loader

Hlavná

Liečba

Ako a prečo blokujú prietrž chrbtice

Blokáde s kýlou chrbtice sa nedá vyhnúť ľuďom, u ktorých sa už bolesti chrbta stali samozrejmosťou. Blokáda kýlou chrbtice je účinná a účinná metóda na zmiernenie bolesti. Medzistavcová kýla narušuje mobilitu, zápal tkaniva, dochádza k poškodeniu nervov., Vyskytuje sa silná bolesť. Je zablokovanie miechy nebezpečné prietrzi? Nie nebezpečnejšie ako samotná choroba. Procedúru vykonáva kvalifikovaný a skúsený špecialista v prípade potreby nervovej anestézie. Zdroj patológie je diagnostikovaný.

Toto je veľmi naliehavý problém pre ľudí so sedavým životným štýlom. Pre tých, ktorí trávia veľa času za volantom, pri počítači alebo sú zapojení do ťažkej fyzickej práce, športu. Ľudia trpia, ale vyhľadávajú lekársku pomoc najčastejšie príliš neskoro. Mnohí veria, že bolesť sama od seba zmizne. Všetko je oveľa zložitejšie a vážnejšie..

Príčiny a následky prietrže

Medzistavcové platničky - druh tlmičov umiestnených medzi stavcami, dodávajúc pružnosť a flexibilitu chrbtice. Disk pozostáva z pevného obalu - to je vláknitý kruh, jadro - vláknité jadro. Stáva sa, že neopatrný pohyb môže poškodiť vláknitý prsteň. Cez poškodené miesta tečie tekutina z jadra a nervy sú stlačené. Disk je komprimovaný a posunutý nabok, objaví sa prietrž.

Medzistavcová prietrž - poranenia miechy. Diagnostikuje sa vo veku tridsať až päťdesiatpäť rokov. Lekári zapojení do tohto ochorenia sú neurológovia. Podľa štatistík je prietrž tvorená stovkou ľudí z dvadsiatich piatich tisíc. Prevláda nechirurgická liečba prietrže.

Úrazy v domácnosti, pracovné úrazy, školenia s ťažkými váhami v telocvični. Príznaky prietrže sa nemusia objaviť okamžite, ale po chvíli. Až po vyšetrení a diagnostike lekár predpíše blokádu vertebrálnej kýly. Slabé stránky medzistavcových platničiek: nedostatok krvných ciev, prísun užitočných látok nastáva difúziou tekutiny z stavcov a okolitých tkanív. Počas pohybu chrbtice je výživa aktívnejšia.

Pohyby, ohyby, sklony s maximálnou amplitúdou môžu viesť k zničeniu správnej štruktúry chrbtice. Miecha stráca mobilitu, medzistavcové platničky sú slabo zásobené živinami, sú menej odolné, neelastické, strácajú vodu, chrbtica začína vysychať. Postupne dochádza k prasknutiu vláknitých krúžkov, v dôsledku čoho sa vytvára medzistavcová prietrž. V tomto prípade je hlavnou príčinou patológie metabolická porucha vo vnútri medzistavcových platničiek. Jednou z pravdepodobných príčin je tiež osteochondróza - dystrofická zmena chrupavky.

Pri osteochondróze sa namiesto poškodeného tkaniva vytvára rast fyziologického roztoku, ktorý, napodiv, vykonáva ochrannú funkciu. Rastie, aby chránil poškodený disk pred prenikaním patogénnych baktérií. Ak sa takýto problém nevyrieši, rast fyziologického roztoku sa v priebehu času zničí a znovu rastie, čím sa zvyšuje. Medzistavcové platničky sú vystavené tlaku zo všetkých strán a výsledkom je posun kýly.

Technika blokovania

Ako dochádza k zablokovaniu prietrže chrbtice: pacient je na gauči v polohe, ktorá nespôsobuje intenzívnu bolesť. Lekár určí miesto vpichu pomocou monitora. Na rôznych miestach svalovej vrstvy sa podáva niekoľko injekcií. Miesto silnej bolesti je prepichnuté anestetikami, spazmus prechádza. Pozitívny účinok blokády môže trvať až mesiac. Sú chvíle, keď bolesť nezmizne, ale ustupuje. V takom prípade sa postup opakuje niekoľkokrát..

Vyšetrenie pacienta. Ďalej sa lieky zavádzajú do najbolestivejších oddelení. Pomôže to zmierniť kŕče, odstrániť akútnu bolesť a zvýšiť pohyblivosť. Miesto vpichu je ošetrené antiseptikom. Anestézia sa vykonáva na oboch stranách stavcov. Injekčný roztok novokainu a hydrokortizónu. Blokovanie krčnej chrbtice druhého až siedmeho stavca sa vykonáva postranným prístupom.

Úlohou anestéziológa je urobiť sériu injekcií každý jeden a pol centimetra pozdĺž chrbtice, pričom ihlu sa zavedie do hĺbky dva až tri centimetre. V tomto okamihu sa pacient pokúša byť trpezlivý, pomáha lekárovi a otáča hlavou v smere opačnom k ​​injekcii.

Aby bolo možné úspešne zablokovať medzistavcovú prietrž v bedrovej chrbtici, pacient je upevnený na gauči chrbtom hore. Anesteziológ skúma bolesti chrbta ľahkými pohybmi, aby určil, v ktorej oblasti je bolesť najintenzívnejšia. Po nájdení optimálneho miesta pre injekciu lieči pokožku antiseptikum, anestetizuje miesto vpichu. Potom, krokom späť štyri centimetre od spinálnych základov stavcov, jemne vložte ihlu do priečneho procesu. Najskôr sa ihla zasunie úplne, po čiastočnom odstránení, nasmerovaním dvoch centimetrov smerom k procesu.

Na vykonanie blokády vyberie špecialista šesť bodov na oboch stranách chrbtice. Kde presne záleží na stupni bolesti pacienta. Aby sa predišlo nesprávnym rozhodnutiam, celý proces je riadený pomocou röntgenového zariadenia. Ak bola blokáda vykonaná správne, pacient bude čoskoro pociťovať silný analgetický účinok. Svalové kŕče sa odstránia, opuchy zmiznú, zápal ustúpi.

Terapeutický účinok bude trvať tak dlho, ako účinok anestetických účinkov - približne tri týždne. Blokovanie medzistavcovej prietrže sa môže uskutočniť niekoľkokrát. Priebeh liečby obsahuje až štyri blokády.

