však hlavne karipain, ktorý sa zriedi chloridom sodným, čistenou vodou a dimexidom. Používajú tento liek počas akútnych aj chronických štádií choroby.

Často predpísané a elektroforéza s "Karipazimom" s kýlou bedrovej chrbtice. Budete musieť navštíviť postup pomocou tohto lieku najmenej 20 krát. Účinok lieku nie je okamžite zrejmý.

Ďalším obľúbeným liekom používaným na vertebrálnu kýlu je novokain. Tento liek vám umožňuje odstrániť bolesť, ktorú nemožno prerušiť konzervatívnou liečbou..

Lekári poznamenávajú, že účinok takéhoto postupu sa zvyšuje, ak sa vykonáva fonoforéza, ultrazvuk a masáž. Určite používajte lieky, ktoré lekár predpísal na liečbu chorôb chrbtice, ako aj dodržiavanie špeciálnej diétnej výživy..

V prípade medzistavcovej prietrže sa môže vykonať elektroforéza pomocou eufillínu, ktorý patrí do skupiny anestetík. Vďaka tomuto lieku je možné zlepšiť krvný obeh, dodať kyslík a krv do chrupavky. Okrem toho Eufillin pomáha zlepšovať výživu stavcov a medzistavcových platničiek..

Účinný pri liečbe artritídy, polyartritídy, plexitídy, polyneuritídy a iných ochorení kĺbov a nervového systému.

Karipazim je liek na liečbu herniovaných diskov (liečivo je papaín). Štandardným liečebným cyklom liečby je sedenie (na dosiahnutie stabilného klinického účinku je potrebné absolvovať 2 - 3 cykly s prerušením 1-2 mesiace).

Lidáza (hyaluronidáza) zvyšuje priepustnosť tkanív a ciev, zlepšuje pohyb tekutín v intersticiálnych priestoroch a pomáha zmierňovať jazvy. Preto sa elektroforéza s lidázou veľmi často predpisuje v gynekológii, traumatológii a chirurgii, aby sa vyriešili procesy lepenia..

Elektroforéza s aminofylínom

Eufillín pôsobí proti bolesti, má bronchodilatačný účinok, zlepšuje krvný obeh a prísun krvi do vnútorných orgánov. Preto sa elektroforéza s aminofylínom široko používa na liečbu pľúcnych, vaskulárnych, neurologických a iných chorôb.

Je predpísaný na bronchitídu, neuralgiu, neuritídu, myozitídu. Elektroforéza vápnikom sa najčastejšie používa v ortopédii na kompenzáciu relatívnej a absolútnej straty vápnika. Pôsobenie vápnika na organizmus:

 • detoxikácia;
 • antialergický;
 • hemostatický;
 • protizápalové;
 • posilňuje krvné cievy a znižuje ich priepustnosť.

Používa sa pri liečbe zápalových ochorení dýchacích ciest, pri bronchiálnej astme, očných patológiách.

Elektroforéza sa z väčšej časti uskutočňuje galvanickým spôsobom, t.j. jednoducho sa na pokožku nanesú elektródy s vložkou nasiaknutou liekom. Ale podľa akej techniky (golier, pás, podľa Shcherbaka alebo Ratnera) záleží na diagnóze a lokalizácii patologického zamerania. Typickú voľbu metódy určuje ošetrujúci lekár (alebo fyzioterapeut v neprítomnosti lekára)..

Shcherbakove iónové reflexy

 • predpísané na hypertenziu, neurózu, peptický vred žalúdka a dvanástnika.
 • účinný pri liečbe traumatických poranení mozgu, neurózy, hypertenzie, porúch spánku atď..

Všeobecná elektroforéza (Vermelova metóda)

 • Táto metóda je najúčinnejšia pri liečbe hypertenzie, aterosklerózy, kardiosklerózy, neurózy, migrény atď..

Bourguignonova elektroforéza (orbitálna-týlová)

 • procedúra je predpísaná na liečbu neuritídy tvárového alebo trigeminálneho nervu, ako aj vaskulárnych, traumatických a zápalových procesov v mozgu.
 • Používa sa pri liečbe vaskulárnych, zápalových a traumatických patológií mozgu, žalúdočných a duodenálnych vredov, metabolických porúch.

Ratnerova elektroforéza

 • používa sa na liečbu porúch obehového systému v krčnej chrbtici, na liečenie detskej mozgovej obrny a na obnovenie normálneho fungovania orgánov po poranení detí.

Tehotné ženy, ak nie sú kontraindikácie, lekári často predpisujú ako podpornú látku fyzioterapeutické postupy.

Zvyčajne sa jedná o elektroforézu - metóda, ktorá sa považuje nielen za šetrnú, ale aj za najoptimálnejšiu počas tehotenstva a laktácie, aby sa zlepšil krvný obeh, znížil sa svalový tonus vrátane tonusu maternice.

Elektroforézu nepoužívajte počas tehotenstva v nasledujúcich prípadoch:

 • zvracanie
 • ochorenie obličiek
 • nízka zrážanlivosť krvi s rizikom krvácania;
 • zlý stav plodu;
 • eklampsia (závažná toxikóza v druhej polovici tehotenstva).

V gynekológii je elektroforéza predpísaná na liečbu chronických zápalových ochorení (cervicitída, endometritída, endometrióza atď.).

V týchto prípadoch bude najúčinnejšia metóda intersticiálnej elektroforézy s antibiotikami. V prípade cervikálnej erózie a endometriózy sa postup používa ako jedna z metód dodávania liečiva (jód, zinok, lidáza, amidopyrín) do postihnutých tkanív..

Elektroforéza pri myóme maternice je súčasťou programu konzervatívnej liečby a prispieva k úplnému odstráneniu alebo zníženiu klinických prejavov choroby, k obnove funkcie vaječníkov a maternicovému myometriu..

1. Konštantný (galvanický) prúd.

2. Diadynamické prúdy.

3. Sinusové modulované prúdy.

4. Kolísavé prúdy.

5. Usmernený prúd.

 • stupeň disociácie;
 • veľkosť iónov a náboj;
 • vlastnosti rozpúšťadla;
 • koncentrácia látky v roztoku;
 • hustota elektrického prúdu;
 • trvanie postupu;
 • vek osoby;
 • stav kože;
 • celkový stav tela.

1. Reflexný mechanizmus (iónové reflexy).

2. Humorálny (systémový) mechanizmus.

3. Lokálny mechanizmus.

 • protizápalové - anódy;
 • dehydratácia (okamžite podporuje odtok tekutiny z tkanív a opuchy) - anóda;
 • anestetikum - anóda;
 • upokojujúci - anóda;
 • vazodilatátor - katóda;
 • relaxačné (najmä pokiaľ ide o svaly) - katóda;
 • normalizácia metabolizmu, výživa orgánov a tkanív - katóda;
 • sekretorka (produkcia a uvoľňovanie do krvi biologicky aktívnych látok) - katóda.

Elektroforéza sa najčastejšie vykonáva z roztokov liekov, ktoré sú zvlhčené špeciálnymi vankúšikmi. Tesnenia sú gázy zložené do 2-4 vrstiev alebo filtračný papier.

Roztok liekovej látky v požadovanom množstve a koncentrácii sa prenesie na podložku umiestnenú na tele. Na liečivú podložku je umiestnená ochranná poduška a jej veľkosť by mala byť rovnaká.

A na ochrannú podložku umiestnite elektródu prístroja na elektroforézu. Druhá elektróda je umiestnená na opačnej strane tela, aby sa vytvorila čiara, pozdĺž ktorej sa bude liečivo pohybovať.

V tomto prípade sú elektródy už integrované v špeciálnej nádobe (kúpeli). Pri elektroforéze sa potrebné riešenie liečiva jednoducho naleje do nádoby a osoba ponorí pravú časť tela do kvapaliny..

V tomto prípade sa liekový roztok vstrekne do dutých orgánov (žalúdok, močový mechúr, konečník, vagína atď.). Potom sa do dutiny orgánov vloží aj požadovaná elektróda (katóda alebo anóda) a druhá je umiestnená na povrchu tela..

V tomto prípade sa liek podáva ústami (tabletami), intravenózne alebo intramuskulárne, potom sa elektródy umiestnia na tú časť tela, kde sa nachádza ohnisko patologického procesu. Najmä účinná intersticiálna elektroforéza pri liečbe respiračných chorôb (bronchitída, laryngitída, tracheobronchitída atď.).

