loader

Hlavná

Žalúdok

Heartburn.net - informačný portál

Epigastrická oblasť je umiestnená v pupočnej oblasti a xiphoidnom procese hrudnej kosti, obmedzená na ľavej a pravej strane strednými klavikulárnymi čiarami. Niektorí pacienti sa v tejto oblasti sťažujú na bolesť a nepohodlie, ktoré narúša normálny životný štýl..

Pohodlie v epigastrickej oblasti je stav, ktorý sa môže vyskytnúť u pacientov s funkčnou dyspepsiou. Pochybnosti v epigastrickej oblasti môžu spravidla sprevádzať tieto príznaky:

 • Rýchle naplnenie žalúdka. V tomto prípade človek pociťuje pocit plnosti v počiatočnej fáze stravovania;
 • V epigastrickej oblasti sa môže vyskytnúť pocit plnosti bez ohľadu na príjem potravy;
 • Nadúvanie v jamke žalúdka, sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním;
 • Pálenie - nepríjemný pocit tepla lokalizovaného v epigastrickej zóne.

Príčiny epigastrickej bolesti

Pohodlie v epigastrickej oblasti môže byť vyvolané chorobami tráviaceho ústrojenstva. S gastritídou autoimunitnej povahy trpí žalúdočná sliznica. V tomto prípade môže pacient pociťovať v epigastrickej zóne tupú bolesť, pálenie záhy a ťažkosť.

Na pozadí zápalového ochorenia pankreasu - pankreatitídy sa môže vyskytnúť bolesť morí, sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Najčastejšie sa v epigastriu vyskytuje nepríjemný pocit po každom jedle. Poškodenie hlavy pankreasu je syndróm bolesti lokalizovaný na pravej strane brucha.

Pri infekčných a zápalových procesoch v peritoneálnej oblasti je bolesť v epigastrickej oblasti akútna a môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a horúčkou. Nepriaznivý pocit pálenia a nadúvanie sa vyskytuje pri hiátovej prietrži, ktorá sa vyznačuje posunom v hrudnej dutine dolného pažeráka..

Pri zápale slepého čreva sa tiež pozoruje bolesť v epigastrickej oblasti so súčasným napätím svalov v ľavom dolnom bruchu. Zápal v dvanástniku je sprevádzaný bolestivými pocitmi v epigastrickej časti. Môže sa vyskytnúť celková slabosť, nevoľnosť a zvracanie..

Príznak akútnej bolesti v epigastrickej oblasti je dôsledkom vredu zadnej steny žalúdka, pri ktorom sa môže vyskytnúť požiadavka na obsah do brušnej dutiny. Zároveň sa pozoruje „dýka“ bolesť a vysoká bolesť brušných svalov.

Príčinami epigastrického nepohodlia môžu byť tlak na jedlo, zápcha a choroby iných vnútorných orgánov. Napríklad pri infarkte myokardu sa objavujú záchvaty akútnej bolesti, ktoré sú lokalizované nielen v epigastrickej oblasti, ale aj v oblasti srdca a lopatiek. Pri zápalových ochoreniach obličiek a pľúc je tiež možné pozorovať nepohodlie v tejto oblasti..

Pri obličkových kolikách sa môže postupne zosilňovať paroxysmálna bolesť. Pleurisy je charakterizovaná bolesťou na hrudníku, ktorá je daná epigastrickej oblasti. V takom prípade sa môže zvýšiť telesná teplota a môže sa pozorovať celková slabosť..

Spôsoby riešenia nepohodlia v žalúdku

V prípade bolesti a akýchkoľvek nepohodlia v epigastrickej oblasti je predpísaná komplexná terapia, v rámci ktorej sa mení obvyklá strava, lieky a psychoterapeutické opatrenia. Ak je to potrebné, vylúčte akýkoľvek emocionálny a fyzický stres, ktorý má negatívny vplyv na motilitu gastrointestinálneho traktu. Zároveň sú dlhé prestávky medzi jedlami, používaním vyprážaných, mastných a korenených jedál, údených výrobkov a konzervačných látok považované za neprijateľné. Nevyhnutným predpokladom je tiež odmietnutie alkoholu, fajčenie a používanie sýtených nápojov..

Spomedzi drog je prokinetika najúčinnejšia pri potlačovaní epigastrického diskomfortu. Prípravky tejto skupiny zvyšujú frekvenciu kontrakcií pažeráka, urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka, priaznivo ovplyvňujú tón dolného zvierača pažeráka a zvyšujú motilitu 12. čreva. Hlavné pôsobenie prokinetiky je založené na schopnosti blokovať dopamínové receptory, ktoré ovplyvňujú motilitu gastrointestinálneho traktu. V niektorých prípadoch je obnovenie gastrointestinálnej motility možné iba pomocou terapie proti Helicobacter pylori.

Použitie antacíd s vysokým obsahom hydroxidu hlinitého a horečnatého umožňuje neutralizovať kyslý obsah a zastaviť príznaky plynatosti..

Dobrý účinok na elimináciu epigastrickej bolesti sa dosiahne užívaním liekov potláčajúcich kyseliny. Antagonisty histamínového H2 receptora prispievajú k rýchlemu odstráneniu príznakov, ako je nadúvanie, pálenie, ťažkosť a bolesť v epigastrickej oblasti..

Čo spôsobuje bolesť v epigastrickej oblasti? Dôvody a liečba

Epigastrická oblasť: kde sa nachádza? Takáto otázka vždy vyvstáva neprimerane: keď má človek bolesti brucha.

Potom je potrebný výlet k lekárovi a bez opisu svojich pocitov a ich lokalizácie to nezvládnete..

Aby sme správne sprostredkovali naše sťažnosti a pomohli lekárovi určiť správnu diagnózu, dozvedeli sme sa viac o epigastrickej oblasti: čo to je, kde to je a aké sú príčiny bolesti v tejto oblasti brucha..

Epigastrická oblasť: znaky topografie

Regio epigastrica alebo epigastrum je jedným z 9 podmienených rozdelení, na ktoré je žalúdok rozdelený.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aby sa klinickým lekárom uľahčila navigácia, je rozdelený dvoma vodorovnými čiarami na 3 časti:

bruchoŠtruktúry v rámci regiónovOrgány umiestnené v týchto oblastiach
epigastriumPriamo epigastrium, hypochondrium vľavo a vpravo.Žalúdok, pankreas, slezina, 12 vredov dvanástnika, pečeň, nadobličky.
MesogastricBočná, ľavá a pravá bočná.Tenké črevo
hypogastriumSuprapubic, iliac (vľavo, vpravo).hrubé črevo

Epigastrická oblasť sa tiež nazýva „epigastrická“ alebo jednoducho „epigastrická“. Ako možnosť použite názov „epigastrická zóna“. Jeho lokalizácia: priestor medzi xiphoidným procesom a poslednými rebrami.

Má tvar trojuholníka s rovnakými uhlami. V epigastrickej oblasti sa nachádza „solárny plexus“ - miesto s vysokou koncentráciou nervových vlákien.