Aké typy blokády sa používajú

Blokáda vertebrálnej hernie sa líši v závislosti od miesta podania injekcie a od liekov, ktoré sú v nej obsiahnuté. Pre každý prípad sa ďalšie akcie prideľujú jednotlivo, pričom sa berie do úvahy stupeň rozvoja prietrže. Hlavné je zmierniť bolesť, aby bolo možné pokojne viesť terapiu:

 • Pri transforaminálnej injekcii sa injekcia podáva v mieste, kde nervový koniec vychádza z chrbtice;
 • Pri intralamínovej injekcii sa injekcie podávajú presne medzi stavcami;
 • Pri epidurálnej blokáde anestetik aplikuje injekciu do medzistavcovej oblasti. Zároveň riadi kontrastnú látku, aby sledoval miesto prieniku ihly a cestu distribúcie liečiva. Epidurálna blokáda má dočasný, ale veľmi silný účinok..

Aké lieky sa používajú

 • Anestetika - na zmiernenie bolesti;
 • Protizápalové lieky - na boj proti infekciám;
 • Zmes liekov s analgetickými a protizápalovými účinkami.

Keď sa uskutoční blokáda prietrže chrbtice, liek ovplyvňuje tkanivá, nervové zakončenie v mieste lokalizácie prietrže.

Novokainický blok v prípade miechy

Bežná metóda blokovania, vyznačujúca sa rýchlym analgetickým účinkom novokainu a sprievodných liekov. V mieste kýly je koncentrácia liečiv maximálna. Lekár predpisuje liečbu blokádou, keď už je vytvorená prietrž, s vyčnievaním medzistavcových platničiek, sekvestráciou a rôznymi patológiami..

Lokálne anestetiká rýchlo zmierňujú bolesť. Blokáda je bolestivá. Po vymiznutí bolestivých kŕčov postup pokračuje a lekár presnejšie podáva injekcie.

Aplikované anestetiká

 • Lidokaín - platné dve hodiny;
 • Novokain - trvanie analgézie je kratšie, ale bolesť je rýchlejšia;
 • Merkaín je najdlhšia doba pôsobenia. Možné problémy so srdcovou aktivitou, používané zriedka.

Kontraindikácie blokády prokaínu

 • Infekčné choroby so zápalovými procesmi;
 • Horúčka;
 • Allergy;
 • Rôzne ochorenia nervového systému;
 • Rôzne nedostatky;
 • Neodporúča sa tehotným ženám;
 • Je zakázaný pre srdcové problémy;
 • epilepsie;
 • Kontraindikované pri zníženom tlaku;
 • Je zakázaný pre rôzne syndrómy.

Indikácie blokády

 • Spondylartróza chrbtice je forma osteoartrózy, ktorá sa vyznačuje poškodením kĺbov chrbtice. Zmeny pochádzajú z chrupavky kĺbov, sú tenšie a menej elastické, dotýkajú sa vrecka kĺbov, najbližšie oblasti kosti, vyrastajú kosti;
 • Myositis je proces zápalu svalov. Existujú myozitídy svalov, krku, chrbta, pliec. Ochorenie môže mať vplyv na pokožku, potom je to dermatomyozitída. Existujú myozitídy a polymyozitídy. Závisí to od počtu postihnutých svalov;
 • Radikulitída - zápal miechy;
 • Neuralgia - lokálne bolesti rôznych nervov;
 • Kýla - vyčnievanie časti do rôznych dutín.
 • Osteochondróza - poškodenie rôznych tkanív chrbtice. Disky medzi stavcami sú rozdrvené;
 • Výčnelok - extrudovanie disku bez porušenia vláknitého prstenca, až do siedmich milimetrov.

Blokáda s artrózou

 • Hydrokortizón acetát. Liečba miernych príznakov choroby;
 • Diprophos. Rýchlo začne konať a odstraňuje bolesť na dlhú dobu. Droga začína fungovať za dve tri hodiny, dosť štyri týždne. Zákrok je bezbolestný, takže postupuje bez anestetík. Má protizápalové účinky. Dávku určuje ošetrujúci lekár.
 • Kenalog. Účinný dvadsaťštyri hodín po injekcii. Účinok štyroch týždňov.

Je zablokovanie miechy s kýlami nebezpečné? V ideálnom prípade lieky predpisuje iba ošetrujúci lekár. Nikdy si nevstrekujte. Individuálne zaobchádzanie je predpísané až po úplnom vyšetrení. Na internete nájdete recenzie na konkrétnu kliniku a lekára.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Epidurálna blokáda

Epidurálny blok je účinný a efektívny spôsob zmiernenia silnej bolesti, ktorá sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach chrbtice. Jedna z odrôd miestnej anestézie.

Hlavným cieľom epidurálnej blokády chrbtice je zmiernenie bolesti a odstránenie citlivosti v postihnutej oblasti. Po zákroku odborníci u pacienta pozorujú aj miernu relaxáciu svalov a odstránenie nadmerného napätia v nich. Mechanizmus tejto manipulácie je založený na rýchlom preniknutí liekov do subarachnoidálneho priestoru pomocou durálnych spojok, čo prispieva k tvorbe blokády a blokovaniu impulzov do miechy pozdĺž radiálnych nervov. Zavádzanie liekov sa uskutočňuje v epidurálnej zóne pomocou katétra.

Ak je v injekčnej striekačke počas epidurálnej blokády spozorovaná krv, smer ihly by sa mal zmeniť. Ďalšia kontrola nad polohou ihly sa uskutočňuje odsatím striekačky. V neprítomnosti krvi po preniknutí môže postup pokračovať. Lieky sa podávajú pomaly, ich objem by nemal prekročiť 60 ml (prípustná minimálna norma je 30 ml).

Zloženie látky na epidurálnu blokádu zahŕňa:

 • opiáty (buprenorfín, fentanyl, promedol, morfín);
 • anestetiká (lidokaín, ropivakaín, bupivakaín);
 • Vitamíny B;
 • kortizón alebo hydrokortizón;
 • ketamín alebo klonidín (klonidín).

Indikácie epidurálnej blokády miechy

Najčastejšie používaný epidurálny blok je prietrž a ťažkú ​​prácu, keď je počas operácie potrebná radikálna anestézia. Ďalšie indikácie sú nasledujúce:

 • reaktívna a aseptická epiduritída;
 • lumbosakrálna radikulitída;
 • rádikulopatie vzniknuté v dôsledku prítomnosti výčnelkov a medzistavcových prietrží;
 • nádorové procesy;
 • poranenia miechy;
 • prítomnosť laterálnej stenózy v miechovom kanáli.

Technika epidurálnej blokády

Určitá príprava pred epidurálnou blokádou sa nevyžaduje. Môže sa aplikovať na všetky stavce (krčné, hrudné, bedrové, sakrálne).