Táto technika bola vyvinutá vedcom A.Yu. Ratner. Zahŕňa elektroforézu pomocou dvoch liekov - eufillínu a papaverínu.

 • vazodilatácia, relaxácia hladkých svalov a zvýšený krvný obeh v mieste expozície
 • revitalizácia srdca a respiračného centra
 • deštrukcia krvných zrazenín
 • zvýšená produkcia moču

Papaverín je antispasmodikum, ktoré účinne odstraňuje svalové kŕče a súvisiace bolesti.

Elektroforéza s aminofylínom a papaverínom je predpísaná na liečbu:

 • poranenie pri narodení
 • poruchy prietoku krvi v krčnej chrbtici
 • Mozgová obrna

Ratnerov postup sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom. Na krk sa aplikuje liečivá podložka s aminofylínom (5% roztok) a na pravú stranu hrudnej kosti sa aplikuje papaverín (1% roztok). Potom sa zapne prúd 1-2 mA. Trvanie relácie - 15 minút.

Elektroforéza - typy, účinná liečba, kontraindikácie (elektroforéza pre deti, doma, s aminofylínom, s lidázou, karipazím)

Prečo sa elektroforéza používa pri chorobách chrbtice? Medzi indikácie patrí akýkoľvek zápalový proces, ktorý sa zastaví po vystavení použitým liekom. Najčastejšie sa jedná o tieto indikácie:

 • Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 • Medzistavcové hernie disku.
 • spondylitída.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Choroby väzov a svalov chrbtice.
 • Zranenia a zlomeniny.
 • Bolesť po operácii.

Zoznam indikácií postupu sa môže rozšíriť, avšak elektroforéza sa najčastejšie používa pri herniovaných diskoch.

Pretože choroba najčastejšie spôsobuje klinicky významný proces v krčnej a bedrovej chrbtici, stojí za to preskúmať použitie tejto metódy v týchto prípadoch..

Cervikálna osteochondróza ako degeneratívny proces môže nakoniec viesť k strate buničitého jadra alebo jeho fragmentu cez vláknitú kapsulu medzistavcového disku. Tento stav sa nazýva miechová prietrž..

Miesto chrupavky, ktorá sa oddelila od disku, naruší anatomické interakcie okolitých tkanív. Prietrž bude pravdepodobne stláčať nervové korene a brachiálny plexus..

Dôležitú úlohu pri objavujúcich sa príznakoch hrá zápalový proces. Použitie nesteroidných protizápalových liekov elektroforézou pomôže zastaviť patologické prejavy.

Postup by sa mal vykonávať s týmito príznakmi:

 • Bolesť na krku zhoršená námahou.
 • Bolesť hlavy a závraty.
 • Lumbago v paži, narušenie citlivosti kože, znecitlivenie hornej končatiny.
 • Znížená svalová sila v paži.
 • Krvný tlak.

Uvedené symptómy naznačujú, že prietrž spôsobuje zápalový proces v oblasti nervových útvarov a stavcovej tepny. Elektroforéza neodstráni prietrž, ale zníži intenzitu symptómov..

Nemenej problémy sú spôsobené poškodením prietrže lumbálnej chrbtice. Kvôli veľkému zaťaženiu 5 bedrových stavcov sa v medzistavcových platničkách často vyskytujú degeneratívne javy. V tomto prípade môže prietrž spôsobiť príznaky, ako napríklad:

 • Bolesti dolnej časti chrbta.
 • Bolesti chrbta v dolnej končatine.
 • Znecitlivenie nôh, pocit „plazivého plazenia sa“.
 • Zvýšená únava nôh.
 • Močová a fekálna inkontinencia.

Príznaky prietrže spôsobiť značné nepríjemnosti, porušenie obvyklého životného štýlu. Situácia sa zhoršuje prítomnosťou výrazného svalového rámu v bedrovej oblasti. Prostredníctvom takejto vrstvy mäkkého tkaniva nie sú obvyklé vonkajšie produkty, ako sú masti a gély, vždy vedúce k požadovanému účinku. V tomto prípade je riešením problému elektroforéza..

Táto metóda sa môže použiť nielen na symptomatickú terapiu samotnej patológie, ale aj po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže. Elektroforéza je správne lekárske rozhodnutie na odstránenie zvyškového zápalu..

Kýlová elektroforéza je súčasťou režimu konzervatívnej liečby. Niektoré lieky majú priamy vplyv na patologický výčnelok. Medzi ne patrí Karipazim, Karipain, Lidaza.

Indikácie na ich použitie sú poruchy obehového systému, bolesť, opuch, znížená citlivosť. Takéto lieky rýchlo eliminujú príznaky, ktoré sa vyskytujú pri herniálnom výstupku.

Liek Lidáza má účinok priamo na patologický výstupok.

Metóda vonkajšej expozície založená na súčasnej stimulácii je kontraindikovaná v mnohých prípadoch:

 • ateroskleróza;
 • porušenie integrity vonkajšieho krytu v oblastiach, kde by sa mali pripevňovať tesnenia s elektródami;
 • benígne a zhubné formácie;
 • horúčka;
 • srdcová dysfunkcia;
 • infekčné choroby;
 • systémové krvné ochorenia;
 • sklon ku krvácaniu;
 • obdobie tehotenstva;
 • choroby vonkajšieho čísla.

Existujú výnimky. Napríklad v zriedkavých prípadoch možno elektroforézu hernie chrbtice použiť počas tehotenstva, ale iba v prípade, že pravdepodobný prínos presiahne možné poškodenie..

Relácie elektroforéznej terapie majú veľmi široké využitie..

Takáto terapeutická technika je vysoko účinná na liečenie a prevenciu mnohých patologických stavov neurologického, gynekologického, otolaryngologického, chirurgického, nervového systému atď..

Elektroforéza sa najčastejšie používa pri terapii:

 • Ochorenia kĺbov a kostí, ako je osteochondróza, polyartritída a artritída;
 • Srdcovo-cievne ochorenie;
 • hypertenzia;
 • Aterosklerotické vaskulárne lézie;
 • Hypotenzia alebo nízky krvný tlak;
 • Tráviace patológie, ako je hepatitída, kolitída, cholecystitída, vredy a gastritída;
 • Choroby nervového systému, ako je neuralgia, radikulitída, neuritída alebo plexitída;
 • Genitourinary zápal, ako je pyelonefritída, cystitída alebo prostatitída;
 • Migréna;
 • neuróza;
 • Zubné zápaly, ako je stomatitída, periodontitída, gingivitída atď.
 • Poruchy spánku;
 • ORL choroby, ako je sinusitída, angína alebo zápal stredného ucha;
 • Resorpcia posttraumatických, pooperačných alebo keloidných jaziev, adhézií alebo šnúr;
 • mazotok;
 • Očné patológie;
 • Popáleniny;
 • Zápalové choroby ženských genitálií, ako je erózia krčka maternice, kolpitída alebo endometritída, endocervitída atď.
 • Chronická bronchitída a mnoho ďalších. DR.

Použitie elektroforetickej terapie sa odporúča ako súčasť komplexných terapeutických opatrení proti trofickým vredom, hnisavým zápalovým procesom, intenzívnej bolesti a iným patologickým stavom závažnej a dlhotrvajúcej povahy..

Hlavnú liečbu však nepriraďujú k zodpovednosti za postup, pretože fyzioterapia elektroforézou je účinná iba v kombinácii s inými metódami..

Fyzioterapeutická elektroforetická technika sa považuje za všeobecne prístupnú a univerzálnu, hoci nejde o kontraindikácie, ako sú:

 • Horúčka, horúčka, zvýšená teplota;
 • Ťažké zhoršenie zápalu;
 • Akékoľvek nádory;
 • Dermatitída alebo ekzém;
 • Problémy v hematopoetickom systéme, ako napríklad vystavenie silnému krvácaniu;
 • Neznášanlivosť alebo precitlivenosť na súčasný liek alebo liek, ktorý sa má použiť;
 • Porušenie citlivosti kože;
 • Nedostatok myokardu;
 • astma
 • Poškodenie epidermy v mieste domnelého uloženia vankúšikov (odrezky, škrabance, rany).

Liečebná elektroforéza sa široko používa pri komplexnej liečbe neurologických, terapeutických, chirurgických, gynekologických chorôb, ako aj pri traumatológii, pediatrii a stomatológii. Fyzioterapia môže byť predpísaná opakovane a pre elektroforézu nie sú stanovené žiadne konkrétne lehoty.

