loader

Hlavná

Späť

Elektroforézne ošetrenie kĺbov - podstata metódy, indikácie, výhody a nevýhody postupu

Ochorenia kĺbov sú pomerne vážne ochorenia, ktoré, pokiaľ sa nelieči, môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Aby ste tomu zabránili, mali by ste sa včas poradiť s lekárom. Špecialista vykoná úplné vyšetrenie a diagnostikuje patológiu v ranom štádiu, zatiaľ čo tkanivo chrupavky ešte nie je zničené. V tomto prípade je hlavnou liečebnou metódou stále lieková terapia a fyzioterapia, najmä elektroforéza kĺbov, môže zosilniť účinok liekov, znížiť ich dávkovanie a odstrániť niektoré nežiaduce účinky..

Čo je elektroforéza

Dnes sa táto šetrná metóda fyzioterapeutickej liečby kĺbov používa veľmi často, pretože takmer 40% svetovej populácie trpí chorobami kĺbov..

Elektroforéza alebo ionoforéza je typ elektroterapie. Je založená na pôsobení jednosmerného prúdu, pomocou ktorého sa dodávajú lieky priamo na miesto lézie. Tento proces sa nazýva elektroforéza liekov..

K zavedeniu liekov do ohniska zápalu dochádza pomocou dvoch elektród: katódy a anódy. Na tkanivo chrupavky pôsobia odlišne:

 1. Anóda má analgetickú, protizápalovú a decongestantovú aktivitu, čo je obzvlášť cenné pri exacerbácii chorôb kĺbov..
 2. Katóda má vazodilatačný a relaxačný účinok. Zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus v kĺboch ​​a okolitých tkanivách, čo prispieva k resorpcii infiltrátov..

V ktorých prípadoch sa používajú

Počas procedúr sa liek hromadí v horných vrstvách epidermy a potom pokračuje v tečení do tkanív kĺbu 14 až 20 dní..

Tento efekt ukladania vám umožňuje úspešne zastaviť príznaky rôznych ochorení kĺbov:

 • artróza (gonartróza) kolenného kĺbu;
 • dysplázia bedrového kĺbu u detí a dospelých;
 • interfalangeálna osteoartróza;
 • lézie ramenných a lakťových kĺbov;
 • artróza členku a malé kĺby chodidla.

Lokálne podávanie protizápalových a analgetických liekov môže znížiť ich negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt a celý organizmus.

Elektroforéza sa považuje za účinný postup. Ale rovnako ako každá metóda liečby má svoje indikácie a kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy.

Výhody a nevýhody postupu

Ionoterapia vám umožňuje stimulovať metabolizmus v postihnutých kĺbových tkanivách, aktivuje obnovu chrupavky a bráni ďalšiemu ničeniu kĺbov..

Podávanie liečiv cez kožu má jasné výhody oproti systémovej terapii alebo intramuskulárnym injekciám. Patria sem nasledujúce pozitívne body:

 • bezpečné a bezbolestné ošetrenie;
 • akumulácia liečivej látky v tkanivách (vytvorenie skladu);
 • predĺženie terapeutického účinku až na tri týždne;
 • zavádzanie liekov priamo do ohniska zápalu;
 • dlhodobý terapeutický účinok lieku, keď vstupuje do tela, obchádza žalúdok a črevá.

Je potrebné poznamenať, že nie všetky lieky sa môžu podávať týmto spôsobom..

Napriek pozoruhodným vlastnostiam iónovej terapie existuje niekoľko kontraindikácií tohto postupu: zhubné nádory, horúčka, prítomnosť kardiostimulátora, ložiská purulentného a zápalového procesu, exacerbácia bronchiálnej astmy, kožné ochorenia a zranenia v mieste liečby..

Pri elektroforéze na kĺboch ​​končatín sa menštruačné krvácanie nepovažuje za jasnú kontraindikáciu postupu, ale kritické dni ošetrujúceho lekára sa musia oznámiť..

Kontraindikácia môže byť tiež neznášanlivosťou liečivej látky použitej pri postupe. V takom prípade by sa liek mal nahradiť iným liekom, ktorý nespôsobuje alergie a má podobný účinok..

Metódy elektroforézy liekov

Hlavnými faktormi pri výbere počtu postupov, ich trvania a spôsobu iónovej terapie je typ ochorenia kĺbov a použitý liek. Liečebný režim môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Ak z nejakého dôvodu prebiehajú elektroforézne relácie doma, je potrebná predchádzajúca konzultácia s lekárom..

Moderná medicína používa niekoľko druhov ionoterapie. Líšia sa v spôsobe podávania liekov a type elektrického vystavenia. Existujú štyri hlavné metódy elektroforézy:

 1. galvanický.
 2. kúpeľ.
 3. brušnej.
 4. intersticiálna.

Na ošetrenie kĺbov sa najčastejšie používa galvanická alebo kúpeľná technika, o ktorej budeme hovoriť podrobnejšie.

galvanizácia

Pri tomto spôsobe liečby sa používajú špeciálne gázové vankúšiky, zložené do niekoľkých vrstiev a nasýtené liečebným roztokom. Na tieto účely sa niekedy namiesto tkaniny používa filtračný papier..

Tesnenia namočené v lieku sú umiestnené na oboch stranách kĺbu, pričom ich veľkosť by mala byť rovnaká. Umiestnenie elektród pre rôzne kĺbové patológie je možné vidieť na obrázku..

Kolenný kĺb a členok

Pri elektroforéze dochádza k terapeutickému účinku na pozadí vyváženého účinku kladne a záporne nabitých elektród. Pri artróze (gonartróze) kolena sú elektródy na vonkajšej a vnútornej strane kĺbu. Rovnaké usporiadanie vankúšikov je určené na ošetrenie členkových kĺbov. Anóda poskytuje analgéziu a redukuje opuchy, katóda zmierňuje zápal a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Použitie elektrického prúdu, ktorý urýchľuje dodávanie liečiv na miesto lézie, si nevyžaduje žiadne úsilie ani predbežnú prípravu od pacienta. Tento postup je navyše účinný a umožňuje vám znížiť dávku liekov.

Bedrový kĺb

Ionoforéza je univerzálny spôsob boja proti chorobám kĺbov. Na dosiahnutie terapeutického účinku nezáleží na umiestnení kĺbu a hĺbke svalovej vrstvy nad ňou. Preto sa ionoforéza považuje za účinný spôsob liečby koartrózy..

Lieky proti bolesti, protizápalové masti a odreniny často nemajú požadovaný účinok a tabletové formulácie majú veľa kontraindikácií. V takýchto prípadoch bude elektroforéza najlepším spôsobom riešenia ochorenia bedrových kĺbov.

Na liečbu koartrózy sa medikovaná podložka umiestni na prednú časť stehna, druhú na zadnú časť kĺbu, do zadku. V mieste lokalizácie bolesti je nainštalovaná anóda, pod ktorou je gáza zvlhčená novokainom alebo lidokaínom..

Ramenné a lakťové kĺby

Ramenný kĺb je jedným z najmobilnejších kĺbov. Bolesť a obmedzenie pohyblivosti v tejto oblasti spôsobujú pacientovi značné nepohodlie, znižujú účinnosť. Ak analgetické masti nemajú žiadny účinok, k záchrane príde elektroforéza.

Hardvérové ​​podávanie liekov vám umožňuje dodávať analgetiká priamo na miesto zápalu a obísť všeobecný krvný obeh. Lokálny terapeutický účinok do 12 až 15 minút pomáha znižovať opuch a závažnosť bolesti v kĺbe.

Pred začatím relácie si pacient sadne alebo si ľahne. Pri tomto postupe sa tesnenia umiestnia pred a za ramenný kĺb. S léziami lakťa alebo zápästného kĺbu sú elektródy umiestnené jednotlivo na vonkajšom a vnútornom povrchu postihnutej oblasti. Pri liečbe chorôb kefy sa vankúšiky umiestňujú na dlaň a na chrbát.

Trvanie procedúr pri ochoreniach kĺbov obvykle nepresahuje 30 minút a aktuálna sila je v rozmedzí 20 mA. Liečebný kurz pozostáva z 10 - 20 sedení.