Funkcie diagnostiky epigastrických chorôb

Na štúdium stavu epigastria existuje mnoho špecifických metód zameraných na diagnostikovanie chorôb orgánov nachádzajúcich sa v tejto zóne. Najpopulárnejší:

 • ESR alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob vyšetrenia, ktorý ukazuje prítomnosť zápalových patológií. ESR sa stanoví krvou.
 • Analýza moču - umožňuje vám zistiť prítomnosť infekcie v obličkách, močových cestách a tiež podozrenie na prítomnosť chorôb, pri ktorých sa obličky a močový mechúr môžu podieľať na patologickom procese..
 • Biochémia krvi - povinná analýza podozrenia na porušenie pankreasu a pečene, pomocou ktorého môžete určiť prítomnosť určitých enzýmov.
 • Endoskopické vyšetrenie - vykonáva sa na štúdium pažeráka a žalúdka. Počas procedúry lekár dostane vzorku tkaniva, ktorá je potom odoslaná na biopsiu, a môže tiež odobrať vzorku žalúdočnej šťavy. Pomocou endoskopie sa s vysokou presnosťou detegujú gastritída, vredy, nádory, polypy a ďalšie choroby žalúdka..
 • Rôntgenové a ultrazvukové vyšetrenie pobrušnice - poskytuje presný obraz o stave vnútorných orgánov umiestnených v dutine.

Okrem toho, ak ultrazvuk a röntgen neposkytujú presné údaje, predpisujú sa MRI a CT. Tieto techniky umožňujú študovať stav orgánov vo vrstvách. EKG sa vykonáva v prípadoch podozrenia na srdcové choroby.

Lekárske vyšetrenie na výskyt nepríjemných symptómov v epigastrickej oblasti je dobre rozvinutou fázovou schémou na štúdium orgánov a výsledkov testov. Vo väčšine prípadov lekári dostanú 100% -nú presnú diagnózu iba pomocou tohto zoznamu metód..

Prečo sú v epigastrii bolesti?

V zónach epigastrickej a hypogastrickej bolesti sú rôzne druhy a intenzity.

Po jedle sa pozoruje mierna bolesť, spontánne môže dôjsť k výraznejším prejavom na hrudníku, lopatke, krku.

Ich príčinou sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu a nielen to.

 • Plnosť a brnenie v epigastrickej oblasti naznačuje žalúdočný vred, prietrž alebo prítomnosť kameňov v žlčníku..
 • Spojenie s pálením záhy indikuje ochorenie spätného toku.
 • Počas tehotenstva sa prejavuje pocit ťažkosti v bruchu. Hormonálne fluktuácie ovplyvňujú stav gastrointestinálneho traktu: tráviaci proces sa spomaľuje, tlak v brušnej dutine sa postupne zvyšuje. Ženy majú stolicu.

Ďalší článok na túto tému: Čo je to - refluxná ezofagitída spôsobená refluxom?

Najbežnejšou príčinou nepohodlia v epigastrickej oblasti sú gastrointestinálne patológie:

 1. gastritída;
 2. hepatitída;
 3. onkológia;
 4. zápal pankreasu
 5. pažeráka;
 6. volvulus;
 7. zápal slepého čreva a jeho komplikácie;
 8. ulcerózne stavy (perforácia, vnútorné krvácanie).

Stáva sa, že bolesť v epigastrickej oblasti nie je spojená iba s chorobami zažívacieho traktu.

Diagnostikuje sa tiež:

 • infarkt myokardu;
 • angina pectoris;
 • pneumotorax;
 • zápal pohrudnice;
 • astma (keď je spozorovaný chronický kašeľ);
 • vedľajšie účinky po užití liekov;
 • uretritída.

Liečba odsávania žalúdka

Najprv musíte pochopiť, prečo sa žalúdok neustále začne cicať a zvracať. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať špecialistu a hovoriť o sprievodných príznakoch. Lekár si vypočuje sťažnosti a odošle pacienta na vyšetrenie.

Zakladá sa na týchto činnostiach:

 • ultrazvuková diagnostika;
 • dodávka krvi, moču a výkalov na analýzu;
 • fibrogastroduodenoscopy;
 • kolonoskopia;
 • Röntgenové vyšetrenie s kontrastom;
 • konzultácia s gastroenterológom, psychoterapeutom.

Po diagnóze je predpísaný priebeh liekovej terapie. V priemere je to od 10 do 14 dní. Liečba sania sania zahŕňa nielen užívanie liekov, ale aj používanie ľudových liekov, dodržiavanie niektorých odporúčaní a prísnu diétu.

Bylinné odvar pomôže upokojiť nervový systém. Na jeho prípravu sa odoberú rovnaké množstvá harmančeka, valeriána, šalvie, materskej mladiny. Zmes sa vyleje do prevarenej vody a naleje sa najmenej dve hodiny. Je lepšie piť hotový liek v noci alebo po jedle.

Nepriaznivé pocity pomôžu odstrániť infúzie založené na šťave z uhoriek, ľubovníka bodkovaného, ​​zimolezu, jitrocelu, ľubovníka bodkovaného. Musia sa užiť pred jedlom alebo hodinu po jedle. Majú priaznivý vplyv na funkčnosť celého tráviaceho systému..

Je tiež potrebné postarať sa o správnu výživu. Vyprážané potraviny, korenie, korenie, údené mäso, mastné mäso a ryby by sa mali vylúčiť zo stravy. Potraviny by mali byť dusené, varené alebo dusené. Na prvý pohľad nemusí byť jedlo chutné. Ale existuje veľa spôsobov, ako variť.

Z stravy nie je vylúčený ani alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Režim pitia môže pozostávať z prírodných zeleninových a ovocných štiav, ovocných nápojov, kompótu, odvarov, čaju. Káva je obmedzená.

Jesť lepšie často, ale postupne. S gastritídou alebo vredom počas exacerbácie by mal jeden alebo dva dni jedlo úplne odmietnuť. To zníži bolesť. Počet jedál za deň - od 5 do 7-krát. A samotná dávka by nemala prekročiť 200 gramov naraz.

K tomu všetkému lekári vydávajú niekoľko dôležitých odporúčaní:

 1. Vždy, keď je to možné, vyvarujte sa stresových situácií. Je lepšie zmeniť prácu na pokojnejšiu.
 2. Posilnite nervový systém sedatívami.
 3. Častejšie chôdza na čerstvom vzduchu. Zakaždým po práci je lepšie kráčať k domu niekoľko zastávok. Trvanie prechádzky v pracovných dňoch by malo byť 30 - 40 minút. Cez víkendy je lepšie ísť von.
 4. Cvičenie, cvičenie, cvičenie. To bude mať nielen priaznivý vplyv na nervový systém, ale tiež ovplyvňuje trávenie a štruktúru svalov. Jóga, meditácia, plávanie, strečing pomáha zmierniť stres.,
 5. Relaxujte úplne. Potrebujete spať najmenej 8 hodín denne. Výhody zdriemnutia.
 6. Na úteku odmietnite občerstvenie, vylúčte rýchle občerstvenie, ľahké jedlá a korenie. Obmedzte sladké a škrobové jedlá. Žuvačku opatrne žuďte. Nepite jedlo so sladkými nápojmi. Porušujú zloženie žalúdočnej šťavy. A v noci pite mliečne výrobky vo forme kefíru, jogurtu, jogurtu.

Ak sú dodržané všetky pravidlá, je možné vyhnúť sa vážnym problémom. Ale ak sa príznaky naďalej obťažujú, potom by ste sa nemali samoliečiť. Pri prvých príznakoch patológie musíte navštíviť špecialistu a podstúpiť kurz farmakoterapie.

Niekedy po jedle je nepríjemné pocity, je to ako „sanie v žalúdku“... Čo je to a čo ohrozuje?