 • bronchiálna astma;
 • zápal pľúc;
 • akútna a chronická bronchitída;
 • bronchiektatická choroba;
 • priedušnice;
 • zápal pohrudnice;
 • gastritída;
 • peptický vred žalúdka a dvanástnika;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • kolitída;
 • 1. a 2. stupeň hypertenzie;
 • hypotenzia;
 • ateroskleróza;
 • angina pectoris;
 • phlebeurysm;
 • fibrilácia predsiení;
 • endarteritida;

Choroby genitourinárneho systému žien a mužov

 • neuritis;
 • neuralgia;
 • radiculitis;
 • migréna;
 • neuróza;
 • medziobratlová kýla;
 • nespavosť;
 • plexitis;
 • poranenia mozgu a miechy;
 • paréza a paralýza;
 • ganglioneuritis;
 • osteochondrosis;
 • osteoartróza;
 • artritída a polyartritída;
 • spondylóza;
 • dislokácie a zlomeniny;
 • spoločná kontraktúra;
 • pooperačné rany;
 • pooperačné jazvy.

Lekárska elektroforéza je pomerne univerzálna a cenovo dostupná metóda fyzioterapie, má však množstvo kontraindikácií. Tie obsahujú:

 • nádory akejkoľvek lokalizácie a etiológie;
 • zástava srdca;
 • prítomnosť umelého kardiostimulátora (kardiostimulátor);
 • zápalový proces v akútnej fáze;
 • horúčka;
 • bronchiálna astma (ťažká forma);
 • poruchy krvácania (zvýšené krvácanie, tendencia ku krvácaniu);
 • kožné patológie (ekzém, dermatitída);
 • narušenie citlivosti kože;
 • mechanické poškodenie v oblasti aplikácie liečivých vankúšikov (rany, poranenia, odreniny);
 • neznášanlivosť na elektrický prúd;
 • alergia na liečivo, ktoré je potrebné podávať elektroforézou.

Poznámka: menštruačné krvácanie nie je absolútnou kontraindikáciou pre elektroforézu, pretože je to prirodzený proces nespôsobený žiadnym patologickým (zápalovým alebo infekčným) faktorom..

Hlavné kontraindikácie pre elektroforézu:

 • nádory akejkoľvek lokalizácie;
 • zástava srdca;
 • akútna fáza zápalového procesu;
 • horúčka;
 • bronchiálna astma;
 • poruchy krvácania s krvácaním a tendencia ku krvácaniu;
 • ekzém;
 • dermatitída;
 • narušenie citlivosti kože;
 • vredy, odrezky v oblasti nanášania lekárskych vankúšikov;
 • neznášanlivosť na elektrický prúd;
 • alergia alebo citlivosť na liek, do ktorého chcete vstúpiť pomocou elektroforézy.

Stránka poskytuje základné informácie. Primeraná diagnostika a liečba choroby je možná pod dohľadom svedomitého lekára.

 • elektroforézou;
 • cesta injekcie (intramuskulárne, intravenózne, intradermálne, subkutánne);
 • orálnou cestou (ústami).

Každá z vyššie uvedených metód má výhody aj nevýhody..

 • bezbolestnosť postupu;
 • prakticky sa nepozorujú žiadne vedľajšie účinky a alergické reakcie;
 • terapeutický účinok podaného liečiva môže trvať jeden až dvadsať dní;
 • možnosť zavedenia liečiva priamo do ohniska zápalu;
 • po podaní liek neprechádza gastrointestinálnym traktom a nerozpadá sa v ňom.
 • týmto spôsobom nie je možné podávať všetky lieky;
 • Tento postup má niekoľko kontraindikácií..
 • podávaný liek nedráždi gastrointestinálny trakt;
 • liek okamžite vstúpi do krvného obehu, vďaka čomu sa terapeutický účinok lieku objavuje pomerne rýchlo (do 10 - 15 minút);
 • možnosť zavedenia presnej dávky lieku.
 • bolestivosť postupu;
 • riziko komplikácií, napríklad tromboembólie (v dôsledku zavedenia vzduchu do krvného riečišťa), flebitída (zápal žilovej steny).
 • pri podávaní lieku nie je potrebná žiadna pomoc;
 • pohodlný a bezbolestný spôsob podania.
 • Má pomalý terapeutický účinok, pretože pred vstupom do krvného obehu musí liek prejsť cez črevá a pečeň;
 • kyselina chlorovodíková v gastrointestinálnom trakte, ako aj pečeňové enzýmy čiastočne ničia liečivo, vďaka čomu je jeho terapeutický účinok oslabený.

Indikácie a kontraindikácie

Počet relácií, ako aj trvanie manipulácie, určuje ošetrujúci lekár v závislosti od závažnosti priebehu choroby a prítomnosti sprievodných patológií. V priemere je pacientovi predpísaných 30 relácií elektroforézy, ktoré sa vykonávajú každé 2 dni.

Galina, 43 rokov, Petrohrad

Môj lekár predpísal na elektroforézu Karipain a Novocain. Kýla ma trápila dlhú dobu, v rôznych obdobiach používal anestetický gél, masť. Spočiatku pomáhali, ale ako sa prietrž zväčšovala, príznaky už nezmizli. Musel som dlho čakať na zhoršenie a bolo by možné pristúpiť k fyzioterapii.

Skutočnosť, že elektroforéza pomáha pri hernii, je dobrá. Zistil som to už dávno, asi pred 10 rokmi, keď mi bola diagnostikovaná. Odvtedy pravidelne chodím na niekoľko kurzov. Procedúry majú veľa kontraindikácií a počas tehotenstva som sa s nimi neliečil.

Zvyšok času bol výsledok dobrý. Je dôležité používať iba iné metódy. Môj lekár predpísal protizápalové lieky na exacerbácie a chondroprotektory. Tiež som robil gymnastiku.

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete denný liek na 147 rubľov...

Hlavné indikácie pre použitie elektroforézy:

 • patológia kardiovaskulárneho systému (roztoky vápnika);
 • ateroskleróza (roztoky jódu, novokainu);
 • hypertenzia (roztoky brómu, kofeínu, horčíka, draslíka, jódu, novokaínu);
 • hypotenzia;
 • jazvy vzniknuté po chirurgickom zákroku, traume alebo zápale (roztoky jódu, lidázy, ronidázy);
 • seborrhea;
 • růžovka;
 • šnúry spojivového tkaniva vrátane adhézií (roztoky jódu, lidázy, ronidázy);
 • keloidné jazvy (roztoky jódu, lidázy, ronidázy);
 • Duputriénová kontraktúra (roztoky jódu, lidázy, ronidázy);
 • popáleniny (roztoky jódu, lidázy, ronidázy);
 • patológia kĺbov a kostí - artritída, polyartritída, spinálna osteochondróza, ankylozujúca spondylitída (salicylátové roztoky);
 • patológia oka;
 • patológia orgánov ORL (tonzilitída, sínusitída, zápal stredného ucha, atď.);
 • chronický pomalý zápal ženských pohlavných orgánov - endocervicitída, endometrióza, kolpitída, endometritída, cervikálna erózia (roztoky antibiotík, napríklad tetracyklín);
 • zápalové ochorenia pohlavných orgánov - prostatitída, cystitída, pyelonefritída atď.;
 • chronická bronchitída (antibiotické roztoky);
 • patológia nervového systému - neuritída, radikulitída, plexitída, neuralgia (novokain);
 • poranenia miechy alebo mozgu;
 • poruchy spánku;
 • patológia tráviaceho ústrojenstva (gastritída, žalúdočný a dvanástnikový vred, cholecystitída, hepatitída, kolitída);
 • neuróza;
 • migréna;
 • zápalové ochorenia ústnej dutiny a zubov - stomatitída.

Pri liečbe modrín, sĺz a podvrtnutí, opuchov, hnisavých zápalov, bolesti, trofických vredov je lepšie použiť roztoky liekov pripravené v lekárni Dimexidum ako v destilovanej vode..

 • dysplázia bedra - vrodená patológia charakterizovaná abnormálnym vývojom kĺbov
 • torticollis - zakrivenie krčnej chrbtice v dôsledku zranení alebo vrodených malformácií
 • hypo a hypertonický sval
 • poranenie pri narodení
 • bolesťový syndróm s rôznymi poruchami
 • hepatitída typu A
 • choroby ústnej dutiny - stomatitída, gingivitída
 • patológie kardiovaskulárneho systému
 • neurologické problémy a tak ďalej

Pri ochoreniach centrálneho nervového systému a poruchách pohybového ústrojenstva sa veľmi často predpisuje terapeutická masáž spolu s elektroforézou..