Kúpeľová ionoterapia

Tento postup sa používa tak často ako galvanoionoterapia. Je obzvlášť účinný pri liečbe malých kĺbov rúk a nôh, členku alebo lakťového kĺbu..

Pri súčasnom spracovaní sa teplý roztok naleje do špeciálnej nádoby so zabudovanými elektródami a do nej sa ponorí chorá končatina. Relácia obvykle trvá najmenej pol hodiny s prúdom asi 30 mA.

Elektroforéza v pediatrickej praxi

Vápniková ionoterapia sa považuje za jeden z najúčinnejších postupov pri liečbe dysplázie bedrového kĺbu u detí. Malé deti sú zvyčajne predpísané ionoforézou ako súčasť komplexnej liečby. Vystavenie prúdu umožňuje, aby sa liek dodával priamo do postihnutej oblasti kĺbu bez potreby orálnych tabliet..

Na dosiahnutie trvalého výsledku je potrebných niekoľko liečebných cyklov vrátane najmenej 10 sedení. Metódu elektroforézy dieťaťa určuje detský lekár. Trvanie procedúr závisí od veku dieťaťa a pohybuje sa od 10 do 20 minút.

Pre malé deti je najvýhodnejšou metódou liečby ionoforéza kúpeľa. Dieťa sa vloží do nádoby s vyhrievaným terapeutickým roztokom, ktorým prechádza veľmi slabý elektrický prúd. Manipulácia netrvá dlhšie ako 10-15 minút.

Postupy pri liečbe vrodenej dysplázie bedrového kĺbu u detí vápnikovým iónom sú hodnotnou alternatívou k systematickému podávaniu liekov. Elektroforéza je povolená na použitie od prvých dní života dieťaťa, keď môžu byť nežiaduce iné spôsoby podania liečiva..

Kontraindikácie použitia elektroforézy u dojčiat

Je zrejmé, že hardvérové ​​podávanie vápnika má oproti iným terapeutickým metódam niekoľko výhod. Napriek zjavnej bezpečnosti postupu má však niekoľko kontraindikácií:

 • alergická reakcia dieťaťa na vápnikové prípravky alebo vystavenie elektrickému šoku;
 • krehkosť cievnych stien;
 • onkológia;
 • diatéza a všetky druhy dermatitídy;
 • zápalový proces sprevádzaný horúčkou.

Ak sa na povrchu pokožky vyskytujú lézie, na ktorých by sa mali elektródy nanášať, je lepšie galvanizačný postup odmietnuť..

záver

Elektroforéza na liečbu kĺbov je doteraz jedným z najúčinnejších a neškodných postupov. Táto lacná a účinná metóda liečby s viac ako 200-ročnou históriou je schopná zmierniť bolesť v krátkom čase a chrániť kĺby pred ďalším zničením. Okrem toho sa zariadenie na iontovú terapiu môže vďaka svojej jednoduchosti a bezpečnosti používať doma..

Elektroforéza doma - je to možné?

Elektroforéza doma je postup, ktorý sa osvedčil na pozitívnej strane. Ťažkosti pri vykonávaní a rýchlom získavaní výsledku. Ako vykonať postup a ktoré zariadenie sa má použiť, zvážime nižšie.

Vedenie doma

Elektroforéza je moderný spôsob liečby, ktorý pomocou súčasného zavedie do ľudského tela potrebný liek. V prípade pomôcky sa používajú tie látky, ktoré sa v roztoku použijú na ióny.

Najbežnejšie používané rozpúšťadlá sú:

 • dimetylsulfoxid - používa sa na málo rozpustné látky vo vode;
 • destilovaná voda;
 • soľný.

Pokiaľ ide o prienik liečiv do pokožky, bude sa znižovať od hlavy až k päte, konkrétne:

 • pokožka tváre má maximálnu priepustnosť;
 • pokožka dolnej časti nôh a chodidiel je tiež vysoko priepustná.

Je potrebné poznamenať, že pri galvanickom podaní liečiv sú sliznice priepustnejšie ako koža. Počas elektroforézy látky prenikajú asi jeden centimeter.

Zaujímavé! Čím je človek starší, tým menšie je množstvo kožných výronkov, množstvo vstupnej látky klesá.

V dôsledku nízkej priepustnosti sa väčšina injikovaných liekov začína zotrvať v koži, čo vedie k účinku mikropropúšťača. Norepinefrín a adrenalín sa z ľudského tela vylúčia do jedného týždňa..

Metóda elektroforézy

Ak chcete vykonávať elektroforézu doma, musíte poznať celú postupnosť krokov.

Pokyny na postup sú tieto:

 1. Prípravná fáza. Závisí to od toho, s akou chorobou je človek chorý. Je však potrebné poznamenať, že príprava sa nie vždy vykonáva. Napríklad, ak pacient trpí patológiou pečene, potom jednoducho nie je potrebná.
 2. Príprava roztoku s liekom. Väčšina roztoku je destilovaná voda, jej koncentrácia je asi 5%. Existujú aj prípady, keď sa liek jednoducho nemôže rozpustiť vo vode, v takom prípade sa na záchranu dostane dimetylsulfoxid.
 3. Počas zákroku pacient zaujíma horizontálnu polohu na posteli alebo na špeciálnom gauči. Elektródy sa vopred navlhčia v roztoku a potom sa aplikujú na správne miesto. Ak je to potrebné, na pripevnenie elektródy sa môže použiť špeciálny obväz.
 4. Zariadenie sa zasunie do zásuvky, nakonfigurujú sa potrebné parametre. Maximálny povolený prúd je 15 mA. Pacient nepociťuje nepohodlie. Trvanie všetkých manipulácií je až dvadsať minút. Aby bola liečba účinná a aby sa dosiahol požadovaný výsledok, malo by sa vykonať až 20 sedení.

Elektroforézu je možné vykonávať nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale aj doma. Všetko, čo musíte urobiť, je prísne dodržiavať pokyny pre daný postup.

Dôležité! Dĺžku relácií a dobu ich trvania môže prísne určiť ošetrujúci lekár.

Pri prvom výkone zákroku sa odporúča využiť služby lekára. Špecialista vás naučí, ako robiť všetko správne, a odpovedá aj na ďalšie zaujímavé otázky. Pre človeka je elektroforéza absolútne bezbolestná, zahŕňa zavedenie liekov do sliznice alebo kože.

Terapia sa môže vykonávať niekoľkými smermi:

 • prúdu;
 • špeciálne lieky.

Na zákrok sa nevzťahujú žiadne vekové obmedzenia, s deťmi sa najčastejšie zaobchádza doma. Odporúča sa, aby ste sa poradili so svojím lekárom o spôsoboch inštalácie elektród. Takéto znalosti môžu chrániť človeka pred nehodou, to znamená, že sa môžete cítiť úplne bezpečne.

Indikácie a kontraindikácie pre postup

Elektroforéza sa môže použiť na ošetrenie miestnych aj regionálnych procesov, konkrétne:

 • alergie;
 • dystrofický proces;
 • zápal.

Použitím elektrického prúdu sa môžete úspešne zbaviť nasledujúcich chorôb:

 • osteochondrosis;
 • neuritída, myelitída, radikulitída;
 • riziko potratu;
 • astma;
 • svalová hypertonicita;
 • cirhóza a iné poškodenie pečene;
 • ochorenie pečene
 • rozvoj chronickej hepatitídy.

Napriek početným náznakom existujú kontraindikácie, ktorých prítomnosť nie je odporúčaná, ale tiež zakázaná.

Možno to tu pripísať:

 • prítomnosť hnisavých formácií na koži;
 • zhubné nádory;
 • kožné choroby;
 • zlá koagulácia krvi;
 • zástava srdca;
 • horúčka;
 • v prípade kovových protéz je zakázané nanášať elektródy na tvár.

Ak starostlivo dodržiavate pokyny a dodržiavate všetky odporúčania lekára z postupu, môžete dosiahnuť dobrý účinok.

Výhody a odporúčané riešenia

Elektroforézna úprava má veľké množstvo výhod, medzi ktoré patria:

 • malé dávky liečiva;
 • liek vstupuje do tela v najviac asimilovateľnej forme - vo forme iónov;
 • látky neprenikajú do krvného obehu;
 • podávané činidlo bude pôsobiť dlho;
 • nežiaduce účinky sa nevyskytujú;
 • náklady nie sú vysoké;
 • postup je bezbolestný;
 • procesy obnovy sú urýchlené.