Samotný postup sa vykonáva jedným z týchto spôsobov:

 1. Intralaminar. Pri zavedení liečiva sa injekčná ihla posúva pozdĺž stredovej čiary medzi procesmi chrbtice;
 2. Transforaminální. Podľa tohto spôsobu injikované liečivá pochádzajú z medzistavcových foramen k výstupu z miechového nervu.

Epidurálny blok chrbtice začína tým, že pacient leží na boku a pevne ho tlačí na brucho. Dolné končatiny musia byť ohnuté v kolennom kĺbe a horné končatiny musia byť pritlačené k hlave. Je tiež potrebné dosiahnuť úplnú izoláciu v konečníku. Na tieto účely sa odoberajú tampóny a sterilné uteráky, ktoré sú pripevnené k pokožke pomocou cholínu.

Keď osoba zaujme požadovanú polohu, oblasť, do ktorej sa má vstreknúť, sa dôkladne dezinfikuje alkoholovým roztokom jódu. Potom môžete začať s anestéziou. Pri epidurálnej blokáde sa používa ihla s krátkym rezom a dĺžkou asi 5 cm. Počas podávania liekov sa môže objaviť pocit prasknutia, nepovažuje sa to za abnormálne.

Po ukončení epidurálnej blokády by mal pacient ležať nehybne 40 minút. Všetky etapy sa konajú pod prísnym dohľadom odborníkov. Nevylučuje sa vývoj celkovej slabosti a necitlivosti končatín. Účinok príde takmer okamžite a vydrží až 3 - 4 hodiny. Ak na konci zákroku nie sú žiadne komplikácie, môže sa pacient nechať uštipnúť, aby znovu získal silu. Prvý deň po manipulácii je prísne zakázané viesť vozidlo.

Kontraindikácie epidurálneho bloku

Táto manipulácia sa nevykonáva:

 • tehotenstvo
 • zlyhanie obličiek, pečene alebo srdca;
 • poškodenie tkanivového poťahu pri akejkoľvek infekcii;
 • generalizované zápalové procesy;
 • horúčka;
 • hemoragický syndróm;
 • choroby nervového systému;
 • individuálna neznášanlivosť na injekčné lieky.

Komplikácie po epidurálnej blokáde miechy

Negatívne účinky sú mimoriadne zriedkavé. Možné komplikácie zahŕňajú:

 • bolesti hlavy;
 • tvorba hematómov;
 • kŕče
 • paralýza;
 • opuch.

Zvážte dôvody, prečo vznikajú. V niektorých prípadoch nie je možné vyhnúť sa prepichnutiu tvrdej membrány miechy s následným vydychovaním mozgovomiechového moku. To všetko vedie k poklesu intrakraniálneho tlaku sprevádzaného bolesťou hlavy. Keď je anestetikum zavedené do subarachnoidálneho priestoru, je dýchanie komplikované.

Poškodenie miechy alebo jej koreňa je mimoriadne nebezpečné, pretože sa často vytvára neurologický deficit progresívneho typu. Trauma veľkých ciev môže viesť ku krvácaniu, infekcii a modrinám.

Dôležitú úlohu hrá aj trvanie postupu. Pri dlhšom vedení dochádza k predĺženiu močového mechúra a problémom s močením. Stáva sa to kvôli zablokovaniu sakrálnych nervov lokálnou anestéziou..

Blokáda chrbtice prietrži: ako sa to robí, aké lieky sa používajú, je nebezpečné?

Blokovaná prietrž je účinný spôsob úľavy od bolesti..

Keď sú analgetiká držané, ide priamo k zdroju bolesti a neutralizujú ju..

Mnohí sa boja vykonať tento postup, pretože lekár injekčne podáva liek do chrbtice takmer dotykom.

Tomuto zaobchádzaniu by mal dôverovať iba skúsený odborník.

Pomôže to predchádzať vzniku komplikácií..

Čo je to spinálna blokáda?

Terapeutická blokáda je nevyhnutná na minimalizáciu bolesti pri ochoreniach pohybového aparátu, nervového systému. Blokáda vám umožňuje dočasne odstrániť jednu zo zložiek reťazca vývoja bolesti. Na tento účel sa liečivá látka podáva priamo do bodu bolesti..

Použité lieky môžu rýchlo zmierniť zápal, opuchy a zmierniť bolesť. Pred zákrokom je však potrebné objasniť diagnózu. Na tieto účely sa predpisuje počítač alebo magnetická rezonancia. Vyšetrenia poskytujú príležitosť objasniť veľkosť prietrže a jej umiestnenie.

Na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti sa používajú anestetiká, glukokortikoidy a vitamín B12. Kombinácia týchto liekov môže zvýšiť vaskulárny lúmen, znížiť vedenie bolesti a obnoviť myelínový obal nervových kmeňov..

Typy blokády miechy

Špecialisti rozlišujú niekoľko typov blokád v závislosti od miesta podania drog a použitých drog. Aký typ postupu pacient vyžaduje, by mal určiť iba kvalifikovaný lekár..

Epidurálne blokády vykonávajú anestéziológovia alebo neurochirurgovia. Injekcie sa podávajú do medzistavcových oblastí súčasne s podávaním kontrastného média. Pomocou fluoroskopu lekár sleduje, ako sa liek šíri po chrbtici..

V závislosti od metódy postupu sa rozlišujú 2 typy blokády:

Pri intralaminárnej blokáde sa vstrekuje pozdĺž stredovej línie, ktorá prebieha medzi procesmi stavcov. Udržanie takejto blokády poskytuje vynikajúce výsledky. Liečivá sa podávajú blízko procesu zapáleného nervu. V dôsledku toho je stres minimalizovaný a opuch je znížený v dôsledku prechodu bolesti.

Počas transforaminálnej blokády sa lieky vstrekujú do oblasti, kde korene miechového nervu opúšťajú medzistavcové foramen. Lekár musí dostať ihlu priamo do diery, čo si vyžaduje značné skúsenosti a maximálnu presnosť. Takéto typy blokád sa vyrábajú relatívne zriedka..

Okrem epidurálu môže lekár urobiť aj paravertebrálnu blokádu. Injekcia sa neuskutočňuje do chrbtice, ale do svalov, ktoré ju obklopujú. Trvanie takejto anestézie je však kratšie v porovnaní s epidurálnymi blokádami..

Najčastejšie s medzistavcovými kýlami blokujú novokain. Tento liek je koncentrovaný v postihnutej oblasti a má takmer okamžitý analgetický účinok..

Blokáda chrbtice s herniou

Pri narušení integrity medzistavcových platničiek sa objavuje silná bolesť. Ak chcete zistiť ich príčiny, vykonajte magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Ak sa zistí, že bolesť je spôsobená prietržou chrbtice, lekár môže navrhnúť blokádu.