Od staroveku sa „lyžica“ nazýva dutina medzi rebrami nad žalúdkom. Táto dutina v tvare pripomína lyžicu, a preto výraz „saje pod lyžičkou“ zmizol. Predtým bol tento pocit považovaný výlučne za nervóznu povahu, ale teraz sa ukázalo, že nielen...

Toto je tiež gastroenterologický jav.!

Charakteristiky bolesti

Epigastrické bolesti sú najčastejšie ťažkosti, s ktorými pacient prichádza k lekárovi.

Aby ste vedeli, ktorý konkrétny región vášho brucha bolí a aký druh bolesti to má v prírode, je dôležité správne prezentovať svoje pocity špecialistovi.

 • Syndróm dráždivého čreva je vždy predĺžený diskomfort v epigastrickej zóne. Kombinuje sa s nadúvaním a problémami s pohybmi čriev (mení sa farba a konzistencia výkalov)..
 • Gastrointestinálne vredy sú sprevádzané silnou bolesťou. Bolesť v epigastriu je akútna, dýka. Ich posilňovanie sa pozoruje, keď sa nedodržiavajú odporúčania v oblasti výživy. Symptómy sa objavujú v noci. Dýka bolesťou je znakom perforácie vredu.
 • Pri zápale žalúdočnej sliznice je bolesť nudná a boľavá. Neustále spôsobuje pacientovi ťažkosti. Jeho intenzita sa zvyšuje po jedle. Rovnaký patologický „obrazec“ sa pozoruje pri malígnom nádore žalúdka. V tomto prípade je pečeň zhustnutá, chudnutie.
 • Pri zápale podžalúdkovej žľazy sa dozadu šíri spastická bolesť prsteňa.
 • Patológie žlčníka sa vyznačujú prešívaním lokálnej bolesti v epigastriu. Ona je neustále sprevádzaná zvracaním.
 • Kardiovaskulárne choroby, ako napríklad prasknutie aortálnej aneuryzmy, sa tiež vyskytujú s bolesťou v epigastrickej časti brucha. Pacient pociťuje prudkú tlakovú bolesť vyžarujúcu do dolnej časti chrbta a trieslovej oblasti. V takom prípade môže dôjsť k srdcovému kolapsu, ktorý vedie k smrti za pár minút.

sumarizujúci

Sací, nepríjemný alebo dokonca bolestivý pocit v epigastrickej oblasti je symptómom, s ktorým sa stretol takmer každý. Je dôležité vedieť rozlíšiť, kedy je tento problém spojený s vonkajšími faktormi alebo miernym hladom. Pravidelná bolesť „pod jamou“ je znamením, ktoré je hlúpe ignorovať. Do tejto oblasti sa premietajú dôležité orgány, poruchy, pri ktorých môže vážne narušiť kvalitu života a viesť k dlhodobej liečbe..

Navštívte kvalifikovaného lekára

Ak epigastrická oblasť pripomína príliš často, neodporúčame návštevu lekára odkladať. Možno sa nenájdu patológie, ale špecialista pomôže upraviť stravu a životný štýl všeobecne tak, aby sa nepríjemné pocity obťažovali čo najmenej..

Iné príznaky v epigastrickej oblasti

Okrem rôznych druhov bolesti v epigastrii existujú aj ďalšie patologické znaky charakteristické pre konkrétne ochorenie.

Spoľahlivú diagnózu robí lekár vďaka týmto príznakom:

 1. Pri zápale žalúdočnej sliznice, žalúdočného vredu a 12 dvanástnikového vredu sa pacient netýka iba bolesti. Nevoľnosť a neodolateľný diskomfort v epigastrickej oblasti na lačný žalúdok - príznaky, ktoré sa vyskytujú pri týchto ochoreniach.
 2. Sfarbenie kože, spomalenie pulzu a strata vedomia - to všetko sa pozoruje s perforujúcim vredom. Pacient má svalové napätie v brušnej dutine. Vnútorné krvácanie vedie k smrti, preto je v tomto stave potrebná okamžitá lekárska starostlivosť.
 3. Pocity bolesti zmiznú s krvácajúcimi vredmi. Vyskytujú sa však ďalšie rušivé príznaky: vracanie s krvou, čierna stolica (tiež s krvou), silná slabosť a blednutie kože.
 4. Rakovina gastrointestinálneho traktu sa dlho neprejavuje. V priebehu času sa pracovná kapacita a chuť do jedla znižuje. Intenzívne stráca váhu. Jeho neustálymi „spoločníkmi“ sú vysoká horúčka a potenie.
 5. S kameňmi v žlčníku sa diagnostikuje závažnosť mezogastrickej oblasti. Sprevádza ju bolesť, ktorej intenzita sa zvyšuje s kašľom. Kŕče sú určené v hypochondrii vpravo. Spája žltnutie pokožky.
 6. Zápal v pankrease je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi herpes zoster. Pacient sa často sťažuje na zápchu a nedostatok zvyčajného dunenia v bruchu..

Ďalší článok na túto tému: Čo je to cholesterol žlčníka? Príznaky a liečba

Epigastrická bolesť: príčiny

Na identifikáciu príčiny bolesti môžu lekári rôznych špecialít. Ak má pacient po jedle pravidelne bolesti v epigastrickej oblasti, je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie.

Deje sa tak s cieľom identifikovať skutočnú príčinu nepohodlia a začať liečbu patológie.

Pred vyšetrením lekár predpíše niekoľko testov, nezabudnite skontrolovať krv, moč, výkaly.

Čo ešte predpisuje lekár:

 • Ultrazvuk brucha.
 • Rôzne testy.
 • X-ray vnútorných orgánov.
 • Iné postupy predpísané lekárom.

Po dokončení všetkých analýz a výsledkov výskumu môže lekár urobiť diagnózu. Na zabezpečenie diagnózy by mal lekár vylúčiť možnosť vzniku ďalšieho ochorenia, ktoré sa môže vyskytnúť s rovnakými príznakmi.

Lekár predpisuje liečbu na základe diagnózy. V obvyklej forme priebehu ochorenia môže ísť o ambulantnú liečbu, sú predpísané tabletky, strava a ďalšie opatrenia..

Ak má pacient vážne štádium, môže sa odporučiť hospitalizácia..

Ak je epigastrium závažnosť, nemali by ste čakať, kým prejde, je lepšie poradiť sa s odborníkom a zistiť príčiny bolesti. Uistite sa, že ste sa podrobili úplnému vyšetreniu a začali liečbu včas.

Závisí to od toho, ako účinná je liečba, ako rýchlo prechádza nepohodlie v epigastrickej oblasti. Choroba vyžaduje od človeka veľa energie, takže by ste nemali zanedbávať svoje zdravie.

Bolesť v epigastrii (bolesť v diere) sa veľmi líši. Môžu naznačovať ochorenie v jednom z orgánov, u ktorých bolesť pociťujete. Môžu byť tiež príznakom vzdialenejšej orgánovej choroby. Akútna a dlhotrvajúca bolesť v epigastrickej oblasti si vyžaduje konzultáciu s lekárom a často aj zásah chirurga. Mierna bolesť sa zvyčajne ľahšie zvláda..