Roztok obsahuje liečivo a čistú vodu. Používajú sa lieky, ktoré môžu preniknúť z vonkajšej strany tela. Počet procedúr a dávkovanie liekov môže určiť iba lekár.

Pri elektroforéze sa môže použiť veľké množstvo látok, konkrétne:

 • kyselina nikotínová;
 • jódu;
 • atropín;
 • Streptocidová;
 • vitamín C;
 • múmie;
 • lidokaín;
 • aloe;
 • bróm a tak.

Pri výbere látky sa oplatí vyhľadať lekára.

Účinky a možné vedľajšie účinky

Takýto postup, ako je elektroforéza, vám umožňuje dosiahnuť mnoho účinkov:

 • odstránenie bolesti;
 • relaxácia hladkých svalov pokrývajúcich orgány;
 • zlepšenie práce vnútorných orgánov;
 • expanzia krvných ciev na určitý čas;
 • normalizácia metabolických procesov v tele.

Postup nie je nebezpečný. Zariadenia sú navrhnuté tak, aby ich mohli používať aj ľudia bez lekárskeho vzdelania. Jedinou možnou komplikáciou je alergia na použité liečivo..

Spravidla sa prejavuje takto:

 • Quinckeho edém alebo anafylaktický šok;
 • kožná vyrážka;
 • neznesiteľné svrbenie.

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste sa čo najskôr vyhľadať pomoc zo zdravotníckeho zariadenia.

Prehľad liekov

Dnes je v špecializovaných predajniach veľké množstvo zariadení určených pre fyzioterapiu.

Najobľúbenejšie sú:

 • AGP-33 - náklady až na šesť tisíc rubľov;
 • Stream-1 - cena až dvanásť tisíc rubľov;
 • MEDTEC;
 • GR-2 - cena až desať tisíc rubľov;
 • Elfor - až dvetisíc rubľov.

Vyššie uvedené zariadenia sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • možnosť použitia doma;
 • malé rozmery;
 • štandardná sada funkcií;
 • jednoduchá údržba a správa.

Vďaka týmto výhodám sú zariadenia tak populárne..

Ako nahradiť elektroforézu doma?

Galvanizácia je najlepšou alternatívou k elektroforéze. Jeho účinok na telo je nasledujúci:

 1. Biofyzikálne. Elektrický prúd vstupuje do ľudského tela cez žľazy. V budúcnosti sa bude distribuovať cez lymfatické a krvné cievy..
 2. Fyziologické. V dôsledku zmeny pH a iónových podmienok sa počet voľných radikálov zvyšuje.

V mieste aplikácie elektród môže byť hyperémia prítomná počas niekoľkých nasledujúcich hodín. Okrem toho galvanický prúd zvyšuje prah excitability nervových zakončení.

Galvanický prúd má mnoho výhod, a to:

 • regeneračných;
 • protizápalové;
 • vstrebateľné.

Vo všeobecnosti je možné charakterizovať účinok tohto druhu prúdu na ľudské telo ako biostimulujúci:

 1. Početné štúdie o vplyve prúdu na organizmus ukázali, že stimuluje drene oblongata. Posilní sa regulačná úloha centrálneho nervového systému.
 2. Poskytnutie bronchodilatačného účinku. Vonkajšie dýchanie sa zlepšuje už po niekoľkých ošetreniach.
 3. Zníženie krvného tlaku. Koronárna cirkulácia sa zlepšuje.
 4. Zlepšenie endokrinného systému.

Liečba galvanickým prúdom sa používa pri neuróze, astme, žalúdočných ochoreniach, pri ktorých je narušená sekrécia a pohyblivosť. Indikácia postupu je pankreatitída..

Základy zabezpečenia

Elektroforéza vyžaduje elektrický prúd.

Z tohto dôvodu je také dôležité dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá, ktoré možno pripísať:

 • Odporúča sa kúpiť prístroj výlučne v špecializovanom obchode;
 • k zariadeniu by mali byť priložené pokyny;
 • Pred začatím postupu by ste si mali prečítať pravidlá používania elektrického spotrebiča;
 • liečebný roztok sa pripravuje pred zákrokom;
 • pacient by sa nemal cítiť mravenčenie a iné nepohodlie;
 • postup by nemal trvať dlhšie ako dvadsať minút.

Elektroforéza vykonávaná doma nie je nižšia ako účinnosť vykonávaná v nemocnici. Pomocou postupu v krátkom časovom období sa môžete zbaviť mnohých chorôb a obnoviť organizmus.

často kladené otázky

Tehotenstvo a elektroforéza

Dobrý deň, povedzte mi, či je počas tehotenstva možná elektroforéza alebo či je to pre dieťa nebezpečné?

Imunita ženy počas tehotenstva prudko klesá, v dôsledku čoho sa telo stáva zraniteľným voči mnohým chorobám. Mnoho liekov je zakázané používať, čo znamená, že elektroforéza je najlepším riešením. Nepochybnými výhodami postupu sú, že dieťaťu neuškodí

Ako sa vykonáva elektroforéza s novokainom na osteochondrózu?

Elektroforéza je technika fyzioterapie, ktorá sa používa na rôzne patológie. Zahŕňa to dopad elektrických impulzov, ktoré majú terapeutický účinok, na telo. Elektroforéza sa vykonáva pomocou liekov, ktoré lepšie prenikajú cez pokožku za účasti prúdu. Elektroforéza s novokainom pri osteochondróze je populárna metóda liečby, ktorá priaznivo pôsobí v akútnej a chronickej fáze ochorenia a zmierňuje silnú bolesť..

Elektroforéza s novokainom: práca s osteochondrózou

Osteochondróza krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice počas exacerbácie, fyzické preťaženie, hypotermia je sprevádzaná bolesťou a svalovými kŕčmi. Pacient si všimne obmedzenie pohybov chrbta, končatín, s cervikálnou patológiou sú závraty, bolesti hlavy, znecitlivenie rúk..

Terapeutický účinok postupu s novokainom je založený na práci jednosmerného prúdu, ktorý je vodcom zložiek lieku. Pod vplyvom prúdu sa ionizované častice novokaínu pohybujú z pozitívnej elektródy na negatívnu. Ióny tejto drogy rýchlo vstúpia do postihnutej oblasti tela a preniknú cez potné a mazové žľazy. V tkanivách sa novokainové ióny zastavujú, koncentrujú a začínajú pôsobiť..

Elektroforéza pri osteochondróze je skutočne účinná, pretože liek sa uchováva v tkanivách do 16 hodín.

Takáto dlhotrvajúca práca pomáha:

 • Normalizovať krvný obeh;
 • Eliminujte bolesť;
 • Urýchliť regeneráciu tkanív;
 • Zmierniť zápal.

Elektroforéza s novokainom je pre pacientov jednou z najlepších urgentných metód na exacerbáciu osteochondrózy. Analgetický, protizápalový a relaxačný účinok novokaínu je silný. Po prvom sedení sa v dôsledku odstránenia spazmu zväčšia predtým stlačené cievy a iné liečivé látky začnú účinnejšie prenikať do krvi. Výsledkom je, že bežné anestetikum má všeobecne priaznivý účinok na postihnuté miesto, vrátane vlastnej obrany tela.

Účinnosť elektroforézy s novokainom bude tiež závisieť od nasledujúcich ukazovateľov:

 1. Aktuálna sila;
 2. Vek osoby;
 3. Koncentrácia novokainu;
 4. Trvanie konania;
 5. Počet relácií;
 6. Individuálna citlivosť.

Výhody elektroforézy a indikácie pre použitie

Elektroforéza sa zvyčajne predpisuje na osteochondrózu segmentu krčnej chrbtice a bedrovej oblasti, pretože tieto formy patológie sú najbežnejšie. Postup je však uvedený pre všetky formy a lokalizáciu osteochondrózy, ako aj pre:

 • Nervové korene;
 • Ťažká reumatická bolesť;
 • Kýla a výčnelok medzistavcových platničiek;
 • Iné komplikácie osteochondrózy.