V závislosti od typu zvoleného postupu sa lieky môžu injikovať do mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu medzi spinálnymi procesmi alebo priamo do medzistavcových priestorov. To vám umožní dosiahnuť maximálnu koncentráciu liekov v oblasti aktívneho zápalu..

Lekár môže podať niekoľko injekcií, aby sa dosiahla maximálna úľava od bolesti. Účinok postupu trvá 3 až 4 týždne. Toto obdobie sa používa na fyzioterapiu, záťažovú terapiu a použitie iných metód zameraných na normalizáciu stavu prietrže.

Ak je to potrebné, blokáda sa opakuje. Takáto anestézia sa môže uskutočňovať opakovane. Na blokádu je možné použiť novokain, lidokaín alebo merkaín.

Merkaínové injekcie sa zriedka uskutočňujú kvôli vysokému riziku komplikácií kardiovaskulárneho systému. Najčastejšie blokády novokainu.

Indikácie pre použitie

Blokáda chrbtice prietržami je predpísaná na zmiernenie bolesti, zníženie zápalového procesu a zmiernenie opuchov.

Lekár môže odporučiť blokádu týchto chorôb:

 • výstupok medzistavcových platničiek - pretláčanie disku, pri ktorom nedochádza k pretrhnutiu vláknitého prstenca;
 • osteochondróza - poškodenie tkanív chrbtice, ktoré je sprevádzané poškodením medzistavcových platničiek, výskyt vyrastania kostí;
 • sciatica, s ochorením, zápalový proces ovplyvňuje zakončenie miechy;
 • myozitída - zápal svalov;
 • spondylartróza - poškodenie medzistavcových kĺbov, tenšie, menej elastické.

Všetky tieto choroby sú sprevádzané výskytom silnej bolesti..

Video: "Epidurálny blok s kýlou chrbtice"

kontraindikácie

Pomocou blokád môže byť stav pacienta významne zmiernený, ale nie všetci pacienti môžu byť liečení.

Kontraindikácie zahŕňajú:

 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • horúčka
 • infekčné poškodenie tkanív, ktoré obklopujú zapálenú oblasť;
 • niektoré choroby nervového systému;
 • generalizované zápalové procesy;
 • pravdepodobnosť zhoršenia iných chorôb po blokáde;
 • hemoragický syndróm;
 • epilepsie
 • myasthenia gravis;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • patologické abnormality vo vývoji kostných štruktúr;
 • tehotenstvo.

V každom prípade sa otázka možnosti blokády rozhodne individuálne u ošetrujúceho lekára, a to aj pri zjavnej absencii kontraindikácií. Nesmieme zabúdať, že u niektorých pacientov sa vyvinú alergické reakcie na lieky. S neznášanlivosťou na niektoré lieky sa nemôžu používať..

Technika blokovania

Počas blokády lekár pomocou liekov dočasne deaktivuje faktory, ktoré vyvolávajú výskyt bolesti. Tento postup musí vykonať vysoko kvalifikovaný odborník.

Na vykonanie blokády je pacient položený alebo sediaci na gauči. Poloha, v ktorej by sa mal pacient nachádzať, určí lekár v závislosti od oblasti, do ktorej sa má podať injekcia, a od typu blokády..

Výber liekov a množstvo podávania liečiva pri prietrži je založené na závažnosti príznakov. Ak v ležiacej polohe nie je nepohodlie a bolesť sa objaví iba pri zmene polohy tela, neblokujú. Ak sa pacient sťažuje, že ho bolesť sníma v polohe na chrbte alebo takmer po celú dobu, odporúča sa blokáda novokainu.

S kýlou v krčnej chrbtici

Ak sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, často sa vykonáva paravertebrálna blokáda predného svalu.

Pacient sedí na gauči a požiada ho, aby naklonil hlavu v smere, kde nie je žiadna bolesť. To vám umožní čo najviac uvoľniť svaly na krku..

Palpáciou lekár určí, kde je umiestnený okraj scalenového svalu, a vloží ihlu kolmo na ňu. Hĺbka injekcie je 0,5 cm od povrchu kože. Presná dávka lieku sa počíta v závislosti od hmotnosti pacienta, ale v priemere je potrebné zaviesť 2 ml novokainu (vezme sa 2% roztok). Ako anestetikum možno okrem novokainu, bupivakaínu, ropivakaínu použiť.

Je tiež možné zaviesť nesteroidné protizápalové lieky. Použite Dicloberl, Diclofenac, Meloxicam. Ak je to potrebné, predpisuje sa kombinácia s hormonálnymi liekmi, dexametazónom alebo hydrokortizónom.

S kýlou v hrudi

Na anestéziu pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná hernia hrudnej chrbtice, sa vykonáva predovšetkým paravertebrálny blok. Lekár položí pacienta na brucho, sonduje chrbticu, aby našiel zapálenú oblasť.

Pri injekcii by ste mali ustúpiť o 1 až 2 cm späť od procesov a vstreknúť 10 až 15 ml novokainu vedľa každého z procesov stavcov na oboch stranách. Na zákrok zoberte 0,5% novokainu.

S herniou v bedrovej oblasti

Ak sa v dôsledku vyšetrenia zistí, že prietrž je v bedrovej chrbtici, je možná paravertebrálna alebo kĺbová blokáda.

Pri paravertebrálnom postupe sa používa novokain alebo lidokaín. Predbežná diagnostika pomocou MRI alebo CT skenovania sa nevyžaduje. Lekár sa počas injekcie sústreďuje na pocity pacienta a liek podáva na miesto, kde je bolesť koncentrovaná.

Ak sa vykoná úplná diagnóza, stanoví sa medziobratlová hernia a presné umiestnenie, potom sa vykoná epidurálny blok. Na jeho vykonanie je pacient položený na bok a požiadaný, aby si dotiahol kolená k hrudníku.

Proces epidurálnej blokády trvá asi hodinu. Lekár najskôr anestetizuje pokožku a potom vloží špeciálnu ihlu kolmú na chrbticu. V sakrálnom kanáli sa urobí punkcia a do epidurálneho priestoru sa vstrekne asi 100 ml 0,5% novokainu..

Pri blokádach sa používa aj Diprosan. Odporúča sa, ak sa začali degeneratívne systémové choroby stavcov alebo spojivového tkaniva. Použitím kombinácie novokainu a Diprosanu je možné zmierniť opuch a zmierniť zápal nervových koreňov. Vďaka tomu bolesť zmizne.