Gastroezofageálna refluxná choroba: syndróm sťažností spôsobených obsahom obsahu žalúdka do pažeráka, kde prúdi spojenie pažeráka s žalúdkom. Obsah kyseliny v žalúdku, ktorý ustupuje do pažeráka, spôsobuje nepríjemné príznaky, ako sú pálenie záhy, zvracanie, návrat obsahu žalúdka a pálenie v pažeráku. Cítime tiež pálenie a bolesť za hrudnou kosťou a epigastriu. Ochorenia sa zosilňujú, najmä keď si ľahnete a ohnete sa.

Žlčník: ochorenie charakterizované prítomnosťou usadenín chemikálií nachádzajúcich sa v žlči v žlčníku. Prejavuje sa to pálivou bolesťou na pravej strane pod rebrami, niekedy bolesť vyžaruje do lopatky.

Žalúdočný a dvanástnikový vred: choroba sa môže objaviť náhle (akútny vred) alebo ako chronické opakujúce sa ochorenie (zvyčajne spojené s dvanástnikovým vredom). Jej príznakom je epigastrický tlak, ktorý sa vyskytuje niekoľko hodín po jedle. Duodenálny vred sa vyznačuje aj tzv. Hladovou bolesťou.

Pankreatitída: Akútna alebo chronická pankreatitída sa môže prejaviť ako silné nadúvanie uprostred brucha, ktoré často vyžaruje dozadu. Zrazu sa objaví silná bolesť v epigastrickej oblasti a časom zosilnie. Ak je bolesť veľmi silná, môže sa objaviť zvracanie, hnačka a horúčka..

Gastritída alebo duodenálna mukozitída: je charakteristická periodická bolesť v epigastrickej oblasti, bolesti brucha, plnosť a strata chuti do jedla. Bolesť môžu byť sprevádzané chorobami, ako sú zvracanie, nevoľnosť, pálenie záhy alebo gastrointestinálne krvácanie..

Rakovina žalúdka. Po jedle sa objaví epigastrická bolesť a vymizne na lačný žalúdok. Bolesť tiež nezmizne po zavedení antacíd, ktoré sa používajú napríklad pri recidíve pálenia záhy. Ochorenie je tiež sprevádzané pálením v žalúdku, nevoľnosťou, plynatosťou, stratou chuti do jedla, pocitom slabosti, zvracaním, krvou v stolici a obťažujúcim úbytkom hmotnosti..

VENTÁLNA SRDCA MASK: jedná sa o súbor nezvyčajných príznakov infarktu, vrátane bolesti v epigastrickej oblasti na samom vrchole (hlavne pod pravým rebrovým oblúkom). Táto bolesť je zvyčajne miernejšia ako pri klasickom infarkte myokardu (akútna bolesť a ťahanie za hrudnou kosťou). Epigastrická bolesť môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a celkovou slabosťou..

Existuje mnoho ďalších príčin bolesti v epigastrickej oblasti. Bolesť sa môže prejaviť ako nezvyčajný príznak určitých chorôb alebo sa môže šíriť do epigastrickej oblasti a orgánov z nej vzdialených.

 • cukrovka,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • ischemická choroba srdca,
 • zápal pľúc,
 • pásový opar,
 • žlčových ciest a ochorení pečene.

Základom pre štúdium bolesti v epigastrickej oblasti je fyzické vyšetrenie, to znamená vyšetrenie pozostávajúce z auskultácie (umožňuje vyhodnotiť črevnú motilitu), ťukanie (hodnotí zvuky v bruchu), hnetenie / tlak (hodnotí výskyt bolesti pri dotyku, ochranu svalov a možnú prítomnosť). nádory alebo ascites) a monitorovanie brucha (na vyhodnotenie zmien na koži alebo prietrži).

Diagnóza bolesti v epigastrickej oblasti zahŕňa aj štúdium Helmonského symptómu, to znamená bolesti, ktorá sa objaví, keď je náraz na pravé rebrá, ktoré je charakteristické pre cholecystitídu. Študuje sa aj príznak Blumberg, ktorý je pozitívny na peritonitídu, ako aj symptóm Goldflam, ktorý môže naznačovať akútnu pyelonefritídu alebo nefrolitiázu..

Epigastrická bolesť, ako každá iná, sa dá opísať ako akútna alebo chronická. Pri návšteve lekára je dôležité charakterizovať typ bolesti. Pocity bolesti sa musia presne opísať a bolesť sa musí charakterizovať napríklad ako pás, obmedzujúci, rozširujúci sa, nudný, páliaci, silný, pulzujúci alebo perzistentný..

Dôležitá informácia je tiež čas, keď sa objaví bolesť, či už sa vyskytuje po jedle, keď máte hlad alebo pretrváva. Lekár by mal byť informovaný aj o všetkých liekoch, ktoré užíva, ao chorobách..

Liečba bolesti v epigastrickej oblasti závisí od príznaku bolesti. Môžu vám pomôcť špeciálne lieky proti bolesti, aj keď je najlepšie poradiť sa s lekárom skôr, ako ich užijete. Akákoľvek bolesť, akútna alebo chronická, by sa mala konzultovať s lekárom. Liečba bude závisieť od diagnózy. Bolesť obvykle vymizne po odstránení príčiny, napríklad po vyliečení choroby alebo po zmiernení jej priebehu.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kláves Ctrl Enter.

Ak je človek v epigastrii obťažovaný bolesťou, je potrebné vyhľadať pomoc špecialistov, ako napríklad:

 • terapeut;
 • chirurg;
 • neuropatolog;
 • gastroenterológ;
 • gynekológ;
 • nefrológom;
 • pneumológ.

Po preskúmaní anamnézy a anamnézy lekár pošle pacienta, pokiaľ má sťažnosti na bolesť a nepohodlie v epigastrickej oblasti a inštrumentálne vyšetrenie. To je nevyhnutné na preukázanie choroby, ktorá spôsobila také nepríjemné príznaky..

Lekári bezpodmienečne predpíšu:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi a moču;
 • mikroskopické vyšetrenie výkalov;
 • dychové testy na detekciu baktérií Helicobacter pylori v tele;
 • bakteriálne očkovanie protilátok;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • FEGDS - endoskopický postup pri štúdiu gastrointestinálnej sliznice;
 • röntgenová snímka - s kontrastom alebo bez neho;
 • biopsia - na histologické štúdie a onkologickú detekciu.

Na základe výsledkov získaných počas diagnózy odborníci potvrdia prítomnosť gastrointestinálneho ochorenia.

Ak to bolí a nepohodlie je cítiť v epigastrickej oblasti, potom by malo byť odstránenie choroby komplexné..

Najprv sa predpisujú lieky. Bez ohľadu na chorobu, ktorá bolesť spôsobila, predpisujte lieky, ako sú prokinetika a antacidá. Ich cieľom je zmierniť bolesť..

V terapii je dôležitá výživová strava. Absolútne všetkým pacientom sa odporúča odmietnuť mastné a korenené jedlá, ako aj údené mäso a sýtené nápoje. Okrem toho nie sú dovolené dlhé prestávky medzi jedlami, preto musíte každé tri hodiny jesť malé jedlá.

Chirurgický zákrok je indikovaný v jednotlivých prípadoch s akútnym priebehom choroby, ktorá spôsobila bolesť v epigastrickej oblasti.

Okrem toho je možné liečiť choroby pomocou fyzioterapie a použitia ľudového liečiva.

Ako sú diagnostikované patológie spojené s epigastériou??