Výhody techniky oproti iným typom liečby:

 1. Vysoká rýchlosť a trvanie akcie;
 2. Žiadne škodlivé účinky na vnútorné orgány;
 3. Minimálne vedľajšie účinky týkajúce sa gastrointestinálnych chorôb;
 4. Možnosť zníženia dávky iných liekov;
 5. Nedostatok toxických účinkov;
 6. Presné dodanie liečiva a nedostatok systémového účinku;
 7. Metóda bezbolestnosti.

Na zmiernenie exacerbácie ochorenia sa odporúča vykonať 5-15 elektroforetických postupov s novokainom..

Kontraindikácie postupu

Existujú kontraindikácie pre elektroforézu, ako aj pre všetky fyzioterapeutické metódy. Túto liečbu nemôžete vykonať s:

 • Horúčka;
 • Akútna infekčná choroba;
 • Znížená zrážanlivosť krvi;
 • Alergie na novokain;
 • Otvorená tuberkulóza;
 • onkológia;
 • Závažné duševné choroby;
 • Akútne obličky, zlyhanie pečene;
 • Nainštalovaný kardiostimulátor;
 • Ťažká hypertenzia;
 • tehotenstvo.

U ľudí s intoleranciou novokainu sa môžu občas vyskytnúť lokálne reakcie - vyrážky, svrbenie, sčervenanie kože. Aby sa predišlo všeobecným reakciám tela, je lepšie ho nahradiť iným anestetikom alebo analgetikom.

Postup elektroforézy

Stretnutie vedie lekár - fyzioterapeut - v špecializovanej kancelárii kliniky alebo nemocnice. Procedúra je jednoduchá, vyžaduje si však dohľad lekára. Pripraví 2 podložky z tkaniny, ktorých veľkosť sa rovná veľkosti elektród. Tesnenie pred reláciou by mali byť uvarené, vymrštené, ochladené.

Tesnenie sa nasadí na 2 elektródy. Aplikuje sa na ne roztok novokainu - liek v tekutej forme. Potom sa elektródy s podložkami nanesú na jednu časť chrbtice, kde sa problém lokalizuje. Je potrebné urobiť vzdialenosť medzi elektródami a fixovať sa na pokožku pomocou celofánu. Pri značnej zóne bolesti (spodná časť chrbta) je veľkosť elektród vyššia. Preto sa nanášajú na veľký kus gázy s novokainom, ktorý leží na chrbte.

Lekár zapne prístroj, zatiaľ čo prúd sa postupne zvyšuje. Počas relácie leží pacient pod plachtou, tenkou prikrývkou. Pocit terapie je bezbolestný, iba mierny pocit brnenia. Procedúra trvá podľa indikácií 12 - 17 minút. Anestetika pomáha zmierňovať bolesť po tréningu a na konci kurzu bude zaručený výrazný pozitívny efekt.

Elektroforéza s novokainom na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Princíp činnosti

Metóda fyzioterapie spočíva v vystavení postihnutej oblasti jednosmernému prúdu v kombinácii s drogami. Ľudské telo je vynikajúcim vodičom elektriny. Nabité častice liečiva pod vplyvom slabého prúdu prenikajú do zapálenej oblasti cez kožu, medzibunkové priestory a potné žľazy vo forme pozitívnych a negatívnych iónov..

Účinnosť elektroforézy pri liečbe osteochondrózy:

 • zastaví zápalový proces;
 • eliminuje opuch;
 • rozširuje krvné cievy;
 • uvoľňuje hladké svaly;
 • urýchľuje metabolické procesy;
 • zmierňuje bolesť.

V porovnaní s perorálnymi liekmi a intramuskulárnymi injekciami má elektroforéza v liečbe osteochondrózy svoje výhody:

 • Liečivé roztoky sa podávajú v malých dávkach a poskytujú vysokú koncentráciu liekov priamo v problémovej oblasti.
 • Liek vstupuje do tela, obchádza žalúdok a pečeň, čím znižuje zaťaženie orgánov.
 • Liečia sa oblasti so zlým prísunom krvi, čo je ťažké dosiahnuť pomocou tabliet a injekcií..
 • Vysoká koncentrácia účinnej látky umožňuje pacientovi po dlhú dobu zmierniť bolesť krku.
 • Integrita pokožky je udržiavaná..

Liečba osteochondrózy elektroforézou umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky vďaka niektorým vlastnostiam postupu.

Pod vplyvom nábojov jednosmerného elektrického prúdu sa ióny liečiva pohybujú z kladne nabitej elektródy do záporného alebo opačného smeru (záleží to od náboja použitého lieku). Pri prechode tkanivami sú účinné látky použitého liečiva v nich oneskorené, čo vytvára ložiská vysokej koncentrácie liečiva v potrebných oblastiach..

Dôležitá je aj iná okolnosť: pri ionoforéze sa liek dodáva priamo na miesto lézie bez toho, aby sa najprv prešlo cez pečeň a ďalšie prírodné filtre. Vďaka tejto vlastnosti je možné minimalizovať toxický účinok zložiek liečiva použitých na tkanivo pečene a orgány vylučovacieho systému..

Účinnosť postupu je tiež ovplyvnená skutočnosťou, že počas elektroforézy podávané liečivá získavajú náboj a vstupujú do postihnutých tkanív stavcov a medzistavcových platničiek v ionizovanej forme, ktorá sa vyznačuje vyššou terapeutickou aktivitou..

Táto metóda je založená na zavedení špecifického liečiva jednosmerným prúdom a pokožka nie je poškodená.

Takáto fyzioterapeutická technika bola úspešne použitá pri anti-osteochondrosovej terapii akejkoľvek lokalizácie a závažnosti. Výsledkom je, že stav pacientov sa významne zlepšuje, zápalové a dystrofické procesy v diskoch medzi stavcami, stavmi bolesti a opuchmi ustupujú..

DC náboje spôsobujú, že ióny liečiv sa intenzívne pohybujú na špecifickú elektródu (v závislosti od náboja liečiva). Keď aktívne prvky prechádzajú do postihnutých tkanív (kde presakujú hlavne potom a mazovými žľazami), sú v nich oneskorené a vytvárajú veľké koncentrované zhluky v požadovaných oblastiach..

Takýto zvýšený obsah lieku pretrváva pomerne dlhý čas - 15 hodín alebo viac, čo prispieva k dlhodobému účinku na chrbticu ovplyvnenú osteochondrózou..

Elektroforéza dáva liečivám účinné látky reflexné, systémové a lokálne účinky. Výsledkom je veľa terapeutických účinkov:

 • dekongescens;
 • analgetikum;
 • protizápalové;
 • upokojujúce;
 • relaxačný;
 • vazodilátor;
 • Aktivácia sekrécie a uvoľňovania bioaktívnych látok do obehového systému;
 • Stimulačné výmeny materiálov.

Okrem toho je osteochondróza často sprevádzaná zhoršenou mikrocirkuláciou krvi v problémových oblastiach, takže lieky do nej nemôžu prenikať cez krvné cievy. V tomto prípade je elektroforéza takmer jedinou alternatívnou liečbou.

Okrem iného, ​​počas elektroforéznej relácie liek preniká priamo do postihnutých oblastí a obchádza pečeň a obličky. Táto funkcia umožňuje vyhnúť sa toxickému účinku lieku na tkanivo filtračných orgánov..

Elektroforézne postupy môžu významne znížiť terapeutickú dávku použitých liekov a ich účinnosť je oveľa vyššia ako pri bežných liekoch.

Podávané liečivo navyše preniká do miest lézií už v modifikovanej (ionizovanej) forme, ktorá má vyššiu terapeutickú aktivitu. Z miest s najväčším preťažením sú lieky cez mikrovazy distribuované do celého tela. Najväčšie zoskupenia sa však budú sústreďovať práve v oblasti zavádzania.

Pri elektroforéze lekár používa špeciálne zariadenie - prístroj, do ktorého prúdi elektrický prúd. Predtým sa však elektródy zariadenia ošetria liekom, ktorý nakoniec preniká do postihnutých tkanív pacienta a má na ne terapeutický účinok. Tento priaznivý účinok sa dá dosiahnuť skutočnosťou, že elektrická vodivosť ľudskej pokožky je dosť slabá, a preto je elektrický impulz spolu s liečivom cez póry potu a mazové žľazy vnútri tela..