Video: „Technika vykonávania blokády miechy?“

Približné náklady na blokádu v Rusku a na Ukrajine

Pri medziobratlových herniách môže byť pacient anestetizovaný zablokovaním chrbtice. Za paravertebrálnu blokádu bude musieť zaplatiť 1 až 3 000 rubľov. v závislosti od umiestnenia prietrže a liekov používaných na zmiernenie bolesti.

Epidurálna blokáda je oveľa drahšia. Na väčšine kliník budete musieť za implementáciu zaplatiť 9 - 10 tisíc rubľov.

Na Ukrajine sa v prípade paravertebrálnej blokády vyžaduje priemerne 280 UAH. Vzhľadom na náklady na lieky, cena dosiahne 530 UAH.

Cena epidurálnej blokády je asi 720 UAH. V závislosti od použitých liekov a spôsobu podania sa môžu náklady zvýšiť na 1600 UAH.

Recenzie výkonnosti

Lekári a pacienti potvrdzujú, že počas blokády sa účinok prejavuje veľmi rýchlo. Pacienti okamžite zabudnú na bolesť. V niektorých prípadoch je však úplné zmiernenie bolesti ťažké. Vyžaduje sa niekoľko postupov. Recenzie tiež potvrdzujú, že komplikácie po tejto manipulácii sú mimoriadne zriedkavé.

Blokády sú však dočasným postupom. Bolesť sa zvyčajne vracia 3 až 4 týždne po paravertebrálnej blokáde alebo niekoľko mesiacov po epidurálnej.

Epidurálny blok chrbtice

Každý rok navštívi lekárov viac ako dva milióny ľudí z dôvodu problémov so zadami. Bolesť v chrbtici mučí takmer 80% svetovej populácie. Najčastejšou príčinou zdravotného postihnutia sú problémy s chrbtom. Ak nie je možné zvládnuť bolesť tradičnými metódami, lekári môžu predpísať epidurálny blok chrbtice. Táto účinná metóda poskytuje okamžitý efekt. Eliminuje aj najťažšiu a najťažšiu bolesť chrbtice..

Ak je predpísaný epidurálny blok?

Postup sa vzťahuje na regionálny typ anestézie. Látka sa zavádza do epidurálneho priestoru. Nekomunikuje priamo ani s mozgom alebo miechou, a preto na ne nemá žiadny vplyv. Epidurálna blokáda je predpísaná pre:

 • prietrže;
 • lumbosakrálna radikulitída;
 • zápal v epidurálnom priestore;
 • poranenia miechy;
 • choroby kĺbov;
 • stenóza miechy;
 • osteochondrosis;
 • výčnelky disku.

Procedúra pomáha okamžite zmierniť bolesť akejkoľvek závažnosti. Používa sa tiež pri zložitých pôrodoch. Blokáda znižuje citlivosť v dolných častiach tela, ale neovplyvňuje vedomie akcií. Štúdie dokazujú, že postup je úplne bezpečný pre dieťa aj matku.

Epidurálny blokový postup pri mieche

Najčastejšie sa injekcia predpisuje na silnú bolesť spôsobenú medziobratlovou kýlou. Pred zasadnutím pacient nepotrebuje špeciálnu prípravu. Epidurálny blok s kýlou chrbtice môže vykonávať iba vysokokvalifikovaný neurológ alebo neurochirurg. Relácia sa vykonáva výlučne v nemocnici. Pred začatím manipulácie musí lekár informovať pacienta o tom, ako sa postup pri epidurálnej blokáde s kýlou chrbtice.

Injekciu je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • Intralaminar. Lieková látka sa podáva medzi procesmi stavcov.
 • Transforaminální. Liek z medzistavcových foramen vstupuje do miechových nervov.

Pri epidurálnej blokáde sa používajú ihly dlhé 6 cm, postup trvá v priemere 2 hodiny. Počas injekcie zvyčajne pacient nemá nepríjemné pocity, avšak po ukončení relácie sa môže vyskytnúť znecitlivenie končatín, ktoré po chvíli prejde. Počas procedúry pacient leží na boku a nohy sú pritlačené k bruchu.

Pred podaním lieku lekár nasáva tekutinu striekačkou. Ak sa krv objaví súčasne, lekár zmení smer ihly a pokračuje v procedúre. V jednej relácii môže pacient vstúpiť z 30 až 60 ml liečiva.

Kontraindikácie epidurálneho bloku

Procedúra je úplne bezpečná, ale lekári ju často nepoužívajú. Je to kvôli veľkému počtu kontraindikácií. Vykonávanie sa neodporúča ľuďom trpiacim:

 • choroby nervového systému;
 • infekčné lézie;
 • renálna a pečeňová nedostatočnosť;
 • hemaragický syndróm;
 • horúčka;
 • kardiovaskulárne zlyhanie.

Pri epidurálnej blokáde sa najčastejšie podáva roztok novokainu. Injekčná intolerancia je u ľudí s touto drogou prísne zakázaná..

Možné komplikácie

Po zákroku vykonanom v súlade so všetkými pravidlami sa zriedkavo vyskytnú vedľajšie účinky. Ak sa však počas injekcie urobia chyby, môže to spôsobiť vážne komplikácie:

 • poškodenie veľkých ciev (vedie ku krvácaniu);
 • infekcie v mieste vpichu;
 • poranenia miechy (vznikajú neurologické komplikácie);
 • problémy s močovým mechúrom (predĺžená lokálna anestézia).

Na to, aby postup dal očakávaný výsledok, musia mu dôverovať vysokokvalifikovaní odborníci s dlhodobou prácou. Takých lekárov nájdete v Medzinárodnom chirurgickom centre otvorenej kliniky. Zamestnanci zdravotníckej inštitúcie zahŕňajú najlepších odborníkov v hlavnom meste vrátane poctených lekárov z Ruska a kandidátov na lekárske vedy. Garantujeme vysoko kvalitné služby a prijateľné ceny..

Prečo by ste mali kontaktovať MHC?

 • Špecialisti nášho centra absolvovali stáže a tréningy na popredných klinikách spinálnej chirurgie;
 • Minimálne invazívny postup sa vykonáva pod rôntgenovou kontrolou;
 • Ovládacia jednotka je vybavená najmodernejšou technológiou;
 • Na postup sa používajú vysoko kvalitné prístroje (Martin, Medtronic, DePuy, Synthes, KARL STORZ);
 • V našom centre môžete podstúpiť komplexnú liečbu chrbtice (fyzioterapia, reflexológia, masáže, cvičebná terapia).

Vstup do lekárskeho strediska: +7 (495) 241-66-34

Blokáda herniou - je nebezpečná?