Elektrický šok je kontraindikovaný u detí s:

 • nádory
 • zástava srdca
 • akútna fáza akéhokoľvek ochorenia
 • hypertermia
 • astma
 • problémy so zrážaním
 • dermatitída, ekzém a akékoľvek poškodenie ošetrenej oblasti
 • netolerancia na súčasnosť

Okrem toho je dôležité pred začatím relácie zabezpečiť, aby dieťa nebolo na použité drogy alergické..

Všetky ženy po 30 rokoch čelia problémom vrások na tvári. A teraz sa už na seba pozeráte v zrkadle bez potešenia a zaznamenávajú zmeny súvisiace s vekom.

 • Už si nemôžete dovoliť svetlý make-up, ovládať výrazy tváre, aby sa problém nezhoršoval.
 • Začnete zabudnúť na tie okamihy, keď ľudia pochválili váš dokonalý vzhľad a keď sa objavili, ich oči sa rozžiarili.
 • Zakaždým, keď sa priblížite k zrkadlu, zdá sa vám, že staré časy sa nikdy nevrátia.

Existuje však účinný prostriedok proti vráskam! Kliknite na odkaz a naučte sa, ako sa zbaviť vrások už za mesiac.

Výber liečiva a techniky elektroforézy sa uskutočňujú v závislosti od diagnózy.

 • onkologické choroby;
 • individuálna citlivosť;
 • diabetes;
 • srdcová patológia;
 • zlyhanie obličiek;
 • porucha krvácania;
 • sekvestrácia medzistavcovej prietrže;
 • poškodenie a rany v oblasti aplikácie elektród;
 • alergie;
 • infekčné a zápalové ochorenia.

Nezabudnite, že elektroforéza nie je všeliekom na prietrž. Používa sa iba pri komplexnej terapii, spolu s medikáciou a cvičením. Karipazim neovplyvňuje nervový systém, nespôsobuje ospalosť alebo zníženie koncentrácie.

Jedinou nevýhodou pri používaní Karipazimu sú jeho náklady. Jedna fľaša prášku je možné zakúpiť za 150 - 200 rubľov a na jeden chod bude potrebovať asi 30 kusov. Nie vždy sa dá kúpiť v lekárni, ale je celkom možné si ho objednať na internete na oficiálnej webovej stránke výrobcu..

Pre niektorých pacientov niekedy postačí 1 priebeh elektroforézy s Karipazimom - toto je 40 relácií. V zásade sú pacienti používajúci elektroforézu s Karipazimom veľmi spokojní s výsledkami liečby. Na internete však môžete vidieť veľa negatívnych recenzií.

Väčšina pacientov trpiacich medzistavcovou prietržou po prvom cykle liečby pocítila jasnú úľavu (40 sedení s mesačným intervalom).

Pre ostatných to trvalo trochu viac času - 1,5 - 2 kurzy a pre niekoho tri. Mnoho z tých, ktorí použili elektroforézu v komplexnej terapii, sa podarilo vyhnúť chirurgickému odstráneniu prietrže.

Lekári tiež oceňujú použitie Karipazimu na elektroforézu. Jeho účinnosť je absolútne dokázaná pri opakovanom vyšetrení pacientov, ktorí podstúpili úplnú liečbu. Veľkosť prietrže sa významne znížila, motorická aktivita sa obnovila, bolesť a opuch zmizli.

elektroforéza Podstata techniky, indikácie, kontraindikácie

Podstatou postupu je umiestnenie liečiva (roztoku alebo gélu) kolmo na pohyb elektrického prúdu, t. J. Medzi elektródou a povrchom ľudskej kože. V závislosti od spôsobu nanášania elektród a spôsobu podávania farmakologického produktu sa rozlišuje niekoľko metód elektroforézy liečiva..

Galvanické (perkutánne) - liečivým roztokom, gázou alebo filtračným papierom sa impregnujú vankúšiky, ktoré sú umiestnené na tele pacienta na opačných stranách patologického ložiska, aby sa vytvorilo pole, v ktorom sa bude liečivá látka pohybovať. Elektródy sú umiestnené vo vnútri tesnení a na ich vrchnej strane je pokrytý ochranným filmom;

Vaňa - v špeciálnej nádobe (kúpeli), ktorá je už vybavená elektródami, sa naleje potrebný objem liečivého roztoku. Pacient ponorí postihnutú časť tela (rameno alebo nohu) do kvapaliny;

Dutina - do dutých orgánov sa zavádza roztok liečiva (žalúdok, močový mechúr, konečník, vagína, maternica), jedna z elektród je tam umiestnená a druhá je umiestnená na povrchu tela;

Intersticiálna - liek sa podáva perorálne (ústami) alebo injekciou, po ktorej sa elektródy umiestnia do oblasti patologického zamerania. Intersticiálna elektroforéza je najúčinnejšia pri liečbe respiračných chorôb (bronchitída, laryngitída, tracheobronchitída atď.)

obsah

 • Charakteristiky elektroforézy pri liečbe kýly chrbtice
 • Lieky na elektroforézu
 • Opis postupu

V lekárskej praxi sa elektroforéza používa od začiatku 19. storočia. Je predpísaný pacientom, ktorí potrebujú dodávať tekuté lieky do kožných tkanív s patológiou bez narušenia ich integrity..

Kýla v bedrovej chrbtici sa lieči komplexne. Elektroforéza je povinný fyzioterapeutický postup, ktorý urýchľuje terapeutický účinok.

Tento spôsob fyzioterapie má dlhodobý terapeutický účinok. Účinné látky sa hromadia a dostávajú sa na miesto lézie prostredníctvom systému zásobovania krvou a lymfatických uzlín. Výhody elektroforézy v hernii bedrovej chrbtice:

 • bezpečnosti;
 • rýchly terapeutický účinok;
 • anestézia;
 • dodatočná stimulácia.

Vzhľad elektroforetického zariadenia sa môže mierne líšiť. Princíp činnosti zariadenia je však rovnaký. Podstatou tejto fyzioterapeutickej metódy je dodávať liečivé zložky čo najrýchlejšie do miesta zápalu, do prietrže atď..

Elektroforéza nespôsobuje alergické reakcie, eliminuje riziko vedľajších účinkov.

Dôležité! V niektorých prípadoch je elektroforéza kontraindikovaná, hovoríme o individuálnej intolerancii na účinnú látku, ktorá sa používa pri tejto metóde fyzioterapie.

Liečivý účinok sa okamžite prejaví. Aktívne zložky a ióny sa akumulujú v oblasti zápalu (prietrže) a okamžite majú pozitívny vplyv na patologické oblasti chrbtice.

Počas postupu látky neprechádzajú tráviacimi orgánmi, pečeňou, a preto nie sú ničené a nemajú toxický účinok na organizmus. Aktívne zložky sa rýchlo dostávajú na miesto zápalu a obchádzajú svalové kŕče, čo v niektorých prípadoch bráni terapeutickému účinku.

Elektroforéza by sa v žiadnom prípade nemala uskutočňovať samostatne doma. Tento postup je predpísaný lekárom a vykonáva sa iba na špeciálne určených miestach..

Pred začatím postupu kladenia je potrebné variť, aby sa zabezpečila ich sterilita. Liek sa aplikuje na jednu z elektród - pozitívnu alebo negatívnu, ktorá je určená špeciálnymi výpočtovými tabuľkami.

Potom sa elektródy aplikujú na bedrovú alebo inú chrbticu. Pre lepšiu fixáciu je možné použiť vaky alebo fólie. Niekedy možno namiesto tkaniny použiť jednoduché gázové vypchávky..

Potom sú elektródy pripojené k zariadeniu. Vyberie potrebné aktuálne parametre, ktoré sa potom môžu počas postupu zmeniť. Počas relácie môže pacient pociťovať mierne brnenie. Nemali by sa vyskytnúť nepríjemné alebo bolestivé pocity.

Trvanie procedúry je 15-20 minút. Medzi elektroforézami (1-3 dni) by sa mali urobiť krátke prestávky. Odporúča sa absolvovať 25 až 30 procedúr. Potom si urobia prestávku na 1,5 až 2 mesiace a terapiu zopakujú.

zariadenie

Na stimuláciu prúdu sa používa špeciálny prístroj. Je vybavený vodičmi s elektródami, ktorých počet sa môže meniť od niekoľkých do desiatok, čo je určené konfiguráciou, dizajnom zariadenia.

Na stimuláciu prúdu sa používa špeciálny prístroj..