Elektroforéza sa používa pri liečbe osteochondrózy z nasledujúcich dôvodov:

  pod vplyvom elektrického prúdu sa eliminuje syndróm bolesti, ktorý je častým spoločníkom osteochondrózy krčka;

Ako prebieha elektroforéza

Elektroforéza pri osteochondróze

Klasické etiologické príčiny osteochondrózy

 • Toto je geneticky určená entita;
 • Porušenie metabolických procesov v tele, predĺžené infekcie a syndróm intoxikácie;
 • Obezita (druhý, tretí stupeň);
 • Výživa, ktorá nie je obohatená o mikroelementy, vitamíny;
 • Poranenie miechy;
 • Dlhodobý pobyt v nesprávnej polohe, napríklad zakrivenie chrbtice pri práci na počítači;
 • Slabý svalový systém, ktorý vedie k nestabilite chrbtice;
 • Ploché nohy;
 • Hypodynamia;
 • Práce týkajúce sa zdvíhacích závaží, rýchlych zmien polohy tela (ostré sklony, zákruty atď.);
 • Neustály stres, nadmerné zaťaženie, podchladenie;
 • Matrace a vankúše nie sú vhodné na spanie.

Klasický obraz osteochondrózy krčnej chrbtice priamo závisí od anatomických rysov tejto oblasti (v krku je veľké množstvo krčných plexov, nervov, krvných ciev, ktoré prenášajú krv a živiny do mozgu, mäkkých tkanív tváre a krku atď.):

 • Cervikalgia je bolesť v krku. Považuje sa za prvý klasický príznak cervikálnej lézie. Trvanie, sila a povaha bolesti priamo závisia od počtu postihnutých nervových koreňov, úrovne poškodenia medzistavcových platničiek. Napríklad pri lézii druhého a tretieho krčka chrbtice sa objaví bolesť a nepohodlie v oblasti brady, jazyka, ušného svalu a pri léziách medzistavcových platničiek pod - 4 - 5 - bolesť je lokalizovaná v krku, ramene, ramennom páse;
 • Pretrvávajúca bolesť hlavy, rozliata v kombinácii so závratmi, nevoľnosťou a zvracaním;
 • Poruchy spánku spôsobené kŕčmi svalov a bolesťou v postihnutej oblasti, krčnej chrbtice;
 • Povaha bolesti pri cervikálnej osteochondróze je stála, silná, zriedka paroxyzmálna bolesť. Môže sa znižovať v pokoji a zosilňuje sa aktívnymi pohybmi - sklon alebo rotácia hlavy;
 • Srdcový syndróm je zriedkavým klinickým symptómom, keď je postihnutá krčná oblasť - je to bolesť za hrudnou kosťou, v srdci, ľavá lopatka, pásik. Bolesť sa mení s kašľom, otáčaním a nakláňaním hlavy. Je to kvôli podráždeniu sympatických vlákien inervujúcich srdcový sval.

Diagnóza choroby „osteochondróza, miesto poškodenia - krčka chrbtice“ sa vykonáva pomocou röntgenových štúdií, počítačovej tomografie, nukleárnej magnetickej rezonancie, ultrazvukových dopplerovských štúdií.

Po početných pozorovaniach experti identifikovali niekoľko dôvodov, ktoré sú predpokladmi rozvoja choroby:

 1. porušenie postoja;
 2. sedavý spôsob života;
 3. poranenia chrbta;
 4. odborná činnosť, ktorá si vyžaduje ťažkú ​​fyzickú prácu;
 5. slabé svaly chrbta a krku;
 6. nadváhou;
 7. častý stres a napätie.

výhody

Použitie elektroforézy pri osteochondróze má niekoľko zjavných výhod, pokiaľ ide o orálne, parenterálne a lokálne spôsoby podania liečiva..

Galvanický prúd má liečivý účinok

 • keď sa liek podáva pomocou galvanického prúdu, vytvorí sa určitý druh depotu, z ktorého sa liek postupne a rovnomerne rozpúšťa;
 • zaviesť minimálnu účinnú dávku liečiva v aktívnejšej ionizovanej forme, ktorá nevyžaduje pri prehltnutí ďalší metabolizmus;
 • pri elektroforéze dochádza k lokálnemu účinku bez prenikania liečiva do krvného riečišťa, čím sa predíde možným vedľajším účinkom;
 • účinné látky nepodliehajú primárnemu ničeniu v gastrointestinálnom trakte a pečeni;
 • na pečeňové tkanivo a vylučovací systém nie je toxický účinok;
 • liek vstupuje priamo do zóny rozvoja patologického procesu: tento účinok nie je vždy dosiahnutý ani pri intravenóznych injekciách z dôvodu možného rozvoja edému a zhoršenia krvného obehu;
 • pri elektroforéze liek podlieha ionizácii, čím sa zvyšuje jeho účinnosť;
 • galvanický prúd s nízkou intenzitou má tiež terapeutický účinok pri osteochondróze: stimuluje krvný obeh, znižuje závažnosť zápalu, eliminuje opuchy tkanív a má priaznivý vplyv na ich imunobiologický stav;
 • riziko alergických reakcií je znížené, pretože pri ionoforéze sa liek podáva v čistej forme bez rozpúšťadiel alebo nečistôt;
 • Liečba osteochondrózy elektroforézou je bezbolestná, pohodlná a neinvazívna (pretože pokožka nie je poškodená)..

Ak porovnáme miestne, parenterálne a orálne spôsoby užívania liekov pomocou elektroforézy, posledná z nich prevyšuje zvyšok niekoľkými spôsobmi naraz:

  pri použití lieku počas elektroforézy sa jednotlivé zložky absorbujú rovnomerne do tela pacienta;

Postup má mnoho výhod.

Príslušenstvo k elektroforetickým prístrojom

Výhody elektroforézy liekov

Pod vplyvom elektrického impulzu sa aktivuje metabolizmus a obnovuje sa krvný obeh. A vďaka použitiu liekov má priaznivý vplyv na postihnutú oblasť. Zároveň je možné rozlíšiť niekoľko nesporných výhod:

 1. Dlhodobý účinok liečby je spôsobený pomalým odstraňovaním liečiv cez pokožku.
 2. Látka sa dodáva priamo do postihnutej oblasti..
 3. V dôsledku dlhých a aktívnych účinkov prúdov na organizmus je možné znížiť príjem liekov inými spôsobmi.
 4. Droga ovplyvňuje organizmus bez narušenia pokožky a bez toxického pôsobenia na filtračné orgány.
 5. Výskyt nežiaducich alebo alergických reakcií je výrazne znížený.

Ale ako pri každej metóde, existujú aj niektoré kontraindikácie:

 • horúčka, horúčka, horúčka;
 • zhoršenie zápalových procesov;
 • ak má telo akékoľvek nádory;
 • kožné choroby;
 • problémy s obehovým systémom;
 • individuálna neznášanlivosť na účinky súčasných alebo liekov;
 • astma;
 • poškodenie kože v oblasti aplikácie diód.

Zákrok môžu vykonať tehotné ženy, ale ak neexistujú kontraindikácie. Takáto terapia má priaznivý vplyv na krvný obeh, normalizuje metabolické procesy, znižuje tonus maternice a treba poznamenať, že existujú zariadenia pre domáce použitie. To má niekoľko výhod:

 1. nie je potrebné chodiť na kliniku, čo je obzvlášť ťažké v prípade zhoršeného stavu;
 2. pravidelné kurzy majú priaznivý vplyv na prevenciu chorôb;
 3. Prenosné zariadenia nezaberajú veľa miesta a sú ľahko použiteľné.

V dôsledku elektrického účinku sa aktivuje interakcia buniek, metabolizmus a fyzikálno-chemické procesy..

Tento spôsob podania má na organizmus omnoho lepší účinok ako parenterálne alebo orálne použitie lieku.