Medzistavcová kýla nie vždy zaručuje akútnu nesnesiteľnú bolesť. Niekedy človek nemusí ani celý život uhádnuť, že ho nemá, ale aj niekoľko kýly, ktoré sa náhodne našli na röntgenových lúčoch. Predné kýly sú zvyčajne bezbolestné. Bolesť je prietrž laterálnej alebo zadnej orientácie (dorzálna). Obzvlášť veľa problémov je spôsobených posterolaterálnymi výčnelkami v bedrovej oblasti a krížovej kosti umiestnenými na prechodnom úseku L5 - S1, až do tej miery, že môže byť potrebná núdzová úľava od bolesti - blokáda. Ako je blokáda prietrž bedrovej chrbtice?

Bolesť povaha medzistavcovej prietrže

Prečo je toľko bolesti?

 • Kýla ovplyvňuje nervové vlákna, ktoré vystupujú cez bočné foraminálne otvory stavcov a vyvolávajú radiálny syndróm - akútnu ďalekosiahlu bolesť.
 • Lumbosakrálne výčnelky spôsobujú ischias - bolesťový syndróm spôsobený porušením chvosta - pretkané nervové vlákna, do ktorých sa miecha degeneruje na úrovni prvého alebo druhého bedrového stavca..
 • Svalový spazmus a porušenie sedacieho nervu, jedného z najdlhších a najhrubších nervov CCM, sa môžu pripojiť k tomuto javu - začína v sakrálnom plexe, zanecháva piriformis sval v gluteálnej oblasti a vetví sa po celej dĺžke nohy, pokrývajúc všetky svaly stehna. a dolných končatín.

Preto pri lumbosakrálnej prietrži bolesť preniká do mnohých oblastí, počínajúc od spodnej časti chrbta až po nohy..

Tradičné zmiernenie bolesti prietrže

Pri intervertebrálnych herniách sa radikulárny syndróm častejšie upokojuje pomocou tradičných protizápalových nesteroidných (NSAID) alebo steroidných (GCS) látok..

Nesteroidné lieky proti bolesti

NSAID (aspirín, ibuprofén, diklofenak, indometacín) sú neselektívne lieky, ktoré blokujú COX-2 (cyklooxyginázu), enzým, ktorý začína so zápalom kdekoľvek v tele produkovať prostaglandíny..

Zároveň je však blokovaná aj iná forma tohto enzýmu, COX-1, „dobrá“, ktorá obnovuje sliznice tráviaceho traktu a normalizuje prietok krvi obličkami. Preto vznikajú hlavné vedľajšie účinky všetkých NSAID - podráždenie gastrointestinálnej sliznice a obličkové komplikácie. Nová generácia liekov, selektívne NSAID (celecoxib, movalis, nimesil) umožnila zmierniť negatívne účinky prvých NSAID a selektívne blokovať iba COX-2.

glukokortikosteroidmi

Glukokortikosteroidy sú prírodné anestetiká antishockových, protizápalových a antialergických účinkov vyvolaných kôrou nadobličiek: ich koncentrácia prudko stúpa s bolesťou alebo stresom.

Rovnako ako NSAID, ale trochu inak blokujú prostaglandíny v zápalových ložiskách. Ich pôsobenie je silnejšie, pretože sú imunostimulanty, ale vedľajšie účinky sú tiež závažné:

 • hypertenzia;
 • zvýšená hladina cukru v krvi a ďalšie účinky súvisiace so steroidmi.

Vo všeobecnosti sa kortikosteroidy používajú vo forme lokálnych injekcií do ohnisiek choroby, pričom sa vyhýbajú orálnemu alebo intravenóznemu podávaniu, čo umožňuje využívať účinnosť kortikosteroidov, pričom sa znižuje pravdepodobnosť následkov..

Najznámejšie steroidy: prednison, dexametazón, diprospán, depotný medrol.

A NSAID, a najmä GCS, sa nepoužívajú dlho kvôli svojim vedľajším účinkom..

Keď potrebujete blokádu chrbtice s herniou

Blokáda je injekčné potlačenie impulzov bolesti CNS prichádzajúcich z postihnutého ložiska do mozgu pomocou liekov súvisiacich s anestetikami novokainovej skupiny..

Táto metóda sa používa vo výnimočných prípadoch:

 • s neznesiteľnou akútnou bolesťou a nízkym prahom bolesti pre pacienta;
 • veľké dorzálne hernie;
 • chronická akútna radikulopatia;
 • pred operáciou prietrže.

Je potrebné mať na pamäti, že takýto postup nemá žiadny lekársky účinok, s výnimkou dočasného potlačenia bolesti, ale následky, najmä ak blokádu vykonal neskúsený lekár, môžu byť závažné..

Metódy blokovania bolesti

Blokáda medzistavcovej prietrže sa vykonáva vo vonkajšej paravertebrálnej oblasti alebo vo vnútri epidurálneho priestoru (oblasť medzi tvrdou spinálnou membránou a povrchom tvoreným oblúkmi stavcov):

 • prvou metódou je paravertebrálny blok (SB);
 • druhým je epidurálny blok (EB).

Paravertebrálny blok

PB sa vykonáva so zameraním na bolesť a následne môže byť:

 • povrchové mäkké tkanivo;
 • vodič hlboko.

Podľa prvej techniky (najjednoduchšie) sa do postihnutej oblasti podávajú opakované plytké injekcie zavedením malých dávok novokainových prípravkov..

Táto technika však niekedy neprináša požadovaný výsledok, pretože prietrž sa prejavuje žiariacimi bolesťami nejasnej lokalizácie..

Oveľa efektívnejšie je cielené vypnutie centra inervácie priamym pôsobením na nerv - to je hlavná podstata blokády paravertebrálneho vedenia. V tomto prípade sa injekcie nepodávajú do samotného nervu alebo do nervového plexu, pretože to môže viesť k šoku, ale čo najbližšie k takým oblastiam, napríklad:

 • sakrálny plexus;
 • výstupná medzera sedacieho nervu v blízkosti svalu piriformis;
 • plexy hrudníka a bedier

Novokainická blokáda s herniou chrbtice pomocou paravertebrálnej techniky sa vykonáva hlavne dvoma spôsobmi:

 • Intralaminar (pozdĺž stredovej osi, kde sa spájajú spinálne procesy chrbtice).
 • Transforaminálne (v oblasti laterálnych foraminálnych dier, kde vystupujú nervové korene).

Existuje tiež metóda vystavenia receptorom, pri ktorej sa injekcia podáva do oblasti aktívnych bodov nachádzajúcich sa v samotnom stavci a v jeho mäkkých tkanivách. Aby však bolo možné vykonať takúto blokádu, je potrebné dobre poznať atlas týchto bodov..