Až donedávna sa takýto postup mohol vykonávať v zdravotníckych zariadeniach. Dnes sa objavili kompaktné zariadenia vybavené elektródami. Niektoré modely majú podložky na aplikáciu lieku.

Ak takéto prvky nie sú súčasťou súpravy, doma môžete použiť sterilný obväz alebo gázu. Príklady takýchto zariadení: „Elfor“, „Stream“. Náklady na zariadenia sa výrazne líšia: od 2700 do 12000 rubľov.

Väčšina modelov má 2 elektródy. Existujú elektroforetické zariadenia s deťmi a dospelými. Väčšina modelov vykonáva rôzne funkcie: elektroforézu a galvanizáciu.

Elektroforéza - typy, účinná liečba, kontraindikácie (elektroforéza pre deti, doma, s aminofylínom, s lidázou, karipazím)

Iným názvom postupu je ionoforéza, ktorá je spôsobená princípom techniky. Pod vplyvom elektrického prúdu sa ióny začnú pohybovať a dodávajú liečivé látky na miesto herniálneho výčnelku..

Výsledkom je zlepšenie stavu chrbtice v tejto oblasti. Výhodou elektroforézy je selektívne pôsobenie. K akumulácii účinnej látky teda dochádza iba v bedrovej oblasti, kde sa vytvorila prietrž, zatiaľ čo zdravé tkanivá neprichádzajú do styku s liekom..

Hlavná zložka v zložení lieku, ktorá sa zavádza do štruktúry vonkajšieho integrálu a súčasne s ňou, súčasná stimulácia poskytuje niekoľko účinkov:

 • zníženie intenzity bolesti;
 • odstránenie kŕčov, ku ktorým dochádza v dôsledku zníženia napätia, svalovej relaxácie;
 • spevnenie mäkkého tkaniva v dôsledku súčasnej stimulácie;
 • aktivácia biochemických procesov;
 • zníženie intenzity opuchu;
 • zaznamenáva sa vazodilatačný účinok;
 • elektroforéza pomáha eliminovať príznaky zápalu;
 • Pozícia tela sa postupne obnovuje, vďaka čomu sa eliminuje množstvo príznakov, pretože sa zníži kompresia životne dôležitých orgánov.

Pozitívny účinok sa dosiahne rýchlo. Na porovnanie tablety pôsobia postupne, pretože uvoľňovanie účinných látok vyžaduje určitý čas..

To znamená, že sa môžete príznaky okamžite zbaviť, keď sa objavia. Okrem toho je postup bezbolestný. Zaznamenalo sa iba mierne brnenie.

Pri elektroforéze liekov sú veľmi zriedkavé vedľajšie účinky alebo závažnejšie komplikácie. Zvyčajne je to alergická reakcia na injekčné liečivo, ktorá sa prejavuje začervenaním kože, svrbivými vyrážkami, miernym opuchom v mieste aplikácie elektród. Ak sa postup zruší a použijú sa antihistamíny, negatívne prejavy rýchlo vymiznú.

Počas elektroforetického postupu 2 - 3 je tiež možné mierne zvýšenie bolestivosti a zvýšenie lokálnej alebo všeobecnej teploty pri zápalových ochoreniach (funkčná exacerbácia). Na konci fyzioterapie sa nepríjemné pocity prenášajú samy od seba.

záver

 • Karipazim je účinný rastlinný prípravok, ktorý sa používa iba pri elektroforéze.
 • Pred použitím musíte podstúpiť vyšetrenie a nechať si vymenovať lekára.
 • Najlepšie zo všetkého je, že elektroforéza s Karipazimom pracuje v kombinovanej terapii.
 • Tento postup vo väčšine prípadov pomáha bez chirurgického zákroku.
 • Nepoužívajte elektroforézu v prípade kontraindikácií.
 • Liečbu môžete absolvovať v zdravotníckych zariadeniach aj doma.

Poskytuje liečbu a diagnostiku degeneratívnych-dystrofických a infekčných chorôb chrbtice, ako sú: osteochondróza, prietrž, výčnelok, osteomyelitída..

Ako pri iných chronických ochoreniach, liečenie osteochondrózy je pomerne náročná úloha. Nie je možné úplne zvrátiť patologický proces, avšak pri správnom prístupe je možné dosiahnuť viditeľné zlepšenie stavu pacientov a spomaliť progresiu ochorenia..

Elektroforéza s novokainom je dobrá metóda, ktorá ovplyvňuje nielen príznaky, ale aj hlavné patogénne mechanizmy osteochondrózy. Táto fyzioterapia je účinná aj pri exacerbácii, keď pomáha zmierňovať alebo dokonca úplne eliminovať bolesť.

Elektroforéza - typy, účinná liečba, kontraindikácie (elektroforéza pre deti, doma, s aminofylínom, s lidázou, karipazím)

Charakteristickým rysom použitia elektroforézy je schopnosť používať postup u detí. To sa dosahuje nízkym obsahom liečiva v aplikovanej oblasti..

Tento typ fyzioterapie sa široko používa v pediatrickej ortopédii, dokonca aj u dojčiat, pri liečení chorôb, ako sú:

 • Kostná dysplázia.
 • Vrodená dislokácia bedra.
 • Vrodená disk herniation.
 • Poranenia pri narodení.
 • Porušenie svalového tonusu.

Lekár by mal určiť možnosť postupu.

Elektroforéza je predpísaná deťom do jedného roka na liečbu nasledujúcich patológií:

 • zvýšený alebo znížený svalový tonus;
 • menšie neurologické poruchy;
 • choroby pohybového ústrojenstva;
 • choroby sprevádzané silnou bolesťou;
 • diatéza;
 • patológia orgánov ORL;
 • popáleniny.

Poznámka: Zvýšený svalový tonus je vážnou prekážkou normálneho fyzického vývoja dieťaťa. Elektroforézna liečba umožňuje nahradiť injekciu alebo perorálne podanie potrebných liekov.

Každé dieťa sa podrobuje elektroforéze odlišným spôsobom: niektoré sú pokojné a tiché, iné nervózne a podráždené. Ak je reakcia dieťaťa výrazne negatívna (plače počas procedúry a po nej, zle spí a jej, atď.).

Deti staršie ako 1 rok nemajú žiadne obmedzenia týkajúce sa elektroforéznej liečby, s výnimkou individuálnej intolerancie lieku.

Účelom elektroforézy je neinvazívne podávanie liekov pomocou elektrického prúdu. Tento postup sa často používa pri liečbe malých detí. Zvážte jeho hlavné výhody a tiež zistite, ktoré farmakologické látky sa bežne používajú.

Elektroforéza liečiv

V nádobe (vane) so zabudovanými elektródami sa naleje roztok a potrebná liečivá látka, po ktorej pacient tam ponorí postihnutú časť tela..

Pri iných spôsoboch podávania (napríklad orálne alebo intravenózne) sa pacientovi podáva liečivo a elektródy sa aplikujú na chorú oblasť tela. Táto metóda je zvlášť účinná pri ochoreniach dýchacích ciest (napríklad laryngitída, bronchitída)..

Do vagíny alebo konečníka pacienta sa injikuje roztok s liečivou látkou a dovnútra sa zavedie aj elektróda. Elektróda s rôznou polaritou je namontovaná na vonkajšom povrchu telesa. Táto metóda sa používa pri ochoreniach panvových orgánov a hrubého čreva..

Pod vplyvom elektroforézy sa liečivá látka premení na elektricky nabité častice (ióny), ktoré sa pohybujú do kože. Hlavná časť lieku je tu oneskorená, čo poskytuje viac lokálny terapeutický účinok..

 • vylučovacie kanály potných žliaz;
 • vylučovacie kanáliky mazových žliaz;
 • vlasové folikuly;
 • medzibunkové priestory.

Dobrý terapeutický účinok každého liečiva podaného elektroforézou závisí od stupňa absorpcie liečiva..

 • vek pacienta;
 • miesto vystavenia;
 • trvanie postupu;
 • vlastnosti rozpúšťadla;
 • dávka a koncentrácia podávaného liečiva (spravidla je koncentrácia aplikovaných roztokov v postupe od jedného do piatich percent);
 • sila elektrického prúdu;
 • náboj a veľkosť iónu;
 • individuálna tolerancia.

Je potrebné poznamenať, že pozitívne a negatívne nabité častice podaného liečiva majú rôzne terapeutické účinky na organizmus.