Elektroforetické sedenia majú mnoho výhod, ktoré sú nasledujúce:

 1. Liečivé zložky sa z tkanív vylučujú pomalšie;
 2. Liečivo sa dodáva priamo do postihnutej oblasti;
 3. Pomalá penetrácia do krvi a lokalizovaná koncentrácia liečiva poskytujú predĺžený (t. J. Dlhý) terapeutický účinok;
 4. Možnosť významného zníženia dávky lieku, pretože súčasný pomáha zvyšovať terapeutickú aktivitu liekov;
 5. Aktívne komponenty sú dodávané do postihnutej oblasti v už aktivovanej forme, čo urýchľuje ich pôsobenie a zvyšuje účinnosť;
 6. Minimálne riziko nežiaducich reakcií;
 7. Lieky prenikajú do postihnutých tkanív bez narušenia integrity tkanív a dodávajú sa do požadovaných oblastí bezbolestne.

príznaky

Prívod mikroživín do orgánov hlavy sa uskutočňuje krvou a metabolizmus sa tiež zhoršuje z dôvodu narušenia krvného obehu. Z tohto dôvodu sa začínajú objavovať rôzne príznaky, ktoré ovplyvňujú celkovú pohodu človeka:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • narušená koordinácia pohybu;
 • videnie sa výrazne zhoršuje;
 • objaví sa chrápanie, ktoré naznačuje svalové napätie;
 • končatiny sú znecitlivené a chladné.

Pomerne často sa bolestivé pocity môžu prejavovať na ramene alebo paži a pri otáčaní hlavy alebo neobvyklom sklone sa zosilňujú. Bolesť je niekedy taká silná, že začína nauzea a závraty..

Elektroforéza s novokainovým roztokom - terapeutická výučba

Táto metóda sa stala populárnou kvôli jej vysokej účinnosti a miestnemu pôsobeniu, ako aj kvôli minimálnemu počtu vedľajších účinkov, ktoré sa vyskytujú iba v dôsledku individuálnych charakteristík ľudského tela..

Je založená na zavedení potrebného lieku do postihnutej oblasti prostredníctvom impulzov konštantného prúdu. Ióny liekovej látky pôsobením prúdu sa aktívne pohybujú smerom k špecifickej elektróde. Koncentrovaný účinok začína priamo na špecifickej oblasti, keď liek preniká cez potné a mazové žľazy. Trvanie akcie trvá 15 hodín, čo pozitívne ovplyvňuje chrbticu.

Účinnosť tejto metódy je určená množstvom pozitívnych faktorov:

 1. má decongestant efekt;
 2. analgetický účinok;
 3. protizápalový účinok;
 4. vazodilátor;
 5. metabolizmus je stimulovaný.

Okrem toho postupy, ktoré majú priaznivý vplyv na miesta lézie, znižujú terapeutické dávky liekov.

Novokain má lokálne anestetické účinky. Aktívne ovplyvňuje nervové zakončenie a tým bráni prenosu bolesti do mozgu. Spektrum použitia tejto látky je pomerne široké. Má analógy, ako je lidokaín alebo ultrakaín, ale pri vykonávaní elektroforézy je lepšie nepoužiť alternatívu, pretože riziká sú výrazne vyššie ako prípustná dávka..

V závislosti od oblasti aplikácie (golierová zóna, hrudná alebo bedrová chrbtica, Vallee body atď.) Sa na tkanivo aplikuje 2 až 10 ml liečiva. Trvanie jednej procedúry v prvých reláciách je 10 minút, potom sa uskutoční predĺženie procedúry na 15-20 minút. Pri absencii vedľajších účinkov je možné predpísať až 20 procedúr na liečebný cyklus.

Recenzie na elektroforéze s novokainom sú mimoriadne pozitívne. Samotná látka sa v medicíne používa veľmi dlho a preukázala svoju účinnosť..

Praktizujúci neurológ. Vyštudoval Štátnu lekársku univerzitu v Irkutsku. Pôsobí na fakultnej klinike nervových chorôb. Uč sa viac

Asi 10 ml anestetického roztoku sa nanesie na povrch tkaniva a umiestni sa do oblasti krku chrbtice. Trvanie procedúry je 10 minút so zvýšením doby liečby - procedúry môžu trvať dlhšie. Pri absencii vedľajších účinkov je elektroforéza potrebná na vykonanie asi 20 postupov.

Elektroforéza s aminofylínom je tiež indikovaná na osteochondrózu a je to rovnaké anestetikum ako novokain. V prípade porúch mozgu a periférneho obehu sú predpísané bronchospazmus, syndróm bolesti, postupy s euphylínom. Po elektroforéze s aminofylínom je tkanivo chrupavky nasýtené krvou, kyslíkom a inými živinami a zvyšuje sa miestny krvný obeh..

Dlhodobá bolesť s degeneratívnymi ochoreniami v krčných, hrudných alebo bedrových oblastiach už nie je problémom - aminofylín zmierňuje svalové kŕče, a teda aj syndróm bolesti. Na fyzioterapeutické postupy je potrebné 2% roztok liekovej látky. Účinky po úplnom absolvovaní fyzioterapeutickej liečby - zahriatie svalového systému, zmiernenie kŕčov bolesti, zníženie bolesti hlavy, zlepšenie mozgového a periférneho obehu.

Okrem elektroforézy a iných fyzioterapeutických metód liečby by sa mala vykonávať aj podvodná masáž a masáže, ale tieto manipulácie sú uvedené iba v období remisie a neprítomnosti bolesti. Kombinácia elektroforézy a masáže - poskytuje úžasný účinok okamžite po prvom zákroku, bolesti hlavy, kŕče, závraty vymiznú.

Po masáži by mal pacient vykonávať denné liečebné cvičenia, napríklad ľahké zákruty a ohýbanie hlavy rôznymi smermi, ale keď sa objavia prvé bolesti, cvičenie sa zastaví. V prípade, že liečba neprináša úľavu a nedochádza k pozitívnej dynamike liečby, ukazuje sa neustále opotrebovanie golierov..

indikácia

Kontraindikácie, ktoré by sa mali určite zvážiť pred začiatkom postupu, možno považovať za prítomnosť alergie na samotný liek. Takéto reakcie sa často pozorujú, pretože mnohí pacienti netolerujú lokálne anestetiká..

Je zakázané vykonávať elektroforézu za nasledujúcich fyzikálnych podmienok:

 • prítomnosť tehotenstva;
 • priebeh infekčného zápalu;
 • prítomnosť akútneho štádia radiálneho syndrómu.

Spomedzi vedľajších účinkov si pacienti často všimnú výskyt svrbenia, vznik precitlivenosti, pokles krvného tlaku, výskyt popálenín na koži počas alebo po zákroku..

Relácie elektroforéznej terapie majú veľmi široké využitie..

Takáto terapeutická technika je vysoko účinná na liečenie a prevenciu mnohých patologických stavov neurologického, gynekologického, otolaryngologického, chirurgického, nervového systému atď..

Elektroforéza sa najčastejšie používa pri terapii:

 • Ochorenia kĺbov a kostí, ako je osteochondróza, polyartritída a artritída;
 • Srdcovo-cievne ochorenie;
 • hypertenzia;
 • Aterosklerotické vaskulárne lézie;
 • Hypotenzia alebo nízky krvný tlak;
 • Tráviace patológie, ako je hepatitída, kolitída, cholecystitída, vredy a gastritída;
 • Choroby nervového systému, ako je neuralgia, radikulitída, neuritída alebo plexitída;
 • Genitourinary zápal, ako je pyelonefritída, cystitída alebo prostatitída;
 • Migréna;
 • neuróza;
 • Zubné zápaly, ako je stomatitída, periodontitída, gingivitída atď.
 • Poruchy spánku;
 • ORL choroby, ako je sinusitída, angína alebo zápal stredného ucha;
 • Resorpcia posttraumatických, pooperačných alebo keloidných jaziev, adhézií alebo šnúr;
 • mazotok;
 • Očné patológie;
 • Popáleniny;
 • Zápalové choroby ženských genitálií, ako je erózia krčka maternice, kolpitída alebo endometritída, endocervitída atď.
 • Chronická bronchitída a mnoho ďalších. DR.

Použitie elektroforetickej terapie sa odporúča ako súčasť komplexných terapeutických opatrení proti trofickým vredom, hnisavým zápalovým procesom, intenzívnej bolesti a iným patologickým stavom závažnej a dlhotrvajúcej povahy..