Okrem zhromažďovania anamnestických údajov a hmatu epigastrickej oblasti diagnostika zahŕňa:

 1. Stanovenie ESR. Rozpočtová metóda na stanovenie zápalových javov v tele.
 2. Analýza biologického materiálu (moč). Odhaľuje infekciu genitourinárneho traktu.
 3. Endoskopické vyšetrenie. To potvrdzuje prítomnosť kužeľov malígneho pôvodu v pažeráku, žalúdku. Možný biopsický materiál.
 4. Ultrazvukový postup.
 5. Rentgenografie. Pomocou neho detekuje plyn v brušnej dutine.
 6. EKG. Táto metóda rieši srdcové problémy, ktoré spôsobujú nepohodlie v epigastrickej oblasti.

Možnosti priebehu bolesti brucha [upraviť | upraviť kód]

Existujú akútne, chronické a opakujúce sa bolesti.

Akútna bolesť brucha môže byť výsledkom akútnej chirurgickej patológie, úrazu alebo akútneho infekčného ochorenia, jeho časový rámec je obmedzený na 3 mesiace. Dlhšie bolesti sa nazývajú chronické. Ak sa bolesť opakuje najmenej 3 krát najmenej 3 mesiace, potom sa opakuje. Takáto bolesť je vo väčšine prípadov spôsobená chronickými ochoreniami tráviaceho systému alebo ich funkčnými poruchami..

Možnosti liečby a prevencie

Liečba bolesti v epigastrickej oblasti je symptomatická. Avšak na dosiahnutie účinného a dlhodobého terapeutického výsledku dôkladná diagnostika problému.

Môžete sa chrániť pred nepohodlím v epigastrickej oblasti, ak:

 • piť menej vody s plynom a kávou, alkoholické nápoje;
 • snažte sa prejedať;
 • minimalizovať spotrebu vnútorností;
 • po jedle vykonajte trochu fyzickej práce;
 • horľavé jedlo, neprehltnite hrče.

Saje "pod jamou"

Osoba, ktorá čelí nebezpečenstvu, vzrušeniu, strachu alebo sa dostáva do nervovej situácie, môže v epigastrickej oblasti cítiť nepríjemné pocity, ktoré nemožno nazvať bolestivými. Hovoria o tom týmto spôsobom: „Saje pod jamou.“ Faktom je, že pri excitácii nervového systému sa zvyšuje aj motorická aktivita žalúdka. Druhou situáciou, v ktorej môžete zažiť tento pocit, je hlad alebo aktívna sekrécia žalúdočnej sekrécie. Aký je dôvod pocitu sania v epigastrickej oblasti: s nervami alebo prácou žalúdka? Zrozumiteľnosť v tejto otázke.


Pocit, že „pod jamou“ nasáva, je v skutočnosti absolútne fyziologický

Sanie „pod jámou“ môže začať niekoľko hodín po jedle. Tento pocit najčastejšie stretávajú jednotlivci s cholerickým charakterom alebo iba impresívni ľudia s aktívnou mobilnou psychikou. Pre požadovaný pocit bol vynájdený aj oficiálny názov - motorický migračný komplex.

MMK - kontraktilná aktivita žalúdka, ktorá sa opakovane cyklicky opakuje v medzio-tráviacom časovom období. Zvyčajne sa motorický migračný komplex vyskytuje v období, keď je tráviaci trakt v pokoji. Hneď ako človek zjedol, MMK sa preruší, pretože sa zmení činnosť orgánu. Prečo je MMK potrebná pre telo? V tomto procese migrujú tráviace ústrojenstvo zvyšky potravín, hlien, baktérie, žalúdočné sekréty.


Migračný motorický komplex u zdravých ľudí sa vyznačuje stálosťou charakteristík a pozostáva z cyklicky sa opakujúcich fáz

Kontraktívny motocykel trvá jednu a pol až dve hodiny, väčšina z tohto času pripadá na pokojnú fázu (prvá fáza). Svalové kontrakcie (druhá fáza) sa objavujú neskôr, postupne sa zvyšujú a dosahujú najvyššiu intenzitu v tretej fáze. Netrvá dlhšie ako päť až šesť minút a je maximálnym výskytom gastrointestinálnej motility, ktorú lekári nazývajú motorickým migračným komplexom. Je to jeho ľud, ktorý vníma ako sania „pod jamou“.

Po ukončení tretej fázy sa pri poklese motorickej aktivity začne krátky prechod. Zníženie pohyblivosti je tiež spojené s stravou - čím viac je človek hladný, tým nižšia je kontraktilita tráviaceho traktu. Takže po dni hladu aktivita klesla o 70 percent.


Štruktúra ľudského gastrointestinálneho traktu

Dôležitý bod! Pocit sania v epigastrickej oblasti by sa nemal zamieňať s hladovými bolesťami v žalúdku. Je to mierny pocit prázdnoty, nie bolestivosti. Hladová bolesť je výsledkom predĺženého pôstu, viac ako tri až štyri dni. Sanie v epigastriu sa začína oveľa skôr - od niekoľkých hodín do jedného dňa, v závislosti od rýchlosti metabolizmu v ľudskom tele.

Najčastejšie je žalúdok v dobrej kondícii u mladých, aktívnych a zdravých ľudí. Tiež žalúdočný tonus a pocit „sania pod jamou“ sú známe tým, ktorí majú nízku hladinu cukru v krvi. Ak „pod box“ v noci nasáva, potom môžeme hovoriť o hormonálnom zlyhaní. Preto je nepohodlie v epigastrickej oblasti často príčinou nedostatku kortizolu, leptínu, ghrelínu alebo neuropeptidov..

Prečo naštve "pod jamou"?


Často sa nasáva do žalúdka niekoľko hodín po jedle

Tabuľka 2. Prečo cicať „pod lyžicu“?

Časové obdobie, okolnostiMožný dôvod
Nie viac ako päť minút, prejde samostatneSvaly žalúdka sa pohybujú, inými slovami, orgán sa napína.
Viac ako desať minút nesúvisí s hladomStav stresu, panika. Nemali by ste sa okamžite zmocniť tohto pocitu, musíte prejsť na nejakú firmu, piť čaj s mätou, ľahnúť si.
Ihneď po jedle alebo krátko po jedleZnížená hladina cukru v krvi. Chybné prijatie smädu po hlade (centrá nasýtenia jedlom a tekutinou sú umiestnené neďaleko, takže človek často pociťuje hlad, keď chce skutočne piť).
Pravidelne po celý deňStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálReakcia pankreasu. Sanie sania v epigastrii je spravidla sprevádzané grganím, pálením záhy.
6-7 hodín po jedle, sprevádzané rastúcou bolesťouGastritída, peptický vred. Je potrebné navštíviť gastroenterológa a vyšetriť žalúdok.


Správna výživa je kľúčom k zdraviu

Príčina bolesti s gastritídou

Bolesť žalúdka je kŕčovitá

Bolesť, ktorá sa vyskytuje pri tomto ochorení začína najčastejšie v dôsledku kŕčov hladkých svalov stien žalúdka. Ďalším dôvodom môže byť nadmerné rozťahovanie stien. Žalúdočná sliznica s gastritídou je vždy zapálená, akýkoľvek mechanický účinok na ňu (pri príjme potravy) spôsobuje bolesť.

Pri gastritíde s vysokou kyslosťou prebytočná kyselina dráždi žalúdočnú sliznicu, existuje predĺžená reflexná kontrakcia pylorusa, tento kŕč spôsobuje bolesť. Vylučovanie kyseliny sa zvyšuje, keď sa jedlo dostane do žalúdka, nervové receptory sliznice trpia týmto účinkom.