Podráždenie nervových receptorov jednosmerným prúdom počas postupu a následne predĺžené nepretržité podráždenie iónov lieku do pokožky pacienta iónmi lieku sa prenáša do vyšších autonómnych centier..

Výsledná reakcia vo forme zovšeobecneného iónového reflexu je špecifická pre pôsobenie podávanej liečivej látky. Táto látka vstupuje do metabolických procesov a ovplyvňuje bunky a tkanivá v postihnutej oblasti..

Pri elektroforéze sa lieková látka podáva z pólu, ktorého polarita zodpovedá náboju látky. Niektoré lieky sa podávajú z oboch pólov. Roztoky sa zvyčajne pripravujú v destilovanej vode, koncentrácia liečiva je 1 až 5%. Pre látky ťažko rozpustné vo vode sa ako rozpúšťadlo používa dimetylsulfoxid (DMSO)..

Enzýmové prípravky (trypsín, lidáza, deoxyribonukleáza) sa nerozpadajú na ióny a ich molekuly získavajú náboj v závislosti od koncentrácie vodíkových iónov. V alkalických roztokoch získavajú záporný náboj, a preto sa zavádzajú z katódy, av kyslých roztokoch získavajú kladný náboj a zavádzajú sa z anódy..

Okyslený tlmivý roztok sa skladá z 11,4 g octanu sodného, ​​0,92 ml ľadovej kyseliny octovej a 1 liter. destilovaná voda. Ako alkalický tlmivý roztok sa používa 2% roztok hydrogenuhličitanu sodného..

Spravidla by sa mal podávať iba jeden liek z jedného pólu. V niektorých prípadoch sa používa zmes dvoch alebo viacerých liekov. Napríklad zmes A.P. sa najčastejšie používa na zmiernenie bolesti. Parfenova.

Skladá sa zo 100 ml 0,5% roztoku novokainu (lidokaín, trimecaín), 1 ml 0,1% roztoku adrenalín hydrochloridu. Zmes N.I. Strelkovoy má účinok blokujúci ganglióny a skladá sa z 500 ml 5% roztoku novokainu, 0,5 g difenhydramínu, 0,8 g pachykarpínu a 0,06 g platifilínu.

Niektoré liečivé látky pod vplyvom jednosmerného elektrického prúdu sa rozkladajú na zložky, ktoré sa podávajú samostatne. Napríklad novokain sa štiepi na kyselinu para-aminobenzoovú a dietylaminoetanol.

S elektroforézou novokainu počas prvých 15 minút pri nízkej prúdovej hustote sa zavádza kyselina para-aminobenzoová, ktorá má antisclerotický stimulačný účinok. Potom sa pri vyššej hustote prúdu zavádza dietylaminoetanol, čo spôsobuje anestéziu.

Pod vplyvom galvanického prúdu sa zložitá heparínová molekula rozkladá aj na jej základné časti. Na zavedenie hydrosulfátového radikálu s antikoagulačnými vlastnosťami je potrebná krátkodobá expozícia pri nízkej prúdovej hustote.

Indikácie: pozostáva z indikácií liečby galvanickým prúdom a farmakologických účinkov použitých liekov.

Kontraindikácie: rovnaké ako pri galvanizácii. Okrem toho sa berú do úvahy kontraindikácie farmakologického lieku.

Prístrojové vybavenie, všeobecné usmernenia pre postupy

Na elektroforézu sa používajú galvanické prístroje AGP-33, AGN-32, El Esculap MedTeKo, Potok-1, GR-2, ako aj všetky ostatné prístroje, ktoré generujú unipolárny (jednosmerný) nízkofrekvenčný impulzný prúd. (diadynamik, kolísanie atď.).

Elektródy a tesnenia sa používajú rovnako ako počas galvanizačného procesu, iba na tesneniach označujú, na ktorú liečivú látku sú určené. Prúd sa dávkuje v miliampéroch, rovnako ako pri galvanizácii.

Dávka liečiva používaného na elektroforézu nebola vyvinutá tak presne ako vo farmakológii. Častejšie sa používa 1-5% roztok potrebného liečiva. VML tento roztok je navlhčený 1-3 listami filtračného papiera, ktoré sú umiestnené na postihnutej oblasti tela pacienta.

Našiel som ten džem. Účinok galvanického prúdu v tele pacienta sa zavádza 8 až 10% pri znášaní liečivej látky. Pri jednorazovej expozícii silnej látke užite jednu dávku tohto lieku.

Hustota galvanického prúdu počas elektroforézy je obvykle 0,03 až 0,1 mA na 1 cm2 plochy hydrofilného pokládky. Trvanie konania denne alebo každý druhý deň. Liečebný priebeh.

Pri vykonávaní elektroforézy je potrebné pamätať na jav elektroeliminácie, t. J. Odstránenie z tela ekvivalentného množstva iónov rôznych látok s opačnou polaritou. Preto by sa v priebehu elektroforézy akéhokoľvek lieku nemala polarita galvanického prúdu v postihnutej oblasti zvrátiť..

Vyššie uvedené techniky galvanizácie sa môžu odporučiť pre elektroforézu. Existuje však veľa originálnych metód elektroforézy liekov, najmä cez sliznice a z krvného obehu..

Varovanie: Ak ste precitlivený na konkrétny liek, nemali by ste ho vstúpiť elektroforézou. Ak je potrebná elektroforéza silných látok, uistite sa, že množstvo liečiva aplikovaného na hydrofilnú podložku nepresahuje povolenú jednotlivú dávku liečiva..

Niektoré postupy

Bolo vyvinutých a testovaných niekoľko originálnych intrakavitálnych metód elektroforézy liekov s kožným usporiadaním elektród. Techniky sú vysoko efektívne, jednoduché na implementáciu a nevyžadujú výrobu špeciálnych elektród.

Liečivá elektroforéza maxilárneho (maxilárneho) sínusu

Po premytí maxilárneho sínusu sa do sínusovej punkcie zavedie roztok antibiotika, antiseptika. Pacient leží na gauči na svojej strane, zo strany prepichnutého sínusu. Elektróda 4 x 4 cm sa umiestni na kožu cez sínus a 10 x 10 cm elektróda sa umiestni na chrbát krku..

Elektroforézu možno pripísať kombinovaným metódam fyzioterapie, pretože zahŕňa vystavenie elektrine aj lieku zavedenému počas postupu. Samotný galvanický prúd podporuje prechod liečiva do iónovej formy, ktorá je aktívnejšia.

To vám umožní dosiahnuť terapeutický účinok pri menovaní nižších dávok. Okrem toho sa vplyvom elektrického prúdu zvyšuje pohyb rozptýlených častíc roztoku liečiva cez pokožku, takže liečivo preniká hlboko do tkanív a koncentruje sa na určitom mieste. Lekári majú možnosť vytvoriť druh depa priamo v blízkosti patologických ohnísk.

Trvanie účinku liečiva sa teda zvyšuje a zlepšuje sa jeho biologická dostupnosť. V tomto prípade látka nevstúpi do krvného obehu, neovplyvňuje fungovanie iných orgánov a systémov, ale pôsobí priamo na hlavný cieľ..

Elektrický prúd sám o sebe má priaznivý vplyv na organizmus - normalizuje tonus krvných ciev a zlepšuje dodávku živín a kyslíka, rovnako ako čistí zápalový infiltrát z produktov rozpadu a odumretých buniek..

Aktivuje tiež lokálne ochranné imunitné reakcie, čím prispieva k lepšiemu odstráneniu zápalu. Preto je elektroforéza s novokainom na driekovej chrbtici mimoriadne účinná - pretože umožňuje nielen odstraňovať príznaky, ale aj bojovať proti ich príčinám..

obsah

Táto metóda je založená na zavedení špecifického liečiva jednosmerným prúdom a pokožka nie je poškodená.

Elektroforéza počas tehotenstva a gynekológie

Všeobecne sa v gynekologickej oblasti uskutočňujú elektroforézne relácie, aby sa zbavili chronických chorôb zápalového pôvodu, ako je endometritída, cervicitída atď..

Elektroforézne relácie sú vysoko účinné pri liečbe endometriózy a erózie krčka maternice.

Procedúra je zakázaná pre tehotné ženy, ak má pacient jeden z týchto faktorov:

 1. Poruchy zrážania krvi spojené s vysokou pravdepodobnosťou krvácania;
 2. Renálna patológia;
 3. Syndróm zvracania nauzea;
 4. Ťažká gestóza (eklampsia);
 5. Zlý stav nenarodeného dieťaťa.