Hlavnú liečbu však nepriraďujú k zodpovednosti za postup, pretože fyzioterapia elektroforézou je účinná iba v kombinácii s inými metódami..

Fyzioterapeutická elektroforetická technika sa považuje za všeobecne prístupnú a univerzálnu, hoci nejde o kontraindikácie, ako sú:

 • Horúčka, horúčka, zvýšená teplota;
 • Ťažké zhoršenie zápalu;
 • Akékoľvek nádory;
 • Dermatitída alebo ekzém;
 • Problémy v hematopoetickom systéme, ako napríklad vystavenie silnému krvácaniu;
 • Neznášanlivosť alebo precitlivenosť na súčasný liek alebo liek, ktorý sa má použiť;
 • Porušenie citlivosti kože;
 • Nedostatok myokardu;
 • astma
 • Poškodenie epidermy v mieste domnelého uloženia vankúšikov (odrezky, škrabance, rany).

Elektroforéza s novokainom je indikovaná pre veľké množstvo patológií:

 • Syndróm bolesti s osteochondrózou, radikulopatiou, herníciou diskov.
 • Bolesťový syndróm so zápalovými zmenami v kĺboch.
 • Neuropatická bolesť s účinkami mononeuropatií.
 • Bolesť pri zranení.

Hlavnou kontraindikáciou pri menovaní elektroforézou s novokainom je alergická reakcia na liek. Nanešťastie sú alergie na lokálne anestetiká dosť bežné, čo pri použití tejto techniky zohráva obmedzujúcu úlohu.

Túto metódu fyzioterapie by sa tiež nemalo uchýliť počas tehotenstva, infekčných procesov, akútnych štádií radiálneho syndrómu..

Elektroforéza s novokainom nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Okrem alergických reakcií zahŕňajú svrbenie kože, zníženie krvného tlaku, rozvoj popálenia kože s nesprávnym výpočtom dávky liečiva, čas liečby..

Táto technika spočíva v topickej aplikácii anestetika so stredným analgetickým účinkom. Elektroforéza s novokainom pre osteochondrózu je obzvlášť účinná pri komplexnom použití pri masážnych procedúrach a liečení liekov. Komplexný všeobecný, miestny a manuálny účinok vedie k rýchlemu zmierneniu bolesti a zmierňuje zhoršenie procesu. Pri použití tejto liečebnej metódy je zaznamenaný predĺžený účinok svalových relaxancií..

Elektroforéza s novokainom a inými lokálnymi anestetikami nie je predpísaná v prípade alergickej reakcie na liečivo (vyskytuje sa pomerne často a pri použití tejto techniky je hlavným obmedzovačom).

Liečba ionoforézou nie je indikovaná pre tieto choroby:

 • akútne infekčné patológie;
 • pustulárne lézie kože;
 • ťažká bronchiálna astma;
 • zástava srdca;
 • onkologické choroby;
 • akútne štádiá radiálneho syndrómu.

Napriek veľkému počtu výhod existujú určité kontraindikácie pri použití elektroforézy, ktoré sa musia vziať do úvahy pred začatím liečby. Najprv medzi najbežnejšie kontraindikácie patrí individuálna intolerancia jednotlivých zložiek použitých liekov (najčastejšie sa vyskytujú alergické reakcie na anestetiká). V takýchto prípadoch musíte zvoliť iný liek, ktorý nespôsobuje alergickú reakciu.

Kontraindikácie pre použitie elektroforézy

Elektroforéza sa neodporúča, ak má pacient tieto patológie:

 • radiálny syndróm (patologický stav sprevádzaný poškodením koreňov miechových nervov);
 • vývoj zhubných nádorov (v prípade rakoviny sa neodporúča účinok galvanického prúdu);
 • použitie elektrického zariadenia na udržanie srdcového rytmu (čo znamená kardiostimulátor);

Určite sa porozprávajte so svojím lekárom.

Ignorovanie všetkých vyššie uvedených kontraindikácií môže mať vážne následky. Výsledkom je, že elektroforéza môže nielen pomôcť vyrovnať sa s príznakmi cervikálnej osteochondrózy, ale môže ešte viac poškodiť telo pacienta..

Pomáha elektroforéza v 3. a 4. etape osteochondrózy krku? Fyzioterapia sa môže použiť v ktoromkoľvek štádiu vývoja choroby, ako samostatná terapia alebo ako doplnok k hlavnému liečebnému postupu..

Elektroforéza je predpísaná nielen pre cervikálnu patológiu, ale aj pre ďalšie choroby pohybového ústrojenstva:

 • osteochondróza bedrovej a hrudnej;
 • artritída;
 • burzitída;
 • spondylóza;
 • zranenia a zlomeniny;
 • radiculitis;
 • osteomyelitída;
 • neuralgia a prietrž chrbtice.

Používanie konštantných prúdov s drogami môže znížiť príjem tabliet, čím sa znižuje riziko vedľajších účinkov.

Elektroforéza pri cervikálnej osteochondróze má niekoľko obmedzení. Kontraindikácie pre postup sú:

 • neznášanlivosť voči zložkám drog;
 • nádory akejkoľvek etiológie;
 • choroby srdca;
 • inštalácia kardiostimulátora;
 • horúčka;
 • exacerbácia bronchiálnej astmy;
 • zlá koagulácia krvi;
 • porušenie kože vrátane infekčných lézií na miestach navrhovaného postupu;
 • súčasná neznášanlivosť.

Je možné vykonať zákrok počas tehotenstva?

Počas gravidity, najmä v kritických obdobiach, sa liečba osteochondrózy elektroforézou neodporúča, treba však poznamenať, že neexistujú spoľahlivé údaje o negatívnom účinku elektrického prúdu na vývoj plodu. Zohľadňuje sa tiež pravdepodobnosť, že sa malé dávky liečiva dostanú do krvného riečišťa a jeho následný prienik placentou..

Vykonávanie elektroforetických relácií je pomerne jednoduché. Na ich vykonanie je potrebné pripraviť utierky, ktoré zodpovedajú parametrom elektród. V ideálnom prípade by elektróda mala byť úplne pokrytá vložkou na oboch stranách a voľne prenikať do vložiek. Namočia sa do roztoku liečiva a umiestnia sa na požadovanú oblasť chrbtice.

Potom sa na vrchol umiestni elektróda a monitoruje sa priebeh relácie, ktorý riadi aktuálnu silu a trvanie expozície. Pred sedením by ste sa mali od lekára dozvedieť, na ktorú elektródu sa má liek aplikovať..

U žien v tehotenstve sa elektroforézne relácie vykonávajú iba pri absencii kontraindikácií. V dôsledku takejto terapie sa znižuje tonus maternice, nastáva svalová relaxácia, zlepšuje sa krvný obeh.

Všeobecne sa v gynekologickej oblasti uskutočňujú elektroforézne relácie, aby sa zbavili chronických chorôb zápalového pôvodu, ako je endometritída, cervicitída atď..

Elektroforézne relácie sú vysoko účinné pri liečbe endometriózy a erózie krčka maternice.

Procedúra je zakázaná pre tehotné ženy, ak má pacient jeden z týchto faktorov:

 1. Poruchy zrážania krvi spojené s vysokou pravdepodobnosťou krvácania;
 2. Renálna patológia;
 3. Syndróm zvracania nauzea;
 4. Ťažká gestóza (eklampsia);
 5. Zlý stav nenarodeného dieťaťa.

Elektroforézne prípravky

Pri terapii proti osteochondóze sa používajú roztoky liekov, ktoré sa pripravujú bezprostredne pred použitím. Koncentráciu zriedeného roztoku predpisuje lekár v súlade so závažnosťou patológie.

Pri ochoreniach na osteochondrózu sa najčastejšie používajú roztoky:

Aký liek robí fyzioterapia? Lekári so závažnými zápalovými procesmi často predpisujú elektroforézu hydrokortizónom, syntetickým glukokortikosteroidom. Liek účinne bojuje proti zápalu, má antialergický účinok.