Iba gastroenterológ a praktický lekár môže posúdiť stav pacienta s gastritídou a predpísať primeranú liečbu..

Vykoná gastroskopiu, predpíše laboratórne testy, poradí lieky proti bolesti na gastritídu. Je veľmi nebezpečné samoliečiť bez poznania etiológie choroby. Informácie o liekoch používaných na anestéziu symptómov gastritídy sa poskytujú iba na informačné účely..

Gastralgia [upraviť | upraviť kód]

(z iných gréčtín. γαστήρ a ἄλγος - bolesť), kŕče v žalúdku, zvyčajne spôsobené ochorením žalúdka. Najčastejšie pri zápalových ochoreniach žalúdka, dyspepsie, ulceróznych lézií. Vyskytuje sa tiež pri niektorých ústavných chorobách: dna, diatéza, anémia, hystéria; často spojené s kolikou olova, niekedy s chorobami maternice a vaječníkov.

Bolesť nás vždy prekvapí. Nepríjemné pocity zhora nad bruchom môžu prelomiť všetky plány a viesť k skutočnému mučeniu. Ako viete, horné brucho je oblasťou, v ktorej sa nachádza niekoľko životne dôležitých orgánov, takže bolestivé pocity na tomto mieste môžu naznačovať množstvo patológií - od peritonitídy po peptický vred.

Poznámka: ak bolesť trvá viac ako pol hodiny, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože užívanie analgetík zmierňuje príznaky iba na chvíľu, ale neodstráni príčinu choroby..

Antispasmodiká pre gastritídu

Najznámejším a najbežnejšie používaným antispasmodikom môže byť droga No-shpa a jej lacnejší analóg - Drotaverín. Jeho analgetický účinok sa dosahuje takou zložkou, ako je izochinolín, ktorý pôsobí na bunky hladkého svalstva svalového tkaniva, uvoľňuje ich a zmierňuje kŕče. Drotaverín a Nosh-pu sa môžu užiť v detstve:

 • 3-6 rokov - 20 mg (pol tablety) 2-3 krát denne, nie viac ako 120 mg za deň.
 • 6-12 rokov - 40 mg (1 tableta) 2-5 krát denne, nie viac ako 200 mg za deň.
 • 12 rokov a viac - (2 tablety) 3-4 krát denne, nie viac ako 400 mg za deň.

Kontraindikácie použitia No-shpa a Drotaverinu môžu byť:

 • Zástava srdca
 • Závažné zlyhanie obličiek
 • Zlyhanie pečene
 • Individuálna neznášanlivosť
 • Rané detstvo (do 1 roka)

Antispasmodiká pomáhajú pri úľave od bolesti

Neodporúča sa užívať liek počas dojčenia, počas celého obdobia tehotenstva, pri Parkinsonovej chorobe, intolerancii laktózy. Zvláštnosťou tohto lieku je to, že nemá negatívny účinok pri vedení vozidiel, strojov a mechanizmov.

Papaverín má analgetický účinok podobný typu „no-spee“, pretože jeho štruktúra a mechanizmus účinku je blízko k tomuto lieku, avšak jeho účinnosť na hladké svaly je niekoľkokrát nižšia..

Bendazol je liek používaný na zmiernenie kŕčov brušných orgánov, priedušiek a ciev. Používa sa vo forme intravenóznych a intramuskulárnych injekcií (20-30 mg 2-3 krát denne), priebeh liečby trvá 1 - 2 týždne. Podobný účinok na príčinu bolesti majú lieky zo skupiny antispasmodík, ako sú Mebeverin, Halidor, Metacin.

Ochorenia pečene, pri ktorých je možná bolesť v hornej časti brucha

Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti pobrušnice. Vykonáva množstvo dôležitých funkcií - elimináciu toxických látok, tvorbu žlče a bielkovín, hromadenie glykogénu atď. Ochorenia pečene sa vyvíjajú z rôznych dôvodov a môžu sa prejavovať rôznymi spôsobmi..

Nepriaznivé pocity sa často spájajú s rozšírením orgánu, pretože na jeho vnútornom povrchu nie sú nervové zakončenie a deštrukcia pečeňového parenchýmu je bezbolestná. Tkanivo, ktoré obklopuje orgán, je však celkom citlivé, takže pri miernom zväčšovaní orgánu je bolesť menšia - vo forme nepohodlia v pravej hypochondrii. Jeho zisk je pozorovaný pri svahoch, ostrých zákrutách, fyzickej námahe.

Silné zväčšenie pečene môže viesť k silnej bolesti. Ďalším dôvodom, prečo bolesť pečene, je hnisavé preťaženie (absces) postihujúce vonkajšiu kapsulu.

Príčiny bolesti v solárnom plexe: gastritída, pankreatitída alebo žlčové kamene

Požiadali sme Larisu Treťjakovovú, gastroenterológa, lekára najvyššej kategórie, vedúceho kliniky PharmMed Clinic, aby nám povedala, čo je najčastejšie bolestivé v epigastrii, ako pochopiť naše pocity a aké diagnostické postupy sú v tomto prípade potrebné..

Takmer každý obyvateľ veľkého mesta čelil bolesti v hornej časti brucha - priamo v trojuholníku pod rebrámi. Bolesť v epigastriu najčastejšie indikuje ochorenia tráviaceho systému.

Najprv si predstavme, ktoré orgány sa tu nachádzajú. Toto je žalúdok, ktorý prechádza do dvanástnika. Vľavo od žalúdka je pankreas, ktorý je zodpovedný nielen za trávenie, ale aj za hormonálnu kontrolu - produkuje najmä inzulín, ktorý bunky musia absorbovať živiny. Tu je slezina, ktorá je zodpovedná za čistenie krvi a fungovanie imunitného systému. Na pravej strane žalúdka sú žlčník a pečeň pevne zabalené. Všetky tieto orgány (až na zriedkavé výnimky) môžu byť zdrojom bolesti s lokalizáciou v epigastrickej oblasti.

Hlboké trávenie

Každý študent strednej školy vie, že trávenie sa vyskytuje v žalúdku. Agresívna kyselina chlorovodíková útočí na jedlo vstupujúce do žalúdka a začína sa rozkladať na ľahko stráviteľné zložky.

Nie často, ale stáva sa to
Epigastrická bolesť môže byť signálom infarktu myokardu. Skutočne v solárnom plexe nie sú len tráviace orgány - sú tu aj pľúca a srdce. Takže by ste nemali vydržať akútnu bolesť brucha. Nepracuje, zavolajte sanitku.

Epigastrická bolesť môže byť okrem toho neurologického pôvodu. To znamená, že v hrudnej chrbtici bol jeden alebo druhý nerv zachytený medzi stavcami - a signál sa prenášal cez nerv do žalúdka. Neuropatológ bude schopný takúto bolesť po röntgenovom vyšetrení alebo CT skenovaní chrbtice „dešifrovať“..

Nie každý absolvent školy však vie, že človek bez žalúdka môže žiť relatívne normálne. Pretože sa tu vykonáva iba prvý krok trávenia. Oveľa dôležitejšie procesy sa vyskytujú v ďalšom „kompartmente“ - dvanástniku. Patria sem podžalúdkové žľazy a spoločný žlčový kanál.