Typy zariadení doma

Lekársku elektroforézu, ako jeden z hlavných postupov fyzioterapie, poskytuje akákoľvek vládna agentúra zadarmo. Ak nie je možné navštíviť nemocnicu každý deň a podstúpiť zákrok, elektroforéza sa môže vykonať doma..

Ak to chcete urobiť, musíte:

 • kúpte si zariadenie a potrebné lieky;
 • Získajte podrobné odporúčania pre kurz domácej liečby od fyzioterapeuta;
 • pozvať fyziologa do domu na prvé (školiace) zasadnutie.

Elektroforetické sedenia sa môžu vykonávať samostatne. Na tento účel bolo vytvorených veľa zariadení na použitie v každodennom živote:

Na fotografii je zobrazený elektroforetický prístroj - Elfor, ktorý je možné používať doma.

Odporúča sa kúpiť takéto zariadenie v renomovaných obchodoch špecializujúcich sa na predaj lekárskeho vybavenia, potom riziká spojené so získaním chybného alebo nekvalitného zariadenia budú minimálne..

Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa získať podrobnú konzultáciu s uvedením dávky a roztokov použitých u lekára a na prvé sedenie pozvať zdravotníckeho pracovníka do domu.

elektroforéza Podstata techniky, indikácie, kontraindikácie

Liečivo (nesteroidné protizápalové liečivo alebo hormonálne liečivo) predtým aplikované na postihnutú oblasť je zachytené nabitými časticami a prechádza hlboko cez základné tkanivá. Ďalšie účinky:

 • vazodilatácia.
 • Normalizácia krvného obehu a metabolizmu.
 • Redukcia opuchu.
 • Redukcia bolesti.
 • Napätá svalová relaxácia.

Tieto účinky sú priamo spôsobené pôsobením elektrických účinkov a nepriamo aj liečivom.

Liečba medziobratlovej kýly znamená hospitalizáciu v zanedbanej forme, dlhé a ťažké rehabilitačné obdobie. V niektorých prípadoch si tento stav vyžaduje chirurgický zákrok a v dôsledku toho predĺžené zdravotné postihnutie pacienta. Elektroforéza je dnes účinnou a šetrnejšou metódou liečenia patológie takéhoto plánu..

Vďaka modernému pokroku vo svetovej neurochirurgii sa veľa degeneratívnych patológií chrbtice účinne lieči minimálne invazívnymi metódami. Podobné metódy sa vykonávajú pomocou mikrochirurgických nástrojov, ako aj špeciálnej optiky.

Jednou z týchto minimálne invazívnych metód je elektroforéza hernie chrbtice. Je predpísaný súčasne s liečbou liekom a významne znižuje závažnosť bolesti.

Táto metóda je založená na kinetickej schopnosti vonkajšieho elektrického poľa transportovať rozptýlené častice proteínu a koloidných roztokov vo vnútri plynného alebo kvapalného média. Prvýkrát bol fenomén elektroforézy zaznamenaný a opísaný profesormi F.F. Reiss a P.I. Poistenie na začiatku 19. storočia v Moskve.

Účinkom tohto javu je to, že pri malých časticiach roztoku je možné preniknúť do najmenších prasklín a menších zahĺbení povrchu, dokonca aj do najmenších pórov. Samotné telo môže byť v tomto prípade nabité nielen pozitívne (anaforéza), ale aj negatívne (kataforéza)..

Táto schopnosť pomôcť prieniku častíc roztoku do pórov sa používa v tomto procese:

 • Fyzioterapeutické liečenie ľudí;
 • maľovanie všetkých druhov povrchov;
 • v modernom chemickom priemysle;
 • pri rozptyle hmly alebo dymu a mnohých ďalších procesov.

Ďalšou populárnou metódou zavádzania liekov do ľudského tela, ktorá však nepoužíva elektrický prúd, ale pomocou ultrazvukových vĺn, je fonoforéza. Fonoforéza nie je horšia ako účinnosť elektroforézy a má oveľa menej kontraindikácií.

O tom, ktorú metódu použiť v konkrétnom prípade rozhoduje ošetrujúci lekár. Ako však ukazuje prax, elektroforéza sa najčastejšie predpisuje a iba v prípade, že ju nie je možné vykonať, vyberie sa fonoforéza, pretože nie všetky liečivé látky používané na elektroforézu sa používajú na elektroforézu..

Je to spôsobené skutočnosťou, že pôsobením ultrazvuku sa tieto látky ničia, strácajú svoju aktivitu alebo menia svoje farmakologické vlastnosti. Napríklad novokain, platyfylín, atropín, niektoré vitamíny (kyselina askorbová, vitamíny gr. B).

Zistite svoje pravdepodobné choroby a lekára, ktorý by mal ísť.

ústne, intravenózne alebo intramuskulárne

 • predĺžený účinok liečiva v dôsledku vytvorenia úložiska v koži a pomalé uvoľňovanie liečiva do krvného riečišťa;
 • pomalé odstránenie liečiva z tela;
 • zníženie účinnej terapeutickej dávky;
 • schopnosť dodávať liek do požadovanej oblasti tela;
 • nízke riziko vedľajších účinkov;
 • okamžité dodanie liečiva v aktivovanej forme;
 • bezbolestné dodávanie liečiva do požadovanej oblasti tela;
 • zachovanie normálnej štruktúry tkanív pri zavádzaní liekov.

Kombinácia pôsobenia elektrického prúdu a liečiv môže významne znížiť dávku liečiva, pretože aj nízke koncentrácie látky majú terapeutický účinok. Ak sa liek podáva v takých nízkych dávkach ústami (vo forme tabliet), intravenózne alebo intramuskulárne, nebude mať žiadny významný terapeutický účinok..

výhody

Hlavnými dôvodmi skorého rozvoja patológie sú neaktívny životný štýl, tvrdá fyzická práca, nevyvážená výživa, závislosti a niektoré ďalšie faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú štrukturálne segmenty chrbtice..

Kýla v pokročilom štádiu môže ohroziť nástup negatívnych dôsledkov až po ochrnutie dolných končatín.

V boji proti hernii sa používa komplexná terapia, ktorá zahŕňa rôzne liečebné metódy, medzi ktorými je dôležitá fyzioterapia.

Herniatia medzistavcových platničiek je porucha spojená s pretrhnutím vláknitého prstenca a výstupom buničitého jadra do medziobratlového kanála. Pri hernii dochádza k kompresii buniek miechy alebo nervových zakončení, čo spôsobuje zápal a opuchy.

Príčiny hernie medzistavcovej platničky sú opísané nižšie. Rizikové faktory pre vývoj patológie sú:

 • vek nad 30 rokov;
 • vysoký rast;
 • Žena;
 • neaktívny životný štýl;
 • tvrdá fyzická práca;
 • zlé návyky;
 • nadváhou;
 • nesprávne držanie tela;
 • náhle pohyby, pád;
 • podchladenie;
 • výpadok napájania pohonov;
 • rachiocampsis;
 • osteochondrosis.

Deformácia sa prejavuje príznakmi, ako sú:

 • bolesť po námahe alebo nepohodlné postavenie tela;
 • zvýšená bolesť počas kašľa a kýchania;
 • zníženie alebo strata citlivosti;
 • znecitlivenie alebo brnenie končatín;
 • zníženie telesnej teploty;
 • opuch.

Metódy boja proti hernii chrbtice sa delia na konzervatívne a chirurgické.

Hlavným cieľom nechirurgickej metódy je odstránenie bolesti a zápalu. Kompetentný komplexný liečebný režim vám vo väčšine prípadov umožňuje dosiahnuť dobré výsledky pri liečbe kýly a vyhnúť sa radikálnym opatreniam.

Chirurgia je odstránenie prietrže chirurgicky. Chirurgická metóda sa používa iba vo výnimočných prípadoch, keď už boli vyskúšané možnosti šetrného zaobchádzania..

fyzioterapia

Fyzioterapia - metóda liečby prietrže, zameraná na stimuláciu tela k samoliečeniu. Metóda sa používa v kombinácii s liekmi, gymnastikou, masážou a inými prostriedkami na boj proti chorobe. Fyzioterapia pomáha predchádzať možným komplikáciám a zvyšuje kvalitu základnej liečby.

Postupy sú založené na týchto účinkoch:

 • vodné toky;
 • chladný a teplý vzduch;
 • ultrazvukové vibrácie;
 • magnetické pole;
 • laserové žiarenie;
 • elektrický prúd.