Ako je blokovaná medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice

Blokáda je vykonávaná skúseným neurochirurgom. Vykonávanie pomocného zdravotníckeho personálu je neprijateľné, pretože pri nesprávnom vykonaní postupu môžu nastať komplikácie.

 • Pacient zaujme ležiacu polohu.
 • Koža sa ošetruje antiseptickým a obvyklým lokálnym znecitlivením vo forme niekoľkých povrchových injekcií. Je potrebné, aby PB išlo úplne bezbolestne.
 • Potom sa do paraneurálneho priestoru (oblasť medzi nervami, gangliami a uzlinami) podá injekcia hrubou ihlou, ktorou sa podáva injekcia: novokain, lidokaín alebo markacín..
 • Trvanie prvých dvoch liekov začína za pár minút. Účinok markaínu sa objavuje o niečo neskôr - po 10 minútach však účinok PB súčasne trvá oveľa dlhšie.
 • Je dobré kombinovať vitamíny B s novokainom, ktoré majú nielen analgetické, ale aj redukčné vlastnosti, ktoré zmäkčujú účinok novokaínu..
 • Zvyšuje účinok blokády súčasného podávania glukokortikosteroidov s novokainom.

Epidurálny blok so spinálnou kýlou

EB pomáha pri dlhodobej chronickej bolesti, ktorú nie je možné odstrániť inými spôsobmi. Je to však predovšetkým metóda predoperačnej anestézie, a nie hlavná metóda anestézie prietrže. Má zmysel len odstraňovať prietrž pri epidurálnej anestézii, pretože spôsobuje toľko nepríjemností a nie zakaždým, keď sa vykonáva dosť riskantná procedúra..

Aj keď lekári zaisťujú úplnú bezpečnosť EB, pacienti sa stále obávajú, a nie bez dôvodu, je to nebezpečné.

Čo je to epidurálny blok?

Rozdiel medzi epidurálnym blokom a obvyklým paravertebrálnym blokom spočíva v tom, že novokain alebo jeho deriváty sa injektujú priamo do miechového kanála, do voľnej medzery medzi miechou a samotnou chrbticou, t. J. Do epidurálneho priestoru..

A práve na to sa mnohí lekári často nezameriavajú, aby nerušili obzvlášť podozrivých pacientov.

Ak sa EB vykonáva správne a ihla prechádzajúca medzistavcovou puklinou a ligamentom sa zastaví prísne v samotnom priestore bez toho, aby došlo k náhodnému prepichnutiu mozgovej membrány, je prekonané prvé nebezpečenstvo. Inak dôjde k závažným dôsledkom subarachnoidálnej alebo dokonca spinálnej blokády.

Druhý test: epidurálny priestor samotný je naplnený nielen tukom, ale aj plexmi nervov a veľkými krvnými cievami. Čo keď chirurg náhodne poškodí jedného z nich? Následkom vo forme neurologických komplikácií alebo krvácania sa nedá vyhnúť.

Aký je epidurálny blok s bedrovou kýlou

Postup na elimináciu možných „zásob“ sa najlepšie vykonáva pomocou epidroskopu.

 • Pacient leží na boku.
 • Lekár opatrne vkladá dlhú ihlu medzi tretie a štvrté stavce v oblasti spinálnych procesov, cez ktoré sa dodáva fyziologický roztok, pričom kontroluje oblasť priechodu väzov..
 • Keď ihla vstúpi do epidurálneho priestoru, nahradí sa katétrom.
 • V malých častiach sa prostredníctvom katétra zavádza novokain alebo lidokaín. Nezabudnite si trochu predstaviť novocaine! Týmto sa zabráni blokáde miechy v prípade náhodného poškodenia membrán miechy.
 • Analgetický účinok sa objaví do 10 alebo najviac 15 minút.
 • Po vykonaní EB sa má ďalší deň pozorovať odpočinok na posteli.

Kontraindikácie a dôsledky epidurálnej blokády

Epidurálny blok je kontraindikovaný:

 • s hemofíliou alebo trombocytopéniou;
 • zhoršenie infekčných procesov;
 • epilepsie;
 • duševná choroba;
 • hypotenzia;
 • myasthenia gravis;
 • lézie pečene;
 • vek detí;
 • tehotenstvo (relatívna kontraindikácia, keďže dnes je pri pôrode možná epidurálna anestézia).
 • Najčastejším dôsledkom je bolesť hlavy, ktorá sa môže stať chronickou. K tomu dochádza, keď je prepichnutá mozgová membrána, v dôsledku čoho časť cerebrospinálnej tekutiny (cerebrospinálna tekutina) vstupuje do epidurálneho priestoru. Aby ste predišli takej bolesti, musíte ležať deň po blokáde.
 • Alergická reakcia na novokain je možná: musí sa vylúčiť vopred.
 • Ďalšie následky neúspešnej blokády:
  • epidurálne krvácanie;
  • chronická bolesť chrbtice;
  • paralýza;
  • zastavenie dýchania.

Epidurálna blokáda sa zvyčajne vykonáva praxou neurochirurgov, takže také komplikácie sú atypické a sú veľmi zriedkavé..

Blokáda herniou bedrovej chrbtice je nebezpečná predovšetkým preto, že môže dlho zmierňovať príznaky bolesti - signál zlého zdravia. Pacient, ktorý nepociťuje bolesť, rozhodne, že sa uzdravil, a prietrž sa bude vyvíjať potichu a jedného dňa sa stane niečo, čo zvyčajne vedie k takým patológiám: úplná strata citlivosti nôh, inkontinencia moču a ďalšie poľutovaniahodné javy..

Blokáda chrbtice s herniou

Blokáda chrbtice prietrž sa používa, keď už konvenčné lieky proti bolesti už nepomáhajú. Je to moderná účinná technika, ktorá počas exacerbácie rýchlo zastaví útok. Je známe, že medziobratlové kýly významne znižujú kvalitu života, obmedzujú mobilitu a spôsobujú značné nepohodlie.

Mnoho pacientov však neponáhľa vykonať blokádu, pretože sa obávajú možných dôsledkov. Je to nebezpečné, môže to povedať iba ošetrujúci lekár, pretože postup má svoje indikácie a kontraindikácie. Ako dlho blokáda funguje, závisí od vybraného lieku a od množstva podaného lieku. Podľa recenzií účinok pretrváva 1 - 2 mesiace.

Príčiny a komplikácie medzistavcovej prietrže

Medzistavcové platničky vykonávajú tlmiacu funkciu, čo umožňuje flexibilitu a elasticitu chrbtovej kolóny. Disk je pokrytý silnou fibrínovou membránou, v strede je jadro. Prostredníctvom vytvorených defektov začne prúdiť tekutina, v dôsledku čoho sú narušené nervy. Posunutie disku vedie k herniacii. Hrudné výčnelky sa diagnostikujú hlavne u ľudí vo veku 30 - 50 rokov.