V žlčníku sa hromadí žlč, ktorá sa vytvára v pečeni, a hneď ako jedlo vstúpi do dvanástnika, žlč tam tiež pôjde - na pomoc s trávením. Pri trávení hrá dôležitú úlohu takzvaná „pankreatická šťava“ - tajomstvo pankreasu, ktoré tiež vstupuje do duodena cez kanáliky..

Po „spracovaní“ potravy v dvanástniku sa odošle na ďalšie trávenie a vstrebávanie v tenkom čreve.

Kde je zlyhanie?

Ako vyplýva z pomerne schematického popisu tráviaceho systému, všetko v ňom je veľmi jasne spojené. A ak niekde došlo k poruche, reaguje naň celý systém.

Takže pri prvých príznakoch - bolesť a nepohodlie - sa vyžaduje podrobné vyšetrenie. Zvážime najčastejšie choroby, ktorých hlavným príznakom je epigastrická bolesť.

Gastritída je obyčajná a nie veľmi

Najbežnejším ochorením, ktoré spôsobuje bolesť v epigastrickej oblasti, je gastritída, to znamená zápal žalúdočnej sliznice. Z dôvodu priebehu choroby je gastritída akútna alebo chronická..

Nebezpečenstvo chronickej gastritídy spočíva v tom, že väčšina prípadov rakoviny žalúdka sa vyvinie presne na pozadí dlhého priebehu tohto zdanlivo neškodného ochorenia..

Podľa typu sa rozlišuje povrchová gastritída, pri ktorej sa zapáli iba atrofická sliznica a v tomto prípade atrofická - v tomto prípade na pozadí zápalu žalúdočné žľazy produkujúce kyselinu chlorovodíkovú postupne odumierajú..

Ako môžem vyšetriť žalúdok?
Bohužiaľ, nie každý môže bezpečne podstúpiť gastroskopiu. Test nie je príjemný. Preto je teraz jednou z najbežnejších (pravdivých, platených) služieb gastroskopia vo sne. Ak nemáte kontraindikácie na celkovú anestéziu, môžete s čistým svedomím spať celú štúdiu a nezískať negatívne dojmy. Inou inovatívnou metódou výskumu je to, že pacient prehltne endoskopickú kapsulu. Malé zariadenie sa vydáva na cestu pozdĺž tráviaceho traktu a „vytvára film“. Vzhľadom na to, že takáto štúdia je najmenej traumatická, čo možno najviac informatívna (skúmajú sa pažerák, žalúdok a celé tenké črevo), stojí to podstatne viac ako všetky alternatívne spôsoby.

Bohužiaľ je možné identifikovať typ gastritídy a určiť liečbu až po štúdii s názvom „gastroskopia“ u bežných ľudí - počas tohto postupu sa endoskop vloží do hornej časti gastrointestinálneho traktu..

Štúdia sa v skutočnosti nazýva „ezofagastastroduodenskopia“, pretože lekár v priebehu vyšetrenia vyšetruje pažerák, žalúdok a dvanástnik pacienta. Je veľmi dôležité vykonať túto štúdiu čo najpodrobnejším a najkvalitnejším spôsobom, pretože gastritída sa často „koexistuje“ s duodenitídou (zápal duodena) as patológiou pažeráka..

Vred je stlmený a kričí

Dôsledkom neliečenej gastritídy a duodenitídy môže byť žalúdočný vred alebo dvanástnikový vred. Na rozdiel od erózie sa vredy hojia jazvou a môžu byť sprevádzané závažnými komplikáciami..

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa vred nemusí prejavovať bolesťou v epigastrii - môže neustále mlčať. Rovnako ako v prípade gastritídy je jedinou možnosťou presného stanovenia diagnózy peptického vredu gastroskopia..

Pankreatitída - ohrozenie života

Akútna epigastrická bolesť môže byť príznakom pankreatitídy - zápalu pankreasu. Tento orgán môže pomaly signalizovať problém s pravidelnou miernou bolesťou. A to znamená, že je čas na vyšetrenie.

Ale ak sa bolesť v epigastriu stala takmer neznesiteľnou, vyvinula sa stolica a zvracanie av niektorých prípadoch zvýšenie teploty, je to akútna pankreatitída. A to je indikácia pre naliehavú hospitalizáciu.

Pankreatitída sa spravidla vyskytuje v prípade, keď pankreatické tajomstvo (pankreatická šťava) stagnuje. Potrubie, cez ktoré musí tajomstvo putovať do dvanástnika, je blokované kameňom, cystou, opuchom alebo hnisom. Šťava sa však naďalej vyrába a nadšená žľaza sa nadchne. Preto je pri akútnej pankreatitíde podobné odrastanie v pravom slova zmysle smrti.

Napodiv, pankreatitída často útočí na mladých ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl, radi jedia chutné jedlo, niekedy pijú a čo je najdôležitejšie, sú neustále vystavovaní stresu..

zaujímavý!
Peptické vredy ovplyvňujú vegetariánov menej ako ľudia, ktorí jedia mäso. Ak „vred“ zvyšuje obsah vlákniny v strave, zníži sa tak frekvencia zhoršenia ochorenia. Lekári v súčasnosti „predpisujú“ vlákninu, a to aj pri exacerbáciách vredov.

Problémy pankreasu môžete diagnostikovať vopred - pred vývojom akútnej pankreatitídy - pomocou jednoduchého ultrazvuku a krvného testu. Ak sú na ultrazvuku viditeľné nejaké problémy s podžalúdkovou žľazou, lekár vám môže predpísať počítačovú tomografiu - štúdiu, ktorá poskytuje vrstvený obraz žľazy a umožňuje vám podrobne preskúmať podstatu problému..

žlčové kamene

Rovnako ako pankreatitída je aj ochorenie žlčníkových kameňov podozrivo mladšie. Ak ste predtým, ako ste premýšľali o problémoch s kameňmi po 60 rokoch, je čas venovať pozornosť svojmu žlčníku už za 30–35 rokov.

Pravidelné nepohodlie v epigastrickej oblasti môže naznačovať, že existujú problémy s odtokom žlče. Čím je žlč hrubšia, tým väčšia je možnosť tvorby kameňa. A to je logické: najprv, žlčové formy sa zrážajú, ktoré potom majú šancu premeniť sa na kamene. Vo fáze zrazenín sa tento problém dá vyriešiť pomocou drog - skvapalňujú žlč a zrazeniny vymiznú.

Ale ak sa zrazeniny stali kameňmi, potom je len jedna cesta von - odstránenie žlčníka. Po tejto operácii musíte dodržiavať obzvlášť prísnu diétu, aby ste organizmu „vyškolili“ nový tráviaci systém. Ak starostlivo dodržiavate všetky lekárske predpisy a počas svojho života dodržiavate špeciálnu diétu, potom môžete zabudnúť na neprítomnosť žlčníka..

Ale aby nedošlo k operácii, s prvými príznakmi - nepohodlie a bolesť v epigastrii - je potrebné podstúpiť ultrazvuk. Aby lekár mohol náležite vyšetriť váš močový mechúr, musíte sa pripraviť na ultrazvukové vyšetrenie: príďte na lačný žalúdok a 3 dni pred štúdiou nejedzte potravu tvoriacu plyn..