Fyzioterapia zlepšuje krvný obeh a metabolizmus tkanív chrbta. Fyzioterapia môže vyriešiť tieto problémy:

 • zlepšiť metabolizmus postihnutých tkanív;
 • urýchliť regeneráciu stavcov;
 • obnoviť prácu vnútorných orgánov;
 • aktivovať krvný obeh;
 • zmierniť zápal a opuch;
 • obnoviť svalový tonus;
 • zvýšiť pohyblivosť chrbtice;
 • zmierniť bolesť;
 • zbaviť sa svalových kŕčov;
 • správne držanie tela.

Pred predpísaním terapie sa u pacienta preukáže zdravotné vyšetrenie, na základe ktorého lekár vyberie vhodné postupy. Fyzioterapia sa vykonáva striktne v zdravotníckych zariadeniach pod dohľadom odborníka. Účinok relácií sa prejaví po niekoľkých návštevách.

Fyzioterapia sa môže používať v ktoromkoľvek štádiu vývoja patológie. Okrem toho môžu byť predpísané ako pomocná metóda počas hlavnej terapie na zvýšenie jej účinku, na urýchlenie rehabilitácie po liečbe.

Lekár rozhodne o vymenovaní fyzioterapeutických sedení, ich dávkovaní a čase expozície, počnúc priebehom choroby a konkrétnym pacientom.

kontraindikácie

Kontraindikácie fyzioterapeutických postupov pri miechovej kýle sú:

 • obdobie tehotenstva;
 • kožné choroby;
 • poruchy dýchacieho systému;
 • zhoršená funkcia pečene a obličiek;
 • patológia nervového systému;
 • zhubné nádory;
 • vážne choroby;
 • závažné poruchy kardiovaskulárneho systému.

Druhy fyzioterapie

Pri hernii medzistavcových platničiek sa používajú tieto typy fyzioterapie:

 • elektroterapia;
 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • terapia rázovými vlnami;
 • ultrazvuk;
 • parafínové kúpele.

elektroterapia

Elektroterapia je účinok konštantného nepretržitého elektrického prúdu s malou silou a napätím na telo pomocou elektród namontovaných na tele pacienta..

Hlavné typy galvanizácie: elektrická stimulácia; elektroforéza; fonoforézou.

Počas elektrickej stimulácie dochádza k nedobrovoľným svalovým kontrakciám, ktoré vedú k:

 • urýchliť prietok krvi;
 • zlepšenie výživy tkanív;
 • uvoľnenie nervových koreňov;
 • pálenie telesného tuku;
 • zvýšený prítok a odtok lymfy;
 • odstránenie toxínov;
 • eliminovať bolesť.

Elektroforéza sa používa na dodávanie aktívnych zložiek liečiv na miesto zápalu pomocou jednosmerného prúdu, čo spôsobuje regeneráciu tkaniva, normalizáciu metabolizmu, zrýchlenie krvného obehu v postihnutej oblasti, zníženie veľkosti prietrže.

Pri elektroforéznej terapii je liečba doplnená špeciálnym liekom, ktorý sa pomocou prístroja dodáva do postihnutého tkaniva

 • špeciálne účinky bez toxického účinku;
 • schopnosť previesť viac prostriedkov súčasne;
 • bezpečné na akejkoľvek časti tela;
 • nespôsobuje bolesť.

Fonoforéza je alternatíva k elektroforéze. Rozdiel je v tom, že pri tomto postupe sa účinné látky dodávajú pomocou ultrazvuku.

Mechanický vplyv prispieva k:

 • stimulácia metabolických procesov;
 • reparácie;
 • lymfatická drenáž;
 • zmierniť opuchy;
 • zmierniť zápal;
 • úľava od bolesti.

Lieky, ktoré sa používajú na elektroforézu, existujú aj vo forme tabliet. Prečo ste sa vystavili tomuto postupu namiesto toho, aby ste si berali liek dovnútra

Ide o niekoľko nesporných výhod elektroforézy. Zahŕňajú tieto účinky:

 • Nízky výskyt nežiaducich reakcií.
 • Možnosť použitia lieku v nízkej dávke.
 • Dodatočný účinok nabitých častíc na tkanivo.
 • Priame vystavenie postihnutému tkanivu.
 • Droga nie je v systémovom obehu.
 • Nástroj sa hromadí v tkanivách a naďalej pôsobí po elektroforetickom postupe.

Pozitívne účinky sa dosahujú úplným dodržiavaním odporúčaní ošetrujúceho lekára a fyzioterapeutického lekára.

V dôsledku elektrického účinku sa aktivuje interakcia buniek, metabolizmus a fyzikálno-chemické procesy..

Tento spôsob podania má na organizmus omnoho lepší účinok ako parenterálne alebo orálne použitie lieku.

Elektroforetické sedenia majú mnoho výhod, ktoré sú nasledujúce:

 1. Liečivé zložky sa z tkanív vylučujú pomalšie;
 2. Liečivo sa dodáva priamo do postihnutej oblasti;
 3. Pomalá penetrácia do krvi a lokalizovaná koncentrácia liečiva poskytujú predĺžený (t. J. Dlhý) terapeutický účinok;
 4. Možnosť významného zníženia dávky lieku, pretože súčasný pomáha zvyšovať terapeutickú aktivitu liekov;
 5. Aktívne komponenty sú dodávané do postihnutej oblasti v už aktivovanej forme, čo urýchľuje ich pôsobenie a zvyšuje účinnosť;
 6. Minimálne riziko nežiaducich reakcií;
 7. Lieky prenikajú do postihnutých tkanív bez narušenia integrity tkanív a dodávajú sa do požadovaných oblastí bezbolestne.

1. Čisté, žiadne nečistoty.

2. Čerstvý, to znamená, roztok liečiva sa pripravuje bezprostredne pred použitím.

3. Na prípravu roztoku používajte iba čistú vodu (destilovanú)..

4. Ak je liek nerozpustný vo vode, potom sa ako rozpúšťadlo použije čistený alkohol alebo dimexid (dimetylsulfoxid)..

5. Nepoužívajte soľný roztok ako rozpúšťadlo.

6. Na prípravu enzýmových roztokov (lidáza) sa ako rozpúšťadlo musia používať tlmivé roztoky (fosfát, hydrogenuhličitan atď.)..

Princíp elektroforézy je nasledujúci. Lieková látka sa nanáša na pokožku, podložku alebo elektródu. Elektrický prúd prechádza jeho časticami (iónmi) a spôsobuje ich pohyb. Výsledkom je, že prenikajú cez potné a mazové žľazy do dermis alebo slizníc.

Stupeň absorpcie liekov závisí od mnohých faktorov, vrátane ich koncentrácie, aktuálnych parametrov, trvania postupu, kožných vlastností pacienta atď. Vzhľadom na tieto skutočnosti môže fyzioterapeut upraviť úroveň expozície lieku (lokálna alebo systémová). V každom prípade je postup úplne bezbolestný..

Hlavné výhody podávania liekov so súčasným:

 1. dodanie účinných látok v najaktívnejšej forme priamo do postihnutej oblasti
 2. nízky systémový účinok syntetických zlúčenín na organizmus, čím sa znižuje riziko vedľajších účinkov
 3. imunostimulačný a reflexný prúdový efekt

Náklady na zariadenia na elektroforetické relácie závisia od modelu zariadenia. Najdostupnejšie sú dnes:

Na toto stretnutie budete potrebovať medicínske riešenia:

 • Lidase® 208-327₽;
 • Novokain -16-65₽;
 • Eufillin-28-65₽;
 • Magnézia 25-51₽;
 • Karipain® 217-1487₽;
 • Múmia 63-79₽;
 • Fyziologický roztok na zriedenie: 34-46₽.

Ak sa má na klinike vykonať elektroforézna relácia, jej cena bude závisieť od stavu lekárskeho zariadenia, použitého prístroja, oblasti vystavenia a lieku a bude približne 190 - 1980 ₽.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
24. novembra 2016, 13:00 0 22 219Kýla žalúdka sa prejavuje vo forme rôznych príznakov a je diagnostikovaná pomocou rôznych metód, ktoré vám umožňujú určiť stupeň choroby, možné komplikácie, potvrdiť prítomnosť alebo neprítomnosť nádorov.
Bez lekárskeho vyšetrenia nie je možné zistiť stratu kostného tkaniva v počiatočných štádiách. Laboratórna diagnóza osteoporózy zahŕňa celý rad štúdií, vďaka ktorým sú identifikované najmenšie poruchy v tele, ako aj možné príčiny vývoja choroby pohybového aparátu.