Ochorenie je liečené neurológom. Možno nechirurgická liečba. Kýla sa môže vytvoriť v dôsledku poranenia miechy, tvrdej fyzickej práce, intenzívneho cvičenia a tiež u ľudí s nadváhou. Príznaky choroby sa neobjavujú okamžite, ale po určitom čase. Taktika liečby sa stanoví až po komplexnom vyšetrení a presnej diagnostike. Až potom je predpísaný epidermálny blok pre prietrž chrbtice.

Medzistavcové platničky majú napriek svojej sile slabé stránky. Chýbajú krvné cievy a živia sa difúziou tekutiny okolitým tkanivom. Napájanie sa aktivuje, keď sa počas pohybu mení tlak tekutiny. Hypodynamia vedie k podvýžive, zníženiu objemu tekutiny a zníženiu sily disku. Z tohto dôvodu dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca a tvorbe prietrže.

Jednou z bežných príčin tohto ochorenia je teda porušenie metabolických procesov v stavcoch. Riziková skupina zahŕňa ľudí trpiacich osteochondrózou, ktorá spôsobuje degeneratívne zmeny v chrupavke disku. Zo zmeneného tkaniva, tzv. slané ostrovy, ktoré môžu disk poškodiť.

Klinické prejavy prietrže

Bolesť chrbta je hlavným znakom hernie. Pri kýle krčnej chrbtice je syndróm bolesti lokalizovaný v hornej časti chrbta, krku, niekedy vyžaruje do hrudnej kosti a pacient sa často obáva bolesti hlavy. Pri exacerbácii choroby v mieste lézie je možné pozorovať opuchy tkanív, hyperémiu a citlivosť na palpáciu..

Bolesť páli, akútnej povahy, vyskytuje sa pri náhlych pohyboch, zákrutách tela, zdvíhaní hmotnosti. Bolesť môže byť spôsobená hornými a dolnými končatinami, čo výrazne obmedzuje pohyb. Miechové kýly vedú k reflexným zmenám, zníženej citlivosti v rôznych častiach tela.

Blokáda herniou bedrovej chrbtice pomôže vyrovnať sa s prechodnou necitlivosťou v nohách a eliminovať bolesť. Ochorenie niekedy prechádza atypickým priebehom, pri ktorom je bolesť narušená v epigastriu, panvových orgánoch a na iných miestach. V takom prípade môže dôjsť k narušeniu močenia a vyprázdnenia, sexuálnej dysfunkcie a ďalších porúch.

Prečo blokáda

Blokovanie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice a ďalších segmentov chrbtice je potrebné dočasne „vypnúť“ bolesť pôsobením na spoje reflexného oblúka. Procedúra má terapeutickú a diagnostickú hodnotu. Ak má lekár ťažkosti s diagnostikou, blokáda pomáha vytvoriť jasné spojenie medzi lokalizáciou patologického zamerania a klinickými prejavmi..

Druhy blokád

Pri medziobratlových kýlach sa používajú dva typy blokád:

 • epidurálne intralaminárne podanie: liek dosiahne strednú líniu medzi stavcami;
 • transforaminálna anestézia: liek sa vstrekne do oblasti výstupu miechového nervu z medzistavcových predných končatín.

Účinnejšia je prvá verzia postupu. Medzi účinky patrí zníženie zápalu, zmiernenie opuchov, zmiernenie bolesti.

Technika vykonávania

Pacient leží na gauči, akceptovaná poloha by nemala spôsobovať bolesť. Miesto vpichu určí anestéziológ. Všeobecne sa niekoľko injekcií podáva na rôznych miestach. Vplyv anestetika na postihnuté miesto pomáha odstraňovať kŕče a bolesti. Injekcia je platná asi mesiac. U niektorých pacientov syndróm bolesti nezmizne úplne, ale iba ustupuje. V takýchto prípadoch je potrebná liečba..

Bezprostredne pred inváziou sa miesto vpichu ošetrí antiseptickým roztokom, manipulácia sa uskutoční pomocou tenkej dlhých sterilných ihiel. Anestézia sa vykonáva na oboch stranách stavca. Typicky sa na blokádu používa lidokaín, novokain alebo ich kombinácia s hydrokortizónom. Úlohy lekára zahŕňajú injekcie v krokoch po 1,5 cm pozdĺž chrbtice. Hĺbka ihly je 2 - 3 cm.

Procedúra nie je najpríjemnejšia, ale pacient sa musí snažiť nepohybovať. Na zníženie nepohodlia je miesto vpichu vopred ošetrené anestetikom. Ihla sa najskôr vloží úplne, potom sa čiastočne odstráni a nasmeruje k procesu asi o 2 cm, optimálny počet invázií je šesť bodov na každej strane chrbtice. Manipulácia sa vykonáva pod kontrolou zariadenia, používajú sa röntgenové údaje.

Aké môžu byť komplikácie

Komplikácie môžu vzniknúť pri neprimeranom postupe, nedostatočnej kvalifikácii alebo nedostatku skúseností s lekárom. Najlepšia vec, ktorá sa môže v takýchto prípadoch stať, je nedostatok účinku blokády. Medzi závažnejšie následky patrí prítomnosť okamžitých alergických reakcií, vývoj ľahkého krvácania a tvorba hematómov. Pred injekciou musí lekár zhromaždiť alergickú anamnézu od pacienta.

Mimoriadne nebezpečnou komplikáciou, ktorá sa môže vyskytnúť pri akomkoľvek invazívnom zásahu, je infekcia. V súčasnosti sa to zriedka deje, pretože všetky zdravotnícke zariadenia a zdravotnícki pracovníci majú veľmi prísne požiadavky na dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa asepsie a antiseptík. Na blokády sa používajú jednorazové sterilné nástroje, sterilné liečivé roztoky a ďalšie materiály.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Niektorým chorobám pohybového ústrojenstva sa dá predchádzať pomerne ľahkým a dostupným spôsobom. Na tento účel je potrebné vykonať určitý súbor cvičení (cvičebná terapia) pri súčasnom zachovaní pravidelnosti a správnosti výkonnostnej techniky.
10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 03.11.2015 03.11.2015 03.11.2015 11/18/2014 10.08.2014 09/24/2014 08.11.2014 08.11.2014 04/22/2014 Centrum V.I. Dikul "Belyaevo" Centrum V.I. Dikul "Ostrov Elk" Centrum V.I. Dikul "Maryino" Centrum V.I. Dikul "Krylatskoye"
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..