Epigastrická bolesť

Sťažnosti pacientov na bolesť v epigastrickej oblasti môžu zmiasť aj najkvalifikovanejšieho a najskúsenejšieho lekára. Presné stanovenie diagnózy môže byť veľmi ťažké, pretože mnoho chorôb má podobné príznaky, z ktorých niektoré dokonca nesúvisia s tráviacimi orgánmi. Aké ochorenia spôsobujú bolesť v epigastrickej oblasti a ako sa zbaviť príznakov, opíšeme v tomto článku.

Čo je to epigastrická oblasť?

Ak chcete zistiť, že bolesť, ktorá sa vyskytuje niekde v bruchu, je lokalizovaná presne v epigastrickej oblasti, musíte vedieť, kde je. Mentálne nakreslite na telo trojuholník, ktorého základňa bude prebiehať v priamke pod rebrámi cez pupok a vrchol sa uzavrie v oblasti rebier (výška závisí od individuálnej postavy). Výsledná geometrická figúra vymedzuje epigastrium.

Prečo sa objavujú epigastrické bolesti??

Bolesť v epigastrickej oblasti môže byť spôsobená všetkými druhmi chorôb pokrývajúcich rôzne vnútorné orgány. Zoberme si najčastejšie príčiny epigastrickej bolesti:

 1. Ochorenie pažeráka, duodena, bránice a iných orgánov gastrointestinálneho traktu, pravostranná pyelonefritída, srdcové choroby, poškodenie pleury a perikardu.
 2. Chronická gastritída, hiátová hernia, epigastrium, pankreatitída, ľavostranná pyelonefritída, poškodenie sleziny.
 3. Akútna apendicitída sprevádzaná bolesťou najprv v pupku alebo epigastrickej zóne, ktorá postupne prechádza na pravú stranu tela do iliakálnej oblasti.
 4. Infarkt myokardu je v niektorých prípadoch sprevádzaný bolesťou epigastria. Príznaky sa podobajú perforácii vredu a bolesti sú dosť akútne. Pulz sa zrýchľuje, objavuje sa arytmia a pokles tlaku.
 5. Pleurisy a pneumónia, pri ktorých sa bolesti v epigastrickej oblasti zintenzívňujú s hlbokými dychmi a kašľom. Dýchanie sa stáva plytkým, objavujú sa zvuky a sípanie.
 6. Citlivosť epigastrickej zóny sa môže zvýšiť a pri akútnej duodenitíde môže byť určitá bolesť. Medzi ďalšie príznaky tohto ochorenia patrí zvracanie a nevoľnosť..
 7. Pyloroduodenálna stenóza, pri ktorej sa po jedle objaví bolesť, ako aj pálenie záhy a vracanie.
 8. Bolesť v epigastrickej oblasti sa môže vyskytnúť pri rôznych infekčných chorobách. Náhla bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, žalúdočná nevoľnosť sú všetky príznaky choroby spôsobenej potravinami..
 9. Epigastrium môže byť choré v predvečer hemoragického syndrómu (ochorenie môžete diagnostikovať ďalšími symptómami, ako sú zvracanie a mierne zimnica)..
 10. Týfus ovplyvňuje solárny plexus a tiež spôsobuje bolesť v epigastrickej oblasti.

Povaha bolesti

Bolesť v epigastrickej oblasti sa môže líšiť v závislosti od príčiny, ktorá ich spôsobila:

 1. Hladová epigastrická bolesť môže byť ťažká a dosť ťažká. Zmiznú okamžite po jedle, dokonca aj v malom množstve. Niekedy ustupujú aj po dúšku čaju.
 2. Pretrvávajúca bolesť v epigastriu je spojená s podráždením nervových prvkov v slizniciach a submukóznych vrstvách. Chronická bolesť často začína zápalovými procesmi..
 3. Pravidelná bolesť v epigastrii môže byť spôsobená pylorickými kŕčmi a uvoľňovaním príliš veľkého množstva šťavy v žalúdku..
 4. Kŕče, silné bolesti v epigastrii sa objavujú pri spastických kontrakciách svalových tkanív dutých orgánov..
Sezónne tlakové bolesti v epigastrii sú zriedkavé a vyskytujú sa v určitých obdobiach roka, napríklad na jar alebo na jeseň..

video

Diagnóza bolesti v epigastrickej oblasti

Terapeuti, chirurgovia, neuropatológovia, gastroenterológovia, gynekológovia, nefroológovia a pulmonológovia môžu diagnostikovať ochorenie, ktoré spôsobilo epigastrickú bolesť. Pri kontakte s lekárom so sťažnosťami na nepohodlie v epigastrickej oblasti pacienta sa tieto vyšetrenia posielajú na úplné vyšetrenie, aby sa určili základné príčiny..

Uistite sa, že odborníci predpíšu biochemickú a klinickú analýzu moču a výkalov, bakteriálnu kultúru, fekálnu analýzu. Používajú sa aj inštrumentálne skúšky, medzi ktoré patria:

 • Ultrazvuk brušnej oblasti;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Testy na Helicobacter
 • Röntgenové vyšetrenie atď..

Na základe výsledkov získaných počas vyšetrenia lekári potvrdia alebo vyvrátia choroby gastrointestinálneho traktu. Ak je to potrebné, vyšetrenia pokračujú s cieľom zistiť skutočnú príčinu bolesti v epigastrickej oblasti.

Liečba epigastrickej bolesti

V prípade bolesti alebo nepohodlia v epigastrickej oblasti by liečba mala byť komplexná. Dôležitú úlohu hrá prispôsobenie stravy a stravovania. Lekári tiež predpisujú psychoterapeutické procedúry a lieky. v prípade potreby je potrebné vylúčiť fyzický a emocionálny stres nepriaznivo pôsobiaci na zažívací trakt. Dlhé prestávky medzi jedlami, jesť mastné, vyprážané, údené, korenené sú neprijateľné. Pri bolestiach v epigastrii je potrebné prestať používať alkohol, sódu a fajčenie.

Medzi najúčinnejšie lieky, ktoré pomáhajú pri bolesti v epigastrickej oblasti, patria lieky prokinetickej skupiny. Zvyšujú frekvenciu kontrakcií pažeráka, stimulujú vyprázdňovanie žalúdka a tónujú dolný zvierač pažeráka, zvyšujú motilitu dvanástnika..

Základom práce prokinetiky je schopnosť blokovať dopamínové receptory, ktoré ovplyvňujú tráviaci trakt. Obnovenie pohyblivosti gastrointestinálneho traktu si niekedy vyžaduje povinné použitie anti-Helicobacter terapie.

Použitie antacidových prípravkov bohatých na hydroxid hlinitý a horečnatý vám umožňuje zachrániť pacienta pred nadúvaním a neutralizovať kyslé obsahy v žalúdku..

Použitie liekov potláčajúcich kyselinu poskytuje vynikajúci výsledok v boji proti epigastrickej bolesti. Antagonisty receptora histamínu H-2 môžu rýchlo zmierniť príznaky nadúvania, ťažkosti a pálenia v žalúdku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kefa Hygroma

Pažerák
Ručný hygróm je benígna cystická neoplazma, ktorá pozostáva z hustej steny spojivového tkaniva a viskózneho obsahu. Malé hygrómy rúk zvyčajne nespôsobujú pacientom nepohodlie, avšak so zväčšením neoplazmy alebo jej umiestnenia vedľa nervov dochádza k bolestivosti av niektorých prípadoch je znížená citlivosť ruky..
Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení.
Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže sa týka minimálne invazívnych chirurgických metód. To znamená, že prietrž kýly v chrbtici pomocou lasera sa uskutoční s minimálnym poškodením.