Elektroforézny roztok s Dimexidom pomáha dosiahnuť protizápalové a analgetické účinky. Procedúra je účinná, keď nie je možné uskutočniť terapeutický kurz perorálnymi látkami z dôvodu rôznych gastrointestinálnych patológií.

Pri elektroforéze sa používajú aj iné lieky, ktoré pozitívne ovplyvňujú proces hojenia pri osteochondróze:

 • Roztok s Lidase je vybraný na zlepšenie krvného obehu a priepustnosti tkanív. Liek uľahčuje transport tekutín na medzibunkovej úrovni, zlepšuje pohyblivosť chrbtice.
 • Terapia Karipazimom podporuje regeneráciu tkanív a zvyšuje elasticitu disku.
 • Fyzioterapia s Mumiye má protizápalové, dekongesívne a regeneračné účinky. Podporuje opravy tkanív a znižuje bolesť.

Na zlepšenie výhod elektroforézy sú predpísané. Komplexné akcie vám umožňujú cítiť výraznú úľavu a zlepšiť pohodu po 2-3 procedúrach..

Takáto technika je veľmi účinná pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice. Elektroforéza s novokainom je predpísaná pre tieto typy chorôb:

Podstatou postupu je odstránenie bolesti, zníženie počtu svalových kŕčov, stimulácia krvného obehu v cievach zodpovedných za zásobovanie tohto oddelenia..

Elektroforéza s novokainom alebo lidokaínom je predpísaná, ak má osoba tieto indikácie:

 • je potrebné zastaviť syndróm bolesti;
 • je potrebné eliminovať bolesť pri ťažkom zápale kĺbov;
 • pozorujú sa neuropatické bolesti, ktoré sú výsledkom mononeuropatií;
 • pri poranení sa vyskytuje bolesť rôznej intenzity.

Pri osteochondróze sa na elektroforézu najčastejšie predpisujú tieto lieky:

  Často predpísaná elektroforéza s novokainom

Novocaine. Postup s použitím novokainu je jednou z najpopulárnejších metód na zmiernenie bolesti spôsobenej kompresiou nervových koreňov v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien v medzistavcových platničkách a stavcoch. Účinnosť elektroforézy s novokainom sa významne zvyšuje pri súčasnom použití liekovej terapie a masáže. Súčasná lokálna, všeobecná a manuálna expozícia prispieva k rýchlemu odstráneniu bolesti. Pri tomto spôsobe liečby je zaznamenaný dlhší účinok použitia svalových relaxancií.

 • Eufillin. Droga sa tiež týka anestetík. Pri elektroforéze sa používa pri výskyte príznakov cévnej mozgovej príhody, bolesti. Výsledkom postupu je zrýchlenie lokálneho krvného obehu, tkanivo chrupavky je nasýtené krvou, kyslík, zlepšuje sa ich výživa..
 • Roztok síranu horečnatého (síran horečnatý) alebo močoviny. Procedúra má antispasmodický, upokojujúci, antikonvulzívny účinok, reguluje spánok. Použitie močoviny eliminuje opuchy, bráni jej ďalšiemu prejavu (v dôsledku diuretického účinku), zlepšuje trofizmus a prenos nervových impulzov.
 • Lidase Liečivo obsahuje hyaluronidázu, čo je špeciálny enzým, ktorý pomáha zvyšovať priepustnosť tkanív a uľahčuje pohyb tekutiny v intersticiálnom priestore. Výsledkom je, že pohyblivosť kĺbov sa výrazne zvyšuje. Elektroforéza pomocou tohto nástroja je indikovaná na vysoký stupeň degeneratívnych zmien chrbtice spôsobených osteochondrózou..
 • Apiphor obsahuje včelí jed. Je to protizápalové liečivo, má lokálne dráždivý a analgetický účinok, zvyšuje imunitnú obranu. Na elektroforézu sa tablety rozpustia v destilovanej vode. Možné vedľajšie účinky: horúčka, sčervenanie, opuch, svrbenie, bolesť (príznaky môžu pretrvávať až 3 dni).
 • Múmia. Pri osteochondróze má elektroforéza s použitím tohto prírodného liečiva výrazný protizápalový, regeneratívny a prekrvujúci účinok. Procedúra pomáha eliminovať bolesť, stimuluje regeneráciu poškodených tkanív, vracia ich do normálnej funkcie. Pri vývoji metódy elektroforézy s múmiami sa brala do úvahy zložitosť zloženia látky - obsah stopových prvkov v nej s negatívnymi a pozitívnymi nábojmi. Na neutralizáciu účinku sa látka súčasne zavádza z oboch pólov. Pretože väčšina prvkov má kladný náboj, múmia sa zavádza cez anódu do miesta maximálneho poškodenia a cez katódu do menej postihnutej oblasti..
 • Karipain - jeden z liekov na elektroforézu

  Caripain je relatívne nové liečivo na liečenie osteochondrózy. Toto je priamo pôsobiaci proteolytický enzým. Má rastlinný pôvod (Caripain sa získava z papájového latexu), vyvážené zloženie. V dôsledku elektroforézy sa regeneračný účinok dosiahne pri poškodených medzistavcových platničkách..

 • Gumizol. Základom lieku je morské terapeutické bahno. Produkt má protizápalový účinok, stimuluje regeneráciu poškodených tkanív, zvyšuje nešpecifickú odolnosť organizmu..
 • Účinnosť cvičebnej terapie

  Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť vzniku choroby, je pravidelné cvičenie. Existuje mnoho rôznych označení, ktoré sa zameriavajú na zmiernenie bolesti, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie pohyblivosti stavcov, krčka i bedra.

  Cvičenia na krku sú pomerne jednoduché a nezaberajú veľa času. Môžu sa vykonávať dokonca aj na pracovisku..

  1. Položte dlaň na čelo a stlačte. Pritiahnite svaly na krku, odolajte tlaku.
  2. Podobne stlačte zadnú časť hlavy..
  3. Najprv stlačte jeden chrám. Prekonanie odporu rúk, utiahnutie svalov. Po 10 krát prepnite strany.

  Pred liečením chorôb sa vždy poraďte s lekárom. Pomôže to zohľadniť individuálnu toleranciu, potvrdiť diagnózu, overiť správnosť liečby a vylúčiť negatívne liekové interakcie. Ak používate recepty bez konzultácie s lekárom, je to úplne na vlastné riziko a riziko. Všetky informácie na stránke sú prezentované na vzdelávacie účely a nejedná sa o lekársku pomoc. Celá zodpovednosť za aplikáciu spočíva na vás..

  Typy zariadení doma

  Elektroforetické sedenia sa môžu vykonávať samostatne. Na tento účel bolo vytvorených veľa zariadení na použitie v každodennom živote:

  Na fotografii je zobrazený elektroforetický prístroj - Elfor, ktorý je možné používať doma.

  Odporúča sa kúpiť takéto zariadenie v renomovaných obchodoch špecializujúcich sa na predaj lekárskeho vybavenia, potom riziká spojené so získaním chybného alebo nekvalitného zariadenia budú minimálne..

  Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa získať podrobnú konzultáciu s uvedením dávky a roztokov použitých u lekára a na prvé sedenie pozvať zdravotníckeho pracovníka do domu.

  Náklady na zariadenia na elektroforetické relácie závisia od modelu zariadenia. Najdostupnejšie sú dnes:

  Na toto stretnutie budete potrebovať medicínske riešenia:

  • Lidase® 208-327₽;
  • Novokain -16-65₽;
  • Eufillin-28-65₽;
  • Magnézia 25-51₽;
  • Karipain® 217-1487₽;
  • Múmia 63-79₽;
  • Fyziologický roztok na zriedenie: 34-46₽.

  Ak sa má na klinike vykonať elektroforézna relácia, jej cena bude závisieť od stavu lekárskeho zariadenia, použitého prístroja, oblasti vystavenia a lieku a bude približne 190 - 1980 ₽.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ženy vo veku od 30 do 50 rokov môžu pociťovať ochorenie, ako sú maternicové myómy. Patológia je nádorom podobný nádor, ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od 1 mm do 25 cm.
  Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
  Hernia disku je pravdepodobne jedným z najbežnejších problémov spojených s chrbticou. Takmer každý, kto má veľkú fyzickú námahu, vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času za volantom alebo pri počítači, môže ho získať.